8K televízie – má cenu ich kupovať?

Nedávno (máj 2019) bola na webe Sound and Vision (zdroj) anketa, týkajúce sa toho ako často používatelia sledujú na svojej 4K televízii obsah, ktorý je vo 4K. Výsledky boli zaujímavé a celkom prekvapivé. Necelých 20% užívateľov uviedlo, že nikdy. 25%, že veľmi zriedka a len 19% užívateľov uviedlo, že sleduje 4K obsah každý deň.

Úvod: Tento článok sa zamýšľa nad zmyslom a významom 8K televízorov, pre ich výber platia rovnaké pravidlá ako pri iných rozlíšenie. Veľmi dôkladne sa im venuje tento sprievodca výberom televízora.

Pomerne prekvapivé že? Navyše s ohľadom na fakt, že sa jedná o zahraničný web, ktorý sa špecializuje na vysoko kvalitnú audio a video techniku. To znamená, že jeho čitatelia sú špecifickou skupinou. A keby táto anketa prebehla mimo čitateľov tohto webu, boli by čísla ešte viac v prospech fullHD obsahu. Čím to?

Odpoveď je jednoduchá. Stále nie je dostatok obsahu vo 4K.

Na základe predajov 8K televízorov v roku 2018, postupne spadla aj predikcie pre predané tv s týmto rozlíšením v nasledujúcich rokoch. Pôvodne predikovaných cca 2 milióny kusov celosvetovo na rok 2020, sú teraz znížené na približne 600 000 (podľa Maria Rua Aguete, technického pracovníka z IHS). V roku 2018 sa predalo najviac týchto prístrojov v Európe (9 000), potom v Japonsku (7 000). Napodiv veľa pozadu zostala ako Čína (1 500), ako aj USA (200). Zdoj pre tieto informácie opäť IHS Markit. Ako vidíte, aj tak sú čísla odhadovaných predajov pomerne optimistická.

Stačí si uvedomiť, že 4K sa stalo štandardom len pár rokov dozadu. Dajme tomu okolo roku 2016. Odhadovaný čas životnosti televízora v našej domácnosti je okolo 10 rokov. Z toho (a aj z pohľadu do domácností vo vašom okolí, či príbuzenstve) je jasné, že zďaleka nie všetci majú 4K televízory. A to už je ich cena veľmi príjemná. 8K prístroje sú stále na úplnom začiatku svojho cyklu a v podobnom štádiu je podľa môjho môžeme očakávať nie skôr ako okolo roku 2025.

Ako veľmi sú 8K tv drahé

Len pre zaujímavosť v čase uvedenia na trh sa pre najväčšiu veľkosť 8K od ​​Samsungu v roku 2019 počíta s cenou, za ktorú bez problému zaobstaráte pomerne luxusný automobil. A to zhruba 60 000 € za Samsung QE98Q950R.

Porovnanie fullHD vs 4K vs 8K rozlíšenie

Ako vidíte z obrázku 8K rozlíšenie, ktoré obsahuje 7 680 × 4 320 pixelov, je naozaj detailné. 4K nie je 2x menšia, ako by sa z názvu mohlo zdať, ale 4x menšie. To preto že má dvakrát menej pixelov na šírku i dĺžku. FullHD je pri porovnaní naozaj miniatúrne.

Kde vziať 8K obsah

Len pre zaujímavosť, pre streamovanie videa v 8K budete potrebovať rýchlosť linky niekde medzi 50 – 100 Mbit / s (záleží na miere kompresie a typu audio kodeku). Čo je pripojenie, ktoré je dostupné primárne v mestách. Optické alebo káblové linky. Ďalej niektoré Wi-Fi siete. Pre DSL je jeho prenosovú rýchlosť je často problém aj 4K, nieto 8K. Ďalšou možnosťou, je sledovať video z fyzického média, či si ho stiahnuť vopred. Ale aj tu musíte počítať s obrie veľkosťou a teda aj dlhou dobou sťahovania. Filmy v 8K kvalite môžu mať pokojne aj niekoľko stoviek GB.

Dobre, kúpil som si 8K tv a chcem sa na niečo pozrieť. Kde vezmem video v tohle rozlíšení?

Klasické televízne vysielanie? No u nás zatiaľ určite nie, väčšina kanálov je vo FullHD, na 4K môžeme zatiaľ zabudnúť a o 8K sa snáď nikomu ani nezdá. To však neznamená, že všade vo svete je to rovnaké. Vo svete už však pár pokusov o tento druh vysielania úspešne prebehlo.

Niektoré významné udalosti sa už snímajú v 8K, ale stále je to skôr výnimka. Typicky NFL Superbowl finále, podobný plán je aj pre nadchádzajúce tenisový turnaj na Roland-Garros. Rovnako letné olympijské hry v Tokyu, ktoré sa uskutoční od 24.7.2020 až do 9.08.2020 (neboly), by mali byť nahrávané a následne vysielané (pravdepodobne len v Japonsku) s podporou 8K.

Vysielanie v 8K cez satelit

Spoločnosť SES z Luxemburska počas to skúsila v rámci uzavretého dvojdenního cvičného testu. Video bolo v rozlíšení 7680 x 4320 a 50 snímkach za sekundu. Použitý kodek bol typu HEVC a dátový tok 70 MB / s. Test prebehol úspešne a ukázal, že súčasné technológie už prenos obrazu v danom rozlíšení skrze satelit umožňujú. Na druhú stranu to však neznamená, že je pri súčasnom stave technológie a infraštruktúry cenovo efektívne a pripravený na masívne rozšírenie. Rovnako ako u televíznych prístrojov je to začiatok a pozvoľná príprava, nie štandard pripravený pre okamžité masové využitie.

Od 1.12.2018 začala japonská NHK vysielať satelitné vysielanie v 8K. Prvý film, ktorý diváci mohli vidieť (tí šťastní, ktorí mali k dispozícii 8K televízor) bol 2001: Vesmírna odysea. Tá bola špeciálne pre tieto účely prevedená do tohto rozlíšenia z 70 mm filmových negatívov.

Streamovacie služby

Poznajú ich už snáď všetci a veľká časť ľudí je aj používa. Youtube, Netflix, Vimeo a veľa ďalších. Ako veľmi 8K obsahu ponúkajú? Začnime napríklad u nás veľmi populárnym Netflixem. Ten ponúka veľkú databázu filmov i seriálov, ale len pomerne malá časť je vo 4K. Všetko ostatné vo fullHD. Presné pomery sa mi bohužiaľ nepodarilo dohľadať. 8K verzia zatiaľ v ponuke nie sú.

Vimeo ponúkalo v čase písania článku necelých 10 000 videí v tomto (8K) rozlíšenie. Podporu pre neho pridali celkom skoro, v novembri 2017.

Youtube je na tom o niečo lepšie, niekoľko desiatok tisíc videí v 8K rozlíšení.

Z dostupných informácií sa zdá, že najbližšie k 8K obsahu má nakročené Rakuten TV. Táto v našich končinách nie toľko rozšírená platforma má celosvetové ambície konkurovať Netflixu či Amazonu. Táto japonská spoločnosť sa aktuálne snaží o expanziu po celom svete a 8K filmy a seriály by chcela mať vo svojej ponuke v druhej polovici roka 2019. Nechcem byť prehnane optimistický, ale myslím, že najneskôr v 2020 by sa im to mohlo podariť. Ponuka bude najskôr zo začiatku celkom chudobná, ale časom bude narastať. Držím im palce, nech sa zadarí.

Hovoríte si, že to nie je také zlé? Ako sa to vezme. Na Youtube či Vimeo nejde o žiadne filmy ani seriály, ale najmä zábery krajiny, miest či zvierat. Sú to bezpochyby prekrásne zábery, ale bude vás baviť si ich pustiť len párkrát, nech si užijete dokonalý obraz. Že by to bol obsah, ku ktorému si večer sadnete pred obrazovku a bude vás baviť po celý večer sa povedať nedá.

Hry v 8K

Teoreticky je možné hrať hry na PC v 8K, ale potrebuje to skutočne extrémne výkonný počítač. Pri dvoch kartách RTX 2080 TI zapojených vo SLI režime sa pri moderných hrách pohybuje počet snímok za sekundu (FPS) ťažko stabilne na 25. A to je hodnota, ktorá je považovaná za minimum pre pôžitok zo hranie. V máji 2019 pritom jedna taká karta stojí cca 1 250 €. Celková cena počítača schopného aspon nejakého hrania v 8K v máji 2019 výrazne prevyšuje 4 000 €. Na PC ešte nie je bežným štandardom ani hranie vo 4K, 8K je zatiaľ skôr taká kuriozitka pre pár bohatých nadšencov.

Väčšiu nádej v tomto smere prinášajú herné konzoly. V tejto chvíli ešte 8K nepodporujú, ale vyzerá to (zdroj), že nová generácia konzoly Playstation bude 8K rozlíšenie podporovať. Je pravdepodobné, že ani hlavný konkurent konzola od Sony, Xbox od Microsoft sa nenechá zahanbiť a aj on ponúkne podporu 8K. Presný dátum predaja Playstationu 5 ešte nie je známe, ale všetko nasvedčuje tomu, že by sa malo jednať o rok 2020. Druhou vecou, ​​ktorú si môžeme byť istí je cena. Tá by sa mala pohybovať okolo 500 $, teda cca 500 €. Čo je zhruba desaťkrát menej, než koľko potrebuje na stolný počítač, ktorý utiahne hry v 8K.

Ukážka GTA V v 8K

Aké 8K televízory sú k mání

V roku 2019 si technologickí nadšenci môžu vyberať napríklad z:

 • Samsung Q900R
 • Samsung Q950R
 • Sharp LV-70X500E
 • LG OLED Z9
 • Sony ZG9

Ako vidíte tak ponuka nie je nijako veľká. Zato ceny sú veľmi vysoké. Ako som spomínal o niečo vyššie, výrobcovia ani žiadne veľké predaje neočakávajú. Začiatok každej novej technológie je relatívne pozvoľný a drahý. Nové prístroje a nové značky budú počas nasledujúcich rokov prichádzať.

História 8K televízorov

Ak ma pamäť neklame, tak prvá 8K televízia bola predstavená na veľtrhu CES v roku 2013 a išlo o vtedy neskutočne veľký 85 palcový Sharp. Keďže išlo o prototyp, nebol určený na predaj a tiež sa do predaja dostal až v nasledujúcich rokoch. Bolo to v roku 2015 v Japonsku a predajná cena bola cca 120 000 €.

Divácky zážitok

Dokáže neznalý divák vôbec poznať, že sa pozerá na 8K displej, alebo oproti kvalitnému 4K displeji nespozná rozdiel? Záleží, na čo a odkiaľ sa pozeráte. Zjednodušene povedané, čím bližšie obrazovke ste a čím je obrazovka väčšia, tým viac spoznáte, že ide o 8K obrazovku a vychutnáte si detailné zobrazenie vychádzajúce z gigantického množstva pixlov. Pri bežnej pozorovacej vzdialenosti (tj. 2-3 metre) a uhlopriečkou obrazovky 55-65 palcov urobí oveľa väčší dojem vysoký jas, bohaté farby a HDR.

Z tohto vyplýva, že o 8K televízii dáva zmysel uvažovať od uhlopriečky 75, skôr však 85 palcov a vyššie. Ceny takýchto prístrojov sú však aktuálne okolo desať tisíc euro a preto dostupné len veľmi úzke skupine ľudí. Počas nasledujúcich rokov (odhad 3-5), až cena u lacnejších a starších variant spadne niekam k hranici 2 000 €, je nádej na trochu väčšie rozšírenie v slovenských domácnostiach. O masovom rozšírení sa môžeme baviť, až sa ceny priblíži tak 1 000 €, čo môže byť za (s ohľadom na infláciu a postupný rast cien) akceptovateľná cena pre bežných domácich užívateľov. Ale na takú cenovku si budeme musieť ešte pekných pár rokov počkať.

Je nutné mať na pamäti, že rozdiel medzi 4K a 8K sa nezdá na prvý pohľad tak významný ako medzi fullHD a 4K. Ako je to možné? Je to dané fyzickým limitáciami ľudského oka, ktoré jednoducho nie je schopné rozoznať tak jemné detaily. Až budete nabudúce vo väčšom elektru, tak sa schválne pozrite na 4K a 8K televíziu rovnakej veľkosti. Keď vyberiete nejakú lepšiu 4K televíziu, tak budete mať čo robiť, aby ste rozoznali rozdiel. Prečo teda výrobcovia prichádzajú s vyšším rozlíšením? Dôvodom je veľkosť obrazoviek. Zatiaľ čo u aktuálne predávaných rovnako veľkých obrazoviek rozdiel nespoznáte, keď budete mať proti sebe treba 85 palcov vo 4K a 8K, tak už je rozdiel poznať. Vďaka vyššiemu rozlíšenie bude možné mať väčšie obrazovky a na nich dostatočne detailný a kvalitný obraz.

Ďalšou možnosťou, kde môžu 8K tv uspieť je upscaling. Tým sa myslí prevod z nižšieho rozlíšenia do vyššieho. To sa bežne deje už teraz, pretože prevažná väčšina novo predávaných televízorov má 4K rozlíšenie. A ako sme si povedali v úvode článku, veľká väčšina v nich prehrávaného obsahu toto rozlíšenie nemá, je (prinajlepšom) vo fullHD. To znamená, že úlohou obrazového procesoru je obraz v nižšom rozlíšení previesť do vyššieho. K tomu sa používa celý rad zložitých matematických operácií a algoritmov, ktoré dokážu obraz skutočne veľa zlepšiť. Každý z výrobcov má väčšinou niekoľko variantov obrazových procesorov (podľa úrovne a ceny televízora) a často aj iný technický prístup k upscalingu. Ktorý z nich je najlepší? Podľa môjho to nie je možné objektívne posúdiť, otázka je podobná ako, keď sa pýtate ktorý futbalový klub je najlepší. Rôzni ľudia majú rôzne preferencie.

Je dôležité brať do úvahy, že obraz prevedený do vyššieho rozlíšenia sa nikdy nevyrovná obrazu, ktorý je vo vyššom rozlíšení natočený a uložený. Tak to proste je a ten najlepší algoritmus vám v tom nepomôže. Pravdou ale je, že vďaka tejto funkcii môže obraz vo fullHD na 4K tv vyzerať lepšie, než by vyzeral, keby bol prehrávaný vo svojom pôvodnom rozlíšení. Platí však, že čím viac sú od seba originálne (prevádzané) a prevedené rozlíšenie vzdialené, tým je výsledok slabší. Vysvetlím na príkladoch:

 • z fullHD na 4K – dobrý výsledok, vydarený obraz
 • z klasického SD vysielanie (720 x 576 pixelov, čo je výrazne menej ako 1 920 x 1080 u fullHD) na 4K – vidíte, že obraz je umelo upravovaný, kvalita i divácky zážitok je výrazne menšia

Podobne tomu bude aj u 8K televízorov. Takže ak bude tv prevádzať obraz z 4K do 8K, výsledok bude veľmi slušný. U prevodu z fullHD to 8K to bude výrazne horšie a z SD na 8K sa výsledný obraz dovolím nazvať dokonca tragickým.

Kedy má cenu kupovať 8K televízor

Túto otázku si najskôr pokladá veľké množstvo čitateľov a odpoveď pre rok 2019 záleží na to, do ktorej skupiny zákazníkov patríte.

Peniaze neriešim a milujem technologické novinky

Ak je vaša peňaženka v pohode s tým, že miniete desaťtisíc a viac za televízor, ktorý bude stáť za pár rokov niekoľko násobne menej a chcete sa pred priateľmi pochváliť niekoľkými videami v 8K, tak prečo nie.

Mám rád nové technológie, ale zároveň chcem rozumný pomer ceny a výkonu

Počkal by som pár rokov. V súčasnej dobe nie je dostatok obsahu a aj ceny 8K televízorov sú príliš vysoké. Akonáhle sa trh dostane do stavu, že bude rozumná časť video obsahu (najmä asi streamovacie služby typu Netflix, Disney, Amazon atď ..) vo 4K a zároveň cena u 8K obrazoviek spadne pod 2 000 €, tak prečo nie. Bude sa vlastne jednať o podobnú situáciu ako u 4K pred nejakými piatimi rokmi. Masové rozšírenie to ešte nebude, ale svoj trhový podiel si tieto prístroje začnú ukusovať.

Sledujem hlavne klasické tv programy a za televíziu nechcem dať viac ako 1 000 €

Bez obáv si aj teraz kúpte 4K televízor. Ak premýšľate ako si ho vybrať, skúste tento článok. Než sa 8K prístroje dostanú na túto cenovú hranicu a zároveň bude bežné tv vysielania v tomto rozlíšení (a bežný vysielací štandard vo 4K), tak uplynie ešte veľa vody. Z tohto pohľadu preto v súčasnej dobe nie je vôbec nutné pre diváka tohto typu zvažovať nákup takto moderného prístroja.

Zdroje:

https://www.hollywoodreporter.com/behind-screen/tokyo-olympics-8k-broadcast-planned-629427
https://www.ses.com/press-release/samsung-spin-digital-and-ses-showcase-8k-content-satellite
https://www.engadget.com/2018/12/01/8k-japan-tv/
https://www3.nhk.or.jp/
https://www.engadget.com/2017/11/16/vimeo-supports-hdr-video/
https://www.whathifi.com/news/rakuten-tv-plans-to-offer-8k-movies-by-end-of-2019

 

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo