Ako si vybrať chladničku

Chladnička je pevnou súčasťou každej domácnosti. Či už máme doma vstavanú chladničku, alebo chladničku voľne stojace, život bez nej si nevieme predstaviť. V tomto článku si povieme niečo o tom, ako vybrať chladničku, aby ste mali istotu, že to bude pre vás tá pravá. Pre prehľadnosť sme článok rozdelili na niekoľko častí, po ktorých prečítaní budete poznať odpoveď na otázku ako vybrať správnu chladničku. Pohodlne sa usaďte, ideme na to.

Test chladničiek 2023

NázovCelkom
1.Whirlpool B TNF 5323 OXZistiť cenu
77%
2.HISENSE RB400N4BF2Zistiť cenu
75%
Recenzia
3.Samsung RB30J3215SAZistiť cenu
68%
Recenzia
4.ELECTROLUX EN6086JOXZistiť cenu
67%
5.Beko CSA270K30XPNZistiť cenu
60%
Recenzia
6.Electrolux EN3201MOWZistiť cenu
55%
7.Candy CCTOS 482WHZistiť cenu
32%

Bosch KGN39VL35

Typkombinovaná
Prevedenienerezové
Mraziaci výkon14 kg / 24 hodín
Akumulačná doba16 hod.
Výkon mrazenia4*
Klimatická triedaSN-T
Celkový objem368 l
Umiestnenie mrazničkydole
Hlučnosť39 dB
Výška203 cm
Šírka60 cm
Hĺbka60 cm
Oddelené regulácieáno
Displejnie
Energetická triedaA++
Spotreba energie za rok273 kWh
Špeciálne funkcieNo Frost, Vita Fresh, Superchladenie, MultiAirflow, Fresh Sense, AirFresh Filter, signál pri nedovretie dverí ..

Chladničky BOSCH KGN39VL35 zodpovedá požiadavkám modernej doby. Dizajn je vykonaný veľmi minimalisticky v nerezu. Pripravte sa však, že na povrchu bude vidieť každý odtlačok prsta. Na dvierkach nie sú úchytky, pretože tie sú priamo súčasťou dverí. Nájdete ich v spodnej strane horných aj spodných dvierok. Toto prevedenie úchytiek oceníte predovšetkým v domácnosti, kde bojujete s každým kúskom miesta a otvárania dvierok máte smerom k stene. Našej pozornosti neuniklo, že zavesenia dvierok môže byť v pravom i ľavom prevedení, avšak ich výmena nie je úplne „easy“. Preto odporúčame, ak potrebujete pravé zavesenia (tak je chladnička dodávaná) vymeniť za ľavé, urobte to ihneď po doručení chladničky, najlepšie sa to totiž vykonáva, keď leží na zemi.

Chladnička má 4 nôžky: dve sú skrutkovacie a nastavitelné, ďalšie dve sú vo forme koliečok, čo by vám malo uľahčiť manipuláciu. Jej váha je 80 kg a to už pri sťahovaní pocítite.

Bosch KGN39VL35 vďaka svojmu celkovému objemu 366 l bohato vystačí pre celú rodinu (chladiaca časť má 279 l a mraziacej 89 l). Ponúka tiež celý rad užitočných funkcií. V súčasnej dobe patrí medzi tie základné No Frost, takže sa zbavíte otravného odmrazovanie. Voda steká do nádobky, kde sa sama odparuje. Rozhodne by to nemalo byť tak, že vodu budete musieť sami vylievať. Ak by k takej situácii došlo, obráťte sa na servis. Ďalšie funkcie umožňujú udržať náchylnejšie potraviny ako mäso a zeleninu dlhšie čerstvé a systém AirFresh Filter neutralizuje pachy.

V dvoch zásuvkách VitaFresh si môžete nastaviť individuálne teplotu, jedno zásuvka umožňuje reguláciu vlhkosti. Police sú vyrobené z tvrdeného skla a je možné ich výškovo nastaviť. Celkovo by však možnosti variabilného nastavenia políc mohli byť o niečo lepší. Medzi doplnky chladničky patrí držiak na fľaše a vajcia.

Lednice z hľadiska hlučnosti nepatrí medzi najhlučnejšie modely. S 39 dB sa radia k priemeru. Tie najhlučnejšie majú približne 42 dB, tie najtichšie naopak 36-38 dB. Vydáva však prapodivné zvuky, na ktoré je potrebné si zvyknúť. Akumulačná doba je úctyhodných 16 hodín, takže sa nemusíte báť, že by sa vám potraviny aj pri dlhšom výpadku prúdu odmrazili. Z hľadiska klimatickej triedy bude spotrebič správne fungovať v miestnostiach s teplotným rozpätím od 10 ° C do 43 ° C. Spotreba je 273 kWh za rok, čo je pri cene 0,15 eura za 1 kwh, 41 € ročne. Nepatrí preto k najúspornejším modelom, ale nie je ani prehnaným žrútom energie.

 • prijateľná cena
 • moderné prevedenie
 • integrované úchytky
 • separátna regulácia teploty
 • akustický signál pri nedovretie
 • vyššia spotreba
 • usporiadanie políc by mohlo byť variabilnejšie
 • nemá displej
Zistiť cenu

Candy CCTOS 482WH

Typjednodverová
Prevedeniebiele
Mraziaci výkon-
Akumulačná doba-
Výkon mrazenia1*
Klimatická triedaST
Celkový objem87 l
Umiestnenie mrazničkyhorné
Hlučnosť42 dB
Výška84 cm
Šírka48 cm
Hĺbka50 cm
Oddelené regulácienie
Displejnie
Energetická triedaA+
Spotreba energie za rok112 kWh
Špeciálne funkcie-

Malá chladnička Candy CCTOS 482WH je vhodná na chatu, pre samotné žijúceho človeka alebo ako rozšírenie vašej existujúcej chladničky. Jej objem len 87 l, z toho zhruba 10 l tvorí maličká mraziaca časť. Do chladničky budete mať problém vtesnať viac väčších hrncov, s plechom radšej vôbec nepočítajte. V prípade, že však domácnosť obýva len jeden človek, budete pravdepodobne aj príprava jedla prebiehať v menších hrncoch, ktoré sa do chladničky zmestia. Počítajte však s tým, že „potravinovému Tetrisu“ sa zrejme nevyhnete.

Jedná sa o malú jednodverovú chladničku s výškou 84 cm, takže je možné ju v niektorých prípadoch umiestniť pod pracovnú dosku. Vďaka malej hĺbke i šírke je vhodná predovšetkým do menších priestorov. Napriek tomu, že výrobca na svojich stránkach píše, že sa pri chladničke nedá zameniť otváranie dvierok, zo skúsenosti vieme, že možné to je. Nebudete teda týmto nedostatkom limitovaní. Iste váš poteší, že madlo pre otváranie nie je plastové, ale kovové.

Kovové madlo iste oceníte predovšetkým preto, že chladnička má buď veľmi dobrý magnet, alebo silno tesní, takže otváranie dvierok ide trochu tuho. Navyše váha elektrospotrebiče je veľmi nízka, takže sa pri otváraní celý pohne (naozaj to nie je tým, že ste Superman). Preto je potrebné si chladničku druhou rukou pridržať. Predpokladáme, že plastové madlo by v tomto prípade asi nemalo príliš dlhú životnosť.

Lednice je vo vnútri na svoje skromné ​​rozmery prakticky rozčlenená. Nájdete v nej 3 police, z toho dve sú výškovo nastaviteľné, jeden box na čerstvú zeleninu a tri plastové priehradky vo dverách. Spodná je určená pre odkladanie pohárov a vyšších nádob.

Chladnička nemá žiadne vychytané funkcie, takže neočakávajte automatické odmrazovanie alebo reguláciu teploty pre chladiacu i mraziacu časť zvlášť. Candy CCTOS 482WH plní svoj najzákladnejšie úkol: chladí a mrazí.

Klimatická trieda ST ju predurčuje do izieb s teplotou 18-38 ° C. Do panelákového bytu je teda vhodná, na chate, kde treba NETOPIA celú zimu, by sme ju príliš nedoporučovali. Pri nižších teplotách môže totiž dôjsť ku zhustnutia oleja v kompresore a následným komplikáciám.

Elektrospotrebič spadá do najnižšej energetickej triedy, v ktorej sa chladničky na našom trhu môžu predávať, A +. Jej ročná spotreba je 112 kWh, čo pri 0,15 eura za 1 kwh, 18 euro ročne, a to nie je žiadna hrôza. Ak by však spotreba bola väčšia, investície do nákupu už by sa vám nevyplatila. Obstarávacia cena je necelá tisícka. Z hľadiska hlučnosti patrí k najviac hlučným chladničkám, s ktorými sa môžete na trhu stretnúť. Úroveň hluku dosahuje 42 dB, čo bude, v porovnaní s tými najtichšími, ktoré sa pýši 36 dB, iste počuť. Nie však toľko, aby vás to obťažovalo pri bežnom živote.

 • nízka obstarávacia cena
 • nízka spotreba
 • praktické vnútorné usporiadanie
 • vyššia hlučnosť
 • malá kapacita
 • žiadne funkcie navyše
 • problematické otváranie dvierok
Zistiť cenu

Electrolux EN3201MOW

Typkombinovaná
Prevedeniebiele
Mraziaci výkon4 kg / 24 hodín
Akumulačná doba20 hod.
Výkon mrazenia4*
Klimatická triedaSN,T
Celkový objem303 l
Umiestnenie mrazničkydole
Hlučnosť40 dB
Výška174,5 cm
Šírka59,5 cm
Hĺbka64,7 cm
Oddelené regulácienie
Displejnie
Energetická triedaA++
Spotreba energie za rok231 kWh
Špeciálne funkcieautomatické odmrazovanie chladničky

Ak hľadáte plnohodnotnú chladničku pre štvorčlennú rodinu, za ktorú neminiete celý majetok, môžete siahnuť po Electrolux EN3201MOW. Nečakajte od nej však zázraky. S nízkou cenou súvisí aj malá ponuka funkcií, ktoré v podstate nemá žiadne. Jedinou užitočnou funkciou je automatické odmrazovanie chladiacej časti, takže s tým si nemusíte robiť hlavu, mrazničku budete musieť odmraziť ručne. Chladničky nemá ani dva termostaty, takže nie je možné individuálne nastavenie teploty v mraziacej a chladiacej časti.

Napriek tomu, že chladnička nemá z hľadiska funkcií veľmi čo ponúknuť, iste vás poteší, že spadá do druhej najúspornejšie kategórie, ktorá nesie označenie A ++. Jej ročná spotreba je odhadom 231 kWh, čo je vzhľadom na objem a obstarávaciu cenu veľmi príjemné. Ďalším plusom je naozaj kráľovská akumulačná doba, ktorá činí celých 20 hodín. Preto sa rozhodne nemusíte trápiť, keby ste náhodou ostali dlhšiu dobu bez prúdu, alebo ste museli dlhší čas čakať na opravára (čo rozhodne nechceme privolávať). Výkon mrazenia je označený štyrmi hviezdičkami, čo znamená, že môžete potraviny uchovávať dlhodobo, teda viac, ako niekoľko mesiacov. Pokrivkáva však mraziaci výkon, ktorý za 24 hodín zvládne zamraziť iba 4 kg potravín. To je najmenej o polovicu menej, než dokážu konkurenčné modely. Z hľadiska klimatickej triedy nebude problém spotrebič prevádzkovať v miestnostiach o teplotách 10 ° C až 38 ° C.

Biele prevedenie je klasickou eleganciou, ktorá sa hodí do každej kuchyne, ale existuje tu aj možnosť vložiť chladničku do skrine so šírkou 60 cm. Držte sa však technického nákresu v návode alebo na stránkach výrobcu a nezabudnite, že v zadnej časti musí byť dostatok priestoru pre odvetrávanie. Celkovo nám vzhľad kazí len dve plastové podlhovastá madlá, ktorá pôsobí veľmi lacno.

Vnútorné usporiadanie sa skladá z 3 políc, z toho dve sú výškovo nastaviteľné, z dvoch transparentných plastových boxov na zeleninu a troch priehradiek vo dverách. Pod druhou polici je možné zavesiť drôtený držiak na fľaše. Ten nám však príde zbytočný a uvítali by sme namiesto neho skôr polici navyše. Oceňujeme tiež LED osvetlenie, ktoré je energeticky nenáročné a má dlhú životnosť. U chladničky je možné zameniť otváranie dvierok. Túto inštaláciu zvládnete aj bez odbornej pomoci, ale mali by ste na to byť najmenej dvaja. Hlučnosť počas prevádzky je 40 dB, čo je hraničný limit. Obťažovať vás určite nebude, ale budete o nej vedieť.

 • dlhá akumulačná doba
 • najlepšie klimatická trieda
 • možnosť zámeny otvárania dvierok
 • nízka spotreba
 • automatické odmrazovanie chladiacej časti
 • výhodná obstarávacia cena
 • možnosť iba jednej regulácie
 • nevyužitelnost stojana na fľaše
 • žiadna funkcia navyše
 • ručné odmrazovanie mrazničky
Zistiť cenu

Whirlpool B TNF 5323 OX

Typkombinovaná
Prevedenienerezové
Mraziaci výkon12 kg / 24 hodín
Akumulačná doba18 hod.
Výkon mrazenia4*
Klimatická triedaSN-T
Celkový objem450 l
Umiestnenie mrazničkydole
Hlučnosť39 dB
Výška195 cm
Šírka70 cm
Hĺbka75 cm
Oddelené regulácieáno
Displejnie
Energetická triedaA+++
Spotreba energie za rok219 kWh
Špeciálne funkcie6. zmysel, No Frost, Multiflow, Food Care Zone, dverový alarm, detská poistka, Supercool ...

Nemáte priestor na veľkú americkú chladničku, ale doma veľa hladných krkov? Siahnite po dostatočne veľké Whirlpool B TNF 5323 OX. Má neuveriteľný celkový objem 450 l, čo ponúkajú aj americkej chladničky. Pritom sa nejedná o side-by-side prevedení. S väčšími rozmermi však počítajte. Šírka je 70 cm a hĺbka dokonca 75 cm. S veľkým prevedením sa spája aj väčšia hmotnosť, ktorá činí 84 kg. Dvierka sú zameniteľné, avšak potrebné komponenty nie sú súčasťou balenia, pretože prehodenie dvierok si musíte objednať. Predajca túto zmenu vykoná ešte pred doručením k vám domov.

Chladnička disponuje No Frost systémom, takže sa zbavíte otravného odmrazovanie. Umožňuje tiež individuálne nastavenie teploty ako v mrazničke, tak v chladiacej časti. Špeciálna zásuvka Activ0 ° je vhodná pre všetky chúlostivejšie potraviny ako môžu byť ryby alebo mäso. Tieto potraviny v nich zostanú oveľa dlhšie čerstvé, než v klasickej poličke. Ďalej je v chladničke box na zeleninu, 3 police, z toho dve výškovo nastaviteľné a vo dverách sú 3 priehradky na drobnejšie veci. Do chladničky sa v pohode zmestia veľké hrnce alebo napríklad plech do rúry.

Objem samotnej chladiacej časti je 302 l, objem mrazničky je 148 l. Vďaka triede mrazenie označené štyrmi hviezdičkami v nej môžete mrazené potraviny uchovávať aj dlhodobo. Klimatická trieda zase umožňuje správne fungovanie chladničky v izbách s teplotným rozmedzím od 10 ° C do 43 ° C. Pri výpadku elektriny dokáže chladnička Whirlpool udržať vaše potraviny zmrazené až 18 hodín, čo je veľmi solídne. Jej najväčšou prednosťou je však najúspornejší trieda na trhu A +++. Ročná spotreba je 219 kWh, jedná sa o úplne najúspornejšie chladničku v porovnaní s jej objemom. Napriek tomu, že obstarávacia cena sa šplhá k tisícke, sa vám počiatočný vklad vďaka nízkym nákladom čoskoro vráti.

Celkové prevedenie chladničky je v nerezovej úprave, minimalistický štýl dopĺňajú integrovaná madla v spodnej časti dverí od chladiacej časti a v hornej časti dverí od mraziacej časti. Klasický displej chladničky nemá, čo nám trochu chýba. Jednotlivé nastavenia alebo upozornenia sa zobrazujú pomocou diódového hlásení na ovládacom paneli v strednej časti chladničky u madiel.

Jediné na čo by ste sa mali pripraviť je pre niekoho možno trochu väčšiu hlučnosť. Hluk, ktorý chladnička vydáva, dosahuje 39 dB, čo však nie je žiadna hrôza a môžeme ho označiť za priemerný. Najtichší chladničky majú hlukovú hranicu na 36-38 dB, tie najhlučnejšie dosahujú až 42 dB. Whirlpool B TNF 5323 OX teda rozhodne nebude žiadnym krikľúň.

 • najúspornejší model
 • priehradka pre dlhú trvanlivosť chúlostivých pokrmov
 • individuálne nastavenie teplôt
 • veľký objem
 • vhodná aj pre päťčlennú rodinu
 • No Frost systém
 • vysoká obstarávacia cena
 • veľké rozmery
 • nemá displej
Zistiť cenu

ELECTROLUX EN6086JOX

Typamerická
Prevedenienerezové
Mraziaci výkon10 kg / 24 hodín
Akumulačná doba12 hod.
Výkon mrazenia4*
Klimatická triedaSN-T
Celkový objem536 l
Umiestnenie mrazničkydole
Hlučnosť43 dB
Výška177,6 cm
Šírka91,2 cm
Hĺbka76,5 cm
Oddelené regulácieáno
Displejáno
Energetická triedaA+
Spotreba energie za rok410 kWh
Špeciálne funkcieNo Frost, výrobník ľadu, dávkovač vody, funkcia rýchleho chladenia aj mrazenia, prevádzkové mód Dovolenka, detská poistka

V prípade, že je vás doma naozaj veľa, vám asi nebude stačiť ani kapacita tých najväčších kombinovaných chladničiek. Preto môžete siahnuť napríklad po ELECTROLUX EN6086JOX. Ide o americkú chladničku s celkovým objemom 536 l takže je vhodná aj pre osemčlennú domácnosť. Čo nás pomerne nemilo prekvapilo, bolo malá kapacita mrazničky, ktorá činí len 119 l, a to rozhodne nie je kapacita pre 8, ale len pre 5 osôb.

Ako prínosné sme zistili to, že je súčasťou chladničky box s regulovateľnou vlhkosťou na ovocie a zeleninu, ktoré tak zostane dlhšie čerstvé a chrumkavé. Trochu škoda je, že chýba box s nulovou zónou pre uchovávanie náchylnejšie potravín na rýchle skazenie. Boxy na ovocie a zeleninu sú vnútri celkom dva, ale len jeden má možnosť regulovateľné vlhkosti. Dve police je možné výškovo nastaviť, vo dverách je celkom 6 priehradiek a jeden zásobník vody. Nemilo nás prekvapil fakt, že chladnička neumožňuje variabilnosť poličiek vo vyššej miere, potrebné možnosť niektorú z nich sklopiť.

Z vonkajšej strany dverí je umiestnený dávkovač vody. Týmto dávkovačom sa nedávkuje ľad. Ten sa vyrába v mraziacej časti v špeciálnom stojane, ktorý teda zaberie časť mrazničky. Lednici nie je možné pripojiť k zdroju vody, takže vodu musíte do zásobníka dodávať ručne.

Rozmery chladničky sú naozaj obrie. Počítajte s tým, že pri otvorení oboch krídel má chladničky šírku približne 172 cm, takže nezabudnite mať dookola dostatočný priestor. Tento spotrebič je naozaj žrút energie. Spadá len do energetickej triedy A + a jeho ročná spotreba je neuveriteľných 410 kWh. O jej chodu budete rozhodne vedieť, pretože vydáva hluk o sile 43 dB. Tým sa zaradila medzi najhlučnejšie chladničky na trhu.

Z hľadiska funkcií vás iste poteší technológie No Frost, takže sa nemusíte starať o odmrazovanie. Špeciálny mód Dovolenka sa postará o to, aby spotreba elektrickej energie bola v čase vašej dlhšej neprítomnosti čo najnižšie. Rýchle chladenie a mrazenie sa zase postará o to, aby sa novo pridané potraviny čo najskôr schladili / zmrazili na požadovanú teplotu a nedochádzalo tak k zbytočnému zvyšovaniu spotreby energie. Chladnička zvládne zmraziť 10 kg novo vložených potravín za 24 hodín, čo nie je moc a z hľadiska tohto parametra ju to radí skôr k podpriemerným spotrebičom. Podobne je na tom s akumulačnou dobou, ktorá je len 12 hodín. Na trhu sa totiž môžete stretnúť aj s modelmi, ktoré dokážu potraviny udržať, v prípade výpadku prúdu, zmrazené až 18 hodín.

Poteší vás nerezové prevedenie v protiotiskové úprave. To znamená, že povrch nie je toľko náchylný na odtlačky a šmuhy, ktoré sú na väčšine nerezových spotrebičov veľa vidieť. Ovládanie a nastavovanie je vďaka dotykovému displeju jednoduché. Vďaka dvom termostatom je možné teplotu upravovať separátne pre chladiace aj pre mraziacu časť.

 • užitočné funkcie
 • veľký objem
 • vhodná pre početné rodiny
 • energeticky úsporný mód dovolená
 • dávkovač vody
 • nie je nutné pripojenie k vodovodnému potrubiu
 • veľké rozmery
 • finančne náročná na prevádzku
 • vysoká hlučnosť
 • malý objem mraziacej časti
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Hisense RB400N4BF2

Typkombinovaná
Prevedenienerezové
Mraziaci výkon12 kg / 24 hodín
Akumulačná doba16 hod.
Výkon mrazenia4*
Klimatická triedaN, ST, SN, T
Celkový objem308 l
Umiestnenie mrazničkydole
Hlučnosť39 dB
Výška188 cm
Šírka65,4 cm
Hĺbka63,7 cm
Oddelené regulácieáno
Displejáno
Energetická triedaA++
Spotreba energie za rok170 kWh
Špeciálne funkcieNo Frost, Dual Tech Cooling, Multi Air Flow, 0°C Cooling zásuvka, Super Freeze

Kombinovaná chladnička vybavená No Frost technológiou, nízkou hlučnosťou aj spotreba a celkom zaujímavú cenovkou. Tmavým vzhľadom (oficiálne nazvaný čierny nerez) zapadne do mnohých domácností. Dvere sú umiestnené na pravej strane. Príjemnou správou je, že je možné nainštalovať aj na druhú stanu (ak si tak kupujúci želá a alebo ak je dostatočne manuálne zručný). Majú dve madlá, jedným sa podľa očakávaní otvára mraziacu časť a druhým tá chladiace. Otvárame sa v maximálnom uhle 90 °.

Celková kapacita chladničky je 308 litrov, z toho pripadá 219 l má chladiaca časť a 89 l má mraziacu časť. Vnútri chladničky nájdete tri sklenené pozície. Pod nimi nájdete obvyklý „šuplík“ pre uloženie zeleniny a ovocia a tiež tzv. nulovú zónou. Teplota vo vnútri sa pohybuje okolo 0 ° C, a preto je tu vhodné klíma na uskladnenie mäsa či rýb. Tie nemusíte mraziť a napriek tomu vám môžu vydržať dlhšiu dobu, bez toho aby došlo k ich znehodnoteniu. A tiež bez negatívneho dopadu na ich nutričné ​​hodnoty a chuťové kvality. Vo dverách je jedna veľká polica na fľaše a nad ňou tri menšie na drobnejšie potraviny či fľaštičky. V mraziacej časti sú tri police, horná je najmenší, prostredná najväčší a spodná je niekde medzi nimi.

Ovládanie teploty prebieha cez elektronický ovládací panel na dverách chladničky. Možnosti nastavenia sú od 2 ° C do 8 ° C pre chladiacu časť a od – 15 ° C do – 25 ° C pre mraziacu časť. Okrem toho je možné nastaviť prázdninový režim (menšia spotreba energie), alebo zapnúť rýchle chladenie či mrazenie. Prístroj je vybavený technológiou No Frost. To neznamená, že by sa vôbec námraza nemohlo vytvoriť, ale výrazne eliminuje riziko jej vzniku. Veľmi príjemu je aj možnosť LED osvetlenie, ktoré sa aktivuje pri otvorení dverí. Ak je zabudnete zavrieť, tak sa po dvoch minútach spustí alarm. Pri výpadku prúdu by mala byť chladničky schopná udržať potraviny zmrazené a schladené počas 16 hodín. To je solídná hodnota, hoci existujú aj lepšie.

Po zapnutí prístroja trvalo cca 7 hodín, než dosiahol v chladiacej časti požadovanej teploty. Najdlhšie to ako zvyčajne trvá v oblasti dverí, kde sa požadovaná teplota (6 ° C) dosiahla po 12 hodinách. U mrazenie bol obdobný výsledok (čo je veľký úspech, mrazenie trvá zvyčajne výrazne dlhšie), kedy v mraziacej časti bola dosiahnutá požadovaná teplota po 8 hodinách. Hlučnosť je naozaj veľmi príjemná, hoci pri úvodnom znižovaní teplôt o prístroji viete. V bežnej prevádzke ale nijako neruší. Ročná spotreba je podľa výrobcu 170 kWh, s tým že v reáli počítajte so spotrebou skôr vyššie. Záleží, ako veľmi bude chladničky naplnená. Stále sa jedná o viac ako akceptovateľnú spotrebu.

Zistiť cenu

Základné otázky pri výbere

Pred tým, než sa vydáte do obchodu, si prečítajte recenzie, ktoré vám s výberom chladničky pomôžu. Dôležité tiež je si odpovedať na dve základné otázky:

 • pre koľko osôb chladničku kupujem,
 • kam ju umiestnim?

Malú chladničku budete vyberať v prípade, že vaša domácnosť zahŕňa len dvoch členov, pre veľkú sa rozhodnete v prípade piatich a viac člennej rodiny. Rozhodujúcim faktorom je tiež priestor, v ktorej sa bude chladničky nachádzať. Bývate v byte s malou kuchyňou alebo máte v kuchyni aj tanečný parket? Nezabudnite zohľadniť aj to, či vás to ťahá skôr k voľne stojace alebo vstavané chladničke.

Dnešné modely ponúkajú celý rad inteligentných funkcií, ktoré dokážu nielen predĺžiť čerstvot potravín, ale tiež vám uľahčí údržbu alebo zníži potrebu. Rozhodnite sa, ktoré funkcie sú pre vás kľúčové. Určite nechcete platiť za niečo, čo v budúcnosti nevyužijete. Na trhu sa stretnete s rôznymi typmi chladničiek, ktoré si predstavíme na nasledujúcich riadkoch.

Typy chladničiek

V obchodoch sa môžete stretnúť s celkom piatimi typmi chladničiek:

 • monoklimatické chladničky,
 • jednodverové chladničky,
 • pultové chladničky,
 • kombinované chladničky,
 • americké chladničky.

Monoklimatické chladničky

Ako už názov napovedá, mono znamená jeden, takže chladnička má iba chladiaca časť, ale nie mraziaci. Jedná sa teda o chladničku bez mrazničky. V bežnej domácnosti je používanie tohto typu skôr bezpredmetné. Lednice je vhodná napríklad do kuchyne reštaurácie alebo do výrobne cukroviniek. Bez mrazničky sa nezaobíde snáď žiadna domácnosť, takže ak by ste sa rozhodli pre obstaranie monoklimatické chladničky, zrejme by ste k nej museli dokúpiť mrazničku zvlášť. Dva spotrebiče vám však zaberú viac miesta a pri ich vyhotovením rozhodne neušetríte.

Na druhú stranu si z týchto dvoch elektrospotrebičov môžete zostaviť americkú chladničku tzv. Side-by-side, kedy na jednej strane budete mať chladničku a na druhej mraznička. Veľakrát vás kúpa dvoch samostatných elektrospotrebičov vyjde cenovo podobne ako obstaranie základnej americkej chladničky.

Ak ste milovníkmi vína, určite váš poteší možnosť využitia monoklimatické chladničky ako chladničky na víno.

Dobrá rada: Pamätajte na to, že červené víno sa uchováva pri inej teplote než víno biele. Špeciálne chladničky na víno preto majú dva priestory s rozdielnou teplotou.

 • veľký objem
 • umiestnenia i väčšieho riadu (niekoľko plechov, súdok piva)
 • nevhodná do väčšiny domácností
 • nutnosť zaobstarať mrazák zvlášť

Lednice jednodverová

Tento typ patrí medzi najlacnejšie chladničky na trhu. Často sa s nimi môžete stretnúť pod názvom malé chladničky s mrazničkou. Vďaka svojim malým rozmerom je možné ich zabudovať pod pult alebo pracovnú dosku. Stretnúť ste sa s nimi mohli aj v hotelových izbách a tiež sú častou voľbou na chalupu. Nie zriedkakedy sa objavujú aj v študentských bytoch.

Je možné si vyberať z väčšieho i menšieho prevedení, kedy menšie chladničky meria na výšku okolo 80 cm a tie väčšie okolo 120 cm. Avšak veľkosť nič nemení na tom, že chladnička má len jedny dvere. Mraznička je často veľmi malá. Aby ste sa k nemu dostali, je nutné otvoriť dvere chladničky a potom dvere mrazničkou. Tento spôsob manipulácie je veľmi neekonomický, pretože vám zbytočne uteká vzduch z chladničky, čo vedie k zvýšeniu spotreby elektrickej energie.

 • kompaktné prevedenie
 • súčasťou je mraznička
 • nízke obstarávacie ceny
 • malá kapacita chladiacej aj mraziacej časti
 • vyššia energetická spotreba kvôli otvárania dverí od chladničky

Pultové chladničky

Opäť sa jedná skôr o malú chladničku s ešte menším mrazničkou, ktorá svoje útočisko najčastejšie nájde na chate, v študentskom byte alebo na pracovisku. Má len jedny dvere, takže opäť počítajte s únikom nádcha vzduchu a tiež väčšiu energetickou spotrebou. Patrí medzi hlučnejšie modelmi.

 • nízke obstarávacie náklady
 • vhodné do menších priestorov
 • vyššia spotreba
 • málo priestoru

Chladnička kombinovaná

Tento typ chladničiek patrí k najobľúbenejším a najrozšírenejším. Ako už názov napovedá, spotrebič sa skladá z chladiacej a mraziacej časti najčastejšie v pomere 2: 1. Mraznička má najčastejšie 3 zásuvky, ale môže ich mať aj viac. Najčastejšie sa stretnete s kombinovanou chladničkou, ktorá má mrazničku dole. Umiestnenie je praktické v tom, že do chladničky chodíte častejšie ako do mrazničky, takže máte všetky potraviny príjemne po ruke a nie je potrebné sa k nim ohýbať. Výnimkou však nie je ani opačné usporiadanie.

Tieto chladničky môžu mať jeden alebo dva kompresory. Dvojkompresorové spoznáte podľa vyššie obstarávacie ceny. Výhodou dvoch kompresorov je to, že chladiaca časť má svoj a mraziace tiež. Je tak možné si individuálne nastaviť ako teplotu v chladničke, tak teplotu v mrazničke.

Pri výbere však nehrá zásadnú rolu počet kompresorov, ale termostatov. Bežne sa môžete stretnúť s dvoma, ktorými sa nastavuje teplota separátne pre chladiacu a mraziacu časť. Pokiaľ má chladnička termostaty tri, slúži tretí termostat na nastavenie teploty v nulovej zóne.

Kombinované chladničky sú dnes už maximálne úsporné, takže šetrí vašu peňaženku a zároveň vám ponúknu veľa užitočných funkcií navyše.

 • samostatné dvere pre chladničku aj mrazničku
 • mnoho užitočných funkcií navyše
 • možnosť výberu umiestnenia mrazničky
 • pre väčšinu domácností
 • menší objem mrazničky

Americká chladnička

Americká chladnička je vyhľadávaným elektrospotrebičom najmä kvôli veľkému priestoru, ktorý ponúka. Je preto najlepšou voľbou pre veľké domácnosti. Tie však musia počítať s tým, že obstarávacia cena dosahuje vysoké hodnoty (pod 800 eur väčšinou „ameriku“ nezoženiete, priemerne sa cena pohybuje okolo 1 000 eur vyššie, avšak záleží tiež na funkciách navyše). Tento typ chladničiek potrebuje veľký priestor, takže je nutné, aby ste ho vo vašej kuchyni alebo špajze mali. Nezabudnite, že budete otvárať pravú aj ľavú časť chladničky. Americké chladničky môžu mať buď dvoje, alebo štvoro dvere.

Dvojdverová varianta

Dvojdverové „ameriky“ sú štandardom. V ľavej časti sa nachádza mraznička a v pravej chladnička. Ľavá časť môže byť vybavená výrobníkom ľadu alebo nápojovým automatom. Chladničky s výrobníkom ľadu alebo dávkovačom vody potrebujú častejšie opravy, než jednotky bez tohto vybavenia.

Štvordverová varianta

Štvordverová variant je známa pod pojmom French Door. Mraziacej i chladiacej časti sú rozdelené na hornú a spodnú polovicu. Tento spôsob otvárania chladničky je veľmi ekonomický, pretože pri otvorení len jednej časti neuniká toľko vzduchu ako pri otvorení celej polovice.

Rozdelenie je väčšinou také, že v hornej časti sa nachádza chladiaca časť, v spodnej zase za mraziaca. Ak je rozdelenie zón na pravú a ľavú, je v ľavej časti mraznička a v pravej chladnička. Niektoré modely French Door umožňujú spodná časť chladničky premeniť na mrazničku, čím zväčší objem mrazničky.

Medzi nevýhody amerických chladničiek patrí predovšetkým vyššia spotreba. Tá je spôsobená z časti výrobníkom ľadu, pretože ním uniká studených vzduch z chladničky. Vyššia spotreba a hmotnosť sa odrazí aj na vyššej hlučnosti. Na trhu nie je prakticky možné zohnať americkú chladničku s energetickou triedou A +++. Výška týchto elektrospotrebičov dosahuje 170 až 180 cm.

Výrobník ľadu je súčasťou ľavých dverí, za ktorými sa nachádza mraznička. Do zásobníka na vodu stačí naliať vodu, tá zrzne a vytvorí buď kocky ľadu, alebo ľadovú triešť. Jediné, čo by vás pri výrobníku ľadu malo zaujímať, je kapacita zásobníka na vodu. Bežne si vystačíte s 1 l. Na nutnosť doplnenia vody vás chladničky sama upozorní. Alternatívou je priame napojenie na vodovod, ktoré niektoré chladničky umožňujú.

 • chladiace i mraziacia časti sú oddelené dverami
 • veľký chladiaci i mraziaci priestor
 • moderné technológie
 • dizajnové prevedenie
 • výrobník ľadu a ľadovej triešte
 • automat filtrom na vodu
 • vyššia spotreba energie
 • vyššia hlučnosť 42-46 dB
 • vysoká obstarávacia cena
 • nutnosť dostatočného priestoru
 • hmotnosť
 • prístup pre pripojenie k vodovodnému potrubiu

Umiestnenie: voľne stojaci alebo vstavaná chladnička

Lednici nikdy neumiestňujte v blízkosti kúrenia, sporáku, umývačky alebo iných spotrebičov, ktoré kúri. Zbytočne by dochádzalo k zvyšovaniu spotreby. Nezabudnite, že by okolo tohto elektrospotrebiče malo byť miesto, aby dochádzalo k dobrej cirkulácii vzduchu. Lednice nadnesene povedané kúri a toto teplo musí niekam odchádzať. Z pravej a ľavej strany by preto malo byť najmenej 2 cm voľného priestoru, zo zadnej strany potom 5 cm.

Vstavané chladničky majú väčšinou o pár centimetrov menšie rozmery, ktoré sa však podpisujú aj na zmenšenie objemu. Tento typ chladničiek je určený na zabudovanie do kuchynskej linky, takže udržíte jednotný dizajn celej kuchyne. Inštaláciu môže vykonať buď stolár (dodávateľ kuchyne) alebo to zvládnete aj sami. Vzhľad vstavané chladničky nie je práve príťažlivý, takže sa nehodí pre voľné postavenie do priestoru. Vstavané chladničky je dobré kúpiť v prípade, že nemáte v kuchyni dosť miesta. Inak je lepšie si radšej predĺžiť pracovnú dosku a zaobstarať si peknú voľne stojace chladničku.

Voľne stojace chladničky sa hodí do väčšiny domácností, pretože je možné ich kúpiť v rôznych farbách a dizajnoch. Za najuniverzálnejší stále platí biela farba alebo nerez chladničky. Výnimkou však nie je ani chladnička čierna, červená alebo retro dizajn chladničky. Výhodou voľne stojacich chladničiek je tiež jednoduchá inštalácia aj možnosť zmeny umiestnenia.

Viete, že: Aj voľne stojacu chladničku je možné zabudovať. Pri výbere alebo plánovanie kuchyne uveďte, že chcete na chladničku špeciálnu skriňu. Tá väčšinou nemá dvere. Do skrine chladničku pohodlne umiestnite, nezabudnite však, že zadná strana elektrospotrebiče by mala mať dostatok priestoru pre odvedenie vyprodukovaného tepla.

Parametre pre výber chladničky

Tieto veľké biele spotrebiče, ktoré sa starajú o čerstvosť potravín, vyberajte nielen na základe objemu. V hre sú ešte ďalšie parametre.

Mraziaci výkon

Parameter zaoberajúce sa mraziacim výkonom udáva, koľko kilogramov práve vložených potravín dokáže mrazák zamraziť za 24 hodín. Táto hodnota sa u kombinovaných chladničiek pohybuje v rozpätí 2-33 kg / 24 hodín. Samostatný mrazák zvládne zamraziť aj 40 kg potravín za 24 hodín.

Akumulačná doba

Hodnota akumulačné doby vám oznamuje, ako dlho zostanú potraviny zamrazené v prípade, že vypadne elektrický prúd. Štandardne táto doba býva okolo 10 hodín. Samozrejme čím viac, tým lepšie. Ak sa vám chladničky pokazí a opravár bude môcť doraziť až na druhý deň, iste uvítate, keď bude akumulačná doba 12 hodín alebo 24 hodín.

Výkon mrazenia

Je to síce zavádzajúce, ale výkon mrazenia nie je to isté ako mraziaci výkon. VÝKON MRAZENIE uvádza akú teplotu a aké skladovacie možnosti vám mraznička dokáže ponúknuť. Môžete si podľa toho odvodiť pre aké skladovanie je mraznička vhodný. Táto hodnota sa označuje buď hviezdičkami (*) alebo triedou mrazenie.

Počet hviezdičiekDoba skladovaniaTeplota
*Niekoľko dní-6 °C
**Niekoľko týždňov-12 °C
***Niekoľko mesiacov-18 °C
****Pre dlhodobé skladovanie-24 °C

Klimatická trieda

Klimatická trieda udáva, aká by mala byť teplota prostredia, v ktorom bude chladnička umiestnená. Pokiaľ by chladnička bola v inom klimatickom prostredí, bude mať väčšie nároky na spotrebu a nebude fungovať tak dobre, ako by mala. V prípade, že prekročíte hornú teplotnú hranicu, zhorší sa kvalita chladenia. Oveľa horšie je však prekročenie spodnej hranice, kedy pri veľkom chlade môže dôjsť ku zhustnutia oleja v kompresore, čo môže viesť k závažným poruchám spotrebiča.

Najvhodnejšie je, ak je elektrospotrebič označený viacero písmenami, čo znamená, že spadá do viacerých klimatických tried, takže nebude mať problém pracovať ani pri nižších ani pri vysokých teplotách.

Klimatické triedy sa označujú týmito skratkami:

 • T– jedná sa o skratku pre tropické hodnoty, ktoré sa pohybujú od 18 ° C do 43 ° C,
 • ST – skratka pre subtropické teploty, ktoré sú v rozmedzí od 18 ° C do 38 ° C,
 • N – normálne teploty označujú teplotné rozmedzie od 16 ° C do 32 ° C,
 • SN – táto skratka označuje slovné spojenie subnormálna teploty, ktoré majú rozptyl 10-32 ° C.

Príklad: Ak na vašej chladničke nájdete označenie klimatickej triedy týmito skratkami N-ST-T, znamená to, že bude správne fungovať v miestnostiach alebo prostredí, kde sa bude teplota pohybovať od 16 ° C do 43 ° C.

Hlučnosť

Miera hlučnosti vás bude zaujímať predovšetkým v prípade, že bude chladnička v miestnosti, v ktorej sa pravidelne pohybujete alebo tam dokonca spíte. V prípade, že budete mať chladničku mimo kuchyňu, nemusíte sa týmto parametrom príliš trápiť. V drvivej väčšine je však chladničky súčasťou kuchyne, kde sa stále niečo deje, takže by vás jej hlučnosť určite zaujímať mala.

Miera hlučnosti sa uvádza v jednotkách decibelov dB. Úplne bežne sú dnes k dostaniu veľmi tiché chladničky, ktorých miera hluku nepresiahne 40 dB. Najtichší chladničky sa pýši úrovňou hluku 36-38 dB. U priemerných dosahuje hodnotu 42 dB a u najhlasnejších majú decibely hodnotu 50, čo už je dosť.

Hlučnosť v dBK čomu je možné ju prirovnať?
130Výstrel zo zbrane
120Štartovanie lietadla
110Priemyselný hluk
100Vlak, ktorý premáva
90Zvuk záhradné kosačky
80Hlasný krik
70Hluk rušné ulice
60Hlasnejší hovor
50Normálny hluk ulice
40Tlmené rozprávanie
30Šepot
20Hluk padajúceho lístia
10Dýchanie
0Prah toho, čo je ľudské ucho schopné počuť

Objem a usporiadanie

Objem chladničky je hlavným parametrom, podľa ktorého by ste si mali vybrať ten najvhodnejší typ. Americká chladnička je najlepšou voľbou pre početnejšie rodiny. Ak však skromnejší priestor neumožňuje inštaláciu tohto typu, je možné namiesto nej zvoliť chladničku s označením space max, ktorá pri štandardných rozmeroch klasickej kombinovanej chladničky (180-200 x 60 cm) ponúka až o 30 l väčší priestor. Je to z dôvodu zmenšenie šírky vnútorných stien, ktoré si však zachovávajú svoje izolačné vlastnosti.

UrčenieTyp chladničkyObjem
pre dvojčlenné domácnostipultová, jednodverová chladnička50 – 70 l
pre trojčlenné domácnostikombinovaná chladnička150-200 l
pre štvorčlenné domácnostikombinovaná chladnička200 l a více
pre piati a viacčlennú domácnosťmonoklimatická chladnička s mrazničkou zvlášť alebo americká chladnička400 l

Viete, že: Na každého člena v domácnosti pripadá 60 l do priestoru v chladničke a 25 l do priestoru v mrazničke.

Priemerný objem chladničky pre stredne veľkú domácnosť sa pohybuje medzi 200 l až 250 l. Ktorákoľvek chladnička s menším objemom pre vás bude nevyhovujúce. Väčší objem už je luxus navyše, za ktorý si však priplatíte. Objem mrazničky pre stredne veľkú rodinu by mal byť od 65 l do 90 l. Celkovo tak objem kombinovanej chladničky pre stredne veľkú rodinu vychádza zhruba na 300 l až 330 l.

Usporiadanie chladničky má na kapacitu tiež vplyv. Rozhodne je lepšie malý, ale úsporne a prakticky priestor využívajúce chladničky než veľký, ktorá priestorom zbytočne plytvá a dobre ho nevyužije.

U mrazničky toho k rozloženiu nie je veľmi čo dodať. Väčšinou má niekoľko zásuviek alebo priehradiek, ktoré sú rovnako veľké. Variabilnejšie možnosti ponúka chladiace časť. V spodnej časti by sa mal nachádzať jeden alebo dva boxy na ovocie a zeleninu. Polička na boxy by mala byť pevná z tvrdeného skla, čo je najlepší materiál. Ďalšie police by mali byť výškovo nastaviteľné a mali by byť najmenej 3. Držiak na fľaše už je len príslušenstvom navyše.

Dostatok úložného priestoru ponúka i dvere chladničky. V spodnej časti je väčšinou vyššia priehradka na fľaše, ďalšie jedna alebo dve priehradky sú vhodné na menšie potraviny, ako sú mliečne výrobky. V hornej časti potom býva box na vajíčka. Ten môže mať poklop alebo len stojan s niekoľkými otvormi pre vyskladanie vajec.

U priehradok vo dverách si postrážte, či nie sú moc hlboké. Ak by zasahovali zbytočne moc do políc, nemohli by ste kapacitu políc plnohodnotne využiť.

Spotreba a energetický štítok

Na štítku sa dozviete tie najdôležitejšie informácie, ktoré by vás pri nákupe mali zaujímať. Sú to: energetická spotreba, objem a hlučnosť. Najmä energetická spotreba je pomerne dôležitým parametrom, pretože nesmiete zabudnúť na to, že chladnička bude v prevádzke 24 hodín denne. Takže v prípade, že si priplatíte za tú najúspornejší energetickú skupinu, investícia sa vám v budúcnosti dozaista vráti.

Od roku 2014 sa na trhu v rámci krajín EÚ nesmie predávať chladničky s energetickou triedou A a nižšie. Tie najlepšie a najúspornejší chladničky na trhu majú energetickú triedu A +++, k tým najmenej úsporným patrí chladnička s energetickou triedou A +. Zjednodušene môžeme povedať, že čím viac plusov za písmenom A, tým lepšie.

Príklad: Kombinovaná chladnička s energetickou triedou A + má zhruba o 25% väčšiu spotrebu než chladničky ktoré patria do triedy A ++.

Energetická trieda

Je označená farebnými pruhmi od zeleného A +++ do červeného D. Ako sme napísali už vyššie, najmenej úsporné chladničky majú označenie A. Žiadne iné písmeno u chladničiek nenájdete. Zároveň platí, že čím viac „plusek“, tým úspornejšie chladničky.

Ročná spotreba energie

Hodnotu, ktorú na štítku nájdete, berte vždy s rezervou. Jedná sa o spotrebu v ideálnych podmienkach, čo znamená: teplota miestnosti 20 ° C a naplnenie chladničky zo 70%. Udáva sa v kWh. Majte však na pamäti, že spotreba sa líši v závislosti od rôznych faktorov. Trebárs keď bude chladnička stáť v blízkosti kúrenia alebo sporáka, bude jej spotreba rozhodne vyššia.

Špeciálne funkcie a vychytávky navyše

Súčasné elektrospotrebiče sa vám život snaží čo najviac uľahčiť. Existujú chladničky, ktoré sa samy odmrazujú, alebo sa v nich ľad netvorí vôbec, iné umožňujú individuálne nastavenie teploty ako v chladiacej, tak mraziacej časti. Veľkým plusom môže byť aj možnosť zámeny zavesenia dvierok a podobne. Poďme sa na jednotlivé vychytávky a funkcie pozrieť zblízka.

Ventilátor

Najčastejšie ho nájdete v zadnej časti chladničky. Vďaka nemu zostávajú potraviny dlhšie čerstvé, pretože sa vzduch vo vnútri rozvádza rovnomerne. Tento systém sa stará aj o to, aby sa vo vnútri spotrebiča rýchlejšie obnovila nastavená teplota po každom otvorení dvierok.

Otváranie dvierok

Pred zaobstaraním chladničky sa doma zamerajte na to, na ktorú stranu potrebujete otvárania dvierok. Väčšina chladničiek umožňuje zámenu strany otvárania dvierok, ale nemusí to byť samozrejmosťou. Preto sa na tento fakt radšej informujte, rovnako ako na náročnosť tohto úkonu. Americké chladničky túto možnosť pochopiteľne neponúkajú.

Inventorový kompresor

Má hneď niekoľko výhod. Sám si reguluje rýchlosť, čím si tiež predlžuje životnosť. Jeho nižšia hmotnosť sa premietne aj do nižšej hmotnosti chladničky a výrobcovia na neho často poskytujú predĺženú záruku v podobe 10 rokov.

Displej

Displej na chladničku je užitočná vec, pretože si pomocou neho môžete nastaviť najrôznejšie veličiny, nastavenia skontrolovať alebo si prečítať chybové či varovné hlásenia. Nie je teda potrebné zastaralo točiť kolieskom vo vnútri chladničky tak, ako to bolo dobrý zvykom u predchádzajúcich modelov.

Oddelená regulácia pre chladiacu i mraziacu časť

Oddelená regulácia je výhodná predovšetkým v tom, že si môžete teplotu v každom priestore nastaviť individuálne. Túto možnosť iste uvítate v prípade, keď budete chcieť odmraziť mrazničku, pretože chladiaca časť chladničky bude fungovať stále rovnako bez zmeny.

Antibakteriálna ochrana

Vnútorné časti chladničky sú potiahnuté vrstvou zlúčenín na báze striebra. Táto vrstva zabraňuje rozšíreniu a hlavne rastu baktérií, mikróbov a plesní, takže potraviny zostávajú dlhšie čerstvé. Antibakteriálnú ochranu označuje každý výrobca inak, takže ju môžete nájsť pod názvom AgION, Nano silver, Koblend, Bacteria safe systém, Anti Bacteria filter a podobne.

Variabilné nastavenie políc

Možnosť nastavenia políc je veľmi dôležitá. Veľakrát musíte do chladničky vtesnať veľký hrniec, vysokú fľašu alebo objemnú misu. V tomto prípade určite oceníte, ak budete môcť policu zdvihnúť alebo sklopiť na polovicu. Niektoré modely naviac umožňujú čisto individuálne poskladané políc vo dverách presne podľa vašich požiadaviek a nárokov.

Zvuková signalizácia otvorených dverí

Stretnúť sa môžete aj s vychytávkou, ktorá vás upozorní na nedovretie dverí. Ak by dvere chladničky zostali otvorené, dôjde k úniku chladného vzduchu a tým pádom k zvýšeniu spotreby. Naviac sa vám môžu potraviny pokaziť.

Chladenie dverí

Vaša chladnička nemusí chladiť len pomocou zariadenia v zadnej časti. Systém chladenia môžu byť vybavené aj dvere, takže sa teplota v celom priestore lepšie udržuje konštantná.

Ionizátor, deodorizér

Ide o systémy, ktoré pohlcujú pachy, takže sa chuť ani vôňa potravín navzájom nemiešajú. Vzduch v chladničke naviac zostáva svieža.

Wi-Fi

Pomocou bezdrôtovej komunikácie môžete ovládať nielen vašu práčku alebo robotický vysávač, ale aj chladničku. Vďaka mobilnej aplikácii môžete potrebné upravovať nastavenia teploty alebo zapnúť funkciu intenzívneho mrazenie.

Beznámrazový systém

Tieto chladničky budete poznať taktiež pod No Frost alebo Frost Free. Spočíva v tom, že sa chlad pomocou obiehajúceho vzduchu v mrazničke rozkladá optimálne do celého priestoru. Tým sa znižuje vlhkosť a na potravinách ani stenách nedochádza k vzniku námrazy. Mraznička teda nemusíte odmrazovať.

Automatické odmrazovanie

Funguje podobne ako No Frost, akurát v prostredí chladiacej časti. Teplota v chladničke je regulovaná tak, aby sa zamedzilo vzniku námrazy.

Superchladenie (Coolmatic)

Jedná sa o funkciu v chladiacej časti kombinovanej chladničky. Umožňuje nastavenie nižšej teploty v okamihu, keď do chladničky vložíte väčší objem potravín. Potraviny sa rýchlo „schladí“ na optimálnu teplotu a chladnička sa potom automaticky prepne do chladenia na pôvodnú teplotu.

Supermrazenie (Frostmatic)

Tento systém je podobný predchádzajúcemu popísanému s tým rozdielom, že prebieha v mraziacej časti. Pri vložení väčšieho množstva čerstvých potravín stačí stlačiť príslušné tlačidlo, ktoré sa postará o to, aby sa nové potraviny rýchlejšie zmrazili a nedochádzalo k zbytočnému otepľovanie už zmrazených potravín. Po dosiahnutí optimálneho zmrazení sa mraznička opäť prepne na prevádzkovú teplotu.

Nulová zóna

Väčšinou sa jedná o priehradku, v ktorej sa teplota udržiava okolo 0 ° C. Do tejto priehradky sa vkladá mäso, zelenina alebo ryby, ktoré v nej zostávajú dlhšie čerstvé. Niektoré modely chladničiek umožňujú aj reguláciu vlhkosti. Nulovú zónu môžete poznať aj pod označením Multi Fresh, BioFresh, Biosaf, LongFresh a podobne.

Prázdninový režim (Holiday)

Túto funkciu využijete predovšetkým vtedy, ak odchádzate na dlhšiu dobu z domu. Vnútorná teplota sa udržuje približne na 12 ° C (to však záleží na type chladničky), takže nedochádza ku skazeniu trvanlivých potravín, ale tiež sa netvorí nepríjemný zápach. Dovolenkový mód vám ušetrí spotrebu elektrickej energie, bez toho aby ste museli chladničku vypínať.

Párty mode

Opäť špeciálne nastavenia teploty, ktorá vám umožní skutočne rýchle namraziť nápoje v mrazničke. Ako príklad môžeme uviesť fľašu vína, ktorá sa na optimálnu teplotu schladí za 30 minút. Prasknutie fľaše vplyvom nízkych teplôt sa nemusíte báť, pretože vás na správnu teplotu upozorní zvukový signál.

Dvojité dvere

Niektoré chladničky sú opatrené dvojitými dverami. Ide o plytké dvere, do ktorých je možné často umiestniť nápoje alebo korenie bez toho, aby poklesla teplota v celej chladiacej časti. Stretnúť sa môžete aj s možnosťou osvetlených dverí, kedy cez ne vidíte do chladničky, takže ich nemusíte zbytočne otvárať. Otvorte ich až v okamihu, keď budete vedieť, že vami hľadaná vec v chladničke je a na akom mieste sa nachádza.

Luxusný interiér

Zatiaľ menej často, ale do budúcnosti snáď viac, sa môžete stretnúť s elegantným čiernym alebo patinovým interiérom, čo je dizajnový prvok, ktorý premieňa „nudu“ základného bieleho vzhľadu.

Cena chladničiek

Ceny chladničiek sú rôzne. Najviac záleží na vašich požiadavkách. Ak chcete najlepšie chladničku s mrazničkou, nespočetnými funkcií a vysokou úsporou, zaplatíte viac, ako keď si budete kupovať menej úspornú a „nadupanú“ chladničku na chatu.

Cenové hladiny, ktoré uvádzame, sú skôr orientačné, pretože kvalitné a úspornú chladničku je možné kúpiť v najrôznejších akciách omnoho lacnejšie.

Lednice do 200 €

Táto cenová kategória vám najčastejšie ponúkne mini chladničky alebo malé a lacné chladničky, ktoré sú vhodné do kancelárií alebo na chate. Žiadne chytré funkcie alebo beznámrazový systém u nich nečakajte. Počítajte s tým, že budú hlučnejší, z hľadiska energetickej triedy sa pohybujú v kategórii A + a A ++. Nejedná sa o plnohodnotnú chladničku pre rodinu.

Lednice v cenovom rozpätí od 200 do 400 €

Táto cenová kategória už zahŕňa plnohodnotné chladničky pre väčšiu rodinu. Spravidla sa budete pohybovať v modeloch kombinovaných. Pridanou hodnotou môže byť antibakteriálna ochrana alebo funkcie No Frost. Z hľadiska spotreby energie tieto modely ešte stále nepatrí medzi najúspornejšie. Energetická trieda je najčastejšie A +. Hlučnosť už však nie je tak vysoká a môžete naraziť aj na chladničky s hladinou hluku pohybujúce sa pod 40 dB.

Lednice v cenovom rozpätí 400 – 800 €

Jedná sa o najlepší používateľskú kategóriu, ktorá zahŕňa hlavne dvojdverové kombinované chladničky, patriace do energetických tried A ++ alebo A +++. Za túto cenu síce ešte nekúpite americkú chladničku, ale plnohodnotnú úspornú chladničku pre celú rodinu áno.

Chladničky nad 800 €

Okolo 1 000 € už bez problémov kúpite americkej chladničky s výrobníkom ľadu alebo napríklad s televíziou. Tešte sa na bohatú výbavu užitočnými funkciami ako je No Frost, nulová zóna, antibakteriálna ochrana, nastaviteľná teplota a podobne. Tieto veľké chladničky sú skutočne top na trhu a vhodné predovšetkým pre veľké rodiny alebo pre nadšených kuchárov, ktorí potrebujú pracovať s úplne čerstvými surovinami.

Dobré rady a tipy

Často v dobrej viere uchovať potraviny čo najdlhšie čerstvé, ich vložíme do chladničky. Viete však, že nie všetkým potravinám toto svedčí? Poďme si predstaviť potraviny, ktoré do chladničky nepatrí.

 • Banány – jedná sa o tropické ovocie, ktoré sa dobre nevie vyrovnať s nízkymi teplotami. Nízke teploty navyše spomaľujú proces dozrievania.
 • Paradajky – jedná sa o zeleninu, ktorá do chladničky rozhodne nepatrí. Aj v tomto prípade sa spomaľuje proces zrenia, paradajky stráca svoju chuť aj konzistenciu. Nechajte ich radšej položená na kuchynskej linke alebo na okennom parapete.
 • Zemiaky – ak máte doma pivnicu, ktorý niekedy premrzol, viete, že zemiaky potom majú sladkastú chuť. Je to preto, že škrob sa vplyvom nízkych teplôt mení na cukor. Preto zemiaky do chladničky rozhodne nepatrí.
 • Bylinky – ani bylinky si v chladničke svoju čerstvosť neponechajú. Naopak majú tendenciu absorbovať okolité pachy a rýchlejšie schnúť. Riešením môže byť uloženie do vzduchotesnej krabičky. Úplne najlepšie je ale bylinky ponechať vo váze s vodou.
 • Cibuľa a cesnak – ani túto zeleninu do chladničky nevkladajte. Predídete tak jej skoršiemu zmäknutie a strate arómy.

Ak doma máte chladničku, ktorá nie je, nebola alebo nebude dlho v prevádzke, rozhodne ju odpojte od elektriky. Ak elektrospotrebič nebudete dlhší čas používať, umiestnite ho niekam, kde vám nebude zavadzať a dobre ho vo vnútri umyte. Rozhodne mu ponechajte otvorené dvere, aby ste predošlé zatuchlému zápachu. Lednici nechajte vo stojacej polohe. V prípade, že ste si chladničku priviezli z obchodu v ležiacej polohe, nechajte ju pred zapojením 2 hodiny stáť. Kondenzát stečie do správnych miest a chladnička bude dobre fungovať.

Náš tip: Ak sa rozhodnete pre kúpu chladničky v nerezovej úprave, nezabudnite na to, že sa na nej bude vidieť každý odtlačok prsta. Rovnako tak vnútri chladničky sa lepšie udržujú police sklenené než drôtené.

Na čerstvosť potravín má vplyv správne umiestnenie. Všeobecne platí, že v hornej časti, najmä dverí, je teplota vyššia, takže sem môžete uložiť napríklad maslo, ktoré sa bude ľahko roztierať. Potraviny náchylné na rýchle skazenie (mäso, ryby, cesto, vaječné a mliečne pokrmy) uložte do zadného priestoru boxu, ktorý je najchladnejší časťou chladničky.

Lednice do auta

Chladnička do auta je vynikajúca, ak často cestujete a vozíte so sebou potraviny náchylné na teplotu. Autochladničky sa vyrábajú v dvoch variantach. Prvý z nich je kompresorová, ktorá funguje rovnako ako štandardné chladničky. Druhou je termoelektrická, ktorá chladí relatívne k okolitej teplote.

Kompresorové autochladničky:

 • je ťažšie,
 • horšie sa s ňou manipuluje,
 • vie potraviny schladiť až na -18 ° C.

Termoelektrická chladnička do auta:

 • je ľahší a lepšie sa prenáša,
 • v chladenie je ale obmedzená okolím,
 • dokáže chladiť len na teplotu o cca 20 ° C nižšia, ako je teplota okolia.

Napájanie autochladničky:

 • Myslite na to, aké potrebuje napájanie.
 • Klasické auto má zdroj s napätím 12 V (niektoré nákladné autá dokonca 24 V).
 • Existujú tiež chladničky do auta, ktoré podporujú aj klasických 220 V.

Ako zabezpečiť správny chod chladničky

 • Chladnička by nemala stáť v blízkosti zdrojov tepla ani v miestach, kde na ňu bude celý deň svietiť slnko.
 • Ideálne spotrebu energie podporíte správnu izbovou teplotou a zaplnením chladničky na 70%.
 • Lednici otvárajte len, ak je to potrebné alebo viete, čo na jedlo si dáte. Premýšľanie pred otvorenými dverami vás bude stáť viac peňazí.
 • V hornej časti je teplota vyššia ako v spodnej. Do spodnej časti preto ukladajte potraviny, ktoré sú viac náchylné na rýchlejší skazení.
 • Aromatické potraviny ukladajte do vzduchotesných nádob alebo sáčkov.
 • Ak vaša chladnička nemá No Frost alebo automatické odmrazovanie, vykonávajte ho pravidelne, ideálne 2x do roka, ale ak je potreba viackrát, tak aj viackrát. Hrúbka ľadovej vrstvy by nemala presiahnuť 0,5 cm. Potom sa spotreba chladničky zvyšuje až o 75%.
 • Pokiaľ v chladničke objavíte vodu, ihneď ju utrite. Po čase totiž môže byť líhništěm baktérií a plesní.

Ďalšie obľúbené chladničky

Beko CSA 24022 X

Je to skvelá kombinovaná chladnička pre mladú rodinu alebo seniorov so záhradkou. Má väčšiu mrazničku, než je u takto veľkých kombinovaných chladničiek bežné. Pokiaľ máte chalupu, určite túto chladničku využijete aj tam. Po vypnutí elektriny dokáže udržať potraviny v optimálnej teplote ďalších 18 hodín a mraznička za 24 hodín vie zmraziť až 5 kg jedla. Pri tom všetkom zostáva tichá a neruší hlasným vrčaním. Pochvalu zaslúži priestranná mraznička, tichý chod a elegantný vzhľad. Kritiku potom nekvalitný materiál madiel dverí a plastových poličiek vo dverách.

Objem chladničky145 l
Objem mrazničky72 l
Energetická triedaA+
Spotreba0,59 kWh/24 hod.
Hlučnosť42 dB

Najlepšia ponuka Beko CSA 24022 X<

Samsung RB-F310G RB31FERNCSA

<

Najlepšie hodnotená chladnička za rok 2015 aj 2016. Má premyslený úložný priestor, z ktorého vždy pohodlne vyberiete všetko, čo práve potrebujete. Tomu napomáhajú výsuvné police. Priestrannejšie sú aj police vo dverách, vďaka ktorým tu uložíte aj väčšie krabice džúsu alebo napríklad mlieka. Špeciálna zóna CoolSelect Zone umožňuje nastaviť teplotu v rozmedzí 0-3 ° C, aby vaše mäso alebo zelenina vydržali čo najdlhšie čerstvé. Užívatelia na tejto chladničke oceňujú automatické odmrazovanie, elegantný dizajn a dostatok priestoru. Ale na druhú stranu niekomu môže prísť riešenie vnútorného priestoru nepraktické. Nie je možnosť chladenia veľkých fliaš a preskladanie políc.

Objem chladničky206 l
Objem mrazničky98 l
Energetická triedaA++
Spotreba0,7 kWh/24 hod.
Hlučnosť39 dB

Najlepšia ponuka Samsung RB-F310G RB31FERNCSA

Gorenje RK 6192AW

Veľmi obľúbená kombinovaná chladnička, ktorá ponúka automatické odmrazovanie chladničky a menej námrazy v mrazničke vďaka funkcii FrostLess. Je ideálny pre veľkú rodinu. Ponúka totiž celkový objem 321 l. Má výškovo nastaviteľné dverné police a špeciálne priehradku mrazničky pre rýchle zmrazenie potravín. Pri odpojení od elektriny udrží optimálnu teplotu po dobu ďalších 30 hodín. Majitelia chladničky si musí pochvaľovať veľké a prehľadné police mrazničky, tichý chod chladničky a elegantný design.Trošku nedoriešená je zásuvka na ovocie a zeleninu, pretože nemá prepážku, ktorá by ich navzájom oddelila.

Objem chladničky225 l
Objem mrazničky96 l
Energetická triedaA++
Spotreba0,64 kWh/24 hod.
Hlučnosť40 dB

Najlepšia ponuka Gorenje RK 6192AW

   Čo vybrať
   Logo