Ako si vybrať cyklistickú prilbu

V našom radcovi venujúcemu sa výberu helmy na bicykel vám prezradíme, ako vybrať správnu veľkosť, predstavíme jednotlivé helmy podľa štýlu jazdy a nezabudneme ani na vychytávky a smart prevedenie, ktoré prilby ponúkajú. Ponúkneme aj krátke recenzie heliem na bicykel. Čo v článku nenájdete? Zaoberať sa nebudemeprilbami rytierskymi, pracovnými ani prilbami na koňa. Poďme na to!

Typy cyklistických heliem

Z hľadiska typu jazdy možno cyklo helmy rozdeliť do týchto kategórií:

  • cestné,
  • MTB,
  • BMX,
  • integrálne na zjazd a freeride,
  • špeciálne helmy.

Cestné prilby

Jedná sa o helmy, ktoré sa používajú pri jazde na cestných alebo krosových bicykloch. Svoje využitie si nájdu aj pri horských bicyklov, ale je pravdou, že horské bicykle majú svoju špecifickú kategóriu, ktorú popisujeme v ďalšom odstavečku. U heliem pre cestné bicykle sa kladie najväčší dôraz na čo najmenšiu hmotnosť a najlepšie odvetrávanie.

Najobľúbenejšie helmy

  • Uvex I-Vo 3D green 2018 – prilba vyrobená z polykarbonátovej škrupiny s in-mold technológiou. Ovládanie pracky na brade je vďaka Monomatic technológii možné len jednou rukou. Helma disponuje 24 odvetrávacími otvormi, sieťkou proti hmyzu, snímateľným štítkom aj snímateľnými antialergénnymi vypchávkami. Spĺňa normu EN 1078. Je obľúbená pre svoju nízku hmotnosť 225 g.
  • SCOTT SPUNTO JUNIOR black-yellow RC 2019 – detskú helmu rodičia chváli predovšetkým pre nízku hmotnosť (220 g), ale tiež kvalitné a pevné prevedenie. Plusom je, že dobre kryje zátylok a zadná strana je vybavená blikačkou. Pre výrobu bola použitá polykarbonátová škrupina a in-mold technológie.
  • GIRO Aether MIPS matt White / Silver 2019 – bezpečná pánska prilba s technológiou MIPS, ktorá výrazne znižuje riziko poranenia mozgu. Má 11 odvetrávacích otvorov, vložku z EPS a polykarbonátový plášť. Nájdete na nej špeciálny úchytky pre slnečné okuliare.

MTB prilby

MTB je skratkou pre horské bicykle (mountain bike). MTB prilby sa od cestných heliem príliš nelíši. Spoznáte ich podľa štítku proti slnku (ale aj proti odlietajúcim kamienkom a vetvám) a o niečo robustnejší konštrukcii. V zadnej časti si môžete všimnúť, že jej tvar viac kryje tylo hlavy. Rovnako sa u týchto heliem kladie dôraz na čo najväčšiu odvetrávanie a pomer medzi hmotnosťou a odolnosťou. Využijete ich ako v teréne, tak na ceste.

Najobľúbenejšie helmy

  • UVEX I-VO 3D NEON YELLOW 2019 – obľube sa teší najmä kvôli príjemnému nosenie, na ktoré má vplyv nízka hmotnosť 225 g. Polykarbonátová škrupina je vyplnená in-mold technológiou. O jednoduché zapínanie jednou rukou sa postará systém Monomatic. O dobrú priedušnosť sa stará 24 ventilačných otvorov opatrených sieťkou proti hmyzu. Prilba disponuje tiež prateľným antialergénnymi vypchávkami Basic pads.
  • GIRO Fixture Matt Grey 2019 – helma na horské bicykle je medzi cyklistami obľúbená najmä kvôli bezpečnostnú technológiu MIPS, ktorá eliminuje riziko poranenia mozgu. Helmu je možné používať ako pri jazde na cestičkách, tak pri náročnom singletrailu. O ochladzovania hlavy sa stará 18 vetracích otvorov.
  • MET ECHO čierna 2019ideálna prilba pre trail začiatočníkov. Má odnímateľný štítok aj hypoalergénne vnútorné vypchávky. Vnútorná výstelka je tvorená in-mold technológiou. Patrí však k ťažším helmám. Jej hmotnosť sa pohybuje medzi 280-300 g.

BMX prilby

Spoznáte ich na prvý pohľad. Svojim dizajnom zodpovedajú skate subkultúre, takže svoje uplatnenie nájdu aj pri jazde na skateboarde, longboardu alebo inline korčuliach. Sú charakteristické menším množstvom odvetrávacích otvorov, takže pri jazde na horskom alebo cestnom bicykli by sa vám v nich dosť potila hlava. Na druhú stranu vďaka väčšej celistvej ploche sú odolnejšie, takže lepšie chráni hlavu.

Najobľúbenejšie helmy

  • UVEX QUATRO DIRT NEON YELLOW 2019 – prilba s maximálnou ochranou i spodnej tylovej časti (vďaka technológii Double InMould). Polykarbonátová škrupina je doplnená EPS penou. Počas jazdy iste oceníte slušný počet odvetrávacích otvorov (17) a systém Monomatic pre upevnenie na brade jednou rukou. U snímateľného štítku možno upraviť jeho sklon. Odvetrávacie otvory sú opatrené sieťkou proti hmyzu. V helme nájdete aj antialergénne vypchávky a miesto pre upevnenie kamery alebo LED svetlá. Pripravte sa na väčšiu hmotnosť helmy 300 g.
  • MET ROAM biela / čierna 2019 – bezpečná prilba opatrená ochranou in-mold as možnosťou MIPS vložky (významne eliminuje riziko poranenia mozgu) môže podľa veľkosti as MIPS vložkou vážiť od 325 g do 395 g, čo je pomerne veľa, ale na druhú stranu u BMX heliem nič neobvyklé. Výhodou je výškovo nastaviteľný krycí štítok do troch polôh, hypoalergénne vypchávky a klipy pre upevnenie okuliarov.
  • UVEX HLMT 5 BIKE PRO MINT Matt 2019 – cyklistická prilba vhodná ako na jazdu BMX, Dirt alebo Skate. Výrobca uvádza, že je vhodná aj do mestskej premávky. Z hľadiska používania v meste sa vám však kvôli nedostatočnému množstvo vetracích otvorov (10) môže nepríjemne potiť hlava. Helma je vybavená reflexnými prvkami. O bezpečnosť sa stará technológia Hardshell, ktorú tvorí ľahké jadro a ultraľahká, ale pevná škrupina (hmotnosť prilby je 395 g – vhodné na BMX, ale nepohodlné do mestskej premávky). Súčasťou je snímateľný štítok a antialergénne vypchávky. Samozrejmosťou je ovládanie zapínanie jednou rukou Monomatic.

Integrálne helmy na zjazd a freeride

Z hľadiska dizajnu sa veľmi podobajú helmám na motorky. Chráni celú hlavu vrátane čeľuste, takže sú jasnou voľbou pre jazdu v náročnom teréne. Celkové prevedenie helmy zodpovedá najvyšším nárokom na bezpečnosť. Helma je robustná a ochraňuje spomínanú čeľusť, ale aj hlavu z boku a v tyle. Kvôli nárokom na bezpečnosť nemá toľko prieduchov na odvetrávanie a váha je o poznanie vyššia ako u predchádzajúcich modelov. Z praktického hľadiska sa helmy dajú využiť iba na zjazd a freeride.

Špeciálne helmy

Za špeciálne helmy sa považujú napríklad aerodynamické modely, ktoré sú charakteristické pretiahnutú zadnou časťou a používajú sa pri pretekoch na čas (časovkách) alebo triatlon.

Helmy na bicykel sa dajú samozrejme rozdeliť ešte na detské, dámske, pánske a unisex.

  • Detské helmy – sú špecifické menšími veľkosťami, než ktoré sú dostupné vo variantoch pre dospelých a samozrejme dizajnom. Rozhodnúť sa môžete pre obrázkovú variantu alebo žiarivé jednofarebné prevedenie.
  • Dámske prilby -sú zvyčajne menšie ako pánske, ale najväčší rozdiel je samozrejme v dizajne. Niektoré dámske helmy majú medzi uťahovacím kolieskom a okrajom helmy väčší otvor pre prevlečenie copu.
  • Pánske a unisex helmy – jedná sa o prilby, ktoré vyhovujú ako mužom, tak ženám.

Ako postupovať pri výbere

Pri výbere sa riaďte týmito 6 radami:

  1. Správna veľkosť – ak neviete, ako vybrať správnu veľkosť prilby (tento postup platí aj u detských heliem), postupuje nasledovne. Použite krajčírsky meter, ktorý by mal viesť cez čelo okolo uší – najširšia časť hlavy. Podľa namerané hodnoty si z prevodníkový tabuľky ľahko vyberiete svoju veľkosť. Ak doma krajčírsky meter nemáte, omotajte si okolo hlavy povrázok, ktorý následne priložte k metru.
  2. Typ jazdy – vždy vyberajte helmu na bicykel podľa štýlu jazdy. Iná prilba je vhodná pre cestičky, iná do Bbikeparku alebo na trialy.
  3. Odvetrávanie – zamerajte sa na to, aby prilba bola čo najviac odvetrávaná. Zlé odvetrávanie môže viesť k nadmernému poteniu a následnému svrbenie hlavy. Hlava sa vám môže aj prehrať. Čím viac otvorov pre odvetrávanie, tým lepšie. Výrobcovia dnes pracujú s dômyselnými systémami postavenými na nasávanie chladného vzduchu v prednej časti a jeho vedenie špeciálnymi kanály okolo hlavy. Otvory vzadu sa od hlavy dostáva teplý vzduch.
  4. Certifikácia – v značkovom obchode by sa vám nemalo stať, že kúpite helmu bez príslušných certifikácií. Na bezpečnosťou certifikáty sa pýtajte najmä u lacnejších heliem „noname“ značiek. Poriadna a bezpečná prilba musí spĺňať normu STN EN1078. Stretnúť sa môžete aj so zahraničnými či medzinárodnými atesty s označením CPSC, SNELL B90A, CE a AS / NZS.
  5. Konštrukcia a vybavenie – kvalitná konštrukcia kombinuje pevnosť, ale pritom nízku hmotnosť výrobku. Z hľadiska vybavenia sa môžete stretnúť sa nastaviteľným štítkom, lepším polstrovanie alebo integrovanou blikačkou.
  6. Hmotnosť helmy – váha by mala byť čo najmenšia, ale na druhú stranu to nesmie byť na úkor bezpečnosti. Pri kvalitných ľahkých heliem sa môžete stretnúť s vystužením kevlarom alebo karbónom, ktoré zvyšujú bezpečnosť ľahkých prilieb. Hmotnosť najlepších cyklistických prilieb sa pohybuje okolo 200 g. Na hmotnosť hľaďte predovšetkým pri výbere helmy pre dieťa. Ak by bola príliš ťažká, váš potomok ju nebude chcieť nosiť.

Cena dobrých heliem na bicykel sa pohybuje v rozpätí 40 – 200 €. Pred nákupom sa teda rozhodnite, koľko peňazí chcete do výrobku investovať a zoznámte sa aj s niektorými značkami, pre ktoré ste sa vopred rozhodli. Medzi kvalitných výrobcov sa radí napr.: Rudy Project, Bell, Giro, Uvex, Specialized, BONTRAGER, Scott, Fox, Mango, Met, BBB, Brik, Zero RH +, POC. Limar a ďalšie.

Viete, že: Niektoré zdravotné poisťovne prispievajú na nákup nielen detských, ale aj dospeláckych cyklistických prilieb. Pre podrobnejšie informácie kontaktujte svoju poisťovňu.

Niektoré modely sú univerzálne a dajú sa používať ako na letné, tak na zimné športy. V tomto prípade sa pozerajte po helmách s ušnými krytkami. Uši na helmu sú odnímateľné, takže je v lete zložíte a v zime ľahko nasadíte.

Čím je tvorená pevná konštrukcia naj heliem

Aby vám helma pri páde poskytla maximálnu ochranu, je vyrábaná tzv. in-mold technológiou, čo znamená, že sa do tvrdej plastovej škrupiny tvoriacej hornú dizajnovú časť vstrekuje expandovaná polystyrénová pena. Niektorí výrobcovia používajú pre zachovanie pevnosti heliem kombináciu dvoch druhov polystyrénovej peny s rôznou hustotou.

Z hľadiska kvality sú za top cyklistické prilby (v kombinácii odolnosť a nízka hmotnosť) považované tie, ktoré sú vo vnútri vystužené pleteninou z rôznych materiálov. V súčasnosti sa najčastejšie stretnete s karbónom a kevlarom.

Dobrá rada: Ak vám pri páde prilba praskne, je nutné si zaobstarať novú. Prasknutá helma vás pri ďalšom páde neochráni.

Technológia MIPS a materiál Koroyd

Túto technológiu nájdete ako u najlepších lyžiarskych heliem, tak u heliem cyklistických. Pri jazde na bicykli najväčšie nebezpečenstvo nepredstavuje samotný náraz do hlavy, ale následne vzniknuté rotačné sily, ktoré pôsobia na mozog. Tieto rotačné sily zatiaľ najlepšie eliminuje systém MIPS, ktorý k pohltenie týchto síl využíva klznou vložku nachádzajúcu sa medzi dvoma vrstvami škrupiny. Tieto dve vrstvy sa pri páde voči sebe pootočí, takže sa rotačná sily neprenáša ďalej na mozog.

Najbezpečnejšie cyklistické prilby majú výstelku z Koroydu. Jedná sa o špeciálny materiál, ktorý tvorí polymérové ​​trubičky s šesťuholníkovým prierezom. Aby sme vám jeho vzhľad priblížili, môžeme ho prirovnať k plástu medu. Devízou tohto materiálu je schopnosť plynule pohlcovať energiu nárazu. Podľa testov Koroyd dokáže pohltiť až o 35% viac energie vzniknutej pri náraze než tradične používaný extrudovaný polystyrén (EPS) s rovnakou hrúbkou. Tento materiál by sme odporúčali tým, ktorí vyznávajú adrenalínovú jazdu na bicykli, ale môžete sa po ňom pýtať tiež pri výbere lyžiarskej prilby.

Veľkosť a mechanizmus upravovanie veľkosti helmy

O tom, ako vybrať správnu veľkosť helmy sme sa už zmieňovali v 6 radách, ktorých sa držať pri výbere prilby. Postačí si zmerať obvod hlavy a výsledné číslo porovnať s tabuľkou veľkostí.

Orientačná tabuľka veľkostí

Značenie veľkostiObvod hlavy v cm
XS53-54
S55-56
M57-58
L59-60
XL61-62
XXL63-64
XXXL65-66

Tiez detské helmy deťom musí na hlave dobre sedieť. Rozhodne nepodliehajte nátlaku starého dobrého pravidla, že ked kopí prilbu o niečo väčší, bude ju dieťa môcť nosiť o to dlhsie. V tomto prípade totiž vaše malé vystavujete nebezpečenstvu. Ak helma dobre nesedí, nemozem hlavu vášho dieťaťa správne ochrániť.

Pri každom výrobcovi sa hodnoty môžu mierne líšiť, preto je dobré, aby ste si helmu v obchode vyskúšali. Následne ju mozem lacnejsie kúpiť na internete. Ak sa vám do kamennej predajne nechce, máte zo zákona 14 dní na vrátenie tovaru nadobudnutého cez internet bez udaním dôvodu.

Veľkosť obvodu helmy si môžete v rámci určitého rozsahu regulovať. Regulácia sa robí buď kolieskom tzv. BOA – s týmto mechanizmom uťahovanie ste sa mohli stretnúť aj u kolieskových korčúľ, alebo pomocou pásky. S kolieskom by sa malo ľahko otáčať, vyskúšajte si to aj v rukaviciach. Otočenie kolieska by malo ísť počuť, máte tak istotu, že helmu skutočne doťahuje či povoľujete.

Ak vám v hlave leží otázka ako vybrať správnu veľkosť detské prilby, postupujte pri meraní rovnako ako u prilby dospelácke. Aj veľkosť detských prilieb môžete regulovať. Detské prilby bývajú opatrené elastickými pásky, ktoré sa sami roztiahnu na základe obvodu hlavy vášho potomka.

Pri skúšaní by vás prilba nemala nikde tlačiť a už pri nasadení by mala dobre sedieť.

Dobrá rada: Urobte si test cyklistické prilby. Po dotiahnutí by sa nemala hýbať sprava do ľava ani spredu dozadu a obrátene (skúste predkloniť hlavu – tak zistíte, či vám helma neschádza). Ak by vám helma nesedela alebo ste sa v nej necítili, skúste radšej iný model.

Ako správne cyklo helmu nosiť

Výberom správnej helmy to nekončí. Nezabudnite, že je dôležité ju tiež správne nosiť, teda mať ju na hlave v správnej pozícii. Prilba by teda na hlave mala byť približne vo vodorovnej polohe. Predná časť by mala zasahovať zhruba doprostred čela. Ak by bola blízko obočia, zavadzala by vám pri výhľade.

Pri nosení si nezabúdajte zapínať podbradný remienok. Remienok príliš neuťahujte, ale ani ho nenechávajte zbytočne voľný. Medzi neho a bradu by sa mali zmestiť maximálne dva prsty. Pracka u podbradného pásku by mala ísť ľahko ovládať aj jednou rukou. Maximálny komfort pri zapínaní ponúkajú magnetické pracky čiže magnetické zapínanie, ktoré je vhodné aj pre deti. Aby nedopatrením priškrtenia kože, ku ktorému môže čas od času dôjsť pri zapínaní klasickej pracky. Vplyv na pohodlie nosenia prilby má tiež mäkčená výstelka, ktorú môžete nájsť u přezkového alebo magnetického zapínanie niektorých modelov.

Pri výbere sa zamerajte aj na pásky okolo uší. Tie by sa uší nemali vôbec dotýkať, mali by byť nastaviteľné a dotýkať sa pod uchom. Ak by sa uší dotýkali, hrozili by odreniny uší, čo nie je príjemné.

Na trhu sa stále častejšie začína objavovať ergonomické zapínanie TRI-FIX čiže Tri-Tix Webbing Splitter. Jedná sa o jednoduché nastavenie a prispôsobenie zapínanie pod bradou a okolo uší pomocou pásikov. Jeho prínosom je zníženie hmotnosti prilby a tiež pohodlie v oblasti okolo uší. Pásky okolo uší sú s pásikom pod bradou spojené, takže umožňujú nastavenie do najprirodzenejšia ergonomickej pozície. Na rozdiel od heliem s klasickým zapínaním, kde je nutné samostatne nastaviť pásky okolo uší a pásik pod bradou, u tohto systému len zapnete pracku pod bradou, utiahnete opaskom a zároveň tak nastavíte pásky okolo uší i brady.

Odvetrávanie a antibakteriálne výstelky

Správne odvetrávanie má vplyv na komfortné nosenie aj počas horúcich letných dní. Neodvětrávaná alebo zle vetraná helma môže byť dôvodom vášho prehriatiu. Všeobecne sú priechody u heliem koncipované tak, že tie v prednej časti nasávajú studený vzduch, ktorý vedú okolo hlavy a zadnými otvormi vyvádzajú ohriaty vzduch od hlavy.

Z praktického hľadiska je rozhodne prínosné, ak je prilba vybavená vyberateľnou vnútornou výstelkou, ktorú v prípade, že sa spotíte, jednoducho vyperiete. K prilbe väčšinou býva pripevnená suchým zipsom. Pri výbere cyklistické prilby sa zamerajte aj na tento fakt. Najlepšie výrobky majú výstelky vyrobené z antibakteriálneho materiálu X-static obsahujúce ióny striebra, takže nedochádza k tvorbe zápachu ani baktérií.

Niektoré modely majú vetracie otvory doplnené o sieťku, ktorá zabraňuje vlietnutiu hmyzu pod helmu, čo sa môže určite hodiť.

Doplnky cyklistických heliem

  • Počas chladnejších dní môžete pod helmu nosiť cyklistickú šatku, ktorý vašu hlavu ochráni od studeného vzduchu. Ak jazdíte freeride využijete kuklu pod helmu. V prípade, že sa veľa potíte, využijete aj cyklistickú čelenku, ktorá pot pohltí, takže vám nepotečie do tváre.
  • Niektoré prilby bývajú vybavené blikačkou. Jej miesto je predovšetkým na uťahovacím pásku alebo BOA. Blikačka môže byť buď integrovaná, alebo ju môžete k helme pripevniť. Jej používanie sa odporúča predovšetkým u malých detí. Hlava je najvyšším miestom cyklistov, takže je blikačka dobre vidieť.
  • Každá prilba by mala byť vybavená reflexnými materiály, pretože najmä na cestách platí pravidlo vidieť a byť videný.
  • Rovnako ako to poznáte z heliem na lyže, tiež na cyklistické prilby je možné si zaobstarať číro v niekoľkých farbách. Spravidla sa tento „tuning“ hodí pre cyklistov vyznávajúcich freeridové jazdy alebo jazdy v bikeparcích.
  • Kúpiť si môžete aj špeciálne smart helmy, ktoré je možné vďaka Bluetooth prepojiť s vaším mobilným telefónom. Pre ovládanie si stačí stiahnuť potrebnú aplikáciu. Helma teda umožňuje počúvanie hudby, bez toho by bol odfiltrovaný ruch okolia, slúchadlá do helmy a integrovaný mikrofón môžete tiež využiť ako vysielačku medzi dvoma cyklistov (dosah iba 10 metrov). Cez špeciálny ovládač na riadidlách, aplikáciu alebo tlačidiel na helme môžete prijať a odmietnuť hovor. Helma tiež disponujem zariadením, ktoré ohlási nehodu. Pri páde sa zopnú senzory s odpočítavaním. V prípade, že je cyklista v bezvedomí a odpočítavanie nedeaktivuje, vyšle aplikácie na vopred stanovený kontakt SOS hlásení s presnou polohou zistenou pomocou GPS. Cena týchto heliem sa pohybuje okolo 150 €.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo