Ako si vybrať vitamíny a doplnky stravy pre psov

Každý kto má doma štvornohého miláčika si pre neho želá len to najlepšie. Kupuje mu kvalitné kŕmenie, odmeňuje zdravými maškrty, cvičí jeho schopnosti a kupuje mu psie hračky pre zábavu. Pre kondíciu a zdravie psa je však dôležitá aj výživa, teda to, aby mal dostatok vitamínov, minerálov a ďalších živín. Všetky tieto látky môžu, ale nemusia byť v strave obsiahnuté. Je totiž veľký rozdiel v tom, či chlpáča kŕmite BARF (čiže surovou) stravou alebo granulami. Tiež je dôležité si dať pozor, aby ste to s výživou príliš neprehnali, pretože ako sa hovorí: „Všetkého veľa škodí“. V našom radcovia vám poradíme, aké faktory zvážiť, než sa pustíte do vyberania doplnkov stravy pre psov.

Recenzia najlepších psích doplnkov stravy 2023

Alavis MSM,glukosamin sulfát

Zloženieglukosamín sulfát, MSM, olej z boráku lekárskeho, hydrolyzovaný kolagén, vitamín C, zázvor obecný, kurkuma dlhá, boswelia
Určené prekĺby, kosti, šľachy, väzy
Obalpevný s viečkom
Krajina pôvoduČesko

Tento doplnok stravy je možné podávať ako šteňatám a mladým psom, tak i psom staršieho veku. U mladších ním podporíte správny vývoj pohybového aparátu, u psíkov trpiacich na kĺby môžete skvalitniť ich život. Alavis sa používa aj preventívne. Dobre pôsobí proti bolesti a zápalom.

Olej z boráku lekárskeho obsahuje mastnú kyselinu gama-linolénovú, takže veľmi dobre pôsobí na zápaly. Hydrolyzovaný kolagén pôsobí na pevnosť, pružnosť a odolnosť chrupavky. Vitamín C je dôležitý pre vývoj kostí a chrupaviek, okrem toho podporuje aj vstrebávanie železa a tvorbu bielych krviniek. Zázvor, kurkuma a boswelia sú bylinky, ktoré pôsobia proti zápalu a z neho vzniknutých opuchov. Medzi pomocné látky sa radí mikrokryštalická celulóza, kyselina stearová, sieťovaná celulóza, stearan horečnatý a oxid kremičitý.

Dávkovanie sa odvíja od hmotnosti vášho psíka takto:

Hmotnosť vášho psaDávkovanie prvých 14 dníUdržiavacia (pokračovacie) dávkovanie
1-5 kg0,5 tablety¼ tablety
5-10 kg1 tableta0,5 tablety
10-15 kg2 tablety1 tableta
15-25 kg3 tablety1,5 tablety
25-45 kg4-5 tablet2-2,5 tablety
45 kg a více5-6 tablet2,5-3 tablety

Tabletky môžete psíkovi zabaliť do maškrty alebo rozdrviť na prášok a primiešať do jedla. To by sme však neodporúčali. Ako lepšie sa nám javí skôr schovanie do maškrty. Tabletky by ste psíkovi mali dávať najmenej 3 mesiace, avšak nič nebráni tomu, aby ich používal dlhodobo.

Nevýhoda u tabletiek je ich veľkosť. Pre malého psíka je príliš veľká a nemá ryhu na rozdelenie, takže sa zle dávkuje. Problémy s požitím majú aj niektorí väčšie psy, ktorým sa podáva tabletiek niekoľko. Ďalším negatívnym aspektom je vyššia nákupná cena.

Účinky prípravku sa u chorých psíkov prejavujú pomerne skoro, pokojne aj do 4 dní. Doplnok stravy naozaj výrazne pomáha psíkom po operácii alebo tým, ktorí trpia na problémy s kĺbmi. Ak máte doma veľkého psa, oplatí sa vám kúpiť veľké balenie.

  • preukázateľné účinky
  • znovu uzatvárateľné obal
  • pre všetky veľkosti plemien
  • je možné ho užívať dlhodobo
  • veľmi veľké tablety
  • tvrdé tablety
  • zle sa rozpoľujú alebo drvia
Zistiť cenu

Geloren Dog kĺbová výživa 450 g

Zloženiekyselina hyaluronová, glukosamín, chondroitín sulfát, hydrolyzovaný kolagén, želatína
Určené prekĺby a kosti
Obalmäkký a znovu uzatvárateľný
Krajina pôvoduČesko

Geloren dog sa vyrába v Česku českou spoločnosťou a na jeho účinky chovatelia spievajú chválu. Oproti vyššie hodnotenému ALAVIS je dávkovanie pre psíkov oveľa jednoduchšie. Kocky sú želatínové a parfumované údenou šunkou, takže ich môžete používať aj ako maškrtu a väčšina psíkov nemá problém s ich požraním. Pre malé plemená sú kocky príliš veľké, ale vďaka mäkkej štruktúre idú veľmi ľahko krájať.

Geloren môžete podávať mladým psom vo vývoji, pri zistení akútnych pohybových problémov a tiež starým psom, ktorí trpia na kĺby. Jeho účinky sú badateľné už po niekoľkých dňoch používania.

Dávkovanie sa odporúča nasledovne:

  • psy s váhou menej ako 20 kg – 2 kocky denne,
  • psy s váhou 20-30 kg – 3 kocky denne,
  • psy s váhou 30-40 kg – 4 kocky denne,
  • psy s váhou 40 kg a viac – 5 kociek denne.

Kocky môžete psíkovi dávať celoročne alebo vo forme kôry. Kocky budete používať 2 mesiace a potom bude nasledovať dvojmesačné pauza. Táto kôra sa opakuje 3x do roka. Ak potrebujete, aby bol nástup účinku čo najrýchlejší, môžete prvý týždeň vášmu psíkovi podávať dvojnásobné množstvo.

Tento prípravok na kĺby obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá má analgetický a protizápalový účinok. Kĺby premazáva a tlmí nárazy. Glukosamín pôsobí na regeneráciu chrupavky. Chondroitín sulfát sa stará o pružnosť chrupavky, kolagén je najdôležitejšou stavebným prvkom chrupaviek, šliach a väzov, želatína je zdrojom aminokyselín, ktoré majú vplyv na tvorbu kolagénu. Geloren neobsahuje cukor.

Kocky sú v plastovom vrecku so znovuuzavíratelným zipsom. Veľmi dôkladne si skontrolujte, že ste sáčok dobre zavreli, pretože ak ho necháte otvorený, kocky vyschnú a stvrdnú, a to už za veľmi krátku dobu. Psom sa potom horšie hryzú. Možno by bolo lepšie kocky prerobiť do pevného obalu, ktorý má napríklad skrutkovacie viečko. Cena za necelý pol kilogram je pomerne vysoká, pohybuje sa okolo 20 Euro.

  • neobsahuje cukor
  • ľahko sa dávkuje
  • má príjemnú arómu
  • je možné ho použiť ako maškrtu
  • pri nesprávnom zavretí vrecka rýchlo vysychá
  • obstarávacia cena je vyššia
Zistiť cenu

Orion Pharma Aptus Apto-Flex sirup

Zloženieglukosamín sulfát, chondroitín sulfát, MSM, kyselina hyaluronová, kolagén
Určené prekĺby a kosti
Obalpevný so skrutkovacím viečkom
Krajina pôvoduFínsko

Už keď sa pozriete na zloženie Orion Pharma Aptus Apto-Flex sirup zrejme vás zarazí, že obsahuje 35% sacharidov, čo je pomerne dosť. Sirup je veľa sladký, takže aj veľa lepivý. Pokiaľ ho psík nechce prijímať dobrovoľne, budete doň sirup naliať násilím. V prípade, že vám časť sirupu kvapne na srsť a zaschne, bude na sebe psík mať ulepenej dred, ktorý bude potrebné vystrihnúť.

Psíci s citlivým zažívaním na sirup reagujú vracaním a hnačkou. Pokiaľ sa toto stane, skúste doplnok stravy na chvíľu vysadiť a dávať psíkovi menšie množstvo, aby si naň mohol zvyknúť. Je však možné, že ho pes skrátka neprijme.

Čo sa týka zloženia, tak sirup obsahuje klasické látky, ako iné prípravky na podporu kĺbov. Nájdete v ňom hydrolyzovaný kolagén, MSM, glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, kyselinu hyaluronovú a brusnicový extrakt. Pri prepočítaní obsahu liečivých zložiek na jednu dávku, ich však psík dostane oveľa menej, než u iných doplnkov na kĺby. Pre niektorých psíkov to môže byť málo.

Sirup je možné používať preventívne 3 mesiace, ďalší mesiac vynechať a potom opäť 3 mesiace. Pokiaľ ho používate cielene pre chlpáča, ktorý má viditeľné problémy s pohybovým aparátom, môžete ho používať trvalo.

Ako je to s dávkovaním?

  • Pes do 10 kg by mal dostávať 2,5 ml.
  • Pes s váhovým rozpätím 10-20 kg by mal dostávať 5 ml.
  • Psovi o váhe 20-40 kg dávajte 10 ml.
  • Veľký pes s váhou 40-60 kg by mal dostávať 15 ml.

Po zakúpení má sirup trvanlivosť 2 roky. Pokiaľ ho však otvoríte, je dobré ho spotrebovať do 3 mesiacov. Nechávajte ho na suchom mieste. Súčasťou balenia je aj praktická odmerka. Sirup možno podávať aj mačkám.

  • ľahké dávkovanie
  • psíkom väčšinou chutí
  • sladký
  • nie je vhodný pre psíkov s citlivým trávením
  • jedna dávka obsahuje menej látok než konkurenčné výrobky
  • premrštená obstarávacia cena
Zistiť cenu

Brit Care Salmon Oil lososový olej 1000 ml

ZloženieOmega-3 mastné kyseliny
Určené presrsť
Obalnepriepustný svetlu, má dávkovač
Krajina pôvoduČesko

Za značkou Brit Care stojí česká spoločnosť VAFO Praha, ktorá sa výrobou krmív pre psov, mačky a hlodavce zaoberá dlhšie ako dve desaťročia.

Tento lososový olej je doplnkom psie stravy, ktorý pomáha vyvážiť pomer medzi Omega-3 a 6 mastnými kyselinami. Jedná sa o prírodný zdroj Omega-3 mastných kyselín (EDA + DHA + DPA).

Pozitívne pôsobí na:

  • srsť a pokožku,
  • metabolické procesy v organizme,
  • vývoj mozgových štruktúr a sietnice oka,
  • imunitu a dobré hojenie rán,
  • srdcovú činnosť, znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
  • kĺby a všeobecne pohybový aparát,
  • mozog šteniat počas gravidity,
  • na nervy.

Jeho prínos je najpoznateľnejšia práve na srsti a koži. Pri pravidelnom podávaní je srsť lesklá a zdravá. Nebude vás trápiť jej lámavosť alebo vypadávanie (pĺznutie). Na koži sa nevyskytujú lupiny a kože psíka nesvrbí. Pri používaní oleja sa nemusíte báť, že by srsť psíka začala reznout. Jeho účinky sa prejavia približne 14 dní po začiatku používania. Iste vás poteší, že jeho pozitívne účinky sa prejavia aj na zažívanie.

Dávkovanie sa odvíja od toho, akú hmotnosť má váš psík. Pre psa s váhovou kategóriou 12-24 kg sa odporúča 8 ml denne. Stredná plemeno s hmotnosťou v rozmedzí 24-48 kg potrebuje 12 ml denne, veľkým plemenám vážiacim viac ako 48 kg sa odporúča 16 ml denne. Najmä u malých plemien okolo 3 kg si dajte pozor na dávkovanie. Uvedená hodnota na výrobku príliš nesedí a u malých psíkov môže viesť k hnačke. Psovi do 3 kg dávajte len 1,5 ml alebo menej. Je to na vlastnej skúsenosti.

Pre výrobu tohto lososového oleja sa používajú lososy, ktorí sa správajú na farmách v Nórsku. Spĺňajú všetky bezpečnostné a hygienické štandardy, ktoré vyžaduje Európska legislatíva.

Obal neprepúšťa svetlo, nedeformuje sa a uzáver môže byť buď klasický viečkovej, alebo s pumpičkou. Pokiaľ si zaobstaráte balenie s viečkom, slúži viečko zároveň ako odmerka na 2 ml, čo sa nám zdá veľmi praktické. Stačí si len odmerať potrebné množstvo podľa váhy vášho parťáka. Navyše viečko nikdy nestratíte. Pumpička má trochu nevýhodu v tom, že keď nadávkujete olej do žrádla, stekať z pumpičky po fľaši, takže fľaša budete musieť pravidelne utierať, inak olej ucítite naozaj všade.

Po otvorení sa odporúča ho do mesiaca spotrebovať, a uchovávať by ste ho mali na tmavom a chladnom mieste. Ideálne teda v špajze. Na obale síce môžete nájsť informácie, že sa má olej spotrebovať do jedného roka. Jedná sa však o časový údaj, ktorý zodpovedá jednému roku od dátumu výroby, nie od otvorenia.

Lososový olej vám pomôže aj v situáciách, keď je pes vyberavý a nechce žrať granule. Ak je však pokvapkáte olejom, bude sa psík olizovať až za ušami.

  • kvalitné lososy
  • viditeľný výsledok do 14 dní
  • prijateľná obstarávacia cena
  • viečko je praktický dávkovač
  • zle uvedené dávkovanie pre menšie psy
  • pri predávkovaní vedie k hnačkám
  • pri dávkovaní pumpičkou olej steká po obalu
Zistiť cenu

ProDen PlaqueOff starostlivosť o zuby

Zloženie100% rasovo múčka, 7% bielkovina, 5,5% tuk, 2% vláknina, 1,5% popolovina
Určené prezuby
Obalpevný s viečkom
Krajina pôvoduŠvédsko

Prúdenia PlaqueOff Animal vyrába švédska firma Sweden Care, ktorá sa na problematiku s dutinou ústnou zameriava už 15 rokov. Tento výrobok obsahuje špeciálnú riasu Ascophyllum nodosum, ktorá sa pestuje pozdĺž pobrežia Severného Atlanitku. V prípravku nie sú konzervačné látky, lepok ani pridaný cukor.

Výrobca píše, že zápach z papule sa zredukuje až o 63% po 12 týždňoch používania a výskyt plaku sa zníži o 35% po prvých 8 týždňoch používania. Samotní používatelia tento fakt potvrdzujú. Prášok sa pridáva do žrádla a psíci väčšinou nemajú problém s tým ho zjesť.

Rozhodne dodržujte dávkovanie, ktoré odporúča výrobca. Psy a mačky do 10 kg 0,5-1 odmerka denne (40 g balenie im vystačí na 4-8 mesiacov). Psom s váhovým rozpätím 10-25 kg sa dávkujú 1-2 odmerky denne (40 g balenie im vydrží 2-4 mesiace). Veľkým psom s váhou presahujúcou 25 kg sa dávkujú 2-3 odmery denne (40 g balenie im vystačí zhruba na 2 mesiace).

Prípravok funguje tak, že zubný plak rozpúšťa. Pri každom psíka sa účinky prejavujú inak, čo zrejme záleží od rozsahu zubného povlaku a kameňa. U niektorých sa plak rozpustí a sám zo zubov odpadne, u iných veľa zosvetlí a ide ľahko zoškrabať nechtom. Prášok je najlepší psíkom a mačkám primiešať do granúl alebo kapsičiek. Môže sa však stať, že ak doma máte vybíravého psíka, bude potravu posypanú týmto práškom odmietať.

Prípravok nedáva možnosť plaku, aby sa usadzoval, a rozpúšťa zubný kameň. Prúdenia PlaqueOff sa odporúča začať psom aj mačkám dávať až v momente, kedy majú druhé (stále) zuby. Dobrý výsledok dosiahnete, ak vášmu zvieratku budete tento doplnok stravy dávať pravidelne. Navyše nie je nijako škodlivá, takže je možné ho používať dlhodobo.

Jeho účinky zmizne, akonáhle ho prestanete používať. Kvôli vysokému obsahu jódu nemusí byť PlaqueOff vhodný pre psíkov, ktorí sa liečia so štítnou žľazou. Preto je dobré sa o užívaní poradiť s vaším veterinárom.

Negatívom je pomerne vysoká cena, kedy 40 g prášku stojí okolo 15 Euro. Je ale fakt, že väčšina užívateľov má s týmto výrobkom veľmi dobré skúsenosti.

  • viditeľný výsledok pri pravidelnom užívaní
  • psíkovia väčšinou nemajú problém s konzumáciou
  • je možné ho používať dlhodobo
  • vysoká obstarávacia cena
  • prestáva účinkovať, akonáhle ho prestanete podávať
  • nie je vhodný pre psíkov, ktorí trpia ochorením štítnej žľazy
Zistiť cenu

Začnite u veterinára

Ak sa rozhodnete pre podávanie vitamínov alebo iných doplnkov stravy, zájdite si za svojím veterinárom. Ten miláčika pozná, vie, akým spôsobom ho kŕmite, a bude vám vedieť najlepšie poradiť, čím psíkovi doplniť jedálny lístok. Budete tak mať istotu, že ste zvolili tie najlepšie vitamíny pre psov.

Prečo psík vitamíny potrebuje

U veterinára môžete rozobrať pomerne zásadnú otázku, a to, prečo chcete chlpáči vitamíny dávať. Jedná sa len o prevenciu alebo ich potrebuje kvôli zdravotnému stavu? Každý dôvod je iný a tiež podávanie vitamínov bude iné. Preventívne sa vitamíny podávajú na jeseň a na jar, iný spôsob dávkovania je určený pri začínajúcej chrípke alebo pri bolestiach kĺbov. Doplnkom a vitamínom sa rozhodne nevyhnete, ak psíka kŕmite BARF stravou. Tomuto spôsobu kŕmenia sme venovali celú kapitolu.

Doplnky stravy

Aby organizmus psíka dobre fungoval, potrebuje určité množstvo potrebných látok. Ak psíkovi niektorá z týchto látok chýba, začne to telo riešiť tým spôsobom, že si chýbajúce látku doplní do dôležitých orgánov (srdce, pečeň, obličky, pankreas) z menej dôležitých orgánov a tkanív ako je srsť alebo kože. Akonáhle mu však zásoby dôjdu, prejaví sa tento nedostatok chorobou alebo inými zdravotnými ťažkosťami. Medzi najčastejšie problémy patrí:

  • nekvalitná srsť, ktorá sa láme, psík lenivá a má lupiny,
  • podráždené nervy, kedy je psík nepokojný, agresívný a zle sa koncentruje,
  • kožné problémy a alergie, ktoré sa prejavujú svrbením, drbáním psíka a ekzémy,
  • problémy s reprodukciou a zlý vývoj šteniat,
  • problémy so zažívacím traktom, najčastejšie sa jedná o zápchu alebo zvracanie.

Aby psík do tela dostal všetky potrebné látky, môžete mu podávať doplnky stravy, ktoré sa delia do 4 kategórií.

  1. Výživa pre kĺby
  2. Vitamíny a minerály
  3. Výživa srsti a kože
  4. Prípravky pre imunitu

Výživa pre kĺby

Vitamíny na kĺby pre psov poskytujú chrupavkám správnu výživu, u šteniat podporujú rast kĺbov a v prípade ochorenia kĺbov napomáhajú k zlepšeniu stavu. Môžu sa používať aj v rekonvalescencii, tlmí zápaly a pomáhajú k predĺženiu aktívneho veku psa. Kĺbové prípravky sa však môžu používať aj preventívne. Odporúčame však poradiť sa s veterinárom.

Prípravky podporujúce zdravý chrupaviek a kĺbov sa odporúčajú najmä psom:

  • veľkých plemien,
  • s vysokou hmotnosťou,
  • majúci genetickú predispozíciu k problémom s pohybovým aparátom,
  • s vysokým vekom,
  • po operácii alebo úraze.

Okrem toho je však môžu užívať aj menšie plemená. Ochorenie kĺbov ako je artritída a podobne sa môže prejaviť už u päťročných psíkov. Ak mazlík na niektorú chorobu spojenú s kĺbmi začne trpieť, zrejme nepôjde vyliečiť úplne, ale práve tieto prípravky môžu spomaliť rozsah ochorenia a zvýšiť kvalitu života vášho psíka.

K najbežnejším ochorením pohybového aparátu patrí:

  • dysplázia bedrového kĺbu (jedná sa o dedičnú poruchu, ktorou trpí najmä veľké plemená),
  • osteoartróza (ide o chronické kĺbové ochorenia, kvôli ktorému dochádza k ubúdaniu a prestavbe kĺbovej chrupavky),
  • ochorenie chrupavky osteochondrózou (postihuje chrbticu).

Výživa pre kĺby by sa mala podávať aj psíkom, ktoré majú tzv. zvýšenú záťaž. To znamená, že behajú agility, robia coursing, flyball, dogfrisbee, robia náročné športy ako je dogtrekking alebo canicross. V tomto prípade vôbec nezáleží na tom, či máte veľké alebo malé plemeno. O kĺby je potrebné v tomto prípade starať pri všetkých psíkov.

Ako spoznať, že vášho psíka trápi kĺby? Najčastejšie sa bolesti prejavujú tým, že začne krívať, ťažko vstáva alebo si líha, jeho pohyby sú strnulé a má celkovú nechuť k pohybu.

Čo obsahujú prípravky pre výživu kĺbov

Tieto prípravky nemusia užívať len veľké plemená alebo starší psy, preventívne ich môžete podávať aj menším plemenám. O vitamínoch na kosti pre psov je dobré vedieť, že nie sú nebezpečné a nemusíte sa teda obávať ich dať akémukoľvek psovi. Musíte však dodržať správne dávkovanie, ktoré odporúča výrobca alebo veterinár.

Preparáty pre výživu kĺbov obsahujú najmä:

  • kyselinu hyalurónovú,
  • chondroitín sulfát,
  • glykosaminoglykán,
  • kolagén,
  • vitamín C alebo MSM.

Pretože na trhu môžete naraziť na nepreberné množstvo takých to prípravu, je dobré sa poradiť s chovateľom alebo veterinárom. Rozhodne neurobíte chybu, ak sa rozhodnete pre prírodné zloženie bez chemických zložiek a cukru.

Dobrá rada: Pri nákupe si naštudujte zloženie a tiež si spočítajte, na koľko vás vyjde jedna dávka. Veľakrát sa totiž oplatí kupovať väčšie balenia, ktoré síce bude o niečo drahšie, ale celkovo vás jedna dávka vyjde lacnejšie, ako keď kúpite menšie balenie, ktoré vám nevystačí treba ani na mesiac.

Ako predchádzať kĺbovým ochoreniam

Kĺbovému ochorenia môžete predísť aj prevenciou. Ako? Psovi by ste mali poskytnúť dostatočný a adekvátny pohyb, ale nepreťažovať ho. Najmä šteňatá do 6 mesiacov by sa nemala zbytočne preťažovať. Psíka by ste mali kŕmiť kvalitným krmivom a udržiavať adekvátnu hmotnosť. Nadváha vedie k zbytočnému zaťaženiu kĺbov.

Ideálny je pohyb na mäkkom povrchu, ako je potrebné tráva. Najvhodnejšie pohyby chlupáčci vykonáva pri plávaní. Chudnú, nezaťažujú kĺby a jedná sa o komplexné pohyb. Preventívne tiež môžete podávať, ako sme už spomenuli, prípravky na kĺby.

Vitamíny a minerály pre psov

S vitamínmi a minerálmi musíme opatrne. Ak psíka kŕmite komplexným krmivom, budú všetky potrebné vitamíny pravdepodobne obsiahnuté v ňom. Ak by ste sa teda rozhodli dávať mu ešte nejaké navyše, mohlo by to viesť hypervitaminóze. Ak ste však zástancami BARF výživy, budete musieť doplnky stravy, vitamíny a minerály psovi podávať. Pri nedostatku vitamínov totiž môže dôjsť k avitamninóze. Preto sa vždy dobre poraďte so svojím veterinárom.

Vitamíny sú látky, ktoré ani ľudské ani psie telo nedokáže vytvoriť, ale pre správne fungovanie organizmu sú absolútne nevyhnutné. Preto sa do tela dostávajú v potrave. Vitamíny sa podieľa na metabolizme bielkovín, cukrov a tukov a okrem toho tiež posilňujú imunitu.

Vitamíny delíme na:

  • rozpustné vo vode,
  • rozpustné v tukoch.

Vitamíny rozpustné vo vode

Do tejto kategórie spadá vitamín C (kyselina L-askorbová), vitamín B (B-komplex) a vitamín H (biotín a B7).

NázovFunkciaPrejavy pri nedostatkuPrejavy pri prebytku
vitamín C u psov podporuje vstrebávanie vápnika a železa, tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a chrupaviek, je to antioxidantpes pomalšie rastie, dochádza k deformácii chrupaviek, k oslabenej imunite a únavepes je anemický, dochádza k atrofii svalstva a krehkosti kostí
B1 – thiamín podporuje činnosť nervovej sústavy a metabolizmus cukrovpri nedostatku vitamínu B je pes je unavený a môže mať svalové kŕče
B2 – riboflavínpôsobí na činnosť srdca, ovplyvňuje stav slizníc, kože, očípsík môže trpieť zápaly slizníc, kože a spojiviek
B3 – niacínnepostrádateľný pre syntézu bielkovínnedostatok sa prejavuje poruchami zažívania, zápaly kože a nervovými ťažkosťami
B5 – kyselina pantoténovápôsobí na činnosť nadobličiek, ovplyvňuje metabolizmus buniek, dôležitý pre syntézu mastných kyselín, kvalitu srsti, kože a pazúrikov
B6-pyridoxínpodporuje tvorbu červených krviniek a metabolizmus bielkovínnedostatok sa prejavuje zápalmi v ústnej dutine a zhoršenou regeneráciou
B7 – biotín, vitamín Hdôležitý pre zdravú kožu, srsť a sliznicemôže dochádzať k zápalom kože, únave, nechutenstve, lámanie pazúrikov, zhoršenej kvalite srsti a nervovým poruchám
B9 – kyselina listovápôsobí na krvotvorbu, metabolizmus aminokyselín, ovplyvňuje vývoj plodov v čase gravidityjeho nedostatok sa prejavuje poruchou krvotvorby, neplodnosťou, deformácií plodov a môže viesť až k potratu
B12 – kobalamínmá vplyv na krvotvorbu, je dôležitý pre funkciu nervového systémujeho nedostatok vedie k chudokrvnosti, únave a chudnutie

Vitamíny rozpustné v tukoch

Do vitamínov rozpustných v tukoch sa radí vitamín A (retinol), D (kalciferol), E (tokoferol) a K (fylochinón).

NázovFunkciaPrejavy pri nedostatkuPrejavy pri prebytkuZdroj
A – retinolje to antioxidant, vyživuje oči, obnovuje bunky, ovplyvňuje hojeniejeho nedostatok vedie k vysychaniu slizníc, na spomalenie alebo zastavenie rastu, k strate chuti, zlé srsti a kože a tiež k lámavosti pazúrikovjeho prebytok vyvoláva apatiu, nevoľnosti až zvracanie a bolesti kĺbovpečeň
D- kalciferolpodporuje vstrebávanie vápnika a fosforu, je dôležitý pre tvorbu kostí a zubov, pôsobí na činnosť nervovej sústavy a posilňuje imunitný systémnedostatok sa prejavuje poruchami vo vývine kostí a chrupaviek, vo svalovej slabosti a nervových porucháchprebytok vedie k ukladaniu vápnika v tkanivách, dochádza teda k hyperkalcémii, ktorá môže byť aj smrteľnánajbohatším zdrojom sú ultrafialové lúče, preto ho psy prijímajú v strave
E – tokoferolzabraňuje oxidácii polynasycených mastných kyselín, jedná sa o antioxidant, podporuje rozmnožovaniepri nedostatku sú psy unavení, môžu byť neplodní a majú zníženú obranyschopnosťveľké množstvo vedie k zhoršenému vstrebávaniu vápníkuvelké množstvo vedie k zhoršenému vstrebávaniu vápnika
K – fylochinonpodporuje krvnú zrážanlivosť, bunkový rast a mineralizáciu kostíjeho nedostatok vedie k poruchám zrážanlivosti

Vstrebávanie vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch, uľahčuje stredné množstvo tuku, ktoré obsahuje potrava. Problémy so vstrebávaním môžu nastať, ak nesprávne funguje pankreas, pečeň alebo črevá. Tieto vitamíny sa v tele psa ukladajú, takže sa ich nedostatok prejaví až po dlhšej dobe, avšak ich prebytok vedie k rýchlejšej toxicite, najmä pečene.

Rozdiel medzi prírodnými a umelými vitamínmi

Prírodné vitamíny pre psov

Nájdete ich v surových potravinách, ako je ovocie, zelenina, mäso, vajcia, obilniny a podobne. Prítomnosť týchto vitamínov je viazaná priamo do štruktúry danej potraviny, tým pádom sú chránené pred poškodením alebo zničením oxidáciou, chladom, teplom alebo slnečným žiarením. Táto ochranná štruktúra sa na príklad u zeleniny a ovocia nazýva Flavonoidy.

Prírodné vitamíny sa ničia varením, vyprážaním, dusením, skrátka akúkoľvek tepelnou úpravou, ktorá presiahne 50 ° C.

Umelé vitamíny

Umelé vitamíny nájdete v tepelne upravených potravinách pre zvieratá. Vo vašom prípade je nájdete v granulách a konzervách. Okrem toho, že určitým spôsobom telo zvieraťa vyživujú, tiež plní úlohu konzervantov, takže sa jedlo tak skoro nekazí.

Umelé vitamíny vyvinuli vedci, ktorí zistili, aká látka je v danom vitamínu najdôležitejšie, a tú umelo vytvorili. Ide skôr o pseudovitamíny, ktoré síce telo vášho miláčika určitým spôsobom obohacuje, ale rozhodne nedokážu nahradiť prírodné vitamíny. Navyše môžu zaťažovať orgány, ktoré ich musia pracne odbúravať. Niektoré syntetické látky sa v tele dokonca môžu aj usadzovať.

Pri dlhodobom používaní len tohto typu vitamínov môže dôjsť k alergickým reakciám, kožným problémom a podobne.

Ako ich spoznať

Umelé vitamíny v kŕmení spoznáte veľmi ľahko. Majú totiž mernú jednotku. Len u umelých vitamínov je možné určiť presný obsah. Prírodné vitamíny sú v potrave viazané a ich presný pomer nie je možné zistiť.

V krmive teda môžete nájsť umelo pridanej vitamíny E, A, B12, biotín, zinok, selén, mangán, kobalt a podobne. Ich množstvo bude ukončené mernou jednotkou ako mg, mcg a podobne.

Žiadny zákon spracovateľom nenariaďuje, že by prítomnosť syntetických vitamínov museli deklarovať, takže sa môžete stretnúť s reklamou, kde sa uvádza, že krmivo neobsahuje umelé látky. Odporúčame preto dobre čítať etikety a pozerať sa po merných jednotkách.

Minerály a stopové prvky

Minerály sú pre psíka rovnako dôležité ako vitamíny. Ide o stavebné látky, slúži ako prenášači nervových vzruchov a podieľa sa na produkcii hormónov. Za najdôležitejšie minerály môžeme označiť vápnik, horčík, draslík, fosfor a sodík. Stopové prvky sú železo, zinok, jód a ďalšie.

Minerálne doplnky pre psov:

  • vápnik a fosfor sú dôležité pre správny vývoj kostí a zubov, ich prítomnosť je najdôležitejšia najmä v období rastu, u týchto minerálov však buďte obozretní, pretože ich nedostatok aj nadbytok môže byť pre psíka nebezpečný,
  • draslík a sodík ovplyvňuje správnu srdcovú činnosť,
  • horčík je potreba pre metabolizmus vápnika a draslíka, má dobrý vplyv na činnosť svalov a nervov.

Pokiaľ máte doma šteňatá, je dôležité mu podávať superprémiove granule, ktoré majú všetky potrebné vitamíny. Tie totiž obsahujú vápnik v správnom pomere, ktorý je veľmi dôležitý počas rastu. Rozhodne vápnik navyše nepridávajte. Mohlo by totiž dôjsť k predávkovaniu a na kostiach by sa mohli objaviť nežiaduce výrastky. Tie je možné odstrániť len operatívne a hrozí, že psíka budú kosti celý život bolieť.

Stopové prvky:

  • železo je veľmi dôležité pre krvotvorbu a jeho nedostatok vedie k anémii,
  • jód je dôležitý pre správne fungovanie štítnej žľazy a podstatnú úlohu hrá aj v čase rastu psíka.

Výživa srsti a kože

Vitamíny na srsť pre psov sú najčastejšie obsiahnuté v olejoch. Oleje, ktoré sa používajú na zlepšenie kvality srsti a kože by mali mať vyvážený pomer esenciálnych omega 3 a 6 mastných kyselín. Po ich podávaní by sa mala zlepšiť lámavosť a vypadávanie srsti, matnosť srsti, lupiny, riedka srsť, ale aj problémy s pigmentáciou. Okrem toho oleja tiež podporujú imunitný systém, pomáhajú v rozvoji očí a mozgu (najmä u šteniat). Psy ich majú radi, pretože majú lahodnú chuť.

Omega-3 mastné kyseliny nájdete predovšetkým v morských rybách, v riasach a v oleji z ľanového semienka. Omega-6 mastné kyseliny sú obsiahnuté v obilninách, mäse a tiež v semenách menších rastlín. Vo kvalitných granulách sú obe dve omega mastné kyseliny zastúpené v ideálnom pomere omega-6 mastné kyseliny: omega-3 mastné kyseliny 10:51. Pre psov a ich srsť je tiež dôležitý vitamín K, vitamín H a tiež vitamíny zo skupiny B.

Medzi najpoužívanejšie oleje pre krásnu srsť patria:

  • lososový olej – používa sa pri problémoch s vypadávaním srsti, pri matné srsti, lupinách, vysychaniu kože, pri preriedené a lámavé srsti, použiť ho môžete aj pri zápaloch kože, alergiách, svrbenie kože, ekzémoch, pri problémoch s pigmentáciou aj pri problémoch s lámaním pazúrikov,
  • pupalkový olej má dobré regeneračné vlastnosti a môžete ho používať ako prevenciu proti alergiám, pri svrbení a zápaloch, dobré výsledky má aj u matné a lámavé srsti, u pomalého hojenia rán a pri tráviacich ťažkostiach,
  • ľanový olej sa používa pre zlepšenie fyzickej zdatnosti a zdravie, môžete ho psíkovi podávať pre silné kosti, šľachy a väzy, pre dobré duševné zdravie a používa sa aj na masáž otlakov a hrubej kože.

Prípravky pre imunitu

Na imunitu vášho miláčika má veľký vplyv črevná mikroflóra. Viac ako polovica porúch imunitného systému sa odvíja od zlej funkčnosti čriev. Vo zdravých črevách sa nachádza mnoho druhov organizmov, ktoré sú zdraviu prospešné a mali by byť v rovnováhe. Ak v rovnováhe nie sú, prejaví sa choroba.

Znížená imunita môže byť buď vrodená a nič moc s ňou nenarobíte, alebo môže byť spôsobená zlou stravou a psychickú nepohodou zvieraťa. Na imunitu psa veľmi negatívne pôsobí užívanie antibiotík, ktorá zdraviu prospešné organizmy v črevách ničí. Preto by sa spoločne s nimi mala podávať aj probiotiká.

Probiotka sú živé jogurtové kultúry, ktoré sa však varením ničí, takže je v kompletných krmivách nenájdete. Dobrým zdrojom probiotík je nesladený biely jogurt. Ak má váš psík problémy s trávením, je veľká pravdepodobnosť, že mu probiotiká vo forme kapsúl pri dlhodobom podávaní rozhodne pomôžu.

Čím podporiť imunitný systém psa

Za vitamíny na imunitu vášho psíka môžete považovať echinaceové kvapky, ktoré sú horké, a preto sa kvapkajú na piškótu. Používať môžete aj pangamin, B komplex, pupalkový a lososový olej, výluh alebo olej z ostrostrelca mariánskeho, ľanové semienko alebo Bachove kvetové esencie.

Pre psie organizmus sú tiež veľmi dôležité enzýmy, ktoré sa však varením ničia. Nie sú teda ani v granulovaných krmivách ani vo varených mäsách. Prísun enzýmov môžete podporiť tým, že do stravy vášho miláčika zahrniete surové mäso, najmä žalúdky. Ak mäso hlboko zmrazíte (-18 ° C), nemusíte sa obávať žiadnych parazitov.

Vášmu psíkovi teda přilepšujte hovädzím alebo hydinovým mäsom, ale aj žalúdky, včelím medom, nespracovaným kozím mliekom.

Imunitu posilňujú aj pravidelné dlhé prechádzky. Pokiaľ bude psík izolovaný od okolitého diania a bude len v byte, bude oveľa náchylnejšie na chytenie najrôznejších chorôb. Preto ho pravidelne vencom, pretože práve tak jeho imunitu posilňujete.

V akej forme podávať doplnky stravy

Vitamíny a minerály môžete psom podávať ako tablety, nie je však výnimkou, nájsť vitamíny pre psov v prášku alebo vo forme vitamínových kvapiek.

Pokiaľ máte tabletovú formu, môžete ju zabaliť do maškrty. V tomto prípade však dajte pozor, aby psík nezjedol len maškrtu a tabletku nevyplivnul preč. Kvapky nie je dobré kvapkať do vody, pretože tu psík väčšinou nevypije naraz, a keď ju vymeníte, prídete o zvyšok dávky. Najlepšie je kvapky kvapkať potrebné na piškótu. Pokiaľ máte práškovou formu, je najlepšie prášok zamiešať do konzervy.

Kedy a ako často psíkovi dávať vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály, skrátka doplnky stravy, psíkovi môžete v primeranej miere do stravy pridávať každý deň, najmenej však 3x týždenne. V živote vášho miláčika môžu nastať situácie, kedy bude pravidelné a intenzívne pridávanie doplnkov stravy veľmi dôležité. Ide o tieto okolnosti:

  • premena letnú alebo zimnú srsti,
  • hárania a graviditu,
  • dojčenie,
  • vývojová fáza šteňaťa a pes junior,
  • problémy s látkovou výmenou,
  • nutnosť vyššie energetické potreby,
  • v čase choroby alebo rekonvalescencii po operácii,
  • ak psík trpí alergiami, kožnými problémami, tráviacimi ťažkosťami a podobne,
  • ak je váš psík senior.

Zákon minima

Pojem „zákon minima“ znamená, že organizmus každého živočícha potrebuje konkrétne druhy látok v určitom množstve. Tieto minerály, vitamíny a stopové prvky získava práve z potravy. Pri nedostatku niektoré látky nepracuje organizmus dobre, prebytok iné látky nedokáže chýbajúce nahradiť. Preto je dôležité tieto látky dodávať v potrebnom množstve pre správne fungovanie organizmu.

Doplnky stravy vzhľadom k veku a veľkosti plemena

Malé a stredné plemená

Dávky vitamínov a minerálov sa budú líšiť podľa ročného obdobia. Pri kožných problémoch alebo nekvalitné srsti siahnite po vitamínu A a B. Rovnako ako u veľkých psov, môžete aj pri menších plemien podávať prípravky pre zdravé kĺby, avšak musí byť určené pre malé plemená.

Veľké plemená

U veľkých plemien je dôležitá pevná kostra a dobrá stavba tela. Preto je pre nich dôležitý glukosamín, chondroitín sulfát a vyvážená dávka vápnika. Pozor však, aby ho nebolo moc! Správne fungujúci organizmus podporí vitamín D, B a skupina vitamínov B.

Šteňatá

Počas vývoja psa sú dôležité najrôznejšie vitamíny a minerály. Nezabudnite preto na vitamín B, vápnik (v primeranej miere) a fosfor. Dôležité sú tiež vitamíny podporujúce kostrový systém, teda vitamíny D a K.

Dospelý pes

Doplnky stravy pre dospelých psov by ste mali, ostatne ako u každého psa, konzultovať s veterinárom. Ten dokáže určiť správne dávkovanie aj správne látky, ktoré sú pre vaše plemeno najvhodnejšie.

Pes senior

Staršie psíci potrebujú kompletnú starostlivosť o organizmus. Mali by ste brať ohľad na pomalší metabolizmus. Starnúcom psom na pomalší trávenie pomôže vláknina a vitamíny skupiny B. Podávať môžete aj Céčko a Ecko, ktoré starnutie spomaľujú.

Čo je to BARF strava

BARF je pomenovanie druhu výživy, kedy sa pes nekŕmi termicky extrudovaným suchým krmivom (granulami) ani konzervami, ale surovú potravou, teda surovým mäsom, zeleninou a ovocím a kosťami.

Ak vášho psíka nekŕmite mäsom, kosťami, vnútornosťami a natráveným žalúdkom z voľne žijúcich zvierat, budete musieť siahnuť pre vitamíny, ktoré sa k Barf podávajú. Najdostupnejšie sú totiž mäsa z hospodársky chovaných zvierat, ktoré nemajú prístup k výžive dostupné v divokej prírode. Kvôli tomu ich mäso neobsahuje všetky živiny, ktoré psík potrebuje.

BARF vitamíny, minerály a doplnky stravy:

  • minerálne látky,
  • omega – 3 a 6 mastné kyseliny,
  • črevnému traktu prospešné baktérie,
  • balastné látky (ovocie a zelenina).

Vyvážený pomer BARF potravín

  • Surové mäso 30-60% – hovädzie, králičie, rybie, jahňacie, kačacie, jelenia, sobie, v podstate akýkoľvek druh mäsa okrem bravčového.
  • Svalovina – pre aktívneho vlka je potreba 70% svaloviny, pre bežne aktívneho psa 30%, pre šteňatá a športujúcich alebo inak zaťažené psy 50% svaloviny.
  • Mäso by malo obsahovať 15-25% tuku.
  • Mäsité kosti 10-20%, nezáleží na druhu.
  • Surové vnútornosti 20-40%. Vnútornosti môžete psíkovi podávať prakticky zo všetkých druhov hospodársky i divoko žijúcich zvierat. Do jedálnička zahrňte pečeň, obličky, srdce, pľúca a priedušky.
  • Zeleniny a ovocia by malo byť 10-20%. Najlepšie sú listovej zeleniny, farebné zeleniny a ovocia. Vyhnúť by ste sa mali surovým zemiakom, cibuľu a avokáde. Listovej zeleniny by malo byť 50%, ostatnej zeleniny 30% a ovocia 20%.
  • 1x za týždeň psíkovi doprajte celej surové vajíčko, ale len od preverených chovateľov. Môžete mu dať aj rozdrvenou škrupinu, ktorá je bohatá na kalcium a ďalšie minerálne látky. Vďaka kyslosti žalúdočných štiav sa škrupina úplne rozloží a bez problémov sa trávia.

Ako sa BARF strava prejaví na zdravie vášho chlpáča

  • Psíci netrpia na problémy so zubným kameňom.
  • Ich vôňa je prirodzená.
  • Môžu sa pýšiť krásnou a zdravú srsťou.
  • Eliminujete problémy s parazitmi.
  • Bobky psíkov sú menšie.
  • Psíci majú pevné svaly, šľachy a väzy.
  • Pozitívne pôsobí na bezproblémovú reprodukciu.
  • Štvornohí miláčikovia majú dobrú náladu a vitalitu.
  • Sú menej náchylní k chorobám a majú dlhší život.

10 jedál, ktoré sú prospešné vám aj vášmu psovi

Správne sa hovorí, že psíka nemáte kŕmiť od stola. Okrem toho, že sa naučí „žobroniť“ narušujete tým aj jeho denný rytmus, môže sa stať rozmlsaným a psie jedlo začne odmietať, môže začať priberať a mať problémy.

Existuje však niekoľko potravín, na ktorých si môžete pochutnávať spoločne s vaším chlpáčom. Sú zdravé a prospejú obom stranám.

  1. Biely jogurt – mal by obsahovať živú bakteriálnu kultúru. Je bohatý na vápnik a bielkoviny. Rozhodne by nemal byť sladený.
  2. Ľanové semienko – môžete podávať buď v drvené forme, alebo ako ľanový olej. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny a vlákninu. Vlákninu však neobsahuje ľanový olej.
  3. Losos je, rovnako ako ľanové semienko, bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Psíkovi môžete buď dať mäso, alebo olej z lososa. Ak nemáte lososa od dôveryhodného chovateľa, je lepšie mäso uvariť.
  4. Tekvica je prospešná pre vysoký obsah vlákniny a beta karoténu (vitamín A). Tekvica nezaťažuje tráviaci systém vášho psíka.
  5. Sladké zemiaky (bataty) sú bohaté na vitamín B6, vitamín C, beta karotén a mangán. Ideálny stav je, ak psíkovi sladké zemiaky nakrájate na plátky a usušíte, budú sa mu ľahko a dobre žuť.
  6. Zelené fazuľky obsahujú rastlinnú vlákninu, vitamín K a C a mangán. Zelené fazuľky sú vhodné pre maznáčikov, ktorí majú tendenciu rýchlo priberať alebo majú nadváhu. Fazuľkami môžete nahradiť niektoré bežné krmivo, sú nízkokalorické.
  7. Vajcia psíkovi dodajú bielkoviny, riboflavín a selén, takže ich môžete čas od času do psieho jedálnička pridať. V surovom stave podávajte len vajcia od dôveryhodných chovateľov.
  8. Pivovarské kvasnice sú doslova plné vitamínu B, ktoré prospievajú psej srsti a ľudskej pleti, podieľa sa aj na správne redukciu sacharidov v metabolizme. Kvasinke si však nepomýlite. Musí ísť vždy o pivovarské kvasnice, nie o kvasnice na pečenie. Psíkovi nimi môžete jedlo posypať.
  9. Jablká a najmä tá nelúpaná majú veľké množstvo prírodných zložiek a fytonutrientov, ktoré sú dobrou prevenciou proti rakovine. V jablkách nájdete vitamín A, C a tiež vlákninu. Pred tým, než jabĺčko psovi dáte, vykrojte z neho jadrovník.
  10. Ovsené vločky sú vhodné pre staršie psíkov, ktoré majú problémy so zažívaním, sú totiž plné rozpustnej vlákniny. Ak doma máte psíka, ktorý trpí alergiou na obilie, sú ovsené vločky veľmi dobrou náhradou.

Prírodné lieky pre psov

Čas od času sa stane, že psík potrebuje ošetriť. Ak sa nejedná o veľmi vážne zranenie alebo znepokojujúce príznaky, môžete vyskúšať niekoľko „babských rád“, ktorými psíkovi môžete pomôcť. Samozrejme ak nezaberú, rozhodne navštívte veterinára!

Na kožné problémy s cesnakom

Najmä v lete psíka potrápi najrôznejšie roztoče, kvôli ktorým začne pokožka svrbieť. Psík si väčšinou miesto škrabe, ale môže si ho tiež vykousat. Pre zahojenie podráždeného miesta použite masť z ílovitej tehlovo červenej pôdy (bez kamienkov), dreveného popola a nastrúhaného cesnaku.

Ako na to? Zmiešajte jednotlivé suroviny v pomere 2: 1: 1 (pôda, drevený popol, cesnak) a vytvorte z nich pastu. Prevarte vodu, a akonáhle vychladne, umyte jej postihnuté miesto. Potom na neho naneste pastu, psíka chvíľu podržte, aby mala pasta čas aspoň trochu zaschnúť. Pre dobré výsledky opakujte túto kúru 2-4x denne. Najneskôr do dvoch dní uvidíte uspokojivý výsledok.

Na nadúvanie pomáha feniklový čaj

Ak váš psík trpí na plynatosť, podávajte mu po lyžičkách feniklový čaj. Pretože je čaj sám o sebe sladkastý a voňavý, väčšine psíkov prirodzene chutí. Zaobstarať ho môžete v každej lekárni. Množstvo čaju musí byť úmerné veľkosti psíka.

Zatočte s bolesťou brucha a zubov

Na kŕče, bolesti brucha i zubov pomôže výluh z listovej stopky lekárskeho. Psíkovi sa podáva po lyžičkách. Čaj je však horký, takže sa pripravte, že sa po ňom chlpáč nebude oblizovať až za ušami. Pravdepodobne mu čaj do krku budete musieť naliať.

7 komentárov
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. ktoru vyživu na klby pre 4 ročněho bernardina mi viete doporučit?

  2. Dobrý deň,

    výživa na kĺby dáva rozhodne zmysel veľkých plemien ako je bernardín, kedy je záťaž na ich pohybový aparát vyššia. Veľa obľúbené sú napríklad Aptus Apto-Flex alebo Hyalchondro DC plus

  3. Odpovedať
    Eva Matejčíková 21/08/2019 at 11:20

    prosím vás je vhodný brit monoprotein paté ako vhodná strava pre labradora ? nášmu aramisovi šmakuje a má alergiu na obilniny tak granulky nedávame, ale toto paté mu nijak nevadí úplne super mu chutí

  4. Dobrý deň,

    principiálne áno, ale vždy je lepšie konzultovať s veterinárom, zvlášť ak má váš psík špecifické stravovacie návyky, či zdravotné problémy

  5. ak sa psovi dava kvalitna strava, tak už žiadne dalšie vitaminy nepotrebuje

  6. vami testovaný olej Brit Care Salmon Oil je rozhodne najlepsi na trhu a sikovi po nom netiahne zapach rybaciny z tlamy

  7. jedine čo davam psovi je canvit chondro na klby, inak nič. Tak neviem čo dalšie by sa malo davat

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo