Ako správne vybrať krbové kachle

Chcete si zaobstarať krb, krbové kachle alebo krbovú vložku? Vysvetlíme vám, aký je medzi týmito tromi pojmami rozdiel. Dozviete sa, ako vybrať správnu kapacitu topiacich produktov pre váš domov, byt či chatu. Budete vedieť, ako si poradiť, ak nemáte komín a na čo si dať pozor počas prevádzky. Tak ideme na to!

Test krbových kachlí 2021

Thorma Filex H

Výkon5 kW
Veľkosť polien300 mm
Vykurovacia schopnosť110 m3
Hmotnosť75 kg
Priemer dymovodu120 mm
Účinnosť78,5 %
Typ palivadrevené brikety, drevo, hnedouhoľné brikety
Čistenie skla vzduchomnie
Vývod dymovoduzadné
Terciálne spaľovanienie

Kachle sa hodí napríklad na vykurovanie chat alebo menších miestností, sú totiž malá, ale napriek tomu výkonná. Majú dobrú reguláciu horenia. Kachle sú vzhľadovo pekná a pevná. Na kľučky neodporúčame siahať po 4 hodinách kúrenia, pretože už páli. Ideálne by bolo, keby kľučky boli zakončené treba bakelitovými guličkami. Pre manipuláciu teda vždy používajte ochranné prvky. Aj začernené sklo sa počas horenia samo očistí. Vďaka dobrým spaľovacím podmienkam je po 24 hodinách kúrenia popolník zaplnený zhruba do 1 cm. Výrobný materiál je liatina, ktorá sa rýchlo zahreje a dlho udržuje teplo. Na liatinovej varnej doske ľahko uvaríte jednoduchšie pokrmy. Prítomnosť varnej liatinové dosky je veľmi praktická a nenájdete ju u kde akých kachlí. Prikladať môžete drevom aj uhoľnými briketami. Nemajú síce terciárne spaľovanie, ale sekundárne áno.

Náhradné diely na tieto kachle sú ľahko dostupné. Ak budete kúriť správne a do kachlí prikladať dobre vysušené a tvrdé drevo, budú kachle hriať 3-4 hodiny bez potreby priloženia. Pri kúrení iným druhom dreva nemusíte prikladať 1-2 hodiny.

Pri dlhšom kúrenia sa kachlí rozhodne nedotýkajte, pretože sa môžete spáliť. V technickom popise bohužiaľ chýba detailnejší popis prívodu sekundárneho vzduchu, čo môže začiatočníkom pomerne sťažiť prácu s pecou. Otvor pre prikladanie je umiestnený pomerne nízko, takže obsluha kachlí nie je užívateľsky najpríjemnejšie, ale nejedná sa o žiadnu tragédiu. Naopak výhodou je, že je prikladacie otvor veľký, takže sa do neho zmestia aj väčšie kusy otopu.

Zistiť cenu

Haas+Sohn Arktic

Výkon12 kW
Veľkosť polien500 mm
Vykurovacia schopnosť220 m3
Hmotnosť92 kg
Priemer dymovodu150 mm
Účinnosť80 %
Typ palivadrevo, ekobrikety, uhoľné brikety
Čistenie skla vzduchománo
Vývod dymovoduhorný + zadný
Terciálne spaľovanieáno

Kachle majú 2 plášťa a kombinujú sálavé aj konvekčné vykurovanie. Konvekčné vykurovanie spôsobuje to, že sa síce vzduch v miestnosti ohrieva pomalšie, ale môže vykúriť aj priľahlé miestnosti. Navyše, povrch kachlí nie je toľko rozžeravený, ako pri výrobku s jedným plášťom. Teplý vzduch sa do priestoru dostáva vďaka otvorom v hornej doske. Sálavého vykurovania je dosiahnuté cez sklenené dvierka, ktorá vzduch ohrievajú rychleji.Před liatinovým roštom je umiestnená zábrana, ktorá otopu nedovoľuje, aby spadol na sklo. Spálený popol padá do popolníka, ktorý jednoducho vysypete do popolnice alebo na záhradku (popol má dobré hnojivé vlastnosti), nezabudnite, že popol sa vysypáva až v momente, kedy je vychladnutý, studený. V krbe môžete kúriť kusovým drevom, Ekobrikety alebo uhoľnými briketami. Rozhodne v nich nespaľuje uhlie a koks. Kachle majú navyše sekundárne spaľovanie, ktoré sa postará o spaľovanie nebezpečných splodín, ktoré sa ďalej neuvoľňujú do ovzdušia, a navyše oplachuje sklo, takže ho nemusíte tak často umývať. Vďaka sekundárnemu spaľovaniu dochádza k efektívnejšiemu využitiu otopu.

Spaliny môžete odvádzať buď vrchom, alebo zadnou časťou, takže nie ste obmedzení priestorom, do ktorého chcete výrobok umiestniť. Prikladanie je možné prednými dvierkami alebo bočnými dvierkami. Do kachlí sa zmestia polená o dĺžke 500 mm, čo je veľmi príjemná dĺžka najmä pri štiepanie dreva.

Krbové kachle v pohode vykúri menší byt alebo menšie chalupu, ale sú vhodné aj pre vykurovanie väčších priestorov. Nezabudnite si dobre spočítať, aký veľký priestor chcete otápět, aby pre vás kachle nebola buď predimenzovaná, alebo poddimenzovaná. Majú dobrý výkon a pri správnom kúrenie tiež malú spotrebu dreva.

Zlaté kľučky sa pretáča, čo môže byť u manipulácie nepríjemné. Výhoda kľučky je však v tom, že je možné ju z dvierok zložiť, takže sa nemusíte báť, že by niekto nepovolaný kachle otvoril, ale tiež sa nemusíte báť popálenín, ktoré by mohla fixné kľučka spôsobiť. Pozor si dajte na vermikulit na zadnú stenu, pretože tá sa môže rýchlo odrieť.

Zistiť cenu

NORDICA Termonicoletta D.S.A.

Výkon13,5 kW
Veľkosť polien250 mm
Vykurovacia schopnosť390 m3
Hmotnosť229 kg
Priemer dymovodu130 mm
Účinnosť81,1 %
Typ palivadrevo, drevené brikety
Čistenie skla vzduchománo
Vývod dymovoduhorný
Terciálne spaľovanieáno

Táto kachľové pec sa hodia na vykurovanie celého domu, pretože majú teplovodný oceľový výmenník s kapacitou 18 l. Vodu teda môžete viesť do radiátorov a ohrievať jej aj úžitkovú vodu. Zaujímavým prvkom je prítomnosť smaltované rúry na pečenie. Na teplomeru, ktorý je umiestnený na dvierkach, môžete sledovať skutočnú teplotu.Kamna majú dvojaký opláštenie. Vnútorná časť je tvorená liatinou, ktorá dobre a dlho vedie teplo, vonkajšia časť je obložená kachlicami, ktoré plnia nielen dizajnovú funkciu, ale tiež znižujú žiar kachlí, takže sa nemusíte báť popálenín.

Vďaka terciárnemu spaľovaniu dochádza najúčinnejšie spaľovaniu otopu a prevádzka je veľmi ekonomický. Kachle vďaka terciárnemu vzduchu dosahujú účinnosť 81,1%, čo je naozaj veľmi veľmi slušné. Pre otop používajte drevo alebo drevené brikety. Rúčky na otváranie dvierok sú izolované, takže sa nemusíte báť popálenín. Vďaka ochladzovací slučke sa nemusíte báť havárie, pretože pri poruche čerpadla začne vodu ochladzovať. Kachle môžete navyše pripojiť aj na tlakový systém. Pod otočným roštom sa nachádza dostatočne veľký zásobník na popol a úplne dole je inštalovaná zásuvka, ktorú môžete pri prikladaní alebo manipulácii v ohnisku otvoriť a zabrániť tak žeravým uhlíkom, aby vám zničili podlahu.

Na kachliach, sa okrem rúry, nachádza platnička na ohrev alebo varenie pokrmov. Vďaka optimálnej výške 140 cm bude manipulácia s hrncom na platničke pomerne nenáročná. Avšak na žiadne veľké vyváranie sa netešte. Ide skôr o pomocnú platničku pre uľahčenie práce. Nevýhodou môže byť pravdepodobne vyššia obstarávacia cena, ktorá však zodpovedá kvalite a funkčnosti kachlí.

Zistiť cenu

Čo je čo: Krb, krbová vložka, krbové kachle

Krb

Krb je otvorené ohnisko, ktoré sa nachádza vo vnútri interiéru. Najčastejšie sa umiestňuje do najväčšej miestnosti v dome (obývacia miestnosť) aby vykúril čo najväčšiu plochu. K stavbe sa najčastejšie používa pálená tehla, alebo niektoré druhy kameňov. Dôležité je, aby stavebný materiál nebol horľavý. Správne postavený krb nefajčí a dobre horí.

Jeho výhodou je estetický aspekt, nevýhodou, a to veľmi neekonomickú, je veľmi nízka účinnosť výhrevnosti. U otvorených krbov sa pohybuje medzi 12-20%, čo je veľmi málo na to, koľko dreva a vzduchu musíte spotrebovať. Teplotu navyše nemožno regulovať. Kvôli otvorenému ohňu môžu von vylietavať žeravé čiastočky, ktoré môžu poškodiť podlahu. Preto je dobré pred krb postaviť zástenu.

 • vyzerá krásne
 • malá účinnosť výhrevu
 • vylétávání žeravých uhlíkov mimo krb

Krbová vložka

Krbovú vložku môžeme označiť za krb schovaný za dvierkami so špeciálnym sklom, ktoré zabraňuje úniku tepla aj vypadávanie horúcich častíc. Dobre riešená a postavená krbová vložka má účinnosť 60 – 70% a spotrebuje o 50% menej paliva, než klasický otvorený krb. Vďaka krbovej vložke môžete teplý vzduch rozvádzať do celého domu, a to aj do vzdialenejších miestností, pretože je možné za ňu pripojiť výmenník.

 • vysoká výhrevná účinnosť
 • možnosť napojenia výmenníkov pre rozvádzanie tepla po celom dome
 • menšia spotreba paliva ako pri krbe
 • oheň schovaný za dvierkami
 • nutné vložku starostlivo obmurovať
 • väčší zásah do muriva
 • vyššia finančná náročnosť na zabudovanie

Krbové kachle

Krbové kachle sa od dvoch vyššie popísaných modelov líši tým, že nie sú vstavané do steny. Ide o samostatne stojaci zdroj tepla, ktorý je kachľové rúrou pripojený na komín. Pretože sú vyrobené z veľmi kvalitných materiálov, majú veľmi vysokú účinnosť výhrevu, podobne ako krbové vložky, a to aj napriek tomu, že sú menšie. Rovnako ako u nich je možné teplo z krbových kachlí rozvádzať do celého domu. Sú vhodné pre spaľovanie biomasy (pelety), ale aj fosílneho paliva (uhlie) a dreva. Cenovo bývajú dostupnejšie, ale všetko záleží na veľkosti, materiálu a ďalších aspektoch.

 • spaľovanie biomasy aj fosílneho paliva
 • jednoduchšia inštalácia
 • vysoká účinnosť ohrevu
 • možnosť vykurovanie celého objektu
 • viac času na údržbu
 • obklady za a okolo krbových kachlí
 • dostatočná nosnosť podlahy, nehorľavý materiál okolo a pod pecou

Spôsob rozvádzanie tepla

Než sa pustíte do výberu tých najlepších krbových kachlí pre váš dom, rozmyslite si, aký rozvod tepla od krbových kachlí očakávate. Podľa toho potom zvoľte buď krbové kachle s výmenníkom, alebo bez výmenníka.

Druhy výmenníkov

Teplovodné krbové kachle (s výmenníkom na vodu) vám umožní napojenie na sústavu s radiátormi, podlahové kúrenie alebo ohrev úžitkovej vody. V praxi to znamená, že vám krbové kachle s teplovodným výmenníkom budú ohrievať vodu, ktorá pôjde do radiátorov, podobne ako keď kúrite napríklad plynom.

Teplovzdušné krbové kachle majú tiež výmenník, avšak nie na vodu, ale na vzduchu. Dokážu tiež vykúriť niekoľko miestností, a to aj na poschodí. Teplovzdušný výmenník je tvorený systémom komôr a prieduchov, ktoré obopínajú vlastní ohniska (priestor, kde sa spaľuje otop) krbových kachlí. Ohriaty vzduch je potom za pomocou prieduchov a sústavy rúrok vháňaný do izieb.

Kachle s teplovzdušným výmenníkom nie sú vhodné pre alergikov, pretože víri prach. Kvôli prieduchom dochádza v miestnostiach k miešaniu vzduchu, takže sa môže stať, že sa vám napríklad do spálne prenesú pachy z kuchyne a podobne. Rozvírený prach a pachy je možné kompenzovať kvalitnými vzduchovými filtrami. Prieduchy tiež prenášajú zvuk z iných miestností.

Druhy krbových kachlí bez výmenníka

Tieto kachle môžeme rozdeliť na akumulačné krbové kachle (prevažne sálavé) a dvojplášťová teplovzdušná krbové kachle (konvekčné teplovzdušná pec).

Sálavé kachle

Jeden sa predovšetkým o liatinová alebo kachľová krbové kachle, ktoré majú akumulačnú schopnosť a teplo rozvádza pozvoľna dlhú dobu. Sálavé kúrenie vyžaruje teplo podobne ako slnko. Neohrieva sa teda primárne vzduch, ale predmety a ľudia. Vďaka tomu dochádza k optimálnemu ohrievaniu podlahy, stien a stropu, od nich sa potom ohrieva všetok vzduch v miestnosti.

Výhodou je, že nedochádza k prepaľovaniu vzduchu ani k víreniu prachu, čo je pre ľudský organizmus zaťažujúce.

Týmto spôsobom vykúrite len priestor, v ktorom sa kachle nachádzajú. Neočakávajte kvalitné vykúrenie viac vzdialených miestností nieto tých, ktoré sú umiestnené na druhom poschodí.

Teplovzdušné konvekčné kachle

Jedná sa o modely, ktoré majú dvojplášťovú konštrukciu. To znamená, že medzi spaľovacou komorou a druhým plášťom je medzera s voľným priestorom. Do tohto voľného priestoru prúdi studený vzduch, ktorý sa do kachlí dostáva od podlahy, prechádza okolo kachlí, ohrieva sa a ako teplý vychádza von z otvorov v hornej časti krbovek. Vďaka tomu dochádza k pozvoľnému ohrievanie vzduchu.

Vzduch sa ohrieva aj vo vzdialenejších miestnostiach či v druhom poschodí.

Miestnosti sa ohrievajú pomalšie, teplý vzduch sa hromadí pri strope a od podlahy je väčšia zima.

Veľmi často sa môžeme stretnúť s pecou, ​​ktorá kombinujú sálavé a konvekčné kúrenie, čo je najlepší spôsob ako vykurovať väčšie i vzdialenejšie miestnosti.

Princípy sálanie a konvekcie v kocke

Ohrev

Sálavé kachle majú len jeden plášť. Oheň ohreje steny kachlí, od ktorých sa teplo rozprestiera ďalej do miestnosti. K sálanie dochádza aj sklom v dvierkach.

Konvekčné pece sú zložená z dvoch plášťov a fungujú tak, že sa medzi plášťa pece od zeme dostáva studený vzduch. Medzi plášti sa vzduch ohreje a stúpa hore k stropu, čím dochádza k prirodzenej cirkulácii vzduchu v miestnosti. Ohrievanie vzduchu sálaním dochádza sklom v dvierkach.

Využitie teplého vzduchu

Sálavé kachle môžu slúžiť ako jediný zdroj tepla pre vykurovanie jednej miestnosti. Využiť ich môžete aj ako druhotný zdroj tepla pre prikurovanie v jednej miestnosti.

Konvekčné pece sú vhodné pre vykurovanie obytných i rekreačných objektov. Je možné ich využiť aj ako druhotný zdroj tepla pre prikurovanie objektov trvalo obývaných a cez otvorené dvere dokáže rovnomerne vyhriať viac miestností.

Výhody

Sálavé kachle majú rýchlejší hrania.

Konvekčné kachle majú rovnomernejšie rozvrstvenie tepla. Môžu tiež vyhrievať aj ďalšie miestnosti. Posledným bonusom je nižšia teplota na povrchu kachlí (to je bezpečnejšie najmä pre deti).

Nevýhody

Sálavé kachle slúžia len pre zohriatie jednej miestnosti. U povrchu kachlí je veľká teplota a majú nerovnomerné rozvádzanie tepla (u kachlí je väčšie teplo než na druhej strane izby).

Konvekčné kachle majú zložitejšie výrobu, ktoré zodpovedá aj vyššia nákupná cena.

Aký výkon by kachle mala mať?

Pri robení krbovek nepozerajte len na to, ako vyzerajú. To by bola veľká chyba! Najdôležitejším faktorom je totiž ich výkon, ktorý by mal zodpovedať veľkosti vykurovaných priestorov v metroch kubických. O tom, ako výkonné kachle zaobstarať je dobré sa poradiť s odborníkom, ktorý dokáže určiť tiež tepelné straty a najrôznejšie faktory, ktoré majú na požiadavku výkonu kachlí veľký vplyv.

Orientačne môžeme výkon určiť podľa nasledujúcich hodnôt. Hovorí sa, že je 1 kW výkonu dokáže vykúriť 20 metrov kubický priestoru. Podľa toho si teda môžete odhad spočítať sami. Nezabúdajte však na to, že veľmi záleží na tom, v akom dome budú kachle umiestnené. Budú vykurovať dobre izolovanú novostavbu alebo 70 rokov starý dom? V nízkoenergetických domoch a pri novostavbách sa uvádza, že krbové kachle s výkonom 1 kW vykúri aj 40 metrov kubických.

Nie je preto dobré uvažovať v intenciách, že väčší výkon znamená lepšiu vytopenie. Výkon kachlí by mal byť priamo úmerný veľkosti vykurovanie miestnosti alebo miestností. Pokiaľ si zaobstaráte kachle s predimenzovaným výkonom, nebudete môcť kúriť naplno, pretože vám v miestnosti bude príliš horúco, takže kachle budete musieť priškrcovať. To vedie k zlému vykurovanie, kedy kachle začnú dechtové. Decht sa potom usadzuje na dvierkach, ale hlavne v rúrach, takže krb zle kúri a usadeniny dechtu sa môžu vznietiť ešte ľahšie ako sadze.

Poddimenzovaná kachle zase priestor nevykúri, takže budete do kachlí stále prikladať a kachle přetopíte. V takomto prípade môže dôjsť k poškodeniu kachlí tým, že popraskajú jednotlivé diely. Správny výkon je teda alfou aj omegou pri výbere krbových kachlí.

Pre vykúrenie domu by vám mala postačiť kachle s výkonom 4 kW, ak však plánujete tiež obstaranie výmenníka, bude potrebné výkon vyšší. Niektoré kachle s výmenníkom umožňujú aj 11 kW. Ale ako sme už napísali, poraďte sa s odborníkom.

Stavebné prvky a úpravy

Aby kachle dobre fungovala, je nutné zvoliť komín, ktorý zodpovedá veľkosti a typu zvolených kachlí alebo krbovej vložky. Komín pre horenie vytvára ťah a odvádza spaliny preč z budovy. Pripojenie krbových kachlí ku komínu by mal robiť odborník, alebo by ste si to od neho mali nechať aspoň skontrolovať.

Komín pre krbové kachle by mal mať zhruba 5-6 m a priemer je rôzny, najčastejšie 120 mm, 130 mm, 150 mm, 180 mm. Komín musí byť v perfektnom stave, preto si nechajte urobiť jeho revíziu kvalifikovanou firmou (vyjde vás to zhruba na 1 000 Sk). Najčastejšie opravou starších komínov je vyvložkovanie. Pre kachle na pevné palivo sa komín vložkuje keramickými alebo nerezovými vložkami. Ak komín nemá dostatočný priemer, je potrebné ho nechať vyfrézovať, čo už je finančne náročnejšie, počítajte s niekoľkými desaťtisícami.

Priemer komína, ktorý je vhodný pre vami vybrané kachle, zistíte v technickom liste krbovek. Správny ťah zistí kominár. Veľmi dôležité je správne utesnenie dymovodu. Ak by netesnila dobre, unikali by spaliny do priestorov, ktoré obývate, čo je nebezpečné. Preto, než prvýkrát zakúrite, pozvite si kominára, aby skontroloval spalinovej cesty, a to ako u nového, tak opravovaného komína. Dôležitá je tiež pravidelná revízia krbových kachlí.

Ak kachle z nejakého dôvodu nemôžete napojiť na klasický komín, môže vám tŕň z päty vytrhnúť nerezový komín, ktorý možno viesť po fasáde a inštalovať ho môžete tam, kde sa nachádza krb. Dobre sa hodí k novostavbám, ale trochu ako päsť na oko bude pôsobiť u starších domov. Cena komína sa odvíja od požadovanej výšky a začína okolo 200 € a končí okolo 400 €.

Pred inštaláciou kachlí tiež dbajte na nosnosť podlahy. Váha totiž môže dosahovať až 200 kg, takže ak máte obývací priestor podpivničený, možno bude potrebné urobiť v pivnici nosnú podporu, ktorá zabezpečí, že sa vám kachle neprepadnú. Podložky pod krbové kachle by mali byť z nehorľavého materiálu, čo je tehla, dlažba alebo kamene. Je možné ich postaviť aj na plávajúcu podlahu, v tomto prípade dajte pod krbové kachle podložku zo skla alebo plechu. Veľkou výhodou je, ak si okolo krbovek necháte vykachlíkovat steny, pretože sa vám budú ľahko udržiavať. Samozrejme nemajte v blízkosti kachlí horľavé materiály.

Krbové kachle bez komína

Ak doma nemáte komín a nemôžete si zaobstarať ani ten fasádne, môžete problém vyriešiť elektrickými krbovými kachľami alebo bio krbovými kachľami.

Elektrické krbové kachle

Elektrický krb môžete kúpiť v niekoľkých variantoch. Vyberať môžete z:

 • voľne stojacich,
 • nástenných,
 • zabudovaných do steny,
 • krbovej vložky.

Pre ich prevádzku nepotrebujete žiadne tuhé palivá a sú maximálne bezúdržbová. Efektu plameňov je dosiahnuté pomocou svetla a vzduchu, ktorý prechádza cez špeciálne tieniace steny. Elektrické krby sú vďaka svojej nenáročnosti vhodné aj do panelových bytov. Ich nespornou výhodou je, že ak vás omrzí na jednom mieste, môžete ich ľahko premiestniť inam, len je dôležité, aby bola v dosahu zásuvka.

U väčšiny krbov nájdete aj vykurovania, ktoré môže slúžiť k doplnkovému kúrenie. Časť, ktorá vytvára optický efekt plameňov má spotrebu asi 40-60 W, čo môžeme prirovnať k spotrebe žiarovky. Vykurovacia časť má výkon 1-2 kW, čo je porovnateľné s inými vyhrievacím teplovzdušnými konvektory. Dokážu vykúriť zhruba 50 metrov kubických dobre izolovaného priestoru.

Bio krby

Fungujú na spaľovanie bio alkoholu alebo denaturovaného 96% alkoholu (etanolu). Do vzduchu sa odparuje len kysličník uhličitý Co2 a voda H2O. Pri nadobudnutí tohto typu je nutné každé dve hodiny vetrať. Ich nespornou výhodou je, že ich môžete inštalovať kamkoľvek do miestnosti.

Výkon sa pohybuje medzi 3-4 kW, takže sa naozaj nejedná o imitáciu, ktorá má len potešiť oko. Bio krby disponujú horákom, do ktorého je zabudovaný tepelný výkon. Pri maximálnom výkone približne 3,5 kW vydrží 1 l bioliehu horieť 2-3 hodiny. Pri optimálnom nastavení vám liter paliva vydrží aj 6 hodín. Biolieh je vyrobený z prírodných a obnoviteľných zdrojov a je vhodný pre použitie v interiéri. 1 liter paliva zaobstaráte okolo pár Euro.

Materiály

Materiál pre výrobu sa líšia nielen svojím vzhľadom, ale aj vlastnosťami. Najčastejšie sa na trhu stretneme s pecou keramickými, plechovými a liatinovými. Okrem špecifických vlastností sa tiež líšia cenou. Medzi lacnejšie patrí liatina a plech, vyššiu cenu majú kachle z keramických kachľu.

Keramické kachle

Kachle majú dlhú životnosť, vysokú tepelnú účinnosť a ekonomickú prevádzku, ktorý spotrebuje menej paliva. Do krbových keramických kachlí stačí priložiť len 2x denne, aby ste sa cítili príjemne. Navyše kachle dobre akumulujú, takže po dohorení vydávajú ešte dlhú dobu teplo. Ich nevýhodou je dlhšia doba roztápaní a vyššia hmotnosť.

Plech

Nespornou výhodou plechových krbových kachlí je rýchle nahriatie, takže teplo v dome pocítite veľmi rýchlo. Avšak rovnako rýchlo, ako sa zahrejú, tiež vychladnú. Krbové kachle s plechovým plášťom (ideálne dvojitým) sú ideálne na chate, kde zatápíte len občas. Ak by ste ich chceli používať ako primárny zdroj vykurovania, odporúčame zainvestovať do drahších materiálov.

Liatina

Tento materiál v sebe snúbi výhody oboch predošlých materiálov. Ľahko a rýchlo sa zahrieva, podobne ako plech, ale teplo dokáže akumulovať postupne a ešte dlho po vyhasnutí, podobne ako keramické kachle. Liatina sa vyznačuje vysokou pevnosťou v tlaku a dobrou tepelnou vodivosťou. Naviac je odolná proti prepáleniu a počas kúrenia sa nepoškodzuje ani nemení tvar.

Ako funguje spaľovanie v krbe

To, že k horenia je potreba kyslík, je známa vec. Preto je nutné do krbu privádzať vzduch, ktorý podporuje spaľovanie. Kyslík si teda krbové kachle berú zo vzduchu, ktorý je v miestnosti. U starších domov, ktoré nie sú dobre zaizolované, si s externým prívodom vzduchu nemusíte robiť hlavu, pretože nedokonalým tesnením do miestnosti stále nový vzduch prúdi.

Pri novostavbách alebo krbov s výkonom nad 7 kW je však externý prívod vzduchu nutnosťou. Pre prísun vzduchu sa najčastejšie používa otvor v zadnej časti kachlí. Krbové kachle s externým prívodom vzduchu ho môžu čerpať buď z vedľajšej miestnosti, alebo napríklad z pivnice. Vďaka tomu nedochádza k spaľovaniu kyslíka v miestnosti, ktorú obývame.

Primárny prívod vzduchu

Do ohniska sa dostáva zospodu a je dôležitý pri počiatočnom rozhorenie, kedy je potrebné väčšie množstvo vzduchu. Napomáha k rozhorenie tuhého paliva. Pri horení za pomocou primárneho vzduchu nedochádza ku zužitkovanie plynov, ktoré vznikajú pri horení. Tým dochádza k vzniku spalín, ktoré znečisťujú komín a životné prostredie.

Sekundárny prívod vzduchu

Sekundárny vzduch obmýva sklo dvierok. Vďaka nemu zhorí aj spaliny, ktoré znečisťujú životné prostredie a komín, takže dochádza k znižovaniu množstva emisií, obmedzuje sa znečisťovanie životného prostredia a lepšie sa využíva palivo. Krbové kachle s dvojitým (sekundárnym) spaľovaním sú v dnešnej dobe už nutnosťou.

Terciárny prívod vzduchu

K ohrievaniu terciárneho vzduchu dochádza v zadnej alebo bočnej časti vonkajšieho plášťa pece. Ďalšou možnosťou je, že do kachlí prúdi sústavou rúrok, ktoré sa nachádzajú v hornej alebo zadnej časti spaľovacej komory. Môžeme povedať, že terciárny vzduch podporuje ten sekundárne, čím zefektívňuje celý proces a zároveň ho robí „čistejším“. Obstaranie krbových kachlí s terciárnym spaľovaním je veľkou výhodou.

Pozor: Nenechajte sa zmiasť predajcami, ktorí kachle s dvoma prívodmi vzduchu označujú ako terciárne! Kachle s terciárnym spaľovaním majú v zadnej alebo hornej časti ohniska sústavu otvorov.

Správne množstvo vzduchu je pri horení veľmi dôležité. Pokiaľ bude počas jednotlivých fáz spaľovania vzduchu málo, bude palivo zle prehorieva. Pokiaľ však bude pri spaľovaní nadbytok vzduchu, bude zaťažovať ohniska kachlí, čo môže viesť k poklesu teploty, a tak sa kúrenie stáva menej efektívna.

Bezpečné používanie krbových kachlí

Ako správne zapáliť oheň

Než začnete zakladať oheň, skontrolujte si uloženie roštov a zábrany. Popolník majte zasunutý v krbovej vložke. Pre zapálenie sa používa papier a triesky z dreva, postupne sa pridávajú väčšie polienka. Počas prikladania otvárajte dvierka pomaly, aby sa mohol ťah v komíne stabilizovať a dym zbytočne nevnikol do miestnosti. Po priložení nezabudnite na reguláciu prívodu vzduchu. Neprikladajte veľké množstvo polien naraz a nezabudnite na pravidelné upratovanie popolníka.

Aké by malo byť drevo na kúrenie

Ak v kachliach kúrite drevom, majte na pamäti, že by malo byť dostatočne preschnuté. Nemalo by obsahovať viac ako 20% vlhkosti. Za vhodné drevo na kúrenie sa považuje to, ktoré bolo 2 roky od porážky stromu skladované vo vetranom a suchom prístrešku. Vlhké drevo sa zle spaľuje, a navyše zanáša deflektory a dymovod. V kachliach rozhodne nekúrte drevom, ktoré vypúšťa chemické výpary.

Ako kachle udržiavať

Kachle by ste mali pravidelne čistiť 1x za 3-4 dni, záleží na intenzite používania. Nezabudnite, že do upratovania sa púšťate až v momente, keď sú krbovky studené.

Veľmi dôležité je odstraňovanie popola (vychladnutého). Týmto úkonom dochádza k najväčšiemu zaneřádění bytu, a preto je dobré popol odstraňovať vysávačom. Ten môžete buď napojiť na obyčajný vysávač, alebo má svoj vlastný motor, popol zbiera do plechovej nádobky, ktorú môžete ľahko vysypať do popolnice.

Sklo v dvierkach čistíme až v momente, kedy je vychladnuté a nemôžeme sa o neho opariť. Používať by sa mali špeciálne čistiace prostriedky pre údržbu krbových skiel a rozhodne by nemali byť abrazívne, aby nedošlo k ich poškriabaniu. Po očistení skla čistiacim prostriedkom ho dôkladne umyjeme a vysušíme. Pozor si dajte na rám pod sklom, na ktorom by mohli vzniknúť škvrny po čistiacom prostriedku. Podľa babských rád sa krbovej sklo dobre čistí aj novinovým papierom.

Väčšiu údržbu si kachle zaslúži po vykurovacej sezóne. Je potrebné dôkladne očistiť ich vnútro od popola, zabezpečiť, že do nich nebude pršať, a zároveň do nich bude prúdiť vzduch. Zabudnutý popol môže narobiť veľa paseky. Dobre na seba totiž viaže vlhkosť, ktorá spôsobí koróziu časti kachlí. A to nechcete!

Pozornosť venujte tiež dymovodu. Ten vyčistíte tak, že ho rozoberiete, alebo doň môžete vložiť špeciálne čistiace tvarovku do dymovej cesty.

Povrch krbových kachlí sa tiež čistí až v okamihu, keď sú chladná. Od prachu vám pomôže vysávač, iné znečistenie odstránite teplou vodou s mydlom alebo obyčajným prostriedkom na riad. Pre omývanie postačí huba alebo handru.

Čistenie komína musíte robiť pravidelne raz za 12 mesiacov. Priehrštie usadených sadzí by mohol viesť až k požiaru. Revíziu vykonáva odborník, kominár, ktorý môže na komína odhaliť nedostatky, ktoré by mohli v budúcnosti viesť ku škodám.

Bezpečné používanie kachlí s teplovodným výmenníkom

Takýto druh kachlí sa napojí na termostat, ktorý akonáhle zistí, zvýšenie teploty v miestnosti, vypne kotol a zapne ohrev vody vo vykurovacom systéme. Kvôli možným výpadkom elektrického prúdu, musia byť kachle opatrená zabezpečením proti prehriatiu. Ak by toto opatrenie nemala, mohlo byť dôjsť k prehriatiu vody a následným škodám. V takomto prípade sa čerpadlo prestane otáčať, prestane pohybovať vodou, ktorá môže prekročiť bod varu, čo je veľmi nebezpečné. Pre tieto prípady by súčasťou krbových kachlí mala byť vychladzovacia slučka. Ak nie je, je možné ju dokúpiť a nainštalovať.

Chladiaca slučka je špirálová trubica, ktorá sa na jednom konci pripojí na vodovodnú sieť a druhým koncom vedie do odpadu. Medzi prívod z vodovodu a kachle by sa mal pripojiť termostatický ventil s čidlom, ktorý je v normálnej polohe uzavretý. Ak však teplota vody stúpne nad 95 ° C, ventil sa otvorí a do ochladzovací slučky naženie studenú vodu, ktorá ňou prechádza a slučka tak môže ochladzovať prekúrení vodu vo výmenníku. Ohriata voda, ktorá je na druhej strane slučky, je odvádzaná do odpadu.

Ďalšou možnosťou je pasívna forma ochrany, čo je automatická regulácia prívodu vzduchu. Ak teda dôjde k prerušeniu elektrického prúdu, tak v okamihu, keď voda dosiahne 95 ° C, sa termostatická klapka postará o uzavretie prívodu vzduchu do spaľovacej komory. Tým sa preruší horenia a voda sa ďalej nemá ako ohrievať.

Druhy paliva

Asi sa pýtate čím kúriť v krbových kachliach. Pri kúrenie v krbe je veľmi dôležitý dobrý výber dreva. V krbe rozhodne nespaľujte plasty alebo drevo, ktoré je chemicky ošetrené. Do vzduchu sa totiž dostávajú nezdravé látky, ktoré neprospievajú vášmu zdraviu, a navyše zaťažujú životné prostredie.

Aby krb dobre topil a dostatočne vyhralo vaše priestory, je dobré ak skombinujete dostatočne preschnuté mäkké a suché drevo. Mäkké drevo horí rýchlejšie a podporuje tak rozhorenie tvrdého dreva. To horí pomalšie a dlhšie. Pre dobré horenie je nutný tiež správny ťah komína.

Základné delenie dreva

Tvrdé drevo

Je drahší a platí, že čím tvrdšie drevo, tým dlhšia je doba horenia. Pre vykurovanie domova je lepšie voliť tvrdšie drevo, pretože horí pomalšie a teplo z neho dlhšie sála, navyše sa ho pre vykurovanie spotrebujú menej. Medzi tvrdé drevo radíme: dub, buk, jaseň, javor, hrab.

Mäkké drevo

Mäkké drevo horí rýchlejšie a je dobré pre zakladanie ohňa, podporuje rozhorenie tvrdšieho dreva. Za mäkšie drevo považujeme: smrek, borovicu, vŕbu a topoľ. Tvrdšie, ale napriek tomu radiacej sa do mäkkého dreva je smrekovec, breza i jelša. Stredne mäkké je drevo z platanu, gaštanu a liesky.

Ideálna je kombinácia tvrdého aj mäkkého dreva.

Druhy dreva

Buk, jaseň – pre kúrenie v kachliach alebo krbe sú najvhodnejšie. Medzi ich nesporné výhody patrí, že rýchlo vysychajú, ľahko sa zapaľujú a plamene z ohňa majú silné a žiarivé plamene. Ak drevo z týchto stromov režete doma, nezabudnite ho ihneď po narezaní schovať na kryté miesto. Je totiž náchylné na hnitie, čo vedie k strate výhrevnosti.

Dub – patrí medzi najpoužívanejšie palivo, pretože horí veľmi pomaly. Ak bukové drevo spracovávate doma, uskladnite ho na miesto, ktoré nie je kryté. Dažďová voda musí dubové drevo zbaviť trieslovín. Potom drevo uskladnite na 1-2roky do krytého miesta, aby poriadne vyschlo a mohli ste s ním kúriť. Malé konáre obsahujú veľké množstvo Belu, ktorý rýchlo horí.

Hrab a ovocné stromy – táto dreva sú veľmi kvalitné, vzácna a tvrdá.

Breza, lipa, gaštan, topoľ, vŕba, agát agát, akácie – jedná sa o listnaté stromy s mäkkým drevom. Ich plamene sú príliš obnažené a majú málo iskriace uhlíky. Toto drevo horí veľmi rýchlo, a preto sa hodí skôr na zakurovanie alebo rozhorenie. U spaľovanie topoľového dreva počítajte s väčším množstvom lietajúceho popolčeka. Drevo z agátu agát a akácie zase spôsobuje prudké vystreľovanie žeravých uhlíkov.

Ihličnany – síce uvoľňujú veľa tepelnej energie, ale horí veľmi rýchlo, a navyše majú nižšiu výhrevnosť. Veľkou nevýhodou je, že obsiahnutá živice spôsobuje vystreľovanie uhlíkov, zanáša a upcháva komíny.

Drevo skladujte na suchom a dobre vetranom mieste. Nie je nutné, aby ste pri krbe skladovali príliš veľa polien, pretože to potom zbytočne ďalej presychá a stráca tak na výhrevnosti.

Vlhké drevo – čerstvé drevo obsahuje asi 50% vody. Ak by ste sa ho rozhodli spaľovať, začne sa tvoriť veľa sadzí a dechtu, ktoré zanáša komín a všeobecne tieto látky krbu vôbec neprospievajú. Decht sa usadzuje v komíne a je náchylnejší k vzniku požiaru. Drevo, ktoré je nedostatočne vysušené, zle horí a fajčia. Dym zapácha, dom sa nevykúri, a navyše môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu krbu. Ideálne vysušené drevo do krbových kachlí by malo obsahovať maximálne 20% vlhkosti.

Zaujímavosť:

 • 1 kg vlhkého dreva (približne 40% vlhkosti) dokáže vyrobiť 2 000/2 500 kcal / hod.
 • 1 kg suchého dreva (vlhkosť 20%) vyrobí 3 500/4 000 kcal / hod.

Ďalšie druhy otopu

Pelety

Kúrenie peletami môžeme označiť za najmodernejší drevnej ekopalivo. Pelety vyzerajú ako granule, ktoré majú priemer od niekoľkých do 20 mm, dlhé môžu byť 5-6 cm. Ich výroba spočíva v lisovanie rozomleté ​​a presušené biomasy (odpadová drevná alebo pestované rastlinnej hmoty-piliny, slama). Krbové kachle na pelety so zásobníkom majú tú výhodu, že sa ľahko ovládajú. Stačí len naplniť zásobník a zapálenia a regulácia teploty už prebieha automaticky. Podľa veľkosti zásobníka vydrží kachle horieť aj niekoľko dní. Pri spaľovaní peliet nedochádza k vzniku dreveného odpadu, takže sa jedná o veľmi ekologické vykurovanie.

Krbové kachle na pelety môžete používať v nízkoenergetických domoch ako hlavný zdroj tepla. Inak sú vhodná skôr ako doplnkový zdroj, ktorý vykuruje jednu miestnosť.

Drevené brikety

Sú, podobne ako pelety, lisované z drevného odpadu, alebo z rozomletých štiepkov, kôry i pilín. Používajú sa na spaľovanie v špeciálnych kotloch na splyňovanie dreva alebo štiepku. Používať sa môžu aj v peletových ohrievačov, ak sú na to prispôsobená. Ak sa rozhodnete tento otop používať v krbových kachliach či vložke, môžete sa spoľahnúť, že dobre nahradí kusové drevo (ak treba nestihlo dostatočne preschnúť). Vďaka dobrej výhrevnosti sa hodí pre kúrenie v noci, pretože dlho vydáva teplo, takže nie je nutné tak často prikladať.

Nevýhodou je však vyššia nákupná cena. Aby sa vám kúrenie oplatilo je vhodné drevené brikety nakupovať vo veľkom, teda aspoň po tonách.

Elektrika

Ak doma nemáte komín alebo nechcete v dome zakladať oheň, môžete si zaobstarať elektrické krbové kachle, ktoré možno zavesiť napríklad na stenu. Dôležité je, aby bola na blízku zásuvka. Elektrická pec fungujú podobne ako priamotopy. Je možné s nimi kúriť, ale aj ich používať v tzv. dtudenej prevádzke. To znamená, že kachle simulujú horenia, ale nevydávajú teplo. Výhodou je, že z nich nie je žiadny odpad a môžete ich premiestniť kamkoľvek chcete (tam kde je elektrická zásuvka).

Prevádzka elektrických krbových kachlí je finančne náročnejšie.

Biolieh

Krbové kachle na biolieh k svojmu chodu nepotrebujú komín ani elektrickú energiu. Slúži na prikurovanie a pre ich prevádzku potrebujete biolieh, ktorý sa leje do nádoby určené k tomu. Na jedno naplnenie môžu kachle horieť 2-5 hodín. Potom sa musia nechať vychladnúť a až potom opäť naplniť.

Tieto krbovky je možné používať ako v panelákových bytoch tak bytových domoch. Ich výhodou je, že z nich nie je žiadny odpad. Spaľovanie sa zaobíde bez dymu a škodlivých spalín. Do vzduchu je uvoľňované H2O a CO2, preto je nutné pri prevádzke pravidelne vetrať.

K bioliehu je možné pridať aj najrôznejšie vône a do krbu keramická polená, aby bol výsledný efekt, čo najrealistickejšie.

1 komentár
 1. Odpovedať
  Barbora Hlinková 08/02/2022 at 16:48

  Ak si inak vyberáte nový krb, rozhodne odporúčam pozrieť. Majú krásne krby

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo