Ako správne vybrať trekingové palice

Trekingové palice sa tešia stále väčšej obľube a niet divu – jedná sa o vynikajúcu výbavu ako pre turistiku, tak pre beh (napr. Nordic walking) alebo kratšie vychádzky. Ocenia ich ako deti, tak dospelí a seniori, výrazne totiž usnaddňují chôdzi a zároveň prináša mnohé zdravotné benefity. Ak neviete, ako trekové palice správne vybrať, všetky potrebné rady a tipy nájdete v nasledujúcom článku.

Test trekingových palíc 2023

Do nášho testovania sme zahrnuli celkom päť výrobkov. Zaujímalo nás kvalita spracovania jednotlivých dielov, použité materiály, možnosť nastavenia výšky palíc, aretačné mechanizmus, ergonómia rukoväte, dodávané komponenty, a predovšetkým pohodlie pri chôdzi s palicami.

ACRA 05-LTH130

Typ palíctrekingové
Teleskopickéáno
Počet segmentov3
Materiál palicehliník / 40% grafit
Materiál rukoväteplast
Aretačný mechanizmusskrutkovacie
Antishock Systemáno
Vhodné pre nordic walkingáno
Nastaviteľná dĺžkaáno
Dĺžka v cm65–135
Hmotnosť (pár)580 g

Trekingové teleskopické palice Acra 05-LTH130 patrí medzi najlacnejšie na trhu. Medzi hlavné prednosti tohto výrobku patrí práve najmä nízka obstarávacia cena.

Tieto paličky sú vyrobené z hliníka a grafitu (40%). Jednoduchá rukoväť s pútkom je z plastu, pri dlhšie trvajúcej chôdzi v teplom počasí preto môže dochádzať k zvýšenému poteniu a tvorbe pľuzgierov. Bohužiaľ, u mnohých kusov tohto produktu rukoväť nepríjemne chemicky zapácha. Nepoteší ani celková hmotnosť, ktorá činí 580 g (jedna palica 290 g).

Aretačny mechanizmus je klasický skrutkovacie. Konkrétne u tohto modelu zamrzela vyššiu poruchovosť tohto mechanizmu. Po určitej dobe používania preto môže dochádzať k zadrhávaniu alebo pretáčaniu segmentov.

Aj napriek nízkej cene sú súčasťou balenia základné komponenty (topánočky aj dva páry rôzne veľkých tanierikov). Topánočka má pritom dostatočný sklon, čo znamená, že tieto palice môžete využiť aj pre nordic walking. Ak však o tento šport máte vážny záujem, rozhodne odporúčame zvoliť kvalitnejšie a drahšie vybavenie.

Vzhľadom k nižšej kvalite spracovania a vyššie poruchovosti odporúčame zvoliť iný model aj v prípade, že zháňate trekingové palice pre vychádzky či ľahšiu turistiku. Hole Acra 05-LTH130 sú vhodné snáď len pre tých užívateľov, ktorí si želajú chôdzu s palicami len vyskúšať, a preto nechcú do tejto výbavy príliš investovať.

  • nízka obstarávacia cena
  • Antishock System
  • nižšia kvalita spracovania
  • vysoká poruchovosť
  • vysoká hmotnosť
Zistiť cenu

FIZAN Compact

Typ palíctrekingové
Teleskopickéáno
Počet segmentov3
Materiál palicehliník (7001)
Materiál rukoväteneoprén
Aretačný mechanizmusskrutkovacie
Antishock Systemnie
Vhodné pre nordic walkingnie
Nastaviteľná dĺžkaáno
Dĺžka v cm58–132
Hmotnosť (pár)316 g

Teleskopické trekové palice Fizan Compact síce už nepatrí medzi najlacnejšie, napriek tomu je ich obstarávacia cena stále príhodná. Radí sa tak medzi lacné základné modely, ktoré už ponúkajú určitú kvalitu a ktoré sú obľúbené najmä medzi nenáročnými turistami. Medzi ich hlavné prednosti pritom patrí nízka hmotnosť (obe palice váži len 316 g).

Palice sú vyrobené z hliníka, rukoväť z chloroprénového kaučuku (tzv. neoprénu). Rukoväť je na dotyk príjemná, ale pri chôdzi v letnom počasí môže dochádzať k výraznejšiemu poteniu a tvorbe mozoľov či pľuzgierov. Spracovanie je pomerne kvalitné. Aretačný mechanizmus je klasický skrutkovacie, jeho funkčnosť je pritom dostatočná a bezproblémová (aspoň pri krátkodobom používaní).

Hoci je nízka hmotnosť jednou z hlavných predností tohto modelu a pri chôdzi palice naozaj takmer necítite, konkrétne v tomto prípade je s ňou späté aj jedno negatívum. Paličky sú totiž pomerne náchylné k zničeniu. Použitý hliník navyše nedosahuje odolnosti ani pružnosti vysoko kvalitných typov hliníka, alebo dokonca karbónu. Ak sa vám preto palica Compact zakliesni medzi dva kamene, pri prudkom páčivém pohybu môže dôjsť k jej ohnutiu alebo prasknutie. Do extrémnych podmienok preto nemôžeme tieto palice odporučiť.

Chválime prítomnosť komponentov v balení. Nechýbajú tanieriky ani topánočky. Ani s topánočkami ale neodporúčame palice Compact používať pre severskú chôdzu, na nordic walking totiž nie sú určené.

Pokiaľ ale patríte medzi nenáročných užívateľov vyrážajúce na turistické výlety len občas a zháňate pomerne dobrý model za málo peňazí, môžu byť palice Compact dobrou voľbou.

  • nízka obstarávacia cena
  • nízka hmotnosť
  • nižšia odolnosť
  • chýba Antishock System
Zistiť cenu

LEKI Trail Antishock

Typ palíctrekingové
Teleskopickéáno
Počet segmentov3
Materiál palicehliník (HTS 6.5)
Materiál rukoväteplast
Aretačný mechanizmusskrutkovacie
Antishock Systemáno
Vhodné pre nordic walkingnie
Nastaviteľná dĺžkaáno
Dĺžka v cm110–145
Hmotnosť (pár)564 g

Trail Antishock sú teleskopické trekové palice renomovaného výrobcu Leki. Patrí do strednej cenovej kategórie a sú určené pre ľahkú ale aj náročnú turistiku. Disponujú tlmiacim systémom a veľmi kvalitným spracovaním. Nevýhodou je vyššia hmotnosť.

Palice sú vyrobené z vysoko odolného hliníka, ktorý je zároveň pružný a pevný. Koncový hrot je z odolnej karbidové ocele, ktorá je okrem iného odolná aj voči páčenie (čo sa môže hodiť najmä pri chôdzi v kamenistom teréne). Rukoväť je z pevného a odolného plastu s protišmykovou úpravou. Hoci materiál rukoväte nie je savý, ani v horúcich letných dňoch nedochádza k výraznejšiemu poteniu dlaní. Pľuzgierov ani mozoľov sa preto s týmito palicami báť nemusíte.

Chválime tiež vynikajúcu ergonómiu rukoväte a príjemná (podľa potreby nastaviteľná) textilné pútko, ktorá poskytujú rukám dostatočnú oporu a sú maximálne pohodlná (takmer neviete, že ich máte na rukách). Pri častom používaní a vyššom zaťažení sa ale bohužiaľ môžu tieto pútka postupne samovoľne uvoľňovať (ich dĺžka sa teda nepatrne zväčší). Nezostane vám preto nič iné, než je častejšie uťahovať.

Tento model je vybavený skrutkovacím aretačným mechanizmom. Ovládanie je jednoduché a funkčnosť bezproblémová, a to aj po niekoľkých rokoch intenzívneho používania. Chválime tiež vynikajúce odpruženie palíc. U tohto produktu totiž nechýba antivibračný systém Antishock. Čo v praxi znamená, že po dopade na tvrdý podklad pohyb palice pokračuje ešte zhruba o 1 cm, ale už len v rámci vnútorného mechanizmu. Dôjde teda k akémusi kolísaní prostredného a posledného segmentu.

Samozrejmosťou sú základné komponenty – tanieriky a topánočky. Hoci predajcovia tieto palice odporúčajú aj pre nordic walking, my ich na tento účel používať príliš neodporúčame, predsa len sa jedná oveľa viac o palice určené pre klasickú turistiku.

Ak preto zháňate trekingové palice pre ľahkú ale aj ťažšie turistiku (napr. do Álp), môžeme vám Trail Antishock jednoznačne odporučiť. Jedná sa o vysoko odolné, kvalitne spracované palice, ktoré vám poskytnú vynikajúcu oporu a na ktoré sa môžete spoľahnúť.

  • kvalitné spracovanie
  • vysoká odolnosť a pevnosť
  • Antishock System
  • dlhá životnosť
  • vyššia hmotnosť
  • pútka sa môžu po čase uvoľňovať
Zistiť cenu

LEKI Micro Trail Pro

Typ palíctrailové
Teleskopickénie
Počet segmentov3
Materiál palice100% karbón
Materiál rukovätekorok / plast
Aretačný mechanizmusako u lavínovej sondy
Antishock Systemnie
Vhodné pre nordic walkingáno
Nastaviteľná dĺžkanie
Dĺžka v cm110 / 115 / 120 / 125 /130 / 135
Hmotnosť (pár)390 g

Palice Leki Micro Trail Pro sú určené pre trail running alebo nordic walking. Počítať musíte s vyššou obstarávacou cenou, na druhú stranu sa jedná o kvalitné a pomerne ľahké paličky, ktoré vám pri behu poskytnú vynikajúcu oporu.

Tento model je vyrobený zo 100% karbónu, vďaka čomu sú pevné, pružné a odolné. Dobre obstojí aj v náročnom horskom teréne. Celkové spracovanie je na veľmi dobrej úrovni. Chválime tiež komponenty v balení (letné hroty a košíčky, zimné košíčky), vďaka ktorým možno tieto palice používať po celý rok.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o tzv. Z model, ktorý funguje na princípe skladanie a rozkladanie, ktorý je využívaný u lavínové sondy, zloženie aj rozloženie je otázkou niekoľkých málo chvíľ. Bohužiaľ u tohto výrobku nie je možné nastaviť dĺžku. Je preto nutné vybrať výšku palice presne podľa výšky bežca (tieto palice možno zakúpiť v rozmedzí od 110 do 135 cm s rozdielom vždy o 5 cm). Pre beh do kopca je palica vybavená špeciálne predĺženou rukoväťou – pri behu do svahu tak stačí jednoducho uchopiť rukoväť o niečo nižšie.

Chválime tiež pohodlné rozšírené pútko Leki Trigger Shark, ktoré veľmi dobre držia ruku, neškrtí, je dostatone priedušné a možno ho ľahko nastaviť. Samotná korková rukoväť je príjemná a v chladnejšom počasí nechladí.

Jedinou nevýhodou je vyššia hmotnosť (v porovnaní s podobnými karbónovými modely) a absencia tlmiaceho systému (Antishock). S ohľadom na množstvo pozitív však možno tieto palice odporučiť.

  • kvalitné spracovanie
  • vysoká odolnosť a pevnosť
  • pohodlný úchop
  • ľahké skladanie
  • malé rozmery v rozloženom stave
  • vyššia hmotnosť
  • nie je možné nastaviť dĺžku
  • chýba Antishock System
Zistiť cenu

LEKI Micro Trail Vario

Typ palíctrailové
Teleskopickéáno
Počet segmentov3
Materiál palice100% karbón
Materiál rukovätekorok
Aretačný mechanizmusako u lavínovej sondy
Antishock Systemnie
Vhodné pre nordic walkingáno
Nastaviteľná dĺžkaáno
Dĺžka v cm105–130
Hmotnosť (pár)346 g

Leki Micro Trail Vario sú palice vhodné pre trail running alebo nordic walking. Tento model pritom spadá do najvyššej cenovej kategórie a ponúka vynikajúce vlastnosti.

Palice sú vyrobené zo 100% karbónu, ktorý im prepožičiava nízku hmotnosť, vynikajúcu pružnosť, ale zároveň aj pevnosť a odolnosť. Celkové spracovanie je pritom na vynikajúcej úrovni. Korkové rukoväte sú opatrené rozšírenými pútkami z príjemného a priedušného materiálu. Táto pútka samozrejme možné nastaviť na požadovanú veľkosť.

Hoci palice využívajú veľmi praktický skladací mechanizmus (tzv. Zetkový), horný segment je opatrený klasickým páčkovým aretačným mechanizmom, ktorý zaisťuje palicu v požadovanej výške. Tieto paličky sú totiž nastaviteľné a môžu sa nastaviť v rozmedzí medzi 105-130 cm (rozmedzie sa však môže u jednotlivých modelov líšiť).

Micro Trail Vario sú kvalitné bežecké palice, ktorých nevýhodou je len vyššia obstarávacia cena a chýbajúcí antivibračný systém (Antishock).

  • vysoko kvalitné spracovanie
  • vysoká odolnosť a pevnosť
  • pohodlný úchop
  • ľahké skladanie
  • malé rozmery v rozloženom stave
  • vysoká obstarávacia cena
  • chýba Antishock System
Zistiť cenu

Prínosy chôdze s trekingovými palicami

Mnoho ľudí, ktorí doteraz neskúsili chôdzu s trekingovými palicami na vlastnej koži, sa na turistov s touto výbavou obvykle pozerá ako na bláznov, ktorí z nepochopiteľných dôvodov chodia podobne ako seniori nielen o jednej, ale dokonca o dvoch paliciach. Pomerne často sa pritom stáva, že nejeden vášnivý turista sám najskôr trekovými paličkami opovrhoval, ale po ich vyskúšaní na ne už nedá dopustiť.

Trekingové palice sa našťastie postupne stávajú úplne samozrejmou výbavou väčšiny vášnivých turistov a množia sa aj stúpenci tzv. Nordic walkingu. Trekingové palice si pritom získavajú skalných stúpencov z radov všetkých vekových kategórií. Sú totiž vhodné ako pre dospelých, tak i pre seniorov a výnimkou nie sú ani detské trekové paličky.

Nedeje sa to ale len tak samo sebou, masívny nárast užívateľov trekingových palíc v posledných rokoch je daný najmä radom pozitívnych účinkov, ktoré chôdza s nimi prináša. Jedná sa predovšetkým o zdravotné i praktické prínosy, medzi ktoré patrí najmä to, že:

  • šetrí kĺby, chrbát a spodná svalové skupiny,
  • zvyšujú stabilitu a bezpečnosť,
  • zlepšujú kondíciu celého tela,
  • pomáhajú v chôdzi osobám po operáciách alebo seniorom,
  • možno ich využiť namiesto stanových kolíkov atp.

Jedným z najdôležitejších prínosov je celkom iste to, že palice tlmí nárazy, a tým šetrí kĺby (hlavne pri zostupoch), bedrovú oblasť chrbta (naopak pri výstupoch, kedy ľudia majú tendenciu sa predkláňať) a celkovo odľahčí nohám, a to najmä v prípade, že nesiete ťažký batoh.

Pri správnej chôdzi s palicami sa naviac zapája oveľa viac svalových skupín, pozitívny vplyv na telesnú kondíciu je tak ďaleko väčší (napr. podobne ako pri plávaní). Vďaka tomu, že toto vybavenie výrazne pomáha pri pohybe, možno ho vrelo odporučiť všetkým osobám po operácii kĺbov, so zhoršenou pohyblivosti alebo pre osoby so zlou hrubou motorikou.

Trekové palice poskytujú väčšiu istotu a stabilitu v bežnom, ale aj špecifickom teréne. Neoceniteľným pomocníkom sú pri chôdzi v daždi, snehu, po ľadových plochách alebo pri prekonávaní vodných tokov. Pri pohybe v teréne výrazne pomôžu aj osobám so zhoršeným zrakom.

Okrem iného udávajú rytmus chôdze (podobne ako napríklad údery bubna pri vojenských pochodoch). Rytmické tempo je pritom ďaleko efektívnejšie (najmä pri chôdzi na dlhé trate). Aj preto s palicami prejdete pri menšej námahe rýchlejšie dlhšiu trasu než bez nich.

Na druhú stranu je nutné zdôrazniť, že nesprávny výber, zlá technika chôdza alebo nadužívanie trekingových palíc môže mať za následok zníženie zmyslu pre rovnováhu alebo čiastočnú stratu rovnováhy. Palice je preto vhodné používať iba na účely pre nich určeným (turistické výpravy, prechádzky, nordic walking a pod.), Ak by ste ich používali neustále (napr. aj cestou do práce), mohlo by dôjsť k spomínanému efektu.

Aké otázky si položiť pred výberom

Ak si nie ste istiť, ako správne vybrať trekingové palice, pomôže vám, ak si hneď na začiatku položíte niekoľko otázok. Po ich zodpovedaní získate približný prehľad o tom, na čo by ste sa mali zamerať a v akom okruhu výrobkov budete vyberať.

  1. Hodláte si zaobstarať klasické trekingové palice alebo zháňate palice na nordic walking?
  2. Akým terénom budete s palicami chodiť najčastejšie? Pôjde o členitý terén alebo rovinu?
  3. Ako často budete chodiť? Oplatí sa vám vyššia investícia?

Ak ste milovníkmi členitého horského terénu, v ktorom sa pravidelne striedajú výstupy a zostupy a nie je núdza o náročné podmienky, rozhodne voľte nastaviteľné trekové palice. Pokiaľ máte radšej kratšie prechádzky rovinatú alebo mierne členitou krajinou, postačí vám pevné palice, pri ktorých nemožno upraviť výšku.

V prípade, že patríte medzi aktívnych športovcov a na hory a do terénu vyrážate často (niekoľkokrát do mesiaca), rozhodne sa oplatí investícia do drahšieho vybavenia (zhruba od 50 €). Lacné modely by navyše v náročnom teréne s najväčšou pravdepodobnosťou neobstáli. Naopak ak na hory vyrážate len jedenkrát ročne v rámci dovolenky, bude vám najskôr stačiť lacnejšie a jednoduchšie model (cca do 30 €).

Trekingové palice alebo palice na nordic walking

Najjednoduchšie rozdelenie zahŕňa rozdelenie na trekingové (trekové) a na palice pre nordic walking, tzv. Severskú chôdzu, ktorú možno praktizovať ako dynamickú chôdzu alebo beh. Tento šport je mnohými odporúčaný pre svoju jednoduchosť, dostupnosť (naprieč všetkými vekovými kategóriami) a veľké množstvo zdravotných prínosov.

Medzi hlavné rozdiely trekingových a nordic walkingových palíc patrí:

Typ palícPútkoHrot
TrekingVyzerá ako slučka (podobne ako u palíc na zjazdové lyžovanie). Bráni vykĺznutiu palice, možno sa o ne zaprieť.Hrot je tupý (podobne ako u palíc na zjazdové lyžovanie).
Nordic walkingVyzerá ako rukavice. Bráni vykĺznutiu palice pri povolení zovretí prstov za telom.Hrot je ostrý (podobne ako u palíc na bežecké lyžovanie).

Kvôli vyššie uvedeným rozdielom trekové palice nemožno použiť na nordic walking a obrátene (alebo sa to aspoň neodporúča). Trekingové palice sa v teréne nezapíchnou do podkladu, a nezabezpečí tak potrebnú oporu. Navyše bývajú ťažšie a obyčajné pútko je pre správnu severskú chôdzu nedostačujúce.

Hoci sa tieto dva základné typy v mnohom líšia, v tomto článku sa budeme venovať obom. Niektoré kritériá majú totiž spoločná.

Teleskopické alebo pevné palice

Ďalšie delenie sa zakladá na konštrukčnom riešení palíc. Toto delenie je dvojaké: teleskopické (nastaviteľné) a pevné. Oba dva typy nájdeme ako u trekingových, tak u palíc na nordic walking. Oba majú svoje výhody a nevýhody a sú určené pre špecifické využitie.

Teleskopické palice

Teleskopické (nastaviteľné alebo tiež skladacie) trekingové palice sú najvhodnejším riešením pre náročnú turistiku v ťažkom teréne. Obvykle sú zložené z troch (niekedy tiež dvoch alebo štyroch) kusov (segmentov), ​​ktoré sú do seba zasunuté. Ich dĺžku preto možno podľa potreby ľahko nastaviť. Naviac je možné ľahko zložiť a jednoducho pripevniť na batoh. Teleskopické palice môžete tiež bez problémov zapožičať priateľom a známym, ktorí si ich nastaví podľa potreby.

Najmä pri lacnejších modeloch ale hrozí nižšia odolnosť spojov medzi jednotlivými segmentmi. Pri častom používaní preto môže dochádzať k opotrebované týchto spojov alebo aretačného mechanizmu. Nevýhodou je tiež vyššia hmotnosť.

  • variabilnosť nastavenia
  • vhodné pre viac osôb
  • vynikajúca skladnosť
  • menšie spoľahlivosť
  • vyššia hmotnosť
  • kratšia životnosť

Pevné palice

Pevné palice bývajú častejšie pri nordic walkingu. Ich dĺžku pritom nemožno ľubovoľne nastavovať, a je teda nutné si vyhovujúci dĺžku priamo zakúpiť. Z tohto dôvodu nie sú vhodné pre využitie viac rôzne vysokými osobami.

Majú ale väčšiu tuhosť pri odraze aj tlmivosť. Ich veľkou výhodou je vyššia odolnosť a zároveň nižšia hmotnosť. Tieto prednosti sú dané jednoliatu konštrukciou, ktorú v podstate nedá opotrebovať či inak zničiť. Pevné palice preto môžu nezriedka vydržať aj celý život (pokiaľ je priamo nezlomíte). Pri opotrebení určitého komponent – hrotu, botky, rukoväte, rukavičky – ho možno spravidla ľahko vymeniť.

  • vysoká odolnosť
  • nízka hmotnosť
  • dlhá životnosť
  • horšie skladnosť
  • nevhodné pre viac osôb

Typy aretačného mechanizmu

Najčastejším typom trekových palíc sú teleskopické, ktoré sa zvyčajne skladajú z troch segmentov. Tieto segmenty sa zasúvajú do seba a v požadovanom postavení ich udrží aretačný mechanizmus. Najčastejšie sa používajú tri aretačné mechanizmy:

  • skrutkovacie systém,
  • zamykanie páčkou,
  • zamykanie ako u lavínovej sondy.

Skrutkovacie systém

Skrutkovacie systém je najjednoduchšie a najmenej spoľahlivý. Po povytiahnutí segmentu na požadovanú dĺžku ho jednoducho zaistíte otáčaním v smere hodinových ručičiek. Rozperný mechanizmus vnútri palice sa otáčaním začne rozťahovať, a zaistí tak palicu v požadovanej dĺžke.

S týmto systémom sa stretnete u všetkých palíc z nižšej a strednej cenovej relácie. Bohužiaľ hlavne v prípade lacnejších palíc tento mechanizmus po čase prestane fungovať a daný segment sa začne pretáčať. Niekedy pomôže jednotlivé segmenty rozobrať a vyčistiť, inokedy je nutné zaobstarať rovno nové palice.

Zamykanie páčkou

Tzv. systém FlickLock (niekedy tiež GuickLock alebo SpeedLock). Po vytiahnutí segmentu na požadovanú dĺžku ho pomocou tohto systému zaistíte zacvaknutím integrované páčky. Ide o ďaleko spoľahlivejšie spôsob aretácie, ktorá sa stáva čoraz obľúbenejšie, pretože je takmer bezporuchová a palice možno takto zaistiť napríklad aj v rukaviciach.

Nevýhodou je vyššia hmotnosť palíc s týmto mechanizmom (rozdiel sa ale pohybuje obvykle iba v rozmedzí niekoľkých desiatok gramov). Niektoré páčky je navyše spočiatku pomerne ťažké zacvaknúť. U výrazne lacných palíc naopak môže predstavovať problém príliš jednoduché zacvaknutie, ku ktorého povolenie môže dôjsť nechtiac napríklad ak sa predierate hustým lesom a zavadíte palíc o vetvu. Niektorým používateľom môžu páčky na paliciach vadiť práve aj z toho dôvodu, že oproti hladkým skrutkovacím holím, s takou výbavu ľahšie zavadiť o nerovnosti v teréne.

Zamykanie ako u lavínovej sondy

U najdrahších typov trekingových palíc môžete naraziť aj na špeciálny aretačný systém, ktorý je typický pre lavínové sondy (a podobá sa aj mechanizmu u tyčiek od stanu). Jednotlivé segmenty možno veľmi ľahko a rýchlo zostaviť aj rozobrať a na rozdiel od klasických teleskopických trekových palíc je možné u týchto skladacích paličiek úplne vysunúť.

Segmenty sú pritom v rozloženom stave spojené špeciálnym lankom (pre svoj vzhľad sa im hovorí „Z“ palice), nie teda zasunuté do seba, vďaka čomu sú tieto paličky v rozloženom stave kratšia ako klasické zasúvacie modely. Tento typ možno teda veľmi ľahko upevniť na batoh alebo vložiť priamo do neho. Medzi hlavné výhody „zetkových“ modelov patrí tiež nižšia hmotnosť, pevnejšie konštrukcie a ľahšie manipulácia.

Nie vždy ale možno u „Z“ palíc nastaviť výšku. Ak to možné nie je, je potrebné zakúpiť model v zodpovedajúcej dĺžke. Pokiaľ je ale možné výšku nastaviť, obvykle je daný produkt vybavený horným teleskopickým segmentom, ktorý umožňuje predĺženie alebo skrátenie.

Materiál

Dôležitým kritériom pri výbere trekingových palíc je materiál. Turistická aj nordic walkingová palica totiž musí odolať nárazom a enormnému tlaku, ktorému je pri chôdzi vystavená. Zároveň by mala byť ľahká, pevná aj pružná. Pružnosť je pritom zásadná najmä z hľadiska odolnosti a tlmenie nárazov a vibrácií, ktoré môžu byť nebezpečné pre kĺby a väzy (najmä ramenný pletenec a krčnú chrbticu).

Medzi tri najčastejšie materiály patrí:

  • hliník,
  • sklolaminát,
  • karbón.

Hliník

Hliníkové trekingové palice sú najťažšie. Ak navyše im chýba systém tlmiace otrasy (tzv. Antishock System), vibrácie, ktoré vznikajú pri nárazoch, tieto prechádzajú priamo do tela, čo je nežiaduce. Hliník teda nie je vhodný pre nordic walking. Na druhú stranu vysoko kvalitný hliník (7075-T6 alebo 7075) dosahuje podobné pružnosti ako karbón.

Jeho výhodou je nízka obstarávacia cena. Hodí sa pre palice, ktoré nevyužívate často. Pokiaľ ale disponuje systémom tlmiacim nárazy môžete ho využiť aj pre častejšie a dlhšie trvajúcu chôdzu.

Sklolaminát

Sklolaminátové trekové palice sú výrazne ľahšie ako hliníkové, ale bohužiaľ majú ten istý problém, čo sa týka tlmenie nárazov, tj. všetky vibrácie prechádza do vášho tela. Opäť je preto vhodné, aby boli opatrené antivibračným systémom. Pre nordic walking sú nevhodné a hodí sa skôr do mäkšieho terénu. Výhodou je opäť nízka cena. Sklolaminát tak využijú najmä tí, ktorí s palicami chodia len občas.

Karbón

Karbón tvorí buď prímes alebo plný podiel materiálu trekingové palice (ako karbónovej sa označujú palice od 20% do 100%). Množstvo karbónu udáva CI (Carbon Index), napríklad CI 750 znamená, že je palica zložená z 75% karbónu. Platí pritom, že čím viac karbónu materiál obsahuje, tým lepšie sú vlastnosti takého výrobku.

Medzi hlavné prednosti karbónu patrí nízka hmotnosť, odolnosť (tvrdosť) a veľmi dobré tlmenie vibrácií a otrasov.

Väčšie percento karbónu by mali voliť osoby s nadváhou (čím viac kilogramov máte, tým vyššia by malo byť jeho percento, minimálne 40%) a jedinci, ktorí prevádzkujú severskú chôdzu (tiež minimálne 40% karbónu). Podobne je tomu aj u osôb, ktoré trápia problémy s ramenným kĺbom alebo krčnou chrbticou (opäť minimálne 40% karbónu).

Dĺžka

Ak sa rozhodnete pre pevné trekingové palice alebo vyberáte paličky pre nordic walking, úplne zásadnou otázkou pre vás bude výber správnej dĺžky, pretože tento typ spravidla nedá výškovo nastaviť. Pritom nevhodná výška môže spôsobovať nepríjemné bolesti chrbta, krčnej chrbtice a pod.

Pre výpočet ideálnej dĺžky platí jednoduchá rovnica: výška postavy x 0,68 (ideálna dĺžka palice pre osobu meracie 175 cm tak bude 119 cm). Pritom počítajte ± 5 cm.

Ideálnů dĺžku môžete spoznať aj podľa jednoduchého pravidla: Stojíte Ak narovnaní a uchopíte palicu, uhol v lakti by mal zvierať zhruba 90 °.

Pri výbere vhodnej dĺžky tiež platí, že ak plánujete skôr rekreačnů chôdzu alebo máte problémy s ramenným kĺbom alebo krčnou chrbticou, voľte radšej kratšie palice (odčítajte 2-3 cm od výsledku vášho výpočtu ideálne dĺžky), naopak ak chodíte kondične alebo beháte ( vrátane nordic walkingu), zvoľte radšej dlhší palice (k vášmu výsledku pripočítajte 2-3 cm).

V prehľadnej tabuľke nájdete orientačné hodnoty správnej výšky palice:

Výška osoby (cm) 140 145 150 155 160 165 170 175 180 185 190 195
Výška palice (cm) 95 100 100 105 110 110 115 120 125 130 135 135

Ako správne nastaviť výšku trekingových palíc

V prípade, že zvolíte teleskopické trekové palice, nad ich dĺžkou pri samotnej kúpe príliš premýšľať nemusíte. Pri ich použití sa ale tejto otázke tiež nevyhnete. Výhodou však je, že si môžete dĺžku prispôsobiť podľa aktuálnej podoby terénu i podľa vášho pohodlia.

Väčšinu teleskopických palíc možno nastaviť na maximum 130 až 135 cm (výnimočne 145 cm), čo je hodnota dostačujúca pre väčšinu osôb (meracích zhruba do 200 cm). Výšku pre rovný terén potom nastavíte pomocou vyššie uvedeného vzorca (výška postavy x 0,68) alebo ďalších spôsobov, ktoré sme uviedli.

Opäť tiež platí, že ak máte problémy s ramenným kĺbom alebo krčnou chrbticou alebo sa venujete rekreačné chôdzi, nastavte palice o 2-3 cm kratšie. O viac ako 5 cm je vhodné palice skrátiť aj pri pohybe do prudkého kopca. Naopak pri kondičnej chôdzi alebo behu zvoľte dĺžku o 2-3 cm dlhší. O viac ako 5 cm palice predĺžte tiež pri pohybe z prudkého kopca.

Veľkou výhodou teleskopických palíc je tiež možnosť nastaviť dĺžku každej palice zvlášť, čo môže byť na nezaplatenie najmä pri chôdzi po šikmine svahu.

Hmotnosť

Hmotnosť patrí medzi ďalšie dôležité parametre, na ktoré je pri výbere trekingových palíc potrebné myslieť. Veľmi jednoducho sa dá povedať, že ideálna palica je taká, ktorú pri chôdzi v rukách takmer necítite. Platí teda, že čím je hmotnosť nižšia, tým lepšie. Bohužiaľ zároveň platí, že výrobky s nižšou hmotnosťou sú drahšie.

U hmotnosti je vhodné sa zamyslieť nad využitím palíc. Pre občasné použitie na krátkych prechádzkach je možné zvoliť aj ťažšie model. Pre nordic walking, beh a náročnejšie (napr. celodennů) turistiku sa ale oplatí zohľadniť každý gram.

Dôležité časti trekingových palíc

Každú trekovú palicu tvorí nielen samotné telo (tyč), ale aj rukoväť, pútko, koncový hrot (s papučou alebo tanierikom), prípadne tlmiace prvky vnútri palice. Väčšina týchto častí je rovnako dôležitá ako samotná palicu, preto je potrebné ich rozobrať podrobnejšie.

Rukoväť

Čo sa týka rukoväťou, výber je naozaj široký, a to ako z hľadiska materiálov, tak ergonómie. V prvom rade vám musí rukoväť dobre padnúť do ruky. Čo môže byť ťažšie, pretože sa ruka každého z nás líšia tvarom i veľkosťou.

Vhodná rukoväť sa nielen dobre držia, ale predovšetkým tiež minimalizuje vibrácie vznikajúce pri dopade a odpichu palice od zeme. Často sa môžete stretnúť aj s rukoväťami s pozitívnym uhlom (tj. mierne naklonené dopredu). Tento typ zvyšuje využitie sily rúk pri odpichu a využíva sa často u palíc na nordic walking.

Medzi najčastejšie materiály používané pri výrobe rukoväťou patria:

  • Guma – efektívne tlmí nárazy a je najlacnejší. Nie je ale príliš príjemná na dotyk a nedokáže odsať pot (kvôli čomu môžu vznikať nepríjemné pľuzgiere alebo otlaky).
  • Korok – prírodný materiál, ktorý je príjemný na dotyk (najlepšie padne do ruky), je antialergénny, dobre tlmí vibrácie a pri nízkych teplotách dobre izoluje (nechladí). Horšie ale saje pot, jeho životnosť je najkratšia a býva drahšie.
  • Zmesi peny – najrôznejšie penové zmesi sú mäkké na dotyk, dobre sa drží, tlmí vibrácie a dokážu najlepšie odsať prebytočný pot. Bývajú najdrahšie.

Pútko

Pútko (alebo rukavička u palíc na nordic walking) je úplne zásadnů časťou palice, pretože sa výrazne podieľa na správnej technike chôdze. Pútko by malo byť pevné, ale zároveň mäkké, anatomicky tvarované a ľahko nastaviteľné. V žiadnom prípade by sa nemalo zarezávať do kože, odierať ju alebo škrtiť krvný obeh. Je tiež nutné, aby bolo možné jednoducho nastaviť jeho dĺžku (podľa veľkosti dlane). Pútko musí zároveň umožňovať prirodzený pohyb.

Koncový hrot

Nemenej dôležitou časťou je tiež koncový hrot, ktorý musí byť najmä pevný a odolný, slúži totiž k odrážanie od povrchu. Hrot nordic walkingových palíc býva špicatý, naopak hrot trekingových palíc má špičku s miskovitú priehlbinou na konci.

Lacnejšie modely mávajú koncový hrot vyrobený z tvrdej ocele. Oceľ je síce pevná, ale rýchlejšie dôjde k jej opotrebovaniu. Drahšie palice sa môžu pochváliť hrotmi karbidovými, ktoré vynikajú dlhou životnosťou a schopnosťou odolať ohybu pod uhlom až 30 ° (čo oceníte najmä, ak sa vám hrot zakliesni medzi kameňmi). Stretnúť sa môžete aj s kvalitnými hrotmi z pružného kompozitu.

Veľmi dôležité je, aby bolo možné hrot odskrutkovať a v prípade potreby vymeniť.

Ku koncovému hrotu patrí tiež tzv. koncovky (tanierik a topánočka) trekových palíc:

Tanierik

Tanieriky patrí medzi doplnkové vybavenie, ktoré sa pripevňuje na hroty trekingových palíc. Obvykle sú vyrobené z pevného plastu. Ich hlavnou funkciou je pri chôdzi zabrániť zaborenie palice do kyprej hliny alebo medzi kameňmi. Existujú aj tzv. snehové tanieriky, ktoré majú spravidla dvakrát väčší priemer než klasické tanieriky, pretože bráni zaborenie palice do snehu. Všetky typy tanierikov možné po opotrebení ľahko vymeniť.

Topánočka

Podobne aj topánočky patrí medzi základné koncovky trekingových palíc, ktoré možno nasadiť na koncový hrot. Sú vyrobené z mäkkého plastu alebo gumy a používajú sa pri chôdzi po tvrdom povrchu (najčastejšie asfaltu, mestskej dlažbe pod.). Primárne slúži ku tlmenie nárazov a vibrácií, a navyše tlmí nepríjemný klikanie kovového hrotu. Aj topánočky možné po opotrebení jednoducho vymeniť.

Ak majú topánočky správny sklon, možno teleskopické trekingové palice s týmto príslušenstvom využiť aj pre neprofesionálny nordic walking. Ak to ale s nordic walking myslíte vážne, odporúčame voliť radšej vybavenie k tomuto športu priamo určené.

Tlmiace prvky

Tzv. Antishock System (AS) je v podstate systém špeciálnych pružiniek a elastomérov vnútri trekingové palice, ktorý efektívne tlmí nárazy a vibrácie, ktoré pri chôdzi s palicami vznikajú. Antivibračný systém teda výrazne šetrí kĺby a celý pohybový aparát.

Odpružené trekové palice odporúčame najmä osobám, ktoré majú problémy s kĺbmi (členky, kolenami, bedrami, lakte, ramenami alebo s chrbtom), sú po operácii pod. Vhodné sú ale aj pre zdravé osoby, pretože problémom s pohybovým aparátom pomáhajú predchádzať.

V niektorých prípadoch možno antivibračný systém vypnúť (zvyčajne pootočením palice).

Údržba

Hoci trekingové palice nepatrí medzi outdoorové vybavenie, ktoré vyžaduje špeciálnu údržbu, rozhodne ju neodporúčame ani celkom zanedbať. Najmä ak sa jedná o teleskopické palice, je absolútne zásadné dbať o to, aby do aretačného mechanizmu neprenikla žiadna nečistota (prach, jemný piesok, voda a pod.). Vplyvom nečistôt totiž môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu tohto mechanizmu, a teda aj celej palice.

Po použití odporúčame teleskopické palice opatrne rozobrať a všetky časti utrieť suchou handričkou. Ak boli palice vystavené vode alebo zvýšenej vlhkosti, vždy je pred zložením dobre vysušte.

O pevné palice sa nemusíte nijako zvlášť starať.

Ako správne chodiť s trekingovými palicami

Aby ste na sebe pocítili všetky pozitívne účinky chôdze s trekingovými palicami, musíte ju vykonávať správne. Chôdza s trekingovými palicami nie je žiadna veda, ale na druhú stranu existuje veľa ľudí, ktorí trekové palice používajú nevhodne. Ak preto s týmto typom vybavenia nemáte doteraz žiadne skúsenosti, odporúčame starostlivo preštudovať návody a rady, ako na správnu chôdzu s trekingovými palicami (za týmto účelom môžete na internete nájsť napríklad rad inštruktážnych videí, ktorá radí, ako správne používať aj nastaviť trekové palice a ako s nimi správne chodiť).

Ďalšie využitie trekingových palíc

Nižšie uvádzame zoznam tipov, ako možno okrem chôdze trekingové palice využiť:

  1. Pre upevnenie stanu – pre určité konštrukcie (napr. klasické áčkové) stany a núdzové prístrešky možno palice použiť namiesto prútov. Pri klasických stanov ich môžete využiť (najmä v hlbokom snehu) miesto kolíkov.
  2. Miesto cepínu – ak dĺžku palice skrátite na minimum, možno ju v klzkom a strmom teréne využiť miesto cepínu.
  3. Pri prekonávaní vysokej vegetácie a vodných tokov – palice sa hodia tiež pri predieranie sa hustou alebo vysokou vegetáciou (napr. žihľavou), kedy si nimi môžete kliesniť cestu. Vynikajúci oporou sa ale stanú tiež pri prekonávaní prudkej rieky.
  4. Ako dlahu – trekingové palice môžete využiť tiež miesto dlahy v prípade zlomeniny (podľa potreby palicu skrátite na požadovanú dĺžku), prípadne z nich môžete vyrobiť provizórne nosidlá.
  5. Ochrana pred psami a zverou – v prípade napadnutia psom alebo iným zvieraťom sa môžete pokúsiť pomocou turistické palice zviera udržať ďalej od tela.

Cenové relácie

Cena trekingových palíc závisí na kvalite použitých materiálov i celkovom spracovaní, podstatne ju však ovplyvňuje aj značka. V prípade tohto vybavenia je pritom najvhodnejší zamyslieť sa nad frekvenciou použitia a charakteristike terénu, v ktorom sa budete najčastejšie pohybovať. Ak budete prútika používať len občas na rovine alebo v miernom teréne, vystačíte si s lacnejším modelom. V prípade, že patríte medzi zapálených turistov, ktorí milujú vysokohorský terén, rozhodne sa poobzerajte v cenovej relácii prevyšujúcej 50 €.

Pre ľahšiu orientáciu sme pre vás pripravili štyri základné cenovej kategórie:

  • do 50 €,
  • od 50 do 100 €,
  • od 100 do 200 €,
  • nad 200 €.

Lacné trekingové palice

Najlacnejšie trekingové palice zoženiete už do 20 €, spravidla sa ale jedná o menej kvalitné výrobky, ktoré sú vyrobené z lacných a menej odolných materiálov. Do 40 € je výber širší a kvalita trochu vyššia. Ponuka je pritom pestrá a zahŕňa aj najlacnejšie palice na nordic walking alebo odpružené teleskopické trekingové palice (s antivibračným systémom). Táto kategória je teda vhodná pre všetkých, ktorí palice používajú menej často a zaobídu sa bez vysokej odolnosti.

Bežné trekingové palice

Výrobky v cenovej relácii do 100 € sú určené pre bežného turistu, ktorý niekoľkokrát do roka vyrazia aj na dlhšie túru do vysokých hôr, a potrebuje teda lepšie vybavenie. U týchto modelov môžete očakávať lepšie vlastnosti a vyššiu odolnosť, samozrejmosťou býva tiež Antishock System. Jedná sa o zlatú strednú cestu. Karbónové palice by ste ale v tejto kategórii hľadali márne.

Vysoko kvalitné trekingové palice

Pri investícii 200 € získate vysoko kvalitné trekingové aj nordic walking palice. Naraziť môžete aj na palice z karbónu, špeciálne odľahčené modely s vynikajúcou odolnosťou a pod. Pokiaľ preto beriete turistiku vážne, vyrážate aj do extrémnych podmienok alebo ste na horách ako doma, vyššia investícia sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou oplatí.

Najlepší trekingové palice

V top kategórii od 200 € vyššie sa nachádzajú naj trekingové palice na trhu. Zvyčajne sa jedná o najľahší (ultraľahké) a najodolnejšie karbónové trekové palice a palice na nordic walking, ktoré sú určené pre skutočných fajnšmekrov a profesionálnych športovcov.

Tipy na záver

  1. Základné komponenty (pútko, tanieriky a topánočky) by mali byť samozrejmou súčasťou všetkých palíc. A ak k holím nie sú priamo priložené, malo by byť možné ich (aj pre prípad výmeny už opotrebovaného komponentu) dodatočne dokúpiť.
  2. Pozor dávajte aj na spôsob pripevnenia týchto komponentov. Pri lacných modeloch so tanieriky a topánočky na palicu zvyčajne naskrutkujú. Časom ale môže dochádzať k ich pretáčaniu. Praktickejším riešením je nacvaknutie alebo uzamknutie komponentov pomocou páčky.
  3. Praktickým doplnkom teleskopických trekingových palíc je obal, ktorý slúži k pohodlnému prenášanie a ochrane pred vonkajšími vplyvmi. Niektorí výrobcovia ponúkajú obaly priamo pre daný typ palíc, oveľa častejšie sa ale stretnete s univerzálnymi obalmi šitými pre určitú dĺžku paličiek.
  4. Ak si stále nie ste istí, ako a aké trekové palice alebo palice na nordic walking vybrať, môžu vám pomôcť užívateľské recenzie, najrôznejšie fóra, prípadne výsledky nezávislých testov trekingových palíc, ktoré často stanovujú medzi najobľúbenejšími modelmi víťazov a porazených.
  5. Pomerne kvalitné trekingové palice alebo palice na nordic walking môžete lacno kúpiť v bazároch alebo vo výpredajoch.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo