Ako správne vyčistiť umývačku

Pravidelné čistenie umývačky prispieva k jej správnemu chodu, ale aj k vášmu čistému riadu. Ak sa vo vašej rodine denne varí, čistite filter minimálne raz za 3 dni. Pokiaľ umývačku používate len na umývanie tanierov, pohárov a hrnčekov, filter čistite každých 14 dní. Celkové čistenie umývačky je dobré vykonávať raz za 1 až 2 mesiace. Zistite čím a ako umývačku čistiť!

Prípravky čo stojí za vyskúšanie

Než sa pustíte do údržby

Ešte pred tým, než nakúpite čistiace produkty, si prečítajte manuál k vašej umývačke. Výrobca by mal uvádzať informáciu o tom, ako sa jednotlivé časti demontujú, ako často by sa údržba mala vykonávať aj to, či má umývačka špeciálny program pre čistenie.

Čomu sa pri čistení vyhnúť

  • Čistiacim prípravkom obsahujúcim bielidla (chlór), sódu, kyseliny a čpavok.
  • Čistiacim prostriedkom na odstránenie vodného kameňa.
  • Čistiacim prostriedkom s abrazívne konzistenciou (piesky, prášky).
  • Drôtenkám, hrubým stranám hubky.

Čistenie umývačky krok za krokom

Na nasledujúcich riadkoch vám priblížime správne čistenie umývačky.

Údržba tesnenie okolo dverí

Budete potrebovať:

  • utierku,
  • čistiaci prostriedok.

U gumového tesnenia často kvôli pôsobeniu vody vzniká pleseň. Na čistenie použite prípravok na kuchyne, treba SANYTOL určený na čistenie kuchýň. Okrem toho, že vás účinne zbaví mastnoty, tiež ničí baktérie a vírusy.

Pokiaľ nie je znečistenie veľké, stačí prípravok naniesť na utierku a tesnenia dôkladne vyčistiť. V prípade odolných nečistôt detergent na povrch nastriekajte a nechajte pôsobiť 5-10 minút. Potom tesnenie očistite vlhkou utierkou tak, aby na ňom nezostali zvyšky detergentu.

Čistenie filtrov

Budete potrebovať:

  • starú kefku na zuby,
  • prípravok na čistenie kuchýň.

Filtračná sústava je jednou z najdôležitejších častí umývačky, pretože zachytáva zvyšky jedál a nečistoty, ktoré sa teda nemôžu dostať do čerpadla. Voda je vďaka nim navyše opakovane recyklovaná, takže môže byť používaná niekoľkokrát počas jedného umývacieho cyklu.

Filtračná sústava sa skladá z:

  1. plochého hlavného filtra – jedná sa o veľký nerezový filter s perforáciou, ktorý je na dne umývačky,
  2. hrubého filtra – jedná sa o plastový „košíček“, ktorý je vsadený v mikrofiltra a zachytáva najväčšie nečistoty (napr .: zvyšky kostí, sklo a ďalšie). Vďaka nemu sa veľké usadeniny nedostanú k jemnému filtru.
  3. jemného filtra (mikrofiltra) – má valcový tvar a zvyčajne je v ňom usadený hrubý filter. Pre jeho výrobu sa používa nerez a jeho hlavnou úlohou je zachytiť aj tie najdrobnejšie nečistoty.

Pri čistení celú filtračnú sadu z umývačky vyberiete pootočením plastového kruhového držiaka proti smeru hodinových ručičiek. Filtre sú väčšinou označené šípkami, ktoré ukazujú, ako na ich vybratie.

Filtre prepláchnite pod tečúcou vodou. Pre povrchové čistenie použite prípravok na riad a hubku. Pre dôkladnejšie očistenie použite starú kefku na zuby a čistič kuchyne. Kefka je najlepšie na údržbu mikrofiltra.

Po vyčistení filtračnú sadu vložte späť do dna umývačky a utiahnite pootočením, kým nebudete počuť cvaknutie. Frekvencia čistenia by mala byť pravidelná, ideálne 1x za týždeň, ale záleží na spôsobe používania umývačky.

Ostrekovacie ramená

Budete potrebovať:

  • starú kefku na zuby,
  • čistiaci prípravok,
  • vatové tyčinky.

Ostrekovacie ramená čiže ostrekovače nájdete v spodnej časti umývačky a v stredovej časti (pod horným výsuvným košom). Slúži pre oplachovanie a umývanie riadu prúdom vody spoločne s umývacím prípravkom. Vzhľadom k tomu, že sa cez ne do umývačky dostáva voda, môžu sa trysky zanášať vodným kameňom. Preto je vhodné čas od času starať aj o ne.

Spodné rameno sa väčšinou uvoľňuje ťahom zospodu nahor. Horné rameno býva opatrené upevňovacie maticou, ktorú stačí len uvoľniť v smere hodinových ručičiek.

Horné rameno s upevňovacie maticou:

Pre čistenie ramien a najmä trysiek (malých otvorov) použite kefku a čistiaci prostriedok. Po čistení je nezabudnite dôkladne opláchnuť horúcou vodou. Čistiaci prípravok musí byť dôkladne odstránený. Ak sú trysky upchaté, vyčistite ich vatovou tyčinkou. Po umytí ramená vráťte späť na svoje miesta.

Celkové čistenie vnútorného priestoru

Budete potrebovať:

  • špeciálny čistič alebo
  • ocot.

Na čistenie vnútorných prosto umývačky dochádza vlastne každým používaním. Ovšem niekoľkokrát do roka je potrebné použiť špeciálny čistiaci prípravok, ktorý sa dostane aj do miest, ktoré sú očiam používateľa skrytá. Prípravky odstraňujú vodný kameň aj mastnotu z neprístupných miest. Zároveň dochádza aj na dezinfekciu a odstránenie baktérií a ďalších mikroorganizmov. Pri častom používaní umývačky je vhodné tento proces vykonávať raz až dvakrát mesačne.

Vnútro môžete čistiť buď za použitia špeciálnych čističov, alebo octom.

Čistenie špeciálnymi čističi

V obchode si stačí zakúpiť prípravky, ktoré sa používajú na čistenie umývačky. Medzi najobľúbenejšie patria Somat a Finish. Prostriedky môžu mať formu tabliet alebo tekutiny. Pri použití tablety ju stačí len položiť na dno umývačky.

Pre správne použitie čítajte návod na výrobku. Ak sa rozhodnete pre použitie tekutého výrobku, väčšinou len stačí odstrániť hornú krycou fóliou viečka a nádobku umiestniť buď do spodného koša dnom nahor, alebo ju zavesiť na horný kôš opäť hore dnom.

Použite program s teplotou umývania 65-75 ° C. Pri vyšších teplotách dochádza k zničeniu mikroorganizmov ďaleko lepšie ako pri nižších teplotách. Pri vyšších teplotách je aj dĺžka umývacieho programu kratšia ako pri umývaní pri nízkych teplotách.

Čistenie pri použití octu

Do nádoby, ktorá znesie umývanie aj pri vyšších teplotách, nalejte dve šálky bieleho octu a umiestnite ju do horného koša.

Z programov vyberte umývací cyklus s čo najvyššou teplotou. Odporúčajú sa programy s teplotou vody 65-75 ° C, ktoré vnútorné priestory umývačky dôkladne vyčistí a vydezinfikujú.

Údržba vonkajších plôch a priznaného ovládacieho panela

Budete potrebovať:

  • čistiaci prostriedok na kuchyne,
  • utierku,
  • čistiaci prostriedok na nerez

Pre čistenie lakovaných plôch alebo iných dekorov dvierok kuchynskej linky využite čistič, ktorý používate pre údržbu kuchyne. Nerezové plochy sa najlepšie čistí prostriedky na to určenými. Účinným detergentom je Cif na nerez v spreji. Samozrejme však dobré výsledky dosiahnete aj prípravky na umývanie a leštenie okien.

Pri čistení týchto plôch je najlepší prípravok naniesť radšej priamo na utierku, aby sa nedostal k elektronike, už by mohol poškodiť. Po vyčistení je vhodné jednotlivé časti ešte prejsť utierkou navlhčenou v čistej vode.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo