Ako účinne vyčistiť topánky

Máte doma kožené topánky alebo topánky sa syntetiky? Poradíme ako je vyčistiť tradičnými tradičnými prípravkami, ale napríklad aj cibuľou alebo mliekom.

Prípravky, čo stojí za vyskúšanie

Odstránenie máp od vody a soli na topánkach z pravej kože pomocou cibule

Budete potrebovať:

 • cibuľu.

Topánku dobre umyte navlhčenou handričkou. Takto z nej odstránite všetky pevné nečistoty a môžete prikročiť k ďalšiemu kroku čistenia. Ošúpanú cibuľu rozkrojte napoly a ako s ňou začnete čistiť topánku, vyskúšajte na najmenej viditeľnom mieste, či nedôjde k nežiaducej reakcii. Akonáhle bude topánka suchá a na skúšobnom mieste sa neobjaví nežiaduce reakcie, môžete šťavnatejšie časťou cibule pretierať škvrnu a jej najbližšie okolie. Počas potieranie na cibuľu netlačte a robte krúživé pohyby. Veľkým oblúkom sa vyhnite tomu, aby ste cibuľou o topánku dreli.

Čistenie opakujte aspoň trikrát s odstupom desiatich minút. Desaťminútový odstup je dôležitý preto, aby šťava z cibule stihla začať pôsobiť. Akonáhle topánku tretíkrát vytrite cibuľou, nechajte ju poriadne preschnúť a potom ju vyčistite prípravkom na čistenie kože a proces zakončite impregnáciou.

Ako sa zbaviť máp od soli pomocou kypriaceho prášku a octu

Budete potrebovať:

 • 2 balíčky kypriaceho prášku do pečiva,
 • ocot.

Zmiešajte 2 balíčky kypriaceho prášku do pečiva so 4 lyžicami octu a pomocou kefky zmes nanášajte na topánky. Čistenie vykonávajte krúživými pohybmi. Potom topánku opláchnite mydlovou vodou a osušte.

Ako sa zbaviť škvŕn od vody

Podľa tohto postupu sa riaďte len vtedy, ak ho budete používať pre čistenie topánok z iného než koženého materiálu. Nehodí sa pre čistenie kožených topánok.

Budete potrebovať:

 • ocot,
 • mlieko.

Čistiaci roztok si vyrobíte tak, že zmiešate 100 ml octu a 100 ml horúceho mlieka. Handričkou ho budete nanášať na topánky a necháte 5 minút pôsobiť. Potom topánky utrite čistou handričkou.

Ako správne čistiť semišové topánky

Semiš je súhrnné označenie pre topánky z brúsenej kože.

Budete potrebovať:

 • penu na koberce,
 • kefu.

Na povrch topánok naneste penu na čistenie kobercov, počkajte, až pena vyschne a následne sa pustite do kefovanie. Semiš bude opäť ako nový.

Ako sa zbaviť škvŕn od krému na topánky pomocou benzínového čističa

Budete potrebovať:

Škvrnu, ktorú spôsobil krém na topánky, najskôr očistite technickým benzínom, po vyčistení ju nechajte vyschnúť. Po vyschnutí škvrnu odstraňujte tak dlho, kým sa púšťa farba. Potom miesto potierajte mydlom a pridajte niekoľko kvapiek čpavku. Následne znečistenú vec dobre preperte a vysušte najlepšie utierkou. Ak je škvrna ešte viditeľná, použite na dočistenie lieh. Posledným krokom je dôkladné prepranie vo vode s pracím prostriedkom a následné preschnutie.

Ako odstrániť gumové šmuhy na podlahe

Iste sa vám už stalo, že vám topánky urobili čierne či biele škvrny na podlahe alebo inom plastu. Ako sa ich účinne zbaviť? To vám prezradíme teraz.

Čistenie pomocou gumy

Budete potrebovať:

 • bielu školskú gumu.

Možno sa to zdá nepravdepodobné, ale gumové šmuhy od topánok môžete vyčistiť klasickou gumou, ktorú používate na gumovanie pasteliek či ceruziek. Je lepšie siahnuť po gume biele, farebné varianty by za sebou mohli nechať farebné šmuhy.

Šmuhy jednoducho vygumujete gumou a žmolky z nej vysajete vysávačom. Okrem školské gumy môžete pre údržbu použiť aj čistiace gumy pre podlahy a nábytok.

Odstránenie šmúh pomocou čističa WD-40

Budete potrebovať:

 • čistič WD-40,
 • prípravok na riad.

Gumové šmuhy dobre odstránite aj týmto mazacím sprejom. Nastriekajte ho na utierku a začnite s odstraňovaním šmúh. Po dočistenie miesto umyte treba prípravkom na riad a následne očistite čistou vodou či utierkou namočenou v čistej vode.

Šmuhy odstránite aj pomocou zubnej pasty alebo jedlej sódy

Budete potrebovať:

 • jedlú sódu alebo
 • pastu.

Pri tomto spôsobe čistenia môžete využiť buď zubnú pastu obsahujúcu sódu, alebo si pastu vytvoriť zmiešaním jedlej sódy s troškou teplej vody. Zmes alebo zubnú pastu naneste na šmuhu a utierkou sa ju snažte čo najlepšie odstrániť. Po dočistenie miesto utrite mokrou utierkou s čistou vodou.

Odstránenie gumových šmúh pomocou náplne do zapaľovača

Budete potrebovať:

 • náplň do zapaľovača,
 • prípravok na umývanie riadu.

Náplň do zapaľovača nakvapkajte na utierku a snažte sa z podlahy odstrániť gumové šmuhy. Akonáhle šmuhy vyčistíte, utrite dané miesto prípravkom na riad a potom mokrou utierkou.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo