Ako vybrať a založiť akvárium

Chcete sa začať venovať akvaristike? Možno, že si budete chcieť na začiatok zaobstarať len niečo menšieho na skúšku a potom si hovoríte, že to rozbehne vo veľkom. Táto úvaha je však zlá! Mnoho začínajúcich akvaristov s týmto koníčkom rýchlo skončí, pretože údržba malého akvária je oveľa náročnejšie ako údržba veľkého. Ideálne je začať s akváriom o objeme 60 l. Chcete vedieť aké akvárium si vybrať a potrebujete poradiť aj s ďalšími náležitosťami? Potom čítajte ďalej!

Než vyrazíte do obchodu

Pred tým, než vyrazíte do obchodu, by ste mali vedieť, že môžete voliť medzi akváriom, do ktorého nakúpite techniku ​​individuálne, alebo sa rozhodnúť pre set akvária.

Set akvária

Akvarijný set je rozhodne dobrou voľbou pre každého začiatočníka. Nemusíte riešiť výber vhodného príslušenstva ako je napríklad osvetlenie alebo filtrácia. Na druhú stranu nemusí akvárko zodpovedať presne vašim požiadavkám.

Set akvária čiže kompletne vybavené akvárium so všetkými technickými náležitosťami môžete zaobstarať od 1 000 do 4 000 Euro. Záleží na veľkosti a prevedenia. Rozhodne sa oplatí na akváriu nešetriť, pretože čím väčšie, tým lepšie pre rybičky. A blaho rybičiek by malo ležať na srdci každému akvaristov.

Ako sme napísali v úvode, je lepšie sa rozhodnúť pre väčšie než menšie akvárium. Vnútri je potreba vybudovať prostredie s prírodnou rovnováhou, čo je oveľa jednoduchšie vo väčšej než menšie nádrži. Tiež platí, že drobné chybičky sa vo veľkom prostredí schovajú lepšie a prejaví neskôr ako v tom menšom.

Akvárium

Ak sa rozhodnete pre obstaranie samotného akvária a dokupovania jednotlivých pomôcok, mali by ste v tomto obore byť aspoň trochu zbehlí alebo mať za chrbtom skúseného akvaristu, ktorý vám v začiatkoch poradí. Je potrebné aby ste vedeli, ako silnú filtráciu budete potrebovať, aké použiť vykurovacie telo, ako vyriešiť osvetlenie a krytie akvária. Náklady na zariaďovanie tohto typu akvária sú oveľa vyššie, než keď sa rozhodnete pre obstaranie akvárijného setu.

Druhy akvárií

Ak ste zruční kutilovia, môžete si akvárium vyrobiť sami. V prípade, že sa na vlastnoručné výrobu necítite, budete v obchode vyberať z nasledujúcich variánt:

Sklenená akvária bez rámu

Lepená akvária patrí medzi najlepšie a najkvalitnejšie na trhu, sklá sú k sebe lepená silikónovým kaučukom, ktorý odolá aj slanej vode v morskom akváriu, pretože nezreziví.

Akvária s kovovými rámami

Kovové rámy po čase podľahnú korózii, a preto rozhodne nie sú vhodné pre slanú vodu.

Plastová akvária

Z hľadiska kvality ich môžeme porovnať s lepenými nádržami, u plexisklových však môže tlakom vody dôjsť k deformácii, takže pohľad na rybičky bude skreslený, plexisklo je navyše náchylné na poškriabanie počas čistenie stien od rias.

Umelohmotná akvária malá

V dnešnej dobe sa teší veľkej obľube, avšak predtým sa používala ako karanténne pre liečbu rybiek.

Celosklenená liata akvária

Sú obdobou malých umelohmotných akvárií.

Veľkosť a tvar nádrže

Tvar akvária

Najobľúbenejšie a pre rybičky najlepšie sú klasická pravouhlá akvária kvádrového tvaru. Stretnúť sa však môžete aj s piatimi alebo šesťstranným tvary, nástennými aj rohovými akváriami alebo napríklad so stĺpovými prevedeniami. Výnimkou nie sú ani panoramatická akvária s vypuklou stenou. Je však možné si nechať urobiť akvárium na mieru, aby sa vám dobre vošlo napríklad do obývacej steny. Iná než pravouhlá akvária sa však príliš neodporúčajú, pretože napriek tomu, že upútajú každého návštevníka vášho domu či bytu, obmedzujú voľný pohyb rybičiek a často im neposkytujú žiadny úkryt.

Milovníci dizajnu možno ocenia, ale akvaristi neodporúčajú guľatá akvária. Akvárium v ​​tvare gule mení u rybiek vnímanie priestoru, takže sa v ňom orientujú horšie ako v klasických. Pokiaľ by u vás predsa len zvíťazil dizajnový chtíč, dajte do guľatého akvária rybičku Betta bojovníčku, ktorá nie je náročná na priestor ani na chov. Nevýhodou okrúhlych akvárií je tiež horšia manipulácia s technikou (napr. s filtráciou).

Ak ste sa niekde dočítali o pojme bettarium, jedná sa o plastové akvárium s objemom približne 2 l, v ktorých je možné chovať Betta bojovníčku. Aj tu však platí, že toto malé akvárium je vhodné len do začiatku, než sa s chovom rybky zoznámite. Potom je vhodné ju umiestniť do väčšieho akvária s objemom najmenej 15-20 l. Samce Betty sú však veľmi agresívny voči rybám, ktoré majú závojové plutvy, takže sa odporúča chovať je samostatne. Všeobecne platí, že v akváriu by ste mali mať iba jednu bojovníčku.

Veľkosť a objem akvárií

Medzi najbežnejšie veľkosti nádrží patrí 60 cm, 80 cm, 100 a 120 cm. Číslo označuje dĺžku v centimetroch. Veľkej obľube sa v posledných rokoch teší aj veľmi malá akvária s šírkou 20 cm. Takýmto nádržiam sa hovorí nano akvárium. Hodí sa však predovšetkým pre chov živočíchov žijúcich hlavne na dne: krevetky, raky, slimáky.

Najdostupnejšie veľkosti akvárií:

OznačenieDĺžka X šírka X výškaObjem v l
20 cm20 x 20 x 2512
25 cm25 x 25 x 3020
60 cm60 x 30 x 3054
80 cm80 x 35 x 40112
100 cm100 x 40 x 40160
120 cm120 x 40 x 50240
150 cm150 x 50 x 60450
200 cm200 x 60 x 60720

Aby ste zistili hrubý objem akvária, počítajte podľa nasledujúceho vzorca:

šírka (cm) x výška (cm) x hĺbka (cm) / 1 000

Počet litrov čiže čistý objem sa zníži o vybavenie, ktoré zahŕňa štrk, rastliny, korene, kamene a ďalšie veci, ktoré do akvária patrí, alebo tam chcete mať. Znalosť objemu akvária je dôležitá pre zistenie jeho hmotnosti, ale tiež napríklad pre správne dávkovanie množstva liekov alebo počet rybičiek, ktoré v nádrži môžete mať. Rozhodne v nej totiž nechcete mať přerybněno!

Náš tip: Správne množstvo rybičiek, ktoré je vhodné chovať v akváriu, zistíte tak, že na jednu rybu budete počítať 2 l vody. Jedná sa však len o orientačný údaj. Veľmi dôležitá je tiež veľkosť rýb.

Výška akvária by nemala mať väčší rozmer než jeho hĺbka. U širších nádrží je oveľa lepšie a ľahšie založenie dna, pretože poskytuje väčšiu plochu. U príliš vysokých akvárií, kedy je výška hladiny 60-70 cm, nastávajú problémy s jeho údržbou a tiež je problematické zabezpečenie optimálnej intenzity svietenia.

Hrúbka skiel vzhľadom k rozmerom akvária

Správna hrúbka skiel je veľmi dôležitá. Ak by ste mali veľké akvárium s malou hrúbkou skla, hrozilo by jeho prasknutie. Stredne veľké až veľké nádrže majú pozdĺž horného okraja nalepené úzke pásiky skla, ktoré zabraňujú prehýbaniu predného skla pri naplnení vodou. Toto opatrenie je prínosné pre jednoduché položenie krycích skiel.

V nasledujúcej tabuľke sa dozviete, aká hrúbka skla v milimetroch je potrebná pre nádrže daných veľkostí.

Dĺžka v cm ->405060708090100110120130140150
Výška v cm 
303,33,84,14,24,44,9
405,15,666,36,56,76,777,1
506,57,27,78,28,48,78,99,19,2
608,59,39,710,210,711,111,411,611,7
701010,911,612,212,713,113,413,6

Umiestnenie akvária

Akvárium, ktoré naplníte vodou, bude veľmi ťažké. K samotnej hmotnosti akvária bez vody pripočítajte ešte hmotnosť s vodou, kedy 1 l zodpovedá 1 kg. Aby akvárium podstavec uniesol, je možné si zakúpiť set, ktorý už podstavec pod akvárium zahŕňa, alebo si stolík pod akvárium môžete vybrať separátne.

Nádrž by rozhodne nemala stáť pri okne. Priame denné svetlo totiž podporuje tvorbu rias. Vôbec sa nebojte akvárium so skrinkou postaviť k bočnej alebo protiľahlej stene vzhľadom k oknu. O dostatočný prísun svetla sa stará osvetlenie. Navyše, rybky sú plaché, takže im nebude vadiť tmavšie kút a čo najmenej rušné miesto. V prípade, že sa rozhodnete mať nádrž v priestore, zaistite rybkám dostatočné množstvo úkrytov. Nebudú sa v nich schovávať celý deň, ale čas od času si potrebujú tiež oddýchnuť.

Nezabudnite, že okolo nádrže by ste mali mať dostatočný priestor. Veľmi dôležité je mať priestor nad akváriom. Práve tu je manévrovací priestor pre všetky činnosti, budete totiž zdvíhať kryt na akvárium. Akvaristika tiež vyžaduje najrôznejšie pomôcky, ktoré budete potrebovať mať po ruke, ale pritom upratané.

Na stolík alebo komodu nezabudnite položiť mäkkú podložku pod akvárium, ktorá vyrovná prípadné nerovnosti a zabráni prasknutiu v dôsledku nerovností. Ideálne je karimatka, tenký polystyrén alebo plstený koberec.

U veľkých akvárií s objemom 500 l nezabudnite tiež na nosnosť podlahy. Celková hmotnosť vrátane kameňov a piesku sa môže vyšplhať až na neuveriteľných 700 Kg. Takto ťažká akvária sa umiestňujú k nosným stenám a rozhodne nie k priečkam alebo doprostred miestností.

Zakladáme akvárium

Ak ste si vybrali veľkosť a umiestnenie akvária, môžete sa pustiť do jeho správneho založenia, poradíme vám ako na to a čo k tomu budete potrebovať.

Výber osvetlenia do akvária

Biologickému ani živočíšnemu prostredie akvária nebude stačiť denné svetlo, ktoré preniká do vašej izby oknami. Preto je nutné, aby malo aj svoje osvetlenie. Ak si neviete rady, ako vybrať svetlo nad akvárium, vedzte, že najideálnejšie sú podlhovasté žiarivky s takým spektrom svietenia, ktoré vyhovuje akvarijním rastlinkám. Rozhodne vám nebude stačiť žiadna klasická žiarovka. Osvetlenie na akvárium je dôležité ako pre ryby, tak predovšetkým pre zdravý rast rastlín. Odporúčali by sme vám sa poobzerať po bežných bielych trubiciach od známych značiek ako je Philips, Osram a podobne.

Nenechajte sa nalákať na špeciálne typy akváriových žiariviek, ktoré vám sľubujú lepšie vyfarbenie rybičiek a podobne. Jedná sa len o marketingový ťah a za žiarovky zaplatíte horibilné sumy. Tieto „špeciálky“ väčšinou nemajú dostatočnú svietivosť a ich životnosť nie je tak dlhá ako u klasických žiariviek.

Dobrá rada: Intenzita osvetlenia by mala byť taká, aby na každý 1 liter vody pripadlo približne 0,5-1 W výkonu.

Farba bielej farby nehrá pri výbere osvetlenie dôležitú úlohu. Nie je totiž pravda, že napríklad modrastá biela viac podporuje rast rias a podobne. Teplé farby bielej sú však najprirodzenejšie pre oči i pre prirodzené vyfarbenie farieb.

Ideálnym stavom je, ak je žiarivka priamo zabudovaná do veka akvária. Vo veku môže byť ešte miesto naviac pre pridanie ďalšej žiarivky alebo iného zdroja osvetlenia. Pod kryt je ešte dobré umiestniť krycie sklo, ktoré zabránia rybkám vo vyskakovanie z nádrže.

Náš tip: Už pri výbere akvária sa pozerajte po dĺžkach žiarivkových trubíc. U dĺžok 60, 120, 150 cm je totiž najširší výber teplôt bielej.

Žiarivky by v akváriu mali svietiť zhruba 10-12 hodín denne bez prestávky. Preto sa vám rozhodne oplatí kúpa spínacích hodín, ktoré sa postarajú o pravidelné zapínanie a vypínanie osvetlenia.

Vykurovanie

Vykurovanie je dôležité pre udržiavanie teploty. Možno sa vám zdá, že vaša izbová teplota je dosť vysoká, takže bude postačujúce aj pre akvárium. Mali by ste však vedieť, že teplota vody je väčšinou o 2 ° C nižšia ako u vás v izbe. Navyše väčšina sladkovodných tropických rýb potrebuje stálu teplotu pohybujúce sa v rozmedzí 22-26 ° C (záleží na žijúceho druhu).

O vykurovanie sa stará vykurovacie teleso s termostatom, na ktoré jednoducho nastavíte požadovanú teplotu. Rozhodne si nezabudnite kúpiť aj teplomer, ktorý je určený pre akvária. Budete tak moc teplotu kontrolovať presne.

Ohrievač môže byť umiestnený buď na stene akvária, alebo na dne vo forme vykurovacieho kábla. Pred zaobstaraním sa zaujímajte predovšetkým o to, akú veľkú nádrž dokáže vykúriť. Výkon ohrievača sa udáva vo wattoch a pre väčšinu nádrží, ktoré sa nachádza v bežne vykurovaných miestnostiach, postačí výkon 0,5 W na 1 l objemu nádrže. Cez leto je možné nechať kúrenie úplne vypnuté. Ak znížite hladinu vody treba odkaľovaním alebo výmenou vody, nezabudnite elektrickej ohrievač odpojiť zo siete.

Filtrácia

Filter pomáha s udržiavaním čistej a kvalitnej vody, musí byť dostatočne výkonný. Ovšem nepočítajte s tým, že keď si zaobstaráte filter, stane sa z akvária to, „o ktorej sa nemusím starať“. Ani ten najvýkonnejší filter neudrží vodu stále čistú.

Spôsob filtrácie je dvojaký:

  • Mechanická filtrácia odstraňuje z vody rozptýlené nečistoty a drobné častice, nedokáže však odstrániť látky, ktoré sa vo vode rozpustili. Mechanické filtre je potrebné čistiť, aby sa nachytaný neporiadok nezačal rozkladať a špiniť vodu. Akonáhle sa v ňom usadí baktérie, bude filter vodu filtrovať tiež biologicky.
  • Biologická filtrácia je zaistená usadenými nitrifikačními baktériami vo filtri. Za prítomnosti kyslíka tak dochádza k odbúravaniu dusíkatých zlúčenín.

Typy filtrov

  • Vnútorné – vnútorné filtre sa umiestňujú priamo do akvária, a ak majú aj zabudované vlastné čerpadlo, môžu v menších nádržiach vytvárať aj väčší prúd vody.
  • Vonkajšie – vonkajší filter je umiestnený zvonku akvária. Za pomocou čerpadla sa voda hadicami alebo rúrkami privádza a vracia späť.
  • Pôdne – jedná sa o plastový rošt, ktorý je umiestnený na dne akvária pod štrkom. Voda sa čerpá a prúdi od dna nahor, prípadne i naopak. Tento typ filtra je z počiatku veľmi účinný, ale akonáhle sa zanesie, ťažko sa čistí. Nie je vhodný ani pre rastliny, pretože neprirodzeným prúdením vo dne blokuje prístup živín ku koreňom.

Filter v žiadnom prípade nevypínajte na dlhšiu dobu, napríklad cez noc. Ak filtrácia nebude bežať neustále, nedôjde k vzniku biologickej filtrácie. V noci navyše rastliny neprodukujú kyslík, takže potrebujú jeho prísun.

Akvaristické pomôcky

Žiadny akvarista sa nezaobíde bez pomôcok, ktoré mu pomôžu s obstarávaním a udržiavaním akvária. V akvaristike si určite nezabudnite zaobstarať:

  • odkalovaci zvon a hadicu – pre výmenu vody budete potrebovať hadicu s väčším priemerom, tak bude voda odtekať rýchlejšie. Na odkalovanie je zase lepšie užšia hadice, pretože sa do nej nebude nasávať piesok,
  • vedro – bude stačiť klasické plastové, ale mal by byť určený len pre činnosti spojené s akváriom, nemali by ste ho doma používať pre bežnú potrebu ako napríklad umývanie podlahy, vedierko by nemal prísť do styku so žiadnou chemikálií,
  • magnetická stierka na sklo – je praktickým pomocníkom pri odstraňovaní rias a usadenín zo skla, nebudete si musieť namáčať ruky pri čistení skiel zvnútra, ak doma máte silná skla, budete potrebovať silný magnet,
  • sieťka – bude sa hodiť na odchyt rybičiek, ak máte viac nádrží, majte i viac sieťok,
  • teplomer – poslúži na meranie teploty vody, pri nákupe porovnajte niekoľko teplomerov, každý totiž môže ukazovať inú teplotu a vy potrebujete ten najpresnejší,
  • krmítko – nie je nevyhnutnou výbavou každého akvaristov, využijete ho v prípade, že budete chcieť, aby sa kŕmenie držalo na jednom mieste a nebolo rozptýlené po celej hladine,
  • testy – najmä zo začiatku je dobré mať patričné ​​testovacie prúžky a technológie, ktorým dokážete zmerať pH, celkovú alebo uhličitanovú tvrdosť vody, obsah amoniaku, dusitanov a dusičnanov, fosfátov i železa. Akonáhle však budete mať dostatočnú prax, nebudete musieť test vody v akváriu vykonávať tak často.

Ako vyčistiť akvárium

Pokiaľ chcete mať akvárium dlhodobo pekné a nie zakalené, budete sa mu musieť pravidelne venovať. Pokiaľ bude údržba pravidelná, nebude príliš zdĺhavá. Každý deň akváriu venujete pár minút, každý týždeň zhruba hodinu a raz za mesiac približne 2-3 hodiny. S čistením vám pomôžu nielen prípravky, ale aj ryby, ktoré čistia akvárium. Najznámejšie sú pod názvom sumečci prísavky.

Denná údržba

Pri kŕmení stačí pohľadom skontrolovať, či niektorá rybka nejaví známky choroby a či je v nádrži správny počet rybiek. Ak by sa vám niektoré rybka zdala chorá, rozhodne ju dajte do zvláštneho akvária a zahájte liečbu. Ak sa nedopočítate presného počtu rybiek, nájdite uhynuté telíčko v nádrži, aby sa jeho rozkladom zbytočne neznečisťovala voda. Ak telíčko nemôžete nájsť, pozrite sa okolo akvária. Je možné, že rybka vyskočila von. V prípade že ju nenájdete v akváriu ani vonku, je možné, že si na nej ostatní obyvatelia pochutili.

Týždenná údržba

Venujte sa čistenie predného skla od rias a usadenín, skontrolujte aj krycie sklá a v prípade potreby ich očistite. Ak v akváriu máte rýchlo rastúce plávajúce rastliny, časť z nich odstráňte, skontrolujte aj ostatné rastliny. Ak sa príliš rozrastajú, môžete ich pretrhnúť, zbavte sa aj žltnúce a odumierajúcich listov.

Raz za 10-14 dní je potrebné vymeniť vodu. Nutnosť výmeny vody závisí od počtu rybiek a množstvo rastlín. Ak máte akvárium bez rastlín iba s rybičkami, budete musieť vodu čistiť častejšie. Ak máte menší počet rybičiek a rastliny, nebude výmena tak častá. Každopádne platí, že sa voda nevymieňa zároveň všetka, ale len 1/3 objemu. Ak budete meniť viac ako 30% vody, mala by dopĺňaná voda mať podobnú teplotu, ako má tá v akváriu. Väčší objem vody by sa mal nechať odstáť kvôli usadenie chlóru.

Mesačná údržba

Raz za 3-4 týždne je nutné z dna odkaliť detritu, čo sú zvyšky z potravy a výkalov, ktoré spracovali baktérie. Pre tento úkon sa používa odkalovací zvon a hadice. Ak si všimnete zníženého prietoky vody filtrom, vyčistite jeho filtračnú náplň. Filtračné náplň čistite vo vode z nádrže.

Kalkulátor ceny akvária

Celkové obstarávacie náklady väčších akvárií nie sú práve zanedbateľné. Cena akvária na 100 l sa vám so všetkým vrátane komody, ktorá unesie akvárium, vyšplhá na necelých 300 Euro, ak ušetríte na stolíku tak na cca 250 Euro . Zariadenie 200l akvária vrátane podstavca sa pohybuje okolo 400, bez podstavca okolo 300 Euro.

1 komentár
  1. Pekny clanok, dakujem

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo