Ako vybrať aku vŕtačku

Aku vŕtačka je všestranný pomocník do domácnosti, ktorý zvládne široké množstvo prác. Aspoň občas ju používa snáď každý, ale ako vybrať tú najlepšiu pre svoje potreby už tak ľahké povedať nie. Preto sme sa na aku vŕtačky pozreli dôkladnejšie, aby sme mohli s ich výberom správne poradiť.

Test aku vŕtačiek 2023

Makita HP457DWE

Typ batérieLi-Ion
Napätie batérie18 V
Doba nabíjania60 minut
Kapacita batérie1,3 Ah
Náhradná batériaáno
Hmotnosť1,7 kg
Max. priemer vŕtania do dreva36 mm
Max. priemer vŕtania do ocele13 mm
Upínací rozsah skľučovadla1,5 - 13
Krútiaci moment42 Nm
Nastavenie otáčokáno
Príklepáno
Spätný chodáno

Solídny krútiaci moment a výdrž batérie si bez najmenších problémov poradí s drevom. S betónom alebo oceľou to už nemusí byť vždy tak ľahké, ale s trochou vytrvalosti si poradí aj s nimi. Rozhodne patrí k tomu lepšiemu, čo si môžete kúpiť. Výborný je príklep, na menšie práce nepotrebujete veľkú vŕtačku a ťahať za sebou kábel. Pri uchytenie vrtáka si dajte pozor. Skľučovadlo je jemné. Keď vrták neuchytíte dobre, tak sebou pri práci veľa hádže. Veľmi dobre vyrobený a spracovaný nástroj. Pekne sedí v ruke vďaka pogumovanému gripu (rukoväte).

Začul som sťažnosti na jej hmotnosť, ale za mňa je to v poriadku. Pracuje sa s ňou dobre a to aj v prípade, že vŕtate do stropu a tlačíte prístroj nad seba nahor. Páči sa mi, že je silná a pritom pomerne tichá. Len tak ľahko pradie. Výdrž batérie je pre domáce majstrovanie excelentný. Pri „montáži“ skriniek na chalupe vydržala na jedno nabitie približne štyri hodiny práce a vŕtanie skrutiek do dreva.

Súčasťou balenia i druhá batéria, ktorá sa nabíja niečo okolo hodiny. Ak teda pracujete v mieste, kde máte prístup k elektrickej sieti, tak môžete pracovať do nekonečna. Drobné nedostatky sa predsa len nájdu. Tou hlavnou je za mňa neprítomnosť ľad svetielka, ktoré by vám přisvětlovalo vŕtanú / skrutkovanou oblasť. Drobnosť, ktorá vám príde dôležitá, až ju raz budete potrebovať. Príjemné by bolo aj pútko pre pripnutie k opasku. Našťastie je v zadnej časti menšie výlisok, za ktorý možno prevliecť povrázok a ten potom pripevníte, kam potrebujete. Kufor je relatívne nabitý, ale napriek tomu sa do neho ešte vojde napríklad ďalšia sada bitov.

Zistiť cenu

Bosch GSB 18-2-LI Plus 0 601 9E7 102

Typ batérieLi-Ion
Napätie batérie18 V
Doba nabíjania50 minut
Kapacita batérie2 Ah
Náhradná batériaáno
Hmotnosť1,5 kg
Max. priemer vŕtania do dreva38 mm
Max. priemer vŕtania do ocele13 mm
Upínací rozsah skľučovadla1,5 - 13
Krútiaci moment63 Nm
Nastavenie otáčokáno
Príklepáno
Spätný chodáno

Bosch patrí na poli aku vŕtačiek medzi známych výrobcov a keď sa dôkladnejšie pozriete na parametre tohto prístroja, tak je jasné, že sa jedná o zaujímavý kúsok. Napätie 18 V je solídná hodnota, priemer sa v tomto segmente pohybuje okolo 15 V. Kapacita akumulátora 2 Ah je ešte výraznejšie nad priemerom. Bežná kapacita na trhu je niekde medzi 1,3 – 1,4 Ah. Čo sa týka nabíjania, tak sa nemusíte vôbec báť.

Hoci má batéria veľkú kapacitu, tak ju dokáže nabíjačka nabiť v rozmedzí tridsiatich až štyridsiatich minút. Rozmery sú celkom kompaktné, 1,5 kg a dĺžka cca 20 cm a výška 23 cm. Manipulácia a práca s vŕtačkou sú vďaka tomu nenáročné na fyzickú silu. Možno vás zaujíma, čo znamená skratka GSB v názve vŕtačky. Je to jednoduché. GSB označuje prístroje s príklepom. Môžete sa stretnúť aj s GSR, tie sú potom bez príklepu.

Vďaka gumovým gripům sa vŕtačka dobre drží a nešmýka ani keď máte spotené ruky. Má aj malé ľad svetlo, vďaka ktorému vždy vidíte na oblasť vŕtania. Na môj vkus má svetlo veľa studený nádych, ale to je drobnosť. Hlavne že tu vôbec je. Užitočný je úchyt na opasok. Prístroj je celkom malý a ľahký, takže nijako neprekáža a máte ho vždy hneď po ruke. Upínací rozsah skľučovadla je štandardná, u domácich kutilských prác by mal stačiť na všetko.

Veľkú pochvalu dostáva výdrž batérie. 2 Ah zaisťujú bezproblémovú a dlhú prevádzku. Keby vás predsa len čakalo extra dlhé vŕtanie, tak súčasťou balenia je aj náhradné batérie. Vďaka nej môžete skutočne pracovať bez prestávky. Vŕtačka má dve rýchlosti. Pri prvej rýchlostnom stupni má 0 – 500 otáčok, pri druhom stupni potom 0 – 1 900 otáčok. Hlučnosť pri vŕtaní je pomerne vysoká, môže sa pohybovať aj okolo 100 dB. Vŕtanie do klasickým tehál bez najmenších problémov. O moc horšie na tom nie je ani s betónom. Na domácej majstrovanie je to ultimátny hračka s neskutočným krútiacim momentom. Veľa potenciálnych kupcov ani taký kruťák nevyužije, ale kto chce výkon bez kompromisov. Tak toto je jasná voľba.

Zistiť cenu

DeWALT DCD710D2

Typ batérieLi-Ion
Napätie batérie11 V
Doba nabíjania40 minut
Kapacita batérie2 Ah
Náhradná batériaáno
Hmotnosť1,1 kg
Max. priemer vŕtania do dreva20 mm
Max. priemer vŕtania do ocele10 mm
Upínací rozsah skľučovadla1 - 10
Krútiaci moment24 Nm
Nastavenie otáčokáno
Príklepnie
Spätný chodáno

Tentokrát tu máme zástupcu značky DeWalt. Ich výrobok má rozhodne bližšie k domácemu použitiu než profesionálnemu. Jej výkon totiž nepatrí medzi špičku. To nemusí znamenať, že ide o zlý výrobok, záleží na tom, na čo a ako často ho chcete využívať. Kvalitná Li-Ion batéria s kapacitou 2 Ah, patrí k tomu lepšiemu, čo si môžete do podobného prístroja zaobstarať. Znesie horšie zaobchádzanie, nevadí jej, keď ju necháte nejakú dobu vybitú a aj keď ju nepoužívate, tak je samovybíjanie minimálna.

Doba nabíjania je tiež veľmi slušná, okolo 40 minút. Pri skrutkovaní skrutiek vŕtačka vydrží pokojne dve až tri hodiny, keď bude vŕtať do tvrdého materiálu tak je doba prevádzky výrazne kratšia, ale rovnako medzi tým stihnete dobiť náhradnú batériu, ktorá je súčasťou balenia. Výkon je trochu slabšia, ale zase má vďaka tomu nízku hmotnosť.

A ako sa s ňou pracujete? Ak potrebujete zachytiť pár skrutiek do dreva alebo preglejky, tak funguje skvele. U vŕtanie do tvrdších materiálov ako je napríklad tehlová múr je poznať slabší výkon a neprítomnosť príklepu. Nie že by to nešlo, ale veľa sa pri tom nadriete. Pár dierok by sa ešte dalo prežiť, ale či vás ich čaká viac, má rozhodne zmysel pozrieť sa po niečom výkonnejším. Na vŕtanie betónu rovno zabudnite, to je s týmto nástrojom vhodné len pre masochistov. Solídny výdrž som spomínal už v úvode, rovnako ako slabšie výkon a krútiaci moment.

Z toho vyplýva niekoľko vecí. Jednak obmedzenie upínacieho rozsahu skľučovadla a menšie maximálny priemer vŕtania do dreva i kovu ako je tomu u iných prístrojov v tejto kategórii. Opäť platí, že ak ju budete používať pre utiahnutie skrutiek a sem tam vyvŕtate dieru do steny, tak poslúži veľmi dobre. Pre náročnejších použitie to rozhodne chce výkonnejší model, či už od tohto alebo iného výrobcu. Vďaka nízkej hmotnosti a solídnemu plastu na rukoväti sa krásne drží a práca s ňou je príjemná aj pre zástupkyne nežného pohlavia. Ergonómia má bohužiaľ aj svoje mušky. Tou prvou je osvetlenie. Prístroj je ním síce vybavený, ale vrták mu akoby tienia a neosvetľuje tak dobre ako by sa dalo čakať. Tou druhou je, že chýba pútko pre upevnenie prístroja k opasku.

Zistiť cenu

Black & Decker BDCHD18K1B2

Typ batérieLi-Ion
Napätie batérie18 V
Doba nabíjania60 minut
Kapacita batérie2 Ah
Náhradná batériaáno
Hmotnosť1,3 kg
Max. priemer vŕtania do dreva25 mm
Max. priemer vŕtania do ocele10 mm
Upínací rozsah skľučovadla1 - 10
Krútiaci moment40 Nm
Nastavenie otáčokáno
Príklepáno
Spätný chodáno

Ďalšie zástupca akumulátorových domácich vŕtačiek, tentoraz od výrobcu Black & Decker. Zaujme svojou veľmi nízkou hmotnosťou a veľkou kapacitou batérie. Bohužiaľ ostatné parametre už tak zaujímavé nie sú. Krútiaci moment patrí k tým skôr nižším a z toho vyplýva aj obmedzenie pre maximálny priemer vŕtania. Pri betóne a ocele je to 10 mm a pri dreve 25 mm. Možno regulovať rýchlosť otáčok a to v dvoch stupňoch, vŕtačka je s príklepom na vŕtanie do muriva a pochopiteľne má aj spätný chod pre vyťahovanie skrutiek.

Dostanete ju v docela parádnom pracovnom kufríku. Rukoväť má jemne vrúbkovanú štruktúru vďaka ktorej pevne drží v ruke aj keď ju máte spotenú. A úchop pritom nie je vôbec nepríjemný. Viem, že to nie je u prístroja tohto typu dôležité, ale páči sa mi jeho vzhľad. Kombi čierne a ľahko oranžové vyzerá výborne.

Vŕtanie je celkom príjemné, napriek skôr ľahko podpriemernému výkonu. Ergonomický dizajn je bezpochyby premyslený, prístroj pevne padne do ruky a pri práci s ním sa cítite isto. Pochvalu si zaslúži tiež LED osvetlenie, ktoré skutočne svietia na vŕtanú plochu a umožňuje prácu aj za mizerných svetelných podmienok. Na nenáročné domáce práce teda ujde. Pochvalu si zaslúži za kvalitné spracovanie, kto už má s touto značkou dlhšou skúsenosti, tak vie, že občas im kvalita spracovania trochu „ušla“.

Sklamanie ale prichádza u výdrže batérie. Tá sa pohybuje niekde medzi 30 – 40 minútami, čo nie je veľa. Hlavne s ohľadom na fakt, že nabitie na plnú kapacitu trvá rovno hodinu. Súčasťou balenia sú síce rovno dva akumulátorové články, ale pri dlhšej a náročnejšiu prácu sa môžete dostať do situácie, keď sú obe batérie vybité a vy si musíte dať nútenú pauzu. Reálne to veľa domácich majstrov nestretne, ale pri výbere je túto slabinu potrebné brať do úvahy. Za zmienku stojí aj fakt, že priložený návod je snáď v desiatich jazykoch, ale ani jeden z nich nie je čeština alebo slovenčina.

Zistiť cenu

Extol Industrial 8791151

Typ batérieLi-Ion
Napätie batérie16
Doba nabíjania90 minut
Kapacita batérie2 Ah
Náhradná batériaáno
Hmotnosť1 kg
Max. priemer vŕtania do dreva36 mm
Max. priemer vŕtania do ocele13 mm
Upínací rozsah skľučovadla2 - 13 mm
Krútiaci moment33 Nm
Nastavenie otáčokáno
Príklepnie
Spätný chodáno

Veľmi ľahká aku vŕtačka, ktorá napriek tomu disponuje slušným krútiacim momentom a má upínací rozsah skľučovadla v rozmedzí dva až trinásť milimetrov. Súčasťou balenia je kufrík a dva Li-Ion akumulátory. Teda jedna ako súčasť prístroja a druhá náhradné. Akumulátory sú dodávané vo vybitom stave, preto je nevyhnutné ho pred použitím aku skrutkovača nabiť. Vlastné ovládanie je rovnaké ako u ostatných podobných nástrojov, kto s nimi má skúsenosti môže rovno začať pracovať.

Ale ani pre nováčikov nie je ovládanie nijako ťažké. Kto potrebuje, má k dispozícii podrobný návod, ale najskôr to zvládne aj bez neho. Napríklad pre režim vŕtanie nastavte symbol vrtáka na prstenci. Aku skrutkovač je vybavený elektronickou brzdou, ktorá zastaví otáčajúce sa hlavu ihneď po uvoľnení spínača. Z „lepšieho“ vybavenie stojí za zmienku zabudovaná LED dióda, ktorá osvetľuje pracovné miesto.

Drobný pomocník do dielne, ktorý je ideálny na menšie rýchle práce. Vďaka extra nízkej hmotnosti skoro necítite, že ho držíte v ruke. Keby som mal odporučiť nejaké žene aku skrutkovač, tak by som neváhal ani chvíľu a volil tento. A to najmä pre jeho nízku hmotnosť. Pri nej ponúka relatívne silný výkon. K dispozícii sú dva rýchlostné stupne. Ten prvý je v rozmedzí 0 – 350 otáčok za minútu. Maximálny krútiaci moment je 33 Nm a typická práca pre neho je uťahovanie alebo povoľovanie skrutiek a skrutiek. Druhá rýchlosť je určená hlavne pre vŕtanie vo vyšších otáčkach. Tie môžu dosahovať až 1350 za minútu a najvyšší krútiaci moment je 16 Nm.

Teraz trochu k ergononomii. Pogumovaná rukoväť tlmí vibrácie a umožňuje pevný úchop. Spracovanie je na prvý pohľad pomerne robustné, ale občas mi prišlo trochu odbyté. Tým myslím napríklad prepínanie smeru otáčania. Po stlačení bolo potrebné na tlačidlo poriadne zatlačiť, aby prešlo do požadovanej polohy. Možno len smola na nevydarený kúsok. Kto vie. Výdrž batérie slušná. Aj keď s ňou budete búšiť to železa, tak sa vám stihne dobiť druhá, ako vyčerpáte kapacitu tej prvej. Nabíjanie o trochu pomalší ako som zvyknutý, ale to mi nevadí. Nie je to o mnoho viac, tak desať, možno pätnásť minút. Len ma trochu mrzí, že nemá príklep.

Zistiť cenu

Typ

Aku vŕtačka

Snáď najširšie kategória, do ktorej spadá veľké množstvo výrobkov. Primárne sú určené pre vŕtanie do kovových alebo drevených materiálov. Niektoré kusy sú vybavené aj príklepom a preto je s nimi možné vŕtať aj do muriva. S ním si dokáže úspešne poradiť. Horšie je to ak skúšate vŕtať do betónu. Tu si pripravte väčšiu dávku trpezlivosti a sily. Vyvŕtanie bude náročné. Stále ale platí, že aku vŕtačka je vhodná na menšie vŕtacie práce, pretože jej napájanie z batérie nedovoľuje taký výkon, ako má vŕtačka zapojená priamo do elektrickej siete. Typickým úlohou je pre ňu vyvŕtanie niekoľkých dier pre zavesenie obrazu alebo zrkadla. Väčšinu aku vŕtačiek je možné použiť aj pre skrutkovanie. Ich hmotnosť ani konštrukcia pre túto činnosť ale nie je ideálná. Takže na pár skrutiek v poriadku, na väčší počet sa radšej pozrite na aku skrutkovač.

Tiež ste určite počuli o príklepových aku vŕtačkách. Nejde o žiadny nový typ, len je prístroj navyše vybavený príklepovým mechanizmom, ktorý uľahčuje vŕtanie do muriva. Veľké zázraky od neho v prípade čisto akumulátorového pohonu čakať nemôžete. Preto je lepšie pozrieť sa po prístrojoch, ktoré umožňujú priame pripojenie do elektrickej siete. Na fungovanie a zmysel príklepu sa ešte pozrieme ďalej v článku.

Aku skrutkovač

Zjednodušene by šlo povedať, že sa jedná o základný variantu aku vŕtačky. Je menšie a tiež ľahší. Vďaka tomu sa s ním ľahšie manipuluje a čisto pre skrutkovanie je vhodnejšie ako univerzálnejšie aku vŕtačka. V domácom použití sa hodí hlavne pri montáži a skrutkovanie nábytku, alebo všeobecne všade tam, kde je potreba utiahnut veľké množstvo skrutiek. Ako už začínate tušiť, neexistuje univerzálny prístroj, ktorý zvládne všetko na výbornú. Každý z uvedených typov má svoje prednosti i zápory.

Motor

Môžete sa stretnúť s dvoma typmi motorov, ktoré sa od seba prevádzkovými vlastnosťami aj náklady celkom líšia. To, ktorý je pre vás vhodnejšia záleží hlavne na rozpočte a frekvencii využívania prístroja. Modernejšie bezuhlíkové motory sú totiž drahšie a lepšie pre užívateľov, ktorí budú s vŕtačkou pracovať častejšie. Naopak, ak ju použijete len párkrát do roka, môžete sa uspokojiť s lacnejším klasickým motorom. Teraz sa na oba typy pozrieme dôkladnejšie.

Klasické motory

Fungujú na princípe dvoch magnetov. Jedny sú umiestnené na statora (permanentné magnety) a druhé na rotora (napájacie magnety). Stator je nepohyblivá súčasť motora a rotor je zase pohyblivá súčasť. Pri jeho pohybe dochádza skrze uhlíky k vzniku elektrického napätia. Ďalšou dôležitou súčasťou je komutátor, ktorý je tvorený prstenca z kontaktov od cievok motora. Práve ho sa dotýkajú uhlíky, ktoré sú uložené v plastových kolískach, ktoré sú pružinou tlačené na prstenec. V priebehu používania dochádza k opaľovanie uhlíkov a zhoršenie výkonu a spoľahlivosti vŕtačky. Preto tento motor odporúčame ľuďom, ktorí nebudú aku vŕtačku používať niekoľkokrát do týždňa. Ďalšou nevýhodou je, že je klasický motor menej efektívne než bezuhlíkový. Uhlíky, ktoré sú tlačené na prstenec komutátora, totiž fungujú ako slabá brzda. Hlavná výhoda je zrejmá, je jej výrazne nižšia cena.

Bezuhlíkové motory

Tie nájdete v drahších prístrojoch a v úplnej väčšine prístrojov profesionálnych. Fungovanie motora je u nich oproti predchádzajúcemu typu značne zjednodušené a podľa očakávaní v ňom nenájdete žiadne uhlíky ani komutátor. Ten je nahradený riadiacou elektronikou. Rozdielne je aj umiestnenie magnetov. Permanentné magnety nájdete na rotora a napájacie magnety na statora, ktorý je na vonkajšej strane motora. Vďaka tomu nie sú cievky toľko namáhané, nemáme tú brzdu v podobe uhlíkov a vďaka tomu je motor efektívnejšie aj menej náchylný k poruchám. To znamená vyšší výkon aj krútiaci moment a k tomu ako príjemný bonus väčšiu výdrž batérie. Bezuhlíkový motor totiž generuje výkon podľa materiálu, do ktorého vŕtate. Pri vŕtaní do mäkkého dreva veľa výkonu nepotrebujete a batéria vydrží dlhšie. Pri vŕtaní do kovu, už musí použiť výkonu viac a batérie miznú rýchlejšie. Hlavná nevýhoda tohto motora je potom vyššia nákupná cena.

Konštrukcia

Vlastne ide „len“ o to, aby sa vám vŕtačka dobre držala. To znamená dať si pozor na dva faktory. Tým prvým je jej váha, ktorá je ideálna v rozmedzí 1,5 – 1,7 kg. Pokiaľ s ňou budete vŕtať dlhšie, tak každých pár sto gramov naviac spoznáte. Druhou dôležitou vlastnosťou je materiál rukoväte. Tá by sa vám jednak mala ľahko držať a po druhé eliminovať vibrácie, ktoré sa do rukoväte prenášajú z vrtáka. Preto je telo vŕtačky z tvrdeného plastu a naopak rukoväť je z mäkčeného materiálu, ktorý pohlcuje nežiadúce vibrovania.

Akumulátor

Dáva prístrojmi život a možno ho prirovnať k srdcu v živom tele. Ide o zásadnú súčasť vŕtačky a je dôležité si postrážiť jeho parametre. Tými sú:

  • kapacita akumulátora
  • typ akumulátora
  • napätie akumulátora

Kapacita akumulátora

Tento údaj vypovedá o tom, ako dlho vŕtačka vydrží v prevádzke bez nutnosti dobíjať batériu. Udáva sa v ampérhodinách – ich skratka je Ah. Jedna ampérhodín zodpovedá schopnosti dodávať prúd o veľkosti jedného ampéra po dobu jednej hodiny. Ako slušný základ pre domácu prácu odporúčame kapacitu batérie 2 Ah. Existujú aj veľké kapacity okolo 5 – 6 Ah. Takéto vŕtačky sú celkom masívne a majú aj väčšiu hmotnosť. Ak neplánujete vŕtať každý víkend pár hodín, tak je taká kapacita zbytočná. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť s pojmom mAh. Ten označuje miliampérhodinu a prevodné pomer je 1 Ah = 1 000 mAh.

Napätie akumulátora

Možno povedať, že čím väčšia je napätie aku, tým väčšia je výkon vŕtačky. Môžete kúpiť vŕtačky s rozpätím napätia od 3,6 do 36 Voltov. S napätím je spätá aj hodnota krútiaceho momentu. Ten určuje ako je vŕtačka silná. Udáva sa v newtonmetrov. Minimálne hodnoty sa pohybujú okolo 5 Nm, stredná trieda, ktorá stačí pre väčšinu domácich prác je niekde medzi 20 – 50 Nm a najsilnejšie aku vŕtačky majú krútiaci moment až 100 Nm. Existuje rokmi overený domáci test sily vŕtačky. Pustíte vŕtanie na voľno a rukách skúsite udržať skľučovadlo. To je tá časť prístroja do ktorej sa umiestňuje vrták. Pozor na zranenia, ak si nie ste istí ako to urobiť, nechajte si poradiť od niekoho skúsenejšieho.

Typ akumulátora

Aj tu je na výber z niekoľkých typov, pričom každý z nich má svoje silné a slabé stránky.

Ni-Cd akumulátor

Celým menom nikel-kadmiové akumulátory patrí medzi galvanické články. Jeho hlavnou výhodou je odolnosť proti hlbokému vybitiu. To znamená, že mu nevadí keď ho necháte vybitý dlhšiu dobu, na výdrž a kvalitu batérie to nemá skoro žiadny vplyv. Tiež toho veľa vydržia a dobre pracujú aj pri nižších teplotách. Nevýhodou je ich nižšia kapacita a tiež jedovatosť kadmia. Ďalej potom pomalé samo vybíjanie. Keď prístroj nabijete a rok s ním nebudete pracovať, tak sa batéria vybije a musíte ho nabiť znova.

Ni-MH akumulátor

Celým názvom nikelmetalhydridový akumulátor patrí medzi veľmi rozšírené. Oproti predchádzajúcej nikel-kadmiové variante má takmer dvojnásobnú kapacitu. Okrem toho dokáže dodávať pomerne veľký prúd a jeho obstarávacie náklady nie sú nijako vysoké. Majú dlho životnosť a dobre znáša aj rychlo nabíjania. Nevýhody sú dve. Prvá je „zasekávaniebatérií pri nízkych teplotách (okolo 5 ° C), kedy sa chová ako vybitá, ale po zahriatí zase funguje ako má. Druhou nevýhodou je slabšia napätie.

Li-Ion akumulátor

Aneb lítium-iónový akumulátor je najpokročilejší z týchto troch variant. Má vysoké napätie (3,6 V), je možné zapojiť viac článkov za sebou a získať tak ešte vyššie napätie. Veľmi malé samo vybíjanie (pod 5%), veľká životnosť aj kapacita a nie je ju potrebné pred prvou použitím niekoľkokrát nabíjať a vybíjať. Medzi nevýhody patrí, že ju vadí úplné vybitie. Keď ju necháte vo vybitom stave príliš dlho, môže prísť o veľkú časť svojej kapacity. Časom tiež stráca postupne svoju kapacitu a to bez ohľadu na to, či ju používate alebo nie. Rýchlosť znižovania kapacity sa zvyšuje pri zvýšených teplotách. Nevystavujete batériu preto zbytočne teplu.

Nabíjačka

Rovnako ako napríklad u mobilných telefónov máme na výber medzi klasickou nabíjačkou a rýchlonabíjačkou. Tá prvá zvládne nabitie batérie za niekoľko hodín, tá druhá pokojne za hodinu. Reálne čas závisia na kapacite batérie, ale pre predstavu o rýchlosti nabíjania toto prirovnanie stačí.

  • Klasická nabíjačka – po zapojení do zásuvky prúdi z nabíjačky do prístroja elektrická energia. Podľa jej veľkosti (teda toho koľko má Ampér) sa odvíja rýchlosť nabitie prístroja.
  • Rýchlonabíjačka – zjednodušene povedané funguje vďaka dodávke vyššieho množstva prúdu. Tiež môže pracovať za vyššieho napätia než bežná nabíjačka, čo vedie k rýchlejšiemu prenosu elektrickej energie. Dôležitá vec na záver, rýchlonabíjanie musí prístroj podporovať. Keď vezmete rýchlonabíjačku a zapojíte ju do prístroja, ktorý ju nepodporuje, tak bude nabíjanie trvať rovnaký čas ako s klasickou nabíjačkou.

Otáčky

Pri vŕtaní do rôznych typov materiálov záleží nielen na správnom výbere vrtáka (jeho typu a priemeru), ale aj na zvolených otáčkach. O tom aké majú jednotlivé typy materiálov svoje špecifiká, si povieme za chvíľu. Na trhu môžete kúpiť tieto modely.

  • Jednorýchlostná aku vŕtačka – majú iba jednu rýchlosť, ktorá slúži pre skrutkovanie aj vŕtanie
  • Dvojrýchlostná aku vŕtačka – majú dve rýchlosti, môžete ich využívať podľa typu materiálu alebo jednu na vŕtanie a druhú k skrutkovanie
  • Viacstupňová aku vŕtačka – disponujú širším spektrom nastavenie otáčok. Majú je drahšie a profesionálnejší prístroja.

Vŕtanie do rôznych materiálov

Keď vám to situácia a vybavenie dovolia, tak si každý materiál zaslúži špeciálný vrták a vhodné otáčky vŕtačky. Nie je to však podmienkou. S dostatkom odhodlanie urobíte po čase dieru skoro do všetkého, len to stojí veľa práce a výsledný vrt nemusí byť ideálný. Jednoduché pravidlo je, že pre vŕtanie s menším priemerom vrtáku nastavíte skôr vyššie otáčky a čím je priemer vrtáka väčší, tým viac otáčky zmenšujete. Pri vŕtaní dreva môžete použiť vysoké otáčky okolo 2 500 za minútu, aj ak máte 12 mm vrták, ale u vŕtanie do kovov použite skôr otáčky okolo 1 000 a pri vŕtaní týmto priemerom do dlaždíc ideálne znížte otáčky ešte viac, kľudne len na pár stoviek.

Ďalšie súčasti vŕtačky

Príklep

Toto slovo ste v súvislosti s vŕtačkami určite počuli a možno premýšľate, ako vlastne príklep funguje. Vzniká za pomoci dvoch ozubených kolies, ktorým preskakujú vzájomne zuby a vytvára tak príklep. Možno máte z minulosti zlé skúsenosti s vŕtaním s príklepom do dlaždičiek alebo prírodného kameňa, kedy často dochádzalo k prasknutiu. Dobrou správou je, že za posledné roky došlo vo výrobe vrtákov k veľkému pokroku a k prasknutiu materiálu dochádza výrazne menej často. Počet príklepov prenášaných skľučovadlom na vrták je daný násobkom počtu otáčok vretena a počtu ozubov na kotúčoch.

Skľučovadlo

Slúži na upínanie vrtáka. V minulosti ste po vložení vrtáka museli skľučovadlo utiahnuť za pomoci špeciálneho upínača – kľúčika. To už dnes nie je nutné, dnešný skľučovadla fungujú na nasledujúcich princípoch.

  • Rýchloupínacie skľučovadlo – stačí prsty zovrieť vrúbkovaný pridržiavací prstenec a vrták upneme tak, že niekoľkokrát otočíme vonkajší vrúbkovaný plášť skľučovadla.
  • Skľučovadlo s aretáciou vretena – funguje v zastavenom stave, je to tak jednoduché, že to po chvíli tréningu dokážete ľahko aj jednou rukou.

Čo sa veľkosťou vrtákov týka, tak bežné prístroje umožňujú používať rozmery vrtákov od 1 do 13 milimetrov.

Príslušenstvo

Pre predstavu čím všetkým môže byť aku vŕtačka vybavená.

  • Led osvetlenie – pri zapnutí vŕtačky dôjde k spusteniu malého ľad svetla. Znamenitý pomocník pri vŕtaní alebo skrutkovanie v temných kútoch a vôbec miestach s málom svetla.
  • Pútko na zavesenie – vŕtačku na neho môžete zavesiť na svoj opasok a nemusíte ju po vyvŕtaní každého otvoru odkladať.
  • Držiak na skrutkovacie bity – uľahčuje prácu, nemusia ich hľadať po vreckách.
  • Prenosný kufor – prenosné balenie, v ktorom je miesto nielen pre nabíjačku a jednu alebo viac náhradných batérií, ale aj ukladací priestor pre vrtáky a ďalšie pracovné pomôcky.

Cenové limity

Do 100 euro

Získate základné aku vŕtačky, ktorá ale môže byť pre mnoho užívateľov úplne dostatočná.

Od 100 do 300 euro

Stredná trieda, v ktorej nájdete polo profesionálne i profesionálne prístroje. Nízka hmotnosť, moderné Li-on akumulátory a slušný výkon.

Nad 300 euro

Väčšinou nájdete plne profesionálne aku vŕtačky, ktoré sú vhodné pre užívateľov, ktorí s nimi pracujú denne. Na príležitostné domáce použitie sa jedná o zbytočnú kúpu. Sú uspôsobené na náročné pracovné prostredie a vydrží toho naozaj veľa.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo