Ako vybrať akustickú gitaru

Ak sa chystáte hrať na gitaru, musíte si vybrať štýl, ktorému sa budete venovať. Láka vás skôr klasická gitara? V tom prípade siahnite po klasickej gitare čiže španělce. Ak vás však láka hranie niektorého z hudobných žánrov (folk, blues, rock, country atď.), Vyberte akustickú čiže westernovú gitaru. Výberom akustické gitary vás prevedie náš sprievodca.

Recenzie akustických gitár

Do testu akustických gitár sme zaradili gitary z nižšej a strednej cenovej kategórie, ktoré sú vhodné predovšetkým pre začiatočníkov a mierne pokročilých hráčov. Najčastejším typom tela je dreadnought čiže D-size. Výrobným materiálom je najčastejšie preglejka, ale u drahších modelov i polomasiv.

Cort Earth 70

Typ telaDreadnought
Povrchová úpravaMat
Predná doskaSmrek
Zadná doskaMahagon
LubyMahagon
KrkMahagon
Počet pražcov20
Puzdro súčasťounie

Cort Earth 70 môžeme s kľudným srdcom označiť za produkt s dobrým pomerom cena / výkon. Cort gitary spadajú skôr medzi lacnejšie výrobky, ktoré sa však tešia vysokej kvalite. Konkrétne tento hudobný nástroj ocenia ako začiatočníci, tak pokročilí hráči.

Spomenúť musíme polomasivní prevedenie, ktoré sa prejavuje na krásnom zvuku nástroja. Prednú dosku tvorí smrekové drevo, zadnú dosku, luby a krk preglejkový mahagón. Na krku s 20 pražcami nájdete pozičné bodky, ktoré vám uľahčia orientáciu pri hraní.

Gitara je charakteristická širším krkom s hodnotou 45 mm, takže je ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí majú širšie prsty alebo prechádzajú z hrania na špenělce na hru na westernové gitare. Širší krk je ideálny pre hráčov, ktorí uprednostňujú hru prstovú technikou. Prednosťou gitary je to, že dobre drží ladenie.

Zistiť cenu

Crafter GA-8/N W/SB-DG

Typ telaGrand Auditorium
Povrchová úpravaLesk
Predná doskaSmrek
Zadná doskaMahagon
LubyMahagon
KrkMahagon
Počet pražcov21
Puzdro súčasťouÁno

Z hľadiska veľkostného prevedenia sa jedná snáď o najuniverzálnejší gitaru, na ktorú môžete na trhu naraziť. Nachádza sa niekedy medzi veľkosťou D-size a Grand Concert. Vďaka tomu je vhodná ako na prstové hranie, tak na hru trsátka.

Jedná sa o polomasivní gitaru, ktorej prednú dosku tvoria smrekové drevo. Luby, zadnú dosku a krk preglejkový mahagón. Vďaka veľkosti tela sa môžete tešiť na vyrovnaný zvuk stredov, výšok i basov.

Hmatník je vyrobený s indického palisandra a nesie celkom 21 pražcov, na ktorých sa ľahko zorientujete vďaka pozičným bodkám. Pod ozvučnicou nájdete pickguard, ktorý chráni prednú dosku pred poškriabaniu trsátkom.

Vzhľadom k obstarávacej cene aj prevedenie korpusu by sme gitaru odporučili už pokročilým hráčom, ktorí pri hraní chcú ukázať všetko, čo vie. Crafter guitars je značka, ktorá sa zrodila v roku 1972. Vďaka priemyselnému inžinierstva môže každý rok vyprodukovať neuveriteľných 60 000 nástrojov.

Zistiť cenu

Stagg SA20D

Typ telaDreadnought
Povrchová úpravaLesk
Predná doskaLipa
Zadná doskaLipa
LubyLipa
KrkNato
Počet pražcov20
Puzdro súčasťouNie

Stagg SA20D je vhodným kúskom pre začiatočníkov. Príjemná obstarávacia cena pohybujúce sa okolo 80 eur nezruinuje váš rozpočet a zároveň vás nebude bolieť, keď zistíte, že gitara pre vás nie je ten najvhodnejší hudobný nástroj.

Výrobca to síce neuvádza, ale domnievame sa, že vzhľadom k obstarávacej cene je telo gitary vyrobené z preglejky. Predná rezonančná doska, zadná doska a luby je vyrobené z lipy. Vzhľadom na dostupnosť lipového dreva býva obstarávacia cena hudobných nástrojov z neho vyrobených pomerne nízka. Pre gitaru je charakteristická bohatá dynamika a silná odozva stredov.

Gitara je dostupná v prírodných farbách, ale aj v populárnej modrej alebo čiernej. Netypickým farebným prevedením je aj tieňovaná varianta. Ladiaca mechanika je otvorená a poniklovaná. Hmatník je opatrené pozičným bodkami pre ľahšiu orientáciu pri přechytávání akordov v rôznych polohách.

Zistiť cenu

Cort AD 810 OP

Typ telaDreadnought
Povrchová úpravaLesk
Predná doskaSmrek
Zadná doskaMahagon
LubyMahagon
KrkMahagon
Počet pražcov20
Puzdro súčasťouNie

Cort AD 810 je charakteristická svojou povrchovou úpravou open pore, ktorá necháva vyniknúť kresbu dreva. Nástroj je vyrobený z preglejky smreku a mahagónu. Táto osvedčená kombinácia driev gitare dodáva vyvážený zvuk s potrebnou dávkou zvukové prieraznosti.

Vzhľadom k príjemnej obstarávacej cene vás iste poteší skvelý zvuk, ktorý gitara ponúka a dobré držanie ladenie. Gitara sa dodáva s pomerne tvrdými strunami, čo môže byť pre začiatočníkov šok. Fingers style na nich nebude problém hrať, ale ruka trsátko nenahradí, takže ho odporúčame prikúpiť. Možnosťou je aj nákup mäkších strún.

Gitara je ideálnou voľbou pre začiatočníkov aj pokročilých, ktorí hľadajú kvalitný hudobný nástroj za nízku cenu. Obstarávacia cena nie je tak závratná, aby ste sa gitaru báli požičať alebo s ňou chodili hrať treba k táboráku. Spoločne s gitarou obdržíte náhradný kolík ku strunám, náhradný plastový diel ku kobylke a imbusový kľúč pre nastavenie prehnutie krku gitary.

Zistiť cenu

Yamaha F 310

Typ telaDreadnought
Povrchová úpravaLesk
Predná doskaSmrek
Zadná doskaMeranti
LubyMeranti
KrkNato
Počet pražcov20
Puzdro súčasťouNie

Gitara tradičnej značky Yamaha F310 je ideálnym hudobným nástrojom pre začiatočníkov. Korpus je tvorený z preglejky. Predná doska je vyrobená zo smrknu, luby a zadná doska z meranti a krk z nato.

Všeobecne sa jedná o kvalitne spracovaný nástroj, ktorý od hrania neodradí ani úplných začiatočníkov. Nástroj má klasické Dreadnought čiže D-size telo. Toto spracovanie patrí k najrozšírenejším a najobľúbenejším. Ladiaca mechanika na hlave je chrómovaná. Pickguard chráni prednú dosku pod rezonančným otvorom pred poškriabaním trsátka.

Gitara sa z výroby dodáva s trochu dosť tvrdými strunami, na ktoré sa začiatočníkom, ale ani pokročilým hráčom nemusí dobre hrať, preto je lepšie struny radšej ihneď vymeniť. Gitara je dostupná vo farebnom prevedení Natural, Cherry Sunburst a Tabacco Brown Sunburst.

Zistiť cenu

Rozdiel medzi akustickou a klasickou gitarou

Akustická aj klasická gitara disponujú konštrukčným riešením, ktoré náležite zodpovedá tomu, čo chcete hrať. Samozrejme to neznamená, že by ste na akustickú nemohli hrať klasiku a na klasickú táborákové šlágre, ale musíte počítať s tým, že sa táto zámena premietne predovšetkým na zvuku.

Akustická gitara

  • Je väčšie a hlasnejší,
  • akustická gitara má oveľa prenikavejší zvuk,
  • pri hraní sa používajú kovové struny a trsátko,
  • máva užší krk, ale nie je to pravidlom,
  • používa sa pre hranie všetkých moderných žánrov (rock, pop, country, bluegrass, folk …).

Klasická gitara

  • je tichší a má oveľa mäkšie zvuk,
  • pre hranie sa používajú nylonové struny, ktoré sú mäkšie a nemajú taký ťah, takže neodtrhnú kobylku, ako by k tomu mohlo dôjsť pri hraní na kovových,
  • má širšie krk.

Ako vybrať veľkosť akustické gitary

Telo sa vyrába v ôsmich rôznych tvaroch, ktoré ovplyvňujú zvuk, ale aj pohodlnosť pri hraní. Každé prevedenie je inak veľké.

1. Dreadnought

Akustickú gitaru s tvarom tela Dreadnought navrhla americká firma C. F. Martin. Patrí medzi najobľúbenejšie a najuniverzálnejšie. Možno ich považovať za všestranné akustické gitary. Hrá sa na ne predovšetkým trsátkom a vynikajú vyváženým zvukom naprieč celým rozsahom: pevné basy, konkrétne stredy a jasné výšky.

Krk sa k telu usadzuje zvyčajne na 14 poli (pražci). Dreadnought sa tiež označujú ako D alebo D-size či dreads (všetko kvôli zjednodušeniu názvu). Táto najrozšírenejšie westernová gitara sa vyznačuje užším krkom s nastaviteľnou oceľovou výstuhou a špecificky upraveným rebrovaním vrchnej dosky (nachádzajúcom sa v útrobách gitary, teda je skryté oku okolie) pre použitie silnejších kovových strún.

2. Gitara jumbo

Pre hudobné nástroje s týmto označením je charakteristické veľké a objemné telo, ktoré sa podpisuje na silnejším a hlasnejším zvuku aj zvýraznenie basové frekvencie. Hlbšie zvuk je odrazom väčších rozmerov. Jumbo sa používa pre bohatú akordovou hru a vďaka svojmu tvaru sa využíva aj pre dvanáctistrunné podarení. Rovnako ako u iných westernových gitár je aj tu krk k telu pripojený na 14 pražcov.

3. Parlor

Tvar parlor je známy z prelomu 19. a 20. storočia, veľkej obľube sa tešil predovšetkým v jazzovej ére. Oproti D-size má menšie telo, čo sa odráža na zvuku, ktorý je skôr stredový. Vďaka kompaktným rozmerom je parlor vhodný predovšetkým na cestovanie. Väčšia hlasitosť predurčuje nástroj na hranie fingerstyle (teda prsty). Niektoré modely môžu mať krk k telu prisadený už na 12. poli, ale výnimkou nie je ani pole 14. Vďaka menšiemu telu je vhodnou detskou akustickou gitarou.

4. Grand Concert

Tento typ akustických gitár patrí k najmodernejším. Medzi ich charakteristické črty patrí skôr menšie telo, ktoré je predurčuje pre novú vlnu fingers hráčov.

5. Gitary Grand Auditorium

Jedná sa o medzistupeň medzi D-size a Grand Concert, stredne veľkú gitaru. Dobre sa na nich hrá ako prsty, tak trsátok. Najväčšou devízou týchto gitár je vyvážený zvuk naprieč celým spektrom. V podstate sa jedná o najuniverzálnejší gitaru, ktorá si postupne získava čoraz väčší počet hráčov. Pokojne ju môžeme označiť ako top akustickú gitaru.

6. Grand Symphony

Vďaka svojej veľkosti tela ponúkajú silný a hlasný zvuk. Na rozdiel od Grand Auditorium majú „turbo boost“, ktorý spoznáte podľa pevnejších basov a robustnejšieho zvuku.

7. Grand Orchestra

Ide o akustiky s najväčším telom, čo sa podpisuje na silné basové odozve, hlasnom zvuku a dlhému dozvuku (soustain). Charakteristická je tiež obrovská dynamika. Hutného zvuku sa dočkáte nech budete hrať celé akordy trsátka, alebo jednotlivé struny vybrnkávat.

8. Dvanáctistrunné gitary

Dvanáctistrunky majú jednotlivé struny zdvojené. Pary jednotlivých strún sú umiestnené blízko pri sebe, aby ich bolo možné stlačiť jedným prstom. Vďaka tomu sa rozoznie naraz. Pre dvanáctistrunné nástroja je charakteristický plnšie a bohatší zvuk. Pary dvoch najtenších strún (E, H) sú ladené rovnako, ostatné s jednooktávovým rozdielom.

Vek hudobníkaVýška hudobníka v cmVeľkosť gitary
4 – 6 rokov110-115akustická gitara ¼ (81 cm)
5 – 8 rokov116-136akustická gitara ½ (91 cm)
8 – 11 rokov137-150akustická gitara ¾ (96 cm)
11 rokov – dospelosť151 a viacakustická gitara 4/4 (plná veľkosť 102-107 cm)

Ak ste ľavák, sú na trhu dostupné i desiatky akustických gitár pre ľavákov . Na prvý pohľad je spoznáte stranovo obráteným telom, najviditeľnejšie je to poznať predovšetkým na krku, pri elektrických modelov na tvare hlavy, na ladiaci mechanike, kobylke a nultom podvalmi. Nástroje vyššej kvality majú aj inak prevedení vnútorné rebrovanie.

Z čoho sa gitara skladá

Každý gitarista by mal vedieť, ktoré časti hudobný nástroj tvoria:

  • kobylka – sa na akustickej gitare nachádza na prednej rezonančné doske a nesie sedlový pražec so strunami,
  • sedlový pražec – podobne ako nultý pražec, nesie struny a ovplyvňuje ich vzdialenosť od hmatníka,
  • predná rezonančná doska – nájdete na nej ozvučnici, kobylku a časť krku,
  • ozvučnice – guľatý otvor na rezonančné doske,
  • pickguard – ochranná časť pod ozvučnicou, ktorá rezonančnú dosku chráni proti poškriabaniu trsátkom,
  • luby – bočné dosky spájajúcej prednú dosku a chrbát gitary,
  • krk – prechádza od tela k hlavici a nesie hmatník so strunami,
  • výrez – akustická gitara s výrezom je vhodná pre tých, ktorí sa chcú na hmatníku pohybovať aj vo vyšších polohách (okolo 12. pražca a ďalej). Nie každá gitara výrez má, ak sa pre tento typ rozhodnete, pripravte sa na to, že si za neho niečo priplatíte.
  • hmatník – nachádza sa na krku, je opatrený pražci a pozičnými bodkami,
  • nultý pražec – spravidla biela časť pred hlavicou, ktorá nesie struny,
  • hlava – obsahuje ladiace mechaniku a kolíky.

Výroba akustických gitár: materiál

Do výrobného materiálu spadá nielen masív, ale aj preglejka a kombinácie materiálov.

Korpus (telo) môže byť vyrobené z:

  • Preglejky – akustické gitary s korpusom z preglejky sú vhodné pre začiatočníkov a to nielen preto, že ich obstarávacia cena býva nižšia, ale tiež pretože nie sú náročné na údržbu. Preglejkové čiže vrstvené gitary sú vhodné na cestovanie aj k ohňu, pretože sú odolné voči okolitým vplyvom.
  • Polomasiv – pre výrobu predné rezonančnej dosky sa používa masív, luby a chrbát sú vyrobené z vrstveného materiálu (preglejky). Pre polomasivné gitary je charakteristický bohatší a plnší zvuk, ale zároveň väčšia náchylnosť na vlhkosť. V miestnosti, kde gitaru skladujete, by ste vlhkosť mali aspoň minimálne kontrolovať.
  • Celomasiv – gitary ktorých predná doska, luby i zadná doska je vyrobená z masívu, patrí k tým najlepším akustickým gitarám, ktoré sú na trhu k zohnaniu. Kvalita materiálu je na najvyššej úrovni, čo sa samozrejme pozitívne odráža na zvuku. U celomasivu sa však musíte pripraviť na najcitlivejšie reakcie na zmeny okolitých podmienok. Starostlivo musíte kontrolovať vlhkosť miestnosti, v ktorej sa gitara nachádza, pretože drevo má tendenciu vlhkosť pohlcovať, čo vedie k deformácii, rovnako ako prílišné sucho a teplo v miestnosti.

Dreviny

Najdôležitejšou časťou je predná rezonančná doska, na ktorú sa prenášajú vibrácie strún, takže nesie veľký podiel na výslednom zvuku a jeho charakteru. Predné dosky sa najčastejšie vyrábajú zo:

  • Smrek – jedná sa o najpopulárnejší drevo, ktoré sa na výrobu používa. Na výslednom zvuku sa podpisuje jasným a zvonivým znením. Ideálna kombinácia pružnosti a tvrdosti umožňuje nástrojom mať veľký a dynamický rozsah.
  • Céder – oproti smreku je mäkšia, a nie toľko pružný, takže lepšie znáša zmeny teplôt a okolitej vlhkosti. Hudobný nástroj s rezonančnou doskou z cédra má basovější zvuk a vyniká dlhším dozvukom (sustainom).

Stretnúť sa môžete aj s inými drevinami:

  • Mahagón – jedná sa o stredne tvrdé, husté a veľmi rezonančné drevo. Je pre neho charakteristická silná odozva vo stredových a basových frekvenciách. Používa ako pre výrobu tela, tak krku.
  • Lipa – poznávacím znamením je mäkkosť a ľahkosť. Lipové drevo má bohatú dynamiku so silnou odozvou najmä v oblasti stredov. Vzhľadom k jeho dostupnosti sa z neho vyrábajú predovšetkým lacné akustické gitary.
  • Palisander – vo väčšine prípadov sa z neho vyrába hmatník. Vyznačuje sa tvrdosťou a veľkou rezonanciou.
  • Javor – patrí medzi tvrdá dreva, z ktorých sa najčastejšie vyrábajú krky. Javor má najlepšie odozvu v oblasti výšok.
  • Eben – jedna z najtvrdšej a najpevnejších drevín, ktorá je na dotyk veľmi jemná. Preto sa používa na výrobu hmatníkov u najlepších akustických gitár. Z hľadiska znelosti si najlepšie rozumie s basovými frekvenciami.

Elektro-akustické gitary

Pri výbere si odpovedzte otázku, či sa s gitarou chystáte vystupovať aj na verejnosti. Ak áno, mali by ste siahnuť po akustickej gitare so snímačom. Ide o štandardné akustické gitary, ktoré sú navyše vybavené predzosilňovačom a snímačom. Vďaka tomu akustickú gitaru ľahko nazvučíte, pretože ju len pripojíte do zosilňovača alebo gitarového komba.

Ako vybrať struny pre akustickú gitaru

Na akustickú gitaru sa zásadne „namotávajú“ kovové struny, pretože lepšie znie. Na druhú stranu sú oveľa tvrdšie ako struny nylonové, čo môže zo začiatku veľa hráčov odradiť. Na prstoch sa budú tvoriť otlaky, ale po čase vám koža na vankúšikoch stvrdne, takže vás hranie „bolieť“ nebude. Dôležité je vytrvať!

Kovové struny na akustickú gitaru sa skladajú z oceľového jadra a vinutia. Vinutia (to, čím je omotané jadro) je spravidla z mäkšieho materiálu ako samotné jadro (najčastejšie sa vyrába z bronzu či fosforového bronzu). Jadro môže mať buď kruhový, alebo šesťhranný profil. Životnosť strún závisí na tom, ako sa o ne staráte a tiež na tom, ako veľmi do nich pri hraní „režete“.

Stretnúť sa môžete s kovovými strunami filmom obalenými, ktoré disponujú ochranným povlakom zamedzujúcim znečisťovanie. Vďaka tomu je ich životnosť dlhšia. „Poťah“ je silný len niekoľko málo mikrónov, neobmedzuje rozkmit struny a ani nijako výrazne neovplyvňuje jej zvukové vlastnosti.

Podľa čoho struny vybrať?

  • Vyberajte podľa typu gitary.
  • Gitary s väčším telom (D-size alebo Jumbo) majú silnejšie rezonančnú dosku, ktorá znesie struny o sile 011 až 013.
  • Menšie tela disponujú slabší rezonančnou doskou, majú slabšie vnútorné rebrovanie a často aj kratšie menzúru (vzdialenosť medzi kobylkou a nultým pražcom), takže sa pre nich hodí struny o sile 010 až 011.
  • Všeobecne platí, že čím silnejší struny zvolíte, tým hutnejší a silnejší zvuk dostanete, struny budú lepšie držať ladenie, ale hranie na ne bude ťažšie.
  • Silné struny (012 a viac) nie sú príliš vhodné pre prstové hranie (fingers štýl) alebo technicky náročnejšie hranie.
  • Slabší struny (009-010) sú vhodnou voľbou pre začiatočníkov, ale iba na obmedzený čas (ako si prsty zvyknú), pretože tenké struny nedokážu dostatočne rozoznieť rezonančnú dosku.

Značenie strún:

  • Super light – 009,
  • Extra light – 010,
  • Custom light – 011,
  • Light – 012,
  • Medium – 013.

Najlepšie struny na akustickú gitaru vyberte podľa toho, čo chcete hrať. Pre hranie sól a ohýbaných tónov je lepšie zvoliť struny mäkšie, u doprovodov siahnite po stredne tvrdých až tvrdých strunách (011-012).

Obal na akustickú gitaru

Zaujíma vás, ako vybrať obal na akustickú gitaru? Záleží predovšetkým na tom, ako chcete svoj nástroj starať.

Puzdrá na akustickú gitaru bez polstrovanie

Ide o výrobky, ktoré môžu mať vrecový charakter a hore sa sťahovať len povrázkom. Ide o veľmi starý typ, ktorý môžete poznať predovšetkým z „retro“ trampských filmov z predrevolučnej doby. Nechýba im ucho pre prenášanie.

Existujú však aj obaly, ktoré majú hornú časť opatrenú zipsom, na chrbte nájdete dva nastaviteľné ramenné popruhy a na boku pútko pre nosenie v ruke. Predná strana býva opatrená vreckami. Najčastejšie sa vyrábajú z nepremokavého materiálu a patrí k najlacnejším na trhu. Vašu gitaru ochráni maximálne pred prachom a dažďovou prehánkou.

Gigbagy

Jedná sa o obal, ktorý je opatrený aspoň minimálnym polstrovaním. V luxusnejším prevedení sú porovnateľné s pevnými casy. Disponujú silným polstrovaním (5-7 cm), masívnymi zipsami a podlepenými švami, takže váš nástroj bude v bezpečí proti mechanickému poškodeniu aj rozmarom počasia. Aj u týchto modelov nájdete dva ramenné popruhy, ktoré sú polstrované, takže sa na chrbte pohodlne nosí.

Gitara je v gigbage dobre fixovaná nielen vďaka polstrovanie, ale tiež napríklad pásikom na suchý zips, ktorý sa zapína okolo jej krku.

Case a kufre

Jedná sa o najbezpečnejšie a zároveň najdrahšie varianty obalov. Vzhľadom k výrobným materiálom musíte počítať s vyššou hmotnosťou (drevené kufre na akustickú gitaru, ale plastové casey sú o poznanie ľahšie). Pre tento typ sa rozhodnite v prípade, že ste vlastníkom skutočne vzácneho alebo drahého nástroja. Bežným a spoľahlivým typom sú soft casey, ktoré sú ľahké a z hľadiska ochrany sú na pol cesty medzi pevnými kufre a gigbagy.

Nepostrádateľné príslušenstvo

Ku gitare sa vám bude rozhodne hodiť stojan, ktorý nezaberie príliš veľa miesta, a niektoré modely navyše disponujú možnosťou nastavenia šírky, takže ich využijete pre rozmernejšie aj menšie gitary. Stojany majú nízku hmotnosť, takže ich so sebou môžete voziť aj na vystúpenie. Pád je pre gitaru veľmi nebezpečný. V lepšom prípade bude len odreté, v tom horšom sa jej môže zlomiť aj krk.

Samozrejmosťou je aj ladička. Ideálne klipová rezonančná, ktorú stačí pripevniť na hlavu a ladiť v akokoľvek rušnom prostredí. Rezonančná ladička totiž sníma iba zvuk struny, nie okolia.

Ďalej si kúpte obal a na zahodenie nie je ani kapodastr čiže kapo. Jedná sa o posuvný barrého pražec, ktorý slúži na dočasné preladenie nástroje a vyzerá ako svorka alebo štipec na bielizeň. Na kovové struny sa najlepšie hrá trsátkom, ktoré by vo vašej výbave tiež nemalo chýbať. Vyrába sa buď z plastu, kovu alebo z dreva. Trsátok existuje celý rad a záleží len na vás, s ktorým sa vám bude hrať najlepšie. Takže skúšajte a skúšajte.

Akú značku akustické gitary vybrať

Na trhu môžete naraziť na celý rad „noname“ gitár, ale aj gitár z dielní svetoznámych výrobcov, ktorí sa pýši dlhý tradíciou a dobrou povesťou.

Akustické gitary Martin

C. F. Martin & Co. je americký výrobca gitár a strún známy po celom svete. Firma bola založená už v roku 1833 nemeckým imigrantom Christianom Frederickom Martinom a dodnes je tradičným rodinným podnikom. Na nástroje tejto značky hrá napríklad Eric Clapton, Sting alebo John Mayer. Najlacnejšie gitary tohto výrobcu začínajú na cenovke 400 € a dosiahnuť môžu až k číslovke 10 000 €.

Akustické gitary značky Furch

Jedná sa o českú firmu, ktorá sa výrobou gitár začala zaoberať v 70. rokoch 20. storočia. Logom je písmeno F, čo je začiatočné písmeno mena a priezviska zakladateľa Františka Furch. Na začiatku 90. rokov sa gitary Furch Guitars predávali len na českom trhu, ale v súčasnosti sa dodávajú do piatich svetových kontinentov. Na gitary tejto značky hrá napríklad David Koller, Vlasta Redl, Thom Artway, Suzanne Vega alebo Al di Meola. Ceny najlacnejších modelov začínajú na 500 € a končí okolo 5 000 €.

Gitary Taylor

Značka Taylor Guitars je na trhu od roku 1974 a je hodnotená ako popredný tvorca prémiových akustických gitár. Pre hudobné nástroje je charakteristická kombinácia moderných a inovatívnych techník s dôrazom na majstrovský detail. Firma na výrobu používa počítačovú techniku, lasery a ďalšie high-tech nástroje. Gitary tejto značky je možné zohnať za 400 €, ale aj za cenu presahujúcu hranicu 10 000 €.

Akustické gitary Fender

História značky Fender číta už sedem desaťročí. Jej domovinou je južnej Kalifornia. Fender získal ohlas ako na poli štúdiové tvorby, tak na pódiách. Okrem gitár spoločnosť vyrába tiež zosilňovače a ďalšie príslušenstvo pre gitary. Na gitary tejto značky hrajú umelci z celého sveta. V oblasti akustických gitár nepatrí Fender k najdrahším výrobcom, a pritom ponúka kvalitné nástroje. Najdrahšie akustické gitary zaobstaráte okolo 800 € a najlacnejší už za necelých 100 €.

Gitary značky Washburn

Už od roku 1883 sa spoločnosť Wahburn zaoberá výrobou strunových nástrojov. V jej portfóliu nájdete gitary, mandolíny, benjo, ukulele a ďalšie. Na gitary z tejto výrobne hrajú ako začiatočníci, tak profesionáli vo všetkých hudobných žánroch. Najlacnejšie akustiky sú dostupné už okolo 200 € a najdrahšie do 800 €.

Gitary Cort

História značky Cort sa píše od roku 1973, kedy začínala ako dovozca klavírov. Postupne sa však produkcia rozšírila o výrobu gitár. V roku 1984 bola tvorba Corte typická tým, že gitarám, predovšetkým elektrickým, chýbala hlava s ladiaci mechanikou. Medzi hlavných umelcov hrajúcich na gitary tejto značky patrí Mathew Bellamy z Muse a gitarista Frank Gambale. Akustické gitary značky Cort spadajú do lacnejšie triedy, v ktorej gitary kúpite v rozmedzí 200 – 1 000 €.

Akustické kytarám Epiphone

Patrí medzi najstarších a najuznávanejších výrobcov gitár s viac ako 140ročnou históriou. Výrobe sa venuje už od roku 1873. Epiphone bola pôvodne grécka rodinná opravovňa, ktorá sa postupom vypracovala v renomovanú značku. Do strún na týchto gitarách rezali John Lennon, George Harrison alebo Paul McCartney. Všetky, ktorí nechcú nákupom kvalitné gitary zruinovať svoj rozpočet, poteší pomerne nízke obstarávacie ceny, ktoré sa pohybujú od 100 € do 700 €.

Akustické gitary Gibson

Gibson je zvučné meno, ktoré rad poslucháčov aj hráčov teší vyše 100 rokov. Výroba gitár začala v roku 1894, v súčasnej dobe spoločnosť sídli v Nashville. Po tejto značke siahajú hudobníci všetkých štýlov a žánrov. Portfilo Gibson zahŕňa okrem Gibsona tiež Epiphoner, Kramer a ďalšie. Nástroje spadajú do cenovej kategórie, v ktorej si budú vyberať skôr profesionáli. Cenovky sa totiž pohybujú od 1 000 € až k astronomickej sume 8 000 €.

Akustické gitary Ibanez

Ibanez je japonskou značkou, ktorá sa v roku 1908 zaoberala dovozom gitár do Japonska. Zhruba o 30 rokov neskôr začala gitary tiež vyrábať. Charakteristickým znakom „ibanezek“ bol vzhľad podobný švédskemu štýlu. Medzi predných gitaristov, ktorí v ruke držia tento nástroj, patrí napríklad Joe Satriani. Na poli akustických gitár sú k zohnaniu hudobné nástroje s cenovkou začínajúce na 100 € a končiace na hodnote pohybujúce sa okolo 2 000 €.

Ceny akustických gitár

Obstarávacia cena zodpovedá výrobným materiálom. Pokiaľ s hraním začínate alebo chcete zaobstarať detskú akustickú gitaru svojmu potomkovi, skúste sa najprv pozrieť na bazároch alebo vyberať v lacnejšie cenovej kategórii. V prípade, že vás hranie nadchne, kúpte si kvalitný hudobný nástroj.

Zhruba do 400 € zaobstaráte gitary vyrobené z vrstveného (preglejkového) materiálu, ktorými nepohrdnú začiatočníci ani občasní hráči. V tejto cenovej kategórii nájdete Cutway čiže gitary s výrezom i elektroakustické modely. Nad 400 € sú k zohnaniu modely polomasivné a zhruba od 1 000 € kúpite gitaru celomasívnu. Medzi najdrahšie gitary patrí napríklad tie od značky Martin, ktoré kúpite za niekoľko desiatok tisíc euro.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo