Ako vybrať antiparazitiká pre psov

Kliešte a blchy sú strašiakom pre ľudí aj zvieratá a je potrebné sa proti nim účinne chrániť. Ako sa však dá proti týmto škodcom bojovať? A čo vnútorné parazity našich miláčikov? Už dávno nemusíte kupovať nepreberné množstvo prípravkov, aby ste ochránili vaše psy aj ich pelechy. Urobte si preto obrázok o najdostupnejších produktoch na trhu a vyberte si zo zástupu variantov svoju ideálnu.

Recenzie najlepších antiparazitík pre psov

Ako už je u nás zvykom, zamerali sme sa hneď na niekoľko alternatív produktov, ktoré sa špecializujú na likvidáciu psích parazitov. Keďže majú antiparazitiká pre psov veľmi široký výber, do poradca sme vybrali ako obľúbený psie obojok, tak repelent proti vonkajším parazitom, tabletku a perorálnu pastu proti tým vnútorným.

Ďalej sme sa pozreli na prehľad najdostupnejšie ochrany všetkých rôznych značiek aj alternatív a nezabudli sme ani na to, ako si psíka postrážiť preventívne.

Bayer Foresto obojok pre malé psy

Typ prípravkuobojok
Doba účinnostiaž 8 mesiacov
Ochrana proti kliešťománo
Ochrana proti blchámáno
Ochrana proti vnútorným parazitomnie
Účinné látkyImidakloprid, Flumetrin

Kombinovaná ochrana proti blchám a kliešťom s účinnosťou až 8 mesiacov – takto prezentujú výrobcovia obojok Bayer Foresto. Kým látka imidakloprid pôsobí na dospelé blchy, blšie larvy aj všenky, flumetrin zase odpudzuje aj hubí dospelá kliešte, larvy a nymfy. V kombinácii sú látky účinnejšie a intenzívnejšie.

Účinné látky obojku sú obsiahnuté v polymérové ​​matrici, z ktorej sa použitej látky uvoľňujú a v malých dávkach prechádzajú do lipidovej vrstvy kože a srsti zvieraťa. Obojok je vodeodolný, tým pádom môžete psa s kľudom kúpať. Tomuto zástupcovia nevadí ani zašpinenie, stačí, keď ho zotrite vlhkou handričkou a je zase ako nový.

Určite odporúčame, aby ste obojok pravidelne kontrolovali u malých šteniat, ktorá pomerne rýchlo rastú, a obojok ich môže začať postupom času škrtiť.

Hoci na trhu panuje všeobecná spokojnosť s produktom, je potrebné sa mať na pozore a zakúpiť len originálne a osvedčenú verziu. V prípade, že ste obojok ešte nikdy na zvierati nemali, svojho maznáčika niekoľko dní kontrolujte. Rovnako ako u všetkých ľudí sa tiež u zvierat môže prejaviť alergická reakcia. Zviera môže zvracať, prípadne sa osypať. Ak tak na svojom psíkovi spozorujete divné správanie či prejavy alergickej reakcie, neváhajte a obojok okamžite zoberte.

Prejavy silné alergie sú však zriedkavé. S čím sú majitelia psov spokojní, je dlhá životnosť a účinnosť proti vonkajším škodcom ako u krátkosrstých, tak u dlhosrstých plemien s takmer okamžitým nástupom účinnosti. Nevýhodou je bohužiaľ vyššia nákupná cena.

 • spoľahlivosť
 • takmer okamžitý nástup účinku
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Bioveta BioKill 450ml

Typ prípravkuRepelent
Doba účinnosti3-4 týždne
Ochrana proti kliešťomnie
Ochrana proti blchámáno
Ochrana proti vnútorným parazitomnie
Účinné látkyPermethrin

Insekticídny postrekový prípravok je určený najmä proti blchám, muchám, komárom aj roztočom. Slúži ako aktívna zložka pri výskyte niektorého z vyššie uvedených škodcov.

Ak sa u vášho psa vyskytnú blchy, vystriekajte týmto liekom jeho pelech. V žiadnom prípade však neaplikujte na zviera. Ak máte doma nielen psy, ale správate aj mačky, nemali by ste prípravok používať, pretože účinná látka Permetrín je pre mačky odpudivá, v niektorých prípadoch až toxická.

Vďaka tomu, že liek nie je nijako parfumovaný, možno ho použiť aj v obytných priestoroch. Ďalšou veľkou výhodou je jednoduchá aplikácia aj to, že prípravok nezanecháva škvrny na žiadnom povrchu. Ak potrebujete striekať väčšiu plochu, sú dostupné aj väčšie balenia (1 000 a 5 000 ml), rovnako ako menšie (100 a 200 ml).

Striekanú plochu je nutné rovnomerne navlhčiť, aby sa repelent mohol účinne vstrebať. Naviac je nutné postrek aplikovať viac ako raz, ak chcete, aby bol naozaj stopercentný. Na druhú stranu, prípravok je dodávaný v praktickom rozprašovači, ktorý zaistí rovnomernú aplikáciu.

 • vysoká účinnosť
 • dostupné vo veľkých baleniach
 • nesmie sa používať v domácnosti, kde žije mačka
 • nutná viacpočetné aplikácie
Zistiť cenu

Caniverm perorálna pasta 10ml

Typ prípravkuperorálna pasta
Doba účinnosti3 mesiace
Ochrana proti kliešťomnie
Ochrana proti blchámnie
Ochrana proti vnútorným parazitománo
Účinné látkyFenbendazolum, Praziquantelum, Pyranteli embonas

Caniverm je antiparazitikum vo forme pasty, ktorá sa sústredí na hubenie škrkaviek, tenkohlavcami i pásomníc – teda na tzv. vnútorných parazitov, a to u psov i mačiek.

Aj tu je ale potrebné dať si zvlášť pozor, ak váš domáci maznáčik trpí na očné ochorenie či poškodenie pečene, potom by ste po paste nemali vôbec siahať.

Ak je váš pes v poriadku, potom si vypočítajte správnu dávku látky a aplikujte ju zvieraťu do tlamy. Pes musí prehltnúť celú dávku naraz. Následne by látka mala účinkovať po dobu troch mesiacov.

Veľké plus predstavuje samotná aplikácia pasty, ktorú pes vníma ako maškrtu, pretože tak naozaj vonia. Vytúžené výsledky sa dostavia do niekoľkých dní.

Pre niektorých chovateľov zvierat môže byť odradzujúce cena lieku, avšak mnohokrát je Caniverm jedinou alternatívou, ktorú psie kamaráti znesú. Poznáme tie prípady, keď pes odhalí odčervovaciu tabletku aj v starostlivo zabalené šunčičce. 🙂

Taktiež chválime, že sa prípravky môžu podávať už malým šteňatám od 3. do 12. týždňa v intervale troch týždňov. Následne potom stačí upraviť dávku ako dospelému psovi, teda každé 3 mesiace v prípade potreby.

 • možno podávať šteňatám
 • psy pastu považujú za maškrtu
 • možnosť nežiaducich vedľajších účinkov
Zistiť cenu

Frontline Combo Spot on Dog S (2-10kg) 1x 0,67ml

Typ prípravkupipety
Doba účinnostiaž 8 týždňov
Ochrana proti kliešťománo
Ochrana proti blchámáno
Ochrana proti vnútorným parazitomnie
Účinné látkyrastový inhibítor hmyzu

Výrobca sľubuje, že obsah jednej pipety dokáže zabiť dospelé blchy už do 24 hodín od aplikácie. Navyše sa zameriava aj na ich vajíčka aj larvy, ktoré sú ukryté hlavne v psím pelechu, prípadne aj v kobercoch, vankúšoch a pod. Za túto elimináciu je zodpovedný práve rastový inhibítor hmyzu čiže IGR. Čo sa týka kliešťov, tam sa účinok dostaví v priebehu 48 hodín od použitia.

Keďže je pipeta k dostaniu hneď v niekoľkých veľkostiach, musíte sa orientovať podľa váhy vášho psa. Prípravky sú predávané vo veľkosti S-XL, ktoré si poradia s parazitmi psov, ktoré vážia od 2 do 60 kg. Dôležité je, aby váš pes bol starší ôsmich týždňov!

U samotnej aplikácie si dávajte pozor, aby ste prípravok naniesli presne medzi lopatky, teda tam, kde si vaše zviera nedosiahne, aby sa olízal.

Vždy je nutné, aby ste si zaobstarali pipetu presne na váhu vášho maznáčika. V žiadnom prípade si nekupujte veľkú pipetu, aby ste ju rozdeľovali medzi niekoľko malých psov! Dávku nikdy neodhadnete a psovi akurát tak uškodíte.

Po zaschnutí účinné látky sa zviera môže kúpať vo vode, pretože prípravok je po 48 hodinách vodeodolný. Pozitívne hodnotíme najmä jednoduchosť aplikácie a minimum vedľajších účinkov. Prípravok psov nijako neobmedzuje, nezapácha a je bezpečný aj v prípade, keď máte doma malé dieťa, čo sa tak úplne nedá povedať napríklad o obojku.

Pozor si dajte, ak máte psa s dlhou srsťou, tam sa naozaj dôkladne presvedčte, že sa obsah balenia dostal až na kožu psa a nezostal iba na srsti.

 • neobmedzuje psa
 • minimum vedľajších účinkov
 • nesmie sa aplikovať na šteňatá mladšie 8 týždňov
Zistiť cenu

Drontal Dog Flavour 150/144/50mg

Typ prípravkutablety
Doba účinnosti3 mesiace
Ochrana proti kliešťomnie
Ochrana proti blchámnie
Ochrana proti vnútorným parazitománo
Účinné látkyFebantelum, Pyrantelum, Praziquantelum

Poslednými zástupcami sú tablety s mäsovou príchuťou, ktoré tak pripomínajú nielen svojou vôňou, ale aj tvarom kocky psie maškrtu.

Drontal Dog Flavour je prípravok, ktorý hubí predovšetkým vnútorné parazity ako škrkavky, pásomnice, tenkohlavca i machovca.

Keďže má tableta uprostred deliacu ryhu, dávkovanie sa môže rozdeliť podľa aktuálnej váhy psa. Psom, ktoré majú 2-5 kg ​​stačí ½ tablety. Na každých ďalších 5 kg váhy pripadá ďalšie polovica tablety, takže pes s váhou 5-10 kg potrebuje 1 tabletu atď.

Ak je vaša sučka gravidná, tabletu používajte len po porade s vaším veterinárom, rozhodne sa nepúšťajte do indikácie sami.

Porciovanie tabletky nie je nijako náročné a u väčšiny psov nespôsobuje zažívacie problémy. Cena je úmerná kvalite, pozitívne hodnotíme aj „šalamúnske“ riešenie, že samotný prípravok vyzerá ako maškrta. Pre niektorých psov však môže byť až nápadne „převoněný“ a prípravok vám nezje ani tak. Toto je veľmi individuálne u každého psa, a preto je potrebné vyskúšať, či práve vášmu miláčikovi bude táto alternatíva vyhovovať.

 • ľahké delenie
 • vonia a chutí ako maškrta
 • nevhodné pre gravidné fenky
Zistiť cenu

Čo znamená pojem „antiparazitikum“?

Nie všetci poznajú tento pojem, preto je dobré ho všeobecne špecifikovať pred tým, než sa pustíme do samotného radca.

Ide o prípravky, ktoré chránia vašich domácich miláčikov pred blchami, kliešťami a inými vnútornými i vonkajšími parazitmi. Alternatívu proti ektoparazitom čiže vonkajším škodcom môžu vaši psíkovia zožrať vo forme maškrty, alebo im je aplikujete priamo na kožu.

Tzv. odčervující prípravky pôsobia na endoparazity čiže vnútorných škodcov, a nie je iná možnosť, než je psím kamarátom podať vo forme, ktorú prehltnúť.

Obojky proti blchám a kliešťom nielen pre malých psov

Tento typ ochrany proti vonkajším parazitom ako sú blchy a kliešte pôsobí niekoľko mesiacov v kuse. Dajú sa zohnať ako malé obojky pre malé plemená, tak veľké pre najväčšich zástupcov psov. Pozvoľné uvoľňovanie látok je k vášmu štvornohému kamarátovi oveľa šetrnejšie ako iné farmaceutické alternatívy. Obojky sú vodeodolné, takže sa nemusíte báť svojho maznáčika vziať v lete na prechádzku k rieke.

Poprední výrobcovia obojkov proti kliešťom:

Foresto

Najznámejší výrobca, ktorý si zakladá na dlhodobej účinnosti. Foresto dokáže odpudzovať a hubiť blchy aj kliešte až po dobu 7-8 mesiacov, a to aj v ich nedospelých štádiách.

O pozvoľné uvoľňovanie sa starajú látky Imidakloprid a Flumetrin, ktoré sú bezpečné ako pre ľudí, tak aj iné zvieratá, navyše nijako nezapáchajú.

Kiltix

Produkty tejto značky sľubujú účinnosť proti blchám aj kliešťom po dobu 7 mesiacov. Účinné látky sa nedostávajú do krvného obehu a sú šetrné k psie koži, avšak nie sú úplne bez zápachu.

Scalibor

Účinkuje nielen proti kliešťom a blchám, ale aj proti komárom aj pakomárom. Životnosť tohto obojku sa pohybuje medzi 5-6 mesiacmi. Deltamethrin obsiahnutý v obojku sa šíri rovnomerne po celom tele psa. Hoci nijako nezapácha a je vodeodolný, musíte si dať pozor, aby neprišiel do styku so šampónom – účinok obsiahnutého prípravku sa potom rapídne znižuje.

Sergeants Dual

Posledný zástupcovia v tejto rade existujú tak vo variante pre psov, tak aj pre mačky. Aktívne látky (propoxur, Phenothrin, Dikarboximid) hubí blchy aj kliešte celých 6 mesiacov, a to aj ich nedospelé jedince. Obojok sa skladá z hornej vrstvy, ktorá pôsobí ako repelent a z vrstvy spodné, ktorá sa vstrebáva priamo do podkožia zvieraťa. U tohto produktu sa stretnete s typickú vanilkovou arómou.

Pipety pre psov

Vynikajú hlavne svojou jednoduchou aplikáciou. Siahajú po nich najmä majitelia psov, ktorých psom vadí obojky, alebo nie sú na nosenie obojkov príliš zvyknutí. Ich nevýhodou je krátka doba účinku – približne 1-2 mesiace, a preto sa musia počas roka niekoľkokrát obnovovať, to sa môže finančne predražiť.

Pipety sú však vhodné aj do rodín s malými deťmi, kde práve malé dieťa môže prísť do kontaktu s látkami v obojku.

Často sa u nich stretnete s označením Spot on a najideálnejšie miesto k aplikácii predstavuje kože na krku zvieraťa.

Poprední výrobcovia

Advantix

Jej aktívne látky pôsobia iba jeden mesiac, ale dokážu ochrániť proti kliešťom, blchám, komárom aj bodavým muchám. Jedinou nevýhodu predstavuje látka Permethrin, ktorú mačky priamo neznášajú, a tak ak máte doma psov i mačky, siahnite po inej alternatíve.

Frontline

Účinkujú po dobu 1-2 mesiacov a dokážu vášho psieho kamaráta ochrániť nielen pred kliešťami, ale aj blchami a všenkami. Obsahuje látku Fipronilum, proti ktorej však začínajú byť mnohí škodcami imúnna, preto sa na trhu objavila nová rada Frontline Combo, ktorá obsahuje tiež Methoprenum. Na túto látku si parazity zatiaľ ešte nezvykli a účinne ich tak hubí.

Sergeants Green

Pôsobí síce púhych 3-6 týždňov, ale majú jednu obrovskú výhodu – sú vyrobené ako prírodné antiparazitikum. Účinná látka geraniol je obsiahnutá napríklad v ružovom oleji či v palmovom oleji.

Trixie

Opäť sa jedná o prírodnú variantu odpudzujúce mimo kliešťov a bĺch tiež roztoče, ktorá je založená na účinkoch nimbového oleja (o jeho ďalších skvelých účinkoch sa môžete dozvedieť tu).
Účinnosť látky sa odhaduje na 2-4 týždne.

Repelenty a spreje pre psy

Majú veľmi rýchly nastupujúcej účinok. Úplne stačí, keď sprej nastriekate tesne pred prechádzkou a máte postarané. Na druhú stranu je nutné, aby ste ho aplikovali denne.

Poprední výrobcovia antiparazitných sprejov

Arpalit Neo

Účinný proti blchám aj kliešťom i všetkým, a to na všetky ich vývojové štádiá

Biokill

Vďaka tomu, že je netoxický, je vhodný na ochranu domácich zvierat. Ale pozor, neaplikuje sa na zvieratá, ale iba na ich pelechy a okolité prostredie.

Fitprex

Vhodný pre psov i mačky. Chráni proti blchám, kliešťom a všenkám.

Fitpron

Ideálne pre psov, ktorí trpia na alergie.

Tablety pre psov

Na našom trhu nie sú až takou novinku, ale stále o nich málokto vie. Je to najmä z toho dôvodu, že nie sú voľne predajné, ale môžete ich zakúpiť len u veterinára.

Tento druh antiparazitík pôsobí až 12 mesiacov a psy ho veľmi dobre znášajú. Vo svojej podstate im ich podáte ako maškrtu, pretože presne tak vyzerajú aj vonia.

Najobľúbenejšími zástupcovia v tejto kategórii sú:

Bravecto

Disponuje vysokou mierou bezpečnosti, je neinvazívna a účinkuje až 12 týždňov. Zabíja ako kliešte, tak blchy, má rýchly nástup aj účinok, odoláva vode i umývacím prípravkom.

Nexgard

Jeho účinok je menšia ako u predchádzajúceho zástupcu – zhruba 5 týždňov. Usmrcuje blchy (do 8 hodín) aj kliešte (do 48 hodín po prichytenie).

Elektrické odpudzovače

Sú rovnako ako tablety novinkou na trhu a pôsobí tak, že sa zabudujú do obojku psa. Ultrazvukové impulzy, ktoré vydávajú, sú pre ľudí aj štvornohých miláčikov nepočuteľné. Dokážu však odpudiť parazity až na tri metre.

Tieto odpudzovače nijako nezapáchajú, avšak na kúpanie či pri prechádzke okolo rieky je vždy schovajte.

Ďalšie preventívne opatrenia

Hoci mnohokrát neslúži ako stopercentná ochrana, je dobré mať doma šampóny, ktoré pôsobia ako dočasná prevencia proti parazitom. Niektorí výrobcovia sľubujú krátkodobý účinok, avšak nie je možné očakávať, že po jednom umytí psíka sa na neho na prechádzke neprisaje žiadne kliešť.

Raz za čas myslite na hygienu psieho pelechu, ktorý dôkladne vyčistite, prípadne použite niektorý z antiparazitických sprejov. Psom to neublíži a možné záškodníkov, ktorí by vo psím pelechu mohli mať zárodky, to zahubí.

Prípravky proti vnútorným parazitom

Najčastejšie vnútorné parazity predstavujú pásomnice a škrkavky. Oba typy endoparazitov zdržiavajú v tenkom čreve zvieraťa a sú nebezpečné aj pre človeka, ktorý k nim môže prísť veľmi jednoducho treba na nechránenom detskom pieskovisku či pri obyčajnej hre so zvieraťom.

Z vyššie uvedených dôvodov je potrebné zvieratá pravidelne odčerviť, odborníci odporúčajú minimálne štyrikrát ročne, a to najmä u zvierat, ktoré lovia a požierajú myši, u šteniat i mačiatok a zvierat, ktoré majú pravidelné problémy s blchami – blchy sú totiž mnohokrát nakazené larvami pásomníc.

U šteniat nezáleží, či prišla do kontaktu s vonkajším prostredím. Všetko začína už v lone fenky, ktorá samotná mohla svoje šteňa nakaziť už v maternici. Dávajte si ale veľký pozor, aby prípravky podávané šteňatám boli určované na základe presného veku zvieraťa!

Odčervenie si stráži buď každý majiteľ sám, alebo mu ho pripomenie jeho veterinár. Ten tiež zvoľní najvhodnejší variantu prípravku – dajú sa aplikovať perorálnej pasty, tablety, prípadne spot-on ampulky.

Ako spoznám, že má môj pes vnútorné parazity?

Klasický príznak nákazy je tzv. „sánkovanie“ psa zadkom po zemi. Ďalej sa môže objaviť vracanie, hnačka, nechutenstvo, strata energie aj znížená kvalita srsti.

Ak sa u svojho domáceho maznáčika potrebujete zbaviť vnútorných parazitov, vždy sa poraďte so svojím veterinárom a nedávajte na rady svojho okolia. Musíte mať totiž na pamäti, že svoje zviera chcete vyliečiť nielen kvôli nemu samotnému, ale tiež kvôli vám. Väčšina vnútorných parazitov zvieraťa je prenosná a nebezpečná pre človeka.

Ako vybrať to najlepšie pre vášho miláčika?

Najjednoduchšie variantom je opýtať sa vášho veterinára, avšak základom sú tieto aspekty:

 1. Dĺžka srsti – iné prípravky používame pre krátkosrsté psy, iné pre dlhosrsté.
 2. Doba účinnosti – šampóny pôsobí iba veľmi obmedzenú dobu, spreje niekoľko týždňov, obojky niekoľko mesiacov. Kým spreje a repelenty pôsobí okamžite, u obojkov môžete očakávať nástup účinku až zhruba za týždeň.
 3. Druh parazitov – niektoré prípravky účinkujú iba proti blchám, iné proti kliešťom, ďalšie sú zasa kombinované.
 4. Domáce prostredie – je váš pes radšej vonku? Potom by ste mohli siahnuť po antiparazitickom obojku. Ak však prebýva radšej doma, siahnite po spreji, pipete alebo tabletke.
 5. Rasa psa – tu záleží predovšetkým na váhe a veľkosti zvieraťa. Obojky sú dostupné v niekoľkých veľkostných variantoch. U pipiet a žuvacích tabliet si musíte ustrážiť váhu psa. Ak máte ešte malé šteňa, určite nezabudnite na informáciu, od akého veku je prípravok vhodný.

Všeobecné rady na záver

 • Používajte prípravky preventívne (istú prevenciu predstavuje i šampón).
 • Nezabúdajte raz za čas vyčistiť aj psí pelech.
 • O zdravú a krásnu srsť sa postarajú nielen kvalitné granule, ale aj pravidelné kefovanie – aj to zamedzí parazitom udržiavať sa vo psím kožuchu.
 • Pokiaľ máte doma psa aj mačku dohromady, poraďte sa s veterinárom, akú ochranu zvoliť.
 • Nekúpte psa 2 dni pred nasadením obojku ani týždeň po jeho zložení.
 • Jednu dávku nikdy nerozdeľujte na dve menšie, vždy kupujte pipety na presnú váhu vášho maznáčika. Antiparazitiká pre malé psy sú bežne k dostaniu.
 • Starostlivo čítajte príbalové letáky daných produktov.
 • Nikdy nekumulujte viac účinných prípravkov naraz!
 • V prípade, že sa u vášho psa objavia blchy, vyberte najlepšie sprej s okamžitým účinkom, v tomto prípade sa zamerajte aj na okolie jeho pelechu.
 • Ak narazíte na prisaté kliešťa, vždy ho bezpečne vytočte a postihnuté miesto dezinfikujte.

V neposlednom rade nezabúdajte tiež na to, že zdravý pes je šťastný pes. Jeho celkovú vitalitu a zdravie podporíte ako životom bez otravných vonkajších parazitov, tak dobrým zažívaním bez parazitov vnútorných. Top špici predstavujú v starostlivosti o veľké i malé chlpáča doplnky stravy, ktoré zabezpečia celkovú pohodu psie aj vašu, pretože aký pán, taký pes. Packu na to, hračku za to! 🙂

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo