Ako vybrať aróma difuzér

Pokiaľ chcete mať voňavý domov, navodiť si pohodovú atmosféru, môže vám vypomôcť aróma difuzér. Vysvetlíme vám, čím sa jednotlivé typy difúzorov vyznačujú, ako pracujú a na čo je potrebné dať si pozor. Zásadným kritériom, podľa ktorého budeme vyberať je typ difúzora. Vybrať si môžete napríklad ultrazvukové, vzduchové, tyčinkové, elektrické. Potom už sa zameriame hlavne na objem zásobníka, výkon prístroja, dĺžku chodu, a v neposlednom rade dizajn a samozrejme cenu. Predstavíme vám 5 recenzií rôznych výrobkov a pomôžeme vám v tom, ako vybrať si ideálny aróma difuzér na základe vašich preferencií. Tiež si ukážeme, ako správne aróma difúzory čistiť a ako sa o ne starať. Budeme sa tiež venovať výberu esenciálnych olejov do aróma difúzorov a tomu, na čo sa najlepšie hodí. Ten najlepší top aróma difuzér sa stane nevyhnutnosťou, bez ktorej si život už len ťažko dokážete predstaviť.

Recenzie aróma difúzorov

Do testu aróma difúzorov sme vybrali 5 produktov, predovšetkým tyčinkového a ultrazvukového typu, pretože tie u užívateľov patria k najobľúbenejším. Pri hodnotení sme sa zamerali na ovládanie, funkcie aj dizajn.

Aroma difuzér Sumó

Typultrazvukový
Napájanieelektrická sieť
Príkon8 W
Objem300 ml
Rozmery v cm17 x 12,5
Hmotnosť396 g
Funkciearomaterapia, zvlhčenie vzduchu, chromoterapia
Ovládaniepomocou 2 tlačidiel
Tichý a bezpečný chodáno
Funkcia farebného podsvieteniaáno
Časovačáno
Automatické vypnutieáno

Tento dizajnový aróma difuzér od firmy Nature7, patrí medzi ultrazvukové elektrické difúzory. Pomocou ultrasonického vlnenia sú častice aromatického oleja rozložené na extrémne malé častice, a následne rozstrekované do priestoru. Esenciálny olej si zachováva nielen svoju vôňu, ale aj ďalšie pozitívne vlastnosti.

Tento aróma difuzér je vyrobený vo vydarené imitácii svetlého dreva a vyzerá veľmi pekne. Vďaka svojmu elegantnému a zároveň neutrálnemu dizajnu sa hodí ako do rodinných domov, či už do obývacej izby alebo spálne, tak napríklad do wellness zariadenie či masážnych centier, rokovacích miestností a pod.

Možno ho použiť na zvlhčenie a aromatizáciu interiéru. Spríjemnia váš pobyt v miestnosti a vy si krásne odpočiniete. Mimo to sa často môže stať aj vaším malým domácim „lekárom“. Správny výber esenciálneho oleja vám pomôže pri liečbe nádchy, bolesti hlavy alebo pri nespavosti.

Použitie je veľmi jednoduché a zvládne ho každý. Po naliatí vody a esenciálneho oleja do nádobky, uvediete prístroj do prevádzky tlačidlom „MIST“ (hmla). Aróma difuzér začne produkovať vodnú hmlu a esencie začne krásne voňať. Podľa počtu stlačení si vyberiete dobu prevádzky, nastaviť si môžete vypnutia po 1 -3 – 6 hodinách. Ak by v difuzéru došla voda, nemusíte sa ničoho obávať, sám sa vypne. Objem nádoby je 300 ml, čo je taký stred.

Ďalším tlačidlom na prístroji „LIGHT“ (svetlo) ovládate režim farebného podsvietenia. Týmto spôsobom môžete zlepšiť svoju relaxáciu, ide o terapiu pomocou farebného spektra tzv. chromoterapii. Môžete si nastaviť buď automatickú zmenu farby alebo si vybrať z 8 rôznych farieb. Voliť možno svetlejšie alebo naopak intenzívnejšie farby. Ak tlačidlo LIGHT pridržíte, režim svietenia sa vypne.

Počas prevádzky ho môžete prenášať na iné miesto, ak potrebujete. Oceníte jeho tichú prevádzku a šetrné uvoľňovanie aromatického oleja.

 • nádržka je primerane veľká pre použitie v domácnosti
 • sám sa vypne, ak dôjde náplň
 • vyvedená imitácia dreva
 • časovač
 • tichý chod
 • horná plastová časť nezapadá do prírodného konceptu
Zistiť cenu

STADLER FORM JASMINE

Typultrazvukový
Napájanieelektrická sieť
Príkon7,2 W
Objem100 ml
Rozmery v cm13 x 9 x 13
Hmotnosť400 g
Funkciearomaterapia, zvlhčenie vzduchu
Ovládaniepomocou 2 tlačidiel
Tichý a bezpečný chodáno
Funkcia farebného podsvietenianie
Časovačáno
Automatické vypnutienie

Jedná sa o trochu drahšie ultrazvukový difuzér, ktorý patrí ale medzi kvalitné prístroje. Výrobcom je švajčiarska firma Stadler Form. Jasmine svojím vzhľadom pripomína misku alebo kvetináč a hodí sa do každého priestoru. Aróma difuzér je vyrobený z plastového, pogumovaného materiálu a pocitovo je na dotyk veľmi príjemný. Nájdete ho v rôznych farbách, či už v jasnej červenej veselej farbe alebo aj v bielej, čiernej, bronzovej, limetkovej, berry / ružové. Vďaka veľkému výberu farieb ho môžete ľahko zladiť s vašim moderným interiérom.

Pracuje na princípe ultrazvukovej technológie a pomocou keramické doštičky sa esenciálny olej s vodou zmení na studenú paru, ktorú postupne uvoľňuje do priestoru.

Návod je veľmi jednoduchý. Po otvorení veka prístroja naplňte nádobu vodou maximálne po príslušnú značku (MAX). Voda nesmie vniknúť do priestoru výstupu vzduchu. Potom pridajte 2-3 kvapky svoje obľúbené vonné esencie priamo do vody, nie je nutné miešať, ultrazvuková membrána to urobí za vás.

Potom už stačí len zapnúť tlačidlom. Zapnutie je signalizované bielou LED kontrolkou na prednej strane. Samozrejme nezabudnite prístroj zapojiť do zásuvky.

Tento difuzér má menší objem nádobky, je to 100 ml, pri naplnení je uvedené, že vydrží nepretržite cca 8 hodín aromatizovať priestor. V realite je to skôr 6 – 7 hodín.

Môžete si ale zvoliť medzi dvoma režimami. Ak potrebujete miestnosť intenzívne prevoňať, zvoľte si nepretržitú prevádzku. Bežnejšie a aj ekonomickejšie je režim, kedy difuzér 10 minút beží a 20 minút odpočíva. V tomto prípade náplň nádobky vydrží približne 20 hodín.

Difuzér tiež disponuje systémom samovypnutie, ak sa nádobka vyprázdni. Je teda praktický a bezpečný.

LED svietenie tu nenájdeme, ide o nenápadný aróma difuzér, ktorý ľahko zapadne do dizajnu priestoru.

Difuzér Jasmine vám môže priniesť skvelú každodennú relaxáciu. Je vhodný na aromaterapiu, pri ktorej vám zlepší náladu a pri pravidelnom používaní s vhodnými éterickými olejčeky sa pozitívne prejaví aj na vašom zdraví.

 • samovypnutie keď dôjde náplň
 • overený výrobca
 • kvalita
 • pekný dizajn
 • malá nádržka
 • chýba časovač
 • vyššia cena
Zistiť cenu

Hutermann Y01 aroma difuzér Black

Typultrazvukový
NapájanieUSB, 5 V
Príkon3 W
Objem130 ml
Rozmery v cm13 x 9 x 13
Hmotnosť400 g
Funkciearomaterapia, zvlhčenie vzduchu, chromoterapia
Ovládaniedotykové tlačidlo
Tichý a bezpečný chodáno
Funkcia farebného podsvieteniaáno
Časovačnie
Automatické vypnutienie

Ak nechcete minúť za difuzér väčšiu sumu a pritom vám vyhovuje mať difuzér, ktorý môžete použiť ako na aromaterapiu, tak chromoterapiu, môžete si zakúpiť tento výrobok. Pretože napájanie je cez USB a prístroj je malý, bude sa vám hodiť aj na cesty. Na druhú stranu nemá tento prístroj tak dlhú výdrž a pre niekoho môže byť príliš maličký.

Tento aróma difuzér pracuje na ultrazvukovom princípe. Tým zachováva účinnosť liečivých aromatických olejov. Jeho hlavnou úlohou je samozrejme pomôcť vám zrelaxovať vašu myseľ a oddýchnuť si po náročnom dni. Prevonia vašu domácnosť a pomôže vám zvlhčiť vzduch. Iste oceníte jeho tichý chod, nebude vás rušiť, keď budete chcieť odpočívať alebo ak ho budete mať zapnutý pri spánku.

Má jednoduchý dizajn a môže sa stať vhodným interiérovým doplnkom. Jeho výrobcom je firma Hutermann. Nájsť ho možno tak v čiernej alebo bielej variante, tak pre priaznivcov prírodného štýlu interiéru, tiež v imitácii svetlého či tmavého dreva.

Tento aróma difuzér s rozmermi 10 x 10 cm a objemom nádoby 130 ml môže približne 3,5 hodiny vytváraný hmlový voňavý opar.

Používanie prístroja je veľmi jednoduché. Jednoducho odskrutkujte veko a potom naplňte vodou a kvapnete niekoľko kvapiek 100-percentného esenciálneho oleja. Ten nie je k výrobku pribalený a výber je teda na vás.

Potom už stlačíte tlačidlo a prístroj začne pracovať. Zároveň sa rozsvieti LED, ktoré postupne mení farby. A tak vám aróma difuzér pomôže relaxovať nielen aromaterapiou, ale aj terapiou pomocou farebného spektra. Tento aróma difuzér disponuje 7 farbami. LED svietenie možno stlačením tiež vypnúť.

Súčasťou balenia je aj USB 5V, rovnako ako 2 ks tyčinkových tampónov. Výmena tampónu sa vykonáva, ak je tampón veľa zanesený olejom, alebo pri zmene požadovanej vône.

Nezabudnite si prikúpiť esenciálny olej. Je na vašej momentálnej nálade, akého aromaterapeutického účinku chcete dosiahnuť. Chcete sa napríklad upokojiť a zároveň rozveseliť – zvoľte napríklad škoricovú vôňu. Eukalyptus je známy tým, že zvýši vašu aktivitu mozgu a tiež vás nakopne po únavnom dni. V lete vám pomôže zbaviť sa komárov. A tak by sme mohli pokračovať. Výber vôňu a éterických olejov je naozaj bohatý. A potom už sa môžete tešiť na to, ako si spríjemníte vaše chvíle.

 • možno použiť aj na chromoterapiu
 • malý, môže sa použiť ako cestovné, napájanie cez USB
 • lacný
 • treba prikúpiť si olej
 • malý objem nádržky, nízky príkon
Zistiť cenu

Millefiori Milano aroma difuzér Selected

Typtyčinkový
Napájanie/
Príkon/
Objem350 ml
Rozmery v cm28
Hmotnosť110 g
Funkciearomaterapia
Ovládanie/
Tichý a bezpečný chodáno
Funkcia farebného podsvietenianie
Časovač/
Automatické vypnutie/

Na tento tyčinkový aróma difuzér talianskej firmy Millefiori sa môžete spoľahnúť, pokiaľ ide o kvalitu surovín pri výrobe esenciálne náplne. Suroviny sú veľmi starostlivo vyberané. Millefiori Milano je renomovaná talianska spoločnosť, radí sa medzi najvýznamnejších svetových výrobcov interiérových parfumov. Je vnímaná ako výborný odborník na sofistikované bytovej vône. Dizajnové spracovanie výrobku je jednoduché, ale veľmi podarené. Použitie je vhodné do stredne veľkých priestorov.

Pro tento aróma difuzér netreba žiadnej elektrické energie. Funguje tak, že do skleneného flakónu, ktorý má decentný štítok a je ukončený kovovým krúžkom vložíte prírodné steblá (tyčinky) a vonná esencia po nich začne postupne vzlínať a nádherne interiér prevonia.

Intenzitu vône si regulujete podľa počtu a dĺžky vložených stebiel. Dĺžka aromatizácie sa líši podľa mililitráže. Dôležité je aj umiestnenie difuzéru v miestnosti. Intenzitu môže ovplyvniť totiž aj veľký prievan. Zároveň je dobré vybrať miesto, kde vzduch prúdi, aby sa vôňa mohla šíriť.

Konkrétne u tohto výrobku nájdeme vonnú esenciu vzácneho cédrového dreva. Ten, kto má rád sladšie, intenzívnu a zvodnú vôňu, si príde na svoje. Vrcholom vône sú pomarančové kvety ylang ylang. Srdcom vône sú cédrové listy, žltá broskyňa, elemi, slivka z Damasku, mrkvová semienka, bazalka a modrý harmanček. Základ vône tvorí vanilkové struky z Madagaskaru, opopanax pačuli a už spomínané drevo z marockého cédru a tiež Gualaicové drevo.

Ak by ste túžili po inej vôňi, táto firma uvádza na trh veľký rozsah vôní a určite si každý vyberie.

Flakón štíhleho tvaru z ľadového skla má objem 350 ml. Náplň vydrží zhruba 3 mesiace. Potom si môžete samozrejme kúpiť náhradnú náplň a difuzér používať ďalej. Ak by ste chceli zmeniť vonnú esenciu, je potrebné vložiť nové tyčinky.

 • kvalita, overený výrobca
 • netreba elektrická energie
 • kvalitná vonná náplň
 • nemá časovač
 • vonia stále
Zistiť cenu

IMMAX aroma difuzér 08938L

Typultrazvukový
Napájanieelektrická sieť
Príkon10 W
Objem250 ml
Rozmery v cm15,6 x 15,6 x 14,3
Hmotnosť332 g
Funkciearomaterapia, zvlhčenie vzduchu, chromoterapia
Ovládanie1 kolískové tlačidlo
Tichý a bezpečný chodáno
Funkcia farebného podsvieteniaáno
Časovačáno
Automatické vypnutieáno

Aróma difuzér od značky Immax má zaujímavý elegantný vzhľad s drevenými nožičkami, na ktorých stojí bielo šedé plastové telo difuzéru. Bude sa vynímať ako v obývacej, tak detskej izbe. Vrchná časť aróma difuzéra môže svietiť vďaka LED RGB svetlu. Navrchu prístroja nájdeme výdych pary.

Tento difuzér disponuje 250 ml nádržkou na vodu. Hodí sa na dochucovanie miestnosti o veľkosti cca 12-20m2.

Môžete si zvoliť zo 7 farieb podsvietenia, ktoré sa môžu rôzne prelínať a prispieť tak k vašej dobrej nálade. Pri tomto aróma difuzéri nájdeme tiež časovač (30,60 a 180 minút).

Pokiaľ dôjde náplň v nádržke, prístroj sa sám vypne. Táto praktická funkcia nebýva u všetkých prístrojov samozrejmosťou.

Energie do prístroja je dodávaná pomocou sieťového adaptéra (vstup: AC 100-240V, výstup: 24V / 0.6A), ktorý je súčasťou balenia. Hlučnosť je uvádzaná 35 dB. Pocitovo pri bežnom fungovaní v domácnosti nič nepočujete.

S týmto ultrasonickým difuzérom si môžete zvlhčiť a prečistiť vzduch. Je na vás, aký esenciálny olej si vyberiete. Správnou voľbou sa môžete uvoľniť, zbaviť sa napätia a stresu alebo povzbudiť svoju myseľ sa vybudiť k lepším pracovným či študijným výkonom. Pomôže vám zabezpečiť tú pravú domácu pohodu. Vďaka modernému neutrálnemu spracovaniu sa aj vaším dizajnovým módnym doplnkom do domácnosti.

 • zaujímavý vzhľad
 • prijateľná cena
 • všetky funkcie – aromaterapia, zvlhčenie vzduchu aj terapia farebným spektrom
 • nič
Zistiť cenu

Prečo vôbec kúpiť aróma difuzér?

Rozhodli ste sa, zaobstarať si aróma difuzér? Alebo po ňom zatúžila vaša žena a vy neviete, o čom to vlastne vôbec hovorí? Áno, kúpa difuzéra je určite dobrý nápad. Zvlášť v dnešnej uponáhľanej dobe. Bez toho si to uvedomujeme, tak keď vstúpime do akéhokoľvek priestoru, či už sa vraciame domov, do práce alebo sa napríklad ideme zrelaxovať na masáž, prvým dojem v nás zanechá vôňa interiéru.

Tá má veľký vplyv našu myseľ i telo, a ak je vôňa príjemná, aj my sa dobre naladíme. Preto dnes veľa ľudí hľadá výrobky, ktorými toho môžu dosiahnuť. Môžeme na to použiť lacnejšie vonné sviečky alebo aromalampy, ktoré fungujú na princípe zahrievanie éterických olejov. Z tohto dôvodu ale nie sú z bezpečnostných dôvodov všade vhodné. Musíme stále myslieť na to, aby sme nezabudli sviečku zhasnúť, a nedokážeme sa tak úplne uvoľniť. Navyše nie sú tak efektívne a ani príliš zdravé. Niektoré sviečky totiž obsahujú umelé látky, ktoré sa pri horení uvoľňujú.

Preto, ak chcete nádherne prevoňať akýkoľvek priestor a navodiť si príjemnú atmosféru a pritom sa vyhnúť nebezpečenstvu požiaru, pomôže vám k tomu práve aróma difuzér. Ide o malý a bezpečný prístroj, ktorý rozptýli esenciálne vône do priestoru. Priestor môže nielen prevoňať, ale niektoré z nich tiež zvlhčujú ovzdušia. Vybrať si môžete medzi krásnymi dizajnovými aróma difúzory. A nájdeme tiež tie, so svetelným efektom, ktoré nás zrelaxujú pomocou chromoterapie. Ešte je dobré poznamenať, že ako samotný aróma difuzér, tak vonné esencie do neho sa môžu stať vhodným darčekom.

Ako sa ale vyznať v tom, ktorý je ten naj aróma difuzér a ktorý bude pre vás jasnou voľbou? V našej malej poradni sa pozrieme na to, čo je dobré si rozmyslieť pred kúpou.

Parametre: podľa čoho aróma difuzér vybrať?

Najprv je dôležité vybrať si typ. Aké typy aróma difúzorov môžeme na trhu nájsť?

V zásade môžeme difúzory rozlíšiť na:

 • tyčinkové, ktoré sú na trhu veľmi časté a tiež obľúbené.
 • vzduchové (nebulizačné) aróma difúzory s veľkým výkonom, tie sú vhodné do väčších priestorov,
 • difuzéry ultrasonické (ultrazvukové), ktoré majú zase výhodu v tom, že môžu fungovať ako malé zvlhčovače vzduchu. Vyberať môžete u tohto typu z mnohých produktov.

Každý z týchto typov pracuje na inom princípe a má svoje výhody aj nevýhody, ktoré si následne prestavíme.

Čo sa týka výkonu, ak chcete dobre účinný difúzor, potom si vyberte ten, ktorý má príkon najmenej 10W. Často sa u aróma difúzorov uvádza údaj, pre aký veľký priestor v m2 je difuzér vhodný. Záleží samozrejme aj na objeme nádržky.

Ak ste sa rozhodli kúpiť elektrický aróma difuzér, všimnite si aj toho, či má časovač. Väčšina elektrických difuzérov disponuje nastavením striedavého alebo kontinuálneho parného módu, tzn, že si môžete nastaviť časovač vypúšťanie vône v rôznych intervaloch.

Keď mu je pre vás dôležitý dizajn interiéru, do ktorého aróma difuzér kupujete, určite sa budete zaoberať tiež vzhľadom difúzora. Je dôležité, aby do interiéru zapadol a miestnosť nijako nenarušoval, ba naopak. Na trhu nájdeme krásne kúsky, a ak vyberiete dobre, môžu sa stať vítaným prvkom v interiéri. Nájdeme difuzéry drevené, imitáciu dreva, keramické i zo skla.

V ponuke nájdeme aj difuzér na diaľkové ovládanie, s ktorým si užijete maximálne pohodlie.

Jednotlivé typy aróma difúzorov a ich použitie

Aby ste sa správne rozhodli pre svojho víťaza, je dobré sa najskôr pozrieť na druhy arómu difúzorov.

Nebulizačný aróma difuzér

Použitie vzduchového (nebulizačního) aróma difuzéra je jednoduché. Súčasťou prístroja je sklenená banka, do ktorej sa naleje malé množstvo, čo je približne 1 až 2 lyžičky, neriedeného esenciálneho oleja. Olej postupne vzlína a dostane sa do Venturiho trubičky z fúkaného skla. Malá pumpička vháňa do prístroja vzduch a tým sa vôňa postupne rozptýli do izby.

Nevýhodou je hluk (vrnenie) vzduchovej pumpy. Aróma difuzér je kvôli tomu dosť hlučný, preto prináša malé obmedzenia v tom, ak chcete v miestnosti relaxovať, meditovať. Je to ale veľmi individuálne a niekomu vadiť nemusí.

Naopak výhodou je veľký výkon prístroja. Vôňa z tohto difuzéra je veľa koncentrovaná a preto, ako už sme napísali, sú tieto typy vhodné do veľkej miestnosti, zvládnu aj 100 m2. Väčšinou stačí pár minút difúzie a miestnosť sa presýti nádhernou vôňou.

Pretože sa v tomto prípade používa iba olej bez vody, je vhodné si zaobstarať tento typ aj v prípade, keď máte v miestnosti väčšiu vlhkosť vzduchu a už ho nechcete viac zvlhčovať.

Za nebulizačné aróma difúzory zaplatíte zvyčajne vyššiu cenu ako za ultrazvukové a je tiež nutné počítať s pravidelným čistením sklenenej banky. Avšak aj ultrazvukový difuzér vyžaduje údržbu. O tom ale neskôr.

Dobrá rada: Ak potrebujete vôňu do väčšieho priestoru, napríklad do hotelov, wellness či masážnych salónov, bude pre vás vzduchový aróma difuzér ten pravý výrobok. Vôňa, ktorá je neriedená vodou navyše v miestnosti zostáva dlhšiu dobu. Tento typ kúpime skôr v špecializovaných obchodoch. Nájdeme tu difúzory, ktoré disponujú naozaj objemnú nádržkou na esenciálny olej.

Ultrazvukový aróma difuzér

Ultrazvukový, nájdeme ho aj pod názvom ultrasonický či len sonický aróma difuzér, pracuje na báze ultrazvukové technológie. Ide o princíp ultrasonického kmitania, čo sú vlny, ktoré naše ucho nezaznamenáva. Znie to zložito, ale uvidíte, že obsluha je veľmi jednoduchá.

Difuzér je vybavený nádobkou, do ktorej sa naleje voda spolu s pár kvapkami esenciálneho oleja. Na dne nádoby je keramická doštička, ktorá začne po zapnutí prístroja kmitať. Zvukové vlny sú schopné vodu rozrušiť a meniť ju vo viditeľnú „páru“. Nemusíte sa báť, že sa oparíte, je úplne studená. Uvoľňovaním páry sa začne vzduch v miestnosti prečisťovať, vďaka svojim antibakteriálnym schopnostiam.

Aróma difuzér potom funguje aj ako zvlhčovač vzduchu a čo je hlavné, do miestnosti sa začne šíriť svieža vôňa. Práve preto, že v tomto prípade nedochádza k zahrievaniu esenciálnych olejov, ako napríklad u aróma lampy, vôňa sa nezmení. Dôležitým faktom je aj to, že tiež terapeutické účinky oleja zostanú.

Jedná sa o veľmi šetrný a bezpečný spôsob prevoňanie a spríjemnenie bytu, či iného priestoru. Niektoré difuzéry mávajú poistku, ak voda či náplň dôjde, prístroj sa sám vypne. Preto sa na tento fakt pri nákupe tiež zamerajte.

U tohto typu difúzora je veľmi dôležité, aby bol vyrobený z odolného materiálu. Myslíme tým hlavne plastovú nádobku. Zvlášť, ak chcete používať svieže, citrusové vône. Tie totiž rady plasty narušujú. Ak si prajete vzduch iba zvlhčiť, nepridávajte esenciálne oleje a použite iba vodu.

Je nutné vedieť, že sa jedná o elektrický difuzér, musíte ho umiestniť tam, kde je v blízkosti elektrická zásuvka. Iste u tohto typu oceníte jeho tichý chod, môžete v pokoji relaxovať a nič vás neruší.

Nájdeme aj aróma difúzory meniace farby. Sú vybavené LED svetlom, ktoré môže meniť farbu a intenzitu. Nie je to však svetlo ako na laserovej párty. Jedná sa o svetlo veľmi jemné, ktoré vás rušiť nebude, skôr umocní nádhernú atmosféru.

Výhodou býva pomerne veľký zásobník na vodu, umožní vám spravidla minimálne 3 – 5 hodín plynulého chodu, samozrejme záleží na veľkosti zásobníka. Tá u ultrazvukového difuzéra býva v rozmedzí od 100 do 500 mililitrov. U ultrazvukového typu difuzéra môžete počuť predovšetkým ľahké bublanie.

Dobrá rada: Bežné aróma difúzory do bytu, ktoré pre svoj chod potrebujú elektrickú energiij, sú strednej veľkosti a je nutné ich umiestniť v blízkosti elektrickej zásuvky. Existujú ale aj malé aróma cestovné difúzory. Tie sú napájané cez USB, bývajú vyrobené väčšinou z plastu. Môžete si ich vziať napríklad na dovolenku alebo do práce, kde vám spríjemní vaše prostredie.

Tyčinkový aróma difuzér

Jednoduché, ale účinné, tak by sa dal charakterizovať tyčinkové izbový aróma difuzér. Patrí medzi najpoužívanejšie difúzory a nájdeme medzi nimi veľa pekných kúskov. Môžete si vyberať difúzory so sklenenou, porcelánovú alebo keramickú nádobou. Tie už bývajú väčšinou naplnené vonnou esenciou. Náplň do aróma difuzéra je zabezpečená proti vyliatiu, preto musíme pred prvým použitím odstrániť viečko. Väčšinou už si v tomto prípade vyberiete medzi vôňami, ktoré vám vyhovujú alebo na ktoré máte práve náladu. Ďalšou možnosťou je kúpa tyčinkového difuzéra bez náplne a sami si potom už dokúpite vašu obľúbenú vôňu.

Do zdobeného otvoru potom vložíte tyčinky, ktoré sú súčasťou balenia. Môžete vložiť najprv polovicu tyčiniek a zistiť, či vám intenzita prevoňanie vyhovuje. Potom prípadne vložiť zvyšné tyčinky. Riaďte sa veľkosťou priestoru.

Tyčinky do seba postupne nasiaknu vonnú náplň, môže to trvať dlhší čas. Nezľaknite sa toho, že náplne spočiatku veľa ubudlo. Neskôr sa ubúdania náplne ustáli. Tyčinky môžete tiež občas otočiť a tým zvýšiť intenzitu vône. Samozrejme dôjde ku väčšej spotrebe náplne.

Nevkladajte do difuzéra ale väčší počet tyčiniek, než je priložené. Dôležité je umiestnenie difuzéra na miesto, kde prúdi vzduch, ale zároveň nie je veľký prievan.

Dobrá rada: Ak máte doma menšie deti alebo domácich miláčikov, je vhodnejšie dať aróma difuzér mimo ich dosahu. Difúzery by nemali byť používané nepretržite. Tiež je dôležité miestnosť, kde sa aróma difuzér nachádza, dobre vetrať. Pokiaľ máte doma cez celý deň domáceho maznáčika, radšej buďte s používaním opatrní, celodenná aromaterapia by im nemusela urobiť dobre.

Funkcie

Okrem toho, že aróma difúzory osviežujú vzduch, môžu disponovať aj ďalšími funkciami. Medzi najobľúbenejšie sa radí:

 • Zvlhčovanie vzduchu – hodí sa predovšetkým do miestností, kde je príliš suchý vzduch. Tam kde sa drží vlhkosť, vzduch rozhodne nezvlhčujte. Mohlo by dôjsť k tvorbe plesní.
 • Chromoterapia – nádoby, ktoré zároveň vie meniť farbu, vás vystavujú chromoterapii. Jedná sa o liečbu pomocou farebného svetla, ktoré umocňuje relaxáciu a dokáže ovplyvniť atmosféru.
 • Časovač – je možné si nastaviť, v akých časových intervaloch sa bude vôňa uvoľňovať.

Ako sa starať o aróma difúzory, čistenie difúzorov

Ako už bolo povedané, aby difúzory správne fungovali, vyžadujú vašu starostlivosť a údržbu. Nejedná sa však o nič zložité. V každom návode určite nájdete ten správny postup, preto si pozorne prečítajte priložený leták. Všeobecne však môžeme povedať toto:

 • U nebulizačního difuzéra je nutné starať sa o sklenenú banku. Súčasťou tejto banky sú dve veľmi tenké sklenené trubičky. Zvlášť citrusové esenciálne oleje zapríčiňujú usadzovanie nečistôt v týchto trubičkách. Kúpte si čistiacu zmes, ktorú nalejte namiesto oleja do prístroja a zhruba na 5 minút ho zapnete. Potom nechajte banku uschnúť. Táto zmes je zložená z alkoholu a esenciálneho oleja z lavadninu a krásne difuzér prečistí. Pokiaľ práve čistiacu zmes nemáte, môžete použiť aj čistý alkohol. Iné čistiace prostriedky ale nepoužívajte.
 • Údržba ultrazvukového aróma difuzéra je veľmi jednoduchá. Tento typ má väčšinou plastovú nádobku, do ktorej sa kvapká olej s vodou. Usadeniny vyčistíme jednoducho vodou s bielym octom. Použite len jemnú handričku a dajte si pozor, nech nepoškodíte keramickú doštičku. Samozrejmosťou je to, že pred čistením odpojte zariadenie od elektrickej energie. Tiež je dôležité nenechávať vodu v difuzéru, ak prístroj nepoužívate. Zbytočne sa bude tvoriť vodný kameň. Aj z tohto dôvodu odporúčame dávať destilovanú vodu.
 • Čo sa týka tyčinkového aróma difuzéra, tu stačí jednoducho po spotrebovaní aróma esencie, nádobku vypláchnuť teplou vodou a naplniť znovu náplňou zhruba do ⅔ nádržky. Potom môžete vložiť nové tyčinky.

Výber esenciálnych olejov

Pri výbere vonných olejov do aróma difúzorov je dôležité vyberať hlavne 100% prírodné oleje. Zložitý proces výroby a pôvod obsahu sa samozrejme premieta aj do celkovej ceny. Pravda je ale to, že éterické oleje na rozdiel od chemických majú liečivé účinky. Sú schopné prenášať informácie v našom tele, odblokovať rôzne problémy a pomôcť napríklad pri zápaloch alebo problémoch so zlou činnosťou hormonálneho systému.

Syntetické oleje sú vyrobené chemickou cestou v laboratóriu. Síce vonia, ale nikdy nám neprinesú tak blahodarné účinky ako tie prírodné. Môžu tiež spôsobovať ťažkosti alergikom. Tu sa určite neoplatí šetriť.

Silice sú veľmi koncentrované látky s mnohými zaujímavými vlastnosťami. V čistej prírode je nájdeme ako v kvetoch, kôre, listoch, tak i koreňoch stromov alebo bylín. Môžu ovplyvňovať nielen našu náladu, energiu alebo zahnať únavu, ale môžu nás aj liečiť a prispievať k lepšiemu zdraviu. Niektoré slúži aj ako prírodné repelenty či antivirotikum.

Každému však sedí iná vôňa do aróma difuzéra, a čo sa jednému páči, môže na druhého pôsobiť negatívne. Preto si vždy pred kúpou vôňu vyskúšajte. Popremýšľajte, či vám vôňa aj po dlhšej dobe bude príjemná a nebude vás z nej bolieť treba hlava.

V našom bežnom živote nastanú rozmanité situácie a chvíle. Niekedy sa potrebujeme upokojiť, inokedy naopak povzbudiť a rozveseliť. Preto je dobré mať doma aróma oleje pre rôzne príležitosti.

Vyberať môžete z mnohých druhov olejov. Dôležitým prvkom pri výbere je:

 • latinský názov rastliny,
 • ďalej si všimnite miesta, odkiaľ olej pochádza,
 • zloženie
 • a samozrejme vyznačenie dátumu trvanlivosti.

Každý solídny výrobca uvedie na etikete potrebné informácie a vždy sú oleje uchovávané v tmavej fľaši, inak by mohlo dôjsť k ich znehodnotenie. Najmenej vydrží éterické citrusové oleje, ale napríklad olej z cédrového dreva má trvanlivosť aj 10 rokov. Je dôležité fľaštičky s olejmi nenechávať otvorené, podliehajú oxidácii.

Odporúčame esenciálne oleje striedať, ak totiž určitý olej používate dlhodobo, prestáva mať na vás takýto účinok. Nájdite si vhodnú kombináciu olejov a najmenej po mesiaci je striedajte. Buďte pri výbere tiež opatrní, ak máte vysoký alebo nízky tlak. Rovnako tak aj tehotné ženy musia byť pri výbere obozretné.

Oleje na prečistenie domova

Niektoré difúzory majú domov ako prevoňať, tak prečistiť. Môžu napríklad pohlcovať pachy z kuchyne či z cigariet. Môžete použiť vône ako eukalyptus citrónový, citrón, grapefruit, alebo pomaranč sladký. Zápach na toalete zneutralizuje treba borovice lesná, alebo jedľa balsamová.

Oleje pre relaxáciu

Ak ste mali náročný deň a chcete sa uvoľniť a harmonizovať svoje telo i dušu, použite oleje, ktoré vás upokojí, navodí relaxačné náladu. Ak budete aplikovať napríklad levanduľa, eukalyptus, mätu, rozmarín alebo yzop lekársky, určite nebudete sklamaní.

Oleje na lepšie zaspávanie

Ak máte problémy so zaspávaním, i v tomto vám môžu oleja pomôcť. Esencia určitých olejov vás pomôžu preniesť do krásneho sna. Pre tento prípad je vhodná napríklad levanduľa, mandarínka či esenciálny olej z grapefruitu alebo tea tree.

Oleje pre povzbudenie

Niekedy naopak potrebujeme telo i myseľ povzbudiť. Vybrané esencie vám zbystrí myšlienky a vy sa tak môžete sústrediť napríklad na štúdium alebo na prácu. Pre tento okamih si vyberte napríklad borovicu lesnú, rozmarín, ružové drevo alebo vavrín.

Oleje pre romantické chvíľky

Ak si chcete navodiť romantické chvíle, užiť si pekný večer, nájdete aj esencie, ktoré vo vás prebudí vášeň. Či už použijete mätu, rozmarín, levanduľu alebo santalové drevo, chybu neurobíte

Niektoré aróma oleje sú vhodné aj pre deti, radšej sa ale poraďte s odborníkmi a neexperimentujte sami.

Tiež je potrebné si uvedomiť, že do každej miestnosti sa hodí iná vonná esencia. Výrobcovia aróma difúzorov predstavujú po celý rok rôzne novinky, ktoré sa napríklad hodia k aktuálnemu ročnému obdobiu. Výber vôní je naozaj široký. Veľmi obľúbená je napríklad esencia levandule, mandarínky, ruže, cédru … Môžete si tiež namiešať svoju vlastnú zmes.

Dobrá rada: Esencia sú citlivé na svetlo, preto sú uchovávané v tmavých fľaštičkách, riaďte sa teda aj návodom na skladovanie. Dávajte si pozor, aby ste esenciu nevyliali na nábytok alebo textílie, mohlo by dôjsť k ich poškodeniu.

Na záver ešte jedno upozornenie. Pri kontakte so slnečným žiarením v esenciálnym oleji prebieha chemická reakcia. Ak by ste si olejček trebárs aj náhodne aplikovali na kožu, a vystavili sa potom slnečnému žiareniu, mohla by sa vaša pokožka podráždiť, v horšom prípade by mohli vzniknúť aj popáleniny či pľuzgiere. Preto buďte opatrní.

Ceny aróma difúzorov

Možno kupujete aróma difuzér prvýkrát a chcete ho len vyskúšať. Nechcete investovať veľkú sumu, v tomto prípade máte iste tiež na výber. Ak sa pre vás stala vône nevyhnutnou záležitosťou vášho života a chcete z aróma difuzéra vyťažiť čo najviac, potom vám nebude ľúto zaplatiť viac. Alebo ste majiteľom hotela či wellnes a nevadí vám minúť väčší obnos peňazí? Či tak, či tak, záleží na vás, akú čiastku chcete investovať a preto je potešujúce, že na trhu nájdete aróma difuzér v rôznych cenových reláciách. Vybrať si môžete podľa najlepšie ceny či podľa obľúbenosti.

Lacné aróma difuzéry od 20 €

Aróma difuzér si môžete kúpiť v cene od zhruba od 20 €, väčšinou sa jedná o tyčinkové difúzory alebo ultrazvukové difúzory s jednoduchými funkciami

Cenová relácia do 100 €

Ak si viac priplatíte, nájdete aróma difúzory s väčšou nádržkou a tiež v lepšej kvalite. Môžu to byť drevené arómu difúzory, ktoré vám budú ladiť do interiéru, a zároveň u nich nájdete viac funkcií, na ktoré sme vás upozornili v našom článku.

Luxusné aróma difuzéry nad 100 €

Tu už sa väčšinou jedná o luxusnejšie tovary, ktoré sa odlišuje buď vyššou kvalitou, dizajnom alebo veľmi spoľahlivým výrobcom. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí 100 až 200 €.

Musíme spomenúť aj aróma difúzory, ktoré vás možno svojou cenou v tisícoch eur trochu šokujú. Tieto sme do našej recenzie nezaradili, neznamená to však, že ich nikto nekupuje a že sa nevyplatí. Len nie sú určené pre bežného užívateľa. Tieto drahšie aróma difúzory, napríklad do hotelov, disponujú veľkou nádržkou na esenciálne oleje a vydrží veľmi, veľmi dlho. A je overené, že kde, to hosťom vonia, tam sa radi vracajú.

 

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo