Ako vybrať atomizér do e-cigarety

V súčasnej dobe je trh priamo presýtený neuveriteľným množstvom príslušenstva pre e-cigarety. Skôr existovalo len niekoľko typov atomizér, kdežto dnes sa výrobcovia predháňajú s radom noviniek. Ako sa v tej záplave zorientovať a vybrať vyhovujúci typ atomizéra, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Test atomizérov 2023

Hodnotenie zahŕňa tri vybrané atomizéry vhodné pre DL i MTL štýl vapování. Sledovali sme najmä kvalitu spracovania, spôsob plnenia, jednoduchosť obsluhy či typ závitu.

SMOK TFV8 Cloud Beast Tank

Objem6 ml
Priemer24,5 mm
Dĺžka69 mm
Odpor žhaviacej hlavy0,15-0,2
Štýl vapováníDL
Závit510

Atomizér Smoky TFV8 Cloud Beast Tank s objemom 6 ml je ideálny pre veľmi výkonné gripy a milovníkov subohmového vapování, pri ktorom ide najmä o veľkú produkciu pary.

Tento model ponúka oproti svojim predchodcom množstvo vylepšení. Oceňujeme najmä ľahké horné plnenie, pri ktorom nie je nutné nič skrutkovať. Jednoducho odklopíte náustok na stranu a podľa potreby doplníte e-liquid. Chválime tiež veľký objem tanku – 6 ml. Vďaka ktorému vám kvapalina dlhšie vydrží, čo býva problémom najmä pri vapování štýlom DL (priamo do pľúc). Nerozbitná nádržka z pyrexu pritom umožňuje jednoduchú kontrolu množstva liquidu.

Pre tento model sú typické veľké regulovateľné otvory pre prívod vzduchu a široký náustok. Všetky tieto vylepšenia majú opäť za úlohu maximalizovať množstvo vdychované pary.

Súčasťou balenia modelu TFV8 Cloud Beast Tank sú hneď štyri žhaviaca hlavy: V8-T8 Octuple Coil 0,15 ohm, ktorá zvládne až 260 W; V8-T6 Sextuple Coil 0,2 ohm, čo je šestispirálková hlava s výkonom až 150 W; čtyřspirálková V8-Q4 Quadruple Coil 0,15 ohm (do 180 W) a V8 Turbo RBA 0,15 ohm, vhodná pre osadenie vlastnoručne vyrobenými špirálkami (pre výkon až 180 W). Všetky tieto hlavy sú vhodné iba pre poťahovanie priamo do pľúc (DL).

Jeho nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Problematický môže byť tiež väčší priemer (24,5 mm), ktorý presahuje štandardných 22 mm. Telo niektorých gripov preto môže pri naskrutkovanie presahovať.

Všeobecne možno povedať, že TFV8 Cloud Beast Tank patrí medzi top nízkoodporové atomizéry na trhu. Možno ho preto vrelo odporučiť všetkým, ktorí preferujú veľká oblaky pary.

 • objem 6 ml
 • 4 žhaviaca hlavy
 • kvalitné spracovanie
 • ľahké plnenie
 • veľké množstvo pary
 • vyššia nákupná cena
 • iba pre DL
Zistiť cenu

JOYETECH Cubis Pro

Objem4 ml
Priemer22 mm
Dĺžka54,5 mm
Odpor žhaviacej hlavy0,25-1,5
Štýl vapováníDL, MTL
Závit510

Joyetech Cubis Pro je atomizér ideálny pre všetkých začiatočníkov, navyše ho kúpite za veľmi priaznivú cenu. Objem 4 ml zaručuje, že sa pri vapování nebudete musieť príliš často zdržiavať neustálym doplňovaním e-liquidu.

U tohto modelu nájdete vrchné plnenie a vrchné otvory pre reguláciu vzduchu. Vďaka tomu v spodnej časti nie sú žiadne otvory, ktorými by mohol liquid pretekať.

Nevýhodou je však spodný prívod kvapaliny. Pri výmene žhaviaca hlavy je preto lepšie, keď je tank úplne prázdny (bez e-liquidu). Ak tomu tak nie je, môže dôjsť k presýteniu novej hlavy kvapalinou. Pri žeravenia potom kvôli tomu dochádza k nepríjemnému prskanie horúceho liquidu do úst.

Cubis Pre v balení obsahuje tri žhaviace hlavy: QCS NotchCoil 0,25 ohm DL (vhodnú pre 30-70 W), BF SS316 0,5 ohm DL (15-30 W) a LVC Clapton 1,5 ohm MTL. Pri výmene hláv je možné užiť si ako vapování priamo do pľúc (DL), tak i šlukování z úst do pľúc (MTL).

Ak patríte medzi začínajúcich vaperov a zháňate atomizér vhodný pre oba spôsoby vapování (DL i MTL), môže byť práve Cubis Pre tou naj voľbou.

 • nízka obstarávacia cena
 • objem 4 ml
 • 3 žhaviaca hlavy
 • nepreteká
 • pre DL i MTL
 • môže dochádzať k presýteniu hlavy
Zistiť cenu

KANGERTECH CC/T2

Objem2,4 ml
Priemer15 mm
Dĺžka73 mm
Odpor žhaviacej hlavy2,2 ohm
Štýl vapováníMTL
ZáviteGO

Kangertech CC / T2 patrí medzi výrazne lacné atomizéry vhodné pre vapování štýlom MTL (z úst do pľúc), a teda pre náplne s vyšším obsahom nikotínu.

Hoci sa objem 2,4 ml môže zdať malý, vydrží pomerne dlho. Spotreba e-liquidu je totiž s touto žhaviaca hlavou nízka. Zaujímavosťou je, že tento clearomizeru má na sebe vyznačenej rysky, vďaka ktorým máte prehľad o množstve kvapaliny. Bohužiaľ tieto rysky CC / T2 vyložene nepristanú. Design možno vôbec považovať za najslabší stránku tohto modelu.

Plnenie je klasicky horné. Po naplnení odporúčame nechať vatu chvíľu nasiaknuť. Podobne počas fajčenia je vhodné clearomizeru občas otočiť, opäť z toho dôvodu, aby sa knôty dobre nasiakli.

Počítajte tiež s tým, že tento model disponuje závitom eGo, ktorý v súčasnosti patrí už medzi okrajové typy. Pokiaľ ho budete chcieť naskrutkovať na závit 510, budete k tomu potrebovať špeciálny adaptér.

U tohto modelu sa nemusíte báť pretekaniu. Bohužiaľ celkové spracovanie nepôsobí príliš kvalitným dojmom. Ak však patríte medzi nenáročné vapery, ktorí nepotrebujú nič extra, môže vám práve CC / T2 úplne vyhovovať.

 • veľmi nízka obstarávacia cena
 • nepreteká
 • nižšia kvalita spracovania
 • typ závitu eGo
 • iba pre MTL
 • dizajn
Zistiť cenu

Čo je atomizér a akú plní funkciu

Atomizér (niekedy tiež cartomizér či clearomizer) patrí medzi najdôležitejšie súčasti každej elektronickej cigarety. Jedná sa o časť, ktorá slúži k odparovaniu e-liquidu, preto platí, že čím je kvalitnejší, tým chutnejšie je aj samotné vapování.

Rozdiel medzi atomizérom, cartomizerom a clearomizerom

Ak nechcete urobiť chybu, vždy môžete použiť označenie atomizér, ktoré je de facto univerzálne a zastrešuje iné odkazy.

Ak chcete ale byť presní, klasický atomizér sa vyznačuje jednoduchou konštrukciou a veľmi jednoduchým plnením. Veľmi obtiažna je ale kontrola množstva e-kvapaliny. Tieto prístroje navyše nemožno ani podľa potreby upraviť. Atomizér s veľkou nádržkou pre e-liquid (tzv. tank) sa nazýva Giantomizer (niekedy tiež liquinátor).

Pod výrazom cartomizér znamená typ atomizéra, ktorý tvorí jeden celok s cartridgí (e-cigareta sa potom namiesto bežných troch častí – atomizéra, cartridge a batérie – skladá iba z dvoch). Všeobecne ide o najpredávanejší typ elektronické cigarety, pretože umožňuje dobrý prehľad o množstve zostávajúcej e-kvapaliny a ľahké plnenie. Cartomizéry navyše bývajú často doplnené o materiál (Polyfil), ktorý liquid efektívne nasáva, a predlžuje tak dobu fajčenia. Tento typ je tiež možné pomerne ľahko upraviť.

A pod pojmom clearomizeru sa chápe akýkoľvek atomizér s priehľadnou nádržkou na liquid, vďaka čomu možno naozaj ľahko kontrolovať hladinu e-liquidu v nádržke. Priehľadná časť tohto typu býva vyrobená z pyrexu alebo iného odolného plastu. Clearomizery môžu byť upravované iba v niektorých prípadoch.

Čo je žhaviaca hlava

Veľmi často sa atomizér nesprávne označuje aj ako žhaviaca hlava. Žhaviaca hlava však v skutočnosti sama tvorí jednu z jeho najdôležitejších súčastí. Ide spravidla o kovový valček (trubičku), vnútri ktorej sa nachádza žhaviaca špirálka (odporový drôt) a organická vata (príp. knôt), ktorá saje e-liquid. Elektrický prúd z batérie potom spôsobí rozžhavení špirálky a následné odparení e-kvapaliny.

Žhaviaca hlava ovplyvňuje hneď niekoľko parametrov. Použitý typ špirálky (drôtu) určuje, aké množstvo pary atomizér vyprodukuje (či teda pôjde o štýl DL či MLT), druh nasiakavého materiálu (knôt alebo častejšie organické bio vata) potom zase mení chuť vdychované pary.

Typy žhaviacich hláv

Existujú dva základné typy žhaviacich hláv používaných v atomizéroch. Žhaviaca špirála elektronických cigariet má rôzny odpor, ktorý ovplyvňuje množstvo vytvorenej pary, typ náplne a spôsob poťahovania. Žhaviace hlavy je preto možné rozdeliť najmä podľa odporu žhaviaca špirály a s tým súvisiaceho spôsobu vapování. Toto rozdelenie zahŕňa dva základné typy:

 • žhaviace hlavy pre DL,
 • a žhaviace hlavy pre MLT.

Žhaviace hlavy pre DL

Tzv. subohmové žhaviace hlavy sú typické pre nízkoodporové atomizéry. Odpor špirálky sa pohybuje zvyčajne v rozmedzí 0,6 až 0,15 ohm. Všeobecne platí, že čím je odpor nižší, tým rýchlejšie a viac sa špirálka nažhaví, a tým väčší objem pary odparením e-liquidu vzniká.

Pretože je nutné toto veľké množstvo pary z tanku rýchlo odsať preč, nemožno s týmito modelmi poťahovať klasicky z úst do pľúc, ale priamo do pľúc (DL, DTL či CCH), podobne ako u vodnej fajky. Kapacita pľúc má navyše ďaleko väčší objem ako kapacita úst, a práve vďaka tomu je možné získať veľká oblaky pary, ktorá často môžu za to, prečo si ľudia elektronické cigarety obľúbi.

Ak by ste sa pokúšali z nízkoodporových atomizér poťahovať klasicky (MTL), je to síce technicky možné, ale vapování si rozhodne neužijete (DL hlava k nemu totiž nie je konštrukčne prispôsobená). Navyše hrozí riziko, že prístroj kvôli nevhodnému používaniu začne pretekať.

Okrem správneho spôsobu vapování je dôležité zvoliť tiež vyhovujúcú e-liquid. Náplne pre subohmové atomizéry by mali obsahovať menej nikotínu (odporúča sa okolo 2-6 mg). Počítajte tiež s výrazne vyššou spotrebou e-liquidu.

Oproti žhaviacim hlavám s vyšším odporom majú tieto širšie náustok (širšie špirálku) a viac otvorov pre nasávanie vzduchu.

Žhaviace hlavy pre MTL

Žhaviace hlavy s odporom viac ako 0,6 ohm (zvyčajne do cca 3 ohm), sú určené pre vaping z úst do pľúc (MTL), čo je spôsob, ktorý sa najviac podobá klasickému šlukování tabakových cigariet. Tieto modely majú užšie náustok (menšie špirálku) a menej otvorov pre prívod vzduchu.

Pre MTL hlavy je typická tvorba menšieho objemu pary. Výhodou je ale väčší HIT. Navyše si s nimi môžete dovoliť vyšší obsah nikotínu. Ide o ideálne riešenie pre všetkých, ktorí od klasických prechádzajú k e-cigaretám.

Ak nemáte jasno: V prípade, že sa nemôžete rozhodnúť, či vám bude vyhovovať viac typ DL alebo MTL, odporúčame zakúpiť buď dve rôzne žhaviace hlavy. Prípadne môžete na trhu pri troche hľadania naraziť tiež na hybridné modely, ktoré v základe obsahujú ako DL, tak MTL atomizér.

Typy atomizérov

Samotné atomizéry sa potom delia najmä podľa toho, či sú rovno pripravené na použitie (prístroj obsahuje továrenské žhaviaca hlavu), prípadne je nutné najskôr žhaviacu hlavu vlastnoručne doplniť o chýbajúce súčiastky (špirálku a savý materiál).

Z tohto hľadiska rozdeľujeme:

 • atomizéry na továrenské žhaviace hlavy,
 • a DIY.

DIY sa ďalej delia na atomizéry:

 • RTA,
 • RDA,
 • RDTA
 • a squonk.

Atomizéry na továrenské žhaviace hlavy

Tieto atomizéry zakúpite už hotové. Žhaviace hlavy, v nich používané, majú v továrni vytvorenú špirálku, po naskrutkovaní sú teda určené priamo na použitie, čo je ich nespornú výhodu.

Musíte však počítať s tým, že ich nie je možné vlastnoručne upraviť a tieto prístroje ani nemožno podľa potreby nastaviť (napr. hodnoty napätia sú už dané z výroby). Ďalšou nevýhodou je, že ak doslúži, predčasne sa spáli alebo sa chuť zhorší, nie je možné špirálku jednoducho upraviť. Jedná sa o ten prípad, kedy musíte celú žhaviaca hlavu jednoducho vyhodiť a vymeniť za novú, čo je samozrejme finančne nákladnejšie.

DIY atomizéry

Význam tohto typu žhaviacich hláv najlepšie ozrejmí pôvod skratky z anglického Do It Yourself ( „urob si sám“). Stretnúť sa môžete aj so starším termínom „rebuildable“.

Najdôležitejším znakom DIY je rozložiteľná hlava, ktorá neobsahuje žhaviaca špirálku (príp. špirálky) ani nosič e-liquidu. Ten je do nej nutné vlastnoručne doplniť. Tento typ atomizér je preto vhodný pre už pokročilých vaperov, ktorí majú prehľad o problematike elektrického fajčenia a chcú získať to najlepšie, čo im vapování ponúka.

Veľkou výhodou DIY je výrazne nižšia cena (za drôtik aj vatu zaplatíte zlomok ceny novej žhaviaca hlavy). Navyše si môžete podľa vlastných preferencií zvoliť typ drôtu, odpor, typ vaty alebo podľa potreby nastaviť výkon. Nutným predpokladom pre vlastnoručné výrobu žhaviaca hlavy je šikovnosť. Tú však pomerne ľahko získate praxou. Ak preto patríte medzi milovníkov vapování, odporúčame vám DIY vyskúšať.

DIY modely sa ďalej delia na:

RTA atomizéry

RTA je skratka z anglického Rebuildable Tank atomizer. Jedná sa o typ, ktorý je priamou obdobou továrni vyrábaných modelov. Jediným rozdielom je možnosť použiť vlastné špirálky. Súčasťou tohto prístroja je tank na e-liquid. Veľmi častý je tiež spodný prívod vzduchu ku spirálce.

RDA atomizéry

RDA (Rebuildable Dripping atomizer) typy sa slangovo označujú ako tzv kapačky. Slúži totiž najmä na ochutnávanie nových príchutí e-liquidov, keďže nie sú vybavené žiadnou nádržkou či tankom. Kvapalinu je teda nutné aplikovať priamo na savou vatu. Takáto aplikácia však vystačí len ne niekoľko poťahov, potom je nutné vatu opäť pokvapkáme.

Niektorí vapeři na tento typ nedajú dopustiť predovšetkým kvôli vierohodnému podanie chuťou. Býva preto používaný pre ochutnávanie, ale aj pre pohodové domáce vapování, kedy máte čas na neustále zakapávání.

RDTA atomizéry

Pod anglickými slovami Rebuildable Dripper Tank atomizer sa skrýva typ, ktorý je kombináciou RDA a nádržky, ktorá je typická pre RTA modely. Keďže kombinuje výhody oboch vyššie menovaných typov, je RDTA mnohými užívateľmi považovaný za najlepší atomizér, ktorý v súčasnej dobe zoženiete.

Squonk atomizéry

Tento typ je vylepšený RDA atomizér. Squonk sa nezakapává z vrchu, ale zospodu, a to zvyčajne pomocou špeciálneho Squonker módu. Ten obsahuje fľaštičku naplnenú e-liquidom, ktorý sa po stlačení módu dostane až k vate. U squonků preto na rozdiel od RDA kvôli zakapávání nemusíte neustále dávať dole vrchnú časť.

Squonk modely je možné kúpiť samostatne, často ale bývajú priamo súčasťou kompletu e-cigarety.

Objem atomizeru

Objem nádrže atomizeru voľte vždy s ohľadom na to, ako často vapujete. Podľa zákona môžu mať e-cigarety určené na fajčenie nikotínových náplní objem maximálne 2 ml. Objem väčší ako 2 ml (dokonca až 6 ml) je povolený len pre beznikotínové náplne do atomizér. V praxi však samozrejme možné použiť tieto modely aj pre nikotínové náplne.

Typ závitu

V súčasnej dobe je najpoužívanejším typom závitu atomizéra štandardizovaný závit 510 (cca až u 99% výrobkov). Veľkou výhodou pritom je, že ďalšie časti e-cigarety (mod, grip, batérie) sú tiež prevažne z opatrené týmto typom závitu. Tento parameter vás preto pri výbere zvyčajne vôbec nelimituje.

Medzi ostatné typy závitov, na ktoré môžete najčastejšie naraziť, patrí napr. EGo závit. V prípade potreby môžete zaobstarať adaptér a atomizér s týmto závitom pomocou neho naskrutkovať na grip so závitom 510 alebo naopak.

Životnosť žhaviacej hlavy

Žhaviaciu hlavu (príp. žhaviaca špirálku) je bohužiaľ nutné veľmi často meniť, vydrží totiž obvykle iba jeden až štyri týždne. Životnosť pritom závisí od viacerých faktorov:

 • kvalite žhaviaca hlavy,
 • typu e-liquidu,
 • nastavenie napätia (výkonu),
 • frekvenciu používania.

Prvým úplne samozrejmým faktorom je rozdiel v kvalite rôznych žhaviacich hláv. Odporúčame vždy dávať prednosť výrobkom veľkých a preverených značiek, oproti lacným náhradám. Pocítite to nielen na kvalite vapování, ale v konečnom dôsledku môžete dokonca ušetriť, pretože vám atomizér s kvalitnou hlavou vydrží dlhšie.

Vzhľadom na to, že žhaviace hlava prichádza do kontaktu s e-liquidom, tak ten tiež výrazne ovplyvňuje jej životnosť. Ak dávate prednosť sladkým a tmavým náplniam, bohužiaľ tým skracujete životnosť žhaviaca hlavy, pretože tieto liquid zanáša špirálku. Podobne tiež vyšší obsah VG (rastlinného glycerolu) môže spôsobovať tieto problémy.

Ak nechcete neustále kupovať nové hlavy, mali by ste si dať pozor aj na nastavenie napätia (výkonu) vašej e-cigarety (samozrejme len v tom prípade, že to daný model umožňuje a hodnoty nie sú už nastavené výrobcom). Zmenou výkonu (približne od 30 do 200 W) môžete dosiahnuť rôzneho množstva pary, stupňa dymovosti či sily HIT vašej elektronickej cigarety. Myslite ale aj na to, že čím vyšší výkon zvolíte, tým rýchlejšie žhaviaca špirálku odrovnáte.

Na životnosti atomizer sa prejaví samozrejme tiež to, ako často e-cigaretu používate a či pred vapováním nechávate vatu dostatočne nasiaknuť e-liquidom.

Údržba a čistenie atomizéra

Životnosť každého atomizeru môžete zvýšiť správnu údržbou. Úplne zásadný je udržiavať nasiakavý materiál pri vapování neustále vlhký. Oplatí sa preto priebežne kontrolovať, či je v e-cigarete stále dostatok kvapaliny. Ak tomu tak nebude, môže veľmi ľahko dôjsť k prepaľovaniu vaty (čo spoznáte hlavne podľa toho, že elektronická cigareta chutí spálená), a tým k veľmi rýchlemu znehodnoteniu žhaviaca hlavy, ktorú potom môžete rovno vyhodiť.

Tiež pri doplňovaní nádržky preto odporúčame vždy preventívne kvapnúť niekoľko kvapiek (približne 2-3) priamo na vatu.

Čas od času je vhodné vykonať aj mechanické čistenie (atomizéra, cartomizéru i clearomizéru), ktoré zvýšia dymivosť a odstráni mnohé ďalšie nedostatky (napr. chuťové). Najskôr oddeľte všetky časti a suchou bavlnenou handričkou (alebo papierovým obrúskom) je dôkladne vytrite. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť najmä závitom, ktoré je potrebné zbaviť vlhkosti a usadenín.

Potom urobte tzv. suché pálenie. Pozor: Suché pálenie nikdy nevykonávajte v prípade titánových a niklových špiráliek (zničili by ste ich)! U ostatných typov špiráliek však vďaka nemu výrazne predĺžite životnosť žhaviaca hlavy.

Ako na to?

 • Postupuje sa tak, že dáte dole hornú časť, aby ste sa dostali priamo ku spirálce a vate.
 • V krátkych intervaloch potom stlačíte tlačidlo pre žhavenie, a pritom zhora do špirálky ľahko fúkate.
 • Týmto postupom vypálite nečistoty z vaty aj špirálky.
 • Napaľujte do tej doby, kým sa špirálka nerozpália do oranžova.
 • Potom ešte niekoľkokrát stlačte.
 • Následne nasaďte horný kryt a doplňte e-liquid.

Tipy na záver

 • Ak sa nechcete zaťažovať vzájomnou kompatibilitou dielov pri výrobe DIY, môžete zvoliť niektorý zo setov, ktoré sa v prípade elektronických cigariet tešia veľkej obľube.
 • Niektorí používatelia odporúčajú čistiť atomizér nielen nasucho, ale aj pomocou vody, liehu či Coca-Coly. Pri použití týchto spôsobov však môže u niektorých typov žhaviacich hláv dochádzať k ich poškodeniu.
 • Atomizér je dôležité vyberať nielen podľa typu či veľkosti nádržky, ale aj podľa materiálu, z ktorého je vyrobený, pretože sa to vždy odrazí na jeho životnosti.
 • Ak si nie ste pri výbere atomizeru istí, prejdite si užívateľské recenzie či fóra. Skúsenosti druhých vám často povedia viac, ako informácie uvedené priamo u produktu.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo