Ako vybrať bežecký pás

Behanie je poslednou dobou v kurze. Ale ako sa má človek donútiť pravidelne behať, keď vonku leje alebo sneží? Našťastie si môžeme pomôcť bežeckým pásom. Na tom sa dá behať či už je vonku akékoľvek počasie. A ak hľadáte efektívny spôsob ako schudnúť, verte, že behaním idú kilá dole ako na bežiacom páse. Poďme spolu vybrať ten najvhodnejší.

Test bežeckých pásov 2023

NázovCelkom
1.inSPORTline GilavarZistiť cenu
100%
2.inSPORTline inCondi T50iZistiť cenu
90%
3.Acra GB4000AZistiť cenu
60%
4.inSPORTline Excel RunZistiť cenu
50%
5.MASTER F-04Zistiť cenu
40%

Parametre

NázovTypNastavenie rýchlosti (km/h)Nosnosť (kg)Bežecká plocha (cm)
1.inSPORTline Gilavarmotorový1-22150140 x 53
2.inSPORTline inCondi T50imotorový1-20140140 x 51
3.Acra GB4000Amotorový0,8-14,8100115 x 42
4.inSPORTline Excel Runbezmotorovýnie100110 x 35
5.MASTER F-04bezmotorovýnie100103 x 33

inSPORTline Gilavar

Typmotorový
Nastavenie rýchlosti1-22 km/h
Nosnosť150 kg
Bežecká plocha140 x 53

Hlavnou devízou tohto modelu je silný motor, ktorý to dokáže rozparádiť až na 22 km / h. Ale nemusíte mať strach, že by ste museli bežať ako o závod zakaždým, kedy na pás postavíte. Samozrejme si môžete zvoliť aj podstatne nižšiu rýchlosť, a to v rozmedzí od 1 do spomínaných 22 km / h.

Okrem rýchlosti, to znamená frekvencia krokov, môžete pohodlne nastavovať aj sklon bežeckej plochy. Tú dokáže prístroj nakloniť až do 22% stúpaní, pri ktorom sa poriadne zapotíte. Veľkou výhodou je podľa nás HRC systém, ktorý automaticky upravuje sklon plochy a rýchlosť v závislosti od aktuálneho tepu.

Môžete si totiž nastaviť tepovej rozmedzí, v ktorom chcete cvičiť, a Gilavar bude automaticky upravovať náročnosť cvičenia podľa vášho aktuálneho pulzu. Ten meria pomocou hrudného pásu, ktorý je súčasťou balenia. Ak budete cvičiť v správnom tepovými rozmedzí, budete sa zlepšovať rýchlejšie.

Samozrejmosťou je podsvietený LCD displej, na ktorom si prehľadne prečítate všetky dôležité údaje priamo počas cvičenia. Dozviete sa, ako ďaleko už ste dobehli, ako dlho vám to trvalo aj ako veľmi pri tom maká vaše srdce. Príjemným prídavkom v hodnotách je aj meranie BMI – teda index určujúci ako veľmi je vaša váha adekvátne k výške a veku.

K riadiacej jednotke môžete cez klasický 3,5 mm jack konektor pripojiť slúchadlá a počúvať obľúbenú hudbu. Tá vás určite motivuje k lepším výkonom. Ak vám môžeme poradiť, vyberte si rytmické skladby, ktoré vám pomôžu udržať tempo.

Gilavar môžete po cvičení zložiť a vďaka kolieskam v prednej spodnej časti prístroja tiež ľahko premiestniť napríklad do rohu miestnosti, kde vám nebude toľko prekážať. Dĺžku sklopením bežeckej plochy skrátite o celých 83 cm.

Nemusíte sa báť, že by vás tento predstaviteľ najvyššej triedy bežeckých pásov neuniesol, pretože zvládne v pohode aj 150kilového človeka. Navyše ponúka pri behu i dostatočný komfort, pretože bežecká plocha má rozmery 140 x 53 cm. Tým pádom sa budete môcť plne venovať cvičenia a nebudete sa musieť báť zlého došľapu, ktorý by mohol v najhoršom skončiť pádom.

Pás má jednak tichý chod BeltDrive, vďaka ktorému pri cvičení vás ani vaše okolie nebudú otravovať zvuky krokov, a jednak Shock absorbing systém, ktorý podstatne zmäkčuje dopady pri behu. Tým máte zaručené, že pri tréningu nebudete nadmerne zaťažovať kĺby.

Z nášho pohľadu je pás spoľahlivý, pohodlne sa ovláda a rozhodne má čo ponúknuť najmä pokročilým športovým nadšencom. Vzhľadom k vyššej obstarávacej cene odporúčame príležitostným športovcom skôr pásy strednej cenovej kategórie, ale ak si vyberiete tento model, určite nešliapnete vedľa – metaforicky ani doslova.

Zistiť cenu

inSPORTline inCondi T50i

Typmotorový
Nastavenie rýchlosti1-20 km/h
Nosnosť140 kg
Bežecká plocha140 x 51

T50i k cvičeniu ponúka bežeckú plochu o rozmeroch 140 x 51 cm, takže aj pri rýchlom behu budete mať dostatok miesta na pohodlný došľap oboch nôh. Výkonný motor s výkonom 2,5 HP dokáže pás rozbehnúť až na 20 km / h, takže dá poriadne do tela aj ostrieľaným športovcom. Tí príležitostní sa však báť nemusí, pretože motor zvládne aj rýchlosť podstatne nižšie, najpomalšie 1 km / h.

Masívne konštrukciu prístroja odráža vyššiu hmotnosť, ktorá je u tohto modelu 75 kg. Kvalitné materiály dávajú T50i vyššiu nosnosť, takže sa môžete do tréningu poriadne oprieť, aj keď vážite 140 kg. A či už chcete pri tréningu „vypustiť dušu“, alebo len pretiahnuť unavené nohy, určite si vyberiete niektorý z 29 ponúkaných programov. Keby náhodou nie, samozrejme si pás môžete nastaviť podľa svojej potreby.

Skutočnou čerešničkou na torte v strednej cenovej kategórii je elektronické nastavovanie sklonu bežeckej podložky. Tú môžete ľahko nastaviť až do sklonu 6,5 °. Celý stroj riadi moderný počítač s podsvieteným LCD displejom, ktorý sa bude rád kamarátiť aj s vaším tabletom alebo iPadom, a to jednoducho cez Bluetooth. V aplikácii FitShow potom môžete sledovať, ako je váš tréning úspešný.

Riadiaca jednotka vám bude počas cvičenia prehľadne zobrazovať dáta o vašom tepu, počtě krokov, vzdialenosť, kalóriích, čase cvičenia, priemerné rýchlosťi aj priemerné tempo. Skrátka všetko potrebné, čo budete pri behu alebo chôdzi potrebovať. Meranie tepu je vďaka hrudnému pásu stálej počas celého cvičenia.

T50i je samozrejme skladací, takže ho po tréningu môžete upratať na miesto, aby vám v izbe nezaberal miesto, keď ho nepoužívate. Vďaka kvalitným reproduktorom a vstupu na 3,5 mm jack konektor, poprípade USB, môžete počúvať počas cvičenia aj mimo neho obľúbenú hudbu. Kvalita zvuku je na prístroj určený na kardio cvičenia veľmi uchádzajúci.

Pri tomto kráľovi strednej triedy nás zamrzelo snáď len rýchle zmazanie údajov o cvičenie, ktoré je ale bohužiaľ u bežeckých pásov štandardom. Trochu nás tiež udivilo, že počas tréningu nemožno cvičenia len zapauzovať. Pás sa vždy vypol a začal počítať údaje od nuly. Inak nemá chybu.

Zistiť cenu

Acra GB4000A

Typmotorový
Nastavenie rýchlosti0,8-14,8
Nosnosť100 kg
Bežecká plocha115 x 42

Pás nás veľmi milo potešil už pri zostavovaní. S trochou zveličenia by sme mohli povedať, že zostaviť tento prístroj je jednoduché ako facka. Pri prvom vyskúšaní pásu sme u všetkých testovaných modelov hodnotili šírku, aby sme mali istotu, že sa na ňom bude dobre cvičiť. Acra so svojimi 42 cm umožňuje bezproblémový beh, bez toho aby ste sa museli sústrediť len na došľapovanie.

Pri došľapoch navyše pás automaticky tlmí nárazy, pretože je mäkčený polyuretánom. Ani po hodinovom behu nás neboleli členky, bedra ani kolena. Mäkčený povrch pásu tiež znižuje jeho hlučnosť, takže ak ste zvyknutí behať bez slúchadiel v ušiach, nebude vás rušiť hlasné vrčanie sprevádzané ranami pri došľapoch.

Snímače tepovej frekvencie pás síce má, ale je to skôr orientačné, pretože tep meria pomocou uchopenie madiel. A nevieme ako vám, ale nám sa s neustálym pridržovaním madiel behá celkom zle. Takže tep si určite zmeriate, ale odporúčame si ho kontrolovať len občas. Ak vás zaujíma nepretržité sledovanie tepu, použite iný prístroj.

Náklon bežeckej plochy je samozrejme len manuálne. To nás ale u modelu z tejto cenovej kategórie neprekvapuje. Naopak oceňujeme 3 stupne náklonu, pričom v tom najostrejším už sme sa zadýchali veľmi rýchlo. Takže ak sa rozhodnete dať si poriadne do tela, skúste tam „hodiť trojku“.

Ak patríte k priaznivcom rôznych bežeckých programov, tak vás Acra poteší 24 rôznymi programami, ktoré môžete ľubovoľne striedať. Počas cvičenia stroj samozrejme počíta ubehnutú vzdialenosť, meria čas, rýchlosť i spotrebu kalórií.

Z hľadiska bezpečnosti je prístroj vybavený rýchlobrzdou, ktorá sa aktivuje okamžite po vytiahnutí bezpečnostného kľúča. V teste sa pás zastavil do pár sekúnd, takže sa nemusíte báť, že by ste sa po prípadnom páde ešte zranili kvôli dobehu motora.

Výrobca uvádza maximálnu odporúčanú záťaž 100 kg. To je síce pomerne málo, ale vzhľadom k tomu, že je prístroj určený pre ľudí s výškou do 200 cm, mala by byť nosnosť dostatočná pre väčšinu záujemcov. Príjemným spestrením je možnosť pripojenia MP3 a prehrávanie z dvoch integrovaných reproduktorov.

Zistiť cenu

MASTER F-04

Typbezmotorový
Nastavenie rýchlostinie
Nosnosť100 kg
Bežecká plocha103 x 33

Samozrejme, že s tak nízkou cenou nie je pás vybavený motorovým pohonom, ale to vzhľadom na náklady na obstaranie nepovažujeme za zásadný nedostatok. MASTER F-04 síce nevie pás rozbehnúť na požadovanú rýchlosť, ale aj tak si na ňom zacvičíte do sýtosti.

Oproti motorovým bežeckým pásom totiž bezmotorové pásy sťažujú beh nastaviteľným magnetickým odporom. Master vám ponúkne 8 rôznych stupňov magnetického odporu, ktoré sú podľa nášho hodnotenia správne odstupňované. Na plný odpor si poriadne máknete a aj pri strednom odporu sa dosť zapotíte. Najmä ak pobežíte dlhšiu dobu.

Miernu nevýhodou je úzka plocha bežeckej plochy. Len 33 cm si vyžaduje sústredenie pri došľapoch. Z nášho pohľadu sa dá na užšie plochu zvyknúť. Ale ak ste urostlejší, pravdepodobne sa vám bude na tomto páse cvičiť horšie, a tak radšej zvoľte model s širšou plochou.

Master navyše unesie len 100kg človeka, takže ak ste dvojmetrový rambo, rovnako by ste mali zvoliť pevnejšie pás. Pre občasné behanie priemerného človeka ale tento prístroj poslúži dôstojne.

LCD panel s integrovaným počítačom medzi madlami pásu dokáže merať rýchlosť, vzdialenosť, čas aj spálené kalórie. Pás ľahko presuniete, pretože má praktické kolieska. A po zložení, ktoré je jednoduché a v ničom netrie, prístroj neprekáža.

Výhodou oproti motorovým bežeckým pásom je úspora energie. Ako sme už spomenuli v článku vyššie, bezmotorové pásy fungujú na ľudský pohon (to znamená náš beh). Počítač, ktorý riadi nastavenie pásu a meria základné hodnoty výkonu, potrebuje k výkonu dve tužkové batérie.

Ak máme zhrnúť vlastnosti pásu Master F-04, je vhodný pre občasné cvičenie pre ľudí priemerné a menšie postavy, ale s tým, že sa musíte pri výkone sústrediť na došľapy. Pomer ceny a výkonu pásu je podľa nás prijateľný.

Zistiť cenu

inSPORTline Excel Run

Typbezmotorový
Nastavenie rýchlostinie
Nosnosť100 kg
Bežecká plocha110 x 35

Bežecký pás Excel Run je svojím spôsobom unikátna. Vedľa klasického behu a chôdze ponúka aj možnosť „severskej chôdze“, ktorá popri nôh zapája aj ďalšie partie svalov. Najmä ide o svaly v rukách a chrbte. V základe sa severská chôdza podobá nordic walkingu. Pás má totiž okrem madiel aj špeciálne páky. Pri testovaní sme zistili, že rozhýbať tento bezmotorový pás v režime severskej chôdze je celkom fuška. Zároveň ale oceňujeme komplexnejšie cvičenia, ktoré väčšina konkurenčných modelov, dokonca ani tých drahších, neponúka.

Severská chôdza pohybom pripomína beh na lyžiach klasickým spôsobom. Takže vedľa kardio cvičenia nacvičíte tiež koordináciu celého tela. Rovnako ako chôdza a beh je aj severská chôdza prirodzený pohyb, takže svaly pri tréningu nenamáhate v nevhodnom uhle.

Pás Excel Run má popri špeciálneho typu cvičenie tiež ďalšie výhody. Zaujme najmä obstarávacou cenou. Ta z tohto modelu robí ideálneho kandidáta pre všestranné rekreačných športovcov, ktorí nechcú v zlom počasí pobehovať po vonku.

Príjemne nás prekvapilo meranie hodnôt počas cvičenia. Prístroj meria pulz samozrejme len pri držaní madiel, to ale u modelov z tejto cenovej kategórie nie je prekvapením. Ďalej ponúka štandardnú škálu údajov (čas, rýchlosť, aktuálna vzdialenosť i celkovú vzdialenosť).

Pás Excel Run môžete po cvičení zložiť, aby nezaberal toľko miesta. Presúvať ho môžete tiež ľahko, pretože má praktické kolieska. Skladanie pásu je jednoduché a rýchle. Takže aj keď zazvoní nečakaná návšteva, môžete raz dva urobiť v izbe plnohodnotný priestor.

Nosnosť pásu je síce len 100 kg, ale vzhľadom k tomu, že severská chôdza vďaka madlám so samostatným nastavením záťaže zvýši efektivitu tréningu až o 40%, moc 100kg osôb prístroj asi dlho používať nebude.

Ak hľadáte pás, ktorý vám doma nebude prekážať a v prípade občasného cvičenie vám ponúkne viac než len prosté behanie a chôdzu, môžeme Excel Run vďaka jeho lacné cene odporučiť.

Zistiť cenu

Typy bežeckých pásov

Bezmotorový (magnetický)

Bežecké pásy sa delia na dva základné typy, motorový a bezmotorový (magnetický) pás. Kým motorový má vlastný pohon, ten bezmotorový musíte rozbehnúť a udržiavať v chode vlastnými silami (počas, chôdzou).

Odmenou za väčšiu úsilie je ale okrem spaľovania kalórií tiež nižšia obstarávacia cena. Bezmotorových pásov je na trhu pomenej, takže počítajte s tým, že si nebudete môcť príliš vyberať.

Motorový

V porovnaní s bezmotorovým lacnejším kolegom je motorový bežecký pás o krok bližšie k osobnému trénerovi. Spoľahlivo totiž udržuje tempo, ktoré si nastavíte, a nenechá vás spomaliť. Okrem toho umožňuje tiež upravenie náklonu bežeckej plochy.

Takže keď budete mať pocit, že už to s vaším počas ide z kopca, nastavíte si protisvahu a môžete sa postaviť naozajstné výzve a zdolať imaginárny vrchol. Samozrejme všetko navyše niečo stojí. Preto počítajte s tým, že motorový pás bude potrebovať zásuvku s 220 V.

Motorové bežecké pásy vám ponúknu viac možností a efektívnejšie cvičenie, ale samozrejme sú o niečo drahšie ako ich bezmotoroví kolegovia.

Výkon motorových pásov

Všeobecne platí, že čím väčší výkon, tým plynulejšie pás pobeží, a to aj pri vyššej váhe bežca. Výkon motorov bežeckých pásov výrobcovia udávajú v konských silách. Drvivá väčšina modelov sa pohybuje v rozmedzí od 1 do 6 konských síl (HP).

Ak máte v pláne pás používať len na chôdzu – to je najprirodzenejší pohyb človeka, ktorý je veľmi šetrný ku kĺbom – vystačíte si s pásom s výkonom 1,5-2 HP. Ak ale chcete na páse behať, vyberajte radšej z pásov s výkonom 4 a viac HP. Takýto výkon už v pohode utiahne aj 100kg človeka.

Pásy s motorom o výkone 6 HP dosahujú maximálnu rýchlosť cez 20 km / h. Pokiaľ chcete výzvu a beháte naozaj dobre, siahnite po maximálne výkonnom modeli.

Plocha na behanie

Veľmi dôležitým faktorom je plocha pásu. Keď vyberiete model s príliš úzkou plochou na behanie, hrozí v najhoršom prípade pri strate koncentrácie vyšliapnutí mimo pás a prípadné zranenie členka. Preto vždy voľte radšej väčšiu bežeckú plochu.

Štandardne sa plocha pre behanie pohybuje v šírke od 30 do 50 cm. Ak plánujete pás používať len na chôdzu, vystačíte si aj s minimálnou šírkou – teda do 35 cm. Pre beh však voľte radšej šírku pásu cez 40 cm. Predídete tým nielen vyššiemu riziku úrazu, ale tiež sa budete môcť lepšie sústrediť na beh.

Sklon bežeckej plochy

Povedzme si narovinu, že behať neustále po rovine je dosť nuda. Našťastie väčšina bežeckých pásov umožňuje naklopenie plochy. Tým pádom pobežíte „do kopca“. Ako všetci vieme, do kopca sa beží horšie, ale je to účinnejšie cvičenie.

Bežecké pásy sú k dostaniu v dvoch variantoch nastaviteľných plôch. Lacnejšie variantom sú modely s ručným nastavením sklonu. U tých je nespornou prednosťou nižšia obstarávacia cena. Na druhú stranu musíte sklon pásu nastaviť pred cvičením a počas výkonu už ho nezmeníte.

Drahšie modely zvládnu meniť sklon pásu samy, a to aj počas cvičenia. Túto funkciu ocenia najmä pravidelní bežci, ktorí potrebujú zdolávať výzvy.

Nosnosť

Nosnosť pásu je veľmi zásadná. V žiadnom prípade nepreťažujte svoj bežecký pás. Mohli by ste poškodiť vnútorný mechanizmus. Vždy vyberajte model tak, aby ste mali v nosnosti rezervu. Ideálny kandidát by mal uniesť o 15-20% viac, než váži najťažšie človek, ktorý ho bude používať. Ale nebojte sa. Na trhu sú bežne k dostaniu pásy s nosnosťou od 90 do 220 kg, takže si určite vyberiete.

Odpruženie

Pravdepodobne už ste od ortopédov, alebo iných odborníkov, počuli, že behanie po tvrdom povrchu nie je zdravé pre kĺby. To isté platí aj v prípade bežeckých pásov. Vyberajte preto pás podľa toho, ako často ho budete využívať. Ak budete na páse len chodiť, vystačíte si s najlacnejšími modelmi, ktoré nemajú odpruženie vôbec.

Pre pravidelné cvičenie však radšej siahnite po pásoch, ktoré majú odpruženie. Vaše kĺby vám budú vďačné. Odpruženie pásov je trojakého typu:

  • Gumové vložky – sú zasunuté pod doskou, na ktorú pri behu došľapujú. Je to najlacnejší varianta odpruženie, ktorá je vhodná pre príležitostné bežcov. Ak beháte 1x týždenne, postačí.
  • Gumové bloky – stredný variant odpruženie, kedy sa k vložkám pod doskou pripája tiež tlmenie celého rámu. Počítajte s vyššou cenou ako u prvé varianty. Ideálna voľba pokiaľ beháte 2-3x týždenne.
  • Komplexné odpruženienajdrahšie a najúčinnejšie odpruženie, ktoré kombinuje viac tlmičov. Vo výsledku znižuje nárazy pri behaní na minimum. Síce si za tento typ priplatíte, ale ak beháte denne, pomôžete svojim kĺbom.

Ovládanie pásu

Keď už si dávate do tela, majte to pod kontrolou. Ovládanie bežeckých pásov je trojaká. Základným typom je prosté zvyšovanie a znižovanie rýchlosti. To zvládajú aj základné modely, ktoré budete ovládať skôr tlačidlom. Drahšie modely vedia rýchlosť meniť tiež, akurát si ju meníte pohodlnejšie na dotykovom displeji alebo madle.

Stredná a vyššia trieda pásov pre vás má prednastavené programy, ktoré v priebehu cvičenia mení tempo, a dokonca aj sklon bežeckej plochy (ak je model touto možnosťou vybavený). Vďaka tomu si svoje cvičenie užijete ďaleko viac a nebudete sa nudiť stereotypné rutinou.

Špičkové pásy reagujú na základe vášho tepu. Áno, stačí si nasadiť hrudný pás, ktorý priebežne sníma váš tep. Potom si buďte istí, že vám pás dá do tela. Ale zároveň tak, aby to pre vás bolo bezpečné a efektívne cvičenie. Bohužiaľ takéto prístroje sa cenovo pohybujú v rádoch tisícok.

Špeciálne funkcie a doplnky

  • Držadlá – má ich väčšina modelov (vrátane tých základných). Slúži primárne na pridržiavanie pri cvičení, ale u strednej a vyššej triedy sú na držadlách čidlá, ktoré dokážu jednorázovo zmerať aktuálny tep.
  • Vetrák – v celku exkluzívny záležitosť, ktorá je zatiaľ výnimočná a typická pre drahšie modely. Ale čo vám bráni použiť pre ochladenie vhodne umiestnený izbový ventilátor?
  • Športový poradca – v podstate ide o jednoduchý počítač, ktorý na základe nameraných a zadaných hodnôt vypočíta, koľko ste spálili kalórií, ubehli metrov, ako dlho vám to trvalo a aký ste pri tom mali pulz. Je štandardnou súčasťou stredných a vyšších modelov bežeckých pásov.
  • Bezpečnostná poistka – väčšinou ide o kľúč, ktorý je pripevnený k vám na jednej strane a k pásu na strane druhej. Ak by ste spadli, alebo zakopli, kľúč vytrhnem a pás sa automaticky zastaví.

Skladovanie

Existujú dva typy bežeckých pásov. Sklápacie a nesklápěcí. Sklápacie môžete zložiť tak, že sklopíte bežeckú plochu do zvislej polohy a celý prístroj potom môžete upratať napríklad do rohu miestnosti. Nesklápěcí holt zaberú nejaké to miesto, ale na druhú stranu môžete madlá využiť na zavesenie oblečenia – ak teda necvičíte denne. Drvivú väčšinu modelov presuniete po miestnosti ľahko, pretože majú kolieska.

Cena

Aby sa vám doma dobre behalo, nemusíte hneď vybieliť sporiaci účet v banke. Existuje veľa plnohodnotných modelov pre rekreačné behanie, ktoré vašu peňaženku nebudú bolieť. Aj tak však počítajte, že pod 200 € sa asi dostanete len ťažko.

Lacné bežecké pásy

Kategória najlacnejších bežeckých pásov začína približne na 200 € a končí okolo 500 €. Najlacnejšie modely sú vhodné skôr pre chôdzu a zaručene nebudú mať motorový pohon. Pokiaľ máte záujem o motorový bežecký pás, počítajte s cenou skôr k 400 €. Aj tak budete musieť robiť kompromisy, pokiaľ ide o výbavu. Nepodceňte najmä nosnosť, ktorá sa v tejto cenovej kategórii pohybuje okolo 130 kg.

Zlatá stredná cesta

Tu pripravte peňaženku na sumu 500 – 1 000 Euro. Ale za takú sumu už dostanete plnohodnotný pás, ktorý ponúka v podstate všetko čo profesionálne pásy. Jediným obmedzením spravidla zostáva nosnosť, ktorá sa u modelov z tejto kategórie pohybuje do 150 kg. Inak bežecké pásy strednej triedy ponúkajú dostatočné pohodlie pre každodenné cvičenie. Dokonca spoľahlivo meria čas, ubehnutú vzdialenosť a majú dosť širokú bežeckú plochu.

TOP bežecké pásy

Obstarávacou cenou sa pohybujú aj nad tisíc, ale za to ponúkajú všetok možný komfort, a niektoré dokonca nosnosť aj cez 200 kg. Okrem toho samozrejme merajú všetky hodnoty, ktoré vás pri cvičení zaujímajú a pomôžu vám v maximálne efektívnom tréningu. Vďaka celoodpružený konštrukcii pritom šetrí vaše kĺby, ktoré netrpia nárazy.

Ako správne cvičiť, keď chcem schudnúť

Absolútnym základom pre chudnutie je vyvážený príjem a výdaj energie. To znamená, že ak budete denne pol hodiny behať na páse, ale okrem toho cez deň zjete jedlo s trojnásobnou energetickou hodnotou, než je váš denný výdaj energie, sedliacky rozum napovie, že asi neschudnete.

Kúzlo pravidelného cvičenia

Organizmus je potvorka, ktorá myslí dopredu. Preto sa snažte cvičiť pravidelne, aj keď napríklad v menších dávkach. Inak prebytočnú energiu z jedla organizmus uložia na „horšie časy“, do tukov.

Udržujte aeróbne pásmo

Keď cvičíte, nesnažte sa za každú cenu hneď zabehnúť svetový rekord na 1 500 metrov. Naopak. Behajte tak, aby ste cítili záťaž, ale zároveň si udržiavali ideálny tepovú frekvenciu pre aeróbne cvičenie – 65-75% maximálnej tepovej frekvencie. Maximálna tepovú frekvenciu v aeróbnom pásme si ľahko vypočítate.

Výpočet maximálnej tepovej frekvencie

  • Ženy: 209 – (0,9 x vek)
  • Muži: 214 – (0,8 x vek)

Pamätajte: Vaše tepová frekvencia pri cvičení by mala byť maximálne na 75% maximálnej frekvencie!

Ak prekročíte aeróbne cvičenie (príliš vysoký tep), začnú vaše svaly pracovať na kyslíkový dlh, do tela sa budú vyplavovať škodlivé látky, ktoré zaťažujú organizmus a predlžujú regeneráciu. Navyše pri takomto maximálnom výkone moc neschudnete, pretože telo bude miesto tuku spaľovať cukry, z ktorých získa energiu rýchlejšie.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo