Ako vybrať budík

Pri výbere budíka si ujasnite, akým spôsobom má byť zobrazovaný čas, analógovo alebo digitálne? Náš článok sa zameriava predovšetkým na budíky digitálne. Vďaka bohatej ponuke si môžete vybrať z modelov ponúkajúcich celú radu zvukov pre budenie, alebo siahnuť po výrobku, ktorý vás zobudí príjemnou melódiou, ktorú mu nahráte do pamäte. Prepracované budíky vás budú informovať nielen o čase, ale aj o dátume, môžu disponovať rádiom alebo projektorom. Budenie si môžete nastaviť v niekoľkých časových intervaloch, využiť funkciu snooze alebo dva časy budenia.

Nemôžete sa zorientovať v širokej ponuke budíkov? Chcete zistiť, ako vybrať naj budík, s ktorým nezaspíte? Prečítajte si nášho radcu a recenzie na 5 vybraných modelov. Budete vedieť, podľa akých parametrov sa rozhodnúť a výber sa pre vás stane oveľa ľahším.

Recenzie budíkov

Pre hodnotenie sme vybrali celkom 5 budíkov, u ktorých sme sa zamerali predovšetkým na funkcie, ale aj typ napájania. Zhodnotiť sme nezabudli ani dizajnové spracovanie a užívateľskú prívetivosť. Ktorý budík bude vašou víťazom? To zistíte z našich recenzií.

GARNI 165 Arcus

Zobrazenie časudigitálny
Typ napájaniazo siete, zálohová batéria
Ukazovateľ teplotyáno
Ukazovateľ dňaáno
Opakované budenie (snooze)áno
Projekcia časuáno
Projekcia teplotyáno
Ručne nastaviteľný časáno
FM rádioprijímačnie
DCF signáláno
Predpoveď počasianie
Bluetoothnie

Tento elegantný digitálny budík výrobca GARNI technology je v predaji v čiernej farbe so strieborným podstavcom. Má farebný inverzný displej s rozmermi 102 x 42 mm s ultra čiernym pozadím.

Môžete si zvoliť nastavenie až z 256 farieb, ďalšia možnosť je automatické plynulé striedanie farieb alebo možnosť rýchlej voľby 8 farieb osvetlenia displeja. Vďaka výberu farebného podsvietenia si môžete zvoliť presne tú farbu, ktorá pre vás bude najlepšie viditeľná. Nie všetky sú totiž dobre čitateľné za denného svetla. Rozmery toho budíka sú 163 x 80 x 56 mm a hmotnosť iba 246 g.

Budík ponúka 12, alebo 24-hodinový formát zobrazenia času, ktorý je riadený rádiovým signálom DCF – 77. To znamená, že sa čas aktualizuje a nastavuje sám. Ak však máte radšej časovú rezervu, môžete čas nastaviť aj manuálne. Digitálne číslice zobrazenie času na budíku vo veľkosti 34 mm sú skvele vidieť, displej zobrazuje tiež dátum, skratku dňa a teplotu (vo veľkosť 10 mm)

Disponuje projekciou času a vnútornej teploty. Projekcia sa zobrazuje v červenej farbe. Je tu možnosť otočenia obrazu o 180 ° stupňov – užívateľ má možnosť sklopenia tubusu projektora o 90 ° stupňov dopredu i dozadu. Tento model má výborné zaostrenie obrazu a vysoký kontrast.

Osvetlenie displeja i projekcie môžeme vypnúť. Krátkodobé zapnutí je možné na 5 s. Zvoliť si môžeme z dvoch stupňov jasu. Prístroj zobrazuje vnútornú teplotu v ° C, alebo tiež ° F, má aj pamäť na maximálne a minimálne namerané hodnoty. Zdrojom napájanie je sieťový adaptér 230-230V, a balenie obsahuje 1 ks záložnej batérie typu CR2032.

Čo sa týka budenie, kvôli ktorému si hlave budík kupujeme, má používateľ na výber z niekoľkých spôsobov zvukového budenia (4 sekundy 1 pípnutie za sekundu, 4 sekundy 2 pípnutia za sekundu, 4 sekundy 3 pípnutia za sekundu). Okrem toho môžete nastaviť dva časy budenia. To ocenia napríklad pary, z ktorých jeden vstáva skôr. Ak patríte k tým, čo, po prvom zazvonení budík stlačia, uvítate opakované budenie po 5 minútach.

Ak tu ale hľadáte napríklad predpoveď počasia alebo rádioprijímač, nenájdete ich.

 • postupne sa zvyšujúci počet zvukových signálov počas budenia
 • dizajn,
 • možnosť vypnutia či stlmenie displeja
 • dobre čitateľný displej
 • budík neumožňuje zmenu časovej zóny
 • chýba rádioprijímač a predpoveď počasia
Zistiť cenu

JVD SR52.5

Zobrazenie časuanalógový
Typ napájaniabatérie
Ukazovateľ teplotynie
Ukazovateľ dňanie
Opakované budenie (snooze)áno
Projekcia časunie
Projekcia teplotynie
Ručne nastaviteľný časáno
FM rádioprijímačnie
DCF signálnie
Predpoveď počasianie
Bluetoothnie

Jedná sa o farebný detský budík malej českej firmy. Rodinná firma Jasněna Vlahov sa zaoberá výrobou hodinárskeho aj šperkárskeho tovaru. U výroby detských hodín dbá spoločnosť na to, aby prvá skúsenosť detí s učením hodín bola čo najzábavnejšie a ciferník zároveň dobre čitateľný. Plusové body udeľujeme za ľúbivý detský dizajn, kvalitné materiály a presné spracovanie. Potešujúce je tiež veľmi priaznivá cena.

Malé užívateľov určite nadchne tvar budíka. Tučniak s klobúčikom sa môže stať pre deti kamarátom a uľahčí im vstávanie do škôlky či do školy. Nájdeme ho ako v modrej farbe pre chlapcov, tak v ružovej pre dievčatká. Veľké číslice pomôžu deťom pri učení sa času. Veľkosť budíčka je 110 x 100 x 65 mm.

Deti nebude v noci rušiť zo spánku, pretože je úplne nehlučný. Môžeme ho teda označiť za tichý budík. Postupné zosilňovanie zvonenia deti prebudí jemne a snáď aj s úsmevom na perách. Opakované budenie s 4 minútovým intervalom dostane z krajiny snov aj najväčší spáča.

Tento digitálny budík JVD s arabskými číslicami v sebe skrýva presný quartzový strojček. Jeho chod zaisťujú batérie 2 x 1,5V AAV. Pri tomto budíka nájdeme aj osvetlenie, vďaka ktorému ľahko uvidíte na ciferník a zároveň môže rýchlo pomôcť zahnať zlé nočné mory. Má jednoduché ovládanie a deťom sa bude určite páčiť.

 • pekný dizajn
 • nízka cena
 • spoľahlivosť
 • menej funkcií
Zistiť cenu

Philips TAPR702

Zobrazenie časudigitálny
Typ napájaniaadaptér, batérie
Ukazovateľ teplotynie
Ukazovateľ dňanie
Opakované budenie (snooze)áno
Projekcia časunie
Projekcia teplotynie
Ručne nastaviteľný časáno
FM rádioprijímačnie
DCF signáláno
Predpoveď počasianie
Bluetootháno

Budík Philips TAPR702 je vhodný pre náročnejších užívateľov. Poteší jednoduchý, čistý tvar v čiernej farbe pripomínajúcej hokejový puk. Rozmery budíka sú 135 x 135 x 61 mm, váži iba 0,3 kg, avšak obyčajný budík to zďaleka nie je.

Za rámom z tkaniny môžeme krásne vidieť rozsvietený veľký LED displej. Čas je zobrazený digitálne. Jednoduchá tlačidlá ovládania nájdete na hornom lesklom paneli. Čo sa nám páči, je nabíjacia podložka Qi, schovaná tiež na hornom paneli budíka. Tu si môžete bezdrôtovo nabiť svoj mobilný telefón. Nevýhodou je, že na lesklom povrchu ostávajú odtlačky prstov.

Pri zaspávaní môžete počúvať svoje obľúbené skladby. Prístroj umožňuje tiež nastaviť si čas, kedy sa reproduktor sám vypne. Nehrozí, že sa prebudíte a prístroj stále hrá. Bezdrôtová technológia Bluetooth 4.2 s dosahom 10 m vám umožní streamovať obsah z mobilných telefónov.

Stlačením tlačidiel môžete zahájiť párovanie, odložiť budenie, nastaviť jas, zmeniť hlasitosť alebo prehrávať / pozastaviť hudbu. Pre staršie telefóny je k dispozícii nabíjací port USB.

Nechýba samozrejme ani funkcia dvojitého alarmu pre nastavenie dvoch rôznych budenia. Toto určite radi využijete, ak sa vám nepodarí vstať na prvýkrát. Druhý alarm môže využiť váš partner, ktorý napríklad vstáva v inú dobu.

Ak prvá vzbudenie zmeškáte, po 9 minútach príde opakované budenie. A to buď bzučiakom alebo napríklad vašou obľúbenou hudbou so systémom stereo, s časovačom 15/30/60/90/120 min.

Zvoliť si môžete tiež jas displeja – Vysoký / Stredný / Nízky. Výkon prístroja je 4W.

 • podložka Qi
 • bluetooth
 • dizajn
 • pestrá výbava
 • vyššia cena
 • odtlačky na povrchu
Zistiť cenu

Sencor SDC 4800

Zobrazenie časudigitálny
Typ napájaniaadaptér
Ukazovateľ teplotyáno
Ukazovateľ dňaáno
Opakované budenie (snooze)áno
Projekcia časunie
Projekcia teplotynie
Ručne nastaviteľný časáno
FM rádioprijímačnie
DCF signáláno
Predpoveď počasianie
Bluetoothnie

Tento digitálny budík Sencor alebo skôr hodiny s budíkom, nájdeme v čiernej verzii (Sencor SDC 4800 B) alebo bielej (Sencor SDC 4800 W). Je celkom malý. Rozmery sú 105 x 57 x 29 mm a hmotnosť 117 g (vrátane batérie, bez adaptéra.) Môžeme ho odporučiť všetkým, ktorí nechcú utratiť veľkú sumu, ale zároveň sa neuspokojí s jednoduchým budíkom bez výbavy.

Sencor SDC 4800 má veľký 3,4 „displej, na ktorom nájdeme digitálne hodiny, informácie o dátume, vnútornej teplote a mnoho ďalšieho. Ak nemáte po ruke kalendár, môžete sa pozrieť sem.

Hodiny sú riadené rádiovým signálom DCF a vďaka tomu sa môžete spoľahnúť na presný čas, ktorý si budík sám vyhľadá, a vy nezaspíte. Okrem toho sa automaticky prepne zo zimného na letný čas a obrátene, takže sa už nemusíte báť, že by vás tento časový posun niekedy nemilo prekvapil. Disponuje aj funkciou opakovaného budenia. Napájanie zabezpečuje adaptér, ale nájdete tu aj záložnú batériu CR – 2032, takže vás výpadok prúdu nezaskočí.

Užívatelia oceňujú jednoduchý návod a tiež to, že nastavenie funkcií nie je zložité. Podsvietenie displeja môžete regulovať 3 úrovňami jasu. Zo skúseností však vyplýva, že regulácia jasu nie je úplne optimálna. Užívatelia uvádzajú, že displej svieti buď príliš ostro, alebo nedostatočne. Nič medzi tým. To je však subjektívny názor.

Tento digitálny budík do siete má farebný displej a budenie zvukovým signálom. Príjemné je aj to, že pípací alarm sa nespustí okamžite plnou silou, ale pípanie sa zvyšuje pozvoľna. Napájací kábel je dobre zaistený a nemôže sa stať, že z prístroja vypadne a budík sa tak zastaví.

 • pekný dizajn
 • jednoduchá obsluha aj návod
 • hlučnejší pri nastavovaní (každý stlačenie tlačidla pípne)
 • napájanie iba zo siete
Zistiť cenu

Casio PQ 30B-1

Zobrazenie časudigitálny
Typ napájaniabatérie
Ukazovateľ teplotynie
Ukazovateľ dňanie
Opakované budenie (snooze)áno
Projekcia časunie
Projekcia teplotynie
Ručne nastaviteľný časáno
FM rádioprijímačnie
DCF signálnie
Predpoveď počasianie
Bluetoothnie

Ide o budík známej japonskej firmy Casio, značky, ktorá prináša kvalitné výrobky, pretože na trhu figuruje takmer 60 rokov. Výrobok má čiernu farbu a elegantný dizajn. Tento maličký budík môžete mať doma na nočnom stolíku, ale je vhodný najmä pre cestovateľov. S výškou 5,5 cm, šírkou 5,37 cm a hĺbkou 1,5 cm sa zmestí naozaj všade. Má preto, ale aj trošičku horšie použiteľné ovládacie prvky, čo je daň za malé rozmery. Inak je ale užívateľovi veľmi dobre hodnotený.

Má jednoduchý digitálny displej, ktorý sa dá osvetliť vstavanou LED diódou. Displej sa rozsvieti len po stlačení tlačidla light. Môžete voliť medzi zobrazovaním času v 12 alebo 24-hodinovom formáte. Čas na ciferníku je znázornený digitálnymi číslami a budiť vás bude pípaním.

Samozrejmosťou je opakované budenie – snooze. Inak ale tento budík nemá príliš veľa funkcií, tomu zodpovedá jeho nízka cena. Ide skrátka o malý, jednoduchý, ale spoľahlivý výrobok, vhodný aj na cesty. Ľahko sa zloží na cestu, praktický stojan po zložení zakryje tlačidla podsvietenia displeja.

Napájanie budíka zabezpečuje batéria, ktorá má výdrž až jeden rok. Ku gombíkové batérii je veľmi ľahký prístup, dá sa vytiahnuť a preto je na zváženie, či je prístroj vhodný pre rodiny s malými deťmi.

K dispozícii je tak v čiernej, tak v bielej farbe a má príjemné oranžové podsvietenie.

 • kompaktné rozmery
 • dve farby
 • krytá tlačidlá
 • cena, kvalita
 • horšie ovládanie
 • čas nie je riadený DCF signálom
 • ľahko prístupné batérie
Zistiť cenu

Zariadenia, ktoré vás môžu prebúdzať

S rozvíjajúcimi sa technológiami sa objavujú tiež rôzne riešenia, ktoré nám môžu pomôcť v tom, aby naše vstávanie bolo príjemnejšie. Než prejdeme k samotným budíkom, pre zaujímavosť sa poďme pozrieť na to, akým iným spôsobom sa ešte môžeme nechať zobudiť.

Svetelné budíky a vankúše

Napríklad svetelné budenia môže byť pre mnohých z nás veľkým prínosom, a to najmä v zime. Naše telo nie je prispôsobené na vstávanie pred východom slnka a prebúdzanie sa za tmy pre nás nie je prirodzené. Navyše rýchle prebudenie za tmy môže mať za následok „sociálny jetlag„. To znamená, že doba do úplného sviežeho precitnutie môže trvať až dve hodiny. Samozrejme to potom ovplyvní produktivitu počas celého dňa.

Preto boli vyvinuté tzv. „svetelné budíky alebo tiež svetelné vankúše“, ktoré nám majú nahradiť pomalé prirodzené rozednívání. Tieto svietiace budíky fungujú takto:

 • zhruba 15-30 minút pred zvukovým signálom sa svetlo z tohto zariadenia začína pomaličky potichu linúť, a pripraví nás tak na zvukový signál, ktorý sa ozve napríklad z nášho zariadenia.
 • zaistí nám tak pokojnejší spánok a príjemnejšie a hlavne prirodzenejší prebudení.

Chytré hodinky

Ďalším spôsobom, ako sa môžeme prebudiť, sú napríklad chytré hodinky. Okrem budenia sú hodinky schopné sledovať srdcovú frekvenciu, úroveň stresu a samozrejme nechýba monitorovanie kvality a dĺžky spánku.

Smartphone

Veľa ľudí má nastavený čas vstávanie na chytrých telefónoch. Avšak rovnako ako televízia a počítače, tak aj mobilné telefóny, podľa odborníkov, do spálne vôbec nepatrí. Ničí nám pokojný spánok, ktorý je pre naše fyzické i psychické zdravie veľa dôležitý. A medzi nami, je to tiež zabijak osobné komunikácie a intimity, čo myslíte? Preto ho už mnoho z nás radšej ukladá mimo spálňu a vracia sa k budenie budíkom.

Ona klasická metóda prebúdzanie však neznamená návrat do minulosti. Dnes už máme na výber takú veľa zaujímavých moderných produktov všetkých tvarov, veľkostí i farieb, že si vyberie určite každý.

Aké typy budíkov môžete na trhu nájsť

Teraz už sa teda dajme do toho a skúsme vám pomôcť nájsť ten najlepší budík presne pre vaše potreby. Najprv, aké typy budíkov môžeme dnes na trhu nájsť:

Klasický mechanický budík

Aj dnes sú medzi nami milovníci klasického naťahovacieho budíka. U tohto typu musíme každý večer točiť kľúčikom, aby sa prístroj v priebehu noci nezastavil, a my nezaspali. To je tiež dôvodom, prečo ho preferuje už málokto. Medzi týmito klasickými modelmi môžeme často nájsť rôzne retro či detské budíky.

Inteligentný budík

Naopak, ak chcete byť fajnšmekrov, kúpte si tzv. inteligentný budík, ktorý sám určí čas prebudenia. Tento šikovný prístroj je len na prvý pohľad podobný bežnému digitálnemu. Nie nadarmo sa mu ale hovorí chytrý.

Spolu so zariadením dostanete pribalený aj náramok, ktorý si pred spaním pripnete a budík tak môže monitorovať pohyby tela vo fáze REM spánku.

 • Nastavíte si čas prebudenia a rozmedzie, do ktorého sa má budenie trafiť.
 • Budík dokáže zistiť, v ktorej fáze spánku sa práve nachádzate, a preto vás prebudí zhruba v čase, ktorý ste si nastavili, avšak v ideálnej fáze ľahkého spánku, čo pre vaše telo nebude taký šok a vy tak budete oveľa odpočinutejší.

Tento budík väčšinou tiež disponuje monitorom chrápanie a hovorením zo spánku. Môže tu byť tiež integrovaná funkcia predpovede počasia pre čas, kedy opúšťame domov. Môže vám tiež poskytnúť užitočné informácie, ako sú posledné správy, udalosti, ktoré máme v pláne či kurzy mien a podobne.

Ak sa vám zle zaspáva, poteší vás napríklad špeciálne súbor zvukov, pri ktorých sa vám bude lepšie zaspávať. A čo by ste povedali na budík, ktorý vás dostane zo spánku pomocou vône? Do špeciálneho dávkovača si môžete zvoliť vôňu čokolády, kávy alebo napríklad slaniny. Za tento komfort si ale budete musieť priplatiť, tieto inteligentné budíky nepatrí medzi najlacnejšie.

Digitálny budík

Avšak najviac používané a dostupné sú predovšetkým bežné digitálne budíky, a preto sa v našom výbere budeme venovať hlavne im. Sú to výrobky ako s analógovým ciferníkom a ručičkami, tak s digitálnym zobrazením času. Môže to byť ako digitálny budík do siete, tak budík na batérie alebo kombinácia oboch. Môžu mať aj veľa ďalších funkcií, ako napríklad snooze, projekciu času na stenu, svetelné budenie a veľa ďalších. Postupne si o nich niečo povieme.

Prečo sa rozhodnúť pre obstaranie digitálneho budíka

Hlavné výhody vidíme v spoľahlivosti a presnosti. Digitálne budíky tiež disponujú veľkým množstvom funkcií. Na trhu nájdeme prístroje v rôznych cenových reláciách. Zákazník si môže vybrať jednoduché modely s jednoduchým ovládaním, ktoré zvládnu napríklad deti či seniori. Kto očakáva multifunkčnosť, môže si zaobstarať napríklad budík s projekciou, ukazovateľom teploty, dátumu atď.

Dôležitou vecou pri výbere je tiež to, akým zdrojom napájania disponujú. Všetky tieto produkty pre svoj chod potrebujú elektrickú energiu. Tú môžu získavať buď zo siete, alebo za pomocou napájanie z akumulátorov či kombináciou oboch.

Parametre výberu budíka?

Najprv si samozrejme všimneme vzhľadu. Môžete si zaobstarať dizajnový budík, ktorý vám bude robiť radosť, len keď sa na neho pozriete. Existujú elegantné modely, budíky obyčajné aj trošku smiešne.

Budík pre deti môže mať rôznu podobu. Milujú vaše deti všelijaká zvieratká? Urobíte im radosť nákupom prístroja v tvare slona, ​​ovečky alebo budíka v tvare tučniaka. Chlapci určite ocenia budík robota, môžeme im ale kúpiť napríklad aj budík motorku. Chlapi sú malí chlapci, a tak napríklad zariadení v podobe motorky v kovovom retro prevedení nadchne aj ich.

Úlohu pri výbere toho najlepšieho modelu bude hrať určite aj veľkosť displeja a čitateľnosť údajov.

Materiál

Materiálom, z ktorého sú budíky vyrobené je väčšinou plast, niekedy kov. Môžeme sa stretnúť aj s na pohľad a dotyk veľmi príjemným drevom alebo naopak so studeným, ale elegantným sklom.

Hlučnosť

Možno sa to nezdá, ale pre veľa ľudí, ktorí nespí úplne tvrdo, je dôležitý aj fakt, či budík hlasno tiká. Môžeme preto zaobstarať modely, ktoré disponujú tichým chodom. S hlučnosťou sa spája aj zvuk. Ak budík disponuje ponukou melódií a zvonenie, môžete si vybrať ten najlepší zvuk, ktorým vás budík bude každé ráno oblažovať

Funkcie

Najdôležitejšou vecou pre výber top budíkov je ale samozrejme ich výbava a funkcie. Tu už musíme viac premýšľať a vedieť, čo všetko od výrobku chceme a aké nastavenie funkcií budíka si môžeme zvoliť. Medzi najčastejšie patrí:

 • Budík s projekciou – môžete si premietnuť čas alebo napríklad dátum na strop alebo na stenu.
 • Duálna funkcia – nastavenie dvoch iných časov pre prebudenie.
 • Riadenie DCF signálom – tieto zariadenia sú presná, nikdy sa vďaka riadeniu rádiovým signálom neoneskorí, a tiež zvládnu samy prenastavenie zo zimného času na letný a späť.
 • Ručne nastaviteľný čas – nájdete tú koliesko či tlačidlá pre manuálne nastavenie času.
 • FM rádioprijímač – ide o spojenie budíka a rádia, môžete sa nechať zobudiť príjemnou melódiou.
 • Sleep – funkcia nastavenia času vypnutia rádia.
 • Bluetooth – bezdrôtová technológia, ktorá umožňuje spárovanie budíka napríklad s mobilným telefónom.
 • LED displej – zdrojom svetla sú LED diódy.
 • Snooze – opakované zvonenie.
 • Inverzný displej – znamená, že v kľude je celý displej nepriehľadný a pri aktivácii sa údaje na ňom zviditeľní.
 • Budík s tichým chodom – nepočuteľné posúvanie ručičiek
 • Tlmenie jasu – môžete si sami vyberať z viacerých úrovní jasu a nebyť tak rušení svetlom.

Ceny budíkov

Pozrieme sa samozrejme aj na ceny budíkov. Záleží na vás, koľko chcete či môžete do tohto zariadenia investovať a aké požiadavky na prístroj máte.

Lacné budíky

Môžete si vybrať aj veľmi lacné modely (do 10 €), ktoré vás pravdepodobne tiež vzbudí. Vo väčšine prípadov sa u nich stretnete len s jednoduchými funkciami, sieťovým napájaním a monochromatickým displejom. Aj v týchto radoch môžete nájsť niekedy vcelku dobrú kvalitu, musíte si ale dobre vyberať a byť opatrní.

Budíky strednej cenovej kategórie

Pokiaľ ale chcete staviť na kvalitnejšie výrobky, a hlavne rôzne vychytávky, radšej si trochu priplaťte. V strednej cenovej triede (10 – 50 €) už nájdete veľa produktov, ktoré disponujú mnohými funkciami. Ich prednosťou bude pekné spracovanie a kvalita. Tešiť sa môžete na funkciu Sleep alebo meranie vnútornej izbovej teploty.

Luxusné budíky

Budíky nad 50 € už môžeme považovať za luxusnejšie tovary. Môže ísť napríklad o inteligentné budíky. V tejto cenovej kategórii už stávkujete na maximálnu funkčnú vybavenosť. Samozrejmosťou bude duálny alarm, bezdrôtové meranie vonkajšej teploty, projektor, Bluetooth reproduktor a ďalšie. Samozrejmosťou je originálne dizajnové spracovanie.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo