Ako vybrať čaj

Čaj patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete, a väčšina populácie mu dokonca dáva prednosť pred hrnčekom kvalitnej kávy. Ak však hovoríme o čaji, máme na mysli nepreberné množstvo druhov – od klasiky, akou je zelený alebo čierny, cez biely či oolong až po tzv. nečaje bylinné a ovocné. Ak by ste preto radi vyskúšali niečo nové, zaobstarali štýlový darček alebo využili liečivých vlastností prírody, nemusí byť vôbec ľahké sa v širokej škále najrôznejších druhov vyznať. V nasledujúcom článku vás preto zoznámime so všetkými typmi, prezradíme, čo od nich môžete očakávať a na čo si dať pri výbere pozor a pomôžeme vám vybrať kvalitný čaj pre seba alebo vašich blízkych.

Test čajov 2023

AHMAD TEA Earl Grey Tea

Formaporciovaný
Druhčierny
Hmotnosť balenia200 g
Gramáž nálevového vrecka2 g
Darčekové balenieáno
BIO kvalitanie
Aromatizovanýáno
Krajina pôvoduSpojené arabské emiráty

Earl Grey patrí medzi vôbec najobľúbenejšie čaje konzumovanej ako u nás, tak v celej Európe. Ide o zmes rôznych odrôd čierneho čaju aromatizovaného bergamotovou silicou.

V balení Earl Grey Tea nájdete 100 kusov nálevových vrecúšok, z ktorých každý obsahuje približne 2 g čajové drti. Tie nie sú osobitne balené do ochranných obalov, rýchlejšie teda strácajú svoju arómu. Bohužiaľ tiež postrádajú šnúrku so štítkom, kvôli čomu je komplikovanejšia čajový sáčok z hrnčeka vybrať.

Nálev má krásnu, pre čierny čaj typickú, tmavo zlatú farbu a veľmi výraznú vôňu. Chuť je vynikajúci, silná, plná s jemnými citrónovými tónmi a silným bergamotovým arómou. Čím dlhšie necháte čajový sáčok lúhovať, tým silnejší nálev získate (odporúča sa však maximálne 5 minút).

Vzhľadom k vyššiemu obsahuj teínu, je šálka Earl Grey ideálne podávať na raňajky. Zjemniť ho možno smotanou či mliekom a vynikajúce je tiež osladený. Hodí sa aj k sladkým dezertom.

Earl Grey Tea môžeme odporučiť pre celú rodinu, okrem menších detí. Vyniká skvelou chuťou i vôňou a poteší aj nízka cena. Ide proste o klasiku, ktorá nikdy nesklame.

  • nízka cena
  • veľké balenie
  • vynikajúcu chuť i vôňa
  • pomer cena / kvalita
  • nálevové sáčky nie sú zabalené zvlášť
  • horšie sa vyberajú z hrnčekov
Zistiť cenu

Matcha Tea Harmony

Formaporciovaný
Druhzelený mletý
Hmotnosť balenia60 g
Gramáž nálevového vrecka2 g
Darčekové balenieáno
BIO kvalitaáno
Aromatizovanýnie
Krajina pôvoduJaponsko

Matcha Tea Harmony je práškový zelený čaj Matcha pôvodom z Japonska v BIO kvalite. Jedinečný je najmä spôsobom balenia, pretože v ňom nájdete 30 vrecúšok, z ktorých každý obsahuje približne 2 g jemne mletého čaju (celkom teda 60 g). Vďaka tomu si jednotlivé porcie zachovávajú svoju arómu, je možné si ich vziať kamkoľvek a tiež príprava je veľmi jednoduchá. Jednoducho obsah sáčku prelejete studenou alebo horúcou vodou (250 ml) a rozmiešate. Pretože nemusíte nič odmeriavať, nápoj je takmer ihneď pripravený na konzumáciu.

Nálev má svetlo zelenú farbu a jemne sladkastú, skôr však mdlú, ľahko trpkú až horkastú chuť, ktorá pripomína zápach stojatej vody. Táto pachuť sa u vysoko kvalitných tried nevyskytuje, niektorí ľudia si na ňu však zvyknú, a niektorým dokonca zachutí. Napriek tomu je však potrebné mať na pamäti, že je známkou menej kvalitného čajového prášku. Nižšiu kvalitu tiež prezrádza pomerne svetlá farba nápoja.

Chuť možno vylepšiť pridaním citróna (alebo limetky), medu či akékoľvek ovocné šťavy alebo džúsu (vynikajúci je ananás alebo pomaranč), prípadne ju môžete skúsiť našľahať s teplým mliekom. Keďže sa jedná o veľmi jemný zelený prášok, možno Matchu využívať tiež ako zdravé prírodné farbivo, napríklad pri pečení (do buchiet, báboviek, rolád), do zmrzliny alebo pudingov.

Vyššia cena bohužiaľ nezodpovedá kvalite. Pre mnoho ľudí (najmä tých, ktorí sa nestretli s vysoko kvalitnou japonskou matcha tea) však môže byť Matcha Tea Harmony úplne vyhovujúce. Možno ju tiež venovať ako zaujímavý a netradičný darček. Iste ju mnohí ocenia ako zdravšie náhradu bežnej kávy.

  • praktické balenie
  • BIO kvalita
  • japonská produkcia
  • vysoká cena
  • nižšia kvalita
Zistiť cenu

GREŠÍK Veľká čajová kolekcia

Formaporciovaný
Druhviac druhov
Hmotnosť balenia180 g
Gramáž nálevového vrecka2 g
Darčekové balenieáno
BIO kvalitanie
Aromatizovanýáno
Krajina pôvoduČesko

Veľká čajová kolekcia obsahuje 9 druhov čaju balených zvlášť v nálevových vreckách so šnúrkou pre lepšiu manipuláciu pri príprave. Výber je teda veľmi pestrý – nájdete tu zmesi bylín a ovocia, ale aj pravý čierny čaj, zelený Gunpowder alebo Rooibos. Pričom každý druh je zastúpený 10 x, celkom sa teda jedná o 90 porcií.

Chválime krásne darčekové prevedenie krabice aj dizajnovo veľmi vydarené obaly, v ktorých sú čajové vrecúška uzavreté. Jednotlivé druhy sú v krabici prehľadne rozdelené do deviatich úsekov, pri manipulácii s krabicou sa preto nestane, že by sa vrecúška medzi sebou premiešali.

Jednotlivé príchute nás tiež milo prekvapili. Na rozdiel od mnohých čajov na trhu, ktoré často obsahujú predovšetkým kvety ibišteka, a chuťovo sú teda fádne, ovocné čaje Veľkej čajové kolekcie sa chuťovo výrazne líši. Podobne ako u čokoládových bonboniér, preto môžete ochutnávať a nechať sa prekvapiť (navyše, ak vám niektorý druh zachutí, nie je problém ho zakúpiť aj samostatne).

Avšak vzhľadom na to, že niektoré z čajov neobsahujú ani prírodná aróma, ale iba byliny a plody, môže sa ich chuť javiť slabšie. V takom prípade je možné nápoj dosladiť medom.

Veľkú čajovú kolekciu jednoznačne odporúčame, najmä ako praktický darček, k čomu priamo nabáda aj svojim krásnym darčekovým prevedením. Potešil nás kvalitný český výrobca, veľmi dobrý pomer ceny a kvality, a predovšetkým pestrý výber chuťovo nadpriemerných čajov. Zamrzelo nás len, že výrobca neponúka viac čajových kolekcií.

  • nadpriemerná chuť
  • vysoká kvalita
  • pestrý výber
  • krásne a praktické darčekové balenie
  • pomer cena / kvalita
  • český výrobca
  • menej výrazná chuť niektorých druhov
Zistiť cenu

BIOGENA Maxi Majestic Tea

Formaporciovaný
Druhviac druhov
Hmotnosť balenia180 g
Gramáž nálevového vrecka2 g
Darčekové balenieáno
BIO kvalitanie
Aromatizovanýáno
Krajina pôvoduČesko

Maxi Majestic Tea je rad 6 druhov ovocno-bylinných porciovaných čajov v krásnom darčekovom balení. Krabica obsahuje celkom 60 nálevových vrecúšok so šnúrkou a štítkom zabalených po jednom v pevných obaloch, ktoré pomáhajú uchovať arómu po dlhú dobu a zároveň chráni pred vplyvom vlhkosti.

Veko škatule možno odklopiť, čím získate prehľad o jej obsahu. Čajové sáčky sú radené do troch radov, pričom jednotlivé rady sú rozdelené papierovými prepážkami. Naviac pokiaľ vám jeden z druhov zachutí viac ako ostatné, je možné ho zakúpiť aj v samostatnom menšom balení.

Vyberať môžete zo zaujímavých zmesí u nás obvyklých plodov a bylín s exotikou. Ochutnať tak môžete napríklad ostružinu s Aloe vera alebo biely čaj s granátovým jablkom. Chuť aj vôňa je veľmi výrazná a silná. Na jeden nálevový sáčok preto odporúčame voliť väčší objem vody či kratšiu dobu lúhovania.

Hoci väčšina druhov obsahuje kvet ibišteka (ktorý farbí nálev do typickej tmavo ružovej), chuť jednotlivých druhov sa výrazne líšia. Nie je nepríjemne kyslá, ale naopak prekvapí plnými a sladkými tónmi. Z tohto dôvodu nie je potrebné nápoj dodatočne doslaďovať. Veľmi osviežujúci je aj vychladený v horúcich letných mesiacoch.

Zamrzelo nás však, že skutočný obsah zmesou jednotlivých druhov nedostáva príliš názvu, a tak napríklad Goji a limetka obsahuje predovšetkým sušené jablko a miesto plodov Goji, iba koncentrát z týchto bobúľ. Výsledná chuť je teda daná skôr pridaným aromatickými (prípadne extraktom či koncentrátom).

Maxi Majestic Tea poteší všetkých, ktorí uprednostňujú veľmi výraznú chuť aj lahodnú vôňu ovocného čaju. Aróma si navyše jednotlivé čajové vrecúška dlho podrží vďaka pevným vzduchotesným obalom. Chválime tiež českého výrobcu a nálevové sáčky bez kovových spôn. Bohužiaľ však zmes ovocia a bylín obsahuje pridaná arómy. Tiež cena tohto balenia je vyššia.

  • veľmi výrazná chuť a vôňa
  • exotické kombinácie
  • pestrý výber
  • krásne a praktické darčekové balenie
  • pevný a vzduchotesný obal
  • český výrobca
  • pridaná arómy
  • nízky podiel niektorých zložiek
  • vyššia cena
Zistiť cenu

ALLNATURE Matcha Tea Premium

Formaprášok
Druhmletý
Hmotnosť balenia250 g
Gramáž nálevového vrecka-
Darčekové balenienie
BIO kvalitanie
Aromatizovanýnie
Krajina pôvoduČína

Druhý zástupca testovaného Matcha – Matcha Tea Premium je balenie mletého zeleného čaju s hmotnosťou 250 g pôvodom z Číny.

Hoci výrobca sľubuje vysokú kvalitu tohto produktu, je potrebné sa mať na pozore. Ide totiž o čínsku produkciu, ktorá sa iba pokúša napodobniť kvalitné japonskú Matchu, a uspokojiť tak zvýšený dopyt po tomto nápoji vo svete. Kvalitou sa však japonskému práškovému čaji rovnať nemôže, pretože Čína disponuje celkom odlišným typom pôdy a nepresnými postupy spracovania.

Skutočnosť, že sa jedná o napodobeninu japonskej Matcha, je zrejmá už pri prvom pohľade. Namiesto smaragdovo zelenej farby má prášok nevýraznú žltozelenú farbu. Vôňa je skôr nepríjemná, strakato (podobne ako stojatá voda v rybníku). Chuťovo nás čaj bohužiaľ tiež sklamal – nálev je trpký a mdlý, takmer bez náznaku sladkosti, ktorá je pre kvalitné Matchu typická. Chuť možno však čiastočne vylepšiť kombináciou s výraznými džúsy (napr. pomarančový či grapefruitový).

Na tomto produkte chválime iba znovu uzatvárateľný obal, ktorý pomáha uchovať arómu a zároveň bráni zvlhnutiu, čo je u takto veľkého balenia dôležité. Naše hodnotenie však nevylepšila ani prijateľná cena.

Matcha Tea Premium môžeme odporučiť iba tým, ktorí chcú ušetriť a nevadí im nižšia kvalita.

  • nižšia cena
  • veľké balenie
  • vzduchotesný obal
  • veľmi nízka kvalita
  • nevábna chuť a vôňa
  • čínska produkcia
Zistiť cenu

Druhy čajov

Sypaný alebo porciovaný

Väčšinu čajov môžete kúpiť buď vo forme sypané alebo porciované. Mnohí však často nedajú dopustiť na sypanou formu a nálevovými sáčky (alebo ak chcete vrecúšky) zvyčajne pohŕdajú.

Aké sú však výhody a nevýhody týchto dvoch variantov a pre ktorú z nich sa rozhodnúť?

Sypané čaje

Sypaný je taký čaj, ktorého lístky (kvety, plody alebo iné časti rastlín) sa predávajú voľne. Zákazník si teda zvolí gramáž, ktorú mu následne predajcu zabalí spravidla do papierových uzatvárateľných sáčkov. Všeobecne sa má za to, že sypaná variant je kvalitnejší ako porciovaná, nemusí to tak však byť vždy. Pravdou však zostáva, že u tohto typu si možno kvalitu ľahšie overiť pohľadom alebo privoňaním.

Medzi hlavné výhody patrí:

  • vidíte, čo kupujete
  • ľubovoľne voliteľné množstvo
  • väčšinou neobsahujú farbivá ani potravinárske aditíva
  • zvyčajne možno pripraviť viac nálevov

Nevýhody sú:

  • zložitá a časovo náročná príprava
  • vyššia cena
  • vyššie nároky na skladovanie
  • nepraktické na cesty a pod.

Porciované čaje

Pre porciované čaju je typické, že je určité množstvo čajové zmesi uzavreté v samostatných nálevových vrecúškach, čo výrazne uľahčuje prípravu (na rozdiel od sypaných, ktoré musíte cedit). Ako sme už spomenuli vyššie, obsah nálevových vrecúšok nemusí mať nutne horšiu kvalitu ako sypané čaje. Je však pravdou, že drvením čajových listov dochádza nielen k rýchlejšiemu lúhovania, ale bohužiaľ aj rýchlejšiemu starnutiu a strate arómy. Odporúčame preto voliť nálevové sáčky jednotlivo uzavreté v ochranných obaloch. Platí tiež, že čím vyššia je gramáž jednotlivých čajových vrecúšok, tým lepšie.

Na rozdiel od sypaných čajov, ktoré možno zaliať opakovane, to isté sa nedá povedať o porciovaných, ktoré možno pripraviť iba jedenkrát. V neposlednom rade spolu s čajovými lístkami lúhujete tiež materiál, z ktorého je sáčok vyrobený. Vo väčšine prípadov ide o špeciálny papier, ktorý sám o sebe vylučuje do nápoja nežiadúce látky, čím ho znehodnocuje. Ak sa toho budete chcieť vyvarovať, voľte sáčky hodvábne, ktoré na výslednú chuť nemajú vplyv. Budete však tiež musieť siahnuť hlbšie do peňaženky.

Pozor dávajte na výrobky pochádzajúce z čajových plantáží na Srí Lanke (konkrétne z ostrova Cejlón). Tieto zvyčajne nebývajú príliš kvalitné, hoci sa bohužiaľ jedná o jedného z najväčších dodávateľov. Naopak vysokou kvalitou sa môžu pochváliť porciované čaje pôvodom z Japonska.

Medzi hlavné výhody patrí:

  • jednoduchá a rýchla príprava,
  • nižšia cena,
  • nízke nároky na skladovanie,
  • veľmi praktické na cesty a pod.

Nevýhody sú:

  • nevidíte, čo kupujete,
  • často obsahujú farbivá či potravinárske aditíva,
  • možno pripraviť iba jeden nálev.

Keď sa povie „čaj“, každý z nás si predstaví iný druh, najskôr práve taký, ktorý patrí medzi jeho najobľúbenejšie. V skutočnosti však existuje nepreberná škála najrôznejších druhov. A každý z nich obsahuje ďalšie obrovské množstvo variácií, ktoré sa od seba líšia najmä odlišným spôsobom spracovania.

Aby sme vám uľahčili orientáciu, prinášame najčastejšou rozdelenie základných druhov:

Pravé čaje

O tzv. pravých čajoch hovoríme, ak sú východiskovou surovinou pre spracovanie listy čajovníka čínskeho (Camellia sinensis). Podľa spôsobu spracovania sa pravej čaju delia na:

  • zelené,
  • čierne,
  • oolongy,
  • biele,
  • žlté,
  • tmavé,
  • dymové,
  • a aromatizované.

Nečaje

Do rozsiahlej skupiny čajov sa zvyčajne radia aj tzv. nečaje. Nazývajú sa tak preto, že s čajovníkovým kríkom nemajú nič spoločné.

V tejto skupine nájdeme (ne) čaju:

  • rastlinné,
  • bylinné,
  • a ovocné.

Ostatné

Ako špeciálny skupinu vydeľuje čaju, ktoré nemožno s istotou zaradiť ani do jednej z vyššie uvedených skupín, alebo naopak patrí do niekoľkých z nich. Ide o:

  • ajurvédskej,
  • kvitnúce,
  • pečené
  • a detské čaje.

Zelené čaje

Zelený čaj patrí medzi tzv. pravé čaje (listy, ktoré sa k výrobe používajú, totiž pochádzajú z kríka čajovníka), považuje sa za najzdravší a obsahuje tiež pomerne veľké množstvo kofeínu (teínu). Je pre neho typické, že prechádza iba minimálnou oxidáciou, pretože ihneď po zavädnutí lístkov dochádza k ich tepelnému ošetreniu.

Pije sa už takmer 5 000 rokov (je teda najstarší) a pôvodne pochádza z Číny. V minulosti sa však pestovanie rozšírilo do mnohých ďalších krajín juhovýchodnej Ázie. Zvyčajne sa preto zelené čaje delia podľa oblasti, v ktorej boli vypestované, najmä na:

  • čínske,
  • japonske
  • a vietnamske.

Medzi ďalších producentov však patrí tiež India, Nepál, Taiwan, Indonézia, Keňa, Kórea, Malawi, Nový Zéland alebo Srí Lanka.

Čínske zelené čaje

Keďže má v Číne tento druh nápoja tisícročnú tradíciu, výber najrôznejších druhov je obrovský. Jednotlivé typy sa pritom delia podľa provincií, v ktorých sú pestované. Ďalším rozdielom oproti ostatným typom je odlišný spôsob tepelného ošetrenia lístkov. Číňania tradične lístky po zavädnutí krátko opražia na panvici alebo v kotle, následne je zvinú a opäť krátko opražia. Pričom tento postup niekoľkokrát opakujú. Čínske čaje vďaka tomu získavajú svoje nezameniteľnů a výraznú arómu.

Medzi najobľúbenejšie patria:

Lung Ching (Dračia studňa)

Dračí studňa sa radí medzi najznámejšie a v samotnej Číne sa teší obrovskej obľube (používa sa napríklad na uctenie najvyššie postavených štátnikov). Celý proces spracovania by mal prebiehať manuálnou cestou a byť veľmi prísne kontrolovaný. Nálev má krásnu nefritovú farbu a veľmi lahodnú, svieža a sladkastú chuť s gaštanovými tónmi.

Zhu Cha (Gunpowder, Strelný prach)

V preklade z čínštiny „perlový čaj“, pretože sa vyznačuje lístky zvinutými do guľôčok, ktoré sa pri preliatí horúcou vodou rozvinú. Vďaka tomuto tvaru čajové lístky dlhšie vydržia a nepohlcujú toľko pachy z okolia. Je preto ideálny pre export najmä na Západ, kde sa teší veľkej popularite (okrem Číny sa preto pestuje napríklad aj na Taiwane alebo v Indonézii).

Nálev je žltozelený s veľmi silnou a pomerne trpkou chuťou. Má však výrazné povzbudzujúce a liečivé vlastnosti, pretože obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok. V kombinácii s mätou a veľkým množstvom cukru získate veľmi osviežujúci nápoj Tuareg. Názov získal podľa púštnych kočovníkov, ktorí ho v hojnej miere popíjali.

Chun Mee (Zriedkavé obočia)

Lístky sú zvinuté do oblúčikov, ktoré pripomínajú obočie, nálev je sýto žltý s výraznou chuťou a sladkými slivkovým tónmi. Pri dlhšom lúhovania sa stáva veľmi trpkým. Jedná sa o osviežujúci nápoj vhodný pre celodenné popíjanie.

Lü Mao Hou (Zelená opice)

Zelená opice má lístky zvinuté do špiráliek čisto zelenej farby. Nálev je svetlo zelený, veľmi jemné sladkastej chuti s orieškovými a kvetinovými tónmi. Jedná sa o príjemne osviežujúci nápoj ľahké chuti vhodný pre všetkých, ktorí sa so zelenými čajmi ešte len zoznamujú.

Bai Mao Hou (Biela opice)

Tento typ sa vyznačuje lístky šedozelené farby. Nálev je svetlo žltozelený a má hustejšiu konzistenciu. A na rozdiel od Zelenej opice vyniká výraznejšie, plnú sladkastou chuťou a silnejším kvetinovým arómou. Chuťovo sa preto podobá bielym čajom. Ideálne je pre všetkých, ktorí dávajú prednosť výrazným a bohatým chutiam.

Lu An Gua Pian (Melónová semienka)

Veľmi známy a obľúbený je tiež Lu An Gua Pian, ktorého lístky sú zvinuté do tvaru pripomínajú drobná tmavá semienka. Nálev má tmavo zelenú farbu, chuť je výrazná a sladká s kvetinovými tónmi. Jedná sa o veľmi rozšírený nápoj, ktorý si pre vynikajúce a veľmi osviežujúcu chuť obľúbilo veľké množstvo ľudí.

Song Luo

Song Luo dostal svoj názov podľa vrchu, na ktorom je tradične pestovaný. Spoznáte ho podľa zľahka stočených listov tmavo zelenej farby. Nálev je iskrivo žltý s plnou, ľahko údenú chuťou, napriek tomu nie je ťažký, ale príjemne osviežujúce. Typický je vysoký obsah liečivých látok, odporúča sa preto pri redukcii váhy, vysokom krvnom tlaku, ochorenia obličiek, kardiovaskulárnych ochoreniach či najrôznejších kožných problémoch.

Japonské zelené čaje

Tiež Japonsko sa radí medzi významných producentov zeleného čaju. Na rozdiel od praženia, ktorý je typický pre Čínu, Japonci využívajú na zastavenie oxidácie v listoch čajovníka starého čínskeho postupu pomocou naparovanie horúcou parou. Po naparení sa lístky zvinú a usuší.

Jednotlivé typy sa delia nie podľa provincií, ale podľa kvality rastlín, ktoré boli k výrobe použité. Medzi základné kategórie patria: Bancha (základná kvalita), Sencha (stredná kvalita) a Gyokuro (najlepšia kvalita). Kvalitu daného druhu spoznáte tiež podľa farby listov (čím tmavo zelenšie a lesklejšie sú, tým vyššia je kvalita) a vôňa (čím intenzívnejšie a sviežejšia, tým lepšie). Odporúčame tiež venovať pozornosť obdobia zberu. Najvyššiu kvalitu majú čaje z prvej úrody, ktorá prebieha od konca apríla do polovice mája.

Zo všetkých zelených čajov sú japonské najjemnejšie a zároveň obsahujú veľmi vysoké percento zdraviu prospešných látok. Môže sa však ľahko stať, že vami zakúpený „japonský“ produkt bude v skutočnosti pochádzať z iného štátu, keďže Japonsko exportuje do sveta príliš malé množstvo, ktoré nemôže uspokojiť dopyt. Väčšinou sa preto jedná o napodobeniny japonských čajov, ktoré úplne verne kopírujú postup pestovania i spracovania. V porovnaní s originálmi sú tiež lacnejšie.

V tejto skupine patrí medzi najobľúbenejšie:

Sencha

Čo sa obľúbenosti týka, jednoznačným víťazom medzi japonskými zelenými čajmi je Sencha. Svojim tvarom lístky pripomínajú zelené rezance. Chuť výrazne ovplyvňuje obdobie zberu tohto druhu a tiež samotná teplota vody, ktorej lístky prelejete. Pri dodržaní všetkých pravidiel je nálev svetlo zelený s sladkastou jemne zvieravou trávovo chuťou. Možno rozpoznať tiež tóny práškového čaju Matcha, kvetov, bylín a morských rias. Veľmi vhodná je Sencha k sladkým dezertom alebo k sushi.

Genmaicha

Genmaicha je v skutočnosti Sencha obohatená o zrnká pražené hnedej ryže. Nálev je zlatým či zeleným, sladkastej, orechovo-chlebové chuti. Genmaicha odporúčame ochutnať všetkým, ktorí majú radi zaujímavé a netradičné chute.

Gürich

Tento typ patrí medzi najlepšie, bohužiaľ je ťažké ho zohnať. Jeho produkcia je totiž veľmi nízka, teda (pokiaľ naň náhodou narazíte) vás nemilo prekvapí veľmi vysoká cena. Nálev je svetlozelený, chuťovo delikátný, jemný a plný, pripomínajúce Gyokuro.

Gyokuro

Gyokuro je najdrahší a najkvalitnejší japonský zelený čaj, ktorý sa podáva iba najvzácnejším hosťom pri výnimočných udalostiach. Pri pestovaní sa čajovníkové kríky přistiňují špeciálnymi bambusovými rohožami, vďaka čomu sú lístky tmavšie a typická zlatisto zelená farba nálevu má výrazne sladkú chuť bez náznaku trpkosť.

Shinchi

Tento typ sa zbiera aj triedia výhradne ručne, na jeho výrobu sú totiž používané len mladé nerozvinuté výhonky (tzv. tipsy), vďaka čomu sa jedná o vysoko kvalitný produkt. Farba nálevu je svetlozelená veľmi jemnej chuti s ľahko trávovými tónmi. Tento typ je vynikajúcou voľbou pre všetkých, ktorí potrebujú povzbudiť.

Bancha

Bancha patrí medzi najbežnejší typ, ktorý sa zvyčajne podáva k akémukoľvek jedlu. K výrobe sú používané väčšie lístky či vetvičky čajovníka, ktoré sa pražia a po usušení vytvárajú tyčinky. Bežne sa možno stretnúť s tromi typmi: Hojicha (ktorá sa vyrába iba z lístkov čajovníka), Kukicha (ktorá sa vyrába iba z vetvičiek) a Hira Bancha (ktorá sa vyrába z lístkov i vetvičiek).

Pre tento typ čaju je typický nižší obsah teínu (je preto vhodný na celodenné popíjanie) a naopak vyššie zastúpenie trieslovín a železa. Vyznačuje sa jasne žltým až zeleným nálevom, ľahko zemité silnejšie chuti.

Matcha

Matcha znamená v preklade mletý čaj. Jedná sa skutočne o veľmi jemný prášok z dužiny mladých čajových lístkov, ktoré sú podobne ako Gyokuro zatieňovaný, čo podporuje zvýšenú tvorbu chlorofylu. Podľa farby prášku preto môžeme zistiť mnohé o kvalite produktu – čisto smaragdovo zelená znamená vysokú kvalitu, žltý až hnedý odtieň vypovedá o nižšej až nízkej kvalite, prípadne môže byť prejavom nevhodného skladovania.

Farba sa potom výraznejšie nemení ani pri preliatí vodou. Kvalitu podávaného čaju preto môžete spoznať aj keď si ho objednáte napríklad v niektorej z čajovní.

Kvalitný Matcha má veľmi jemnú, sviežu a ľahko sladkú chuť. Rozhodne by nemala byť trpká či horká. Ak zaznamenáte horkú chuť, s veľkou pravdepodobnosťou ide o Green Tea Powder, teda rozomleté ​​celé čajové listy, ktoré s pravou Match nemajú nič spoločné.

Matchu možno dochutiť medom, limetkou, mliekom alebo ju pridať do ovocných koktailov. Netradične ju možno využiť aj pri pečení (napríklad do sušienok) či pri príprave sladkých omáčok. Aj veľmi malé množstvo prášku dokáže potraviny zafarbiť do sýto hráškovo zelenej.

Tento typ možno odporučiť ako vynikajúci a zdravý zdroj energie. Veľmi vhodná je Matcha pre športovcov a všetkých, ktorých sužuje nadmerné pracovné tempo. A okrem výrazného vplyvu na fyzické zdravie a povzbudzujúceho efektu, navodzuje tiež psychickú pohodu.

Vietnamské zelené čaje

Tiež Vietnam patrí medzi významných svetových producentov zeleného čaju. Na rozdiel od čínskeho a japonského sa však tento typ vyznačuje veľmi silnou a výraznou chuťou a pre vysoký obsah teínu tiež vynikajúcimi povzbudzujúcimi účinkami. Chuť je typicky trávová s tónmi morských rias. Špecifické je tiež ovoňanie čajových lístkov jazmínom alebo lotosom.

Medzi najobľúbenejšie patria:

Che Thai Nguyen

Che Thai Nguyen patrí medzi najlepšie z vietnamskej produkcie. Jedná sa o vysoko kvalitné ľahko zvinuté striebristo zelené lístky výraznej trávnaté vône. Zelený nálev má jemnú trávnatú, ľahko sladkastú a zároveň natrpklou chuť. Vyznačuje sa silnými povzbudivými účinkami.

Suoi Giang

Tento typ sa tiež radí medzi vysoko kvalitné. Pochádza z čajovníkov pestovaných vo vysokých horách v provincii Yen Bai. Listy sú rovnomerne a voľne zvinuté. Svetložltý nálev ponúka bohatú, sladkastú chuť s typickými trávovými tónmi. Opäť je veľmi vhodný pre povzbudenie tela i mysle.

Che Nhai

Che Nhai je typickým predstaviteľom jazmínových zelených čajov so svojím tmavo žltým nálevom veľmi silné jazmínovej vône. Chuť je horkastá, jemne zvieravá, dominuje jazmínový základ, ale rozpoznať možno aj jemné sladké kvetinové aj trávové tóny. Veľmi vhodný je pre všetkých, ktorí uprednostňujú výraznejší chuťový zážitok.

Che Ngon So

Tento typ patrí medzi dobre dostupné a cenovo prijateľné. Vyznačuje svetle zeleným, ale vysoko aromatickým nálevom plné, výrazné a ľahko zvieravé chuti. Má veľmi silné povzbudzujúce účinky, vďaka čomu je vhodný na konzumáciu skoro ráno napríklad namiesto kávy.

Pozitívne účinky zeleného čaju

Hoci sa jednotlivé druhy svojimi účinkami na ľudský organizmus mierne líšia, všeobecne možno povedať, že pravidelné pitie:

  • pomáha pri chudnutí (podporuje spaľovanie tukov),
  • pôsobí proti starnutiu,
  • posilňuje imunitný systém,
  • pôsobí protizápalovo,
  • predchádza kardiovaskulárnym ochorením,
  • znižuje riziko vzniku rakoviny,
  • pôsobí ako prevencia vzniku roztrúsenej sklerózy,
  • napomáha správnej funkcii tráviaceho traktu,
  • posilňuje a čistí cievy a žily,
  • bráni tvorbe zubného kazu,
  • posilňuje kosti a zuby,
  • pozitívne pôsobí na rast a kvalitu vlasov a nechtov,
  • pomáha pri cukrovke (znižuje hladinu glukózy v krvi),
  • normalizuje hladinu cholesterolu,
  • zrýchľuje metabolizmus,
  • harmonizuje vysoký krvný tlak,
  • zmierňuje astmatické a dýchacie ťažkosti,
  • pomáha odbúravať stres,
  • povzbudzuje nervový systém,
  • zvyšuje sústredenosť, efektívnosť
  • a odstraňuje únavu.

Pravidelnou konzumáciou je teda možné znížiť riziko vzniku takých strašiakov, medzi ktoré patria najmä infarkt, ochorenia srdca, rakovina či cukrovka. Prípadne možno pitím tohto nápoja podporiť ich liečbu.

Na čo si dať pri výbere pozor

Ak dáte prednosť porcovanému typu pred sypaným, výber bude viac vecou náhody, pretože jednoducho nie je možné skontrolovať jednotlivé nálevové sáčky vnútri balenia. V tomto prípade preto odporúčame voliť iba preverené a kvalitné značky čajov, sledovať výsledky užívateľských a nezávislých testov (napr. DTest), čítať recenzie a samozrejme skúšať, ktorý typ vám bude najviac vyhovovať (ideálne sú napríklad najrôznejšie degustačná balíky).

Ak zvolíte porciovaný zelený čaj dostupný vo veľkých nákupných reťazcoch a rozsahu voľných živností, môže sa ľahko stať, že pôjde o lístky nižšej kvality, ktoré sú staré alebo doplnené rozomletými vetvičkami, čo sa samozrejme negatívne odrazí na jeho chuti i pozitívnych účinkoch.

Na druhú stranu však môžete naraziť (najmä v špecializovaných predajniach) na vynikajúce porciovaný čaj, ktorý dosahuje rovnaké či lepšiu kvalitu než sypaný. Oceníte ho najmä v prípade, že nemáte čas alebo chuť venovať sa zložitej príprave.

Podobne ako u všetkých ostatných druhov, je vhodné sledovať dátum expirácie, množstvo čajových lístkov (gramáž) v jednotlivých vreckách (čo by malo byť uvedené na škatuľke) a zloženie. Bohužiaľ sa môže stať, že vybraný produkt môže obsahovať najrôznejšie arómy, aj napriek tomu, že obal pôsobí dojmom, ako by sa jednalo len o čisté lístky čajovníka. Vždy preto veľmi starostlivo čítajte všetky informácie uvedené na obale.

V prípade sypaných čajov je väčšia pravdepodobnosť, že nesiahnete vedľa (teda za predpokladu, že nakupujete v kamenných predajniach). Lístky si totiž môžete prezrieť a väčšinou býva tento typ tiež čerstvejšie (aj keď to samozrejme nemusí byť pravidlom). Pri výbere preto vždy skontrolujte, či je farba lístkov sýta, prípadne striebristá. Oplatí sa tiež rozemnout niekoľko čajových lístkov medzi prstami a privoňať. Čím silnejšie je vôňa, tým čerstvejší a kvalitnejší produkt pred sebou máte. Ak lístky nevonia, rozhodne je nekupujte.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Na rozdiel od ostatných druhov čajov, ten zelený vyžaduje odlišný postup prípravy. Ideálna je mäkká, pred varením vždy studená voda, ktorá prešla varom a ktorej teplota sa zvyčajne pohybuje od 75 do 85 ° C. Avšak ideálna teplota pre čaju z prvého zberu sa pohybuje dokonca len medzi 55 a 60 ° C. A napríklad Bancha je vhodné preliať vodou zohriatou na 60 až 75 ° C. Použitie príliš horúcej vody spôsobí uvoľnenie veľkého množstva trieslovín, a teda zhorknutie čaju. V príliš studenej vode sa z listov zase neuvoľní chuťové zložky, nálev je preto mdlý a vodový.

Pokiaľ chcete skutočne dodržať správny postup, použite najlepšie keramické alebo porcelánové nádoby, ktoré najskôr naplníte horúcou vodou, čím je predhrejete. Tento postup má veľmi pozitívny vplyv na chuťové vlastnosti nálevu. Potom kanvičku naplňte čajovými lístkami – na 0,5 l vody použite približne 5 až 7 g, čo sa rovná približne jednej zarovnané polievkovej lyžici. Nakoniec zalejete vodou o správnej teplote.

Kvalitné typy je možné lúhovať viackrát za sebou (zvyčajne dvakrát až trikrát). Čím je kvalita vyššia, tým dlhšie ho možno v rámci prvého náleve lúhovať. Svoju úlohu hrá tiež veľkosť listu, čím väčšia je, tým dlhšia je doba lúhovania. Listy z prvej úrody preto môžete nechať lúhovať približne 50 až 80 sekúnd, u ostatných sa doba výrazne líši obvykle od 15 sekúnd do jednej až dvoch minút. Nikdy však neprekračujte tri minúty. U druhého a tretieho nálevu je potreba trochu zvýšiť teplotu vody a predĺžiť dobu lúhovania. Chuťovo najlahodnejšie pritom býva druhý nálev.

Podrobný postup prípravy i dĺžka lúhovania konkrétneho typu by mala byť vždy uvedená na etikete balenia.

Pokiaľ chcete splniť tradičnému spôsobu prípravy zeleného čaju, vyhraďte si na tento účel nádoby (najlepšie špeciálne kanvičky a šálky, ktoré zakúpite v špecializovaných čajových predajniach), ktoré už nebudete používať na prípravu iných typov nápojov. Mohlo by tak totiž veľmi ľahko dôjsť k narušeniu chuťových vlastností. Tiež sa odporúča tieto nádoby neumývať čistiacimi prípravkami, ale iba opláchnuť vlažnou vodou. Vzniknuté usadeniny nie sú na závadu, naopak podľa odborníkov dodávajú náleve výnimočnú chuť.

Správne skladovanie

Správne skladovanie samozrejme začína ihneď po dokončení procesu výroby a dôležité je samozrejme tiež pri prevoze aj u samotného predajcu. Tieto okolnosti bohužiaľ neovplyvníme (maximálne tým, že si daný produkt jednoducho nekúpime), čo však ovplyvniť môžeme, je spôsob skladovania u nás doma.

Sypaný zelený čaj skladujte vždy v nepriesvitných boxoch, do ktorých nevniká svetlo ani vzduch. Ideálne sú kovové alebo keramické dózy, ktoré samy nevydávajú žiadny zápach (tj. V ktorých neboli predtým skladovať aromatické potraviny). Úplne nevhodné sú nádoby z plastu, ktoré majú svoj vlastný typický pach. Lístky čajovníka majú totiž veľmi dobrú absorpčnú schopnosť a rýchlo do seba prijímajú okolité pachy. Z tohto dôvodu je neskladujte ani na miestach spolu s korením a inými aromatickými potravinami. Ideálne je suché, chladné a dobre vetrané miesto.

Dobrá rada: Veľmi vhodné je zaobstarať si väčšie a menšie krabičku. Do väčšej nasypete všetky množstvo, a stane sa tak akousi zásobárňou, z ktorej, ak obsah malé nádoby vyčerpáte, opäť dosypte. Týmto spôsobom minimalizujete frekvencii otvárania veľké nádoby, čím predídete strate čajové chuti a arómy.

Čo sa trvanlivosti týka, zvyčajne postačí, keď zásoby spotrebujete do jedného roka, pri dobrom uskladnení však vydrží aj dva roky. Niektoré veľmi kvalitné druhy je však potrebné zúžitkovať počas niekoľkých mesiacov. Riešením v takom prípade môže byť kúpa menšieho množstva.

Čierne čaje

Čierny čaj patrí medzi najobľúbenejší druh na Západe (až 90% dopytu). Podobne ako zelený aj čierny patrí medzi tzv.pravé čaje, pretože je vyrábaný z listov Camellia sinensis. Postupom výroby sa však výrazne odlišuje, keďže prechádza dlhším procesom oxidácie, vďaka čomu získava veľmi silnú arómu a vyšší obsah teínu. Dĺžka oxidácie je pritom úmerná kvalite (čím dlhšie, tým lepšie).

Čajové lístky sa najskôr nechajú zvädnúť, potom sú strojovo či ručne spracované (orezané stočené či rozdrvené), čím sa naruší ich štruktúra a ľahšie oxidujú. Nakoniec sa usušením zabráni ďalšej oxidácii a konečný produkt je roztriedené (na celolistové, zlomkové, práškové).

Výsledný produkt vydrží až niekoľko rokov bez straty chuti, vône a liečivých látok. Z tohto dôvodu bol v minulosti obľúbeným obchodným artiklom, vďaka čomu sa veľmi rýchlo rozšíril do celého sveta. Na Západe sa navyše dlhú dobu išlo o jediný známy čaj. V Číne ho zase používali ako lacné farbivo na textil a na Sibíri si ním platilo.

Podobne ako u kategórie zelených čajov sa aj v rámci tých čiernych pridržíme rozdelenie podľa krajiny a miesta pôvodu. Produkcia z rôznych oblastí sa totiž líšia nielen celkovou kvalitou, ale aj špecifickými chuťovými vlastnosťami či množstvom zdraviu prospešných látok. Medzi najznámejšie pestovateľskej oblasti patria:

  • Asami,
  • Darjeeling,
  • Nilgiri,
  • Sikkim,
  • Nepál,
  • Cejlón,
  • Čína,
  • Keňa.

Asami

Asami je severovýchodnej stáť na území Indie a jedná sa o jedného z najznámejších producentov čierneho čaju, tzv. Assamu. Charakteristický je tmavý nálev a veľmi plná, výrazná a svieža chuť so sladkými medovými tónmi. Jedná sa o veľmi kvalitný typ, vhodný pre milovníkov silného náleve.

Vysoké percento produkcie Assamu je určené pre zmesi, veľmi známy je napríklad pod názvom English breakfest.

Darjeeling

Darjeeling sa nachádza v oblasti himalájskeho predhorí Západného Bengálska v Indii. Pestuje sa tu čierny čaj rovnomenného názvu, ktorý patrí medzi celosvetovú špičku. Napríklad produkcia z prvej úrody je natoľko cenená, že sa za ňu na svetových burzách platia neuveriteľné sumy.

Zber prebieha ručne a je spracovávaná pomocou tradičných metód, Darjeeling preto dosahuje vynikajúcej kvality a nemá obdobu. Farba nálevu a chuťové vlastnosti sa líšia podľa obdobia zberu (prvá, druhá, monzúnové a jesenné). Zvyčajne má však svetle zlatistú až tmavo medenú farbu nálevu veľmi príjemné plnej chuti s ovocnými a orieškovými tónmi s veľmi silnými povzbudzujúcimi účinkami.

Všeobecne možno povedať, že prvá úroda sa vyznačuje svetlým nálevom a veľmi ľahkou a jemnou chuťou, kdežto pre posledný, jesenný zber je typický veľmi tmavý nálev plné a ťažké chuti. Najmenej kvalitný je monzúnové zber, ktorá nachádza svoje využitie väčšinou v čajových zmesiach.

Okrem krájania podľa obdobia zberu možno Darjeeling rozdeliť aj do štyroch tried podľa kvality. Najžiadanejšie je Trieda 1, keďže ide o čajové lístky pochádzajúce z najstarších vysadených kríkov priamo z oblasti Darjeelingu. Trieda 2 je zvyčajne zmesou dvoch a viac kríkov prvej triedy. Trieda 3 už nie je tak kvalitné, keďže ide o hybrid druhej triedy a ásámského čajovníka. A Trieda 4 patrí medzi najmenej kvalitné. Hoci sa jedná o rovnaké čajové kríky ako u Triedy 2, nie sú pestované v Darjeelignu, ale v iných oblastiach Indie.

Bohužiaľ pre bežného Európana je takmer nemožné dostať sa k Darjeelingu najvyššej kvality. Ten je totiž exportovaný predovšetkým na ruský a nemecký trh.

Nilgiri

Nilgiri patrí medzi ďalšie indické čierne čaje, konkrétne pochádza z horských oblastí južnej Indie (Nilgiri v preklade znamená „modrá hora“). Ide o menej známy, ale veľmi silný a aromatický typ, ktorý pre veľmi nízky obsah trieslovín nehorkne a je veľmi ľahko stráviteľný. Vyznačuje sa červenohnedým nálevom a väčšina produkcie končí v čajových zmesiach či nálevových vrecúškach.

Sikkim

Sikkim pochádza z vysokohorských čajovníkov východnej Indie a veľmi sa podobá Darjeelingu, nedosahuje však tak vysoké kvality. Farba nálevu je skôr svetlá, zlatá s nádychom do oranžova. Chuť je výrazná, ľahko korenená s ovocným a kvetinovým nádychom. Zbiera sa v troch úrodami, ktoré sú totožné so úrodami v Darjeelingu. Obvykle možno Sikkim nájsť pod obchodnou značkou Tevi Tea.

Nepál

Nepál sa nachádza ihneď vedľa oblasti Darjeeling, vďaka čomu sa nepálska produkcia veľmi blíži tej z Darjeelignu. Vyniká veľmi silnou chuťou sa sladkými ovocnými tónmi. Nálev býva sfarbený svetlo oranžovo až medovo. Zberá sa celkovo v troch zberoch rovnako ako Sikkim.

Bohužiaľ však, pretože je tento typ vyhlásený a celosvetovo veľmi žiadaný, môže byť pomerne zložité ho (vo vyššej kvalite) zohnať. Rozhodne však stojí za ochutnanie.

Cejlón

Cejlónskej čierne čaje patrí medzi klasiku, Srí Lanka totiž patrí medzi štvrtého najväčšieho producenta tohto artiklu. Veľmi často sa s ním stretneme v porciované forme a len výnimočne v sypané. Nálev má typickú zlatooranžový farbu a plnú chuť s korenenou alebo medovým arómou. Občas býva aj ľahko zvieravý a natrpklá s ovocnými a citrusovými tónmi.

Cejlón nesmie chýbať u klasickej anglickej raňajky, jedná sa totiž o jeden z najsilnejších a výrazne povzbudzujúcich typov. Aj u nás je veľmi dobre dostupný.

Pri výbere však dbajte na to, aby sa výrobok vždy označený ochranným logom s vyobrazením leva s mečom. Cejlón totiž patrí medzi druhy, ktoré sú veľmi často napodobňované a predávané pod týmto názvom.

Čína

V Číne je čierny čaj označovaný podľa farby nálevu skôr ako červený a všeobecne sa neteší príliš veľkej obľube. Väčšina produkcie je preto určená na export. Pravdou však je, že vďaka pestrosti najrôznejších druhov a vysokej kvalite ide o veľmi žiadaný tovar. Najznámejšie odrody pochádzajú z provincií Jün-nan a Anhui.

Z oblasti Jün-nan (Yunnan) tiež pochádza rovnomenný druh čierneho (ale i zeleného) čaju, ktorý patrí medzi najlepšie. Svetlo červený nálev vynikajúce plné ľahko nasladlú a jemne pikantnou chuťou si získal veľkú obľubu po celom svete.

Keňa

Mnohé možno prekvapí fakt, že Keňa je jedným z najväčších producentov čaju na svete, a to i čierneho. Kvalita však nie je príliš vysoká, preto väčšina produkcie končí spracovaná v nálevových vrecúškach. Chuťovo sa kenská produkcie blíži Assamu a Cejlónu, typická je pre neho výraznejšie zemitosť a exotický nádych. Vyskúšať môžete napríklad milimov, ktorá vyniká vyššou kvalitou a zaujímavou chuťou.

Medzi ďalšie producentov čierneho čaju patrí najmä Vietnam, Gruzínsko, Jáva, Sumatra, Turecko, Brazília či Argentína.

Okrem oblasti, z ktorej daný druh pochádza, možno čierne čaje deliť tiež podľa nadmorskej výšky, v ktorej boli vypestované. Nadmorská výška má vplyv na výslednú chuť nálevu – čím vyššie sa pestuje, tým jemnejšia je výsledná chuť. Na obale by táto informáciu mala byť vždy uvedená. Jedná sa o tri označenie:

  • Low, čo znamená nížiny, a teda najmenej vyberanú chuť.
  • Medium sú stredné polohy.
  • High znamená produkciu z vysokohorských plantáží vynikajúcej jemnej chuti.

Vyberať však môžete aj podľa kvality, teda podľa toho, či boli pri výrobe použité iba listy, alebo napríklad drť lístkov aj vetvičiek. Ak sa preto do krabičky nemôžete pozrieť, dávajte dobrý pozor na tieto označenia, ktoré by ste mali tiež nájsť na obale:

  • PS – znamená drť listov a vetvičiek podpriemerné kvality.
  • P – sa väčšinou používa do porciovaných čajov, jedná sa o priemernú kvalitu lístkov.
  • OP – jedná sa spravidla o lístky pomerne dobrej kvality.
  • FOP – najvyšší stupeň, obsahuje len celé listy vysokej kvality, ale aj ceny.

Pozitívne účinky čierneho čaje

Hoci sa zvyčajne hovorí najmä o pozitívnych účinkoch zeleného čaju, ani ten čierny nezostáva pozadu. Obsahuje vyše 400 prospešných látok (vitamíny, enzýmy, minerálne látky, stopové prvky, teín, polyfenoly, flavanoly či flavonoidy) a je dokázané, že:

  • spomaľuje starnutie pleti,
  • posilňuje kosti,
  • napomáha správnej funkcii tráviaceho traktu,
  • znižuje riziko vzniku rakoviny,
  • pomáha pri cukrovke (znižuje hladinu glukózy v krvi),
  • normalizuje hladinu cholesterolu,
  • zrýchľuje metabolizmus,
  • posilňuje srdce a pľúca,
  • harmonizuje vysoký krvný tlak,
  • zmierňuje astmatické a dýchacie ťažkosti,
  • pomáha odbúravať stres,
  • povzbudzuje nervový systém,
  • zvyšuje sústredenosť, efektívnosť
  • a odstraňuje únavu.

Vynikajúcim štartom do nového dňa je najmä Assam a Darjeeling. S konzumáciou to však príliš nepreháňajte, vo veľkom množstve môže čierny čaj spôsobovať zápchu, prekyslenie žalúdka či farbiť zuby.

Na čo si dať pri výbere pozor

Pri výbere kvalitného čierneho čaju platia podobné pravidlá ako pri výbere zeleného. S tým rozdielom, že nekvalitný sypaný produkt spoznáte podľa príliš silné karamelovej, chlebovej až spálenej vône. Ak sa s týmto javom stretnete, znamená to, že lístky boli pri procese sušenia vystavené príliš vysokej teplote a prepálili sa. Chuť takéhoto nápoja potom získava nežiaduce mierne spálenú karamelovú chuť.

Oveľa častejšie je však predávaný v nálevových vrecúškach, a je teda ťažšie zistiť jeho kvalitu. Oplatí sa preto starostlivo študovať etikety, často sa totiž môže jednať o menej kvalitné zmesi zvyškov z úrod najrôznejších kútov sveta.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Príprava čierneho čaju je oproti zelenému výrazne jednoduchšie. Ak zvolíte sypanou variant, pripravte si ideálne dve kanvice – jednu na sparovania a lúhovania a druhú na servírovanie. Prvý kanvicu najskôr odporúčame nahriať horúcou vodou. Po chvíli vodu vylejte a nasypte do nej približne 3 až 4 čajové lyžičky čajových lístkov (jedná sa o množstvo určené na 1 liter vody). Prelejte horúcou vodou s teplotou 98-99 ° C (tzn. tesne po ukončení varu). Teplota 90 ° C nestačí, pretože by sa do nálevu neuvoľnili všetky dôležité látky.

Dĺžka lúhovania sa líši podľa druhu, zvyčajne od 3 minút do 6 minút. Pokiaľ ide o porciovaný či zlomkový čaj, voľte kratšiu dobu, naopak pokiaľ ide o celé listy, bude potrebné dlhšie lúhovania. Z každej dávky možno pritom pripraviť iba jediný nálev. K dochutenie je vhodné využiť cukor, med, citrón či mlieko.

Správne skladovanie

Na rozdiel od zelených čajov boli tie čierne už v priebehu svojej výroby zámerne vystavené oxidácii, pri ich skladovaní preto nie je potrebné dodržiavať toľko pravidiel a vydrží aj dlhšie (bez výraznejších zmien až dva roky). Navyše ho nie je potrebné uchovávať vo vzduchotesných nádobách, pretože toľko neabsorbuje pachy z okolia a sám nestráca arómu. Napriek tomu vždy voľte radšej suché a chladné, dobre vetrané miesto.

Oolongy

Oolongy alebo tiež polozelené, modrozelené alebo žltozelenej čaje sa svojím spôsobom spracovania nachádzajú medzi zelenými a čiernymi. Lístky čajovníka totiž prechádzajú oxidáciou, stupeň oxidácia sa pritom veľmi rôznia (od 8% do 85%), môžete sa preto stretnúť aj s názvom polooxidované (prípadne polofermentované) čaju. Zbierajú sa iba lístky v dobe plnej zrelosti. Najskôr sú ponechané na prudkom slnku, kde zvädnú, a následne sú pretriasané v bambusových valcoch, vďaka čomu sa ich štruktúra naruší, čo umožňuje lepšiu oxidácii. Po požadovanom stupni zoxidovaniu nasleduje sušenie.

Jedná sa o druh pestovaný iba na niekoľkých miestach v Číne a na Taiwane. Chuť sa podľa daného typu veľmi rôzni, pohybuje sa však od sladkej s ovocnými a medovými tónmi cez ľahkú osviežujúci kvetinovou až po ťažkú ​​a plnú drevitú s praženými tónmi. Väčšinou však prevláda veľmi príjemná sladkastá chuť. Farba nálevu sa zvyčajne pohybuje od svetlo žltozelenej až po tmavo oranžovú.

Čínske oolongy

Medzi najobľúbenejšie čínske oolongy patria:

Tie Guan Yin (Železná bohyňa)

Jedná sa o najslávnejšie čínsky oolong, ktorý prechádza pomerne zložitou technológiou spracovania. Farba nálevu je sýto žltozelená až oranžová (podľa miesta zberu). Cenený je najmä pre svoje mimoriadne chuťové vlastnosti – silné nasladlú arómu sa zemitými a orechovými tónmi.

Tie Guan Yin je veľmi vhodný aj pre úplných začiatočníkov, keďže tento oolong nemožno přelouhovat a vydrží mnoho nálevov.

Shui Hsien (Narcis alebo tiež Vodní víla)

Shui Hsien patrí medzi obyčajnejšie, ale chuťovo veľmi kvalitné oolongy. V Číne ho popíjajú takmer denne v rámci neskoré raňajky. Pečie sa v elektrických peciach, vďaka čomu je cenovo dostupnejšie. Nálev je bronzovo hnedý s veľmi jemnou sladkastú a jemne orieškovou chuťou, viditeľné sú aj dymové tóny.

Shui Hsien je veľmi vhodný pre stredné zrenie (tzn. Uloženie po dobu jedného až dvoch rokov). Výsledkom je veľmi kvalitná nálev plnej chuti bez dymových tónov.

Huang Zhi Xiang (Vôňa zlaté vetvy)

Huang Zhi Xiang patrí medzi najlepšie cenovo dostupné čínskej oolongy. Farba nálevu sa mení od zlatorůžové až po jantárovú. Chuť je sladká, výrazne ovocná a kvetinová s jemnými broskyňovými, citrusovými a medovými tónmi. Jedná sa o veľmi osviežujúci a skutočne delikátne oolong. Opäť bez straty chuti vydržia veľmi veľa nálevov.

Taiwanskej oolongy

Práve na Taiwane sa spracováva predovšetkým oolong, a je mu preto venovaná náležitá starostlivosť. Vďaka tomu sa jedná o veľmi kvalitné a chuťovo vynikajúce typ. Poteší ako znalca, tak i začiatočníkov.

Dong Ding

Dong Ding patrí medzi tradičné taiwanskej oolongy. Ide o ručne zbierané čajové lístky vysokej kvality a nezabudnuteľné chuti. Vyznačuje sa čírym, svetlo žltým nálevom prevládajúci sladkej kvetinové chuti s nádychom tropického ovocia. Rozhodne ním potešíte každého, a to dokonca aj znalca oolongov. Veľmi vhodný je pre viac nálevov.

Jin Xuan

Jin Xuan je tzv. Mliečny oolong, ktorý bol vyvinutý v špeciálnych laboratóriách v roku 1980. Hoci tento oolong neobsahuje umelé arómy, dominuje u neho sladká mliečna chuť s ľahkým karamelovým nádychom. Podobne tiež nálev žltozlaté farby vyniká neobvyklú mliečnu vôní a akoby krémovitú konzistenciou.

Formosa oolong

Skôr ostrov Taiwan nazývali Portugalci „Formosa“, čo v preklade znamená „krásny“. Termín pretrval do súčasnosti a veľmi hojne sa používa pre označenie najrôznejších typov taiwanských oolongov.

Formosa oolong má veľmi tmavý hnedočierny nálev silné jemne kvetinové a korenené chuti. Nálev možno niekoľkokrát opakovať.

Pozitívne účinky oolongu

Oolong je podobný zelenému a čiernemu čaju nielen spôsobom spracovania a chuťou, ale aj pozitívnymi účinkami, ktoré má na ľudské zdravie. Je veľmi bohatý na antioxidanty, vitamíny, minerály a ďalšie látky (napr. Teín, kyselinu listovú či polyfenoly). Pravidelná konzumácia oolongu preto:

  • výrazne pomáha pri chudnutí (podporuje spaľovanie tukov),
  • spomaľuje starnutie pleti,
  • posilňuje imunitný systém,
  • pôsobí protizápalovo,
  • predchádza kardiovaskulárnym ochorením,
  • znižuje riziko vzniku rakoviny (najmä rakoviny kože),
  • napomáha správnej funkcii tráviaceho traktu,
  • bráni tvorbe zubného kazu,
  • posilňuje kosti (prevencia osteoporózy),
  • pozitívne pôsobí na kvalitu kože, vlasov a nechtov,
  • pomáha pri cukrovke (znižuje hladinu glukózy v krvi),
  • normalizuje hladinu cholesterolu,
  • zrýchľuje metabolizmus,
  • pomáha odbúravať stres,
  • povzbudzuje nervový systém,
  • zvyšuje sústredenosť, efektívnosť
  • a pomáha pri únave.

Na čo si dať pri výbere pozor

Keďže oolong spolu so zelenými a čiernymi patrí medzi pravé čaje, a pri jeho spracovaní bola použitá tá istá vstupná surovina (listy čajovníka), pri výbere sa riaďte pravidlami, ktoré sme načrtli vyššie. Ak navyše ide o sypaný oolong, skontrolujte, či v zmesi nie sú veľké a dlhé drevité stopky, prípadne prach a drobné častice. Ak áno, svedčí to o tom, že sa jedná o menej kvalitné oolong, u ktorého bol vynechaný proces triedenia, prípadne bol vykonaný nedostatočne.

Sledujte tiež veľkosť listu. Čím drobnejšie lístky, tým jemnejšia a kvalitnejší oolong máte pred sebou. Listy však musí byť krehké (čo zistíte rozemnutím medzi prstami), sýtych farieb a po rozvinutí v horúcej vode by mali mať s červenkastým okraje so zachovaním zeleného stredu, čo je typický rys čiastočné oxidácie.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Na rozdiel od zeleného a čierneho čaju možno oolongy podľa ich kvality lúhovať až 10x, v priemere však 4-7x. Za najlepšie sa pritom považuje tretí a štvrtý nálev. Nikde tiež nie je uvedené, koľkokrát môžete oolong z jednej dávky pripraviť maximálne. Riaďte sa preto jednoduchým pravidlom a pripravte si ho toľkokrát, aby vám aj posledný nálev chutil.

Na prípravu oolongu sa tradične používa čajový obrad Kung Fu Cha. Ide o pomerne zložitý spôsob prípravy, ktorý však môžete napodobniť aj u vás doma a zažiť tak jedinečný zážitok. Budete potrebovať kanvicu na čaj (najlepšie porcelánovú alebo keramickú, rozhodne nepoužívajte smaltovanú), šálka (alebo šálky – podľa počtu konzumentov) a kanvicu s horúcou vodou. Zahrievajte iba studenú (ideálne mäkkú) vodu, ktorá musí prejsť varom a vychladnúť na teplotu od 93 do 96 ° C.

Najskôr kanvičku na čaj zalejte horúcou vodou zvnútra aj zvonku, potom vodu z nej vylejte do pripravenej šálky, čím nádoby prehrejete. Následne do kanvičky nasypte čajové lístky (na 150 ml asi 4-5 g), opäť zohrejte vodu na vyššie uvedenú teplotu a zalejte lístky čaju. Tento nálev však okamžite vylejte – je totiž určený len pre „prebudenie“ čajových lístkov. Druhý nálev o rovnakej teplote vody nechajte lúhovať okolo 50 sekúnd, potom ho zlejte do pripravenej šálky. Každé ďalšie lúhovania predlžujte o 10 až 15 sekúnd.

Oolongy sa zvyčajne popíjajú nedochutené. Pomerne často sa ale predávajú aromatizované či v zmesi s najrôznejšími bylinami, sušeným ovocím a pod.

Správne skladovanie

Oolongy sú veľmi náročné na skladovanie, pretože veľmi rýchlo strácajú chuť i vôňu. Dodržujte preto všetky zásady skladovania zeleného čaju, s tým rozdielom, že oolong je nutné spotrebovať už do niekoľkých mesiacov od zakúpenia.

Biele čaje

Hoci biely čaj pochádza tiež z lístkov čajovníka, na rozdiel od predchádzajúcich druhov sa veľmi mladé lístky (tipsy) iba sušia na slnku, a neprechádzajú teda oxidáciou, zrolovaním ani inými procesmi spracovania. Výnimočne sa však kríky pri pestovaní zatieňujú, aby sa docielilo zvýšenie obsahu chlorofylu v listoch.

Predtým patril medzi veľmi vzácne a mohli ho piť iba čínski cisári. Jedná sa o najjemnejšie a najsladší typ s najnižším obsahom teínu.

Pravý biely čaj sa pestuje na jedinom mieste na svete, a to v provincii Fujian v Číne. A hoci sa pestovatelia pokúša ho pestovať aj inde (napr. Vo východnom Nepále, na Taiwane, v severnom Thajsku, na Srí Lanke alebo v Indii), chuťovo sa pôvodnému čínskemu nevyrovná.

Medzi najznámejšie čínske biele čaje patria:

Bai Hao Yin Zhen (Biely vlas alebo Strieborná ihla)

Jedná sa o jeden z dvadsiatich najlepších čínskych čajov vôbec. Zbierajú sa iba mladé výhonky čajových lístkov (tipsy), a to len vo veľmi krátkom období. Nálev má svetlo žltú až pomarančovú farbu veľmi osviežujúce, jemné, čisté a sladkej chuti.

Rozhodne ho doporučujeme vyskúšať. Pri výbere však dávajte dobrý pozor, aby ste zakúpili pravý Bai Hao Yin Zhen, bohužiaľ totiž môžete pomerne ľahko naraziť na falzifikáty.

Bai Mu Tan (Biela pivonka)

Bai Mu Tan je veľmi známy a obľúbený aj u nás. Zachováva si vysokú kvalitu, ale zároveň je cenovo dostupnejšie. Svetložltý nálev poteší jemnou mierne sladkastou kvetinovou chuťou.

Shou Mei (starcovo obočia)

Shou Mei je vhodný pre každodennú konzumáciu. Ponúka sýto žltý nálev plnej ľahko sladkastej chuti s vanilkovými a bambusovými tóny.

Špekuluje sa, že Shou Mei alebo tiež čaj dlhovekosti, získal svoj názov nie pre svoj pozitívny vplyv na ľudské zdravie, ale skôr preto, že ho možno dlho skladovať, a získavať tak vyzretý archívne čaj (Lao Bai Cha). Ten prekvapí veľmi príjemnou plnou chuťou sa sýtymi ovocnými tónmi a zaujímavým nádychom starobylosti. Veľmi preto poteší nielen všetkých znalcov.

Pozitívne účinky bieleho čaju

Aj tento druh má veľmi blahodárne účinky na naše zdravie, obsahuje totiž celý rad antioxidantov, vitamínov a ďalších látok. Vďaka nižšiemu obsahu teínu je vhodný aj pre deti a tehotné či dojčiace ženy. Jeho popularita v Európe stále stúpa.

Medzi hlavné blahodárne účinky patrí, že:

  • výrazne pomáha pri chudnutí (podporuje spaľovanie tukov),
  • spomaľuje starnutie pleti,
  • posilňuje imunitný systém,
  • pôsobí protizápalovo,
  • predchádza kardiovaskulárnym ochorením,
  • znižuje riziko vzniku rakoviny,
  • bráni tvorbe zubného kazu a vzniku paradentózy,
  • posilňuje kosti (prevencia osteoporózy),
  • normalizuje hladinu cholesterolu,
  • pomáha odbúravať stres,
  • povzbudzuje nervový systém
  • a bojuje proti únave.

Na čo si dať pri výbere pozor

Keďže sa produkcia pravého bieleho čaju obmedzuje iba na tri lokality v čínskej provincii Fujian, najväčším nebezpečenstvom je zakúpenie falzifikátu z inej oblasti. V takom prípade sa často jedná o špeciálne spracovaný zelený čaj s väčším podielom strieborných tipsov (nerozvinutých vrcholových púčikov). Vždy sa preto od obchodníkov dožadujte garancie pravosti.

Pravý biely čaj by mal mať aj po usušení veľké, široké a striebristé biele listy, ktoré sú typicky husto ochlpené jemnými bielymi vlásky.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Príprava je veľmi jednoduchá. Vodu privedenú k varu necháte vychladnúť na približne 90 ° C a potom lístky prelejete (na 100 ml použite približne 3-4 g). Pre lepšiu aróma je vhodné nádoby najskôr predhriať. Dĺžka lúhovania sa líši podľa typu, spravidla od 1 minúty do 5 minút.

Z veľmi kvalitných typov je možné pripraviť až desať nálevov znamenité chuti. Zvyčajne sa však počet nálevov pohybuje okolo päť. Odporúčame nálev nijako nedochucovat, len tak totiž najlepšie vynikne jeho veľmi príjemná sladkastá chuť.

Správne skladovanie

Pre biele čaju je typické, že dlhším skladovaním získavajú jemnejšiu chuť a zároveň sa zvyšujú ich blahodarné účinky. Ak zaistíte vhodné podmienky, môžete ho preto skladovať aj niekoľko rokov. Zrelé archívne čajové lístky je možné tiež zakúpiť, musíte však počítať s vyššou cenou. Svojou výraznou chuťou sú však nenapodobiteľné.

Žlté čaje

Medzi žlté čaju patrí buď polooxidované, ktoré prechádzajú veľmi špeciálnym postupom spracovania (nejedná sa však o oolongy) alebo ide o najvyššiu triedu zeleného čaju danej čínskej provincie (tieto sú označované ako cisárskej). Nech už však hovoríme o prvom alebo druhom typu, vždy sa jedná o veľmi kvalitný a špecifický produkt, ktorý sa vyrába len v malom množstve, kvôli čomu býva drahý a ťažko sa zháňa.

Spracovanie žltého čaju prebieha podobne ako u zeleného, ​​lístky sa však suší pomalšie v silnejších vrstvách a prikrývajú sa vlhkou ľanovou látkou. Vďaka tomu získavajú veľmi výraznú chuť aj vôňu, ktorá je najčastejšie jemne korenistá s medovými tónmi a zvyčajne úplne chýba trávovo príchuť.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito typmi:

Meng Ding Huang Ya

Meng Ding Huang Ya patrí medzi najvyššie dostupnou triedu a je veľmi slávny a obľúbený. Podlieha veľmi prísnym postupom od samotného zberu až po spracovanie, pri ktorom sa napríklad zahrieva na panviciach a balia do špeciálneho papiera. Jeho žltozelený nálev sa vyznačuje veľmi zaujímavú kvetinovú a ľahko orechovou chuťou.

Huoshan Huang Ya

Huoshan Huang Ya patrí medzi pomerne dostupný typ. Typický je svetlý nálev, ktorý prekvapí vyváženou a silnou chuťou sa sladkými, korenenými a kvetinovými tónmi.

Huang Da Cha

Tento typ patrí medzi cenovo dostupnejšie varianty. Sýto žltý nálev nesie stopy pražených orechov, kávy a kakaa. Ponúka preto veľmi nevšedný a lahodný gurmánsky zážitok.

Pozitívne účinky žltého čaju

Účinky žltého čaju sa veľmi podobajú účinkom zeleného, ​​obsahujú aj podobné látky a prvky dôležité pre ľudské zdravie. Bolo dokázané, že:

  • posilňuje imunitný systém,
  • pôsobí protizápalovo,
  • pomáha odbúravať stres,
  • povzbudzuje nervový systém,
  • pomáha udržať bdelosť a koncentráciu,
  • odstraňuje únavu,
  • normalizuje hladinu cholesterolu,
  • napomáha správnej funkcii tráviaceho traktu,
  • posilňuje chuť do jedla,
  • a má výrazný pozitívny vplyv na ľudskú psychiku.

Na čo si dať pri výbere pozor

Pri výbere tohto typu čaju sa riaďte rovnakými pravidlami ako pri výbere zeleného. Keďže sa však jedná o raritné typ, vždy si navyše overte jeho pôvod i kvalitu.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Keďže žlté čaje patrí medzi veľmi kvalitné a obvykle tiež veľmi drahé, je nutné venovať príprave viac času a nezanedbať ju.

Voda by mala byť pred ohriatím studená, veľmi mäkká a kvalitné (napr. Neperlivá balená, lepšie však čistá pramenitá). Po uvarení ju nechajte chvíľu ochladiť na teplotu pohybujúce sa okolo 80 ° C. Za účelom lúhovania používajte výhradne predhriatej nádoby. Na 150 ml pripadne približne jedna vrchovatá lyžička čajových lístkov. Doba lúhovania sa potom pohybuje od 3 minút do 5 minút, pričom je možné nálev opakovať približne 3x až 5x.

Odporúčame ho však nedochucovat, či už sladením či napríklad mliekom.

Správne skladovanie

Vhodné podmienky pre skladovanie žltého čaje sú totožné so zeleným. Jeho životnosť je tiež iba cca 1,5 roka, pričom postupne stráca arómu aj prospešné látky. Vo vzduchotesnej nádobe ho možno uchovávať po krátky čaj aj v chladničke. Pred použitím je však nutné ho vždy ohriať na izbovú teplotu (aby sa lístky zbavili kondenzácie). V žiadnom prípade nesmie byť vystavený slnečnému svetlu, vlhku či vysokým teplotám.

Tmavé čaje

Pre takzvanej tmavej čaju je typické, že lístky čajovníka prešli veľmi vysokým stupňom oxidácie. Do tejto skupiny spadá aj tzv. Pu-erh. Traduje sa, že technológia výroby Pu-erhu je najstaršie na svete a vznikla na území dnešnej provincie Jün-nan. Preto iba tmavý čaj vyprodukovaný v tejto provincii je označovaný ako Pu-erh. Produkty ostatných provincií (hoci využívajú rovnakú technológiu výroby) nesmú byť označované ako Pu-erh, ale iba ako tmavé čaju.

Pu-erh

Pu-erh delíme na zelený a tmavý. Zelený Pu-erh prešiel prirodzeným pomalým procesom zrenia na rozdiel od tmavého Pu-erhu, u ktorého bol proces zrenia umelo urýchlený. Na typu spracovania však závisí kvalita výsledného produktu.

Pôvodný spôsob spracovania sa nazýva Sheng Cha. Čajové lístky sa najskôr nechajú zvädnúť, následne sa zahrejú na panvici, a potom sa rolujú. Medzi ďalšie kroky patrí sušenie na slnku, opätovné napareniu a lisovanie, čo naštartuje proces dlhodobé prirodzené fermentácie. Chuť takto spracovaného Pu-erhu je príjemne ovocná až medová, pri ďalšom zrení potom začínajú prevládať zemité tóny. Zelené Pu-erhy sú veľmi drahé a cenené aj medzi zberateľmi.

Menej kvalitné tmavý Pu-erh vzniká spôsobom spracovania nazývaným Shou Cha. Ten bol vynájdený až v roku 1971, aby sa celý proces zrenia urýchlil a bolo možné vyhovieť zvyšujúcemu sa dopytu. Výroba trvá iba 60 dní a zahŕňa fermentácii čajových lístkov v kôpkach za špeciálnych podmienok (vlhkosť, zvýšená teplota a pod.). Čajové lístky sa potom pretriedia, vysuší a buď zostávajú v sypané forme alebo sa lisujú do koláčov, hniezd, tehál a iných tvarov.

Tmavý Pu-erh patrí medzi tzv. Hei Cha čaje a na svetovom trhu prevláda. Preto ak hovoríme o tmavom čaji, máme na mysli zvyčajne práve tento typ. Pre tmavý Pu-erh je typická farba náleve podobná čiernej káve, nižšej triedy či dlhší lúhovania má za následok veľmi tmavý až čierny nepriehľadný nálev. Chuť vyšších tried býva sladkastá, kdežto nekvalitné triedy sa vyznačujú hrubou chuťou so silnými zemitými tónmi. Odporúča sa nechať Pu-erh zrieť, čas totiž chuť zjemňuje a cibrí.

Keďže je chuť výsledného šálke veľmi závislá nielen na procese spracovania, ale aj spôsobu uchovávania a dĺžke dodatočného dozrievania, nemá zmysel uvádzať konkrétne typy Pu-erhu, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa od seba budú veľmi výrazne líšiť aj dvaja názvom, miestom zberu i výroby úplne totožné čaju.

Pozitívne účinky Pu-erhu

Možno mnohých prekvapí, že Pu-erh sa považuje za nezdravější typ čaju. Vďaka veľmi vysokému obsahu prírodných antibiotík dokonca môže dosahovať lepšie výsledky pri liečbe chorôb ako napríklad veľmi kvalitné zelené druhy. Bolo tiež preukázané, že:

  • veľmi výrazne pomáha pri chudnutí,
  • spomaľuje starnutie,
  • posilňuje imunitný systém,
  • pôsobí protizápalovo,
  • napomáha správnej funkcii tráviaceho traktu,
  • posilňuje chuť do jedla,
  • znižuje riziko vzniku rakoviny,
  • predchádza kardiovaskulárnym ochorením,
  • normalizuje hladinu cholesterolu,
  • zvyšuje odolnosť proti ožiareniu,
  • pomáha pri zápche,
  • zrýchľuje metabolizmus,
  • podporuje cirkuláciu krvi,
  • bráni tvorbe zubného kazu,
  • pomáha odbúravať stres,
  • povzbudzuje nervový systém
  • a bojuje proti únave.

Na čo si dať pri výbere pozor

Každý Pu-erh je označený ako názvom, tak miestom zberu a rokom výroby (napr. Pu-erh Meng Hai 2010 Čuan Cha bol vypestovaný v provincii Meng Hai a vyrobený v roku 2010).

Zaujímajte sa aj o to, či sa jedná o zelený (Sheng Cha) alebo tmavý (Shou Cha) typ. Mnohé vám napovie už cena – obvykle čím drahšie, tým starší a kvalitnejší produkt získate. Výber kvalitného Pu-erhu sa však často podobá skôr ruskej rulete.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Šálka ​​Pu-erhu možno pripraviť niekoľkými spôsobmi. Pokiaľ ide o častejšiu tmavý typ Shou Cha, existujú dva najčastejšie postupy:

Pre jediný nálev použite jednu až päť lyžičiek čajových lístkov, ktorú přelejte približne 0,5 litrom prevarenej vody s teplotou 90 ° C. Lúhuje sa približne 2 minúty až 4 minúty (čím dlhšie, tým silnejší nálev získate). Ak si prajete dosiahnuť lepšiu chuti, je vhodné skôr zväčšiť množstvo čajových lístkov ako predlžovať dobu lúhovania.

Druhým spôsobom je varenie. Využite k nemu rovnaké množstvo vody aj čajových lístkov ako v prvom prípade, ale namiesto prelievanie vodou ho vo vode priamo povarte. Získate tak veľmi trpký a tmavý nálev s veľmi vysokým obsahom teínu.

Zelený Pu-erh Sheng Cha si však zasluhuje šetrnejšie prípravu, a to čajový rituál Kung Fu Cha, ktorý sa používa na prípravu oolongov. Pri ňom sa veľké množstvo Pu-erhu prelieva malým množstvom vody (100 až 200 ml) o teplote 100 ° C a necháva len veľmi krátko lúhovať.

Správne skladovanie

Ak sa rozhodnete zakúpený Pu-erh nespotrebovať ihneď, ale budete ho chcieť dlhšie skladovať a tým podporiť jeho fermentácii (zrenia), je nutné dodržať správnu teplotu a vlhkosť vzduchu.

Pretože v zlisovaných čajových lístkoch je stále prítomná baktérie, je nutné udržiavať vzdušnú vlhkosť medzi 70% až 80%. Ideálna teplota sa potom pohybuje od 20 ° C do maximálne 30 ° C, nikdy nie viac! Pu-erh tiež nikdy neskladujte vo vzduchotesnej nádobe, ale nie je vhodné ho mať tiež uložený voľne. Z tohto dôvodu odporúčame používanie čistých kartónových krabíc. Tiež nie je vhodné vystavovať Pu-erh akémukoľvek typu svetla a rozhodne by nemalo dôjsť k jeho vyschnutiu.

Čím dlhšie necháte Pu-erh zrieť, tým chutnejšie a cennejšie bude.

Dymové čaje

Dymový alebo tiež údený čaj prechádza špeciálnou úpravou, pri ktorej sú lístky čierneho čaju sušené v dyme tlejúceho borovicového dreva. Traduje sa, že tento postup vznikol pri priechode armád čínsku krajinou, kvôli čomu sa oneskorila doba sušenia, a bolo potrebné sušenie čajových lístkov urýchliť. Tento druh je veľmi obľúbený na Západe, v samotnej Číne sa takmer nekonzumuje. Vzhľadom k nižšiemu obsahu teínu, ale veľmi silné chuti, je veľmi vhodný aj pre popíjanie v popoludňajších či večerných hodinách.

Lapsang Souchong

Najtypickejším zástupcom tohto druhu je Lapsang Souchong. Ten obsahuje množstvo látok, ktoré sa získavajú len z borovicového dymu. Typický je tmavšia červenohnedý nálev zaujímavé dymové (údené) vôňa a prekvapivo sladkasté a ľahko korenené chuti s drevitými a ovocnými tónmi.

Možno pripraviť až 5 slabších nálevov či jeden veľmi silný nálev. Pomer voľte vždy približne 5 g sušených lístkov na 100 ml. Vždy sa zalieva vodou s teplotou 100 ° C a ideálne sa pripravuje v predhriatych nádobách. Pri viacnálevové príprave je potrebné nechať pri prvom náleve čajové lístky lúhovať iba približne 30 sekúnd a následný interval vždy trochu predĺžiť až na cca 5 minút pri poslednom piatom náleve.

Lapsang Souchong skladujte podobne ako ostatné druhy. Veľmi vhodné sú uzavreté nádoby uložené na chladnom a tmavom mieste.

Aromatizované, parfumované a ochutené čaje

Keďže lístky čajovníka vynikajú veľmi dobrou schopnosťou absorpcie najrôznejších vôní a chutí, už od pradávna boli v Číne doplňované plody, kvety či listy iných aromatických rastlín. Veľmi často sa jednalo o okvetné lístky jazmínu, ruže alebo lotosu. V súčasnosti rozdeľujeme tri základné typy:

  • aromatizované,
  • parfumované,
  • a ochutené.

Aromatizované čaje sú také, ktoré boli doplnené prírodnými alebo chemickými esenciami.

Medzi parfumované sa radí také, ktoré absorbovali vôňa prírodného pôvodu (napr. Listy čajovníka, ktoré vysušených spolu s kvetmi jazmínu, ibišteka, pomarančovníka a pod.).

Ochutený je naopak zmes pravého čaju s inými rastlinami, plody či korením (pričom ich obsah nesmie presiahnuť 50%).

Veľmi často pritom bývajú všetky tri metódy kombinované, čím vzniká nespočet variantov.

Aromatizovaný, prevoňanou alebo ochutený čaj je veľmi vhodný pre všetkých milovníkov pestrých a príjemne sladkých či kyslých chutí, ktorým nálev len z čajových lístkov jednoducho nechutí, pritom ale chcú využiť jeho zdravotných benefitov.

Výber však nie je vôbec jednoduchý. Pre inšpiráciu sme preto vybrali niekoľko najobľúbenejších:

Earl Grey

Earl Grey je najskôr vôbec najobľúbenejším aromatizovaným čajom na svete. Ide o zmes niekoľkých druhov čierneho čaju, ktorý je doplnený bergamotovou silicou. Má veľmi silnú povzbudzujúce schopnosť, vďaka čomu je ideálny pre pravidelnú konzumáciu na raňajky. Pomerne výraznú a silnú chuť je možné zmierniť cukrom či mliekom.

Wuyuan Jasmin

Medzi veľmi obľúbené ochutené čaje patrí jazmínové, ktoré sa veľmi často kombinujú so zelenými. Mierne kyslá jazmínová chuť sa skvelo dopĺňa s ovocnými tónmi zelených čajových lístkov, jedná sa preto o najčastejší kombináciu. Okrem jedinečnej chuti a vône získate tiež nálev s radom liečivých účinkov, pretože nielen čajovník, ale aj jazmín dokáže liečiť. Veľmi účinný je napríklad pri depresiách, tráviacich či gynekologických problémoch a zmierňuje tiež príznaky chrípky či prechladnutia.

Kašmír

Kašmír je zmes čierneho čaju s pomarančovou kôrou, škoricou, klinčekmi, zázvorom a kardamonom. Jedná sa o veľmi obľúbenou kombináciu výrazne korenené chuti, ktorá v zimne zahreje a v lete po vychladení naopak osvieži.

Čierny čaj s čokoládou a mätou

Úplne jedinečnú chuť získate kombináciou čierneho čaju, lístkov mäty piepornej a čokoládového arómy. Tento produkt ponúka mnoho výrobcov pod rôznymi názvami a jedná sa o jeden z najlepšie dezertných nápojov.

Pu-erh brusnica

Veľmi zaujímavou kombináciou je tiež tradičná zemitá chuť Pu-erhu a sladké brusnice. Obe chute sa až prekvapivo harmonicky dopĺňajú a vytvárajú jedinečný gurmánsky zážitok. Takto ochutený Pu-erh je vhodný aj pre všetkých, ktorým tento nápoj samostatne nechutí.

Na čo si dať pri výbere pozor

Pri výbere aromatizované, ovoněných alebo ochutených čajov je potrebné dávať pozor najmä na údaje uvedené na obale. Pridávať aróma alebo najrôznejšie vône k pravému čaji je povolené, tieto produkty však musia byť viditeľne označené ako „aromatizované“ alebo „parfumované“. Ochutený čaj navyše musí vždy obsahovať viac ako 50% podielu pravých čajových lístkov.

Nečaje

Rastlinné čaje

Hoci rastlinné čaje nie sú príliš známe, patria medzi tie, ktoré by bolo škoda zabudnúť. Vynikajú zaujímavou chuťou a obsahujú veľké množstvo vitamínov, minerálov a ďalších liečivých látok. Vhodné sú k príležitostné aj každodennú konzumáciu a ako alternatíva k zavedenej klasike.

Najčastejšie sa do tejto skupiny zaraďuje:

  • Rooibos,
  • Honeybush,
  • Lapacho,
  • a Maté.

Rooibos

Rooibos sú v skutočnosti sušené listy Čajovce kapského, kríky vyskytujúceho sa iba v Južnej Afrike. Po zbere listy prechádzajú procesom oxidácie, vďaka čomu získajú svoju typickú červenohnedú farbu (Rooibos sa preto nazýva aj červený čaj). Na trhu sa však objavuje aj variant zeleného Rooibosu, ktorý oxidáciou neprešiel.

Farba nálevu je zlatohnedá, chuť veľmi príjemná, sladkastá. Tradične sa Rooibos konzumuje dochutený mliekom a cukrom, možno ho ale popíjať aj bez ďalších úprav, pretože je sám o sebe už dostatočne sladký a chuťovo vyvážený.

Pretože neobsahuje žiadny kofeín, je veľmi vhodný na každodennú konzumáciu aj pre deti, tehotné ženy či seniorov. Navyše sa môže pochváliť značným množstvom zdraviu prospešných látok. Obsahuje vitamín C, antioxidanty, železo, meď, vápnik, horčík, draslík a mnoho ďalších minerálnych látok. Vďaka tomu:

  • posilňuje imunitný systém,
  • pôsobí protizápalovo,
  • pomáha predchádzať Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe,
  • posilňuje nervový systém,
  • podporuje metabolizmus,
  • pomáha vstrebávať železo,
  • posilňuje zuby a kosti,
  • chráni pred niektorými druhmi rakoviny,
  • zmierňuje žalúdočné ťažkosti,
  • zlepšuje krvný obeh,
  • odstraňuje niektoré kožné ochorenia (pri vonkajšom použití),
  • pomáha pri nespavosti,
  • a navodzuje psychickú pohodu.

Príprava: Jednu vrchovatú lyžičku Rooibosu zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte lúhovať minimálne 5 minút, prípadne dlhšie.

Honeybush

Honeybush sa veľmi podobá Rooibosu a má s ním veľa spoločného. Okrem veľmi podobné chuti, ide aj o lístky kríky rastúceho iba v Južnej Afrike (avšak kríky Honeybush). Zaujímavé však je, že z botanického hľadiska sa jedná o dva úplne odlišné druhy.

Lístky sa získavajú ručným zberom v divokých horských oblastiach, tento ker totiž nemožno umelo pestovať. Vďaka tomu je zaručené, že Honeybush neobsahuje žiadne pesticídy.

Farba nálevu je zlatistá a vyznačuje sa veľmi lahodnou medovou vôňou a sladkou chuťou – odtiaľ aj názov „medový ker“. Podobne ako Rooibos aj Honeybush možno dochutiť mliekom, medom alebo cukrom, vynikajúce je však tiež bez akéhokoľvek dochutenie.

Veľmi často sa vyskytuje aj v zmesiach (napr. s citrónovou trávou) či najrôznejších aromatizovaných kombináciách. Vynikajúci je vychladený v horúcich letných mesiacoch.

Pre nulový obsah kofeínu a kalórií je vhodný pre každodenné popíjanie. Jedná sa o veľmi zdravú alternatívu ku sladeným nápojom pre deti, ktoré si charakteristicky sladkastú chuť rýchlo zamilujú.

Pravidelná konzumácia čaju Honeybush:

  • posilňuje imunitný systém,
  • pôsobí protizápalovo,
  • chráni pred niektorými druhmi rakoviny a alergií,
  • pomáha pri kardiovaskulárnych problémoch,
  • posilňuje a čistí cievy a žily,
  • znižuje riziko infarktu,
  • harmonizuje vysoký krvný tlak,
  • a normalizuje hladinu cholesterolu.

Príprava: Jednu vrchovatú lyžičku čaju zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte lúhovať minimálne 5 minút.

Lapacho

Lapacho sa na rozdiel od ostatných rastlinných čajov nezískava z listov, ale z vnútornej kôry stromu Tecome Lapacho, ktorý rastie v Južnej Amerike. Občas sa preto môžete stretnúť aj s označením „červená kôra“.

Nálev je tmavo červenohnedý s výraznou sladkastou zemitou chuťou, ktorá môže pripomínať dubovú kôru. Možno ochutiť medom alebo citrónom, vynikajúce je však aj neochutený (teplý alebo studený).

Lapacho patrí medzi veľmi zdravé čaje, ktoré je vhodné užívať v kúrach. Po každých troch týždňoch používania by však mala nasledovať týždenná pauza. Jeho užívanie sa neodporúča tehotným ženám a deťom. Neprekračujte tiež odporúčanú dennú dávku, ktorá sa rovná 2 litrom tohto nápoja denne.

Medzi základné zdravotné prínosy patrí, že:

  • posilňuje imunitný systém,
  • detoxikuje,
  • posilňuje a čistí pečeň a obličky,
  • podporuje látkovú výmenu,
  • normalizuje hladinu krvného cukru,
  • pôsobí proti bolestiam rôzneho charakteru,
  • podporuje liečbu chronických ochorení a migrén,
  • zlepšuje stav kože (vrátane akné),
  • používa sa pri liečbe kvasinkových a plesňových infekcií,
  • pôsobí preventívne proti rakovine,
  • upokojuje nervy,
  • navodzuje psychickú pohodu.

Príprava: Štyri vrchovaté lyžičky čaju 5 minút povarte v 1 litri vody, nechajte 15-20 minút odstáť a sceďte.

Lapacho tiež neodporúčame uskladňovať v plastových nádobách a pri príprave nie je vhodné používať hliníkové alebo pozinkované riadu. Dodržiavaním týchto zásad sa vyhnete zbytočnej strate liečivých látok.

Maté

Maté (niekedy tiež Yerba maté) je tradičný energetický nápoj pochádzajúci z Južnej Ameriky. Ide o sušené listy stromu cezmíny paraguajskej. Oproti ostatným rastlinným čajom obsahuje vysoké množstvo teínu, vďaka ktorému patrí medzi výrazne povzbudzujúce nápoje. Ideálne je ako zdravá náhrada energetických nápojov alebo kávy. Pozitívne je, že Maté na rozdiel od kávy nie je návykové.

Na trhu možno zohnať ako zelené nepražené maté (tzv. Maté Rancho), tak pražené maté, pre ktoré je typická výraznejšia chuť. Niekedy sa tiež kombinuje s najrôznejšími druhmi korenia, kakaovými bôbmi alebo citrónovou trávou.

Nálev sa vyznačuje typickou zlatohnedú farbou. Chuť kvalitného maté je silná, zemitá, ľahko natrpká s dymovým arómou. Mnohým ľuďom, ktorí tento nápoj popíjajú prvýkrát, chuť najskôr nevyhovuje. Často si však rýchlo zvyknú a namaté nedajú dopustiť.

Veľmi často sa konzumuje ochutené mliekom či medom, prípadne limonádou alebo džúsom, možno ich však popíjať aj bez dochutenie. Tradične sa na pitie používa tzv. Kalabasa, čo je nádoba vydlabaná z tekvice a tzv. Bombila, slamku, ktoré pri pití slúži zároveň k cedenie nápoja (tradične sa totiž Maté podáva nescezené). Takto pripravený nápoj sa obvykle po malých dúškoch popíja celý deň.

Maté obsahuje veľké množstvo vitamínov (A, B, C, E), minerálov (horčík, vápnik, draslík a kremík) a antioxidantov. Okrem iného tiež:

  • dodáva veľké množstvo energie,
  • harmonizuje trávenie,
  • pôsobí protizápalovo,
  • znižuje pocit hladu (a tak prirodzene redukuje váhu),
  • stabilizuje vysokú hladinu cholesterolu,
  • preventívne pôsobí proti rakovine hrubého čreva.

Príprava: Dve až tri vrchovaté lyžice zalejte vodou s teplotou 80 ° C, nechajte minimálne 5 minút lúhovať, a potom preceďte.

Bylinné čaje

Bylinné čaje sú vyrábané z čerstvých alebo sušených listov, kvetov, plodov, semien, stoniek, prípadne koreňov rastlín. Podľa vyhlášky musí obsahovať minimálne 50% bylín.

Veľmi často sa pripravujú najmä pre svoje silné liečebné účinky. Z tohto hľadiska je však väčšinou (až na výnimky) nie je vhodné konzumovať dlhodobo. Pri výbere je tiež potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, pretože niektoré z nich sú určené iba k špecifickým liečebným kúram a pri nevhodnom použití môžu byť nebezpečné.

Existuje nepreberná škála bylinných čajov – tie sa delia do svojou základných skupín, a to na jednodruhové (napr. lipový, žihľavový či mätový) a zmesové, ktoré sú väčšinou určené pre podporu liečby najrôznejších neduhov.

Jednodruhové bylinné čaje

Jednodruhové bylinné čaje boli človekom využívané od najstarších čias na liečbu a prevenciu najrôznejších ochorení. Účinky niektorých bylín sú všeobecne známe, veľké percento ľudí preto pri nachladnutí ihneď automaticky siahne po receptu na zázvorový, lipový alebo šípkový čaj.

A od našich babičiek tiež moc dobre vieme, že žihľavový čaj zase skvele prečistí krv, harmančekový a medovkový pomáha upokojiť nervy a navodiť pokojný spánok, mätový podporuje trávenie, šalviový pôsobí pri kloktanie proti zápalom dutiny ústnej, cibuľový je vynikajúcim pomocníkom proti kašľu, ibištekový znižuje krvný tlak a brusnice pomôžu pri urologických problémoch.

Medzi menej známe bylinné čaje patrí napríklad alchemilkový, ktorý sa odporúča pri ťažkostiach gynekologického charakteru, feniklový je vynikajúci pre dojčiace ženy, pretože prirodzene zvyšuje produkciu materského mlieka, kotvičník zasa patrí medzi bylinu vyhľadávanou skôr mužskou časťou populácie, pretože okrem iného zvyšuje potenciu, rakytníkový pôsobí ako všeliek, rozomletý plod pestreca mariánskeho výborne prečistí a posilní pečeň a napríklad repíkový pri vonkajšom užívaní pomáha pri akné či ekzémoch, pri vnútornom potom lieči žalúdočné vredy.

Medzi ďalšie menej známe byliny, ktoré rozhodne stoja za povšimnutie, patrí:

Rýmovník

Čaj z rýmovníku vyniká špecifickou vôňou, ktorá je zmesou eukalyptu, mentolu, gáfru a medovky a názvom všeličo napovie o svojich liečivých účinkoch. Táto bylina sa však veľmi osvedčuje nielen pri nádche a prechladnutí, ale aj pri ekzémoch, vysokom krvnom tlaku, tráviacich ťažkostiach alebo ťažkostiach psychického pôvodu. Veľkou výhodou je, že ju môžete celoročne pestovať aj v kvetináči u seba doma.

Ženšen

Ženšenový čaj (tiež Ginseng Tea) patrí medzi klenoty medzi bylinami, pretože obsahuje až 180 liečivých látok a pôsobí doslova ako životabudič a často je označovaný ako čaj dlhovekosti (v kombinácií s jujube sa nazýva Kobe). Okrem iného zvyšuje mentálnu aj fyzickú výkonnosť a podporuje pamäť i proces učenia.

Vynikajúci je teda najmä pre študentov, seniorov, ale aj ako veľmi zdravá náhrada kávy. Pri výbere dávajte prednosť koreňu Ženšenu pravého, ktorý bol vypestovaný v Kórei. Na trhu sa totiž nachádza veľké množstvo menej účinného japonského, amerického či sibírskeho koreňa.

Tymián

Túto bylinu poznáme predovšetkým ako vynikajúci stredomorské korenie, málokoho preto napadne z nej uvariť tymianový čaj. To je však škoda – uvádza sa totiž, že čerstvý tymián obsahuje najviac antioxidantov zo všetkých bylín. Vďaka tomu je vynikajúcim prostriedkom pri liečbe chrípky, prechladnutia či kašľa. Výrazne tiež podporuje imunitu, znižuje krvný tlak, zabraňuje zubnému kazu, zlepšuje stav pleti pri akné a podľa štúdií z roku 2012 a 2015 dokonca pôsobí proti rakovine prsníka a hrubého čreva.

Konope

Konopný čaj sa využíva už tisíce rokov, jeho liečebné účinky však ocenia najmä moderné stresovaný človek, pretože má silné uvoľňujúce a relaxačné účinky, pomáha pri zaspávaní, ale aj spomaľuje rast nádorových buniek, posilňuje kosti (pomáha pri liečbe osteoporózy), pôsobí silno protizápalovo, zmierňuje tras rúk, a podľa niektorých zdrojov dokonca pomáha pri liečbe sklerózy multiplex.

Púpava

Pre mnohých bude možno prekvapením, že veľmi liečivý je tiež púpavový čaj. Ten možno pripraviť ako zo sušených listov, ako aj z koreňov obyčajné Smetanky lekárskej. Okrem iného blahodarne pôsobí na celú tráviacu sústavu, podporuje činnosť pečene, čistí obličky, detoxikuje, zlepšuje kvalitu pleti, normalizuje hladinu cholesterolu a znižuje vysoký krvný tlak. Veľmi vhodný je pri konzumácii tučných jedál, pretože výrazne uľahčuje trávenie.

Klitorie (Modrý čaj)

Zaujímavou a v súčasnosti najvyhľadávanejšie bylinou je modrý čaj – dielom pre svoj nádherný iskrivé tyrkysový nálev, dielom pre mnohých liečivé účinky. Obsahuje totiž množstvo antioxidantov, pôsobí proti starnutiu, lieči kašeľ, nachladnutie a astma, podporuje trávenie, má vplyv na správnu funkciu ženských reprodukčných orgánov, zmierňuje únavu a pomáha pri bolestiach hlavy, zlepšuje pamäť a schopnosť učenia, pôsobí antidepresívne, znižuje hladinu glukózy v krvi a mnohé ďalšie.

Na prípravu tohto čaju sa využívajú sušené modré kvety, ktoré náleve prepožičiavajú jeho typickú farbu. V chuti prevládajú skôr zemité a drevité tóny, Klitorie sa preto svojou chuťou veľmi podobá niektorým druhom zeleného čaju.

Zmiešané bylinné čaje

Najrôznejších čajových zmesí nájdete na trhu obrovské množstvo. Zvyčajne sa predávajú pod názvom, ktorý charakterizuje účel použitia takejto zmesi. Naraziť preto môžete na čaju redukčné, obličkové, urologické, lymfatické, pečeňové, upokojujúce, žalúdočné, prieduškové alebo napríklad na odvodnenie či chudnutie. Prípadne tiež nesú priamo názov orgánu, na ktorý pozitívne pôsobí (Močový mechúr, Pečeň, Pľúca a pod.). Často sa ale môžete stretnúť aj s poetickými názvami, medzi ktoré patrí napríklad Čiapky plná spánku, Alpský vánok alebo Anjel strážny.

Medzi niektoré najobľúbenejšie a najvyužívanejšie patria:

Prieduškový čaj

Ide o zmes feniklu, vňate nátržníku, materinej dúšky a slezu, ktorá je vynikajúca pri podpore liečby prechladnutia a najrôznejších infekcií dýchacích ciest. Veľmi účinne podporuje odkašliavanie a odhlienenie. Nálev má príjemnú sladkastú vôňu a jemne zvieravú chuť.

Detoxikačný čaj

Zmes koreňa nátržníku, proskurníka, listu vŕby, brezy, čakanky, vresu, repíka a hluchavky je veľmi účinná pri detoxikácii celého organizmu, redukciu hmotnosti či hnačkách. Vhodný je skôr pre ženy. Zvieravú a ľahko natrpklou chuť je možné vylepšiť pridaním medu.

Žlčníkový čaj

Pri problémoch so žlčníkom môžete siahnuť po zmesi čakanky, medovky, prietržníka a repíka. Tieto byliny okrem akútnych stavov tiež podporujú trávenie, liečbu zápalu žlčníka či hnačiek. Chuť je opäť skôr nepríjemná, horkastá.

Domáca príprava

Zmes bylín si však môžete namiešať aj sami. Stačí sa pridržať niekoľkých základných pravidiel, medzi ktoré patrí najmä dobrú znalosť účinkov jednotlivých bylín. Niektoré bylinky sa k sebe hodia viac a vzájomnej užití posilňuje ich účinky, u ďalších je však ich kombinácia vhodná menej či úplne nevhodná, pretože sú svojimi účinkami protikladné. Veľmi dôležité je tiež poznať chuť a vôňu jednotlivých bylín, v ideálnom prípade je najskôr vyskúšajte zvlášť.

Nižšie uvádzame niekoľko vhodných kombinácií:

  • Upokojujúce čaj: 2 diely materinej dúšky, medovky a levandule na 1 diel harmančeka,
  • Čistiaci čaj: 2 diely nechtíka a listu jahôd na 1 diel žihľavy a ľubovníka,
  • Chrípkový čaj: 1 diel kvetu bazy, lipy, divozelu a šípok.

Na čo si dať pri výbere pozor

Či už dáte prednosť jednodruhovému čaji či zmesi rôznych bylín, vo forme sypané alebo porciované, vždy sa zamerajte na kvalitu. Niektoré druhy totiž môžu obsahovať pesticídy, dusičnany, plesne alebo ďalšie jedovaté látky či časti nežiaducich (niekedy tiež jedovatých) druhov rastlín.

Vyššie spomenuté riziko minimalizujete, ak budete nakupovať najmä jednodruhové čaju alebo zmesi, ktoré obsahujú čo najmenej druhov bylín. Znížite tak pravdepodobnosť, že budú obsahovať tiež nežiaduce rastliny.

Ak zvolíte formu nálevových vrecúšok, dajte prednosť tým jednotlivo baleným v špeciálnych obaloch, ktoré zamedzujú prístupu vzduchu a vlhkosti.

Všeobecne tiež odporúčame nakupovať bylinné čaje iba u preverených výrobcov, ktorí majú s výrobou dlhoročné skúsenosti. Ideálne dávajte prednosť čajom zakúpeným v lekárňach.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Príprava jednotlivých bylinných čajov sa veľmi líšia najmä podľa typu a množstva použitých druhov bylín. Medzi základné postupy patrí nálev, odvar a macerovanie.

Najčastejšie je príprava pomocou náleve, kedy bylinky jednoducho prelejeme vriacou vodou a necháme potrebnú dobu lúhovať.

Bylinný odvar pripravíme preliatím bylín studenou vodou, ktorú privedieme k varu a povaríme.

Macerovanie (výluh) je najmenej častý spôsob, pri ktorom sú byliny po niekoľko hodín lúhovania v studenej vode, ktorá nesmie presiahnuť teplotu 40 ° C.

Pokiaľ si budete chcieť výsledný šálku ochutiť citrónom, buďte veľmi opatrní, pretože špecifické citrónová aróma môže veľmi nepríjemne zmeniť príjemnú bylinkovú chuť.

Dobrá rada: Citrón pridávajte až na záver, ak by ste ho totiž pridali v počiatočnej fáze, zabránil by dostatočnému vyluhovania všetkých dôležitých látok.

Správne skladovanie

Bylinné čaje nikdy neskladujte na priamom slnku či v blízkosti aromatických potravín (veľmi dobre totiž preberajú ich vôňa). Ideálne je sklenené dóza uložená na temnom a suchom mieste. Nikdy byliny neskladujte ani v plastových vrecúškach, mohlo by dôjsť k rýchlemu rastu plesní.

Neodporúča sa tiež príliš dlhá doba skladovania. Byliny totiž pomerne rýchlo stráca svoje liečivé vlastnosti. Z tohto dôvodu je nekupujte ani do zásoby.

Ovocné čaje

Ovocné čaje sú na Západe hneď po čiernych druhej najobľúbenejšie. A podobne ako bylinné patrí medzi tzv. nečaje, pretože neobsahujú listy čajovníka. Nenájdete u nich ani teín, preto sú veľmi vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy či deti. Ocenia je tiež všetci milovníci jemných a prirodzene sladkých ovocných chutí.

Aby bolo možné hovoriť o ovocných čajoch, musí podľa vyhlášky obsahovať minimálne 50% sušeného ovocia – veľmi často sa jedná o jablká, hrušky, lesné plody, brusnice, jarabiny, citrónovú alebo pomarančovú kôru (u väčšiny ovocných čajov tiež cca zo 40% prevláda kvet ibišteka). Zvyšok potom tvoria byliny, korenie (najmä škorice, sladkého drievka a klinčeky) a ďalšie ingrediencie. Občas bývajú používané tiež orechy (najčastejšie kokosový orech a mandle).

Zdravotné účinky sú veľmi rozmanité a odvíjajú sa od konkrétneho druhu obsiahnutého ovocia, bylín či korenie. Vysoké množstvo vitamínu C, ktorý je v ovocí prirodzene obsiahnutý, je však bohužiaľ pri zaliatí horúcou vodou zničené. Teplé aj vychladené ovocné čaje sú však ideálne pre každodenné popíjanie. Pre všetkých, ktorí nemajú radi obyčajnú vodu, sa preto môže jednať o vynikajúci zdravú alternatívu, s ktorou je ľahšie počas dňa dodržiavať pravidelný pitný režim.

Podobne ako u bylinných čajov, aj u tých ovocných sú názvy jednotlivých zmesou skôr náhodné a zvyčajne ide len o to, vymyslieť čo najlákavejšie názov.

Pre inšpiráciu vám prinášame niekoľko ovocných zmesí, ktoré možno v súčasnosti na trhu nájsť:

Tropické pokušenie

V tejto ovocnej zmesi sa snúbi sušený ananás, mango, jablko, pomaranč, jahody, višne, ibištek a šípky. Svetložltý nálev prekvapí veľmi vyváženou sladkou ovocnou chuťou. Odporúčame ho popíjať vychladený s niekoľkými kockami ľadu, čerstvou mätou alebo kúsky čerstvého ovocia. Nie je potreba ho doslaďovať.

Dračí osvieženie

Ide o zmes sušeného jablka, hrozienok, mrkvy, červenej repy, ibišteka, černíc, červených ríbezlí a sladkého popcornu. Súčasťou je tiež prírodná aróma, ktoré vytvára silnú a lahodnú morušový vôňu i chuť. Kvet ibišteka dodáva náleve typickú sýto ružovú farbu a kyslastú chuť, ktorá sa príjemne dopĺňa sa sladšie chuťou ostatných ingrediencií.

Slnečný čaj

Slnečný čaj je zmesou sušeného pomaranča, jablká a mrkvy. Základné chuťovú zložku vytvára pomarančovo-marhuľový koncentrát a prírodná aróma. Žltooranžový nálev sa vyznačuje jemnou sladkastou pomarančovou príchuťou.

Domáca príprava

Vynikajúci ovocný čaj si však môžete veľmi ľahko tiež sami pripraviť. Ak vlastníte domáci sušičku, príprava s ňou bude veľmi jednoduchá a rýchla – stačí len na kocky (asi o priemere 0,5 x 0,5 cm) nakrájať vybrané druhy ovocia, nechať asi 10 hodín sušiť a po usušení zmiešať. Vďaka tomu budete mať úplnú kontrolu nad kvalitou použitých ingrediencií.

Pre sušenie možno využiť aj rúru zapnutú na najnižší stupeň. Ak však nemáte sušičku alebo nechcete ovocie vlastnoručne sušiť, môžete zakúpiť samostatne jednotlivé druhy (napr. sušené jablká, lesné ovocie či kvety ibišteka), ktoré potom jednoducho podľa vlastnej chuti zmiešate. Ibištek dodá náleve krásnu ružovú farbu a kyslastú chuť a napríklad sušené jablká či hrušky vykúzli potrebnú sladkosť.

Na čo si dať pri výbere pozor

Pri výbere ovocného čaju majte na pamäti, že vysoká cena nemusí byť zárukou kvality. Nezávislé testy totiž bohužiaľ veľmi často aj u drahších produktov odhaľujú zvýšený výskyt pesticídov, nadužívanie umelých aróm či konzervantov.

Príjemná ovocná vôňa a chuť nálevu tiež bohužiaľ často nie je spôsobená obsiahnutým ovocím, ale oveľa skôr pridaného umelého arómy. Veľmi často sa tak stáva, že napríklad malinový čaj sušených malín obsahuje napríklad len desiatky percent (alebo dokonca nie sú obsiahnuté vôbec) a za výslednú malinovú chuťou stojí v skutočnosti arómu. Pri výbere je preto potrebné vždy starostlivo čítať presné zloženie výrobku.

Pozor dávajte aj v prípade, ak ste náchylní k alergiám. Ovocné čaje totiž môžu veľmi ľahko alergické reakcie vyvolávať. Dlhodobé popíjanie niektorých druhov môže tiež spôsobiť pálenie záhy a prekyslenie organizmu.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Príprava ovocných čajových zmesí je veľmi jednoduchá. Obvykle stačí sušenú zmes len preliať vriacou vodou a nechať 5 až 10 minút lúhovať. Presné dávkovanie býva uvedené na obale, pretože sa u jednotlivých druhov zvyčajne líšia.

Výhodou je, že ovocné zmesi nemožno přelouhovat. Ak je preto náhodou zabudnete scediť, získate iba nálev silnejší chuti, farby i vône.

Správne skladovanie

Skladovanie sypkých ovocných čajov sa nelíši od správneho skladovania bylinných či zelených. Odporúča sa najlepšie sklenená uzavretá nádoba uložená na suchom, chladnom a tmavom mieste. Dbajte u nich však na rýchlu spotrebu, pomerne rýchlo totiž strácajú svoju arómu.

Ostatné čaje

Ajurvédskej čaje

Do rozsiahlej skupiny tzv. nečajov radíme tiež čaje ajurvédské, ktoré vychádzajú z postupov starovekej indickej medicíny (Ajurvéda v preklade znamená „náuka o živote“), ktorej základom sú zmesi bylín a korenia. Ide o vôbec najstarší systém starostlivosti o ľudské zdravie.

Podľa Ajurvédy je ľudský organizmus spojitý a je potrebné sa na neho pozerať ako na celok zložený z tela, ducha a mysle. Každý človek je pritom tvorený špecifickým pomerom troch základných energetických charakteristík, tzv. dóš. Veľmi zjednodušene možno povedať, že pokiaľ dôjde k narušeniu vzájomnej harmónie týchto energií, prichádza choroba. Znovunastolenie harmónia potom neduh prirodzene vylieči. Za týmto účelom sú okrem iného využívané tiež najrôznejšie zmesi bylín známe ako ajurvédskej čaju.

Veľmi obľúbené sú napríklad himalájske ajurvédske čaje, ktoré obsahujú viac ako päťdesiat druhov divoko rastúcich liečivých bylín vhodných pre posilnenie organizmu a ako doplnok liečby mnohých chorôb. Nevhodné sú však pre tehotné či dojčiace ženy a deti do troch rokov.

Existuje nepreberné množstvo najrôznejších ajurvédskych čajových zmesí, ktoré sa obvykle delia podľa svojich blahodárnych účinkov na ľudský organizmus.

Vybrali sme tri obľúbené zmesi, ktoré stojí za to ochutnať:

Ajurvédska zmes harmónie s Tulsi

V tejto ajurvédskej zmesi prevažuje bylina Tulsi, príbuzná bazalke, ktorú v Oriente považujú za posvätnú a ktorej liečivé vlastnosti využíva Ajurvéda po tisícročia. Nájdeme tu tiež zelený Rooibos, zázvor, škoricu, železník, harmanček, okvetné lístky ruže a levanduľu.

Vyvážená slabo pikantnú chuť svetle žltého nálevu je zvýraznená prírodným arómou. Odporúča sa pri horúčke, dýchacích problémoch (vrátane astmy), kardiovaskulárnych problémoch, pri bolestiach hlavy, zápachu z úst, pri strese, problémoch so zrakom alebo ako prevencia diabetu.

Regeneračné ajurvédska zmes

V tejto výrazne korenené zmesi nájdete sladké drievko, škoricu, zázvor, klinček a čierne korenie. Nálev je svetlo oranžový s výrazným, ale jemným aromatickými ľahko piepornej chuti.

Navodzuje pohodu a je vynikajúci pre zahriatie. Pomáha tiež pri boji s infekciami (predovšetkým dýchacích ciest), taktiež pri kardiovaskulárnych problémoch, problémy s pamäťou, redukciou hmotnosti, chronických črevných ťažkostiach, pri nespavosti apod.

Udana

Udana patrí medzi veľmi kvalitné himalájske ajurvédske čajovej zmesi. Medzi jej hlavné zložky patrí zázvor, škorica, čierne korenie a rímsky kmín. Svetlo hnedému náleve dominuje výrazná korenistá vôňa a silná zemitá jemne štipľavá chuť.

Udania veľmi výrazne zvyšuje psychickú i fyzickú výkonnosť, pomáha pri únave či vyčerpaní a prispieva k uvoľneniu dýchacích ciest.

Na čo si dať pri výbere pozor

Pri výbere ajurvédskych bylinných zmesí vyberajte vždy radšej produkty známych a veľkých značiek, budete mať totiž väčšiu istotu, že boli pri výrobe použité kvalitné suroviny. Vždy sa tiež zaujímajte o zložení danej zmesi a vyberajte prednostne tie, ktoré neobsahujú arómy či konzervačné látky.

Ako pripraviť dokonalý šálku

Vhodná príprava ajurvédskych čajových zmesí sa zvyčajne líši podľa jednotlivých druhov. Ak však nebude uvedené inak, prelejte jednu čajovú lyžičku zmesi približne 250 ml vriacej vody a nechajte 5 až 10 minút lúhovať. Po uplynutí tejto doby sceďte a ihneď konzumujte.

Správne skladovanie

Skladovanie ajurvédskych čajových zmesí sa podobá skladovanie ostatných čajov. Okolitá teplota by pritom nemala presiahnuť 25 ° C.

Kvitnúce čaje

Veľmi obľúbenou skupinou sú čaje kvitnúce, ktoré možno venovať aj ako veľmi originálny a netradičný darček. Pôvodne vznikli v Číne a údajne boli vyrábané pre potechu cisárov a členov cisárskeho dvora. V súčasnosti sú veľmi obľúbené aj v Európe.

Názov vychádza zo skutočnosti, že tento typ čaju po zaliatí horúcou vodou predvedie nádhernou podívanú, pretože sa rozvinie, a teda akoby rozkvitne. Čajové lístky a sušené kvety sú preto starostlivo poskladané tak, aby bol výsledný efekt čo najkrajšie. Často preto nejde ani tak o výslednú chuť, ale skôr o estetický zážitok.

Zvyčajne sa pri výrobe používajú lístky zeleného alebo bieleho čaju z provincie Jün-nan. Doprostred lístkov sa vloží sušený kvet (najčastejšie jazmín, chryzantéma, laskavcovky, ľalie alebo ibištek), všetko sa ručne zviaže bavlneným povrázkom a nakoniec usuší, čím vznikne pevná čajová gulička.

Názvy týchto čajov sa väčšinou odvíja od vzhľadu a farby výsledného čajového kvetu. Môžeme sa tak stretnúť napríklad so Slnečným lúčom, Kráskou v ružovom pod. Medzi ďalšie patrí napríklad:

Božská ľalia

Zvinuté guličky Božské ľalie sú tvorené čajovými lístkami, červeným kvetom laskavcovky, jazmínu a oranžové ľalie. Pri rozvinutí vytvára nádhernú farebnú podívanou. Svetložltý nálev má mierne trpkú sladko kvetinou chuť i vôňu.

Vychádzajúce slnko

Tento typ je okrem zelených čajových lístkov tvorený tiež kvety ružové laskavcovky a oranžové ľalia. Pri rozovretia preto vytvára dojem vychádzajúceho červeného slnka. Svetlý nálev má príjemne osviežujúcu jemnú chuť.

Čierna perla

Čierna perla je výnimočná tým, že je starostlivo zviazaná z lístkov čierneho čaju, ktoré sú doplnené kvetom ružové laskavcovky. Kvet je po rozvinutí vďaka tmavým čajový lístkom netradičné, ale veľmi krásny. Nálev je tmavšia príjemné veľmi mierne kvetinové chuti.

Na čo si dať pri výbere pozor

Okrem kvality dbajte pri výbere kvitnúceho čaju tiež na štruktúru zvinutých guličiek. Hoci je každá vyrábaná veľmi starostlivo, pri transporte môže dôjsť k mechanickému poškodeniu. Ak sú lístky či povrázok porušenej, nemusí sa gulička správne rozvinúť, čím budete ochudobnení o nádhernú podívanú. Z tohto dôvodu odporúčame nakupovať radšej v kamenných predajniach, kde si môžete jednotlivé guličky prezrieť.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Na prípravu kvitnúceho čaju je žiaduce voliť objemnejší sklenenej nádoby (napr. krčahy či kanvica), aby bol efekt dobre viditeľný.

Ideálna teplota vody sa pohybuje okolo 80 ° C. Dĺžka lúhovania sa mení podľa typu zvoleného čaju – u zeleného je vhodné zvoliť kratšiu dobu, biely môžete nechať dlhšie. Je však žiaduce počkať až do úplného rozvinutia kvetu, ktoré môže trvať aj dlhšie ako 5 minút, preto počítajte s trpčím nálevom.

Keďže je kvet vyrobený z veľmi kvalitných lístkov, je možné ho zalievať opakovane. Obvykle znesie 2 až 3 nálevy. Ak vám po vylúhovanie posledného náleve bude ľúto kvet vyhodiť, môžete ho umiestniť do studenej vody a jeho krásou sa kochať ešte niekoľko nasledujúcich dní, kým nevybledne.

Správne skladovanie

Väčšinou sa kvitnúce čaje predávajú uzavreté vo vzduchotesných obaloch, ak to tak nie je, potom je skladujte podobne ako obyčajné zelené alebo biele sypané druhy.

Pečené čaje

Najmä v letnom a zimnom období sa možno stretnúť s tzv. pečeným čajom (letné mesiace totiž obvykle zasvätíme jeho výrobe a zimné zase konzumácii). Ak sa povie pečený čaj, jedná sa vlastne o zmes ovocia, ovocné šťavy, cukru, rumu a korenia, ktorá sa zapeká v rúre. Potom sa obvykle ešte sterilizujeme v sklenených nádobách, čím sa výrazne predĺži jeho trvanlivosť.

Hoci sa s nimi môžete hojne stretnúť napríklad v kaviarňach alebo čajovniach, väčšina ľudí si ich pripravuje doma. Veľmi efektívne možno týmto spôsobom zlikvidovať zvyšky ovocia v mrazničke z minulého roka či prebytky úrody z toho súčasného. Veľmi efektívne tak môžete využiť napríklad aj veľmi zdravé plody arónie, rakytníka alebo jarabinu.

Okrem banánov možno použiť všetky druhy čerstvého alebo mrazeného ovocia. Kombinácia potom voľte s ohľadom na preferovanú chuť. Myslite tiež na to, že do pravého pečeného čaju patrí tiež korenia (najmä škorica, badián, kardamóm a klinčeky), nevyhnutný je cukor, prípadne trochu rumu, ktorý výslednej chuti dodá príjemnú arómu. Pridať môžete tiež bylinky (napr. Lístkami mäty alebo medovky) či vanilkový struk. Výsledok navyše určite zachutí nielen deťom, ale aj dospelým, hodí sa preto aj ako milá pozornosť či darček.

Väčšina dostupných receptov na pečený čaj sa príliš nelíšia, a nemožno preto s istotou určiť, ktorý z nich je ten najlepší (na internete existuje nespočetné množstvo tzv. top a naj receptov), ​​musíte preto sami vyskúšať, čo vám bude najviac vyhovovať.

Prípadne ho môžete už hotový zakúpiť. Prinášame niekoľko typov, ktoré možno na trhu zohnať:

Baza so škoricou

Ide o zmes plodov bazy, kúskov jablká, malín, višní, červených ríbezlí a škorice. Po zaliatí horúcou vodou získate tmavo ružový nálev vynikajúcej sladkokyslej chuti.

Zázvor

V zložení prevláda zázvor, ktorý dopĺňajú jablká, višne a červené ríbezle. Vďaka nim nálev získa svetlo ružovú farbu a ostrejšiu zázvorovou chuť doplní príjemná sladkokyslá. Ideálne je pre popíjanie v zimných mesiacoch.

Jablko so škoricou

Táto zmes patrí medzi klasiku. Tvorí ju jablko, jahody, červené ríbezle, maliny a škorice. Svetlo oranžový nálev vyniká príjemnou sladkou chuťou.

Ako pripraviť dokonalú šálku

Príprava akéhokoľvek pečeného čaju je veľmi jednoduchá: 2-4 lyžičky zmesi zalejete asi 250 ml vriacej vody a rozmiešate. Kúsky ovocia, ktoré v šálke zostanú, môžete zjesť.

Detské čaje

Kategória detských čajov je veľmi obsiahla a pestrá. Existuje totiž veľké množstvo vynikajúcich bylinných, ovocných či ajurvédskych čajov vhodných alebo priamo určených pre deti.

Kvalitné ovocné či bylinné čaje obsahujú cenné látky, vitamíny a minerály, potrebné pre zdravý detský vývoj, a majú teda zásadný význam aj vo výžive pre najmenších. Okrem zdravotných benefitov sú detské čaje veľmi vhodné tiež pre doplnenie potrebných tekutín počas dňa, prípadne pri chorobe, horúčke či dehydratáciu.

V súčasnosti je možné na trhu nájsť nepreberné množstvo najrôznejších čajov určených pre deti, a to dokonca aj pre novorodencov či dojčatá (tým sa však odporúča podávať tento typ nápoja len v prípade veľkého horúčavy a prí zažívacích či iných zdravotných ťažkostiach, vždy sa tiež radšej najskôr poraďte s lekárom). Tieto produkty obsahujú vyvážené pomery všetkých potrebných látok a obsahujú len ovocie vhodné pre určité obdobie veku. Navyše sú pri výrobe často používané suroviny iba v BIO kvalite, ktoré neobsahujú nebezpečné pesticídy či podobnej chemickej látky.

Od ukončeného 4. mesiaca veku (a v prípade, že už nie je dieťa dojčené) je možné (a žiaduce) začať detské čaje zaraďovať do výživy pravidelne. Nikdy ich však neslaďte! Mohlo by dôjsť k rozvoju obezity, zubného kazu a ďalších zdravotných ťažkostí.

Pre najmenšie deti sa odporúčajú iba jednodruhové bylinné čaje, ktoré majú upokojujúce účinky a podporujú trávenie (napr. harmanček, fenikel, mäta či medovka). Až neskôr je vhodné prejsť na zmesné a ovocné typy (a to iba nedráždivé druhy – najmä jablká, hrušky, šípky či čučoriedky).

Detské čaje možno zohnať v sypané, porciované či granulované forme. Instantný granulovaný typ príliš neodporúčame, hoci je jeho príprava veľmi ľahká (obvykle stačí pridať len dojčenskú vodu a dobre rozmiešať). Jeho chuť však nie je príliš atraktívny a často obsahuje aj pridaný cukor, čo je pre deti úplne nevhodné.

Ak menšie deti nesladený nápoj odmietajú, možno zakúpiť špeciálny detský čaj s obsahom laktózy alebo dextrózy (čiže hroznového cukru), prípadne môžete mliečny alebo hroznový cukor zakúpiť v lekárni a dodatočne nápoj osladiť.Najmä vybrané bylinky pôsobí veľmi priaznivo pri niektorých detských problémoch či chorobách. Uvádzame výber niekoľkých z nich:

Fenikel

Feniklový čaj je veľmi obľúbený najmä medzi dojčiacimi mamičkami. Nielenže podporuje tvorbu materského mlieka, ale je veľmi účinný tiež proti plynatosti či iných črevných ťažkostiach. Pokiaľ ho matka pije, dostáva sa cez materské mlieko k dieťaťu. Vhodný je však tiež ako vôbec prvý čaj, ktorý dieťaťu podáme. S priamou konzumáciou možno pritom začať už v 2. mesiaci života.

Harmanček

Harmanček patrí tiež medzi veľmi obľúbené detské čaje, pretože má silne upokojujúce účinky a pomáha pri zaspávaní či hnačkách. Navyše je úplne bezpečný.

Mäta

Podobne ako fenikel tiež mäta pomáha pri bolestiach bruška a tráviacich problémoch. Vďaka obsiahnutému mentolu navyše deťom väčšinou prirodzene chutí.

Rasca a aníz

Obyčajný rasca a aníz sú veľmi vhodné pri problémoch s nadúvaním. Je však potrebné s nimi zaobchádzať veľmi opatrne a podávať iba slabšie nálev.

Listy Senny

Čaj z listov Sennu pôsobí ako prírodné preháňadlo, a teda primárne pomáha pri problémoch so zápchou. Jeho užívanie u detí sa však odporúča len po predchádzajúcej konzultácii s lekárom, pretože môže pôsobiť veľmi razantne.

Na čo si dať pri výbere pozor

Pri výbere detského čaju je absolútne nevyhnutné sledovať zloženie a kvalitu výrobku. Daný produkt by v žiadnom prípade nemal obsahovať glutén, kofeín, pridaný cukor a syntetické, aromatické či konzervačné látky (a to ani prírodne identická aróma). Nevhodný je tiež pridaný vitamín C (kyselina askorbová). A to najmä pre dojčatá, pretože u nich veľmi často vyvoláva alergické reakcie. Ideálne sú čaje v BIO kvalite.

Na obale každého výrobku by mal byť tiež jasne uvedený odporúčaný vek dieťaťa a celej zloženia daného produktu.

Čaj ako darček

Kvalitný čaj patrí medzi veľmi obľúbené univerzálne darčekový tovar (často ho možno zohnať v luxusnom darčekovom balení), ktoré dlho vydržia a zároveň vie potešiť viac zmyslov naraz. Ak teda neviete, akým darčekom potešiť, ide o ideálnu voľbu.

Pri výbere čaju pre vlastnú potrebu zvyčajne vychádzame zo svojich chuťových preferencií. Zvoliť ten správny typ pre niekoho iného však môže byť oriešok. Pri rozhodovaní sa preto oplatí vziať do úvahy najmä to, či darčekovým balením obdarujete muža či ženu.

Vyberáme čaj pre ženy

Čo sa chuťou a vôňou týka, sú často ženy (na rozdiel od mužov) prístupnejšie experimentom a extravaganciu. Odporúčame preto skôr jemnejšie čaje aromatizované, ovocné, bylinkové či zmesi so sušenými kvetmi, korením, kokosom, bambusom, karamelom alebo čokoládou.

Celkom iste ženy poteší tiež kvitnúce či exotický modrý čaj, ktorý vyniká nádherný modrým nálevom a v poslednej dobe sa tešia stále väčšej obľube.

Vyberáme čaj pre mužov

Muži majú zvyčajne radi klasiku a potrpia si na čisté drsnejšie chute pravých čajov (predovšetkým čierneho a zeleného). Uvítajú tiež ich povzbudivé účinky a nepopierateľné zdravotné prínosy. Z aromatizovaných čajov poteší klasický Earl Grey alebo silné korenené zmesi.

Medzi mužmi (samozrejme ale existujú aj ženské výnimky) tiež nájdeme pomerne veľa čajových odborníkov či milovníkov tohto horúceho nápoja. Tie môžeme potešiť exkluzívnym darčekom v podobe mnohoročného a vyzretého Pu-erhu, ktorý bol spracovaný pôvodnú metódou Sheng Cha alebo kvalitný matcha (zeleným čajom v prášku).

Tipy na záver:

  • Voda na čaj musí byť pred varením vždy čerstvá a chladná, nemalo by teda ísť o vodu, ktorá už v kanvici nejakú dobu stála.
  • Nálevové sáčky nie je potrebné pred úplným vybratím vymačkať, všetky potrebné látky sa totiž do vody už uvoľnili.
  • Pred použitím čajové zmesi ju vždy dobre premiešajte, jej jednotlivé zložky totiž obvykle nie sú rovnako ťažké.
  • Prípravu sypaných čajov si môžete veľmi uľahčiť použitím louhovacího vajíčka či špeciálnych louhovacích sitiek (ktoré sa vkladajú priamo do hrnčeka).
  • Ak si chcete nápoj ochutiť citrónom, vždy pridávajte citrónovú šťavu až na záver. Citrón totiž zastavuje proces lúhovania.
  • Ak si chcete čaj pripraviť do termosky, odporúča sa ho vylúhovať zvlášť v kanvici, a až potom preliať.
  • Ak je na obale uvedené „pravý“ alebo „čaj 100%“, znamená to, že sa jedná o výrobok z čajovníka (presnejšie Camellia sinensis).
  • Výrobca na obale nemusí udávať dátum výroby. Povinným údajom je však dátum minimálnej trvanlivosti.
  • Hoci sa jedná o málo známe odporúčaní, je vhodnejšie liať čaj na mlieko ako opačne.
1 komentár
  1. najlepší čaj na svete som mala pred mesiacom od dobrepitie Dammann Fréres La Boite Jasmin Chung Hao N°13 … je to perfektný sypaný zelený čaj s čerstvými jasmínovými kvetmi

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo