Ako vybrať čelovku

Čelovka je praktickým pomocníkom nielen domácich majstrov, ale svoje nezastupiteľné miesto má tiež vo výbave turistov, kempařů, bežcov, cyklistov, rybárov alebo napríklad poľovníkov, lovcov a inde. Svieti vždy tam, kam sa práve pozeráte, a navyše máte pri svietení voľné ruky. Pri jej výbere je ale potrebné vedieť, ako sa zorientovať v neprebernom množstve jednotlivých modelov a aký svetelný tok, dosvit, výdrž aj ďalšie parametre požadovať. Všetko potrebné vám prezradíme v našom článku, v ktorom nájdete aj test piatich obľúbených čelových svietidiel.

Test čeloviek 2023

Do nášho testovania sme zahrnuli celkom päť čelových svietidiel zo všetkých cenových kategórií. Zaujímal nás predovšetkým výkon, výdrž, celkové spracovanie a odolnosť, stabilita i funkčnosť (spôsob a jednoduchosť ovládania).

SOLIGHT WH18

Svetelný tok150 lm
Dosvit100 ,
Výdrž (max. výkon)3 h
Počet režimov3
Typ svetlaLED
Farba svetlabiela
Zoománo
Odolnosťnie
Typ napájania3x AAA
Umiestnenie batérií / akumulátoravzadu
Stredový popruháno
Materiálplast
Hmotnosť100 g

Čelové svietidlo Solight WH18 patrí do kategórie najlacnejších modelov, napriek tomu u nej nájdeme prekvapivo dobré parametre: svetelný tok až 150 lúmenov a dosvit až 100 metrov. Tento model ponúka celkom tri režimy svietenia: plný výkon (100%), polovičný výkon (50%) a režim blikania. Navyše poteší nízka hmotnosť, stredový popruh a umiestnenie batérií vzadu, vďaka čomu je čelovka skvele vyvážená, na hlave je stabilná a neskĺzava ani pri rýchlejšom pohybe (napr. beh).

Spracovanie však zodpovedá nízkej obstarávacej cene. Plasty sú pomerne krehké, preto je potrebné dbať na opatrnosť napr. aby ste na čelovku omylom nešliapli. Slabšie je aj výdrž batérií, a to zhruba 3 hodiny pri maximálnom výkone. Táto čelovka navyše nedisponuje červeným svetlom ani ďalšími funkciami.

Pre kratšie nočný beh, bežnú turistiku, pri kempovaní alebo do domácnosti pre strýčka príhodu ju ale rozhodne môžeme odporučiť. Výkon aj veľkosť svetelného kužeľa vám v týchto prípadoch s najväčšou pravdepodobnosťou postačí.

  • veľmi dobrý pomer cena / výkon
  • stabilita
  • nižšia výdrž
  • nízka odolnosť
Zistiť cenu

PETZL Tikkina

Svetelný tok150 lm
Dosvit55 ,
Výdrž (max. výkon)60 h
Počet režimov3
Typ svetlaLED
Farba svetlabiela
Zoománo
OdolnosťIPx4
Typ napájania3x AAA
Umiestnenie batérií / akumulátoravpredu
Stredový popruhnie
Materiálplast
Hmotnosť85 g

Petzl Tikkina je užívateľsky veľmi obľúbená čelovka, ktorá vyniká dobrým pomerom výkonu a obstarávacej ceny. Medzi jej najväčšie prednosti patrí skvelá výdrž, nízka hmotnosť, vodeodolnosť, veľmi dobrý komfort nosenia i ovládanie a dostatočne silné svetlo (150 lm). Samozrejmosťou sú tiež tri režimy svietenia: plný výkon (svetelný tok 150 lm, dosvit 50 m, výdrž 60 h), slabšie výkon (svetelný tok 100 lm, dosvit 40 m, výdrž 60 h) a najslabší výkon (svetelný tok 5 lm, dosvit 10 m, výdrž 220 h).

Spracovanie je pomerne dobré. Počítať ale musíte s plastmi. Napájanie je riešené tromi AAA batériami. Výdrž je pritom prekvapivo vysoká, a hoci výrobca uvádza pokles svetelného toku už po 20 minútach nepretržitého svietenia, v skutočnosti môžete očakávať ďaleko lepší výkon. Svetlo má totiž aj po 30 hodinách svietenia iba nepatrne nižšiu intenzitu.

Počítať ale musíte s kratším dosvitom (iba 55 m), toto svetlo preto nie je vhodná pre cyklistov, náročnejších bežcov alebo turistov, ktorí potrebujú vidieť na veľkú vzdialenosť. Rozhodne sa ale jedná o praktickú čelovku pre bežné použitie v domácich podmienkach, pri stanovanie, na detské tábory alebo pre kratšie vychádzky prírodou.

  • dobrý pomer cena / výkon
  • vysoká výdrž
  • nízka hmotnosť
  • krátky dosvit
  • menej kvalitné prevedenie
Zistiť cenu

CATTARA LED 570lm ZOOM

Svetelný tok570 lm
Dosvit500 ,
Výdrž (max. výkon)2 h
Počet režimov3
Typ svetlaLED
Farba svetlabiela / červená
Zoománo
OdolnosťIPx4
Typ napájaniaakumulátor
Umiestnenie batérií / akumulátoravzadu
Stredový popruháno
Materiáltvrdený plast / kov
Hmotnosť333 g

Čelovka Cattaro LED 570L ZOOM patrí medzi všetkými testovanými modelmi do strednej cenovej kategórie, v ktorej si vyberie väčšina užívateľov. Tento model má veľmi dobrý pomer ceny a vynikajúceho výkonu. Môže sa pochváliť silným svetlom 570 lúmenov a dosvitom až 500 metrov. Samozrejmosťou je tiež možnosť regulácie veľkosti svetelného kužeľa. Zoomovanie reflektora je vykonávané ručne pomocou vysunutia / zasunutia šošovky. Bohužiaľ zoomovanie je pomerne krkolomné a je k nemu potrebný oboch rúk.

Výhodou je okrem hlavného bieleho svetla i červené svetlo, ktoré je umiestnené na zadnej strane hlavového popruhu, kde nájdete aj dva výkonné 3,7 V akumulátory s kapacitou 2 800 mAh. Výdrž akumulátorov pri najvyššom výkone sú 2 hodiny, pri najnižšom výkone 8 hodín. Bohužiaľ nabíjanie akumulátorov je veľmi pomalé (približne 6-8 hodín).

Hlavné svetlo môžete prepínať v troch režimoch: plné svietenie, polovičné svietenie (úsporný režim) a blikania. Zadné červené svetlo je praktickým doplnkom najmä pri cyklistike, kedy zaisťuje vyššiu bezpečnosť.

Spracovanie je kvalitné, použité sú ako pevné tvrdené plasty, tak i kovové diely. Okrem obvodového popruhu môžete počítať aj so stredovým. Čelovka dobre drží na hlave aj pri behaní a prudšom pohybe. Počítať ale musíte s vyššou hmotnosťou (333 g). Výhodou je i vodeodolnosť (IPx4), a to proti striekajúcej vode.

Pokiaľ zháňate kvalitnú čelovku s vysokým výkonom i dosvitom, s najväčšou pravdepodobnosťou budete s týmto modelom spokojní. Počítať ale musíte s dlhou dobou nabíjania, slabšie výdržou a vyššou hmotnosťou.

  • veľmi dobrý pomer cena / výkon
  • odolnosť
  • stabilita
  • vysoká hmotnosť
  • nižšia výdrž
  • pomalé nabíjanie
  • ovládanie zoomu
Zistiť cenu

LEDLENSER SEO 5

Svetelný tok180 lm
Dosvit120 ,
Výdrž (max. výkon)7 h
Počet režimov3
Typ svetlaLED
Farba svetlabiela / červená
Zoománo
OdolnosťIPx6
Typ napájaniaakumulátor / 3 AAA batérie
Umiestnenie batérií / akumulátoravpredu
Stredový popruhnie
Materiáltvrdený plast / kov
Hmotnosť105 g

Ledlenser SEO 5 je kvalitný univerzálna čelovka z vyššej cenovej kategórie, ktorá je ľahká, skladná, vysoko odolná a ponúka dobrý výkon (svetelný tok 180 lúmenov, dosvit 120 metrov). Výhodou je tiež funkcia zoomu, možnosť prepínanie medzi bielym a neoslňujúcim červeným svetlom, zámok proti nechcenému zapnutiu alebo prateľný popruh.

Je škoda, že tento model chýba stredový popruh, čelovka totiž síce pomerne dobre sedí na hlave, ale pri prudkom pohybe (napr. beh) môže skĺzavať do čela. To sa deje najmä preto, že akumulátor je umiestnený vpredu, a ťažisko preto nie je celkom vyvážené. Vďaka nízkej hmotnosti (len 105 g) ju ale pri väčšine aktivít na hlave takmer neucítite.

Rozšírenie alebo zúženie (zoom) svetelného kužeľa sa vykonáva ľahko plynulým otočením hlavy svietidla. To je možné vykonať aj jednou rukou. Široký kužeľ využijete pri svietení nablízko, úzky pri pozorovaní vzdialených predmetov. Bohužiaľ pri najmenšom zoomu vzniká pomerne nepríjemný tzv. halo efekt. Ide o tenký prstenec mimo kužeľ svetla, ktorý môže pôsobiť rušivo. Veľkou výhodou je ale skutočnosť, že svietidlo možno nakloniť, a podľa potreby tak zmeniť smer svetla.

Rozhodne chválime veľmi kvalitné spracovanie. Všetky použité materiály sú dostatočne pevné a odolné. Samotná čelovka sa môže pochváliť odolnosťou IPX6, ktorá zaručuje ochranu pred nárazmi (až z výšky 1,5 m) a striekajúcou vodou až po dobu 3 minút. Výrobca tento model navyše zaobstaral pozlátenými kontakty, ktoré sú nielen skvelým vodičom, ale predovšetkým nepodliehajú korózii, vďaka čomu je zabezpečená dlhá životnosť. Dĺžka záruky je 5 rokov.

Súčasťou balenia sú tri batérie AAA, tento zdroj je ale podľa potreby možné nahradiť tiež akumulátorom (čo sa oplatí najmä pri pravidelnom využití). Výdrž svietidla je pri maximálnom výkone (tj. 180 lm) 7 hodín, a pri úspornom režime (20 lm) dokonca až 25 hodín. Kapacitu ušetríte tiež pri svietení červeným svetlom.

Tento model je univerzálny a môžete ho používať ako v domácich podmienkach, tak i pri väčšine outdoorových aktivít. Pre beh a extrémne športy ale odporúčame siahnuť po stabilnejšie svietidle z vyššej cenovej kategórie s lepším výkonom.

  • nízka hmotnosť
  • dostatočná výdrž
  • kvalita spracovania
  • odolnosť
  • užitočné funkcie
  • variabilita napájanie
  • vyššia nákupná cena
  • halo efekt
  • horšie stabilita
Zistiť cenu

Fenix HL60R

Svetelný tok950 lm
Dosvit116 ,
Výdrž (max. výkon)48 min
Počet režimov6
Typ svetlaLED
Farba svetlabiela / červená
Zoománo
OdolnosťIPx8
Typ napájaniaakumulátor
Umiestnenie batérií / akumulátoravpredu
Stredový popruháno
Materiáldural
Hmotnosť167 g

Fenix ​​HL60R je ďalší vysoko výkonná univerzálna LED čelovka, tentoraz ale z vysokej cenovej kategórie. Jedná sa o model s výkonom až 950 lumenov, dobrým dosvitom (116 metrov) a službou, výdržou (až 100 hodín pri minimálnom výkone). Poteší tiež skvelé spracovanie, vyšší počet režimov aj funkcií a vynikajúcu odolnosť.

Spracovanie je na veľmi vysokej úrovni. Toto svetlo je totiž vyrobená z duralu a tvári sa ako úplne nerozbitná. Túto vlastnosť ocenia najmä horolezci, speleológovia a všetci, ktorí sa pohybujú v náročných podmienkach. Stupeň krytia je IPX8, vďaka čomu je tento model vodotesný (vydrží ponor do 2 metrov) a vysoko odolný aj proti nárazom.

Ide o konštrukciu s akumulátorom umiestneným vpredu (teda priamo vo svietidle), bohužiaľ kvôli tomu je čelovka menej stabilná. Našťastie výrobca myslel na stredový pásik, ktorý celú situáciu pomerne dobre zachraňuje. Tento pásik navyše môžete podľa potreby odpojiť, to ale vzhľadom k zhoršenej stabilite neodporúčame. Aj napriek tomu nie je príliš vhodná pre pravidelný beh alebo dokonca beh pretekársky. Jej hmotnosť je vzhľadom k výdrži a výkone krásnych 167 g (vrátane akumulátora).

HL60R ponúka až 6 režimov svietenia (od 1 lm do 950 lm). Okrem hlavného LED svetla v prednej časti nájdete aj dve doplnkové červené diódy, ktoré pri svietení neoslňujú a zároveň nepriťahujú pozornosť okolia. Samozrejmosťou je tiež funkcia zoomu, uzamknutie čelovky proti nechcenému rozsvietenie, možnosť nastavenia sklonu svietidla a jej aretácie.

Čo sa týka výdrže, tá sa samozrejme rôznia podľa zvoleného režimu. Na najvyšší výkon (950 lm) vydrží 48 minút, na zhruba polovičný výkon (400 lm) je to už 10 hodín, s 50 lúmenov môžete svietiť až 29 hodín a s 5 lumeny až neuveriteľných 100 hodín. Pre väčšinu bežných aktivít pritom bohato stačí svetelný tok približne 120-150 lúmenov, pre náročnejšie aktivity potom 400 lúmenov. Naopak 5 lumenov je ideálne pre osvetlenie najbližšieho okolia (mapy, vo vnútri stanu a pod.).

HL60R navyše disponuje ochranou proti prehriatiu, čo v praxi znamená, že ak sa zariadenie zohreje nad bezpečnú hranicu, automaticky dôjde k prepnutiu do nižšieho režimu (a tiež pri pohybe dochádza ku chladenie akumulátora). Všetky režimy sa pritom ovládajú jednoducho jediným tlačidlom, ktoré sa pohodlne ovláda aj v tenkých rukaviciach.

Zdrojom napájanie tejto LED čelovky je dobíjací akumulátor typu 18650 s kapacitou 2 600 mAh, ktorý možno podľa potreby nahradiť aj akumulátorom s väčšou kapacitou alebo dvoma klasickými jednorazovými batériami CR123A. Veľkou výhodou tohto svetla je prítomnosť microUSB portu, vďaka ktorému ju môžete dobíjať pomocou obyčajného microUSB kábla, a to ako zo zásuvky, z počítača, v automobile, z powerbanky alebo napríklad z fotovoltaického panela. Dobíjanie trvá zhruba 4 hodiny.

Túto čelovku môžeme vrelo odporučiť všetkým, ktorí hľadajú dostatočne odolný a výkonný model aj pre náročné športy. Menej vhodná je len pre pravidelný beh alebo bežecké preteky. Rozhodne sa ale jedná o jednu z najlepších LED dobíjacích čeloviek na trhu v danej cenovej kategórii.

  • vynikajúci výkon
  • dostatočná výdrž
  • vynikajúca kvalita spracovania
  • vynikajúcu odolnosť
  • užitočné funkcie
  • variabilita napájanie
  • microUSB
  • vysoká obstarávacia cena
  • horšie stabilita
Zistiť cenu

Podľa čoho čelovku vyberať

Pri výbere akéhokoľvek outdoorového vybavenia je vždy najdôležitejšia zohľadniť kde, na aký účel a ako často ich budete používať. U čelovky to platí dvojnásobne. Pred samotným výberom si preto starostlivo rozmyslite najmä dve nasledujúce otázky, od ktorých sa odvíja typ aj charakteristiky daného zariadenia.

  • Kde, za akým účelom a ako často budete čelovku používať?
  • Koľko chcete do čelovky investovať?

Rozdelenie podľa účelu použitia

Vo valnej väčšine prípadov si užívatelia čelovku zaobstarávajú za nejakým účelom, najčastejšie kvôli nejakej aktivite či športu. Mnoho ľudí si ale svietidlo kupuje do domácnosti tzv. pre strýčka príhodu (nezávislý zdroj svetla potom ocenia najmä pri výpadku prúdu, práci na záhrade do večerných hodín, venčenie psa, na ceste do pivnice, kutilstvo všetkého druhu a pod.).

Jednotlivé modely sa pritom výrazne líši práve, čo sa účelu použitia týka. Na trhu preto nájdete ako čelovky za niekoľko eur vhodné pre občasné využitie v domácnosti alebo na záhradke, tak aj vysoko špecializované profi modely, ktoré sú určené pre jaskyniarov, potápačov alebo extrémne športovcov.

Hoci sa to môže zdať zbytočné, odporúčame vám výber podľa aktivity nepodceňovať. Ak si totiž jasne stanovíte, pri akej aktivite budete čelovku používať, výrazne si tým zjednodušíte jej výber. Budete totiž vedieť, na aké parametre sa máte zamerať a na čo si dávať pozor.

V tejto kapitole preto uvádzame súhrn všetkých najčastejších aktivít, pri ktorých možno čelovku využiť. Ide o:

  • domácnosť, záhrada,
  • turistika v nenáročných podmienkach, kempovanie,
  • vysokohorská turistika, horolezectvo,
  • beh,
  • nočný beh,
  • cyklistika,
  • rybárčenie,
  • lov a poľovníctvo.

Čelovky pre domácnosť, záhradníčenie

Každého čas od času potrápia výpadok elektriny. Čelovka je v tomto ohľade neuveriteľne praktická, pretože nemusíte držať baterku a máte obe ruky voľné. Navyše nehrozí nebezpečenstvo požiaru od zapálené sviečky. Podobne čelovku oceníte, ak sa vám práca na záhradke pretiahne až do tmy, venčíte psa skoro ráno alebo večer, prípadne potrebujete niečo opraviť (nepostrádateľná je pracovná čelovka napr. pri opravách auta), nájsť alebo pre niečo dôjsť do pivnice, kde nesvieti žiarovka.

Pre občasné domáce využitie rozhodne nepotrebujete zbytočne drahý model, ale postačí vám jeden zo základných typov. Tieto svetlá mávajú krátky dosvit, nižšia svetelný tok (väčšinou do 100 lumenov) a nízku výdrž. Na hlavu sa pripevňujú obvykle iba obvodovým pásikom.

Čelovky pre bežnú turistiku a kempovanie

Pri turistike či kempovanie je čelovka nepostrádateľným pomocníkom. Každému turistovi sa totiž čas od času stane, že musí stavať stan v hustej tme alebo naopak vyrážať na túru už v skorých ranných hodinách.

Tento typ by mal byť najmä ľahký, skladný a s dobrou výdržou a odolnosťou (minimálne proti vode). Na viacdennom treku budete ťažko dobíjať batérie a brať si náhradnú sa prednesie. Ak so sebou ale predsa len chcete vziať pár náhradných batérií, odporúčame voliť klasické alkalické AA alebo AAA batérie.

Ak vyrážate do bežných nenáročných podmienok, postačí model so stredným dosvitom a nižšie svetelný tok (od 100 do 400 lumenov, pre náročnejšiu turistiku i nad 400 lúmenov). Odporúčame ale voliť svietidla s nastaviteľným uhlom svetla (uhol je iný pri stavbe stanu, kedy si potrebujete svietiť pod ruky, a iný pri chôdzi nočnom terénom) a so širokým lúčom (zoom potrebovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete). Rozhodne sa oplatí myslieť aj na pohodlie a voliť zariadení nielen s obvodovým, ale aj so stredovým pásom (táto vychytávka ale nie je nutná).

Čelovky pre vysokohorskú turistiku a horolezcov

Pre turistiku vo vysokých horách a horolezectvo potrebujete kvalitné svietidlo, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Rozhodne preto vyberajte medzi čelovkami z vyššej cenovej triedy, ktoré vynikajú veľmi dobrou kvalitou a vynikajúcou odolnosťou, a to tak voči vode, tak voči nárazu.

Okrem kvality a odolnosti by tieto svetlá mali byť tiež čo možno najľahší a najskladnejší. Úplnou nutnosťou je pre horolezcov regulácia toku svetla (zoom), nastaviteľný sklon, veľký dosvit aj širšie kužeľ svetla a veľmi dobrý svetelný tok (rozhodne nad 400 lúmenov). Úplne zásadné je pre výber tohto typu tiež to, ako vám drží na hlave a úplnou samozrejmosťou je stredový popruh. Veľmi často u týchto modelov nájdete ďalšie doplnkové funkcie.

Tento typ môže byť vybavený tak akumulátorom, tak klasickými batériami (AA alebo AAA). Pri viacdennom prechode hôr zrejme nabíjanie nebude možné, odporúčame preto voliť radšej náhradnú, a to konkrétne alkalické (nie zinkové-uhlíkové) batérie.

Čelovky pre beh

Ak patríte medzi vášnivých bežcov, okrem kvalitných bežeckých topánok budete potrebovať tiež čelové svietidlo. Zvlášť v zimných mesiacoch ju totiž rozhodne pri rannom alebo večernom behanie využijete.

Keďže pri behu dochádza k otrasom, mali by ste sa zamerať najmä na modely, ktoré vám skvele sedí, sú ľahké a nešmýkajú, úplnou samozrejmosťou je pritom stredový popruh. Podobne ako u bežnej turistiky, ani v tomto prípade nepotrebujete regulácii toku svetla ani veľký dosvit, oveľa skôr voľte svietidla s širokým svetleným lúčom, ktorý vám posvieti ako pod nohy, tak aj do najbližšieho okolia. Nemusíte sa zaoberať ani zbytočne vysokým výkonom, bohato postačí 100-400 lúmenov. V tomto prípade sa navyše môže hodiť aj akumulátor, po každom behu ho jednoducho dobijete. Výdrž preto voľte vždy s ohľadom na to, aké dlhé trasy beháte.

Ak beháte aj po cestách alebo vaše trasy cesty križujú, rozhodne odporúčame čelovku s doplnkovým zadným červeným svetlom, prípadne ďalšiu bezpečnostnú baterku, ktorú si pripnete zozadu tak, aby ste boli dobre viditeľní aj z tohto uhla. Využiť môžete zadné svetlo na bicykel, prípadne špeciálne bežecká svetla. Klasickú cyklistickú blikačku možno napríklad pripevniť zozadu na popruh čelovky (alebo na čiapku). Niektoré špeciálne bežecké blikačky sa umiestňujú aj na pätu alebo členok bežecké topánky.

Čelovky pre nočných bežcov

Ak beháte len v noci, pretekáte v nočnom behu (napr. nočné orientačné behy) alebo sa venujete survival závodom, ktoré sa konajú aj v tme, budete potrebovať vysoko výkonnú čelovku. Základom by mal byť vždy veľký svetelný tok (minimálne 600 lumenov, ideálne nad 1 000 lúmenov), regulácia lúča svetla (zoom), čo predpokladá ďaleký dosvit (až 100 m) a zároveň možnosť zmeny na široký lúč.

Bohužiaľ počítať musíte s nižšou výdržou, ktorá sa pri najvyššom výkone svietidla pohybuje medzi 1 až 3 hodinami. V prípade potreby so sebou môžete mať náhradné batérie, ktoré jednoducho vymeníte. Nevýhodou obvykle býva tiež vyššia hmotnosť a veľkosť. Technológia ide ale našťastie stále dopredu a vďaka CREE diódam už nemusí byť ani tieto čelovky príliš ťažké.

Čelovky pre cyklistov

Cyklistika je ďalší zo športov, kde je čelovka nenahraditeľným vybavením, opäť navyše platí, že ak jazdíte aj po cestách, je nutné myslieť na viacero bezpečnostných svetelných prvkov. Pre čelovku na bicykel platí v podstate to isté, čo pre bežecké svetlá – mala by mať predovšetkým široký svetelný lúč i dostatočný dosvit. Nezabúdajte ale ani na dostatočný výkon (aj nad 400 lúmenov) a výdrž (opäť podľa dĺžky vašej trasy). Svetlo týchto svietidiel by pritom nemalo oslňovať.

Ak jazdíte po rovnom teréne, môžete si dovoliť ťažšie a výkonnejší model, ktorý má batéria (prípadne akumulátor) umiestnené v puzdre v zadnej časti hlavových popruhov. Výhodou je, že túto čelovku môžete pripevniť tak na hlavu, tak na riadidlá alebo rám bicykla, a to vďaka špeciálnemu držiaku, ktorý býva bežne súčasťou dodávky.

Čelovky pre rybárov

Skúsení rybári vedia, že najväčšie kusy berú v noci alebo za skorého rána, kvalitná rybárska čelovka s dobrou výdržou je preto absolútnou nutnosťou. Charakteristika týchto čelových svietidiel sa podobá modelom pre bežnú turistiku, nemusíte ale dbať na nízku hmotnosť a rozmery, vďaka čomu tieto svetlá zaobstaráte lacnejšie. Postačí vám strednej dosvit s nižšou svetelný tok (100-400 lúmenov), nepotrebujete zoom, ale rozhodne si postrážte, aby u čelovky na ryby bolo možné nastaviť uhol svetla.

Čelovky pre lovcov a poľovníkov

Poľovníci a lovci by mali voliť vysoko kvalitné čelovky s vynikajúcou odolnosťou, výdržou a výkonom. Tieto modely by mali mať veľmi dobrý dosvit, možnosť regulácie svetelného toku (zoom) a mali by skvele sedieť na hlave (tretia stredový popruh je nutnosťou). Platí pre nich v podstate to isté, čo pre čelové svetlá pre vysokohorskú turistiku a horolezectvo, len si môžete dovoliť vyššiu hmotnosť a väčšie rozmery. Rozhodne nezabúdajte na odolnosť voči vode i pádom.

Účel použitiaKľúčové vlastnosti
Domácnosť, záhradaNemajú.
Turistika v nenáročných podmienkach, kempovanieStredný svetelný tok, stredná dosvit, široký svetelný kužeľ, vyššiu výdrž, nízka hmotnosť, nastaviteľný uhol svietenia.
Vysokohorská turistika, horolezectvoVynikajúci svetelný tok, vynikajúce dosvit, zoom, široký svetelný kužeľ, vysoká výdrž, nízka hmotnosť, nastaviteľný uhol svietenia, vynikajúcu odolnosť.
BehStredný svetelný tok, stredná dosvit, široký svetelný kužeľ, nízka hmotnosť.
Diaľkový nočný behVynikajúci svetelný tok, vynikajúce dosvit, zoom, široký svetelný kužeľ, vysoká výdrž, nízka hmotnosť.
CyklistikaStredný svetelný tok, dobrý dosvit, zoom, široký svetelný kužeľ, vysoká výdrž.
RybárčenieStredný svetelný tok, stredná dosvit, široký svetelný kužeľ, vyššiu výdrž, nastaviteľný uhol svietenia.
Lov a poľovníctvoVynikajúci svetelný tok, vynikajúce dosvit, zoom, široký svetelný kužeľ, vysoká výdrž, nastaviteľný uhol svietenia, vynikajúcu odolnosť.

Dôležité parametre

Od účelu použitia sa dostávame k jednotlivým parametrom, ktoré sú pre každý typ rôzne. V tejto časti sa preto dozviete, čo jednotlivé kritériá znamenajú a na ktoré by ste rozhodne nemali pri výbere zabudnúť.

Podľa dôležitosti medzi ne radíme najmä:

  • svetelný tok,
  • dosvit,
  • svietivosť,
  • veľkosť svetelného kužeľa,
  • dobu svietenia,
  • typ svetla,
  • farbu svetla,
  • typ napájania,
  • hmotnosť,
  • materiál,
  • kvalitu spracovania,
  • odolnosť,
  • komfort nosenia a jednoduchosť ovládania.

Svetelný tok

Veľmi často sa môžete stretnúť aj s pojmom svetelný výkon. Ide o dôležitú veličinu, ktorá vyjadruje silu (intenzitu) vyžarovaného svetla. Zjednodušene možno povedať, že čím väčšia je svetelný tok, tým viac svetla svietidlo dokáže poskytnúť. Jednotkou svetelného toku je lumen (skratka lm). Často je tento parameter nesprávne označovaný ako svietivosť.

Pre predstavu: klasická wolframová žiarovka 40 W má svetelný tok 400 lm a 100 W má 1 300 lm. Intenzita svetla ale nebude úplne rovnaká, pretože u čeloviek ide o LED svietidlo.

Veľkosť svetelného toku pritom voľte vždy s ohľadom na využitie svietidla, nie pre všetky aktivity je totiž veľký svetelný tok (výkon) nutný. Najčastejšie sa možno stretnúť s modelmi, ktorých svetelný tok sa pohybuje v rozmedzí 300-950 lm. Čím vyššia je svetelný tok, tým je spravidla nižšia výdrž.

Svetelný tok (lm)Účel použitia
20–100Stačí pre bežné využitie v domácnosti alebo na záhradke, vhodné tiež na prisvietenie v stane.
100–400Pre ľahšiu turistiku, beh a podobné športy.
400 a viacVysokohorská turistika, horolezectvo a ďalšie extrémne športy.

Dosvit

Ďalší z dôležitých parametrov je dosvit, ktorý vyjadruje, ako ďaleko si môžete s danou svietidlom posvietiť. Jednotkou dosvitu sú preto metre. Platí pritom, že čím je vyšší svetelný tok, tým je vyššia aj dosvit, a teda aj celkový výkon čelovky (avšak na úkor nižšej výdrže). Vždy sa preto snažte o kompromis.

Dosvit (m)Účel použitia
do 50Stačí pre bežné využitie v domácnosti alebo na záhradke, vhodné tiež na prisvietenie v stane.
50–100Pre ľahšiu turistiku, beh, cyklistiku a podobné športy.
viac ako 180Vysokohorská turistika, nočný orientačný beh, horolezectvo a ďalšie extrémne športy.

Svietivosť

So svietivosťou sa obvykle nestretnete, pretože zvyčajne nebýva u čeloviek uvádzaná. Ide o základnú jednotku, ktorá udáva, aký svetelný tok svietidlo vyžaruje do priestorového uhla 1 steradián. V podstate ide teda o priestorovú hustotu svetla vo svetelnom kuželi a zahŕňa v sebe ako svetelný tok, tak dosvit. Jednotkou je Kandela (cd).

Veľkosť svetelného kužeľa

Pri výbere je dôležité dbať tiež na veľkosť svetelného kužeľa, ktorý je svietidlo schopná obsiahnuť, a do ako veľkého priestoru sa teda bude vyžarované svetlo rozprestierať. Platí pritom, že čím je veľkosť svetelného kužeľa väčšia, tým kratšia bude dosvit, a naopak. Vyberajte preto podľa využitie – pre kemping alebo beh je vhodný veľký svetelný kužeľ (v extrémnom prípade môže pokryť uhol až 180 °), naopak pri vysokohorskej turistike, cestnej cyklistike apod. Využijete skôr menší svetelný kužeľ (cca 20 °), ale väčší dosvit.

Nie je ale výnimkou, že mnohé (i lacné čelovky) umožňujú meniť šírku svetelného kužeľa podľa vašich aktuálnych potrieb (ide o tzv. zoom). Túto zmenu je možné zvyčajne vykonať pootočením časti konštrukcie.

Doba svietenia

Doba svietenia čiže výdrž patrí medzi jedno z najdôležitejších kritérií. To, ako dlho vydrží čelovka svietiť, je totiž absolútne zásadné pre väčšinu outdoorových športov (beh, cyklistika, turistika, horolezectvo a pod.) A najmä pre speleológov.

Bohužiaľ uvedenú výdrž svietidla je potrebné brať s veľkou rezervou. Táto hodnota by totiž mala vyjadrovať čas, ktorý je čelovka schopná svietiť v určitom režime až do okamihu, než dôjde k poklesu svetelného toku pod určitú hranicu. Bohužiaľ niektorí výrobcovia týmto momentom mieni až úplné vybitie batérie (a do doby svitu teda počítajú aj čas, kedy svietidlo dohasína). U iných výrobcov je to zase stav, kedy čelovka svieti iba na 100% svojho výkonu. Tento údaj preto môže byť skôr mätúce.

Pozor treba dávať aj na dodatočné údaje o uvádzané výdrži. Vo väčšine prípadov výrobca udáva výdrž pri minimálnom výkone, inokedy zase pri maximálnom výkone. Jednotlivé údaje sa pritom úplne zásadne líšia.

Doba svitu sa obvykle pohybuje od 3 do 50 hodín (a viac). Platí ale, že čím je výdrž vyššia, tým je spravidla vyššia tiež obstarávacia cena a naopak nižšia svetelný tok.

Typ svetla

V súčasnej dobe sú najpoužívanejším svetelným zdrojom čeloviek LED diódy, ktoré ponúkajú ako veľmi dobrý výkon, tak súčasne aj nízku spotrebu energie. Medzi ďalšie pozitíva patrí tiež dlhá výdrž a nízka hmotnosť. Navyše sú tiež pomerne odolné voči poškodeniu. Ich v podstate jedinou nevýhodou je skutočnosť, že okrem svetla vydávajú tiež teplo, ktoré je potrebné odvádzať (pokiaľ sa ale so svietidlom pohybujete, zvyčajne váš pohyb k chladenie postačuje).

Klasické halogénové žiarovky v čelových svietidlách už prakticky nenájdete – a ak, potom iba v kombinácii s LED diódami.

Pre outdoorové aktivity by ste mali zvážiť kúpu modelu s funkciou stroboskopu (biele alebo červené svetlo), ktorý je ideálny najmä pre signalizáciu (záchranárom a pod.).

Farba svetla

Veľmi veľa čeloviek ponúka okrem klasického bieleho svetla, tiež svetlo červené, zelené, modré, oranžové alebo čierné. Biele svetlo vás veľmi ľahko oslní, naopak ďalšie menovaná svetla svieti na iné vlnovej dĺžke, vďaka čomu k oslepeniu nedochádza, ale zároveň dokáže predmety v tme zvýrazniť. Inú farbu svetla preto uvítajú najmä poľovníci, lovci, speleológovia alebo vojaci.

Najčastejšie je červené svetlo, ktoré však so sebou nesie aj nevýhodu. Ak by ste pod ním chceli čítať mapu, všetko, čo bude na mape znázornené červene (vrátane turistických trás), pod týmto osvetlením zmizne. Riešením je zaobstarať si špeciálnú mapu čitateľnú pod červeným svetlom (ktoré mimochodom používa armáda) alebo jednoducho čítať mapu pod klasickým bielym svetlom.

Typ napájania

Svietivosť a najmä výdrž je závislá od typu napájania. Najčastejšie sú čelovky napájané klasickými batériami AA (tužkové), AAA (mikrotužkové) alebo integrovaným nabíjacím akumulátorom. Iba okrajovo sa možno stretnúť s batériami gombíkovými a mincovými, ktoré sú súčasťou iba najlacnejších svietidiel a vykazujú horšie vlastnosti (nízky výkon aj výdrž).

Batéria / akumulátor sú vo valnej väčšine súčasťou svietidla. Umiestnené bývajú ako na prednej strane, ako aj v oblasti zátylku, vďaka čomu čelovka lepšie drží na hlave.

Tužkové a mikrotužkové batérie

Batérie AA alebo AAA patrí medzi najčastejšie používaný typ napájania. Môžu byť zakomponované buď vo svietidle, alebo sú uložené na opačnej strane (na hlavové páske). Medzi ich výhody patrí nízka obstarávacia cena, ľahká dostupnosť a tiež skutočnosť, že si ich môžete zakúpiť do zásoby, a nemusíte sa teda trápiť s dobíjaním akumulátora. Navyše, ak ich nepoužívate, nestrácajú samy od seba kapacitu. Oproti akumulátoru majú ale nižší výdrž aj výkon. Tužkové batérie sú preto vhodnejšie skôr pre bežné využitie než náročné a extrémne športy.

Integrovaný akumulátor

Akumulátor sa obvykle nachádza na hlavové páske v protiľahlom postavení ako žiarovka. Oproti tuškovým batériám ponúka ďaleko lepšiu výdrž aj výkon, medzi jeho nevýhody ale patrí vyššia hmotnosť, vyššia obstarávacia cena (integrovaný akumulátor zvyšuje cenu čelové svetlá), nutnosť dobíjanie a tiež fakt, že postupom času akumulátor stráca kapacitu a slabne. Napriek tomu je akumulátor vhodným riešením pri extrémnych outdoorových aktivitách aj náročných športoch.

Nabíjanie akumulátora môže prebiehať klasicky cez adaptér (do elektrickej zásuvky), ďaleko praktickejšie a obľúbenejšie je ale možnosť nabíjania pomocou USB alebo microUSB portu.

Hmotnosť

Hmotnosť opäť zohľadnite, ak baterku budete využívať pri športe a podobných aktivitách. Najmä turisti ocenia ľahké vybavenie, ktoré sa na chrbte pri niekoľkodňovom treku neprenese. V tomto smere preto opäť vyberajte najmä podľa účelu využitia.

Ak sa zariadenie nepredáva vrátane tužkových batérií, nezabudnite ich k celkovej hmotnosti pripočítať – jedna tužková batéria váži približne 25 g.

Čelové svetlá môžeme z hľadiska hmotnosti rozdeliť do troch základných kategórií:

  • Najľahšie – od 80 do 125 g; ide buď o najlacnejší modely, ktoré sú vhodné len pre občasné použitie v domácich podmienkach, alebo o bežecké čelovky, ktoré môžete využiť aj pri cyklistike alebo bežkovanie.
  • Stredne ťažké – od 125 do 200 g; tieto modely ponúka vyšší výkon i svetelný tok, vhodné sú preto aj pri náročnejších športoch a vďaka svojej prijateľnej hmotnosti je využijú aj turisti.
  • Ťažké – nad 200 g; v tejto kategórii sa nachádza špeciálna svietidla s vynikajúcim výkonom aj svetelným tokom, často sú určené pre špecifické využitie (speleológovia, poľovníci, lovci a pod.).

Materiál

Materiály použité pri výrobe svietidla sa odrazí na jej odolnosti i hmotnosti. Opäť preto vyberajte najmä podľa účelu, za ktorým si čelovku kupujete.

Najčastejším a zároveň najmenej odolným materiálom je plast. Výrazne odolnejšie sú hliníkové zliatiny (napr. Dural), ktoré sa pýši ako vysokou odolnosťou, tak nízkou hmotnosťou. U tohto typu je ale potrebné počítať s vysokou obstarávacou cenou.

Kvalita spracovania

Okrem použitých materiálov si všímajte kvality spracovania. Konštrukcia by na žiadnom mieste nemala mať ostré alebo nezahlazené hrany. Ak môžete, skúste s čelovú svietidlom zatriasť – nikdy by nemala „hrkať“. Všeobecne pritom platí, že je lepšie siahnuť po preverených výrobkoch.

Odolnosť

V súčasnej dobe sa na trhu nachádza celý rad čeloviek, ktoré sú vysoko odolné ako proti nárazu a poškrabaniu, tak proti vode (vodeodolné i vodotesné). Naraziť môžete ale aj na modely, ktoré sú odolné voči vniknutiu prachu alebo piesku.

Mieru aj typ odolnosti opäť voľte s prihliadnutím na hlavný účel použitia. Pokiaľ chcete vysoko odolný model, zamerajte sa na hliníkovej zliatiny. V takom prípade bude vhodná tiež voľba minerálneho miesto plastového skla, ktoré je výrazne náročnejšie na poškriabanie. V prípade, že budete svietidlo vystavovať extrémnym teplotám, zistite si (najlepšie u výrobcu) i túto odolnosť, pretože bežne nebýva uvádzaná.

Nielen pri náročných športoch a profesiách, ale aj pri behu a turistike oceníte odolnosť proti vode a prachu. Nikdy totiž neviete, kedy vás stretne dážď alebo sa vám svietidlo v stane alebo batohu jednoducho zaparí. Z tohto dôvodu hľadajte štandardizované označenie IP (stupeň krytia), ktoré vyjadruje stupeň odolnosti. U čeloviek ide najčastejšie o tieto stupne:

Stupeň krytia (IP)Odolnosť
IPx4Proti nárazom, proti vode striekajúcej po dobu 5 minút.
IPx6Proti nárazom, proti vode intenzívne tryskajúcej po dobu 3 minút.
IPx8Proti nepretržitému potopenie do vody za podmienok určených výrobcom.

Komfort nosenia a jednoduchosť ovládania

Čelovka nikdy nesmie tlačiť a mala by perfektne sedieť na hlave. Dbajte preto na to, aby remienky bolo možné utiahnuť (najlepšie priamo na hlave) a pre ešte lepší komfort voľte modely so stredovým popruhom.

Voľte tiež čo najjednoduchšie ovládanie, aby nebolo nutné svietidlo zakaždým sudnávat. Jednotlivé tlačidlá preto musí byť dostatočne veľká a dostatočne ďaleko od seba, aby ich nebolo možné zameniť alebo stlačiť omylom. Čelové svetlá našťastie veľa ovládacích prvkov nemajú, zvyčajne ide len o tlačidlo pre zapnutie / vypnutie a ďalšie pre zmenu svetelného režimu.

Vlastnosti a funkcie

Pri výbere čelové svetlá môžete naraziť aj na celý rad zaujímavých vlastností, špeciálnych funkcií a príjemných doplnkov. S tými najužitočnejšími vás teraz zoznámime, jedná sa o:

  • stredový popruh,
  • blokovací režim,
  • naklápanie / otáčanie,
  • zoom,
  • SOS režim,
  • zmena režimu svietenia,
  • zmena farby svetla,
  • senzory,
  • reflexné prvky,
  • magnet,
  • indikátor stavu nabitia,
  • ochrana proti prehriatiu,
  • pamäť posledného nastavenia,
  • USB port.

Stredový popruh – nájdete ho najmä u ťažších modeloch, zaisťuje totiž lepšiu stabilitu a vyšší komfort pri nosení.

Blokovacie režim – obvykle ide o páčku alebo tlačidlo, ktorým uzamknete svietidlo tak, aby nemohlo dôjsť k rozsvieteniu svetla (napr. v batohu alebo vrecku), a tak vybitie batérie.

Naklápanie / otáčanie – v niektorých prípadoch je možné zmeniť uhol svetla jednoducho tak, že žiarovku podľa potreby vyklopíte. Toto riešenie oceníte pri jazde na bicykli, horolezectvo, rybárčenie, hobby, poľovníctve a mnohých ďalších aktivitách.

Zoom – možnosť meniť veľkosť svetelného kužeľa, a teda aj dosvit svietidla pre efektviní svietenie do diaľky aj na blízko.

SOS režim – blikajúce biele alebo červené svetlo (stroboskop) vám veľmi pomôže v situáciách, kedy potrebujete privolať pomoc alebo na seba upútať pozornosť (napr. v prípade zranenia, zabloudění pod.).

Zmena režimu svietenia – väčšina čeloviek disponuje viac režimy svietenia, zvyčajne ide o blikanie, červené svetlo, úsporný režim svietenia, zmenu intenzity svetla pod.

Červené svetlo – je vhodné pre situácie, kedy nechcete oslniť seba alebo ostatných, prípadne na seba nechcete pútať pozornosť. Použitie červeného svetla navyše šetrí batériu.

Senzory – drahšie modely ponúkajú širší výber najrôznejších senzorov. Môže sa jednať o senzor, ktorý prispôsobí svietivosť intenzite okolitého svetla alebo napríklad senzor pohybu.

Reflexné prvky – najmä pri cyklistike alebo nočnom behu sú skvelým doplnkom tiež reflexné prvky. Vďaka nim výrazne zvýšite svoju viditeľnosť na cestách a cestách.

Magnet – niektoré svetlá sú vybavené magnetom, vďaka ktorému je možné ľahko pripevniť na kovový povrch, a vytvoriť z nich týmto spôsobom malý reflektor či lampičku.

Indikátor stavu nabitia – ďalšie praktická funkcia, s ktorou budete mať vždy jasno, ako dlho vám ešte svietidlo vydrží a kedy už bude potrebné vymeniť batérie alebo nabiť akumulátor.

Ochrana proti prehriatiu – pri dlhšie trvajúcej prevádzke sa môžu LED čelovky silnejšie zahrievať. Pre tieto prípady je vhodné voliť modely s ochranou proti prehriatiu, ktoré po dosiahnutí limitnej teploty začnú samy znižovať výkon a po schladení ho opäť automaticky navýši.

Pamäť posledného nastavenia – ak svietidlo disponuje aj touto funkciou, znamená to, že si zapamätá posledné nastavenie. Pri ďalšom rozsvietení preto môžete počítať s rovnakým nastavením a napríklad ihneď vybehnúť.

USB port – najmä čelovky s väčšími akumulátormi sú už bežne vybavené USB alebo microUSB porty pre ľahšie nabíjanie.

Cenové relácie

Rozptyl obstarávacích cien čeloviek je veľmi široký – najlacnejšie modely kúpite aj menej ako za 10 € a za najdrahšie dáte okolo 500 €. Väčšina modelov pre bežné použitie sa ale pohybuje v cenovej relácii od 10 do 50 €.

Pri výbere sa zaujímajte aj o konkrétnu značku daného modelu, medzi overené výrobca čeloviek patria: Petzl, Fenix, Ledlenser, Coleman, Emos, Black Diamond, Extol, Silverpoint a ďalšie.

Pre ľahšiu orientáciu sme vyčlenili štyri základné cenovej kategórie:

  • do 10 €,
  • od 10 do 50 €,
  • od 50 do 100 €,
  • nad 100 €.

Lacné čelovky

Do 10 € zoženiete základné typy čelových svetiel, ktoré sú ideálne len pre občasné použitie v domácich podmienkach (v domácnostiach, pre príležitostné kutilov, záhradkárov a pod.). Nájdete tu tiež čelovky pre deti, ktoré môžu mať tvar najrôznejších rozprávkových postáv. U týchto výrobkov obvykle nie je potreba zložito skúmať parametre, keďže pre bežné použitie spravidla postačí aj nízky svetelný tok a výdrž.

Bežné čelovky

Väčšina nenáročných užívateľov si vyberie v rozmedzí do 50 €. V tejto kategórii totiž narazíte na bohatý výber svietidiel s vyšším svetelným tokom, dosvitom (cca 100 m), odolnosťou (väčšinou IPx4) a základnými funkciami (viac režimov, červené svetlo a pod.). Túto cenovú reláciu preto odporúčame aj outdoorovým nadšencom (turistom, cyklistom, bežcom), ktorí vyráža do nenáročných podmienok. Ocenia ich ale aj rybári alebo kempaři.

Kvalitné čelovky

Ak investujete od 50 do 100 €, spravidla získate vysoko kvalitné čelové svietidlo so svetelným tokom až 600 lm, dosvitom 150 m a lepšiu dobou svietenia. Tieto modely sú navyše dostatočne odolné a často disponujú množstvom praktických funkcií. Vhodné sú pre všetkých, ktorí si chcú zaobstarať skutočne spoľahlivú čelovku aj do náročných podmienok (turisti, horolezci pod.).

Najlepší čelovky

V top kategórii nad 100 € nájdete tie naj čelovky na trhu, ktoré už možno považovať za profesionálne. Spracovanie je na špičkovej úrovni podobne ako vynikajúce parametre (vysoký svetelný tok aj vyše 1 000 lm, dosvit aj viac ako 200 m, vynikajúcu odolnosť) a rad funkcií. V tejto relácii si preto vyberajú zvyčajne extrémne športovci, speleológovia, poľovníci alebo lovci.

Tipy na záver

  • Nie vždy vysoká obstarávacia cena znamená aj lepší model. Vždy sa preto orientujte predovšetkým podľa kvality spracovania a uvádzaných parametrov.
  • Pokiaľ si pri výbere čelovky nie ste istí, odporúčame k prečítaniu tiež užívateľské recenzie, prípadne preštudovanie nezávislých spotrebiteľských testov.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo