Ako vybrať čerpadlo

Dostať vodu zo studne, potoka, bazénu či nebodaj pivnice nie je nič jednoduché. Našťastie existujú čerpadlá, ktoré túto neľahkú prácu urobia za vás. Možno by sa mohlo zdať, že vybrať čerpadlo nebude nič zložité, ale nie je tomu tak. Ak totiž chcete, aby vám dobre slúžilo, mali by ste vyberať podľa typu použitia. Pretože nám záleží na tom, aby ste si vybrali čo najlepšie, spísali sme pre vás tento návod.

Recenzie čerpadiel

Poďme sa spoločne pozrieť podrobnejšie na recenzie čerpadiel. Možno sa vám niektoré z nich bude hodiť natoľko, že si ho kúpite, pretože vám bude pripadať najlepší. Alebo sa aspoň zoznámite s konkrétnymi špecifikáciami vybraných modelov. To vám potom poslúži ako skvelý odrazový mostík pri výbere iného modelu. Budete mať totiž s čím porovnávať.

Grundfos SCALA2

Typdomáca vodáreň
Napätie230 V
Výtlak41 m
Ovládanieautomatické
Multifunkčné využitienie
Vhodné prečerpanie pitnej a úžitkovej vody
Prietok3 m3
Dopravná výška27 m
Maximálny tlak10 bar

Tento model patrí do špeciálnej kategórie domácich vodární. To znamená, že okrem dopravy vody automaticky udržuje nastavený tlak v obehu. Vďaka tomu ho využijete napríklad na chalupe, ale aj v dome, ak využívate vodu zo studne.

Domáca vodáreň Grundfos SCALA2 je určená výhradne na čerpanie pitnej alebo úžitkovej vody. A vzhľadom k tomu, že funguje automaticky, určite ju nemôžete využívať na iné čerpanie (vody z pivnice, polievanie záhrady alebo napríklad vyčerpávanie vody z jazierka).

Ak sa rozhodnete pre tento prístroj, nezabudnite, že voda v obehu by nemala presiahnuť 45 ° C. Ale okrem tohto ľahkého obmedzenia zvládne SCALA2 bezchybne zásobovať aj viac odberných miest v domácnosti zároveň. To všetko vďaka prietoku 3 m3 / h a dopravnej výške 27 m.

Čerpadlo zvláda maximálny tlak až 10 barov, ale to je rovnako vysoká hodnota, ktorú nebudete potrebovať využiť. Vďaka rozsahu tlaku ale plynule vyrovnáva stav v potrubí. Tým pádom voda tečie rovnakým prúdom kdekoľvek v budove.

Veľkou výhodou je nízka hlučnosť. Vzhľadom k tomu, že domáca vodáreň automaticky vyrovnáva prípadné výkyvy tlaku v potrubí, a to napríklad aj v noci, je príjemné, keď vás pri tom nebude budiť.

Občas sa stáva, že vodáreň doplní vodu do obehu po uzavretí všetkých kohútikov a vypne sa, ale po desiatich sekundách znovu na pár sekúnd naskočí, aby dorovnala tlak. To je bežné. Súvisí to s dĺžkou potrubného systému a jednotlivými spotrebičmi. Ohrievate Ak napríklad vodu v bojleri, môže si bojler po vyrovnaní tlaku dopustiť trochu vody, a tým pádom zníži tlak v potrubnom systéme. Ten potom okamžite vodáreň vyrovná.

Obstarávacia cena tohto čerpadla je síce pomerne vysoká (počítajte s približne 400), ale za tú cenu budete mať v celej budove stály tlak vody a nebudete sa musieť o nič viac starať. Jednoducho vodáreň zapojíte do 230V zásuvky, nastavíte požadovaný tlak a je to. Za nás dobrá voľba.

 • automaticky udržuje nastavený tlak
 • nízka hlučnosť
 • funguje automaticky
 • voda by nemala mať väčšiu teplotu než 45 ° C
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Grundfos SQ 2-70

Typponorné
Napätie230 V
Výtlak87 m
Ovládanieautomatické
Multifunkčné využitieáno
Vhodné prevoda z jazierka, pivnice, pitná, úžitkové
Prietok2 m3
Dopravná výška71 m
Maximálny tlak7 bar

Štíhle, nerezové a extrémne výkonné – to sú najčastejšie tri prívlastky, ktoré sa priraďujú ponornému čerpadlu Grundfos SQ 2-70. Dokáže bez problémov vyčerpať vodu z neuveriteľnej hĺbky až 150 m. Pri štandardnom nároku na tlak zvláda posielať vodu až 87 m vysoko.

Je to ideálny model pre úzke a hlboké vrty. Zvládne ľahko vyčerpať pitnú či úžitkovú vodu, ale nezľakne sa ani čerpanie vody do bazéna alebo vyčerpania jazierka alebo pivnice. Aj keď na takéto úkony je zbytočne silné a drahé.

Veľkou výhodou je nerezová povrchová úprava a zapuzdrený motor. Kombinácia oboch týchto konštrukčných predpokladov veľmi predlžuje životnosť čerpadla. Do motora sa vďaka zapuzdrenie nedostanú nečistoty a vonkajšok čerpadla zase nezkoroduje. A to ani pri konštantnom ponore vo vode.

Pri používaní je dôležité, aby bolo čerpadlo úplne pod hladinou. Inak by nefungovalo správne. Aj keď v prípade, že by sa SQ 20-70 dostalo na sucho, zafunguje zabezpečenia a automaticky motor vypne.

Praktická je tiež spätná klapka, ktorá bráni vode v potrubí nad čerpadlom, aby sa po vypnutí vracala späť dole. To sa najmä u dlhšieho potrubia a väčšej hĺbky vodného zdroja oplatí. Jednak čerpadlo ľahšie udrží tlak, jednak ušetríte za elektrinu.

Čerpadlo má 30 metrov dlhý kábel, ktorý sa bude hodiť. Zvládne totiž čerpať vodu aj z omnoho väčších hĺbok. A okrem toho nemá spínač, ktorým by ste ho zapli, alebo dokonca regulovali otáčky motora. Takže ho zapnete prostým zastrčením do zásuvky s napätím 230 V.

Menšou nevýhodou môže byť maximálna dovolená teplota čerpanej kvapaliny. Tá je totiž „len“ 35 ° C. tým pádom ťažko vyčerpáte horúcu vodu. Ale na bežné používanie na záhrade i okolo domu sa vám toto čerpadlo bude aj tak hodiť.

Výborné je tiež pre zavlažovacie systémy. Najmä tie zložitejšie zvládne spoľahlivo zásobovať stálym tlakom vody, čím vám možno ušetrí veľa práce so zalievaním veľké záhrady alebo poľa. Pri bežnej prevádzke počítajte s prietokom 2 m3 / h a výškou výtlaku do 71 m.

Obstarávacia cena čerpadlá Grundfos SQ 2-70 je síce vysoká a presahuje 700, ale za to sa vám prístroj odmení nadštandardným výkonom a multifunkčným použitím. O tom, že bude slúžiť dlho a dobre pochybnosti nemáme, a to predovšetkým vďaka spomínanej konštrukcii. Takže pre náročné je toto čerpadlo dobrá voľba.

 • automatický prevádzka
 • univerzálne využitie
 • vhodné do veľkých hĺbok
 • kvalitná povrchová úprava
 • zapuzdrený motor
 • automatické vypnutie motora
 • nižšia dovolená teplota vody
 • vysoká obstarávacia cena
 • chýba regulácia
Zistiť cenu

Fieldmann FVC 2001-EC

Typponorné
Napätie230 V
Výtlak6 m
Ovládanieautomatické
Multifunkčné využitieáno
Vhodné prezalievanie záhradiek, čerpanie vody zo studne
Prietok5 m3
Dopravná výška-
Maximálny tlak-

Klasické ponorné záhradné čerpadlo. Jeho hlavnou výhodou je nízka cena, nízka váha a multifunkčné použitie spojené s jednoduchou manipuláciou. Ak hľadáte jednoduché a nenáročné čerpadlo, ktoré vytiahnete napríklad len párkrát do roka, máte horúceho kandidáta.

Skoro by sme povedali, že je to klenot pre bazénových nadšencov. Kvôli nízkemu výkonu síce zvládne vytlačiť vodu len do výšky 6 metrov, ale za to má na slušný prietok až 5 m3 / h. Preto sa skvele hodí k rýchlemu napustení bazéna z plytkej studne (ak má studňa dostatočne rýchly prísun novej vody).

FVC 2001-EC nie je hlučné a vďaka čidlu v plaváku sa zvládne samo vypnúť v prípade, že by dochádzala voda v mieste čerpania. Takže ho môžete používať aj na vypúšťanie nádrží, alebo zalievanie záhradky napríklad zo sudu pod odkvapom.

Čerpadlo si vystačia s napätím 230 V a vďaka nízkemu príkonu nezaťaží ističe, takže nemusíte dávať pozor, koľko spotrebičov zrovna bude v chode zároveň s ním. Na druhú stranu je zvonku plastové. Tým pádom nie je tak odolné ako iné modely v nerezovom kabáte.

Menej kvalitné zovňajšok čerpadla zodpovedá aj obstarávacej cene. Tá je okolo 30 €, čo je skoro zadarmo. Tomu samozrejme zodpovedá aj životnosť. Preto nepočítajte s tým, že by vám tento model slúžil dlhé roky, keď ho budete používať často.

My pozitívne hodnotíme užívateľské spracovanie čerpadla. Predáva sa s nástavcom, na ktorý ľahko nasadíte klasickú záhradnú hadicu. Potom môžete rovno začať čerpať a zalievať záhradku, napúšťať bazén alebo zjari dopĺňať vodu v jazierku.

Výhodou je možnosť čerpania vody vrátane drobných nečistôt do veľkosti pol centimetra. Takže ho môžete používať aj na polievanie vodou z potoka či rybníku. Ale dávajte si pozor, aby sa sanie umiestnené naspodku čerpadlá nedotýkalo dna vodného zdroja. Inak by sa mohlo čerpadlo upchať nánosmi piesku, bahna alebo ďalších mechanických nečistôt.

Ak hľadáte ľahké, lacné a jednoduché čerpadlo na bežné záhradné úlohy, môžete siahnuť napríklad po tomto. Určite vám bude pri občasnom používaní dobre slúžiť. Ale náročnejším používateľom radšej odporúčame vyberať z drahších a kvalitnejších modelov.

 • nízka hmotnosť
 • nízka cena
 • súčasťou nástavec pre záhradnú hadicu
 • tichá prevádzka
 • automatické vypnutie v prípade poklesu hladiny
 • možnosť čerpania vody aj s drobnými nečistotami
 • nekvalitné výrobné materiály
 • vhodné len do plytších priehlbín
Zistiť cenu

Alfapumpy Ruche 1 NG 25m

Typponorné
Napätie230 V
Výtlak63 m
Ovládanieautomatické
Multifunkčné využitieáno
Vhodné prepolievanie záhrady, čerpanie vody z pivnice
Prietok-
Dopravná výška40 m
Maximálny tlak-

Zástupca strednej triedy ponorných čerpadiel. Postačí väčšine bežných užívateľov. Pomôže sa zalievaním záhradiek aj menších záhrad. Zvládne napustiť či vypustiť bazén alebo napríklad vyčerpať vodu zo zatopené pivnice.

Naraz môže byť v prevádzke až 2 hodiny v kuse. Potom ho výrobca odporúča vypnúť a nechať pol hodiny odpočívať. Tým sa dostatočne ochladí cievka v motore. Vďaka takým prestávkam bude čerpadlo dobre slúžiť dlhé roky.

Ruche 1 NG 25m je ponorné čerpadlo, takže ho pred použitím musíme zavesiť na drôt či lanko, ktoré prevlečieme očkom v hornej časti čerpadla. V žiadnom prípade nesmieme čerpadlo vešať za kábel elektriny. Tým by sa mohol kábel poškodiť a skratovať celé zariadenie.

Čerpadlo má výtlak 63 metrov a vodu dopraví do výšky až 40 m. Ale nepočítajte s tým, že zvládne dopraviť vodu vo vysokom tlaku. Za hodinu dokáže prečerpať maximálne 1 200 l vody. Tým pádom je skôr v spodnej polovici výkonov dostupných čerpadiel. Ale na bežné veci postačí.

Prístroj vďaka vynikajúcej antikoróznej úprave zovňajšku vydrží aj stály ponor v studni či nádrži. Nemusíte sa báť, že by sa vplyvom času a vlhkosti povrch čerpadla narušil. Ale samozrejme nesmie zostať vo vode cez zimu, pretože by mráz poškodil vnútorný mechanizmus čerpadla.

Pokiaľ ide o použitie, hodí sa tento model výhradne na vodu bez mechanických nečistôt. Takže sa nehodí ani na vyčerpávanie zatopených základov na stavbe alebo silne zakalené vody s prímesou bahna apod. Ale okrem toho si dobre poradí s akoukoľvek vodou s teplotou do 35 ° C.

Cena čerpadla sa pohybuje okolo 80 €. Podľa nás zodpovedá ponúkanému výkonu i konštrukciu prístroja. Ruche 1 NG 25m určite veľmi dobre poslúži všetkým, ktorí chcú cez rok zalievať zo studne alebo pre čerpadlo nájdu iné permanentné využitie nenáročné na vysoký tlak vody.

Ak hľadáte univerzálneho pomocníka nielen na záhradu, ktorý nepodľahne pôsobenie okolia ani po niekoľkých mesiacoch ponorení pod vodu, máte pred sebou jedného z favoritov. Len si ohlídejte, aby vo vode neboli nečistoty, ktoré by upchali vnútro čerpadla.

 • kvalitné spracovanie a výrobný materiál
 • stály ponor (okrem zimy)
 • nie príliš výkonný
 • len pre čistú vodu
Zistiť cenu

EXTOL PREMIUM SPF 1100

TypPonorné-kalové
Napätie230 V
Výtlak8 m
Ovládanieautomatické
Multifunkčné využitieáno
Vhodné prezakalená aj čistá voda
Prietok-
Dopravná výška8 m
Maximálny tlak-

Ponorné kalové čerpadlo, ktoré si poradia aj s menej tvrdými mechanickými nečistotami. Vyniká veľmi slušným výkonom, vďaka ktorému zvládne za hodinu prečerpať až 18 500 litrov vody. Takže na rýchle vypustenie či napustení bazéna je ako stvorené.

Okrem toho dobre poslúži pri vyčerpávanie zakalené či zabahnené vody. Podľa výrobcu zvládne nečistoty s veľkosťou až 2 cm. K tomu ale musíme dodať, že vnútorné časti čerpadla sú dominantne plastové. Tým pádom ostré a tvrdé nečistoty z dlhodobého hľadiska čerpadlo znehodnotí.

Preto odporúčame čerpať hlavne vodu znečistenú mäkkými prímesami, napríklad blatom, bahnom apod. Ideálne nie je ani piesok, ale s tým by si čerpadlo poradiť malo.

EXTOL PREMIUM SPF 1100 síce nevytlačí vodu do desaťmetrových výšok, ale aj tak zvládne až 8 metrov pri maximálnom ponore 7 metrov. Takže ho môžete používať napríklad na čerpanie vody z kopané studne.

Tento model nie je určený na permanentnému používanie, ale môžete ho v ľudu používať pravidelne, treba raz týždenne cez víkend na zalievanie záhradky na chalupe pod.

Výhodou je podľa nás multifunkčné použitie. Môžete čerpať ako úplne čistú, ale aj znečistenú vodu, takže sa vám čerpadlo doma nestratí ani pri prívalových dažďoch, zatopených pivniciach a tak ďalej.

Vonkajšie čiastočné krytie výraznou oranžovou farbou naviac zjednodušuje orientáciu o polohe čerpadla. Preto včas odhalíte, že sa blíži dno čerpaného priestoru a bude sa vám lepšie odhadovať, kedy čerpadlo ešte nechať bežať, a kedy už ho naopak vypnúť zo zásuvky.

Z nášho pohľadu ide o slušný univerzálny hobby model, ktorý sa nestratí záhradkárom, chalupárom ani občasným užívateľom čerpadiel (napríklad napúšťanie bazénov či okrasných rybníčkov a jazierok). Cena okolo 90 € podľa nás zodpovedá technickému prevedeniu a možnostiam čerpadla. Pre náročných užívateľov ale odporúčame zvážení drahšieho a kvalitnejšieho čerpadla.

 • multifunkčné využitie
 • možné použiť aj na znečistenú vodu
 • transparentné farbu
 • plastové vnútornej časti
 • na občasné použitie
Zistiť cenu späť hore ↑

Čo by ste mali vedieť pred výberom

Než sa zamilujete do nablýskaného nerezového čerpadlá s obrovským výkonom a kúpite si ho, mali by ste si najskôr ujasniť nasledujúce kľúčové veci:

 1. Akú vodu potrebujete čerpať – Existuje celá škála špecializovaných čerpadiel. Niektoré sa špecializujú na dokonale čistú vodu, ktorú svojim chodom neznečisťujú, iná sú univerzálnejšie a v neposlednom rade existujú aj čerpadlá na nádržky alebo vodu s väčšími nečistotami.
 2. Odkiaľ kam budete čerpať – Toto je kľúčové najmä z hľadiska typu a výkonu čerpadla. Vyčerpať vodu z bazéna zvládnete prakticky čímkoľvek, ale dostať jej z 20 metrov hlbokej studne už nie je žiadny med.
 3. Koľko vody budete najčastejšie čerpať – Je veľký rozdiel, či budete čerpadlo používať napríklad na zalievanie dvoch riadkov s paradajok, na čo vám postačí niekoľko desiatok litrov vody, alebo budete chcieť zaliať pětihektarové poľa. Rovnako tak je rozdiel, či vám stačí nízky prietok, alebo potrebujete, aby voda z hadice tryskala diabolským tempom.
 4. Ako často budete čerpať – Frekvencia čerpanie by mala ideálne byť priamo úmerná kvalite vybraného modelu čerpadla. To znamená, že na denné používanie by ste mali siahnuť po niektorom z najkvalitnejších čerpadiel, zatiaľ čo na občasné vyčerpanie trochy vody zo pivnice po prietrži postačí priemerné, možno dokonca základné čerpadlo.
 5. Ako budete čerpadlo ovládať – V ponukách obchodov nájdeme jednak čerpadlá, ktoré sa ovládajú ručne, a na druhej strane tá, ktorá fungujú automaticky; napríklad na základe zmeny tlaku. Ak potrebujete čerpať kvapalinu len občasne, týka sa vás prvý prípad, inak hľadajte automatické čerpadlo – tzv. domácu vodáreň.
 6. Koľko peňazí mienite investovať – ​​Cena čerpadlá často zodpovedá kvalite, ale nie je tomu tak výhradne. V každom prípade počítajte s tým, že za málo peňazí veľa muziky nedostanete. Na druhú stranu, ak dvakrát ročne po prívalových dažďoch čerpáte vodu z pivnice, nepotrebujete ovenčeného šampióna medzi čerpadlami.
späť hore ↑

Aké typy čerpadiel existujú

Existujú dva základné typy čerpadiel. Líšia sa v umiestnení. Každé z nich má svoje výhody a nevýhody. Záleží na vás a vašich potrebách, ktorý typ čerpadla si vyberiete. V každom prípade ale odporúčame vopred premyslieť, ktorý z typov zvolíte.

Drvivá väčšina čerpadiel je vodných. Preto sa na ne zameriame. Ale existujú aj čerpadlá na benzín či iné látky.

Ponorné čerpadlá

V tejto kategórii nájdete stroje, ktoré sa umiestňujú priamo do vody. Najtypickejším príkladom je čerpadlo v studni. To je voľne vložené priamo vo vode. Pracuje tak, že vodu zo studne vytláča hadicou nahor von. Samozrejme platí, že čím väčšia hĺbka study a dlhší hadice, tým výkonnejší čerpadlo budete potrebovať, ale o tom si podrobnejšie povieme ďalej.

Dôležité je vedieť, že ponorné čerpadlá musia byť úplne pod hladinou vody (napríklad spomínané studne). V opačnom prípade by čerpadlo mohlo nasať vzduch, čo môže prinajhoršom poškodiť motor, prinajlepšom čerpadlo nezvládne vytlačiť vodu do požadovanej výšky. Našťastie majú ponorné čerpadlá čidlo. Niektoré modely majú mechanický plavák, ktorý svojou polohou na hladine zopne kontakt, iná majú vnútorné čidlo.

 • dokážu vodu vytlačiť do obrovskej výšky
 • majú stály prúd
 • nepôsobí na ne vonkajšie vplyvy
 • čerpadlo nemožno jednoducho čistiť
 • pri poruche ho musíte vytiahnuť von
 • nemusíte na prvý pohľad vidieť jeho stav

Povrchové čerpadlá

Ako už ich názov napovedá, sú na povrchu, teda najčastejšie zemi, skruži, brehu a pod. V porovnaní s ponornými čerpadlami síce nedokážu vytiahnuť vodu z takej hĺbky, ale za to väčšinou ponúkajú veľký prietok a bývajú lacnejšie.

Funkčne sa od ponorných čerpadiel tiež líšia. Povrchové čerpadlo má totiž hadice hneď na dvoch koncoch. Raz vodu nasáva a druhou ju vypúšťa. Výhodou je, že môžete vďaka umiestnenie čerpadlo ovládať pohodlne.

Pretože ale vnútorný mechanizmus povrchového čerpadlá nepočíta s ničím iným ako čistou vodou, nemali by ste také čerpadlo používať na vodu s nečistotami, alebo dokonca vypúšťanie nádrží. Na druhú stranu dobre poslúži na napúšťanie bazéna.

Špeciálnym typom povrchového čerpadla je čerpadlo obehové, ktoré sa stará o cirkuláciu vody v obehu. Napríklad rozvádza teplú vodu v radiátoroch.

 • ľahko sa udržujú
 • zvládajú veľký prietok
 • fungujú aj s nie celkom tesniacou hadicou
 • nezvládajú čerpať vodu z veľkej hĺbky
 • neporadí si s mechanickými nečistotami
 • lacnejšie modely trpia zmenou okolitých podmienok
späť hore ↑

Čerpadlá podľa typu použitia

Samozrejme môžeme okrem vnútornej konštrukcie čerpadla rozdeľovať aj podľa použitia. V takom prípade existuje celý rad kategórií, ktoré kopírujú najčastejšie situácie, pri ktorých čerpadla využívame. To ale ešte neznamená, že čerpadlo špecializované na jeden účel neposlúži univerzálnejšie. Skôr je to informácia o tom, v čom naozaj vyniká nad ostatnými typmi. Postupne si predstavíme tie najčastejšie, ktoré sú k zohnaniu.

Čerpadlá na pitnú vodu

Zvládnu bez ovplyvňovania kvality čerpať pitnú vodu – typicky zo studne alebo vrtu, prípadne z iného zdroja. Ak hľadáte čerpadlo, ktorým potrebujete do obydlia dostať pitnú vodu, určite sa nesnažte kúpiť za každú cenu to najlacnejšie. Hľadajte taký model, ktorý má pre čerpanie pitnej vody atestáciu. Vďaka tomu budete mať istotu, že voda zostane bez zvyškových prímesí dlhé roky. Aj tak ale pre istotu odporúčame pravidelné kontroly jej kvality a nezávadnosti.

V tejto kategórii môžete vyberať z dvoch typov čerpadiel. Prvým je čerpadlo povrchové. Či už také, ktoré ovládate vy alebo automatické, ktoré reaguje na zmenu tlaku v potrubnom systéme (tzv. Domáca vodáreň). Obaja zástupcovia prvého typu týchto čerpadiel nasávajú vodu zo zdroja umiestneného hlboko pod umiestnením čerpadla. Druhým typom je potom ponorné čerpadlo na pitnú vodu. To leží priamo pod hladinou zásobárne s pitnou vodou a vytláča ju hore do potrubia.

Pamätajte, že povrchová čerpadlá bývajú lacnejšie ako ponorné, ale majú obmedzený dosah v hĺbke. Špeciálnou kategóriou predstavujú domáce vodárne, ktoré samy reagujú na zmenu tlaku a okamžite ho vyrovnávajú.

Čerpadlá na vodu

Do tejto kategórie radíme všetky stroje, ktoré zvládnu prepravovať vodu, ktorá síce nie je pitná, ale ani príliš znečistená. Najčastejšie tento typ využijete pre čerpanie vody z potoka, pivnice, bazéna, ale aj suda či ľahko zakalené vody bez mechanických nečistôt. Opäť môžete vyberať z ponorných i povrchových typov. Samozrejme platí, že lacnejšie povrchové má obmedzený dosah v hĺbke. Tento typ čerpadiel nepoužívajte na pitnú vodu, pretože by mohla nepriaznivo ovplyvniť jej kvalitu. Rovnako tak nečerpajte žiadnu inú kvapalinu ani výkalmi.

Kalové čerpadlá

Najčastejšie ide o ponorné čerpadlá, ktorá si poradí aj so silne znečistenou vodou, splašky, vodou s pieskom alebo bahnom apod. Ich veľkou výhodou je univerzálne použitie. To znamená, že týmito čerpadlami môžete pokojne čerpať aj vodu na polievanie, aj keď je ich obstarávacia cena vyššia a zhotovovať je čisto kvôli blahu rastlín by bolo trochu neekonomické. Ak sa rozhodnete pre tento typ čerpadla, dávajte si pozor na veľké mechanické nečistoty, ako kamene, látku apod. Sanie čerpadla je síce kryté mriežkou, takže by tieto nečistoty nemali prekĺznuť dovnútra, ale ak by sa to stalo, môžu poškodiť motor.

späť hore ↑

Najdôležitejšie parametre výberu čerpadla

Aký je maximálny predpokladaný odber vody

Zamyslite sa nad tým, koľko spotrebičov a miest môže v cieľovom mieste súčasne potrebovať púšťať vodu. Počítajte samozrejme s množstvom ľudí v budove (ak žijete sami, ťažko budete zrazu umývať riad a sprchovať sa). Následne podľa priemerných prietokov vody nižšie odhadnite, koľko vody potrebujete pri maximálnej záťaži za časovú jednotku.

Príklad: práčka – 0,1 l za sekundu, umývačka – 0,2 l za sekundu, toalety – 0,1 l za sekundu, umývadlo – 0,2 l za sekundu, drez v kuchyni – 0,2 l za sekundu, vaňa 0,3 l za sekundu, sprcha – 0,2 l za sekundu pod.

Každé čerpadlo má na výrobnom štítku maximálny prietok. Toto určí, či by čerpadlo vašu spotrebu utiahli, keby nemuselo ťahať vodu z žiadne hĺbky. To je totiž ďalší kľúčový aspekt.

Dopravná výška

Zodpovedá vzdialenosti, do ktorej musí čerpadlo dopraviť vodu, a to v požadovanom tlaku. Skladá sa jednak z rozdielu najnižšej možnej hladiny vodného zdroja a miesta odberu vody, a jednak z dĺžky potrubia. Ak máte napríklad 18 m hlbokú studňu, ale v letných suchých mesiacoch voda klesne o ďalšie dva metre, počítajte radšej 20 m. Pri udržanie tlaku čerpadla je nutné za každý 1 bar pripočítať cca 10 výškových metrov. Navyše potrebujeme pre presnejší výpočet započítať aj straty. Ukážme si modelový príklad:

Výškový rozdiel: 20 m
Požadovaný tlak v odbernom mieste: 2 bary -> + 20 m výšky
Straty: všeobecne je to 3-5% (záleží na dĺžke vodovodného systému a pod.)

Dopravná výška = (tlak x 10,2) + výškový rozdiel + straty
V našom modelovom prípade: (2 x 10,2) + 40 + 1,3 = 61,7 m

Akonáhle budete mať tento výpočet hotový, môžete prekročiť k ďalšiemu bodu.

Prevádzkový bod a výtlak čerpadla

Ide o hodnoty, ktoré vám napovedia, aký bude prietok vody pri danej dopravnej výške. Samozrejme počítajte s číslom vypočítaným v predchádzajúcom bode. Tým zaistíte, že vám bude voda tiecť v požadovanom tlaku. Ak by ste napríklad počítali len s fyzickým rozdielom výšok hladiny vodného zdroja a miesta spotreby, tiekla by voda často v podstatne nižšom tlaku (nepripočítavajú straty ani požadovaný tlak).

Zjednodušene: Samotný výtlak udáva maximálnu výšku, do ktorej čerpadlo dokáže vodu vytlačiť.

Optimálna záťaž pre čerpadlo

Každý model má optimálne pracovné rozmedzie, pri ktorom je najefektívnejší. Navyše pri práci v tomto rozmedzí čerpadlo vydržia oveľa dlhšie, než pri extrémne vysokom či extrémne nízkom zaťažení. Je to ako keď idete na bicykli po stále rovnakom teréne. Ak zvolíte príliš ľahký prevod, pôjdete zbytočne pomaly a budete musieť šliapať ako šialení. Pri príliš ťažkom prevode sa zase nadriete, alebo dokonca nebudete môcť otočiť pedále, takže zastavíte a pôjdete po svojich.

Prvý prípad by pre čerpadlo nebol až takou tragédiou, pretože by zvládlo vodu dopraviť na požadované miesto, ale zároveň pravdepodobne vo vyššom tlaku ako potrebujete. To môže byť problém v prípade, že na to nie je stavaný potrubný systém. Vo väčšine prípadov to ale rúrkam nebude vadiť. Aj tak ale prinajmenšom v takom prípade míňate zbytočné peniaze za príliš silné čerpadlo.

V druhom prípade je problém väčší. Čerpadlo totiž nezvládne dopraviť vodu v požadovanom tlaku, alebo dokonca vodu nedopravia vôbec. To znamená, že bude prakticky nepoužiteľné a v horšom prípade sa môže preťažiť, prehriať a vypnúť či poškodiť.

Preto si vždy počítajte dopravnú výšku a výtlak. Ak si nebudete istí, neváhajte sa v tomto ohľade poradiť so skúseným predajcom. Radšej si nechajte všetko vysvetliť, než aby ste siahli po príliš slabom alebo zbytočne silnom modelu čerpadla.

Ak ste sa dostali až sem, máte vyhrané. Teraz už vám totiž nič nebráni tomu, aby ste si vybrali konkrétny model čerpadla. Ale než sa do toho pustíte, dovoľte nám ponúknuť pár vytipovaných modelov, pri ktorých určite nešliapnete vedľa. Prečítajte si ich recenzie v úvode tohto článku.

Kategórie:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Napíšte odpoveď