Ako vybrať chemické WC / záchod

Obľuba chemických záchodov v poslednej dobe rastie. Tento typ toaliet sa totiž výborne hodí na cesty (do karavanov, na lode), na chaty a chalupy alebo pre imobilné osoby a seniorov, doslova nutnosťou sú v miestach, kde chýba prípojka k odpadu. Vlastne sa jedná o také mobilné wc. V nasledujúcom článku vám preto prinášame podrobné informácie o tom, ako správne vybrať chemický záchod, akú chémiu zvoliť a kam s odpadom z tohto typu WC. Navyše sa podelíme o recenzie najobľúbenejších chemických toaliet na trhu.

Test chemických WC / záchodov 2023

V našom teste sme sa zamerali na päť modelov obľúbených chemických WC. Zaujímala nás nielen kvalita spracovania či parametre, ale aj jednoduchosť obsluhy a údržba. Okrem toho sme sa zamerali tiež na vhodnosť pre konkrétne použitie (na cesty, pre imobilné osoby, na chalupu a pod.).

Veríme, že sme vám naše postrehy uľahčí výber.

CAMPINGAZ 20L Portable Toilet

Objem nádrže na vodu15 l
Objem zbernej nádrže20 l
Maximálna nosnosť130 kg
Výška sedu41 cm
Piestový splachovací mechanizmusáno
Ukazovateľ stavu odpadovej nádrženie
Farbabiela / sivá
Rozmery (Š x V x H) v cm42 x 38 x 44
Hmotnosť4,4 kg

Prenosný záchod Campingaz 20L Portable Toilet patrí medzi veľmi obľúbené modely. Vďaka vysokému a širokému sedadlu je veľmi pohodlný a hodí sa nielen na chaty, ale vynikajúci bude aj pre imobilné osoby. Vďaka veľkému objemu zbernej nádoby ho možno používať pravidelne.

Spracovanie je pomerne kvalitné. Bohužiaľ pri splachovaní je manipulácia ťažšie (najmä v prípade, keď je nádrž na vodu takmer vyčerpaná). Piest je zvyčajne potrebné stlačiť mnohokrát za sebou, aby došlo k dostatočnému spláchnutie.

Pochváliť však musíme špeciálne antimikrobiálne ošetrenie toalety, vďaka ktorému sa nemusíte báť nedostatočnej hygieny. Vynikajúci je tiež stabilita toalety, čo je dané tiež vyššou hmotnosťou. Bohužiaľ vyššia hmotnosť zároveň zhoršuje manipuláciu. A hoci sú obe časti WC vybavené pohodlnými držadlami na prenášanie, počítajte s tým, že pri naplnení odpadovej nádoby budete musieť zdvihnúť približne 24 kg.

Zamrzelo nás tiež užšie plniace hrdlo nádrže na vodu. Bežná údržba je preto o niečo zložitejšie ako u vyššie uvedených modelov Thetford. Na druhú stranu sa jedná o veľmi dobré chemické WC so širokými možnosťami využitia.

 • komfortné sedenie
 • antibakteriálne ošetrenie
 • nosnosť 130 kg
 • veľký objem zbernej nádoby
 • zvýšený sedák
 • perfektná stabilita
 • univerzálne využitie
 • vyššia nákupná cena
 • vyššia hmotnosť
 • horšie spracovanie splachovacieho mechanizmu
 • užší plniace hrdlo nádrže na vodu
Zistiť cenu

THETFORD Porta Potti Qube 345

Objem nádrže na vodu15 l
Objem zbernej nádrže12 l
Maximálna nosnosťvýrobca neuvádza
Výška sedu32,4 cm
Piestový splachovací mechanizmusáno
Ukazovateľ stavu odpadovej nádržeáno
Farbabiela / sivá
Rozmery (Š x V x H) v cm33 x 38,3 x 42,7
Hmotnosť3,8 kg

Prenosné chemické WC Thetford Porta Potti Qube 345 je malú variantou obľúbeného záchodu Thetford Porta Potti Qube 365. Vďaka menšej veľkosti a výškou sedadla (iba 32,4 cm) nie je vhodné pre seniorov (príp. osoby s obmedzenou hybnosťou). Viac sa hodí pre občasné alebo núdzové použitie v menších karavanoch, lodiach, na záhradách či chatách.

Pochvalu si zaslúži kvalitné prevedenie vzhľadom k nízkej obstarávacej cene. Vďaka nízkej hmotnosti, malým rozmerom a madlu na každej z dvoch rozložiteľných častí ho môžete ľahko prenášať alebo prevážať, zaberie totiž minimum miesta.

Podobne ako ďalšie chemické toalety Thetford, aj model Porta Potti Qube 345 možno veľmi ľahko rozdeliť na dve časti: nádrž na vodu a na odpad. Obsluha je pritom veľmi jednoduchá. Odpadové nádrž odnímete a ľahko vyprázdnite vďaka špeciálnej pohyblivej výpuste, bez toho aby ste museli prísť do kontaktu s obsahom.

Hoci výrobca neuvádza maximálna nosnosť, Porta Potti Qube 345 rozhodne unesie osoby s hmotnosťou do 110 kg. Plastová konštrukcia pôsobí pevne a spracovanie je kvalitné. Chválime tiež piestový splachovací mechanizmus (na rozdiel od machového mechanizmu radu 1).

Na zbernej nádobe nájdete ukazovateľ stavu obsahu nádrže. Bohužiaľ tento ukazovateľ upozorní na potrebu vyliať obsah až vo chvíli, keď je nádrž plná. Nemožno ho teda považovať za spoľahlivý. Množstvo odpadovej tekutiny v nádobe je navyše možné odhadnúť okom. Pochváliť však musíme tesniace klapku, ktorá bráni unikaniu prípadného zápachu do okolia toalety.

Thetford Porta Potti Qube 345 možno preto považovať za veľmi dobré chemické WC pre všetkých, ktorí bojujú s miestom a nevadí im nižšiu sedák. Hodí sa ale iba na občasné využitie (objem zbernej nádoby je iba 12 l). Pre uľahčenie vstávanie odporúčame túto toaletu postaviť na vyvýšené miesto.

 • nízka obstarávacia cena
 • pomer cena / kvalita
 • kvalitné spracovanie
 • jednoduchá obsluha
 • prehľadný návod
 • nízka výška sedadla
 • ukazovateľ stavu odpadovej nádrže
 • menší objem zbernej nádoby
Zistiť cenu

THETFORD Porta Potti Qube 365

Objem nádrže na vodu15 l
Objem zbernej nádrže21 l
Maximálna nosnosťvýrobca neuvádza
Výška sedu40,8 cm
Piestový splachovací mechanizmusáno
Ukazovateľ stavu odpadovej nádržeáno
Farbabiela / sivá
Rozmery (Š x V x H) v cm41,4 x 38,3 x 42,7
Hmotnosť4 kg

Porta Potti Qube 365 patrí do obľúbenej rady chemických prenosných WC značky Thetford. Na rozdiel od modelu 345 je vyššia (podobne ako klasické WC), vďaka čomu sa hodí pre častejšie a širšie využitie. Oceníte ho preto ako majitelia karavanov, lodí, chát, chalúp, mobilných domov, tak aj seniori a imobilných ľudia, ktorým sa z neho bude ľahko vstávať. Je to obzvlášť populárne chemické wc na chatu.

Kvalita spracovania je v pomere k nízkej obstarávacej cene vynikajúca. Chválime tiež pomerne nízku hmotnosť (len 4 kg), menšie rozmery a pohodlná madlá na vodné i zberné nádobe. Vďaka týmto vlastnostiam je možné WC ľahko prenášať a umiestniť takmer kamkoľvek. Hoci výrobca neuvádza maximálnu hmotnosť, tá sa pohybuje zhruba do 110 kg.

Porta Potti Qube 365 sa veľmi ľahko rozkladá. Vylievanie odpadu, doplňovanie chémia a čistenie je preto ľahké. Tento model disponuje piestovými splachovacím mechanizmom (oproti rade 1, ktorá je vybavená horšom mechanizmom mechovým). Poruchovosť je preto minimálna.

Ako nadbytočný však hodnotíme ukazovateľ upozorňujúce na preplnenie nádrže. Tento ukazovateľ užívateľa upozorní totiž skutočne až za päť minút dvanásť, teda až vo chvíli, keď je nádrž plná. Hladinu odpadové tekutiny možno navyše cez plastovú nádobu vidieť okom. Viac negatív sme však na tomto modeli nenašli.

Thetford Porta Potti Qube 365 môžeme preto vrelo odporučiť všetkým, ktorí si chcú zaobstarať kvalitný chemický záchod za prijateľnú cenu. Tento model vám bude bez väčších problémov slúžiť dlhé roky, či už ho so sebou budete brať na cesty alebo ho využijete na chalupe, prípadne v domácnosti.

 • nízka obstarávacia cena
 • pomer cena / kvalita
 • veľký objem zbernej nádoby
 • dostatočná výška sedadla
 • kvalitné spracovanie
 • jednoduchá obsluha
 • univerzálne využitie
 • prehľadný návod
 • ukazovateľ stavu odpadovej nádrže
Zistiť cenu

DOMETIC 972

Objem nádrže na vodu8,7 l
Objem zbernej nádrže9,8 l
Maximálna nosnosťvýrobca neuvádza
Výška sedu35 cm
Piestový splachovací mechanizmusáno
Ukazovateľ stavu odpadovej nádržeáno
Farbabiela / sivá, biela / béžová
Rozmery (Š x V x H) v cm33,3 x 31,7 x 38,7
Hmotnosť5,4 kg

Dometic 972 je prenosný chemický záchod vyššej cenovej kategórie. Tento model je menšia než podobné zariadenie Dometic 976 a objem zbernej nádoby činí iba necelých 10 litrov. Vhodný je preto skôr pre občasné použitie na cestách (napr. karavanoch), prípadne pre víkendové pobyty na chatách a chalupách.

Samozrejmosťou sú madlá na oboch nádobách pre jednoduché prenášanie. Splachovanie sa vykonáva pomocou otočného piestu. Súčasťou WC je tiež zabezpečenie proti pretečeniu a ukazovateľ stavu odpadovej nádrže. Odpad sa vylieva pomocou dlhej otočnej rúrky.

Toaleta je vďaka menším rozmerom ľahko prenosná. Vyrobená je z kvalitného ABS plastu v lesklom prevedení. Celkové spracovanie je vynikajúci. Bohužiaľ výrobca neuvádza maximálnu hmotnosť ani výšku sedadla. Každopádne pre seniorov a osoby so zníženou hybnosťou nie je tento model vhodný.

Dometic 972 rozhodne patrí medzi kvalitné chemické WC, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.

 • kvalitné spracovanie
 • malé rozmery
 • jednoduchá obsluha
 • vysoká obstarávacia cena
 • nedostatočný návod
Zistiť cenu

Dometic 976

Objem nádrže na vodu8,7 l
Objem zbernej nádrže18,9 l
Maximálna nosnosťvýrobca neuvádza
Výška sedu38 cm
Piestový splachovací mechanizmusáno
Ukazovateľ stavu odpadovej nádržeáno
Farbabiela / sivá, biela / béžová
Rozmery (Š x V x H) v cm33,3 x 38,7 x 38,7
Hmotnosť5,9 kg

Chemický záchod Dometic 976 spadá do vysokej cenovej kategórie. Ak si ho budete chcieť zaobstarať, rozhodne sa za neho priplatíte. Jedná sa o väčšiu variantu modelu Dometic 972. Objem zbernej nádoby je teda vyššia, a to 18,9 litrov, objem nádrže na vodu však zostal rovnaký (8,7 l). Túto toaletu preto možno používať aj pravidelne, počítať však musíte s častejším doplňovaním vody.

Pre ľahké prenášanie sú obe časti WC vybavené držadlami. Samozrejmosťou je piestový splachovací mechanizmus, zabezpečenie proti pretečeniu aj ukazovateľ množstva odpadu v zbernej nádobe. Spracovanie je kvalitné. Pre výrobu bol použitý ABS plast v lesku.

Vďaka pomerne malým rozmerom je táto toaleta vhodná aj pre využitie na cestách. Pre imobnilní osoby preto odporúčame umiestniť záchod na vyvýšené miesto.

Ak vám nevadí vyššia nákupná cena, môžeme vám Dometic 976 odporučiť. Jedná sa o univerzálnu chemickú toaletu.

 • kvalitné spracovanie
 • jednoduchá obsluha
 • univerzálne využitie
 • vysoká obstarávacia cena
 • nedostatočný návod
Zistiť cenu

Ako funguje chemické WC

Chemický záchod sa skladá z dvoch základných častí: nádrže na odpad a zásobníka na oplachovou vodu, ktorej súčasťou je štandardne aj špeciálny saponát. V niektorých prípadoch (zabudovaná WC) môžu byť pripojené tiež k odpadovej sieti.

Ako teda funguje chemikov záchod? Základným princípom je rozklad fekálií v odpadovej nádrži, v ktorej je odpad zároveň tiež uskladnený. Aby chemické WC fungovalo, musí sa do neho pred použitím naliať / vložiť špeciálna chemická zložka (najčastejšie tablety, gél, prášok alebo rozložiteľné sáčky). Chemická látka pritom spôsobí rozklad fyziologického odpadu, čím zabráni šíreniu zápachu, baktérií a vírusov aj nechcenému procesu prirodzeného rozkladu.

Toaletu je potreba pravidelne vylievať a po vyliatí obsahu prepláchnuť vodou. Manipulácia s odpadom je pritom maximálne pohodlná a bezpečná.

Kde možno chemické WC použiť

Mobilné (prenosné) chemické WC je ideálnym riešením všade tam, kde nie je možné využiť klasický záchod – na chalupy, chaty, chatky, záhrady, záhradky alebo do karavanov, lodí, stanov, mobilných domov alebo klasických domácností (ktoré nemôžu toaletu pripojiť na odpad) . Prenosné chemické WC je ale vhodné aj pre seniorov, imobilné osoby a invalidov, ktorí majú problémy s dochádzaním na bežný záchod. Toto zariadenie tiež veľmi dobre poslúži na cestách všetkého druhu (teda ako cestovný záchod).

Dva základné typy chemických toaliet

Prvú otázku, ktorú by ste si mali pri výbere položiť, je, či si zaobstaráte prenosný alebo pevne zabudovaný chemický záchod. Ide o základné typy, z ktorých každý má odlišné charakteristiky a hodí sa pre trochu iné využitie.

Prenosné chemické WC

Prenosný chemický záchod je vysoko mobilné zariadenie, ktoré možno využiť takmer kdekoľvek. Jedná sa teda o častejšie a všeobecne žiadanejšie variantu chemických toaliet. Tento typ spravidla nedisponuje prípojkou na pevný odpad (a nie je teda potrebné ho k odpadu pripájať), ale jeho súčasťou je vlastná zberná nádoba. K jeho prevádzke budete zvyčajne potrebovať vodu na splachovanie.

Vzhľadom na to, že prenosný chemický záchod možno bez väčších problémov premiestňovať, je ideálný aj ako prenosné WC pre seniorov, za záhrady, prípadne na stavby, najrôznejšie dočasné akcie (festivaly, preteky) a pod.

Zabudované chemické WC

Zabudované chemické záchody bývajú najčastejšie súčasťou karavanov, mobilných domov a pod. Tento typ môže fungovať buď na rovnakom princípe ako prenosná toaleta (nádobu na odpad je nutné vyprázdňovať), alebo ho možno pripojiť na bežný odpad (ak je k dispozícii). Môže tak fungovať podobne ako klasický záchod. Výhodou tohto typu je najmä vyššia kapacita zbernej nádoby (ak je prítomná) a ľahšie údržba. Zabudované toalety však kúpite za vyššiu cenu.

Porovnanie – výhody a nevýhody prenosných a zabudovaných chemických WC

Prenosné WCZabudované WC
VýhodyUniverzálne využitie, nie je nutná prípojka k odpadu, nižšia obstarávacia cena.Jednoduchá údržba, väčší objem zbernej nádoby.
NevýhodyNižší objem zbernej nádoby, ťažšie údržba.Vyššia obstarávacia cena, zvyčajne nutná prípojka k odpadu.

Dôležité parametre

Pri výbere chemického WC sa oplatí myslieť aj na základné parametre, ktoré vám pomôžu s výberom toho najlepšieho modelu pre vás. Medzi tieto kritériá radíme:

 • rozmery WC a výšku sedátka,
 • objem odpadovej nádrže,
 • hmotnosť a nosnosť,
 • technológiu splachovanie.

Rozmery WC a výška sedátka

Veľkosť chemické toalety sa rôznia podľa spôsobu využitia – menšie spravidla bývajú prenosné záchody, väčšie potom zabudované. Výber vždy prispôsobte tomu, kam WC umiestnite alebo či ho budete často prenášať.

Oplatí sa myslieť aj na výšku chemického záchodu, a to najmä ak ho budú používať vyššie osoby alebo starí ľudia. Výška totiž priamo súvisí s pohodlím pri užívaní WC. Výšku sedátka sa ale bohužiaľ u rady výrobkov nedozviete, pretože býva na obale málokedy uvedená. Pre zistenie tohto údaja tak nezriedka budete musieť kontaktovať predajcu (prípadne výrobcu).

Výška sedátka sa ale spravidla pohybuje okolo 40 cm, a u niektorých výrobkov je možné dokonca dokúpiť špeciálny nástavec, ktorý pridá niekoľko centimetrov navyše. Jednoducho vypomôcť si možno tiež umiestnením toalety na pevný podstavec.

Objem odpadovej nádrže

Tento údaj určuje, koľko odpadu je schopná toaleta pojať (a to vrátane splachovanej vody). Odpadová nádrž má pritom prirodzene vždy väčší objem ako nádrž na vodu. Najčastejšie sa možno stretnúť s objemom odpadovej nádoby okolo 18 litrov, zohnať sa dá samozrejme ale aj modely s nižšou alebo vyššou kapacitou.

Hmotnosť a nosnosť

Hmotnosť je dôležitým kritériom najmä pre výber prenosných toaliet pre pravidelné používanie. Najľahší chemické záchody váži dokonca menej ako 4 kg, najťažšie potom okolo 6 kg. K celkovej hmotnosti však vždy pripočítajte tiež hmotnosť odpadu. Pri pravidelnom vylievaní sa tak najskôr zapotíte (väčšia zbernej nádoby môžu po naplnení vážiť aj napriek 25 kg).

Nosnosť je zvyčajne priamo úmerná hmotnosti – teda čím ťažšia záchod, tým vyššia nosnosť. Nemusíte mať však obavy, i nosnosť tých najľahších zariadení začína zhruba na 110 kg. Nosnosť najkvalitnejších toaliet je potom značne naddimenzovaná a môže dosahovať až 300 kg.

Technológia splachovanie

Chemické WC sú obvykle ovládané manuálne (vrátane manuálneho systému splachovanie). Najluxusnejšie (a pochopiteľne najdrahšie) modely však môžu disponovať aj špeciálne elektronickou pumpou, ktorá sa o splachovanie postará za vás.

Manuálny systém splachovania býva dvojaký – machový a piestový. Machový mechanizmus využíva k vytlačeniu vody z nádrže špeciálný mech v podobe plastovej harmoniky. Medzi jeho hlavné nevýhody patrí ťažšie ovládanie (pri stláčanie je potrebné vynaložiť väčšiu silu) a nižšia životnosť mechu (zohnať náhradné diely je našťastie jednoduché). Týmto systémom sú osadené lacnejšie chemické záchody.

Piestový splachovací mechanizmus nájdeme u kvalitnejších a drahších toaliet. Ovláda sa ľahšie (nie je potreba vyvíjať takú silu), je výkonnejší a vydrží oveľa dlhšie. Ak preto budete chemickú toaletu používať často, rozhodne odporúčame voliť tento typ.

Náhradné diely a ďalšie príslušenstvo

Pred kúpou konkrétne chemické toalety sa vždy zaujímajte aj o dostupnosť náhradných dielov (popr. servisu) a možnosť ich výmeny (nie všetky zariadenia je možné opraviť výmenou nefunkčného dielu). Chemické WC predsa len stále patrí medzi neštandardný druh tovaru a pri niektorých modeloch preto nemusí byť dostupnosť náhradných dielov samozrejmosťou. Vedľa nešliapnete so značkami chemických WC Thetford, Fiamma, Rulyt alebo Campingaz.

Medzi náhradné diely, ktoré sú často potrebné patria najmä: čerpadlo, hadice, plavák, ukazovateľ stavu či ventil.

Najžiadanejším príslušenstvom k chemickým WC je kabína (búdka), ktorú je možné zakúpiť ku všetkým typom záchodov (a vytvoriť tak zariadenie výrazne podobné klasické kadibudce). Vďaka tejto kabíne je možné WC umiestniť kamkoľvek je potreba.

Toaletný papier do chemického WC

Pokiaľ si zaobstaráte chemický záchod, nevyhnutne vás čaká tiež výmena toaletného papiera za špeciálny rozkladový WC papier. Klasický papier je totiž horšie rozložiteľný, a môže tak spôsobiť nepríjemné upchávaniu chemické toalety. Cena rozkladového papiera sa pohybuje zhruba od 3 do cca 10 € za štyri role.

Ak by ste sa predsa len nechceli vzdať klasického toaletného papiera, môžete k jeho vyhadzovaniu používať špeciálnú nádobu. Tento postup však – vzhľadom k zlému udržiavanie hygieny – skôr neodporúčame.

Chémia / chemické náplne do chemického WC

Ako sme spomenuli už v úvode, chemický záchod nemôže fungovať bez špeciálnych chemických prostriedkov, ktoré sa postarajú o rozklad výkalov a odstránenie zápachu. Dôležité sú tiež z hľadiska dezinfekcie a eliminácie prípadných zdravotných rizík, ktoré vyplývajú z nedostatočnej hygieny. Existujú dva základné typy chemických prostriedkov: rozkladová chémia a údržbové chémie. Rozkladovej chémia je nutná, kým údržbové je len odporúčaná.

Rozkladová chémia

Druhov rozkladovej chémie je na trhu celý rad. Nalieva sa do nádrže na odpadovú vodu a jej hlavnou úlohou je rozpúšťanie odpadu, zabránenie šírenia zápachu a plynovania splaškov. Dávkovanie sa riadi podľa veľkosti nádrže (potrebné údaje vyčítate na obale konkrétneho prípravku).

Na otázku, ako často vylievať chemické WC, nie je ľahká odpoveď. Interval sa rôzni podľa typu chémie (napr. ekologickú je nutné vymieňať častejšie) či ročného obdobia (v zimne je interval pre výmenu dlhší, v lete kratšie). Zvyčajne sa však výmena rozkladovej chémia vykonáva zhruba po 4 až 14 dňoch.

Údržbová chémia

Údržbové chémie slúži ako k prevoňanie toalety, prípadne pre vytvorenie špeciálného ochranného filmu na povrchu miestami a pre dezinfekciu. Údržbová chémia sa pridáva do nádržky na vodu.

Čistiaca chémia

Dôležitým čistiacim prostriedkom pre chemické záchody je tiež chémia pre čistenie kazety, ktorá rozpúšťa usadeniny. Tento chemický prostriedok odporúčame používať pravidelne 3-4x do roka (podľa frekvencie používanie toalety i častejšie).

Ceny chémie

Cena približne 10 dávok chemického prípravku sa pohybuje okolo 5 – 10 €. Cena ale samozrejme závisí aj od typu (či ide o tablety, gél, prášok alebo rozložiteľné vrecká) a množstvo (k dostaniu sú aj cenovo výhodné balenia 5 l a viac).

Kam vylievať chemické WC

Kam s odpadom z chemických záchodov? Túto otázku si položí väčšina majiteľov chemického WC. Dopátrať sa odpovede pritom nie je vôbec jednoduché.

Pravdou ale je, že rôzne typy chémia je povolené vylievať rôzne. Napríklad pri použití ekologicky rozložiteľných náplňou je možné vylievať obsah chemické toalety do záchodu a domáceho odpadu. Naopak silnejšie chémia je povolená vylievať len do špeciálnych výleviek (ktoré možno v súčasnosti už bežne nájsť vo väčšine kempov a často aj na benzínových zastávkach).

V žiadnom prípade však obsah chemického záchodu nevylievajtedo voľnej prírody (do potoka, na záhradu, do lesa a pod.), A to ani v prípade použitia ekologickej chémie. Vzhľadom na obsah chemických látok dochádza k nebezpečnej kontaminácii vody alebo pôdy !!!

Cenové relácie chemických WC

Nielen vyššie uvedené parametre, ale aj cena chemického záchodu mnohokrát rozhoduje o kúpe daného produktu. Pravdou pritom je, že ceny chemických toaliet sú pomerne prijateľné (za najlacnejšie modely zaplatíte menej ako 2 000 Sk). Existuje pritom pomerne široké spektrum internetových obchodov, kde možno chemické WC zakúpiť.

Pre prehľadnosť sme vyčlenili štyri základné cenovej kategórie:

 • do 50 €,
 • od 50 do 200 €,
 • od 200 do 500 €,
 • od 500 €.

Najlacnejšie chemická WC

V cenovej relácii do 50 € sa nachádzajú lacná chemická WC. Jedná sa o ľahké prenosné zariadenia nižšej kvality, ktoré sú ideálne pre menej časté použitie (napr. na záhradu). Ak preto zháňate WC pre občasné použitie, môžete sa poobzerať v tejto kategórii.

Chemické WC pre bežné použitie

Zhruba do 200 € môžeme hovoriť o toaletách pre bežné použitie (na chaty a chalupy, do karavanov a pod.). Jedná sa o kvalitnejšie modely s vyššou nosnosťou, ľahšie obsluhou a údržbou. V tejto cenovej kategórii si vyberie väčšina bežných užívateľov.

Kvalitné chemické WC

Pri investícii medzi do 500 € získate vysoko kvalitné chemické záchody, ktoré sú určené pre každodenné použitie (ideálne sú preto do mobilných domov, karavanov a pre osoby so zníženou mobilitou). Veľmi často ide pritom o vstavané varianty, z ktorých niektoré možno pripojiť na odpad. Kvalita prevedenia je na veľmi vysokej úrovni. V tejto kategórii je možné naraziť aj na špeciálne ekologické suché (pilinové) toalety, ktoré sa po použití zasypávajú organickým materiálom (pilinami, hoblinami alebo z rašeliny) a ktorých obsah možno potom použiť na kompostovanie.

Top chemická WC

V top cenovej kategórii nad 500 € sa nachádza naj chemické záchody na trhu. Obvykle ide o vysoko kvalitné kazetové WC a kompostovacie toalety, ktoré sú vhodné pre použitie v domoch, chalupách a karavanoch, kde nie je kanalizačná ani vodovodná prípojka. Často sa jedná o keramické modely s elektrickým splachovaním a vynikajúcim systémom separácie odpadu. Najdrahšie modely môžu presiahnuť aj hranicu 1 000 €.

Tipy na záver

 1. Pred tým, než si zaobstaráte chemickú toaletu, si starostlivo premyslite, ako naložíte s odpadom a či máte v blízkosti vhodnú odpadovej výlevku.
 2. Pri výbere najlepšieho chemického WC dávajte pozor tiež na minimálnu prevádzkovú teplotu. Väčšine toaliet totiž hrozí v zimných mesiacoch zamrznutie a v najhoršom prípade i roztrhnutie. Vždy sa preto pokúste predchádzať zničeniu tak, že toaletu umiestnite v dobre zateplenej miestnosti.
 3. Pri výbere vhodnej chémie pre chemické WC platí, že nemusíte používať výrobky rovnakej značky. Chémiu teda môžete použiť od akéhokoľvek výrobcu.
 4. Zakúpiť chemický záchod môžete nielen v klasickom obchode, ale aj v bazáre (a to často vo veľmi dobrom stave).
 5. Mnoho informácií ohľadom výberu najlepšieho chemického záchodu nájdete aj v používateľských recenziách.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo