Ako vybrať chémiu do bazéna

Zaobstarali ste si bazén a chcete, aby v ňom voda zostala krištáľovo čistá počas celej sezóny? V tom prípade jej budete musieť venovať pravidelnú starostlivosť. Údržba bazénovej vody nie je náročná, pokiaľ ju vykonávate pravidelne a viete ako na to. Spravidla vám postačí niekoľko prípravkov, o ktorých sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Podiel na kvalite vody má aj správne zazimovanie bazénu. V našom radci zistíte, s akou bazénovou chémiou sa na trhu stretnete a ako ju správne používať. Okrem toho sa tiež dozviete, aká bazénová chémia bude pre vás tá najlepšia.

Test bazénovej chémie

Do nášho testu sme vybrali bazénovú chémiu, ktorá je okrem iného na báze chlóru. Chlórovanú totiž užívatelia používajú častejšie ako chémiu bezchlórovú. Do výberu sme zaradili multifunkčné tablety, chlór šok, regulátor pH, regulátor tvrdosti vody a prípravok proti rastu rias. Zamerali sme sa predovšetkým na dávkovanie a jednoduchosť použitia.

MARIMEX 11301208 AquaMar Komplex 5v1 1kg

Formatablety
Na báze chlóruáno
Typ bazénovnadzemné, zapustené, vírivky
Množstvo1
Účel použitiapriebežná údržba
Objem bazéna30
Dezinfekcia bazénaáno
Proti riasamáno
Vločkovanieáno
Stabilizácia tvrdosti vodyáno
Stabilizácia pHáno
Dávkovanie1-2 tablety každých 5-8 dní

Aquamar Komplex 5v1 je prípravok na báze chlóru, ktorý slúži pre priebežnú údržbu vody. Pred použitím je teda nutné vykonať prvotné zachlórovanie a dosiahnutie optimálnej hladiny pH. Ak zistíte, že voda v bazéne začína treba zarastať riasou, bude potrebné použiť ďalšie špeciálny prostriedok pre zničenie rias.

Chémia je vo forme tabliet, ktoré sú k zohnaniu v dvoch veľkostiach, štandardné a mini. Podľa veľkosti si zvoľte aj vhodný plavák, ktorý je určený buď pre štandardné, alebo mini tablety. Tablety je možné nadávkovať aj do dávkovača vstavaného do cirkulačného potrubia.

Do bazéna o veľkosti 30 m3 sa vkladá 1 alebo 2 tablety, všetko záleží na teplote vody. Ak je teplota vody nižšia ako 25 ° C, postačí jedna tableta, ak je teplota vody vyššia, používajú sa tablety dve. Do bazéna sa vkladajú každých 5-8 dní. Nezabudnite priebežne testovať hladinu pH a chlóru.

Majte na pamäti, že prípravok neznižuje vápenatú tvrdosť, ale stabilizuje ju. Vďaka tomu obmedzuje tvorbu vodného kameňa.

Účinnosť tohto výrobku si užívatelia chvália. Voda pri pravidelnom používaní vydrží priezračne čistá počas celej kúpacej sezóny. Prakticky žiadnu inú chémiu navyše nie je potrebné používať. Dôležitá je však pravidelná kontrola pH vody a obsahu chlóru.

Aquamar Komplex je síce podľa rád výrobcu možné použiť aj do víriviek, avšak pokiaľ má menší objem, než pre ktorý sú tablety určené, bude dávkovanie ťažké. Tablety ste museli lámať, aby ste odhadli správne množstvo. Za nás je tento spôsob príliš komplikovaný a výsledky neisté. Preto by sme volili skôr prípravky pre menší objem vody, prípadne vhodné priamo do vírivých bazénov.

  • k dostaniu v dvoch veľkostiach
  • 5v1 – nie je potrebné ďalšie chémia
  • účinný aj pri vysokých teplotách
  • potreba zakúpiť plavák o správnej veľkosti
Zistiť cenu

PROBAZEN pH minus 1.5kg

Formagranule
Na báze chlóruneuvádza sa
Typ bazénoviba bazény
Množstvo1,5
Účel použitiazníženie hodnoty pH
Objem bazéna190
Dezinfekcia bazénanie
Proti riasamnie
Vločkovanienie
Stabilizácia tvrdosti vodynie
Stabilizácia pHáno
Dávkovanie80 g na 10 m3 vody v prípade potreby

Probazen pH mínus je prípravok na báze granúl. Používa sa v momente, kedy je nutné upraviť hladinu pH vo vode. Optimálna hodnota pH vo vode sa pohybuje v rozmedzí 6,8 – 7,5. Ak pomocou testu zistíte, že je pH príliš vysoké, je nutná jeho redukcia. V tom prípade siahnite po výrobku Probazen pH mínus. Vysoký obsah pH vo vode spôsobuje minerálne základy, ktoré môžu upchať filtráciu. Navyše dochádza k znižovaniu účinkov použitej dezinfekcie.

Pri nižšej hodnote pH je však potrebné použiť prípravok pre jeho zvýšenie. Príliš nízke pH spôsobuje hrdzaveniu kovov a blednutiu farieb. Kvôli uvoľňovanie chlóru viac trpia pokožka kúpajúcich sa, dochádza tiež k pálenie očí.

Roztok sa rozpúšťa v nádobe s vodou a následne leje do najhlbšej časti bazénu. Na každých 10 m3 je potreba 80 g prípravku. Pri aplikácii musí dochádzať k cirkulácii vody. Akonáhle sa všetka voda přecirkuluje a zmes s vodou dobre premieša, je nutné vykonať kontrolné merania pH. Podľa jeho výsledkov je buď nutné proces zopakovať, alebo nie.

Prípravok sa rýchlo a bezchybne rozpúšťa a tiež jeho aplikácia je jednoduchá. Výsledky sú znateľné a veľmi prijateľná je tiež obstarávacia cena. Okrem toho je prípravok dostupný aj v 3, 5 a 10 kg balení.

  • dobrá cena
  • ľahké rozpúšťanie
  • na výber viac hmotnosťou
Zistiť cenu

PROBAZEN stabilizátor tvrdosti 1 l

Formaroztok
Na báze chlóruneuvádza sa
Typ bazénoviba bazény
Množstvo1
Účel použitiaprevencia proti usadzovaniu vodného kameňa
Objem bazéna40
Dezinfekcia bazénanie
Proti riasamnie
Vločkovanienie
Stabilizácia tvrdosti vodyáno
Stabilizácia pHnie
Dávkovaniepočiatočné dávkovanie 250 ml na 10 m3

Probazen Stabilizátor vody je prípravok, ktorý udržuje optimálnu tvrdosť vody. Je vhodné ho používať v prípade, že bazén napúšťate vodou zo studne. Ešte predtým, než začnete bazén napúšťať, je vhodné zistiť tvrdosť vody. Ak vám tester ukáže, že je voda príliš tvrdá, nalejte do vody prípravok ihneď po napustení.

Vďaka použitiu výrobku predídete minerálnym usadeninám, zafarbením či zákalom spôsobeným niektorými minerálnymi látkami, zvyčajne solí vápnika, horčíka alebo mangánu. Stabilizátor na seba viaže ióny vápnika, horčíka, mangánu a ďalších látok, takže blokuje ich nežiaduce účinky.

Na začiatku sa do vody leje 250 ml na 10 m3 vody. Ak je však tvrdosť vody vyššia a jej teplota presahuje 15 ° C, dávkuje sa na 10 m3 vody 500 ml roztoku. Ak už v bazéne máte viditeľné známky spôsobené tvrdou vodou, je potreba dávkovať tiež 500 ml roztoku na 10 m3 vody. Potrebné množstvo sa leje do skimmeru. Nezabudnite mať pri aplikácii zapnutú cirkuláciu vody, aby došlo k dobrému a celistvému ​​premiešanie vody s roztokom. Stabilizátor môžete používať s chlórovými i bezchlórovým prípravky.

Aby bola aplikácia ešte jednoduchšie, mohol by stabilizátor obsahovať návod, koľko ml použiť na aktuálne namerané hodnoty podľa daného testu. Každý test tvrdosti totiž vyhodnocuje v rôznych stupniciach.

  • jednoduchá aplikácia
  • viditeľné výsledky
  • mohol by byť uvedený druh testera
Zistiť cenu

LAGUNA ALG Blue 1 l

Formaroztok
Na báze chlóruneuvádza sa
Typ bazénoviba bazény
Množstvo1
Účel použitialikvidácia rias
Objem bazéna167
Dezinfekcia bazénanie
Proti riasamáno
Vločkovanienie
Stabilizácia tvrdosti vodynie
Stabilizácia pHnie
Dávkovanieudržiavacia dávka 6 ml na 1 m3

Laguna AGL blue je prípravok bojujúci proti rastu rias. Ide o roztok, ktorý sa dávkuje priamo do vody. Počas dávkovanie musí byť zapnutá filtrácia, aby došlo k dostatočnému premiešaniu s vodou.

Prípravok by sa mal do vody použiť ideálne ihneď po napustení bazéna. Ak sú už v bazéne zjavné známky rastu rias, je potreba vodu ošetriť šokovo, teda šokovými dezinfekčnými prostriedkami (a to ako chlórovými tak bezchlórovým). Po 48 hodinách od mechanického odstránenie rias do vody dávkujte počiatočnú dávku.

Počiatočná dávka, ktorá sa do vody leje ihneď po napustení bazéna, činí 15 ml na 1 m3 vody. Udržiavacia dávka je 6 ml na 1 m3 vody a do bazéna sa leje preventívne 1x za 7 dní. Ak sú však dni veľmi teplé, je možná častejšia aplikácia. Roztok v udržiavacom množstve by ste do bazéna mali naliať aj po ukončení kúpacej sezóny. Predídete tak rastu rias počas doby, keď bazén nebudete využívať.

  • obstarávacia cena
  • jednoduchá aplikácia
  • kombinácia s chlórovými i bezchlórovým prípravky
  • nelikviduje už vyrastené riasy
Zistiť cenu

LAGUNA chlór šok 1kg

Formagranule
Na báze chlóruáno
Typ bazénovvšetky typy bazénov
Množstvo1
Účel použitiašoková dezinfekcia
Objem bazéna200
Dezinfekcia bazénaáno
Proti riasamáno
Vločkovanienie
Stabilizácia tvrdosti vodynie
Stabilizácia pHnie
Dávkovanieudržiavacia dávka 5 g na 1 m3 vody každých 4-6 dní

Laguna Chlór šok je granulátová bazénová chémia, ktorá sa používa pred začiatkom sezóny, ale aj počas nej. Stará sa o rýchlu dezinfekciu vody. Kvalitu vody je po ošetrení chlór šokom stabilne udržiavať za pomocou tabliet. Ideálne sú multifunkčné tablety spájajúce niekoľko funkcií v jednej tablete.

Pred začiatkom kúpacej sezóny alebo po napustení bazéna vodou je vhodné pridať tento čistiaci prípravok. Počas toho, čo vo vode „pracuje“ sa v bazéne nesmie kúpať. Teda je najlepšie toto ošetrenie vykonávať na večer pri zapnutej cirkulácii. Rozpustený roztok sa leje buď do skimmera alebo priamo do bazéna.

Po napustení bazéna je najdôležitejšie upraviť pH vody, ktoré by sa malo pohybovať v rozmedzí 6,8-7,6. Počiatočná dávka chlór šoku činí 10 g na 1 m3 vody. 10 g zodpovedá zhruba 1 zarovnané polievkovej lyžici. Po počiatočnej dávke je vhodné do bazéna vložiť udržiavaciu chlórové tablety.

Priebežná dávka každých 4-6 dní činí 5 g na 1 m3 vody. Ak sú vonkajšie teploty príliš vysoké alebo je v bazéne zvýšený prevádzka, je možné aplikovať zvýšenú dávku chlór šoku o objeme 8-12 g na m3.

Nezabudnite pravidelne kontrolovať obsah aktívneho chlóru, ktorý by sa mal pohybovať v rozmedzí 0,3-0,8 mg / l. pH by malo byť v rozmedzí 6,8-7,6.

Chlór šok sa používa aj v prípade, že bazénová voda začne vykazovať známky rias. Potom je dôležitá aplikácia prostriedku, ktorá preventívne pôsobí proti rastu rias.

Prípravok sa ľahko aplikuje, ale jeho rozpúšťania trvá o trochu dlhšie, než by ste predpokladali. Toto je však len subjektívny názor. Vyčistenie vody je okom pozorovateľné už za 24 hodín. Na bazén s priemerom 3,6 m vydrží jedno balenie Chlór šoku s prehľadom na celú sezónu. Pre udržiavanie kvality vody je vhodné používať aj multifunkčné tablety. Pri dodržiavaní všetkých zásad by ste mali s týmito dvoma prostriedkami dostatočne vyjsť počas celej letnej sezóny.

  • cena
  • účinnosť
  • dlhšie sa rozpúšťa
Zistiť cenu

Úprava bazénovej vody

Správna starostlivosť o vodu vyžaduje používanie správnej chémie a dodržiavanie vhodných postupov.

1. Regulácia pH v bazéne

Aby ste v bazéne mali čistú vodu, je nevyhnutné mať vyváženú hodnotu pH. Hodnota pH opisuje, aké je množstvo vodíkových iónov vo vode. Podľa toho sa určuje, či je voda zásaditá či kyslá. Čím je hodnota nižšia, o to kyslejšie je. So stúpajúcou hodnotou sa spája tvrdosť vody.

Ideálna hodnota pH v bazéne sa zisťuje pomocou bazénového testera pH a pohybuje sa v rozmedzí 7,0-7,4. V prípade, že nameriate hodnotu väčšie či menšie, použijete pre porovnanie hodnôt bazénovú chémiu s označením pH + (plus) alebo pH- (mínus). Vyvážená hodnota podporuje správne účinky ďalších dezinfekčných prostriedkov, ktoré sú pre prevádzku bazéna nevyhnutné. Náklady na údržbu bazéna i obstaranie bazénovej chémie sa vám výrazne zníži. Správne dávkovanie je vždy uvedené na obale alebo na stránkach výrobcu.

Ako zmerať pH v bazéne

Pre meranie hodnôt sa používajú bazénovej pH testery. K dostaniu sú vo variante 5v1, takže umožňujú nielen merania pH, ale aj ďalších nemenej dôležitých hodnôt. Radí sa medzi ne: chlór, alkality, bróm a tvrdosť vody. Ďalším variantom je meranie pomocou kvapôčkových testerov vody alebo úplne najpresnejšie meranie použitím elektronického zariadenia.

Po zistení hodnoty nasleduje úprava za pomoci prípravkov pH plus a mínus.

Zníženie pH v bazéne

Ak by bola hladina pH v bazéne príliš vysoká, dochádzalo by k vysušovaniu pokožky. Ďalším nežiaducim vplyvom pri tvrdej vody by bolo vyzrážaniu vodného kameňa, ktorý by sa usadzoval vo filtrácii a potrubia bazénu. To by mohlo viesť k opticky zakalené vode. Okrem toho má nízke pH vplyv aj na zníženie účinkov dezinfekčných prostriedkov.

Prípravky pre zníženie sú k dostaniu v tekutej forme, ale aj v podobe granulátov. Balenie majú rôzne veľkosti od malých až po veľké využívajúce sa v komerčnom prostredí.

Zvýšenie pH v bazéne

Ak je hodnota pH príliš nízka, môže dochádzať k nepríjemnému zápachu a tvorbe slizu dráždícího kožu a sliznicu. Dochádza totiž k tvorbe chlóramínu, teda viazaného chlóru. Nízke pH tiež spôsobuje koróziu kovových zariadení a tiež materiálov, ktoré obsahujú vápnik (to sú prevažne škáry).

Rovnako ako u prípravkov znižujúcich hodnoty, sú prípravky pre zvýšenie hodnoty pH dostupné v tekutej alebo granulátové podobe. Podľa veľkosti bazéna sú k zohnaniu v rôznej gramáži.

V prípade, že máte problémy so stabilizáciou pH, je k dostaniu špeciálny produkt pre stabilizovanie tejto hodnoty. Prípravok, ktorý nesie názov Stabilizátor pH zníži uhličitanovú tvrdosť vody a postará sa o stabilizácii pH v bazénovej vode.

Tabuľka hodnôt pH

Hodnota pHProblémy a riziká
8,5Môže dôjsť k zničeniu ochranného filmu ľudskej pokožky.
8,0Dôjde k vytvoreniu vápenného kvetu pri strednej a tvrdej vode, dôjde tak k zaneseniu filtra a zakalenie vody.
7,5Dochádza k oslabeniu účinkov dezinfekčných prostriedkov
6,6-7,0Ideálna hodnota pre bazénovú vodu.
6,5Chlór bude silne zapáchať a dráždiť sliznicu, dochádza totiž k uvoľneniu viazaného chlóru.
6,0Dôjde k hrdzaveniu materiálov z kovov a malty (škáry, vodiče z nerezovej ocele atď.).

2. Dezinfekcia vody

K samotnej dezinfekcii vody prejdite až v okamihu, kedy má vaše bazénová voda správnu hodnotu pH. Prípravky na dezinfekciu vody zabraňujú rastu rias a množeniu baktérií. Bazénová chémia proti riasam a baktériám je najčastejšie chlórová, jedná sa teda o chlórovú dezinfekciu bazénovej vody. Je však možné sa rozhodnúť aj pre bezchlórovú chémiu do bazénov.

Chlórová dezinfekcia

Chémia pre bazény na báze chlóru sa predáva v podobe tabliet, granúl alebo koncentrátu. V primeranom množstve nie je chlór zdravotne nezávadný, existujú však osoby, ktoré sú na chlór alergické. V tomto prípade je nutné siahnuť po bazénovej chémii bez chlóru, o ktorej si povieme viac na nasledujúcich riadkoch.

Prípravy na báze chlóru sa delia do dvoch kategórií: šokové nestabilizované a stabilizované.

Nestabilizovaný chlór šok

Spôsobuje šokové zvýšenie obsahu chlóru vo vode. Tento spôsob dezinfekcie vody je jednorazový. Používa sa najmä pri silnom znečistení vody po búrkach alebo pri uvedení bazéna do prevádzky.

Chlór šok je nestabilizovaný anorganický 70% granulát. Slovo nestabilizovaný znamená, že po rýchlom nástupe účinku tiež rýchlo vyprchá. Medzi jeho výhody patrí možnosť vyššieho dávkovania, bez toho aby hrozilo predávkovanie. Účinná látka, ktorú obsahuje je chloran vápenatý.

Stabilizovaný chlór

Je určený pre dlhodobé používanie v bazénovej vode. Oproti chlór šoku obsahuje menšie množstvo dezinfekčných látok (približne 60%), ale je stabilný, takže vo vode vydrží dlho a dlho účinkuje, je odolný proti vyšším teplotám a slnku. Pretože z vody nevyprchává, je dôležité dodržať správne dávkovanie, inak by mohlo dôjsť k predávkovaniu. Ak by k predávkovaniu došlo, je nutné použiť prípravky pre zníženie chlóru vo vode. Dlhodobé predávkovanie by viedlo k vybieleniu bazénu, zničenie schodov a zdravotným problémom plavcov. Stabilizovaný chlór by sa mal použiť ihneď po prvom napustení bazéna.

Použitie chlór šoku

Predtým, než sa rozhodnete prípravok použiť, zmerajte hladinu pH, alkalinitu aj hladinu chlóru v bazéne. Použitie je vhodné najmä pri veľkej záťaži, za ktorú sa považuje búrka alebo zarostení väčším množstvom rias.

Prípravok sa rozpúšťa vo vedierku a následne sa rovnomerne rozlieva pozdĺž okrajov bazénov. Dajte si pozor, aby bol prípravok úplne rozpustený, inak môže dôjsť k vybielenie škvŕn. Najvhodnejšia je aplikácia na noc. Nezabudnite nechať bežať filtráciu. Ďalšou možnosťou je však aj dávkovanie cez skimmer alebo zapnutú pieskovú filtráciu.

Dávkovanie prebieha podľa návodu, ktorý nájdete na etikete. Všeobecne sa u nestabilizovaných produktov odporúča použitie 70-90 g na 10 m3 v prípade, že uvádzate bazén do prevádzky. Rovnaké množstvo je možné dávkovať po silných búrkach alebo pri viditeľne znečistenej vode (riasy, mazľavá voda, mliečna alebo kalná voda). Chlór šok sa odporúča používať raz za 2-3 týždne.

Pre priebežnú dezinfekciu vody odporúčame používať chlórové tablety do bazéna. Do malých bazénov a víriviek sa používajú mini chlórové tablety. V tomto prípade sa obvykle dávkuje 1 tableta na 10 m3 vody. Potrebné informácie sa dozviete z pokynov výrobcu. Rýchlosť rozpúšťania je možné regulovať plavákom na tablety. Veľké tablety sa používajú do veľkých bazénov. 1 tableta je schopná ošetriť 20-30 m3 vody. Rovnako ako malé tablety sa aj tie veľké vkladajú do plaváku čiže dávkovača bazénovej chémie, kde sa rozpúšťa.

Vďaka pravidelnému používaniu tabliet sa zbavíte starostí s dávkovaním chémie, výdrž prípravku je zhruba týždeň. Tablety je možné tiež kúpiť v prevedení triplex, čo znamená, že sa táto bazénová chémia stará o vodu celkovo. Triplex tablety totiž obsahujú okrem chlóru aj vločkovač (priezračná voda) a algicid (zamedzuje rastu rias).

3. Odstránenie rias

To, že sa v bazéne začína tvoriť riasa, spoznáte podľa mazľavých stien. Ďalším typickým znakom je zelené až hnedé zafarbenie vody. V prípade, že má vaša voda vyrovnané pH aj dostatočné množstvo chlóru, je možné k likvidácii rias použiť algicid. Ide o špeciálny prostriedok, ktorý zamedzuje rastu rias. Algicid funguje ako prevencia proti vzniku, ak je váš bazén riasy už zarastený, je potreba šokové ošetrenie a mechanické očistenie. Potom je vhodné do vody aplikovať algicidný prípravok.

Algicid vyberajte s ohľadom na to, aký typ bazéna máte. Ak vlastníte vírivku alebo bazén s protiprúdom, používajte iba algicid nepenivý.

4. Rozjasnenie vody

Aj napriek tomu, že vo vode nevidíte žiadne nečistoty, môže sa vám zdať voda „neiskrivá“. Je to preto, že obsahuje mikroskopické čiastočky nečistôt, ktoré nezachytí filtrácia. Preto sa používa bazénová chémia s označením vločkovač. Spôsob aplikácie nájdete popísaný na obale. Vločkovač spôsobí to, že sa nečistoty vyzrážajú do kompaktného zhluku, s ktorým si poradí buď filtrácia, alebo je možné ich vysávať špeciálnym vysávačom.

Dobrá rada: Ak máte v bazéne kartušovú filtráciu a použijete tekutý vločkovač, filtráciu vypnite na tak dlho, kým sa nečistoty neusadí na dne bazéna. Zhluk nečistôt povysávajte bazénovým vysávačom.

Príčinou kalnej vody však môže byť aj skazená voda, nedostatočná filtrácia, nedostatočná dezinfekcia alebo problémy s tvrdosťou vody a vyzrážaním minerálnych látok.

Dôležitá je hodnota pH, pokiaľ nie je optimálna, nefunguje správne vami používaná dezinfekcia vody. Ak je dezinfekčné látky vo vode málo, dochádza k jej skazení, tým pádom sa vo vode tvorí optimálne podmienky pre vznik mikroorganizmov, baktérií a rias, ktoré spôsobujú kalnú až mliečnu vodu. Pri predávkovaní však môže dôjsť k vyzrážaniu chloranu vápenatého z chlór šoku. Preto je veľmi dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie chémie do bazénov tak, ako je uvedené na obale prípravkov.

Nezabudnite skontrolovať tiež pieskovú či kartušovú filtráciu. U pieskové môže dochádzať k zanášaniu piesku, čo vedie k zlej kvalite vody. Preto nezabudnite piesok každý rok meniť. S čistým pieskom sa vám znížia náklady na bazénovú chémiu. Rovnaký postup je aj u kartušové filtrácie. Nezabudnite ju vyčistiť, prípadne kúpiť novú.

K zakalenosti môže viesť aj tvrdosť vody. Preto si nezabudnite vyžiadať rozbor vody. V prípade, že bazén napúšťate zo studne, urobte si test na meranie tvrdosti vody a alkality. Postačí vám k tomu tester vo forme papierika. Ak je voda tvrdá, používajte prípravky pre zníženie tvrdosti, ktoré viažu minerálne aj železité prvky (vápnik, horčík, železo, mangán, meď.) Predídete tak zakalenia vody aj usadzovaniu vodného kameňa a železa na stenách a ďalšieho príslušenstvom bazéna.

Čistá voda v bazéne bez chémie

Ak trpíte alergiou na chlór je možné bazén udržovať aj bez chémie. Bezchlórová bazénová chémia, ktorá sa niekedy označuje aj ako kyslíková je síce šetrnejšie, ale jej účinky sú slabšie. Tento typ chémie funguje na báze aktívneho kyslíka. Rovnako ako chlórové odstraňuje riasy aj ďalšie nečistoty vo vode, ale jej nástup je dlhší a pôsobenie kratšie. Aj kvôli tomu je dôležité si do bazéna vybrať kvalitnejšie filtračný systém. Pri používaní kyslíkovej chémie sa musíte zmieriť s vyššími obstarávacími nákladmi.

Pre bežné domáce bazény je však dezinfekcia kyslíkovú chémiou dostatočná. Jej výhodou je to, že nedráždi pokožku a v bazéne sa môžu kúpať aj dojčatá a batoľatá. Aj pri pravidelnom používaní kyslíkovej chémie sa odporúča pri odstávke do skimmera čas od času vložiť chlórové tablety.

Viaczložková bazénová chémia

Bazénovú chémiu môžete zaobstarať vo variante 3v1 alebo i 5v1. Väčšinou sa jedná o chlórové tablety, ktoré sa pomaly rozpúšťajú, sú stabilizované a používajú sa k dlhodobej dezinfekcii bazénovej vody. Stabilizátor sa stará o to, aby chlór vyprchal čo najpomalšie. Na vyparenie chlóru má najväčší vplyv slnečné žiarenie, poveternostné podmienky a tiež teplota vody. Čím teplejšie je, tým rýchlejšie chlór vyprcháva. Na druhej strane existujú aj rýchlorozpustné tablety, ktoré slúžia na šokové zvýšenie hladiny chlóru v bazénoch.

Multifunkčné tablety väčšinou obsahujú okrem chlóru ešte ďalšie účinné látky, medzi ktoré patria vločkovač a algicid. Vločkovač rozjasňuje vodu a algicid zabraňuje tvorbe rias a mikroorganizmov. Vďaka tejto kombinácii by údržba vody mala byť takmer bezproblémová.

Často sa z etikiet tabliet môžete dozvedieť ešte o ďalších funkciách tabliet. Väčšinou sa však jedná len o marketingový ťah, ako tablety predať za čo najvyššiu cenu. Rozhodne by sme odporučili sa poradiť s odborníkmi či výrobcami. Dobré a prínosné rady ohľadne bazénovej chémie získate aj z recenzií a nezávislých testov.

Forma: tekutá, granulát, tablety

Forma zodpovedá tomu, čo vyrába výrobcu.

  • Roztok – jeho najväčšou výhodou je rýchle použitie, musíte však dodržiavať dávkovanie, ktoré odporúča výrobca. V niektorých situáciách je nutné roztok aplikovať aj niekoľkokrát týždenne, ak nemáte automatický dávkovač bazénovej chémie.
  • Tablety – udržujú vodu v dobrej kvalite až niekoľko dní, čím vám šetrí starosti s údržbou. Ich aplikácia je jednoduchá. Môžu sa rozpúšťať na hladine v plaváku, v chlorinátora alebo vo skimmeru. Rozpúšťajú sa 5-10 dní. Na rýchlosť rozpúšťania má vplyv teplota vody aj prietok.
  • Granulát – používa sa skôr nárazovo najmä pri riešení problémov a v prípade, keď bazén uvádzate do prevádzky. Jeho prednosťou je ľahká skladovateľnosť aj rýchle rozpúšťanie.

Dávkovač bazénovej chémie

Pre bazénovú chémiu existujú automatické alebo poloautomatické dávkovače. Automatika je veľmi jednoduchá a výrazne vám ušetrí čas aj náklady na prevádzku bazéna. Dávkovacie automatika je schopná merať aj dávkovať také množstvo chémie, ktoré vyhodnotí ako potrebné vzhľadom na stav vody. S kanistrami s chémiou je spojená za pomoci hadičiek. Môžete vďaka nej pohodlne upravovať pH, chlór alebo bezchlórovú chémiu. Do automatických dávkovačov sa používa tekutá chémia, ktorá je vhodná pre dávkovacie čerpadlá.

Poloautomatické dávkovače rovnomerne rozpúšťajú a dávkujú chlórové alebo multifunkčné tablety. Siahnuť môžete aj po klasických plavákoch, ktoré umožňujú manuálne dávkovanie. Plavák pláva po hladine a tableta v ňom sa rovnomerne rozpúšťa.

Ďalšie možnosti údržby bazénovej vody

Okrem chlórových prípravkov je možné vodu udržiavať aj inými spôsobmi. Tie spravidla nie sú toľko účinné, takže sa chémia čas od času musí použiť.

Dezinfekcia vody soľou

Slaná voda dokáže taktiež udržať bazénovú vodu „zdravú“. Nemusíte sa pritom báť, že by vás kúpanie v slanej vode vysúšalo alebo pálilo do očí. Koncentrácia soli v bazénovej vode je približne 0,4-0,5%, čo je sedemkrát menej, že je v morskej vode.

Do bazénov so slanou vodou je najvhodnejšie nainštalovať solonizační jednotku, ktorá funguje na princípe elektrolýzy. Dochádza tak k premieňania slanej vody na potrebné látky pre boj so znečistením. Zo slanej vody sa vytvorí plynný voľný chlór, ktorý nezapácha ako ten tradičný, nemení chuť vody a je šetrný k ľudskému organizmu. Solonizační jednotka stráži optimálnu slanosť vody a v prípade potreby vás upozorní na úpravu.

Solonizační zariadenie je možné umiestniť do už postaveného bazéna a tiež do už napusteného bazéna. Nie je teda potrebné ho vypúšťať. Inštalácia prebieha buď pomocou bazénových rúr z PVC alebo pomocou bazénových hadíc. Pripravte sa však na to, že v slanej vode rýchlejšie korodujú kovové časti. Kovové časti bazéna pre slanú vodu by mali byť vyrobené z kvalitnejšej ocele označené ako nerez AISI-316 alebo AISI-416. Základný typ nerezu pre bazény s klasickou vodou nájdete pod označením AISI-304.

Dezinfekcia pomocou UV lampy

Ďalšou možnosťou dezinfekcie vody je UV lampa, cez ktorú preteká voda. UV lúče potom vodu zbavujú mikroorganizmov. Údržba UV lampy nie je náročná, stačí ju čas od času utrieť handričkou. Používanie chlóru sa však nevyhnete, jeho využitie však bude ďaleko efektívnejšie. Vďaka UV lampe totiž bude spotreba chlóru o 70-80% nižšia.

UV lampa nedokáže okysličovať a vodu dezinfikuje len v prípade, že voda cirkuluje. Do vody je preto nutné pridávať okysličovacie prípravky, ďalej prípravky pre udržanie pH, algicid, vločkovač (flokulant) a maskovacích tvrdosti.

Ionizácia

Pri ionizácii dochádza k elektrolytickému rozpúšťanie elektródy obsahujúce meď a striebro. Do vody sa tak dostávajú ióny týchto kovov. Meď pôsobí proti vzniku rias, striebro ničí baktérie. Táto metóda sa využíva najmä v rodinných bazénoch. Nie je však najúčinnejšie, takže je potrebné vodu dočisťovať pridaním chlóru. Meď ani striebro nedokážu dokonale odstrániť vírusy a nemajú ani oxidačný účinok. Do vody budete musieť pridávať ešte okysličovacie prípravky, chémiu ovplyvňujúce pH, vločkovač a maskovacie tvrdosti.

Najčastejšie problémy bazénovej vody a ich riešenie

ProblémČo spôsobujeAko ho vyriešiť
Voda je číra, ale zelenáJedná sa o stopy medi z medeného vedenia, dochádza k tyrkysovému zafarbenie vody.Snažte sa hodnotu pH udržať v rozmedzí 7,0-7,4. Vodu ošetrite šokovým chlórom vo forme granulátu alebo tabliet. Hodnotu pH regulujte, pridávajte vločkovacie prípravok aj čerstvú vodu, nezabudnite nechať bežať obehové čerpadlo neprerušovane. Použite stabilizátor tvrdosti vody.
Voda s obsahom medi alebo železa nesie hnedé škvrnyNa vine sú stopy železa z napustenej vody, jedná sa o žltohnedé zafarbenie.Snažte sa hodnotu pH udržať v rozmedzí 7,0-7,4. Vodu ošetrite šokovým chlórom vo forme granulátu alebo tabliet. Hodnotu pH regulujte, pridávajte vločkovacie prípravok aj čerstvú vodu, nezabudnite nechať bežať obehové čerpadlo neprerušovane. Použite stabilizátor tvrdosti vody.
Voda v bazéne je kalná a hnedáNapúšťania voda obsahuje príliš železa.Snažte sa hodnotu pH udržať v rozmedzí 7,0-7,4. Vodu ošetrite šokovým chlórom vo forme granulátu alebo tabliet. Hodnotu pH regulujte, pridávajte vločkovacie prípravok aj čerstvú vodu, nezabudnite nechať bežať obehové čerpadlo neprerušovane. Použite stabilizátor tvrdosti vody.
Voda je zakalená a čiernaVo vode je vysoký obsah mangánu.Snažte sa hodnotu pH udržať v rozmedzí 7,0-7,4. Vodu ošetrite šokovým chlórom vo forme granulátu alebo tabliet. Hodnotu pH regulujte, pridávajte vločkovacie prípravok aj čerstvú vodu, nezabudnite nechať bežať obehové čerpadlo neprerušovane. Použite stabilizátor tvrdosti vody.
Voda je zakalená a mliečnaPríčinou môže byť za a) koloidné organické nečistoty – jemný zákal, za b) anorganická tvrdila.Riešení bodu a) chlórovanie, pridanie vločkovacího prípravku a stále pracujúci obehové čerpadlo. Riešenie bodu b) upravenie pH, pridanie vločkovacího prípravu a stále pracujúci obehové čerpadlo.
Klzké steny bazénaRiasyChlórujte a pridajte prípravok na hubenie rias.
Drsné steny bazénaUsadzovanie vodného kameňa.Usadeniny je potrebné odstrániť tak, že vypustíte bazén, použijete hĺbkový čistiaci prípravok a hodnotu pH budete udržiavať v rozmedzí 7,0-7,4.
Chlórový zápach a podráždenie očíVo vode sa nachádza viazaný chlór.Skontrolujte hladinu chlóru, prípadne upravte a zvýšte prívod čerstvej vody.
Silne peniace voda pri bazéne s protiprúdomDo vody sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostali algicídy alebo zvyšky prípravkov na zazimovanie bazénov.Zvýšte prívod čistej vody a vyhnite sa používaniu čistiacich prostriedkov pre domácnosť.
HrdzaHodnota pH je príliš nízka.Upravte hodnotu pH na rozmedzí 7,0-7,4.

Čistenie a údržba bazéna

Aby bol bazén v skvelej kondícii čo najdlhšie, je potrebné o neho pravidelne starať. Preto sa odporúča ho najmenej 1x za rok vypustiť a dôkladne vyčistiť špeciálnymi prípravkami. Aj napriek tomu, že je voda priezračne čistá, je dobré steny a dno zbaviť vápenatých usadenín a nečistôt. Zbavíte sa tak mikroorganizmov a rias. Vďaka vločkovacímu prípravku sa zbavíte aj tých najmenších nečistôt, ktoré nezachytí ani filter.

Rozhodne sa neodporúčame používanie čistiacich prípravkov do domácnosti. Vždy siahnite len po tých určených do bazénov. Prípravky do domácnosti by mohli viesť k zakalenie a spenenie vody. Navyše by mohli poškodiť bazénovú fóliu.

  • Hĺbkovo čistiace prípravky – odstraňujú vápnik, zhrubnutých vrstvy, riasy a zafarbenie dohneda.
  • Stabilizátor tvrdosti – bojuje proti usadzovaniu vápnika, chráni filtračné zariadenia, výmenníky tepla a vedenie. Jeho použitie je príznačné v prípade, že bazén napúšťate podzemnou vodou alebo vodou zo studne.
  • Štartovacie sady – obsahujú všetko, čo potrebujete pre optimálnu starostlivosť o vodu.
  • Tekutý vločkovač – je možné ho používať so všetkými systémami dávkovanie v bazénoch, ktoré fungujú na základe hydroxid-chloridu hlinitého.
  • Vločkovacie kartuše – jedná sa o pevný prípravok pre pieskové filtre.
  • Flock Bock – gélové bloky, ktoré fungujú ako vločkovacie prípravky. Rozpúšťaním dochádza k spojeniu nečistôt do veľkých vločiek, ktoré následne zachytí pieskový filter.

Dobrá rada: U kartušových filtrácií sa vločkovače neodporúčajú, pretože môžu zlepovať papierové kartuše.

Dôležité otázky a odpovede

S obstaraním bazénov často vznikajú otázky, či je potreba filtrácie a či je v prípade prítomnosti filtrácie potreba používať aj chémiu do bazéna alebo sa voda zaobíde aj bez nej. Otázok je však viac, takže vám na tie, ktoré súvisia s bazénovou chémiou, prinášame odpovede.

Musí mať bazén aj filtráciu?

Filtrácia bazéna je dôležitá pre jeho bezproblémový chod. Voda by cez filtráciu mala prejsť aspoň 2x denne. Doba cyklu by pritom nemala byť dlhšia ako 4-5 hodín. Najvhodnejšie filtráciu teda vyberajte podľa objemu bazénu a výkonu filtra. Rozhodne je lepšie, aby filtračná stanica bola skôr ľahko predimenzovaná než poddimenzovaná.

Aký je rozdiel medzi kartušovou a pieskovou filtráciou?

Kartušová filtrácia je vhodnou voľbou pre malé nadzemné bazény. Výkony filtrov obyčajne zodpovedajú bazénom s objemom do 5 m3. Väčšia bazény však vyžadujú filtráciu pieskovú, ktorá zaisťuje dokonalú cirkuláciu a odfiltrovanie nečistôt.

Je nutné používať bazénovú chémiu, aj keď je v bazéne filtračné zariadenie?

Aby voda v bazéne bola vždy a dlho čistá, je potreba kombinovať oba dva udržujúce prostriedky. Teda filtráciu a bazénovú chémiu. Dôležitá je správna hladina chlóru i pH.

Počas horúcich letných dní nezabudnite používať vhodné opaľovacie prípravky, a to nielen, keď sa nachádzate pri bazéne. O tom, ako vybrať ten najvhodnejší sme sa rozpísali tu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo