Ako vybrať ďalekohľad

Ďalekohľad je vynikajúcim pomocníkom ako na výlety do prírody, tak aj pre ochranca prírody, moreplavca, poľovníkov, ornitológov či návštevníkov športových alebo kultúrnych udalostí. Ak uvažujete o jeho kúpe, ale neviete si rady s výberom, radi vám v nasledujúcom článku poradíme. Dozviete sa všetko o jednotlivých typoch, parametroch a funkciách ďalekohľadov.

Test zaujímavých ďalekohľadov 2020

Olympus 10X50 DPS I

Použitielovecký
Typbinokulár
Zväčšenie10x
Priemer objektívu50 mm
Šírka zorného poľa114 m
Hmotnosť855 g
Vodeodolnosťáno

Tento model je vynikajúcou voľbou vo svojej cenovej kategórii. Hoci ho výrobca radí do kategórie loveckých ďalekohľadov, jedná sa o univerzálny binokulár vhodný pre oveľa širšie využitie (turistiku, šport, cestovanie, ornitológie atp.).

Disponuje až 10x priblížením, dobrou svetelnosťou, vysokou ostrosťou obrazu a dioptrickou korekciou. Je dodávaný spolu so základným polstrovaným púzdrom. Užívatelia si tiež chváli jednoduché nastavenie a ovládanie. Výrazným pozitívom je tiež na dotyk príjemná povrchová úprava, ktorá zároveň zabraňuje kĺzaniu v rukách.

Medzi nedostatky patrí predovšetkým vyššia váha a krytky, ktoré nie sú pevne spojené s telom prístroja, a hrozí teda väčšie nebezpečenstvo ich straty. Užívateľom sa tiež nepáči popruh na zavesenie ďalekohľadu okolo krku. Ten je príliš úzky a pre dlhšie nosenie nevhodný. Drobným mínusom je tiež fakt, že k prístroju nie je dodávaný handričku na čistenie optiky.

Žiadne z týchto nedopatrenia sa však priamo netýka funkčnosť prístroja. Pokiaľ teda zháňate ďalekohľad skôr pre všeobecné využitie, požadujete vysoký výkon za slušnú cenu a nemáte príliš veľa skúseností, ale chcete kvalitný prístroj, odporúčame vám tento model.

Zistiť cenu

Celestron Upclose G2 10×25

Použitieuniverzálny
Typmonokulár
Zväčšenie10x
Priemer objektívu25 mm
Šírka zorného poľa100 m
Hmotnosť312 g
Vodeodolnosťáno

Najlacnejšie z testovaných modelov. Tento univerzálny monokulárný ďalekohľad 10×25 so sebou môžete vziať ako do prírody, tak na športovú akciu atp. Základnými prednosťami tohto prístroja sú jeho cena, hmotnosť a rozmery. Z tohto dôvodu je ideálny do batohu na cesty alebo na prechádzky prírodou, kedy ho jednoducho schováte do vrecka.

Výrazným nedostatkom sú však sklá, od nich sa odráža svetlo tak nešikovne, že ak chcete sledovať obraz na väčšie vzdialenosti, je veľmi zle viditeľný. Ďalekohľad tak stráca svoj účel. Nevýhodou je tiež to, že nemá krytky na objektív a okulár, môže teda ľahšie dôjsť k poškriabaniu či znečisteniu prachom.

Tento model je preto vhodný snáď len pre tých užívateľov, ktorí uprednostňujú skutočnosť, že ho môžu schovať do vrecka a príliš im nezáleží na kvalite obrazu.

Zistiť cenu

Celestron UPClose G2 10×25

Použitiehvezdársky
Typmonokulár
Zväčšenie200x
Priemer objektívu50 mm
Šírka zorného poľavariabilná
Hmotnosť3600 g
Vodeodolnosťnie

Tento hvezdársky ďalekohľad je vhodný ako pre začiatočníkov z radov dospelých, tak pre deti. Jedná sa o achromatický refraktor, s ktorým možno pomerne kvalitne sledovať objekty nočnej oblohy, ale aj pozemné ciele.

Je vybavený antireflexnou vrstvou a hľadáčikom, pomocou ktorého najskôr vyhľadáte objekt, ktorý chcete pozorovať, a až následne ho zaostríte. Samozrejmosťou je kovový statív. Súčasťou balenia je potom tiež sada plagátov s tematikou slnečnej sústavy, kniha Vidieť všetko, mapa hviezdnej oblohy, kompas a manuál v slovenskom jazyku.

Jedinou nevýhodou je materiál, z ktorého je zhotovený tubus hľadáčika, ktorý môže byť náchylný k poškodeniu.

Ovládanie je veľmi jednoduché, preto ak nemáte žiadne skúsenosti so sledovaním oblohy alebo hľadáte zaujímavú detskú hračku, je tento teleskop dobrou voľbou.

Zistiť cenu

Meopta MeoStar B1 8×56

Použitielovecký
Typbinokulár
Zväčšenie8x
Priemer objektívu56 mm
Šírka zorného poľa111 m
Hmotnosť1120 g
Vodeodolnosťáno

Tento binokulár sa pohybuje už v strednej cenovej kategórii, čomu zodpovedá aj kvalita a pridané funkcie. Primárne je určený pre lov a poľovníctvo. Poskytuje totiž vynikajúci výkon pri pozorovaní v zhoršených svetelných podmienkach.

Môže sa pochváliť mimoriadne dobrou svetelnosťou, vodotesnosťou, telom z pevnej hliníkovej zliatiny či plnením dusíkovú atmosférou, ktorá zabraňuje vnútornému roseniu optiky. Samozrejme nechýba ani dioptrická korekcia a niekoľkonásobná antireflexná vrstva. Mimo to sa veľmi pohodlne drží v ruke.

Jedinou nevýhodou je vyššia váha a vysoká cena, ktorá však zodpovedá kvalite. Ak teda hľadáte kvalitný lovecký ďalekohľad a nevadí vám vyššie investície, je tento model veľmi dobrou voľbou.

Zistiť cenu

Pulsar Helion XQ38F

Použitielovecký
Typmonokulár
Zväčšenievariabilné (3,1-12,4x)
Priemer objektívu32 mm
Šírka zorného poľavariabilná
Hmotnosť450 g
Vodeodolnosťáno

Tento prístroj sa radí do kategórie veľmi drahých ďalekohľadov, jeho funkcie a kvalita obrazu tomu však plne zodpovedajú. Ideálny je pre všetkých lovcov či milovníkov zvierat. Vďaka zabudovanej termovízii dokáže sprostredkovať vysoko kvalitné tepelné rozloženie pozorovaného obrazu. Je tiež vybavený Wi-Fi a je plne kompatibilný s mobilnými zariadeniami s operačnými systémami Android či iOS.

Zväčšenie i zorné pole sú variabilné, možno ich teda podľa potreby prispôsobiť. S prístrojom môžete tiež vo vysokej kvalite fotografovať či natáčať video (disponuje pamäťou 8Gb). Dáta môžete následne preniesť buď pomocou USB či Wi-Fi. Zaujímavou funkciou je tiež možnosť prenosu snímaného obrazu v reálnom čase s využitím bezplatnej mobilnej aplikácie Stream Vision.

Prístroj je tiež vybavený diaľkomerom a bezdrôtovým diaľkovým ovládačom, samozrejmosťou je vodotesnosť. Užívatelia si chvália jednoduchú obsluhu, výdrž batérie, hmotnosť, veľkosť a predovšetkým vynikajúcu kvalitu obrazu.

Jedinou nevýhodou môže byť vysoká cena. Ak si však potrpíte na vynikajúcu kvalitu a mnohé zaujímavé funkcie (foto, video, termovízia a ďalšie), rozhodne vám prístroj odporúčame.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Základné rozdelenie podľa konštrukcie

Najjednoduchšie rozdelenie ďalekohľadov vychádza z ich konštrukčného riešenia, konkrétne či sú určené pre dve či len pre jedno oko, podľa toho sa delia na prístroje:

 • binokulárne
 • monokulárne

Ďalšie delenie potom vychádza zo spôsobu, akým je konštruovaný objektív. Ide o:

 • refraktory
 • reflektory

Binokulárne ďalekohľady

Ide o prístroje, ktoré sú určené pre pozorovanie oboma očami, čo je tiež ich veľkou prednosťou. Pri sledovaní obrazu totiž využijete obe mozgové hemisféry, výsledný obraz je preto prirodzene plastický a získate tiež lepší odhad vzdialenosti.

Väčšinou však prístroje tohto typu umožňujú menšie priblíženie (ako tzv. monokuláry). To možno však vnímať tiež ako výhodu. Malé priblíženie totiž eliminuje trasenie obrazu a poskytuje tiež väčší zorný uhol, čo sa hodí predovšetkým pri pozorovaní pohyblivých cieľov.

Výhody a nevýhody

 • plastický obraz
 • lepší odhad vzdialenosti
 • väčší zorný uhol
 • menšie priblíženie

Monokulárne ďalekohľady

Na rozdiel od binokulára sú monokuláry určené pre pozorovanie iba jedným okom a vyznačujú sa veľkým priblížením. Ideálne sú teda pre sledovanie obrazu vo veľkej vzdialenosti. Trpí však všetkými nedostatkami, ktoré sme už uviedli vyššie: trasom obrazu (ktorý je už od priblíženia 12x a viac v rukách neudržateľný), nízku svetelnosťou a menším zorným uhlom. Veľmi často sú tiež vybavené statívom alebo sa odporúča ich pri pozorovaní aspoň používať s pevnou oporou (napríklad opreté o strom).

Niektoré monokuláry umožňujú výmenu okulárov, ktoré sú prispôsobené pre najrôznejšie použitie (napríklad fotenie pod vodou). Veľkou výhodou je pomerne široká ponuka najrôznejších predsádok a adaptérov umožňujúcich prepojenie ďalekohľadu s najrôznejšími fotoaparátmi či zrkadlovkami.

Pretože monokuláry umožňujú pozorovať obraz na veľké vzdialenosti, používajú sa spravidla pre nejakú konkrétnu činnosť: sledovanie nočnej oblohy, fotografovanie cez teleskop, u ozbrojených zložiek, polícia a pod.

Výhody a nevýhody

 • väčšie priblíženie
 • nie je potreba nastavovať dioptrickú korekciu
 • možnosť pripevniť fotoaparát
 • ne sprostredkujú priestorový vnem
 • nevhodné pre použitie bez statívu
 • vyššia hmotnosť

Refraktory

Jedná sa o šošovkové ďalekohľady, čo znamená, že vnútornú optiku tvorí sústava šošoviek. Tieto prístroje však trpí farebnou vadou, ktorá sa vyrovnáva použitím ďalších šošoviek (nazývajú sa achromatické). Nájdeme je preto predovšetkým medzi hvězdářskými ďalekohľady.

Reflektory

Tu ide o zrkadlové ďalekohľady, ktoré používajú namiesto šošoviek sústavu zrkadiel. Sú na rozdiel od refraktorom ľahšie, lacnejšie a menšie, netrpia tiež farebnú vadou. Stretávame sa s nimi preto omnoho častejšie.

späť na začiatok ↑

Dôležité parametre

Výberu správneho typu prístroja by malo predchádzať oboznámenie so základnými parametrami, ktoré úzko súvisia so spôsobom využitia. Sú nimi:

 • zväčšenie
 • svetelnosť
 • zorné pole
 • typ skiel
 • hmotnosť
 • materiál

Zväčšenie

Zväčšenie (či priblíženie) je základný parameter, kvôli ktorému si prístroj kupujeme predovšetkým. Túto hodnotu reprezentuje prvá číslica v označení ďalekohľadu, teda v označení napríklad 7×50 pozorovaný obraz vidíme zväčšený sedemkrát, objekt vzdialený 700 metrov sa javí, ako by sme ho pozorovali zo 100 metrov.

Existuje ako zväčšenie pevné (fixné), reprezentovanej iba raz číslicou (napr. 12x), tak variabilné, ktoré nájdeme u ďalekohľadov so zoomom (to sa označuje dve číslice v danom rozmedzí, napríklad 8-20x).

Pre bežné použitie je dobré zvoliť zväčšenie 6x až 9x, maximálne však 12x. Hoci si ľudia často myslia, že čím väčšia je zväčšenie, tým lepšie, nie je to pravda. Pri väčšom priblížení ako je 12x, je nutné použiť statív, z dôvodu prirodzeného chvenia rúk totiž nemožno udržať stabilný obraz.

Okrem toho tiež veľké zväčšenie zmenšuje zorný uhol, znižuje kvalitu obrazu (kvôli nízkej svetelnosti) a zbytočne unavuje oči. Pre bežné použitie je teda zbytočné pátrať napríklad po ďalekohľadu 20×50.

Odporúčame vám si pred nákupom rozmyslieť, čo budete najčastejšie pozorovať, a podľa toho zvoliť hodnotu zväčšenia. Pre horšie svetelné podmienky (ráno, večer či za nepriaznivého počasia) odporúčame zväčšenie 7x alebo 8x.

Svetelnosť

Svetelnosť súvisí s priemerom predných šošoviek objektívu v milimetroch a jedná sa o druhé číslo v označení ďalekohľadu (napríklad z hodnoty 20×60 môžeme vyčítať, že priemer šošoviek je 60 mm). Pritom čím väčšia je priemer šošovky, tým vyššia bude miera svetelnosti, a tým vyššia bude viditeľnosť a kvalita obrazu (predovšetkým za zhoršených svetelných podmienok napríklad za šera, hmly alebo v hlbokom lese).

Ani v tomto prípade však neplatí, že čím vyššia je miera svetelnosti, tým lepšie. Veľké priemery šošoviek ďalekohľadu totiž výrazne zvyšujú jeho váhu. Pre bežné použitie preto úplne dostačuje priemer objektívu v rozmedzí 46-55 mm.

Zorné pole

Zorné pole je obraz, ktorý prehliadneme naraz bez zmeny smeru pohľadu. Šírka zorného poľa sa uvádza v metroch na vzdialenosť 1000 m (napríklad 110/1000 m).

Čím väčšia je zväčšenie, tým menšia je zorný uhol, a tým menšia je teda veľkosť priestoru, ktorú nám je schopný ďalekohľad naraz sprostredkovať. Napríklad pri prístroji so zväčšením 8x je zorné pole široké 110-140 m, avšak pri zväčšení 10x už len 90-120 m.

Širokouhlé ďalekohľady sa nazývajú všetky prístroje, ktoré majú veľké zorné pole. Tieto modely nájdu svoje uplatnenie najčastejšie pri najrôznejších športoch, v prírode alebo poľovníctva. Často sa tiež tieto prístroje označujú skratkou Ww (Weitwinkel).

Typ skiel

Použitý typ skla má samozrejme vplyv na kvalitu zobrazenia pozorovaného obrazu, je preto dobré pri výbere zohľadniť aj tento parameter. Na trhu nájdete dva základné druhy skiel:

 • boro kremičité sklo
 • báryové korunové sklo

Boro kremičité sklo (BK7) nájdeme u lacnejších modelov. Ideálne je pre použitie za dobrých svetelných podmienok (najlepšie cez deň za slnečného počasia).

Barylové korunové sklo (BaK4) sprostredkuje vynikajúci obraz celého zorného poľa, používajú sa preto u drahších prístrojov, ktoré sú často opatrené tiež antireflexnou úpravou pre ešte lepší obraz aj za zhoršených svetelných podmienok.

Hmotnosť

Predovšetkým pre využitie v prírode, športu či turistike je tento údaj dôležitý. Hmotnosť malých vreckových ďalekohľadov sa pohybuje medzi 200-300 g. Klasické modely s priemerom objektívu 30 mm však váži už okolo 500 g (s objektívom 40 mm potom 650 g a objektívy 50 mm už dokonca okolo 800 g).

Avšak výslednú hmotnosť prístroja neovplyvňuje iba veľkosť objektívu, ale aj kvalita použitej optiky a mechaniky. S kvalitou v tomto prípade rastie tiež váha ďalekohľadu. Je však potrebné podotknúť, že tieto modely sa bežne nevyužívajú v prírode či pri športe, a nie je teda potrebné s nimi často manipulovať.

Materiál

Hoci sa nám to na prvý pohľad nemusí zdať, veľmi podstatný je aj materiál, z ktorého je daný model zhotovený. Jednotlivé materiály totiž majú výrazný vplyv na kvalitu obrazu, a to preto, že každý z nich má inú tepelnú rozťažnosť.

Predtým bolo možné naraziť na kvalitné mosadzné ďalekohľady, dnes je však kvôli úspore hmotnosti ideálnym riešením napríklad zliatina hliníka a umelej hmoty či moderný druh umelej hmoty s plnivami (akými sú granit či keramika).

späť na začiatok ↑

Použitie ďalekohľadu

Pred nákupom si vždy ujasnite, k akému účelu ho budete ďalekohľad najčastejšie používať. Je zrejmé, že odlišný typ prístroja využije ornitológ, iný turista či amatérsky astronóm. Nižšie preto nájdete odporúčanie, aké typy ďalekohľadov sú najvhodnejšie pre najrôznejšie záujmové oblasti, v ktorých je môžete využiť:

 • turistické
 • ornitologické
 • poľovnícké
 • divadelné
 • športové
 • námorné
 • vojenské
 • pozorovacie
 • detské

Turistické ďalekohľady

Ďalekohľad vhodný pre turistiku by mal byť kompaktný, ľahký, malý a odolný. Väčšinou sa jedná o modely binokulárne o zväčšenie 7-10x s priemerom objektívu 21-42 mm. Veľmi dôležitým parametrom je aj odolnosť proti otrasom aj inému mechanickému poškodeniu, je preto dobré voliť pogumovaný povrch. Praktická môže byť tiež vodeodolnosť.

Ak by ste chceli skutočne malý vreckový ďalekohľad, budete musieť znížiť svoje nároky na zväčšenie a priemer šošoviek.

Ornitologické ďalekohľady

Pozorovať vtáctvo môžete aj kvalitným turistickým binokulárom – budete vďaka nemu oveľa pohotovejší a vďaka malým rozmerom a nízkej váhe ho môžete nosiť napríklad zavesený na krku.

Problém turistického ďalekohľadu je však v malom priblížení a zlej viditeľnosti za šera. Preto ak sú pre vás tieto parametre dôležité, kúpte si radšej monokulár so statívom. Vďaka nemu si budete môcť dopriať omnoho väčšie zväčšenie aj kvalitné pozorovanie vtáctva za horších svetelných podmienok. Odporúčame varianty ďalekohľadov: 7×35, 10×50 či 12×50.

Poľovnícké ďalekohľady

Podobne ako turistické bývajú ďalekohľady pre poľovníkov častejšie binokulárne (možno ale tiež nájsť monokulárny so statívom). U tohto typu je dôležitá predovšetkým svetelnosť a priblíženie. Je preto lepšie zvoliť väčší priemer šošoviek (najlepšie v rozmedzí 46-63 mm) a väčšie zväčšenie (8-11x). Ideálne varianty ďalekohľadov sú tieto: 8×50, 8×56, 9×63 alebo 10×50.

Ďalším dôležitým kritériom je odolnosť prístroja. V tejto kategórii preto nájdete spravidla pogumované vodeodolné prístroje, vyhotovené najčastejšie v krycích farbách (často zelenej či čierne).

Divadelné ďalekohľady

Aj v tomto prípade si môžete vybrať medzi variantou: monokulárne a binokulárne. Vždy sa ale jedná o malé a kompaktné prístroje, ktoré ľahko schováte do vrecka či kabelky. Pretože vzdialenosť v divadle nie je nijako závratná, u tohto typu prístroja postačí priblíženie spravidla 3-4x. Vhodné sú napríklad varianty 4×21 či 4×30.

Športové ďalekohľady

Najčastejšie sa jedná o binokulárne prístroje, ktoré vám umožňujú lepší prehľad a sú tiež pohotovejší. Priblíženie voľte podľa toho, čo budete pozorovať. Pre halové športy postačí priblíženie iba 4x, kdežto u vonkajších športov sa môže hodiť aj priblíženie 20x.

Námorné ďalekohľady

Prístroje, ktoré využijete pri vodných športoch prípadne pri cestovaní po vode, by mali byť vodotesné (alebo aspoň vodeodolné). A pretože sú tieto prístroje určené do zlých svetelných podmienok, ktoré na vode často panujú (hmla, šero a pod.), Mali by byť opatrené veľkými šošovkami (s priemerom 50-63 mm). Zväčšenie potom voľte najlepšie medzi 7-10x.

Je dobré myslieť aj na užitočné doplnkové funkcie. Môžete si zaobstarať ďalekohľad s diaľkomerom či kompasom. Zvoľte tiež výraznú farbu prístroja. Žltá je ideálna, pri páde do vody ho totiž vždy dobre uvidíte. Pre tento prípad si môžete zaobstarať model opatrený plávajúcim pásom, ktorý prístroj udrží na hladine.

Vojenské ďalekohľady

Vojenské ďalekohľady nájdu svoje využitie v armáde, pri bezpečnostných zložiek, ale aj medzi adrenalínovými nadšenci či turistov. Medzi ich výhody totiž patrí veľmi nízka váha, odolnosť proti pádom, pogumované telo a často aj doplnkové funkcie, akými môžu byť nočné videnie, diaľkomer, vodotesnosť a ďalšie.

Hvezdárske ďalekohľady

Hoci narazíte aj na binokulárne varianty, vyrábajú sa predovšetkým monokulárne so statívom. Kvôli veľkému priblíženie, ktoré je pre astronomické ďalekohľady typické, totiž nie je možné udržať ich v ruke.

Detské ďalekohľady

Úplne špecifickou kategóriu tvoria detské ďalekohľady, ktoré sú používané buď iba ako hračka (tj. mie sú opatrené príslušnou optikou), alebo sú uspôsobené ako pozorovacie (tj. sú opatrené štandardné sklenenou optikou).

Do druhej skupiny patria napríklad veľmi obľúbené pozorovacie ďalekohľady pre deti. Tieto prístroje sú výrazne lacnejšie a jednoduchšie ako bežné teleskopy. Detské pozorovacie ďalekohľady však môžu poslúžiť aj úplným začiatočníkom z radov dospelých, ktorí nechcú do takého prístroja investovať príliš veľa peňazí.

späť na začiatok ↑

Príslušenstvo a výbava

Pri výbere sa zamerajte aj na príslušenstvo a doplnkové funkcie, ktoré vám môžu veľmi uľahčiť manipuláciu a prácu s ďalekohľadom. Pripravili sme preto pre vás prehľad základných doplnkov a funkcií, ktoré niektoré modely ponúkajú:

 • púzdro
 • krytky objektívov a okulárov
 • anatomická očnice
 • dioptrická korekcia
 • antireflexná úprava
 • zoom
 • permafokus
 • plnenie dusíkom
 • nočné videnie
 • filtre

Puzdro

Kvalitné puzdro na ďalekohľad oceníte najmä, ak ho budete používať v prírode, na cestách či pri športe. Ideálne je vodeodolné a pevné puzdro, ktoré možno ľahko pripevniť k odevu či batohu a má šnúrku pre zavesenie na krk.

Krytky na objektívy a okuláre

Existuje veľké množstvo krytiek na objektívy i okuláre. Ochránite ich tak pred dažďom, prachom, ale niektoré slúžia aj ako slnečná či dažďová clona.

Anatomická očnice

Anatomická gumová očnica slúži ako ochranná clona, ​​ktorá zamedzuje vniknutiu nežiaduceho svetla do okuláru, a zároveň udržuje správnu vzdialenosť oka od okuláru.

Dioptrická korekcia

Dioptrická korekcia je vynikajúci a nevyhnutnou funkciou pre všetkých, ktorí nosia okuliare. S jej pomocou možno obraz doostriť tak, aby bol pre oči konkrétneho pozorovateľa príjemný. Obvykle je možné obraz regulovať v rozsahu 2-5 dioptrií.

Antireflexná úprava

Antireflexná úpravu tvorí tenká vrstva fluoridu magnézia, ktorá zabraňuje odleskom, dokáže odfiltrovať značnú časť nežiaduceho ultrafialového žiarenia, chráni pred poškriabaním a zároveň umožňuje väčšiu prienik svetla sklom šošovky.

Zoom

Ďalekohľady so zoomom umožňujú tzv. variabilné zväčšenie, nezväčšujú teda napríklad len 8x, ale napríklad v rozmedzí 8-14x. Priblíženie väčšie ako 12x sa však prejavuje silným trasením obrazu, a je teda vždy potrebné použiť statív. Premenlivé priblíženia (zoom) je preto zvyčajne typické pre monokuláry (teleskopy) so statívom.

Samozrejme možno zohnať tiež binokulár so zoomom, tu sa však jedná skôr o marketingový ťah, ako prilákať ďalších zákazníkov. Ak vynecháme totiž hlavnú prednosť, a totiž možnosť sledovať objekt ako nablízko, tak aj v diaľke, nájdeme skôr nevýhody. Premenlivé priblíženie totiž výrazne znižuje kvalitu obrazu a svetelnosť, prístroj je tiež oveľa drahšie, ťažšie a náchylnejšie na poškodenie pri páde. Navyše pri rovnakom priblížení dokáže zobraziť zorné pole menšie až o 30% než ďalekohľad s fixným priblížením.

Permafokus

Permafokus znamená, že prístroj nie je možné zaostriť, cielene mu teda chýba zaostrovací koliesko a tiež dioptrická korekcia. Nájdeme ho iba u binokulára, ktoré sú určené pre akčné aktivity (napríklad štadiónové športy, more atp.). Hodí sa jednoducho všade tam, kde na neustále zaostrovanie nie je čas či kde je prístroj používaný viacerými ľuďmi.

Tieto modely sú väčšinou trvalo zaostrené od 20 m do nekonečna. Hoci u nich nemôžeme počítať s dokonalou ostrosťou obrazu, pre vyššie uvedené aktivity sú ideálne.

Plnenie dusíkom

Dusík zabraňuje optike ďalekohľadu vnútornému zahmlievaniu. Tieto prístroje sú teda veľmi vhodné pre využitie aj v extrémnejších podmienkach.

Nočné videnie

Pre všetkých, ktorí potrebujú používať ďalekohľad aj v noci, sú určené prístroje s nočným videním, ktoré sú založené na princípe práce so zvyškovým svetlom v okolí (napríklad z mesiaca, hviezd a pod.). Hojne sa využívajú napríklad medzi poľovníkmi či u bezpečnostných zložiek.

Filtre

Pokiaľ chcete pri pozorovaní zvýrazniť detaily určitého objektu a zároveň potlačiť nežiaduce vplyvy, siahnite po niektorom z filtrov. Jedná sa predovšetkým o filtre vhodné na pozorovanie nočnej oblohy, využijú je teda predovšetkým majitelia hvezdárskych ďalekohľadov.

Ponuka je pomerne široká:

Mesačný filter znižuje jas Mesiaca, a to predovšetkým v jeho pokročilejšie fáze.

Slnečný filter je pri sledovaní Slnka absolútne nevyhnutnou pomôckou. Pri sledovaní Slnka bez neho sa totiž vystavujete nebezpečenstvu vážneho poškodenia zraku. A opäť obdobne ako Mesačný filter výrazne znižuje slnečné jas.

UHC filter je druh mlhovinového filtra, ktorý prepúšťa iba vlnovej dĺžky, ktoré vyžarujú emisné hmloviny, pričom ostatné vlnové dĺžky (verejné osvetlenie a ďalšie rušivé vplyvy) potlačí. Hmlovina teda na oblohe krásne vynikne.

OIII filter funguje podobne ako UHC filter, prepúšťa však ešte menej vlnových dĺžok (iba okolo spektrálne čiary OIII). Maximálne teda zvyšuje kontrast emisných a planetárnych hmlovín.

Filter H-Alfa je ďalším typom mlhovinového filtra, ktorý prepúšťa žiarenie okolo spektrálne čiary H-Alfa. Využívajú sa hlavne pri fotografovaní či pri pozorovaní Slnka.

Filter H-Beta umožňuje pozorovať aj veľmi slabé hmloviny. Tento typ prepúšťa svetelné žiarenie H-Beta, obloha sa teda pri pozorovaní javí ako veľmi tmavá, vďaka čomu možno uvidieť aj hmlovinu, akou je treba Konská hlava.

Širokopásmový filter je ideálny pre pozorovanie vzdialeného vesmíru, dokáže totiž veľmi dobre odfiltrovať umelé osvetlenie a zároveň zachovať jas hviezd a hmlovín.

Najrôznejšie farebné filtre zase využijete pri pozorovaní planét a ich detailov. Farby vyberajte vždy podľa toho, čo budete pozorovať (pre červené škvrny na Jupiteri je napríklad vhodný zelený filter atp.).

Polarizačný filter sa hodí pri pozorovaní najrôznejších jasných objektov (Mesiac, veľké planéty, prípadne denné obloha), znižuje totiž celkové množstvo svetla vnikajúceho do okuláru.

Fotografické filtre sú ideálne na fotografovanie nočnej, ale aj denné oblohy. Veľmi účinne potláčajú svetelné znečistenie, fotografované objekty sú preto ostrejšie a jasnejšie.

späť na začiatok ↑

Ďalekohľady podľa ceny

Nižšie prinášame tri základné cenovej kategórie, z ktorých môžete vyberať:

V najnižšej cenovej kategórii ďalekohľadov do 400 € sa nachádzajú ako prístroje za desať eur, ktoré sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí ich používajú len občasne a nepotrebujú kvalitný obraz ani viditeľnosť v horších svetelných podmienkach, tak aj prístroje za niekoľko stoviek.

Všeobecne možno povedať, že najčastejšie tu narazíte na poľovnícke, turistické a vreckové ďalekohľady, teda prístroje pre bežných užívateľov. Zväčšenie sa u nich pohybuje približne do hodnoty 10x, priemer potom okolo 42 mm.

Do 1 000 € zoženiete už veľmi kvalitné prístroje. Jedná sa predovšetkým o modely určené pre lov, pozorovanie zveri či nočnej oblohy, nájdete tu však aj digitálne ďalekohľady, s ktorými môžete pozorovaný obraz dokonca priamo natáčať.

Môžete si byť istí, že kvalita optiky bude vždy na vynikajúcej úrovni. Zároveň vám tieto prístroje ponúknu mnoho funkcií – od vodoodolnosti či plnenie dusíkom až po nočné videnie. Často sa tu stretávame s väčším priemerom objektívu (nad 52 mm), čo so sebou bohužiaľ nesie tiež väčšiu hmotnosť (od 700 g až do 3 000 g).

V tejto kategórii sa už pohybujeme v cenovej relácii od 1 000 € vyššie. Nájdete tu vysoko kvalitné a špecializované prístroje pre lov, pozorovanie oblohy atp. Patrí sem tiež veľmi kvalitné digitálne ďalekohľady, s ktorými môžete pri pozorovaní zároveň natáčať vo vysokom rozlíšení či 3D. Tieto digitálne prístroje sa pýši aj funkciou optickej stabilizácie, kvalitným zoomom či funkciou automatického ostrenia.

Počítajte však s tým, že mnohé z týchto prístrojov (okrem digitálnych) majú priemer objektívu až 80 mm, zväčšenie 20x, a sú teda oveľa ťažšie (kľudne aj cez 4 000 g). U väčšiny z nich je teda nutnou pomôckou statív.

späť na začiatok ↑

Tipy na záver

 • Niektoré modely ďalekohľadov sa chváli ultra ľahkými plastovými šošovkami. Hoci vďaka nim ušetríte na hmotnosti prístroja, vždy majte na pamäti, že plast sa nikdy v kvalite nemôže rovnať šošovkám skleneným.
 • Pri nákupe filtra na ďalekohľad dávajte pozor na jeho priemer. Väčšina z nich je určená na okulár, niektoré (napríklad slnečné filtre) sa však väčšinou nasadzujú na objektív. Vždy teda vyberajte taký, ktorý je kompatibilný s okulárom / objektívom vášho prístroja.
 • Vždy tiež vyberajte radšej prístroj s gumovou povrchovou úpravou, čo zaručí, že vám nebude pri pozorovaní kĺzať v rukách.
 • Ak statív nie je súčasťou balenia, vždy dbajte na to, aby bol prispôsobený pre daný model ďalekohľadu (spôsob pripevnenia, nosnosť atp.).

 

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď