Ako vybrať detskú ohrádku

Názory na používanie ohrádky pre deti sa líšia. Používať? Áno či nie? Ako u všetkého je dobré sa riadiť radou všetkého s mierou. Ohrádka môže byť pre mamičky nenahraditeľným pomocníkom, ktorý im dodá pocit pokoja, keď si potrebujú odskočiť na toaletu alebo pripravovať dobroty v kuchyni. O tom, aké typy ohrádok existujú a ako je vybrať, sme sa rozpísali v našom článku.

Recenzie na detské ohrádky

Do testu detských ohrádok sme vybrali zástupcu skladacích textilných a tiež drevených ohrádok. Zaujímal nás predovšetkým výrobný materiál, ale zohľadnili sme aj to, ako sa deti v priestore ohrádky cíti. U skladacích hrá prím jednoduchosť zloženie, u drevených zase stabilita. Pozrite sa, ako dopadli testované výrobky.

Scarlett ohrádka Honzík

Typohrádka na hranie aj spanie
Farbaprírodná
Výrobný materiálborovica
DnoMDF materiál, molitan, PVC
Kolieskapo prikúpenia áno
Dvierkanie
Dĺžka98 cm
Šírka78 cm
Hĺbka61 cm
Príslušenstvo v balenínie

Ohrádka Scarlett Honzík je vyrobená z borovicového dreva. Borovicové drevo sa radí medzi dreva mäkká, takže počítajte s tým, že každý väčší náraz nechá na ohrádke nezmazateľnú stopu. Či už sa bude jednať o úder hračkou alebo odtlačok zubov, budú tam. U výrobkov z mäkkého dreva dochádza k skoršiemu vykývanie skrutiek.

Cena postieľky je vďaka mäkšiemu drevu nižšia, než keby bola vyrobená z tvrdého buku. Získate tak prírodný produkt za menej peňazí. Ohrádka sa kvôli svojim skromnejším rozmerom hodí skôr do menších miestností a pohodlne si v ňom bude hrať len jedno dieťa. Dve by pre hru nemali dosť priestoru. Je tiež škoda, že sa dovnútra nevlezie dospelák, ktorý by si s malým pohral.

Ohrádka je pomerne vysoká, čo je dobre, dieťa z nej len tak nevylezie. Vďaka dnu je dieťa izolované od zeme, takže sa nemôže prechladnúť. Dno je mäkčené a potiahnuté PVC, takže sa ľahko udržuje napríklad v prípade, že na neho dieťa vyleje vodu. Ak budete chcieť ohrádku využívať aj na spanie doporučujeme prikúpiť kvalitný matrac. Výstelka dna nie je určená pre spanie. Je trochu škoda, že pri objednaní si nemôžete zvoliť farbu dna, alebo sa dno nedodáva v univerzálnej farbe. Môže sa teda pokojne stať, že príde ohrádka s ružovým dnom a vy doma pritom budete mať chlapčeka.

Docela nepríjemne nás prekvapilo, že súčasťou balenia nie sú kolieska. Ohrádka pre nich pritom má predvŕtané dierky. Kolieska je potrebné si prikúpiť zvlášť. Ich obstarávacia cena sa pohybuje okolo 5 €. K Jankovi z borovicového dreva nie je možné prikúpenia ani primontovanie mechanizmu polohovacieho lôžka. To je možné prikúpiť len k Honzíku z buka. Zostavenie ohrádky je ľahké, zvládnu ho aj mamičky.

 • prírodný materiál
 • možnosť koliesok
 • polstrované dno
 • malý rozmer
 • kolieska nie sú súčasťou balenia
 • vyrobené z mäkkého dreva
Zistiť cenu

Baby Mix detská skladacia ohrádka ježko

Typskladacia ohrádka
Farbasivá
Výrobný materiáltextil, sieťovina
Dnoáno
Kolieskanie
Dvierkaáno
Dĺžka106 cm
Šírka106 cm
Hĺbka80 cm
Príslušenstvo v balenípřenášecí vak, krúžky

Baby Mix je detská skladacia ohrádka, ktorú je možné využiť aj ako cestovnú postieľku. Skladá sa podobne ako dáždnik, takže s jej zložením ani rozložením nie je žiadny problém. Je zabalená do přednášecího vaku s uchom, bude sa s ňou teda aj pohodlne cestovať.

Ohrádka nemá pevné steny. Tie sú tvorené umelou látkou a sieťovinou. Vstávanie teda deťom neuľahčí, však je fakt, že je opatrená pevnými kruhmi, za ktoré sa deti môžu skúsiť postaviť. Veľké úspechy však neočakávame. Ohrádka je pomerne hlboká, takže by sme sa nebáli, že by ju dieťa mohlo preliezť. Vďaka zvýšenému dnu sa nemusíte obávať prechladnutiu vášho maličkého. Polohovací mechanizmus však táto ohrádka nemá.

Dno je tvorené vystlaná matracom, ktorá je podľa všetkého potiahnutá umývateľným poťahom, takže ju pri mokrej nehode ľahko očistíte. Matrac však v žiadnom prípade nie je vhodná pre spanie bábätka. V prípade, že by ste ohrádku chceli využívať pre pravidelné spanie, museli by ste zaobstarať kvalitný matrac.

Steny ohrádky sú málo priehľadné, takže je možné, že sa vášmu malému vnútri nebude veľmi páčiť, pretože na vás dobre neuvidí. V tomto type ohrádky, so sieťovinou, by dieťa nemalo byť dlhšie ako pol hodiny. Zbytočne si totiž pozeraním skrze sieťovinu namáha zrak.

Farebné prevedenie je veľmi vkusné, steny aj dno je opatrené detskými obrázkami. Plusové body musíme pripočítať tiež za to, že je jedna stena opatrená vchodom, ktorý je možné otvoriť alebo zatvoriť. Otvorenie a zatvorenie sa ovláda pomocou zipsu.

 • obstarávacia cena
 • krúžky pre vstávanie
 • pevné dno nad zemou
 • dvere
 • prevedenie
 • málo priehľadné steny
Zistiť cenu

Caretero Quadra zelená

Typskladacia ohrádka
Farbazelená
Výrobný materiáltextil, sieťovina
Dnoáno
Kolieskanie
Dvierkaáno
Dĺžka93 cm
Šírka93 cm
Hĺbka77 cm
Príslušenstvo v balenípřenášecí vak, krúžky

Caretero Quadra je skladací ohrádka, ktorú je možné využiť aj ako cestovnú postieľku. Ľahko sa skladá, takže táto činnosť nezaberie veľa času. Konštrukcia je pevná, čo sa podpíše aj na celkovej väčšej hmotnosti ohrádky. Avšak prázdnu ju mamičky dokážu preniesť do inej miestnosti, alebo kam je potreba.

Ohrádka nemá žiadne ostré časti, všetko je schované za textilným povlakom. Steny sú mäkké, takže sa nemusíte báť, že by sa dieťa pri páde udrelo. Na druhú stranu sa tento typ ohrádky príliš nehodia ako podpora k vstávanie a to aj napriek tomu, že disponuje pevnými kruhy, ktoré majú vstávanie podporovať.

Sieťku tvorí malá očká, nemusíte sa teda báť, že by nimi dieťa snáď prestrčil prstík, to rozhodne ani náhodou. Cez sieťku je tiež dobre vidieť, dieťa teda uvidí dobre svoju mamu a mamička zase dieťa. Je však pravda, že väčšej obľube sa z dôvodu lepšej kontroly dianie v postieľke teší skôr ohrádky drevené.

Veľkostne je ohrádka pomerne malá. Je ideálny maximálne pre jedno dieťa. Deťom sa v nej väčšinou páči. Jediné, čo by sme vytkli, je dno, ktoré je potiahnuté akoby šusťákovým materiálom, ktorý kĺže. Dieťaťu si tak po dne zle lezie. U dna však musíme pochváliť, že sa nachádza niekoľko centimetrov nad zemou, takže vaše malé neprechladne. Dno je polstrované. Je možné ho využiť na občasné spanie, ale pre pravidelné rozhodne odporúčame prikúpiť kvalitnú detskú matrac.

Jedna stena ohrádky je opatrená dvierkami, ktorá sa otvárajú pomocou zipsu. Jazdec zipsu je umiestnený na vonkajšej strane, takže nehrozí, že by si dieťa otvor samo otvorilo zvnútra.

 • prijateľná cena
 • otváranie otvoru zvonku
 • dobrá viditeľnosť cez sieťku
 • ľahké skladanie
 • klzké dno
 • v ohrádke sa deťom ťažko stavia na nožičky
Zistiť cenu

Ohrádka BREVETTATO

Typskladacia ohrádka
Farbabéžová
Výrobný materiáltextil, sieťovina
Dnoáno
Kolieskanie
Dvierkanie
Dĺžka83 cm
Šírka77,5 cm
Hĺbka125 cm
Príslušenstvo v baleníhrazda, hracia deka

Cam ohrádka Brevettato je skladací ohrádka, ktorá pochádza od talianskeho výrobcu detského tovaru. Jedná sa o luxusnú detskú ohrádku, s ktorou je možné cestovať a je v možné v nej nechať dieťa i občasne spať. Na pravidelné spanie však ohrádka vhodná nie je.

Obstarávacia cena ohrádky je naozaj dosť vysoká, ale na druhú stranu je doplnená o hraciu deku a hrazdu. Hračky na deke vydávajú zvuky a niektoré je možné aj odopnúť. Dno je vyvýšené a polstrované, takže dieťa nemôže prechladnúť od zeme. Polstrovaná je tiež horná obruba, takže sa o ňu dieťa nemôže udrieť alebo si v konštrukcii priškripnúť prstík.

Celkovo sa nám ohrádka javí ako vhodná skôr pre deti, ktoré ležia, maximálne sa prevaľujú. Steny sú pre postavenie dieťaťa veľmi nestabilné. Aj napriek tomu, že je ohrádka doplnená kaučukovými krúžkami, za ktoré sa dieťa môže chytiť a vstávať, v praxi tieto krúžky moc nefungujú. Avšak využiť ich môžete ako ucha pre prenášanie.

Staršie deti v ohrádke nebudú chcieť byť, pretože je príliš malá a steny, aspoň na nás dospelákov, pôsobí dosť klaustrofobicky. Napriek tomu, že sa jedná o veľmi kvalitný výrobok, domnievame sa, že ho vaše dieťa príliš dlho nevyužije. Predpokladáme, že za túto cenu v pohode zoženiete priestrannú drevenú ohrádku, ktorá urobí lepšiu službu ako tento model.

 • kvalitné prevedenie
 • hracia deka
 • hrazda
 • príliš malá
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Scarlett Ohrádka Branko buk

Typohrádka na hranie
Farbaprírodná
Výrobný materiálbuk
Dnonie
Kolieskanie
Dvierkaáno
Dĺžka200 cm
Šírka140 cm
Hĺbka70 cm
Príslušenstvo v balenínie

Ohrádka Scarlett Branko je vyrobená z buku. Bukové drevo je veľmi tvrdé, takže výrobky z neho sa môžu pýšiť naozaj dobrou odolnosťou a dlhou životnosťou. Rozhodne sa nemusíte báť, že by na šprlení boli vidieť odtlačky od zubov alebo ste tu našli známky po hraní s tvrdými hračkami. Ak sa rozhodnete pre túto ohrádku, budú ju môcť používať ešte aj deti vašich detí.

Ohrádka je naozaj veľká. Dieťa bude mať pre hru dostatok priestoru a rozhodne sa nebude cítiť ako vo väzení. Pre malé deti je ideálná, keď sa učí stúpať. Väčšie deti, ktoré majú už aj väčšiu silu ju však môžu ľahko posunúť, preto je lepšie ju dodatočne ukotviť. Ukotvenie však budete musieť vymyslieť „podomácky“. Rozmery ohrádky umožňujú, aby si v nej hrali pokojne aj dve deti alebo jedno dieťa a jeden dospelý.

Ohrádka nemá dno, takže výrobca odporúča prikúpiť skladacie žinenku Dáša, ktorá nie je ani tvrdá ani zbytočne mäkká a možno ju využiť aj mimo postieľku. Nepríjemne vás však prekvapí jej obstarávacia cena, ktorá presahuje hranicu 150 €. Keď k tomu pripočítate obstarávaciu cenu postieľky, tak už sa dostanete na pomerne vysoké náklady. Už sama o sebe je ohrádka pomerne drahá a to k nej nie je ani žiadne príslušenstvo.

Dôležité však je, že sa deti v ohrádke cítia dobre a majú tu dostatok priestoru ako pre pohyb, tak hranie. Akonáhle deti vyrastú, môžu využiť dvoch priechodov na dvoch bočniciach. Z ohrádky je totiž možné zarobiť na dvoch stranách po troch šprleních.

 • kvalitný materiál
 • veľkosť
 • nízka hmotnosť
 • priechody
 • vyššia nákupná cena
 • väčšie deti ju môžu presunúť
 • drahé príslušenstvo
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Než vyrazíte do obchodu

Pred tým, než sa pustíte do vyberanie najlepšie detské ohrádky, je dobré sa zamyslieť nad niekoľkými parametrami, ktoré vaše úvahy nasmerujú správnym smerom.

Bezpečnosť a bezpečnostná norma

Aby ohrádka spĺňala všetky bezpečnostné normy, mala by byť označená skratkou EN12227. Tým výrobca dáva na vedomie, že vybraná ohrádka spĺňa jej požiadavky. Na postieľke by ste mali nájsť aj údaje o maximálnej hmotnosti dieťaťa a tiež meno alebo značku výrobcu.

Ohrádka má dieťa ochraňovať, takže aj sama o sebe musí byť bezpečná. Preto si všímajte každého detailu. U drevené a kovové konštrukcie by vzdialenosť medzi šprlením nemala byť väčšia ako 5-7 cm. Nehrozí tak, že by si dieťa do medzery zakliesnilo ruku, nohu alebo hlavu. Všetky ostré hrany musia byť zaoblené alebo zakryté.

Ohrádka musí byť dobre stabilné. Dobrú stabilitu majú ohrádky so širokou základňou. Nezabudnite na to, že deti rok a pol až dva roky staré už dokážu vyvinúť veľkú silu a ohrádku ľahko prevráti.

V prípade, že kupujete rozkladací variantu, vždy po zložení mechanizmus zablokujte. Inak by mohlo dôjsť k tomu, že by sa ohrádka pod detskou váhou alebo pri pohybe dieťaťa mohla sama zložiť. U ohrádok s kolieskami dbajte na to, aby bola pri vkladaní dieťaťa vždy zabrzdená.

Niektoré ohrádky majú sieťové steny. V tomto prípade, by oká siete nemala byť väčšia ako 7 mm. Dieťa nimi nesmie pretiahnuť prstíky. V prípade, že je ohrádka opatrená šnúrkami, ich voľná dĺžka by nemala byť dlhšia ako 22 cm, slučky nesmú mať vonkajší rozmer väčší ako 36 cm.

Pri drevených detských ohrádkách sledujte to, či nie je drevo napadnuté hnilobou alebo hmyzom, tiež nesmie byť poškodené. Drevenú konštrukciu si osahejte rukou, aby ste zistili, či nikde nie sú nebezpečné triesky. Kovové konštrukcie musia byť odolné proti korózii. Nátery musia byť odolné a v žiadnom prípade toxické.

Rozmery

Dieťa by v ohrádke rozhodne malo mať dostatok miesta. Medzi menšie detské ohrádky počítame tie, ktoré majú veľkosť 100 x 100 cm. O niečo lepšie sú detské ohrádky s rozmermi 120 x 120 cm a vôbec najlepšie tie s dĺžkou a šírkou 150 x 150 cm.

Všeobecne platí, že čím väčšie, tým lepšie. Vaše maličké potrebuje dostatok priestoru pre pohyb i hranie. Na druhej strane však tiež nezabúdajte na veľkosť vášho bývania. Niekedy vám skrátka nezostane nič iné, než siahnuť po menšom prevedení. Pred nákupom si teda priestor, kam ohrádku umiestnite, dobre zmerajte.

Výška detskej ohrádky

Výška ohrádky je dôležitým parametrom z hľadiska bezpečnosti. Dieťa cez ňu totiž rozhodne nesmie prepadnúť. K dostaniu sú teda ohrádky vysoké 70, 75, 80 a 110 cm. Za optimálnu výšku sa z hľadiska pohodlia a bezpečnosti považuje 80 cm. Všetko sa však odvíja od výšky vášho drobčeka.

Hmotnosť

Otázka hmotnosti je na mieste v prípade, ak budete chcieť s detskou ohrádkou cestovať. V tom prípade siahnite po prevedenie s ľahšou konštrukciou a jednoduchým spôsobom skladania. Naopak ak viete, že ohrádka bude mať svoje pevné miesto, zvoľte radšej ťažšie model. Bude stabilnejšie, čo je pre dieťa vhodnejšie.

Vzhľad

Na vzhľade sa podpisuje farba, tvar a tiež materiál. Z hľadiska tvaru máte na výber z niekoľkých možností. Opäť však záleží na veľkosti priestoru, v ktorom bude ohrádka umiestnená. Zvoliť môžete kruhové prevedenie alebo rohovú variantu, ktorá naplno využije roh miestnosti, ktoré funkčne vyplní. Rohové prevedenie je ideálnou voľbou pre malé byty.

Ak máte dostatok priestoru, rozhodnite sa pre štvorcovou alebo šesťuholníkovou detskú ohrádku, ktoré deťom ponúkne možnosť vytvoriť si z rohov úkryt.

Farebných prevedení je na trhu celý rad. Ružová či modrá zodpovedá pohlavie dieťaťa, za neutrálnú sa považuje biela detská ohrádka. Tú môžete využiť ako pre chlapca, tak pre dievča. Navyše si bude aj lepšie predávať na bazáre. Pri výbere farby myslite aj na dieťa. Pamätajte, že príliš jasné farby budú dráždiť zrak dieťaťa a môžu negatívne ovplyvňovať jeho nervový systém (môže byť mrzuté a veľa plakať). Preto je lepšie zvoliť skôr neutrálne a pastelové farby. Naopak pestrosť farieb vyžaduje hracia deka, ktorá má podnecovať rozvoj jemnej motoriky a vnemov vášho najmenšieho. O tom, aká hracia deka je pre dieťa najlepšie sme sa rozpísali v článku Ako vybrať hraciu deku.

Materiálové prevedenie

O materiáli sme sa viac rozpísali v špeciálnej kapitole, ktorú nájdete nižšie. V skratke tu len napíšeme, že sa môžete rozhodnúť pre drevo, plast alebo kov, pričom každý má svoje výhody a nevýhody.

Odporúčaný vek

Pozorne sledujte, pre ako staré dieťa je ohrádka určená. Vo väčšine prípadov je možné ju používať od 6 mesiacov do 3-4 rokov. Skôr než na starobu však záleží na výške a hmotnosti dieťaťa. Akonáhle vaše dieťa vyrastie a bude schopné ohrádku preliezť alebo sa cez ňu predkloniť, prestaňte ju používať, hrozí totiž pád dieťaťa na zem. Európska norma určuje maximálnu nosnosť ohrádok do 15 kg. Čím ťažšie dieťa je, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ohrádku prevrhne.

Zloženie

Aj spôsob skladania ovplyvní vašu voľbu. Niektoré detské ohrádky môžete zložiť naplocho, takže je v pohode schováte pod posteľ alebo za skriňu. Nezaberú teda príliš veľa priestoru. Iné sa môžu skladať podobne ako dáždnik a aj v zloženom stave zaberú veľký priestor. Skladanie je dobré si vyskúšať priamo na predajni a vybraný model potom kúpiť na internete. Pamätajte na to, že najmä v prípade, kedy budete ohrádku často sťahovať, je jednoduchosť skladanie úplne zásadná. Navyše nesprávnym spôsobom skladania môžete ohrádku aj poškodiť.

Dno ohrádky

Dieťa bude v ohrádke nielen ležať, ale aj sedieť a stáť. Preto by dno malo byť pevné a ľahko umývateľné. Dôležité tiež je, aby bolo na dotyk príjemné. Malo by aj izolovať, aby vaše maličké neprechladlo. Pre dieťa je zrejme najlepšou voľbou textilné dno, ale z hľadiska údržby sa vám najlepšie bude pracovať s umývateľným PVC.

späť na začiatok ↑

Kedy a prečo začať používať detskú ohrádku

Detská ohrádka sa väčšinou začína používať vo chvíľach, keď dieťatko začína liezť alebo chodiť. Samozrejme ho tam nesmiete nechávať celý deň. Ohrádka by mala byť bezpečným priestorom pre hranie, ktorý budete využívať iba v prípadoch, keď dieťaťu nemôžete venovať plnú pozornosť. Typicky sa hodí pri varení, kratšom upratovania alebo v momente, keď si potrebujete odskočiť na toaletu alebo si umyť vlasy.

Dieťa si navyše naučí hrať samo a je chránené pred elektrickými zásuvkami, skrinkami, rohy, stoličkami a podobne. Tiež je to pre neho tréning do budúcnosti, až ho zo spálne presuniete do vlastné izbičky. Rovnako sa tu rozvíja jeho trpezlivosť v tom zmysle, že mamička nie je neustále na blízku. Keď sa dieťa začne dožadovať pozornosti, skúste mu povedať: „Už idem!“ Alebo „Chvíľku počkaj, mamička hneď príde.“.

Z názorov skúsených mamičiek vyplýva, že je lepšie zvoliť drevenú ohrádku než ohrádku sieťovanou. Deti sa v nej nemôžu postaviť, takže je to v nej nebaví. Tiež nevidí tak dobre skrze sieťku von. Dieťaťu môžete „pobyt“ spríjemniť tak, že mu do ohrádky dáte také hračky, ktoré mu nebudete dávať, keď bude mimo ohrádku. Budú pre neho viac vzácne, a tak sa mu bude v ohrádke viac páčiť.

Ako dieťa na ohrádku zvykať?

Pred tým, než vaša maličké do ohrádky vložíte, ho nechajte si vedľa nej hrať. Ohrádku tak bude môcť preskúmať zvonku a zároveň do nej aj nakukovat. Je dobré do nej umiestniť známu hračku, ktorá upúta jeho pozornosť. Akonáhle sa začne za hračkou naťahovať, môžete ho do ohrádky vložiť. Zostaňte však u neho, na nové prostredie si musí zvyknúť.

Ak malý v ohrádke byť nechce, nenúťte ho. Pobyt v nej sa pre neho môže stať traumatický. Za pár dní to môžete vyskúšať znova.

Toho sa držte: Vaše dieťa v ohrádke nikdy nenechávajte zbytočne dlho. Ohrádka slúži ako strážna pomôcka pre nevyhnutne dlhú dobu. Vaše malé potrebuje preskúmavať okolie a prílišne dlhý pobyt by mohol spomaliť jeho vývoj!

späť na začiatok ↑

Typy detských ohrádok podľa materiálu

Na trhu sú dostupné ohrádky z rôznych materiálov a tiež tie, ktoré majú multifunkčné využitie. Môžu plniť zároveň funkciu postieľky alebo byť cestovné. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, ktoré si teraz bližšie predstavíme.

Podľa použitého materiálu sa ohrádky delia na:

 • drevené,
 • kovové,
 • so sieťkou,
 • s textilom,
 • plastové,
 • nafukovacie z PVC.

Drevená detská ohrádka

Drevené ohrádky patrí medzi klasiku, ktorá sa veľkej obľube tešia už niekoľko desiatok rokov. Zvyčajne sa skladá z vertikálne umiestneného šprlení a má tvar štvorca. Dno je opatrené matracov. Ako vybrať vhodný matrac pre deti sa dozviete v tomto článku. Na trhu však môžete naraziť aj na ohrádky bez dna a tvary obdĺžnika alebo mnohouholníka. Varianty bez matraca slúži len na hranie. Kvalitnejšie ohrádky sa vyrábajú z tvrdého bukového dreva, menej odolné potom z dreva borovicového. Na tvrdom dreve nepôjdu tak ľahko vidieť odtlačky zubov alebo stopy po tvrdých hračkách. Skrutky v mäkkom dreve sa rýchlejšie vykývajú.

Výhody

 • Prírodný materiál nezaťažuje životné prostredie,
 • vďaka medzerám medzi šprlením dieťa dobre vidí na rodičov a rodičia na neho,
 • byteľnosť a stabilita prepožičiava ohrádke bezpečnosť, takže sa neprevráti, ani keď bude dieťa v ohrádke stáť.

Nevýhody

 • Veľká hmotnosť ohrádky,
 • komplikované presúvanie,
 • v zloženom stave zaberá dosť miesta,
 • skladanie je väčšinou zložité a aj v zloženom stave zaberie veľa miesta,
 • pri páde sa dieťa môže buchnúť o drevené časti,
 • vyššia nákupná cena.

Detská ohrádka kovová

Kovová detská ohrádka funguje skôr ako multifunkčná zábrana. Tú využijete v takých prípadoch, kedy chcete dieťaťu obmedziť pohyb napríklad len na určitú miestnosť alebo ho ochrániť pred nástrahami domu a bytu. Často sa využíva ako zábrana ku krbu, pretože krb je v súčasnosti veľmi rozšírenú alternatívou na vykurovanie treba plynom či elektrinou. Ohrádku však využijete aj pre deti, ktoré rady chodia na schody. Nebudú z nich môcť spadnúť.

Kovová zábrana je typovo podobná drevené ohrádke. Skladá sa z kovového šprlení a súčasťou sú aj brány. Je možné ju teda postaviť do dverí alebo ku schodisku. Pre výrobu sa väčšinou používa oceľ, takže je výrobok veľmi pevný a odolný. Zohnať je v bielom aj čiernom prevedení.

Výhody

 • Variabilné využitie, môžete ju použiť kdekoľvek v byte v akomkoľvek tvare a veľkosti,
 • je kompaktný a multifunkčný,
 • ľahko sa udržuje a má dobrú stabilitu.

Nevýhody

 • Pripravte sa na vysokú obstarávaciu cenu,
 • je ťažká,
 • dieťa sa pri páde môže zraniť, toto riziko je možné eliminovať ochranným hniezdom.

Detská ohrádka so sieťkou

Tento typ ohrádky má kovovú konštrukciu, čalúnené dno (niektoré modely ho nemajú) a sieťovinové steny. Kvôli nízkej obstarávacej cene patrí k obľúbeným modelom. Okrem toho sa nemusíte obávať ani úrazov, pretože dieťa sa nemôže udrieť o tvrdej steny. Tieto detské ohrádky sú skladacie a väčšinou sa skladajú naplocho, takže je možné ich uložiť pod posteľ alebo za skriňu, nezaberú veľa miesta. Na druhú stranu však dieťaťu neposkytujú prílišnú stabilitu, napríklad keď sa učí vstávať. Steny sú totiž mäkké. Hodí sa teda skôr pre deti, ktoré ležia alebo sa začínajú plaziť. Ak by ste chceli, aby skladacie ohrádka dieťaťu poskytla oporu pri vstávaní, poobzerajte sa po takomto type sieťových ohrádok, ktoré majú kruhové úchytky / držiaky.

Výhody

 • Ohrádky so sieťovinou je možné zaobstarať za relatívne nízku cenu,
 • zložené nezaberú veľa priestoru,
 • ľahko sa dá premiestniť z miesta na miesto,
 • vďaka mäkkým stenám sa nemusíte báť o poranenia dieťaťa v prípade, že by spadlo.

Nevýhody

 • Sieťový materiál nie je vhodný pre detský zrak, pozeraním cez neho totiž dieťa oči veľmi namáha. Pokiaľ chcete eliminovať zrakové napätie, nemali by byť na sieťovine detskej ohrádky obrázky. Dieťa v sieťované ohrádke nenechávajte bez prestávky dlhšie ako 30 minút, najviac by v nej malo tráviť maximálne 1,5 hodiny denne.
 • Materiál sa zle udržuje, dbajte na to, aby oká v sieti bola malá, dieťa nimi nesmie prestrčiť prsty.

Textilná skladacia detská ohrádka

Základ ohrádky tvorí kovová konštrukcia, ktorá je potiahnutá textíliou (väčšinou kombinácia látky a sieťoviny). V dnešnej dobe sa teší veľkej obľube, a to najmä kvôli nízkej obstarávacej cene, bezpečnosti a jednoduchej montáži. Dostupné sú pôdorysy štvorca i obdĺžnika. V prípade nutnosti je možné tento typ ohrádky využiť aj ako cestovnú postieľku.

Vyberať môžete z veľkého množstva farebného prevedenia, táto detská ohrádka pre bábätká môže byť aj na kolieskach, čo uľahčí jej premiestňovanie. Dajte si však pozor na to, aby kolieska mala brzdu! V príslušenstve môžu byť hračky, hracie oblúky aj siete proti hmyzu. Často sa táto detská ohrádka vyrába aj s dvierkami alebo skôr otvorom na zips. Väčšie deti si tak do ohrádky môžu samy bezpečne vliezť alebo z nej odísť.

Výhody

 • Vďaka nízkej hmotnosti sa ohrádka ľahko prenáša a je možné s ňou aj cestovať,
 • je možné ju zložiť do kompaktného tvaru, takže pri uložení zaberie len minimum miesta,
 • niektoré modely sú vybavené kolieskami,
 • vďaka mäkkému prevedeniu sa nemusíte báť zranenia dieťaťa,
 • otvor pre vchádzanie / odchádzanie dieťaťa,
 • prijateľná obstarávacia cena bohatá ponuka prevedenia,
 • doplnky (detský kolotoč, hračky, vibrácie, slnečná clona).

Nevýhody

 • Starším deťom neposkytuje dostatočnú stabilitu,
 • dieťa si pozorovaním okolia cez látku alebo sieťovinu unavuje oči.

Plastová ohrádka

Plastová ohrádka pre deti sa neteší tak veľkej obľube ako sieťová, skladacia alebo drevená. Skladá sa zo samostatných dielov do veľkosti a tvaru, ktoré vám a vášmu dieťaťu najlepšie vyhovuje.

Výhody

 • Má veľmi nízku hmotnosť,
 • ľahko sa udržuje,
 • môžete ju používať napríklad aj vonku na záhrade alebo na piesku.

Nevýhody

 • Je veľmi nestabilná a ide ľahko prevrátiť,
 • má veľmi krátku životnosť.

Detská nafukovacie ohrádka z PVC

Nafukovacie ohrádka by sa mala používať len krátkodobo. Jej používanie je ideálne najmä v lete, kedy chcú rodičia s dieťaťom tráviť najviac času vonku na čerstvom vzduchu. Nafukovacie ohrádky sú dostupné v rôznych variantoch. Obľúbené sú tie s nafukovacím dnom, takže v nich môže dieťa skákať ako na trampolíne, po napustení vody je ľahko zmeníte na bazénik, alebo môžete detskú ohrádku naplniť aj loptičkami.

Nafukovacie ohrádku odporúčame používať len deťom do jedného roka, maximálne roka a pol, pretože je nízka. Nafukovacie dno navyše nie je vhodné pre deti, ktoré sa učia chodiť. Pred tým, než dieťa do nafukovacie ohrádky dáte, nechajte ju nafúknutú niekoľko dní vyvetrať.

Výhody

 • Nízka obstarávacia cena a jednoduchá údržba,
 • jednoduché používanie,
 • kompaktné rozmery, po vyfúknutí ohrádka nezaberie takmer žiadny priestor,
 • ľahká manipulácia vďaka nízkej váhe.

Nevýhody

 • Ľahké poškodenie prepichnutím a s tým sa spájacia krátka životnosť,
 • dieťa musíte neustále sledovať, pretože môže ľahko ohrádku prevrátiť.
späť na začiatok ↑

Delenie ohrádok podľa účelu použitia

Ohrádky sa dajú ďalej rozdeliť podľa toho, k čomu ich chcete primárne používať na:

 • ohrádky na hranie,
 • na postieľky s ohrádkou,
 • ako zábrana.

Ohrádky na hranie

Ohrádky na hranie sú všetky tie, v ktorých si deti budú hrať. Ponúka pre nich bezpečný priestor. Nezabudnite, že by v nej dieťa malo zdržiavať len krátkodobo. Aj tak sa však dieťatko naučí nezávislosti, naučí sa hrať samo a navyše bude pri hre rozvíjať svoje motorické schopnosti.

Tieto klasické ohrádky môžete nájsť v rôznych farebných, ale aj materiálových prevedení. Môžu byť skladacie aj skákací, s dnom alebo bez. Ani pôdorysom nie ste obmedzení len na klasický štvorec či obdĺžnik. Môžete skrátka vybrať takú, ktorá bude zodpovedať vašim nárokom a priestorovým možnostiam.

Postieľky s ohrádkou

Na trhu sú dostupné aj postieľky, ktoré slúži zároveň ako ohrádka. Väčšinou majú kovovú skladaciu konštrukciu a dno je tvorené látkou alebo sieťovinou. Pokiaľ do nej vyberiete kvalitný matrac, môžete ju využívať už od narodenia dieťaťa. Neskôr ju môžete používať len ako ohrádku.

Odborníci však odporúčajú, aby bol priestor pre hranie a spanie rozdelený. Dieťatko sa totiž v postieľke potom môže cítiť zmätené a ani keď bude unavené, nebude môcť zaspať. Dieťa by od malička malo vedieť, že v postieľke sa spinká a na detské deke alebo v ohrádke sa hrá.

Výhody

 • Najväčšou výhodou je nízka hmotnosť, jednoduché skladanie a rozkladanie,
 • vďaka konštrukcii ju môžete prenášať,
 • prevedenie je väčšinou látkové, takže sa nemusíte báť, že by sa dieťa pri páde poranilo o tvrdú stenu,
 • ponúka výhodné riešenie pre naozaj malé miestnosti.

Nevýhody

 • Prepojenie priestoru pre spánok aj hru môže viesť k problematickému zaspávanie,
 • pestrofarebné prevedenie môže viesť k narušovaniu pokojného spánku,
 • dno je veľmi nízko, takže sa pre dieťatko budete musieť zohýbat dosť hlboko, je preto lepšie využiť závesné lôžko,
 • nutnosť prikúpenia kvalitný matrac pre zdravý vývoj detskej chrbtice.

Ohrádka ako zábrana

Zábrana je detské ohrádke veľmi podobná, pretože sa skladá zo šprlení. Líši sa však tým, že nemá dno. Ide teda skôr o univerzálné ploty čiže zábrany. Vďaka nim môžete vytvoriť uzavretý priestor. Dieťa si tak bude môcť hrať napríklad len v izbičke a nedostane sa do kuchyne.

Zábrany sa väčšinou umiestňujú medzi dvere, pred schody alebo krby. Zaobstarať ich môžete v drevenom, kovovom alebo plastovom prevedení. Plastové prevedenie by sme však príliš nedoporučovali, pretože deji môžu ľahkú prevrátiť.

S detskou ohrádkou sa môžete stretnúť aj u saní. Zabraňujú dieťaťu v páde a navyše do nich môžete dieťa pohodlne posadiť aj v zimnom fusaku. U niektorých saní sú ohrádky súčasťou, u niektorých je potreba je dokúpiť zvlášť. O výbere detských sania a bôbov sme sa rozpísali tu.

späť na začiatok ↑

Ceny detských ohrádok

Cena zrejme bude jeden z parametrov, ktorý pri nákupe budete zohľadňovať. Zodpovedá tomu, ako kvalitná ohrádka bude a tiež tomu, aký výrobný materiál bol použitý. Okrem toho cena vypovedá aj o tom, aké doplnkové vybavenie u ohrádky nájdete, pod akou značkou sa predáva a aká je jej veľkosť. Veľké ohrádky budú drahšie ako tie menšie.

Medzi najlacnejšie ohrádky patria tie plastové, ktoré je možné zaobstarať už od 10 euro, nepočítajte však s prílišnou kvalitou ani dlhou životnosťou. Drahšie ohrádky sa väčšinou vyrábajú z dreva alebo kovu. Získate však kvalitný výrobok, ktorý dlho vydrží a obklopí vaše dieťa bezpečím.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď