Ako vybrať detskú opatrovateľku

Máte doma bábätko alebo sa na jeho príchod ešte len pripravujete? Pri robení výbavy vám na zoznam určite pribudne položka detská opatrovateľka. Jedná sa o veľmi praktický výrobok, ktorý vám pomôže so strážením detí počas toho, keď spí. Aby výber elektronickej opatrovateľky nebol veľmi jednoduchý, môžete si vyberať z varianty s videokamerou, s integrovanou lampičkou, s možnosťou sledovať teplotu a vlhkosť v izbe, s ponukou detských uspávaniek, s variantom dvojcestného spojenie a podobne. Pripravili sme pre vás článok, ktorý vás prevedie radom užitočných aj zbytočných funkcií tohto pomocníka.

Test detských elektronických opatrovateliek 2023

NázovCelkom
1.Philips AVENT SCD731Zistiť cenu
85%
Recenzia
2.TrueLife NannyCam V24Zistiť cenu
80%
3.Philips Avent Elektronická opatrovateľka DECT SCD501/00Zistiť cenu
70%
4.Motorola opatrovateľka MBP 16Zistiť cenu
60%
5.SMARTON digitální chůvička SM 150Zistiť cenu
50%
6.BABYMOOV Baby monitor EASY CARE DIGITAL GREENZistiť cenu
50%

Parametre

NázovDosah vonku (m)Dosah vo vnútri (m)Upozornenie mimo dosahuTyp vysielaniaVideoPočet kanálov
1.Philips AVENT SCD73133050ánodigitálnenie/
2.TrueLife NannyCam V24300100ánodigitálneáno/
3.Philips Avent Elektronická opatrovateľka DECT SCD501/0030050ánodigitálnenie120
4.Motorola opatrovateľka MBP 16300neuvádzaánodigitálnenie10
5.SMARTON digitální chůvička SM 150300neuvádzaánodigitálnenieneuvádza
6.BABYMOOV Baby monitor EASY CARE DIGITAL GREEN500neuvádzaánodigitálnenie2
NázovNočné svetloSpôsob nabíjaniaTechnológia DECTÚsporný režimObojsmerný prenosUpozornenie na zvuk
1.Philips AVENT SCD731ánokombinovanéánoánoánoáno
2.TrueLife NannyCam V24ánozákladňa-kombinovanénieánoánonie
3.Philips Avent Elektronická opatrovateľka DECT SCD501/00ánozákladňa-kombinovanéánoánonieáno
4.Motorola opatrovateľka MBP 16ánozákladňa-kombinovanéánonieánoáno
5.SMARTON digitální chůvička SM 150niekombinovanénienieánoáno
6.BABYMOOV Baby monitor EASY CARE DIGITAL GREENniekombinovanénieánonieáno

TrueLife NannyCam V24

Dosah vonku300 m
Dosah vo vnútri100 m
Upozornenie mimo dosahuáno
Typ vysielaniadigitálne
Videoáno
Počet kanálov/
Nočné svetloáno
Spôsob nabíjaniazákladňa-kombinované
Technológia DECTnie
Úsporný režimáno
Obojsmerný prenosáno
Upozornenie na zvuknie

Batérie rodičovskej jednotky je integrovaná, takže sa napája pomocou kábla. Výrobca uvádza, že po nabití vydrží až 20 hodín bez dobitia. Detská jednotka funguje iba na kábel, ale máte možnosť ju vďaka USB vstupu nabíjať aj z powerbanky.

Pestúnka disponuje funkciou VOX, čo znamená, že upozornenie na hluk sa začne prenášať až v momente, kedy jednotka zaznamená zvuk. Hladinu zvuku je možné si nastaviť, takže vás opatrovateľka nebude upozorňovať na každý zvuk. Funkciu VOX môžeme prirovnať k eco programu, pretože šetrí batériu. Máte možnosť si túto funkciu aktivovať alebo deaktivovať. Pokiaľ je funkcia aktívna, displej neprenáša obraz. K prenosu dôjde až pri zaregistrovaní nastavenej hladiny zvuku.

Opatrovateľka je náchylnejší na ovplyvnenie signálu inými elektrickými zariadeniami. Ak sa obraz zle prenáša, skúste kameru umiestniť inam alebo zistite, čo môže signál rušiť. Nastavenie opatrovateľky je kvôli špeciálnym funkciám o niečo zložitejšie ako u klasických opatrovateliek, ktoré stačí v podstate len zapnúť. Tu musíte nainštalovať kameru a nastaviť si parametre (jazyk, čas, dátum, VOX atď.). Pohybovanie v užívateľskom rozhraní je našťastie pomerne jednoduché vďaka tlačidlám s ukazovateľmi „vpravo, vľavo, späť“.

Ak dôjde k prerušeniu signálu, objaví sa na displeji rodičovskej jednotky hlásenie „Connecting„, kedy sa rodičovská základňa snaží spojiť s kamerou. Ak by signál nenaskočil je nutné kameru a základňu znovu spárovať, čo urobíte v menu. Na postup je dobré sa pozrieť do návodu. Vďaka obojsmernému prenosu môžete na dieťa hovoriť, a to tak, že po celú dobu rozprávanie držíte tlačidlo so symbolom mikrofónu.

Pestúnka dokáže sama rozoznať plač a v tom okamihu aktivuje obrazovku. Prenos videa je plynulý, ale môže nastať aj „sekanie“ na čo môže mať vplyv buď iný spotřevič, alebo je skrátka niečo „vo vzduchu“. Displej je dostatočne veľký, takže sú na ňom vidieť i detaily. Dosah prístroja je dobrý ako vo veľkom dome, tak v byte. Oceňujeme tiež možnosť kontrolovať teplotu v izbičke.

Zistiť cenu

Philips Avent Elektronická opatrovateľka DECT SCD501/00

Dosah vonku300 m
Dosah vo vnútri50 m
Upozornenie mimo dosahuáno
Typ vysielaniadigitálne
Videonie
Počet kanálov120
Nočné svetloáno
Spôsob nabíjaniazákladňa-kombinované
Technológia DECTáno
Úsporný režimáno
Obojsmerný prenosnie
Upozornenie na zvukáno

Pestúnka má kombinované napájanie, teda aspoň rodičovská jednotka. Je možné do nej vložiť batérie, alebo ju pripojiť do zásuvky. Detská jednotka k svojmu fungovaniu potrebuje napájací kábel. Preto ju nikdy nenechávajte dieťatku v postieľke. Za bezpečnostné vzdialenosť jednotky od postieľky sa považuje 1 meter. Ak by rodičovská a detská jednotka boli príliš blízko seba, mohli by sa negatívne ovplyvňovať a vychádzal by z nich nepríjemný zvuk. Preto by od seba mali byť vzdialené aspoň 1,5 metrov.

Rodičovská jednotka disponuje ukazovateľmi straty signálu a výdrže batérie. Ak sú batérie slabé alebo stratíte signál, diódy sa rozsvietia na červeno. Ak sú batérie dostatočne nabité alebo je jednotka pripojená do siete, svetelný indikátor nesvieti. Pri nadviazaní spojenia medzi oboma jednotkami indikátor prenosu svieti zeleno. Na rodičovskej jednotke je možné nastavenie tichého režimu, kedy prístroj nebude prenášať zvuk. Ten spoznáte tak, že sa rozsvieti podlhovastý svetelný indikátor zvuku. Využiť môžete tiež funkciu svetla, ktorá je dostupná na detskej jednotke. Režim Smart Eco je stále aktívny. Podľa pádových skúšok dopadol tento produkt veľmi dobre.

Ovládanie prístroja je veľmi jednoduché a intuitívne, prvé uvedenie do prevádzky je bez problémov. Je ľahký, a navyše k dostaniu za veľmi rozumnú cenu. Faktor nízkej váhy je síce sympatický, ak opatrovateľku niekam prenášate, ale nevýhodou je, že sú jednotky veľmi ľahučké, a tak sa ľahko prevráti. Dosah signálu je cez 5-7 múrom z bielej tehly, v pohode pokryje celý dom. Pestúnka dobre a čisto prenáša zvuk, budete počuť aj otočenie bábätka v postieľke. Prístroj je vhodný aj pre tiché deti.

Nebolo by zlé, ak by rodičovská jednotka mala pútko alebo klip na opasok, aby ste ju mohli mať bez starosti stále pri sebe. Počítajte s tým, že jedna rodičovská jednotka prijíma iba jednu detskú jednotku. Ak by ste chceli používať dve, musíte mať dohromady 4 časti. Batérie v rodičovskej časti nie je integrovaná, takže si buď musíte zaobstarať jednorazové, alebo nabíjacie, ktoré majú vlastné nabíjaciu stanicu (vydrží 4-5 dní). Praktickejšie by tiež bolo, keby detská jednotka mala možnosť fungovať cez batérie, pretože by ste ju mohli mať priamo v postieľke. Súčasťou balenia nie sú batérie.

Zistiť cenu

Motorola opatrovateľka MBP 16

Dosah vonku300 m
Dosah vo vnútrineuvádza
Upozornenie mimo dosahuáno
Typ vysielaniadigitálne
Videonie
Počet kanálov10
Nočné svetloáno
Spôsob nabíjaniazákladňa-kombinované
Technológia DECTáno
Úsporný režimnie
Obojsmerný prenosáno
Upozornenie na zvukáno

Detskú jednotku je možné používať len na nabíjací adaptér, nie je možné ju používať na batérie alebo dobíjať z powerbanky, takže ju rozhodnite nevyužijete tam, kde nie je elektrická zásuvka. Rodičovská jednotka funguje tak na batérie, tak na nabíjací adaptér. Batérie sú nabíjacie a nabíja sa tak, že k jednotke pripojíte nabíjací adaptér. Nezabudnite, že aj keď je k jednotke pripojený adaptér, musí v nej byť aj batérie, aby správne fungovala.

Stabilitu oboch jednotiek zabezpečuje plastová úchytka na opasok, s ktorou je možné otáčať, takže ju môžete použiť buď ako pútko k opasku, alebo ako stojan, ktorý funguje podobne, ako keď doma máte na stole postavený rámček s fotografiou. Toto riešenie sa nám zdá praktické a elegantné. Ovládanie prístroja je jednoduché. Funkcie na tlačidlách sú odlíšené transparentné farbou, takže aj po tme spoznáte, ktoré tlačidlo označuje akú funkciu. Trochu nepraktické je celogumové prevedenie tlačidiel, pretože sú málo citlivá na dotyk. Pomocou tlačidla OK / menu na rodičovskej jednotke si môžete nastaviť niekoľko parametrov, medzi ktoré patria zvuková výstraha, zapnutie nočného osvetlenia u detskej jednotky, nastavenie jazyka, nechýba tiež možnosť Reset. V menu sa pohybujete tlačidlami označenými šípkami hore a dole.

Úroveň hlasitosti na rodičovskej i detskej jednotke sa ovláda pomocou tlačidiel s reproduktorom a označením + a -. Majte na pamäti, že ak zvýšite hlasitosť na detskej jednotke, napríklad kvôli tomu, aby bola dostatočne počuť uspávanka, bude takto reproduktor zosilnený aj v okamihu, keď použijete tlačidlo pre rozprávanie na dieťa. Pokiaľ si na rodičovskej jednotke vypnete reproduktor, spoznáte hluk podľa svetelných diód. Sila je odstupňovaná farebne. Pričom silný zvuk je označený červenými diódami. Na detskej jednotke môžete aktivovať prehrávanie uspávaniek, ktorých je v pamäti 5. Niekoľkým stisnutím tlačidla s notou vyberiete uspávanku, tlačidlom so šípkou a štvorčekom prehrávanie zastavíte alebo aktivujete.

Výrobca bohužiaľ neuvádza, aký je dosah v miestnosti. Zo skúsenosti však vieme, že signál nemá problém prejsť cez 1 stenu a poradí si aj v prípade, že máte rodinný dom alebo z neho vyjdete na záhradu. Signál však môže byť blokovaný veľkým kovovým predmetom (chladnička, zrkadlo, kartotéka, kovové dvere alebo železobetón). Účinnosť signálu je znížená stenami (ale to je u všetkých opatrovateliek), ovplyvňovať ho môže tiež rádiové alebo televízne žiarenia a mobilné telefóny.

Prenos zvuku je veľmi čistý, hlas nie je deformovaný ani zašumený. Čo sa týka batérií, tak tie sa pomerne dlho nabíja (12 hodín) a jej výdrž je skôr krátka (pri pokojnejších nociach môžu vydržať až 3 dni, ak má však vaše bábätko noc rušnejšie, môžu byť batérie vybité už ráno). U rodičovskej jednotky by sme ocenili, keby disponovala možnosťou ovládania uspávaniek na diaľku. Problematické je tlačidlo zapnúť / vypnúť, kedy je potrebné ho dlhšie pozdržať alebo niekoľkokrát stlačiť – to je teda dosť zlé!

Zistiť cenu

SMARTON digitální chůvička SM 150

Dosah vonku300 m
Dosah vo vnútrineuvádza
Upozornenie mimo dosahuáno
Typ vysielaniadigitálne
Videonie
Počet kanálovneuvádza
Nočné svetlonie
Spôsob nabíjaniakombinované
Technológia DECTnie
Úsporný režimnie
Obojsmerný prenosáno
Upozornenie na zvukáno

Niektoré kusy môžu mať problém s úrovňou hlasitosti, ktorú prenášajú. Niektoré prenáša zvuk bez problémov, iné plačúci bábätko skrátka nezaznamenajú. Nie sú teda vhodné pre tiché deti. Výhodou tejto opatrovateľky je možnosť obe dve jednotky napájať zo siete aj tužkovými batériami. Je kompatibilný s typom batériou AAA (jedná sa o malé tužkové batérie). Každá jednotka potrebuje 3 kusy batérií. Čo sa týka indikácie oznámenia o stave batérie, mohla by byť viac vizuálne jasnejšie. Pestúnka – rodičovská jednotka – disponuje integrovanou sponou, takže ju môžete mať neustále pri sebe.

Výrobok má obojstrannú komunikáciu, takže na bábätko môžete hovoriť. Ako nevýhodou vidíme veľkú podobnosť medzi týmito dvoma kusmi. Odlíšenie medzi rodičovskou a detskou jednotkou síce je, ale nie nijako markantná. Pretože pestúnka nemá žiadne funkcie navyše, okrem štandardného upozornenia (vizuálne i zvukové) na stratu signálu a dochádzajúce batérie, je jej ovládanie pomerne jednoduché, a tak nemusíte dlho študovať manuál. Pokiaľ manuál k chůvičce náhodou nedostanete, budete ho len ťažko hľadať na internete.

Výrobca uvádza, že spojenie medzi vami a vaším bábätkom bude súkromné, avšak toto tvrdenie je veľmi diskutabilné, pretože vysielanie prebieha na frekvencii 2,4 GHz, ktorá je najbežnejšie, takže môže dôjsť k rušeniu inými zariadeniami. Ak by ste si chceli byť istí, že vaša komunikácia bude naozaj súkromná, musela by opatrovateľka disponovať funkciou DECT, ktorá prebieha na frekvencii 1,9 GHz. Jedná sa teda o šifrovaný prenos, a tak sa nemusíte báť rušenia inými zariadeniami.

Zistiť cenu

BABYMOOV Baby monitor EASY CARE DIGITAL GREEN

Dosah vonku500 m
Dosah vo vnútrineuvádza
Upozornenie mimo dosahuáno
Typ vysielaniadigitálne
Videonie
Počet kanálov2
Nočné svetlonie
Spôsob nabíjaniakombinované
Technológia DECTnie
Úsporný režimáno
Obojsmerný prenosnie
Upozornenie na zvukáno

Čo sa týka dosahu, výrobca bohužiaľ neuvádza, aký je dosah vnútri. Zato dosah vonku je úctyhodných 500 metrov, čo je viac, než ponúka väčšina konkurenčných modelov. Veľmi pekné a netradičné je dizajnové prevedenie. Než opatrovateľku zapnete, nevidíte na nej žiadne diódy, tie sa objavia až s aktivovaním prístroja. Preto vzhľad pôsobí veľmi celistvo. To je však z výhod asi všetko. Pestúnka nemá obojsmerný prenos, takže na dieťa nemôžete hovoriť, rodičovská jednotka prijíma iba signál od detskej. Detská opatrovateľka nedisponuje nočným svetlom, čo by sme v tejto cenovej kategórii očakávali. Na druhú stranu má jednoduché a intuitívne ovládanie, kde nie je potreba dlhého nastavovania a programovania. Tlačidlá majú rovnakú farbu, ako označenie funkcií na nich, takže napríklad v noci sa ťažko spoznáva, ktoré tlačidlo slúži k čomu. Chcelo by to skôr kontrastnú farbu.

Výhodou je, že ak si detskú jednotku nenastavíte inak, je aktívny režim VOX, čo znamená, že prenos zvuku neprebieha neustále, ale až v momente, keď jednotka zaznamená zvuk. Citlivosť mikrofónu je možné si individuálne nastaviť, takže môže začať vysielať až v momente, keď si bábätko začne rozprávať alebo plakať. Zaznamenané nebude treba len šušťanie perinkou. Funkciu VOX však môžete vypnúť, čo znamená, že je mikrofón v neustálom pohotovostnom režime a prenáša všetky zvuky, ktoré v izbe zaznamená.

Na rodičovskej jednotke si môžete zosilniť alebo zoslabiť hlasitosť reproduktora, prípadne ho úplne vypnúť. V tom momente vás na zvuk v detskej izbe upozorní svetelné LED diódy. Čím väčší počet diód svieti, tým intenzívnejší zvuk sa z izbičky ozýva. Niekomu sa môže úroveň hlasitosti reproduktora u rodičovskej jednotky zdať slabá, aj keď je zosilnený na maximum, toto je však individuálny aspekt každého užívateľa. Ak sa ocitnete mimo signál, začne rodičovská jednotka vydávať zvuk a všetky LED diódy sa rozblikajú. Zvuk sa ozve aj v prípade, že máte vypnutý reproduktor. Akonáhle sa obe jednotky spoja, zvuk utíchne. Zvukové upozornenie sa ozve aj v prípade, keď nie je zapnutá detská jednotka, sú vybité batérie alebo je prepojenie medzi detskou a rodičovskou jednotkou nesprávne.

Stlačením každého tlačidla na rodičovskej jednotke sa ozve krátke pípnutie. Ak chcete túto funkciu vypnúť, podržte po dobu 2 sekúnd tlačidlo s označením reproduktora a jedného oblúčika, kým nezaznie druhý krátky signál. Pre zapnutie funkcie podržte po dobu 2 sekúnd tlačidlo s označením reproduktora a troch oblúčikov, až do zaznenia krátkeho signálu. Po každom vypnutí a zapnutí sa táto funkcia obnoví automaticky. Detskú i rodičovskú jednotku môžete napájať zo siete, alebo používať alkalické batérie AAA. Do každej jednotky sú potrebné 3 kusy. Rodičia určite ocenia, že rodičovská jednotka má klip na opasok, takže opatrovateľku môžu mať neustále pri ruke.

Zistiť cenu

Detská opatrovateľka versus monitor dychu

Detské opatrovateľky vám pomôžu v prípade, že máte rozľahlejšie byt alebo dom so záhradou a viete, že bábätko bude spať v inej miestnosti, kde jeho plač nemusíte počuť. Ide v podstate o vysielačku, ktorá zaznamená „kňourání“ bábätka a tento zvuk prenesie do vysielačky, ktorú má pri ruke rodič. V prípade, že máte malý byt alebo nie ste priaznivci dovoleniek na chatách a podobne, možno tento prístroj ani nevyužijete.

Monitor dychu je vhodný pre každé bábätko. Používa sa ako doma, tak v zdravotníctve. Obstarávacie náklady nie sú práve zanedbateľné, a tak existuje možnosť, že vám tento prístroj z pôrodnice na nejaký čas požičia. Je odporúčaný pre deti do 1 roka, a ak máte možnosť si ho požičať z nemocničného zariadenia, je táto investícia zbytočná.

Monitor dychu, alebo tiež „baby monitor“ sleduje dýchanie a pohyby bábätka. Ak by sa bábätko prestalo pohybovať, pravidelne dýchať, alebo by dokonca došlo k zástave dychu, prístroj vás na to upozorní hlasným zvukovým signálom. Viac informácií o monitoroch dychu sa dozviete v článku ako vybrať monitor dychu.

Než sa rozhodnete pre kúpu

Pred tým než si začnete vyberať konkrétny výrobok, si odpovedzte na 3 základné otázky, podľa ktorých sa vám bude opatrovateľka pre bábätko vyberať ľahšie.

  • Ste skôr doma alebo radi cestujete?
  • Stačí vám bábätko len počuť alebo ho chcete aj vidieť?
  • Bývate vo veľkom meste alebo na malomeste či dedinu?

Dosah a spôsob prenosu

Táto kapitola vám poskytne odpoveď na 1. a 3 otázku, teda, či cestujete alebo ste skôr doma a aké okolie vás obklopuje.

Dosah prenosu

Dosah opatrovateľky ovplyvňuje to, ako ďaleko od seba môžu byť vysielačky vzdialené. Výrobcovia najčastejšie uvádzajú dve čísla. Jedno označuje vzdialenosť vonku, jedno vzdialenosť v dome / byte. Priemerná vzdialenosť na voľnom priestranstve sa pohybuje okolo 250 metrov, avšak opatrovateľky s veľkým dosahom môžu mať aj 800 metrov.

Viete, že: Pamätajte, že pod pojmom voľné priestranstvo výrobcovia najčastejšie myslia naozaj voľné priestranstvo. Teda bez múrov, stromov a podobne. S ohľadom na tieto prekážky dosah klesá, takže počítajte skôr s menším číslom.

Dosah vnútri domu je najčastejšie okolo 50 metrov, čo je v štandardnom dome alebo byte úplne postačujúce. Dôležitú úlohu však zohrávajú aj faktory materiály, z ktorých sú steny postavené alebo to, či bábätko spí na poschodí.

Dosah signálu môže byť negatívne ovplyvnený napríklad tým, že vysielačku držíte v ruke alebo na nej máte ruku položenú. Ovšem existujú aj prístroje, ktoré je možné bez problému nosiť za pásom. Majú úchyt pre navlečenie na opasok, takže ho môžete mať neustále pri sebe. Pri výbere prístroja sa zamerajte na to, či disponuje funkciou kontroly dosahu. Tá vás upozorní na to, že sa blížite k hranici, kedy môžete stratiť signál, alebo že ste signál už stratili. Ak by ste sa mimo signál dostali a nevedeli o tom, nebudete počuť bábätko, aj keby plakalo akokoľvek.

Ak doma máte záhradu, určite oceníte detské pestúnky na baterky. Nie všade totiž môže byť prístup k elektrickej zásuvke, takže touto skutočnosťou nebudete limitovaní. Ovšem existuje tiež možnosť dvojitého napájania, teda kombinácia bateriek a pripojenie k elektrickej sieti. Ak sa rozhodnete pre variant s baterkami, oplatí sa investovať buď do obstarania drahších batérií, alebo do batérií nabíjacích. Priemerne totiž obyčajné batéria vydrží maximálne dva dni, a to už by náklady na ich nákup pomerne naskákali. Obstaranie nabíjacích batérií sa základňou je síce vyššia investícia, ale verte, že sa vám čoskoro vráti.

Na signál a kvalitný prenos má vplyv aj počet kanálov. V tomto ohľade je viac, lepšie ako menej. Pokiaľ bude na jednom kanáli rušenie, môžete preladiť na kanál iný. Existujú tiež tak prepracované pestúnky, ktoré sa v prípade rušenia na jednom kanáli dokážu automaticky preladiť na kanál iný. Vo špecifikáciách môžete naraziť aj na pojmy pilotný tón alebo digitálny kódovanie, ktoré minimalizujú rušenie signálu inými zariadeniami.

Spôsob prenosu

Výber medzi analógovými alebo digitálnymi vysielačky vám uľahčí prostredia, v ktorom žijete. Treťou možnosťou je voľba internetové opatrovateľky, kedy prenos prebieha cez internet.

  • Digitálne sú vhodné predovšetkým do husto osídlených oblastí (mesta), pretože sú menej náchylné na rušenie a príjem cudzích signálov, ktorých je v meste oveľa viac, než napríklad na dedine. Pracujú na vyšších frekvenciách s väčším množstvom kanálov. Čím je frekvencia vyššia, tým viac sa prenos v priestore ruší najrôznejšími prekážkami. Niektoré moderné opatrovateľky si dokážu samé nájsť voľný kanál a v prípade rušenia sa na neho naladiť.
  • Analógové pracujú na nižších frekvenciách s menším počtom kanálov. Sú síce náchylnejšie na rušenie inými zariadeniami, ale zase nie sú tak náchylné na prekážky, takže lepšie zvládnu prenos cez steny alebo stromy a iné prekážky.
  • Internetové (čiže smart pestúnky) pracujú za pomocou internetu, takže na signál má vplyv sila internetového pripojenia, kvalita routeru a tak ďalej. Síce sa nemusíte starať o frekvencie a kanály, ale zato vám musí spoľahlivo fungovať internet.

Pre ničím nerušený prenos signálu vyhľadávajte opatrovateľky, ktoré majú technológiu DECT (Digital Enhanced Crodless Communications). Jedná sa o vylepšenú bezdrôtovú komunikáciu tým, že je prenos signálu šifrovaný. Prebieha na frekvencii 1,9 GHz, pričom klasický prenos prebieha na 2,4 GHz frekvenciu.

Funkcia VOX sa zase postará o prenos signálu až v momente, kedy začne bábätko plakať, hovoriť (skrátka vydávať zvuk). Prenos signálu teda neprebieha stále, ale len momente, keď pestúnka zaznamená zvuk. Táto funkcia výrazne šetrí batériu.

Pestúnka s kamerou alebo klasika?

Ako už názov napovedá, v tomto ohľade sa budete rozhodovať medzi tým, či vám bude stačiť bábätko len počuť, alebo sa na neho budete chcieť aj pozerať.

U video opatrovateľky myslite na to, že by kamera mala byť dostatočne kvalitná, aby to malo nejaký zmyl, a tiež na to, že kamera a displej sú náročnejšie na kapacitu batérie. Všeobecne majú tieto typy prístroje kratší dosah a sú náchylnejšie na rušenie mobilnými telefónmi, mikrovlnkami a vôbec bezdrôtovým príslušenstvom. Pretože je obraz prenášaný v pásme 2,4 GHZ, budú mu vadiť stromy a ďalšie pevné prekážky. Stretnúť sa môžete aj s možnosťou, ktorá ponúka voľbu rozhodnúť sa, či chcete prenášať len zvuk alebo aj obraz. Avšak u túto možnosť už si položte otázku, či nie je lepšie si zaobstarať klasickú opatrovateľku a ušetriť niekoľko stoviek i tisícok.

Výhody a nevýhody klasických opatrovateliek

VýhodyNevýhody
nižšia obstarávacia cena – jedná sa o pomerne lacné detské opatrovateľkynemožnosť deti skontrolovať vizuálne
väčší dosah než video opatrovateľky
kompaktné rozmery pre ľahkú manipuláciu

Výhody a nevýhody video opatrovateliek

VýhodyNevýhody
možnosť aj pohľadom skontrolovať, čo sa v izbičke dejekratší dosah prenosu než klasické opatrovateľky
ušetrenie fyzickej energie, pretože do izbičky nemusíte behať len kvôli pohybu bábätkaprenášanie obrazu vadí akékoľvek pevné prekážky
možnosť dieťa kontrolovať aj v noci (kamera s nočným videním)vyššia nákupná cena
náchylnejšie na rušenie bezdrôtovým zariadením

Ako fungujú smart opatrovateľky

Rovnako ako u predchádzajúcich modelov, aj u smart opatrovateliek musíte mať 2 jednotky: rodičovskú a detskú. Ako rodičovskú možno použiť tabliet alebo chytrý telefón, detská jednotka môže byť webkamera alebo druhý chytrý telefón. Do rodičovského zariadenie si stiahnete aplikáciu, ktorá umožňuje komunikáciu s detskou jednotkou. Kamera sa pripojí bezdrôtovo pomocou wi-fi alebo LAN sieťovým káblom k vášmu routeru. Vďaka tomu môžu všetky zariadenia s obrazovkou pripojené na vašu wi-fi sledovať, čo sa v izbičke deje. Pomocou stiahnuté aplikácie si potom môžete obraz aj zvuk premietnuť do svojho zariadenia.

Úskalím smart opatrovateliek je väčšinou zložitá inštalácia a prepojenie medzi kamerou a wi-fi a telefónom. Ak vypadne internet, spojenie sa preruší. Na tento nedostatok však pomerne rýchlo zareagovali vývojári mobilných aplikácií, ktorí prišli s niekoľkými spôsobmi, ako tento problém vyriešiť, a vyhnúť sa tak zložité inštaláciu.

Väčšinou si stačí len stiahnuť aplikáciu s opatrovateľkou do mobilu a nainštalovať ju podľa pokynov. Veľmi jednoduché aplikácie fungujú na princípe stiahnutie aplikácie do jedného chytrého telefónu (detská jednotka) kam uložíte číslo druhého telefónu (rodičovská jednotka). Na tento telefón vám v prípade zaznamenaní zvuku prvý telefón zavolá. Vy hovor môžete prijať a vypočuť si, čo sa v izbe deje. Samozrejmosťou je nastavenie úrovne hlasitosti, pri ktorej má detská jednotka zareagovať a zalarmovať rodičia.

Niektoré aplikácie sú zadarmo, iné si môžete zadarmo napríklad týždeň vyskúšať, a potom si používanie predplatiť. Predplatenia aplikácie vás vyjde omnoho lacnejšie než obstaranie akékoľvek elektronické opatrovateľky. Možnosti sú u takéto riešenie skôr obmedzené.

Funkcie navyše

  • Obojstranný prenos – jedná sa o funkciu, kedy môžete rodičovskú jednotku použiť ako vysielačku a v prípade potreby bábätko uspať svojím hlasom. Výsledok však nie je zaručený, pretože každé bábätko reaguje na hlas a zvuky inak.
  • Displej – hodí sa v okamihu, keď opatrovateľka dokáže monitorovať teplotu alebo vlhkosť v izbe.
  • Senzor teploty – detská jednotka sníma teplotu v izbičke, ktorá sa zobrazuje na rodičovskej jednotke. Nastavenie opatrovateľky potom umožňuje nastavenie minimálnej a maximálnej teploty, a ak teplota v izbičke klesne alebo prekoná navolenú hranicu, opatrovateľka vyšle rodičom zvukový signál.
  • Optická indikácia úrovne hluku – opatrovateľka môže byť vybavená napríklad svetelnými diódami, ktoré rodičia upozorní na to, že sú v izbičke zvuky. Túto funkciu oceníte predovšetkým, ak ste v rušenom prostredí a zvukovú signalizáciu by ste nemuseli počuť.
  • Vibračná upozornenie – Oceníte najmä v hlučnom prostredí, kde v prípade zaznamenania hluku v izbe vyšle detská jednotka signál do tej rodičovskej. Rodičovská jednotka sa rozvibruje.
  • Regulácia hlasitosti – vďaka nej si môžete nastaviť úroveň hlasitosti, na ktorú má detská jednotka reagovať a prenášať ju do rodičovskej.
  • Signalizácia mimo dosahu – signál sa spustí v prípade, že ste mimo dosahu prenosu alebo sa blížite k hranici mimo dosahu. Väčšinou sa jedná o intenzívny nepríjemný zvuk.
  • Údaj o stave batérie – upozorní vás v momente, keď zistí, že máte slabú batériu.
  • Monitor dychu – niektoré detské pestúnky môžu mať aj monitor dychu, ktorý má na starosti kontrolu životných funkcií bábätka. V prípade komplikácií začne rodičovská jednotka vydávať zvuk.

Univerzálné rady, na čo sa zamerať a na čo si dať pozor

Technicky náročnejšie a vyzretejšie opatrovateľky sú náchylnejšie na stratu signálu. Týka sa to predovšetkým detských monitorovacích s Kamei a smart opatrovateliek, ktoré využívajú internet.

Ak dôjde k strate signálu, mal by vás na to prístroj upozorniť. Upozornenie sa môže dostaviť už v okamihu, keď sa blíži hranica straty prenosu. Prístroje by na túto skutočnosť mali upozorniť buď zvukovým signálom, vibráciami alebo aspoň svetelnými kontrolkami. Okrem straty signálu vás môže pestúnka upozorniť aj na skoré vybitie batérie.

Pri výbere sa zamerajte aj na zložitosť ovládania, spôsob spracovania (odolnosť), na tlačidlá – či nemôže pri manipulácii dôjsť k nechcenému vypnutiu alebo preladenie na inú frekvenciu. Veľmi užitočné je ak sú prívodné aj nabíjacie káble univerzálne a je možné ich zameniť. U smart opatrovateliek je dôležité, či pri výpadku signálu nedôjde k vypnutiu.

Veľmi dôležitým faktorom je tiež odlišný vzhľad medzi rodičovským a detským dielom, kedy by každý diel mal byť vizuálne rozlíšený, aby nedošlo k zámene. Ak si vyberiete opatrovateľku, ktorá bude mať diely rovnaké, je to komplikácie, kvôli ktorej nerozoznáte na prvý pohľad, ktorý diel dávate bábätku do postieľky a ktorý budete mať pri sebe.

O čom sa diskutuje

Pomerne často sa môžete stretnúť s názorom, že používanie detských opatrovateliek môže byť kvôli vyžarovania rádiových vĺn rizikové. Ovšem výkony jednotlivých opatrovateliek neprekračujú ani zďaleka vyššie limity, ktoré sú povolené pre mobilné telefóny.

Pre zníženie zaťaženia „elektrosmogom“ výrobcovia často uvádzajú, že sú prístroje vybavené tzv. eko režimom, ktorý znižuje výkon. Ovšem ten je úplne bezpredmetný, pretože opatrovateľky neprekračujú žiadny neautorizovaný limit. Eko režim môže byť dokonca skôr na škodu, pretože môže dôjsť k vypnutiu spojenia, a tým sa zvyšuje riziko nepozorovateľné straty signálu alebo zníženie dosahu.

Zaujíma vás, ako si viedli detské pestúnky v našom teste? Prečítajte si ich recenzie v úvode článku.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo