Ako vybrať detskú postieľku

Každý rodič chce pre svoje dieťatko to najlepšie, a preto je pre neho dôležité, aby sa jeho bábätko aj po príchode na svet cítilo čo najpríjemnejšie a hlavne v bezpečí. V prvých mesiacoch života je potreba bábätku zaistiť najmä pohodlný a ničím nerušený spánok, či už je to spánok na cestách či v pohodlí domova. Náš praktický poradca vám preto pomôže s výberom správnej detskej postieľky. Zameriame sa hlavne na základné parametre, ako sú bezpečnosť, materiál postieľok, rozmery, a tiež celkový vzhľad. Samozrejme nezabudneme ani na alternatívy postieľok a na to, aký matrac vybrať do detskej postieľky. Tá je koniec koncov v postieľke tým najdôležitejším pre zdravý vývoj detskej chrbtice, preto neponechávajte výber detskej postieľky náhode a dostatočne sa inšpirujte.

Recenzie postieľok

Do nášho testovania sme vybrali päť detských postieľok od rôznych výrobcov. Zahrnuli sme ako detské postieľky cestovné, ktoré ocenia najmä aktívny rodičia s dobrodružným duchom, tak klasické drevené postieľky, ktoré sú pre každodenné spánok najideálnejšie. Celkovo sme sa zamerali hlavne na rozmery, maximálna nosnosť a predovšetkým na bezpečnosť.

Zopa NANNY s polohovaním

Maximálna nosnosť20 kg
Rozmery postieľky v zloženom stave (VxŠxD)21 x 20 x 70 cm
Rozmery postieľky v rozloženom stave (VxŠxD)74 x 64 x 124 cm
Vhodné pre deti0-36 mesiacov
Výškovo nastaviteľné dnoáno
Možnost demontáže šprleníčiastočná
Hmotnosť9,3 kg
Materiáltextílie, pevný rám

Ak radi cestujete, ale chcete, aby vaše dieťa malo svoju vlastnú postieľku aj v hoteli, skladacie postieľky sú ideálnym riešením. V našej recenzii sme sa zamerali konkrétne na dve cestovné postieľky.

Prvá z nich je vďaka systému závesného lôžka vhodná aj pre rodičov s naozaj malinkými bábätkami. Práve rodičia túto praktickú funkciu určite ocenia, pretože sa nemusia skláňať až na úplné dno postieľky, aby svojho drobčeka uložili k spánku.

Závesné lôžko je jednoduchý mechanizmus prevládajúci hlavne u cestovných postieľok, ktoré nemajú klasické polohovateľné rošty, ako tomu je u postieľok drevených. Tento prídavný systém sa väčšinou pomocou úchytov zavesí do korpusu cestovné postieľky, a tým zaistí rodičom malých detí dostatočný komfort pre ich chrbát. Nemusia sa totiž toľko ohýbať, aby svojho drobčeka pochovali.

Akonáhle dieťa povyrastie, závesné lôžko je z bezpečnostných dôvodov samozrejme nežiadúce, a preto sa všetky úchytmi odstráni a matrace, ktorá je súčasťou balenia, sa bez problémov vloží až na dno lôžka. Ale nebojte sa, že na svojho anjelika neuvidíte. Dve postranné sieťky postieľky umožní, aby ste mali dieťa neustále pod dohľadom vo dne aj v noci.

Deti okolo 1-3 rokov ocenia najmä otvor v čele postieľky, ktorý je potlačený farebným obrázkom a vďaka ktorému budú môcť kedykoľvek von aj dovnútra. Tento otvor je na zapínanie, a tak keď príde čas spánku, pomocou zipsu postieľku uzavrite a dieťa je v bezpečí po celú noc.

Súčasťou postieľky sú dve kolieska, ktoré uľahčí manipuláciu, a cestovná taška, do ktorej sa celá postieľka pomerne rýchlo zloží a vloží napríklad do kufra auta. Vy tak nemusíte mať strach, že sa postieľka pri prevoze zašpiní, alebo že sa bude niekde len tak povaľovať. K dostaniu sú štyri farebné prevedenia, od béžovej cez mentolovú, šedú až k čiernej.

Nevýhodou tejto cestovnej postieľky je jej matrac. Tá, ktorú dodáva sám výrobca, je trochu tvrdší a tenká, a ak vášmu dieťaťu nevyhovuje, alebo sa nepáči priamo vám, potom je na mieste starostlivý výber matrace do detskej postieľky. O výbere správneho matraca pre deti sme sa rozpísali v našom radcovi.

Pred samotným používaním tiež odporúčame postieľku riadne vyvetrať, keďže jej materiál pomerne zapácha. Ako nevyhovujúce tiež zisťujeme návod k zloženiu postieľky, ktorý si budete musieť prečítať viackrát po sebe, aby ste sa zostavovaním nemali problémy.

 • rýchlosť a jednoduchosť zloženie
 • kolieska
 • prídavné poschodie
 • váha
 • možnosť umytie všetkých častí
 • praktická postranné vrecko
 • tvrdšie a tenká matrace
 • zápach
 • návod
Zistiť cenu

Petite Mars Koot Fox Aqua

Maximálna nosnosť14 kg
Rozmery postieľky v zloženom stave (VxŠxD)20 x 20 x 73 cm
Rozmery postieľky v rozloženom stave (VxŠxD)73 x 60 x 120 cm
Vhodné pre deti0-30 mesiacov
Výškovo nastaviteľné dnoáno
Možnost demontáže šprleníčiastočná
Hmotnosť8 kg
Materiálkovový rám, nylonová textílie

Náš druhý zástupca zo sveta cestovných postieľok je veľmi podobný prvému. Opäť je vybavený praktickými kolieskami i cestovnú taškou. Kolieska uľahčí akúkoľvek manipuláciu, cestovná taška zase poskytne ochranu pred nežiaducim znečistením. Navyše budete mať postieľku kedykoľvek po ruke a nachystanú na cestu.

Vďaka nosnosti 14 kg môže v postieľke spať dieťa do troch rokov veku. Ľahká, stabilná konštrukcia potiahnutá nylonovú textílií je veľmi praktická, čo sa údržby týka. Nie je problém ju utrieť vlhkou handričkou, keď sa vám na postieľku vyleje treba detská výživa. Na druhú stranu – taký materiál môže rušiť „šustěním“, ku ktorému dochádza zakaždým, keď sa bábätko v postieľke viac pohne. Najmä citlivejšie mamičky by zvuky vydávané postieľkou mohli rušiť. Prípadne aj deti by spočiatku mohli byť z takého zvuku nesvoje.

Medzi hlavné prednosti postieľky by sme mohli zaradiť jej jednoduché skladanie aj sieťované bočné strany, ktoré zaistia ideálnú cirkuláciu vzduchu, rodičom navyše umožní mať deti neustále na očiach. Otváracie čelo na zips je praktickým doplnkom ako pre vás, tak pre vaše dieťa, ktoré môže samo dovnútra aj von z postieľky, kedykoľvek sa mu zachce a kedykoľvek mu to vy sami umožníte. Akonáhle nastane čas spánku, zips jednoducho zapnete a vaše dieťatko je v bezpečí po celú dobu odpočinku.

Určite tiež stojí za to spomenúť, že postieľka ponúka možnosť prídavného poschodia, ktoré využijete najmä v prvých štyroch mesiacoch, keď sa bábätko samo neposadí. Toto prídavné poschodie dodáva istý komfort tiež samotným rodičom, keďže sa pre svoj poklad nemusia ohýbať hlboko do postieľky a nadmerne tak namáhať svoje chrbát. Ako posledné tiež oceňujeme tmavšiu farbu zvoleného materiálu, pretože sa javí ako jedna z najpraktickejších. Pomerne ľahko sa totiž udržiava a čistí.

Súčasťou balenia je aj matrac, ktorú by sme ale rozhodne neodporúčali na každodenné spanie. Po častom používaní môžete cítiť, že je matrac zložený z jednotlivých plátov, a preto je pre malé deti úplne nevyhovujúce.

 • rýchlosť zloženie
 • skladnosť
 • nízka hmotnosť
 • praktický materiál
 • kolieska
 • prídavné poschodie
 • nevyhovujúca matrac
 • šuštivý materiál
Zistiť cenu

Klups Safari

Maximálna nosnosť-
Rozmery postieľky v zloženom stave (VxŠxD)-
Rozmery postieľky v rozloženom stave (VxŠxD)120 x 60 cm
Vhodné pre detiod narodenia
Výškovo nastaviteľné dnoáno
Možnost demontáže šprleníčiastočná
Hmotnosť16 kg
Materiálborovica, drevotrieska

Klasická detská postieľka poľskej výroby je vďaka trom výškovo nastaviteľným polohám lamelového roštu vhodná ako pre novorodenca, tak i väčšie deti. Avšak aby ste mohli rošt nastaviť do požadovanej výšky, je potreba trochu náročnejšia rozmontovanie časti bočníc.

Kombinácia drevotriesky a borovice zabezpečuje na prvý pohľad pevnú stabilitu, avšak absencia koliesok neumožňuje úplne jednoduchú manipuláciu, akú by sme pri drevených postieľok radi využívali. Naopak výhodou sú dve výsuvné tyče šprlení, ktoré sa dajú pomerne ľahko vytiahnuť. Väčšie deti tak budú môcť samy do postieľky aj z postieľky von trebárs aj za vami do postele. Tvar šprlení je guľatý, takže nezapříčí žiadne zranenia. Medzera po odstránení bočníc je dostatočne široká na to, aby ani väčšie dieťatko neuviazlo.

Program nábytku Klups Safari je stavaný tak, aby ste si zostavili celú nábytkovú súpravu od postieľky cez prebaľovací pult až po skrine na detské oblečenie. Konkrétnych informácií k nábytku nájdeme len veľmi poskromne. Výrobca neuvádza ani zmienku o tom, či je aspoň jedna z bočníc sťahovacie. Preto by sme odporúčali, aby ste sa na konkrétne parametre daného modelu informovali u predajcov. Ak tieto kľúčové informácie nebudú k dispozícii, potom je len na vašom zvážení, či si túto postieľku zaobstarať alebo nie.

 • cena
 • stabilita
 • polohovanie roštu
 • jednoduchá montáž
 • možnosť dokúpenia celého programu
 • absencia koliesok
 • strohé informácie
Zistiť cenu

Drewex Kuba II so sťahovacou bočnicou

Maximálna nosnosť-
Rozmery postieľky v zloženom stave (VxŠxD)-
Rozmery postieľky v rozloženom stave (VxŠxD)84 x 60 x 120 cm
Vhodné pre detiod narodenia
Výškovo nastaviteľné dnoáno
Možnost demontáže šprleníčiastočná
Hmotnosť20 kg
Materiálborovicové drevo

Biela detská postieľka určite zaujme hneď na prvý pohľad svojou farbou a oblou konštrukcií. Borovicové drevo, z ktorého je celá konštrukcia postieľky vyrobená je v zhode s normou STN EN 716-1, čo je najvyššie možné potvrdenie o tom, že postieľka bola testovaná a je naozaj bezpečná.

Rošt postieľky sa dá regulovať do troch polôh, teda s vaším dieťaťom nejakú dobu porastie. Prvý, a zároveň najvyšší stupeň je vhodný pre deti, ktoré sa ešte samé neposadí. Druhé, nižšie nastavenie sa odporúča u detí, ktoré ešte samy nestoja a tretí nastavenia roštu sa volí samozrejme až vtedy, keď už prvé dva stupne nie sú bezpečné. Bočnice sa dá bez väčších problémov stiahnuť, a tak sa rodičia nemusia do postieľky pre dieťa skláňať cez ňu. Samotné deti neskôr určite ocenia odnímateľnú časť šprlení.

Ako nevýhodu by sme hodnotili to, že balenie postieľky obsahuje iba poľský návod. Na druhú stranu na internete nájdete podrobný video návod a zistíte, že k celému procesu zostavenie vám bude stačiť iba imbusový kľúč.

Matrac ani kolieska nie sú súčasťou postieľky, ale nie je problém ich dokúpiť. Rovnako tak je možné prikúpiť aj uzatvárateľný šuplík pod postieľku. Praktický či už na hračky či sezónne oblečenie.

 • dodržiava normy STN EN 716-1
 • regulácia roštu
 • podrobný video návod
 • ľahké zostavenie
 • možnosť dokúpenia priestranného šuplíku aj koliesok
 • návod iba v poľštine
 • chýbajúce matrace
Zistiť cenu

Postieľka Scarlett Kamila

Maximálna nosnosť-
Rozmery postieľky v zloženom stave (VxŠxD)-
Rozmery postieľky v rozloženom stave (VxŠxD)60 x 120 cm
Vhodné pre deti0-36 mesiacov
Výškovo nastaviteľné dnoáno
Možnost demontáže šprleníáno
Hmotnosť14 kg
Materiálborovicové drevo

Posledným zástupcom v našej recenzii je postieľka českej výroby Scarlett Kamila. Stabilná a pevná postieľka z borovicového dreva, ktorá spĺňa normu STN EN 716 – 1 + A1: 2013. Výrobca sa tak zaručuje za bezpečnosť a používanie netoxických materiálov.

Vďaka unikátnemu štvorbodovému systému firmy Scarlett sú sťahovacie bočnice ešte bezpečnejšie, než tomu je u klasického systému sťahovacích bočníc. Štvorbodový systém totiž zaisťuje nadštandardné zabezpečenie sťahovania, a tak by nemalo dôjsť k žiadnej nehode. Pre ideálne manipuláciu sa dajú k celej postieľke dokúpiť aj kolieska, ktoré uľahčia premiestnenie z miesta na miesto.

Oproti klasickým trom polohám roštu ponúka postieľka Scarlett iba dve, miesto tretej polohy umožňuje inštaláciu válendové bočnice, vďaka ktorej postieľku využijete aj pre deti predškolského veku. Válendová bočnice nepatrí do klasického príslušenstva, ktoré je možné k postieľkam dokúpiť, a preto túto prídavnú bočnicu veľmi oceňujeme. Iste ju ocenia aj rodičia, ktorí by boli radi, aby ich andílkům posteľ nejaký piatok vydržala. S válendovou bočnicou vám vydrží až do predškolského veku dieťaťa. Stačí len to, aby ste odstránili klasické bočnice postieľky a nahradili ich bočnicami, ktorá zaistí bezpečie dieťaťa po celú noc.

Predvŕtané diery v konštrukcii postieľky a podrobný návod zabezpečí, že celá montáž lôžka bude pomerne jednoduchou záležitosťou. Jedinou nevýhodu vidíme v tom, že výrobca nedodáva záslepky na skrutky, ktoré rušia celkový dojem postieľky. A hoci matrac nie je súčasťou balenia, postieľka v našom radcovi uspela ako najlepší detská postieľka.

 • splnenie noriem
 • podrobný návod
 • štvorbodový systém sťahovania bočníc
 • jednoduchá konštrukcia
 • válendová bočnice
 • absencia záslepiek na skrutky
 • dve polohy roštu
Zistiť cenu

Klasické detské postieľky

Výber detskej postieľky by ste rozhodne nemali podceniť. Či už sa jedná o postieľku cestovnú, alebo ďaleko vhodnejšiu postieľku drevenú. Len podotýkame, že cestovná postieľka nie je vhodná na častejšie spanie, pokiaľ nie je doplnená o naozaj kvalitný matrac. Tá často nie je súčasťou balenia.

Pri výbere klasické drevené postieľky sa zamerajte najmä na tieto parametre:

 • bezpečnosť,
 • rozmery,
 • materiál,
 • doplnky.

U klasické drevené postieľky by ste mali tiež zvážiť, ako dlho ju budete vôbec potrebovať. Rodičia v posledných rokoch volia čoraz častejšie postieľky, ktoré rastú s dieťaťom a ktoré môžu používať aj nasledujúce roky. O čo sa vlastne jedná? Je to jednoduché. Zhruba v dvoch rokoch je klasická postieľka pre dieťatko už malá. Malý neposeda povyrástol a už potrebuje trochu viac miesta ako malý uzlíček, ktorý ste si doniesli z pôrodnice. Výrobcovia rastúcich postieľok vedia, že čas plynie rýchlejšie, než by sme si priali, a preto takým postieľkam umožňujú premeniť sa na posteľ pre predškoláka, prípadne aj na skriňu či stôl. Existuje dokonca detská postieľka, z ktorej sa dá urobiť lavička. Samozrejmosťou je, že si za takú rozmanitosť, akú postieľka postupom času poskytne, náležite priplatíte.

Bezpečnosť

Veľmi dôležitým kritériom je samozrejme bezpečnosť. Podstatná je konštrukcia postieľky, ktorá musí byť stabilná a pevná, dno postieľky by malo byť ideálne z priečok či mriežok, aby bolo zaistené dostatočné odvetrávanie. Ideálnou funkciou je nastaviteľná poloha roštu do troch úrovní. Tieto polohy zaistí komfort ako pre rodičov, tak bezpečie pre deti.

Dieťatko, ktoré zatiaľ len leží, sa môže nachádzať v najvyššej nastavenej polohe, nižšiu polohu zvolíme, ak sa bábätko už pretáča. Najnižšia poloha je pre malého nezbedníka, ktorí s prehľadom ovládajú svoje malé nôžky.

Drevená, prípadne kovová konštrukcia postieľky nesmie byť nijako vizuálne poškodená. Pokiaľ chcete farebnú postieľku, preferujte takú, ku ktorej sa dá doložiť certifikát o zdravotnej nezávadnosti. Cena drevené postieľky by v takom prípade nemala rozhodovať pred jej kvalitou.

Zvláštnú pozornosť venujte aj rohom, prípadne hrotom postieľky. Tie musia byť bezpodmienečne zaoblené. Skontrolujte tiež všetky skrutky, na ktorých nemôžu byť umiestnené plastové krytky, mohlo by dôjsť k ich uvoľneniu a dieťa by ich mohlo vdýchnuť.

Ak sa zameriame na šprlení, jeho jednotlivé časti by od seba mali mať vzdialenosť od 2,5 cm do 6,5 cm. Jedine tak si budete naozaj istí, že vaše dieťa z postieľky nevypadne a ani sa nikde nezaklíní.

Zábrany postieľky sú samozrejmosťou. Minimálne jedna z tzv. bočníc by mala byť posuvná, zároveň však maximálne bezpečná, čo sa zaistenia týka. Bočnice by mala byť ľahko sťahovateľná, ale dieťa by s ňou v žiadnom prípade nemalo byť schopné zaobchádzať samo. Ak je už vaše dieťa natoľko šikovné, aby si samo vyliezlo z postieľky, radšej si kúpte takú, u ktorej sa dá vybrať niekoľko priečok šprlení.

Rozmery

Rozmery postieľky potrebujete nutne poznať najmä pri výbere správneho matraca. Viac ako vonkajšie rozmery postieľky vás však budú zaujímať tie vnútorné.

Ak dáte prednosť postieľke s klasickými rozmermi 120 x 60 cm, nemali by ste mať problém s nákupom matraca. Tieto rozmery sú totiž univerzálnymi, čo sa detských postieľok týka, a preto ne bez problémov zoženiete akúkoľvek matrac.

Druhú variantu predstavujú postieľky s rozmermi 140 x 70 cm. Matrace do takých postieľok už tiež nie sú nedostatkovým tovarom, ako tomu mohlo byť skôr, a navyše bude mať vaše dieťatko dostatok pohodlia a ešte o kúsok miesta navyše.

Materiál

Najpodstatnejšie vecou je, aby konštrukcia postieľky bola pevná, stabilná a nemala po obvode vyčnievajúce ostré hrany. Najideálnejším materiálom je samozrejme tvrdé drevo. Výrobcovia drevených postieľok často používajú buk či borovicu, pretože práve na tomto dreve je eliminovaný výskyt triesok. Takúto vlastnosť ocení každý rodič.

Ak by ste detskú izbičku radi oživili farbami a detskú postieľku nechceli prírodné, odporúčame overiť náter postieľky. Farba nesmie obsahovať žiadne škodlivé látky! Preto sa zamerajte najmä na certifikát postieľky. Práve na ňom by mala byť doložená zdravotnú nezávadnosť či už farieb, alebo materiálu.

Zdravotne nezávadné postieľky môžete zaobstarať vo všetkých možných farbách. Vyberať môžete od sýto hnedej po veselé pastelové odtiene.

Doplnky

K postieľke môžete prikúpiť niekoľko doplnkov, ktoré vám uľahčia manipuláciu a zaistí bezpečný spánok dieťaťa.

Kolieska

Snáď najpraktickejším doplnkom, ktorý si môžete zaobstarať, sú kolieska. Vďaka nim bude manipulácia s postieľkou hračka! Kolieska mnohokrát nie sú súčasťou, ale nie je žiadny problém si ich k väčšine postieľok prikúpiť. Majte ale na pamäti, že ak máte kolieska na všetkých štyroch stranách, potrebujte k nim tiež brzdu.

Monitor dychu

Avšak najdôležitejším doplnkom, ktorý si môžete zaobstarať, je monitor dychu. Prístroj za pár euro, vďaka ktorému sa prestanete obávať syndrómu náhleho úmrtia u vášho dieťaťa. Citlivé senzory monitorujú dych bábätka nepretržite po celú dobu jeho spánku. Akonáhle dôjde k výpadku dychu, prístroj vás veľmi hlasno upozorní a vy tak môžete zasiahnuť včas.

Mantinel

Docela šikovným pomocníkom je tiež mantinel. Ten sa poväčšinou nachádza na čelnej strane postieľky a chráni tak bábätko pred prievanom. Navyše bábätku v prvých mesiacoch života poskytuje istý pocit bezpečia tým, že mu toľko neotvára vonkajší priestor, ktorý je pre neho po príchode na svet cudzie a nepríjemný. Vďaka mantinelu nebudú z postieľky vypadávať hračky alebo cumlíky. Akonáhle sa bábätko začne pretáčať, nemusíte sa báť, že by sa udrelo do hlavy o šprlení alebo si zakliesnila rúčku či nôžku. Mantinel pořizujte skôr v neutrálnej farbe, aby vám vždy ladil s detským obliečkami. Mantinel sa ku šprlení väčšinou priväzuje dekoračnými šnúrkami.

Typy mantinelov

 • Celopostýlkové s pevným dnom – umiestňujú sa po obvode celej postieľky, niektoré modely umožňujú čiastočné zloženie. Ak teda máte postieľku u svojou postele, môžete jednoducho jednu bočnicu mantinelu zložiť.
 • Čiastočné mantinely – v postieľke sú inštalované na čelo a z časti bočných strán. Ich výhodou je univerzálne použitie pre akýkoľvek rozmer postieľky. Vďaka čiastočnému odkrytie bude mať bábätko dobrý prehľad o tom, čo sa deje v jeho okolí.
 • Hnízdečkové mantinely – jedná sa o polstrovaný mantinel, ktorý sa po obvode postieľky oprie. Nie je teda nutné priväzovanie za povrázky. Vďaka svojmu pevnému prevedení drží dobre sám o sebe. Sú však vhodné len do postelí s rozmermi 120 x 60 cm.

Ktorá cestovná postieľka je pre moje dieťa tou pravou?

Ak aj vy s deťmi radi cestujete, určite ste už zvážili alternatívu klasickej detskej postieľky, teda postieľku cestovnú. Ako by ale takéto cestovné lôžko pre deti malo vyzerať?

Nemusíte sa báť, že tento typ postieľky nie sú kvalitné. Práve naopak. Cestovné postieľky podliehajú, rovnako ako tie klasické, prísnym bezpečnostným normám. Ich rozmery sú väčšinou takmer totožné. So svojou výškou 120 cm, šírkou 60 cm a výškou bočných stien 80 cm by mali stačiť deťom do 3-4 rokov veku. Ak ale máte pocit, že by vaše dieťa mohlo postieľku prevrátiť, zabudnite na vekový limit a postieľku radšej nepoužívajte.

Drevo v cestovných postieľkach nehľadajte. Základ cestovné postieľky tvorí hliník a textílie. Štandardom sú dnes už kolieska, ktoré uľahčujú manipuláciu, matrace s roštom a prenosná taška, do ktorej celú postieľku zložíte. Výrobcovia sa dnes snaží štandardizovať tiež závesné lôžko, ktoré by malo poskytnúť istý komfort ako dieťaťu, tak jeho rodičom. Nevýhodou je snáď len to, že sa tieto typy postieľok nedajú polohovať. Za cestovnú postieľku môžeme v niektorých prípadoch považovať aj textilné detské ohrádky, o ktorých sme sa rozpísali vo článku Ako vybrať ohrádku pre deti a bábätká.

Ale pozor! Pokiaľ chcete cestovné postieľku využívať nielen príležitostne, rozhodne ju vybavte kvalitným matracom. Najlepšie matrace do detskej postieľky sa už dávno nepohybujú v najvyšších cenových triedach.

Alternatívy detských postieľok

Popri klasických cestovných postieľok existujú ešte ďalšie alternatívy drevené postieľky, a to detské košíky a kolísky. Sú tieto alternatívy ale vôbec praktické a vhodné?

Bohužiaľ, ani jednu z týchto alternatív nevyužívate dlhšie ako na pár mesiacov. Bábätko totiž veľmi rýchlo rastie a klasickej kolísky s rozmermi zhruba okolo 90 x 40 cm či košíky, ktorých rozmery sú maximálne 85 x 45 cm, vám neprídu moc na dúhu. A hoci sa hovorí, že bábätko rado zaspáva v houpající postieľke, pediatri tento návyk nevidia radi. Dieťa si na také zaspávanie zvykne, a následne vznikne problém, keď ho tomuto „zlozvyku“ budete chcieť odnaučiť.

Aká je najlepšia matrac do detskej postieľky?

Zabudnúť by ste nemali ani na vhodný výber matrace do detskej postieľky. Vedeli ste napríklad to, že bábätko rýchlejšie a pokojnejšie zaspáva, keď mu do postieľky inštalujete mäkký matrac?

Na detské matraci by ste rozhodne nemali šetriť, a už vôbec by ste ju nemali kupovať z druhej ruky. Ideálny matrac totiž vášmu dieťaťu musí zabezpečiť hlavne pohodlie a podporu chrbtice. Vyberajte matrace, ktoré sú pevné, pružné, ale zároveň priedušné.

Typy detských matracov

Na trhu existuje niekoľko materiálov, ktoré sa používajú na výrobu matraca. Každý z nich matraci prepožičiava iné vlastnosti. Poďme sa na jednotlivé typy detských matracov pozrieť zblízka.

Molitanové matrace

Klasické molitanové matrace, ktoré v minulosti patrili medzi najrozšírenejšie, nie sú do detských postieľok vôbec vhodné. Po prvé sú príliš mäkké a po druhé zabraňujú dostatočnej cirkuláciu vzduchu. Telo sa na nich ľahko prehrieva a potí. Preto by takýto druh matraca mal byť zvolený iba výnimočne – napríklad na víkendovú chatu.

Trochu iný materiál predstavuje polyuretánová matrac, ktorého kvalita je určovaná hlavne hustotou peny. Čím je matrac kvalitnejší, tým je hustota peny vyššia. Takéto matrace sa naopak pomerne často odporúčajú v kombinácii s poťahmi matracov, ktoré obsahujú prírodné výťažky (napr. Aloe vera, kokos a pod.)

Pružinové matrace

V dnešnej dobe sa upúšťa tiež od matracov pružinových, keďže sa neprispôsobí malému telíčku, a tak nemôžu poskytnúť správnu podporu chrbtice. Hoci sa dobre odvetrávajú a sú priedušné, sú tiež obľúbeným útočiskom roztočov, ktorí by v neskoršom veku mohli byť príčinou vzniku rôznych nepríjemných alergií.

Penové matrace

Tieto typy matracov sú vhodné najmä pre staršie deti. Matrac z pamäťovej (ak chcete lenivej) peny upravujú tuhosť v závislosti na teplote ľudského tela. Hoci je vzdušná aj tvarovo pomerne stála, odporúča sa starším deťom najmä z toho dôvodu, že už dokonale ovládajú svoj svalový systém. Deti, ktoré svoje prvé krôčiky ešte len trénujú, túto matrac neocení.

Bio / prírodný matrac

Najideálnejším matracmi do detských postieľok sú tie, ktoré obsahujú prírodné zložky – takú alternatívu predstavuje napríklad kokosová matrac. Tie sú dostatočne priedušné a neobsahujú toxické látky. Navyše sú ekologické a hypoalergénne. Musíte však dávať pozor, aby nenavlhli, veľmi ťažko sa totiž čistia.

Druhú ekologickú matrac predstavuje kombinácia kokosu a pohánky. Pohánka má veľkú výhodu v tom, že odvádza vlhkosť a nerozmnožujú sa v nej roztoče. Stále však platí, že aj táto kombinácia materiálu sa horšie čistí. Preto by sme vám odporučili nepriepustnú jednostrannú podložku, ktorá nebude obťažovať vaše bábätko, ale zároveň poskytne dostatočnú ochranu kvalitnú matrac.

Záverom by sme už len dodali, že pediatri všeobecne malým deťom vôbec neodporúčajú zónové matrace. Detské telíčko a najmä chrbtica (a celkovo oporný systém) ešte nie je úplne vyvinutá, takže zónovania stráca zmysle. Zónový matrac navyše môže vývoj dieťaťa tiež ohroziť v jeho zdravom raste.

Ak už máte predstavu, ako by ideálne postieľka pre vaše dieťatko mala vyzerať, vyšperkujte celý vzhľad ešte obliečkami do detskej postieľky. Cesta k dokonalému spánku potom bude nadosah. A nezabúdajte, že cena detskej postieľky a matrace by nemala rozhodovať nad kvalitami jednotlivých lôžok pre malé nezbedníka. Pre porovnanie vám odporúčame prejsť recenzia matracov aj detských postieľok.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo