Ako vybrať detskú stoličku

Spokojné bruško bábätka je jednou z mnohých dôležitých vecí, ktorú musia rodičia riešiť. Keď už bábätku prestane stačiť mlieko, je potrebné zaviesť prvé príkrmy. U každého dieťaťa sa vek zavádzanie príkrmov líšia. Niektorému bábätku stačí mlieko až do jedného roka, iné je hladné už v 4. mesiaci a chce jesť viac. Tak či tak, v tejto chvíli musia rodičia riešiť nákup prvé detské jedálenské stoličky. Ponúka sa teda otázka, ako vybrať detskú jedálenskú stoličku, ktorá bude pre bábätko najpohodlnejšie a pre rodičov čo najviac praktická. Detské stoličky sa vyrábajú z plastu či dreva, sú polohovacie aj multifunkčné. Ktorá detská stolička je pre vás ale tá pravá?

Test jedálenských stoličiek

Do testu jedálenských stoličiek sme vybrali predovšetkým výrobky plastové, ktoré sú cenovo najdostupnejšie, ale nájde sa medzi nimi aj stolička drevená. Pri písaní recenzií sme sa zamerali na nosnosť, ale aj celkovú hmotnosť, bezpečnostné prvky a jednoduchú údržbu. Zistite, ako si jednotlivé modely viedli.

Baby Mix 2v1 modrá

Nosnosť v kgdo 15 kg (cca 6-36 mesiacov)
Bezpečnostné pásy5bodové bezpečnostné pásy
Polohovacie funkcieoperadlo a pultík možno polohovať do 3 polôh
Hmotnosť8 kg
Materiálplast

Jedálenská stolička sa vyrába v niekoľkých farebných prevedeniach modrá, šedá, zelená a ružová. Môžete si tak zvoliť variantu, ktorá sa najlepšie hodí do vášho interiéru.

2v1 predstavuje multifunkčnosť (variabilitu) stoličky. Detskú jedálenskú stoličku možno ľahko a rýchlo premeniť na samostatnú stoličku a stolček. Vaša ratolesť si tak môže pohodlne kresliť a hrať a vy nemusíte riešiť neporiadok na vašom jedálnom alebo pracovnom stole.

Tácka (pultík) je dvojitý. Hornú tácku možno od spodné oddeliť, čo oceníte najmä pri jeho umývaní.

Stolička tiež disponuje mäkkou umývateľnou poduškou. Pohodlné pre dieťa a praktické pre údržbu.

Iste stojí za zmienku, že táto detská jedálenská stolička neprešla testom stability v rámci testovania dTest. Táto konkrétna stolička, ale aj ostatné stoličky s podobnou konštrukciou, sa môžu pri zaťažení prevrátiť dozadu. Ak je vaše dieťa veľa neposedné, jej nákup dôkladne zvážte.

 • multifunkčnosť
 • ľahko umývateľná
 • jednoduché zloženie a rozloženie
 • viac farebných variant
 • stolička je vhodná len pre samostatne sediace dieťa
 • podľa skúsenosti zákazníkov nie je príliš stabilný, ak je dieťa v stoličke rozverné
 • nemá kôš pod sedadlom na odloženie drobných vecí
 • nie je možné nastaviť výšku stoličky
Zistiť cenu

Caretero Pop

Nosnosť v kgdo 15 kg (cca 6-36 mesiacov)
Bezpečnostné pásy5bodové bezpečnostné pásy + stopka medzi nohami dieťaťa
Polohovacie funkcievýšku stoličky možno polohovať do 2 pozícií
Hmotnosť4,9 kg
Materiálplast

Jedálenská stolička má atraktívny a zároveň jednoduchý dizajn. Vyrába sa v niekoľkých farebných prevedeniach – hnedá, cappuccino, zelená, sivá, tyrkysová. Môžete si tak zvoliť variantu, ktorá sa najlepšie hodí do vášho interiéru.

Stolička je potiahnutá kvalitným čalúnením, ktoré je ľahko umývateľné a praktické na údržbu.

Nohy jedálenské stoličky sú potiahnuté protišmykovou gumou, ktorá bráni stoličke v pohybe.

Jednoduchou manipuláciou možno nohy stoličky sklopiť či rozložiť, čo oceníte najmä v stiesnenom priestore alebo pri prevážaní autom.

Pultík je dvojitý – je možné ho rozložiť na dve časti pre jednoduché čistenie. Z pultíku je tiež vyvedená tzv. stopka – dodatočná ochrana dieťaťa pred „únik“ zo stoličky, napriek pásom.

Hoci nemá jedálenská stolička kolieska pre jednoduché premiestnenie z miesta na miesto, možno ju ľahko posunúť pokojne aj s dieťaťom, vďaka nízkej hmotnosti samotnej stoličky.

 • ľahko umývateľná
 • závesný kôš pod sedadlom na odloženie drobných vecí
 • viac farebných variant
 • skladnosť
 • nízka hmotnosť
 • nemožno polohovať opierku chrbta
 • stolička je vhodná len pre samostatne sediace dieťa
 • nemá kolieska pre jednoduché premiestnenie stoličky
Zistiť cenu

Drewex Antonín

Nosnosť v kg15
Bezpečnostné pásynie, iba popruh medzi nohami
Polohovacie funkcienie
Hmotnosť11 kg
Materiáldrevo

Čalúnenie jedálenské stoličky je ladené do modrej, bielej a žltej farby. Zvyčajne je na čalúnenie potlač s detskými obrázkami – medvede, motýle a pod. Obrázky na čalúnenie a farebné prevedenie stoličky sa líši podľa aktuálnej ponuky výrobcu.

Sedák je potiahnutý koženkou, ktorá sa pri zašpinené ľahko čistí.

Jedálenská stolička je vyrobená z kvalitného borovicového dreva. Drevo je oproti plastu podstatne ťažšie materiál, teda je aj hmotnosť stoličky väčší než u predchádzajúcich výrobkov.

Detská stolička je multifunkčná. Možno ju ľahko rozložiť na samostatný stolček so stoličkou. Stolička bohužiaľ nemá bezpečnostné pásy, čo nás pri tomto type výrobku pomerne nemilo prekvapilo. Počas kŕmenia teda musíte svoju ratolesť, najmä v mladšom veku, neustále strážiť. Malým plusom je to, že na stoličke nájdete aspoň jeden popruh vedúce medzi nohami dieťaťa.

 • stabilita
 • multifunkčnosť
 • jednoduché zloženie a rozloženie
 • cena
 • nemožno polohovať opierku chrbta
 • stolička je vhodná len pre samostatne sediace dieťa
 • absencia bezpečnostných pásov
Zistiť cenu

Milly Mally Milano Panda

Nosnosť v kg15
Bezpečnostné pásy5bodové bezpečnostné pásy + stopka medzi nohami dieťaťa
Polohovacie funkcieopierka chrbta, opierka nôh, polohovanie pultíku
Hmotnosť10 kg
Materiálplast

Jedálenská stolička sa vyrába v rôznych farebných kombináciách a vzoroch – napríklad so slonmi, oblohou, pandou. Pokiaľ ale neholdujete farebným detským motívom, vyrába sa tiež v elegantnej béžovej farbe.

Táto stolička je vhodná pre deti od narodenia. Opierku chrbta je možné znížiť takmer do vodorovnej polohy, rovnako ako opierku nôh. Novonarodené bábätko sa tak bude v stoličke cítiť pohodlne a bude mať lepší rozhľad do priestoru než z postieľky. V ranom veku dieťaťa môže stolička slúžiť nielen pre kŕmenie, ale aj ako lehátko, v ktorom si môže dieťa zdriemnuť. Rodičia si môžu dieťa prisunúť napríklad k jedálenskému stolu pri obede alebo ku kuchynskej linke, keď je potreba variť, bez toho aby museli neustále odbiehať a kontrolovať bábätko v postieľke.

Poťah na stoličku je vyrobený z priedušného materiálu, pre maximálny komfort dieťaťa a možno ho ľahko očistiť mokrou handričkou. Pre najmenších je tu tiež novorodenecká vložka.

Operadlo stoličky je možné nastaviť do 5 polôh (od sedenia po ležanie). Výška stoličky disponuje 7 pozíciami, čo umožňuje dokonalé prispôsobenie každému jedálenskému stolu a potrebám dieťaťa. Pultík je odnímateľný a je možné ho nastaviť do 3 polôh. Opierka nôh nastavíte do 3 uhlov.

Jedálenskú stoličku možno zložiť „naplocho“ a nezaberie veľa miesta, čo oceníte najmä v stiesnených priestoroch alebo pri preprave stoličky.

Model má 4 kolieska, čo výrazne uľahčuje manipuláciu. Dve kolieska disponujú pohodlnú poistkou, vďaka ktorej je zamknete jedným pohybom.

Stolička disponuje päťbodovým bezpečnostným pásom a z pultíku je vyvedená tzv. sopka – dodatočná ochrana dieťaťa pred „únik“ zo stoličky, napriek pásom.

 • vhodná pre deti od narodenia
 • kolieska s poistkou
 • odnímateľný pultík
 • stabilita
 • nemá závesný kôš pod sedadlom na odloženie drobných vecí
 • väčšia hmotnosť samotnej stoličky
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

Coto baby STARS

Nosnosť v kg15
Bezpečnostné pásy5bodové bezpečnostné pásy
Polohovacie funkcieopierka chrbta, polohovanie pultíku
Hmotnosť7,9 kg
Materiálplast

Stolička sa vyrába v niekoľkých farbách čalúnenia – modrej, zelenej, ružovej a hnedej. Konštrukcia stoličky je vždy sivá a pôsobí pomerne robustným dojmom.

Mäkké polstrovanie možno ľahko sňať a vyčistiť handričkou alebo v umývadle pod kohútikom. Výrobca odporúča ručné pranie.

Stolička je vhodná pre samostatne sediace dieťa aj pre menšie deti. Má možnosť polohovania opierky chrbta do 3 pozícií. Nožná opierka je síce trošku kratšie ako u iných stoličiek, ale možno ju tiež napolohovat. Pultík je dvojitý a jeho vzdialenosť od dieťaťa je nastaviteľná.

Detskú jedálenskú stoličku možno ľahko a rýchlo premeniť na samostatnú stoličku a stolček. Vaše dieťa sa tak bude cítiť nezávisle a môže si pohodlne samo hrať alebo jesť.

Recenzia tejto detskej stoličky sú rôznorodé – zákazníci si chvália najmä stabilitu a zároveň nízku hmotnosť stoličky, veselý dizajn a multifunkčnosť. Naopak im chýba napríklad novorodenecká vložka a sťažujú sa na polstrovanie, ktoré z stoličky údajne kĺže dolu.

 • možnosť rozloženia na samostatnú stoličku a stolček
 • stabilita
 • nízka hmotnosť
 • možnosť polohovania
 • nemá kolieska
 • chýba závesný kôš pod sedadlom na odloženie drobných vecí
 • absencia novorodeneckej vložky
 • krátka opierka nôh
Zistiť cenu

Než pôjdete do obchodu

Každý rodič chce pre svoje bábätko len to najlepšie, a to platí aj pri výbere detské jedálenské stoličky. Požiadavky pre dieťa sú jasné – maximálne pohodlie. Požiadavky rodičov sú už ale trošku zložitejšie – bezpečnosť, stabilita, ľahká údržba a pod.

Pri výbere je dôležité myslieť na to, že deti veľmi rýchlo rastú. Požiadavky na jedálenskú stoličku môžu byť pokojne každý mesiac iné. Teda je veľmi dôležité, aby bola dostatočne variabilná a bola užitočná aj praktická až do poslednej chvíle používania.

Parametre na ktoré sa zamerať pri výbere vhodnej jedálenské stoličky

Kde budem jedálenskú stoličku používať a ako často?

Pri výbere musíte mať jasno, či budete stoličku používať na každodenné kŕmenie doma alebo či ju chcete brať tiež sebou na cesty.

Ak kupujete stoličku iba na doma, zvoľte stabilnú bezpečnú stoličku s robustnejšie konštrukciou. Keď s ňou nebudete cestovať, nevadí, že je neskladné a ťažšie.

Pokiaľ ale plánujete, že budete s stoličkou aj cestovať, je dobré zvoliť ľahší materiál – napríklad plast. Pred nákupom sa uistite, že možno stoličku sklopiť alebo zložiť, aby sa vliezla do auta a nezabrala veľa miesta v kufri.

Vek dieťaťa

V technických parametroch každej stoličky nájdete, do koľkých kilogramov alebo do koľkých rokov je stolička pre dieťa vhodná. Niektoré stoličky poslúži len do dvoch až troch rokov veku dieťaťa, ale existujú aj tzv. rastúce stoličky, ktoré môže dieťa používať napríklad až do školského veku.

Nie všetky jedálenské stoličky sú vhodné pre deti od narodenia. Ak potrebujete kúpiť jedálenskú stoličku vhodnú pre dieťa, ktoré ešte samo nesedí, pozorne si prečítajte možnosti polohovania opierky chrbta a opierky nôh. Výbava detské stoličky je tiež veľmi dôležitá. Poskytuje komfort nielen vám, ale aj vášmu drobčekovi.

Polstrovanie

Zamerajte sa na tvarovanie pevného sedadla i polstrovanie. Dieťa sa musí v stoličke cítiť dobre a pohodlne. Sedenie v stoličke je pre neho veľká zmena a bude v nej zažívať veľa nových vecí. Kvalitné a pohodlné sedenie je teda nutnosťou. U polstrovanie sa zamerajte aj na materiál, či je priedušný a ľahko umývateľný. Niektoré podušky idú z stoličky jednoducho sňať a môžete ich prať v práčke. Túto možnosť z vlastnej skúsenosti odporúčam 🙂

Pultík

Väčšina stoličiek má aj vlastný pultík. Niektoré sú umiestnené napevno a niektoré majú možnosť polohovania. Osobne odporúčam polohovacie pultík s možnosťou úplného odstránenia z stoličky. Bez pultíku môžete dieťa prisunúť k vášmu veľkému jedálenskému stolu a môžete jesť spoločne. Samozrejme je to praktické aj z hľadiska údržby. Pultík môžete sňať a celý ho umyť napríklad vo vani. Môžete sa stretnúť aj s tzv. dvojitým pultíkom. Ako už názov napovedá, pultík sa skladá z dvoch tácok. Ak si teda dieťa zašpiní hornú tácku, jednoducho ho zložíte a behom okamihu má pred sebou čistú tácku. Pultík plní tiež bezpečnostnú funkciu – bráni dieťaťu vypadnutiu z stoličky.

Závesný kôš

Niektoré modely stoličiek ponúka aj závesný kôš pod sedadlom na odloženie drobných vecí, podbradníkov, vreckoviek a pod. Stolička môže mať aj sieťovú odkladacie vrecko na vonkajšej strane opierky chrbta.

Bezpečnostné prvky

V neposlednom rade sa zamerajte na bezpečnosť stoličky. Veľmi často sa stretnete s päťbodovým bezpečnostným pásom, ktorý dieťa istí od ramienok, cez pas až po popruh medzi nohami. Dieťa musíte síce zakaždým pútať a po jedle zase odpútať, ale jedná sa o rýchlu a jednoduchú činnosť. Na trhu existujú aj modely stoličiek bez pásov. Sú nahradené medzinožnou zarážkou, ktorá vedie z pultíku. V takom prípade si skontrolujte aj vzdialenosť pultíku od chrbtovej opierky – ak by bola medzera príliš veľká, dieťa by mohlo z stoličky vykĺznuť.

Detské jedálenské stoličky môžu mať na nohách kolieska pre ľahkú manipuláciu s brzdovú poistkou alebo pogumované nohy, ktoré bránia stoličke v pohybe.

Spoľahlivého a kvalitného predajcu stoličiek spoznáte tak, že má na svojich webových stránkach aj na obale produktu napísané normy, ktoré musia tieto výrobky spĺňať. Nájsť by ste tu mali odkaz na európsku normu EN 14988, ale aj informácie o tom, že by ste dieťa nemali nechávať bez dozoru, informácie o používaní bezpečnostných pásov a ďalšie. Zamerajte sa tiež na to, či stolička neobsahuje časti, ktoré by bolo možné ľahko vybrať a prehltnúť.

Materiál

Detské jedálenské stoličky sa vyrábajú z plastu, dreva, kovu alebo drevotriesky a lamina. Záleží len na vás, ktorá varianta vám bude vyhovovať. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody.

 • Plast je veľmi ľahký, ľahko sa umýva a je cenovo dostupnejšie. Na druhú stranu oproti ostatným materiálom má kratšiu životnosť, a ak sa niečo pokazí, zle sa opravuje.
 • Kovové stoličky sú veľmi odolné, trvanlivé, ľahko umývateľné, ale musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou. Dizajn stoličky býva obvykle skôr futuristický než detský.
 • Drevo je prírodný odolný materiál, príjemný na dotyk a stoličky z neho sú veľmi pevné a stabilné. Drevo je ekologické a zdravotne nezávadné. Na druhú stranu je náchylné na poškriabanie.
 • Drevotrieska s laminom je lacná, vyrába sa v mnohých farbách a ľahko sa čistí. Dôležité je, aby stolička z drevotriesky mala pevne zlepené všetky hrany – inak by sa mohla začať odchlipovať.

Polohovanie, multifunkčnosť

Možnosť polohovania stoličky je veľmi užitočná vlastnosť pre menšie i väčšie deti. Na trhu sú stoličky, ktoré vám ponúkajú rôzne možnosti:

 • polohovanie opierky chrbta,
 • polohovanie nožnej opierky,
 • polohovanie jedálneho pultíku s možnosťou jeho úplného odobratie,
 • polohovanie výšky sedadla.

Ak stolička ponúka možnosť polohovania opierky chrbta aj opierky nôh, je vhodná aj pre malé deti, ktoré zatiaľ nedokážu samostatne sedieť. Stoličku si proste a jednoducho nastavíte do prirodzenej polohy dieťaťa, ako by bolo v ležadlu.

Existujú aj multifunkčné detské stoličky, ktoré možno jednoduchým úkonom premeniť na samostatný stôl so stoličkou. Čo má určite svoje klady, ale aj zápory. Pri nezávislom testovaní v rámci dTest sa zistilo, že všetky stoličky s takou konštrukciou nie sú dokonale stabilné a v prípade náhleho pohybu dieťaťa sa môžu prevrátiť.

Design

Dizajn každej stoličky sa líši v závislosti na tom, aký materiál si zvolíte. Môžete vyberať medzi stoličkami s detskými motívmi a potlačami alebo môžete zvoliť elegantnú dizajnovú variantu, ktorá bude dopĺňať váš dokonalý interiér. Pri výbere štýlu stoličky majte stále na pamäti najmä bezpečnosť stoličky!

Technické parametre

Medzi technické parametre, ktoré sa sledujú u detských jedálenských stoličiek patrí:

 • rozmery – šírka, výška, hĺbka,
 • váha,
 • nosnosť.

Všetky tieto údaje si môžete zistiť na internete alebo v užívateľskej príručke. Ak budete detskú stoličku prevážať v aute, zistite si tiež rozmery po zložení.

Pri montáži detské stoličky sa uistite, že postupujete podľa návodu na použitie. Pred prvým posadením dieťaťa do stoličky si pre istotu vyskúšajte všetky možnosti polohovania stoličky, bezpečnostné pásy, stabilitu, či na stoličke nie sú žiadne ostré hrany ani štrbinky, v ktorých by si dieťa mohlo nejakým spôsobom ublížiť.

Cena

Cena stoličiek sa odvíja najmä od použitých materiálov, ale tiež od značky, výrobca či dizajnu.

Lacné detské stoličky

Ak nechcete pri nákupu tohto výrobku príliš míňať, siahnite po plastovom, drevotrieskové alebo laminátovom prevedení. Obstarávacia cena sa pohybuje už okolo 30 €. Pripraviť sa však musíte na to kratšiu životnosť aj horšie opravy v prípade poškodenia. Výhodou je však ľahká údržba a celá plejáda farebného a hravého spracovanie.

Kvalitné detské stoličky

Kvalitnú, bezpečnú a dizajnovú stoličku môžete kúpiť v rozpätí 50 do 200 €. Najčastejšie budú vyrobené z dreva. Tešiť sa môžete na dlhšiu životnosť a jednoduché opravy v prípade poškodenia. Stoličky sú 100% zdravotne nezávadné a pôsobí tradičné vzhľadom. U dreva je však nevýhoda v tom, že sa ľahko poškriabe a údržba je o niečo náročnejšia ako pri plastu či lamina.

Dizajnové detské stoličky

Pre veľmi náročných užívateľov tu sú drahé dizajnové kúsky, ktorých cena hravo prekročí 200 € a končiť môže až na 2 000 €. V tejto cenovej kategórii nájdete najčastejšie výrobky z dreva či kovu, ktoré je možné prestaviť na lehátko či postieľku. Väčšinou sú aj rastúce, takže ich využijete skutočne dlhú dobu. Kovové stoličky majú najdlhšiu životnosť, sú odolné voči škrabancom a sú vhodné aj pre alergikov. Pozor si však musíte dať na to, aby bol náter zdravotne nezávadný. Ich ďalšou prednosťou je ľahká údržba.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo