Ako vybrať detskú výživu

V našom článku sa budeme venovať detskej výžive, ktoré sa však medzi mamičkami najčastejšie hovorí príkrm alebo dojčenská výživa. Rodičia chcú dať svojim maličkým len to najlepšie a inak tomu nie je ani u detskej stravy. Snáď každá mamička si želá svoje novonarodené bábätko čo najdlhšie dojčiť. Čo si však budeme hovoriť, nie je to tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Niekedy sa proste a jednoducho nedarí a mamička musí siahnuť po umelej detskej výžive.

Postupom času, keď už samotné mlieko nestačí, je potrebné zaviesť prvú detskú výživu – prvé príkrmy. Vyvážená strava je bezpochyby jedným z kľúčových prvkov pre zdravie vášho bábätka. Preto je dôležité sa zamerať na kvalitu potravín, ktoré bábätku dávate. Detské príkrmy si môžete doma pripravovať sami svojpomocne, budete mať istotu, že dieťaťu dávate skutočne domácú detskú výživu, alebo môžete zájsť do obchodu, kde si môžete hotové jedlo pre bábätko zakúpiť. V tomto sprievodcovi sa zameriame na detskú výživu – domácú i kupovanú, povieme si na čo si dať pozor pri dobrom výbere detskej výživy, zameriame sa na pitný režim a pre inšpiráciu uvediem pár receptov vhodných pre deti.

Recenzie detskej výživy

Do testovanie výrobkov z detskej výživy sme zahrnuli bežné vybavenie pre domáce stravovanie, kam patrí počiatočné dojčenské mlieko, ovocné pyré, zeleninový príkrm, mliečnu kašu a detské sušienky. Všetky vybrané produkty sú bežne dostať v obchodoch či lekárňach.

Nutricia Nutrilon 1 Profutura 800 g

Vhodné od0-6. mesiac
Množstvo800 g
Bez lepkuáno
BIO kvalitavýrobca neuvádza

Materské mlieko je pre dieťa najlepšie a najprirodzenejší spôsob výživy. Pokiaľ ale dieťa nie je možné dojčiť, môžete siahnuť po Nutricia Nutrilon 1 Profutura. Počiatočné dojčenské mlieko je pre dieťa vhodné od 0 do 6 mesiacov. Obsahuje omega 3 mastné kyseliny, nukleotidy, oligosacharidy, mliečne tuky a zmes prebiotík.

Dávkovanie sa odvíja od veku dieťaťa. Pri príprave dojčenského mlieka vždy dbajte pokynov uvedených na obale výrobku.

Väčšina zákazníkov je s dojčenským mliekom veľmi spokojná. Chváli si predovšetkým ľahké rozpustenie sušiny bez vzniku hrudiek, neobsahuje palmový olej, je veľmi dobre stráviteľné, obsahuje mliečny tuk a je chutné. Hlavným nedostatkom je však vysoká cena tejto detskej výživy. Podľa výberu predajcu sa cena pohybuje medzi 15 – 18 € / kus.

Zistiť cenu

Nutricia Hami 6x BIO ovocný koktail s mandarínkou 6 200 g

Vhodné od6. mesiaca
Množstvo200 g
Bez lepkuáno
BIO kvalitaáno

Chutná ovocná desiata pre malé i veľké deti. Vášmu malému ju môžete dávať ako doma, tak na cestách. Kapsička je obľúbená aj vďaka príchuti mandarínky. Pre výrobu boli použité kvalitné suroviny, vypestované v ekologickom poľnohospodárstve – bez použitia umelých hnojív a chemických postrekov. Preto môže produkt niesť hrdo označenie BIO. Desiata obsahuje len prirodzene sa vyskytujúce cukry, je obohatená o prebiotickú zložku a vitamín C. Neobsahuje žiadne konzervanty, lepok, umelé farbivá ani pridaný cukor. Výrobok je vhodný pre deti od ukončeného 6. mesiaca.

Zistiť cenu

HIPP prvá tekvica 125 g

Vhodné od4. mesiaca
Množstvo125 g
Bez lepkuáno
BIO kvalitaáno

Jednodruhový zeleninový príkrm vhodný pri zavádzaní prvé nemliečne stravy. Produkt je vyrobený v BIO kvalite, bez pridanej soli a bez lepku. Obsahuje minerálne látky, vlákninu a je vyrobený so zníženým obsahom alergénnych zložiek.

Pokrm má formu jemného pyré bez kúskov a má vynikajúcu chuť. Výrobok je vhodný pre deti od ukončeného 4. mesiaca. Pozitívom je, že príkrm neobsahuje žiadne dochucovadlá, medzi ktoré patrí spomínaná soľ alebo cukor, ale ani farbivá a arómy. Rozhodne poteší aj obsah tekvice v príkrmov, ktoré je tam celých 90%.

Zistiť cenu

Hero Sunarka banánová na dobrú noc 225 g

Vhodné od4. mesiaca
Množstvo225 g
Bez lepkuáno
BIO kvalitanie

Mliečna ryžová kaša Sunarka je ideálny večera pre dieťa pred spaním. Obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerálne látky vrátane vápnika a vitamínu D, ktoré sú dôležité pre správny rast a vývoj kostí bábätka. Kaša sa vyrába zo starostlivo vybraných cereálií, má vyšší podiel ovocia a vyvážený obsah mlieka, čo zaručuje jej lahodnú chuť. Kaša neobsahuje žiadne sladidlá.

Obsahuje naturbalance, čo je kombinácia zdravej výživy a prirodzené mliečne chuti. Sunarka je výživná a vďaka špeciálnemu spracovaniu cereálií sa aj dobre trávi. Neobsahuje žiadne konzervačné látky ani umelé farbivá, je bez lepku a bez pridaného cukru. Kaša je veľmi jednoduchá na prípravu, stačí pridať vodu a zamiešať. Výrobok je vhodný pre deti od ukončeného 4. mesiaca.

Zistiť cenu

Hero Sunarka banán med 175 g

Vhodné od6. mesiaca
Množstvo175 g
Bez lepkuáno
BIO kvalitanie

Detské sušienky Sunarka deti milujú. Majú lahodnú chuť a zároveň obsahujú prebiotickú vlákninu, komplex všetkých dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre zdravý vývoj dieťaťa. Sušienky sa v ústočkách ľahko rozpúšťajú. Neobsahujú žiadne konzervačné látky ani syntetické farbivá. V detskom jedálničku môžete využiť sušienky dvoma spôsobmi:

  1. Jednoduchá a rýchla desiata do ruky, ale počítajte s tým, že sa veľa drobí a tiež by mohli byť dlhšie, aby sa v ruke lepšie držali.
  2. Sušienky môžete dieťaťu rozdrviť do ovocného pyré alebo jogurtu, rozpustiť v dojčenskom mlieku alebo pridať do kaše.

Musíme priznať, že nás trochu zarazila príliš sladká chuť, čo je možno hlavným dôvodom, prečo deťom sušienky tak chutia.

Pri konzumácii samostatných sušienok nenechávajte dieťa nikdy bez dozoru. Hrozí nebezpečenstvo vdýchnutia!

Zistiť cenu

Dojčenie a príkrmy

Dojčenie je najprirodzenejší a najlepšia cesta, ako vyživovať vaše dieťatko. V prvom polroku života mu materské mlieko dodáva všetko dôležité pre zdravý rast a vývoj, má pozitívny vplyv na imunitný systém a v niektorých prípadoch dokonca znižuje riziko vzniku alergií. Pokiaľ je bábätko zdravé a dobre prospieva, svetová zdravotnícka organizácia odporúča výlučné dojčenie po dobu prvých 6 mesiacov života.

Po prvom polroku života už materské mlieko nespĺňa požiadavky na prísun potrebných živín, a preto je potrebné zaviesť do výživy vášho drobčeka prvé nemliečne príkrmy. Pokiaľ nemá mamička ani dieťa žiadny problém, môže proces dojčenie trvať až do 2 rokov veku aj dlhšie – už ale nie ako základ výživy dieťaťa.

Výhody dojčenia pre dieťatko:

  • Podporuje vývoj a dozrievanie funkcií imunitného systému bábätka,
  • podporuje rozvoj poznávacích a motorických funkcií,
  • chráni ho pred rôznymi infekciami, napríklad zápal stredného ucha, hnačkové ochorenia a pod.,
  • chráni ho pred rozvojom niektorých alergií,
  • znižuje riziko vzniku cukrovky,
  • pomáha k správnemu vývoju kostí,
  • prispieva k nižšiemu riziku možnej obezity v neskoršom veku dieťaťa.

Výhody dojčenia pre mamičku:

  • Dojčenie upevňuje citové puto medzi matkou a dieťaťom,
  • pri dojčení sa vyplavuje hormón, ktorý podporuje zavinutie maternice po pôrode,
  • dojčenie znižuje riziko vzniku rakoviny vaječníkov a prsníka,
  • dojčenie je pre matku pohodlné – mlieko je vždy po ruke a má správnu teplotu,
  • dojčenie je najlacnejší spôsob výživy dieťaťa

Ak matka dojčí, nemala by podceňovať svoju vlastnú výživu. Počas dojčenia, je treba do jedálnička zaradiť dostatočne výdatnú a vyváženú stravu a dodržiavať pitný režim.

V potravinách sa radšej vyhnite nadúvacím veciam ako je napríklad čerstvé pečivo, strukoviny, kapusta, knedlík, cibuľa a pod. Nadýmavých potravín sa ale nemusíte úplne vzdať, môžete jednu vec skúsiť zjesť a uvidíte, ako bude vaše dieťatko reagovať po dojčení. Pokiaľ nebude mať žiadne bolesti bruška, pokojne si môžete dopriať aj čerstvé pečivo. Každé bábätko reaguje na rôzne potraviny inak, preto si každá mamička musí vysledovať svoj jedálniček sama.

Umelá detská výživa: Umelé mlieko

Väčšina mamičiek môže svoje bábätko bez problémov dojčiť. Bohužiaľ sú ale aj také mamičky, ktorým sa z nejakého dôvodu dojčiť nedarí alebo ani zo zdravotných dôvodov dojčiť nesmie, a tak musia siahnuť po dojčenskej výžive od narodenia. Odpadne im tak riešenie problému, kedy začať s príkrmami. Nech je to tak či tak, rozhodne si nemusíte kŕmenie náhradným umelým mliekom vyčítať! To, že nedojčíte, neznamená, že ste horší matka. Vášmu dieťatku dáte veľa materskej lásky, aj keď ho kŕmite z fľaštičky.

Niektoré dojčenské mlieka už majú tak kvalitné zloženie, že sa veľmi podobá zloženie materského mlieka. Zloženie dojčenskej mliečnej výživy je prísne ustanovené slovenskou i európskou legislatívou. Nemusíte sa teda ničoho báť, vaše dieťatko dostane všetko, čo potrebuje k zdravému vývoju a nebude nijako strádať. Aj keď je zloženie dojčenskej výživy upravené slovenskou a európskou legislatívou, neznamená to, že sú všetky mlieka na trhu rovnaká. Môžu navyše obsahovať rôzne aktívne látky, ktoré sú prospešné pre zdravie vášho dieťaťa. Pri výbere dojčenskej mliečnej výživy záleží na veku dieťaťa a jeho zdravotnom stave. Ak si nie ste istí, ako vybrať detskú výživu od narodenia, radšej sa poraďte s vaším detským lekárom.

Dojčenskú mliečnu výživu delíme do 3 základných kategórií:

  • Počiatočné mlieko – je vhodné pre deti od narodenia až do 6 mesiacov. Obal výrobku je najčastejšie označovaný číslicou 1. Prvá príkrmy, tj počiatočnú mlieka z hľadiska ich obsahu zvyčajne najviac kopírujú zloženie materského mlieka a poskytujú dieťaťu kompletnú výživu. Mlieko môžete podať aj staršiemu dieťaťu, najmä v prípade prechodu z dojčenia na umelé mlieko.
  • Pokračovacie mlieko – je vhodné pre deti od 6. mesiaca. Obal výrobku je najčastejšie označovaný číslicou 2. Zvyčajne sa mlieko začína podávať dieťaťu, ktoré už prikrmujete, a má zmiešanú stravu. Zloženie mlieka je iné ako u počiatočného. Je vyrobené tak, aby vyhovovalo dieťaťu so zavedenými príkrmy. Obsiahnuté látky v mlieku sú už v inom pomere, napríklad obsahujú viac železa. Zdatnejší rodič vie, že príkrmy sa zavádzajú medzi 4. a 6. mesiacom, dieťaťu teda môžete mlieko podať aj skôr ako v 6 mesiacoch. Skorší zavedenie mlieka však konzultujte s vaším pediatrom. Mlieko už vášmu dieťaťu neposkytuje kompletnú výživu.
  • Batoľacie mlieko – je vhodné pre deti od 1 roka. Obal výrobku je najčastejšie označovaný číslicou 3 a následne 4. Mlieko vášmu dieťaťu neposkytuje kompletnú výživu, ale stále je pre neho oveľa prínosnejšie, než mlieko kravské. Výživa v tomto detskej veku obsahuje mnoho aktívnych látok, ktoré vaše batoľa potrebuje pre zdravý rast a vývoj. Oproti kravskému mlieku obsahuje menej bielkovín, ktoré sú pre dieťa ťažko stráviteľné. Navyše obsahuje vitamíny, minerály, nenasýtené mastné kyseliny a mnoho ďalších imunitne aktívnych látok, ktoré vaše dieťa potrebuje.

Zvláštnou kategóriou sú rôzne špeciálne mlieka, ktoré sú vyvinutá pre deti s určitými zdravotnými problémami.

  • Na trhu nájdete napríklad hypoantigénne (HA) výrobky, ktoré obsahujú znížené množstvo mliečnych bielkovín,
  • mlieko vhodné pri grckaní, zápche, pri alergii na bielkovinu kravského mlieka a pod.

Cena týchto príkrmov pre bábätká je mnohokrát vyššia než u mliek „obyčajných“.

Z vlastnej skúsenosti: Ja osobne som mala prvé mesiace u syna problémy s grckaním aj so zápchou. Vyskúšala som všetky možné babské rady, a keď nič nepomohlo, zakúpila som špeciálne mlieko vhodné pri zažívacích problémoch. Bohužiaľ mi ani tento špeciálny výrobok nepomohol a problémy so zažívaním vyriešil až čas. Avšak sto detí, sto reakcií. Na špeciálne mlieka mám od mamičiek v okolí tohto veľa pozitívnych ohlasov, takže ak sa aj vy trápite s nejakým takým problémom, nie je nič jednoduchšie, než špeciálne mlieko vyskúšať a uvidíte sami 🙂

Ako na prípravu dojčenského mlieka

Existuje mnoho výrobcov a značiek dojčenských mliek, ale dve veci majú vždy spoločné:

  1. na každom obale nájdete presný návod, ako mlieko správne pripraviť,
  2. snáď vždy sa dáva jedna odmerka sušiny na 30 ml vody.

Pri chystanie dojčenského mlieka je veľmi dôležitý výber vody. Pre sotva narodených drobčekov až do veku 6 mesiacov, by sa mala používať balená dojčenská voda alebo voda vhodná na prípravu dojčenskej stravy. Pitnú vodu tečúcu z kohútika je možné použiť len vtedy, ak spĺňa kritériá dané legislatívou.

Voda vhodná pre dojčatá má nízky obsah dusičnanov, ťažkých kovov a pod. Pred prípravou mlieka vodu vždy prevarte! Nikdy nepoužívajte prevarenú vodu opakovane!

Všeobecný postup prípravy dojčenského mlieka a kŕmenie v bodoch:

  1. Vodu priveďte do varu a ochlaďte ju na teplotu odporúčanú v návode na obale (zvyčajne na 40 ° C).
  2. Do sterilnej fľaštičky nalejte odmerané množstvo prevarenej vody.
  3. Do odmeraného množstva vody pridajte potrebný počet odmeriek sušeného mlieka – odmerky sa dávajú vždy zarovnané. K zarovnanie môžete použiť okraj nádoby na mlieko alebo ju zarovnajte kuchynským nožom. Nezabudnite používať odmerku, ktorá je priložená k danému výrobku.
  4. Fľaštičku uzavrite a dôkladne pretrepte, aby sa mlieko úplne rozpustilo a nevytvorilo hrudky. Ak nemáte k fľaštičke viečko, použite kuchynskú Miešač.
  5. Na fľaštičku nasaďte sterilný cumlík.
  6. Pred podaním mlieka dieťaťu sa uistite, že nie je horúce – skúste si trošku kvapnúť na vnútornú stranu zápästia. Nemalo by vás to páliť.
  7. Pridržiavajte dieťaťu fľaštičku v ústach v miernom sklone tak, aby bola hladina mlieka stále dostatočná a dieťa neprehĺtalo vzduch.

Dojčenské mlieko si môžete nachystať aj v predstihu. Pred samotným podávaním ho stačí len prihriať – ideálne vo vodné kúpeli alebo v ohrievači dojčenských fliaš. Avšak nezabudnite, že hotové mlieko sa musí spotrebovať do 2 hodín!

Najmä v noci je príprava mlieka vcelku otrava – vstať, dôjsť do kuchyne, rozsvietiť svetlo, ktoré vás úplne oslepí, prevariť vodu ….

Z vlastnej skúsenosti: Dám vám tip, ako si tento proces zjednodušiť: prevarenú horúcu vodu nalejte do termosky, tá udrží teplo až do rána. Pred spaním si už stačí len na nočný stolík nachystať termosku s vodou, fľaštičku, mlieko a nočné kŕmenie je oveľa jednoduchšie. Môžete sa tak rýchlejšie vrátiť k toľko potrebnému spánku 🙂

Zavádzanie detských príkrmov

Pre dieťa je výhodné začínať s príkrmami v období, kedy je ešte aspoň čiastočne dojčené. Ideálna doba pre prvý nemliečny príkrm je najskôr po 4. ukončenom mesiaci veku a najneskôr na konci 6. mesiaca veku. Toto obdobie je odborníkmi nazývané aj ako tzv. okno imunologickej tolerancie. Podľa súčasných odborných štúdií, môže skoré – ale aj neskoré zavedenie nemliečnych príkrmov, viesť k častejším alergickým ochoreniam.

Samostatnou kategórií je lepok. Ten je potreba dieťaťu podať v 4. mesiaci, najneskôr v 7. mesiaci veku, ideálne v období, kedy je dieťa ešte dojčené.

Ako na zavádzanie nových potravín do detského jedálnička

  • Dieťaťu podávame príkrm iba s jednou novou potravinou po dobu 2 – 3 dní. Počas tejto doby zistíte, že dieťa nie je na novú potravinu alergické. Neznášanlivosť sa najčastejšie prejavuje červenými pupienky na tele dieťaťa.
  • Novo podávané potraviny pred kŕmením tepelne upravte, a to i ovocie – ideálna je príprava na pare (potraviny si udrží viac vitamínov a minerálov, než uvarením vo vode). Ovocie i zeleninu krájajte keramickými nožmi, ktoré v nich zachovávajú 100% vitamínov a minerálov.
  • Ideálna doba pre zavedenie novej potraviny je v momente, keď ste doma – nie na cestách.
  • U prvých príkrmov radšej podávajte potraviny, ktoré nie sú moc sladké– napríklad cuketa alebo zemiak. Mamičky často začínajú s mrkvou, ktorá je sladká a deti ju zvyčajne bez problému zjedia. Môže sa ale stať, že po mrkve dieťaťu ponúknete cuketu a ono ju odmietne – nechutí tak dobre ako mrkva.

Ako začať s príkrmami

Zeleninové príkrmy a mäso

Prvý nemliečny príkrm sa dieťaťu podáva väčšinou na poludnie, v čase obeda. Začnite s jedným druhom zeleniny, ktorý tepelne upravte a rozmixujte na hladké pyré. Medzi vhodné druhy zeleniny patrí mrkva, brokolica, karfiol, zemiakov a špenát. Táto dojčenská a detská výživa by nemala byť hustá, ale ani príliš tekutá – konzistencia ako desiata je ideálne.

Na začiatku stačí dať dieťaťu 1 – 2 lyžičky príkrmu, viac vám pravdepodobne ani nezjedá. Dieťa potom dokrmu mliekom alebo nakojte.

Z vlastnej skúsenosti: Z vlastnej skúsenosti odporúčam dieťa dokrmit mliekom 15 – 20 minút po podaní príkrmu. Vyhnete sa tak nepríjemným bolestiam bruška a grckanie.

Postupom času dieťaťu zvyšujeme množstvo príkrmu, podľa jeho chuti. Jeden druh potraviny dieťaťu podávame 2 – 3 dni, potom zavedieme potravinu novú. Ak u dieťaťa nevznikla neznášanlivosť niektoré z potravín, môžeme začať kombinovať viac druhy zeleniny do jedného príkrmu.

Po 2 týždňoch zeleninových pyré pridávame aj mäso. Začíname s čistým bielym mäsom – kuracie, králičie, morčacie a teľacie. Postupom času pridávame aj hovädzie, bravčové a jahňacie mäso. Najneskôr od 6. mesiaca by malo dieťa jesť aj ryby – sladkovodné i morské (treska), pozor na kosti!

Šesť dní v týždni by malo dieťa mať mäso-zeleninový príkrm a raz týždenne jedlo bez mäsa. Jeden deň nahrádzame mäso uvareným žĺtkom z vajíčka. Bielok je pre dieťa do 1 roka nevhodný!

Konzistenciu detského príkrmu postupne meníme z pyré na hrubšie kašu, aby si dieťa zvyklo na malé kúsky a učilo sa hrýzť. Zeleninu môžeme napríklad pokrčiť vidličkou alebo nahrubo namixovať.

Každé dieťa znáša malé kúsky inak – niektoré deti kúsky pľujú von, a naopak sú deti, ktorým dokonca mixovaná strava nechutí a majú radšej kúsky. Môjmu synovi nevadí kúsky zeleniny, ale s kúskami mäsa si zatiaľ neporadí a pľuje ich von. Zeleninu aj mäso mu teda varím dokopy a potom ich od seba oddelím. Mäso s troškou vývaru namixujeme, zeleninu pomačkáme vidličkou a nakoniec Všetko zmiešame dohromady.

Už do prvého detského príkrmu možno primiešať lyžičku repkového oleja alebo kúsok masla, odporučila mi to aj moja pediatrička. Tieto ingrediencie majú dobrý vplyv na črevnú mikroflóru a dieťatko má potom mäkšie stolicu. Osobne odporúčam skôr maslo, jedlo je s ním chutnejšie – teda aspoň pre mňa 🙂

Ak bábätku príkrm nechutí a nechce ho jesť, odporúčam doň pridať trošku materského / dojčenského mlieka. Chuť zeleniny je pre dieťa úplne nová vec, materské / dojčenské mlieko príkrm zjemní a dieťa v ňom ucíti aj niečo známeho. Zvyšuje sa tak pravdepodobnosť jeho prijatia.

Ovocné detské výživy

Zhruba po mesiaci mäsovo-zeleninových príkrmov, môžete do jedálnička dieťaťa zaradiť aj ovocie. Ovocné pyré podávame dieťaťu v čase dopoludňajšiu alebo popoludňajšiu desiaty. Z počiatku je lepšie ovocie tepelne upraviť a potom ho namixovať alebo roztlačiť vidličkou.

Rovnako ako u mäso-zeleninových príkrmov, je aj zavádzanie jednotlivých druhov ovocia postupné. Nové ovocie dávajte dieťaťu po dobu 2 – 3 dní, potom skúste ďalšie. Až sa uistíte, že vaše dieťa netrpí žiadnou alergiou, môžete jednotlivé druhy ovocia začať kombinovať.

Ovocné pyré dieťaťu v žiadnom prípade neprisladzujte, ovocie je samo o sebe dostatočne sladké. Prvé detské ovocné výživy podávajte bez pridaného cukru. Príliš cukru môže u dieťaťa skôr či neskôr vyvolať nepríjemné zdravotné problémy, napríklad obezitu.

Pre prvé ovocné príkrmy sú vhodné jablká, hrušky, marhule, broskyňa, banán. Opatrne s citrusy a orechy, tie pre dieťa predstavujú naozaj veľký alergén.

Zhruba od ukončeného 6. mesiaca veku môžete dieťaťu do ovocie primiešať aj trošku bieleho plnotučného jogurtu – nesladeného. A pretože je vhodná doba pre zavádzanie všetkých základných potravín vrátane obilnín s lepkom (tzv. okno imunologické tolerancie), môžete pridať trošku rozdrveného piškótu, dojčenské sušienky apod. Ovocie možno tiež primiešať napríklad do instantnej dojčenskej kaše alebo môžete dieťaťu pripraviť domácu ovsenú kašu z pšeničných vločiek a ovocie.

Keď bude dieťa staršie a povyrastú mu zúbky, môžete mu skúsiť dať kúsok ovocia do ručičky, napríklad banán alebo zrelú mäkkou marhuľku.

Ak vyrážate na cesty alebo jednoducho nestíhate pripraviť desiatu doma, môžete siahnuť i po kupované ovocné desiatej alebo „detskej výžive v kapsičke“. Je lepšie kúpiť výrobky s označením BIO. Stručne povedané BIO znamená, že je desiata vyrobená z produktov ekologického poľnohospodárstva, bez použitia chemických postrekov a umelých hnojív. Dávate dieťaťu teda naozaj to najlepšie.

Obilniny

Ďalšou dôležitou zložkou v strave dieťaťa sú bezpochyby tiež obilniny. Tie obsahujú zdravé sacharidy, ktoré sú bohatým zdrojom energie pre dojčatá i batoľatá. V prvom polroku života sa dieťa vyvíja a rastie neuveriteľnou rýchlosťou, preto je pre neho prísun energie veľmi dôležitý. S pribúdajúcim vekom je potom príjem energie nepostrádateľný z hľadiska vysokej fyzickej aktivity, ktorú malé deti vyvíja. Obilniny sú tiež veľmi bohatým zdrojom vlákniny, vitamínu B a minerálnych látok – najmä železa a zinku.

Najvhodnejšou formou zavedenia obilnin do detského jedálnička sú kaše. Zo začiatku je lepšie voliť bezlepkovú variantu, napríklad ryžovú alebo kukuričnú kašu. Postupom času, dieťaťu pripravte tiež kašu, ktorá obsahuje aj lepok. Nezabudnite, ak sa dieťa stretne s lepkom najneskôr do 7. mesiaca veku, znižuje sa riziko vzniku celiakie!

V obchodoch aj lekárňach môžete vyberať z naozaj pestrej ponuky detských kaší – mliečne, nemliečne, na dobrú noc aj s rôznymi príchuťami. Pri ich výbere dbajte na označenie, od koľkého mesiaca je kaša pre dieťa vhodná – napríklad „vhodná od 4. mesiaca“ alebo „4+“ čo znamená od 4. mesiaca a pod.

Dieťaťu môžete pripraviť kašu aj svojpomocne doma, napríklad krupicu (nie z kravského mlieka, ale z umelého alebo materského mlieka!), ovsenú kašu a pod. Môžete ju dochutiť pokrčeným alebo rozmixovaným ovocím či príkrmom, rozdrvenými piškóty alebo detskými sušienkami. Uvidíte, čo bude dieťaťu chutiť najviac. Pokiaľ chcete kašu prisladiť, použite namiesto obyčajného cukru radšej med alebo hroznový cukor.

Recepty na domáce príkrmy

Lámete si hlavu, čo budete zajtra variť vášmu drobčekovi na obed? Skúste sa inšpirovať overenými recepty na príkrmy pre bábätká, ktoré budú milovať.

Brokolica s sladké zemiaky a mäsom

potrebujete:

Brokolicu, sladké zemiaky, zemiakov, kuracie mäso, kúsok masla.

postup:

  1. Brokolicu okrájajte od silných stoniek na ružičky.
  2. Sladké zemiaky a zemiak olúpte a nakrájajte na menšie kocky.
  3. Kuracie mäso opláchnite a nakrájajte na rezance.
  4. Všetky ingrediencie vložte do hrnca a varte 20 minút.
  5. Podľa veku dieťaťa jedlo rozmixujte s maslom do hladkého pyré alebo nakrájajte na malé kúsky. Ak je pyré príliš husté, pridajte trošku vzniknutého vývaru.

Kuracie mäso môžete nahradiť aj mäsom bravčovým – oboje chutí skvele. Sladké zemiaky má jemnú sladkastú chuť a deti ich majú veľmi rady. Osvedčila sa mi aj verzia bez zemiakov, ale po finančné stránke je potom jedna porcia o niečo drahšie.

Mäso s tekvicou

potrebujete:

Kuracie alebo bravčové mäso, tekvicu, kúsok masla.

postup:

  1. Mäso opláchnite a nakrájajte na rezance.
  2. Tekvicu zbavte tvrdé šupky aj semienok a dužinu nakrájajte na kocky.
  3. Všetky ingrediencie vložte do hrnca a varte 20 minút.
  4. Podľa veku dieťaťa jedlo rozmixujte s maslom do hladkého pyré alebo nakrájajte na malé kúsky. Ak je pyré príliš husté, pridajte trošku vzniknutého vývaru.

Recept môžete vyskúšať aj v kombinácii so zemiakmi.

Hovädzie mäso s mrkvou

potrebujete:

Chudé hovädzie mäso, mrkva, zemiak, kúsok masla.

postup:

  1. Mäso opláchnite a nakrájajte na rezance.
  2. Mrkva a zemiakov ošúpeme a nakrájame na menšie kúsky.
  3. Všetky ingrediencie vložte do hrnca a varte 30 minút.

Podľa veku dieťaťa jedlo rozmixujte s maslom do hladkého pyré alebo nakrájajte na malé kúsky. Ak je pyré príliš husté, pridajte trošku vzniknutého vývaru.

Smotanová omáčka s kuracím mäsom

potrebujete:

½ malé cibule, kuracie mäso, sladkú papriku, maslo, hladkú múku, smotanu na varenie, trošku mlieka, príloha knedľa alebo cestoviny.

postup:

  1. Kuracie mäso opláchnite a nakrájajte na rezance.
  2. V hrnci nechajte na masle speniť jemne nakrájanú cibuľu.
  3. Cibuľku zľahka poprášte sladkou paprikou, zamiešajte, pridajte mäso a nechajte ho zatiahnuť.
  4. Zmes podlejte vodou a nechajte mäso dusiť pod pokrievkou do mäkka.
  5. Hotové mäso vytiahnite z hrnca a do šťavy prilejte trošku múky rozšľahané v mlieku.
  6. Chvíľku povarte, pridajte smotanu a priveďte do varu.
  7. Do hotovej omáčky nakrájajte na malé kúsky hotové mäso.
  8. Podávajte s knedľou alebo cestovinami.

Tento recept je vhodný pre väčšie deti, zhruba od 1 roka. Syn sa môže po omáčke utĺcť a vždy zje všetko až do poslednej lyžičky.

Červená šošovica s mäsom

potrebujete:

Mäso (hovädzie, bravčové alebo kuracie), červenú šošovicu, zemiakov, kúsok masla.

postup:

  1. Mäso opláchnite a nakrájajte na rezance.
  2. Červenú šošovku preberte od nečistôt a dôkladne prepláchnite vodou.
  3. Zemiakov ošúpte a nakrájajte na menšie kúsky.
  4. Všetky ingrediencie vložte do hrnca a varte 20 minút.
  5. Podľa veku dieťaťa jedlo rozmixujte s maslom do hladkého pyré alebo nakrájajte na malé kúsky. Ak je pyré príliš husté, pridajte trošku vzniknutého vývaru.

Červenú šošovku používam v kuchyni veľmi rada, má dve veľké výhody. Po prvé nie je toľko nadúvajúca ako klasická šošovka a za druhé je uvarená v oveľa kratšom čase. Odporúčam!

Varenie pre deti je naozaj rýchla a jednoduchá záležitosť. Niet sa čoho báť, povoľte uzdu svojej fantázii a skúšajte vymýšľať aj vlastné recepty!

Z vlastnej skúsenosti: Často sa mi stáva, že už neviem čo malému zase pripraviť na obed. Tak zmiešam rôzne druhy zeleniny s mäsom, v štýle čo dom dal, a vo výsledku som prekvapená, ako je jedlo dobré a synovi chutí 🙂 Iste nie som jediná, čo takto niekedy postupuje. Napríklad dcéra od švagrinej milovala zemiakov s jablkom – prišlo mi to nechutné. Ale potom som to sama skúsila a jedlo bolo naozaj skvelé! A čo nakombinujete vy?

Kupovaná detská strava

Doteraz bola reč skôr o príprave domácej stravy. V dnešnej modernej dobe ale dieťaťu doma variť nemusíte – detskú výživu môžete kúpiť v obchode. S prípravou jedla potom nemáte doma žiadnu prácu, jednoducho stačí obsah poháre ohriať. Rovnako tak jednoduchá je príprava detské kaše – len ju zmiešate s teplou vodou. A vôbec najjednoduchšie je desiata – otvorte pohár a dieťa môže hneď jesť. Vyhnete sa tak doma umývanie špinavého riadu a nemusíte riešiť, či máte doma všetky suroviny potrebné na prípravu detského jedla. Ak sa ale rozhodnete dieťaťu jedlo kupovať, počítajte aj s väčšími finančnými výdavkami. Hotové produkty sú tiež ako stvorené pre cestovanie.

Zeleninové a mäsovo-zeleninové príkrmy

Výrobky sú tepelne zakonzervované, majú dlhšiu trvanlivosť a možno ich uchovávať v izbovej teplote. To oceníte nielen doma, ale aj na cestách, kde nemáte stále k dispozícii chladničku.

Po otvorení poháre je však nutné jedlo uchovávať v chlade a spotrebovať do 48 hodín. Na obale dojčenskej výživy vždy nájdete návod na užívanie, skladovanie a zaobchádzanie s príkrmom. Tieto pravidlá vždy dodržiavajte!

Na obale každého výrobku sledujte označenie, od koľkého mesiaca je príkrm pre dieťa vhodný. Podľa preferencií vášho drobčeka môžete tiež vyberať z výrobkov, ktoré majú konzistenciu jemného pyré (vhodné pre prvé pokusy s lyžičkou) alebo príkrm s kúskami, ktoré už dieťa motivuje na hryzenie.

Dojčenskú výživu len ohrievajte, nikdy ju nevarte. Raz ohriatej jedlo dieťaťu nikdy nepodávajte znova. Radšej z pohára odoberte a ohrejte menšie množstvo jedla, a ak bude chcieť dieťa viac, prihrejte mu ďalšiu časť.

Detskú výživu čiže príkrm je najlepšie zohrievať vo vodnej kúpeli – ak použijete mikrovlnnú rúru, môžu v jedle vzniknúť lokálne horúce miesta a dieťa by sa mohlo popáliť!

Detská výživa musí byť pestrá, nutrične vyvážená a pripravovaná z naozaj kvalitných surovín. Na obale každého výrobku nájdete jeho zloženie. Môžete si tak overiť, že jedlo neobsahuje žiadne pridané cukry, soľ, konzervačné látky, arómy, farbivá a pod. Vybrané druhy detskej výživy môžu byť naviac obohatené o rôzne minerálne látky a vitamíny.

Na čo si dať pozor pri nákupe? Viečko pohára by malo byť utesnené bezpečnostnou fóliou, nemalo by byť vypuklé a pri otvorení by ste mali počuť hlasné cvaknutie. V obchode vždy kontrolujte dátum minimálnej trvanlivosti! Po tomto dátume dieťati príkrm v žiadnom prípade nepodávajte.

Detská desiata a ovocné kapsičky

V obchodných regáloch nájdete nepreberné množstvo výrobkov s ovocným pyré. Predáva sa buď v malých pohárikoch, alebo vo vrecúškach s bezpečným uzáverom. Opäť platí pravidlo, výrobky kupujte podľa označenia, od koľkého mesiaca je ovocná dojčenská výživa pre dieťa vhodná.

Ovocné pyré výrobcovia ponúka snáď zo všetkých druhov ovocia:

  • čučoriedky,
  • višne,
  • banány,
  • hrušky, jablká,
  • broskyne atď. + ich kombinácie.

Je dobré vyberať presnidávky vyrobené bez pridaného cukru, ideálne obohatené o nejaký ten vitamín C a v BIO kvalite. Budete mať tak istotu, že dávate dieťaťu naozaj to najlepšie.

Presnidávky v pohári majú zvyčajne väčší gramáž než tie v kapsičke – hoci už som v obchode narazila aj na XXL kapsičku 200g. Pokiaľ máte detskú desiatu v pohári, musíte sebou nosiť aj lyžičku, možno aj podbradník :). Ovocné kapsičky majú veľkú výhodu, že si ich deti môžu samy držať a jesť. Nevadí, keď ju celú nezje. Jednoducho zaskrutkujete uzáver a schováte ju na neskôr.

Výrobcovia rôznych značiek dojčenskej výživy ponúka nielen ovocný mix, ale aj ovocno-zeleninový mix – napríklad jablko s mrkvou alebo červenú repu s jablkom a mrkvou a pod. Tieto ovocno-zeleninové kombinácia oceníte, keď dieťa prechádza obdobím vzdoru a odmieta jesť zeleninu.

Tiež môžete dieťaťu na desiatu kúpiť napríklad ryžovú kašu s ovocím, tvaroh s ovocím alebo krupicovú kašu s ovocím. Všetko bez akýchkoľvek príprav a bez špinavého riadu, obsah stačí len zmiešať v zakúpenom kelímku.

Sušienky, keksy, chrumky

Ak ste už začali s príkrmami, môžete dieťaťu ponúknuť aj prvé kukuričnú chrumku alebo tyčku. Dôležité je, aby bola bez lepku a bez soli. Konzistencia kukuričných chrumiek a tyčiek je veľmi jemná a dieťaťu sa v puse veľmi rýchlo rozpustí – nemusíte sa tak báť zadusenie. Avšak pri konzumácii chrumiek a rôznych sušienok sa neodporúča nechávať dieťa bez dozoru. Tyčky sa vyrábajú aj v dlhých variantách, lepšie sa dieťaťu drží a dlhšie sa s ňou zabavia. Žiadnu výživovú hodnotu od nich ale nečakajte, sú skôr pre zabavenie dieťaťa. Držaním chrumky / tyčky si zároveň trénuje jemnú motoriku a učia sa triafať do pusy.

Po prvých pokusoch s kukuričnými výrobky môžete vyskúšať aj iné sušienky s lepkom – napríklad ryžové, pohánkové, víceobilné apod. Výrobky pre dieťa opäť vyberajte podľa vekového určenia uvedeného na obale!

Veľmi často sú sušienky obohatené o rôzne vitamíny, vápnik, železo a minerálne látky. Všetko nájdete na obale konkrétneho výrobku v zložení – tu si tiež skontrolujte množstvo pridaného cukru, soli a konzervačných látok.

Sušienky sa predávajú v rôznych príchutiach – mrkvové, medové, hráškové, banánové, jablčné pod. Sami musíte vyskúšať, ktoré vášmu dieťaťu vyhovujú najviac.

Keksy / sušienky môžete dieťaťu rozdrviť do jogurtu, ovocného pyré alebo do kaše. Jedlo tak bude chutnejšia a dieťa na dlhšiu dobu zasýti.

Čaje a šťavy

Ak matka dieťa výlučne dojčí, nie je potreba dávať dieťaťu napiť. Tekutiny začíname podávať až so zavádzaním pevnej stravy. Informácie o pitnom režime rozvádzam nižšie.

Z počiatku je lepšie dieťaťu pripravovať bylinné čaje alebo čistú prevarenú dojčenskú vodu. Detské bylinné čaje najčastejšie obsahujú:

  • Fenikel – má blahodárne účinky na zažívanie a pomáha dieťaťu s bolesťami bruška.
  • Harmanček – pomáha dieťaťu k lepšiemu spánku a relaxáciu, vhodný pri nachladnutí.
  • Aníz – prispieva k normálnemu trávenie a má vplyv na prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Je vhodný nielen pre dieťa, ale aj pre dojčiacu matku.
  • Medovku – napomáha k pokojnému spánku.
  • Rasca – vhodný pri nadúvaní, aj.

Postupom času môžete do pitného režimu dieťaťa zaradiť aj ovocné čaje, tie sú zvyčajne vhodné až od ukončeného 9. mesiaca. Na obale každého detského čaju nájdete označenie, od koľkého mesiaca je výrobok pre dieťa vhodný.

Mimo klasického sypaného alebo vreckového čaju môžete dieťaťu pripraviť tiež granulovaný instantný nápoj. Vďaka jeho ľahkému rozpúšťania ho možno podávať v teplej aj v studenej forme. Obvykle sú výrobky obohatené o rôzne vitamíny, vlákninu a pod. Pri výbere vždy kontrolujte množstvo cukru a konzervantov. Hoci sú výrobky určené pre deti, niektoré nápoje sú naozaj presladené. Pokiaľ je teda dieťaťu kúpite, radšej ich rozrieďte dojčenskou vodou. Cukor je nielen pre deti, ale aj dospelých veľký nepriateľ.

Dieťaťu môžete v obchode kúpiť aj ovocnú šťavu. Tá je rovnako ako instantná nápoj zvyčajne obohatená o rôzne vitamíny a minerálne látky. Tak ako u všetkých produktov sledujte, od koľkého mesiaca je šťava pre dieťa vhodná a nezabudnite sa pozrieť na zloženie. Je lepšie vyberať z radov BIO produktov – môžete si kúpiť jeden produkt v BIO kvalite, druhý obyčajný a sami ochutnajte, aký je v chuti obrovský rozdiel.

Výrobcovia rôznych značiek ponúkajú šťavy snáď zo všetkých druhov ovocia, v obchodoch nájdete aj rôzne kombinácie ovocia so zeleninou (najčastejšie ovocia s mrkvou). Podľa môjho názoru sú kvalitné ovocné šťavy lepší, než instantné nápoje. Samozrejme je to môj názor, s ktorým nemusíte súhlasiť. Ale predsa len sa mi javí ako lepšia varianta šťava z ovocia než rozpustený granulát.

Z vlastnej skúsenosti: Z ovocných štiav by som rada vyzdvihla slivkovú šťavu, ktorá deťom pomáha pri zápche. Dieťa nemusí vypiť veľké množstvo, mnohokrát stačí pár lyžičiek a problém je vyriešený. Mamičky v mojom okolí hovorí o slivkovej šťave ako o zázraku!

Kaše

Kaša bez pochýb patrí do každej detskej jedálnička a deti ich milujú. Môžete vyberať z mliečnych i nemliečnych výrobkov, v rôznych ovocných aj obilných kombináciách a príchutiach.

Pri zavádzaní príkrmov je lepšie zvoliť kašu bez lepku. Na tom či zvolíte mliečnu či nemliečnou variantu až tak nezáleží, ale prvá kaša by mala byť bez príchute. Dieťa pozná zatiaľ iba jemnú chuť materského alebo umelého mlieka a apetít by sa mal dieťaťu rozširovať postupne, nie je potreba nikam ponáhľať.

Kaše by mali byť vyrábané z tých najlepších surovín a vo väčšine prípadov sú obohatené o dôležité vitamíny a minerálne látky, ktoré sú potrebné pre správny rast a vývoj vášho dieťaťa. Naopak by nemali obsahovať žiadne pridané soli, cukor, farbivá a konzervačné látky. To všetko si môžete overiť na zloženie výrobku, uvedenom na jeho obale. Tak ako u predchádzajúcich produktov, dbajte na označenie výrobku, od koľkého mesiaca je pre dieťa vhodný.

Výrobcovia ponúka aj tzv. kaše na dobrú noc. Pre deti sú vhodné ako zdravá a vyvážená večere pred spaním. Kaša by mala dieťa zasýtiť na celú noc … Z mojich skúseností to ale nie je pravda 🙂 Skúste a uvidíte sami, možno mám doma len veľkého hladovke.

Pre všetké kaše platí v podstate rovnaký postup prípravy – potrebné množstvo kaša zo sáčku zmiešate s ohriatou dojčenskou vodou do požadovanej konzistencie, dôkladne premiešate, aby nevznikli hrudky, necháte chvíľku odstáť a dieťa môže jesť. Pred kŕmením radšej skontrolujte teplotu kaše, aby sa dieťa nespálilo. Rýchlu a jednoduchú prípravu instantnej kaše považujem pre rodičov za obrovské plus.

Pitný režim dieťaťa

Mimo správnej stravy je u dieťaťa tiež veľmi dôležitý pitný režim. Tekutiny začíname dieťaťu podávať v období zavádzania nemliečne stravy, tj. medzi 4. až 6. mesiacom. Do tej doby je potreba tekutín dieťaťa plne pokrytá mliekom. Môže sa ale stať, že sa vám dieťa narodí do horúceho leta, ako môj syn. Keď boli tropické horúčavy, pediatrička mi odporučila dať novorodenému synovi aj trošku prevarenej dojčenskej vody – keď sa dieťa potí, dochádza k rýchlejšej strate telesných tekutín, a to je najmä pre novorodencov a dojčatá veľmi nebezpečné.

Najlepšou voľbou je pre dieťa prevarená dojčenská voda, detský čaj alebo iný nápoj vhodný pre deti (podľa vekového určenia). Snažte sa vyvarovať sladeným nápojom, minerálkam a sýteným nápojom.

Pitie môžete dieťaťu dať do detskej fľaštičky sa cumlíkom alebo do hrnčeka s náustkom.

Z vlastnej skúsenosti: Ja som napríklad prvé dúšky dávala synovi z malej lyžičky – zo začiatku toho dieťa aj tak veľa nevypije. Postupom času sme prešli na fľaštičku s uškami, vďaka ktorým si syn naučil fľaštičku veľmi skoro držať sám. Moja detská lekárka mi tiež odporučila čo najskôr používať náustok, pretože dlhodobé používanie cumlíka môže spôsobiť zvýšenú kazivosť zubov a chybný skus.

Dostatočný príjem tekutín môžete u malých detí sledovať podľa počtu pomočených plienok. Ak ich počet klesá a moč má tmavožltú farbu až do hneda, je potrebné do dieťaťa dostať tekutín viac alebo sa poradiť s pediatrom. Známkou dehydratácie sú tiež oschnuté pery, bledá pleť alebo plač, pri ktorom dieťa neplače slzy.

Z vlastnej skúsenosti: Čo sa týka zavádzanie tekutín, rada by som sa s vami podelila o vlastnú skúsenosť. Možno niekomu z vás pomôžem pri rozhodovaní, či dieťaťu dať sladké pitie alebo nie.

Osobne som mala u syna so zavádzaním tekutín veľký problém. Musela som si ale veľmi rýchlo poradiť, pretože trpel na naozaj tvrdú stolicu. Bol to veľký boj, neustále som mu ponúkala čistú prevarenú dojčenskú vodu z lyžičky, hrnčeka, fľaštičky … Nič nechcel. Potom mi svokra odporučila vodu trošku prisladiť – sirupom, medom alebo ovocnou šťavou. Mala pravdu, syn začal bez problému piť a s tuhou stolicou bol koniec.

Na druhej strane som si zarobila na druhý problém syn odmieta nesladené nápoje. Keby som to mohla vrátiť späť, asi by som nepostupovala rovnako – radšej by som hľadala iný spôsob, ako do neho čistú dojčenskú vodu dostať. Mám pocit, že už sa sladkého pitie nikdy nezbavíme – hoci už sme sa dostali do fázy, kedy mu do vody pridávam naozaj len kvapku sirupu. Cukry sú obzvlášť u detí veľké zlo. Je potrebné si to uvedomiť a naozaj premýšľať nad každým novým krokom, ktorý s dieťaťom urobíte, a to nehovorím len o pití.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo