Ako vybrať detský kočík

Čakáte bábätko a rozhodujete sa, aký kočík vášmu „bejby“ vybrať? Hneď na začiatku si musíte uvedomiť, že pri tomto nákupe sa neoplatí šetriť! Bábätko musí mať dobrú oporu chrbta, musí sa v kočíku cítiť pohodlne a dobre a ideálne by mu tento „dopravný prostriedok“ mal vydržať až do troch rokov. Kočík by mal byť pohodlný nielen pre vaše mimi, ale aj pre vás! Nezabudnite, že ste to vy, kto ho bude dennodenne riadiť. Preto sme pre vás pripravili niekoľko rád a tipov, podľa čoho kočík pre bábätká vybrať.

Test kočíkov 2023

CARETERO Golf Alfa lavenda

Typgolfový
Hmotnosť5,4 kg
Kolieskaplastová

Ak hľadáte praktický kočík do mesta, zvolili ste správne. Kočík má ľahkú a odolnú konštrukciu so skladacím mechanizmom typu „dáždnik“, takže s ním môžete jednoducho cestovať hromadnou dopravou. Kočík ide rýchlo zložiť a ľahko sa ovláda. Je vhodný pre deti od 6 mesiacov až pre deti do 15 kg. Strieška s okienkom je odnímateľná, nie je nutné, aby na kočíku bola za každého počasia. Mamičky určite ocenia 5bodové bezpečnostné pásy s mäkkými chráničmi, ktoré zabránia pádu potomka. Užívateľky sa najviac zhodujú, že sa jedná o kočík, ktorý zodpovedá pomeru cena výkon, pričom je cena pomerne nízka, ale na kratšie prechádzky a popochádzanie je golfáč ideálný.

Jeho kolesá sú pomerne malá a plastová, takže v ťažkom teréne by ste s ním príliš parády nenarobili a zrejme by ste do cieľa ani nedošli. Kočík v teréne príliš skáče a kvôli malým kolesám nezvláda horšie terén. Predné kolesá sú točivá, ktorá však môžete zaaretovať. Užívateľky uvádzajú, že kočík je pomerne malý, tak je dobré so sebou na skúšku vziať dieťa, ktoré v ňom bude jazdiť. Nevýhodou môže byť nemožnosť polohovanie nôh a to, že chrbát idú sklopiť len do polohy „pololehu“.

Zistiť cenu

Britax B-AGILE DOUBLE Steel Grey 2017

Typtandemový
Hmotnosť13,2 kg
Kolieskagumové

Tento tandemový kočík prejde štandardnými dverami a rodičia určite ocenia, že ide ľahko zložiť, stačí len zatiahnuť jednou rukou. Po zložení kočík samostatne stojí. Chrbát idú sklopiť až do úplného ľahu. Nožičky bohužiaľ polohovacie nie sú. Predné kolesá sú otočné a s aretáciou. Veľkou výhodou je výškovo nastaviteľná rukoväť, ktorá je mäkko polstrovaná a umožňuje ovládanie len jednou rukou. Mamičky často píšu, že je kočík ľahký a ľahko sa ovláda. Niektoré užívateľky uvádzajú, že sa im veľmi páči možnosť za popruhy, ktoré slúžia na nastavovanie polohovanie, je možné zavesiť aj dve odrážadlá.

Ku kočíku bohužiaľ nejdú pripevniť klasickej hlboké korby, ale len mäkké korbičky (tašky), v ktorých dieťa môžete aj prenášať. Mäkká vanička však nie je súčasťou balenia. Pokiaľ si budete chcieť objednať hracie pulty a nánožníky, dobre sa spýtajte, či sú vhodné aj pre súrodenecké kočíky, užívatelia sa totiž zhodujú, že tieto doplnky často sedí len na monokočárek. Užívateľky tiež uvádzajú, že v Európe je tento kočík k dispozícii len v obmedzenom počte farieb a vadí im, že cez striešky nie je na deti vidieť. Kôš pod kočíkom je síce veľký, ale mohol by byť o niečo hlbšie.

Zistiť cenu

Britax B-Motion 3 Cosmos

Typšportový
Hmotnosť11,5 kg
Kolieskanafukovacie

S týmto športiakom môžete bez obáv brázdiť akýkoľvek terén. O stabilitu a komfortnú jazdu sa totiž starajú nafukovacie kolieska. Kočík môžete zložiť jednou rukou, oceníte ľahkú hliníkovú konštrukciu aj veľký nákupný košík. Vďaka polohovateľnému sedáku sa vaše dieťa v kočíku pohodlne vyspí. Bezpečnostné pásy sú 5bodové a majú nastaviteľné ramenné pásy. Nepremokavú striešku je možné predĺžiť o sieťovanou časť. Stačí len rozopnúť zips. Tým zaistíte vetranie a výhľad vášmu drobčekovi.

Mamičky si chvália najmä veľké nafukovacie terénne kolesá a jednoduché ovládanie kočíka. Je možné s ním prejsť lesný terén a tiež pekné udržiavané cesty. Užívateľky píšu, že im nerobí problém riadiť kočík a zároveň pritom viesť psíka na vodítku. Predné koleso je otáčavé, ale v prípade potreby je možné ho zaaretovať. Užívateľky si tiež veľmi chváli spojenie ľahkej konštrukcie, a zároveň bytelnost kočíka. Kolesá idú ľahko zložiť a rukoväť je možné nastaviť do viacerých polôh. Kočík je vhodný aj pre väčšie deti, a navyše skvele vyzerá. Plusové body kočík zbiera tiež za jednoduché ovládanie ako s dieťaťom, tak bez neho, tiež má odklápacie madlo pred dieťaťom a veľkou búdu, ktorá, ak veľa svieti slnko, dieťa dostatočne zatieni.

Pre niekoho môže byť nepríjemné, že sa v kočíku nedajú polohovať nohy a že k nemu nie je žiadne vybavenie, takže si všetko musíte zvlášť dokúpiť. V recenziách sa môžete dočítať, že kočík nemá ručnú brzdu, ktorá môže niektorým rodičom chýbať. Užívateľky sa zhodujú na tom, že sieťka na strieške je celkom zbytočná.

Zistiť cenu

ABC Design Viper 4

Typhlboký
Hmotnosť16,2 kg
Kolieskanafukovacie

Ideálne kočík pre rodiny, ktoré milujú prírodu a dlhé výlety. Je flexibilný a robustný. Nafukovacie kolesá majú odpruženie s kolieskovými ložiskami. Športovú korbu je možné otočiť tak, aby ste na dieťa videli. Veľkou výhodou je polohovanie ako chrbta, tak nôh, takže vaše dieťa bude mať pri cestovaní perfektný komfort. U detí, ktoré začínajú pomaly chodiť alebo už behajú, iste oceníte možnosť umývateľné podložky na nohy. Veľkou výhodou je jednoduché zloženie a rozloženie, a navyše pri skladaní do auta nemusíte dávať dole korbu. Nastavenie rukoväte vykonáte jednou rukou za pomocou tlačidla uprostred.

Bohužiaľ príslušenstvo, medzi ktoré patrí taška na kočík, pláštenka alebo nánožník nie sú dodávané spoločne s kočíkom. Medzi nevýhody pre niektorých používateľov patrí väčšia hmotnosť a že u športiaku sa zvláštne krčí strieška.

Zistiť cenu

Typy kočíkov

  • hlboké
  • kombinované
  • športové
  • golfový
  • súrodenecký

Základné otázky, ktoré ovplyvnia váš výber

  • Chcem 3 alebo 4 kolá?
  • Budem potrebovať plastové alebo nafukovacie kolesá?
  • Preferujem otočné alebo pevné kolesá?
  • Využijete prehadzovacia rukoväť?
  • Chcem, aby na kočík bolo možné nasadiť autosedačku (0-13 kg)?
  • Ako často budem kočík skladať a vojdem sa s ním do výťahu?

Hlboké kočíky pre novorodenca

Sú určené pre novorodencov a malé bábätká do približne 8 mesiacov. Klasický hlboký kočík sa od kombinovaného kočíka líšia tak, že má iba jednu hlbokú korbu a nejde kombinovať s ďalšími variantmi kočíka. Jeho výhodou je, že vanička je väčšia ako u kombinovaného kočíka, a tak v ňom má bábätko dostatok priestoru a pohodlia.

Dno kočíka by malo byť pevné, pretože je oporou pre chrbticu bábätka. Lôžko by malo byť z tvrdého materiálu, na ktorom je termoizolácia a kvalitná matrac. Súčasťou termoizolácie môžu byť aj otváracia či uzatváracie kanáliky, ktoré korbu v lete odvetrávajú a na zimu sa dajú zatvoriť, aby bábätko nenachladlo. Môžete sa tiež stretnúť s matracmi, ktoré majú tieto kanáliky v oblasti hlavičky, ak by sa dieťa samovoľne otočilo, nemusíte sa báť, že by sa udusilo.

Klasický hlboký kočík býva dobre odpružený, takže v ňom môžete bábätko hojdať a nebude vám robiť problém ani jazda v náročnejšom nerovnom teréne. U tohto modelu počítajte s tým, že má horšie skladnosť a až vám z neho bábätko vyrastie, budete sa musieť poobzerať po športovom kočíku. Ceny hlbokých kočíkov sa pohybujú v rozpätí od 200 do 700 €.

  • dobre odpružený a vhodný do náročnejšieho terénu
  • dostatočne priestranná vanička
  • horšie skladnosť
  • nie je možné ho kombinovať s ďalšími variantmi, takže až dieťa vyrastie, musíte kúpiť nový kočík

Kombinované kočíky pre malé aj staršie deti

Tento typ kočíkov môžete hľadať tiež pod označením kočík 3v1. Mohli by sme ho označiť za „univerzál“, pretože v ňom pohodlne odvozíte bábätko od narodenia až do veku 3 rokov. Na podvozok kočíka môžete umiestniť ako hlbokú vaničku, tak autosedačku a ešte športiak. Vašou ďalšou investíciou bude už len „golfáč“, ktorého obstaranie už nie je tak nákladné.

Mali by ste vedieť, že u kombinovaného kočíka, je to rovnaké, ako u iného tovaru, ktoré je označené 3v1. Je to vždy niečo za niečo. Samostatný šampón a samostatný kondicionér majú vždy lepšie účinky, než šampón, ktorý oba produkty kombinuje. Rovnako tak je to u kombinovaného kočíka. Počítajte s tým, že hlboká korbička kombinovaného kočíka je o niečo menšia ako u klasického hlbokého, preto z neho bábätka rýchlejšie vyrastú a vy ich potom musíte umiestniť už do podvozku sa športiakom. Tento športiak musí mať možnosť polohovania chrbta až do úplného ľahu, pretože nie je dobré bábätko usádzať pred tým, než sa to naučí samo.

S hlbokou vaničkou kombinovaného kočíka môžu mať ťažkosť najmä bábätka narodené na jeseň, pretože tu existuje určité riziko, že im hlboká korba nebude počas celej zimy stačiť. Novorodeniatka rastú ako z vody a vy musíte počítať s tým, že priestor korby v zime zaplníte tiež objemným fusakom. Tejto komplikácie sa však nemusíte obávať, stačí sa dobre poradiť v obchode a vybrať si správny fusak. Bábätko bude mať nový rozhľad a vo správne vybranom fusaku mu bude dobre.

U trojkombinácia sa zamerajte na variantu športiaku, ktorý by mal byť kompletne polohovateľný. Mali by sa dať sklopiť chrbát aj narovnať podložka, aby mimino mohlo pohodlne spať v rovine. Pri variante športiaku si môžete vybrať medzi pevnou a otočnou verzií. Výhodou neotočného športiaku je celkovo ľahší kočík. A ruku na srdce, bábätko sa skôr tešia z nového výhľadu a poznávanie nových vecí, než pozeranie na vás, kedy mu vo výhľade trochu „prekážate“. Ceny kombinovaných a športových kočiarov sa pohybujú v rozmedzí od 200 do 700 €.

  • jeden kočík na dlhú dobu
  • menšie hlboká vanička

Športový kočík nielen pre športovo založených rodičov

Športový kočík budete vyberať len v prípade, že ste sa hneď na začiatku rozhodli pre hlboký kočík a nechceli kočík v trojkombinácii. Pred kúpou športiaku sa zamyslite nad tým, kde s ním budete jazdiť najčastejšie. Ak budete jazdiť po nerovnom teréne, oplatí sa vám robustná konštrukcia a veľké nafukovacie kolesá. Tento kočík je ideálny pre rodiny žijúce na dedine alebo v horách. Ak viete, že budete chcieť s kočíkom jazdiť na inline korčuliach, kúpte si taký, ktorý má ručnú brzdu. Ak žijete v meste, často jazdíte hromadnou dopravou a kočík budete vynášať do tretieho poschodia bez výťahu, oplatí sa vám kočík s ľahkou konštrukciou a postačí plastové kolieska.

Váha je rozhodne dôležitým faktorom. Mali by ste vedieť, že kočíky s ľahkou konštrukciou síce ľahko vynesiete na poschodie alebo autobusu, ale horšie sa ovládajú. Ťažšie kočíky sa riadi lepšie, ale zase sa s nimi nadriete pri vynášaní. Preto je veľmi dôležitá vyváženosť kočíka.

Dobrá rada: Ak chcete zistiť vyváženosť akéhokoľvek kočíka, môžete si v obchode urobiť malý test. Ak ste vybrali kočík s pohyblivými kolieskami, zaaretujte je (zošliapnite spínač, ktorý zamedzí kolieskam otáčanie o 360 °). Kočík postavte rovnobežne so škárou podlahy tak, aby mal pred sebou aspoň 3 m voľného priestoru a oboma rukami od seba kočík odstrčte. Ak uvidíte, že sa významne odchýlil od škáry, rozhodne ho nekupujte. S riadením takého kočíka by ste sa veľmi nadreli, a navyše je to dôvod k reklamácii!

  • vhodné do akéhokoľvek terénu
  • ľahká ovládateľnosť
  • druhá investície, ak ste si najskôr zaobstarali iba hlboký kočík pre novorodencov

Golfový kočík pre staršie deti

Golfový kočík vyberajte podľa veku vaše drobca. Ak kupujete kočík pre dvojročné dieťa, môžete vyberať z lacnejších modelov, ktoré sa nedajú polohovať. Ak však potrebujete golfáč pre dieťa, ktoré ešte dobre nesedí, je dôležité, aby disponoval polohovateľnou opierkou chrbta i nožičiek a aby bol dostatočne pohodlný. Veľkou výhodou golfáče je možnosť praktického zloženie a jednoduchá manipulácia napríklad v dopravných prostriedkoch. Pri výbere si tiež vyskúšajte, ako sa vám drží rukoväte kočíka.

Náš tip: Ak máte možnosť, nechajte si kočík doma až do 6 rokov veku dieťaťa. Bude sa vám hodiť v okamihu, keď by si napríklad zlomilo nohu. Golfáče môžete zaobstarať už od 40 €, záleží, pre ako staré dieťatko kočík kupujete.

  • nízka cena
  • väčšinou malá váha
  • praktická skladnosť

Súrodenecký kočík

Súrodenecký, tiež kočík pre dvojčatá, je prínosný najmä pre mamičky, ktoré majú buď dvojčatá, alebo dve deti narodené blízko po sebe. Vyberať môžete z 2 variantov:

Sedenie za sebou

Kočík, ktorý má korbičky umiestnené za sebou (tzv. tandem), nie je vhodný pre dvojčatá, pretože predné sedenie je len sčasti polohovateľné, čo nie je vhodné pre malé bábätko. Lepšie sa hodí pre súrodencov, keď jeden je o niečo staršia a už môže sedieť, zatiaľ čo druhé môže ležať vzadu. Kočík tohto typu je úzky, takže sa s ním vleziete do každých dverí, ale je veľmi dlhý, takže sa s ním zle manipuluje.

Sedenie vedľa seba

U kočíkov tohto typu je pamätané na štandardnú šírku dverí, takže sa nemusíte báť, že by ste sa s týmto kočíkom nedostali do obchodu alebo autobusu. Na niektoré typy kočíkov je možné pripevniť aj hlboké korby a autosedačky. Vďaka autosedačkám ušetríte miesto v aute, pretože v kufri poveziete len podvozok. Kočík pre dvojčatá môžete kúpiť v cenovom rozpätí od 300 do 700 €.

  • výber z viac variant
  • kvôli svojmu objemu a váhe sa s ním horšie manipuluje

Kolieska ku kočíku

Voľba typu koliesok sa najčastejšie odvíja od prostredia, v ktorom sa budete najviac pohybovať.

Malá tvrdé kolieska z umelej hmoty sa najlepšie hodí na spevnené a udržiavané cesty. Ich jedinou výhodou je nízka váha, čo znamená, že aj váha kočíka je menšia. Plastové kolieska veľmi málo pruží a všetky nárazy tlmí predovšetkým tlmiče.

Väčšia nafukovacie kolesá kočíka sa hodí predovšetkým do terénu a na dediny. Majú väčší priemer (asi 30 cm) a širší záber v kontakte s terénom, takže sa nemusíte báť rúcanie do bahna alebo piesku. Nafukovacie kolieska tlmí otrasy, takže jazda v kočíku je pre bábätko omnoho komfortnejšie. Nahustenie kolies by sa malo pohybovať od 0,8 až po 1 atm. Kolesá by nemala byť podhustené, pretože sa potom s ovládaním kočíka veľmi nadriete, ale ani prehustená, pretože potom koleso vôbec nepruží, čo je jeho hlavné funkcie. Podhustenie aj prehustenie pneumatík má za následok rýchlejšie opotrebovanie kolies. Náhradné duše ku kočíkom môžete zaobstarať buď v servisoch na kočíky, ale aj v cyklo predajniach alebo na internete.

Pri predných otočných koliesok hrá dôležitú úlohu aretácia, čo je zablokovanie samovoľného otáčania. Otáčanie koliesok oceníte v momente, keď sa pohybujete treba po obchode, kde sa musíte pohybovať medzi regálmi, na ceste alebo v teréne určite oceníte stabilitu koliesok.

Ako sa správne starať o kočík

V obchode sa rozhodne zamerajte na to, či možno poťah kočíka ľahko zložiť a či je prateľný. Niekedy vám postačí poťah očistiť iba mokrou handričkou. Pri väčšom znečistení je však dobré, ak ho môžete hodiť do práčky. V takýchto prípadoch môžete použiť bežný prací prostriedok.

  • Mokrý poťah alebo celý kočík nikdy nesušte na priamom slnku, pretože by mohlo dôjsť k nežiaducemu vyblednutie farieb.
  • Pravidelne sa venujte premazávanie koliesok a údržbe podvozku. Zostávajú na ňom nečistoty, ktoré sa následne negatívne prejaví na jeho stave.
  • Kočík by ste mali skladovať na suchom a čistom mieste.
  • Nemali by ste používať iné náhradné diely než tie, ktoré sú schválené priamo výrobcom.

Dobrá rada: Ak budete kočík skladovať v byte alebo s ním často jazdiť autom, oplatí sa vám zaobstarať návleky na kolesá. Väčšinou sú vyrobené z nepremokavých materiálov a dajú sa prať v práčke. Na kolesá sa môžu nasadzovať buď pomocou gumičky, alebo suchého zipsu.

Akých chýb sa vyvarovať pri používaní kočíka

Medzi najčastejšie chyby patrí predčasné posadzovanie dieťaťa. Ak bábätko z hlbokého kočíka vyrastie príliš rýchlo, nemôžete ho ihneď posadiť do športiaku, preťažujú sa tým chrbtové svaly a blokuje prirodzený vývoj. V tomto prípade je nutné, aby mal športiak polohovacie chrbát aj podložku nôh a dieťa v kočíku mohlo byť v polosede.

Pokiaľ je bábätko v kočíku väčšinu časti bdelého stavu, mali by ste sa postarať o to, aby pravidelne menilo svoju polohu. Kočík musí byť teda priestranný, aby si dieťa mohlo natiahnuť nohy a rozpažit ruky. Aby ste predišli deformovaniu hlavičky, mali by ste dieťa otáčať aj na bruško, prípadne na boky. Tiež by ste mali meniť pozície hračky, ktorá je pripnutá na kočíka, aby sa za ňou dieťa otáčalo ako na pravú, tak na ľavú stranu.

Doplnky ku kočíku

Ku kočíku môžete prikúpiť (ak to už nie je súčasťou základu) najrôznejšie vychytávky, ktoré vám spríjemnia cestovanie s kočíkom. Čo by vášmu kočíku rozhodne nemalo chýbať?

Taška na kočík

– je k dispozícii niekoľko variant:

Organizér – Ide o jednoduchú úzku plytkú tašku, ktorá je zavesená tesne pod rukoväťou kočíka. Spravidla má viac prístupných vreciek, ktoré slúžia pre prehľadné usporiadanie vecí (fľaštička, plienka, vreckovky, kľúče, mobil). Jednotlivé vrecká môžu, ale nemusia byť uzatvárateľné. Organizér je opatrený úchytmi na rukoväť kočíka a môže mať aj popruh na nosenie.

Jednoduchá prebaľovacia taška – Ide o jednokomorovú tašku bez deliacich priehradiek. Oceníte ju najmä pri nosení viac objemných vecí.

Klasická prebaľovacia taška – Má mnoho praktických priehradiek, je možné ju pripojiť ku kočíku a vďaka praktickému ramennému popruhu tiež prenášať na ľubovoľné miesta. Jednotlivé vrecká môžu byť uzatvárateľné na cvoky alebo zipsy. Súčasťou sú pútka alebo pružné gumy pre prichytenie fľaše, krabičky na cumlík, hračiek a hlavne kľúčov! Taška môže obsahovať tiež malú kapsu na prevážanie mokrých vecí, uzatvárateľný sáčok na špinavé plienky alebo termoobal na fľašu. Tašky sú najčastejšie vyrobené z ľahko udržateľných materiálov.

Vak na rukoväť – Vak je multifunkčným úložným priestorom, ktorý môžete využiť nielen pre prevoz vecí pre bábätko, ale môže slúžiť aj ako taška na hračky alebo nákup, vrece na veci do škôlky. Je možné ho upevniť na sedadlo v aute aj na športový kočík alebo golfky. Okrem veľkého úložného priestoru väčšinou obsahuje aj ďalšie kapsičku na drobnosti.

Bočná taška – Už podľa názvu spoznáte, že sa taška pripína na bok kočíka a nie pod rukoväť. Je vhodná predovšetkým pre golfky, pretože tie sa s klasickou prebaľovací taškou môžu prevrátiť, ak dieťa vstane z kočíka. Bočnú tašku je možné používať zároveň s prebaľovací taškou, tým pádom budete mať o jeden úložný priestor navyše.

Luxusné tašky – Sú vyrobené z drahších materiálov, ako je napríklad pravá koža a majú nadštandardné funkcie, ktorými sú treba izotermická vrecka. Tieto tašky je možné prestaviť na cestovnú postieľku a v XXL rozmere môže slúžiť aj ako taška do pôrodnice.

Rukávnik alebo rukavice na rukoväti

Rukávnik je v zime praktickým doplnkom každého kočíka. Môžete ich zaobstarať viac či menej zateplené, ale vždy platí, že rukávnik vám poskytne viac tepla ako klasické rukavice. Rukávnik môžete zaobstarať buď v celku alebo vo forme rukávníkových rukavíc. K madlu sa najčastejšie pripevňujú pomocou cvokov alebo suchého zipsu. Vnútri je dostatok miesta pre obe ruky a aj pre brzdu, ak je súčasťou kočíka. Rukávnik vás neobmedzuje v manipulácii s kočíkom. Vrchná časť je tvorená impregnovaným materiálom, ktorý neprefúkne ani nepremokne.

Druhy rukávnikov:

  • Univerzálné na spojenú rukoväť – môžete ho použiť na akýkoľvek kočík, ktorý má spojenú rukoväť a môže byť opatrený aj brzdou.
  • Rukávniky na golfové palice – sú podobné rukaviciam, ktoré sa na každú rukoväť prichytí zvlášť.
  • DUO rukávniky alebo 2v1 – sú vhodné ako na spojenú rukoväť, tak pre golfáče. Jedná sa o deliteľný rukávnik.

Výrobné materiály:

  • 100% polyamid (PAD) – jedná sa o šuštiakovinu, ktorá sa používa predovšetkým na vrchnú časť rukávnika. Má vysokú pevnosť, a to ako za sucha, tak za mokra, je odolný proti oderu, má dobrú pružnosť a nezničí ho ani chemické činidlá, nie je ťažký a ľahko sa udržuje (perie a suší).
  • 100% polyesterové vlákno (PES) – používa sa na výplň aj ako vnútorný materiál. Najčastejšie sa jedná o fleece alebo mikrofleece. Je odolný proti svetlu, poveternostným podmienkam, rýchlo schne, má nízku žmolkovatosť, je príjemný na dotyk a nekrčí sa. Je alternatívou pre perovou výplň.
  • Vlna – ovčia vlna má úžasné funkčné vlastnosti. Je priedušná, odvádza pot, má antibakteriálne účinky, dobré termoregulačné vlastnosti, chráni pred UV žiarením, je hypoalergénná a elastická.
  • Merino vlna – proti klasickej vlne je táto veľmi jemná, je priedušnejšia a má vyššiu schopnosť izolácie. Merino vlna vás zahreje aj ochladí, a pritom jej stačí menšia vrstva ako u klasickej vlny. Merino vlna má samočistiacu schopnosť, nie je nutné ju prať, stačí ju len vetrať.

Detské popruhy

Popruhy do kočíka sa väčšinou začínajú používať v momente, kedy vaše dieťatko začína objavovať svet a na prechádzke ho zaujíma všetko okolo. Popruhy slúži na upevnenie bábätka v kočíku, aby z neho nevypadlo, a môžete ich použiť aj pri učení chôdze. Popruhy by mali mať regulovateľnou dĺžku podľa veku a výšky dieťaťa a tiež podľa veľkosti kočíka.

Univerzálne stúpadlo ku kočíku

Stúpatko ku kočíku využijete predovšetkým v momente, kedy sa vám narodí druhé dieťatko. Najčastejšie sa používajú pre deti od 2 do 5 rokov (do 20 – 22 kg). Je dobré sa obzerať po variabilným stúpadlo, ktoré môžete vďaka teleskopickým nohám prirobiť takmer ku každému typu kočíka. Kolieska by mala byť odpružená s protišmykovým povrchom. Kvalitné stúpadlá uplatníte aj v teréne a nemusíte sa báť, že sa vám bude „pliesť pod nohy“. Kolieska totiž majú dostatočnú vzdialenosť do zeme, takže neprekáža tomu, kto kočík tlačí. Výhodou stupátok je nastavenie výšky a šírky, a tiež uchytenie na konštrukciu rôzneho priemeru.

Pláštenka na kočík

Pláštenka na kočík chráni vaše dieťatko pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Vyberať môžete pláštenku konkrétne značky, alebo typovo podobnú alebo univerzálnú. Pláštenky sa môžu líšiť podľa typu kočíka, podľa plochy, ktorú kryjú (môžu kryť iba predná časť kočíka, alebo kočík celý aj s úložným priestorom).

Pláštenky pre hlboký kočík – Tento typ plášteniek je najmenej rôznorodý a kryje celú korbu. Líšia sa v použití výrobného materiálu, veľkosťou a prevedením vetracieho otvoru (ten môže alebo nemusí byť prítomný). Originálne pláštenky na vaničku presne sedí, u neoriginálnych musíte dobre merať, pretože dôležitú úlohu hrá každý centimeter.

Pláštenky pre športiaky – pláštenky pre tento typ kočíkov sú veľmi rôznorodé. Môžu kryť iba predná časť kočíka, alebo hornú aj zadnú časť. Stretnúť sa môžete aj s typom, ktorý kryje celý kočík od striešky až po kolieska. Niektoré pláštenky sú konštruované pre kočíky s prehadzovacou rukoväťou. Uchytávajú sa pomocou zipsov alebo cvokov, gumičkami s plastovými koncovkami a podobne.

Pláštenky na golfáče – Líšia sa spôsobom chránenie kočíka. Môžu ho zakryť čiastočne alebo celý, môžu byť s konštrukciou (jedná sa o všitou konštrukciu pre kočíky, ktoré nemajú striešku). Líšia sa tiež v materiáli (PVC a iné priehľadné fólie, alebo kombinácia materiálov – textil + priehľadné okienko).

Univerzálné pláštenky – Je možné ich použiť pre hlboké korby i športiaky. K dostaniu sú v ľahkom i termo prevedení.

Košík pod kočík

Je neoceniteľným pomocníkom pre každú matku i otecka. Najmenej rok bez svojho drobca neurobíte ani krok, a pretože nákupy je potrebné robiť každý deň, je potrebné, aby bol košík dobre prístupný, dostatočne veľký, pevný a dobre pripevnený. Ľahkú prístupnosť oceníte v okamihu, keď do košíka budete dávať objemnejší tovar, ako sú napríklad plienky.

Sieťka na kočík

Sieťka alebo moskytiéra ochráni vášho drobčeka pred otravným hmyzom a nepríjemnými uhryznutie. Rozhodne sa vám oplatí, ak nechávate svoje bábätko spať na balkóne alebo záhrade.

Ďalšie doplnky ku kočíku

Fusak

V zime sa vám určite bude hodiť fusak do kočíka. Užije ho ako novorodenec, tak ročné batoľa. V niektorých prípadoch je zimný fusak súčasťou kočíka a dizajnovo zodpovedá celkovému vzhľadu, je ale možné ho zaobstarať aj zvlášť. Fusak by mal byť vyrobený z kvalitných materiálov. Všímajte si teda najmä vnútra fusaku, ktorý by mal byť teplý a príjemný, povrch by mal byť nepremokavý. Vnútro fusaku sa najčastejšie vyrába z fleecu, kožušiny, alebo klasického „baránka“. Horná časť býva ušitá z nylonu, polyamidu alebo iných materiálov, ktoré sú odolné voči vode.

Deka

V zime by v žiadnom kočíku nemala chýbať kvalitná deka. Tá by mala byť predovšetkým teplá, dobré je, aby mala hypoalergénne a antibakteriálne vlastnosti, aby bola jemná k detskej pokožke a vydržala aj pranie. Veľkej obľube sa tešia deky fleecove. V súčasnej dobe sa môžete stretnúť s pojmom španielska deka do kočíka, čo je oveľa silnejší deka, než fleecová, ľahko sa udržuje, je mäkučká a príjemná na dotyk a dieťa dobre zahreje.

Plymo

Plymo väčšinou užijú mamičky, ktorým sa deti narodili v lete. Aby sa bábätka nemusela potiť pod hrejivú dekou, ale aby zároveň nenachladli bez prikrývky, dáva sa do kočíka plymo. V súčasnej dobe sa s týmto výrobkom stretávame menej a menej.

Jedná sa o okrasný vankúšik, väčšinou lemovaný krajkou alebo volány, ktorý sa ale nedáva dieťaťu pod hlavičku, ale skôr za hlavičku do kočíka. Druhú časť plyma tvoria „perinka“, ktorá dizajnovo zodpovedá vankúši, taktiež je lemovaná krajkou alebo volánmi. Nie je až tak teplá, takže dobre poslúži práve v letných dňoch, aby bábätko nenachladlo. Používať sa môže aj počas teplého jesene, kedy bábätko zabalíte do teplej deky a hore položíte okrasné plymo.

Slnečník na kočík

Obstaranie slnečníka na kočík záleží na každej mamičke. Je však dobré vedieť, že slnečník sa musí prerábať vždy, keď zmeníte smer jazdy. Alternatívou môže byť polkruhová slnečná clona, ktorá sa ku kočíku môže prirobiť pomocou gumičiek. Vystačiť si môžete tiež s pripnutú plienkou, ak vášmu drobatko nebude vadiť, že neuvidí z kočíka von.

V čom si deti frčí v zahraničí

Pred niekoľkými rokmi predstavila značka Quinny tzv. Longboard-Strollers. Jedná sa o kočík podobný golfkám, ktorý je pripevnený na skate doske. V prednej aj zadnej časti má doska jeden pár koliesok pre lepšiu stabilitu, kočík má ručnú brzdu a samozrejme popruhy, aby dieťa z kočíka nevypadlo. Kočík je určený pre deti do 1 do 3 rokov a pri jazde musí mať na hlave prilbu. Ide o ďalší spôsob, ako môžu rodičia počas prechádzky vonku športovať.

1 komentár
  1. My sme chceli praktikcu, kvalitnu a bezpecnu dvojkombinaciu a po milionoch webovych strankach a navstevach vsakovakych predrazenych obchodov sme sa rozhodli pre anex cross baby cez baby merci a ten nas dostal – splnil vsetky nase ocakavania a hlavne je prakticky, dobre sa udrziava a maly hoci je vacsi tak sa vlezie do vanicky aj s fusakom a kocik je lahky aj na manipulaciu v prepchatom meste

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo