Ako vybrať digitálnu zrkadlovku

Baví vás fotiť a radi by ste svoje snímky posunuli o pár úrovní vyššie? V tom prípade sa vám bude hodiť kvalitnejší foťák. Ideálnou voľbou pre začínajúcich i pokročilých fotografov a fotografky je digitálna zrkadlovka. Ale ako si vybrať takú, ktorá pozdvihne úroveň vašich fotiek a zároveň nezruinuje vašu peňaženku? Nebojte sa, určite sa nám podarí nájsť tú pravú presne pre vás. Poďme na to.

Test zrkadloviek 2021

NázovVýbavaKvalita fotiek a videaCelkom
1.Nikon D750Zistiť cenu80%80%
80%
2.Canon EOS 200DZistiť cenu80%60%
68%
3.Canon EOS 77DZistiť cenu80%60%
68%
4.Nikon D3400Zistiť cenu70%60%
64%
5.Canon EOS 1300DZistiť cenu60%50%
54%

Parametre

NázovMax. rozlíšenie snímka (Mpix)Formát snímačaRozlíšenie videa (px)Min. čas expozície (sekundy)Max. čas expozície (sekundy)Wi-FiPamäťová kartaUSB
1.Nikon D75024,3Full Frame / FX1920 x 10801/400030ánoánoáno
2.Canon EOS 200D24,2APS-C1920 x 10801/400030ánoánoáno
3.Canon EOS 77D24,2APS-C1920 x 10801/400030ánoánoáno
4.Nikon D340024,2APS-C1920 x 10801/400030ánoánoáno
5.Canon EOS 1300D18APS-C1920 x 10801/400030ánoánoáno
 
NázovHDMIBluetoothVýklopný displejVstavaný bleskSamospúšťPočet snímok za sekunduMinimálné ISOMaximálné ISO
1.Nikon D750ánonieánonieáno610051200
2.Canon EOS 200Dánoánoánoánoáno510025600
3.Canon EOS 77Dánoánoánoánoáno610025600
4.Nikon D3400ánoánonieánoáno510025600
5.Canon EOS 1300Dánonienieánoáno31006400

Nikon D750

Nám sa na D750 páči, že si za každú cenu nehrá na vlajkovú loď Nikonu, ale aj tak v mnohom nezostáva pozadu. Je ale pravda, že rozhodne nie je tak kvalitná ako o triedu vyššia D850.

Dôležité ale je, že aj Nikon D750 sa môže pochváliť Full frame formátom snímača. Preto sa s ním lepšie fotia za zhoršených svetelných podmienok. Na fotkách nie je skoro žiadne znateľné zrnenie, a to ani pri fotení v šere.

Maximálne rozlíšenie fotografií 24,3 Mpix je síce štandard už u strednej triedy zrkadloviek, ale na valné väčšinu snímok bohato stačí. Ak by ste chceli foťák, ktorý toho z čipu vymačkne viac, budete sa musieť pripraviť na investíciu okolo 4 000 Euro.

Nikon D750 dobre padne do ruky a v porovnaní s drahšie D850 nie je tak ťažký. Vystačí si s váhou 840 g. A je to aj vďaka chytro kombinovanému materiálu krytu. Ten je totiž zložený z plastových a kovových častí tak, aby dôležité časti foťáku zostali perfektne chránené, ale na tých menej podstatných je prístroj plastom odľahčený.

Ak vás zaujíma kvalita videa, zvláda D750 natáčať vo Full HD, ale za to s frekvenciou 60 snímok za sekundu. Vďaka tomu budete mať dokonalé ostré zábery aj z lyžovaček alebo cyklovýletov, kde sa postava na videu len mihne.

My sme video testovali pri prechádzke mestom a všetky pohyblivé objekty na zázname boli perfektne vykreslené, aj keď ostré nie, pretože sme objektív foťáku nechali v manuálnom režime ostrenia. Avšak žiadne šmuhy ani ohnivé čiary s škaredú stopou za sebou foťák nenakrútil.

Oceňujeme dve chytré funkcie, ktoré D750 ponúka. Po prvé môžete k svojim snímkam pridávať zvukové poznámky. Niečo ako naše „V temnej uličke neďaleko centra Blavy,“ alebo čokoľvek budete chcieť, aby sa vám potom lepšie identifikovalo, kde ste snímku zhotovili.

Druhou funkciou je možnosť priameho prepojenia s tlačiarňou. To nie je zlá funkcia, ak vám nevadí, že svoje fotky budete tlačiť takzvane za surova. To znamená, že síce ušetríte kopu času nekopírováním fotiek do počítača a ich následnou úpravou, ale za to zábery asi nebudú tak dokonalé.

Z nášho pohľadu je D750 skvelá digitálna zrkadlovka, ktorá nemá vyloženú slabinu. Určite ju môžeme s kľudom odporučiť všetkým, ktorí chcú poloprofesionálne foťák na špičkovej úrovni, ale nie sú pripravení investovať šialené peniaze. Ak si ju vyberiete, tak prajeme veľa vydarených snímok.

Zistiť cenu

Canon EOS 200D

Canon EOS 200D je dobre odolný proti poškriabaniu alebo nárazom. Teraz máme na mysli telo fotoaparátu. Ktorýkoľvek z nasadených výmenných objektívov by sme rozhodne neodporúčali skúšať upustiť na zem. Tým skôr ani poškriabať.
Snímač tejto digitálnej zrkadlovky má formát ASP-C, teda plochu 3,73 cm2. A áno, robí krásne snímky. Môžeme to po našom celodennom testovaní potvrdiť. Navyše na fotkách nie je žiadny rušivý šum, pokiaľ teda ručne nenastavíte väčšiu citlivosť na svetlo.

Keď sme vyrazili von fotiť krajinu, rozhodli sme sa nastaviť formát ukladania snímky do nekomprimované varianty RAW. S takou nekomprimovanú fotografií sa potom na počítači robia lepšie kúzla (rozumejte, lepšie sa upravujú).

Potešilo nás, že zrkadlovka zvládla až 5 snímok za sekundu, čo sa nám hodilo hlavne v lese, keď sme chceli stihnúť cvaknúť vtáčika. Nakoniec sa nám to podarilo len napoly, ale vinu rozhodne nedávame fotoaparátu.

Video sekvenciu, ktorú tento model zvládne v maximálnej dĺžke 30 minút, sme testovali na tečúcim potoku. Zaujímal nás predovšetkým rozdiel medzi Full HD videom s 50 snímkami za sekundu a rovnakým videom s 25 snímkami za sekundu. A musíme uznať, že vo videu s 50 snímkami za sekundu voda tiekla plynulejšie.

Potešil nás tiež 3 „dotykový displej. Ten je totiž možné vyklopiť, takže pri náročnejších uhloch fotení vidíte „za roh“. My sme takto fotili mach na skalnej rímse nad sebou a zábery vyšli aj vďaka pohľade cez displej parádne.

Keď už takto vyrazíte fotiť do prírody, nie je zlé si robiť poznámky, keď nájdete nejaké čarovné miesto k foteniu. Alebo si zaznamenať, ako ste nastavili foťák pred cvaknutím spúšte, aby ste nabudúce mali lepší odhad.

V tomto nám EOS 200D pomohol. Vie totiž k záberom pridať hlasovú poznámku. Takže sme u niektorých snímok presne vedeli, ako sme nastavili rýchlosť uzávierky, clonu aj ISO. Pre bežné fotenie na automat je to asi zbytočnosť naviac, ale pri brúsení fotografových zručností je to funkcia na nezaplatenie.

Pri fotení v skalnej preliačine sme ocenili prisvietenie pri ostrení. Možno ho poznáte. Je to také to oranžové svetlo, ktorým si foťák pri ostrení presvieti, aby lepšie zachytil všetky línie v zábere. Na výslednom snímke samozrejme toto svetlo už nie je.

Z nášho pohľadu je Canon EOS 200D plnohodnotná základná zrkadlovka, ktorá niektorými funkciami prevyšuje konkurenčné modely, ale na druhú stranu je o niečo drahšie. Takže ak nie ste zarytí priaznivci Canonu, určite porovnateľný fotoaparát kúpite aj o o niečo lacnejšie.

Zistiť cenu

Canon EOS 1300D

Je síce pravda, že tento Canon zvláda len 18Mpix snímky, ale to pre klasické fotenie bohato stačí. Ak teda nechcete tlačiť veľkoformátové fotografie typu A1 a väčšie.

Druhým miestom, kde konštruktéri z Canonu ušetrili nejakú tú zlatku, je kryt foťáku. Ten je totiž kompletne z plastu. Ale pretože ide o základnú zrkadlovku, nevidíme v tom žiadny problém. Zaujímavejšie je, že aj keď je kryt plastový, váži aparát viac, než napríklad konkurenčný Nikon D3400, ktorý má kryt zo zliatiny.

Ale aby sme len nehľadali zlé vlastnosti. EOS 1300D má NFC. To mu umožňuje skamarátiť sa bezdrôtovo s telefóny a tablety, ktoré túto funkciu tiež podporujú. Je to rýchly a efektívny spôsob, ako napríklad ušetriť nejaké miesto na pamäťovej karte, keď už je tá vo fotoaparáte plná až po strop.

Tahle zrkadlovka síce kvôli NFC nemá Bluetooth, ale pretože si rozumie s Wi-Fi pripojením, o nič vás neochudobní. Snímky môžete aj tak pohodlne bezdrôtovo posielať, kam je libo. Potešilo nás, že fotoaparát zvládne cez Wi-Fi posielať nafotené snímky aj na cloudové úložisko. Takže keď budete chcieť okamžite odovzdať fotky kolegovi na editáciu, hodíte je na cloud a on ich môže začať brúsiť k dokonalosti.

EOS 1300D samozrejme zvládne aj natáčanie videa, a to vo Full HD rozlíšení. Pri našom testovaní obstál veľmi dobre. A to platí nielen o obraze, ale aj o zvuku. Jedinou nevýhodou natáčanie na fotoaparát je občasný zvuk automatického doostrovanie objektívu. Ak teda nie ste kovaní v odbore a nevrhnete sa na natáčanie s manuálnym ostrením. To síce ide, ale je to náročná vec a chce to už nejakú tú skúsenosť s videom.

Canon EOS 1300D má rozhodne čo ponúknuť. Či už je to spomínané NFC umožňujúci diaľkové ovládanie telefónom alebo tlač snímok priamo z foťáku, keď sa cez Wi-Fi pripojí k tlačiarni. Od nás si zaslúži uznanie aj za veľmi priaznivú cenu a rozhodne ho odporúčame všetkým, ktorí strážia rozpočet.

Zistiť cenu

Nikon D3400

Aj keď ide o základnú radu Nikonu, D3400 si u nás získala body za kvalitný video záznam. Vie Full HD rozlíšenie a naše natáčanie rodinné oslavy dopadlo na jednotku. Prekvapil nás celkom kvalitný zvuk, ktorý pri natáčaní fotoaparátom býva problematický.

Pri testovaní sme používali priložený objektív s rozsahom ohniskovej vzdialenosti 18-105 mm. A aj keď musíme uznať, že s šerom už si tento objektív moc neporadil, nesklamal. Podarilo sa nám vyfotiť veľa zaujímavých výrazov v tvári, a to aj cez celú miestnosť, pretože široké rozpätie objektívu dovoľuje slušné priblíženie.

Večer sme cez HDMI pripojili fotoaparát k televízii a hneď kamarátom premietli fotky z popoludní. Kvalita prenosu bola na jednotku. A aj keď uznávame, že niektoré snímky by zniesli postporodukci, sme s výsledkom fotenie spokojní.
Najlepšie snímky z celej oslavy, keď davy príbuzných a kamarátov priali, sme vďaka pripojenému smartphonu mohli rovno zdieľať s tými, ktorí nemohol doraziť. Nasdíleli sme samozrejme aj hromadnou fotku všetkých prítomných, ktorú sme ku koncu zaobstarali vďaka samospúšťou.

Za celé popoludnie, kedy sme s D3400 fotili oslavu, nás príliš neobmedzovala. Aj keď uznávame, že je podstatne väčší ako klasický kompakt, na váhe sa to toľko nepodpíše. To je nepochybne aj materiálom krytu. Fotoaparát je totiž zabalený do odľahčené zliatiny. Tá je odolnejší ako plast, ale ľahší ako celokovová schránka.

Vďaka pružnému času rýchlosti uzávierky sme mohli byť hrdí na dokonale ostrý snímku pri otváraní šampusu. Za najkratší možný čas (1/4000 sekundy) stihol vo slnečnom popoludní snímač zrkadlovky perfektne zachytiť ako strýka, ktorý otváral fľašu, tak špunt, ktorý sa práve vydal na cestu k stropu.

V celku sme s Nikonom D3400 spokojní. Aj keď má určite ešte priestor na zlepšenie, v pomere cena výkon je určite dobrou voľnou pre každého začínajúceho fotografa. A nebojte sa. Zvládne toho vyfotiť oveľa viac než len oslavu babičkiných narodenín.

Zistiť cenu

Canon EOS 77D

Tento Canon zvládne snímky v rozlíšení 24,2 Mpix. Takže bez problémov môžete tlačiť vyvedený snímku drahé polovičky na A3 a zavesiť v spálni nad posteľ. My sme fotili našu mourovatou mačku Janis. A aj keď sme si nechali fotku vytlačiť len na A4, v obývačke na stene má svoje pevné miesto.

Keď už sme pri fotení zvierat, táto digitálna zrkadlovka zvláda zaobstarať až 6 snímok za sekundu, takže pokojne môžete fotiť psa pri aportu a získate bohatú škálu šialených momentiek. Tými sa potom môžete vo vhodnej chvíli pochváliť pred kamarátmi.

EOS 77D si dobre rozumie aj s natáčaním videa. Nahráva ho vo Full HD rozlíšení. Vďaka tomu budú vaše zábery dostatočne ostré, aby ste si mohli vychutnať jemné detaily krajiny i priblížených detailov hlavného objektu v zábere.

Otočný a výklopný displej s uhlopriečkou 3 palce je u lepších zrkadloviek štandard. A hoci EOS 77D patrí niekam na pomedzí základnej a strednej triedy, displej má na vysokej úrovni a prišiel nám pri testovaní dobre čitateľný aj počas slnečného popoludnia.

Výhodou a možno pre niekoho nevýhodou zároveň je kovové telo fotoaparátu. Na jednej strane okolo neho nemusíte chodiť tak opatrne po špičkách, ako by telo bolo z plastu, ale na druhú stranu váži cez pol kila. A to už je poznať. V porovnaní s obyčajným vreckovým kompaktom sa na výletoch Canon EOS 77D celkom prednesie.

Z bezdrôtových funkcií nechýba Wi-Fi ani Bluetooth. Vďaka tomu sa nám podarilo vyvedené zábery ihneď nasdílet kamarátom, ktorí nám na sociálnych sieťach hneď pridali nejaký ten lajk a pohladili tak naše fotografické ego.

Navyše oceňujeme aj možnosť fotoaparát ovládať telefónom na diaľku. Za to môže práve Bluetooth, cez ktorý sa zrkadlovka behom chvíľky skamaráti s vaším smartphonom.

Canon EOS 77D je skrátka spoľahlivá digitálna zrkadlovka, ktorá už ponúka slušné funkcie a podľa nás by po nej mohol siahnuť každý, kto to s fotografovaním myslia vážne, ale zároveň nechce vyhotovením fotoaparátu zbytočne zaťažovať rozpočet.

Zistiť cenu

Čo je vlastne zrkadlovka

Princíp zrkadlovky je v základe veľmi jednoduchý. Podobne ako každý ďalší typ fotoaparátu aj zrkadlovka zachytáva obraz reality pomocou svetla dopadajúceho na snímač. Snímač svetlo „preloží“ na body, z ktorých potom vnútorný procesor fotoaparátu zloží snímku. To je všeobecný princíp digitálne fotografie u kompaktných fotoaparátov aj zrkadloviek.

Zrkadlovka je unikátny v tom, že v hľadáčiku uvidíte ten istý výsek reality, ktorý sa dostane objektívom do tela foťáku. Systém zrkadiel totiž svetlo vchádzajúci do fotoaparátu čiastočne odráža do hľadáčika. Vo výsledku budete mať stále 100% istotu, že na fotke bude presne to, čo vidíte.

Nestačí mi pre fotenie telefón?

Počas posledných desiatich rokov sa vyrábajú smartphony s lepšími a lepšími fotoaparáty. Určite vám postačí, ak si chcete sem tam urobiť „selfíčko“ s kamarátmi, alebo „cvaknúť“ obrázok z výletu, ktorý chcete nazdieľať na sociálne siete.

Nie je však technicky možné, aby fotoaparáty v telefónoch predbehli tie klasické. Dôvod je prostý, do telefónu výrobcovia nikdy nedostanú tak veľký čip a také šošovky objektívov, ako sú vo foťácích. Ak teda túžite po dokonale ostrých fotkách bez zašumenia a s peknou reprodukciou reálnych farieb, radšej siahnite po klasickom fotoaparáte.

Prečo zrkadlovku, a nie kompakt

Určite nie je pravda, že kvalitné fotky vyfotíte len zrkadlovkou. Ale mali by sme dodať, že tie najkvalitnejšie zábery, ktoré obstarávajú profesionálni fotografi, sú takmer výhradne cvaknuté práve zrkadlovkou.

Kvalitné kompaktné fotoaparáty vám vystačí na bežné a stredne pokročilé použitia. Zvyčajne ponúka pestrú škálu prednastavených režimov, tie drahšie potom aj čiastočne manuálne nastavenie. Kúzlo zrkadlovky je práve v manuálnom nastavení.

Síce je zrkadlovka v porovnaní s ostatnými fotoaparátmi obrovská, ale vďaka tomu môžete na telo zrkadlovky umiestniť objektívy s väčším priemerom. To vo výsledku znamená, že optika, cez ktorú prechádza pri fotení svetlo, menej skresľuje snímky.

Zrkadlové fotoaparáty sa najčastejšie predávajú v kombinácii s objektívom. V balení teda budete mať telo a objektív. Samozrejme máte aj možnosť si objektív dokúpiť zvlášť. Ideálne je, ak viete, čo chcete fotiť a podľa toho si zvoliť najvhodnejší objektív. Začiatočníkom bude z počiatku stačiť ten objektív, ktorý dostane v sade, akonáhle však zistí, ktorý objektív mu sedí najlepšie, môže si ho dokúpiť.

Aj u kompaktov si môžete vybrať ten, ktorý umožňuje výmenu objektívov, lenže ich výber je podstatne obmedzenejšie. Objektívy pre kompakty, čo sa kvality týka, sa nedajú porovnať s objektívmi pre zrkadlové fotoaparáty.

Vďaka lepšej optike u zrkadloviek sa pri fotení môžete sústrediť na podstatnejšie veci, ako je hĺbka ostrosti, clona, ​​citlivosť na svetlo (tzv. ISO) a rýchlosť uzávierky. Kombináciou týchto štyroch parametrov vniká kúzlo fotografie. A aj keď je pravda, že zo začiatku asi väčšina z vás v manuálnom nastavovaní zrkadlovky bude plávať, po určitej dobe zistíte, že je to nevyčerpateľné množstvo kombinácií, ktorými možno vyjadriť oveľa viac, než je len prosté zachytenie obrazu reality.

Zrkadlovky majú väčšinou väčšie snímača (čipy). To znamená, že dokážu lepšie pracovať so svetlom, ktoré cez objektív prejde do tela fotoaparátu. Výsledný snímku potom pri rovnakých podmienkach nie je tak zrnitý ako pri fotení aparátom s malým čipom.

Rozlíšenie a veľkosť snímača

Rozlíšenie

Na trhu väčšinou nenájdete foťák (kompakt), ktorý by mal menšie rozlíšenie ako 10 Mpix. V tomto rozlíšení v pohode vytlačíte fotku do fotoalbumu, ale aj fotku väčších rozmerov, okolo A3. Ak však chcete tlačiť väčšie rozmery, billboardy alebo výrezy z fotografií, budete potrebovať väčšie rozlíšenie, ktoré vám kompakt neponúkne. V tomto okamihu je dobré siahnuť po zrkadlovke.

Čím vyššia je rozličnou snímača, tým viac môžete fotografovaný objekt priblížiť, bez toho aby došlo k strate kvality. Pri digitálnych zrkadloviek nie je rozlíšenie tak podstatné, pretože ako amatérske, tak profesionálne ponúka dostatočné rozlíšenie, takže hodnoty sa od seba príliš nelíšia.

Rozlíšenie sa u zrkadloviek pohybuje od 18 Mpix do 24 Mpix, čo je dostačujúce a vo výsledku je rozdiel naozaj minimálne. Môžete sa stretnúť aj s rozlíšením 36 Mpix, ktoré je však vhodné iba v okamihu, kedy potrebujete fotku vytlačiť na veľký formát typu billboard, a ani tu nie je tak veľké rozlíšenie nutnosťou.

Jednoducho môžeme povedať, že rozlíšenie o počte 24 Mpix je dostačujúce a vyššia bude zbytočne zaberať veľkú časť pamäte.

Veľkosť

Podľa veľkosť snímača sa zrkadlovky delia do dvoch kategórií:

 • full Frame
 • Crop-sensor (APS-C)

1. Full Frame

Toto označenie môžeme použiť pre zrkadlovky, ktoré majú senzor s rozmerom plného políčka kinofilmu – 34×24 mm. Ich výhodou je, že pri rovnakých podmienkach dokážu zachytiť 1,6x viac svetla, pri rovnakom nastavení ISO má senzor 1,6x vyššiu citlivosť a hĺbka ostrosti je u výsledných fotografií 1,6x menšie.

Fotoaparáty s Full Frame majú kvalitnejšie výstupné fotografie a lepšie si poradí aj s náročnejšími svetelnými podmienkami. Ich nevýhodou však môže byť pomerne vysoká obstarávacia cena. Jedná sa totiž o profesionálne modely.

2. Crop-sensor (APS-C)

Je označenie pre čip, ktorý je 1,6x menšia ako Full Frame, ale aj tak dokáže predviesť solídny výkon, ktorý bude neprofesionálnym fotografom bohato stačiť. Vďaka novým generáciám senzorov, dokážu dnes zrkadlovky s Crop-sensor podať dokonca aj lepší výstup ako veľkosť Full Frame.

V porovnaní s priemernými kompaktmi sú čipy zrkadloviek podstatne väčšie. Základná trieda zrkadloviek sa môže chváliť čipy APS-C s veľkosťou plochy 3,73 cm2. V porovnaní s tým sú základné kompakty pozadu, pretože disponujú čipy o ploche iba 0,28-0,5 cm2.

Skutočnú extratriedou, pokiaľ ide o veľkosť čipov, sú poloprofesionálne a profesionálne digitálne zrkadlovky. Tie majú vo výbave snímač s veľkosťou klasického políčka klasického kinofilmu. Pýši sa teda tzv. Full frame formátom čipov s plochou 8,6 cm2. Aj preto dokážu profi zrkadlovky zachytiť oveľa jemnejšie škálu detailov aj v horších svetelných podmienkach. Hlavne bez nadmerného zrnenia.

To znamená, že zrkadlovky dokážu oveľa vernejšie a detailnejšie zakresliť jemné rozdiely vo farbách, jasu aj kontrastu celej snímky. Profesionálne zrkadlovky v tomto smere v súčasnej dobe nemajú vo fotení konkurenciu.

Typ senzoru bude mať vplyv aj na výber objektívu. Ak sa rozhodnete pre objektív, ktorý je vhodný na APS-C senzor, nebudete ho moc použiť na fotoaparát s Full Frame telom. Na výslednej fotke by ste videli silný čierny kruh po obvode. Svetlo, ktoré prechádza cez objektív, by totiž nedokázalo osvetliť celú plochu senzora.

Pri kúpe objektívu na Full Frame telo je možné ho použiť aj na telo s APS-C senzorom. Počítajte však s tým, že fotený objekt bude 1.6x priblížený, pretože tento objektív je prispôsobený tak, aby osvetlil 1.6x väčší senzor. Žiadnych iných vedľajších účinkov sa však báť nemusíte.

Pre Full Frame sa používa zavedená značka FX, pre Crop senzor DX. Avšak na objektívoch tieto parametre označuje každý výrobca inak.

Viete, že: Okrem kompaktu a zrkadlovky sú na trhu k dispozicii aj tzv. Bezzrkadlový fotoaparáty čiže DSLM (digital single lens mirrorless, CSC – Compact Systém Camera). Ide o také fotoaparáty, ktoré v sebe spájajú niečo z kompaktu a niečo zo zrkadlovky. Bezzrkadlovky majú výmenné objektívy, ale sú bez zrkadlové konštrukcie. Od kompaktov sa odlišujú tým, že majú výmenné objektívy a vyššiu kvalitu zhotovovaných fotografií. Od zrkadloviek je odlišuje absencia sklápacieho zrkadlá, ale aj menšie rozmery a hmotnosť tela i objektívov. DSLM neobsahuje zrkadlo ani hľadáčik, takže sa k náhľadu používa obrazovka na zadnej strane foťáku.

Výhody zrkadlových fotoaparátovNevýhody zrkadlových fotoaparátov
Výmena objektívovOveľa vyššia nákupná cena
Vysoká výdrž batériePodstatne väčšie váha a rozmery
Fotenie v manuálnych aj polomanuálních režimoch
Veľkosť a citlivosť senzora
Schopnosť rozlíšenie viac farieb
Kvalitnejšie mechanické spracovanie
Rýchlosť a presnosť ostrenia

Ako nakupovať zrkadlovku

U objektívov i fotoaparátov platí, že výrobcovia najčastejšie ponúkajú jeden najnovší model v danej cenovej kategórii. Pri výbere sa vám však vyplatí aj sledovanie modelu, ktorý je starší a lacnejší. Čo sa ceny týka, všetci výrobcovia sa v danej triede pohybujú vo veľmi podobných sumách, takže si pred kúpou určite cenový strop, a potom porovnajte ponuky jednotlivých výrobcov v danej cenovej kategórii.

Aká zrkadlovka pre mňa bude tá pravá

Pri výbere fotoaparátu je nutné porovnávať parametre, čo je pomerne zložitá záležitosť, ktorá vyžaduje, nielen znalosť fotenie, ale aj znalosť fotoaparátov samotných. Rovno zabudnite na to, že existuje jeden objektívny parameter, podľa ktorého by bolo možné foťáky zoradiť. Zrkadlovky sa líšia vo kvalite obrazového výstupu, veľkosti snímača, v množstve funkcií i ovládacích prvkov.

RADA COVYBRAŤ: Investujte radšej do kvalitnejšieho objektívu, než do drahšieho tela fotoaparátu a slabého objektívu.

Je jasné, že ak s fotením začínate, pravdepodobne nebudete chcieť investovať do zrkadlovky za 4 000 Euro. A máme za to, že by to v 99% prípadov bolo zbytočné. Pre začiatočníkov určite bude stačiť model z najnižšej triedy zrkadloviek.

Tie síce majú o niečo menší snímač svetla ako stredná, alebo dokonca profi trieda, ale pre bežné fotenie a naučenie základných princípov fotenie bohato stačí. Pokiaľ si budete zháňať zrkadlovku z tejto kategórie, počítajte s investíciou okolo 400 Euro. Stredná trieda sa pohybuje okolo 800 – 2 000 a profesionálne zrkadlovky aj nad 4 000 Euro.

Základné zrkadlovky

Vyznačujú sa jednoduchším ovládaním. Majú samozrejme aj základnú škálu automatických režimov. Tú spravidla dopĺňa poloautomatické nastavenie, ktoré uprednostňuje napríklad clonu alebo rýchlosť uzávierky (čas snímania fotografie).

Pre úplného začiatočníka je poloautomatický režim ideálny. Fotoaparát totiž udržuje stálu hodnotu jedného parametra a nechá vás nastavovať ostatné hodnoty. Keď vystriedate viac režimov, rýchlo si osvojíte základné princípy práce s clonou i rýchlosťou uzávierky.

Samozrejme nechýba ani možnosť manuálneho nastavenia všetkých parametrov fotenie, ale s tým budete zo začiatku asi dosť bojovať. Avšak ho určite Nezatracujte, pretože je jedným z hlavných dôvodov, prečo vôbec zrkadlovku kupovať.

Stredná trieda zrkadloviek

Ide o akýsi kompromis medzi základnými modelmi a profi prístrojmi. Ale v drvivej väčšine prípadov bohužiaľ stredná trieda stojí výrazne bližšie modelom z tej základnej. Všetko vypovedajúci už je len fakt, že skoro všetky modely strednej triedy majú rovnako veľký snímač svetla ako modely základnej triedy.

Ale aby sme len nekritizovali, digitálne zrkadlovky strednej triedy majú na tele prístroja viac možností nastavenia. Pri základných zrkadloviek väčšinu týchto funkcií môžete použiť taky, ale budete ich musieť hľadať v menu. V tom je stredná trieda o veľký krok napred.

Ďalšou výhodou, aj keď priamo nesúvisí s fotením, je kvalita výrobného materiálu. Kým fotoaparáty základnej triedy majú vonkajšie plášť z nie príliš odolného plastu, stredná trieda už má „obliečok“ o niečo odolnejšie, a tak ho tak ľahko nepoškriabete, alebo dokonca nezničíte.

Profesionálne zrkadlovky

Profesionálne digitálne zrkadlovky sú svätým grálom a často nedosiahnuteľným snom každého zapáleného fotografa a fotografky. Nielen že ponúkajú celú škálu manuálneho nastavenia, ale navyše sa pýši vyprecizovanou konštrukciou a vynikajúcimi snímačmi svetla, ktoré jedine v tejto kategórii dosahujú aj veľkosti políčka kinofilmu.

Mohlo by sa zdať, že na veľkosti políčka toľko nezáleží, a pre bežné fotenie je to aj pravda, ale ak mienite zbierať ceny alebo oslňovať dychberúcimi odtiene pri slnka východu, bude profesionálna zrkadlovka váš najlepší kamarát.

Nevýhodou je už spomínaná obstarávacia cena, ktorá sa šplhá o rád vyššie, než sme uvádzali u základných zrkadloviek. Ale je potrebné povedať, že ak ste fenomenálny fotograf, rozhodne sa oplatí jedného krásneho dňa profi zrkadlovku zaobstarať, aby ste mohli naplno ukázať, čo vo vás je.

Ktoré parametre sú dôležité pre krásny obraz

Našim hlavným cieľom pri fotení je dosiahnuť krásne fotky, teda dobrého a kvalitného obrazového výstupu. Na výsledný obrazový výstup má vplyv niekoľko parametrov, podľa ktorých môžeme určiť, ktorá fotografia je z technického hľadiska kvalitnejšie. Medzi tieto parametre sa radia:

 • šum,
 • dynamický rozsah,
 • farebný rozsah.

Šum

Šum na fotografiu spozná snáď aj laik. Ľudovo môžeme povedať, že na výslednej fotke vidíme drobná zrniečka, takže fotka nie je čistá a ostrá. Šum vzniká vtedy, ak používame vysokú citlivosť senzora ISO. Ideálnym príkladom zašumené fotografie je tá, ktorú zachytíme večer pri umelom osvetlení naším smartphonom. Každý fotoaparát má určitú hodnotu ISO, pri ktorej sa už šum začne objavovať. Preto je dobré si vyskúšať, aké vysoké ISO môžeme použiť, kým sa na fotke neobjaví zrnenie.

ISO označuje citlivosť senzora na svetlo. Čím vyšším číslom ISO foťák disponuje, tým viac svetla dokáže zaznamenať. To znamená, že kvalitné fotku vyfotíte aj pri tmavších svetelných podmienkach alebo pri kratšom čase si vyššie clone.

V praxi budete najčastejšie používať hodnoty do 3 200, u vyšších modelov s Full Frame aj viac. Avšak každá zrkadlovka má dnes hodnotu ISO vyššia ako 3 200. Čím väčšia natívny ISO telo ponúka, tým menej šumu na fotkách uvidíte pri rovnakých hodnotách ISO.

Dynamický rozsah

Predstavte si, že chcete odfotiť svoju drahú polovičku, ktorá je v tieni pod stromom a jej psa, ktorý pobehuje na tráve na priamom slnečnom svetle. Vašim cieľom pravdepodobne je dosiahnuť takú fotografie, na ktorej sú oba objekty vidieť prirodzene tak, ako ich vidíme okom. Na fotografii však zistíte, že tieň je oveľa intenzívnejšie, než v skutočnosti.

Obrazové body senzora vo fotoaparáte dokážu zaregistrovať len určitý rozsah svetelnej intenzity, ktorý je však menší, než ten, ktorý dokáže zachytiť ľudské oko. Tento rozsah sa označuje za dynamický rozsah. Vďaka modernejším technológiám sa dynamický rozsah postupne zvyšuje, takže dokážu reálnejšie reprodukovať výslednú fotografiu.

Počet farieb

Počet farieb je dôležitý pre prirodzené a plynulé farebné prechody od svetlých ku tmavým a obrátene. U foťákov, ktoré majú menší počet farieb, bude tento prechod trhaný a menej plynulý, výsledná fotografia tak nebude pôsobiť prirodzene. Vyšší počet farieb ocenia najmä fotografi prírody, ktorí fotia modré nebo alebo more. Tento parameter je možný porovnávať podľa počtu farieb, ale pri výbere si dajte pozor, pretože počet farieb displeja nie je to isté, čo počet farieb, ktoré dokáže zachytiť senzor.

Fotka ostrá ako britva

Rýchlosť a presnosť ostrenia je z veľkej časti starostí objektívu, ale svoj podiel na ňom má tiež telo fotoaparátu. Podiel tela na ostrenie je v tom, že máte možnosť voľby zaostrovacích režimov a počtu zaostrovacích bodov.

Ostriace body

Počet zaostrovacích bodov sa líši podľa modelov. Základné ich majú 9, vyššej kategórie až 61. Počet ostriacich bodov nám pomáha pri komponovaní fotografie. Ostriaci bod si môžete vybrať, takže ostrím presne tam, kam potrebujete a nemusíte pritom meniť kompozíciu fotky.

Základné delenie ostriacich bodov:

 • single,
 • cross-type.

Tieto dva typy od seba odlišuje technológie merania vzdialenosti. Zjednodušene môžeme povedať, že ostriaci body cross-type sú rýchlejšie a presnejšie a dokážu zaostriť aj v takej situácii, kedy by to single ostriaci body už nedokázali.

Nižšia radu fotoaparátov, ktoré ponúka menší počet ostriacich bodov, majú väčšinou len jeden bod typu cross-type, ktorý je umiestnený v strede.

Ostriaci režimy

Každá zrkadlovka má 3 ostriaci režimy:

 • jednorazové zaostrenie,
 • kontinuálne zaostrenie,
 • automatický režim, ktorý strieda predchádzajúce dva.

Fotoaparáty z vyšších radov majú k týmto ostriacim režimov ďalšie pridružené funkcie, a to najmä v režime kontinuálneho ostrenia. Jedná sa o funkciu sledovanie objektu, sledovanie môže byť úplne alebo čiastočné.

Úplné sledovanie objektu sa vykonáva tak, že si na začiatku pri ostrení umiestnite objekt do ostriaceho bodu a zaostríte. Fotoaparát si potom sám bude voliť ďalší ostriaci body tak, aby sa objekt vždy nachádzal v ostriacim poli.

U čiastočného režimu si vyberieme jeden ostriaci bod, na ktorý ostrím, ale ak sa objekt mierne vychýli z ostriaceho poľa, použije fotoaparát ďalší ostriaci body, ktoré sa nachádza okolo. Okolia bodu, na ktorý ostrím, si môžete nastaviť, a ak sa objekt z tohto okolia vzdiali, přeostří foťák automaticky na ďalší objekt.

Lepšie modely ponúka i možnosť si nastaviť, po akej dlhej dobe, má aparát preostrovať, ak sa objekt stratí zo zorného poľa. Túto funkciu oceníte predovšetkým v momente, keď sa vám v ostriacim poli na krátku dobu mihne neočakávaný objekt, na ktorý ostriť nechcete.

Ovládanie

Ovládacie prvky na tele fotoaparátu

Aby sa fotograf dokázal rýchlo a pružne prispôsobiť situácii, ktorá nastala (najmä u fotenie detí, ale aj osláv alebo zvierat) je dobré, aby mal ovládacie prvky aj hneď pod prstami. Pokiaľ bude mať foťák na tele najrôznejšie tlačidlá a nastavovacie krúžky pre úpravu dôležitých parametrov, nebude nutné ich zdĺhavo hľadať v menu nastavenia.

Displej

Pre komfortnejšie fotenie iste uvítate, keď bude mať zrkadlový fotoaparát výklopný displej. Väčšinu fotenie síce strávite tým, že budete mať oko prilepené na optickom hľadáčiku, ale určite nastane situácia, kedy budete musieť fotiť z nadhľadu (koncert obľúbenej svetové hviezdy) alebo podhľadu (rozvetvené koruna stromu), a tam už oko na hľadáčiku nemusí byť úplne najkomfortnejšie poloha.

Výklopný displej môžete vyklápať buď smerom hore a dole, alebo i ľubovoľne. Pokiaľ si chcete s displejom otáčať ľubovoľne, pozerajte sa po takom fotoaparátu, ktorý má displej na ľavej strane upevnený na kĺbe. Túto variantu oceníte napríklad v momente fotenie spredu, keď si budete chcieť urobiť selfie. Pamätajte však na to, že častým otáčaním sa kĺb rýchlejšie opotrebováva.

Viete, že: Pri fotení na displej myslite na to, že foťák bude fotiť aj zaostrovať pomalšie.

Vyššej triedy digitálnych zrkadlových fotoaparátov majú na hornej pravej strane tela ešte malý stavový displej, na ktorom sa zobrazujú všetky potrebné údaje, ktoré k foteniu potrebujete poznať (čas uzávierky, clonu, ISO, režim ostrenia atď.). Je to čiernobiely displej, ktorý môžeme prirovnať k tomu na kalkulačkách.

Normálny displej spotrebováva pomerne dosť energie a pri fotení v tme fotografa dosť oslňuje. Stavový displej, naproti tomu, nespotrebováva žiadnu energiu a napriek tomu, že sám nesvieti, má funkciu podsvietenie, takže sa na neho môžete pozerať za akýchkoľvek svetelných podmienok. Sekundárny displej má najväčší prínos v tom, že sú na ňom všetky parametre prehľadne zobrazené. Väčšinou ho nájdete na poloprofesionálne a profesionálne technike.

Čo všetko má vplyv na rýchlosť snímania

U fotoaparátu hrá svoju úlohu aj počet snímok, ktoré je schopný odfotiť za sekundu (sekvenčné fotenie). Ide o počet obrázkov, ktoré foťák vyfotí na jeden dlhší stlačenie spúšte. Modely, ktoré sa radia k tým nižším, sú logicky pomalší a zvládajú vyfotiť 3 až 5 snímok za sekundu. Ovšem modely, ktoré spadajú do vyššej triedy, ich za sekundu dokážu cvaknúť aj 6 až 14.

Buffer

Tento pojem neoznačuje žiadnu anglickú skomoleninu slová motýľ (butterfly). Buffer je vyrovnávacia pamäť, ktorá slúži pre uloženie fotografií i hneď potom, čo sa odfotí. Na buffer sa ukladajú skôr ako na pamäťovú kartu.

V praxi to vyzerá tak, že po určitom nepretržitom fotení sa buffer zaplní a nejakú dobu nie je možné robiť ďalšie snímky. U fotoaparátov, ktoré patrí do nižšej triedy, je buffer schopný pojať len pár záberov, kvalitnejšie foťáky majú buffer, ktorý dokáže uložiť až 100 snímok vo formáte JPEG pri vysokej kvalite.

Fotoaparáty, ktoré majú menšiu buffer, nedokážu fotiť tak rýchlo, ako tie, ktoré majú buffer väčší.

Procesor

S procesorom u fotoaparátu je to rovnaké, ako pri počítači. Čím rýchlejší je, tým rýchlejšie dokáže prístroj ukladať fotografie a rýchlejšie reagovať na pohyby v menu. Procesory, ktoré patria k tým novším, prinášajú tiež vylepšené funkcie pri fotení, a to najmä v oblasti merania farieb, ostrenie a digitálnych funkciách.

Nielen telom žije fotoaparát

Zrkadlovka ako taká veľkú dieru do sveta neurobí. Aj keď má kvalitné telo, bez základnej sady objektívov ťažko vyfotíte úžasné snímky. Aby ste mohli na verejnom premietaní oslniť hostí nielen vydarenými krajinkami, ale aj podarenými portréty, budete potrebovať okrem základného objektívu ešte ďalšie dva.

Všeobecne môžeme povedať, že základné zrkadlovky z najnižšej cenovej kategórie okolo 400 Euro sa predávajú s objektívom, ktorý kvalitou fotiek rozhodne nenadchne. Síce s týmto najčastejšie 18-55mm objektívom zvládnete pochytiť základy fotenie, ale naozaj kvalitné fotky, ktoré vám budú závidieť ostatné, nevyfotíte. Na to budete potrebovať aspoň jeden širokouhlý a jeden teľa objektív. Na zahodenie nebude ani macro objektív.

Parametre pre výber objektívu

Ak sa rozhodnete pre dokúpenia objektívu, nájdete v jeho názve všetky parametre, ktoré potrebujete poznať. Pomenovanie obsahuje: výrobca, značku pre interné / externé ostrenie, typ bajonetu, ohniskovú vzdialenosť, clonu a ďalšie. Jednotliví výrobcovia používajú pre parametre vlastné skratky, rovnaké označenie je u všetkých výrobcov len pre zoom a clonu.

Výrobca

Na tento údaj sa pozrite naozaj veľmi starostlivo. Objektívy od Sony nebudú pasovať na telo Canon a podobne. Predpokladáme, že si asi domov nechcete priniesť drahý objektív, ktorý potom nebudete môcť využiť.

Dobrá rada: Pri rozhodovaní o kúpe fotoaparátu sa pozrite aj na foťáky, ktoré majú kamaráti vo vašom okolí. Pokiaľ si zaobstaráte rovnakú značku, budete si moc požičiavať objektívy a môžete tak ušetriť veľa peňazí.

Interné a externé ostrenie

Tento parameter už v súčasnosti nie je tak dôležitý, pretože väčšina objektívov má ostriaci motoriek vstavaný v sebe. Staršie objektívy ostriaci motoriek nemali, takže automaticky ste mohli ostriť len s telom, ktoré podporovalo externé ostrenie. Ak si však kúpite objektív, ktorý bol vyrobený počas posledných desiatich rokov, je len naozaj malá pravdepodobnosť, že by nemal zabudovaný ostriaci motoriek. Preto tomuto údaju nemusíte venovať veľkú pozornosť.

Ohnisková vzdialenosť

Toto označenie odkazuje ku vzdialenosti optického stredu objektívu od roviny senzora. Určuje sa pri takzvanom zaostrenie na nekonečno, tento údaj sa zapisuje v milimetroch (mm). Čím väčšia je číslo ohniskovej vzdialenosti, tým menšia je zorný uhol objektívu. Tento objektív vám teda ponúka väčšiu možnosť priblíženia.

Podľa ohniskovej vzdialenosti delíme objektívy do 2 kategórií:

 • pevné (single / prime) objektívy,
 • zoom objektívy.

1. Pevné objektívy

S týmto typom nie je možné meniť ohniskovú vzdialenosť, to znamená, že nemôžete približovať alebo odďaľovať. Mávajú väčšinou nižšie clonové číslo a zaobstaráte nimi ostrejšie zábery. Nevýhodou je, že pomalšie ostrie. Spoznáme je podľa ohniskovej vzdialenosti, ktorá je uvedená len jedným číslom napr .: 35 mm.

2. Zoom objektívy

Môžeme ich označiť tiež za objektívy s premenlivým ohniskom, ktoré nám umožňujú približovať a odďaľovať fotený objekt alebo scénu. Môžeme ním teda meniť zorný uhol. Ich výhodou je väčšia variabilita a rýchlejšie ostrenie pri fotení. To však nemusí byť pravda u lacných foťákov.

Ako poznám, na čo je ktorý objektív

Objektívy môžeme v základe rozdeliť na tri kategórie: širokouhlý, univerzálny a teleobjektív. Každý typ je samozrejme vhodný pre iný typ snímky. Ak chcete svoje snímky zasvätiť krajinám, určite siahnite po širokouhlom.

Typ objektívu určuje ohnisková vzdialenosť. To je vzdialenosť medzi stredom šošovky a rovinou, v ktorej sa pretínajú všetky lúče sústredené do objektívu. Zjednodušene, čím nižšie číslo (číselné rozmedzie), tým širší záber snímky. Širokouhlé objektívy majú rozmedzí od 8 až po cca 35 mm, stredné medzi 50 a 100 mm a teleobjektívy nad 100 mm.

Širokouhlý objektív

Ten ľudovo povedané odďaľuje záber. V praxi to znamená, že do kompozície snímky dostanete ďaleko širší záber, než by ste mohli s univerzálnym, alebo dokonca teleobjektívom. Širokouhlý objektív využijete aj k foteniu veľkých skupín ľudí v menších priestoroch. V extrémnom prípade – tzv. rybie oko – dokáže odfotiť takmer 360 ° záber, ktorý je ale po okrajoch veľmi skreslený.

Síce nebudete môcť fotiť 20x priblížené krídlo motýľa, ale zase sa vám na jednu snímku zmestia všetci na rodinnej oslave, aj keď budete sedieť v obývačke. Širokouhlý objektív využijete tiež k snímkam nočnej oblohy, panoramatickým fotkám hôr a pod.

Širokouhlé objektívy spoznáte podľa číselného rozmedzí od 30 nižšie. Trebárs 15-24 mm, 25-34 mm pod.

Univerzálny objektív

Tento typ objektívu sa najviac blíži šírke záberu ľudského oka. Dalo by sa povedať, že univerzálnym objektívom vyfotíte všetko, ale nič na jednotku. Tam, kde sa špecializované objektívy začínajú púšťať do práce, prestáva rozsah stredového univerzála stačiť. Ale ak s fotením začínate alebo neviete, čo budete práve fotiť, poslúži dobre.

Na fotky z výletov alebo momentky z oslavy určite v základe postačí aj univerzálny objektív. Akurát je trochu škoda investovať vyše 500 Euro, aby ste vo výsledku nemohli poriadne priblížiť babičkin úsmev, keď bude pri oslave sedemdesiatin krájať tortu.

Ako už sme uviedli, stredový objektív býva najčastejšie rovno na zrkadlovke, keď ju kupujete. Väčšinou s rozsahom 18-55 mm. Patrí sem ale všetky objektívy s ohniskovou vzdialenosťou od 50 do 100 mm.

Teleobjektív

Teleobjektívy určite všetci poznáte z najrôznejších významných podujatí. Či už ide o očakávaná športové stretnutia alebo tlačovú konferenciu novozvoleného politika, vždy sa okolo vyskytuje kupa fotografov s dlhými objektívmi, aby odfotili detailné výraz hlavného hrdinu na scéne.

Teleobjektívy sú povestné tým, že dokážu mnohonásobne priblížiť aj veľmi vzdialený objekt. Preto športové fotografi ľahko vyfotí detail strieľajúceho futbalového útočníka. A aj keď sú v skutočnosti desiatky metrov ďaleko, na snímke sa zdá, že futbalistovi ležali pol metra od nôh.

Teleobjektív spoznáte podľa vyššieho čísla – vyššia ohniskovej vzdialenosti. Typicky cez 100 mm. Napríklad 150-600 mm.

TIP CO VYBRAŤ: Ak to s fotením krajiniek a portrétov myslíte vážne, mali by ste uvažovať tiež o kúpe statívu. Ten zaistí, že bude snímka ostrý, aj keď expozícia snímke potrvá niekoľko sekúnd.

Ďalšie typy objektívov

Ultraširoký

Môžete s nimi fotiť ako prírodu a architektúru, tak interiéry, v ktorých nie je dostatok miesta. Na fotografii vďaka nim dokážete zachytiť naozaj veľkú plochu. Pripravte sa však na to, že tento typ objektívov skresľuje proporcie objektov. V rohoch fotiek sa môže objaviť vinetácie (stmavenie rohov). Ohnisková vzdialenosť tohto typu objektívov je 11-22 mm a zorný uhol 114 ° – 94 °.

Krátke objektívy

Sú ideálnym pomocníkom, ak chcete fotiť prírodu a výrezy z krajiny, detaily alebo portréty. Vďaka krátkemu objektívu môžete osoby fotiť v prirodzenej vzdialenosti, kedy nie ste ani moc blízko ani veľmi ďaleko. Za pomoci veľké svetelnosti (malé clonové číslo) môžete jednoducho pracovať s hĺbkou ostrosti. Fotografovaný objekt bude ostrý, ale pozadie za ním bude rozmazané. Ohnisková vzdialenosť krátkych objektívov je 85 – 135 mm a zorný uhol sa pohybuje v rozmedzí 28 ° – 18 °.

Clonové číslo

Nájdete ho uvedené za označením ohniskovej vzdialenosti ako f / (číslo). Tento parameter označuje, akým veľkým prierezom objektívu bude svetlo cez objektív prechádzať. Ovplyvňuje predovšetkým hĺbku ostrosti a množstvo svetla, ktoré dopadá na senzor.

Menšie clonové číslo využijete v prípade, keď fotíte za zhoršených svetelných podmienok alebo pri kratšom čase. Svetlo prechádza väčším prierezom a na senzor tak dopadá viac svetla. Fotografie bude mať menšiu hĺbku ostrosti. Na hĺbku ostrosti však pôsobia aj iné vplyvy. Celkovo najostrejší fotografiu dosiahnete v hodnotách okolo f / 4 a f / 5.6.

Veľké clonové číslo využite v prípade, že požadujete celkovú ostrosť fotografie. Pokiaľ však bude číslo až príliš vysoké, prejaví sa na fotografiu optické chyby objektívu (drobné škrabance a prach). Ideálne je používať clonové čísla v rozsahu f / 11 až f / 16.

Príklad: Ak budete mať na objektíve uvedené toto označenie f / 3.5-5.6, znamená to, že minimálna ohnisková vzdialenosť je f / 3.5 a maximálna je f / 5.6.

Počet lamiel clony

Ide o parameter, ktorý ovplyvňuje kvalitu rozmazanie pozadia. Čím viac lamiel, tým bude rozmazanie jemnejšia a krajšie. Toto číslo ovplyvňuje kvalitu Bokeh-u. To je označenie pre tvar a rozmazania pozadia.

Príslušenstvo k digitálnej zrkadlovke

Samotná digitálna zrkadlovka s objektívmi je pekná vec, ale väčšina z vás ju asi bude chcieť využívať aj inde ako doma v ateliéri. Na prenos sa vám bude hodiť kvalitné brašna. A aby fotoaparátu na cestách nedošla pamäť, prihoďte si do košíka aj pamäťovú kartu. Zlou voľbou určite nie je ani náhradné batérie alebo externý blesk.

Taška aneb pol zdravia

Nezabudnite, že samotný foťák je veľmi krehký. Preto vám odporúčame investovať peniaze aj do kvalitné brašne. Tá ho ochráni pred pádom z menšej výšky alebo nárazy pri prevoze. Ale vždy myslite na to, že potrebujete mať v taške uložené aj objektívy. Tie sú vo výsledku ďaleko náchylnejšie na mechanické poškodenie.

Brašne nájdete v obchodoch s fotoaparátmi úplne bežne. Z nášho pohľadu je lepšie neísť v prípade nákupu brašne primárne po nízkej cene.

Pamäťová karta sa vždy hodí

Zabúdate? Každý asi občas na niečo zabudneme. Ale sú aj situácie, kedy už jednoducho na nové informácie nemáme kapacitu. Rovnako tak vaše zrkadlovka má pamäť len tak veľkú, ako je jej pamäťová karta.

Preto vám odporúčame za pár Euro prikúpiť k zrkadlovke pamäťovú kartu. Síce vždy môžete nejaký snímku vymazať, aby sa vošiel ten vodopád, ku ktorému ste celý deň šli, ale lepšie je mať rezervu.

Pamäťové karty sa delia podľa typu, rýchlosti prenosu a kapacity. Pred nákupom sa presvedčte, že daný typ pamäťovej karty vaše zrkadlovka podporuje, aby ste potom neboli nemilo prekvapení. Najčastejšie pôjde pravdepodobne o SD a SDHC karty.

Pokiaľ bude mať váš fotoaparát 2 sloty na pamäťové karty, výrazne tým zvýšite kapacitu pre ukladanie fotiek. Naviac máte možnosť fotky ukladať na obe karty zároveň, takže si vlastne robíte zálohu. Môžete tiež využiť možnosť fotografie ukladať na každú kartu v inom formáte.

Pokiaľ ide o rýchlosť prenosu a kapacitu karty, záleží na vás, koľko fotiek bežne za jedno fotenie zaobstaráte a ako dlho sa vám chce čakať pri kopírovaní snímok do počítača. Tu nechávame rozhodnutie na vás. Všeobecne samozrejme platí, že s rastúcou kapacitou, rastie cena. To isté v bledomodrom o rýchlosti prenosu dát.

Ďalšie príslušenstvo

Pokročilí fotografi so sebou často nosia aj druhú batériu, ktorú používajú v momente, keď nabíjajú tú primárnu. Nemusí mať samozrejme tak veľkú výdrž, ale je fajn, keď zrkadlovku zvládne utiahnuť, než sa nabije pôvodnej batérie.

Priemerná kapacita batérie sa pohybuje medzi 1 000 – 2 000 mAh. Niektorí výrobcovia uvádzajú kapacitu batérie v počte snímok na jedno nabitie. Tento spôsob uvádzania kapacity je však ošemetná, pretože inú spotrebu energie bude mať fotografie urobená pri 20 ° C na čas 1/200 sekundy a inú pri -5 ° C na čas 15 sekúnd v RAW formáte. Veľkým žrútom energie je tiež LCD displej.

Externý blesk je pre väčšinu začínajúcich fotografov a fotografiek zbytočný luxus, ku ktorému sa treba časom dostanú. Z nášho pohľadu to nie je prvá vec, ktorú by ste mali k zrkadlovke zhotovovať.

Fotograf a kameraman v jednej osobe

Okrem fotenia môžete s digitálnou zrkadlovkou tiež natáčať videá. Dôležitým parametrom je pritom rozlíšenie. K dnešnému štandardu patrí rozlíšenie FullHD (1 920 x 1 080), avšak objavuje sa aj menšie rozlíšenie v HD (1 280 x 720). Tá najlepšia „delá“ sa postarajú o záznam v kvalite 4K (4 096 x 3 112).

Ďalším parametrom pre točenie videa je framerate (počet snímok za sekundu). Pokiaľ chcete dosiahnuť plynulého obrazu, nemali by ste zhotovovať prístroj s nižšou hodnotou ako je 24 fps. Často sa stretnete s modelmi, ktoré ponúkajú rýchlosť 60 fps a dokonca aj 120 fps. Pri vysokej hodnote môžete kvalitne zaznamenávať aj spomalené sekvencie. Už pri hodnote 60 fps môžete video spomaliť takmer na polovičnú rýchlosť, a aj cez to bude plynulé a bez sekania.

Funkcie  navyše

Niektoré vymakanejšie zrkadlovky ponúkajú aj možnosť presnejšieho nastavenia rôznych parametrov. Stretnúť sa môžete s pojmami intervalové snímanie, viacnásobná expozícia a bracketing. Tieto funkcie sú si veľmi podobné, ale každá z nich je určená pre iný výsledok fotografií.

Intervalové snímanie

Využijete predovšetkým pre časozberné video, v ktorom chcete rýchlo sledovať pomaly sa pohybujúce javy. Typicky sa tieto zábery objavujú napríklad v dokumentoch o Afrike, kde sledujete zapadajúce slnko alebo rýchlo sa pohybujúce mraky na oblohe. Slúži tiež pre zaznamenávanie pohybov na hviezdnej oblohe.

Aby ste z fotografií mohli poskladať pohybujúce sa video, musíte nechať fotoaparát snímať jeden záber pri rovnakom nastavení počas dlhšej doby, ktorú si nastavíte v určitých intervaloch. Nastavíte si teda, koľko fotiek má byť vyfotografované a ako často.

Aby ste zo statických obrázkov urobili pohyblivé, je nutné fotky postprodukčné upraviť v niektorom z programov, ktorý je určený pre strihanie videí.

Viacnásobná expozícia

Slúži na vyfotenie rozdielnych scén, ktoré potom fotoaparát prevedie do jednej fotografie, do takej, ktorú by nebolo možné nijako inak vyfotiť. Spojenie rôznych scén do jednej fotografie je možné urobiť aj v postprodukcii, ale ak foťák túto funkciu ponúka, vytvoríte tak fotku, ktorá už nebude potrebovať ďalšie spracovanie.

Stupňovanie

Tento pojem sa spája skôr s technikou než režimom fotografovania. Ide o to, že fotograf nasníma jednu scénu v rôznom nastavení. Výsledné fotografie budú mať každá iný jas. Aby sme dostali vyvážený snímku, spojí sa fotografie digitálne do jednej. Z presvetlené fotky sa vyberú tmavé miesta z podexponované zase tá svetlejšie. Na výslednej fotke teda dobre uvidíme ako svetlé, tak tmavé časti. Výsledného efektu by sme dosiahli aj úpravou parametrov v niektorom z fotografických programov. Ovšem pokiaľ si túto funkciu môžete nastaviť aj na fotoaparáte, uľahčíte si tým prácu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo