Ako vybrať domový alarm

Zabezpečenie domov a bytov už dávno nie je doménou spoločenskej smotánky. Preto sa v slovenských domácnostiach stále častejšie objavuje domáci alarm, ktorý postráži prázdny priestor, keď práve nikto nie je doma. Domáce zabezpečenie je ale celá rada a málokto sa v nich orientuje. Preto pre vás máme stručný prehľad, na čo si dať pri výbere pozor. Poďme sa na to pozrieť.

Než sa pustíte do výberu konkrétneho modelu alarmu, najskôr sa zamyslite, na čo presne ho budete používať. Je totiž veľký rozdiel, či chcete strážiť vzácnu zbierku cenností v bežnom izbe bytu či domu, alebo len chcete udržať zlodeja mimo váš domov. Podľa toho sa tiež odvíja zložitosť zabezpečenia, a tým pádom aj cena.

Test domových alarmov

Vybrali sme pre vás päť domových alarmov, ktoré podľa nás patria medzi absolútnu špičku na trhu. Vzhľadom na to, že väčšinou ľudia domáce alarmy inštalujú až do hotovej stavby, nezohľadňovali sme rovnocenné zastúpenie drôtových a bezdrôtových modelov. Naším meradlom je preto rýdzo pomer ceny a výkonu. Určite si našu päticu favoritov prezrite. Veríme, že v nej nájdete toho svojho.

Xiaomi Mi Smart Sensor Set

Typ pripojeniabezdrôtové
Sada / jednotkasada
Zaujímavé funkcieIntegrované svetlo a reproduktor

Zaguľatený krásavec od známeho čínskeho výrobcu Xiaomi vyniká nielen výbavou, ale aj ľúbivým vzhľadom. Práve neutrálny dizajn a biele prevedenie mu pridávajú na univerzálnosti využitie. Ak nemáte zrovna v obľube temnej odtiene, skvele zapadne aj do vášho domova.

Súčasti sady sú komunikačná brána s integrovaným svetlom a reproduktorom, diaľkový spínač, dva senzory na okná alebo dvere a dva senzory pohybu. To je dobrý základ do malého bytu. Samozrejme ale môžete prikupovať ďalšie súčasti zabezpečenia a rozširovať si svoj domový alarm do ďalších rozmerov, keď to bude treba.

Ovládanie domového alarmu prebieha bezdrôtovo pomocou aplikácie Mi Home. Tým Xiaomi reagujú na raketový vzostup elektroniky pre chytré domácnosti. Výhodou je možnosť prepojenia práve so spotrebičmi a detektory, ktoré sa vám budú hodiť v domácnosti. Mi Smart Sensor Set sa totiž dohovorí napríklad s čidlom CO alebo s robotickým vysávačom toho istého výrobcu.

Pre náročnejších zákazníkov môže byť miernou nevýhodou strohosť základnej sady. Trochu vachrlatější je aj spojenie senzora s kamerou, ale po niekoľkých pokusoch sa podarilo všetko zladiť tak, aby to fungovalo, ako má. Z nášho pohľadu ide o peknú dizajnovú sadu, ktorá sadne nenáročnému zákazníkovi.

Všetci priaznivci pomeru ceny a výkonu, čo napokon patrí do DNA Xiaomi aj na poli ostatných produktov, si určite môžu s pokojným svedomím domov zaobstarať túto základnú sadu. Cenovo vychádza tesne pod 80 €, čo je podľa nás slušná cena, keď vezmeme do úvahy, čo všetko alarm vie.

 • elegantný dizajn
 • pomer ceny a výkonu
 • možnosť pripojenia
 • absencia pokročilých funkcií
 • zložité pripojenie kamery
Zistiť cenu

iGET SECURITY M4

Typ pripojeniabezdrôtové
Sada / jednotkasada
Zaujímavé funkcieZvláda viac užívateľov

Šikovný komplexný a bezdrôtový balíček domáceho zabezpečenia od iGet prináša všetko, čo potrebujete pre pocit bezpečia. Základná sada sa skladá z centrálnej jednotky, bezdrôtové klávesnice, detektora pohybu, magnetického senzora, diaľkového ovládania, kľúče pre aktiváciu či deaktiváciu alarmu s bezkontaktnou komunikáciou a napájacích adaptérov pre centrálnu jednotku a klávesnicu.

To všetko môžete kedykoľvek rozšíriť o ďalších dvadsať druhov rôznych súčastí. Tie sa ale pochopiteľne dokupujú zvlášť. Aj tak ale Security M4 ponúka veľmi nadštandardný základ. Medzi jasné prednosti patrí napríklad viac užívateľských účtov s rôznou hierarchiou – konkrétne s tromi stupňami. Najvyššia je je vždy administrátor, ktorý všetko riadi.

Rozšírenie účtov ďalším členom domácnosti prebieha pohodlne prostredníctvom mobilnej aplikácie. V tej stačí naskenovať QR kód od niekoho, kto už prístup má. To je všetko. Práve na telefón alebo telefóny členov domácnosti potom v prípade poplachu automaticky centrálna jednotka pošle SMS.

Tento domový alarm, ktorý k svojmu fungovaniu potrebuje internet, pripojíte buď klasicky cez kábel (RJ45) alebo cez Wi-Fi. Bez pripojenie k sieti bohužiaľ nebude fungovať. Ale to je v dnešnej dobe len malé mínus.

Centrálna jednotka dokáže detekovať rušičku signálu, ktorú by sa napríklad mohol chcieť zlodej nepozorovane dostať do objektu. Akonáhle odhalí výchylku v bežnom stave, okamžite spustí alarm a informuje SMS správou. Pretože je centrálna jednotka napájaná káblom, funguje vždy. Keď vypnú prúd, má záložnú batériu na 8 hodín.

iGet Security M4 zvláda pripojenie kamier a s príslušenstvom vie komunikovať až na 200 metrov. Z nášho pohľadu ide o veľmi vydarený domový alarm. Síce svojou cenou atakuje dvesto euro, ale za to už v základnej sade ponúka širokú škálu využitia a príjemné užívateľské rozhranie. Ideálna voľba pre náročnejšieho užívateľa.

 • obsiahly balík
 • užívateľské rozhranie
 • hierarchie účtov
 • vyššia cena
 • nutnosť pripojenia k internetu
Zistiť cenu

Netatmo Presence NOC01-EU

Typ pripojeniabezdrôtové
Sada / jednotkajednotka - kamera
Zaujímavé funkcierozpoznávanie osôb

Vychytávka pre náročných. Tento bezpečnostný prvok totiž nie je set, ale jeden kus štýlovo ukryté kamery s plejádou zaujímavých funkcií. Svoje využitie nájde nielen v domácnostiach, ale aj vo firmách. Jednoznačnou výhodou je bezdrôtový prenos obrazu pomocou pripojenia k bezdrôtovej Wi-Fi sieti.

Okrem toho vie tahle bezpečnostná hrdinka rozpoznávať prakticky všetko, čo sa dostane do jej zorného poľa v uhle cca 100 °. Akonáhle uvidí osobu, zviera alebo auto, okamžite vás o tom informuje a na telefón alebo tablet vám dorazí upozornenia.

Kamera po zopnutí zaznamenáva na pamäťovú microSD kartu. Súčasťou balenia je 8GB varianta, ale rozumie si aj s vyššou kapacitou – až do 32 GB. Okrem pamäťové karty je v balení s kamerou aj 12W LED osvetlenie, ktoré využijete pre lepšiu kvalitu obrazu v zhoršených svetelných podmienkach.

Samozrejmosťou je aj pomerne intuitívná aplikácia pre počítače a notebooky, vďaka ktorej budete môcť sledovať zhotovené nahrávky na dostatočne veľkom displeji alebo obrazovke. Len myslite na to, že pre správnu funkciu kamery budete potrebovať dostatočne rýchlu Wi-Fi sieť. Pokiaľ chcete nahrávky vo Full HD rozlíšení, musí byť sila signálu Wi-Fi siete v mieste umiestnenia kamery dostatočná a ak si ju budete chcieť skrze internet posielať aj mimo domácnosť, budete potrebovať pripojenie so slušným uploadom.

Z nášho pohľadu je kamera Netatmo Presence NOC01 dobrou voľbou pre všetkých, ktorí chcú mať prehľad o všetkom, čo sa udeje v okolí vstupu. Nejde o komplexné riešenie zabezpečenia domácnosti ani firmy. Skôr je to jednorazová pomoc. S cenou okolo 350 € je to skôr varianta pre zákazníkov, ktorí hľadajú zabezpečenie priestoru pred vchodom. Inak ide o pomerne nákladný luxus.

 • šikovný dizajn kryje kameru
 • bezdrôtová komunikácia
 • kvalitné snímanie
 • vyššia cena
 • špecifické využitie
Zistiť cenu

LAMAX Shield

Typ pripojeniabezdrôtové
Sada / jednotkasada
Zaujímavé funkcieDiaľkové ovládanie

Dizajnová sada domáceho zabezpečenia Lamax je nielen pekná, ale aj funkčná. Medzi hlavné výhody patrí jednoduchá inštalácia všetkých prvkov, ktoré obsahuje základné balenie. V ňom nájdete centrálnu jednotku s kódovacie klávesnicou, snímač pohybu, magnetické čidlo na dvere alebo okná, dvojicu diaľkových ovládačov a dvojicu bezdrôtových kľúčov, ktoré po priložení k centrálnej jednotke deaktivujú senzory.

Samozrejme môžete k základnej sade prikupovať hromadu ďalších senzorov i kamier. Malú nevýhodou je nutnosť samostatného zapínanie kamery, ale inak si môžete zabezpečiť pokojne palác, pretože centrálna jednotka zvládne naraz pracovať až s 50 čidlami. Medzi doplňujúce čidlá na dokúpenie patrí detektory dymu, vody, plynu, zvuku a ďalšie. Stačí si vybrať.

Vráťme sa k inštalácii. Všetko potrebné nájdete priamo v základnej sade. To je podľa nás veľmi ústretové gesto, ktoré rozhodne oceňujeme. Jednotlivé súčasti na stenu pripevníte buď pomocou skrutiek a hmoždiniek, alebo bez vŕtania pomocou overených špeciálnych nálepiek. Druhú variantu zvládnete doslova za pár minút.

Centrálna jednotka funguje nielen ako riadiace mozog celého zabezpečenia, ale aj ako interkom. Dokonca v ňom môžete nechávať nahrané odkazy, alebo ich po nahraní poslať SMS správou. SMS správou môžete tiež domové alarm ovládať, prípadne využiť chytrý telefón s aplikáciou. Záleží na vás.

Pre maximálnu bezpečnosť umiestnili dizajnéri pri výrobe na diaľkové ovládače tlačidlo SOS pre privolanie okamžitej pomoci. To sa môže hodiť v prípade nepríjemnej udalosti sa zlodejom, ale aj pri nečakanom zranenia. Bezpečnostné tlačidlo možno dokúpiť aj vo väčšej variante pre seniorov.

Zrátané a podčiarknuté je podľa nás domový alarm Lamax Shield pohodlný, jednoduchý na ovládanie a variabilný. So svojou cenou okolo 100 € patrí do strednej triedy domáceho zabezpečenia. V porovnaní s ostatnými modelmi z kategórie rozhodne má čo ponúknuť. Aj keď je základná sada nepočetná, ide o kvalitný základ pre každú domácnosť.

 • jednoduché ovládanie
 • SOS tlačidlo
 • až 50 detektorov
 • nutnosť zapínanie kamery zvlášť
 • len základná sada
Zistiť cenu

TESLA SecureQ i7

Typ pripojeniabezdrôtové
Sada / jednotkasada
Zaujímavé funkciePokročilé informovanie SMS / volanie

Posledným hodnoteným domovým alarmom do partie je tentoraz set od Tesly. V základnej sade nájdete centrálnu jednotku, štvoricu kovových diaľkových ovládačov, dve magnetické čidlá na dvere / okná, jedno čidlo pohybu a sirénu. Samozrejme môžete dokupovať ďalšie detektory, a to ako drôtové, tak bezdrôtové.

Tesla vsádza na elegantný dizajn a jednoduchosť použitia. Samozrejmosťou je aj bezpečnosť používateľov. Preto je súčasťou bezdrôtového ovládača možnosť SOS – rýchle privolanie pomoci. Okrem toho ale bezdrôtový ovládač funguje na jedničku a na prvý pokus aktivuje, alebo deaktivuje zariadenie.

Ovládanie domového alarmu Tesla je pomerne intuitívne. A pretože najpopulárnejším spôsobom ovládania modernej elektroniky je mobilný telefón, nejde ani výrobca elektromobilov proti prúdu. Na svoje si prídu používatelia Androidu aj iOS. To oceňujeme, pretože nezriedka býva rozhranie optimalizované len pre jedného z uvedenej dvojice.

Centrálna jednotka vie okrem perfektné synchronizácie informácií zo senzora tiež zaskočiť za telefón. Ak potrebujete, môžete ju vďaka reproduktorom a mikrofónu využiť na obojsmernej komunikácii. Rovnako v prípade spustenia alarmu vie dať vedieť nielen SMS správou, ale aj zavolaním.

Zabezpečenie sa vďaka ovládanie telefónom dá zapínať aj diaľkovo. To znamená, že keď ráno cestou do práce zabudnete zapnúť alarm, nevadí. Určite sa nemusíte vracať späť domov. Stačí pomocou telefónu jednoducho aktivovať zabezpečenia na diaľku.

Tesla SecureQ i7 je spoľahlivý štartovací set, ktorý si môžete dokúpením ďalších súčastí rozšíriť podľa svojich potrieb. S cenou okolo 80 eur ponúka dostatočné funkcie a možnosti. My kladne hodnotíme predovšetkým prepracovanosť ovládanie pomocou mobilného telefónu. Je to dobrá voľba pre malú i veľkú domácnosť.

 • užívateľsky prívetivé rozhranie
 • SOS tlačidlo
 • pre Android aj iOS
 • zložitý návod
 • len základná sada
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Základné typy alarmov

Ak neviete, aký domový alarm kúpiť, postačí vám vedieť niekoľko základných vecí. Alarmy môžeme najľahšie rozdeliť podľa typu pripojenia. Nie je to nič zložité. V základe ide o alarmy drôtové a alarmy bezdrôtové. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody. Aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu, priblížime vám obe kategórie podrobnejšie. Sami sa potom budete môcť v pokoji rozhodnúť, aký typ pripojenia bude pre vaše zabezpečenie najlepší.

Drôtové domáce alarmy

Základným heslom tejto kategórie je slovo napevno. To znamená, že jednotlivé komponenty alarmu budete mať stále na tých istých miestach. Ak vám táto predstava vyhovuje, čítajte ďalej. Inak môžete rovno preskočiť na druhú kategóriu – bezdrôtové domácé alarmy.

Drôtové domáce alarmy ideálne inštalujte v čase, keď staviate dom alebo robíte väčšie úpravy – napríklad rozvod elektriny a podobne. To je ideálna doba, kedy môžete kabeláž potrebnú na zabezpečenie zapliesť do priestorov určených pre drôty. Alternatívou je nákup líšt, v ktorých káble domového alarmu môžete viesť taky, ale už to znamená viditeľnú stopu na stenách.

Nemusíte sa báť, že by drôtové domáce alarmy boli v niečom náchylnejšie ako ich bezdrôtová alternatíva. Každý si asi vybavíme scénu z bondovky alebo iného akčného filmu, v ktorom hlavnú zloduch hravo strihá drôt bezpečnostné kamery. Ale nebojte sa, to naozaj nehrozí. A je jedno, či bude mať vaše zabezpečenie káble v lište alebo v stene.

Bezdrôtové domáce alarmy

Pohodlnejšie, ale častejšie aj drahšie varianta zabezpečenia. Tak by sa dala zhrnúť bezdrôtová sada domových alarmov. Výhodou je samozrejme jednoduché premiestňovanie jednotlivých bezpečnostných prvkov kamkoľvek v rámci dosahu signálu riadiacej jednotky, ktorá plní funkciu vášho domáceho strážcu.

Vzhľadom k dnešnej dostupnosti mobilných dát, Wi-Fi sietí a ďalších bezdrôtových komunikačných vĺn je bezdrôtová varianta čím ďalej tým obľúbenejšie. Jediným tŕňom v oku je pre priaznivcov tejto varianty zdroj energie. Bezdrôtová elektronika totiž potrebuje čas od času vymeniť batérie. To môže byť v niektorých situáciách nepohodlné.

Ak napríklad potrebujete zabezpečiť objekt, ktorý navštevujete len niekoľkokrát do roka, je drôtové riešenie prinajmenšom dobré starostlivo zvážiť. Keby sa totiž niektoré zo súčastí bezdrôtového zabezpečovacieho systému vybila batéria, bude v tej chvíli úplne k ničomu. Na to je dobré pamätať.

Výhody a nevýhody oboch typu pripojenia domácich zabezpečovacích alarmov zhŕňa tabuľka.

Typ pripojenieVýhodyNevýhody
Drôtovébezúdržbový, lacnejšie, kombinovateľnýzložitá inštalácia a viac nákladov za prepojenie a lišty
Bezdrôtovévariabilné, jednoduchá inštalácia, možnosť presunuvyššia cena a nutnosť meniť pravidelne batérie
späť na začiatok ↑

Funkcie riadiace jednotky alarmu

Každý výrobca sa hrdo derie medzi ľudí s inou vzývanie funkcií. Ale keď zhrnieme to podstatné, zvládnu riadiace jednotky domácich alarmov v súčte pár najčastejších funkcií, ktoré je dobré premyslieť. Podľa toho potom môžete doma postaviť celé zabezpečenia a zvoliť najlepší domové alarm.

Batérie v zálohe

Záložná batéria je dobrá funkcia pri drôtových alarmov. V prípade výpadku prúdu zaručuje bezproblémový chod zabezpečovacie zostavy. Akonáhle následne dôjde k obnove dodávky prúdu klasicky po drôte, tak sa navyše záložné batérie nabije a bude pripravená na ďalší výpadok.

Pripojenie kamery

Funkcia, ktorú veľmi oceníte v prípade, že potrebujete vidieť, čo sa v stráženom objekte deje. Kamera prostredníctvom internetu alebo iného pripojenie ponúka aktuálny obraz zachytávajúci zorné pole. Ak budete potrebovať strážiť miestnosť alebo objekt aj v noci, odporúčame kameru, ktorá zvláda nočné videnie.

Aktuálna teplota

Ide skôr o doplnkovú funkciu, ktorú ale môžete oceniť v prípade, že chcete v miestnosti uchovať špecifické podmienky. Napríklad vo vínnej pivnici určite nebude dobré, keď teplota stúpne nad určitú hranicu. A presne k tomu sa môže hodiť funkcia merajúci teplotu okolia.

Rôznorodé nastavenie prvkov

Funkcia, ktorú oceníte najmä v prípade viacerých druhov nastavenia pri jednotlivých bezpečnostných prvkov. Ak napríklad u čiastkových čidiel chcete spustiť alarm až po určitom čase, ale u iných okamžite, táto funkcia to zvládne.

Audiotechnika – mikrofón a reproduktor

Keď budete potrebovať cez bezpečnostné zariadenia komunikovať – ​​napríklad telefonicky. Reproduktory a mikrofón sa postarajú o bezchybný a obojsmerný tok hlasov. Takže sa napríklad ľahko dohovoríte s človekom v strážené budove, aj keď budete sami úplne inde.

Pokročilá pamäť

Úplne kľúčové funkcie pre všetkých, ktorí potrebujú ovládať domový alarm viacerými ľuďmi. Riadiaca jednotka je schopná si zapamätať viac telefónnych čísel, ktoré obratom informuje o spustení alarmu. Okrem toho môžu všetci vybraní užívatelia nastavovať zabezpečenie, ako je potreba.

späť na začiatok ↑

Súčasti domového alarmu

Aby ste mali domov zabezpečený, ako najlepšie to ide, je vhodné kombinovať viac druhov prvkov. Každá bezpečnostná súčiastka má špecifickú funkciu a až súhra všetkých zapojených častí pod velením riadiacej jednotky zaistí efektívne zabezpečenie. Samozrejme môžete v jednoduchých prípadoch využiť napríklad prostý alarm na dvere. Ale v zložitejších budete potrebovať skombinovať bezpečnostné prvky na mieru.

Riadiaca jednotka

Mozog celého zabezpečovacieho systému. Slúži ako centrála, ktorá zbiera hlásenie z jednotlivých sekcií. V prípade spustenia poplachu vie aktivovať nastavené bezpečnostné protiopatrenia. Najčastejšie ide o informovaní pomocou telefónu. Ale môže taky priamo kontaktovať bezpečnostnú agentúru. Niektoré modely vedia samy spustiť napríklad hasiaci systém, ak ho doma máte inštalovaný.

Snímače pohybu

Tie väčšina z nás pozná. Raz za čas sa s nimi stretávame v kombinácii s automatickým osvetlením. Časté sú v priestoroch toaliet a chodieb v reštauráciách a ďalších hojne navštevovaných budovách. Princíp je v prípade domáceho zabezpečenia totožný. Snímač pohybu – najčastejšie PIR (pasívne infračervené) – sleduje vymedzenú oblasť, v ktorej rozozná zmenu teploty. Pokročilejšie modely dokážu odlíšiť človeka od psa alebo mačky a znížiť počet falošných poplachov.

Magnetické detektory

Sem patria bezpečnostné zariadenia, ktoré sa skladajú z dvoch častí. Jedna polovica je riadiaca a sleduje celistvosť magnetického poľa, ktoré vytvára s druhou, magnetickou časťou. Tento typ alarmu využijete na dverách alebo oknách. Po otvorení dôjde k prerušeniu magnetického poľa a spustí sa alarm. Sofistikovanejšie varianta zvládne sledovať plochu a jej neporušenie. Dá sa využiť proti rozbitiu okna.

Kamery

Zariadenie, ktoré zaznamenáva obraz v zornom poli. Najčastejšie ide o slučku v dĺžke niekoľko sekúnd až niekoľkých desiatok minút, ktorá sa priebežne prehráva. Ide skôr o pasívny prvok, ktorý dopĺňa ostatné aktívne zabezpečenia. Slúži ako pomoc pri identifikácii problému. Dnes sú optiky kamier schopné zachytiť veľmi ostro akýkoľvek objekt aj v minimálnom osvetlení.

Hlásiče

Ide o doplnková čidlá, ktoré sú úzko špecializovaná na konkrétny problém. Patrí sem napríklad detektor dymu, detektor úniku plynu alebo detektor vlhkosti a prítomnosti vody. Tieto snímače oceníte najmä pri havárii typu prasknutého potrubia alebo vytečené práčky.

Siréna

Silná zbraň proti momentu prekvapenia, v ktorom chce zlodej ukradnúť v tichosti, čo je možné. Po zopnutí začne siréna veľmi hlasno dávať najavo všetkým okolo, že sa deje niečo nepatričné. Síce to neznamená, že má zlodej koniec akcie, ale minimálne o ňom niekto bude vedieť.

späť na začiatok ↑

Ako rozmiestniť prvky domového alarmu

Či už dávate alarm do bytu alebo do domu, vždy sa snažte kombinovať viac bezpečnostných prvkov. V kombinácii máte väčšiu šancu, že odhalí prípadného nepozvaného hosťa včas. Pretože už vieme, že každý bezpečnostný prvok vyniká v niečom inom, poďme sa pozrieť na možné rozmiestnenie tak, aby bolo efektívne.

Ovládanie a centrála

Ovládaciu klávesnicu vždy umiestňujte blízko vstupných dverí. V prípade potreby potrebujete mať možnosť ovládať alarm zvnútra aj zvonku. To isté platí aj o centrále, kde sa zbiehajú všetky dáta o bezpečnosti. Ak nemáte doma vyhradenú technickú miestnosť, je dobré mať v blízkosti vchodu všetko na jednom mieste.

Magnetické detektory

Z povahy veci je jasné, že tieto bezpečnostné prvky patrí na otvárateľné časti domu či bytu. Základný umiestnenie je na vstupných dverách, ale určite neurobíte chybu, keď nimi osadíte tiež okná prípadne vnútorné dvere do miestnosti, v ktorej máte cennosti.

Snímač pohybu a kamery

Ak to myslíte so zabezpečením vážne, mali by ste mať v každej miestnosti pohybové čidlo. Tým zaistíte, že v prípade poruchy jedného čidla alebo zlodejovi šikovnosti neprídete o svoj majetok, pretože ho chytí ďalšie čidlo. Kamery dávajte k vstupom a prípadne do miestností, kde máte cenné veci.

Hlásiče a siréna

Hlásiče dymu dávajte tam, kde hrozí možnosť vzniku požiaru. Určite sa hodí v kuchyni, ale aj vedľa kotla na vykurovanie – len pozor na dym pri zakladanie ohňa, ak kúrite drevom. Detektor plynu dávajte blízko prívodu plynu alebo tam, kde máte k plynu pripojený spotrebič. Detektor vlhkosti a vody je najlepšie dať blízkosti bojlera a práčky. Sirény umiestnite tak, aby jedna bola vo vnútri a druhá vonku. Tým zaistíte pri poplachu dostatočnej rozšírenie alarmu vnútri aj vonku.

späť na začiatok ↑

Ovládanie domového alarmu

Všetko riadi centrálna jednotka, ktorá je tiež hlavnou vstupnou bránou pre ovládanie. Okrem toho býva najčastejšie súčasťou domového alarmu aj klávesnica, ktorá slúži na kódovanému prístupu k rozhraniu zabezpečenie centrálnej jednotky. Tá je väčšinou schopná pomocou SMS správ informovať o narušení bežného stavu v prípade, keď sa spustí alarm.

Kompletné nastavovanie čiastkových častí, ale aj komunikačného rozhrania a podujatí v prípade spustenia alarmu prebieha cez centrálnu jednotku. Môžete tu nastaviť kontakty, na ktoré príde okamžite informácie o alarme – napríklad SMS správou. Ďalšie možnosti ovládania už sú závislé na možnostiach konkrétneho modelu.

Zaujímavé nadštandardné ovládanie

Okrem vstupné klávesnice, ktorá slúži na zabezpečenie a zadávanie vstupných informácií, ktorými nastavíte alarm, existuje u niektorých modeloch možnosť ovládania cez počítač. V takom prípade môžete všetko pohodlne nastavovať vďaka špeciálnemu softvéru pohodlne aj na diaľku.

Alternatívou je tiež klasické diaľkové ovládanie. To ale slúži primárne na zapínanie a vypínanie zabezpečenia. Pokročilejšie modely ale umožňujú na niektoré tlačidlá ovládača naprogramovať čiastkové funkcie.

Poslednou možnosťou je ovládanie mobilným telefónom. Najčastejšie ide o ovládanie skrze špeciálnu mobilnú aplikáciu. To je čím dal častejšie využívaná varianta, ktorá je navyše dobre známa aj z iných priemyselných odvetví.

späť na začiatok ↑

Cena domového alarmu

Všeobecne platí, že za viac peňazí dostanete viac muziky. U alarmov tomu nie je inak. Akurát je potrebné dávať pozor, aby ste svoje peniaze nevynaložili na zbytočné funkcie, ktoré vo výsledku nebudete potrebovať. Pre predstavu pre vás máme základné rozdelenie domových alarmov podľa ceny. Nie je to samospasná dogma, ale pomôže vám nastaviť si cenové rozmedzie, v ktorom budete vyberať konkrétny model.

Lacné alarmy do 50 €

V tejto cenovej relácii počítajte skôr s čiastkovými čidlami a ovládacími prvkami ako s komplexným riešením zabezpečenia. Ale ak napríklad potrebujete pohybové čidlo, ktoré vám bude rozsvecovať na schodisku, do päťdesiatich sa vojdete. Za takto priaznivú cenu zaobstaráte napríklad aj jednoduchý dverový alarm.

Alarmy s cenovkou 50 – 100 €

Sem spadajú základné modely, ktoré vás nezahrnú nadbytkom vychytaných funkcií, ale svoje si splní. V tejto cenovej kategórii nájdete aj jednoduché bezdrôtové GSM alarmy. Pre základné zabezpečenie domu alebo bytu, prípadne skôr chaty a chalupy je to plne funkčné riešenie.

Modely s cenou 100 – 200 €

Stredná cesta, ktorá pre niektorých môže byť zlatá. Nájdete tu prístroje, ktoré ponúkajú niektoré pokročilé funkcie, zvládnu komunikovať s viacerými mobilnými telefónmi, majú väčší dosah signálu, takže vie pokryť väčší priestor a poradí si aj s komunikáciou s kamerami.

Top alarmy stojí aj cez 200 €

Ak nemáte problém investovať do zabezpečenia väčší obnos, je kategória nad dvesto euro robené práve pre vás. Zložitejšie systémy zabezpečenia radšej konzultujte s profesionálmi. Najmä, ak potrebujete ochrániť cennosti vyššej hodnoty. Ale ak len chcete mať domov po zuby zabezpečený, pokojne si môžete vybrať štandardný poloprofesionálny model alarmu. V každom prípade odporúčame kombinovať viac typov zabezpečenia.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď