Ako vybrať doskové hry

Chystáte sa vášmu dieťaťu zaobstarať stolný stolovú hru? Alebo ju vyberáte pre ostrieľaných hráčov, ktoré hrou Človeče nehnevaj sa rozhodne neuspokojíte? Poradíme, podľa akého kľúča vybrať tú správnu. Vysvetlíme vám rozdiel medzi klasickými a modernými hrami a nezabudneme ani osvetliť, akú úlohu zohráva pri výbere prvok náhody.

Recenzia stolových doskových hier 2023

Pripravili sme pre vás prehľad najobľúbenejších doskových stolových hier pre rok 2018. Nájdete medzi nimi ťažké strategické hry, ale aj tie prekvapivo jednoduché, ktoré vás doslova pohltí. Za niektoré miniete viac ako 40 euro, iné kúpite za pár. Každá hra má svoje pre a proti. Nájdite si tú svoju!

Albi Osadníci z Katanu: Základní hra

Počet hráčov3-4
Odporúčaný vekod 10 rokov
Herná doba75 min
Herná kategóriadosková, strategická, budovateľská hra

Túto hru by sme odporučili začiatočníkom, ktorí chcú vstúpiť do sveta moderných doskových hier. Kombinuje stratégiu, ale aj prvok náhody a nechýba ani čulá interakcie medzi spoluhráčmi.

To, že hru odporúčame začiatočníkom, však neznamená, že by sa u nej „ostrieľaní fajnšmekri“ snáď nudili. Práve naopak! Táto hra neurazí ani hráčov, ktorí milujú náročné strategické hry. Vďaka variabilnosti zostavenie hracieho plánu (pole s pahorkatinami, pastvinami, lesy, horami, poľami a púšťami) vznikajú neustále nové varianty stratégie. Hru si teda môžete vždy zahrať znova, ako by ste ju hrali prvýkrát.

Hra je vhodná až pre deti od 10 rokov, pretože je potrebné strategicky premýšľať nad tým, kam umiestniť dedinku, ako obchodovať, kadiaľ viesť cesty a podobne. Ovšem zdatne sa s ňou popasujú aj 8 a 9 ročné deti, ak im jednoducho vysvetlíte pravidlá a niekoľkokrát sa s nimi hru zahráte. Zahrať si môžu až 4 hráči, čo je priemerná rodina. Na trhu však existujú aj rozšírenie pre 5-6 hráčov, avšak priplatíte si zaň podobnú cenu, ako za obstaranie základnej hry. A to nie je moc výhodné! Ak by ste si chceli zahrať len v dvoch, veľkú srandu si neužijete, pretože si nič nezahráte. Hracia doba je pre deti predpísaného veku adekvátny, trochu horšie ju môžu znášať rodičia, pre ktoré nie sú doskové hry doménou.

Hra sa rýchlo pripravuje, stačí len postaviť herný plán a nachystať potrebné propriety. Prečítanie pravidiel a pochopenie pravidiel trvá len krátku dobu, ale z vlastnej skúsenosti vieme, že najlepšie je, keď sa učíte priamo počas hry. Hra je vhodná ako pre deti, tak dospelých, takže sa nám páči, že prvky náhody a stratégie sú plus mínus vyrovnané.Albi Ubongo:

Zistiť cenu

Albi Ubongo: za diamantem

Počet hráčov2-4
Odporúčaný vekod 8 rokov
Herná doba30 minút
Herná kategórialogická

Hra nás oslovila predovšetkým tým, že vôbec nezáleží na tom, ako starí hráči sa proti sebe stretnú. Ubongo sa síce odporúča deťom od 8 rokov, ale vďaka jednoduchosti sa s ňou pobijú aj hráči, ktorí majú 6 rokov.

V krabici nájdete karty, ktoré majú dve rôzne strany. Jedna je teší, druhá zase ľahšia. Môžete teda pokojne usporiadať zápas dospelí proti deťom a obrátene. Prekvapilo nás, koľkokrát nás deti porazili! Musíme povedať, že kvôli časovému obmedzeniu je hra veľmi napínavá a učia hráča pracovať pod tlakom.

Víťazstvo je podľa nás však prvkom náhody, pretože vyhráva ten, kto má najviac rovnako farebných kameňov a nie ten, kto má kameňov najviac. S tým sa niektorí hráči možno nebudú vedieť porovnať. Je teda nutné mať premyslenú taktiku, ktorú však prvok náhody trochu ovláda. Hra nás príjemne prekvapila v tom, že nie je nutné byť najrýchlejší a mať najviac kameňov, ale skôr vedieť zauvažovať o tom, aké kamene zbierať a akú taktiku zvoliť, aby sme ich získali. Hra sa pre nás teda stala veľmi rafinovanú.

Veľmi oceňujeme jednoduchosť pravidiel. Ak vám ich bude niekto vysvetľovať, nezaberie mu to dlhšie ako minútu. Vhodné sú tiež videá s vysvetlením, ako na správne hranie. Hra rozvíja pamäť, predstavivosť, ale aj motoriku.

V krabici nájdete veľa drobných častí, ktoré sa môžu ľahko poztrácet. Pri strate sa našťastie nejde o nič dramatické. Časti na skladanie hlavolamov je možné si doma dokresliť a chýbajúce drahokamy nahradiť plastovými viečkami od pet fliaš.

U tejto hry je pomerne veľká pravdepodobnosť, že sa po čase ohriate. Pokiaľ ju budete hrať stále dokola, je dosť možné, že za takých 5 dní už vás nebude baviť, pretože kombinácia hlavolamov budete poznať naspamäť. Ako príležitostnú hru ju však môžeme s kľudným srdcom odporučiť.

Páči sa nám, že napriek tomu, že sa jedná o stolnú hru, nezaberie celú plochu stola, takže vám zostane priestor aj na občerstvenie. Hra je veľmi svižná a dynamická, čas u nej beží teda naozaj rýchlo. Rozhodne sa nám však nezdá cena, ktorá je podľa nás neadekvátne vysoká.

Zistiť cenu

Mindok Biatlonmánia

Počet hráčov2-8
Odporúčaný vek6 rokov
Herná doba45 minút
Herná kategóriadosková hra, závodná hra

Táto hra je vhodná pre naozaj nenáročných hráčov. Ide v podstate o Človeče nehnevaj sa, ktoré je prezlečené do biatlonového kabáta. Len hádžete kockou a posúvate sa o určitý počet políčok. Hra sa od „člobrda“ líši tým, že ak idete do kopca delíte počet na kocke číslom 2, ak idete z kopca násobíte číslo na kocke číslom 2. Preto na kocke nájdete len párne čísla. Svoju nevýhodu to má v tom, že na konci nie je medzi hráčmi až tak veľký bodový rozostup. Hra je vhodná pre veľký počet hráčov, a ak sa rozhodnete pre štafetový závod, môže hrať až 32 hráčov, teda 8 v rovnaký okamih.

Vďaka jednoduchým pravidlám a princípe náhody hru pochopia aj mladšie deti, ktoré ešte nemajú 6 rokov. Ak sa tešíte na nejakú stratégiu, tú tu príliš nenájdete. V čom vidíme plus je princíp hry, kedy sa aj z posledného hráča môže stať prvou, takže nie je potrebné si zúfať, a navyše tým dochádza k motivácii hráčov.

Z grafického hľadiska hodnotíme hru ako podpriemerne zapracovanou. Veľa bielej farby a vizuálne nie príliš lákavé. Plastové figúrky nemajú dostatočne veľkú základňu, takže môžu prepadávať na jednu stranu. Uvítali by sme, keby mali figúrky sýtejšie farby, pretože niekedy až príliš splývajú s hracím plánom. Rozhodne by nezaškodilo, keby hrací plán aj karty boli vyrobené z tvrdšieho papiera, aby hra vydržala pekná aj niekoľko rokov. Na druhú stranu ju kúpite za pár stoviek, takže nemôžete čakať zázraky.

Hru vymyslel človek so záujmom o biatlon, takže sa môžete tešiť na správna pravidlá ako v biatlone a tiež napínavý a premenlivý závod rovnako ako je tomu v skutočnosti. Po tejto stránke je hra zvládnutá perfektne. Páči sa nám tiež, že pri hraní máte na výber z 3 druhov pretekov: šprint, hromadný štart a štafeta. Je tiež možné hrať s dvoma figúrkami zároveň.

Táto hra rozhodne neurazí, ale ani prehnane nenadchne. Pre voľný večer vám poskytne pomerne kvalitnú a nenáročnú zábavu.

Zistiť cenu

Albi This War of Mine

Počet hráčov1-6
Odporúčaný vekod 18 rokov
Herná doba120 minút
Herná kategóriadosková hra, kooperatívná, vývoj postavy, vojnová

Táto hra rozhodne nie je určená pre tých, ktorí s hraním ešte len začínajú. Určite sa vám budú hodiť už predchádzajúce skúsenosti s hraním iných, zložitejších doskových hier. This War of Mine je horúcou novinkou tohto roka a veľa fajnšmekrov čakalo dosť dlho, než došlo k jej preloženie do češtiny.

Hra má veľmi ponurú, desivú a smutnú atmosféru, takže nie je rozhodne vhodná pre deti. Je to hra skôr pre dospelákov, ktorá sa odohráva vo vojnou zničenom a ohrozenom meste. Rozhodovanie, ktoré v nej musíte urobiť, sú niekedy naozaj krutá, napríklad keď potrebujete invalidný vozík, aby ste si mohli doviesť potrebné suroviny, ktoré by ste inak neuniesli, ale narazíte na chromého, ktorý vás prosí, aby ste mu vozík nebrali. Ako sa rozhodnete? Zvolíte váš život alebo obetujete invalida?

Obstarávacia cena tejto doskové hry je dosť vysoká, ale získate za ňu hru, ktorá sa ani po niekoľkých kolách neohriatej a vždy vytvára nové a nové scenáre. Všetko záleží na vašom rozhodnutí. Jedná sa o kooperatívnu hru, v ktorej skupinku postáv riadia postupne všetci hráči. Ojedinelosť tejto hry spočíva v tom, že jeden hráč nehrá jednu postavu, ale postupne každý hráč hrá všetky postavy.

Hra je veľa postavená na dialógu, dohováranie a spoločnom rozhodovaní. Pri hraní musíte byť dobrými stratégov a premýšľať najmenej jedno kolo dopredu, aký vplyv bude mať vaše rozhodnutie na budúcnosť vašej preživší skupiny. Jeden z hráčov má vždy hlavné slovo, ktorým rozhodne, ku ktorému rozhodnutiu sa prikloniť. Hru môže hrať až 6 hráčov, avšak plnohodnotne si ju zahrá aj jeden hráč. Hra potom trvá o niečo kratšiu dobu, pretože nie je nutné čakať na rozhodnutie ostatných.

Pravidlá by ste u tejto hry hľadali len márne. V balení nájdete naozaj veľký hrací plán a niekoľko desiatok kartónových i plastových komponentov. Okrem toho sú súčasťou tiež dva zošity. Jedným z nich je Denník, ktorý vás inštruuje, ako sa počas hry správať, druhým je Kniha príbehov, ktorá modeluje rozohranú situáciu.

Pravidlá, ktoré sa v podstate učíte za pochodu, dotvára ďalšie karty na hracom pláne. Tento systém hrania podľa nie hneď sprvu jasných pravidiel môže veľké množstvu hráčov poriadne zamotať hlavu a dokonca je aj odradiť. Dôležité preto je hlavne vytrvať a byť trpezliví. Z našej skúsenosti vieme, že je nutné si zahrať aspoň 3-5 kolies, než hru viac pochopíte. Avšak rovnako si myslíme, že bude potrebné nahliadnuť do výukových videí alebo navštíviť diskusie, pretože sa často stáva, že sa dostanete do situácie, ktorá je výnimočná a nie príliš dobre popísaná v Denníku alebo Knihe príbehov.

Odhadovaný hrací čas sú podľa výrobcu dve hodiny, avšak čím viac hráčov, tým dlhšia rozhodovanie a tiež čas hrania, takže hrou môžete pokojne stráviť aj päť hodín a viac. Hra je z počiatku naozaj veľmi zložitá, takže oceňujeme, že si môžete vybrať dva varianty hry, a to ťažšie a ľahšie. Záleží, akú stranu herného plánu zvolíte.

Zistiť cenu

Mindok Carcassonne 2 edice: Hostince a katedrály

Počet hráčov2-6
Odporúčaný vek8 rokov
Herná doba30 minút
Herná kategóriadosková hra, strategická, budovateľská

Carcassonne patrí medzi najobľúbenejšie doskové hry na celom svete. Nie, že by sme ju chceli nejako uprednostňovať, ale musíme povedať, že nás naozaj prekvapilo, že sa jej predalo vyše 6 miliónov kusov, čo už má nejakú váhu.

Carcassonne: Hostince a katedrály je rozšírenie základnej hry a bez základnej hry nie je partie možná. Mnoho hráčov určite nepoteší, že rozšírenie je skoro rovnako finančne náročné, ako obstaranie základnej hry. Z nášho pohľadu sa však investícia vyplatí. Už pri hraní základnej hry nikdy nevytvoríte rovnaká mestá a mapy, takže je hra variabilné a iste vás neomrzí. Môžeme ju teda označiť za neohratelnou. Rozšírenie existuje v niekoľkých verziách, takže základnú hru môžete obohatiť o ďalšie dieliky a vytvárať tak nové a nové mapy.

Pravidlá hry sú veľmi jednoduchá, len je potreba strategicky premýšľať, takže odporúčaný vek 8 rokov je podľa nás adekvátných. Hra je nepredvídateľná a najlepšie si ju užijete vo viacerých hráčoch. Na napätie však nestráca, ani keď sa rozhodnete hrať len v dvoch. Rovnako dobre ako deti si ju užijú tiež dospelí, takže sa jedná o skvelú rodinnú hru.

Hrací plán sám o sebe neexistuje, tvoria sa zo štvorcových kartičiek, ktoré sú vyrobené z odolného kartónu, takže má hra dlhú životnosť. Oceňujeme tiež drevené hracie figúrky, ktoré pôsobia lepšie, než plastové. Počítadlo bodov je dostatočne veľké a graficky korešponduje s celkovým výzorom hry.

Rozšírenie Hostince a katedrály obsahuje 18 nových kartičiek krajiny, ktoré obsahujú 6 hostincov pri jazere a 2 katedrály, ktoré posilňujú prvok náhody. Okrem toho v balení nájdete aj figúrky pre 6. hráča, bodovacie kartičky a veľké figúrky. Tie sa pri bodovaní počítajú ako 2 malé. Významne sa tak zvyšuje možnosť získania viac bodov a tiež šance na víťazstvo. Rozšírenie navyše nie je ťažké na pochopenie, takže vám už zažitá pravidlá hry nebude komplikovať.

Základnú hru je možné rozšíriť ďalšími niekoľkými rozšíreniami, ako sú Kupci a stavitelia, Princezná a drak, Kráľ, gróf a rieka, avšak rozšírenie Hostince a katedrály, ktoré vyšlo hneď ako prvé, je množstvom hráčov považované za najvydarenejší a často ho odporúčajú prikúpiť ihneď pri robení základnej hry.

Zistiť cenu

Piatnik Activity: Original 2

Počet hráčov3-16
Odporúčaný vekod 12 rokov
Herná doba60 minút
Herná kategóriadosková hra, párty hra

Activity patrí azda medzi najznámejšie párty hru, u ktorej sa podľa nás pobaví aj ten najväčší frfloš večera. Samozrejme nejde o náročnú strategickú hru, u ktorej ste museli rozmýšľať niekoľko kôl dopredu a domýšľať dôsledky svojich činov. Zvíťaziť znamená byť najrýchlejší a najlepší.

Hlavným cieľom tejto hry je relax a pobavenie sa. Hráči si môžu vyskúšať, ako dobrí sú retorte, maliari alebo ako zvládajú pohybovú koordináciu tela, teda pantomímu. Z počiatku sme si mysleli, že bodové hodnotenie na kartičkách zodpovedá náročnosti slov, avšak po niekoľkých kolách sme prišli na to, že to tak rozhodne nie je a že sa pomocou čísel môžete vyhnúť úlohy, v ktorom sa práve „necítite pevní v kramflících“, takže čísla vlastne slúži jednoduchému taktizovania.

Ak chcete v tejto hre uspieť, je potrebné sa zbaviť zábran a vydať zo seba úplne všetko, aby ste mali pocit, že ste pre víťazstvo, alebo aspoň uhádnutie daného slova urobili maximum. Problém s touto hrou môžu mať podľa nášho názoru introverti a hanbliví ľudia. Stavíme sa, že počas hry budete naozaj veľakrát prekvapení, aké slová sa dajú nakresliť alebo predviesť pantomímou.

Úskalím hry môžu byť cudzie alebo neznáme slová, ale v tomto prípade záleží na kolektívnej dohode, či si namiesto tohto slova vyberiete slovo iné alebo si potiahnete úplne inú kartičku. Podľa našej mienky môžeme povedať, že úroveň slov je viac menej vyrovnané. Každý tím má niekedy jednoduché a inokedy zložitejšie slovo.

Na tejto hre sa nám páči príjemné napätie, ktoré celú hru sprevádza, ale aj bližšie poznanie osôb, s ktorými hráte a srandy, ktoré je vždy naozaj veľa.

Grafické spracovanie je pekné a účelné. Ovšem niekedy sa môže stať, že sa na pláne posuniete o niekoľko políčok dopredu, ak sa vaše figúrka nachádza práve v zákrute hracieho plánu. Tu by sme uvítali, keby od seba políčka v zákrutách boli oddelené väčšie medzerou. Ovšem nemusíte sa báť, že by snáď dochádzalo k podvádzaniu, pretože medzi všetkými hráčmi sa vždy nájde aspoň jeden, ktorý veľmi dobre kontroluje, aby si náhodou niekto „neulehčoval“.

Páči sa nám, že sa hrací plán dá rýchlo a ľahko nachystať, pretože ho stačí len rozložiť. U hracích kariet, ktoré majú štandardné rozmery, by nezaškodilo väčšiu veľkosť písma. Práve s veľkosťou písma totiž môžu mať problémy ľudia so slabším zrakom, ale nielen tí. Slová sa môžu zle čítať aj za zhoršených svetelných podmienok alebo pri umelom osvetlení.

Príde nám tiež trochu škoda, že vnútorné usporiadanie krabice nedovoľuje balíčky kariet uložiť podľa bodového rozlíšenia. Kartičky sú označené číslami 3, 4 a 5, ale v krabici sú 4 nižšie priehradky pre ich odloženie, do ktorých sa jednotlivé balíčky nezmestia, takže sa vždy niektoré čísla musí pomiešať, aby sa karty do priehradiek zmestili.

Hra obsahuje celkom 550 kariet, každá z nich obsahuje 6 pojmov, takže celkom môžete predvádzať 3 300 slov a tie tak rýchlo nespotrebujete. Existujú samozrejme slová, ktoré si po čase zapamätáte, ale v pomere k celkovému množstvu sa jedná o naozaj zanedbateľný počet, takže hra je opakovateľne hrateľná. Ku hre je možné dokúpiť rozšírenie v podobe nových kartičiek, ktoré obsahujú ďalších 660 nových pojmov. Väčšinou sa toto rozšírenie odporúča na cestovné variante, ale rozhodne neurobíte chybu, ak si ho kúpite aj ku klasickej stolnej hre.

Zistiť cenu

Mindok Carcassonne: Big Box 2017

Počet hráčov2-6
Odporúčaný vekod 7 let
Herná doba35 minút
Herná kategóriadosková hra

Carcassonne Big Box vyšiel v roku 2017 a jedná sa o komplexné hru, ktorá obsahuje základnú hru, bez ktorej by to skrátka nešlo a ďalšie 11 rozšírenie + 2 veľká rozšírenie: Hostince a katedrály, Kupci a stavitelia a 9 malých rozšírenie: Rieka, Opát, Lietajúci stroje, Listy, kompy, Zlaté bane, Mág a čarodejnice, Zbojníci, Kruhy v obilí.

Krabica je naozaj veľká, pretože v nej nájde veľa herného materiálu vrátane pravidiel, ktoré popisujú, ako hru hrať aj s rozšíreniami. Obstarávacia cena síce nie je úplne nezanedbateľná, ale nezabudnite na to, že obsahuje nielen základnú hru. Vďaka veľkému množstvu krajiniek vytvoríte zakaždým inú mapu a neopakovateľnú hru, pretože aj pri hraní so základnou hrou nikdy nevytvoríte dve rovnaké mapy (krajiny). Navyše, ak vás prestane baviť jedno rozšírenie, môžete siahnuť po inom. Odporúča sa však hrať s maximálne 2 rozšíreniami naraz.

Veľa hráčov sa zhoduje na tom, že by všeobecne Carcassonne nemalo chýbať v žiadnej domácnosti, ale tiež dodávajú, že najpodarenejším rozšírením sú Hostince a katedrály a ostatné rozšírenie im už pripadajú zbytočná a nie toľko atraktívne. Odporúčame si teda rôzne rozšírenia zahrať napríklad u kamarátov alebo v kluboch doskových hier a až potom sa pre obstaranie naozaj rozhodnúť.

Grafická úprava je zladená do jednotného celku, takže je jedno, ktoré rozšírenie si k základnej hre vyberiete, vždy bude mapa vyzerať celistvo a kompaktne. Pretože v krabici nájdete veľké množstvo kartičiek a figúrok, veľmi oceňujeme, že je vnútorné usporiadanie boxu vyriešené tak, aby všetky časti mali svoje miesto a nič sa nemohlo stratiť. Vo vnútornej strane veka navyše nájdete návod, do akých „chlívečků“ patrí jednotlivé časti hry.

Hrací plán je vyrobený z pevného kartónu, takže vám hra pri šetrnom zaobchádzaní rozhodne vydrží aj niekoľko rokov.

Trochu ťažšie môže byť si zapamätať hodnotenie u každej z kombinácií hry, ale k tomu vám našťastie slúži prehľadná pravidlá, ktoré sú súčasťou balenia. Niektoré z rozšírenia je ťažké a niekedy aj nemožné samostatne zohnať, takže obstaraním Big boxu môžete získať v podstate aj zberateľské unikáty.

Zistiť cenu

Mattel Scrabble Originál SK

Počet hráčov2-4
Odporúčaný vek10
Herná doba90 minút
Herná kategóriadosková hra, vzdelávacie

Scrabble je spoločenská hra pre celú rodinu, ak ste teda len 4. Určite ju ocenia všetci tí, ktorí milujú krížovky alebo slovný futbal. Hráči sa snažia získať čo najviac bodov, preto sa využívajú bonusová poľa a hra končí vtedy, ak všetci hráči 2x za sebou vynechajú alebo ak jeden z hráčov spotrebuje všetky písmená v stojane a v sáčku už ďalší nie sú.

Hra je síce vhodná aj pre deti, ale myslíme si, že tie budú mať určite nejaká znevýhodnenia kvôli menšej slovnej zásobe. Aby počas hry nedochádzalo k potýčkam a vyhroteným debatám, je možné mať pri ruke Slovník spisovné češtiny a overiť si, či slovo poskladané na hracom pláne skutočne existuje.

Niekedy môže byť hra príliš zdĺhavá, pretože nie je časovo ohraničená. To však môžete ľahko vyriešiť tak, že si sami časový limit určíte. Pre stráženie času môžete využiť buď časomiery z inej hry, alebo si nastaviť stopky.

Hra obsahuje kamene s písmenami z slovenskej abecedy a to aj s diakritikou. Jediná písmená, ktoré chýbajú, sú Q a W. Dva prázdne kamene sú žolíky, ktoré môžete považovať za akékoľvek písmeno, ale nemajú žiadnu bodovú hodnotu.

Hra podľa nás nie je až tak zábavná, ale teší sa veľkej obľube. Rozhodne napomáha rozširovať slovnú zásobu a užijete si u nej veľa napätia. Veľký podiel na hre má náhoda, pretože nikdy neviete, akú kombináciu písmen si vytiahnete, dôležitým faktorom sú aj vaše znalosti a vedomosti a z toho plynúce slovná zásoba.

Pri hre sa nám občas stalo, že niekto z nás omylom zavadil o hrací plán a písmená sa trochu posunula, takže je dobré si pri hraní dávať pozor, aby ste si partiu nezničili. Z tohto hľadiska sa nám viac páči cestovná varianta, ktorá má na hracom poli plastovú mriežku, do ktorej kamene dobre zapadnú a pri drcnutí sa nerozsype. Nevýhodou sú však menšie rozmery a horšie orientácia v prémiových poliach.

Na tejto hre oceňujeme, že ju môžu hrať naozaj všetky generácie, takže sa nezriedka kedy stane, že sa okolo hracieho plánu stretnú, deti, rodičia i starí rodičia.

Zistiť cenu

ADC Blackfire Dixit: Základní hra

Počet hráčov3-6
Odporúčaný vek8 rokov
Herná doba30 minút
Herná kategóriapárty hra

Dixit je jednoznačne hra, ktorú ocenia všetci tí, ktorí majú bujnú predstavivosť, fantáziu a baví je rozprávanie príbehov. Pravidlá hry sú veľmi jednoduchá, popisujete kartu tak, aby ju protihráči nepoznali hneď na prvý pokus, ale nemôžete si vymýšľať atribúty, ktoré na karte nie sú. O niečo horšie je to s bodovaním, pretože zo začiatku je nutné nazerať do pravidiel. Potom už si bodovania zapamätáte.

Dixit síce spadá do kategórie párty hier, ale podľa nás sa na párty príliš nehodí. Na párty má byť sranda, takže je lepšie zvoliť skôr Activity alebo Twister, dokonca aj Dobble rozprúdi zábavu viac. Dixit nám pri hraní prišla veľa rozprávací a představovací, akoby snová hra, ktoré zodpovedá tiež výtvarné stvárnenie kariet. Koncept hry dotvára hrací plán, ktorý je koncipovaný v spodnej časti krabice, takže ho rozhodne nestratíte. Ako figúrky vám poslúži farební zajačikov, ktorí celej hre dodávajú náboj fantasy. Hra nie je vôbec zlá, len sa u nej, podľa nás, príliš zábavy neužije. Naopak pri rozbehnutom večierku ju môže skôr pribrzdiť.

Rozhodne sa hodí pre deti, pretože podporuje ich fantáziu, a keď im pri vysvetľovaní venujete viac času, určite sa dostanú do formy a pri hre sa dobre pobaví celá rodina.

Úskalia Dixit: základnej hry vidíme v tom, že sa pomerne rýchlo ohriate, pokiaľ ju budete hrať pravidelne, takže jej prvotné kúzlo zmizne. Našťastie existujú rozšírenie, takže množstvo kariet môžete rozmnožiť. Hru si pravdepodobne moc neužijú hráči, ktorí nemajú k umeleckému smeru príliš blízko a sú skôr analyticky zamerania.

Páči sa nám, že v tejto hre nehrá prím prvok náhody a v podstate ani stratégie. Víťazstvo závisí od schopnosti každého rozprávača vedieť vyvážiť opis tak, aby popisovaná karta nebola zrejmá na prvý dobrú, ale zároveň rozpoznateľná bola. Hra podporuje rozširovanie slovnej zásoby.

Graficky je hra veľmi originálne spracovaná, páči sa nám kompaktný hrací plán, ale po zvážení zábavnosti hry nám príde obstarávacia cena pomerne vysoká na to, že sa hra po chvíli ohriate a je potreba dokúpiť rozšírenie. Hra sa najlepšie hrá v 4-5 hráčoch. Ak vás bude viac, bude dlho trvať, než sa dostanete na rad v pomere tomu, ako dlho hra trvá. Hru nie je možné hrať podľa originálnych pravidiel v dvoch hráčoch, ale na internete je možné dohľadať alternatívne pravidlá pre tento počet hráčov.

Zistiť cenu

Mindok Krycí jména: Obrázky

Počet hráčov2-8
Odporúčaný vek10 rokov
Herná doba15 minút
Herná kategóriakooperatívná, párty hra

Na hru Krycie mená máme rozporuplné názory. Jej hraním sa dá stráviť príjemný večer, ale dokáže ho taky pekne otráviť.

Hra je geniálná vo svojej jednoduchosti, čo však môže byť aj jej slabosť. Po prečítaní pravidiel sme hru príliš nechápali. Výrazy ako agenti, špiónov a civilisti sme nedokázali ihneď po prečítaní priradiť k tomu, čo majú v hre zastupovať. Museli sme sa teda pozrieť na videonávod, ktorý nám pravidlá hry osvetlil oveľa lepšie a rýchlejšie. Zistili sme, že sú naozaj jednoduchá a hneď sme sa mohli pustiť do hry.

Pri hraní sa môžete dostať v podstate do troch typov situácií. Hru môžete buď ihneď vyhrať, alebo prehrať alebo si partiu užiť v adekvátnom čase. Ak váš tím označí políčko s nájomným vrahom, znamená to okamžitú smrť. Takže vyhral súper. Okamžite vyhrať môžete aj v momente, keď nájdete všetky hľadané slová. To je dosť častá situácia.

Slová sa nám zdajú pomerne jednoduchá, takže je veľká pravdepodobnosť, že si protihráč ani neškrtne. A to môže hru veľa otráviť. Veľmi tu záleží na kapitánoch tímu a jeho tímu ako celku. Máme za to, že ak nehráte vyložene s „hlúpymi“ ľuďmi, ľahko hru vyhráte.

Ale áno, môže sa stať, že niektoré slovo naozaj neuhádnete a ku hre sa dostane aj druhý tím. Najdôležitejšiu úlohu majú pri hraní kapitáni, ktorí musia dodržiavať pravidlá a naozaj sa oprostiť od nutkanie napovedať svojmu tímu. Skrátka je dôležité, aby si udržal svoj „poker face“. A ak si chcete hru naozaj užiť, mali by kapitáni voliť také nápovedy, z ktorých nebude hneď jasné o aké slovo alebo slová sa jedná.

Veľmi sa nám páči kompaktné balenie, takže si hru so sebou pokojne môžete vziať aj na cesty a v kufri vám nezaberie príliš veľa miesta. V krabici nájdete 16 kariet agentov v červenej a modrej farbe, 1 kartu dvojitého agenta, 7 kariet náhodných okoloidúcich, 1 kartu nájomného vraha, 200 kariet so 400 krycími menami, 40 kariet kľúčov, 1 stojan na karty, 1 presýpacie hodiny a 1 pravidlá hry . Vďaka 400 slovám a 40 kartám kľúčov sa hra len tak neohriatej, takže ak vás neodradia rýchly priebeh hry, rozhodne ju neuložíte do knižnice, kde sa na ňu bude leta prášiť. Ak by snáď hra nemala svieže tempo a hráči by príliš dlho premýšľali o označenie slov, môžete použiť ako „donucovacie prostriedok“ presýpacie hodiny, ktoré nemilosrdne meria čas, za ktorý musí tím označiť vybrané slová. Ovšem hodiny nie je nutné, podľa pravidiel, používať.

Hra je určite vhodná pre viacerých hráčov. Síce sa ich odporúča maximálny počet 8, ale pokojne vás môže hrať potrebné 16. Rozhodne je lepší viac ako menej. V malom počte môže byť hra trochu nudná, aj keď v pravidlách nájdete postup ako hrať napríklad len v 2 alebo 3 hráčoch.

Zistiť cenu

ADC Blackfire Dobble: Základní hra

Počet hráčov 2-8
Odporúčaný vek6 rokov
Herná doba5-10 minút
Herná kategóriapárty hra, detská hra

Pri prvom pohľade na túto hru si pravdepodobne každý dospelý hráč pomyslí, že je to skvelá hra pre deti, ale určite nerozmýšľa nad tým, že by si hranie užil aj on sám. A pritom …!

Túto hru môžeme označiť za absolútnu špičku pre spestrenie párty s priateľmi. A čo viac! Pohroužíte sa do nej aj vtedy, keď budete hrať so svojimi deťmi. Určite to všetci dobre poznáme, keď si ratolesti chcú zahrať „člobrdo“, nám sa veľmi nechce, ale urobíme to pre nich. Na Dobble sa však budete naozaj tešiť, a navyše si trúfneme povedať, že hranie medzi deťmi a dospelými bude naozaj vyrovnané. Možno, že sa dospelí hráči ocitnú tak trochu v „depke“, keď uvidí, ako je deti valcujú svojím briskním postrehom!

Srandu a napätie však zažijete, aj keď budete hrať so svojimi dospelými kamarátmi. Každý hráč hrá sám za seba, takže atmosféra hry je doslova natrieskaná rivalitou. My sme počas hry pociťovali, ako zrazu zapájame úplne inú časť mozgu a veľa sme sa pri tom zrelaxovali po pracovnom týždni. Aj ten najväčší odporca, ktorý tvrdil, že je to detinské, nakoniec hre podľahol a musel uznať, že je to naozaj zábava.

Hra sa určite len tak neohriatej. V balení nájdete 55 kariet s 50 symbolmi. Na každej karte je pritom 8 symbolov. Vašou úlohou je nájsť rovnaký symbol na vašej a stredovej (prípadne protihráčovho) karte. Veľké plus vidíme v tom, že táto jedna kartová hra zahŕňa 5 spôsobov, ako ju hrať. Vždy si teda môžete vybrať variant, na ktorú máte práve chuť.

Hra je rýchla a napínavá. Navyše trénuje postreh. Môžu ju hrať ako deti, tak seniori. Môže byť tiež skvelou pomôckou pri výučbe cudzieho jazyka. Vďaka kompaktnému balenia ju so sebou môžete vziať prakticky kamkoľvek a hrať ju kdekoľvek. Nie ste totiž obmedzeni žiadnym veľkým hracom plánom a nemusíte sa ani báť, že by ste postrácali figúrky. Pri zápale hry však môže dôjsť k pokrčenie kariet, keď chcete byť rýchlejší ako protihráč, alebo chcete kartu protihráčovi dať do ruky. Preto by nebolo od veci, keby karty boli vyrobené z tvrdšieho kartónu.

Skrátka môžeme povedať, že v jednoduchosti sa skrýva super hra!

Zistiť cenu

Ako postupovať pri výbere stolné hry

Pri výbere hry je dobré sa držať týchto pravidiel, ktoré vám v mnohých smeroch poradí a s výberom pomôžu. Zamerajte sa na to:

  • pre koho hru vyberáte,
  • v koľkých ľuďoch budete najčastejšie hrať,
  • s kým budete najčastejšie hrať,
  • aký typ hry a aká náročnosť bude najvhodnejší,
  • koľko času ste ochotní hraním stráviť.

1. Pre koho hru vyberám

Ak hru vyberáte pre seba, strávite nad tým oveľa menej času, viete totiž, aký typ vás baví a čomu naopak na chuť neprídete.

Ak však vyberáte hru ako darček pre niekoho iného, ​​napr .: deti, kamarátov, partnera, bude vám tento úkon trvať zrejme o niečo dlhšie. Je dobré sa zamyslieť nad tým, čo danú osobu najviac baví, alebo na čom si v súčasnej dobe „ulietava“. Školáka, ktorého baví autá, iste poteší závodná hra. Dievčatko v materskej škôlke zaujmú roztomilé zvieratká. Dospelákov môže baviť sci-fi, fantasy alebo histórie. Výber hier a tém je naozaj nepreberný. Pri výbere však tiež zohľadnite to, aby hra bavila aj ostatných hráčov. Ťažko uspejete s hrou, ktorú síce obdarovaná osoba bude zbožňovať, ale pretože je určená pre 2 a viac hráčov nebude si ju mať s kým zahrať.

Dobre sa tiež zamyslite nad mierou interakcie. Niekomu môže skôr vyhovovať, keď môže protihráčom škodiť, iný sa tomuto motívu vyhýba a uprednostňuje skôr tímovú spoluprácu, v tomto okamihu je vhodné voliť niektorú z kooperatívnych hier.

Rozhodne nezabúdajte na vek hráčov a odporúčania, ktoré nájdete napísané na krabici. Ak však viete, že doma máte vyspelejší dieťatko, môžete zvoliť aj inú vekovú hranicu. Veľkou mierou sa na tomto faktora podpisujú tiež skúsenosti osoby s predchádzajúcimi hrami.

Všeobecne môžeme povedať, že stolové hry pre najmenších by mali mať veľmi jednoduché pravidlá, ktorá deti ľahko pochopia a tiež farebné prevedenie, aby ich hra zaujala hneď na prvý pohľad. Hra by mala rozvíjať intelektuálne i fyzické vlastnosti.

Stolné hry pre deti školského veku už vyberajte podľa toho, čo je aktuálne zaujíma a baví a tiež podľa odporúčaného veku.

2. V koľkých ľuďoch budete najčastejšie hrať

Počet hráčov ovplyvňuje typ hry, ktorý vyberiete. Stolná hra pre dvoch hráčov má svoje špecifiká, rovnako ako hra pre 2 až 6 hráčov. Hry pre viac hráčov si najlepšie užijete práve vo viac hráčoch, než len v dvoch.

3. S kým budete najčastejšie hrať

Znalosti a skúsenosti ostatných hráčov s inými hrami sa veľkou mierou podieľajú na výbere správnej spoločenské stolové hry. Ak budete hrať sa začiatočníkov alebo ľuďmi, ktorí si chcú len „oddýchnuť“ a nenamáhať mozog chápaním zložitých pravidiel a postupov, vyberte skôr hry pre pobavenie, do spoločnosti a hry určené na párty. Pokiaľ sú však vaši spoluhráči ostrieľanými matadorov v logických a strategických hrách, pokojne vyberte niečo ťažšieho.

4. Náročnosť a typ hry

Tento bod v podstate obsahuje body predchádzajúce. Aby ste vybrali tú najlepšiu stolný hru, ujasnite si, či má hra len pobaviť a byť spestrením večierku s priateľmi a či ide skôr o spoločnú zábavu a nie výsledok, alebo bude vyžadovaná skôr sofistikovanejšie hra, u ktorej je potrebné premýšľať. Rozhodne nesmieme zabudnúť spomenúť dôležitý termín, a to podiel náhodou V hre. U rodinných hier je podiel náhody vyššia, takže môže vyhrať aj výrazne mladší súper. U strategickej hry je miera náhody sotva citeľná.

5. Koľko času ste ochotní hraním stráviť

Väčšinu rodinných hier odohráte približne za 60 minút, čo sa nám javí ako únosná miera pre pobavenie a udržanie pozornosti. Rýchle hry sú jednoduché na vysvetlenie, zaberú zhruba 20 minút a môžete nimi vyplniť potrebné chvíľu voľného času. Ak však nie ste limitovaní časom a hranie je pre vás pôžitok, môžete vyberať z hier, ktoré trvajú 90 minút až niekoľko hodín. S tým sa spája aj zdĺhavejšie a zložitejšie pravidlá.

Všeobecné delenie stolových hier

  • abstraktné
    moderné

1. Abstraktné doskové hry

Abstraktné doskové hry môžeme chápať ako klasické stolové hry. Sú veľmi špecifické a spravidla sú určené pre dvoch hráčov, pretože tu nehrozí, že by sa mohol niekto s niekým spiknout. Hráči hru môžu ovplyvniť vopred premyslenú taktikou, predvídavosti a logikou. Hry ponúkajú obrovskú variabilitu a väčšinou sú zamerané na estetiku (teda výsledné tvary a obrazce rôznych farieb), väčšinou postrádajú tému.

Náhoda tu hrá len pramalú úlohu a mnohokrát nie je vôbec prítomná. Abstraktné hry sú založené na vzájomnej polohe kameňov hráčov na hracej doske. Medzi skupinu týchto hier sa radí tradičnej čínskej hry, ale aj šach, japonská stolová hra Go, a hlavne Project GIPF.

2. Moderné doskové hry

Moderné stolové hry vznikli v Nemecku a sú najčastejšie koncipované pre 2 – 6 hráčov. Príbeh hier vychádza z historických, ale aj súčasných situácií. Herný postupy často kopírujú postupy, ktoré by ste vykonali aj v reálnom živote, ste obklopení príbehom a niekedy tiež zápletkou. Všetko je zasadené do konkrétneho prostredia. Princíp náhody tu hrá len veľmi malú rolu.

Prvok náhody

Prvok náhody je v moderných stolových hral veľmi dobre rozložený. Ak je jej veľa, nezáleží na schopnostiach hráčov (na príklad stolová hra pre deti Človeče nehnevaj sa), takže aj cez to, že zo seba pri hraní vydajú maximum, nezvíťazí, pretože náhoda „hrala do kariet“ slabšiemu hráčovi s väčším šťastím. To isté však platí aj obrátene. Ak hráme hru, ktorá neobsahuje žiadny prvok náhody (napr. šach), je jasné, že zvíťazí ten hráč, ktorý je silnejší. Oba dva extrémy vedú k frustrácii hráčov a na pravdepodobnosť, že už sa k hre nevráti.

Vďaka optimálnemu rozloženiu náhody v moderných stolových hrách bude síce častejšie vyhrávať hráč s lepšími schopnosťami, ale čas od času sa stane, že víťazom bude hráč slabší.

Interakcie

Tento typ hier je obľúbený najmä pre svoju interakciu medzi hráčmi. Hráči spolu komunikujú, dohovárajú sa, obchodujú spolu a snažia sa vzájomne ovplyvňovať. Existujú tiež hry, pri ktorých nie je hovorení nutné, ale prítomnosť živého spoluhráča / protihráča áno.

Hry môžu byť rôzne dlhé, takže nie je výnimkou, keď sa stretnete s časovým intervalom 10 minút, ale aj dvoch hodín. Priemerne sa hrací čas pohybuje medzi 45-90 minútami. Veľkou výhodou je, že pri hraní hráči z hry nevypadávajú, takže nemusí čakať, kým ostatné dohrajú.

Pri prehre sa hráči nemusia cítiť poníženie, pretože sa väčšinou jedná o kolektívnej hru, kde sa niečo zbiera alebo buduje. Vyhráva ten, kto nazbieral alebo vybudoval najviac. Ide teda o „prehru“, pri ktorej sa nemusíte cítiť poníženie, a navyše vás prehra motivuje k premýšľaniu nad inou taktikou, ktorú môžete použiť nabudúce.

Veľkou výhodou je, že pri hraní týchto doskových hier nie je väčšinou nutná žiadna predchádzajúca znalosť. Učíte sa buď samotnou hrou, alebo prečítaním pravidiel, ktoré sú väčšinou jednoduché (ale nie je to pravidlom). Pri hraní toľko nezáleží na vedomostiach a inteligenciu, ale skôr na umenie komunikovať, strategicky myslieť, blafovať, obchodovať a okamžite reagovať na práve vzniknutú situáciu.

Základné typy hier

Typov hier je na trhu celý rad. Medzi dva základné patrí:

Kompetitívné hry

Týchto hier trh ponúka najviac. Princíp spočíva v tom, že každý hráč hrá sám za seba a len jeden z nich je víťazom.

Kooperatívné hry

Jedná sa o hry, v ktorých hrajú všetci hráči za jeden tím, a buď všetci vyhrajú, alebo prehrajú. Hráči hrajú proti mechanizmu hry.

Ak hľadáte kompromis medzi týmito dvoma pólmi, môžete zvoliť hry typu all-vs-1, keď jeden hráč predstavuje zlo a ostatní hráči sa ho snaží zničiť. Ďalším typom sú tímové hry, kedy proti sebe bojuje niekoľko tímov. Výhodou tejto hry je, že v rámci tímu nie je možné jednoznačne určiť, kto najviac prispel k víťazstvu, pretože sa na ňom podieľal celý tím. Rozhodnúť sa môžete aj pre hru so skrytými zradcovia, ktorí sú infiltrovaná do tímu, a cieľom hry je, aby ich zvyšok tímu odhalil. Existujú aj tzv. semi-kooperatívne hry, v ktorých hrajú hráči proti sebe, ale akonáhle situácia v hre zhustne, je potrebné, aby sa spojili a pracovali ako jeden tím. Existuje totiž aj taká varianta hry, kedy nevyhrá nikto.

Aký štýl hry pre mňa bude ten pravý

RPG hry

Voľný preklad názvu znamená „hra na hrdinov“ (role playing games) a s týmto typom sa stretnete aj v počítačovom svete. Najväčší dôraz sa kladie na hráčovo vžitie sa do postavy, vývoj danej postavy a tiež na role jednotlivých hráčov. Hráči hrajú podľa daných pravidiel ich fiktívnych postáv, ktoré sa niekedy označujú ako charaktery.

Sprievodcom hry je vybraný človek, ktorého neobmedzuje nič ako pravidlá, dohliada na pohyb i činy postáv a rozhoduje o následkoch, ktoré plynú z rokovania hráčov.

Môžete sa však stretnúť aj s variantom, kedy sprievodcom nie je len jeden človek, ale všetci hráči, ktorí u sporných situácií diskutujú a hlasujú.

RPG sú najmä o predstavivosti a fantáziu a môžu hráči ponúknuť veľmi silný zážitok, ktorý však závisí na jeho vcítenie sa do role. Dobre známou hrou, ktorá túto oblasť zastupuje je Dračí doupě.

Wargames

Vojnové hry patria do strategických hier, ktoré sú náročné na priestor na stole i herný čas. Hra môže pokojne trvať aj 8 hodín. Prečítanie a pochopenie pravidiel vám tiež zaberie veľa času, a to preto, že sa snaží čo najvernejšie simulovať skutočnosť. Často zahŕňajú najrôznejšie výnimky, na ktoré niekedy ani nemusí dôjsť. Vo vojnových hrách ide o to vyhrať nielen čiastkové bitky, ale aj celú vojnu. Musíte vedieť diplomaticky vyjednávať aj plánovať stratégie. Tento typ hier je obľúbený pre svoju komplexnosť, hĺbku a obsah. Ako príklad uvádzame hru The Manhattan Project.

Zberateľské kartové hry

Môžete ich nájsť pod označením CCG (Collectible card games) alebo TCG (trading card game). Jedná sa o hru s kartami, ktoré predstavujú postavy, miesta, predmety a udalosti hry. Každý z hráčov má svoj vlastný balíček kariet, ktorý zbiera tak, aby spolu karty čo najlepšie spolupracovali. Balíčky sa líši podľa toho, aký štýl hry preferujete, podľa toho aké karty ste dokázali nazbierať a aké balíky súperov chcete porážať.

Príbeh hry najčastejšie zodpovedá sci-fi alebo fantasy žánrom. Hra môže vychádzať z predlohy alebo je príbeh spísaný na mieru práve danej hre.

Ak hráči chcú s hrou začať, je potrebné si zaobstarať balíčky pre začiatočníkov, ktoré obsahujú návod, karty a ďalšie herné pomôcky. Ďalej sa už len dokupujú ďalšie balíčky s kartami, tzv. Booster. Karty sa delia na bežné, neobvyklé a vzácne. Vzácnosť kariet sa určuje podľa toho, koľko exemplárov bolo vytlačených z každého typu. Hráči si medzi so sebou karty vymieňajú alebo kupujú. Najznámejšie hrou tohto typu je hra Magic: The Gathering. Poznať budete tiež hry inšpirované Pánom prsteňov, Harrym Potterom alebo Pokémonov.

Strategické hry

Vyžadujú premyslenie každého kroku a ťahu. Všetkých hráčov, ktorí majú pocit, že sa k nim šťastena otáča chrbtom, iste poteší, že do hry vstupuje prvok náhody len pramálo, takže vývoj hry majú vo svojich rukách. Väčšinou sa hrá určitý počet kôl a víťazom je ten, ktorý na konci získal najviac bodov. Hráči počas partie nevypadávajú. Body zbierate za rôzne úkony, takže cesta k výhre nie je len jednostranná. Hra zvyčajne trvá do 90 minút. Celý tento opis zodpovedá hrám, ktorým sa hovorí Euro hry, ktoré vznikli v Nemecku.

Stretnúť sa môžete aj s pojmom Ameritrash, čo sú tiež strategické hry, ktoré však vznikli v Amerike a sú povedzme protikladom k Euro hrám. Na hru má veľký vplyv prvok náhody, hrací čas sa môže pohybovať v rozpätí od 3 hodín do 8 hodín a okrem víťaza nie je väčšinou možné určiť ďalšie poradie hráčov. Hráči môžu byť v priebehu hry úplne vyradení.

Strategické hry sú skôr hry pre dospelých, je však možné si zaobstarať aj rodinné hry, ktoré môžu hrať rodičia spoločne so svojimi deťmi. Stratégia v tomto type hier nie je tak náročná.

Rodinné stolné hry

Sú veľmi obľúbené najmä u hráčov, ktorí si chcú spestriť voľný čas, ale nechcú ho celý obetovať len hranie, väčšinou trvajú okolo hodiny. Tieto hry môžu hrať rodičia s deťmi, ktoré by mali mať viac ako 8 rokov (ale stretnete sa aj s hrami pre deti od 6 rokov). Téma býva nekonfliktný, ale aj tu je potrebné sa rozhodovať a hrať strategicky, avšak v oveľa menšom meradle ako u vyššie popísaných jer. Príkladom podarené rodinné hry sú Osadníci z Katanu.

Párty hry

Tento typ hier je určený predovšetkým pre pobavenie. Nemali by byť príliš zdĺhavé (ideálne hracia doba sa pohybuje od 30 minút do 60 minút) a mali by sa dať hrať aj v „podguráženom“ stave. Najčastejšie sa jedná o hry spojené s pantomímou, kreslením, koordináciou tela alebo hovorením. Medzi najznámejšie hry patria Aktivity, Alias ​​a podobne.

… niečo navyše

Existujú tiež stolové spoločenské hry, ktoré majú za úlohu trénovať určitú zručnosť hráčov.

  • Postrehové hry – hráči začínajú hrať súčasne a ide o to, kto z nich najrýchlejšie postrehne, že sa niečo z prvkov na stole stratilo. Potom majú nárok si vziať kartu. Ten, kto ich nazbieral najviac, vyhral. Ako zástupca uvádzame Dobble.
  • Pamäťové hry – u týchto hier je nevyhnutné, aby hráči mali dobrú krátkodobú pamäť a zapamätali si, kde daná vec ležala. Typickým príkladom môže byť klasicky známe Pexeso.
  • Hry na zručnosti – hráči musia vedieť prejaviť svoju šikovnosť v najrôznejšom vybalansovanie alebo stavanie do výšky a podobne. Ako zástupca uvádzame hru Jenga.
  • Znalostné hry – hráči sú odmeňovaní za všeobecný prehľad, ktorý majú v najrôznejších oblastiach. Zástupca hry, ktorá je postavená na dejepisných vedomostiach môže byť napríklad Timeline.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo