Ako vybrať dron

Radi by ste si kúpili dron za účelom robení unikátnych fotografií či videí, pretekanie alebo jednoducho pre radosť z lietania? Pomôžeme vám s orientáciou v širokej škále jednotlivých modelov, poradíme, na čo sa zamerať a ako vybrať dron presne pre vás.

Test dronov 2023

NázovCelkom
1.DJI Inspire 1Zistiť cenu
81%
2.DJI Mavic Air Fly More ComboZistiť cenu
78%
3.Yuneec Breeze 4KZistiť cenu
71%
4.Syma X5CZistiť cenu
40%

Parametre

NázovTypPočet vrtuľouMaximálna doba letu (minút)Dosah ovládača (m)Kapacita akumulátora (mAh)BatériaHmotnosť (g)Diaľkový ovládačOvládanie chytrým zariadením
1.DJI Inspire 1pre profesionálov41720004500Li-Pol3460ánoáno
2.DJI Mavic Air Fly More Combopre pokročilých418400023753x dobíjacie Li-Ion430ánoáno
3.Yuneec Breeze 4Kpre pokročilých4128011503x Li-Pol385áno (možno dokúpiť)áno
4.Syma X5Cpre začiatočníkov481505004x Li-Pol200ánonie

NázovKameraRozlíšenie kameryOnline prenosGPSKompasBarometerAkrobatický režim
1.DJI Inspire 1áno4Kánoánoánoánonie
2.DJI Mavic Air Fly More ComboánoUHDánoánoánoánonie
3.Yuneec Breeze 4KánoUHDánoánoánoánonie
4.Syma X5CánoHD readyánoánoánoánonie

Rozdelené do troch cenových kategórií, nech má porovnanie aspoň trochu zmysel. Hodnotenie je brané z pohľadu „obyčajného užívateľa“, takže rozdiel medzi dronem pre pokročilých a tým profi nie je extra zásadný

Pre pokročilých

DJI Mavic Air Fly More Combo

Typpre pokročilých
Počet vrtuľou4
Maximálna doba letu18 minút
Dosah ovládača4000 m
Kapacita akumulátora2375 mAh
Batéria3x dobíjacie Li-Ion
Hmotnosť430 g
Diaľkový ovládačáno
Ovládanie chytrým zariadenímáno
Kameraáno
Rozlíšenie kameryUHD
Online prenosáno
GPSáno
Kompasáno
Barometeráno
Akrobatický režimnie

Model DJI Mavic Air Fly More Combo už patrí do vyššej cenovej kategórie poloprofesionálnych dronov, čomu zodpovedá celkové spracovanie, veľmi dobré letové vlastnosti, špičková kamera a množstvo inteligentných leteckých režimov.

Z konštrukčného hľadiska sa jedná o veľmi kompaktnú skladaciu kvadrokoptéru, ktorá zaberie až prekvapivo málo miesta. To sa však žiaľ prejavilo na kratšie výdrži batérie (hoci výrobcovia sľubujú 21 minút, v praxi sme namerali približne 18 minút). Tiež dizajnovo stroj milo prekvapí a vyberať môžete dokonca z troch farieb horného krytu: čiernej, bielej a červenej.

Stroj je dodávaný s textilnou taškou, v ktorej sa ukrýva diaľkový ovládač, náhradné batérie, nabíjacie stanice, napájací adaptér, Power Bank adaptér, 6 vrtuľou, sada ochranných oblúkov, kryt stabilizátora, ovládacie kniple, káble pre pripojenie a samozrejme tiež obsiahly manuál. Táto taška je vynikajúca pre pohodlný transport drona a potrebného príslušenstva aj na dlhšie vzdialenosti (napríklad aj pri náročnejších turistike).

Ide o model, ktorý možno ovládať ako smartfónom a diaľkovým ovládačom, tak pomocou jednoduchých gest v šikovnom režime SmartCapture. V praxi ide o to, že prístroj sleduje vaše dlane – ak napríklad pohnete dlaňou doprava, dron ju poslušne nasleduje. Môžete ho tiež akoby „tlačiť“ alebo „ťahať“, selfie snímka zase zaobstaráte tak, že pomocou prstov vytvoríte symbol tzv. Víťazného „V“ a nahrávanie videa spustíte spojením palcom a ukazovákom do tvaru rámčeka.

Ak kapacita batérie klesne pod určitú percentuálnu hranicu (tú si možno nastaviť medzi 15 až 30%), ovládač túto skutočnosť oznámi hlasným pípaním. Nabíjanie batérií trvá približne 50 minút. Nepraktické je postupné nabíjanie, nemožno teda všetky batérie nabiť zároveň. Ovládač je možné nabíjať z USB portu počítača, prípadne z powerbanky. Samotný dron však takto nabíjať nedá, čo je veľká škoda.

Pre sprevádzkovanie je potrebné stiahnuť do svojho smartfónu aplikáciu DJI GO 4, tá automaticky zapne začiatočnícky režim (Beginner mode), v ktorom dron lieta pomalšie a nevzdiali sa od ovládača viac ako na 30 metrov. Pokiaľ je tento dron váš prvý, odporúčame vám nechať nejakú dobu tento mód zapnutý.

Aj napriek tomu, že Mavic Air Fly More Combo rozhodne patrí medzi malé drony, lieta sa s ním veľmi príjemne a vo vzduchu je stabilný aj pri silnejších nárazoch vetra. A vďaka tříosému gimbalu nezaznamenáte tras či iné negatívne javy ani na urobenom videozáznamu. Detekcia prekážok doznala tiež mnohých vylepšení a ochráni stroj dokonca aj pri lete pospiatky.

Dosah sa (podobne ako u ostatných modelov) odvíja od použitého ovládacieho zariadenia. Ak zvolíte ovládanie pomocou smartfónu, signál je limitovaný hranicou 80 metrov, pri použití originálneho ovládača však môžete dosiahnuť až neuveriteľných 4 000 metrov.

Pri testovaní však dochádzalo k občasným výpadkom spojenia medzi ovládačom a dronom, a to bez zjavných dôvodov. Niekoľkokrát sme zaznamenali ako výpadky obrazu, tak aj prerušenie celkového spojenia (aj vo vzdialenosti iba 200 metrov). V rovnom teréne sa nám podarilo dron naviesť pomerne bez problémov späť, v členitejšie krajine by však podobná snaha mohla byť veľmi riskantné.

Ovšem natáčania videa je s týmto modelom skutočným pôžitkom. Ako jeden z mála vo Full HD rozlíšení zvláda 120 snímok za sekundu, čo oceníte predovšetkým pri natáčaní najrôznejších športových udalostí. Samozrejmosťou je 4K video, RAW formát, zabudovaná 8 GB pamäť či okamžité zdieľanie urobených súborov na sociálnych sieťach.

Záverom môžeme povedať, že hoci možno modelu DJI Mavic Air Fly More Combo vytknúť niekoľko drobností, celkovo sa jedná o veľmi vydarený stroj. Ak sa preto obzeráte po kvalitnej koptéře, ktorá vám zaručí ako vynikajúce snímky, tak pôžitok z letu, určite pri voľbe tohto stroja nesiahnete vedľa.

Zistiť cenu

Yuneec Breeze 4K

Typpre pokročilých
Počet vrtuľou4
Maximálna doba letu12 minút
Dosah ovládača80 m
Kapacita akumulátora1150 mAh
Batéria3x Li-Pol
Hmotnosť385 g
Diaľkový ovládačáno (možno dokúpiť)
Ovládanie chytrým zariadenímáno
Kameraáno
Rozlíšenie kameryUHD
Online prenosáno
GPSáno
Kompasáno
Barometeráno
Akrobatický režimnie

Jedná sa o selfie kvadrokoptéru vybavenú kamerou s ultra HD rozlíšením, GPS a šiestich inteligentnými letovými režimy. V základnom vybavení nájdete akumulátor Li-Pol, nabíjačku, plastový prepravný box a sadu ochranných oblúkov a náhradných vrtuľových listov. Diaľkový ovládač nie je súčasťou balenia, pretože tento model je primárne určený na ovládanie pomocou iOS alebo Android mobilnom zariadení (smartphonu či tabletu), ktoré má nainštalovanú aplikáciu Breeze Cam (ktorá je zdarma na stiahnutie na webových stránkach Yuneec).

Keďže je Yuneec Breeze 4K stroj určený primárne pre natáčanie a robenie snímok, odporúčame vám zvoliť mobilné zariadenia s čo najväčšou uhlopriečkou a rozlíšením displeja. Ak by ste však predsa len dávali prednosť diaľkovému ovládaču, možno ho dodatočne dokúpiť.

Medzi základné prednosti tohto modelu patrí doslova vreckové rozmery (196 × 196 × 65 mm), pretože vrtuľa i nohy možno bez problémov zložiť. Samozrejmosťou sú ochranné kryty vrtúľ a bezpečnosť zaisťujú tiež optický pohybový a infračervený pozičné senzor, ktoré dokážu zabezpečiť stabilnú pozíciu Drone všade tam, kde nie je možné použiť GPS signál. Medzi ďalšie funkcie patrí kompas, výškomer, tlakomer či Šestiosé gyroskop a optická stabilizácia obrazu.

Pravdou je, že Yuneec Breeze 4K je primárne určený pre fanúšikov sociálnych sietí, poťažmo začiatočníkov, ktorí nemajú s lietaním žiadne skúsenosti. Z tohto dôvodu je ovládanie veľmi jednoduché, a to aj vďaka šiestich automatickým letovým režimom: Selfie, Orbit, Journey, Follow me, Return to Home a Pilot (ktorý ako jediný funguje aj bez signálu GPS).

Veľkou výhodou je, že keď sa vám vybije batéria počas letu (čo sa môže ľahko stať, pretože prístroj vo vzduchu vydrží maximálne 12 minút), sa dron automaticky vráti na miesto, na ktorom sa práve nachádzate.

Pri testovaní sme však zistili, že dosah WiFi signálu kolíše a občas úplne vypadáva. Podobne tiež režim Follow me nefungoval vždy na sto percent. Nemilo prekvapil tiež dosah necelých 80 metrov, ktorý však s ohľadom na primárne zameranie prístroja nie je nijako obmedzujúce. Rýchlosť letu je tiež nižšia ako u podobných modelov.

Pochváliť však musíme kameru, ktorej kvality možno porovnávať aj s dvojnásobne väčšími drony. Umožňuje zvoliť medzi najnižšou kvalitou v HD so stabilizáciou a obrazové frekvencii 60 fps, rozlíšením Full HD s digitálnou stabilizáciou obrazu či najvyššou kvalitou UHD (4K) pri frekvencii 30 fps bez stabilizácie.

Ak teda od drona očakávate predovšetkým kvalitný videozáznam či jedinečné zábery, vrelo vám tento model odporúčame. Ak však už máte skúsenosti s inými strojmi a ide vám tiež o pôžitok z lietania, porozhliadnite sa radšej niekde inde.

Zistiť cenu

Pre začiatočníkov

Syma X5C

Typpre začiatočníkov
Počet vrtuľou4
Maximálna doba letu8 minút
Dosah ovládača150 m
Kapacita akumulátora500 mAh
Batéria4x Li-Pol
Hmotnosť200 g
Diaľkový ovládačáno
Ovládanie chytrým zariadenímnie
Kameraáno
Rozlíšenie kameryHD ready
Online prenosáno
GPSáno
Kompasáno
Barometeráno
Akrobatický režimnie

Syma X5C patrí medzi vôbec najpredávanejšie modely v najnižšej cenovej kategórii. Konštrukčne je tento model riešený ako kvadrokoptéra typu „X“ sa jednosmernými motormi. Predáva sa len v bielej farbe.

Keďže sa jedná o dron vhodný predovšetkým pre začínajúcich používateľov, opäť sa v jeho prípade stretávame s označením RTF. Balenie okrem samotného drona obsahuje tiež pákový ovládač, USB čítačku micro SD kariet, USB nabíjačku, štyri kusy náhradných vrtuľou, skrutkovač a manuál. Dokúpiť stačí štyri klasické tužkové AA batérie, prípadne náhradné kryty vrtuľou.

Na jedno nabitie vydrží vo vzduchu približne 8 minút. Podobne ako predchádzajúci model pred úplným vybitím signalizuje blikaním LED diód, ktoré sú umiestnené po obvode tela drona. Táto svetelná signalizácia je bohužiaľ pri bežnom dennom svetle takmer neviditeľná, odporúčame preto kontrolovať čas radšej samostatne napríklad na mobilnom telefóne.

Veľmi negatívne tiež hodnotíme spôsob nabíjania pomocou USB. Nielenže nabíjanie jednej batérie trvá približne hodinu, ale často tiež dochádza k prebíjaniu batérií, čo výrazne skracuje ich životnosť. Je preto vhodné kontrolovať nabíjanie pomocou multimetra, alebo si radšej zakúpiť kvalitnejšie nabíjačku priamo do elektrickej siete.

Syma X5C sa pri lete veľmi ľahko ovláda a vo vzduchu je veľmi stabilný, a to vďaka elektronickému gyroskopu, ktorého prítomnosť nás v tejto cenovej kategórii veľmi milo prekvapila. Dobre tiež odoláva slabšiemu vetru, so silnejším vetrom si však príliš neporadí a je ťažké v takejto situácii udržať zamýšľaný smer letu (tento problém však býva u dronov z nižšej cenovej kategórie úplne bežný). Prekvapila nás aj vysoká odolnosť voči pádom a nárazom, čo však nemožno povedať o krytoch vrtuľou. Tie možno však našťastie veľmi ľahko vymeniť.

Hoci je model Syma X5C vybavený aj kamerou, ktorá umožňuje okrem nahrávania videa robiť aj fotografie. Pripadá nám však, že výrobcovia v tomto prípade uprednostnili všetky ostatné parametre a kamera slúži len ako akýsi doplnok navyše, od ktorého nemožno veľa očakávať. Kvalita nadobudnutého záznamu (hoci výrobca sľubuje HD rozlíšenie) nie je príliš vysoká (a to predovšetkým fotografií), čo je však možné od takto lacného modelu očakávať.

Naopak nás prekvapila možnosť nahrávať pri lete tiež audio (čo je u tak lacného stroja veľmi neobvyklé), avšak pre nízku kvalitu zvuku a hluk motorov, sa nám javí táto funkcia úplne zbytočná. V rámci testovania sme tiež zistili, že ak natáčate a vypnete dron skôr ako vypnete natáčanie na ovládači, súbory sa na SD kartu ani neuloží. To sa však nestane, ak sa koptéra proste vybije.

Veľmi kladne naopak hodnotíme vynikajúcu dostupnosť náhradných dielov a priaznivý pomer ceny a kvality. Z týchto dôvodov sa jedná o ideálny stroj pre všetkých menej náročných začiatočníkov, ktorí sa chcú hlavne baviť, a natáčanie videí pre nich nie je prioritou.

Zistiť cenu

Pre pokročilých

DJI Inspire 1

Typpre profesionálov
Počet vrtuľou4
Maximálna doba letu17 minút
Dosah ovládača2000 m
Kapacita akumulátora4500 mAh
BatériaLi-Pol
Hmotnosť3460 g
Diaľkový ovládačáno
Ovládanie chytrým zariadenímáno
Kameraáno
Rozlíšenie kamery4K
Online prenosáno
GPSáno
Kompasáno
Barometeráno
Akrobatický režimnie

Inspire 1 je profesionálna RTF kvadrokoptéra z najvyššej cenovej kategórie. Aj tento model je určený na snímanie videa a fotografií vo vynikajúcej kvalite predovšetkým pre komerčné účely.

Kvalitná uhlíková konštrukcia zaisťuje nízku hmotnosť a vysokú odolnosť stroja. Vo vzduchu vydrží tento model len 17 minút, dosah ovládanie je však až 2 km a maximálna rýchlosť letu sa vyšplhá na pomerne slušných 79 km / h.

Pri vzlete sa ramená a podvozok vysunú automaticky nahor (čoho možno docieliť aj manuálne), a vytvorí tak ničím nerušené zorné pole pre kameru, s ktorou je možné zaobstarať záber v okruhu 360 °. Stroj je vybavený aj trojosovým stabilizovaným gimbalom, ktorý zaisťuje plynulý a ničím nerušený pohyb kamery.

Zaobstarať môžete snímky v kvalite až 16 Mpx a video 4K. Ako je už zrejmé z názvu tohto modelu, video možno natáčať aj v bezstratové formáte RAW, ktorý je veľmi vhodný pre neskoršie úpravy. Negatívom tohto formátu sú však vysoké nároky na úložisko, dron je preto vybavený aj SSD diskom o veľkosti 512GB.

Ovládač Inspire 1 je konštruovaný tak, aby k nemu bolo možné pripojiť chytré zariadení. Po stiahnutí aplikácie DJI GO je možné v reálnom čase sledovať dianie pred kamerou či prevziať plnú kontrolu nad nastavením potrebných parametrov i letom samotným.

Tento model je tiež veľmi dobre uspôsobený pre indoorové lietania, kde väčšinou chýba signál GPS. Lietanie v týchto priestoroch je umožnené vďaka funkcii Vision Positioning System, ktorá namiesto GPS využíva ultrazvukových senzorov. Tento systém umožňuje tiež automatický návrat na miesto, z ktorého dron vzlietol, čo sa hodí najmä pri strate riadiaceho signálu či takmer vybitom akumulátore.

Zistili sme však, že Vision Positioning Systém horšie reaguje v nerovnom teréne a nad vodnou hladinou. Ak však nefunguje ani Vision Positioning Systém, prístroj využije na udržanie polohy aspoň barometrický výškomer a je stále schopný sa v poriadku vrátiť na miesto vzletu.

Ako mnohé iné aj tento model je vybavený automatickými režimami: Follow Me, Course Lock, Home Lock, Point of Interest a Waypoints. Užívateľsky veľmi príjemnou funkciou je zobrazenie hladiny zostávajúcej energie batérie na displeji ovládača spolu s orientačným výpočtom času, ktorý Drone zaberie cesta späť.

Veľmi kladne hodnotíme dva ovládače, ktoré sú súčasťou balenia. Pri aktivácii režimu Master / Slave jedna osoba riadi model a druhá ovláda kameru a gimbal. Pilot a operátor spolu môžu komunikovať v dosahu až 50 m pomocou bezdrôtového signálu. Ovládače vydrží v prevádzke až 4 hodiny a možno ich nabíjať bez vybratia batérií.

Jedná sa o kvalitný model, ktorý je okrem bežnejšieho outdoorového lietanie veľmi vhodný aj do väčších hál napríklad pre natáčanie najrôznejších športových udalostí. Hoci sa nejedná o najnovší model na trhu a svojou výdržou tiež príliš neoslní, môže ponúknuť veľmi dobrý pomer ceny a kvality vo svojej kategórii.

Zistiť cenu

Na čo sa pri výbere zamerať

Pred samotným výberom je vhodné si položiť otázku, koľko skúseností ste už ako piloti dronov (alebo tzv. kvadroptér) nazbierali – či ste úplní začiatočníci, ktorí si chcú zaobstarať svoj prvý stroj, alebo ste sa základy lietania už dobre oboznámení a chceli by ste sa posunúť na vyššiu úroveň?

Pre začiatočníkov

Ak patríte medzi úplných začiatočníkov a s dronom sa zatiaľ zoznamujete, rozhodne vám odporúčame zaobstarať si pre začiatok lacnejšie a menšie model. Hoci sa môže zdať ovládanie drona jednoduché, v skutočnosti vyžaduje určitú mieru skúseností.

Menšie modely s nižším počtom vrtuľou sa lepšie ovládajú a hodí sa pre trénovanie v interiéroch. Nižšia cena vás zase nebude tak mrzieť, ak v začiatkoch svoj stroj zničíte.

Pokiaľ chcete ako začiatočníci drón využívať predovšetkým pre snímanie videozáznamu z vtáčej perspektívy, odporúčame vám radšej najskôr zainvesntovat pár tisíc do jednoduchého modelu bez kamery. Tento typ dronov je totiž o poznanie ľahšie, lepšie sa s ním vo vzduchu manipuluje a ľahšie sa s ním naučíte základy lietania.

Lacné drony s kamerou navyše disponujú veľmi nekvalitným záznamom, sú ťažšie a kamera pochopiteľne tiež zbytočne skracuje výdrž batérie. Predpokladáme tiež, že trénovať budete najmä v krytých priestoroch, ktoré ponúkajú pre lietanie ideálne podmienky (pre snímanie však nie sú príliš atraktívne).

Naopak ako začiatočníka by vás malo zaujímať, či sú vrtule drona opatrené krytmi a aká je dostupnosť lacných náhradných dielov k vášmu modelu.

Pre stredne pokročilých

Patríte medzi stredne pokročilých používateľov, ktorí už s istotou ovládajú základy lietania? Ak áno, potom pre vás bude zásadnú si zodpovedať otázku, aký druh lietania vás najviac baví.

Jednotlivým typom dronov z hľadiska spôsobu použitia sa budeme venovať v nasledujúcej kapitole, každopádne vždy vyberajte tak, aby stroj maximálne vyhovoval vašim požiadavkám.

Väčšina drahších modelov tiež disponuje niekoľkými režimami ovládania. Ako stredne pokročilý používateľ si teda daný stroj najskôr môžete ohmatať v pomalšom režime, a potom bez problémov prejsť do rýchlejšieho.

Ani vy však nezabúdajte na kryty vrtúľ, dobrú odolnosť a ľahkú dostupnosť lacných náhradných dielov. Predpokladáme totiž, že bežne budete lietať vonku tiež za mierneho vetra, čo nebýva aj pre pokročilejšieho používateľa vždy jednoduché a ľahko môže dôjsť ku kolízii.

Pokúste sa tiež zachovať čo najnižšiu hmotnosť drona, vďaka tomu bude pri lete lepšie ovládateľný. A ak vás baví natáčania, zainvestovať môžete tiež do kvalitnejšieho modelu s kamerou.

Pre pokročilých

Pokročilí používatelia si už budú vyberať dron s konkrétnym zameraním. Tiež už nie je potrebné kupovať iba RTF sadu, ale možno si vyhrať so stavbou vlastného stroja. Samozrejmosťou je kvalitný vysielač, vďaka ktorému je možné nastaviť jednotlivé parametre a krivky, vysokokapacitné akumulátory či striedavé motory.

Ak navyše patríte medzi skutočných fajnšmekrov, predpokladáme, že nebudete chcieť vlastniť jeden dron „na všetko“, ale zaobstaráte si napríklad dva alebo tri pre rôzne použitie.

Typy dronov podľa použitia

Zjednodušene môžeme povedať, že bežný užívateľ si dron najčastejšie kupuje pre zábavu, možnosť robiť nezvyčajné zábery z vtáčej perspektívy alebo kvôli adrenalínu z pretekania. Drone však možno rozdeliť podľa hlavného spôsobu použitia ešte podrobnejšie na:

  • univerzálne
  • akrobatické
  • závodné
  • pre natáčanie a fotenie
  • pre zhotovovanie selfie

Univerzálné drony

Univerzálny dron by mal zvládať od všetkého trochu, v skutočnosti sa však jedná o prístroj, od ktorého nemožno očakávať stopercentný výkon v žiadnom ohľade. Vhodný je pre pokročilejších začiatočníkov, ktorí už zvládajú základy lietania a chcú spoznať jednotlivé možnosti, ktoré dron ponúka. Pri drahších dronov sa často stretneme s GPS, základné softvérovou výbavou a schopnosťou uniesť jednoduchú kameru.

Akrobatické drony

Stroje tohto typu sú vhodné pre všetkých, ktorí milujú vzdušnú akrobaciu. Vďaka prepínanie režimov 6G a 3D vie lietať tiež hore nohami. Režim 3D tiež nebýva stabilizovaný, preto máte úplnú slobodu. Najčastejšie diagonála je 500 mm, čo zaručuje dobrú stabilitu. Tento typ však samozrejme tiež vyžaduje vysokú mieru skúseností a zručnosti.

Závodné drony

Pretekárske drony sú veľmi obľúbenou kategóriou. Často sa jedná skôr o stavebnice, ktoré si môžete prispôsobiť podľa svojich potrieb. Veľmi dôležitým parametrom je rýchlosť a agilita. Hoci v skutočnosti nejde ani tak o rýchlosť (väčšina dronov lieta cez 140 km / h), ale najmä o mieru zrýchlenie.

Najčastejšie sa používajú stroje s diagonálou 250 mm. Typické pre závodné drony je tiež použitie integrovanej kamery FPV (First-Person-View), z ktorej je obraz v reálnom čase prenášaný do virtuálnych okuliarov, s ktorými možno dosiahnuť zážitku, ako by ste sedeli v kokpite daného stroja.

Drony určené pre natáčanie a fotenie

Ďalšou skupinou sú stroje primárne určené pre natáčanie a fotenie. V tejto kategórii sa tiež nachádza najviac modelov, je teda veľmi jednoduché siahnuť vedľa a zaobstarať si niečo, čo nakoniec nebude zodpovedať vašim požiadavkám.

Veľmi dôležitá je u týchto strojov samozrejme kamera a jej parametre. Kamera môže byť ako integrovaná, tak externé, ktorá sa pripevňuje na špeciálne stabilizovaný záves (tzv. Gimbal). Výhodou integrovanej kamery je skutočnosť, že býva lepšie prispôsobená pre použitie na drone. Externů kameru však zase môžete meniť podľa vašej potreby, prípadne ju použiť aj na zemi (čo však výnimočne umožňujú aj niektoré modely s kamerou integrovanou).

Drony vhodné pre zhotovovanie selfie

Poslednou kategóriou sú moderné lifestylové modely určené na zhotovovanie selfie, a to najmä na ťažko prístupných miestach (napr. skalná stena). Pri výbere tohto typu dbajte hlavne na kompatibilitu s vaším mobilným zariadením, cez ktoré sa prístroj veľmi často ovláda a na ktorého displeji sa zároveň zobrazuje náhľad z kamery. Dôležitá je tiež softvérová výbava a samozrejme tiež rozmery a hmotnosť. Keďže sa jedná o prístroj vhodný pre najrôznejšie outdoorové aktivity, na trhu možno nájsť dokonca aj skladacie dron.

Dalšie členenie

Rozdelenie dronov podľa počtu vrtuľou

Z konštrukčného hľadiska môžeme drony rozdeliť tiež podľa počtu vrtúľ, pričom je zrejmé, že počet rotorov má zásadný vplyv na letové vlastnosti daného stroja.

  • trikoptéry
  • kvadrokoptéry
  • hexakoptéry
  • oktokoptéry

Trikoptéry

Jedná sa o stroje s tromi vrtuľami. Výhodou tohto typu je vysoká miera obratnosti, nevýhodou je však nestabilita a výrazná náchylnosť k nárazom vetra. Kvôli nízkemu počtu rotorov tiež neunesú dodatočnú kameru, u tohto typu teda nemožno počítať s možnosťou natáčania či fotografovanie.

Trikoptéry preto nájdu svoje uplatnenie predovšetkým ako vynikajúci akrobatické stroje a sú vhodné aj pre technické lietanie.

Kvadrokoptéry

Kvadrokoptéry sú najpoužívanejším typom drona. Disponujú štyrmi vrtuľami, čo je ideálny počet pre univerzálnejšie využitie. Dokážu uniesť kameru a zároveň si zachovávajú pomerne vysokú mieru obratnosti, sú tiež odolnejšie voči nárazom vetra. Ideálne sú teda pre štandardné vonkajšie aj vnútorné využitie.

Hexakoptéry

Šesť vrtuľou síce uberá hexakoptérám na obratnosti, na druhú stranu sa však môžu pochváliť už veľmi dobrou odolnosťou voči nárazom vetra. Vysoká výkonnosť tiež umožňuje použitie ťažšie dodatočné kamery. Odporúčame ich preto pre všetkých, ktorí chcú dron využívať primárne pre účely natáčanie a fotografovanie.

Oktokoptéry

Oktokoptéry sú vďaka ôsmich vrtulím zo všetkých typov najstabilnejšie. Majú tiež najväčší ťah motora, čo ich predurčuje na nosenie veľmi ťažkých kamier. Sú tiež najodolnejšie voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, a možno s nimi vďaka tomu zaobstarať veľmi kvalitný záznam aj za silnejšieho vetra.

Osem vrtuľou tiež zaručuje, že ak sa vám jeden z rotorov vo vzduchu pokazí, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že sa vám so strojom podarí bezpečne pristáť.

Musíte u nich však počítať s výraznou neobratnosťou, neodporúčame preto s týmto typom dronov lietať vo vysoko členitom teréne.

Indoorové a outdoorové drony

Ďalším kritériom, podľa ktorého možno drony deliť, je prostredie, v ktorom budete najčastejšie lietať. Podľa neho sa tiež odvíja konštrukčné riešenie daných modelov a samozrejme aj ich cena.

Indoorové lietanie

Pre lietanie vo vnútri budov sú určené menšie a ľahšie drony, ktoré si vystačia s menej odolnou konštrukciou a minimom funkcií. Tiež obstarávacia cena je prirodzene nižšia. Využijú ich všetci začiatočníci a deti ako zaujímavú hračku.

Outdoorové lietanie

Pre vonkajšie lietanie je určená väčšina modelov. Disponujú väčšími rozmermi, odolnosťou a stabilitou ako indoorové. Štandardne ponúkajú tiež celý rad funkcií, akými môžu byť najmä GPS, automatická regulácia rýchlosti či potrebné schopnosť zmapovať terén.

Jedná sa o sofistikovanejšie prístroje s vyššou obstarávacou cenou, ktoré sú určené pre všetkých, ktorí to s lietaním myslia vážne.

Čo znamenajú skratky RTF, BNF, ARF

Pokiaľ s Drone ešte len začínate, určite ste si všimli alebo si všimnete, že u každého modelu sa bežne objavujú skratky RTF, BNF alebo ARF. Tieto skraty označujú, či je dron po zakúpení pripravený ihneď k letu, alebo je potrebné ho spárovať s mobilným zariadením, alebo dokonca ešte len zostaviť.

RTF – Ready to Fly

RTF v preklade znamená „pripravený k letu“, v praxi teda nejde o nič iné, než že z krabice vytiahnete stroj, ktorý je už kompletne zostavený a pripravený vzlietnuť. Tiež príslušenstvo väčšinou nie je potreba zháňať, všetko nájdete v balení. Jediné, na čo je potrebné myslieť, sú batérie, ktoré musíte nabiť alebo prípadne dokúpiť.

RTF modely sú ideálne pre všetkých začiatočníkov, ale aj pokročilých, ktorým ide primárne o lietanie.

BNF – Bind and Fly

Modely BNF ( „spárujte a leť“) sú väčšinou tiež kompletne zostavené, ale chýba im ovládač, ktorý je potreba buď dokúpiť alebo použiť kompatibilné zariadenie (najčastejšie smartphone či tablet), ktorým možno ovládač nahradiť. Dávajte však pozor, aby obe zariadenia boli skutočne vhodná pre vzájomné škárovanie.

Tento typ je vhodný pre tých, ktorí už vlastnia ovládač alebo chcú lietať s viacerými modelmi.

Väčšina modelov je dostupná ako v RTF variante, tak aj v BNF, čo je samozrejme oveľa praktickejšie a nelimituje vás to toľko pri výbere.

ARF – Almost Ready to Fly

Na rozdiel od dvoch vyššie uvedených, modely ARF ( „takmer pripravený k letu“, môžete sa stretnúť aj s označením „Kit“) sú určené výhradne pre pokročilých pilotov, ktorí majú záľubu v stavbe dronov. Tento typ totiž vyžaduje čiastočnú alebo úplnú montáž.

Zvyčajne sa jedná o časti modelu, ktoré je najskôr nutné kompletne zložiť a to od kostry až po motory. Treba počítať s tým, že v balení tiež často chýbajú dôležité komponenty (napríklad motory, radič a pod.), Ktoré je nutné dokúpiť zvlášť.

Do kategórie ARF spadá celý rad najrôznejších modelov, pri výbere preto odporúčame veľmi dôkladne prečítať všetky informácie k výrobku.

Dôležité parametre

  • kompatibilita
  • dosah diaľkového ovládania
  • rýchlosť
  • dĺžka letu
  • materiál
  • tvar
  • dostup
  • dolet
  • hmotnosť
  • počet vrtuľou
  • kryty vrtúľ

Kombatibilita

Predovšetkým, ak budete dron ovládať pomocou smartfónu či tabletu (a nie iba pomocou originálneho ovládača), dbajte vždy o to, aby spolu boli oba prístroje plne kompatibilné.

Dosah diaľkového ovládania

Dosah diaľkového ovládania je počet vrtuľou, pri ktorej je možné ešte stroj ovládať (tzn. Nedochádza k strate signálu). Najkratšom dosahom (cca 20 m) disponujú prístroje ovládané cez Wi-Fi alebo Bluetooth pomocou smartfónu či tabletu. Takýto dosah je v praxi využiteľný najmä pri lietanie v interiéroch.

Bežnejšie je rádiovo riadené ovládanie (odtiaľ veľmi časté označenie RC Drone), ktoré má dosah najčastejšie od 2 do 5 km.

Rýchlosť

Hoci často nie je maximálna dosiahnuteľná rýchlosť u konkrétnych modelov špecifikovaná, priemerná rýchlosť sa pohybuje okolo 30 km / h. U pretekárskych strojov sa situácia samozrejme líši – tie dosahujú rýchlosti i 100 km / h.

Hodnotu maximálnej dosiahnuteľnej rýchlosti ale okrem konštrukčného riešenia stroje ovplyvňuje aj rad ďalších faktorov, medzi ktoré patrí najmä dodatočné zaťaženie (napríklad pri použití externej kamery či krytov vrtuľou).

Všeobecne sa odporúča zhotovovať dronom s minimálnou rýchlosťou aspoň 15 km / h.

Dĺžka letu

Priemerne sa dron udrží vo vzduchu spravidla 10 až 30 minút. Výsledný čas samozrejme závisí nielen od typu zvolenej batérie, ale aj na rýchlosti a spôsobe letu, zaťaženie či daných poveternostných podmienkach.

Materiál

Drone sú najčastejšie vyrábané z plastu, duralu, karbónu alebo laminátu.

Plast

Plast sa používa pri výrobe trupu najlacnejších modelov. Medzi jeho pozitíva patrí nízka váha, čo sa priaznivo odrazí na rýchlosti a výdrži batérie. Je však veľmi krehký, preto nemožno počítať s vysokou odolnosťou proti pádom. Z tohto dôvodu vám odporúčame investovať do pevnejších materiálov.

Dural

Dural je pomerne lacný materiál, ktorý podobne ako plast vyniká ľahkosťou, ale na rozdiel od neho sa môžete spoľahnúť na lepšiu odolnosť a tvrdosť, vďaka ktorej vydrží ďaleko viac.

Karbón

Tento materiál umožňuje vyrobiť veľmi ľahkej konštrukcie, ktoré nachádzajú svoje uplatnenie predovšetkým u závodných dronov, kde je váha úplne zásadným kritériom. Medzi nevýhody karbónu však patrí vyššia cena a pomerne vysoká krehkosť. Pokiaľ chcete dron využívať k bežným aktivitám, potom karbón neodporúčame.

Laminát

Hoci je laminát ťažšie ako karbón, aj napriek tomu sa nejedná o najťažšie materiál využívaný na výrobu dronov. Medzi jeho vynikajúce vlastnosti patrí odolnosť voči nepriazni počasia aj prípadným pádom. Vďaka tvárnosti ho možno zase s trochou šikovnosti využiť aj na podomácky vyrábaným náhradným dielom. Jedná sa teda o jeden z lepších cenovo dostupných materiálov.

Môžete sa stretnúť s radom ďalších materiálov, prípadne ich kombináciami. Ak si však vyberiete model, ktorého konštrukcia je vyrobená z menej používaného materiálu, vždy si radšej overte, aké skúsenosti s ním majú ďalšie užívatelia.

Tvar

V súčasnosti dostupné modely možno podľa tvaru konštrukcie rozdeliť do dvoch základných kategórií:

  • X drony
  • H drony

X drony

S týmto typom konštrukčného riešenia sa stretnete najčastejšie. Pri pohľade zhora tvar stroje pripomína písmeno „X“. Jedná sa o jednoducho riešenú a ľahkú konštrukciu. Nevýhodou sú však dlhšie ramená, ktoré sú pri páde drona náchylnejšie na polámaniu.

H drony

H Drone svojím tvarom pripomínajú písmeno „H“, vďaka čomu sú pevnejšie a menej náchylné na rozbitie pri kolíziách. Ich konštrukčné riešenie je však omnoho zložitejšie ako u prvého typu.

Dostup

Podľa pravidiel, ktoré platia pre lietanie s dronom na Slovensku, vám postačí dostup do 300 metrov, u menších modelov je to potom iba 100 metrov.

Dolet

Keďže pre Slovensko platí aj zákaz lietania iba podľa obrazu kamery, povolený dolet bežne používaných dronov je daný vzdialenosťou, na ktorú pilot dovidí.

Hmotnosť

Maximálna povolená hmotnosť stroja, bez toho aby ste ho museli zaregistrovať, je stanovená na 20 kg.

Počet vrtuľou

Menej rotorov znamená vyššiu obratnosť stroja, ale menšiu odolnosť voči poveternostným vplyvom. Viac rotorov naopak zaručuje vyššiu odolnosť voči vetru a lepšiu stabilitu i ťah, vďaka čomu unesie väčšie zaťaženie (napr. kameru).

Kryty vrtuľou

Kryty vrtúľ sú nevyhnutné predovšetkým, ak budete lietať v interiéroch. Každopádne sú vhodné aj pre vonkajšie lietanie (najmä, ak sa v okolí vyskytuje viac ľudí).

Kamera

Pretože sú drony v súčasnosti využívané predovšetkým k natáčanie či fotografovanie za letu, venovali sme téme kamery samostatnú kapitolu.

Modeloch vybavených kamerou existuje veľké množstvo, od najlacnejších za niekoľko tisíc až po profesionálne RC drony s vynikajúcim UHD obrazom, stabilizátorom obrazu, GPS a množstvom ďalších užitočných funkcií. Tieto prístroje možno využiť vo vnútri aj mimo budov pre natáčanie najrôznejších športov, krajiny, vlastných športových výkonov či robení selfie z netradičných miest.

Drone s kamerou možno rozdeliť do dvoch skupín – na tie, ktoré majú kameru už vstavanou a na prístroje opatrené držiakom, tzv. Gimbal, ktorý je určený na zavesenie externej kamery.

Drony s vstavanou kamerou

Ak sa rozhodnete pre kameru, ktorá je zabudovaná priamo do tela drona, nebudete si musieť lámať hlavu s kompatibilitou oboch prístrojov a pritom budete mať istotu, že všetko bude fungovať tak, ako má. Túto variantu preto odporúčame všetkým začiatočníkom.

Za tento komfort si však tiež budete musieť priplatiť, pretože drony s vstavanou kamerou bývajú drahšie.

Drony s externou kamerou

Ak však vlastníte kvalitnú a ľahkú akčnú kameru, je pre vás ideálny model prispôsobený pre pripojenie externej kamery. Tieto outdoorové kamery však bývajú z dôvodu maximálnej odolnosti ťažšie ako do tela dronov zabudované prístroje. Je teda potrebné počítať s vyšším výkonom samotného drona alebo skrátenou dobou letu. Nespornou výhodou však je, že ich možno použiť v prípade potreby aj pre natáčanie na zemi.

Pri kúpe tohto typu si ale dávajte veľký pozor na vzájomnú kompatibilitu oboch prístrojov. Dbajte tiež na to, aby bol dron opatrený gimbal vhodným pre daný typ kamery. Ak tomu tak nie je, počítajte s tým, že si ho budete musieť dokúpiť.

Audiozáznam

Na rozdiel od robenie bežného videa, nie sú kamery používané na dronov spravidla prispôsobené na nahrávanie audiozáznamu. A to z jednoduchého dôvodu – vo výške nie je väčšinou počuť nič iné ako nárazy vetra a vysokofrekvenčné bzučanie rotorov. Nasnímaný záznam je preto často doplnený zvukovou stopou (napr. komentárom či hudbou) až dodatočne.

Ak by ste však aj napriek tomu chceli zaznamenať aj zvuk, na trhu možno nájsť modely, ktoré to umožňujú. Počítajte však s tým, že výber vhodného modelu v takomto prípade nebude tak ľahký.

Rozlíšenie kamery

Rozlíšenie je zrejme najdôležitejším technickým parametrom pri výbere kamery. Vždy voľte aspoň hodnotu 1 280 × 720 px (HD). Odporúčame vám však radšej 1 920 × 1 080 px (Full HD), musíte však počítať aj s vyššou cenou.

Najvyššej kvality obrazu však dosiahnete s rozlíšením 2 704 × 1 520 px (2,7 K), 3 840 × 2 160 px (UHD či 4K), alebo dokonca 5,2K. Kamery s najvyšším rozlíšením nájdete u dronov, ktoré sú určené pre profesionálne natáčanie, bežný užívateľ takéto rozlíšenie nevyužije.

Či už budete zháňať kameru s akýmkoľvek rozlíšením, vždy si overte (napr. z užívateľských recenzií) kvalitu samotnej kamery. Iba hodnota rozlíšenie totiž môže byť zavádzajúca a vždy je potrebné brať do úvahy aj iné parametre. Dôležitá je napríklad aj rýchlosť snímkov, u ktorej platí, že čím je vyššia, tým lepšie.

Mnoho kamier si tiež nedokáže poradiť so zlým osvetlením za letu, video potom môže byť roztrasené či rozostrené. Preto natáčajte predovšetkým za jasného počasia.

FPV kamera

Možno sa stretnúť aj s označením FPV kamera (First Person View). FPV je doplnkové snímacie zariadenie, ktorým možno doplniť niektoré drony, menej často sú ním priamo vybavené. Obraz z tejto kamery je prenášaný buď priamo k očiam pilota pomocou virtuálnych okuliarov, alebo na zobrazovacie zariadenie.

Termokamera

Na drony s termokamerou narazíte predovšetkým v profesionálnom segmente, ktorý sa orientuje na záchranné akcie, lokalizácie požiarov, ostrahu, najrôznejšie analýzy či napríklad prieskum terénu.

Jedná sa o vynikajúci ukážku toho, že Drone nie sú iba zábavnou hračkou, ale radí sa medzi praktické pomocníkov v mnohých odvetviach ľudskej činnosti.

Prenos videa

Väčšina modelov umožňuje prenos videozáznamu priamo na diaľkový ovládač, smartphone či tablet. Niektoré drony s kamerou však ponúkajú dokonca priamy online prenos a zdieľanie obrazu pomocou WiFi v reálnom čase (na YouTube alebo Facebook Live). Ovládanie funguje pomocou chytrých zariadení a príslušnej aplikácie. Nevýhodou je pomerne nízky dosah signálu, nemožno teda natáčať na väčšie vzdialenosti.

Drone, ktoré môžete kúpiť rádovo za desaťtisíce, však môžu disponovať špeciálnymi linkami pre prenos obrazu. Dosah signálu je v ich prípade niekoľkonásobne väčší.

Gimbal

Ako už bolo spomenuté vyššie, aby ste u dronov s kamerou docielili kvalitného obrazu, nezaobídete sa bez tzv. gimbalu. Jedná sa o závesné zariadenie, ktoré kameru stabilizuje v niekoľkých osiach, a to nezávisle od aktuálneho náklonu drona. Ďalšou dôležitou funkciou gimbalu je schopnosť tlmiť vibrácie, čo oceníte predovšetkým pri silných nárazoch vetra.

Gimbal býva bežnou súčasťou výbavy väčšiny modelov, prípadne ho možno dokúpiť.

Pre dosiahnutie maximálnej kvality snímania, dbajte tiež na to, aby mala kamera možnosť aktívnej optickej stabilizácie obrazu.

Batérie

Pri výbere sa oplatí venovať pozornosť tiež vhodným batériám do Drone, a to najmä ich kapacitu, ktorá je zásadná pre dĺžku samotného letu. Menej dôležitý je daný typ.

Kapacita batérií

Medzi kľúčové parametre pri výbere drona patrí výdrž batérií. Vždy počítajte s tým, že výrobcom udávaný čas platí pre bezvetrie a obyčajnou levitáciu, reálna výdrž batérie je vždy nižšia.

Lacnejšie modely sa udrží vo vzduchu okolo 7 minút, tie drahšie však môžu na jedno nabitie lietať až 20 minút. Naraziť možno ale aj na stroje, ktoré môžu lietať cez hodinu. Medzi ich nevýhody však patrí nižšia nosnosť, pretože každých niekoľko gramov navyše znamená vyššiu spotrebu energie.

Podobný vplyv na výdrž batérie má okrem hmotnosti drona tiež štýl letu (plynulý pohyb za dobrých veterných podmienok šetrí kapacitu batérie ďaleko viac než rokov plný akrobatických manévrov za veterného počasia).

Odporúčame tiež zakúpiť viac náhradných batérií. Je totiž lepšie mať v zálohe ďalší zdroj energie, než byť závislí na jedinej batériu, ktorú treba neustále nabíjať.

Typ batérií

Do dronov sa najčastejšie používajú dva typy batérií: Li-Ion a Li-Pol. Hoci medzi týmito dvoma batériami nájdeme rozdiely, v skutočnosti ani s jednou z nich nešliapnete vedľa. Pre poriadok ale uvádzame krátky prehľad základných charakteristík:

Li-Ion

Ak siahnete po lítium-iónových batériách, nebudete ich musieť pred každým nabíjaním úplne vybiť. V porovnaní s Li-Pol batériami sú lacnejšie a netrpia tak vysokou mierou samovybíjanie.

Ľahšie sa ale opotrebuje (a to aj v prípade, že ich nepoužívate, kvôli vysokej reaktívnosti lítia sa totiž článok sám od seba rozkladá). A po cca 300 až 500 nabíjacích cykloch kapacita týchto batérií klesá. Tiež ak budete chcieť nabíjať len chvíľu, batérie sa opotrebuje rovnako, ako by ste nabíjali celý cyklus. Horšie tiež funguje v extrémnych teplotách.

Li-Pol

Lítium-polymérové ​​batérie majú tú výhodu, že sa vyrábajú vo veľmi tenkom a plochom prevedení, váži teda menej ako Li-Ion batéria. Aj tento typ môžete nabíjať pri neúplnom vybití a lepšie znáša teploty pod bodom mrazu. Časom však stráca kapacitu o niečo málo rýchlejšie ako lítium-iónové batérie a sú aj o niečo drahšie.

Užitočné funkcie

Predovšetkým u drahších modelov sa možno stretnúť s radom užitočných funkcií, medzi ktoré patria najmä:

GPS

Hoci sú modely so zabudovaným GPS podstatne drahšie, rozhodne sa do tejto výbavy oplatí investovať. Nielenže sa s nimi lieta oveľa ľahšie (čo sa hodí predovšetkým začiatočníkom), ale užívateľovi ponúkajú aj rad užitočných doplnkových funkcií (napr. najrôznejšie inteligentné letové režimy, kompas a ďalšie).

Bez GPS nájdeme buď lacné modely, s ktorými väčšinou nedá letieť príliš ďaleko (a využijú je predovšetkým deti a úplní začiatočníci), alebo stroje určené pre indoorové lietanie či prípadne aj závodné drony, pri ktorých je funkcia satelitná navigácia nadbytočná.

Letové režimy

U väčšiny dronov sa stretneme s tromi základnými letovými režimy: automatickým, manuálnym a režimom, pri ktorom sa stroj vznáša na mieste. Automatické režimy sú predprogramované módy, ktoré fungujú pomocou GPS. Medzi základné z nich patria:

Follow me

Ak aktivujete tento režim, dron je schopný vás automaticky nasledovať, bez toho aby ste ho museli ovládať (ak sa napríklad pohnete o dva kroky doprava, stroj vás v rovnakej trajektóriu nasleduje). Jedná sa o veľmi obľúbenou funkciu napríklad medzi športovcami.

Musíte však dávať pozor na možné prekážky v dráhe, po ktorej vás stroj sprevádza. Ideálne je preto skombinovať tento režim s funkciou, vďaka ktorej dron dokáže rozpoznať nerovnosti terénu či najrôznejšie prekážky a vyhnúť sa im alebo pred nimi zastaviť.

Point of interest

S touto funkciou bude stroj krúžiť okolo jedného zadaného bodu (napr. určitého atraktívneho miesta), vďaka čomu ho preskúma či zdokumentuje zo všetkých uhlov.

Watch me

Ide o podobný systém, pri ktorom je ale z rôznych uhlov pozorovaný iba človek, ktorý drží ovládač.

Return home

Ak je stroj vybavený touto funkciou, pomocou jediného tlačidla je možné sa s ním vrátiť na miesto, odkiaľ vzlietol.

Home lock

Opäť sa jedná o podobnú funkciu, pri ktorej aktivácii sa však dron nevracia na miesto vzletu, ale na miesto, kde sa aktuálne vyskytuje pilot s ovládačom.

Tlačidlo automatického návrate oceníte predovšetkým vtedy, ak sa vám prístroj stratí z dohľadu, pri strate signálu, slabej batérii alebo ak nad ním stratíte plnú kontrolu.

Hower mode

Táto funkcia stroji umožňuje voľne sa vznášať na určitom mieste.

Course lock

S touto funkciou môžete vopred určiť kurz, po ktorom má dron letieť.

Way points

Jedná sa o takmer totožný režim, pri ktorom sa dron pohybuje po určenej trase podľa záchytných bodov.

Journey

V tomto režime sa dron vznesie do určitej výšky, a potom sa k vám konštantnou rýchlosťou približuje. S touto funkciou môžete vytvoriť jedinečné selfie (napríklad z lezeckej steny či vodnej hladiny).

Geofencing

Ďalšou užitočnou vychytávkou je tzv. geofencing, ktorý vás chráni pred vletí do zakázaných zón (napr. v blízkosti letiska). Ak by ste sa strojom chceli vlietnuť do takej zóny, jednoducho sa pred ňou zastaví vo vzduchu. V prípade, že by ste chceli s prístrojom v zakázanej zóne vzlietnuť, nepodarí sa vám ho odlepiť od zeme.

Medzi ďalšie užitočné funkcie patrí kompas, výškomer, schopnosť doletieť na vopred stanovené súradnice, automaticky pristáť, ovládanie len pomocou manuálneho naklápania ovládača či ovládanie pomocou gest, v prípade, že v ruke nemôžete ovládač držať.

Existujú ale aj modely so zabudovaným núdzovým padákom. Ten je ideálny pre prípad nehody alebo zlyhanie batérie. Môžete tak predísť škodám na majetku alebo dokonca zdraviu, pokiaľ lietate v oblasti s väčším výskytom ľudí (napríklad na najrôznejších športových podujatiach).

Ovládanie

Každý dron je opatrený tzv. radičom, čo je vlastne počítač, ktorý okrem iného zodpovedá tiež za dobré letové vlastnosti (stabilitu, agilnosť a pod.). Radiče sú nastavené podľa typu daného stroja – napríklad ak sa jedná o závodné drony, celkom iste bude uprednostnená agilita.

Kvalita letových vlastností väčšinou rastie úmerne s cenou. Čím kvalitnejší je radič a čím viac senzorov pre rokov má, tým lepšie sa so strojom lieta.

Drone možné ovládať:

  • iba pomocou chytrého  zariadenia
  • iba pomocou diaľkového ovládača
  • pomocou inteligentného zariadenia i diaľkového ovládača
  • pomocou diaľkového ovládača a virtuálnych okuliarov

Chytré zariadenia

Predovšetkým lacnejšie modely je možné ovládať len pomocou inteligentného zariadenia (smartfónu či tabletu). To je veľmi praktické predovšetkým v prípade, že už vlastníte chytrý telefón alebo tablet a nechcete investovať do samostatného ovládača.

Myslite však na to, že pripojenie cez Wi-Fi alebo Bluetooth nemá taký dosah ako rádiový signál vysielaný ovládačom, budete tak môcť lietať na výrazne kratšie vzdialenosti (v rádoch pár desiatok metrov). Telefón vám tiež neponúkne tak širokú škálu možností ovládania ako je tomu u diaľkových ovládačov. Naviac tiež chýba hmatová odozva (necítite, čo stláčate), čo pilotovanie drona výrazne sťažuje.

Diaľkový ovládač

Ak nie ste majiteľom chytrého zariadenia, môžete vyberať medzi množstvom modelov, ktoré sú dodávané s klasickým diaľkovým ovládačom. Ten je nevyhnutný pre pokročilejšie lietanie, pretože vám zaistí ďaleko presnejšie a jednoduchšie ovládanie ako pripojený telefón či tablet.

Väčšina ovládačov disponuje dvomi analógovými páčkami, ktoré zaručujú aj príslušnú hmatovú odozvu. A vďaka rádiovému vysielanie možno s dronom komunikovať aj na vzdialenosť niekoľkých kilometrov.

Začiatočníci tiež ocenia tzv. bezhlavý režim (často sa možno stretnúť aj s anglickým Headless Mode) čo znamená, že ak stlačíte páčku ovládača doľava, dron sa bude z vášho pohľadu pohybovať daným smerom.

Niektoré drahšie modely sú vybavené tiež ovládačom s dotykovým displejom.

Chytré zariadenia i diaľkový ovládač

Najlepším riešením je diaľkový ovládač, ku ktorému je možné dodatočne pripojiť aj chytré zariadení. Tento typ ovládania umožňuje maximálne využiť pozitíva oboch technológií. V praxi to znamená, že samotné pilotovanie prebieha na ovládači, zatiaľ čo pripojené chytré zariadenie slúži na prenos videozáznamu či zobrazovania letových dát.

Virtuálne okuliare

Pri pilotovanie za pomocou virtuálnych okuliarov, ktoré sa používajú k prenosu záznamu z kamery drona, je nutné používať výhradne diaľkový ovládač. Ťažko by ste pri nasadených okuliaroch zvládli ovládať chytré zariadení.

Každopádne však majte na pamäti, že hoci sú virtuálne okuliare pre mnohých pilotov obrovským lákadlom, na Slovensku je zakázané lietať iba podľa záberov z kamery. Paradoxne by ste preto potrebovali ďalšieho človeka, ktorý by stroj pilotoval, zatiaľ čo vy by ste mu podľa záberov z kamery dávali príkazy, ako má letieť.

Cenové relácie dronov

Hoci sa jedná o pomerne mladú technológiu, existuje obrovské množstvo dronov v najrôznejšom cenovom rozpätí. Pre uľahčenie výberu uvádzame štyri základné cenovej kategórie a charakteristiky strojov, ktoré sa do nich radí:

  • do 400, –
  • do 800, –
  • do 2 000, –
  • nad 4 000, –

Kategórie do 400, –

V tejto cenovej relácii nájdeme najmä jednoduchá, často plastová zariadenie so základným vybavením. Väčšinou ide tiež o stroje, ktoré sú určené predovšetkým pre indoorové lietanie alebo lietanie za dobrých podmienok. Všeobecne platí, že disponujú minimom funkcií, horšie kamerou a nie príliš kvalitnými letovými vlastnosťami.

Najmenší a najjednoduchší drony pre zábavu môžete kúpiť už od pár desiatok euro. Vo vzduchu však vydrží len okolo 5 minút, maximálna vzdialenosť doletu je potom cca 50 metrov.

Približne okolo 50, – sa objavujú tiež stroje s kamerou, výsledný obraz u nich však často nedosahuje ani HD kvality a väčšinou býva roztrasený, keďže drony tejto kategórie postrádajú viacosé stabilizáciu. Nenájdeme tu ani žiadne pokročilé funkcie, avšak objavuje sa už jednoduchý diaľkový ovládač. Jedná sa teda stále skôr o detské hračky, ako regulárné drony v pravom slova zmysle.

Nad 80, – možno nájsť odolnejšie modely, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov a nadšencov, ktorí sa s lietaním chcú ešte len zoznámiť. Možno u nich nájsť už zjednodušené ovládanie pomocou automatických režimov.

Kategórie od 200, – je veľmi obľúbená. Všeobecne sa tu nachádzajú drony vhodné pre skúsenejších užívateľov, ktorí lietajú častejšie. Hodí sa ako pre vnútorné, tak pre vonkajšie použitie. Súčasťou býva tiež kamera, ktorá už dokáže zaobstarať relatívne kvalitný záznam. Stretávame sa tu tiež s väčším množstvom automatických režimov a pomerne dobrým manuálnym ovládaním.

Kategórie do 800, –

Zahŕňa solídne stroje, ktoré majú takmer vždy v základnej výbave obsiahnutú aj kameru či gimbal. Väčšinou je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača aj chytrého zariadení a tiež batérie sa môže pýšiť už pomerne slušnú výdržou. Štandardom býva obraz vo Full HD (prípadne vyššie) a viacosové stabilizácia obrazu. Možno u nich nájsť tiež niektoré užitočné funkcie (GPS, automatický návrat či barometer), to však nebýva vždy pravidlom.

Stále sa však jedná o prístroje určené pre zábavu.

Kategórie do 2 000, –

Zahŕňa poloprofesionálne drony s perfektnou výbavou, množstvom letových režimov, výborným výkonom motorov, vynikajúcim kamerovým systémom (so špičkovým rozlíšením až 4K) a dlhou výdržou batérie. Úplným štandardom je tiež množstvo doplnkových funkcií (GPS, živý náhľad obrazu či viacosé stabilizácia). Konštrukcia týchto modelov býva vyrobená z vysoko odolných a zároveň ľahkých materiálov.

Ovládanie či prípadná montáž týchto strojov však už vyžaduje skúsenosti, sú preto určené výhradne pre pokročilých pilotov.

Kategória nad 2 000 –

Tu je už reč o úplne profesionálnych strojoch, ktoré vo všetkých ohľadoch dosahujú špičkových výkonov. Niektoré modely tiež umožňujú ovládanie pomocou dvoch ovládačov, pričom jeden z nich ovláda letovú dráhu a druhý kameru. Vďaka tomu je možné získať vynikajúce zábery z akéhokoľvek smeru.

Najdrahšie segment (nad 4 000, -) potom umožňuje montáž drona na mieru, ten potom dokáže uniesť klasickú kameru či zrkadlovku. Tieto stroje sú výsadou prevažne filmových štúdií a profesionálnych spoločností.

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. Je problem s termoviznymi snimkami vyskovych domov. Dron by to mohol vyriesit. Musel by odniest bezpecne drahu termoviznu kameru. nepotrebuje velky dolet. Musi umoznit stabilnu polohu pre vyhotovenie termoviznych fotografii fasad. A na jedno nabitie by mal vydrazat nejaku dobu pozadovanu pre vyhotovenie fotografii. Funkcia nie zlozita – bezpecna navigacia do vysky trebars 20 az 40 m a zotrvanie vstabilnej polohe pocast fotografovania.

    dakujem za info ohladne odporucaneho vyrobku ajeho cene. Dost sa divim, ze ludia podnikajuci v oblasti termovizie sa este na tuto moznost nepytali. Alebo to je nemozne pouzit dron?

    Kovarova

    • Dobrý deň,

      letecká termovízia (či správnejšie letecká termografia) je už dnes celkom bežná a patrí medzi jedno z „pracovných“ využitie dronov.

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo