Ako vybrať e-cigaretu

Elektronická čiže e-cigareta sa pomaly stala súčasťou bežného života rovnako ako tá klasická. Väčšina ju vníma ako zdravšiu alternatívu, iní sa s jej pomocou snaží zbaviť fajčenia nadobro a mnohé ďalšie si e-cigareta získala svojimi typickými oblakmi pary a najmä absenciou zápachu. Dnes už trh ponúka nepreberné množstvo najrôznejších typov elektronických cigariet, výber preto vôbec nie je ľahká. Ak si neviete rady, akú e-cigaretu vybrať a ako sa zorientovať v najrôznejších parametroch, v nasledujúcom článku vám poradíme, na čo sa zamerať a ktorý typ nakoniec dokonale uspokojí vaše potreby.

Test e-cigariet 2023

NázovCelkom
1.ARAMAX PowerZistiť cenu
85%
2.SMOK Vape Pen 22Zistiť cenu
75%
3.JOYETECH eGo AIOZistiť cenu
75%
4.Joyetech eRoll MAC Vape Pen elektronická cigareta Zistiť cenu
75%
Recenzia
5.SMOK Vape Pen PlusZistiť cenu
70%

Parametry

NázovTyp prístrojaSpôsob fajčeniaKapacita batérie (mAh)Kapacita zásobníka (ml)Spôsob plneniaMaximálny výstupný výkon (W)Výstupné napätie (V)
1.ARAMAX Powermechanický modDL (priamo do pľúc)50005vrchný0,1455
2.SMOK Vape Pen 22mechanický modDL (priamo do pľúc)16502vrchný0,33,3-4,2
3.JOYETECH eGo AIOmechanický modDL (priamo do pľúc), MTL (z úst do pľúc)15002vrchný0,6
4.Joyetech eRoll MAC Vape Pen elektronická cigareta elektronická cigaretaMTL1800,55horné111,5
5.SMOK Vape Pen Plusmechanický modDL (priamo do pľúc)30004vrchný0,253,3-4,2
NázovNabíjanie pomocou USBNabíjanie zo zásuvkyIndikátor stavu batérieFunkcia pass-throughRegulácia vzduchu (Air Flow)Regulácia výkonu (napätie)Detská poistka
1.ARAMAX Poweránoáno (nutné dokúpiť)ánoánoánonieáno
2.SMOK Vape Pen 22ánoáno (nutné dokúpiť)ánoánonienienie
3.JOYETECH eGo AIOánoáno (nutné dokúpiť)ánoánoánonieáno
4.Joyetech eRoll MAC Vape Pen elektronická cigareta ánoánoánonieánonienie
5.SMOK Vape Pen Plusánoáno (nutné dokúpiť)ánoánonienienie
NázovVymeniteľná batériaDĺžka (mm)Priemer (mm)MateriálFarbaVhodné pre začiatočníkov
1.ARAMAX Powernie15028nerezová oceľ, skločiernaáno
2.SMOK Vape Pen 22nie11022nerezová oceľ, skločierna / striebornááno
3.JOYETECH eGo AIOnie11819nerezová oceľ, skločierna / strieborná / bieločervená / čiernobiela / čiernošedááno
4.Joyetech eRoll MAC Vape Pen elektronická cigareta nie1009,2kovčierna, červená, striebornááno
5.SMOK Vape Pen Plusnie118,424,5nerezová oceľ, skločierna / dúhová / striebornááno

SMOK Vape Pen 22

Typ prístrojamechanický mod
Spôsob fajčeniaDL (priamo do pľúc)
Kapacita batérie1650 mAh
Kapacita zásobníka2 ml
Regulácia vzduchu (Air Flow)nie
Vymeniteľná batérianie
Funkcia pass-througháno
Materiálnerezová oceľ, sklo
Farbačierna / strieborná

Vhodná náplň

Nasadenie Top Capu však musí samozrejme predchádzať naplneniu e-liquidom. Pre tento model odporúčame zvoliť ideálne pomer 70% VG ku 30% PG alebo 80% VG na 20% PG (tento pomer zaistí lepšie podanie chuti). Rozhodne neodporúčame ísť pod polovičnú pomer (50% VG a 50% PG). Nevhodný je tiež roztok 100% VG, pretože je príliš hustý, a mohlo by tak ľahko dôjsť k prepaľovaniu žhaviaca hlavy (vplyvom nedostatočného zvlhčenia).

Keďže e-cigareta Vape Pen 22 patrí medzi mody, je určená len pre priame poťahovanie do pľúc (tzv. DL štýl). Je potrebné mať na pamäti, že sa nejedná o spôsob fajčenia typický pre klasické cigarety, ale podobá sa skôr fajčenie vodnej fajky. Vzhľadom k tomu odporúčame zvoliť náplň o sile nikotínu maximálne 4 mg, lepšie však v rozmedzí 0-3 mg. Pri vyšších koncentráciách môže dochádzať k prepaľovaniu.

Zvyčajne sa v tomto type e-cigarety používajú tieto e-liquidy: Frutie, Dekang Cloud Line, prípadne Fuug Life, 13 Sins alebo Cosmic Fog.

Plnenie

Plnenie e-cigarety Vape Pen 22 je vykonávané zhora priamo do sklenenej nádržky. Pri plnení radšej nesiahajte na sklíčko, aby ste ich nechtiac nepovolili. V takom prípade by totiž začal e-liquid unikať. Doporučujeme preto držať e-cigaretu za spodnú časť, bez toho aby ste sa prstami dotýkali sklíčka. Pri opätovnom plnení tiež dávajte pozor na to, aby ste nepovolili závit žhaviaca hlavy, aj v tomto prípade by totiž došlo k úniku e-kvapaliny. Závity však tesní veľmi dobre, a ak nedôjde k nedostatočnému utiahnutiu, únik náplne nehrozí.

Absolútne nevyhnutné je pred prvým použitím nakvapkať e-liquid tiež priamo dovnútra žhaviaca hlavy (teda presnejšie na vatu). To sa vykonáva tak zhora, tak aj zo strán v miestach, kde sú otvory a kadiaľ vata presvitá. K zvlhčeniu použite približne 10 až 15 kvapiek, potom nechajte vatu úplne nasiaknuť (minimálne 5 minút). Ak by ste tento krok vynechali, došlo by pri prvom potiahnutí k spáleniu vaty, a tým k znehodnoteniu celej žhaviaca hlavy, ktorú by ste potom mohli rovno vyhodiť.

Hoci výrobca neudáva objem nádržky, podľa našich skúseností sa do nej zmestí približne 2 ml e-kvapaliny, a to samozrejme pri zachovaní medzery pre vzduchovú kapsu (vďaka čomu sa e-liquid dostáva lepšie ku žhaviaca spirálce). Spotreba náplne sa pri bežnom používaní môže dostať až na 10 ml / deň.

Všeobecne možno povedať, že plnenie modelu Vape Pen 22 je veľmi jednoduché až triviálne a zaberie skutočne minimum času.

Ovládanie

Ako už bolo povedané v úvode, Vape Pen 22 disponuje len jediným tlačidlom. Zapnutie a vypnutie sa vykonáva krátkym stlačením 5x po sebe, čo zároveň chráni proti samovoľnému zapnutiu e-cigarety napríklad vo vrecku či kabelke.

Jedná sa však o prístroj, u ktorého chýba pokročilé funkcie. Nie je možné regulovať teplotu či výkon (ten sa mení automaticky v závislosti na zvolenom odporu atomizeru). Dokonca nemožno meniť ani množstvo privádzaného vzduchu (tzv. Air Flow). Hoci prístroj disponuje dvoma otvormi pre nasávanie vzduchu, jedná sa o nemenné nastavenie.

Prístroj však disponuje radou ochrán: proti dlhému žhavenia (ak by ste držali tlačidlo žeravenia dlhšie ako 8 sekúnd, batérie sa automaticky deaktivuje), proti nízkemu napätiu (ak napätie klesne pod 3,3 V, prístroj sa vypne), proti prebitiu (po dosiahnutí plnej kapacity batérie, prístroj sám ukončí nabíjanie), proti otvorenému obvodu (pokiaľ nie je nasadená žhaviaca hlava alebo je zle dotiahnutá, prípadne je jej odpor mimo rozsahu 0,1-2,5 ohm, batérie sa deaktivuje), proti skratu (ak by mohlo dôjsť ku skratu žhaviaca hlavy, prístroj sa vypne).

Výdrž

E-cigareta Vape Pen 22 obsahuje batériu s kapacitou 1 650 mAh. Výdrž je závislá na spôsobe a frekvencii vapování. Bežnému užívateľovi vydrží približne pol dňa až jeden deň. Výhodou je, že sa dá vapovat tiež pri nabíjaní (tzv. Pass-trough), čo ocenia najmä tí, ktorí pracujú na počítači alebo často cestujú autom (e-cigaretu je možné nabíjať aj z autozapaľovača).

Štandardne sa batéria nabíja pomocou USB kábla (ktorý je súčasťou balenia) alebo adaptérom do zásuvky, ktorý je však potreba dokúpiť.

Po potiahnutí z ecigarette batérie vždy 4x zabliká a to v nadväznosti na stave kapacity batérie. Čím je batéria viac vybitá tým rýchlejšie dióda bliká. Ak klesne napätie batérie pod 3.3V, potom batérie 15x rýchlo zabliká na znamenie, že je nutné pripojiť batériu do nabíjačky.

Podsvietenie spínacieho tlačidla zároveň signalizuje zostávajúcu kapacitu batérie. LED dióda 4x zabliká pri každom potiahnutí. Ak bliká pomaly, znamená to, že kapacita batérie je dostačujúca. Čím viac vybitá batéria je, tým rýchlejšie dióda bliká. Akonáhle zabliká 15x rýchlo po sebe, batériu je potrebné čo najskôr dobiť. Tento signál však považujeme za nedostatočný, v praxi si to totiž často ani nevšimnete a to, že je batéria vybitá, zistíte až vo chvíli, keď sa e-cigareta sama vypne.

Nabíjanie signalizuje červeno svietiaca dióda pod USB portom. Po úplnom nabití batérie táto dióda zhasne.

Fajčiarsky zážitok

Keďže sa jedná o mechanický mod z All in One sady, očakávali sme väčší objem pár a slabšie chuťový zážitok, čo je pre tento typ elektronických cigariet typické. Model Vape Pen 22 nás však príjemne prekvapil.

Testovaný bol e-liquid 70% VP na 30% PG. Objem par bol viac než uspokojivý, chuť sa javila prekreslenejšie, než sme očakávali. Horšie však hodnotíme použitie Dual Core hlavy, u ktorej je všeobecne problém s tuhším DL ťahaním. Je teda nutné dbať o dostatočnú silu potiahnutí, ale neprehnať to do tej miery, aby nedošlo k spáleniu vaty. Občas sme zaznamenali tiež nedostatočné nasávaniu vaty e-liquidom.

Náustok bol v ústach príjemný a dobre tiež izoloval od tepla generovaného žhaviaca špirálkou. E-cigareta sa dobre drží a pohodlne ju schováte aj do vrecka od nohavíc či saka.

Zistiť cenu

ARAMAX Power

Typ prístrojamechanický mod
Spôsob fajčeniaDL (priamo do pľúc)
Kapacita batérie5000 mAh
Kapacita zásobníka5 ml
Regulácia vzduchu (Air Flow)áno
Vymeniteľná batérianie
Funkcia pass-througháno
Materiálnerezová oceľ, sklo
Farbačierna

Vhodná náplň

Plnenie prístroja Power je trochu komplikovanejšia, pretože horná časť obsahuje detskú poistku (je potreba tlačiť a skrutkovať zároveň), s ktorou sme pri každom otvorení trochu zápasili. Po odskrutkovaní Top Capu, naplníte tank e-liquidom podľa vlastného výberu. Ideálne však odporúčame voliť pomer minimálne 50% VG ku 50% PG, lepšie však 70% VG na 30% PG či 80% VG a 20% PG, a hoci to nie je ideálne, Power zvládne aj 100% VG (v takom prípade však dávajte pozor na prepaľovaniu žhaviaca hlavy).

Veľmi chválime výrobca za to, že umiestnil otvory pre prívod vzduchu do hornej časti prístroja. Vďaka tomu totiž nehrozí pretečeniu e-liquidu.

Power je e-cigareta určená len pre priame poťahovanie do pľúc (DL). Nejedná sa teda o štýl fajčení klasických cigariet (tento spôsob umožňujú elektronické cigarety MLT). Náplň preto voľte s maximálnym obsahom nikotínu do 6 mg. Podľa vyhlášky EÚ 37/2017 sb. tiež nesmie prístroje s tankom s objemom väčším ako 2 ml obsahovať nikotínové náplne.

Plnenie

Plnenie tohto modelu je jednoduché. Po odskrutkovaní hornej časti jednoducho naplníte nádržku zvolenú e-kvapalinou. Za týmto účelom nájdete v hornej časti dva otvory. Odporúčame vám nevyplniť všetok priestor, ale nechať v tanku trochu miesta. Tento trik umožní lepší prístup e-kvapaliny ku žhaviaca spirálce.

Keďže Power patrí medzi vysoko výkonné e-cigarety s nízkym odporom, spotreba e-liquidu je o niečo vyššia ako u iných modelov. Podľa našich skúseností je možné pri bežnej prevádzke za jeden deň vyfajčiť okolo 20 ml.

Ovládanie

Power patrí medzi modely, ktoré sa ovládajú iba jediným tlačidlom. To sa nachádza na tele prístroja a dajú sa veľmi ľahko nahmatať. Päť krátkych stiskov nasledujúcich po sebe prístroj zapne či vypne, jediný dlhé stlačenie aktivuje žeravenia hlavy a tvorbu pary.

Hoci Power patrí medzi drahšie modely, nemožno u neho nastavovať parametre (teplotu, výkon a pod.) Ani pokročilé funkcie. Disponuje iba možnosťou meniť množstvo privádzaného vzduchu (tzv. Air Flow). Podľa našich skúseností sa však bohužiaľ táto funkcia javí ako zbytočná. Ak otvoríte totiž otvory úplne, do prístroja je privádzané príliš veľa vzduchu, čo sa negatívne odrazí na chuti a objemu pary. Ideálne nastavenie (ktoré by podľa nášho názoru mohlo byť fixná) je otvorenie otvorov iba napoly. Tým docielite výraznejšej chuti a väčšieho objemu pary.

Výdrž

Práve kapacita integrovanej batérie 5 000 mAh je to, čo z e-cigaretu Power odlišuje od ostatných modelov na trhu. Jedná sa skutočne o výdrž obdivuhodnú. Kapacita batérie samozrejme závisí na frekvencii vapování, každopádne e-cigareta by vám mala vydržať jeden až dva dni. V praxi sa však bohužiaľ ukázalo, že reálna výdrž je bohužiaľ nižšia (približne jeden deň), čo je dané veľmi nízkym odporom žhaviaca hlavy (iba 0,14 ohm). Počítajte tiež s tým, že kapacita batérie postupom času klesá (za dva mesiace intenzívneho používania môže výdrž poklesnúť až na 2/3 pôvodnej hodnoty).

Nabíjať možné pomocou USB kábla (napríklad aj z autozapaľovača), prípadne pomocou adaptéra do zásuvky. Ten je však nutné dokúpiť zvlášť. Ocenili sme tiež možnosť fajčiť aj pri nabíjaní (tzv. Funkcia pass through).

Podsvietenie hlavného tlačidlá slúžia aj ako ukazovateľ stavu kapacity batérie. Ak svieti bielo, znamená to, že batéria je nabitá na 30% až 100%. Červené svetlo naopak upozorňuje na kapacitu nižší ako 30%, čo znamená, že je prístroj potrebné čo najskôr dobiť. Akonáhle sa e-cigareta úplne vybije, dá to najavo tak, že desaťkrát po sebe krátko zabliká.

Fajčiarsky zážitok

Čo sa týka kvality samotného fajčiarskeho zážitku, rozhodne Power radíme medzi nadpriemer. Veľmi nízky odpor a vysoký výkon zaručujú vysoký objem pár, čo sme očakávali. Prekvapila nás však jedinečne prekreslená chuť, v ktorej sa miešali všetky jemné tóny e-liquidu.

Vďaka hornému prívodu vzduchu (ktorým sa Power výrazne odlišuje od ostatných modelov) a veľké žhaviace hlave, je navyše, inhalované para chladnejšie, než je pre mody tohto typu obvyklé. Vďaka tomu je možné potiahnuť dlho a naplno si paru vychutnať. Nevýhodou chladné pary je menej výrazná chuť, čo sme však s prihliadnutím na pozitívam, ktoré tento spôsob konštrukcie prináša, radi oželeli.

E-cigareta sa veľmi dobre ovláda aj drží. Nevýhodou môže byť pre niekoho len väčšiu veľkosť.

Zistiť cenu

SmokTech Vape Pen Plus

Typ prístrojamechanický mod
Spôsob fajčeniaDL (priamo do pľúc)
Kapacita batérie3000 mAh
Kapacita zásobníka4 ml
Regulácia vzduchu (Air Flow)nie
Vymeniteľná batérianie
Funkcia pass-througháno
Materiálnerezová oceľ, sklo
Farbačierna / dúhová / strieborná

Vhodná náplň

Modelu Vape Pen Plus najviac vyhovujú náplne s pomerom VG a PG 70% na 30% alebo 60% ku 40%. Zásadne neodporúčame voliť pomer nižší ako polovičný (napr. 40% VG a 60% PG). Nevhodné sú tiež e-kvapaliny s pomerom 80% VG a 20% PG a vyšším až po 100% VG.

Ak v zariadení použijete vyššie odporúčanú koncentráciu náplne a tá vám preteká, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nejedná o chybne zvolený e-liquid, ale o nedostatočne utiahnutú žhaviaca hlavu a ostatné závity. Okrem pevného utiahnutie vám môže pomôcť tiež jemne natrieť tesnenie žhaviaca hlavy e-kvapalinou. Oba diely k sebe vďaka tomu lepšie priľnú.

Úplne zrejmú výhodou Vape Pen Plus je veľký objem tanku 4 ml. Podľa vyhlášky však nesmie byť tento typ e-cigariet používaný pre náplne obsahujúce nikotín.

Plnenie

Vape Pen Plus prišiel oproti predchádzajúcej verzii s novinkou a to dvoma otvormi v atomizeru. Plnenie je tak oveľa jednoduchšie ako tomu bolo pri modeli Vape Pen 22. Po odskrutkovaní náustku jednoducho nakvapkáte potrebné množstvo e-kvapaliny cez otvory priamo do sklenenej nádržky. Nehrozí pritom, že sa sklíčko uvoľní a náplň vytečie (čo sa mohlo ľahko stať pri modeli Vape Pen 22).

Odporúčame tiež neplniť tank až po vrchný okraj, ale nechať trochu miesta na vzduchovú kapsu, ktorá umožní lepšiu prísun e-liquidu ku žhaviaca spirálce.

Ovládanie

Ovládanie e-cigarety Vape Pen Plus je veľmi jednoduché. Používate k nemu totiž iba jediné tlačidlo, ktorým prístroj zapínate, vypínate alebo aktivujete žhaviaca hlavu. Spôsob ovládania je v zásade totožný ako u modelu Vape Pen 22.

Rozhodne u tohto modelu nepočítajte s nastavením teploty, výkonu alebo množstvo privádzaného vzduchu (tzv. Air Flow), čo nepoteší pokročilejšie e-fajčiarov. Na druhú stranu tým výrobcu vychádza v ústrety všetkým začiatočníkom a početnej skupine používateľov, ktorí si s nastavovaním nechcú robiť hlavu.

Výdrž

Jedným z dôvodov, prečo siahnuť práve po Vape Pen Plus je určite jej výdrž. Kapacita batérie dosahuje veľmi slušných 3 000 mAh. Aj pri častejšom vapování vám preto s prehľadom vydrží deň prevádzky.

Veľkou výhodou je tiež tzv. Funkcia pass through, vďaka ktorej možno fajčiť v priebehu nabíjania. Nabíjať možné pomocou USB alebo adaptéra do zásuvky, ktorý však nie je súčasťou balenia. Celková doba nabíjania je minimálne 3 hodiny.

Podobne ako Vape Pen 22, aj tento model postráda kvalitný indikátor stavu batérie a funguje na rovnakom princípe ako spomenutá predchádzajúce verzie (rýchlosť blikanie LED diódy určuje mieru vybitia batérie). Blikanie však máloktorý používateľ postrehne a o tom, že sa e-cigareta úplne vybila, sa dozvie väčšinou až v prípade, keď jednoducho prestane fungovať.

Fajčiarsky zážitok

Pri testovaní sme použili e-liquid s koncentráciou 70% VG na 30% PG. Množstvo par nás príjemne prekvapilo a bez preháňania môžeme povedať, že bolo väčšie ako u niektorých drahších modelov.

Hoci sa fixované otvormi Air Flow nenachádzajú v príliš otvorenej polohe (rozhodne by sme si dokázali predstaviť prívod väčšieho množstva vzduchu), pri odpore 0,25 ohm to toľko nevadí. Chuť síce nie je príliš prekreslená, namiesto toho však vyniká znamenitú výraznosťou (jednoznačne ucítite príchuť zvolenej náplne), čo u Vape Pen Plus príjemne prekvapilo.

Široký plastový náustok dobre izoluje od vznikajúceho tepla a pohodlne sa drží v ústach, bohužiaľ ho však nemožno meniť (podobne ako väčšinu ostatných častí prístroja).

Zistiť cenu

Eleaf iJust S

Typ prístrojamechanický mod
Spôsob fajčeniaDL (priamo do pľúc)
Kapacita batérie3000 mAh
Kapacita zásobníka4 ml
Regulácia vzduchu (Air Flow)áno
Vymeniteľná batérianie
Funkcia pass-througháno
Materiálnerezová oceľ, sklo
Farbačierna / strieborná

Vhodná náplň

Podobne ako ostatné e-cigarety tohto typu, aj iJust S vyžaduje pred prvým použitím zvlhčiť niekoľkými kvapkami e-liquidu žhaviaca hlavu. Najefektívnejšia je ho nakvapkať priamo na vatu dovnútra žhaviaca hlavy. Oplatí sa tiež počkať cca 5 minút, aby stačil materiál dostatočne nasiaknuť.

Ideálne pre žhaviaca hlavy tohto prístroja sú náplne s pomerom 70% VG a 30% PG. V takom prípade získate veľký objem pary a zároveň budete mať istotu, že sa žhaviaca hlavy nespáli. Nič však nepokazíte, ani keď vyskúšate napríklad 50% VG na 50% PG. Neodporúčame však ktorou na nižšie hodnoty VG než polovičná. Zároveň nie je vhodné voliť náplne s obsahom VG vyšším ako 80%.

Pokiaľ máte skúsenosť s pretekaním e-liquidu, môže sa jednať o nevhodne zvolený pomer VG a PG, prípadne nemusíte mať dokonale dotiahnutou žhaviaca hlavu.

Plnenie

Ako sme už spomenuli vyššie, plnenie e-cigarety iJust S je veľmi jednoduché, pretože k tomu stačí iba odskrutkovať Top Cap s náustkom. Tank plníte skrze dva otvory, ktoré nájdete v hornej časti atomizeru.

Všeobecne sa odporúča nevyplniť nádržku kvapalinou úplne, ale ponechať niekoľko milimetrov, aby sa mohla vytvoriť vzduchová kapsa, ktorá umožňuje lepší prístup náplne ku žhaviace spirálce.

Vzhľadom k tomu, že s modelom iJust S môžete dosiahnuť naozaj obdivuhodného výkonu až 100 W, spotreba je prirodzene veľmi vysoká a pri častom vapování sa môže vyšplhať až nad 20 ml za jeden deň.

Ovládanie

Keďže sa jedná o model, u ktorého nie je možné nastavovať jednotlivé parametre ani pokročilé funkcie (okrem regulácie vzduchu), nájdeme na tele iJust S iba jediné tlačidlo. Päť krátkych stiskov štandardne zapne či vypne prístroj. Jeden dlhé stlačenie slúži na žeravenia špiráliek.

Výkon je nastavovaný automaticky podľa aktuálneho stavu batérie. Čím menej energie v batérii zostane, tým nižší bude tiež výkon. Bohužiaľ to sa týka aj prirodzeného znižovanie kapacity častým používaním (napríklad po dvoch mesiacoch maximálna kapacita batérie dosahuje približne iba 2/3 pôvodného stavu).

Výdrž

IJust S sa pýši integrovanou batériou s kapacitou 3 000 mAh. Hoci samozrejme nemožno presne stanoviť, ako dlho vydrží prístroj v prevádzke (to sa líšia podľa spôsobu a frekvencie vapování). Pri bežnom e-fajčenia sa výdrž na jedno nabitie pohybuje od jedného do dvoch dní.

Dobíjať batériu môžete ako pomocou USB kábla, tak adaptérom priamo zo zásuvky. Ten však nie je súčasťou balenia, a prípadne ho preto budete musieť dokúpiť. Nabíjanie trvá približne 5 až 6 hodín. Uvítali sme tiež možnosť fajčiť počas nabíjania (tzv. Funkcia pass through).

Aktuálny stav batérie zistíte podľa podsvietenie hlavného tlačidla. Ak LED dióda svieti, znamená to, že je batéria nabitá v rozmedzí 100-60%, ak pomaly pulzuje, kapacita batérie sa pohybuje medzi 60-30%, ak začne rýchlo blikať, kapacita klesla pod 30%, a je potrebné batériu čo najskôr dobiť. Bohužiaľ sme zistili, že LED dióda nie je na dennom svetle takmer vôbec viditeľná.

Fajčiarsky zážitok

Testovali sme e-liquid v pomere 70% VG a 30% PG a boli sme veľmi príjemne prekvapení. Všetky tri hlavy fungovali perfektne, sály na výbornú a nepřepalovaly sa. Navyše sme získali skutočne obrovské množstvo pary. Dovoľujeme si dokonca tvrdiť, že v tejto cenovej kategórii sa jedná o prístroj, ktorý v súčasnosti produkuje najväčší objem pary.

Prekvapila tiež veľmi výrazná a prekreslená chuť. Užili sme si tak nielen základné príchuť, ale aj jemné tóny e-liquidu, ktoré u mnohých modelov e-cigariet často nie sú vôbec alebo len slabo cítiť.

Bohužiaľ sa však iJust S pri prevádzke mierne prehrieval, čo bohužiaľ výrazne znižovalo komfort pri vapování.

Zistiť cenu

JOYETECH eGo AIO

Typ prístrojamechanický mod
Spôsob fajčeniaDL (priamo do pľúc), MTL (z úst do pľúc)
Kapacita batérie1500 mAh
Kapacita zásobníka2 ml
Regulácia vzduchu (Air Flow)áno
Vymeniteľná batérianie
Funkcia pass-througháno
Materiálnerezová oceľ, sklo
Farbačierna / strieborná / bieločervená / čiernobiela / čiernošedá

Vhodná náplň

Hoci pri používaní tohto prístroja žhaviaca hlavu do tanku vždy ponoríte, a mohlo by sa teda zdať, že vata vo vnútri žhaviaca hlavy musí dobre nasiaknuť, napriek tomu zakaždým pred prvým použitím vatu pokvapkajte niekoľkými kvapkami zvoleného e-liquidu. Snažte sa zvlhčiť materiál po celom obvode žhaviaca hlavy, pričom e-kvapalinu aplikujte dovnútra žhaviaca hlavy. Po aplikácii celý set zložte a ešte aspoň 5 minút počkajte, až sa žhaviaca hlava dostatočne nasiakne. Predídete tak jej zbytočnému prepaľovaniu.

Najvhodnejšie pomer zložiek VG a PG v e-liquidu je 50% na 50%, nič však nepokazíte ani pomerom 60% na 40%. Ak zvolíte 70% VG a 30% PG, odporúčame vám robiť väčšie pauzy medzi ťahaním, u tohto typu náplne totiž hrozí vyššie riziko spálenia žhaviaca hlavy. Rozhodne preto neodporúčame voliť ešte vyššie hodnoty VG.

Plnenie

Spôsobu plnenia sme sa už dotkli vyššie. Jedná sa o skutočne veľmi jednoduchý postup, ktorý zvládne každý. Mali by ste však pritom dávať pozor, aby ste tank naplnili len čiastočne. Ideálne množstvo vám napovie buď vyznačená ryska (u jednofarebných modeloch), ktorú nájdete na tele prístroja medzi sklíčkami clearomizéru. U dvojfarebných modelov je určenie správneho množstva e-kvapaliny jednoduchšie, pretože sa tank e-kvapalinou plní do miesta, kde sa u sklíčka stýkajú rôzne farby modelu (napríklad čierna a šedá).

Odporúčame vám túto hranicu neprekračovať. Keďže do tanku s kvapalinou budete vkladať žhaviaca hlavu, je teda nutné mať v nej menšiu rezervu (mohlo by dôjsť k vytlačeniu nadbytočné kvapaliny). Aj keď si dáte pozor, môže sa vám ľahko stať, že sa hlava pri ponorení tzv. Přehltí. Niekoľko prvých potiahnutí preto nemusí byť dvakrát príjemných (e-kvapalina sa vám môže dostať do úst, prístroj buble či praská). Tomuto problému bohužiaľ často nie je možné predísť ani veľmi opatrnú manipuláciou sa žhaviaca hlavou.

Prekvapila nás tiež vyššia spotreba e-liquidu, než sme očakávali. Tank je preto nutné pri častejšom vapování dopĺňať aj dvakrát denne.

Ovládanie

Spôsob ovládania eGo AIO neprekvapia, pretože sa podobá všetkým All in One modelom. Päť krátkych stiskov tlačidla prístroj zapne či vypne, dlhým stlačením sa aktivuje žeravenia špiráliek. U vypnutého prístroja dlhým stlačením môžete nastaviť farebné podsvietenie.

Jednotlivé parametre nie je možné nastavovať ručne, všetko je už prednastavené z výroby. A výkon sa mení automaticky podľa stavu batérie. Samozrejme čím nižšia je kapacita batérie, tým slabšia bude tiež výkon.

Veľmi pozitívne hodnotíme mechanizmus nastavenie prívodu vzduchu (tzv. Air Flow). Horná časť prístroja okolo náustku je otočná. Nachádza sa tu dve značky (bodky), pokiaľ sú tieto bodky vedľa seba, znamená to, že prívod vzduchu je otvorený na maximum. Tento spôsob je ideálny pre poťahovanie priamo do pľúc.

Otáčanie kolieskom doľava alebo doprava však obmedzuje prívod vzduchu. V prípade, že obe značky zvierajú uhol 90 ° (na ktorúkoľvek stranu), do prístroja preniká minimum vzduchu, čo je vhodné pre fajčenie štýlom z úst do pľúc. Veľmi jednoducho si preto môžete nastaviť práve také množstvo vzduchu, ktorá vám vyhovuje.

Výdrž

Vzhľadom k nízkej obstarávacej cene, neprekvapí nižšia výdrž batérie s kapacitou iba 1 500 mAh. Orientačne prístroj na jedno nabitie vydrží pol až jeden deň v prevádzke (ak však patríte medzi silnejší fajčiarov, budete musieť nabíjať aj niekoľkokrát v priebehu dňa). Samozrejme závisí na spôsobe a frekvencii poťahovanie. Veľkou výhodou je v tomto ohľade možnosť vapovat v priebehu nabíjania (tzv. Funkcia pass through).

Dobíjať je možné pomocou USB kábla alebo adaptéra do zásuvky, ktorý je však potrebné dodatočne dokúpiť. Nabíjanie trvá 2-3 hodiny.

Farebné podsvietenie clearomizéru slúži tiež ako indikátor stavu batérie. Ak LED dióda nepretržite svieti, znamená to, že kapacita batérie sa pohybuje od 100% do 60%. Ak svetlo bliká v pomalých intervaloch, zostávajúca kapacita je 60-30%. Ak však bliká rýchlo, ide o signál, že kapacita klesla pod 30% a prístroj je potrebné čo najskôr dobiť.

Na rozdiel od mnohých iných (hocikedy i drahších) modelov, je signalizácia kapacity batérie pri modeli eGo AIO zreteľná a ľahko viditeľná.

Fajčiarsky zážitok

Model eGo AIO rozhodne nepatrí medzi favoritov na trhu, čo sa týka chuti a objemu pary, každopádne vo svojej cenovej kategórii si rozhodne neviedol zle.

Pri vapování priamo do pľúc (DL štýl) sme zaznamenali skôr menšie množstvo pary a nepríliš prekreslenou, ale pomerne výraznú chuť. Bohužiaľ pri častejšej frekvencii poťahovaní dochádzalo k pomerne výraznému zahrievaniu náustku, čo samozrejme výrazne rušilo celý fajčiarsky prežitok.

Pri e-fajčení štýlom MLT (ústa-pľúca) bola tvorba pary minimálna (čo je však pre tento spôsob fajčenia bežné), bohužiaľ i chuť sa javila výrazne slabší, napriek tomu pre menej skúseného a predovšetkým nenáročného používateľa môže byť plne dostačujúce. Zamrzelo nás však, že aj napriek špeciálne navrhnutý náustok, ktorý mal zabraňovať prenikaniu e-kvapaliny do úst, k tomu bohužiaľ dochádzalo. Hlava sa navyše občas presýtil a vyludzoval nepríjemné sprievodné zvuky (bublanie, praskanie či šumenie) .Přes všetky negatíva si však trúfame tvrdiť, že sa jedná o uspokojivý prístroj, na ktorý nedá dopustiť vysoké percento (najmä začínajúcich) užívateľov.

Zistiť cenu

Čo je e-cigareta

Prvá e-cigareta bola patentovaná už v roku 1965, jej masová výroba a predaj však začali až v roku 2006 v Číne, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta. Základným charakteristickým rysom tohto vynálezu je pritom skutočnosť, že využíva ohrevu tekutiny, čím dochádza k uvoľňovaniu pary, ktorú užívateľ vdychuje. V skutočnosti sa teda jedná o malý vaporizér (prístroj, ktorý mení kvapalné skupenstvo na plynné).

Z čoho sa skladá

Každá e-cigareta sa skladá zo štyroch hlavných častí:

 • náustku
 • atomizer (žhaviaca špirálky)
 • patróny s náplňou
 • batérie

Výhody oproti klasickej cigarete

Vysoké percento odbornej i laickej verejnosti sa domnieva, že elektronické cigarety sú oproti klasickým mnohonásobne zdravšie. Úplne zásadným argumentom je skutočnosť, že v elektronickej cigarete nedochádza k spaľovaniu, para teda neobsahuje toľko škodlivín, ako je tomu u klasickej cigarety. Táto technológia však so sebou prináša mnoho ďalších výhod, e-cigarety totiž:

 • neobsahujú decht ani ďalšie škodlivé látky (amoniak, arzén, formaldehyd, DDT …),
 • bývajú v konečnom dôsledku lacnejšie,
 • para je bez zápachu,
 • zuby ani prsty nežltnú,
 • dych, vlasy ani odev nezapácha,
 • pasívne fajčenie je zdravotne nezávadné,
 • obsah nikotínu je možné nastaviť,
 • umožňujú výber z pestrej škály najrôznejších príchutí náplne,
 • možno fajčiť aj na niektorých miestach, kde je klasické fajčenie zakázané,
 • nepotrebujete zapaľovač ani popolník.

Veľkou výhodou je tiež skutočnosť, že pri nadobudnutí e-cigarety samozrejme nemusíte skončiť s fajčením klasických cigariet, ale môžete obidva spôsoby kombinovať či postupne prejsť len k elektronickému vapování. Mnoho začínajúcich užívateľov si napríklad najskôr vychutnáva elektronickú variantu doma, v aute či medzi priateľmi nefajčiarov – jednoducho všade tam, kde by klasický cigaretový dym mohol vadiť.

Slovníček pojmov

Než sa pustíte do výberu a prečítania recenzií, mali by ste sa zoznámiť s pojmami, ktoré sa s e-cigaterou spája.

Atomizér, žhaviaca hlava

Atomizér (žhaviaca hlava) je technologicky najdôležitejšou súčasťou každej e-cigarety. Skladá sa z jednej alebo viacerých žhaviacich špiráliek (cievok) a savého materiálu (často napríklad organické vaty), ktorý privádza e-liquid ku spirálce. Zahriatím drôtiku vo spirálce následne dôjde k premene e-kvapaliny v páre.

Atomizéry majú rôzny odpor. Čím nižšia je (tzv. subohmové žhaviaca hlava), tým viac pary získate. Takéto prístroje sú vhodné pre poťahovanie priamo do pľúc (DL). Vysoký odpor je zase vhodnejšie pre náplne s vyšším obsahom nikotínu a spôsob poťahovanie z úst do pľúc (MTL).

Žeraviaca hlavy môžu byť už hotové z výroby (čo je najčastejší) alebo v nich môžete sami vymieňať špirálky aj savý materiál (tzv. RBA hlavy). K tomu však potrebujete skúsenosti, odporúčajú sa preto iba pokročilým používateľom.

Cartomizér, Clearomizer, tank

Táto súčasť e-cigarety sa skladá zo zásobníka na e-kvapalinu a atomizeru (žhaviaca hlavy). Líšia sa najmä vzhľadom a veľkosťou (kapacitou).

Batéria

Všetky elektronické cigarety obsahujú buď integrovanú, alebo vyberateľnou batériu. Na tele každého prístroja sa obvykle nachádza tlačidlo, ktorým po stlačení e-cigaretu aktivujete.

Mod, grip

Mod je veľmi dôležitou súčasťou niektorých e-cigariet (a hovorí sa tak aj celej kategórii týchto prístrojov), keďže je v ňom zabudovaná elektronika. Grip je zložitejšia prístroj podobný modu, na rozdiel od neho však už umožňuje pomocou ovládacích tlačidiel nastavovať napríklad výkon, napätie, teplotu a iné parametre. Často má OLED displej, na ktorom sa zobrazujú všetky potrebné informácie (napr. Aktuálna hodnota odporu, kapacita batérie a pod.).

E-liquid

E-liquid alebo tiež e-kvapalina je náplň používaná v elektronických cigaretách. Skladá sa najmä z PG (propylénglykolu), VG (rastlinného glycerolu), aróm a ďalších zložiek. Obsahuje tiež voliteľné množstvo nikotínu.

Báza

Báza je náplň do elektronických cigariet bez príchute. Vybrané aróma je preto potrebné pred použitím v odporúčanom pomere do bázy primiešať.

Aróma

Aróma čiže príchuť je určená na ochutenie e-liquidu, a teda aj inhalovanej páry.

Podľa čoho vyberať

Kritérií, podľa ktorých je možné vyberať elektronickú cigaretu, je hneď niekoľko. Každý užívateľ má navyše odlišné preferencie – niektorý uprednostňuje dizajn pred kapacitou batérie a pre iného je zásadné, akým spôsobom je para inhalácia. Ponúkame vám preto prehľadný zoznam základných kritérií, ktoré vám uľahčia výber tej „naj e-cigarety“.

Elektronické cigarety delíme podľa:

 • zložitosti obsluhy
 • spôsobu poťahovania
 • kapacity batérie

Zložitosť obsluhy

E-cigarety je možné v prvom rade rozdeliť podľa toho, koľko času vám zaberie príprava prístroja pred samotným e-fajčením. Veľmi všeobecne preto môžeme povedať, že existujú dve základné skupiny prístrojov s:

  • jednoduchým ovládaním (modely „All in One“, sety),
  • zložitým ovládaním.

Modely „All in One“

Do kategórie e-cigariet „All in One“ ( „všetko v jednom“) patria všetky modely, ktoré v balení obsahujú všetko potrebné pre bežnú prevádzku (nemusíte sa teda starať napríklad o výber batérie alebo iného príslušenstva). Okrem veľmi jednoduchých prístrojov do tejto kategórie spadajú tiež pripravené sady (sety) -mody, ktoré môžete začať ihneď používať.

Ovládanie týchto prístrojov je spravidla veľmi jednoduché – stačí len stlačiť tlačidlo a všetko ostatné si prístroj nastaví sám. Myslieť stačí na dobíjanie batérie, plnenie e-liquidom a výmenu žhaviaca hlavy, ktorá sa vykonáva približne raz za 14 dní.

„All in one“ modely možno odporučiť najmä začiatočníkom. Často je však volia aj mnoho pokročilých používateľov, ktorí oceňujú predovšetkým:

 • jednoduchosť ovládania,
 • ľahkú údržbu,
 • kompaktnosť,
 • spoľahlivosť,
 • dobrý pomer ceny a výkonu.

Zložité modely

Ak však chcete vlastniť sofistikovanejšie prístroj, ktorý vám umožní nastavovať najrôznejšie parametre, alebo dokonca výmenu jednotlivých častí, vyberajte z tzv. Gripov. Vďaka tomuto druhu elektronických cigariet môžete vapování pozdvihnúť na vyššiu úroveň, ovplyvniť intenzitu či chuť pary pod. Musíte však počítať so zložitejšou obsluhou a náročnejšou údržbou.

Spôsob poťahovania

Pri výbere elektronickej cigarety by ste sa mali stretnúť aj s rozdelením podľa spôsobu poťahovania (tzv. Vapování). Existujú tri typy:

 • do pľúc (DL),
 • z úst do pľúc (MTL),
 • univerzálne (DL i MTL).

Poťahovanie priamo do pľúc

Za skratkou DL (Direct Lung) alebo tiež DTL (Direct to Lung) sa skrýva štýl poťahovaní, pri ktorom je para vdýchnuť priamo do pľúc podobne ako u vodnej fajky.

U tohto typu nájdeme vícespirálkové žhaviaca hlavy s nižším odporom (okolo 0,8-0,5 ohm). Vyznačujú sa veľkým objemom pary, s čím však súvisí aj väčšia spotreba, a teda vyššia kapacita batérie (na časté celodenné vapování sú vhodné batéria s kapacitou minimálne 2 000 mAh). Odporúča sa tiež voliť menší obsah nikotínu (vhodná dávka sa pohybuje medzi 2-6 mg).

Poťahovanie z úst do pľúc

Poťahovanie z úst a odtiaľ až do pľúc (MTL, Mouth to Lung) je typické pre klasické cigarety.

U týchto modelov sa používajú žhaviaca hlavy s vyšším odporom (najčastejšie v rozmedzí 0,5 až 2,2 ohm). Pri fajčení vzniká menší objem pary, chuť je však výraznejší a spotreba e-liquidu je nižšia. Tieto prístroje sú tiež vhodnejšie pre náplne s vysokým obsahom nikotínu. Stretnete sa u nich s nižšou kapacitou batérie, ktorá je však pre tento typ dostačujúci (modely s batériou minimálne 1 500 mAh pri častom používaní vydrží až jeden deň).

Univerzálny typ

Ak sa nemôžete rozhodnúť, ktorý typ prístroja zvoliť, môžete siahnuť po univerzálnom modeli, ktorý umožňuje ako poťahovaní priamo do pľúc (DL), ako aj z úst do pľúc (MTL).

Kapacita batérie e-cigarety

Kapacita batérie hrá pri výbere e-cigarety absolútne zásadnú úlohu. V skutočnosti je srdcom celého prístroja, pretože napája atomizér, ktorý pri potiahnutí pretvorí náplň na paru. Všetci vášniví fajčiari si iste dokážu farbisto predstaviť, ako nepríjemná je situácia, kedy si síce chcú zafajčiť, ale jednoducho nemôžu, pretože sa im v e-cigarete vybila batéria.

Kapacita batérie je priamo závislá na dvoch základných faktoroch: dizajnu (presnejšie konštrukčnom riešení) elektronické cigarety a množstvo času, ktorý fajčenie venujete.

Ako často fajčíte

Kapacita batérie samozrejme priamo súvisí aj s tým, ako často fajčíte (poťažmo koľko cigariet vyfajčíte v priemere za jeden deň). Samozrejme čím silnejší ste fajčiar, tým vyššiu kapacitu batérie budete potrebovať. Ak neviete, podľa ktorého parametra sa pri výbere rozhodnúť, odporúčame zvoliť práve kapacitu batérie.

Nižšie vám prinášame prehľadný zoznam, podľa ktorého sa môžete veľmi ľahko zorientovať pri výbere vhodnej batérie.

 • Príležitostný fajčiar (menej ako 5 cigariet denne) – kapacita batérie cca 650 mAh,
 • stredne silný fajčiar (5-10 cigariet denne) – kapacita batérie od 1 100 do 1 500 mAh,
 • silný fajčiar (10-20 cigariet denne) – kapacita batérie od 1 500 do 2 000 mAh,
 • veľmi silný fajčiar (nad 20 cigariet denne) – kapacita batérie až 5 000 mAh.

Štandardom je približne 1 500 mAh. Takáto kapacita batéria vydrží približne jeden deň bežnej záťaže. Jedná sa však o údaj iba orientačné, pretože výdrž e-cigarety je veľmi individuálnou záležitosťou.

Najmä vodiči alebo ľudia pracujúci s počítačmi tiež určite ocenia skutočnosť, že v stále väčšom množstve trh ponúka aj modely, ktoré je možné nabíjať pomocou micro USB kábla. To umožňuje užívateľovi podľa ľubovôle vapovat na odpočívadlách pri ceste alebo napríklad pri práci s počítačom.

Ak to daný model umožňuje, môžete si kúpiť aj náhradnú batériu, ktorú jednoducho v prípade potreby vymeníte.

Typy batérií

Pochopiteľne nie všetky batérie používané v elektronických cigaretách sú rovnaké. Nelíšia sa iba kapacitou, ale napríklad aj spôsobom, akým dochádza k ich zapnutie. Rozdeľujeme preto na:

 • automatické batérie,
 • manuálné batérie.

Automatická batéria

Ako už názov napovedá, automatická batérie sa zapína sama vplyvom podtlaku spôsobeného potiahnutím z e-cigarety. Automaticky sa týmto spôsobom začne rozohrievať atomizér, ktorý tekutú náplň pretvorí v páre.

Výhodou je, že sa tento spôsob veľmi podobá fajčenie klasických cigariet. Z tohto dôvodu ho tiež uprednostňuje väčšina užívateľov a býva typický pre vysoké percento modelov. Najmä v predchádzajúcej dobe však dochádzalo k vzniku oneskorenie medzi potiahnutím a príjmom pár v ústach (potrebný interval dĺžky žeravenia dosahoval až 7 sekúnd). V súčasnosti sa však s týmto efektom už takmer nestretávame.

Manuálná batéria

Naproti tomu manuálná batéria sa zapína tlačidlom umiestneným na tele prístroja. Zásadnú výhodu pritom predstavuje skutočnosť, že atomizér je možné vďaka tomu rozohrievať ľubovoľne dlho, teda presne tak, ako daný používateľ potrebuje. Týmto spôsobom je možné regulovať intenzitu pary na jedno vdýchnutie.

Pretože sú používané takmer výhradne u gripov, vzhľad týchto e-cigariet sa nepodobá vzhľadu klasických cigariet. Je však nutné povedať, že manuálna batérie sú omnoho menej spoľahlivé než batérie automatické. Sú dokonca známe prípady, keď tento typ batérie spôsobil výbuch e-cigarety a zranenia užívateľa.

Batéria je možné rozdeliť aj podľa toho, či sú určené na opakované nabíjanie či iba na jednorazové použitie:

 • nabíjacie batérie,
 • jednorazové batérie.

Nabíjacie batéria

Tento typ nájdeme u väčšiny prístrojov. Životnosť takejto batérie sa väčšinou pohybuje okolo 300 nabitie, potom je nutné ju vymeniť za novú (samozrejme len, ak ide o výmennou batérii). Priemerne je teda nutné zainvestovať do nového zdroja približne raz za pol či trištvrte roka.

Nabíjacie batérie možno rozdeliť ešte na integrované a výmenné. Integrované sa nabíja pomocou USB podobne ako mobilný telefón. Výmenné potrebujú externú nabíjačku. Na rozdiel od integrovaných nabíjacích batérií, majú výmenné nabíjacie batérie tú nespornú výhodu, že je možné ich nakúpiť viac a podľa potreby nabíjať a vymieňať bez tento proces narušil samotné užívanie e-cigarety.

Jednorazová batéria

Pomerne často sa však možno stretnúť aj s batériou na jedno použitie (teda takú, ktorú nemožno dobíjať). Tieto e-cigarety sa preto veľmi podobajú klasickým tabakovým cigaretám. Kapacita týchto batérií vystačí približne na rovnakú dobu, akú vám trvá vyfajčení jedného balíčka cigariet. Keďže nie je možné batériu vymeniť, po vybití je nutné celý prístroj vyhodiť. Je tiež nutné podotknúť, že sa rozhodne nejedná o lacnú záležitosť.

Vybitú batériu (akýkoľvek typ) možno veľmi ľahko spoznať podľa slabší chuti e-liquidu a veľmi slabé tvorby pary.

Na čo si dať pri výbere batérie pozor

Pri výbere vhodnej batérie majte na pamäti, že reálnu dĺžku výdrže batérie neovplyvňuje len spôsob vapování, ale aj výrobca a kvalita danej značky. Môže sa tak ľahko stať, že dva modely s rovnakou výdržou (napr. 1 200 mAh), ale od rôznych výrobcov, v skutočnosti vydrží na jedno nabitie v prevádzke rôznom čase. Vždy preto vyberajte len výrobky kvalitných a zavedených značiek.

Podobne vás môže prekvapiť nižšia výdrž pri prístrojoch, pri ktorých nastavíte vyšší výkon a zároveň nižší odpor. Dôjde tak k rapídnemu zvýšeniu objemu par, ale zároveň s tým aj k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie.

Design

Vzhľad cigarety môže byť pre niektorých používateľov tým najdôležitejším kritériom, podľa ktorého sa pri výbere rozhodujú. A niet divu – cigaretu možno vnímať podobne ako módny doplnok, najmä tú elektronickú. Výrobcovia preto už dávno upustili od trendu verného kopírovania vzhľadu klasických cigariet a začali experimentovať s pestrosťou tvarov i farieb. Hoci preto v súčasnosti väčšina e-cigariet pripomína svojím tvarom kubánsky cigaru alebo malý box, možno sa stále častejšie stretnúť aj s novinkami, ktoré prekvapujú svojou extravaganciou.

Podľa dizajnu môžeme elektronickej cigarety rozdeliť do troch základných skupín:

 • mini e-cigarety,
 • klasické e-cigarety,
 • mody / gripy.

Mini e-cigarety

Zo všetkých typov sa mini e-cigarety svojím vzhľadom i rozmery najviac podobajú klasickým cigaretám. Sú malé a elegantné, bohužiaľ však u nich nemožno počítať s dlhou výdržou batérie (jej kapacita sa najčastejšie pohybuje od 90 do 280 mAh). Produkujú tiež pomerne malý objem pary.

Nízka výdrž je v súčasnej dobe riešená pomocou špeciálnych dobíjacích puzdier. Tieto puzdrá sú vybavené záložnou batériou, z ktorej sa elektronická cigareta po uložení do puzdra začne automaticky dobíjať.

Tento typ je ideálne najmä pre príležitostných fajčiarov, ktorí uprednostňujú najmä vzhľad a malé rozmery. Sú tiež vhodné pre všetkých, ktorí chcú mať v zálohe náhradné e-cigaretu.

Klasické e-cigarety

Táto kategória je medzi užívateľmi najobľúbenejší. Ide o určitý kompromis medzi ďalšími dvoma typmi a patria sem nepreberné množstvo modelov, ktorých tvar väčšinou pripomína cigaru. Tieto prístroje sú väčšie ako mini e-cigarety a disponujú tiež vyššou kapacitou batérie (od 650 do 1600 mAh), vďaka čomu vydrží dlhšie v prevádzke. Z tohto dôvodu je volí väčšina e-fajčiarov. Sú tiež najvhodnejšie pre plynulý prechod z klasických cigariet.

Mody / gripy

Mody a gripy patrí do kategórie zložitejších prístrojov, ktoré často vyzerajú ako malé boxy (prípadne široké trubice) s náustkom. Hoci kvôli tomu strácajú na eleganciu, ponúkajú veľmi slušnú kapacitu batérie (od 2000 do 3400 mAh) a veľká oblaky dymu.

Gripy tiež umožňujú široké možnosti nastavenia (napríklad výkon, napätie, teplotu žeravenia atď.). Často je tiež možné si do týchto prístrojov dokúpiť nielen batériu a ďalšie súčasti podľa vlastných preferencií. Pri nastavovaní však musíte dávať dobrý pozor a najmä mať prehľad o danej problematike, pretože gripy nemávajú bezpečnostné prvky. Veľmi ľahko možno teda prístroj nastaviť tak, že sa stane užívateľovi potenciálne nebezpečným.

Gripy ocenia v neposlednom rade tiež tí, ktorí do e-cigariet používajú vlastnoručne vyrobené cievky (tzv. DIY – Do It Yourself).

Kategóriu módov je možné ďalej rozdeliť na mechanické a elektronické prístroje. Medzi mechanické e-cigarety sa radí takéto prístroje, ktoré neobsahujú žiadne elektronické súčiastky. Prúd je v nich z batérie privádzaný priamo do odparovača a nie je možné ho regulovať. Možnosti nastavenia sú teda veľmi obmedzené, často vôbec žiadne. Naproti tomu skvelou vlastnosťou mechanických módov je ich veľmi dlhá životnosť a takmer absolútnu bezporuchovosť.

Mechanické mody vyhľadáva čoraz viac e-fajčiarov. Tzv. štartovacie sady sú ideálne pre začínajúcich používateľov a pre všetkých, ktorí chcú prejsť z klasických cigariet na elektroniku.

Naproti tomu mody elektronickej disponujú rozsiahlymi možnosťami nastavenia vďaka zabudovanej elektronike. Odporúčame ich pre veľmi skúsených e-fajčiarov, ktorí vedia, ako taký prístroj správne nastaviť. Pochopiteľne sa však tiež pomerne výrazne líši od mechanických prístrojov svojou obstarávacou cenou.

Mody či gripy sú všeobecne ideálne pre veľmi silné fajčiarov zvyknuté celodennému fajčení. Vďaka silnej batérii vydrží aj časovo náročnú prevádzku. Zakúpiť môžete samostatný grip, prípadne kompletnú sadu.

Typ žeravenia

Veľmi dôležité je zohľadniť pri výbere tiež typ žeravenia, ktorý bol v e-cigarete použitý. Ten má totiž priamy vplyv na množstvo uvoľnenej pary a najmä tiež na intenzitu chuťového zážitku pri vapování.

O správnej odparení e-liquidu sa stará žhaviaca špirálka (cievka), tá je súčasťou tzv. Atomizéra s cartridgí, clearomizéru alebo cartomizéru.

Atomizér je najstarším spôsobom žeravenia, napriek tomu sa stále hojne používa. Najčastejšie sa však možno pri výbere stretnúť s clearomizeru. Tie majú (podobne ako cartomizéry, pri ktorých sa používa vata) atomizér pevne spojený s cartridgí (jedná sa teda o jeden celok). Veľkou výhodou je ľahké plnenie a najmä dobrý prehľad o množstve zostávajúcej kvapaliny, pretože bývajú vyrobené z priehľadných materiálov. Clearomizer sú najvhodnejším riešením pre stredne silné a silné fajčiarov.

Stretnúť sa však môžete aj s tzv. tankovými systémy. Pre tieto prístroje je typické nakvapkať pred fajčením e-liquid priamo do cartridge. Všeobecne sa odporúčajú skôr slabším fajčiarom. Pre všetky systémy však platí rovnaké pravidlo – približne 1x za dva týždne je nutné žhaviaca špirálku vymeniť, nakoľko pri spaľovaní e-kvapaliny dochádza k jej postupnému zanášaniu a znižovaniu kvality výkonu.

Správnu žhaviaca špirálku vyberiete podľa štýlu fajčenia, ktorý preferujete. Ak uprednostňujete spôsob poťahovania:

 • do úst, a potom do pľúc (MTL), voľte odpor hlavy rovnaký a vyšší ako 1 ohm,
 • ihneď do pľúc (DL), voľte tzv. subohmové žhaviaca hlavy s odporom pod 0,5 ohm.

Ako dlho vydrží žhaviaca hlava

Výdrž žhaviacich hláv e-cigariet sa pohybuje od jedného do štyroch týždňov a závisí od viacerých faktorov. Medzi jeden z nich patrí typ e-liquidu – čím sladšie a tmavšie je, tým rýchlejšie a viac bude špirálku zanášať. Životnosť špiráliek výrazne znižuje tiež vyšší obsah VG (rastlinného glycerolu) v e-kvapaline (paradoxne je však pre niektoré typy tankov vyššie percento VG vhodnejší) či nastavenie batérie (výkonu prístroja). Čím viac pary e-cigareta produkuje, tým rýchlejšie sa špirálka zanesie a prestane fungovať. Posledným činiteľom je tiež samotný užívateľ – pokiaľ nechávate pred potiahnutím žhaviaca hlavu dostatočne nasiaknuť e-kvapalinou, predlžujete tak jej životnosť.

Ako vybrať náplň (e-liquid) do e-cigariet

Pretože sa od kvality a typu náplne (anglicky e-liquidu či skrátene liquidu) priamo odvíja váš fajčiarsky zážitok, a často na nej závisí aj vaše zdravie (predovšetkým pri použití nekvalitné e-kvapaliny), je veľmi dôležité neurobiť pri jej výbere chybu.

Všetky dôležité informácie, podľa ktorých je vhodné sa riadiť, preto nájdete v nasledujúcich odsekoch.

Čo obsahuje

Medzi hlavné (nie však jediné) zložky náplne (poťažmo páry) elektronických cigariet patrí:

 • nikotín,
 • propylénglykol (PG),
 • rastlinný glycerín (VG),
 • esencie.

Keďže je však množstvo nikotínu voliteľné, je možné ho dokonca úplne vynechať.

Základné parametre, podľa ktorých je možné vyberať vyhovujúce e-liquid sú nasledujúce:

 • podľa obsahu nikotínu,
 • podľa výkonu e-cigarety,
 • podľa pomeru zložiek PG a VG,
 • podľa chuti,
 • podľa značky.

Obsah nikotínu

Obsah nikotínu v e-liquidu sa udáva v počte miligramov (mg) nikotínu v 1 ml roztoku. Tento údaj je vždy uvedený na obale, v ktorom je e-kvapalina predávaná. Množstvo nikotínu voľte vždy v závislosti na tom, ako silný ste fajčiar.

 • Príležitostný fajčiar (menej ako 5 cigariet denne) – obsah nikotínu 3-6 mg,
 • stredne silný fajčiar (5-10 cigariet denne) – obsah nikotínu 6-12 mg,
 • silný fajčiar (10-20 cigariet denne) – obsah nikotínu 12-18 mg,
 • veľmi silný fajčiar (nad 20 cigariet denne) – obsah nikotínu až 24 mg.

Príležitostný fajčiar

Ak patríte do tejto kategórie, vyfajčíte maximálne pol škatuľky extra ľahkých cigariet denne. Vyberajte preto náplne o sile nikotínu približne 3-6 mg, môžete ale vyskúšať aj koncentrácie slabší pohybujúce sa okolo 1,5 mg.

Stredne silný fajčiar

Sem spadajú všetci užívatelia, ktorí denne vyfajčí viac extra ľahkých cigariet alebo celú krabičku ľahkých cigariet. Zvoliť by ste mali e-liquid s hodnotou pohybujúcou sa v rozmedzí 6-12 mg nikotínu.

Silný fajčiar

Silní fajčiari, ktorí za jeden deň vyfajčí veľké množstvo ľahkých cigariet alebo maximálne krabičku ťažkých cigariet, by mali siahnuť po náplniach s 12-18 mg.

Veľmi silný fajčiar

Užívateľa pohybujúce sa v tejto kategórii typicky uspokojí iba silné cigarety (aj bez filtra) a to spravidla krabička a viac denne. Pre nich sú určené e-liquid s obsahom nikotínu až 24 mg.

Nespornou výhodou elektronických cigariet je možnosť voliť (a teda aj znižovať) obsah nikotínu kúpi vhodných náplní. Týmto spôsobom je možné sa prepracovať až k elektronickým cigaretám bez obsahu nikotínu. Jedná sa o vhodné riešenie pre všetkých fajčiarov, ktorí chcú zatočiť so svojou závislosťou na nikotíne, ale zároveň sa nechcú vzdať rituálu fajčenia.

Rozhodne však neodporúčame začínať na nulových alebo veľmi nízkych hodnotách. A to najmä, ak patríte medzi strednou a silné fajčiarov. E-cigareta by vám totiž v takom prípade nepriniesla vytúženú uspokojenie a s najväčšou pravdepodobnosťou by ste na ňu ihneď zanevreli.

Podobne však nie je múdre pri prechode nie elektronickej fajčenia voliť príliš vysoký obsah nikotínu. Pri vapování takejto náplne by ste mohli zaznamenať nepríjemné pocity škrabanie v hrdle, prípadne nutkanie na kašeľ. Výhodou je, že nevyhovujúce zbytočne silnú náplň sa dá zriediť e-liquidom bez obsahu nikotínu.

V prípade e-liquidu platí viac ako inde, že vôbec najdôležitejšie je váš osobný pocit z danej náplne. Zloženie aj množstvo nikotínu sa totiž u rôznych výrobcov môže líšiť (rozdiel v rozmedzí 1-2 mg preto býva často zanedbateľný). Z týchto dôvodov je najvhodnejšie rôzne e-liquid jednoducho vyskúšať a nájsť medzi nimi svojho favorita.

Výkon e-cigarety

Vhodný e-liquid vyberajte tiež vždy s ohľadom na daný typ a výkon vašej elektronickej cigarety. Riaďte sa pritom pravidlom, že čím výkonnejší je váš prístroj, tým slabšia by mala byť koncentrácia nikotínu vo zvolenom e-liquidu.

Tieto modely totiž väčšinou využívajú žhaviaca hlavy s nízkym odporom (tzv. Subohmové žhaviaca hlavy), ktoré sú typické práve pre väčšie (a výkonnejší) prístroje (mody / gripy). Veľký objem pary, ktorý vzniká, je daný vyššou spotrebou kvapaliny, a teda aj nikotínu. Pre tieto prístroje sa preto odporúča voliť obsah iba 3 mg a nižšie.

Pomer zložiek PG a VG v e-liquidu

Náplň však okrem nikotínu obsahuje aj dve hlavné zložky: propylénglykol (PG) a rastlinný glycerín (VG). Pomer týchto látok ovplyvňuje výkon a chuť e-cigariet. Univerzálny náplne, odporúčané predovšetkým začiatočníkom, majú pomer presne polovičnú (teda 50% PG a 50% VG).

Propylénglykol

Vyšší obsah PG v e-liquidu umocňuje a zvýrazňuje jeho chuť, avšak zároveň znižuje tvorbu pary, preto jeho príliš vysoký obsah nie je vhodný v náplniach prístrojov, ktoré využívajú subohmové atomizéry (teda najmä pre mody). Je tiež redší a šetrnejšie k malým žhaviacim hlavám, teda sa hodí pre mini a malé klasické e-cigarety.

Na tomto mieste je tiež nutné zdôrazniť, že malé percento populácie (asi 2%) je citlivé na zložku PG v e-liquidu. Príznaky zahŕňajú od nutkanie na kašeľ až po pocity mierneho dusenie. Pokiaľ u seba zaznamenáte tieto príznaky, odporúčame vyskúšať náplň s vyšším obsahom VG.

Rastlinný glycerín

Naopak VG je hustejšia a podieľa sa na vytváraní veľkého objemu par. E-liquid s obsahom viac ako 50% VG sú preto typické pre subohmové atomizéry (mody). Použitie tejto látky však mierne tlmí chuť vdychované pary. Vysoký obsah VG v e-kvapaline nie je vhodný pre malé žhaviaca hlavy, ktorým skracuje životnosť.

Pretože pomer medzi PG a VG sa riadi najmä podľa výkonnosti samotnej e-cigarety, možno jednoducho povedať, že čím výkonnejší prístroj máte, tým vyššia by mal byť obsah VG v e-kvapaline (a to až do pomeru 80% VG ku 20% PG ).

Chuťové preferencie

Pôžitok z fajčenia úplne zásadne ovplyvňuje tiež príchuť e-liquidu. V súčasnosti trh ponúka široký výber najrôznejších aróm. Možno sa tak stretnúť nielen s klasickou tabakovou chuťou, ale aj s veľmi obľúbenými ovocnými či exotickými príchuťami (mentol, sladkého drievka alebo napríklad čokoláda). Je teda len na vás, ktoré dáte prednosť.

Začiatočníkom však odporúčame zakúpiť najskôr malé balenie, a až po vyskúšaní prípadne investovať do cenovo výhodnejšieho balenia väčšieho. Každopádne je potreba skúšať, a postupne zisťovať aká príchuť a intenzita nikotínu vám v e-cigarete vyhovuje najviac, nemožno totiž všeobecne povedať, ktorá najlepšie.

Skúsení e-fajčiari si navyše môžu namiešať e-liquid podľa vlastných preferencií.

Pozor na nekvalitné značky e-liquidov

Značka e-liquidu nemá nič spoločné so značkou e-cigarety. Akúkoľvek náplň je preto možné použiť v akomkoľvek prístroji, čo dáva používateľom veľkú slobodu výberu. Pri výbere však odporúčame dávať dobrý pozor na to, kde budete vhodný e-liquid kupovať. Na slovenskom trhu existuje veľké množstvo preverených a kvalitných značiek e-liquidov, napriek tomu buďte pri výbere veľmi obozretní, pretože nekvalitné e-kvapaliny môžu obsahovať toxické látky, ktoré sú zdraviu škodlivé.

Ak si nie ste istí značkou, vždy sa zaujímajte o podrobné chemické zloženie náplne do vašej e-cigarety, pozornosť odporúčame venovať tiež cene a nekupovať lacné e-liquid. Škodlivosť elektronické cigarety s nevhodnou náplňou tak môže byť dokonca podobná ako fajčenie klasické cigarety.

Kedy a ako doplniť e-liquid

Aby váš prístroj dobre fungoval, je nutné nespotrebovať náplň úplne, ale vždy v clearomizéru (tanku) nechať minimálne 10% e-liquidu. Ak by ste ho totiž úplne vyčerpali (alebo by hladina príliš klesla), mohlo by dôjsť k prepáleniu vaty vo žhaviaca spirálce (cievke), čím by sa úplne znehodnotila.

Väčšina žhaviacich hláv má na strane malé dierky, ktoré uľahčujú privádzanie náplne ku spirálce. Najvhodnejšie chvíli, kedy je potrebné doplniť e-kvapalinu, zistíte pomocou jednoduchej pomôcky: Ak hladina náplne klesne pod tieto dierky, je potrebné ju znovu doplniť. Pritom však dbajte na to, aby Clearomizer (tank) nebol naplnený úplne. Ak totiž ponecháte trochu miesta na vytvorenie vzduchovej kapsy, bude sa e-liquid ďaleko lepšie dostávať ku žhaviaca spirálce.

Na čo si dať pri výbere pozor

Pri výbere e-cigarety vás môžu nemilo prekvapiť niektoré zavádzajúce informácie alebo môžete naraziť na falšované výrobky. Na čo si pri výbere pozor dať pozor najviac?

 • Neexistujúca generácie,
 • typové označenie,
 • obsah balenia,
 • vyobrazenie,
 • podozrivo nízka cena,
 • šedý dovoz.

Neexistujúca generácie e-cigariet

Ak sa vás predajca bude snažiť nalákať na stále vyššie generácie e-cigariet, vypovedá to iba o jeho neserióznosti. V skutočnosti totiž existujú iba dve generácie elektronických cigariet.

Za prvú generáciu sú označované modely, ktoré ovládli trh po roku 2006 a niekoľko rokov potom. Tie sa vyznačujú dizajnom veľmi podobným klasickým cigaretám.

Neskôr však nastal vývojový skok, ktorý je označovaný ako druhá generácia. S touto vlnou sa objavili e-cigarety, ktoré sa už nepodobajú klasickým a ponúkajú množstvo funkcií navyše. Hoci je preto v súčasnosti na výber z mnohých rozdielnych modelov, nejedná sa o ďalší vývojový skok (ide len o vylepšovanie dizajnu a funkčnosti prístrojov typických pre druhú generáciu), a preto tiež tieto prístroje nemôžu nazývať ďalšou generáciou.

Úsmevný je tiež fakt, že predajcovia v honbe za zákazníkmi zabudli na tretiu generáciu, a stretnete sa teda len so štvrtou či piatou vlnou.

Typové označenie

Rovnakému modelu e-cigarety rôzni predajcovia priraďujú rôzne kódové označenia (rovnaký model môže byť označený napr. EC518 / 5G i DSE 103). Ak potrebujete preto zakúpiť príslušenstva či náhradné diely, môže nastať problém, pretože daný predajca nemusí podľa označenia zistiť, o aký prístroj sa jedná. Z tohto dôvodu je dobré poznať typové označenie konkrétneho modelu, ktoré prístroj získa vo výrobe, a je teda vždy rovnaké (napr. RN4081 alebo KR808).

Typové označenie je platné celosvetovo a majú ich všetky prístroje druhej generácie.

Obsah balenia

Najmä lacnejšie prístroja v balení často neobsahujú všetko potrebné príslušenstvo. Dokúpenia potrebného vybavenia sa môže následne veľmi predražiť. Vždy sa preto starostlivo informujte o obsahu balenia.

Štandardné balenie zahŕňa dve dobíjacie batérie, nabíjačku, atomizér s náustkom, patróny s náplňou, slovenský návod a záručný list.

Vyobrazenie

Pri nákupe na e-shopoch dávajte dobrý pozor na obrazovú prezentáciu e-cigariet. Mnoho predajcov bohužiaľ používa rovnakú fotografiu u viac rozdielnych modelov. Najčastejšie sa jedná o detaily prístroja, pričom môže chýbať vyobrazenie celého modelu. V lepšom prípade nájdete na stránkach poznámku, že fotografia je iba ilustračný, často však táto informácia chýba.

Vždy preto porovnávajte fotografie z viacerých webov, a ak môžete, najlepšie si zájdite do kamennej predajne e-cigaretu prezrieť.

Podozrivo nízka cena

Vyberáte Ak vhodnú e-cigaretu, v rámci ceny si dávajte pozor na zdanlivo veľmi výhodné a lacné ponuky. Často sa jedná o kusy, ktoré majú s kvalitou len veľmi málo spoločného. Nízku cenu totiž umožňuje fakt, že sa jedná o:

 • šedý dovoz,
 • výrobky nižšej kvality z neautorizovaných tovární,
 • predajcu, ktorý nevydrží na trhu dlhšie ako dva roky.

E-cigarety bohužiaľ patrí do kategórie výrobkov, ktoré sa veľmi často falšujú. Pri výbere preto dávajte veľmi dobrý pozor na to, čo kupujete. Zamerajte sa predovšetkým na kvalitné a preverené značky, prípadne na dĺžku záručnej doby či intervalu, v ktorom je možné výrobok vrátiť. V ideálnom prípade nakupujte iba originály od zavedených predajcov.

Určitým vodítkom vám môže byť tiež dizajn, kvalita spracovania a použité materiály. Falzifikáty sa totiž okrem iného vyznačujú práve lacným a nekvalitným prevedením. U týchto prístrojov na seba veľmi zle doliehajú niektoré súčasti celého systému, z clearomizéru či cartridge potom môže unikať e-liquid, prípadne dochádza k prepaľovaniu žhaviaca hlavy a pod.

Nízka obstarávacia cena sa najmä u e-cigariet skutočne neoplatí.

Cenové relácie e-cigariet

Elektronické cigarety patria medzi typ tovaru, u ktorého platí, že vysoká cena je úmerná kvalite produktu. Alebo presnejšie: E-cigaretám, ktoré sa pýši podozrivo nízkou cenou, je najlepšie sa veľkým oblúkom vyhnúť. Dobrým ukazovateľom kvality je dĺžka záručnej doby. Ak je príliš krátka, znamená to, že výrobcovia, ktorý tovar na trh uviedol, ide iba o zisk a na trhu sa dlho neudrží. Takýto produkt nemá zmysel kupovať.

Veľmi dôležité je brať do úvahy aj dlhodobé náklady, ktoré utratíte za prevádzku e-cigarety. Daný model sa vám totiž môže veľmi predražiť. Vždy si preto najskôr okrem samotného prístroja skontrolujte aj dostupnosť a cenu náhradných dielov a príslušenstva.

Nižšie vám prinášame prehľad niekoľkých základných cenových kategórií. V každej z nich nájdete všeobecné vlastnosti prístrojov, ktoré sa do nej zaraďuje. Vyrovnajte preto svoje požiadavky s každou kategóriou. Ak sa rozhodnete pre niektorú z nich, výber dostupných modelov sa veľmi zúži a bude ľahšie sa pre jeden konkrétny rozhodnúť.

 • do 20, –
 • do 50, –
 • do 75, –
 • do 100, –
 • do 125, –
 • nad 125, –

Do 20 Euro

V najnižšej cenovej kategórii do 20, – možno nájsť prevažne jednoduché elektronické cigarety najmä pre začiatočníkov či nenáročných užívateľov. Často sa jedná o jednorazové e-cigarety či štartovacie sady, ktoré ponúka všetko potrebné (a nie je teda potrebné už ďalšie komponenty dokupovať).

Všeobecne ide o veľmi jednoduché prístroje, u ktorých nie je možné nastavovať jednotlivé parametre. Čo sa použitých materiálov týka, prevažujú plasty. Dizajnovo však často milo prekvapí. Prípadné príslušenstvo však býva veľmi chudobné.

Napriek tomu je možné aj v tejto cenovej relácii nájsť kvalitné a vyhovujúce model. Musíte však počítať s nižším objemom vytvorené pary, čo však kompenzuje možnosť zvoliť vyšší obsah nikotínu.

Do 50 Euro

Kategórie prístrojov, ktorých obstarávacia cena dosahuje maximálne 50, -, ponúka pomerne široký sortiment elektronických cigariet. Najčastejšie sa jedná o malé, vreckové modely, ktoré produkujú približne rovnaký objem pary ako klasické cigarety. Vyznačujú sa tým, že sú veľmi vhodné pre náplne s vysokým obsahom nikotínu.

Ak budete vyberať v tejto cenovej hladine mody (gripy), počítajte s tým, že získate iba základnú sadu, ku ktorej bude potrebné dokúpiť minimálne náplň, batériu atp. Môže sa tak stať, že sa vám výsledná investícia neoplatí a lepšou voľbou by bolo siahnuť po drahším modeli. Tiež možnosti nastavenia sú stále veľmi obmedzené. Množstvo pary však už získate rovnaké ako s drahšími modelmi.

Každopádne aj tu je možné nájsť prístroje, ktoré mnohým užívateľom úplne vyhovujú. A ak vám nevadí siahnuť hlbšie do vrecka, investovať do príslušenstva a uspokojíte sa s jednoduchými prístrojmi, ktoré nemožno nastavovať podľa osobných preferencií, potom môže byť táto kategória vhodná práve pre vás.

Do 75 Euro

Modely do 75, – sa veľmi podobajú predchádzajúcej skupine. Ponúkajú však už základné možnosti nastavenia a ich prevedenie na prvý pohľad vyzerá lepšie (perfektný a štýlový dizajn by ste tu však hľadali márne). Kapacita batérie týchto elektronických cigariet tiež nie je príliš ohromujúce, a preto musíte počítať s častejším nabíjaním alebo výmenou. Na rozdiel od predchádzajúcich kategórií sú však spoľahlivejšie a ich konštrukcia pôsobí kvalitnejším dojmom.

Nájdeme tu tiež už pomerne kvalitné mini e-cigarety, ktoré vyzerajú a fungujú veľmi podobne ako klasické cigarety. Na svoje si teda prídu aj tí používatelia, ktorí sa nechcú vzdať klasickej cigarety, ale zároveň chcú skúsiť zdravší spôsob fajčenia.

Do 100 Euro

V tejto cenovej relácii sa už nachádza modely, ktoré disponujú pomerne širokými možnosťami nastavenia a niektorými modernými funkciami (napr. zmenou výkonu či teploty žeravenia). Stále tu však nenájdete modely s veľmi vysokým výkonom, programovateľným firmwarom alebo také, ktoré sú vyrobené z exkluzívnych, neobvyklých alebo vysoko odolných materiálov.

Táto kategória sa snažia nalákať ako začiatočníkov, ktorí majú v obľube zložitejšie a drahšie prístroje, tak najmä pokročilých užívateľov, ktorí od elektronické cigarety očakávajú pridanú hodnotu v podobe rozšíreného nastavenia a voľne vymeniteľných súčastí.

Mody (gripy) do 100, – sa pýši vysokou produkciou pary a dlhou výdržou batérie. Stále sa však jedná o kategóriu o dva stupne nižší, než do ktorej spadajú najlepší e-cigarety, s čím je nutné počítať.

Do 125 Euro

Do tejto kategórie spadajú elektronickej cigarety veľmi vysokej kvality. Ak však patríte medzi náročných užívateľov, môžete tu ešte stále naraziť aj na modely, ktoré nedokážu úplne splniť vaše požiadavky (napr. Disponujú nižším výkonom či životnosťou batérie). Často však ide o e-cigarety, ktoré sa líšia napríklad iba nižším výkonom batérie oproti najlepším modelom za najvyššiu cenu.

Každopádne sa jedná o veľmi vydarené kúsky, na ktoré sa rozhodne môžete spoľahnúť. Pôžitok z vapování je na veľmi vysokej úrovni, podobne ako možnosti nastavenia či kvalita konštrukčného spracovania. Jedná sa o predstupeň najvyššej triedy, a je to poznať.

Nad 125 Euro

V cenovej kategórii top e-cigariet sa nachádza prístroje, ktoré sa pýši nielen veľmi kvalitným spracovaním a luxusnými použitými materiálmi, ale aj vynikajúcim výkonom, ktorý prináša nezabudnuteľné zážitky pri vapování.

Modely tejto kategórie disponujú extrémne vysokým napätím, rýchlym ohrevom atomizer a presnú detekciou teploty. Bývajú úplne spoľahlivé a ľahko ovládateľné. Sú tiež veľmi variabilné a možno podľa vlastných potrieb meniť ich parametre či konštrukciu. Spravidla navyše každý výrobca poskytuje veľmi kvalitný servis aj dlhú záručnú dobu.

Príslušenstvo

Najmä drahšie modely sa predávajú s pomerne širokou škálou príslušenstva. Pri lacnejších elektronických cigariet je väčšinou nutné niektoré z potrebných komponentov dokúpiť samostatne.

Väčšinou sa nezaobídete bez USB nabíjačky, náhradných náplní či náhradných špiráliek (cievok). Veľmi praktické však môže byť aj prenosné nabíjacie puzdro alebo nabíjačka do automobilu. Pozrime sa na najčastejšie používané príslušenstvo elektronických cigariet trochu podrobnejšie.

 • USB nabíjačka,
 • nabíjačka do zásuvky,
 • nabíjačka do automobilu,
 • prenosné (nabíjacie) puzdro,
 • šnúrka na krk,
 • kazety s náhradnou náplňou,
 • e-liquid,
 • žhaviaca špirálka.

USB nabíjačka patrí v súčasnosti medzi bežný štandard. Ocenia ju najmä všetci užívatelia, ktorí si prácu na počítači radi spríjemňujú e-fajčením.

Ak však nemáte prístup k USB portu, vyplatí sa vlastniť tiež bežnú nabíjačku do zásuvky.

Výrobcovia však mysleli aj na užívateľov cestujúcich často automobilom. Pre nich je určená nabíjačka do auta, ktorá umožňuje pohodlne nabíjať e-cigaretu priamo z cigaretového zapaľovača.

Veľmi praktickým doplnkom každej e-cigarety je tiež prenosné nabíjacie puzdro. Nielenže vie nabíjať batérie elektronickej cigarety, ale zároveň ju ochráni pred prípadným poškodením, uľahčí transport a v neposlednom rade je tiež samo o sebe nesporne veľmi štýlovým doplnkom každého e-fajčiara.

Aby ste mali e-cigaretu stále po ruke a zároveň minimalizovali možnosť straty, môžete si zaobstarať šnúrku na krk. Jedná sa o špeciálne, často dizajnovo vydarený náhrdelník, na ktorý je možné e-cigaretu ľahko zavesiť.

Ak to váš prístroj umožňuje, môžete si kúpiť aj kazety s náhradnou náplňou. Pretože je súčasťou kazety tiež žhaviaca hlava, odpadne vám starosť s jej výmenou – jednoducho vymeníte celú kazetu. Nevýhodou je však skutočnosť, že tieto žhaviaca hlavy sú pomerne malé, nemôžete teda od nich očakávať vysoký výkon a veľký objem pary. Aj výber príchuťou e-liquidu je v prípade kaziet pomerne obmedzený.

Medzi úplne samozrejmú výbavu každého e-fajčiara by mala patriť náhradné e-kvapalina. Ak vám v prístroji dôjde, budete ju môcť veľmi rýchlo vymeniť.

Vždy je dobré mať v zálohe tiež niekoľko žhaviacich špiráliek (cievok).

Tipy na záver

 • Pred nákupom konkrétneho modelu si vždy zistite dostupnosť a ceny náhradných dielov. Tie môžu byť u niektorých výrobcov vyššia, než by ste čakali. Výsledná investícia sa vám tak môže výrazne predražiť.
 • Ak už máte s e-cigaretami skúsenosti a ste zároveň manuálne zruční, môžete si žhaviace špirálky vyrobiť sami doma, vďaka čomu veľmi ušetríte. Veľa e-shopov ponúka spolu s bežným sortimentom tiež všetok potrebný materiál.
 • Pri výbere najlepšie a zároveň vysoko kvalitné e-cigarety odporúčame prečítať maximum recenzií (prípadne fajčiarske diskusie a fóra) alebo sa informovať o víťazoch spotrebiteľských testov.
 • Skúsenosti druhých vám môžu výrazne uľahčiť rozhodovanie.
2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
 1. Elektornicku cigaretu som použivala pol roka a začinala som s tipom JOYETECH UNIMAX 22 – ELEKTRONICKÁ CIGARETA 2200MAH. Kto chce prestat fajčit, rozhodne nech siahne po elektonickej cigarete.

 2. ked so prestaval fajčit, pomohla mi e-cigareta typu GTRS GT150 TC sada – 4000mAh . Poradili mi ju konzultantky v predajni a pomohla mi k tomu, aby som upln eprestal fajčit. Za seba doporučujem!

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo