Ako vybrať elektrocentrálu

Elektrocentrála čiže záložný zdroj energie je v súčasnej dobe, kedy si bez elektriny už nedokážeme život predstaviť, nedoceniteľným zariadením. Zachráni vás nielen pri výpadku prúdu, ale aj na miestach, kde elektrina nie je zavedená. Svoje využitie nájde v domácnostiach, na chalupách a chatách, ale aj na lodiach, na stavbe, v kempoch či na najrôznejších akciách organizovaných vonku (svadby, rodinné oslavy, športové stretnutia a pod.). Či už zháňate elektrocentrálu pre akékoľvek využitie, s výberom vám pomôžeme v nasledujúcom článku.

Test elektrocentrál 2023

Do testu sme zahrnuli celkom päť elektrocentrál z rôznych cenových kategórií. Zaujímala nás najmä kvalita spracovania, funkcie, možnosti využitia, spoľahlivosť a výkon.

HECHT GG 950 DC

Palivobenzín
Typ motoradvojtaktný
Výkon720 W
Typ fázejednofázové
Typ krytiažiadne
Hladina hluku91 dB
Ochrana proti preťaženiuáno
AVR regulácianie
Výstup pre nabíjanie batérieáno
Voltmetrnie
Olejový snímačnie
USBnie
Digitálny merač motohodínnie
Podvozoknie
Rozmery41 x 35 x 35 cm
Hmotnosť18 kg

Benzínová elektrocentrála Hecht GG 950 DC patria medzi najlacnejšie stroje na trhu. Jedná sa o malý, ľahký a skladný model vhodný napríklad pri rybárčenie, kempovanie a pri usporadúvaní najrôznejších záhradných akcií.

Model GG 950 DC je usadený do rámovej konštrukcie. Celkové spracovanie zodpovedá nižšej obstarávacej cene. Pri manipulácii je dobré dávať pozor na krehkejšie plastový kryt motora a štyri gumové nožičky, ktoré je pri nešetrnom zaobchádzaní možné pomerne ľahko uraziť. Tento stroj bohužiaľ nedisponuje krytím IP, nie je preto vhodný do prašného prostredia.

Jedná sa o dvojtaktný benzínový stroj s nádržou o objeme 4,2 l. Pri plnej nádrži vydrží približne 5,8 hodín prevádzky. Toto zariadenie je jednofázové, čo znamená, že je vybavené klasickou zásuvkou 230 V / 50 Hz. Vhodné je pre pripojenie elektrospotrebičov s maximálnym trvalým príkonom 650 W. Krátkodobo (zvyčajne rozbehovým prúdy niektorých spotrebičov) ho možno ale zaťažiť až 720 W.

Stroj navyše disponuje tiež druhou zásuvkou s 12 V, do ktorej je možné pripojiť spotrebiče s príkonom 60 W. Túto zásuvku možno využiť pre dobíjanie niektorých typov batérií (napr. autobatérií). Stav nabitia akumulátora je ale nutné kontrolovať a nabíjačku včas odpojiť, tento model totiž neobsahuje ovládanie napájania.

Štartuje ľahko a pri chodu je elektrocentrála GG 950 DC pomerne tichá. Bez problémov zvláda pripojenie elektrického čerpadla (s príkonom 350 W), elektrovrtačku (500 W), ale aj slabšie chladničku alebo mrazničku. Hoci pri pripojení posledných menovaných spotrebičov môže spočiatku dochádzať k výpadkom chodu centrály. Pre podobné využitie preto odporúčame zvoliť radšej silnejší model.

GG 950 DC je hobby elektrocentrála určená pre užívateľov, ktorí chcú najmä ušetriť. Vhodná je pre občasné využitie (vonku, na chalupe, vode a pod.) A ideálnym pomocníkom je tiež pre drobné kutilov. Ako záložný zdroj do domu alebo bytu ju ale pre príliš slabý výkon neodporúčame.

  • nízka obstarávacia cena
  • nízka hmotnosť a malé rozmery
  • nízky výkon
  • slabšie kvalita dielov
Zistiť cenu

FIELDMANN FZI 4010-Bi

Palivobenzín
Typ motoraštvortaktný
Výkon1000 W
Typ fázejednofázové
Typ krytiažiadne
Hladina hluku67 dB
Ochrana proti preťaženiuáno
AVR regulácianie
Výstup pre nabíjanie batérieáno
Voltmetrnie
Olejový snímačáno
USBáno
Digitálny merač motohodínnie
Podvozoknie
Rozmery50,5 x 31 x 43 cm
Hmotnosť14 kg

Invertorová benzínová elektrocentrála FZI 4010-Bi značky Fieldmann patrí medzi modely pre bežné využitie za pomerne prijateľnú cenu. Jedná sa o tichý stroj malých rozmerov s výrazne nízkou hmotnosťou, ktorý je vhodný pre pripojenie väčšiny bežných elektrospotrebičov.

Prevedenie je kufríkové s veľkým madlom, ktoré uľahčuje prenášanie. Vďaka kompaktným rozmerom ho navyše môžete ľahko uložiť. Plastový kryt je pevný. Gumové nožičky neodstávajú od tela prístroja, ich urazení preto nehrozí. Bohužiaľ ale ani tento model nie je vybavený krytím IP, a nie je preto vhodný pre prácu v prašnom prostredí.

Poháňaný je štvortaktným benzínovým motorom, ktorý je schopný vyvinúť krátkodobo výkon až 1 000 W, pre dlhodobé napájanie musíte počítať iba s 900 W. Nádrž má objem 3 l a vystačí na približne 4,5 hodín nepretržitej prevádzky. Jedná sa o jednofázové zariadenie so zásuvkou 230 V / 50 Hz.

Okrem druhej zásuvky (12 V) vhodné pre nabíjanie niektorých typov akumulátorov (napr. autobatérií), je tento model vybavený aj USB konektorom. Vďaka tomu môžete dobíjať tiež mobilný telefón, fotoaparát a pod. Nabíjaný prístroj je však potreba kontrolovať a včas odpojiť, aby nedošlo k jeho přebytí. Táto centrála totiž nie je vybavená reguláciou napájania.

K tomuto zariadeniu môžete pripojiť väčšinu domácich elektrospotrebičov (počítače, tlačiarne, herné konzoly, väčšinu kuchynských spotrebičov a pod.). Pre výkonnejšie spotrebiče (napr. kosačky) je výkon ale ešte príliš nízky.

Ide o jednofázový invertorový generátor, ktorý možno využiť ako zdroj energie na záhradné oslavy aj pre väčšinu klasických domácich elektrospotrebičov.

  • tichý chod
  • výrazne nízka hmotnosť
  • USB
  • nižší výkon
Zistiť cenu

SCHEPPACH SG 2000

Palivobenzín
Typ motoraštvortaktný
Výkon2000 W
Typ fázejednofázové
Typ krytiaIP23
Hladina hluku71 dB
Ochrana proti preťaženiuáno
AVR regulácianie
Výstup pre nabíjanie batérieáno
Voltmetrnie
Olejový snímačáno
USBnie
Digitálny merač motohodínnie
Podvozoknie
Rozmery51 × 29,5 × 44 cm
Hmotnosť20 kg

Invertorová benzínová elektrocentrála Scheppach SG 2000 patrí medzi generátory s dostatočne vysokým výkonom 2 000 W. Pritom sa ale jedná o pomerne malú, bezhlučnú a ľahkú elektrocentrálu, ktorú možno ľahko prenášať. Hodí sa preto pre takmer univerzálne využitie (ako záložný zdroj do domu, na záhradu, do prírody, na loď, do kempu, karavanu a pod.).

Jedná sa o kufríkový model s madlom pre ľahší transport. Cez množstvo plastových dielov je celkové prevedenie prekvapivo kvalitné a robustné. Gumené nôžky ľahko priľnú k hladkému povrchu a navyše bráni prenosu vibrácií. Tento prístroj je vybavený krytím IP 23, čo ho základný ochranný stupeň a značí prístroje odolné proti vniknutiu častíc s priemerom nad 12,5 mm a proti vode dopadajúce pod uhlom 60 °. SG 2000 nie je vhodný do vysoko prašného prostredia (na stavby a pod.).

Tento model je poháňaný výkonným štvortaktným motorom a disponuje nádrží na benzín s objemom 3,2 l. Spotreba paliva je cca 1,07 l / hod, čo je však s ohľadom na vysoký výkon veľmi dobrá hodnota. SG 2000 totiž disponuje špeciálnou technológiou úspory paliva (a to až o 40%).

Rozbeh motora je rýchly a jednoduchý. V niektorých prípadoch ale môžete naraziť na chybný kus, u ktorého je štartovanie buď ťažké alebo jednoducho nemožné, prípadne nie je možné naštartovať opätovne (teda ihneď po vypnutí už zahriateho motora). Takéto prístroje odporúčame ihneď reklamovať.

SG 2000 je vybavený dvoma jednofázovými zásuvkami (230 V / 50 Hz), vďaka čomu ustojí aj pripojenie viac elektrospotrebičov naraz (napr. mrazničky, chladničky a plynového kotla). Vďaka vysokému výkonu ho možno využiť pre zapojenie väčšiny domácich spotrebičov, elektrického náradia, zdrojov svetla i spotrebičov citlivých na kvalitu prúdu (počítače, mobilné telefóny atď.).

Elektrocentrála SG 2000 sa navyše môže pochváliť veľmi dobrým pomerom ceny a kvality. Ak preto zháňate záložný zdroj energie do domu, karavanu, na záhradu a pod., Rozhodne vám môžeme tento model odporučiť.

  • dobrý pomer cena / kvalita
  • dostatočný výkon
  • nízka spotreba
  • tichý chod
  • môžu sa vyskytovať chybné kusy
  • olej je väčšinou potrebné dokúpiť zvlášť
Zistiť cenu

HERON LPGG 22

Palivobenzín/LPG/CNG
Typ motoraštvortaktný
Výkon2400 W
Typ fázejednofázové
Typ krytiaIP23
Hladina hluku96 dB
Ochrana proti preťaženiuáno
AVR reguláciaáno
Výstup pre nabíjanie batérieáno
Voltmetrnie
Olejový snímačáno
USBnie
Digitálny merač motohodínáno
Podvozoknie
Rozmery59 x 44 x 44 cm
Hmotnosť44 kg

Univerzálna benzínová a plynová elektrocentrála LPGG 22 s elektrickým štartovaním značky Heron je vhodná pre široké využitie (domácnosť, záhrada, ale i stavebníctvo).

Na prvý pohľad zaujme robustná rámová konštrukcia a vysoko kvalitné spracovanie jednotlivých dielov. Tento model je však vybavený nižším stupňom krytia (IP 23), tzn. že je odolný iba proti vniknutiu častíc (s priemerom viac ako 12,5 mm) a proti vode dopadajúce pod uhlom 60 °, nie teda proti prachu. Hoci výrobca túto centrálu doporučuje aj pre použitie na stavbách, vyvarujte sa vysoko prašného prostredia.

Model LPGG 22 môže byť poháňaný tak benzínom, tak propán-butánom (LPG) alebo stlačeným zemným plynom (CNG). Objem nádrže je 15 l. Stroj pritom môže dosiahnuť krátkodobého maximálneho výkonu až 2 400 W, pri dlhodobom zaťažení však „len“ 2 100 W.

Štartuje ľahko a spotreba (všetkých typov palív) je tiež priaznivá. Vysoký výkon zaručuje pripojenie niekoľkých jednofázových spotrebičov naraz. Napájať môžete všetky domáce elektrospotrebiče, elektroniku, záhradné ručné elektrické náradie, elektrické čerpadlá, vodárne atp. Vzhľadom k AVR regulácii ho môžete využiť tiež pre napájanie spotrebičov s kolísavým napätím.

LPGG 22 rozhodne patrí medzi vysoko kvalitné elektrocentrály, ktorých obstarávacia cena pritom nie je premrštená. Ak preto zháňate univerzálny a spoľahlivý (záložný) zdroj energie, môžeme vám tento model vrelo odporučiť.

  • dobrý pomer cena / kvalita
  • univerzálne využitie
  • vysoký výkon
  • vysoká kvalita spracovania
  • AVR regulácia
  • hlučnosť
  • vyššia hmotnosť
Zistiť cenu

HERON EGM 65 AVR-3E

Palivobenzín/akumulátor
Typ motoraštvortaktný
Výkon11200 W
Typ fázetrojfázové
Typ krytiaIP23
Hladina hluku108 dB
Ochrana proti preťaženiuáno
AVR reguláciaáno
Výstup pre nabíjanie batérieáno
Voltmetráno
Olejový snímačáno
USBnie
Digitálny merač motohodínáno
Podvozoknie
Rozmery68 x 54 x 55 cm
Hmotnosť98 kg

Vysoko výkonná akumulátorová a benzínová elektrocentrála EGM 65 AVR-3E značky Heron patrí medzi drahšie stroje a je primárne podľa výrobcu určená na stavby, do dielní, pre mobilné servisné strediská alebo do náročných prevádzok.

Kvalita spracovania je na veľmi vysokej úrovni. Jedná sa o ťažkú ​​a robustný rámovou centrálu s nižším stupňom krytia IP 23, vďaka ktorému čiastočne odoláva vode a vniknutiu väčších častíc, nie je ale vhodná do vysoko prašného prostredia.

Tento model disponuje štvortaktným benzínovým motorom a akumulátorom AGM 12 V / 18 Ah. Jedná sa o bezúdržbový akumulátor s dlhou životnosťou, ktorý je dobíjaný pri chode centrály. Štart je ručný alebo elektrický. Štartovanie je pritom jednoduché a bezproblémové. Stroj disponuje 25 litrovou nádržou na benzín. Dosahuje maximálneho krátkodobého výkonu až 11 200 W, v dlhodobom zaťažení 6 500 W. Na jedno naplnenie nádrže dokáže pracovať až 8 hodín vkuse.

Vďaka trojfázovému alternátoru môžete napájať aj vysoko náročné stroje používané v stavebníctve, náročných prevádzkach apod. Tento model navyše umožňuje aj pripojenie elektrospotrebičov do dvoch jednofázových zásuviek. Jeho využitie je preto vysoko univerzálne. Pre bežného používateľa je ale výkon zbytočne vysoký, a tento stroj je pre neho nevhodný.

EGM 65 AVR-3E je spoľahlivý stroj, ktorý svoje uplatnenie nájde najmä v stavebníctve, pri montážach, v dielňach, náročných prevádzkach, mobilných servisných strediskách apod. Neodporúčame ho však do vysoko prašného prostredia.

  • veľmi vysoký výkon
  • univerzálne využitie
  • vysoká kvalita spracovania
  • spoľahlivosť
  • vysoká obstarávacia cena
  • hlučnosť
Zistiť cenu

Dôležité otázky

Rozhodovanie vám veľmi uľahčí, ak si najskôr zodpoviete niekoľko otázok. Vaše odpovede totiž podstatne zúži množinu modelov, z ktorých môžete vyberať.

  1. Aké elektrospotrebiče budete z centrály napájať?
  2. Ako často ju budete používať a ako dlho bude musieť vydržať fungovať v kuse?
  3. V akých podmienkach (kde) ju využijete najčastejšie?

Rozdelenie elektrocentrál podľa typu spotrebiča

Určite už máte jasno v tom, ktoré spotrebiče hodláte pomocou elektrocentrály napájať. Preto si priblížime jednotlivé skupiny, na ktoré je možné všetky elektrospotrebiče rozdeliť. Ide o spotrebiča:

  • odporového typu,
  • indukčného typu,
  • kapacitného typu.

Pritom príkon (spotrebovaná energia) spotrebičov je udávaný vo wattoch (W), výkon (vydaná energia) elektrocentrály vo volt-ampéroch (VA), niekedy ale aj v kW (pritom platí, že 1kVA = 0,8 kW).

Spotrebiče odporového typu

Medzi odporové spotrebiče patrí väčšina zariadení, ktoré bežne používame (napr. klasické žiarovky, varné kanvice, kávovary, varné dosky, kúrenie a pod.). Ich spotreba nie je nijako vysoká, a preto nie sú náročné na výkon elektrocentrály.

Ak je príkon spotrebičov odporového typu napr. 2 kW, postačí ak bude výkon danej elektrocentrály minimálne 2 kVA, tzn., Že potrebný výkon generátora je zvyčajne rovnaký ako vlastný príkon spotrebičov (a teda všetku odobranú energiu premení na teplo / svetlo). Navyše v ich prípade nemusíte brať ohľady na vyššiu rozbehový prúd (ako je tomu napríklad u čerpadiel alebo chladničiek).

Spotrebiče indukčného typu

Tento typ spotrebičov je poháňaný elektromotorom (ide napr. o elektrické vodné čerpadlá, kompresory, mixéry, kotúčové píly, vŕtacie kladivá a ďalšie ručné náradie). Vzhľadom k tomu, že pri prevádzke týchto zariadení dochádza k určitým stratám, je nutné, aby bol výkon elektrocentrály vyšší. A to konkrétne o 20-30% než aký je príkon napájaných spotrebičov (trvalý výkon musí byť aspoň 2 000 W). U výrazne náročných elektrospotrebičov s vysokou spotrebou pri rozbehu (čerpadlá, kompresory) je nutné počítať s výkonom i trikrát alebo štyrikrát vyššom.

Spotrebiče kapacitného typu

Kapacitné zariadenia sú z hľadiska nárokov na výkon centrály najnáročnejšie. Ide spravidla o žiarivky, výbojky, fluorescenčné lampy alebo fotoblesky. Elektrocentrály pre tento typ spotrebičov by mali mať výkon minimálne 1,5x vyšší než aký je príkon napájaných zariadení. V tomto prípade je navyše vhodné sa o zdroji poradiť s autorizovaným predajcom alebo špecialistom.

Rozdelenie elektrocentrál podľa typu konštrukcie

Ďalší spôsob sa zakladá na delenie podľa typu konštrukcie. Generátory môžeme rozdeliť na dva základné typy:

  • rámové
  • a invertorové.

Rámové elektrocentrály

Rámové centrály sú zvyčajne lacnejšie ako invertorové a sú určené pre napájanie väčšiny motorových strojov, zdrojov svetla a tepla. Svoje pomenovanie získali, pretože ide jednoducho o motor vsadený do obdĺžnikového rámu.

Benzínové rámové elektrocentrály sú ideálne pre napájanie najrôznejšie záhradnej techniky a náradie, vykurovacích a osvetľovacích telies a elektromotorov. Ideálne sú ako záložný zdroj pre rodinný dom, na chatu alebo chalupu, svoje využitie ale nájdu aj na stavbách, montážach a všeobecne v teréne. Disponujú veľmi dobrým pomerom cena / výkon, počítať však musíte s vyššou hlučnosťou a spotrebou benzínu, ktorý sa môže predražiť.

Naopak plynové rámové elektrocentrály sú vhodné pre dlhé a nepretržité napájanie. Ideálne sa preto hodí do domácností, na záhrady, ale aj pri stavebných a opravárenských prácach. Využiť možno tri druhy paliva (CNG, LPG a benzín), v zime však odporúčame CNG (LPG sa pri nízkych teplotách horšie odparuje, čím dochádza k nárastu spotreby). Výhodou týchto modelov sú nižšie prevádzkové náklady a šetrnosť k životnému prostrediu.

  • nižšia obstarávacia cena
  • vysoká efektivita napájania motorových strojov a zdrojov svetla a tepla
  • vyššia miera hluku
  • nemožno využiť pre napájanie citlivých spotrebičov (napr. počítač …)

Invertorové elektrocentrály

Druhým typom sú invertorové (digitálne) elektrocentrály, v ktorých je motor ukrytý vnútri plášťa, ktorý zvyčajne pripomína kufrík. Tieto prístroje sú primárne určené pre napájanie jemnej elektroniky (napr. počítač, lekárske prístroje, niektoré elektrické náradie …). Hodí sa do karavanov, predajných stánkov, na chaty atp. Pochopiteľne majú oveľa nižší výkon ako centrály rámové. Možno ich ale ľahko prenášať a ich prevádzka je výrazne tichšie. Počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.

  • nízka hmotnosť a rozmery
  • nízka spotreba paliva
  • slabší výkon
  • vysoká obstarávacia cena

Rozdelenie elektrocentrál podľa typu paliva

Posledným spôsobom podľa ktorého možno centrály rozdeliť je typ paliva, ktoré prístroj poháňa. Vyberať môžete z týchto štyroch základných druhov:

  • benzín,
  • diesel,
  • plyn / LPG,
  • olej.

Benzínové elektrocentrály

Jedná sa o najčastejšie používaný typ elektrocentrály, čo je dané mnohými výhodami, ktoré ponúka. Medzi tie hlavné patrí nízka hmotnosť, malé rozmery a pomerne široké možnosti využitia. Uplatní sa pri napájaní menších jednofázových spotrebičov (chladničky, mrazničky, osvetlenie a ďalšie podobné spotrebiča). Svoje využitie nájdu tiež ako záložné zdroje energie rodinných domov, v stavebníctve alebo na záhradách. Vhodné sú ale iba pre krátkodobý a menej náročnú prevádzku.

Dieselové elektrocentrály

Tento typ elektrocentrál využíva k svojmu chodu naftu (diesel). Vyznačuje sa vysokým výkonom, väčšími rozmermi, robustnou konštrukciou a vyššou hmotnosťou. Dieselové centrály sú ideálne pre dlhodobú prevádzku a zvládajú aj niekoľko jednofázových i trojfázových spotrebičov naraz. Vhodné sú napríklad pre celodennú prevádzku na stavbách, prípadne ako záložné zdroje väčších podnikov. Počítať ale musíte s vyššou investíciou.

Plynové / LPG elektrocentrály

Plynové (LPG) centrály so svojím výkonom podobajú benzínovým, sú ale ekologickejšie a tiež menej náročné z hľadiska prevádzkových nákladov. Škála ich využitie je skutočne široká – hodí sa pre bežné domáce spotrebiče, ale aj záhradnú techniku, pre použitie v dielňach a opravárenstve.

Olejové elektrocentrály

Posledným typom sú elektrocentrály olejové, ktoré ku svojmu chodu využívajú špeciálny pohonný olej. Ide o okrajová, vysoko výkonné zariadenia, ktorá sa primárne využívajú v priemysle (v domácnostiach sa s nimi stretnete len zriedka). Spravidla slúži ako záložný zdroj energie pre menšie objekty.

Kritériá výberu

Pri výbere tej najlepšej elektrocentrály sa oplatí orientovať aj podľa jednotlivých kritérií. Medzi ta najdôležitejšie patria:

  • typ fázy,
  • výkon,
  • spotreba,
  • typy regulácie vstupného napätia,
  • typy ochrany prevádzky.

Typ fázy

Pri výbere elektrocentrály si dobre rozmyslite, pre aký typ spotrebičov ju budete využívať. Jednofázové zvyčajne postačí pre bežné prevádzky, trojfázové budete potrebovať pre náročnú prevádzku.

Jednofázové elektrocentrály

Väčšina modelov (do 5 kVA) je prispôsobená pre pripojenie jednofázových spotrebičov (230 V / 50 Hz) s dvoma kolíkmi, ktoré sú určené pre menej náročné bežné využitie. Možno k nim pripojiť väčšinu domácich spotrebičov (lampu, televízor, počítač, ľahší stavebné náradie a pod.).

Trojfázové elektrocentrály

Výkonnejšie prístroje určené pre remeselníkov alebo stavebné firmy sú opatrené trojfázovým pripojením (400 V / 50 Hz). K týmto centrálam sa pripájajú stroja so štyrmi alebo piatimi kolíky, zvyčajne sa jedná o stroje používané v stavebníctve a priemysle, ktoré sú náročnejšie na výkon. Trojfázové modely sú preto podstatne drahšie ako jednofázové.

Výkon

Podľa typu najčastejšie pripájaných spotrebičov zvoľte výkon centrály. Ako sme už spomínali vyššie, výkon elektrocentrál sa uvádza vo VA (volt-ampéroch). U trojfázových modeloch sa môže hodiť pre výpočet vzorček 1 kVA = 0,8 KW.

Myslite tiež na to, že indukčné a kapacitné spotrebiče (napr. čerpadlo, kompresor, chladničky a pod.) vyžadujú vyšší výkon centrály, a to až niekoľkonásobne. Na druhú stranu sa neodporúča kupovať prístroje s výrazne vyšším výkonom než aký pre svoj chod potrebujú pripojené spotrebiče.

Aby vám spotrebič po zapojení nevyhodil poistky, pripravili sme tabuľku s najčastejšie využívanými spotrebičmi a informácií, o koľko má byť výkon centrály vyšší ako príkon daného spotrebiča.

Typ elektrospotrebičeVýkon elektrocentrály
odporový typ (rýchlovarné kanvice, fén, elektrické kúrenie …)rovnako veľký
stroje s elektromotormio 30% vyššia
audiotechnika a domáce spotrebiče (televízor, počítač, rádio, žehlička …)1,5–2x vyššia
kapacitný typ (výbojky, neónové žiarivky …)1,5–2x vyššia
stroje s akumulátorovými motormi (vysávače, vŕtačky, reťazové píly, uhlové brúsky …)1,5–2x vyššia
stroje s indukčnými motormi (kompresory, domáce vodárne, mrazničky, chladničky …)3–5x vyššia

Spotreba

Celková spotreba elektromotora samozrejme patrí medzi úplne zásadné kritériá, pretože z nej možno vyčítať približné prevádzkové náklady elektrocentrály. Spotreba sa uvádza v množstve paliva na motohodinu (počet litrov na daný časový úsek). Samozrejme platí, že čím výkonnejšie centrálu zaobstaráte, tým vyššia bude jej spotreba. Pre prehľad uvádzame orientačnú tabuľku klasických benzínových centrál s konkrétnym výkonom a spotrebou:

Výkon elektrocentrálySpotreba
0,6–1 kVA0,5 l/motohodina
2–4 kVA1–2 l/motohodina
5–6 kVA2–2,5 l/motohodina

Typy regulácie výstupného napätia

Ďalším podobne dôležitým parametrom je spôsob regulácie napätia. Medzi základné typy patria:

  • kapacitné regulácia,
  • AVR regulácia,
  • kompaudná regulácia.

Kapacitný regulácia napätia

Väčšina elektrocentrál disponuje práve kapacitnú reguláciou napätia, ktorá funguje pomocou kondenzátorov. Medzi výhody tohto typu patrí, že bez problémov zvládne vyššie počiatočné zaťaženie motora. Príkon spotrebičov pritom môže dosahovať maximálneho menovitého výkonu zariadenia s kapacitnou reguláciou. Tento typ sa zvyčajne používa pre zapojenie bežných elektrospotrebičov.

AVR regulácia napätia

Pri napájaní citlivých spotrebičov s kolísavým napätím (napr. počítače, náradie s elektronickou kontrolou vstupného napätia, zváracie invertory) je vhodné zaobstarať elektrocentrálu s reguláciou napätia AVR (Automatic Voltage Regulator), ktorá vyrovnáva napätie pomocou tranzistorov. Tieto prístroje sú vybavené automatickou reguláciou s toleranciou približne ± 2%, vďaka čomu môžete k centrále pripojiť aj citlivú elektroniku.

Kompaudná regulácia napätia

Spotrebiče s asynchrónnymi motormi (kompresory, rezačky na dlažbu, cirkuláre na drevo a pod.), Ktoré pri spustení vytvárajú vyššie zaťaženie (niekedy až 4x viac než aký je výkon centrály). Tieto spotrebiče preto vyžadujú centrálu, ktorá je schopná dodať veľký rozbehový prúd. Pre toto využitie sú určené elektrocentrály s kompaudním trafom.

Typy ochrany prevádzky

Pri využití generátorov je nutné zvoliť tiež vyhovujúce ochranu pred vonkajšími vplyvmi, vďaka čomu ju ochránite nielen pred vniknutím cudzorodých častíc a prachu, ale zvýšite tak jej životnosť. Rozlišujeme dva základné typy krytia IP: IP 23 a IP 54.

Krytie IP 23

Nižšie číslo IP znamená, že je táto ochrana vhodná pre elektrocentrály, ktoré sú využívané v menej znečistených priestoroch. IP 23 chráni pred vniknutím častíc s priemerom nad 12,5 mm a proti vode dopadajúce pod uhlom 60 °.

Krytie IP 54

Tento typ ochrany je určený do značne znečistených priestorov (napr. pri búraní), keďže zaručuje maximálnu ochranu pred prachom i vodou (dopadajúce vo všetkých uhloch). Tento typ dokonca zaisťuje bezproblémový chod centrály aj v prípade živelných pohrôm.

Funkcie a doplnky

Elektrocentrálu rozhodne vyberajte aj s prihliadnutím k funkciám a celkovej výbave, ktorú ponúka. Praktické doplnky môžu výrazne zvýšiť pohodlie pri používaní. Prinášame vám preto výber tých najzaujímavejších:

  • výstup pre nabíjanie batérie,
  • voltmeter,
  • olejové čidlo,
  • displej,
  • digitálny merač motohodín,
  • GSM modul,
  • diaľkové ovládanie,
  • podvozok.

Výstup pre nabíjanie batérie

Väčšina (i tých najlacnejších) strojov disponuje 12 V výstupom pre nabíjanie batérií (napr. autobatérie). Ten sa vám bude hodiť najmä pri dlhšie trvajúcom pobyte v prírode alebo v kempe, kde nie je zdroj energie.

Voltmeter

Voltmeter sa stará o to, aby nedošlo k prekročeniu napätia elektrocentrály, čo by mohlo spôsobiť jej poškodenie.

Olejový snímač

Pokiaľ je zariadenie vybavené olejovým čidlom, dôjde k automatickému vypnutiu motora záložného zdroja, ak sa hladina oleja dostane príliš nízko. Opäť takto chráni centrálu pred poškodením.

Displej

Pomocou displeja bude ovládanie oveľa jednoduchšie, zároveň z neho vyčítate všetky potrebné informácie.

Digitálny merač motohodín

Vďaka digitálnemu meračmi motohodín môžete ľahšie naplánovať servis vášho prístroja.

GSM modul

V prípade, že je elektrocentrála vybavená GSM modulom, bude vás o svojom stave informovať pomocou SMS správ.

Diaľkové ovládanie

Elektrocentrála na diaľkové ovládanie je praktická najmä v situáciách, kedy je umiestnená v ťažko prístupných miestach. Diaľkové ovládanie totiž umožňuje zapnutie / vypnutie a kontrolu chodu na diaľku.

Podvozok

Pri menších elektrocentrálach slúži podvozok k ľahšiemu transportu, u veľkých modelov je nevyhnutnosťou (môžu vážiť aj vyše 200 kg).

Kam elektrocentrálu umiestniť

Každý generátor by mal stáť na mieste, ktoré má zabezpečené dostatočný prístup vzduchu (kvôli dobrému chladenia a sania motora). Ak nebudete na túto požiadavku dbať, môže sa stať, že dôjde k prehriatiu a zničeniu motora. Podobne dôležité je tiež zabezpečenie odchodu spalín, čo vyžaduje dobre vetraný priestor.

Vzhľadom k tomu, že väčšina týchto strojov je výrazne hlučná, rozhodne nebude na škodu tiež efektívne odhlučnenie. Toho najlepšie dosiahnete umiestnením stroja do pivnice alebo dielne (jednoducho mimo obytnú plochu).

Údržba

Pravidelná starostlivosť, ktorú elektrocentrále venujete, sa pozitívne odrazí na celkovej spoľahlivosti a dlhej životnosti. Obvyklá životnosť týchto strojov dosahuje minimálne 5 000 motohodín, správnu údržbou je ale možné výdrž ešte navýšiť.

Nižšie nájdete niekoľko základných rád ohľadom údržby, ktoré sa oplatí dodržiavať.

  1. Pred nákupom stroja si zistite dostupnosť servisu a náhradných dielov.
  2. Priebežne čistite vzduchový filter. Ak pracujete v silne prašnom prostredí, čistite ho čo najčastejšie.
  3. Ak váš model vyžaduje pravidelné prevádzkové prestávky, dodržujte ich. Väčšina strojov je ale schopná bežať aj celý deň v kuse.
  4. Myslite tiež na pravidelnú výmenu oleja. Ak je váš model vybavený olejovým čidlom, upozorní vás sám.
  5. Nezabúdajte na odporúčanie ohľadom správneho umiestnenia centrály (najmä na dostatok vzduchu okolo stroja).
  6. Po 2 500 motohodinách nechajte elektrocentrálu prehliadnuť v servise, kde skontrolujú opotrebenie jednotlivých dielov a zmeria vôľu stroja.

Cenové relácie

Ceny elektrocentrál sa pohybujú v širokom rozmedzí, zaobstarať tak môžete stroje za stovku, ale aj veľké profesionálne modely za viac ako stotisíc. V každom prípade vám ale odporúčame voliť centrály od preverených výrobcov, u ktorých máte istotu vyššej kvality aj lepšieho servisu a dostupnosti náhradných dielov.

Pre ľahšiu orientáciu na trhu sme pre vás pripravili niekoľko základných cenových kategórií týchto zariadení:

  • do 100 €,
  • od 100 do 400 €,
  • od 400 do 1 000 €,
  • od 1 000 do 2 000 €,
  • nad 2 000 €.

Najlacnejšie elektrocentrály

Najlacnejšie elektrocentrály zoženiete okolo 100 €, jedná sa však o slabé jednofázové benzínové stroje s množstvom plastových dielov, ktoré disponujú nízkym výkonom (cca 750 W) a hodí sa len pre občasné využitie (napr. v kempe). Oceníte ich najmä pre pripojenie nenáročných spotrebičov a pri nabíjaní batérií.

Elektrocentrály pre bežné využitie

Väčšina bežných užívateľov si vyberie v cenovom rozpätí od 100 do 400 €. V tejto kategórii totiž nájdete už aj pomerne výkonné (3 kW alebo dokonca až 4,8 kW) jednofázové benzínové elektrocentrály, ktoré je možné využiť na napájanie väčšiny elektrospotrebičov odporového typu (žiarovky, kávovary, vykurovacie telesá). Väčšina ale zvládne aj celú škálu spotrebičov indukčného typu (ručné náradie, elektrické čerpadlá). Jedná sa teda o ideálny záložný zdroj energie do rodinných domov, na chalupy, chaty, do kempov, na lode a pre občasné využitie na stavbách.

Elektrocentrály s vysokým výkonom

Do 1 000 € získate stroje s vysoko výkonným motorom všetkých typov (benzínové, dieselové, plynové i akumulátorové). V tejto kategórii sa ale nachádzajú aj trojfázové modely vhodné pre napájanie silných spotrebičov alebo dvoch a viac jednofázových spotrebičov s vysokým príkonom. Veľmi vhodné sú preto ako zdroj energie na stavbe, pre väčšie prevádzky a pod.

Elektrocentrály pre špeciálne využitie

Pri investícii do 2 000 € získate robustné elektrocentrály, ktoré môžete bez obáv využiť pre nepretržitú prevádzku. Samozrejmosťou sú najrôznejšie funkcie a veľmi vysoký výkon (až 7,5 kW). V zastúpení sa nachádza jednofázové aj trojfázové modely všetkých typov (prevládajú však benzínovej stroja). Svoje uplatnenie nájdu najmä v stavebníctve a priemysle, avšak je možné ich využiť aj ako zdroj energie na lodiach alebo v kempoch.

Top elektrocentrály

V kategórii nad 2 000 € vyššie nájdete naj elektrocentrály s výkonom bežne nad 7,5 kW. Zvyčajne sa jedná o veľmi ťažké a hlučné stroje, ktoré sa pre bežné využitie nehodia. Poloprofesionálne a profi elektrocentrály nachádzajú svoje využitie najmä v náročných prevádzkach, vo výstavbe, v armáde alebo núdzovom, krízovom či havarijným nasadenie.

Tipy na záver

  1. Čím viac, tým lepšie neplatí vždy. Pokiaľ si zaobstaráte zbytočne predimenzovaný stroj, nebude odovzdávať rovnomerný výkon. Vždy preto voľte zariadenie s takým výkonom, ktorý je určený presne pre ten typ spotrebičov, ktoré budete najčastejšie napájať.
  2. V prípade, že zháňate elektrocentrálu do chladného prostredia, nekupujte s pohonom na propán-bután. Plyn sa totiž pri nízkych teplotách zle odparuje, následkom čoho má centrála väčšiu spotrebu. V takýchto prípadoch preto zvoľte radšej CNG (stlačený zemný plyn).
  3. Ak neviete, akú elektrocentrálu zvoliť do rekreačných objektov (chata, chalupa a pod.) Odporúčame benzínový stroj.
  4. Niektoré elektrocentrály sú vybavené akumulátorom a štartérom podobne ako automobily, k štartu potom stačí len otočiť kľúčikom. Elektrocentrály s elektrickým štartom sa objavujú najmä u veľkých strojov a vynikajú veľmi jednoduchou obsluhou (obvykle sú vybavené tiež AGM bezúdržbovou batériou). Naopak elektrocentrály s automatickým štartom bývajú častejšie poruchové (zvlášť pri dlhšej odstávke) a horšie sa obsluhujú. Vždy preto zvážte, či štartér vôbec využijete, alebo si zaobstaráte stroj bez neho.
  5. Ak trojfázovú elektrocentrálu (380 V, 400 V) nevyužijete, radšej si kúpte iba jednofázovú. U trojfázových modelov totiž dochádza k ťažkostiam pri zásuvkách 230 V.
  6. Pri výbere elektrocentrály sa môžete orientovať aj podľa užívateľských recenzií, výsledkov nezávislých spotrebiteľských testov alebo podľa rebríčkov víťazov roka, ktoré stanovujú niektoré servery pod.
  7. Ak chcete zaobstarať elektrocentrálu lacno, môžete sa porozhliadnuť aj po bazároch a výpredajoch (prípadne v požičovniach), v ktorých sa predávajú síce starší, ale často kvalitné modely (niekedy dokonca vojenskej).
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo