Ako vybrať eliptický trenažér

Je ideálny na zhodenie pár prebytočných kíl, ale aj na pravidelný kondičný tréning. Vďaka svojej dômyselnej konštrukcii pri cvičení nepreťažujú kĺby a zapájate väčšie množstvo svalov než napríklad pri obyčajnom behu. Áno. Reč je o eliptickom trenažéri (zvanom tiež cross či crossový). Spoločne vyberieme ten pravý pre vás. Poďme na to.

Aby ste pri cvičení dosiahli čo najlepšie výsledky, budete potrebovať vybrať model, ktorý vám padne ako uliaty. Existuje celý rad vlastností tréningového prístroje, ktoré by mali zodpovedať fyzickým dispozíciám cvičiaceho človeka.

Samozrejme počítajte s tým, že ak na elipticali bude v domácnosti cvičiť viac ľudí, mal by byť prispôsobený tomu, kto bude trénovať najčastejšie. Je to podobné, ako keď si vyberáte rotoped. Pri výbere konkrétneho eliptického trenažéra sa môžete riadiť aj našej recenzií vybraných modelov. Vždy ale berte do úvahy typ konštrukcie, nosnosť, sklon, typ stredu, ovládanie záťaže, brzdný systém a možnosť manipulácie či skladania.

Test eliptických trenažérov 2021

Vybrali sme pre vás päť konkrétnych trenažérov, ktoré podľa nás stojí za to. Môžete si vybrať ktorýkoľvek z nich a určite budete spokojní. Pokiaľ ide o pomer ceny a výkonu, spĺňajú očakávania. Samozrejme ale môžete vyberať aj z ďalších modelov na trhu. V súčasnosti je ponuka pestrá a určite nájdete presne taký trenažér, ktorý vám bude vyhovovať. Poďme si pozrieť našu päťku.

inSPORTline Atlanta Black

Brzdamagnetická
Stupne záťaže8
Hmotnosť51 kg
Nosnosť150 kg
Dĺžka kroku42 cm

Kompaktný eliptický trenažér s ľahšou konštrukciou skvele poslúži najmä začiatočníkom a tým, ktorí cvičia len občas. Aj keď váži len 51 kg, unesie podľa výrobcu 150kg ťažkého človeka. To by sme ale radšej nedoporučovali. Ak vážite cez 100 kg, radšej zvoľte model s masívnejšie konštrukciou a väčšie váhou.

Veľkou prednosťou Atlanty Black je kvalitná konštrukcia stredu a zotrvačníka. Všetky časti sú presne pridané s na svoje miesta a ložisko zaisťuje dokonale plynulý pohyb. Vďaka tomu sa vám bude na stroji cvičiť dobre a nebudete mať pocit závratu či preťažovaniu niektorej strany tela. To sa môže stať u nekvalitných modelov.

Na magnetickom brzdnom systéme si môžete nastaviť 8 stupňov záťaže. A verte tomu, že na osmičku sa pekne zapotíte. Dalo by sa to porovnať s poriadnym výšľap na horách. Na druhú stranu je najľahší úroveň príjemná a pripomína popoludňajšie prechádzku v parku. Určite si tak prídete na svoje, či už hľadáte poriadnu výzvu alebo pokojné cvičenia na relaxáciu.

Dĺžka kroku je podľa výrobcu 42 cm. To zodpovedá a ide o zlatú strednú cestu. Pre priemerne vysokého človeka je takto dlhý krok ideálnou variantou. Ak ste vyššia (cez 190 cm), počítajte s tým, že vám krok príde kratšie. Ale za to môžete cvičiť s vyššou frekvenciou, takže dáte cievnemu systému taky poriadne zabrať, keď budete chcieť.

Stroj údajne zvládne cvičenca s výškou do 230 cm. Z nášho pohľadu by ale pre takto vysoké ľudí bola lepšou voľbou alternatíva s masívnejším rámom a pokiaľ možno nastaviteľnou dĺžkou kroku. Inak nevyužijú plný potenciál dĺžky svojich paží a nôh.

Atlanta Black je spoľahlivým eliptickým trenažérom za veľmi príjemnú cenu. Dá sa kúpiť už okolo 400 €. Malú daní za nižšiu obstarávaciu investíciu je jednoduchšia konštrukcia displeja a tlačidiel okolo. Na tých výrobcovia zdá sa šetrili. Okrem toho stred zotrvačníka obopínajú plastové spojky, ktoré bohužiaľ pri cvičení nie sú bezhlučné. Inak ale stroj pôsobí kompaktne a určite vám bude dobre slúžiť.

  • nízka obstarávacia cena
  • kvalitná konštrukcia stredu
  • kompaktné rozmery
  • hlučnosť pri pohybe
  • lacnejšie prevedenie displeja a tlačidiel
  • ľahšia konštrukcia = nižšie nosnosť
Zistiť cenu

HOUSEFIT MOTIO 30

Brzdamagnetická
Stupne záťaže8
Hmotnosť44 kg
Nosnosť130 kg
Dĺžka kroku32 cm

Druhým eliptickým trenažérom, ktorý sme si prezreli zblízka, je Housefit Moti 30. Ide o menší stroj ľahší konštrukcie, ktorý by sme odporučili skôr drobnejším osobám, prípadne deťom. S tým je spojená aj kratšia vzdialenosť kroku. Tá je len 32 cm.

Ľahká váha medzi trenažéry urobí radosť hlavne pri príležitostnom cvičení. Pre pravidelné posilňovanie či kondičné tréningy by sme ho skôr neodporučili. Na druhú stranu krátkosťou kroku núti k vyššej frekvencii, a tým aj k väčšej záťaži kardiovaskulárneho systému. Takže na cvičenie výdrže pre menšie a ľahšie ľudí sa hodí perfektne.

Malá je tiež rozteč nášlapov. Sú od seba vzdialené len 19 cm. To ale považujeme skôr za výhodu. Uhol, ktorý následne zvierajú nohy cvičenca, totiž oveľa lepšie zodpovedá skutočnej prirodzenej polohe pri pohybe.

Vďaka kompaktným rozmerom sa tento skladný trenažér výborne hodí do bytov, kde väčšinou nie je dosť priestoru pre masívnejšie stroja. Kvôli nižšej váhe 44 kg ale počítajte s obmedzenou nosnosťou. Síce výrobca uvádza, že Moti 30 unesie až 130 kg, ale odporúčame držať sa do 100 kg. Inak by nemusel slúžiť dlho.

Magnetická brzda má hneď 8 úrovní odporu, takže si môžete nastaviť obtiažnosť tréningu podľa chuti. Určite si vyberiete vždy. Či už máte chuť dať si poriadne do tela, alebo len uvoľňujete nohy a ruky po dlhom sedení v kancelárii.

Housefit Moti 30 kúpite za necelých 250 €, čo je veľmi málo. S tým ale súvisia isté obmedzenia, ktorá prístroj má. Vonkajšie plastové kryty nie sú príliš kvalitné, takže na ne buďte opatrní. Priamy zásah by nemuseli vydržať. Okrem toho stred nie je tichý. Pri cvičení budete počuť slabé praskanie a drhnutie. Ale kvalita ani plynulosť pohybu týmto našťastie netrpí.

Nižšiu kvalitu majú aj spojovacie skrutky. Spoznáte to predovšetkým na ich hlavách. Preto je pokiaľ možno veľakrát nevyskrutkovávajte a nezašroubovávejte. Svoju funkciu plní spoľahlivo, ale nie sú určené na časté a opakované montáži.

Sčítané a podčiarknuté, ide o ľahšie stroj, ktorý ocenia začiatočníci menšieho vzrastu, ktorí hľadajú lacnejšie cvičebné náčinie, o ktorého nečakajú žiadne nadštandardné funkcie. V takom prípade je Housefit Moti 30 tou pravou voľbou.

  • výhodná obstarávacia cena
  • kompaktné rozmery
  • slušná nosnosť
  • vhodný pre osoby do 180 cm
  • dĺžka kroku len 32 cm
  • lacnejšie konštrukcie
Zistiť cenu

inSPORTline Atlanta

Brzdamagnetická
Stupne záťaže16
Hmotnosť51 kg
Nosnosť150 kg
Dĺžka kroku40 cm

Hrdý zástupca strednej triedy eliptických trenažérov. Atlanta ponúka množstvo zaujímavých funkcií aj kvalitné prevedenie, ktoré vyhovie všetkým členom domácnosti. Poďme ale pekne poporiadku. S váhou 51 kg údajne unesie až 150kg človeka. Radšej by sme ale odporúčali neprekračovať 120 kg, a to hlavne preto, aby vám prístroj bezchybne slúžil dlhé roky.

Veľkou výhodou je 16 záťažových stupňov. Jemná škála vám dovolí nastaviť prístroj presne podľa vašich potrieb. Môžete tak plynulo znižovať alebo zvyšovať odpor, ktorý trenažér pri posilňovaní kladie. Vďaka tomu sa vám podarí rýchlejšie nabrať výkonnosť.

Dĺžka kroku 40 cm je optimálnym zlatým stredom, ktorý bude dobre vyhovovať všetkým, kto na stroji chcú cvičiť. Keby to predsa len tak nebolo, dá sa v rozmedzí 30 cm upraviť. Tým pádom budete môcť ľahko striedať tréning s vyššou frekvenciou kratších krokov a nižšou frekvenciou krokov dlhých.

Výhodou je tiež možnosť nastavenia sklonu pedálov. Tým si môžete nasimulovať výstup na vrchol horského masívu. Ale samozrejme môžete zostať u jednoduchšieho pohybu vodorovne, ktorý pri vyššom odpore šestnáctistupňové škály dá zabrať aj trénovanému človeku.

O stabilitu stroja sa postarajú aretačné nožičky. Tie môžete upraviť tak, aby vyrovnali prípadné nerovnosti podkladu. Vďaka tomu je trenažér pri chode úplne tichý a vy sa môžete v pokoji sústrediť na pohyb.

Ak budete potrebovať tento eliptický trenažér presúvať, skvele vám v tom pomôžu kolieska v prednej časti prístroja. Jednoducho naklonení celý stroj a posunie s ním, kam potrebujete. Jedinou skutočnou prekážkou tak zostávajú prahy, cez ktoré odporúčame stroj prenášať v dvoch ľuďoch.

Súčasťou Atlanty je tiež hrudný pás na meranie tepovej frekvencie. Ako ste si mohli prečítať v našom článku, je tento typ merania tepu oveľa presnejšie ako pomocou madiel. Tým pádom budete mať presné informácie o tom, ako veľmi je pre vás cvičenie náročné.

Atlanta je dobrou voľbou pre každého, kto to s cvičením myslia vážne a nebojí sa pravidelných tréningov kondície. Vďaka možnostiam nastavenia dĺžky kroku a sklonu, rovnako ako 16 úrovniam záťaže, dobre poslúži všetkým možným cvičencom. Podľa nás je ideálnym kandidátom strednej triedy eliptických trenažérov.

  • kvalitná konštrukcia
  • bohaté príslušenstvo
  • pestrá škála nastavení
  • väčšie rozmery
  • ľahšia konštrukcia krytov ložísk
  • pri väčšej záťaži je počuť
Zistiť cenu

HOUSEFIT MOTIO 70

Brzdamagnetická
Stupne záťaže16
Hmotnosť51 kg
Nosnosť150 kg
Dĺžka kroku40 cm

Moderný eliptický trenažér určený pre domáce cvičenie. Môže sa pochváliť elektromagnetickým ovládaním záťaže s 16 stupňami odporu. Všetko si ľahko nastavíte na displeji, ktorý má podsvietenie. Tým pádom môžete cvičiť pohodlne pokojne vo dne v noci.

Ak sa rozhodnete pre tento model, odporúčame k nemu dokúpiť tiež hrudný pás na meranie tepu. Riadiaca jednotka eliptického trenažéra totiž dokáže snímať aktuálny tep s vysokou presnosťou a upraviť záťaž tréningu podľa toho, o aký typ cvičenia práve máte záujem. Dokáže plynule meniť záťaž a udržiavať vás v tepovej záťaži 55, 75 alebo 90% maximálnej tepovej frekvencie.

Prístroj dobre poslúži všetkým osobám s výškou do 200 cm a váhou do 150 kg. Ale opäť odporúčame nezaťažovať trenažér maximálnou váhou 150 kg pravidelne. Predsa len by takéto zaobchádzanie mohlo viesť k zníženiu životnosti vnútorných súčiastok.

Moti 70 určite s radosťou privítajú ľudia, ktorí si potrpia na aktuálne informácie pri cvičení. Stroj totiž na displeji zobrazuje rýchlosť, čas, vzdialenosť aj otáčky za minútu. Takže môžete jedným pohľadom zistiť, koľko 40cm krokov ste už počas cvičenia urobili.

Rozstup nášlapov je 20 cm, čo zodpovedá prirodzenej polohe nôh pri chôdzi alebo behu a bude sedieť všetkým, ktorí by chceli prístroj používať. To platí pre osoby s výškou do 200 cm. Potom už by to ideálna vzdialenosť nebola, chcelo by to predsa len rozteč o niečo vyššia.

Moti 70 má navyše program, ktorý vás prevedie pozvoľným ukončením cvičenia. V stanovenom časovom úseku postupne znižuje záťaž, takže sa organizmus prispôsobuje a pomaly sa vraciate do pokojovej tepovej frekvencie. To je pre telo veľmi zdravé a pre svaly uvoľňujúce.

Housefit Moti 70 je podľa nás plnohodnotným eliptickým trenažérom, ktorý je dobrou voľbou pre všetkých. Vďaka priaznivej obstarávacej cene okolo 400 eur si ho môže dovoliť prakticky každý, kto má záujem o domáce posilňovanie. Síce mu chýbajú niektoré funkcie profesionálnych modelov, ale za to ponúka pestrú škálu nastavenia obtiažnosti a typov tréningu.

  • podsvietený LCD displej
  • programy podľa tepovej frekvencie
  • spoľahlivý stroj s kompaktnou konštrukciou
  • nie príliš podrobný návod
  • pri vyššej záťaži môže vŕzgať
  • nedokáže zobraziť históriu cvičenia
Zistiť cenu

Tunturi Performance C55

Brzdamagnetická
Stupne záťaže32
Hmotnosť73,6 kg
Nosnosť135 kg
Dĺžka kroku50 cm

Pokročilý eliptický trenažér, ktorý využijete pri chudnutí, ale aj naberanie kondície. Môže sa pýšiť vysokou stabilitou, ktorú zabezpečuje váha stroja. Tá sa pohybuje okolo 73 kg. Vďaka tomu môže tento trenažér používať ktokoľvek s váhou až 135 kg. V tomto prípade vás nebudeme nabádať, aby ste radšej stroj nezaťažovali často maximálnou nosnosťou. Podľa nás je tu norma určená adekvátne a pri pravidelnom cvičení 135kg osoby by trenažér ľahko vydržal dlhé roky.

Hlavným rozdielom oproti ostatným recenzovaným modelom je možnosť prepojenia s chytrým zariadením. Keď si stiahnete aplikáciu na tréning, môžete si vybrať takmer akékoľvek miesto na mape, eliptický trenažér sa pustí do akcie a nastaví obtiažnosť, vrátane odporu, podľa navolené trasy.

Môžete tak ľahko porovnávať výkonnosť napríklad s kamarátmi alebo kolegami s práce, ktorí majú rovnaký prístroj a aplikáciu. Prípadne treba usporiadať večierok, na ktorom budete súťažiť v tom, kto rýchlejšie zaobíde vytýčenú trasu. Uvidíte, že vás tento spôsob cvičenia bude baviť a motivovať.

Tunturi Performance C55 sa môže pochváliť dĺžkou kroku 50 cm. To je o niečo nad priemerom, ale za to skvele poslúži osobám s výškou až 210 cm. Menšie ľudia síce nevyužijú celý rozsah pohybu prístroja, ale môžu si vyskúšať predĺžiť krok a pretiahnuť si končatiny.

Prístroj je dobrou investíciou, ak to s cvičením myslíte vážne, a chcete sa posunúť so svojou kondíciou. Vďaka prednastaveným programom dokáže ponúknuť primeraný tréning úplným začiatočníkom, ale aj trénovaným športovcom. Takže sa postupom času môžete vypracovať a dostať sa do formy.

Počas cvičenia si môžete orientačne merať tep na držadlách, alebo si dokúpiť hrudný pás, ktorý tep meria podstatne presnejšie. Je škoda, že pri prístroji podobných kvalít nie je hrudný pás súčasťou balenia. Ale za to ponúka možnosť merania BMI a upravuje záťaž počas tréningu podľa nameraného tepu. Budete tak mať istotu, že cvičíte efektívne a zdravo.

Tunturi Performance C55 je pokročilý eliptický trenažér, ktorý môže byť pre začiatočníkov alebo len príležitostné cvičenca zbytočným luxusom. Na druhú stranu ponúka efektívne cvičenie, ktoré dokáže na mieru postaviť každému, kto sa odhodlá ho použiť. Obstarávacia cena okolo 1 000 Euro dáva poznať, že ide o stroj nielen do domácností, ale aj do posilňovní a fitness centier.

  • špičkové materiály a konštrukcie
  • masívne prevedenie, ktoré vydržia
  • (polo) profesionálne funkcie
  • vyššia nákupná cena
  • vyššia váha a rozmery
  • pomerne veľká dĺžka kroku
Zistiť cenu

Čo to je eliptický trenažér a pre koho je určený

Ide o posilňovacie alebo fitness stroj, na ktorom naše končatiny opisujú elipsovitú krivku. Cvičením sa preťahuje celé telo, pretože dochádza k zapájaní viacero svalových partií ako v hornej, tak spodnej časti tela. Výhodou cvičenia je, že zbytočne nezaťažuje kĺby.

Eliptický trenažér patrí do skupiny aeróbnych strojov. Aeróbne cvičenie má dobrý vplyv na srdce a cievy. Môžete pomocou niečo zvyšovať alebo udržiavať vašu fyzickú kondíciu. Pravidelným tréningom predchádzate vzniku vysokého tlaku alebo ho môžete regulovať. Ďalej pozitívne pôsobí na tepovej frekvencie, dýchacie funkcie a srdca.

Pri správnom cvičení spaľujete v tele tuky a chudnete. Počas cvičenia zapájate rovnaké svaly ako pri behu, jazde na bicykli a výstupe do schodov. Vďaka možnosti nastavenia záťaže na stroji môžu cvičiť všetky vekové kategórie. Pretože pri cvičení nedochádza k zaťažovaniu kĺbov, môžu ho využívať aj staršie osoby.

Typ konštrukcie eliptického trenažéra

Existujú štyri typy konštrukcie eliptických trenažérov. Pri voľbe typu konštrukcie sa zamerajte na to, ako často chcete stroj používať, ako aktívne či silový tréning budete potrebovať a koľko vážite. Ak sa vaša váha blíži 100 kg alebo potrebujete eliptický trenažér na silové cvičenia, vyhnite sa najlacnejší kategórii „Pre začiatočníkov“.

Pre začiatočníkov

Najmenší a najlacnejšie stroje, ktorým by sme s trochou zveličenia mohli hovoriť domáce eliptické trenažéry. Spoznáte ich podľa toho, že majú zotrvačník vzadu a pedále sú priamo vedľa neho. Vyrábajú sa v dvoch veľkostiach rámu, a tým pádom aj dĺžkou kroku. Menšie eliptical má dĺžku kroku okolo 30 cm. Hodí sa pre menšie ľudí s výškou do 175 cm. Väčšia varianta sa môže pochváliť 40cm dĺžkou kroku a využijú ju všetci vyššieho vzrastu.

  • nízka obstarávacia cena 100 – 800 €
  • kompaktné rozmery
  • neprirodzený pomer dĺžky a výšky kroku
  • väčší rozstup nášľapov

Stredná trieda

Na prvý pohľad rozoznateľná konštrukcia so zotrvačníkom vpredu znamená vynikajúci eliptický trenažér pre začiatočníkov a stredne pokročilých. Skvele sa hodí na cvičenie doma. V porovnaní s predchádzajúcou kategóriou má odolnejšie konštrukciu, ktorá vydrží. Vďaka ložiskové konštrukcii stredu sa pohybuje plynulo a dráha pohybu je vhodná ako pre chrbát, tak pre kolená, členky a bedra. Navyše unesie aj človeka s váhou okolo 100 kg.

  • odolná konštrukcia
  • kvalitné spracovanie mechaniky pohybu
  • obstarávacia cena okolo 800 €
  • o niečo väčšie rozmery – nevhodný do malých miestností

Vyššia trieda

Sem radíme eliptické trenažéry so zotrvačníkom vzadu, ale nášľapy vpredu. Často ich môžete vidieť v posilňovniach alebo iných fitness zariadeniach. Ergonómiou kroku sú takmer na úrovni bežnej chôdze a minimálna rozteč nášľapov je príjemná na bedra, aj keď cvičíte dlhodobo. Vďaka masívnej konštrukcii tento typ stroja spoľahlivo unesie aj ľudí s nadváhou. Hoci kvôli väčším rozmerom pôsobí málinko neohrabane, existujú aj skladacie modely.

  • vyladená ergonómia kroku
  • masívna konštrukcia s vysokou nosnosťou
  • vyššia nákupná cena od 1 000 €
  • ak nemožno zložiť, zaberie veľa priestoru

Špičkové eliptické trenažéry

Multifunkčný prístroj, na ktorom si môžete nastaviť dĺžku kroku. Navyše tento typ trenažéri zvládne imitovať chôdzi na stepperi, šliapanie na rotopede aj pomalý a rýchly beh. To všetko vie šetrne ku kĺbom a svalom. Je vhodný najmä pre profesionálov a primárne nie je určený do domácnosti. Aj keď aj také modly začínajú prenikať na slovenský trh.

  • multifunkčné použitie
  • profesionálny ergonómia
  • obstarávacia cena nad 2 000 €
  • zaberie veľa miesta

Nosnosť

Ďalším kľúčovým parametrom, ktorý s konštrukciou súvisí, je nosnosť. Pretože o nej rozhoduje výrobca, ťažko sa určuje pevná norma, podľa ktorej by sme sa mohli orientovať. Našťastie existuje praktická pomôcka, a tou je váha eliptického trenažéra.

Pri výbere konkrétneho modelu si zistite, koľko stroj váži. A berte do úvahy aj cenu. Orientačne poznáte rozmedzí z predchádzajúcej časti o typoch konštrukcie. V každom prípade sa vyhnite elipticalům, ktoré váži pod 30 kg. Na takých eliptických trenažéroch by ste ani nemuseli premýšľať, ako cvičiť. Za nedlho by na nich totiž nebolo možné cvičiť vôbec.

Ak ste drobnejšie postavy a hľadáte prístroj pre občasné ľahšie cvičenie, môžete sa uspokojiť s trenažérom vážiacim okolo 40 kg.

Univerzálne stroje pre celú rodinu na cvičenie s primeranou záťažou by mal vážiť okolo 60 kg. V takom prípade dobre poslúži všetkým členom domácnosti.

Pre silový tréning alebo ťažšie osoby voľte modely vážiaci 70-80 kg. Zamerajte sa tiež na tuhosť rámu, aby vydržal silnejší pohyb pažami, ak stroj bude používať napríklad športovec.

Dĺžka a tvar kroku

Vzdialenosť nášľapov aj dĺžka a výška krokov sa výrazne podpisujú na tom, ako pohodlne sa vám bude na stroji cvičiť. Stretnúť sa môžete s niekoľkými tvarmi kroku. Najbežnejšia je však stredne dlhý a vyššia elipsovitý krok. Konštrukčne je najjednoduchší a pohyb najviac pripomína bežnú chôdzu či beh.

Dĺžka kroku súvisí s veľkosťou rámu prístroja. Menšie ľudia s výškou 165 cm majú pri chôdzi dĺžku kroku zhruba 50 cm, preto sa im bude na elipticali s dĺžkou kroku 40 cm šliapať lepšie ako na stroji s dĺžkou kroku 20-30 cm. Vyššie osoby tento rozdiel pocíti ešte oveľa zreteľnejšie.

Ideálna veľkosť kroku sa pohybuje okolo 38 cm. Tieto elipticaly tiež bývajú aj veľkostne univerzálnejšie, takže budú vyhovovať celej rodine. Najprirodzenejší krok majú stroja so špeciálnou konštrukciou. Krok je dlhší a viac plochý, čo z väčšej miery zodpovedá ľudskému behu. Tohto prirodzeného pohybu je dosiahnuté vďaka excentru s pojazdom šľapky alebo umiestnením celého zotrvačníkového mechanizmu dopredu.

Výška osoby je dôležitá pre výber správneho rámu a čo najmenšej vzdialenosti medzi šľapkami s ohľadom na bedra. Najmä osobám menšieho vzrastu sa bude nepohodlne cvičiť na strojoch, ktoré budú mať šlapky ďaleko od seba. Väčšia rozkročené je totiž hlavne u menších osôb veľmi nepohodlné.

Sklon

Vybavenejší modely eliptických trenažérov umožňujú nastaviť náklon. To znamená, že potom pôjdete s pocitom, že leziete do kopca. Môže sa to hodiť najmä pokročilým používateľom. Navyše s rôznym sklonom zapájate pri cvičení rôzne svalové partie, takže budete môcť lepšie ovplyvňovať, kde presne posilňujete.

Nastavenie sklonu sa objavilo u bežne dostupných trenažérov až pomerne nedávno. Predtým sa touto funkciou mohli pýšiť len profesionálne stroje. Dnes je nájdeme na vybraných modeloch s obstarávacou cenou okolo 1 000 eur.

Existujú dva varianty nastavovania sklonu eliptického trenažéra.

  • U jednoduchších a lacnejších strojov je to ručný sklon. To znamená, že náklon nastavíte pred samotným cvičením. Je napevno zafixovaný. Pokiaľ chcete uhol zmeniť, musíte prerušiť tréning a ručne sklon upraviť.
  • Pokročilejší modely môžu mať automatické nastavovanie sklonu. V takom prípade môžete podľa ľubovôle nastavovať „strmosť kopca“ priamo pri tréningu. O všetko sa postarajú motorky, ktoré upraví pozíciu prístroja tak, aby vám ponúkol zodpovedajúce záťaž. Dokonca ani nemusíte zliezať z trenažéra.

Konštrukcia stredu

Existujú dva druhy konštrukcie stredu eliptického trenažéra. Prvá sa objavuje takmer výhradne u lacnejších modelov. Je typický kľukou. To znamená, že z bodu uprostred zotrvačníka vybieha kľučka, na ktorej je uchytené šlapadlo. Ide o to, že kľučka je pred ústím do uzavretého systému zotrvačníkov ohnutá. Platí, že z hľadiska životnosti nemá moc dlho šancu na úspech.

Ak hľadáte stroj, ktorý by vám mal vydržať aspoň niekoľko rokov pravidelného cvičenia – hoci len ľahkého – určite odporúčame vyhnúť sa prvému typu konštrukcie stredu, teda kľukovému. Po čase sa totiž konštrukcie rozhrká a začne byť nekompaktní a hlučná.

Lepšie modely majú stred dômyselnejšie konštrukcie. Nášľapy sú rovno pripevnené k osi (bez kľukovej časti). Naviac je celá os v ložisku, ktoré sa stará o plynulý a tichý pohyb. Vzhľadom k smeru a sile záťaže, ktoré na ukotvenie nášľapov pôsobí, je tento typ konštrukcie stredu ideálny pre dlhodobé používanie.

Ak vyberiete stroj, ktorý má dobrý pomer ceny a výkonu, mal by stred vydržať bez problémov aj mnoho rokov. Navyše nebude postupne hlučnejší ani rozhrkanější. Preto odporúčame voliť vždy model s ložiskovým stredom.

Kĺbové spoje

Pri lacných cvičiacich strojov nájdete v kĺbových spojoch len klzné puzdrá, ktoré sú u najlacnejších výrobkov dokonca len z plastu. Tieto spoje je potreba čas od času demontovať a premazať, inak sa nadmerne opotrebovávajú a vŕzgajú.

Kvalitnejšie stroje majú trvanlivá a bezúdržbová puzdrá zo špeciálnych zliatin alebo teflónu, ktoré sú bezproblémová a na domáce cvičenie úplne postačujúce. Najlepšie stroje majú v kĺbových spojoch ložiská, ktorých kvalita záleží na výrobcovi rovnako ako presnosť ich osadenia. Pri výbere je dobré siahnuť po prístroji s ložiskami nielen vo šliapacom stredu, ale aj v kĺbových spojoch.

Ako nastaviť záťaž

Záleží na tom, aký model trenažéra si vyberiete. Základné eliptické trenažéry určené pre rekreačné použitie majú najčastejšie manuálne nastavenie záťaže. To znamená, že si otočným kolieskom nastavíte na škále odpor, ktorým vám stroj sťažuje cvičenie. Ale stupnice nie je normovaná. Takže neplatí, že by stupeň číslo 3 zodpovedal trojke aj na inom prístroji.

Pokročilejšie prístroje, ktoré sú vybavené elektronikou, zvládnu nastavovať obtiažnosť cez displej, tlačidlami plus a mínus, alebo dokonca pomocou inteligentného telefónu. Vždy ale platí to isté, čo u základného manuálneho nastavovania. Takže sa pohybujete po vopred danej škále možného odporu, ktorý je segmentovaný na určitý počet krokov. Tým si podľa potreby nastavíte náročnosť tréningu.

Typy brzdných systémov

Každý eliptický trenažér má brzdný systém, pomocou ktorého si môžete manuálne alebo elektronicky nastaviť záťaž pri tréningu. Princíp brzdných systémov je dvojaký.

  • Prvým je magnetický pás, ktorý sa podľa nastavenej obtiažnosti priblíži, alebo naopak vzdiali od stredu zotrvačníka. Magnetické pole zosilňuje, prípadne zoslabuje, odpor pri cvičení presne podľa toho, ako ho regulujete. Výhodou magnetických eliptických trenažérov je dlhá životnosť použitých súčiastok a úplná bezhlučnosť.
  • Druhým typom brzdných systému je indukcia. Tá funguje na princípe elektromagnetického poľa. Súčasťou zotrvačníka je cievka, ktorú tečie požadovaný elektrický prúd. Dá sa tak nastaviť presný odpor. Nevýhodou je vyššia nákupná cena, vysoké sú aj náklady na prípadnú opravu.

Vonkajšie tréning v pohodlí domova

Pokročilé trenažéry ponúkajú jednu obľúbenú technologickú vychytávku. Umožňujú prepojenie s tabletom, do ktorého si môžete stiahnuť aplikáciu pre cvičenie. Navyše zvládnu aj simuláciu vybrané trasy na mape. A to vrátane stúpania.

Vo výsledku si môžete zvoliť na mape napríklad výšľap na Sněžku, ale pri jej zdolávaní sa nepohnete z obývačky. Teraz trochu preháňame, ale na štandardné trasy bez extrémnych prevýšenia softvér stroja stačí. Určite zistíte, že je to veľmi zábavná vychytávka.

Meranie tepovej frekvencie

Ak to myslíte s tréningom vážne, mali by ste cvičiť pri správnej tepovej frekvencii. Ale na to ju budete potrebovať merať. Našťastie na to konštruktéri eliptických trenažérov mysleli. Tieto domáce posilňovacie stroje zvládnu merať tep dvojakým spôsobom.

Niektoré modely majú čidla na meranie tepu priamo na držadlách. Takéto meranie je skôr orientačné, pretože sa od skutočného tepu môže líšiť. Odchýlka môže dosahovať až 15%, čo je pre efektívne cvičenie pomerne veľa.

Lepším a presnejším typom merania je hrudný pás. Ten podporujú modely vybavené elektronikou. Pás si pred cvičením zapnete okolo hrudi pod prsnými svalmi a prístroj po prepojení s trenažérom automaticky meria tep s vysokou presnosťou. Tým pádom máte dokonalý prehľad o tom, či ešte pri cvičení spaľujete tuky, alebo už je tep moc vysoko a spaľujete cukry.

Manipulácia a skladanie

Než začnete so samotným cvičením, vždy sa presvedčte, že je prístroj dokonale stabilný. K tomu vám pomôžu aretačné nožičky. S ich pomocou môžete ľahko vykompenzovať nerovnosti podlahy. Akonáhle bude prístroj stabilný, môžete sa pustiť do tréningu.

Ak budete potrebovať trenažér premiestniť, pomôžu vám kolieska. Väčšina modelov je má v prednej časti. Tým pádom stačí nadvihnúť zadnú časť trenažéra a previezť ho na požadované miesto. Dávajte si ale pozor, ako na novom mieste začnete cvičiť. Vždy najprv skontrolujte stabilitu stroja.

Niektoré novšie modely eliptických trenažérov je dokonca možné zložiť. To vám môže ušetriť dosť miesta. Jednoducho sklopíte riadidlá dole a celý prístroj následne na kolieskach odveziete na požadované miesto. Tam ho môžete postaviť do zvislej polohy, aby nezaberal zbytočný priestor.

Zásady správneho cvičenia na eliptickom trenažéri

Spôsob cvičenia si po čase každý nastaví sám podľa svojich potrieb a preferencií. V tejto časti článku sa zameriame na všeobecné pravidlá, ktorá vás uvedú do tematiky cvičenie a posilňovanie na tomto stroji.

  1. Začiatočníci by to s cvičením nemali preháňať. Je lepšie cvičiť menej intenzívne, ale častejšie, pričom pri nadobudnutí kondície je možné záťaž zvyšovať.
  2. Intenzitu cvičenia by ste mali udržiavať v požadovanej miere. Ide o spaľovanie tukov, nie cukrov. Preto je dôležité si strážiť tepovú frekvenciu, pomôcť vám s tým môžu fitness náramky.
  3. Ideálne tepová frekvencia na cvičenie je 60-70% z vašej maximálnej tepovej frekvencie. Tepovú frekvenciu spočítate tak, že od čísla 220 odčítate váš vek.
  4. Pre efektívne spaľovanie tukov je najlepšie začať s cvičením hneď ráno.
  5. Aby ste efektívne spaľovali tuky, je potreba cvičiť najmenej 20 minút. Pre efekt schudnutia je potreba cvičiť 30 minút. Dobu cvičenia je možné postupne preťahovať až na 45 minút a viac.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo