Ako vybrať farbu na vlasy

Keďže jesenný čas, v ktorom je náš článok tvorený, je v plnom prúde a celá príroda hýri všetkými farbami, rozhodli sme sa aj my zakorčuľovať do tohto sveta. Na mušku sme si vzali farby na vlasy. Mnoho žien rieši, aký odtieň sa k nim, a napríklad aj k ročnému obdobiu hodí, či zvoliť chemickú či prírodnú farbu, aké sú úskalia domáce aplikácie a podobne. Preto sme pre vás pripravili článok, po ktorého prečítaní budete mať vo všetkom jasno.

Správny výber začína určením farebného typu

Farebná typológia je veľmi zaujímavá. Vďaka našim návodom veľmi jednoducho zistíte, či ste teplý alebo studený typ, prípadne či váš vzhľad zodpovedá jari, letu, jesene či zime. Málokto tiež vie, že sa ľudia môžu deliť na tzv. kontrastné typy alebo typy v súlade. Práve toto rozdelenie môže byť vodítkom, ako vybrať správny odtieň farby na vlasy.

Teplý vs. studený typ

Určiť, či ste studený alebo teplý typ nie je nič zložité. Stačí, keď sa postavíte k zrkadlu a pripravíte oblečenie či doplnky rôznych farieb. Farby si rozdeľte na teplé (žltá, oranžová, červená, …) a studené (fialová, modrá, tyrkysová, …).

Kusy oblečenia si oblečte, alebo priložte len blízko tváre. Snažte sa vysledovať, s ktorou farbou ste sa cítili príjemne a s ktorou nie.

Daná farba sa k vám hodí, ak:

  • pôsobíte sviežim dojmom
  • vaše oči sú výrazné rovnako ako tvár

Daná farba sa k nám nehodí, ak:

  • ste nevýrazní
  • krivky tváre sa zdajú drsné a výrazné
  • oči zaniknú a pleť sa zdá opticky zvädnutá

Ak vám pristanú skôr teplé farby, potom:

Blondínky: mali by siahnuť po medových až zlatistých odtieňoch.

Brunetky: tým pristanú karamelovej až gaštanové odtiene.

Červenovlásky: ideálnu voľbu predstavuje zlatistý podtón.

Ak ste našli istotu vo studenších odtieňoch, platí pre vás:

Blondínky: platinová alebo popolavá blond bude pre vás to pravé.

Brunetky: ty sa určite nájdu v tmavých odtieňoch so studenými podtónmi (napr. fialovým či modrým).

Červenovlásky: iste sa vám osvedčí mahagónové alebo medené odtiene.

Typológia pod taktovkou ročných období

Sto ľudí, sto tvárou. To, že vaša kamarátka je takisto ako vy blondínka ešte neznamená, že vám pristane rovnaký odtieň farby, ako má ona. Na vine je farebná typológia ročných období.

Jarný typ

  • Svetlá pleť, ktorá sa dobre opaľuje dohneda s červeným podtónom.
  • Svetlo modré, šedomodré, šedozelené alebo orieškovo hnedé oči.
  • Svetlo hnedá až plavá farba vlasov.
  • Netrpí na kruhy pod očami.

Tomuto typu slušia svetlé farby, či už je to svetlá blond alebo svetlo hnedá farba. Preto by sa títo ľudia mali vyhnúť tmavým farbám, ktoré im uberajú na kráse. Ideálna je kombinácia plavé blond s medovými tónmi, prípadne jemným melírom.

Letný typ

  • Porcelánová pleť s ružovým či olivovým nádychom; veľmi dobre sa opaľujú dohneda.
  • Tmavo modré, šedozelené, šedomodré, modrozelené či šedohnedej oči.
  • Menej výrazná farba vlasov ako popolavá blond až stredne hnedá.

Chladnejšie odtiene plavých farieb sú to pravé pre letný typ. Ak však neprahne po plavých farbách, môžete zakorčuľovať tiež do svetlo hnedých farieb, ktorý váš tón pekne podčiarknu. Opäť platí, že ani tu nie je vhodné siahať po tmavých farbách, a dokonca ani po červených či medených tónoch.

Jesenný typ

  • Broskyňová či zlatistá pleť, horšie sa opaľuje.
  • Výrazné oči modré, zelené alebo hnedej farby.
  • Medené, zlatohnedej až ryšavé vlasy.

Ľudia s jesenným podtónom majú to šťastie, že nepotrebujú k lepšiemu vzhľadu žiadne výrazné zmeny. Tie im totiž na kráse moc nepridajú, a preto by mali výber odvodiť podľa typu prirodzenej farby, teda medené, gaštanové či ryšavé. Dostatočnú zmenou bude aj mierne zosvetlenie.

Zimný typ

  • Svetlá až porcelánová pleť; typicky južanský alebo naopak „snehulienková“ typ s výrazným obočím aj riasami
  • Tmavo hnedé, šedej či modré oči
  • Čierne, prípadne veľmi tmavé vlasy

Hoci to z názvu nemusí byť priamo jasné, zimným typom lichotí chladné tóny. Preto by mali zabudnúť na blond odtiene, na druhú stranu je môže tešiť, že iba tento jediný typ si môže dovoliť tmavo hnedú až čiernu farbu. Výborná je kombinácia čiernej s modrým podtónom.

Súlad farieb alebo úplný kontrast?

Ak nechcete sa svojou farbou nijako výrazne experimentovať, ale treba ju iba oživiť, bohato postačí, keď si pohráte s farebným kontrastom. V podstate vám stačí vedieť, či ste typ kontrastný alebo tzv. typ v súlade.

Kontrastný typ

Títo ľudia majú svoju voľbu výberu o niečo pestrejšie, pretože si môžu dovoliť takmer akýkoľvek odtieň farby.

Kontrastné typy sa vyznačujú:

  • tmavými vlasmi
  • tmavými oči
  • svetlou pokožkou

ALEBO

  • prirodzene svetlými vlasmi
  • svetlými oči
  • snedú či olivovou pleťou

Typ v tzv. súlade

Aby to nebolo také jednoduché, ľudia v súlade majú buď:

  • svetlú pokožku,
  • svetlú farbu očí,
  • svetlú farbu vlasov.

… a preto sa im hovorí ľudia so svetlým súladom farieb. Naproti tomu stojí:

  • tmavá pleť,
  • tmavé oči,
  • tmavé vlasy.

… takže ide logicky aj o tmavý súlad.

Či už patríte do prvej alebo do druhej kategórie, majte na mysli, že by ste s farbami moc experimentovať nemali. Vhodnejšie bude zachovať svoju prirodzenú farbu a len nepatrne ju presvetliť, prípadne stmaviť.

Farby na vlasy

Táto kategória sa dá rozdeliť podľa niekoľkých kritérií, a to na:

Prírodné farby na vlasy

Majú len veľmi limitovaný počet odtieňov, ale zato sa jedná o farby, ktoré neničia vlasy. Nevýhodou je, že sú pomerne rýchlo zmývateľné a nie je možné ich kombinovať s chemickou farbou. Najznámejším prírodným farbivom je henna, ktorá vydrží približne 14 dní.

Henna

Henna je tropická rastlina, ktorá patrí do čeľade kyprojovitých a v prírode dorastá do výšky 2-6 metrov. Rastie prevažne v trópoch a subtrópoch v južnej Ázii, Afrike a Oceánii.

Pretože henna obsahuje veľa červených pigmentov, ktoré sa dobre viažu s proteínmi, používa sa na farbenie vlasov, pokožky, ale aj nechtov a hodvábu. Svoje využitie našla v kozmetike a známe sú aj jej liečivé účinky. Vlasy spevňuje, regeneruje pokožku vlasov, podporuje ich rast, má antibakteriálne, ale aj hojivé účinky.

Rozdiel medzi farbenie konvenčnú farbou a hennou spočíva v spôsobe, akým tieto látky s vlasom pracujú. Klasická farba pôsobí tak, že vlas „praskne“, čím dôjde k narušeniu jeho štruktúry, do ktorej sa potom farba dostane. Henna naproti tomu vlas farbou obalí. Farbenie hennou teda pre vlasy nie je tak náročné, ale na druhej strane sa rýchlejšie vymýva a nevydrží tak dlho.

Zmývateľné farby na vlasy

Ako už názov vypovedá, veľmi ľahko sa vymývajú. Dajú sa kúpiť v rôznych formách ako tužidlá, maskary na vlasy atď. V ponuke sú najrôznejšie extravagantné aj klasické odtiene.

Dokonca aj preliv sa dá radiť do smývatelných farieb, pretože sa radí k farbiacim šampónom. Niektoré prelivy vydrží 6, iné až 28 týždňov. Záleží na kvalite.

Semipermanentné farby

Hoci aj tento druh môžeme zaradiť do smývatelných zástupcov, nikdy sa úplne nevymyjú. Sú vhodné na domáce použitie, pretože aplikácia je jednoduchá a obsah látok je chudobnejšie na chemické látky. Vydrží v priemere 6 umytí.

Metaloidy

Čiže metalické, kovové farby sa použijú len na stmavenie. Polokovy obsahujú soli kovov, teda vlasom toľko neškodí. Na druhú stranu sú toxické po požití, takže pozor, ak máte doma malé dieťa alebo zvieratá. Hojne je využívajú hlavne páni, ktorí si s nimi farbí prvé šediny.

Permanentná farba na vlasy

Čiže nezmývateľné. Tu platí, že ak si raz vaše vlasy začnú s permanentnými prípravkami, potom už je potrebné pokračovať navždy. Majú totiž permanentný efekt a nevymývajú sa. Dajú sa použiť na zafarbenie celej dĺžky vlasov. Veľkou nevýhodu predstavujú pre jemné vlasy, pretože ich obsah peroxidu vodíka je značne poškodzuje.

Poslednou dobou sú najmä u mladých dievčat a chlapcov v obľube vlasovej púdre či farbiace peny. Spomenutí zástupcovia neobsahujú amoniak ani peroxid vodíka, na druhú stranu väčšinou vydrží len do prvého umytia.

Posledným zástupcom, ktorý už na trhu tiež nie je žiadnym nováčikom, je vlasový korektor. Používa sa väčšinou len ako farba na krytie šedín a odrastov – slúži teda ako akási prvá pomoc, keď je návšteva kaderníka v nedohľadne. Použitie je veľmi jednoduché. Stačí ho rozotrieť, nechať zaschnúť a prečesať. Nevýhodou je, že nie je permanentný, a tak je nutné aplikáciu obnovovať po každom umytí vlasov.

Domáce farbenie vlasov

Má určite svoje veľké prednosti ako napríklad to, že ušetríte pomerne veľké množstvo peňazí, nafarbíte si vlasy presne vtedy, kedy potrebujete, a vďaka tomu, že drogérie sú plné najrôznejších odtieňov, môžete tiež veľmi jednoducho experimentovať. Na druhej strane nemáte k dispozícii starostlivosť a skúsenosť profesionála. Voľba je na každom z nás.

Výrobcovia si v posledných rokoch dávajú záležať na tom, aby aj domáce farbenie bolo pohodlné a rýchle. Vďaka konkurenčnému boju sú ich produkty tiež čím ďalej tým viac kvalitnejšie, takže aj s kvalitnou farbou z obchodu môžu vaše vlasy vyzerať perfektne.

Permanentné farby

Disponujú maximálnym krycím efektom a dlho vydrží. Je to vďaka amoniaku, ktorý zosvetľujte prirodzené pigmenty vlasov. Aktivátor farby je tak spojený s farebnými časticami – molekuly farby sa dostanú do vlákna vlasov a vďaka svojej veľkosti sa nevymyjú.

Permanentný farby sú určené najmä tým, ktorí by radi výrazne zmenili svoj odtieň alebo prekryli šediny.

Prelivy na vlasy

Podporujú vzhľad prirodzenej farby a sú schopné prekryť prvé šediny. Oproti permanentným farbám prelivy vlasy toľko nezaťažujú. Vďaka tomu, že sa farba vymýva, nie sú viditeľné žiadne odrasty. S týmto druhom farbenie si však bohužiaľ nevykouzlíte žiadnu prekvapivú zmenu ani si vlasy nezesvětlíte.

Tónovacie farby

Ak máte radi experimenty a každú chvíľku zatúžite po zmene farby, vyskúšajte tónovače. Veľmi ľahko sa aplikujú, pomerne rýchlo vymývajú a vy si tak môžete vyskúšať všemožné kombinácie, kedykoľvek sa vám zachce. Hoci sú cenovo dobre dostupné, majú kratšiu trvanlivosť, ale dobre sa aplikujú – väčšinou vo forme peny alebo šampónu.

Melír

Aj tie sa dajú vykúzliť doma, stačí si zaobstarať tzv. melírovací čiapku. Určite by sme však neodporúčali melír aplikovať na tmavé vlasy, lebo práve v nich pôsobí veľmi neprirodzene. Vhodný je skôr pre svetlejšie vlasy, ktorým dodá zaujímavý vzhľad.

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek voľbu, pamätajte:

  • Pred farbením si vždy prejdite priložený návod a držte sa ho.
  • Používajte ochranné pomôcky a vždy vyskúšajte test citlivosti pokožky. Stačí to urobiť tak, že si na kožu nanesiete danú farbu a niekoľko minút počkáte. Ak sa nedostaví svrbenie, pálenie či začervenanie, môžete sa pustiť do farbenia.
  • Na rozmiešanie farby používajte nekovové predmety, teda ideálne plastovú misku a profesionálny štetec. Ak použijete kovové nástroje, farba vám sčernie.
  • Nikdy farbu neaplikujte na obočie alebo mihalnice, k tomu nie sú určené! Pokiaľ si farbou oči zasiahnete, dôkladne ich opláchnite vodou.

Domáce farbenie krok za krokom

  • V nekovové miske zmiešajte farbu s oxidantom (dodržujte pokyny v príbalovom letáku),
  • začnite farbiť odzadu asi tak 2 cm od pokožky (horné pramene sú väčšinou viac poškodené, farba na ne chytí intenzívnejšie),
  • vrchný pramene vlasov si nechajte až na úplný koniec,
  • akonáhle máte nafarbenú hlavné dĺžku vlasov, dofarbite tiež vlasy pri pokožke hlavy,
  • doba pôsobenia môže byť odlišná pri každom produkte, preto sa riaďte príbalovým letákom,
  • vlasy prikryte igelitovým sáčkom, farba v teple lepšie chytí,
  • následne opláchnite vlažnou vodou a umyte šampónom.

Pri farbení sa vyhnite chladnému prostrediu, to naopak pôsobí negatívne. Ďalej odporúčame kontúru tváre riadne premazať krémom. Vďaka tomu vám farba okolo tváre pôjde ľahšie zmyť.

Ako prežiť leto

Základom sú kvalitné prípravky na farbené vlasy. Tie totiž rešpektujú špeciálne požiadavky farbených vlasov a starajú o kvalitný vzhľad. Nezabúdajte, že tmavé odtiene sa vymývajú oveľa rýchlejšie ako napr. blond paleta.

Pozor na namáčanie vlasov

Vlasy si v letami zbytočne veľa nenamáčajte. Po namočení vlasy zväčšujú svoj objem, tým sa zväčšujú aj medzery medzi bunkami na povrchu vlasu. Molekuly farieb, ktoré sme do ich štruktúry tak pracne dostali, sa tak ľahšie vyplavujú. To isté platí, ak veľa športujete a veľa sa potíte.

Schovajte sa do tieňa

Ani z UVA a UVB žiarenia nebude váš porast na hlave nijako nadšený. Toto navyše neplatí len o „umelé farbe“, ale aj o tej prirodzené. Slnečné žiarenie totiž poškodzuje povrchovú štruktúru vlasov, vlas stráca schopnosť zadržiavať vodu, a tak sa navyšuje jeho lámavosť. Tvorba buniek, ktoré tvoria vlasové farbivo, je pozastavená a vlasy tak strácajú svoju prirodzenú farbu aj lesk.

Postarajte sa o riadnu výživu

Rovnako ako ľudský organizmus potrebuje vodu, ako aj vaše vlasy musia byť dostatočne hydratované. Dbajte preto na ich výživu špeciálnymi doplňujúcimi olejmi.

Žiadne stylingové prípravky

Mnoho žien a častejšie už tiež mužov si svoj deň bez tužidla, laku či gélu nedokáže svoj deň predstaviť. Skúste tieto prípravky však aspoň v lete čiastočne eliminovať.

  • skúste sa v lete zamerať na svetlejšie odtiene
  • požívajte iba kvalitné vlasovú kozmetiku ideálne s UV filtrom
  • vyhnite sa fénovaní aj žehlenie vlasov
  • pri vode aj na priamom slnku používajte pokrývku hlavy

Záverom niekoľko tipov

  • Nikdy so zmenou neponáhľajte, radšej zosvetľujte alebo přibarvujte pozvoľna. Náhla zmena farby by nemusela byť šokom len pre okolie, ale aj pre vás.
  • U domáceho farbenia majte na pamäti, že farba vždy nebude rovnaká ako na obale. Na svetlé vlasy chytá farba intenzívnejšie a naopak.
  • Ak používate henu, väčšinou nie je možné aplikovať chemickú farbu.
  • Opravu nepodareného farbenie nechajte na odborníkoch, doma už to väčšinou na druhý pokus rovnako nezachránite.
  • Nezabudnite, že ak zvolíte tmavú farbu na vlasy, sivé odrasty budú vidieť takmer okamžite. Preto zvážte tiež to, ako často svoje vlasy budete chcieť dofarbovať a tiež dôkladne vyživovať. Trebárs by nebolo od veci zamyslieť sa pre začiatok napríklad len nad melírom.

Alfou a omegou zdravého vzhľadu farbených vlasov je ich následná starostlivosť. Keďže sú oveľa viac náchylné na zimu, slnečné žiarenie aj iné vplyvy prostredia, odporúčame zamerať sa na kozmetiku vyložene len pre farbené vlasy.

Primárnym účelom farbenie je obnovenie krásy vlasov, preto myslite aj na zdravú štruktúru. Ani najlepšia farba na vlasy totiž nezaistí ich zdravý vzhľad bez poriadnej starostlivosti.
A ak by ste chceli zistiť, ktorá farba na vlasy by vám pristala najviac, skúste si stiahnuť niektorú z chytrých aplikácií, ktoré vám na fotke upraví rôzne odtiene. V prípade, že nemáte chytrý telefón, určite vám s top farbou pomôže tiež vlasový vzorkovník.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo