Ako vybrať filtračnú kanvicu alebo fľašu

Príjem kvalitné vody je pre ľudské zdravie úplne zásadný. Málokto má ale prístup k čistej pramenitej vode, a musí sa preto uspokojiť s balenou vodou alebo vodou kohútikovú, ktorá nie vždy má ideálnu kvalitu. Ideálnym riešením, vďaka ktorému je možné získať čistú pitnú vodu so skvelými chuťovými vlastnosťami, je obstaranie filtračné kanvice alebo fľaše. Nejde pritom o nijako drahú záležitosť, dovoliť si ju preto môže skutočne každý. V nasledujúcom článku vám poradíme, na čo sa pri výbere zamerať. Súčasťou článku je tradične tiež test, v ktorom hodnotíme päť užívateľsky obľúbených produktov.

Test filtračných kanvíc a fliaš 2023

Do nášho testu sme zahrnuli celkom päť filtračných nádob (tri kanvice a dve fľaše). Všetky testované modely sa nachádzajú skôr v nižšej cenovej kategórii, a sú teda dostupné pre väčšinu užívateľov. Ide pritom o výrobky spravidla s dobrým filtračným výkonom. Pri testovaní nás okrem kvality filtrácie zaujímala tiež ergonómia, jednoduchosť obsluhy alebo cena náhradných filtrov.

BWT Vida 2.6 l

Tvarkanvice
Celkový objem2,6 l
Objem prefiltrované vody1,4 l
Typ filtraBWT horčíkový
Počet stupňov filtrácie1
Indikátor životnosti filtraáno (digitálny)
Materiálplast
Rozmery v cm (V x Š x H)28 x 23 x 11

BWT Vida o celkovom objeme 2.6 l je najlacnejší z testovaných filtračných kanvíc (možno ju zaobstarať zhruba pod desať euro), napriek tomu ale vyniká dobrým pomerom ceny a výkonu. Disponuje napríklad digitálnym indikátorom výmeny filtrov, čo je v tejto kategórii skôr výnimočné.

Ide o menší model. Objem prefiltrovanej vody na jednu filtráciu je podľa výrobcu len 1,4 litra. V skutočnosti ale už pri naplnení viac než približne 1,25 litra začne doteraz nepřefiltrovaná voda pretekať do nádržky na filtrovanú vodu. Tento výrobok preto odporúčame skôr jednotlivcom prípadne pre filtrovanie menšieho množstva vody (napr. na šálku čaju či kávy).

Kanvica je vyrobená z plastu v jednoduchom dizajne. Vďaka menšej veľkosti sa ľahko zmestí do každých dverí od chladničky. Veko, filtračná nádoba a časť rukoväte sa predávajú v niekoľkých pastelových farbách vrátane transparentné. Rukoväť je ergonomicky tvarovaná, vďaka čomu sa s kanvicou ľahko manipuluje. Výhodou je tiež jednoduché plnenie vďaka odklápaciemu plniacemu viečku, celé veko teda nie je potreba vôbec dávať dole. Viečko sa ale bohužiaľ občas zasekne. Okrem veka s indikátorom možno kanvicu vložiť do umývačky riadu.

BWT Vida je kompatibilný s filtrami Aqua Optima. Originálne filtre do tohto modelu (vrátane filtra, ktorý je súčasťou balenia) pritom obsahujú horčík, ktorý je v priebehu filtrácie uvoľňovaný do vody. Vďaka tomu je voda nielen prefiltrovaná, ale tiež obohatená o horčík.

Filtre vodu zbavujú chlóru, vodného kameňa a prípadného kalu. Takto upravená voda preto okrem lepšej chuti tiež šetrí domáce spotrebiče, ich životnosť môže byť skracovaná usadzovaním vodného kameňa (kávovary, rýchlovarné kanvice, žehličky a pod.). Pri každodennom používaní vydrží filter zhruba štyri týždne. Bohužiaľ cena nového filtra je vyššia, kúpite ho zhruba za 5 euro.

Model Vida možno odporučiť pre nenáročných užívateľov, ktorí chcú vodu zbaviť najmä chlóru a vodného kameňa (znížiť tvrdosť vody), a vylepšiť tak jej chuť i farbu. Túto kanvicu nemožno odporučiť pre filtráciu väčšieho množstva vody naraz.

 • nízka obstarávacia cena
 • dobrý pomer cena / výkon
 • kompaktné rozmery
 • ľahké plnenie
 • digitálny indikátor výmeny filtra
 • obohatenie vody o horčík
 • drahšie náhradné filtre
 • malý objem
 • viečko sa občas zasekáva
Zistiť cenu

BRITA Marella XL

Tvarkanvice
Celkový objem3,5 l
Objem prefiltrované vody2 l
Typ filtraBrita Maxtra+
Počet stupňov filtrácie4
Indikátor životnosti filtraáno (mechanický / digitálný)
Materiálplast
Rozmery v cm (V x Š x H)25,5 x 24 x 15

Filtračná kanvica Brita Marella XL je cenovo dostupná, a pritom prekvapivo výkonná. Celkový objem 3,5 litra a objem prefiltrovanej vody 2 litre je dostatočný pre pravidelné používanie aj pre menšie rodinu. Tento model je určený pre originálne filtre Brita Maxtra +, ktoré využívajú štvorstupňovej filtrácie a vodu výrazne zmäkčujú a odstraňujú z nej mechanické nečistoty, hliník, ťažké kovy (meď, kadmium), niektoré pesticídy (napr. Diurón) a organické nečistoty. Prospešné minerálne látky pritom vo vode zostávajú. Filter má životnosť zhruba štyri týždne, nový stojí okolo 5 €. Rýchlosť filtrácie je pomerne slušná, liter vody prefiltruje zhruba za dve minúty.

Kanvica disponuje digitálnym indikátorom životnosti filtra (predtým bolo možné rovnaký model zaobstarať aj s mechanickým ukazovateľom, ten už by ale v súčasnosti nemal byť k dispozícii, hoci niektorí výrobcovia ho u tohto modelu chybne uvádzajú).

Marella XL je vyrobená z plastu a môže sa pochváliť veľmi dobrou ergonómiou (skvele sa drží a vodu možno ľahko nalievať iba jednou rukou). Bohužiaľ pri naklonení do vodorovnej polohy môže dochádzať k uvoľneniu veka spolu s vnútornou nádobou, ktorá má tendenciu vypadávať.

Chválime ale ľahké plnenie vodou pomocou odklápacieho otvoru a skutočnosť, že vodu možno nalievať aj pri prebiehajúcom procese filtrácie (prefiltrovaná voda a tá čo nie je prefiltrovaná sa nezmiešajú). Je ale potrebné počítať s tým, že kanvica sa pre väčšie rozmery ťažko vojde do dverí chladničky. Predáva sa s modrou, bielou alebo šedou vnútornou nádobou. Okrem veka je možné nádobu umývať v umývačke riadu.

Voda upravená v tejto kanvici má skutočne veľmi príjemnú chuť. Pochváliť musíme tiež vysoko efektívne odstránenie vodného kameňa (tvrdosti vody). Takto prefiltrovaná voda je preto okrem priamej spotreby vhodná tiež na prípravu kávy, čaju alebo pri varení. Možno ju s úspechom použiť vo všetkých kuchynských spotrebičoch, v ktorých sa vďaka tomu neusadzuje prebytočný vodný kameň.

Marella XL sa veľmi dobre osvedčila a až na niekoľko drobností sa jedná o skutočne vydarený model v nižšej cenovej kategórii, ktorý možno odporučiť.

 • nízka obstarávacia cena
 • vynikajúci pomer cena / výkon
 • efektívna štvorstupňová filtrácia
 • veľký objem
 • ľahké plnenie
 • digitálny indikátor výmeny filtra
 • drahšie náhradné filtre
 • veko môže vypadávať
Zistiť cenu

LAICA J35-GB Lucia

Tvarkanvice
Celkový objem2,3 l
Objem prefiltrované vody1,2 l
Typ filtraBi-Flux
Počet stupňov filtrácie5
Indikátor životnosti filtraáno (mechanický)
Materiálplast
Rozmery v cm (V x Š x H)27 x 26 x 9,4

LAICA J35-GB Lucia patrí medzi drahšie, ale napriek tomu stále cenovo dostupné modely. Pochváliť sa môže päťstupňovou filtráciou, ktorá z vody odstráni väčšinu nežiaducich látok (chlór a jeho zlúčeniny, vodný kameň, baktérie, niektoré herbicídy a pesticídy, ťažké kovy: olovo, meď, ortuť, zinok). Samozrejmosťou je tiež odstránenie nepríjemných pachov a zafarbenie vody.

Súčasťou balenia je jeden originálny filter Bi-Flux, ktorý vydrží zhruba jeden mesiac pravidelného používania (asi 150 litrov vody). O potrebe výmeny filtra užívateľa upozorní mechanický indikátor na veku nádoby. Náhradné filtre je možné zakúpiť vo výhodných baleniach po viacerých kusoch (cena jedného filtra sa pritom pohybuje okolo 4 €). Zákazník má pritom na výber z viacerých typov kompatibilných filtrov: Mineralbalance, Magnesiumactive, Coffe & Tea, Nitrate alebo Universal.

Tento model je vyrobený z pevného plastu. Na výber je vždy transparentná nádoba s čiernym vekom doplneným o červenú, zlatú, fialovú, modrú alebo zelenú rukoväť. Tvar kanvice je elegantný a zúžený, preto sa ľahko zmestí do dverí akejkoľvek chladničky. Samozrejmosťou je tiež otvor vo veku, ktorým možno ľahko nalievať vodu určenú na filtráciu. Samotná filtrácia prebieha v piatich stupňoch a je veľmi kvalitná. Výsledkom je tak skutočne chutná voda.

Jedná sa ale o kanvicu malých rozmerov s celkovým objemom 2,3 litra a objemom prefiltrovanej vody iba 1,2 litra. Ideálna je preto skôr pre jednotlivcov.

 • kvalitná a vysoko efektívná päťstupňová filtrácia
 • cenovo dostupné náhradné filtre
 • viac typov filtrov
 • ľahké plnenie
 • malý objem
Zistiť cenu

BOBBLE Bobble 0,55 l

Tvarfľaša
Celkový objem0,55 l
Objem prefiltrované vody0,55 l
Typ filtraBobble uhlíkový
Počet stupňov filtrácie2
Indikátor životnosti filtranie
Materiálplast
Rozmery v cm (V x Š x H)21,6 x 7,6 x 7,6

Filtračná fľaša Bobble Bobble s objemom 550 ml je určená ako pre bežné použitie (napr. v škole alebo v práci), ale aj pre najrôznejšie športové aktivity. Obstarávacia cena pritom nie je nijako vysoká. Voda je (ako u ostatných typov fliaš) filtrovaná až pri pití, preto môžete túto fľašu využiť tiež k nalievanie vody (po jej stlačení). Tento model obsahuje originálny uhlíkový filter, ktorý vodu zbaví chlóru a tvrdosti. Chuť vody je znateľne lepšia.

Fľaša ale nie je vybavená indikátorom výmeny filtra, je teda potrebné si výmenu filtra strážiť. Výrobca odporúča vymeniť filter po prefiltrovaní zhruba 150 litrov vody (teda asi 300 naplneniach). Filter pritom nepotrebuje žiadnu špeciálnu údržbu. Počítať ale musíte s tým, že nové filtre sú pomerne drahé (dva kusy vyjdú zhruba na 10 €), používanie fľaše sa tak výrazne predraží.

Bohužiaľ hoci sa filtre vyrába v rôznych farebných prevedeniach (čo poteší najmä deti), ich kvalita sa môže meniť (u niektorých z nich môžu praskať závity, a voda tak skrze nich len pretečie a nepřefiltruje sa). Vždy si preto odporúčame overiť ako kvalitu samotnej fľaše, tak filtrov. Na trhu sa totiž často môžu objavovať falzifikáty tohto výrobku, ktoré majú veľmi krátku životnosť a môžu nepríjemne zapáchať plastom.

Pri pití je nutné fľašu Bobble Bobble silnejšie stlačiť, aby voda tiekla. Množstvo vody je pritom pomerne malé, keďže je zároveň filtrovaná. Pokiaľ máte preto veľký smäd, môže byť pitie príliš zdĺhavé.

Fľaša je ale ergonomicky tvarovaná a pekne padne do ruky. Vyrobená je z recyklovaných plastov a neobsahuje BPA. Na druhú stranu je použitý plast pomerne mäkký a ľahko sa deformuje aj poškriabe.

Bobble Bobble rozhodne nepatrí medzi najlepšie filtračné fľaše na trhu a výrazným negatívom sú aj drahšie filtre. Na druhej strane môže byť pre menej náročných užívateľov úplne dostačujúce.

 • prijateľná obstarávacia cena
 • pomerne kvalitná filtrácia
 • ergonomický tvar
 • drahé náhradné filtre
 • dlhotrvajúca filtrácia
 • nižšia kvalita použitých plastov
 • môžu sa vyskytovať falzifikáty
Zistiť cenu

BRITA Fill&Go Active

Tvarfľaša
Celkový objem0,6 l
Objem prefiltrované vody0,6 l
Typ filtraBrita Micro Disc
Počet stupňov filtrácie2
Indikátor životnosti filtranie
Materiálplast
Rozmery v cm (V x Š x H)25 x 7,5 x 7,5

Brita Fill & Go Active je filtračná fľaša s objemom 600 ml, ktorá je vhodná pre bežné použitie, šport i na cesty (vďaka nízkej hmotnosti, ktorá činí len 160 g). Jej obstarávacia cena je prijateľná. Pochvalu si zaslúži aj cena náhradných filtrov, ktorá sa pohybuje zhruba okolo 4 € kus (zvyčajne sa predáva v balení po troch a viac kusoch). Tieto špeciálne uhlíkové diskové filtre sú lisované z uhlia z orechových škrupín. Zbavujú vodu chlóru i tvrdosti, a upravujú tak jej chuť aj vôňu. Zároveň je vo vode zachovaný správny pomer minerálov.

Podľa výrobcu je jeden filter schopný prefiltrovať až 150 litrov vody. Fľaša však nedisponuje indikátorom výmeny filtrov, je preto potrebné na výmenu myslieť. K filtrovanie dochádza až pri samotnom pití. Tento model je pritom vyrobený z mäkkého, ale odolného plastu (bez BPA), ktorý možno ľahko pretlačiť a tak vodu ľahko vytlačiť (túto vlastnosť ocenia ako dospelí, tak predovšetkým menšie deti, ktorým sa bude s fľašou ľahko manipulovať). Veľkou výhodou je tiež možnosť umývať fľašu (samozrejme okrem filtra) v umývačke.

Fľaša Fill & Go Active jednoznačne patrí medzi lepšie produkty v danej cenovej kategórii, ktoré je na trhu možné nájsť. Ideálne je ako pre použitie v bežných podmienkach, tak i pri športe a cestovaní. Naviac je ju možné použiť aj bez filtra ako klasickú fľašu na cestovanie .

 • prijateľná obstarávacia cena
 • nízka cena náhradných filtrov
 • kvalitná filtrácia
 • kvalitné prevedenie
 • ľahká manipulácia
 • ľahká údržba
 • fľaša nie je priehľadná (nie je vidieť množstvo vody)
Zistiť cenu

Aká je kvalita vody Slovensku

Kvalita vody, ktorá nám denne tečie z kohútikov, samozrejme závisí od zdroja, odkiaľ pochádza. Napriek tomu možno všeobecne povedať, že je veľmi vysoká. Naviac podlieha prísnym normám. Všeobecne sa tiež považuje za kvalitnejšie alebo rovnako kvalitnú v porovnaní s vodou balenú v PET fľašiach. V mnohých ohľadoch totiž podlieha prísnejšej kontrole a navyše je uskladnená v chlade a tme.

Je ale pravdou, že voda z vodovodných kohútikov nemusia spĺňať naše nároky na farbu alebo chuť. Jednak môže byť zakalená alebo obsahovať stopy hrdze (zo starých vodovodných trubiek), prípadne zapácha (či už vplyvom nekvalitných rúrok alebo pridaného chlóru, ktorý ju dezinfikuje).

Nadmiera chlóru je ale podľa niektorých štúdií spájaná so zdravotnými rizikami (konkrétne karcinómom hrubého čreva, konečníka alebo rakovinou močového mechúra, prsníka, mozgu a pľúc). Chlór je ale možné pomerne efektívne z vody dostať i jej obyčajným odležením či prevarením, na čo ale nie je vždy dostatok času. V takýchto prípadoch je preto filtračná nádoba (iba s filtrom z aktívneho uhlia!) k nezaplatenie.

Ako filtračné kanvica fungujú

Hoci filtračnej nádoby vyzerajú na prvý pohľad ako klasické kanvice alebo fľaše, ich súčasťou je vždy filter. Ten sa (u lepších modelov) skladá z niekoľkých čiastkových filtrov, ktorými voda preteká, a tým dochádza k jej čistenia.

Filtračné kanvice a fľaše čistí vodu v týchto stupňoch:

 1. Najskôr voda prechádza jemným sieťovým filtrom, ktorý slúži na zachytávanie väčších nečistôt (usadenín, zrniek prachu a pod.).
 2. Druhý filter využíva špeciálnu technológiu, a to spravidla iónovú. Pomocou nej je voda zbavená vodného kameňa (je zredukovaná jej tvrdosť), ale nie minerálnych látok (najmä vápnika a horčíka).
 3. Predposledná vrstva filtra býva tvorená aktívnym uhlím. Tento stupeň filtrácie dokáže filtrovanú vodu zbaviť najmä nepríjemných chuťových (prípadne vizuálnych) vlastností vody.
 4. Posledný stupeň filtrácie je spojený s odstránením prípadných najmenších nečistôt a usadenín.

Vyčistenú vodu je možné ihneď piť, prípadne z nej pripraviť kávu alebo čaj, ďalšou možnosťou je príprava perlivé vody pomocou výrobníka sódy. Jej chuť je neporovnateľná s tým, ako chutila pred úpravou. Jeden liter prefiltrovanej vody pritom príde približne na 0,1 €. Veľkou výhodou prefiltrovanej vody je tiež možnosť použiť ju v mnohých domácich spotrebičoch (napr. žehlička, kávovar, rýchlovarná kanvica), v ktorých zabráni usadzovaniu vodného kameňa, a predĺži tak ich životnosť.

Kedy si zaobstarať filtračnú kanvicu

Vzhľadom k tomu, že filtračnej nádoby sú určené pre filtráciu pitnej vody z hygienického zdroja (nie vody neznámeho pôvodu napr. V prírode!), Hodí sa pre všetky osoby, ktoré nie sú spokojné s kvalitou vody, ktorá im doma tečie z kohútika.

Priamo odporučiť ale môžeme filtračná kanvica pre použitie na chatách a chalupách, jednoducho všade tam, kde jazdíme len občas. Na takých miestach totiž voda v rúrkach dlho stojí, a môže tak rýchlo strácať na kvalite (zvyčajne sa do nej uvoľňujú čiastočky a pachy z potrubia).

Čo filtračná kanvica z vody odfiltruje

Úvahy o kúpe filtračné kanvice sú obvykle sprevádzané otázkou, čo všetko z bežnej kohútikovej vody vďaka filtrácii zmizne. Kvalita filtrácie sa samozrejme líši na základe typu a kvality samotného filtračného zariadenia. Tie najlepšie filtre sú schopné vodu zbaviť:

 • vodného kameňa (redukcia tvrdosti) a drobných nečistôt,
 • väčšiny organických nečistôt a baktérií,
 • chlóru, zinku, sírovodíka, azbestu, medi,
 • čiastočne ťažkých kovov a dusičnanov
 • a čiastočne aj zvyškov liečiv.

Výhody a nevýhody filtračných kanvíc a fliaš

Skôr, než sa budeme venovať jednotlivým parametrom, ktoré je pri výbere treba zohľadniť, považujeme za dôležité, spomenúť aj výhody a nevýhody filtračných nádob. Táto kapitolka vám tak môže pomôcť s rozhodovaním (teda v prípade, že si stále nie ste istí, či filtračnú kanvicu poviete áno, alebo nie).

Výhody:

 • nízke náklady na jeden liter filtrovanej vody (cca 0,1 €),
 • ekologické hľadisko (nemusíte kupovať balenú vodu a likvidovať plastové obaly),
 • odstránením vodného kameňa predĺžite životnosť rýchlovarných kanvíc a ďalších kuchynských spotrebičov,
 • údržba i výmena filtrov je jednoduchá.

Nevýhody:

 • k filtrácii je vhodná len voda z vodovodného poriadku (vodovodu), vodu zo studne alebo iného prírodného zdroja nemusí filter dokonale vyčistiť (filtre si neporadí najmä so silne železitou vodou),
 • pri filtrácii dochádza aj k odstráneniu niektorých prospešných minerálov a zároveň k zníženiu pH vody,
 • aj ten najkvalitnejší filter nedokáže z kohútikovej pripraviť dojčenskú vodu (v takom prípade sa odporúča prefiltrovanú vodu ešte prevariť).

Dôležité parametre

Teraz sa dostávame k najdôležitejším parametrom, ktoré je vhodné pri výbere filtračné kanvica alebo fľaše zohľadniť. Tentoraz vás potešíme, pretože ich nie je veľa. Bohato vám postačí, ak pri výbere zohľadníte:

 • tvar,
 • objem,
 • typ filtrov,
 • indikátor životnosti filtra,
 • značku.

Tvar

Hoci na trhu nájdeme celý rad najrôznejších tvarov a veľkostí filtračných nádob, možno z nich vydeliť tri základné typy:

 • kanvice,
 • karafy
 • a fľaše.

Filtračné kanvice – svojím tvarom pripomínajú klasické rýchlovarné kanvice a sú vhodné na bežné použitie v domácnosti. Vynikajú jednoduchou manipuláciou a jednoduchým nalievaním vody (k filtráciu vody pritom dochádza už pri nalievaní do kanvice).

Filtračné karafy – menej častá varianta fungujúci rovnako ako kanvice, ale líšiace sa elegantným dizajnom. Ideálna je najmä pre nalievanie vody pri slávnostných príležitostiach či návštevách. Rozhodne sa nestratí aj ako pekný doplnok na kuchynskej linke.

Filtračné fľaše – vynikajú malými rozmermi a kompaktným prevedením, ideálne sú preto na cesty všetkého druhu, ale napríklad aj pri športe alebo do práce. Bývajú vyrobené z odolného plastu a prefiltrujú približne 150 ml vody (na rozdiel od kanvíc pritom vodu čistí až pri pití). Spravidla vyžadujú častejšiu výmenu filtračnej patróny (obvykle s frekvenciou 3-6 týždňov).

Objem

Na čo sa rozhodne nevyplatí pri výbere zabudnúť, je objem filtračnej nádoby. Dobrý pozor pritom dávajte na rozdiel medzi celkovým objemom a objemom prefiltrovanej vody, ten totiž nie je rovnaký. Dôležitejšie je pritom pochopiteľne objem prefiltrovanej vody. Keďže celkový objem zahŕňa ako množstvo prefiltrovanej vody, tak i objem vody určenej na filtráciu. Napríklad u kanvice s celkovým objemom 2,4 l môžete počítať zhruba s 1,4 l prefiltrovanej vody.

Obvykle ale narazíte na celkový objem (najčastejšie sa pohybuje okolo 2 až 3 l). Vždy si ale v parametroch daného modelu vyhľadajte aj údaj o objeme prefiltrovanej vody. Naraziť pritom môžete aj na skutočne veľké modely s celkovým objemom okolo 8 litrov, z ktorých môžete získať až 5 litrov prefiltrovanej vody. Každopádne vždy odporúčame voliť radšej o niečo väčší model.

Typy filtrov

Filtre, ktoré sú vo filtračných nádobách používané, bývajú rôzne. Pri výbere je preto dôležité sa o typ použitých filtrov podrobne zaujímať. Filter pritom voľte vždy podľa toho, čo od filtrácie vody očakávate (či chcete z vody napríklad odstrániť len zápach, alebo aj zvyšky dusičnanov, ťažkých kovov a ďalších nežiaducich látok).

Ak trpíte na príliš chlórovanú vodu, jednoznačne odporúčame voliť model s filtrom z aktívneho uhlia (ktorý býva často lisovaný zo spálených škrupín kokosových orechov). Tento totiž dokáže efektívne odstrániť ako nepríjemný zápach, tak i závadné chuť. Navyše zbavuje vodu i niektorých pesticídov a organických látok.

Veľmi žiadané sú tiež filtračné kanvice s alkalickým vodným filtrom, ktoré vodu nielen zbavujú nečistôt, ale tiež ju alkalizujú (teda činí zásaditú). Takto upravená voda je pritom považovaná za zdravšie.

Pozor dávajte tiež najmä pri kúpe lacných filtračných kanvíc alebo fliaš. Tieto modely totiž môžu byť vybavené iba obyčajným filtrom, ktorý zachytí len hrubé nečistoty (prach a pod.). Ak preto stojíte o kvalitnú filtráciu, vždy vyberajte nádoby aj s uhlíkovým filtrom.

Indikátor životnosti filtra

Takisto dôležité je zaujímať sa aj o to, ako dlho vydrží filter vo filtračnej kanvici, a o cenu i dostupnosť náhradného filtra (krátka životnosť filtra alebo vysoká cena náhradného filtra totiž môže výrazne predražiť celkové náklady).

Životnosť filtra sa líši v závislosti na kvalite filtrovanej vody. Zvyčajne je prepočítaná na množstvo litrov vody, ktorú je schopný prefiltrovať (väčšinou okolo 100-150 litrov, čo znamená zhruba 1 mesiac používanie pre štvorčlennú rodinu). Väčšina kanvíc pritom disponuje buď mechanickým, alebo digitálnym ukazovateľom stavu filtra, vďaka čomu užívateľa upozorní na potrebu jeho výmeny. Niektoré výrobky dokonca na displeji ukazujú presný počet kanvíc, ktoré ešte dokážu vyčistiť.

Pritom rozhodne nemá zmysel nechávať filter v kanvici aj po uplynutí jeho životnosti, pretože stráca svoju funkciu a vodu nefiltruje kvalitne.

Najznámejšie značky

Skvelým pomocníkom pri výbere tej správnej filtračné kanvice alebo fľaše je tiež jej značka. Keď totiž siahnete totiž po overenom výrobcovi, je väčšia pravdepodobnosť, že pôjde o kvalitný výrobok (toto tvrdenie ale samozrejme nemusí platiť vždy).

Medzi najväčšie a najobľúbenejšie značky filtračných kanvíc patria najmä:

 • Brita,
 • BWT,
 • Laica.

Filtračné kanvice a fľaše Brita

Nemecká značka Brita patrí medzi vôbec najznámejších a najpredávanejších výrobcov filtračných nádob. Ponuka je pritom veľmi široká, pretože zahŕňa produkty zo všetkých cenových kategórií. Okrem klasických filtračných kanvíc a fliaš (a to aj cestovných či športových) sa navyše Brita venuje tiež výrobe kvalitných filtračných patrón a profesionálnych filtrov (pre prevádzky, napr. kaviarne, pekárne apod.). Vo filtračných nádobách pritom často používa filtre vyrobené z lisovaného prírodného uhlíka, získavaného zo skořápech kokosových orechov.

Filtračné kanvice a fľaše BWT

BWT (Best Water Technology) je európska spoločnosť, ktorá sa zaoberá úpravou a čistením vody. Ponuka zahŕňa najmä cenovo dostupné filtračné kanvice ako pre domácnosť, tak pre firmy a podniky. Okrem filtračných nádob sa zameriava aj na výrobu produktov pre čistenie bazénov.

Filtračné kanvice a fľaše Laica

Laica je talianska značka, ktorá sa zaoberá výrobou kvalitných filtračných kanvíc s precíznym spracovaním a vo vyššej cenovej kategórii tiež v elegantnom dizajne. Táto spoločnosť pri výrobe používa vlastné filtre, ktoré sú spravidla až o 30% účinnejšie ako filtre iných výrobcov. Výrobky navyše využívajú päťstupňovej filtrácie, vďaka ktorej sú schopné vodu takmer úplne zbaviť väčšiny nežiaducich látok (vrátane ťažkých kovov, pesticídov) a zmäkčiť ju.

Cenové relácie

Cena filtračných kanvíc a fliaš sa pohybuje v širokom spektre (tie najlacnejšie modely môžete zaobstarať už za necelých 10 €). Čím vyššia je obstarávacia cena, tým väčší je objem nádoby alebo dôkladnejšie filtračný proces. Viac si priplatíte samozrejme tiež za dizajnové výrobky.

Pre ľahšiu prehľad sme pre vás vydelili štyri základné cenovej kategórie:

 • do 20 €,
 • od 20 do 50 €,
 • od 50 do 100 €,
 • nad 100 €.

Lacné filtračné kanvice a fľaše

Najlacnejšie modely, za ktoré zaplatíte do 20 €, zahŕňajú základné filtračné kanvice a často tiež športové alebo turistické fľaše. Typický je menší objem (do 2 litrov), obyčajný dizajn a použitie plastu. Ak patríte medzi nenáročných užívateľov a postačí vám základná filtrácia vody, môžete vyberať práve z tejto kategórie.

Bežné filtračné kanvice a fľaše

V cenovej kategórii od 20 do 50 € si vyberie väčšina užívateľov, ponúka totiž najširší výber filtračných nádob s dobrým pomerom ceny a kvality. Samozrejmosťou je väčší objem (až 3,7 litra), niekoľkostupňová filtrácia (teda lepšie čistenie vody) a širší výber designu. Tieto produkty sú ideálne pre bežné použitie v domácnosti.

Vysoko kvalitné filtračné kanvice a fľaše

Od 50 do 100 € už získate špeciálne filtračné nádoby s veľkým objemom alebo prenosné fľaše určené pre náročné športové aktivity alebo cestovanie. Samozrejmosťou sú kvalitné materiály, vysoká rýchlosť i kvalita filtrácie a pekný dizajn. Jedná sa o modely pre náročných užívateľov.

Top filtračné kanvice a fľaše

V najvyššej cenovej kategórii, ktorá začína zhruba nad 100 €, sa nachádzajú naj filtračné kanvice a fľaše, ktoré už patria do profesionálneho segmentu. Ponúkajú špičkovú kvalitu aj vysoko kvalitné technológie filtrácie (samozrejmosťou je mnohastupňové čistenie a veľká kapacita nádržky). Nachádza sa tu tiež sklenené a nerezové filtračné kanvice či fľaše s elegantným dizajnom.

Tipy na záver

 1. V prípade, že si chcete zaobstarať filtračnú fľašu pre cestovateľov (outdoor model), ktorá dokáže premeniť vodu z prírodných zdrojov v nezávadnú vodu (bez vírusov alebo baktérií), zamerajte sa na segment cestovných filtrov.
 2. Žiadny typ filtračné kanvice alebo fľaše nemožno použiť namiesto termosky na čaj (ani chladený) alebo šťavu. Pri tomto použití dôjde k znehodnoteniu filtra a prefiltrovaná voda navyše stráca pridanú príchuť.
 3. Existuje rad vysoko kvalitných filtrov, ktoré sa inštalujú priamo na vodovodnú batériu, vďaka čomu máte istotu, že vám z kohútika tečie skutočne čistá a kvalitné voda.
 4. Pokiaľ si pri výbere najlepšej filtračné kanvice alebo fľaše neviete rady, môžu vám pomôcť tiež užívateľské recenzie, najrôznejšie diskusie či výsledky nezávislých testov.
 5. Filtračné kanvice a fľaše zvyčajne nebývajú príliš drahé, v niektorých prípadoch je však možné zohnať skutočne kvalitné modely lacno v najrôznejších akciách či výpredajoch.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo