Ako vybrať fotopascu

Keby ježibaba zo známej rozprávky o Jankovi a Marienke mala fotopasca, nemusela by sa pýtať, kto mi to tu lúpe perníček. Jednoducho by sa pozrela na snímku a mala by jasno. Fotopasce ale neslúži len v lese. Naopak, ich využitie je rozmanité. Než si vyberiete konkrétny model, poďme sa spoločne pozrieť na to, k čomu všetkému sa dá tento špeciálny digitálny snímač použiť.

Test fotopascí

Vybrali sme pre vás najlepšie päťku medzi fotopascami. Hodnotenie vychádza nielen z nášho starostlivého uváženia, ale aj z pozitívnej spätnej väzby zákazníkov, ktorí už doma fotopasce majú. Tým pádom získate komplexný obrázok o tom, ktoré modely sa drží na špičke. Samozrejme si môžete vybrať aj akýkoľvek iný model fotopasce. Ale ak sa rozhodnete pre niektorý z nasledujúcich piatich, je to zaručená trefa do čierneho. Na to vezmite jed.

Bunaty Mini Full HD

Rozlíšenie16 Mpix
Max. dosvit12 m
Špeciálne funkciečasozber, praktické režimy

Malá, ale šikovná. To by mohol byť pokojne titul tejto mini fotopasce. Vďaka prírodne pôsobiacemu maskovaciemu odtieni šedo-zelenej farby skvele zapadne ako do lesa, tak na skalnaté povrchy alebo na kmeň listnatého buka. Okrem toho ale istoiste načapá každého, kto by sa chcel cez plot pozrieť na váš pozemok.

Bunaty Mini Full HD je jednou z najpredávanejších fotopascí na slovenskom trhu. Preto sme ju nemohli vynechať a v našom výbere si zaslúžene našla hneď prvé miesto. So svojím zorným uhlom 55 ° a Full HD optikou zvládne skvele zaznamenať pohyb do vzdialenosti až 12 metrov. Infra prísvit má v spektre, ktoré je pre oko človeka i zver menej viditeľné. Ale napriek tomu je v noci málinko poznať, že si pripravuje podmienky k snímke.

Veľkou devízou tohto obľúbeného modelu fotopasce je intuitívne ovládanie, o ktoré sa stará hneď šesť tlačidiel. Môžete si tak ľahko a rýchlo nastaviť napríklad časozberná, video, sekvenciu snímok a podobne. Dokonca môžete staviť na sériové snímanie až troch fotiek ihneď po sebe. Tak budete mať väčšiu šancu, že na snímke nájdete všetko potrebné. Je celkom jedno, či to bude detail zvieraťa alebo tvár zlodeja.

Bunaty Mini Full HD je veľká asi ako krabička cigariet, takže na seba nestrháva prílišnú pozornosť. Teda ak k jej pripevnenie nepoužijete strieborný držiak, ktorý je súčasťou balenia. Ten je totiž kvôli svojej farbe celkom viditeľný a trochu zráža celkový bezchybný dojem prístroja. Okrem toho ale táto fotopasca neskrýva žiadne problémy.

Výhodou je naopak vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu, vlhkosti a nečistotám. Konkrétne sa tieto fotopasca pýši certifikátom IP 67.

Aj keď ide skôr o základné fotopasca, ktorá ponúka základné kvalitu snímok a málinko stráca v kategórii výdrže batérie, nemá vo svojej cenovej relácii poriadnu konkurenciu. Ak potrebujete mať istotu, že vám po lese nebehá zviera, ktoré tam nechcete, alebo potrebujete postrážiť chatu či chalupu, je to správna voľba. Navyše s príjemnou cenou okolo 100 eur.

  • skvelá cena
  • pohodlné ovládanie
  • výrazný držiak
  • nižšia výdrž
  • absencia GSM
Zistiť cenu

Bunaty FULL HD GSM

Rozlíšenie12 Mpix
Max. dosvit18 m
Špeciálne funkcieFull HD video, časovač

Všímavý priateľ na telefóne sa volá Bunaty Full HD GSM. Hlavnou výhodou v porovnaní s predchádzajúcim modelom je nepochybne GSM modul. Pretože kvôli tomu môže fotopasca na diaľku posielať urobené snímky a videá. Aj keď nie ste nablízku, budete mať stály prehľad o dianí okolo fotopasce.

Prístroj dokáže snímať v rozlíšení 12 Mpix, čo je na fotopascu strednej triedy veľmi pekné číslo. Fotky zhotovené v šere aj v noci sú vďaka rozlíšeniu veľmi ostré a ponúkajú dostatok potrebných detailov. Keď už je objekt v zornom poli príliš tmavý, prichádza na rad prisvietenie s menej viditeľnou frekvenciou 940 nm. Takto snímať zvládne prístroj až na 15 metrov.

Fotopasca má dostatok pamäte (až 16 GB na pamäťovej karte), takže hravo zvládne až 60sekundová videa. To sa vám môže hodiť pri pilnějším a podrobnejšom pozorovanie zvere, ale aj bezpečnostným záznamu okolo budov. Vždy k snímke dostanete aj presný dátum a čas. Tým pádom budete môcť archivovať záznamy chronologicky.

Obrovskou výhodou je predná posuvná stena. Tá je vyvedená v zelenej maskovacie variante a dokonale kryje všetky dôležité súčasti prístroja. Okrem toho po jej odklopení môžete na displeji presne vidieť, aký priestor fotopasca sleduje. Vďaka tomu si ľahko nastavíte presnú oblasť, kde budete mať prvotriedneho strážcu.

Fotopasca si poradí s veľkými výkyvmi počasia a pokiaľ teplota neklesne pod -15 ° C, funguje úplne spoľahlivo. Pri vysokých mrazoch však trpia batérie, ktorým tak klesá výdrž. Preto je dobré mať vždy po ruke náhradnú sadu, ktorú v prípade potreby nahradíte vybitej kúsky. Nabíjacie batérie môžete použiť tiež, ale opäť voľte také, ktoré vydržia výkyvy tepoty.

Podľa nás ponúka táto fotopasca veľmi peknú škálu funkcií za príjemnú cenu okolo 300 eur. Je síce jednou z drahších medzi strednou triedou, ale pretože svojimi funkciami spadá mnohokrát do vyššej strednej triedy fotopascí, radi ju obstarávaciu cenu odpustíme. Pre úplne nenáročného človeka táto fotopasca najskôr bude príliš drahá, ale pre nadšencov a tých, ktorí chcú skvelý pomer ceny a kvality, je to kúsok na pohľadanie.

  • kvalitné GSM
  • kvalitné prevedenie
  • nižšia výdrž pri mraze
  • vyššia cena
  • užšie pole prisvietenie
Zistiť cenu

Solight FP01

Rozlíšenie16 Mpix
Max. dosvit18 m
Špeciálne funkcieČasozber, kamufláž

Vojakom medzi fotopascami je jednoznačne tento model. Malý, nenápadný a nenáročný sluha starajúci sa o dohľad nad určeným miestom je spoľahlivý a so svojou obstarávacou cenou rozžiari úsmev na tvári každému, kto nečaká od fotopasce zázraky.

O nočné prísvit na snímanie priestoru sa stará 42 LED diód, ktoré si dokážu ako-tak poradiť aj s tmou. Menšie boliestky tohto modelu je ale lacnejšie prevedenie, ktoré v sebe ukrýva slabšie optiku snímača. Z toho vyplýva aj nižšia kvalita fotiek. Takže ak chcete ostré snímky, siahnite radšej po pokročilejším modelu. Na základný prehľad o stráženom priestore ale bezo zvyšku postačí aj tento kúsok.

Spomínané rozlíšenie 5 Mpix patrí naozaj skôr na chvost medzi fotopascami. Výrobca síce nižšia dispozície optiky doháňa softvérovým vylepšením až na 16 Mpix, ale ako poznáme z lacných kompaktných fotoaparátov, softvér väčšinou v porovnaní s lepšou optikou dostáva na frak. Tu tomu bohužiaľ nie je inak.

Aby sme ich nekritizovali, fotopasca si v tejto recenzii zaslúži i chválu. Vedľa spomínané nízke ceny, ktorá zostáva hlavnou prednosťou, je to bezpochyby dosah snímaného poľa. Prístroj bezchybne sleduje všetko do vzdialenosti až 18 metrov, a to je dosť nadpriemerná vzdialenosť.

Pretože má možnosť pojať pamäťovú kartu s kapacitou až 32 GB, nie je pre neho problém zaznamenávať video. Dokonca zvládne dlhé záznamy – až desaťminútové. Opäť plusové body v porovnaní s konkurenčnými modelmi. Video pri tom vie nahrávať aj vo Full HD.

Bohužiaľ chýbajú nejaké nadštandardné funkcie, ktoré by čiastočne vyvážili nižšiu kvalitu snímača. Aj tak si ale podľa nás táto fotopasca zaslúži pochvalu. Je to totiž klasický model do začiatku, na ktorom sa dá stavať a posúvať sa vyššie.

Ak máte v pláne zaobstarať jednoduchú fotopascu, ktorá vydrží na jedny batérie 3-6 mesiacov a bude spoľahlivo snímať vo dne aj v noci, táto je dobrou voľbou. Len budete musieť oželieť pokročilejšie funkcie a kvalitnejšie snímky. Na druhú stranu vás prístroj nebude skoro nič stáť.

  • skvelá cena
  • ďaleký záber
  • ľahšia konštrukcia
  • nízka kvalita snímok
  • nemá ďalšie funkcie
Zistiť cenu

Bentech 3.0CG

Rozlíšenie12 Mpix
Max. dosvit15 m
Špeciálne funkcieČasozber, odolnosť, USB

Šedivý lovec s extra dlhým dohľadom sa postará o precíznu hliadku v lese aj v okolí budov. Vďaka svojej nenápadnej maskovacie farbe sa skvele hodí na skalu, kmeň buka ale aj múr budovy. A ak niekto naruší jeho zorné pole v najbližších 20 metroch (v noci 15 m), vyfotí snímku alebo nahrá videosekvenciu, ktorú si nastavíte.

Šošovka fotopasce s rozlíšením 12 Mpix patrí k strednej triede a podľa toho aj vyzerajú snímky. Sú dostatočne kvalitné na to, aby boli zrejmé aj detaily. Zblízka sú rozoznateľné rysy tváre človeka, ktorý okolo fotopasce prejde v noci. Takže či už máte zálusk na ľudí alebo zver, obrázky a videá dostanete parádny.

A keď už tie obrázky fotopasca zaznamená, vďaka GSM funkcii vám ich môže rovno odovzdať. Jednou z možností je MMS správa na telefón a druhú e-mail. V každom prípade počítajte s tým, že budete potrebovať SIM kartu, ktorú do prístroja vložíte. Inak vám nič posielať nebude.

Zorné pole 110 ° je pomerne široké a je ideálne na stráženie záhrady alebo poľa pred budovou. Aj keď pravdepodobne nepokryje väčšiu záhradu, najbližšie okolie budovy postráži na jednotku. Uvidíte, že sa širší záber bude hodiť aj v lese na zver. Budete mať pestrejší zbierku snímok.

O prisvietenie v horších svetelných podmienkach sa stará hneď 56 LED diód v menej viditeľné frekvencii 940 nm. Tým pádom môžete byť ďaleko úspešnejší v snímaní plachých zvierat a šeliem, ktoré často odhalí viditeľnejšie frekvencie prísvitu včas.

Na 32GB pamäťovú kartu sa všeličo vojde, takže nemusíte mať starosti ani s nahrávaním videosekvencií. Fotopasca je zvládne ľavou zadnou a vo veľmi slušnej kvalite. Výhodou je tiež schopnosť pracovať v extrémnych teplotách -30 až 60 ° C.

Ak hľadáte fotopascu strednej triedy, ktorá je spoľahlivá, ale zároveň nesiaha len na dlhý zoznam mnohokrát nepotrebných funkcií, máte pred sebou víťaza. Tento model by sme odporučili každému, kto chce kvalitné snímky za dobrú cenu.

  • pohodlné ovládanie
  • ďaleký dohľad
  • škála prevádzkových teplôt
  • nižšie rozlíšenie displeja
  • horšie dostupný vypínač
  • pomalší zopnutie fotenie
Zistiť cenu

ScoutGuard SG520 PRO

Rozlíšenie12 Mpix
Max. dosvit15 m
Špeciálne funkcieČasozber aj nastavenie frekvencie

Špičkový model nižšej strednej triedy sa volá ScoutGuard SG520 PRO. Svetlo hnedé prevedenie zapadne prakticky do ľubovoľného prostredia úplne prirodzene a nechá votrelca bez povšimnutia prísť až do sledovanej maximálnej vzdialenosti 15 metrov. Potom nemilosrdne zaznamená zvieratá aj ľudí v dohľade.

Nastavenie prístroja vykonáte ľahko a rýchlo za pomocou menšieho, ale prehľadného LCD displeja. Malú nevýhodou tejto fotopasce je preťahovanie fotiek z pamäťovej karty. Musíte ju vybrať z prístroja a vsunúť do iného zariadenia. Jedinou alternatívou je Wi-Fi prenos, ktorý ale nedosiahne príliš ďaleko a musíte najskôr ručne zapnúť Wi-Fi pripojenie na fotopasce.

To je trochu škoda, pretože inak môžete prístroj ovládať diaľkovo. To znamená, že nie je problém fotopascu umiestniť aj vysoko mimo dosah, pretože na ňu jednoducho namierite ovládač a navolíte, čo je potrebné. Pri použití ovládača počítajte s dosahom cca 5 metrov a musíte mieriť presne na okienko prijímača na prístroji.

Pri horších svetelných podmienkach si fotopasca presvieti v menej viditeľné frekvencii 940 nm. O svietenia sa ale starajú len 4 LED diódy. V niektorých prípadoch tak prisvietenie nemusí stačiť. Aj tak ale dokáže tento model vykúzliť pôsobivé snímky vo dne aj v noci. Akurát nesmiete počítať s exkluzívnou kvalitou. To ale v tejto cenovej relácii nie je prekvapenie.

Rozlíšenie 12 Mpix je dostačujúca a pre snímky vo dne úplne stačí. Snímky sú presné, ostré a nevykazujú skoro žiadny šum. Jednoznačne rozoznáte aj menšie detaily a uvidíte, čo je potrebné. Na nočné snímanie je síce rozlíšenie tiež dostatočné, ale nedostatok diód spôsobuje tmavšie fotky, prípadne zrnitejšie obrázky.

Napriek tomu by sme túto fotopascu s pokojom odporučili všetkým, ktorí hľadajú skôr denného strážcu. Určite nie je nutné na základný prehľad o sledovanom priestore zhotovovať drahšie modely, pokiaľ teda nepotrebujete posielanie obrázkov do mobilu. Tento model totiž nemá GSM. Inak plne pokrýva základné potreby a s cenou okolo 100 euro je dobrou voľbou do začiatku. Len škoda tých nočných snímok.

  • priaznivá cena
  • Wi-Fi
  • diaľkové ovládanie
  • slabšie prísvit
  • absencia GSM
  • horšia kvalita nočných snímok
Zistiť cenu

Koho chcete sledovať

Kľúčovou otázkou, ktorú by ste si mali vždy položiť pred výberom konkrétneho modelu fotopasce, je „Čo budem chcieť snímať?“. Existujú dva základné účely, prečo si fotopasca zaobstarať.

Pre sledovanie zvierat

Prvým je sledovanie zvierat. V takom prípade vám bude stačiť model s nižším dosahom a jednoduchšími funkciami. Vo svojej podstate ide o jednoduchý digitálny fotoaparát v odolnejším balení, ktorý reaguje na pohyb a dokáže fotiť aj v noci – aspoň trochu obstojne. V tomto prípade pravdepodobne zaobstaráte fotopascu lacno.

Fotopasca na ochranu majetku

Fotopasca samozrejme môžete použiť aj na ochranu majetku, a to ako pasívny prvok, ktorý prípadného lupiča nachytá. Pre tento účel voľte sofistikovanejšie modely, ktoré dokážu precízne zachytiť črty tváre aj v noci. Budete teda chcieť prístroj s väčším dosahom, zorným uhlom a kvalitnejšie optikou. Inak by ste výtržníka na snímke len ťažko rozoznali od akéhokoľvek náhodného okoloidúceho. Poďme sa pozrieť na parametre fotopascí na zlodeja aj na zvieratá.

Ako fotopasca funguje?

Predstavte si klasický kompaktný digitálny fotoaparát, ktorý pripevníte napevno na konkrétne miesto. Tento fotoaparát má navyše hneď niekoľko vylepšení.

  • Predovšetkým je to čidlo pohybu. To sa stará o to, aby fotopasca urobila snímku presne vo chvíli, keď je v dosahu optiky prístroja zaznamenaný pohyb. Typicky ide o situáciu, keď okolo prejde v lese zver, alebo keď vám niekto nepovolaný v noci vlezie na pozemok.
  • Každá fotopasca je vybavená PIR čidlom (pasívnym infračerveným snímačom), ktoré sleduje pohyb v danej vzdialenosti. Konkrétny model fotopasce preto vyberajte podľa toho, na akú vzdialenosť chcete robiť snímky. Okrem dosahu sledovanie pohybu sa čidlá medzi sebou nijako zásadne nelíšia.

Kam až oko optiky dovidí

Aby fotopasca bola schopná kvalitne odfotiť pôvodcu pohybu, potrebuje k tomu výhodný zorný uhol. Ideálne je umiestnenie vo výške približne dvoch metrov nad zemou, odkiaľ má skvelý predpoklad zaobstarať kvalitnú snímku na vzdialenosť desiatich či dvanástich metrov. V takom prípade hľadajte prístroj so zorným uhlom približne 45-60 °. Ten najlepšie zachytí vzdialenejšie pohyb a fotka bude dostatočne ostrá.

Ak patríte medzi lovcov snímok plachých zvierat, môžete staviť na modely so širším pozorovacím uhlom. Ideálne okolo 100 °. V takom prípade ale počítajte s tým, že budete mať narušiteľa pole fotopasce vyfoceného veľmi zblízka. Preto je podľa nás tento typ vhodný na snímanie zvierat, prípadne ako fotopasca na ochranu majetku pri vstupe do budovy.

Viditeľná, alebo neviditeľná fotopasca

Keď padne noc, prebúdzajú sa k životu nielen niektorá cez deň odpočívajúci zvieratá, ale svoj prime time majú tiež zlodeji a lupiči. Obe skupiny sa snažia využiť to, že v tme nie sú toľko vidieť. Preto nočný dravci majú toľko úspechu a nočné drobné zvieratá nie sú takmer počuť, aby k sebe dravca neprilákala. U zlodejov tomu zvyčajne nie je inak.

Nech už sa ale pred fotopascu dostane sebeväčšia profesionál, nemá šancu utiecť jej optike. V zornom poli čidla fotopasce si totiž prístroj svietia infračerveným spektrom svetla, ktoré je pre oko človeka i mnohých zvierat neviditeľné. To vo výsledku znamená, že narušiteľa polia fotopasca vyfotí, bez toho aby o nej vopred vedel.

Existujú dva druhy infračerveného podsvietenia. V prvom prípade je vlnová dĺžka svetla okolo 850 nm. Tieto diódy spozná človek aj väčšina zvierat na prvý pohľad. Vydávajú totiž slabučké červené svetlo. Môžete ho poznať napríklad zo starších televíznych ovládačov. Toto svetlo sa hodí predovšetkým pre fotopasce s ďalekým dosahom (nad 12 metrov) a je dôležité v takom prípade fotopascu umiestniť mimo normálne zorné pole zvierat – takže aspoň dva metre vysoko.

Na kratšie vzdialenosti je ďaleko vhodnejšie fotopasca s vlnovou dĺžkou 940 nm. To je spektrum svetla, ktoré oko človeka nezachytí a väčšina zvierat si ho tiež nevšimne. Malú nevýhodou je, že na väčšie vzdialenosti nezaobstará tak kvalitné snímky. Preto sa odporúča najmä na snímanie blízkych pohyblivých cieľov, takže ak máte záujem o zábery na vzdialenosť okolo päť alebo maximálne desiatich metrov, je to dobrá voľba. Výhodou je spomínaná „neviditeľnosť“, takže fotopasca môžete umiestniť, ako je vám libo.

Čím viac pixelov, tým lepšie

Každú snímku, alebo dokonca video, ktoré fotopasca zaznamená, sa skladá z bodov. Je to úplne rovnaké ako u klasických digitálnych fotoaparátov. To teoreticky znamená: čím viac bodov, tým kvalitnejší snímku. Samozrejme tiež záleží na optike a dobe expozície. Ale prvú hodnotu má fotopasca napevno danú typom šošovky a druhú si riadi sama. To znamená, že sa oplatí zamerať na megapixely.

Rovnako ako u akýchkoľvek iných digitálnych fotoaparátov sa totiž rozlíšenie udáva aj u fotopascí v megapixeloch. Pri lacnejších modeloch nájdete optiku s 5 Mpix a u najdrahších okolo 20 Mpix. My odporúčame nevsádzať na najlacnejšie fotopasce, pretože potom pravdepodobne nebudete spokojní s kvalitou snímok. Ideálnou variantou je stredná cesta okolo 10 Mpix, keď ešte zaobstaráte pomerne lacnou fotopascu, ale súčasne získate zodpovedajúcu kvalitu snímok.

Majte to na pamäti

S rozlíšením snímok úzko súvisí aj pamäť fotopasce. Najčastejšie sa do fotopasce dajú vložiť pamäťové karty. To všetci dobre poznáme z digitálnych fotoaparátov aj mobilných telefónov. Počítajte s tým, že čím väčšie rozlíšenie vaše fotopasca bude mať, tým viac miesta bude každý snímok zaberať. Preto sa nebojte investovať o nejakú desiatku navyše aj do pamäťovej karty, ak sa rozhodnete pre fotopascu s kvalitnejšie optikou.

Tradičné pamäťové karty mávajú kapacitu od 8 do 128 GB. Je dobré vybrať kartu s kapacitou aspoň 32 GB, predovšetkým ak vám bude fotopasca robiť viac než desiatky snímok, než sa dostanete k vyčisteniu pamäťovej karty. Inak pamäťovej karty samozrejme môžete vymieňať. Takže ak už doma máte nejakú nepoužívanú, nebojte sa ju zapojiť.

Bez energie to nepôjde

Fotopasce sú samozrejme ľudovo povedané na baterky. Nie je možné, aby prístroj takého typu dostával energiu káblom. Najčastejšie ide o sadu lítiových akumulátorov, ktoré vydržia rádovo mesiace až rok. Veľmi záleží na tom, ako často bude fotopasca aktívna. Ak budete mať fotopascu na budove ako zabezpečenia, pravdepodobne batéria vydrží pokojne celý rok. Leda by sa vám pred čidlom pravidelne niekto prechádzal. U fotopasce na krmelce v lese, kde prichádzajú zvieratá treba aj niekoľkokrát za noc, počítajte s výmenou batérií za mesiac alebo dva. Našťastie batérie do fotopasce obvykle nie sú špeciálne, a tak je kúpite za pomerne zanedbateľné peniaze.

Na prvý pohľad by nemala byť vidieť

Je síce pravda, že na vzhľade fotopasce skoro nezíde, ale predsa je veľmi dôležité dodržať pár základných pravidiel. Predovšetkým, fotopasca by z povahy svojej funkcie nemala byť vidieť na prvú dobrú. Ak by ste ju napríklad polepili reflexnou farbou, pravdepodobne budete mať snímok ako šafranu. To samozrejme môže byť zámer v prípade ostrahy budov, ale v lese to určite nie je dobrá stratégia.

Najčastejšie zaobstaráte fotopasce vo farbách a odtieňoch, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode. Sú to predovšetkým hnedá, zelená a sivá. Okrem toho nie sú neobvyklé ani kombinácie spomínaných farieb, alebo dokonca maskovacie štýl. Preto pred zaobstaraním konkrétne fotopasce zvážte, kam ju budete chcieť umiestniť.

Fotopasce s gms

Existuje hneď niekoľko spôsobov, akým získate z fotopasce vyfotené snímky. Podľa toho, ako sú náročné na energiu, potom ovplyvňujú rýchlosť prenosu a celkovú výdrž batérií fotopasce.

Veľmi často môžete v obchodoch naraziť na tak zvané gsm fotopasce. To znamená, že sú schopné nadviazať spojenie cez signál mobilnej siete. Funguje to tak, že do fotopasce dáte SIM kartu a nastavíte, ktorou cestou sa do vášho telefónu budú snímky posielať. Buď si môžete nechať posielať MMS správy, alebo napríklad e-mail, ak budete mať k SIM karte zaplatená mobilné dáta.

Ak nepotrebujete fotografie z fotopasce dostávať na diaľku, môžete využiť hneď niekoľko spôsobov pripojenia. Všetky môžeme zhrnúť pod známej technológie: môžete zaobstarať fotopascu s Wi-Fi, Bluetooth i USB. Či už sa rozhodnete pre bezdrôtovú alebo drôtovú komunikáciu s fotopascí, vždy budete mať príležitosť vedľa prenosu dát aj nastaviť prístroj.

Funkcie fotopascí, ktoré by vás mohli zaujímať

Už sme spomínali možnosť pripojenia, takže sa k nemu nebudeme siahodlho vracať. V každom prípade aj toto ale môže byť rozhodujúci vlastností, ktorá vás nasmeruje k výberu konkrétneho modelu. Alebo sa môžete zamerať na funkcie a doplnky. Medzi tie najzaujímavejšie patria:

  • Externé napájanie. To využijete hlavne tam, kde máte možnosť pripojenie k elektrine, takže napríklad pre hraničné chaty alebo chalupy. Výhodou je, že nebudete musieť strážiť životnosť batérií. Jednoducho budete mať budovu pod dohľadom nonstop.
  • Zaujímavou vychytávkou je funkcia časozberu. To znamená, že v nastavenom časovom úseku fotopasca automaticky sníma zorné pole. Je vcelku jedno, či sa rozhodnete pre snímky alebo video. Počítajte však s tým, že fotopasca má obmedzenú kapacitu a väčšinou aj výdrž energie. To znamená, že sa časozberná hodí skôr na kratšie časové úseky. Navyše túto funkciu majú veľmi kvalitné skôr pokročilejšie modely. Za to však dokážu ponúknuť zaujímavé predstavenie.
  • Ďalšou funkciou, ktorá predovšetkým uľahčuje obsluhu, je diaľkové ovládanie. Vďaka tomu nemusíte ručne nastavovať fotopascu alebo spúšťať snímač snímanie. Táto funkcia vám umožní robiť snímky na diaľku a hodí sa skvele napríklad pri pozorovaní zveri z posedu, kedy fotopascu visí na strome pod vami.
  • V neposlednom rade je dobré myslieť aj na pohodlné uchytenie a zabezpečenie fotopasce. Preto vás bude zaujímať zámok na fotopascu a držiak na fotopascu. Oba doplnky sa starajú o to, aby bol prístroj neustále v optimálnej pozícii a nebolo možné ho len tak dať dole. Obvykle ide o doplnky, ktoré sa dokupujú zvlášť. Ale ak nemáte napätý rozpočet, oplatí sa do nich investovať.

Cena fotopasce je predzvesťou kvality

Lacné fotopasce

Jednoduché fotopasce so základnými funkciami a bez nadštandardných vychytávok zaobstaráte do 100 €. Síce vás najskôr neoslní kvalitou snímania, ale pre pokrytie bezpečnostné funkcie, prípadne na snímanie zvierat pri lepších podmienkach (nižšia vzdialenosť, lepšie svetlo), sú plne dostačujúce. Ak nemáte na fotopascu špeciálne nároky, je to pre vás jasná voľba.

Kvalitné fotopasce

Stredná trieda, až poloprofesionálne, pokrýva cenové rozpätie približne od 100 do 400 €. Tu už môžete vyberať aj podľa nadštandardných funkcií, rozhodovať medzi lepším prisvietením a nenápadnosťou, spoliehať na vyššie rozlíšenie snímok a podobne. Modely, ktoré sa cenovo blíži hornej hranici rozmedzia, znesú porovnanie so špičkovými strojmi. Sú to kvalitné fotopasce, ktoré síce niečo stojí, ale budete sa na ne môcť dlhodobo spoľahnúť. Ideálna voľba pre pokročilých používateľov, alebo ak ste nároční.

Profesionálne fotopasce

Nad 400 € potom urobíte skutočne špičkové prístroje, ktoré v okamihu vyfotí narušiteľa zorného poľa a vďaka dostatočnému osvetlenie ponúknu ostré snímky aj v temnej noci. Môžete sa tešiť na fotopasce s celou plejádou užitočných funkcií, dlhou výdržou a veľkou pamäťou, ale aj ľahkým ovládaním na diaľku. Kvôli obstarávacím nákladom ide ale o kategóriu, ktorú by sme odporučili skôr profesionálom. Na bežné účely si vystačíte s lacnejšími modelmi.

Použité zdroje:

  • PESATURO, Janet. Camera Trapping Guide: Tracks, Sign, and Behavior of Eastern Wildlife. 2018. ISBN 9780811768047.
  • Susan Young. CCTV for Wildlife Monitoring: An Introduction. 2016. ISBN 9781784270988.
  • Peter Fleming, Paul Meek, Peter Banks, Guy Ballard, Andrew Claridge, Jim Sanderson, Don Swann. Camera Trapping: Wildlife Management and Research. 2014. ISBN 9781486300402.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo