Ako vybrať glukometer

Verným pomocníkom každého človeka, ktorý trpí cukrovkou je glukometer. Ako ale vybrať ten kvalitný, na aké parametre sa zamerať a na čo si dať pozor? To vám vysvetlíme v našom článku, rovnako ako pojmy, ktoré s týmto ochorením bude počuť asi dosť často.

Test glukomerov 2023

Pripravili sme pre vás krátke recenzie najlepších glukometrov za rok 2018. Vo výbere sa nachádza prístroja zo všetkých cenových kategórií.

Diamond Prima Glukometr

Codefreeáno
Výška x šírka x hĺbka86 x 53,6 x 19,5
Hmotnosť53,4 (bez batérie)
Maximálny počet údajov v pamäti450
Vystřelení proužkuáno
Měřící rozsah1,1 – 33,3
Velikost vzorku0,5 µl
Doba merania5 s
Možnosť pripojenia k PCáno

Tento glukometer sa hodí predovšetkým pre starších pacientov a pacientov v produktívnom veku. Z rýdzo praktického hľadiska oceňujeme, že má prístroj priesvitný vstup pre vkladanie testovacích prúžkov, takže ak si musíte krv merať aj v noci alebo za horších svetelných podmienok, iste túto funkciu uvítate. Rovnako tak ju ocenia starší ľudia, ktorí majú problémy so zrakom. Displej je dostatočne veľký, podsvietený a výsledné hodnoty zobrazuje dostatočne veľkými číslicami.

Ďalšou praktickou časťou je možnosť nastavenia 4 alarmov, ktoré vás upozorní na meranie. Nezabudnete si teda v rovnakú hodinu každý deň zmerať glykémiu. Na druhej strane musíme povedať, že ak sa niekto meria viackrát, než len 4x denne, rozhodne by nevadilo, ak by bolo možné nastaviť alarmov viac.

Vďaka codefree modelu sa nemusíte zdržiavať s kódovaním novej várky prúžkov, pretože o to sa prístroj postará sám. Pamäť na 450 záznamov je priemerná rovnako ako čas pre spracovanie výsledkov, ktorá činí 5 s. Praktické je vystreľovanie použitého prúžku, ktorého sa nemusíte dotýkať, stačí len stlačiť príslušné tlačidlo a testovací prúžok vystrelí z prístroja do koša.

Prístroj funguje na jednu 1,5V alkalickú batériu veľkosti AAA. Na displeji sa zobrazuje stav batérie, takže akonáhle uvidíte, že sa stav batérie znížil, je potrebné ju vymeniť. Ak sa k symbolu vybitej batérie objavia ešte text E-b a výstražný trojuholník LOW, nie je možné vykonať ďalšie merania a batérii je potrebné okamžite vymeniť. Výmena batérie nijako neovplyvní uložené výsledky.

Pri úplne prvom použití alebo pri výmene batérií je nutné skontrolovať nastavenie prístroja. Veľmi dôležité je, aby ste mali nastavený správny čas, dátum a ak využijete aj upozornenie, tak aj to. Nastavenie sa vykonáva, keď je prístroj vypnutý a slúži k nemu tlačidlo SET, ktoré sa nachádza vo vnútri prístroja. Čas, dátum a ďalšie veličiny sa nastavujú hlavným oválnym tlačidlom pod displejom.

Celkovo môžeme povedať, že sa prístroj ľahko ovláda a je k dostaniu za rozumnú cenu. Naviac je súčasťou balenia aj odberové pero a 10 testovacích prúžkov.

Zistiť cenu

Beurer Glukometr GL 50

Codefreeáno
Výška x šírka x hĺbka123 x 28 x 16
Hmotnosť36 g
Maximálny počet údajov v pamäti480
Vystřelení proužkunie
Měřící rozsah1,1 – 35,0
Velikost vzorku0,6 µl
Doba merania5 s
Možnosť pripojenia k PCáno

Tento glukometer je veľmi kompaktný. Môžeme ho označiť za 3v1, pretože v sebe kombinuje glukomer, testovacie pero aj pripojenie k PC cez USB, takže máte všetky dôležité časti vždy po ruke a nepotrebujete žiadne príslušenstvo navyše, ako je potrebné kábel pre pripojenie do PC. Praktickým ho označíme v jeho veľkosti, dobre sa drží v ruke a v taške nezaberie príliš veľa miesta. Na úkor kompaktných rozmerov je však menší displej, takže ľuďom so zhoršeným zrakom sa môžu čísla horšie čítať.

Glukometer sa zapína tak, že do neho vložíte prúžok. Ak ho chcete vypnúť, využite tlačidlo on / off, ktoré sa nachádza spredu prístroja. Pomocou tlačidiel + a – nastavíte nutné veličiny a svoju voľbu potvrdíte krátkym stlačením tlačidla pre zapnutie / vypnutie. Pre nastavenie stlačte po dobu 5 sekúnd tlačidlo + a tlačidlo on / off. V nastavení si môžete nastaviť nielen čas a dátum, ktoré sú kľúčové pre správne uchovávanie nameraných hodnôt, ale aj podsvietenie displeja a zvukový signál. Tento merací prístroj, napriek tomu, že nepatrí k najlacnejším, neumožňuje nastavenie niekoľkých upozornení, ktorá by vás mohla upozorniť na správny čas merania.

Zábudlivé hlavy iste poteší, že sa prístroj sám, po 2 minútach nečinnosti vypne. Prístroj funguje na dve malé okrúhle batérie typu CR 2032 3V. Akonáhle je na čase batérie vymeniť, uvidíte symbol takmer prázdnej batérie na displeji. Ak sa na displeji zobrazí hlásenie LP, sú batérie natoľko vybité, že nepôjde vykonať ďalšie merania. Batérie by mali vydržať až 1 000 meraní.

Prístroju chýba možnosť vystreľovanie po dokončení merania. Niektoré glukometre prúžky po meraní vystrelí do koša, takže na ne nemusíte siahať. Tento princíp sa nám zdá hygienickejšie, ale záleží na nárokoch každého. LCD displej je modro podsvietený, takže na ňom hodnoty uvidíte aj za zhoršených svetelných podmienok.

Nevýhodou môže byť vyššia nákupná cena. Prúžky a ihly sa ťažko zháňajú a je nutné ich vopred objednať. Všimli sme si tiež, že do glukometra sa kvôli jeho menším rozmerom vojde len jedna lanceta. Čo môže byť docela otravné, pretože by ste ju mali po každom odbere vyhodiť. Lepšie sú na tom odberová perá s bubienkom, kam je možné uložiť až 6 lanciet, čo vám výrazne uľahčí celý proces merania glykémie.

Zistiť cenu

GlucoLab Glukometr

Codefreeáno
Výška x šírka x hĺbka81 x 51 x 20
Hmotnosť42 g
Maximálny počet údajov v pamäti365
Vystřelení proužkuáno
Měřící rozsah0,6 – 33,3
Velikost vzorku0,1 µl
Doba merania5 s
Možnosť pripojenia k PCáno

Tento prístroj má svoje prednosti, ale aj nedostatky. Glukometer sa zapína vložením testovacieho prúžku do příslušeného otvoru. Vypnutie prebieha automaticky po vybratí prúžku. Pre vstup do menu musíte stlačiť tlačidlo on / off a držať ho stlačené po dobu 5 sekúnd. Pri prvom použití si nezabudnite nastaviť presný dátum a čas, ďalej si môžete nastaviť funkciu aktivita, užívateľské ID, jednotky merania, jednotky teploty a budík. Môžete si nastaviť až 5 alarmov v rôznych časoch, čo je viac, než ponúkajú konkurenčné modely. U niektorých si môžete nastaviť len 4 alarmy. V menu sa pohybujete šípkami hore, dole a voľbu potvrdzujete krátkym stlačením tlačidla on / off.

Pre uvoľnenie prúžku slúži tlačidlo v hornej časti nad displejom. Prúžok sa vystrelí, takže pri jeho likvidácii nie je potrebné naň siahať rukou. Do odberového pera sa vojde len jedna lanceta, čo je celkom málo. Rozhodne by nezaškodilo väčší počet, vďaka ktorému by sa vám celý proces merania značne uľahčil.

Prístroj si dokáže zapamätať len 365 výsledkov, čo je oproti konkurenčným modelom naozaj málo. Tie môžu túto pamäť presahovať o 100 výsledkov a viac. Na druhej strane tento model na meranie potrebuje naozaj malú kvapku krvi a má širší merací rozsah ako jeho konkurenti.

Merací prístroj funguje na jednu 3V Li batériu (CR2032). Jeho prednosťou je veľký displej a dobre čitateľné číslice. Na druhú stranu displej nie je podsvietený, takže sa vám meranie bude v noci vykonávať horšie.

Čo vás iste poteší je veľmi nízka obstarávacia cena a funkcie, ktoré sú porovnateľné aj s drahšími výrobkami. Veľmi prakticky sa nám javí, že súčasťou balenia je i odberové pero a tiež lancety a testovacie prúžky. Ovládanie je jednoduché, takže prístroj môžu používať aj staršie osoby. Nenechajte sa odradiť trochu zmätenosti návodom, pretože samotná obsluha je veľmi jednoduchá.

Zistiť cenu

Wellion CALLA LIGHT Glukometr set

Codefreeáno
Výška x šírka x hĺbka62,6 x 69,6 x 23
Hmotnosť68 g
Maximálny počet údajov v pamäti500
Vystřelení proužkunie
Měřící rozsah1,1 – 33, 3
Velikost vzorku0,6 µl
Doba merania6 s
Možnosť pripojenia k PCáno

Tento model glukometra má veľmi kompaktné rozmery. Funguje na dve alkalické AAA batérie, takže je o niečo ťažšie ako iné modely, ale nejedná sa o žiadnu hrôzu, kvôli ktorej by ste s glukomerom nemohli cestovať alebo podobne. Stav batérie sa zobrazuje na displeji.

Pri prvom zapnutí glukometra je potrebné v ňom presne nastaviť čas a dátum, aby bol prehľad vašich výsledkov presný. Nastaviť si môžete tiež alarm, ktorý vás upozorní na to, kedy sa máte zmerať. Počet nastavenia alarmov sú len 3, čo je menej ako u konkurenčných modelov. Okrem toho si však môžete nastaviť hranice hyper a hypoglykémie na základe vašich vlastných meraní. Zvukový signál si môžete zapnúť alebo vypnúť.

Ak sa rozhodnete niektoré funkcie naprogramovať neskôr (teda okrem času a dátumu), dlhým stlačením tlačidla OK, až kým sa neobjaví hlásenie funcia. Potom sa už len stačí pohybovať šípkami a vybrané veličiny uložiť potvrdením tlačidla OK.

Glukometer je kompaktný svojimi rozmermi, ale malá veľkosť sa rozhodne nepodpísala na veľkosti displeja, pretože ten je dostatočne veľký, a navyše podsvietený, takže si hladinu cukru v krvi pohodlne zmeriate aj za zhoršených svetelných podmienok. Musíme tiež spomenúť, že číslice nameraných hodnôt sú síce dostatočne veľké, to isté sa však nedá povedať o ostatných parametroch. Tam by sme uvítali veľkosť číslic a písmen väčšie. Nemôžeme tiež opomenúť spomenúť, že vstup pre USB je krytý krytkou, takže sa nemusíte báť, že by sa do glukometra dostal prach alebo iné nečistoty.

Naozaj monštruózná je pamäť prístroja, ktorá umožňuje uchovávať až 500 záznamov. Vybrať si môžete z niekoľkých farebných prevedení, takže vaši smutnú chorobu môžete rozveseliť hravou farbou. Je škoda, že glukometer nemá funkciu vystreľovanie testovacieho prúžku. Vďaka tejto funkcii sa nemusíte použitého prúžku dotýkať, pretože ten „vypadne“ priamo do koša bez ľudského zásahu. Teda, stačí len stlačiť tlačidlo.

Glukometer je dodávaný spoločne s odberovým perom, lancetami a testovacími prúžkami. U odberového pera by sme ocenili, ak by malo zásobník na viac ako jednu lancetu. Tú totiž musíte po každom použití vymeniť a to človeka zdržiava, obzvlášť ak sa meriate viac, ako 3x denne. Čo sa týka doby vyhodnotenie výsledku a veľkosti vzorky, tieto veličiny sú o niečo vyššie ako u konkurenčných modelov, ale nejedná sa o žiadnu tragédiu.

Zistiť cenu

Strážca hladiny glykémie v krvi – glukometer

Glukomery pre selfmonitoring používajú laici, ktorí nemajú medicínske vzdelanie. Preto je nutné, aby bol prístroj čo najjednoduchšie na ovládanie.

Jeho hlavnou úlohou je takmer okamžite zistiť hodnoty glykémie vo vašej krvi. To zistíte tak, že kvapku krvi nasajete na testovací prúžok, ktorý vložíte do glukometra a na displeji sa dozviete takmer presnú hodnotu. Odchýlka pre koncentráciu nižšiu, než 4,2 mmol / l by mala byť maximálne +/- 0,8 mmol / l. Pri koncentrácii vyššej +/- 20%.

Najpresnejších výsledkov samozrejme dosiahnete v laboratóriu, kde sa chyba pri meraní pohybuje len medzi 1,25-2,2%, ale ak budete váš domáci glukomer správne používať, dosiahnete aj tak dostatočne presných hodnôt.

Ako glukometer funguje a ďalšie informácie s ním spojené

Glukomerom meriame hodnotu cukru v krvi. Hodnoty u zdravého človeka by sa mali pohybovať v rozmedzí 3,5-6,5 mmol / l, ak presiahnu 7 mmol / l začína sa hovoriť o cukrovke.

Inzulín

Na reguláciu glykémie v tele má vplyv hormón inzulín. Podľa toho, ako veľmi sa tvorí, alebo či sa vôbec tvoria, sa rozlišujú 2 typy cukrovek. Pri vzniku cukrovky sa inzulínu v tele tvorí buď nedostatočné množstvo, alebo naň telo reaguje neadekvátne.

Inzulín produkuje pankreas hneď potom, čo zjete sacharidy, ktoré vám dvíhajú hladinu cukru v krvi (teda krvnú glukózu). Akonáhle pankreas spozná, že ste zjedli sacharidy, začne vylučovať inzulín, ktorý telu pomáha glukózu spracovať. Bunky, ktoré na seba naviažu inzulín, aktivujú receptory, ktoré glukózu absorbujú z krvi do bunky a využijú ju na premenu v energiu.

Princípy merania

Glukomery môžu fungovať na dvoch princípoch: elektrochemickej alebo fotometrickej stanovenie glukózy.

Glukomery, ktoré využívajú elektrochemické stanovenie, sa nazývajú glukometre druhej generácie. Jedná sa o modernejšie metódu, ktorá hladinu glukózy meria na základe vzniku kyseliny glukónovej a peroxidu vodíka. Ten je elektrochemicky redukovaný na vodu a elektrický prúd, ktorý vznikne, alebo prejdený elektrický náboj, ktorý je úmerný koncentrácii glukózy. Tento princíp meranie hladiny cukru v krvi je v súčasnej dobe najrozšírenejšie metódou.

U fotometrického stanovenie glukózy vzniká chemickou reakciou farebný produkt (chromogén tmavočervenej farby), ktorý absorbuje svetelné žiarenie. Množstvo tohto chromogénový potom zodpovedá tomu, koľko glukózy je v krvi. Glukomery, ktoré stanovujú hladinu cukru v krvi týmto spôsobom, sa nazývajú glukomery prvej generácie a v súčasnosti sa príliš často nepoužívajú. S týmto meraním sa môžete stretnúť v prípade, keď sa stanovuje glukóza v moči za pomoci indikátorových papierikov.

Z čoho sa skladá testovací prúžok

Testovací prúžok, ktorý nasáva kvapku krvi, sa skladá z týchto vrstiev:

  • vrchná krycia vrstva, ktorá zjednodušuje manipuláciu a znižuje riziko infekcie,
  • vnútorná vrstva s kapilárou obsahuje 1,2 μL mikrokapiláry pre aspiráciu krvi, dochádza tu ku kapilárnemu efektu,
  • vnútorná vrstva so štyrmi mernými komôrkami, prebieha tu meranie glukózy a interferencií, meranie iba interferenciou, meranie hematokritu, posledný komôrka je spúšťačom meranie,
  • spodná pozlátená vrstva odstraňuje problémy s kalibračnými kódy a stará sa o prevod elektrického signálu do glukometra.

Ako správne používať glukometer a postup pri meraní?

  • Vyberte si dva prsty, ktoré pre meranie budete pravidelne používať. Ideálne by to mal byť 3. a 4. prst nedominantnej ruky (teda pravák si vyberie ľavú a ľavák pravú). Zvolenie dvoch prstov je vhodné preto, že po určitej dobe sa stanú na bolesť rezistentné a vy nebudete mať rozpíchané všetky prsty.
  • Pred vpichom ruku umyte teplou vodou a mydlom (nepoužívajte dezinfekciu, pretože by mohla skresliť výsledky).
  • Teplá voda zlepšuje prekrvenie prstov, takže je tu väčšia šanca, že získate dostatočne veľkú kvapku krvi.
  • Pred meraním prst osušte.
  • Testovací prúžok zasuňte do glukometra (ten sa buď automaticky zapne sám, alebo ho zapnite manuálne).
  • Odberovým perom vykonajte vpich.
  • Testovacie vzorka naneste na prúžok a vykonajte testovanie podľa výrobcu glukometra.
  • Akonáhle zistíte výsledok, zapíšte si ho do denníka.
  • Použitý testovací prúžok vyhoďte.

Krv nikdy nevyberajte z bruška prsta. Je to zbytočne citlivé a bolestivé miesto. Ideálne sa prst napichuje v prednej časti prsta alebo zboku prsta prvého článku. Ak ste sa trafili zle a z ranky nevyteká krv, zbytočne ju nevytláčajte a vpich vykonajte znova.

Viete, že: Vzorka by sa mal odoberať až z druhej kvapky krvi. Po vpichu teda ľahko vytlačíte prvú kvapku, tú utrite a vzorku odoberáte až z druhej. Ak však máte ruky čisté a umyté, je možné vzorku odoberať hneď z prvej kvapky.

Pre získanie testovacieho vzoru môžete využiť aj alternatívnych miest na tele, ktoré nie sú tak bolestivá ako na ruky (samozrejme ani na ruky sa nejedná o bolesť, ktorú by ste neprežili, a navyše si na ňu zvyknete). Krv môžete odoberať z paže, lýtka,  z prstov na nohách a u detí aj z pätičky alebo ušného lalôčika. Podľa typu kože aj miesta odberu môžete využiť špeciálnych nástavcov, ktoré menia hĺbku vpichu.

Pri odbere krvi z iného miesta než prsta pamätajte na to, že namerané hodnoty môžu byť o niečo nižšia. Ak máte podozrenie na hypoglykémiu, je nutné vykonať meranie z prsta.

Podľa odporúčania lekárov by sa lanceta mala po každom použití vymeniť. Zo skúseností od praktizujúcich osôb (diabetikov) však vieme, že kvôli zníženiu finančných nákladov sa lanceta používa napríklad celý deň, a až potom vymieňa. Samozrejme odberové pero sa nikomu nepožičiava!

Aby si testovacie prúžky zachovali svoje vlastnosti, je nutné ich uchovávať pri izbovej teplote v originálnej uzavretej tube. Nedôjde tak k ich navlhnutia. Rozhodne sa neodporúča používať prúžky s uplynulou expiráciou, pretože môžu skresľovať výsledky. Prúžky sa ani nesmú používať dvakrát. Po každom použití je nutné ich vyhodiť.

Čo môže meranie skresliť?

  • Veľkosť testované kvapky.
  • Ak sa kapilárneho kanálika dotknete prsty pred tým, než nanesiete krv.
  • Prsty, ktoré sú mokré alebo špinavé.
  • Zlá kvalita prúžkov (po záruke exspiračný doba, zvlhnutiu, prehriatie).
  • Chybne zadaný alebo načítaný kód pri kalibrácii prúžkov.
  • Niektoré glukomery môžu negatívne reagovať na nízke alebo príliš vysoké teploty alebo na nadmorskú výšku, prístroj správne funguje pri teplotách 10-40 ° C. Prúžky ani glukomery by ste nemali vystavovať silným zdrojom tepla.

Dôležité: Pri chybných výsledkoch najskôr vylúčte chybu ľudskou. Až potom sa dá uvažovať o technickej chybe glukometra alebo testovacích prúžkov.

Ako vybrať a aký glukometer kúpiť

Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na to, aby bol glukomer čo najpresnejší. Maximálna povolená odchýlka je 0,8 mmol / l. Dôležité tiež je, aby mal prístroj certifikát a bol zdravotné pomôckou. Nezabudnite si zistiť rozsah merania, teda akú najvyššiu a akú najnižšiu hodnotu dokáže prístroj zaznamenať. Dôležitá je tiež reakčná doba vyhodnotenia výsledku, to znamená, za ako dlho po vložení testovacieho prúžku sa dozviete výsledok.

Hneď po presnosti sa zamerajte aj na praktickú stránku veci. Glukometer by mal dobre padnúť do ruky a mal by mať dostatočne veľký displej. Nezáleží na tom, či ho používa senior alebo mladší osoba. Len na dostatočne veľkom displeji sa nemôžete prehliadnuť. Zistite si tiež, či sa prístroj zapína tým, že do neho stačí vložiť testovací prúžok, alebo má špeciálne tlačidlo pre zapnutie a vypnutie. Spýtajte sa aj na typ batérií do vybraného glukometra, nechajte si ukázať, ako sa vymieňajú, a zistite si, ako často by sa vymieňať mali.

Dôležitým faktorom je tiež obstarávacia cena a dostupnosť a cena testovacích prúžkov, pretože tie budete dokupovať veľmi často. Majte na pamäti, že každý prístroj má špecifické prúžky a nie je možné zohnať prúžky univerzálne.

Veľa času vám ušetrí, ak si zaobstaráte glukometer s označením „codefree“ čo znamená, že nebudete musieť prístroj kódovať kódovacím čipom vždy, keď rozbalíte nové balenie testovacích prúžkov. Pokiaľ si zaobstaráte výrobok, ktorý nie je „codefree“ budete musieť na glukometra nastaviť číslo, ktoré nájdete na balení testovacích prúžkov. Číslo sa môže načítať buď samo, alebo je potrebné ho do prístroja manuálne zadať.

Rozhodne nie je od veci, ak je glukometer možné pripojiť k počítaču a stiahnuť si namerané hodnoty, ktoré sa ukladajú v jeho pamäti. Pri výbere sa teda zamerajte aj na kapacitu pamäte.

U odberového pera sa zaujímajte o to, koľko lanciet pojme bubienok, akým spôsobom sa bubienok mení a či je možné si nastaviť hĺbku vpichu. Veľmi často sú na trhu perá, ktorá pojmú len jednu lancentu. Ako už vieme, lancety by sa mali po každom meraní vyhodiť, takže ich výmenou strávite za celý deň pomerne dosť času. Preto je praktickejšie mať bubienok so zásobou lanciet.

Na čo si dať pozor: Pri robení glukometra sa rozhodne zaujímajte o to, či je prekalibrovaný z plnej krvi na plazmu. Ak nie je, môže pri meraní dochádzať až ku 14% chybe (pretože glykémia je u plnej krvi približne o 14% nižšie ako u plazmy), ktorá môže byť chybou glukometra navýšená až na hodnotu 35%!

Pri meraní glykémie sa na Slovensku používa jednotka mmol / l (milimol na liter). Chybné je nastavenie, ktoré merajú hodnoty v mg / dl (miligram na deciliter), ktoré sa používajú v zahraničí, preto sa na jednotky pri kúpe dobre informujte. Ak by ste chceli jednotky prevádzať, hodnoty namerané z mg / dl sa delia 18. Príklad: 180 mg / dl = 10 mmol / l.

Ak k svojmu životu potrebujete peritoneálnu dialýzu, mali by ste pri výbere glukometra zohľadniť aj tento fakt. Dialyzačný roztok obsahuje maltózu, ktorá ovplyvňuje glukometer a výsledky glykémie sú vyššie než v skutočnosti. Nie všetky značky glukometrov na meranie cukru v krvi je možné používať, ak váš život ovplyvňuje peritoneálna dialýza.

Vedeli ste, že: Na trhu sú k dostaniu tzv. smart glukomery, ktoré je možné spárovať s vaším mobilným telefónom, a to buď cez bluetooth alebo cez špeciálny Jack. Ak používate bluetooth je váš glukometer spárovaný s vaším telefónom. Pri použití špeciálneho Jacku sa meranie vykonáva cez neho. Je totiž opatrený vstupom pre testovací prúžok a hodnoty sa zobrazujú len vo vašom telefóne.

Na čo má diabetik nárok

Zdravotnícke pomôcky pre diabetikov predpisuje lékar na lekársky poukaz, ktorý má platnosť mesiac (30 dní) odo dňa vystavenia. Rozlišujeme konvenčnú a intenzifikovanú inzulínovú liečbu.

Konvenčná liečba znamená aplikáciu inzulínu jeden až dva krát denne. Intenzifikovaný inzulínový režim je podávanie inzulínu tri a viackrát denne, alebo jeho podávanie inzulínovou pumpou.

Pre diabetikov liečených perorálnymi antidiabetikami zdravotná poisťovňa uhrádza:

  • 1x za 4 mesiace testovacie prúžky (pre stanovenie glykémie glukometrom) v počte 50 kusov
  • Ročne 100 ks lancety  na odber kapilárnej krvi.
  • 1x za 3 mesiace testovacie prúžky na stanovenie glukózy, ketolátok a iných látok v moči 50 ks.

Pre diabetikov liečených intenzifikovanou inzulínovou liečbou uhrádza zdravotná poisťovňa nasledovné pomôcky:

  • 1x za 5 rokov glukometer bez hlasového výstupu
  • 1x za 5 rokov glukometer s hlasovým výstupom pri nekvalifikovanej strate videnia na obe oči a neschopnosti manipulácie s glukometrom bez hlasového výstupu.
  • 1x za 5 rokov lancetové pero na odber kapilárnej krvi.
  • 1x za 5 rokov kontrolný roztok glukózy ku glukometru.
  • 1x za 4 roky inzulínová pumpa s príslušenstvom po overení a schválení revíznym lekárom glukózový senzor 4 ks počas gravidity pre tehotné diabetičky s diabetom 1. typu.
  • 1x za mesiac testovacie prúžky na stanovenie glykémie glukometrom v počte 75 ks.
  • 1x za mesiac testovacie prúžky na stanovenie glykémie glukometrom počas gravidity v počte 100 ks.
  • 1x za mesiac testovacie prúžky na stanovenie glukózy a ketolátok v moči v počte 50 ks.
  • 1x za 2 mesiace gázové tampóny napustené alkoholom v počte 100 ks.
  • 1x za 1 rok ihly k inzulínovým perám v počte 300 ks.
  • 1x za 1 rok striekačky so zatavenou ihlou v počte 1200 ks.
  • 1x za 1 rok lancety pre lancetové pero na odber kapilárnej krvi v počte 200 ks.
  • 1x za 1 rok infúzne sety k inzulínovej pumpe v počte 120 ks.
  • 1x za 3 roky inzulínové perá v počte 2 kusy.
  • 1x za 1rok pre diabetikov so známkami diabetickej nohy uhrádza zdravotná poisťovňa 1 pár sériovo vyrábanej ortopedickej obuvi s diabetickou úpravou.

Pre diabetikov liečených konvenčnou inzulínovou liečbou zdravotná poisťovňa uhrádza:

  • 1x za 5 rokov glukometer bez hlasového výstupu.
  • 1x za 5 rokov glukometer s hlasovým výstupom pri nekvalifikovanej strate videnia na obe oči a neschopnosti manipulácie s glukometrom bez hlasového výstupu.
  • 1x za 5 rokov lancetové pero na odber kapilárnej krvi.
  • 1x za 5 rokov kontrolný roztok glukózy ku glukometru.
  • 1x za 2 mesiace testovacie prúžky na stanovenie glykémie glukometrom v počte 50 ks.
  • 1x za 2 mesiace testovacie prúžky na stanovenie glukózy a ketolátok v moči v počte 50 ks.
  • 1x za 3 mesiace gázové sterilné tampóny napustené alkoholom v počte 100 ks.
  • 1x za 1 rok ihly k inzulínovým perám v počte 200 ks.
  • 1x za 1 rok striekačky so zatavenou ihlou v počte 800 ks.
  • 1x za 1 rok lancety pre lancetové pero na odber kapilárnej krvi v počte 100 ks.
  • 1x za 1rok pre diabetikov so známkami diabetickej nohy uhrádza zdravotná poisťovňa 1 pár sériovo vyrábanej ortopedickej obuvi s diabetickou úpravou.
  • 1 kus testovacej náplaste Neurotest pre včasnú diagnostiku periférnej autonómnej neuropatie jednorázovo a v prípade negatívneho testu neuropatie 1 kus za rok.

Ako sa starať o glukometer

Aby vaše meranie prinášalo vždy tie najpresnejšie výsledky, odporúča sa kalibrácia glukometra 1-2x ročne. Výsledky z prístroja by ste mali 1x ročne porovnávať s laboratóriom a odchýlka by nemala byť vyššia ako 15%.

Glukomer, testovacie prúžky, lancety aj odberového pero noste v puzdre, ktoré je pre tieto pomôcky špeciálne určené. Testovacie prúžky a lancety noste v originálnom obale. Vďaka týmto opatreniam chránite výrobky pred nárazmi, zmenami teplôt, pred vlhkosťou a tiež nečistotami zvonku.

Merací prístroj je možné utierať navlhčenou utierkou. Dbajte na to, aby sa žiadna tekutina nedostala do glukometra treba cez vstup pre prúžky alebo v časti, kde sa prístroj pripája k počítaču.

Slovníček pojmov

Glykémia

Glykémia označuje hladinu cukru v krvi. Hladina u zdravého človeka sa pohybuje medzi 3,5 – 6,5 mmol / l. Ak hladina cukru klesne pod tieto hodnoty, dostanete sa do stavu, ktorému sa hovorí hypoglykémie. Ak je však hladina vyššia, privodíte si stav zvaný hyperglykémia. Hodnota glykémie sa stanovuje z kvapky kapilárnej krvi.

Odberové pero

Aby ste mohli vykonať test, je nutné sa pichnúť do prsta. Pre vpich sa dnes už takmer vôbec nepoužívajú ihly do glukometra, ale tzv. lancety. Jedná sa o malé ihličky, ktoré môžete používať buď samostatne, alebo si zaobstaráte odberové pero, do ktorého sa vkladá tzv. bubienok s niekoľkými lancetami. Po každom vpichu by ste lancetu mali vymeniť. U odberového pera k tomu stačí len stlačiť správne tlačidlo. Pri robení glukometra býva toto pero súčasťou balenia.

Kapilárna krv

Jedná sa o krv, ktorú získate z bruška prsta a je z nej možné zistiť koncentráciu glukózy v krvi.

Testovací prúžok

Jedná sa o tenké a úzke prúžky do glukometra, na ktoré sa nanáša kvapka krvi. Testovací prúžok kvapku krvi musí nasať kapilárnym kanálikom, takže ho k tekutine musíte priložiť zo správneho uhla a kvapku akoby prúžkom podobrať.

Glukometer

Jedná sa o prístroj, ktorý vykonáva hodnotenie glykémie v krvi. Má len vreckový formát, takže sa s ním ľahko manipuluje. Týmito osobnými glukomery vykonávate samovyšetrenie, ktorému sa hovorí selfmonitoring, čo znamená, že vám pri procese neasistuje lekár.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo