Ako vybrať granule pre psov

To, že zdravý jedálniček výrazne ovplyvňuje celkové zdravie, je známy fakt. A platí nielen u ľudí, ale aj u zvierat, a to najmä tých domácich. Aby bol váš pes zdravý, potrebuje komplexnú a vyváženú stravu. Pokiaľ chcete kŕmiť vášho miláčika kvalitnými granulami, radi vám poradíme s výberom tých najlepších, ktoré mu budú nielen chutiť, ale zaistí mu tiež pevné zdravie a vitalitu.

Test granúl pre psov 2023

Do testovania sme zahrnuli trojicu granúl pre šteniatka a dva typy granúl pre dospelých psov. Všetkých päť produktov pritom patrí medzi užívateľsky obľúbené. Zaujímalo nás predovšetkým zloženie a jeho jednotlivé zložky, zrozumiteľnosť, s ktorou je výrobca uvádza, to, či je krmivo vhodné aj pre alergického jedinca a aké sú jeho chuťové aj aromatické vlastnosti (ako psíkom chutí).

MAGNUSSON Meat Biscuit Junior 10 kg

Určeniešteňatá
Veľkosť plemenavšetky
Hypoalergénnenie
Druh mäsahovädzie, bravčové
Bez lepkunie
Hmotnosť10 kg
Sušené mäso13,8 %
Bielkoviny26 %
Tuky14 %
Vláknina3 %
Sacharidy41,8 %
Popoloviny6,2 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, C, B, kyselina pantoténová a listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se

Šteňací granule Magnusson Meat Biscuit Junior s hmotnosťou 10 kg sú určené pre všetky plemená psov od 8 týždňov.

Jedná sa o komplexné krmivo, ktoré obsahuje väčšinu potrebných látok, vitamínov a minerálov. Medzi základné suroviny patrí grahamová múka, vajcia, sušené mäso, rastlinný olej (repkový za studena lisovaný), mrkva a sušená zemiaková dreň. Samozrejmosťou sú tiež vitamíny, stopové prvky a minerály. Bohužiaľ toto krmivo postráda kĺbovú výživu (tzv. chondroprotetika), a je preto vhodné dopĺňať chýbajúce látky (chondroitín, glukosamín, MSM a pod.) z ďalších zdrojov.

Čo sa týka obsahu mäsa, údaj na obale je uvedený v čerstvom stave, teda 46% mäsa (hovädzie a bravčové), čo je mätúce. Skutočný obsah (po odpočítaní vody) je totiž podstatne nižšia, a to len 13,8%. Celkový obsah bielkovín je ale dostatočný (26%), počítať však musíte s tým, že väčšinu tvorí vaječná bielkovina a bielkoviny rastlinného pôvodu. Kvôli vyššiemu obsahu sacharidov navyše šteňa môže byť mierne hyperaktívne.

Chválime absenciu zbytočných umelých stabilizátorov a farbív. Vôňa a chuť je veľmi príjemná, vďaka čomu psom skutočne chutí. Prechod na túto stravu je preto jednoduchý. Medzi nevýhody počítame predovšetkým obal, ktorý nie je uzatvárateľný. Odporúčame preto granule ihneď po zakúpení presypať do uzatvárateľnej nádoby alebo vreca.

Tieto granule možno odporučiť, a to najmä majiteľom šteniat malých plemien, ktoré nemajú špeciálne nároky na stravovanie. Je ale treba dopĺňať kvalitnou kĺbovú výživou.

 • veľmi príjemná vôňa aj chuť
 • nižší podiel mäsa
 • vysoký podiel sacharidov
 • neobsahuje kĺbovú výživu
 • neuzatvárateľný obal
Zistiť cenu

TASTE OF THE WILD Pacific Stream Puppy 13 kg

Určeniešteňatá
Veľkosť plemenavšetky
Hypoalergénneáno
Druh mäsarybie
Bez lepkuáno
Hmotnosť13 kg
Sušené mäsovýrobca neuvádza
Bielkoviny27 %
Tuky15 %
Vláknina5 %
Sacharidy30 %
Popoloviny7,9 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, omega 3 a 6 mastné kyseliny, DHA
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, I

Taste of the Wild Pacific Stream Puppy s hmotnosťou 13 kg sú granule pre šteňatá všetkých plemien.

Podiel mäsa je uvedený v čerstvom stave, vďaka čomu sa mäso nachádza v obsahu surovín na prvom mieste, bohužiaľ v skutočnej (sušené) podobe je ho obsiahnuté ďaleko menej. Vzhľadom k tomu, že výrobca neuvádza percentuálne zastúpenie mäsa v čerstvom stave, nie je možné sa dopátrať ani konečného množstva v sušenom stave. Ide však o kombináciu mäsa z lososa a rybie múčky. Bohužiaľ v prípade rybej múčky je uvedené len „mäso z morských rýb“, a nie teda konkrétny druh rýb, z ktorých múčka pochádza.

Väčšina bielkovín z celkového množstva 27% pochádza z rastlinných zdrojov (batáty, zemiaky, hrach). Okrem uvedených surovín je súčasťou tohto krmiva tiež repkový olej, vedľajšie produkty z paradajok, prírodné arómy a lososový olej. V malom množstve je zastúpená aj soľ, sušený koreň čakanky, extrakt z juky, čučoriedky, maliny a probiotiká, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.

Obsah všetkých látok vrátane sacharidov je vyvážený a dostatočný. Bohužiaľ chýba kĺbová výživa (zdroj chondroitínu). Kladne však hodnotíme predovšetkým chuť, ktorá je pre valnú väčšinu psov veľmi príťažlivá. Vďaka obsiahnutým laktobacilom a absencii lepku sú tieto granule vhodné aj pre šteňatá s tráviacimi ťažkosťami. Medzi pozitíva tejto výživy patria okrem pravidelnej a pevné stolice tiež kvalitné, hebká a lesklá srsť a znateľný nárast vitality.

Vhodné sú skôr pre šteňatá malých plemien, pretože veľkosť granuliek je naozaj miniatúrna. Výhodou je, že toto kŕmenie konzumujú aj skutočne vyberaví psíkovia. Odporúčame ale dopĺňať kvalitnú kĺbovou výživou.

 • veľmi príjemná chuť
 • probiotiká
 • vyvážené zloženie
 • podiel mäsa nie je uvedený
 • neobsahuje kĺbovú výživu
Zistiť cenu

BRIT Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kg

Určeniešteňatá
Veľkosť plemenavšetky
Hypoalergénneáno
Druh mäsarybie
Bez lepkuano
Hmotnosť12 kg
Sušené mäso35 %
Bielkoviny30 %
Tuky18 %
Vláknina2,5 %
Sacharidy29 %
Popoloviny7,7 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, C, B, H (biotín), kyselina listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se

Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato (hmotnosť 12 kg) je komplexné krmivo pre šteňatá malých a stredných plemien od 4 týždňov do 12 mesiacov a veľkých plemien od 4 týždňov do 3 mesiacov veku.

Tento výrobok obsahuje skutočne všetko potrebné pre vývoj šteňaťa vrátane kĺbovej výživy (chondroitín), čo rozhodne nebýva bežné. Veľmi chválime výrobcu, pretože uvádza podiel sušeného mäsa (losos), ktorý činí dokonca až 35%. Samozrejmosťou je absencia lepku, vďaka čomu je tento typ krmiva vhodný aj pre jedincov s citlivým zažívaním.

V zložení sú zastúpené tiež zemiaky, lososový proteín, kurací tuk, lososový olej, sušené jablká, prírodná aróma, pivovarské kvasnice, schránky morských kôrovcov, extrakt z chrupavky, ovocný a bylinný extrakt, juka a mnoho ďalších zdraviu prospešných zložiek. Chválime nižší obsah sacharidov.

Vďaka vyváženému zloženiu si môžete byť istiť, že šteňa získa všetky potrebné živiny. Medzi pozitívne efekty patrí výrazné zlepšenie trávenia aj vyprázdňovanie, kvality srsti (lesk, hustota, zmiernenie vypadávanie), podpora imunity, zlepšenie vitality a mozgových funkcií. Medzi ďalšie pozitíva sa počíta aj príjemná vôňa a chuť, vďaka čomu nemusíte mať strach z toho, že psovi nebudú chutiť.

V našom teste dopadli tieto granule veľmi dobre. Môžeme ich preto vrelo odporučiť najmä pre šteňatá malých a stredných plemien.

 • veľmi príjemná vôňa aj chuť
 • obsahuje kĺbovú výživu
 • vyvážené zloženie
 • vysoký podiel mäsa
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kg

Určeniedospelí psi
Veľkosť plemenamalé a stredné plemená
Hypoalergénneáno
Druh mäsarybie
Bez lepkuáno
Hmotnosť12 kg
Sušené mäso35 %
Bielkoviny26 %
Tuky15 %
Vláknina2,5 %
Sacharidy36,5 %
Popoloviny7,5 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, C, B, H (biotín), kyselina listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se

BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato (12 kg) je rovnaké krmivo ako vyššie uvedené granule pre šteňatá s tým rozdielom, že tieto granule sú určené pre dospelých psov malých a stredných plemien (od 1 do 25 kg).

Zloženie je totožné ako u krmiva Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato, líšia sa iba percentuálnym zastúpením niektorých surovín. Granule pre dospelých psov obsahujú rovnaké množstvo sušeného lososieho mäsa (35%), líšia sa ale väčším podielom zemiakov (34%), čím sa zvyšuje aj obsah sacharidov. Mierne odlišné je zastúpenie tukov a ďalších doplnkov. A to presne v takých pomeroch, aké vyhovujú dospelým psom.

Tento typ je vhodný aj pre citlivé psy, nenájdete v ňom totiž žiadny lepok. Pri dlhšie trvajúcej konzumácii sa zlepšuje kvalita srsti, ktorá je hustejšia, lesklejšie a menej vypadáva. Zlepšenie je viditeľné aj v normalizácii trávenia, vyprázdňovanie aj v náraste vitality. Pre veľmi príjemnú vôňu i chuť sú navyše skvele prijímané aj mlsným psíkov.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o menšie granule, však neodporúčame pre veľké plemená, u ktorých môže hroziť vdýchnutie. Pre malých a stredných štvornohých kamarátov sú naopak veľmi vhodné.

 • veľmi príjemná vôňa aj chuť
 • vyvážené zloženie
 • vysoký podiel mäsa
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

EMINENT Adult 15 kg

Určeniedospelí psi
Veľkosť plemenamalé a stredné plemená
Hypoalergénnenie
Druh mäsakuracie
Bez lepkunie
Hmotnosť15 kg
Sušené mäsovýrobca neuvádza
Bielkoviny26 %
Tuky15 %
Vláknina3 %
Sacharidyvýrobca neuvádza
Popolovinyvýrobca neuvádza
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, B, H (biotín), kyselina listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se, Co

Suché komplexné krmivo pre dospelé psy malých a stredných plemien Eminent Adult (15 kg) patrí medzi cenovo prijateľné.

Bohužiaľ výrobca neuvádza presné zloženie výrobku. V obsahu je uvedené „kuracie mäso (27%)“, nie je však špecifikované, či ide o mäso v čerstvom alebo sušenom stave. V takom prípade výrobca často klame a uvádza hodnotu v čerstvom stave, čo by zodpovedalo aj nižšej cene. Ak by išlo o čerstvé mäso, skutočné percento (sušeného mäsa) by v tomto krmive bolo len 8%.

Zvyšok zloženia tvorí kukurica, ryža a ostatné (bližšie nešpecifikované) obilniny, hydinový tuk, kokosový olej, ľanové semienko, repná dužina a rad vitamínov a minerálov. Toto krmivo nie je hypoalergénne, pretože obsahuje pomerne vysoké percento lepku. Z tohto dôvodu na nich môžu vznikať alergie a problémy s trávením (nadúvanie, hnačky, ťažké trávenie). Mlsnějším psom nemusí chutiť (vôňa skutočne nie je príliš lákavá).

Problematické je tiež uchovávanie granúl, pretože originálne vrecúško nie je možné nepriedušne zatvoriť. Preto doporučujeme po otvorení krmivo presypať do najlepšie vzduchotesnej nádoby.

Avšak v prípade, že váš pes nemá špeciálne požiadavky a citlivé trávenie, možno tieto granule považovať za dostačujúce.

 • nízka obstarávacia cena
 • nižšia kvalita
 • možno predpokladať nízky podiel mäsa
 • možno predpokladať vysoký podiel sacharidov
 • neuzatvárateľný obal
Zistiť cenu

Granule alebo konzervy

Správna výživa je pre vášho štvornohého kamaráta úplne zásadná, pretože priamo ovplyvňuje zdravie, vitalitu i spokojnosť. Vždy by ste svojmu psovi mali ponúknuť čo najkvalitnejšie krmivo. Často však vzniká otázka, či zvoliť granule (suché krmivo), konzervy alebo kombinovať oboje.

Granule

Kvalitné granule obsahujú komplex všetkých živín, vitamínov a minerálov, a môžu sa preto stať jediným zdrojom psie potravy. Obsahujú minimum vody, pretože sú pri výrobe vysúšané vysokými teplotami, vďaka čomu sa zamedzí neskoršiemu rastu plesní. Žltnutiu suchého krmiva je bránené pridaním stabilizátorov. Výhodou je dlhá doba expirácie, jednoduché skladovanie i dávkovanie.

Úplne zásadnú prednosťou granúl je vysoká energetická hodnota pri malom objeme. Zvyčajne navyše obsahujú vyvážené množstvo všetkých potrebných živín v správnom pomere a ich žuvanie posilňuje chrup zvieraťa. Sú podstatne lacnejšie ako konzervy a jedná sa aj o vynikajúce riešenie pre prípad, že musíte psa nechať doma niekoľko dní samotného.

Je ale potrebné dávať pozor na kvalitu a spôsob spracovania. Lacné komerčné granule totiž môžu našim štvornohým miláčikom naopak uškodiť (často spôsobujú alergie, obezitu, nadúvanie, hnačky a pod.). Ďalšou nevýhodou granúl je horšia stráviteľnosť a oproti konzervám slabšie vôňa i chuť. Niektorým psom preto jednoducho nemusí chutiť. Vždy by sa tiež mali podávať s dostatkom čerstvej vody.

 • lacnejšie ako konzervy
 • obsahujú vyvážený komplex všetkých živín, vitamínov a minerálov
 • vysoká energetická hodnota
 • posilňujú chrup
 • jednoduchšie skladovanie i dávkovanie
 • vydrží dlhšie
 • obsahujú stabilizátory
 • horšie stráviteľnosť
 • lacné granule môžu škodiť zdraviu
 • psom nemusí chutiť

Konzervy

Krmivo z konzervy je pre psa prirodzenejšie, stráviteľnejšie a tiež ďaleko lákavejšie, pretože vydáva veľmi silnú vôňu a lepšie chutí. Konzervy sa navyše líši technológiou výroby, sú totiž sterilizované za vysokých teplôt, vďaka čomu do nich nemusia byť pridávané žiadne konzervačné látky (čo bohužiaľ neplatí vždy).

Niektoré konzervy obsahujú kompletnú vyváženú kŕmnu dávku (nemusíte teda nič dopĺňať), iné sú iba doplnkové (spravidla čisto masové), a je teda potrebné k nim pridať ďalšie suroviny (najčastejšie ryžu, strúhanú mrkvu a pod.). Vzhľadom k tomu, že konzerva obsahuje približne 75% vody (!), je vhodná aj pre maznáčikov ktorí málo pijú.

Na druhú stranu zaplatíte ďaleko viac, pretože tento typ potravy nemá dostatočnú energetickú hodnotu, a na dosiahnutie rovnakej nutričné ​​hodnoty, ktorú majú granule, je potreba omnoho väčšieho objemu (hlavne u veľkých plemien). Z tohto dôvodu sa preto jedná o finančne nákladnejšie riešenie. Ďalšou nevýhodou je nutnosť rýchlej spotreby. Po otvorení konzervy je potreba obsah čo najskôr spotrebovať, inak môže dôjsť k jej skazeniu.

 • psom prirodzene chutia
 • nemusí obsahovať stabilizátory
 • lepšia stráviteľnosť
 • drahšie ako granule
 • nízka energetická hodnota
 • otvorené vydrží krátko

Je možné granule a konzervy kombinovať?

Psie zažívací trakt funguje inak ako ľudský a na zmenu v stravovaní sa musí prispôsobiť. Ak preto svojho psa kŕmite dlhšiu dobu iba granulami, a zrazu mu doprajete konzervu, baktérie v črevách nie sú zvyknuté na nový typ krmiva, čo sa najčastejšie prejaví vracaním alebo hnačkou. Časté striedanie granúl a konzerv preto žiadnemu zvieraťu nesvedčí, baktérie sa totiž nedokážu prispôsobiť, následkom čoho dochádza k spomínaným problémom.

Pre všetkých psov je proti oveľa vhodnejšie a prirodzenejšie, keď je kŕmite iba granulami alebo konzervami, prípadne granule aj konzervy miešate v pomere 1: 1. Pri kŕmení vždy dodržiavajte určitý poriadok.

Niekedy sa ale môže stať aj to, že je daný pes na určitú formu krmiva citlivý. V takom prípade sa v dlhom časovom období pravidelne objavujú hnačky, vracanie a alergie. Vhodné je vyskúšať iný typ potravy (napr. inú receptúru alebo inú formu krmiva).

Dôležité otázky pri výbere granúl pre psov

Pred samotným výberom je vhodné položiť si niekoľko základných otázok, ktoré vám výrazne uľahčia rozhodovanie.

 • Koľko rokov je vášmu psovi?
 • Ako je veľký a o aké plemeno sa jedná?
 • Aký je jeho životný štýl a s tým súvisiace energetický výdaj?
 • Má váš štvornohý spoločník nejaké špecifické požiadavky (napr. gravidná fena)?
 • Trpia zdravotnými problémami (obezita, cukrovka, alergie, zlé trávenie a pod.)?
 • Koľko peňazí chcete a môžete do kvalitných granúl investovať?

Najdôležitejšie kritériá výberu

V tejto kapitole podrobne rozoberieme zásadné kritériá, s ktorými by ste sa mali pri výbere granúl pre svojho psa vždy stretnúť a vziať ich do úvahy. Ide o:

 • zloženie granúl,
 • vek psa,
 • veľkosť plemena psa,
 • individuálne požiadavky,
 • značka.

Zloženie granúl

Pre zdravie a vitalitu psa je dôležitá kvalitná strava a správne vyváženie všetkých jej zložiek vrátane minerálov a vitamínov. Budeme sa preto podrobne venovať všetkým podstatným zložkám, ktoré by mali byť súčasťou správneho zloženia granúl pre psov, čo úzko súvisí s otázkou, ako spoznať kvalitný výrobok.

Bielkoviny

Najdôležitejšou zložkou psie potravy sú bielkoviny (proteíny). Vďaka kvalitným bielkovinám je u našich chlpatých priateľov zaistená správna funkcia vnútorných orgánov, bezproblémové trávenie a normálne krvotvorba. Podstatnú úlohu zohráva dostatok bielkovín aj pri procese hojenia, pri raste svalovej hmoty, laktáciu aj rozmnožovanie.

Ideálne percentuálne zastúpenie v potrave sa líšia najmä podľa veku psa. Príjem bielkovín dospelého jedinca by mal byť minimálne 18%, pre šteňatá a psy v záťaži by ale malo ísť minimálne o 28%. Maximálna hranica pritom nie je stanovená, väčšinou ale v granulách nenájdete viac ako 40% bielkovín.

U proteínov je ale potrebné dávať pozor na kvalitu (spôsob spracovania) a pôvod bielkovín (teda či sa jedná o živočíšne alebo prírodné zdroje). Uvedené percentuálne zastúpenie sa totiž týka iba kvalitných živočíšnych zdrojov bielkovín. Naopak väčšina rastlinných zdrojov bielkovín môže vyvolávať alergie, zaťažovať obličky, pečeň a inak škodiť zdravie vášho domáceho maznáčika. Pri ich spracovaní sa totiž uvoľňujú škodlivé látky (hlavne amoniak).

Výrobcovia sa bohužiaľ často snažia pomocou lacných zdrojov rastlinných bielkovín (sója, hrach, kukurica, pšenica a pod.) šetriť a nahrádzajú nimi bielkoviny živočíšneho pôvodu (mäso). Zvyčajne preto v zložení nájdete strukoviny alebo obilniny. Tento typ bielkovín je ale zle stráviteľný a napríklad sója obsahuje látky, ktoré dokonca znižujú využiteľnosť dôležitých minerálov a vitamínov z potravy.

Čo sú tzv. Proteínové posilováky

Pokiaľ hovoríme o bielkovinách, je dôležité spomenúť tiež tzv. proteínové posilováky. Jedná sa o bielkovinové koncentráty (najčastejšie kukuričný lepok, ryžový alebo hrachový proteín), ktoré navyšujú celkový obsah bielkovín v granulách, čím nahrádzajú kvalitné bielkoviny z mäsa. Po nutričnej stránke sú však prázdne a často naopak škodí (zlá stráviteľnosť, alergie).

Niekedy sa možno ale stretnúť aj s proteínovými koncentrátmi živočíšneho pôvodu (najčastejšie tzv. kuracie hydrolyzát, dehydrovaný kurací proteín a pod.). Aj v tomto prípade sa ale jedná o proteín, ktorý

Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
 1. davame granule Brit a už sme vyskušali asi všetky prichute. AKo šteniatku sme mu davali makke konzervy, tie tej istej značky. Za mna je to najlepšia značka stravy pre psa

 2. davate im aj nejaku vyživu na klby?Alebo sa to dava iba ak su problemy? ALebo aj ako prevencia? Vobec sa v tom nevyznam

  • Covybrat.sk 18/05/2019 at 10:29

   Dobrý deň,

   výživa na kĺby dáva rozhodne zmysel u stredných a veľkých plemien, kedy je záťaž na ich pohybový aparát vyššia. Veľa obľúbené sú napríklad Aptus Apto-Flex alebo Hyalchondro DC plus

 3. Eva Matejčíková 31/07/2019 at 20:04

  hlasujem za konzervy a konkretne za brit monoprotein .. vyskusali sme viacero, ale tieto nasmu labradorovi chutia najviac a vyberame ich vzd ykvoli obsiahnutemu masu – su len maso vo forme pate jedneho druhu a netlstne, nenabera na bruchu tuk a krasne prosperuje

 4. my sme spokojny s panakei granulkami pre male plemena, topka 🙂 sice mu davame aj masko ale tieto granule kedze su mensie sadli uplne skvelo

  • Michal Mikuška 10/10/2019 at 13:49

   Súhlasim s Janom, my sme prešli čisto na tento druh granúl. Ich zloženie vyzerá super, síce moc do toho nevidím, ale psík je šťastný. A ako bonus sú to slováci, treba podporovať slovenské značky 😛

 5. ja suhlasim s monikou pre šteňa sú rozhonde makké konzervy top nápadom (: my sme kŕmili brit monoproteinom kvoli alergii na takmer všetko čo je v bežných granulách akurát sme striedali príchute

 6. pes by mal mat pestru stravy. Našemu Lionovi sa snažim stravu menit pravidelne, aspon obden. Preto niečo kupim, niečo uvarim

 7. pestru ano, ale zase ma dostavat iba to, čo je určene pre jeho plemeno, aby mu to neuškodilo, aby nestradal, aby mu nič nechybalo ( vitaminy, mineraly)

 8. u nas zase vedu granule Brit. vyskušali sme všetky možne a tieto mu chutili najviac

  Čo vybrať
  Logo