Ako vybrať granule pre psov

To, že zdravý jedálniček výrazne ovplyvňuje celkové zdravie, je známy fakt. A platí nielen u ľudí, ale aj u zvierat, a to najmä tých domácich. Aby bol váš pes zdravý, potrebuje komplexnú a vyváženú stravu. Pokiaľ chcete kŕmiť vášho miláčika kvalitnými granulami, radi vám poradíme s výberom tých najlepších, ktoré mu budú nielen chutiť, ale zaistí mu tiež pevné zdravie a vitalitu.

Test granúl pre psov 2019

Do testovania sme zahrnuli trojicu granúl pre šteniatka a dva typy granúl pre dospelých psov. Všetkých päť produktov pritom patrí medzi užívateľsky obľúbené. Zaujímalo nás predovšetkým zloženie a jeho jednotlivé zložky, zrozumiteľnosť, s ktorou je výrobca uvádza, to, či je krmivo vhodné aj pre alergického jedinca a aké sú jeho chuťové aj aromatické vlastnosti (ako psíkom chutí).

MAGNUSSON Meat Biscuit Junior 10 kg

Určeniešteňatá
Veľkosť plemenavšetky
Hypoalergénnenie
Druh mäsahovädzie, bravčové
Bez lepkunie
Hmotnosť10 kg
Sušené mäso13,8 %
Bielkoviny26 %
Tuky14 %
Vláknina3 %
Sacharidy41,8 %
Popoloviny6,2 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, C, B, kyselina pantoténová a listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se

Šteňací granule Magnusson Meat Biscuit Junior s hmotnosťou 10 kg sú určené pre všetky plemená psov od 8 týždňov.

Jedná sa o komplexné krmivo, ktoré obsahuje väčšinu potrebných látok, vitamínov a minerálov. Medzi základné suroviny patrí grahamová múka, vajcia, sušené mäso, rastlinný olej (repkový za studena lisovaný), mrkva a sušená zemiaková dreň. Samozrejmosťou sú tiež vitamíny, stopové prvky a minerály. Bohužiaľ toto krmivo postráda kĺbovú výživu (tzv. chondroprotetika), a je preto vhodné dopĺňať chýbajúce látky (chondroitín, glukosamín, MSM a pod.) z ďalších zdrojov.

Čo sa týka obsahu mäsa, údaj na obale je uvedený v čerstvom stave, teda 46% mäsa (hovädzie a bravčové), čo je mätúce. Skutočný obsah (po odpočítaní vody) je totiž podstatne nižšia, a to len 13,8%. Celkový obsah bielkovín je ale dostatočný (26%), počítať však musíte s tým, že väčšinu tvorí vaječná bielkovina a bielkoviny rastlinného pôvodu. Kvôli vyššiemu obsahu sacharidov navyše šteňa môže byť mierne hyperaktívne.

Chválime absenciu zbytočných umelých stabilizátorov a farbív. Vôňa a chuť je veľmi príjemná, vďaka čomu psom skutočne chutí. Prechod na túto stravu je preto jednoduchý. Medzi nevýhody počítame predovšetkým obal, ktorý nie je uzatvárateľný. Odporúčame preto granule ihneď po zakúpení presypať do uzatvárateľnej nádoby alebo vreca.

Tieto granule možno odporučiť, a to najmä majiteľom šteniat malých plemien, ktoré nemajú špeciálne nároky na stravovanie. Je ale treba dopĺňať kvalitnou kĺbovú výživou.

 • veľmi príjemná vôňa aj chuť
 • nižší podiel mäsa
 • vysoký podiel sacharidov
 • neobsahuje kĺbovú výživu
 • neuzatvárateľný obal
Zistiť cenu

TASTE OF THE WILD Pacific Stream Puppy 13 kg

Určeniešteňatá
Veľkosť plemenavšetky
Hypoalergénneáno
Druh mäsarybie
Bez lepkuáno
Hmotnosť13 kg
Sušené mäsovýrobca neuvádza
Bielkoviny27 %
Tuky15 %
Vláknina5 %
Sacharidy30 %
Popoloviny7,9 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, omega 3 a 6 mastné kyseliny, DHA
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, I

Taste of the Wild Pacific Stream Puppy s hmotnosťou 13 kg sú granule pre šteňatá všetkých plemien.

Podiel mäsa je uvedený v čerstvom stave, vďaka čomu sa mäso nachádza v obsahu surovín na prvom mieste, bohužiaľ v skutočnej (sušené) podobe je ho obsiahnuté ďaleko menej. Vzhľadom k tomu, že výrobca neuvádza percentuálne zastúpenie mäsa v čerstvom stave, nie je možné sa dopátrať ani konečného množstva v sušenom stave. Ide však o kombináciu mäsa z lososa a rybie múčky. Bohužiaľ v prípade rybej múčky je uvedené len „mäso z morských rýb“, a nie teda konkrétny druh rýb, z ktorých múčka pochádza.

Väčšina bielkovín z celkového množstva 27% pochádza z rastlinných zdrojov (batáty, zemiaky, hrach). Okrem uvedených surovín je súčasťou tohto krmiva tiež repkový olej, vedľajšie produkty z paradajok, prírodné arómy a lososový olej. V malom množstve je zastúpená aj soľ, sušený koreň čakanky, extrakt z juky, čučoriedky, maliny a probiotiká, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.

Obsah všetkých látok vrátane sacharidov je vyvážený a dostatočný. Bohužiaľ chýba kĺbová výživa (zdroj chondroitínu). Kladne však hodnotíme predovšetkým chuť, ktorá je pre valnú väčšinu psov veľmi príťažlivá. Vďaka obsiahnutým laktobacilom a absencii lepku sú tieto granule vhodné aj pre šteňatá s tráviacimi ťažkosťami. Medzi pozitíva tejto výživy patria okrem pravidelnej a pevné stolice tiež kvalitné, hebká a lesklá srsť a znateľný nárast vitality.

Vhodné sú skôr pre šteňatá malých plemien, pretože veľkosť granuliek je naozaj miniatúrna. Výhodou je, že toto kŕmenie konzumujú aj skutočne vyberaví psíkovia. Odporúčame ale dopĺňať kvalitnú kĺbovou výživou.

 • veľmi príjemná chuť
 • probiotiká
 • vyvážené zloženie
 • podiel mäsa nie je uvedený
 • neobsahuje kĺbovú výživu
Zistiť cenu

BRIT Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kg

Určeniešteňatá
Veľkosť plemenavšetky
Hypoalergénneáno
Druh mäsarybie
Bez lepkuano
Hmotnosť12 kg
Sušené mäso35 %
Bielkoviny30 %
Tuky18 %
Vláknina2,5 %
Sacharidy29 %
Popoloviny7,7 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, C, B, H (biotín), kyselina listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se

Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato (hmotnosť 12 kg) je komplexné krmivo pre šteňatá malých a stredných plemien od 4 týždňov do 12 mesiacov a veľkých plemien od 4 týždňov do 3 mesiacov veku.

Tento výrobok obsahuje skutočne všetko potrebné pre vývoj šteňaťa vrátane kĺbovej výživy (chondroitín), čo rozhodne nebýva bežné. Veľmi chválime výrobcu, pretože uvádza podiel sušeného mäsa (losos), ktorý činí dokonca až 35%. Samozrejmosťou je absencia lepku, vďaka čomu je tento typ krmiva vhodný aj pre jedincov s citlivým zažívaním.

V zložení sú zastúpené tiež zemiaky, lososový proteín, kurací tuk, lososový olej, sušené jablká, prírodná aróma, pivovarské kvasnice, schránky morských kôrovcov, extrakt z chrupavky, ovocný a bylinný extrakt, juka a mnoho ďalších zdraviu prospešných zložiek. Chválime nižší obsah sacharidov.

Vďaka vyváženému zloženiu si môžete byť istiť, že šteňa získa všetky potrebné živiny. Medzi pozitívne efekty patrí výrazné zlepšenie trávenia aj vyprázdňovanie, kvality srsti (lesk, hustota, zmiernenie vypadávanie), podpora imunity, zlepšenie vitality a mozgových funkcií. Medzi ďalšie pozitíva sa počíta aj príjemná vôňa a chuť, vďaka čomu nemusíte mať strach z toho, že psovi nebudú chutiť.

V našom teste dopadli tieto granule veľmi dobre. Môžeme ich preto vrelo odporučiť najmä pre šteňatá malých a stredných plemien.

 • veľmi príjemná vôňa aj chuť
 • obsahuje kĺbovú výživu
 • vyvážené zloženie
 • vysoký podiel mäsa
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kg

Určeniedospelí psi
Veľkosť plemenamalé a stredné plemená
Hypoalergénneáno
Druh mäsarybie
Bez lepkuáno
Hmotnosť12 kg
Sušené mäso35 %
Bielkoviny26 %
Tuky15 %
Vláknina2,5 %
Sacharidy36,5 %
Popoloviny7,5 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, C, B, H (biotín), kyselina listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se

BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato (12 kg) je rovnaké krmivo ako vyššie uvedené granule pre šteňatá s tým rozdielom, že tieto granule sú určené pre dospelých psov malých a stredných plemien (od 1 do 25 kg).

Zloženie je totožné ako u krmiva Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato, líšia sa iba percentuálnym zastúpením niektorých surovín. Granule pre dospelých psov obsahujú rovnaké množstvo sušeného lososieho mäsa (35%), líšia sa ale väčším podielom zemiakov (34%), čím sa zvyšuje aj obsah sacharidov. Mierne odlišné je zastúpenie tukov a ďalších doplnkov. A to presne v takých pomeroch, aké vyhovujú dospelým psom.

Tento typ je vhodný aj pre citlivé psy, nenájdete v ňom totiž žiadny lepok. Pri dlhšie trvajúcej konzumácii sa zlepšuje kvalita srsti, ktorá je hustejšia, lesklejšie a menej vypadáva. Zlepšenie je viditeľné aj v normalizácii trávenia, vyprázdňovanie aj v náraste vitality. Pre veľmi príjemnú vôňu i chuť sú navyše skvele prijímané aj mlsným psíkov.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o menšie granule, však neodporúčame pre veľké plemená, u ktorých môže hroziť vdýchnutie. Pre malých a stredných štvornohých kamarátov sú naopak veľmi vhodné.

 • veľmi príjemná vôňa aj chuť
 • vyvážené zloženie
 • vysoký podiel mäsa
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

EMINENT Adult 15 kg

Určeniedospelí psi
Veľkosť plemenamalé a stredné plemená
Hypoalergénnenie
Druh mäsakuracie
Bez lepkunie
Hmotnosť15 kg
Sušené mäsovýrobca neuvádza
Bielkoviny26 %
Tuky15 %
Vláknina3 %
Sacharidyvýrobca neuvádza
Popolovinyvýrobca neuvádza
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, B, H (biotín), kyselina listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se, Co

Suché komplexné krmivo pre dospelé psy malých a stredných plemien Eminent Adult (15 kg) patrí medzi cenovo prijateľné.

Bohužiaľ výrobca neuvádza presné zloženie výrobku. V obsahu je uvedené „kuracie mäso (27%)“, nie je však špecifikované, či ide o mäso v čerstvom alebo sušenom stave. V takom prípade výrobca často klame a uvádza hodnotu v čerstvom stave, čo by zodpovedalo aj nižšej cene. Ak by išlo o čerstvé mäso, skutočné percento (sušeného mäsa) by v tomto krmive bolo len 8%.

Zvyšok zloženia tvorí kukurica, ryža a ostatné (bližšie nešpecifikované) obilniny, hydinový tuk, kokosový olej, ľanové semienko, repná dužina a rad vitamínov a minerálov. Toto krmivo nie je hypoalergénne, pretože obsahuje pomerne vysoké percento lepku. Z tohto dôvodu na nich môžu vznikať alergie a problémy s trávením (nadúvanie, hnačky, ťažké trávenie). Mlsnějším psom nemusí chutiť (vôňa skutočne nie je príliš lákavá).

Problematické je tiež uchovávanie granúl, pretože originálne vrecúško nie je možné nepriedušne zatvoriť. Preto doporučujeme po otvorení krmivo presypať do najlepšie vzduchotesnej nádoby.

Avšak v prípade, že váš pes nemá špeciálne požiadavky a citlivé trávenie, možno tieto granule považovať za dostačujúce.

 • nízka obstarávacia cena
 • nižšia kvalita
 • možno predpokladať nízky podiel mäsa
 • možno predpokladať vysoký podiel sacharidov
 • neuzatvárateľný obal
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Granule alebo konzervy

Správna výživa je pre vášho štvornohého kamaráta úplne zásadná, pretože priamo ovplyvňuje zdravie, vitalitu i spokojnosť. Vždy by ste svojmu psovi mali ponúknuť čo najkvalitnejšie krmivo. Často však vzniká otázka, či zvoliť granule (suché krmivo), konzervy alebo kombinovať oboje.

Granule

Kvalitné granule obsahujú komplex všetkých živín, vitamínov a minerálov, a môžu sa preto stať jediným zdrojom psie potravy. Obsahujú minimum vody, pretože sú pri výrobe vysúšané vysokými teplotami, vďaka čomu sa zamedzí neskoršiemu rastu plesní. Žltnutiu suchého krmiva je bránené pridaním stabilizátorov. Výhodou je dlhá doba expirácie, jednoduché skladovanie i dávkovanie.

Úplne zásadnú prednosťou granúl je vysoká energetická hodnota pri malom objeme. Zvyčajne navyše obsahujú vyvážené množstvo všetkých potrebných živín v správnom pomere a ich žuvanie posilňuje chrup zvieraťa. Sú podstatne lacnejšie ako konzervy a jedná sa aj o vynikajúce riešenie pre prípad, že musíte psa nechať doma niekoľko dní samotného.

Je ale potrebné dávať pozor na kvalitu a spôsob spracovania. Lacné komerčné granule totiž môžu našim štvornohým miláčikom naopak uškodiť (často spôsobujú alergie, obezitu, nadúvanie, hnačky a pod.). Ďalšou nevýhodou granúl je horšia stráviteľnosť a oproti konzervám slabšie vôňa i chuť. Niektorým psom preto jednoducho nemusí chutiť. Vždy by sa tiež mali podávať s dostatkom čerstvej vody.

 • lacnejšie ako konzervy
 • obsahujú vyvážený komplex všetkých živín, vitamínov a minerálov
 • vysoká energetická hodnota
 • posilňujú chrup
 • jednoduchšie skladovanie i dávkovanie
 • vydrží dlhšie
 • obsahujú stabilizátory
 • horšie stráviteľnosť
 • lacné granule môžu škodiť zdraviu
 • psom nemusí chutiť

Konzervy

Krmivo z konzervy je pre psa prirodzenejšie, stráviteľnejšie a tiež ďaleko lákavejšie, pretože vydáva veľmi silnú vôňu a lepšie chutí. Konzervy sa navyše líši technológiou výroby, sú totiž sterilizované za vysokých teplôt, vďaka čomu do nich nemusia byť pridávané žiadne konzervačné látky (čo bohužiaľ neplatí vždy).

Niektoré konzervy obsahujú kompletnú vyváženú kŕmnu dávku (nemusíte teda nič dopĺňať), iné sú iba doplnkové (spravidla čisto masové), a je teda potrebné k nim pridať ďalšie suroviny (najčastejšie ryžu, strúhanú mrkvu a pod.). Vzhľadom k tomu, že konzerva obsahuje približne 75% vody (!), je vhodná aj pre maznáčikov ktorí málo pijú.

Na druhú stranu zaplatíte ďaleko viac, pretože tento typ potravy nemá dostatočnú energetickú hodnotu, a na dosiahnutie rovnakej nutričné ​​hodnoty, ktorú majú granule, je potreba omnoho väčšieho objemu (hlavne u veľkých plemien). Z tohto dôvodu sa preto jedná o finančne nákladnejšie riešenie. Ďalšou nevýhodou je nutnosť rýchlej spotreby. Po otvorení konzervy je potreba obsah čo najskôr spotrebovať, inak môže dôjsť k jej skazeniu.

 • psom prirodzene chutia
 • nemusí obsahovať stabilizátory
 • lepšia stráviteľnosť
 • drahšie ako granule
 • nízka energetická hodnota
 • otvorené vydrží krátko

Je možné granule a konzervy kombinovať?

Psie zažívací trakt funguje inak ako ľudský a na zmenu v stravovaní sa musí prispôsobiť. Ak preto svojho psa kŕmite dlhšiu dobu iba granulami, a zrazu mu doprajete konzervu, baktérie v črevách nie sú zvyknuté na nový typ krmiva, čo sa najčastejšie prejaví vracaním alebo hnačkou. Časté striedanie granúl a konzerv preto žiadnemu zvieraťu nesvedčí, baktérie sa totiž nedokážu prispôsobiť, následkom čoho dochádza k spomínaným problémom.

Pre všetkých psov je proti oveľa vhodnejšie a prirodzenejšie, keď je kŕmite iba granulami alebo konzervami, prípadne granule aj konzervy miešate v pomere 1: 1. Pri kŕmení vždy dodržiavajte určitý poriadok.

Niekedy sa ale môže stať aj to, že je daný pes na určitú formu krmiva citlivý. V takom prípade sa v dlhom časovom období pravidelne objavujú hnačky, vracanie a alergie. Vhodné je vyskúšať iný typ potravy (napr. inú receptúru alebo inú formu krmiva).

späť na začiatok ↑

Dôležité otázky pri výbere granúl pre psov

Pred samotným výberom je vhodné položiť si niekoľko základných otázok, ktoré vám výrazne uľahčia rozhodovanie.

 • Koľko rokov je vášmu psovi?
 • Ako je veľký a o aké plemeno sa jedná?
 • Aký je jeho životný štýl a s tým súvisiace energetický výdaj?
 • Má váš štvornohý spoločník nejaké špecifické požiadavky (napr. gravidná fena)?
 • Trpia zdravotnými problémami (obezita, cukrovka, alergie, zlé trávenie a pod.)?
 • Koľko peňazí chcete a môžete do kvalitných granúl investovať?
späť na začiatok ↑

Najdôležitejšie kritériá výberu

V tejto kapitole podrobne rozoberieme zásadné kritériá, s ktorými by ste sa mali pri výbere granúl pre svojho psa vždy stretnúť a vziať ich do úvahy. Ide o:

 • zloženie granúl,
 • vek psa,
 • veľkosť plemena psa,
 • individuálne požiadavky,
 • značka.

Zloženie granúl

Pre zdravie a vitalitu psa je dôležitá kvalitná strava a správne vyváženie všetkých jej zložiek vrátane minerálov a vitamínov. Budeme sa preto podrobne venovať všetkým podstatným zložkám, ktoré by mali byť súčasťou správneho zloženia granúl pre psov, čo úzko súvisí s otázkou, ako spoznať kvalitný výrobok.

Bielkoviny

Najdôležitejšou zložkou psie potravy sú bielkoviny (proteíny). Vďaka kvalitným bielkovinám je u našich chlpatých priateľov zaistená správna funkcia vnútorných orgánov, bezproblémové trávenie a normálne krvotvorba. Podstatnú úlohu zohráva dostatok bielkovín aj pri procese hojenia, pri raste svalovej hmoty, laktáciu aj rozmnožovanie.

Ideálne percentuálne zastúpenie v potrave sa líšia najmä podľa veku psa. Príjem bielkovín dospelého jedinca by mal byť minimálne 18%, pre šteňatá a psy v záťaži by ale malo ísť minimálne o 28%. Maximálna hranica pritom nie je stanovená, väčšinou ale v granulách nenájdete viac ako 40% bielkovín.

U proteínov je ale potrebné dávať pozor na kvalitu (spôsob spracovania) a pôvod bielkovín (teda či sa jedná o živočíšne alebo prírodné zdroje). Uvedené percentuálne zastúpenie sa totiž týka iba kvalitných živočíšnych zdrojov bielkovín. Naopak väčšina rastlinných zdrojov bielkovín môže vyvolávať alergie, zaťažovať obličky, pečeň a inak škodiť zdravie vášho domáceho maznáčika. Pri ich spracovaní sa totiž uvoľňujú škodlivé látky (hlavne amoniak).

Výrobcovia sa bohužiaľ často snažia pomocou lacných zdrojov rastlinných bielkovín (sója, hrach, kukurica, pšenica a pod.) šetriť a nahrádzajú nimi bielkoviny živočíšneho pôvodu (mäso). Zvyčajne preto v zložení nájdete strukoviny alebo obilniny. Tento typ bielkovín je ale zle stráviteľný a napríklad sója obsahuje látky, ktoré dokonca znižujú využiteľnosť dôležitých minerálov a vitamínov z potravy.

Čo sú tzv. Proteínové posilováky

Pokiaľ hovoríme o bielkovinách, je dôležité spomenúť tiež tzv. proteínové posilováky. Jedná sa o bielkovinové koncentráty (najčastejšie kukuričný lepok, ryžový alebo hrachový proteín), ktoré navyšujú celkový obsah bielkovín v granulách, čím nahrádzajú kvalitné bielkoviny z mäsa. Po nutričnej stránke sú však prázdne a často naopak škodí (zlá stráviteľnosť, alergie).

Niekedy sa možno ale stretnúť aj s proteínovými koncentrátmi živočíšneho pôvodu (najčastejšie tzv. kuracie hydrolyzát, dehydrovaný kurací proteín a pod.). Aj v tomto prípade sa ale jedná o proteín, ktorý sa svojou kvalitou nevyrovná bielkovine z mäsa, pretože ide o koncentrované proteínové výťažky často nejasného pôvodu.

Živočíšne hydrolyzáty však môžu nájsť svoje opodstatnenie pri liečbe alergií na klasickú potravu, pretože telo nedokáže rozoznať zdroj tejto látky, a vďaka tomu nespustí alergickú reakciu. Pokiaľ ale živočíšne hydrolyzáty objavíte v obsahu klasických granúl, rozhodne si overte aj obsah skutočného mäsa.

Mäso

Hoci je pes všežravec, spriaznenosť s vlkom nezaprie, a v jeho potrave by preto malo prevládať mäso, čo platí aj pre suché krmivá. Mäso je najlepším zdrojom bielkovín, tukov a ďalších potrebných látok. Pri kontrole zloženia by preto malo byť uvedené vždy na prvom mieste (daný produkt by ho mal obsahovať najviac).

Aj v prípade mäsa ale platí, že by malo pochádzať z kvalitných zdrojov (chovov), čím možno minimalizovať obsah nežiaducich látok, medzi ktoré patrí najmä antibiotiká a hormóny. Samozrejmosťou by malo byť šetrné spracovanie, ktoré zaisťuje uchovanie maximá všetkých potrebných látok.

Výrobca by mal navyše vždy uvádzať, aký druh mäsa a v akej podobe je v kŕmení obsiahnutý. Teda napríklad ak si v zložení výrobku prečítate „bravčové mäso a ostatné produkty živočíšneho pôvodu“ bez ďalšieho spresnenia (napr. 100% kuracia pečeň), také granule neberte. Veľmi často ide totiž o odpady z mäsové výroby (kožu, kosti, rohy, kopytá, srsť, štetiny a pod.), ktoré ale nemajú žiadnu výživovú hodnotu. Na druhú stranu môže ísť aj o vnútornosti, cievy, šľachy a pod., Ktoré môžu byť naopak prínosom. Tento obsah by mal byť preto čo najviac upresnený.

Dôležitá je tiež podoba mäsa obsiahnutého v psích granulách. Stretnúť sa môžete s dvoma základnými typmi: čerstvé alebo sušené mäso.

Čerstvé mäso

Pokiaľ na etikete narazíte na percentuálne uvedenie obsahu mäsa v čerstvom stave, uvedomte si, že sa jedná o trik výrobcov, ako oklamať zákazníkov. V granulách ako koncovom produktu totiž samozrejme nie je prítomné mäso v čerstvom stave, ale už spracované mäso, ktoré stratilo väčšinu vody.

Čerstvé mäso pritom obsahuje približne 70-80% vody. Ak preto uvidíte napríklad „kuracie mäso 60%“, znamená to, že skutočný obsah mäsa v danom výrobku (mínus obsah vody) je približne 18%. Podobné je to aj s množstvom bielkovín. Čerstvé mäso obsahuje približne 20% bielkovín, pre náš príklad preto platí skutočný obsah bielkovín len asi 11%.

Sušené mäso

Sušené čiže dehydrované mäso alebo mäsová múčka sa na rozdiel od čerstvého mäsa udáva vo svojom skutočnom percentuálnom zastúpení v krmive. Ak preto v obsahu uvidíte „kuracia mäsová múčka 20%“, jedná sa 20% reálneho mäsa. Navyše aj obsah bielkovín je v sušenom mäse vyšší (spravidla 60%). Na 20% mäsovej múčky je to približne 12% bielkovín.

Rozhodne sa oplatí kupovať granule s obsahom sušeného mäsa alebo múčky aspoň 20-25%. Vysoko kvalitné výrobky obsahujú dokonca viac ako 30% múčky alebo mäsa v sušenom stave. Ak môžete, dajte ale radšej prednosť sušenému (dehydrovanému) masu pred masovú múčkou. Tá je totiž upravovaná dvakrát – najskôr z mäsa, a potom v rámci zmesi, z ktorej sa vyrába suché krmivá. Pri prvej úprave navyše dochádza ku konzervácii. Bohužiaľ väčšina krmív na trhu obsahuje práve mäsovú múčku.

Ako rozoznať čerstvé a sušené mäso

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že sa oplatí kupovať výrobky s obsahom sušeného mäsa alebo mäsovej múčky. Ako ale rozoznať čerstvé mäso od sušeného? Nie je to nič zložité. Akonáhle na obale uvidíte označenie „kuracie mäso“ alebo „kuracie“, vždy sa bude jednať o surovinu v čerstvom stave. Naopak „kuracia múčka“, „sušené kuracie mäso“ alebo „dehydrované kuracie mäso“ je označenie pre mäso v sušenom stave.

Tuky

Tuky predstavujú najväčší zdroj energie, podporujú správnu funkciu obličiek, reprodukčných orgánov a pomáhajú vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E). Navyše sú tuky nepostrádateľnou stavebnou látkou bunkových stien, izolujú nervové vlákna, podporujú transport živín, výrazne zvyšujú chuťové vlastnosti potravy a sú dobre stráviteľné. Kvalitné tuky sú navyše zdrojom esenciálnych mastných kyselín.

Najvhodnejšie formou sú tuky živočíšne (rybia, kuracie). Ideálny obsah tuku v potrave sa pre dospelého psa pohybuje okolo 5-15%. Pri nadbytku sa môže ľahšie objaviť obezita, nedostatok sa zase prejavuje hrubou srsťou a suchú šupinatú kožou, pes môže navyše nezdravo chudnúť.

Sacharidy

Vo vyváženom pomere sú sacharidy (cukry) vynikajúcim zdrojom rýchlej energie a sú potrebné pre správnu funkciu srdca a nervov. Je u nich ale nutné dávať dvojnásobne pozor na príliš vysoký obsah. Vysoká konzumácia má totiž na zdravie psa nepriaznivý vplyv (nadbytok sa ukladá ako tuk) a ťažko sa trávia. Obsahujú tiež pomerne vysoké množstvo antinutričných látok, ktoré znižujú využiteľnosť niektorých minerálov a vitamínov. Rozhodne sa preto oplatí nekupovať granule s príliš vysokým obsahom cukrov (maximálne 20-30% dobre stráviteľných sacharidov).

Najčastejším zdrojom sacharidov pre výrobu psích granúl sú obilniny (pšenica, ovos, kukurica, ryža), strukoviny (sója) a zemiaky. Predovšetkým pšenica a sója môžu spôsobovať alergie, kukurica je zase horšie stráviteľná. Pri výbere krmiva sa preto zaujímajte nielen o obsiahnuté množstvo, ale – ak je to možné – aj o presný zdroj sacharidov.

Vláknina

Hoci to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, dôležitou zložkou psie potravy je tiež vláknina, pretože zaisťuje dobrú priechodnosť a činnosť čriev. Práve nedostatok vlákniny často spôsobuje hnačku.

Ideálny obsah vlákniny sa pre väčšinu psov pohybuje okolo 2-5%. Množstvo vlákniny ale rastie s hmotnosťou zvieraťa. Pre obéznych psov (ale napríklad aj jedinca s diabetom) sa odporúča obsah vlákniny v granulách až 20%. Vláknina ako taká má totiž nulovú kalorickú hodnotu, ale zväčšuje objem potravy a navodzuje pocit sýtosti, čím pomáha efektívne znižovať váhu. Naopak u šteniat by mal byť jej obsah nižší (okolo 3%).

Ale ani s príliš vysokým obsahom vlákniny sa to neoplatí preháňať. Jej nadbytok v potrave totiž znižuje jej stráviteľnosť, vstrebateľnosť živín, vitamínu a minerálov. Aj v tomto prípade platí, pokiaľ je to možné, overte si pôvod vlákniny. Opäť úplne nevhodná je vláknina z obilnín (pšenica), ktorá môže vyvolať alergie a spôsobovať ďalšie zdravotné problémy.

Vitamíny, minerály a stopové prvky

Podobne ako organizmus človeka, tak i organizmus psa si veľa vitamínov (s výnimkou C a K) a minerálov (vápnik, fosfor, sodík, draslík) nevie vytvoriť sám, a teda mu musí byť v strave dodávané. Vždy preto vyberajte krmivo s vyváženým pomerom týchto zložiek.

Súčasťou všetkých granúl by mali byť vitamíny A, D, E, H (biotín), B, prípadne C. Vitamín A je zodpovedný za správny rast a zdravý zrak. Vitamín D je dôležitý pre kvalitnú srsť, silné kosti a zuby. Vitamín E zabezpečuje zdravé nervy, svaly, chráni bunky organizmu a podporuje plodnosť. Vitamín H (biotín) podporuje funkciu pečene, kvalitnú srsť a kožu. Vitamíny skupiny B sú dôležité pre normálnu zažívanie a vitamín C možno v menšom množstve dodávať pre podporu imunitného systému.

Z minerálov a stopových prvkov na etiketách sledujte predovšetkým zastúpenia tzv. makroprvkov: vápnika (Ca), fosforu (P), horčíka (Mg), draslíka (K), sodíka (Na), chlóru (Cl) a síry (Si). Vápnik a fosfor podporujú rast kostí a zubov, horčík je dôležitý pre rast kostí a správnu funkciu nervov, draslík odbúrava tuky, cukry a posilňuje trávenie, sodík pozitívne ovplyvňuje nervový systém a hospodárenie s vodou, chlór prispieva k správnej funkcii trávenie a síra posilňuje chrupavky a kosti. Tieto minerály by mali byť zastúpené vo väčšom množstve.

Pre správny vývoj sú potrebné ale aj tzv. mikroprvky: meď (Cu), jód (I), železo (Fe), mangán (Mn), selén (Se) a zinok (Zn).

Viac o vyváženom pomere vitamínov, minerálov, stopových prvkov a vhodných doplnkov stravy sa dočítate TU.

Popol

Mnoho používateľov sa mylne domnieva, že popol (popolovina) je lacný produkt spaľovania, ktorý sa do krmiva pridáva len ako výplň. V skutočnosti sa ale jedná o súbor dôležitých anorganických minerálnych látok, ktoré by zostali po spálení granúl. Rozhodne sa nejedná o klasický popol, ktorý vzniká spaľovaním. Oveľa skôr ide o zavádzajúce termín.

Určitý obsah popola (popolovín) v granulách je kvôli nezanedbateľnému prínosu pre psie zdravie nevyhnutný. V ideálnom prípade by sa mal obsah pohybovať v rozmedzí 5-8%. Ak je deklarovaný obsah nižší, s najväčšou pravdepodobnosťou ho výrobca zamlčal (veľa ľudí popol pri prečítaní etikety odradí od kúpy). Všeobecne tiež platí, že čím nižšia je obsah popola v krmive, tým lepšie pes využije ostatné látky v ňom obsiahnuté.

Ak je uvádzané výrazne vyššie množstvo ako 8% popola, nie je to dobre a takému výrobku sa radšej vyhnite. S najväčšou pravdepodobnosťou sú v popole nežiaduce prímesi (napr. veľký podiel obilných šupiek, mletých kostí alebo iných odpadových produktov), ​​ktoré môžu byť karcinogénne.

Čo sú holistické granule pre psov

Termín holistický (celostný) u granúl znamená, že ide o komplexný produkt, u ktorého si môžete byť istí vyváženým zložením všetkých dôležitých látok. Od bežných komerčných krmív sa holistické granule líši vysokým obsahom kvalitného mäsa, ovocia, zeleniny a bylín. Typická je absencia prísad s vysokým obsahom škrobu (pšenica, kukurica), ktoré sú nahradené zdravšími alternatívami (zemiaky, proso).

Pre výrobu sú použité čerstvé suroviny v najvyššej kvalite. Tieto výrobky by nemali obsahovať alergénne zložky, umelé konzervanty, farbivá ani ochucovadlá, vďaka čomu sú vhodné aj pre alergické jedinca alebo psy s citlivým zažívaním.

Tabuľka zastúpenie jednotlivých zložiek v potrave

Pre lepšiu prehľadnosť sme zhrnuli všetky základné zložky potravy aj s ich vhodným percentuálnym zastúpením v prehľadnej tabuľke:

Zložka potravyIdeálne zastúpenie v%
Dospelý pesŠteňaPes seniorObézni pesDojčiace fenaAktívny pesZávodny saňový pes
Bielkoviny1822-2820-3019-3022-282535
Tuky5-158-177-135-108-1710-2050
Sacharidy20-30 20-30 20-30 20-30 20-30 20-30 20-30
Vláknina2-52-52-59-202-52-52-5
VitamínyA, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)
Minerály a stopové prvkyCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn

Vek psa

Pri výbere granulí musíte zohľadniť vek vášho domáceho maznáčika. Každý pes má totiž v rôznych životných obdobiach odlišné výživové nároky. Výrazne špecifické sú hlavne potreby šteniat a psov seniorov.

Granule pre šteňatá

Šteňaťom je pes približne od narodenia do 12. mesiacov veku. U veľkých plemien ale šteňací obdobie trvá až do 18. mesiacov veku, krmivo pre šteňatá by preto mala dostávať dlhšie (ideálne sú granule pre šteňatá veľkých plemien). Často sa šteňatá špeciálnymi granulami kŕmi až do doby, keď dorastú výšky dospelého jedinca.

V tomto období je potrebné zvýšiť najmä príjem mäsa, dôležitých vitamínu a minerálov (predovšetkým vápnika). Pritom dajte prednosť kvalitným masovým granulám pre psov s vysokým obsahom sušeného (dehydrovaného) mäsa a nie mäsovej múčky. Obsah bielkovín by sa mal pohybovať v rozmedzí 22-28%, tukov 8-17%, vlákniny a sacharidov iba minimálne množstvo. Šteňatá tiež vyžadujú zvýšený príjem energie. Dávajte ale dobrý pozor, aby zdrojom energie vo väčšej miere neboli práve sacharidy. Krmivo by malo obsahovať aj kvalitné kĺbovú výživu (chondroprotetika).

Tento typ granúl pre psov býva väčšinou označený slovami „puppy“ alebo „junior“. Okrem odlišného zloženia sa navyše od ostatných krmív odlišujú veľmi dobrou chuťou a i vôňou a menšou veľkosťou, čo uľahčuje hryzenie.

Granule pre dospelých psov

Suché krmivá pre dospelých jedincov sa výrazne líšia, pretože závisí predovšetkým na veľkosti plemena, životnom štýle a aktivitách konkrétneho chlpáča. Pochopiteľne by mala byť strava bohatá na bielkoviny, ale aj tuky, vitamíny, minerály a antioxidanty.

Obvykle sú tieto krmivá označené slovom „adult“.

Granule pre psov seniorov

Obdobie starobe začína u malých a stredných plemien približne okolo 7. roku, u veľkých psov potom už okolo 5. roku. Seniorskému veku je samozrejme nutné prispôsobiť krmivo. A to najmä preto, že klesá fyzická aktivita a hrozí nebezpeční priberanie na váhe. Granule by preto mali mať nižšiu energetickú hodnotu, dostatok vitamínov a minerálov.

Navyše by krmivo malo obsahovať chondroitín a glukosamín (kĺbovú výživu), ktoré bránia opotrebovaniu pohybového aparátu. Samozrejmosťou by mala byť dobrá stráviteľnosť a vyšší obsah vlákniny, ktorá podporuje správnu funkciu čriev a vyprázdňovanie. Pre staré psy so zlou funkciou chrupu sú vhodné aj tzv. mäkké granule.

Granule pre staršie psy nesú označenie „senior“.

Veľkosť plemena psa

Výber granúl by ste mali vždy prispôsobiť veľkosti vášho psa, ktorá je spravidla závislá na tom, o aké plemeno ide. V tomto ohľade sa zamerajte najmä na veľkosť granúl a ich energetickú hodnotu (väčšinou sa líšia aj množstvo minerálnych látok a stopových prvkov).

Niekedy sa dokonca môžete stretnúť s informácií na obale, ktorá uvádza, pre aké konkrétne plemená je dané krmivo určené.

Granule pre malé psy

Malé psíky (napr. čivava, jorkšír, bišónik, foxteriér) nemajú dostatočne silné čeľuste, preto je kŕmte iba malými granulami, ktoré sa im budú ľahko hrýzť. Najlepšie je kupovať granule, ktoré sú priamo určené pre mini a malé plemená psov, prípadne šteňatá malých plemien.

Tento typ krmiva by mal mať vyššiu energetickú hodnotu, pretože malé plemená majú rýchlejší metabolizmus (ale malý žalúdok, čomu je nutné prispôsobiť veľkosť dávky). Typický býva vyšší obsah bielkovín, tukov a ľahko stráviteľných sacharidov. Výnimkou nebýva ani vyšší obsah vitamínov B.

Granule pre stredne veľké psy

Stredne veľké plemená (napr. kólia, buldog, bígl) tvoria najpočetnejšiu skupinu. Títo psi majú pevné čeľuste, ktoré spracujú bežnú veľkosť granúl a spotreba energie je priemerná. Z tohto dôvodu je možné kŕmiť špeciálnymi granulami pre stredné plemená, pokojne ale môžete zvoliť klasické granule, ktoré nie sú špecifikované.

Granule pre veľké a obrie psy

Tiež skupina veľkých a obrích psov (napr. clkodav, malamut, chrt, doga, bernardín) má svoje špecifické požiadavky. Tieto plemená vyžadujú zvýšený príjem kvalitných bielkovín a dostatok vitamínov a minerálnych prvkov. Vzhľadom k pomalšiemu metabolizmu by krmivo malo obsahovať menej sacharidov, aby nedochádzalo k nežiaducemu ukladaniu v podobe tukov.

Veľkí a obrie psy bohužiaľ majú tendenciu potravu hltať. Vyvarujte sa preto malých granúl, ktoré by mohli vdýchnuť. Vhodné je rozdeliť kŕmnu dávku do dvoch menších v priebehu dňa než do jednej veľkej.

Individuálne požiadavky

V niektorých prípadoch je ale okrem zloženia, veku a rasy psíka potrebné zohľadniť aj ďalšie kritériá. Ide najmä o nutričné ​​potreby, ktoré sú závislé na aktivite, špecifickom stave (najčastejšie gravidita, kastrácia) alebo zdravotných problémoch (obezita, cukrovka, alergie, zlé trávenie a pod.).

Granule pre aktívnych psov

Vyššia aktivita je typická pre mladšie jedince alebo chlpáča venujúci sa športu či vykonávajúci špeciálnu činnosť (služobné, lovecké, záprahové psy). Pri vysokom výdaji energie je nutné ju opäť doplniť. K tomu sú vhodné granule s vyšším obsahom bielkovín a tukov. Tieto produkty sa zvyčajne označujú slovami „active“ alebo „šport“.

Nikdy ale túto potravu nepodávajte psom, ktorí nie sú vo vysokej záťaži. Mohlo by dôjsť k rýchlemu rozvoju obezity. Tento typ krmiva je všeobecne vhodnejšie pre jesenné a zimné obdobie, kedy sa zvyšuje energetický výdaj.

Granule pre gravidné a dojčiace suky

Pretože gravidné a dojčiace suky potrebujú rovnakú starostlivosť ako šteňatá, zloženie pre ne určených granúl sa podobá zloženie šteňacieho krmiva. Malo by sa jednať o hypoalergénne granule s vysokým obsahom bielkovín, minerálov a vitamínov.

Granule pre kastrované psy

Aj kastrovaní psy potrebujú špeciálnu výživu. Granule by mali obsahovať menej tukov, sacharidov a viac kvalitných bielkovín a vlákniny. Základom je nižšia energetická hodnota krmiva a viac pohybu. Bez týchto opatrení hrozí zvýšené riziko nadváhy.

Granule pre chorých psov

Výživa by sa mala prispôsobiť aj zdravotnému stavu vášho štvornohého maznáčika. Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré sú ovplyvnené potravou, patrí obezita, cukrovka, ochorenia obličiek, pankreatitída a potravinové alergie.

Pri každom z uvedených zdravotných problémov je potreba odlišný spôsob stravovania. Vo väčšine prípadov je vhodné do jedálnička zaradiť aj doplnky stravy. O výbere vhodných granúl sa ale vždy poraďte s veterinárom.

Granule pre obéznych psov sa často označujú slovom „light“.

Hypoalergénne granuly pre psov

Alergie sú u psov asi najčastejším zdravotným problémom súvisiacim s potravou. Vzhľadom k tomu, že alergická reakcia je odpoveďou na určitú zložku krmiva, pokúste sa (pomocou eliminačnej diéty) vysledovať, ktorá z nich psíkovi vadí. Riešením totiž nie je jednoducho kúpiť akékoľvek granule pre psov (napr. bez obilnín), ktoré sa označujú ako hypoalergénne, ale zakaždým si musíte v zložení skontrolovať prítomnosť, alebo neprítomnosť danej látky.

V prípade silnej alergickej reakcie je potreba navštíviť veterinára a pre svojho psa zakúpiť špeciálny veterinárne granule.

Medzi najčastejšie alergény patria: obilniny, sója, lepok a chemické konzervanty. Alergénom ale môže byť aj určitý druh mäsa (napr. kuracie) alebo tuk, ktorý môže obsahovať nepatrné množstvo bielkovín.

Granule pre psov lisované za studena

Pri výrobe suchých krmív lisovaných za studena nedochádza k znehodnoteniu bioaktívnych látok a nie sú v nich použité umelé konzervanty, farbivá a pod. Vitamíny, minerály i stopové prvky bývajú zachované v najvyššej možnej kvalite, čo podstatne prospieva zdraviu vášho štvornohého spoločníka.

Tento typ produktov ale býva drahšie a má krátku expiračné lehotu (spravidla iba 6 mesiacov), je teda potrebné ich čo najskôr spotrebovať a nepořizovat ich do zásoby.

Značka psích granúl

Pri výbere sa odporúčame orientovať aj podľa značky. Existujú totiž rokmi preverenie výrobcovia, ktorí používajú kvalitné suroviny. V žiadnom prípade sa preto nenechajte ovplyvniť reklamou, ľúbivým obalom a pod.

Vysoko kvalitné granule pre psov sa vyrába vo Veľkej Británii, Nemecku a Holandsku.

späť na začiatok ↑

Na čo dať pri výbere granúl pozor

Vo veľkom množstve ponúkaných produktov je pomerne ľahké siahnuť vedľa a zaobstarať menej kvalitné krmivo. Aby sa vám to dialo čo najmenej, pripravili sme pre vás zoznam odporúčaní, na ktoré chovatelia pri výbere granúl najčastejšie zabúdajú:

 1. Vždy sa zaujímajte predovšetkým o konkrétne zloženie každého produktu a pokúste sa ignorovať lákavú reklamu, obrázky a ďalšie informácie na obale. V ideálnom prípade by malo byť na prvom mieste uvedené sušené (dehydrované) mäso (ideálne konkrétny druh).
 2. Každá surovina v zložení musí byť čo najkonkrétnejšie a čo najlepšie upresnená. Namiesto „mäsové múčky“ alebo „hydinové múčky“ hľadajte na obale „kuracia múčka“. Podobne je pochybné označenie „živočíšny tuk“ alebo „hydinový tuk“, oveľa presnejšie je „kurací tuk“. Ak sa výrobca má s čím pochváliť, verte, že to urobí.
 3. Pokiaľ v zložení budú obsiahnuté vedľajšie produkty živočíšneho alebo rastlinného pôvodu, takému výrobku sa radšej vyhnite.
 4. Hľadajte čo najjednoduchšie popis zloženie. Ak narazíte na neprehľadné popisy, kedy je viac položiek rozpísané jednotlivo (napr. „Pšenica“, „pšeničná múka“, „pšeničné klíčky“), zložky spočítajte a zistite si, či nie je (v uvedenom prípade) obsah sacharidov z pšenice príliš vysoký.
 5. Vyhnite sa chemickým konzervantom a farbivám. Kvalitné granuly sú konzervované pomocou rozmarínu a vitamínu E. Ak na výrobku uvidíte konzervované antioxidanty alebo doplnkovými látkami povolenými EÚ, s veľkou pravdepodobnosťou ide o chemické látky (sorban draselný a pod.). Dôležité je sa vyhnúť konzervantom BHA a BHT, ktoré sú toxické a karcinogénne.
 6. Krmivo by nemalo obsahovať príliš vysoký obsah sodíka, ten môžete zistiť podľa obsahu soli, ktorý by nemal prekročiť 0,5%.
 7. Vždy kupujte iba čerstvé krmivo a starostlivo kontrolujte dátum expirácie.
 8. V žiadnom prípade neverte marketingovým názvom výrobcov, ktorí svoje produkty označujú ako „prémiové“, „superprémiové“, „ultraprémiovej“ a niekedy dokonca neprávom používajú aj označenie „hypoalergénne“ alebo „holistické“. Neexistuje totiž žiadny právny predpis, ktorý by použitie týchto názvu upravoval. Výrobca preto môže použiť ľubovoľný názov, ktorý bohužiaľ nemá žiadnu výpovednú hodnotu.
späť na začiatok ↑

Ako uchovávať granule

Skutočnosť, že granule patrí medzi suché krmivá ešte neznamená, že sa nemôžu pokaziť. Vzhľadom na to, že obsahujú pomerne vysoké percento tuku, po určitej dobe žltnú. Vždy je preto uchovávajte v originálnom obale najlepšie sa vzduchotesným uzáverom na chladnom a tmavom mieste.

Granule spotrebujte do 6 týždňov od otvorenia. Navyše nikdy nekupujte krmivo v porušenom obale alebo krmivo predávané na váhu z otvorených vriec. Do úvahy vezmite tiež veľkosť psa a jeho spotrebu, a kupujte iba tak veľké balenia, ktoré bez problémov do 6 týždňov spotrebuje.

späť na začiatok ↑

Cenové relácie

Podobne ako u ľudských potravín, tiež u granúl pre psov platí, že výrobok za nízku cenu môže vyjsť v konečnom dôsledku drahšie, pretože pes ho spotrebuje väčšie množstvo (má totiž nízku výživovú hodnotu). Navyše môže dôjsť k vzniku zdravotných ťažkostí a s tým spojených výdavkov za návštevy veterinára (príp. liečenie). Z tohto dôvodu sa oplatí do kvalitného krmiva skutočne investovať. Vložené peniaze sa vám totiž vrátia v dobrej kondícii a celkovej spokojnosti vášho štvornohého miláčika. Tým ale rozhodne nechceme tvrdiť, že musíte investovať majland do najkvalitnejších granúl pre psov. Radšej než podľa ceny sa preto orientujte podľa zloženia.

Okrem kvality granúl pre psov sa na ich obstarávacej cene samozrejme odráža aj hmotnosť, v ktorej si môžete vrecia zakúpiť (najčastejšie zoženiete balenie s obsahom 1 kg, 10 kg, 12 kg a 15 kg).

Pre ľahšiu orientáciu sme pre váš pripravili prehľad základných cenových kategórií:

 • do 5 €,
 • od 5 do 20 €,
 • od 20 do 40 €,
 • nad 40 €.

Lacné granule pre psov

Najlacnejšie granule pre psov samozrejme zoženiete aj v niekoľkokilový balení za menej ako 5 eur, často sa ale jedná o komerčné krmivo zo supermarketu, ktoré svojím zložením nevyhovuje požiadavkám vyváženej stravy. Napriek tomu je do 5 € možné zakúpiť aj pomerne kvalitné granule (a to dokonca pre staršie psy, šteňatá alebo alergické jedinca). V takýchto prípadoch ide ale takmer bez výnimky o malé balenia (cca 0,5 kg), ktoré sú vhodné len pre malé plemená (pre veľké plemená je kúpa malého balenia neekonomická).

Bežné granule

V rozmedzí od 5 do 20 € sa nachádza väčšina bežne dostupných suchých krmív. Do tejto cenovej kategórie preto patria kvalitné, tak menej kvalitné produkty. Preto je potrebné si dávať pozor na obsah surovín a starostlivo čítať informácie uvedené výrobcom. Tento typ krmív je vhodný aj pre stredné plemená a hmotnosť jedného balenia často dosahuje až 8 kg.

Kvalitné granule pre psov

Pri investícii do 40 euro už sa pohybujeme medzi vysoko kvalitnými granulami pre psov (často sa jedná o bezobilné, hypoalergénne, diétne a i.), Prípadne bežnými krmivom o vysokej hmotnosti (15 kg, 20 kg i viac). V tejto kategórii si preto vyberú aj majitelia veľkých a obrích plemien. Aj tu je však potrebné dbať na kvalitu. Nie všetky produkty totiž spĺňajú nutričné ​​požiadavky.

Top granule pre psov

Od 40 euro sa nachádzajú naj granule pre psov špičkovej kvality (často bio, za studena lisované, superprémiové pod.) Často vo veľkých baleniach (17 kg). To ale neznamená, že sú pre vášho maznáčika tým najlepším. Pokiaľ je pes zdravý a vo forme, je zbytočné míňať za špeciálne krmivo. V prípade choroby a ďalších zdravotných problémov sa ale rozhodne oplatí investovať. Kvalitná hypoalergénna alebo podobná špeciálna strava totiž výrazne podporuje liečbu alebo dokonca priamo zbavuje problémov.

späť na začiatok ↑

Koľko a za koľko pes zožerie

Pre základnú orientáciu v cenách krmiva vzhľadom k veľkosti plemena vášho psa, prinášame prehľadnú tabuľku. Majte na pamäti, že sa jedná len o orientačné údaje.

Veľkosť (hmotnosť)Spotreba krmiva (1 mesiac)Približná cena (1 mesiac)
Mini plemená (2 kg)1,5 kg6 €
Malé plemená (10 kg)5 kg20 €
Stredné plemená (20 kg)8 kg35 €
Veľké plemená (40 kg)15 kg60 €
Obrie plemená (70 kg)20 kg80 €
späť na začiatok ↑

Odpovede na najčastejšie otázky

Navyše sme pre vás pripravili zoznam odpovedí na otázky, ktoré majitelia najčastejšie z hľadiska stravovanie svojich maznáčikov pokladajú.

Môžem psa kŕmiť iba granulami alebo by mal mať pestrejšie stravu?

Vzhľadom k tomu, že psy majú odlišné nároky na pestrosť výživy než ľudia, pokiaľ mu granule vyhovujú a pritom obsahujú potrebný komplex živín, vitamínov i minerálov, môže celý život prijímať iba jednu značku.

Ako spoznám, že psovi granule vyhovujú?

Vyhovujúce krmivo spoznáte podľa pevnej a tmavej stolice. Po dlhšej dobe (cca 6 týždňoch) uvidíte tiež zlepšenie kvality srsti, kože a celkové vitality zvieraťa.

Aká je ideálna dávka krmiva a ako často kŕmiť?

Odpoveď závisí od veku, veľkosti, zdravie i energetickými nákladmi vášho štvornohého kamaráta. Veľkosť dávky väčšinou býva uvedená na obale. Šteňatá sú kŕmené približne 5x denne, dospelí jedinci 1-2x denne.

Starostlivé dávkovanie krmiva pritom nezanedbávajte. Je dôležité predovšetkým preto, že pocit nasýtenia u psov prichádza neskôr, a teda majú tendenciu zožrať viac, než je zdravé.

Čo robiť, keď pes nežerie?

Odmietanie potravy môže mať viac príčin. Po prvé môže ísť o zdravotný problém. To zistíte podľa stavu stolice, srsti aj celkové vitality. V takom prípade je dobré poradiť sa s veterinárnym lekárom.

Ďalším dôvodom môže byť príliš veľký prísun maškŕt počas dňa. Pes je vďaka nim dostatočne nasýtený, a pravidelnú kŕmnu dávku potom odmieta.

Dôvodom ale môže byť tiež to, že doma máte maškrtníka, ktorému ponúknuté granule jednoducho nechutia.

Čo robiť, keď má pes hlad, ale samotné granule mu nechutia?

Ak váš štvornohý spoločník odmieta žrať granule jednoducho preto, že je maškrtný (nejedná sa o zdravotný problém), skúste vynechať jednu kŕmnu dávku, prípadne zvýšte aktivitu (skúste ho unaviť). Možným riešením je tiež vhodné ochutenie granúl (ideálny je lososový olej, vlažný mäsový vývar bez soli, prípadne konzerva alebo kapsička). Vyskúšať môžete ale aj mäkké alebo polomäkké granule.

Čo robiť, keď pes necháva v miske zvyšky?

V takom prípad misku vezmite a vráťte mu ju až pri ďalšom kŕmení. Zároveň odporúčame maximálne obmedziť podávanie maškŕt.

Čo robiť, keď pes hltá a po zožratie kŕmnej dávky má naďalej hlad?

V takomto prípade nikdy nezvyšujte kŕmnu dávku a psa neprekrmujte. Pokiaľ kŕmite len 1x denne, rozdeľte žrádlo do dvoch dávok a kŕmte 2x denne (ráno a večer). Majte tiež na pamäti, že pocit sýtosti po zjedení granúl prichádza neskôr. Pes preto môže mať tesne po jedle hlad, ale za pol hodiny ho prejde.

Je vhodné kŕmiť psa v pravidelnú dennú dobu?

Pravidelné kŕmenie má svoje opodstatnenie v tom zmysle, že si tráviaci trakt podobne ako u ľudí zvykne a lepšie pracuje. Na druhú stranu niektorí odborníci naopak odporúčajú nepravidelné kŕmenie (ktoré posuniete aj v rámci niekoľkých hodín). Pes si totiž nezvykne na určitý čas, a nemôže si tak kŕmenie vynucovať napr. štekotom.

Čo robiť, keď pes po granulách zvracia, má hnačku alebo iné zdravotné ťažkosti?

V takom prípade ide s najväčšou pravdepodobnosťou o neznášanlivosť na niektorú zo zložiek potravy (alergiu). Vyskúšajte preto iný typ granúl. Odporúčame pozorne si spísať zloženie a pokúsiť sa tak prísť na zložku, ktorá vášmu miláčikovi vadí.

Ako postupovať pri prechode na iný typ kŕmenie?

Pri zmene granúl je vhodné postupovať pomaly, aby si tráviaci trakt zvieraťa mal čas zvyknúť. Nikdy preto nevoľte extrémy – neprechádzajte z výrazne masových granúl na granule s vysokým obsahom obilnín a pod. To isté platí aj pri prechode napr. z granúl na konzervy, varenú stravu a pod.

Okrem toho je vhodné miešať staré krmivo s novým (zvyčajne v pomere 80% pôvodného a 20% nového). Pomer v rámci 2 týždňov postupne zvyšujte, až prejdete úplne na nový typ.

Čo robiť, keď pes odmieta žrať a nič nepomáha?

V prípade, že ste vyskúšali všetky vyššie uvedené rady, poslednou možnosťou je skúsiť kŕmenie hrou. Môžete napríklad naplniť loptičku granulami, misku schovať pod. Jedná sa však o krajné riešenie.

Je potrebné upraviť veľkosť kŕmnej dávky podľa ročnej doby?

Áno, a to najmä, ak psa chováte vonku v koterci. V zimnom období sa zvyšuje spotreba energie, je preto dôležité zvýšiť jej príjem práve prostredníctvom krmiva. V letnom období naopak príjem energie obmedzte.

Čoho sa pri kŕmení vyvarovať?

Úplne zásadné je nekŕmiť psa od stola, nedávať mu nažrať pred vami a dávať mu potravu až potom, čo všetci doja.

Myslite tiež na to, že aj veľký objem maškŕt nikdy nenahradí kŕmnu dávku. V žiadnom prípade psovi nedávajte čokoládu, cukrovinky, varené kuracie kosti a niektoré ovocia (hrozienka, hrozno, čerešne alebo avokádo).

späť na začiatok ↑

Tipy na záver

 1. Občasným striedaniem receptúr (približne po 3 až 6 mesiacoch) dosiahnete nielen toho, že sa vášmu domácemu miláčikovi granule neomrzí, ale môžete tak účinne predísť vzniku alergie. Práve dlhodobo podávaná jednostranná strava alergia často vyvoláva (to ale neplatí pre kvalitné krmivo).
 2. Odporúčame pred kúpou skontrolovať, či je daný výrobca členom AAFCO (Association of American Feed Control Officials). Ak áno, znamená to, že výrobok spĺňa základné nutričné ​​požiadavky.
 3. Skôr než zakúpite veľké vrece granúl, je vhodné overiť chutnosť na malej vzorke. Našťastie väčšinu produktov možno kúpiť v rôzne veľkom balení, prípadne priamo ako vzorky.
 4. Veľmi výhodné je pri výbere najlepších granúl pre psov venovať pozornosť aj recenziám a hodnotenie ostatných užívateľov, navštíviť špecializovaná fóra, zrovnať rebríčky víťazov a najlepších produktov z hľadiska kvality alebo sa zorientovať podľa výsledkov nezávislých spotrebiteľských testov.
 5. Mnoho ľudí si praje zohnať kvalitné granule pre psov lacno, a preto nakupujú vrecia krmív s uplynulou expiráciou v zľave, akciu alebo výpredaji. Tento prístup bohužiaľ nedá úplne odporučiť. Pokiaľ sa jedná o prekročení minimálnej doby trvanlivosti a krmivo bude spotrebované rýchlo, je možné takýto produkt zakúpiť, ak však dôjde k prekročeniu dátumu spotreby, môže dochádzať ku žltnutiu obsiahnutých tukov, ktoré sú potom zdravotne závadné a pre kŕmenie úplne nevhodné.
9 komentárov
 1. davame granule Brit a už sme vyskušali asi všetky prichute. AKo šteniatku sme mu davali makke konzervy, tie tej istej značky. Za mna je to najlepšia značka stravy pre psa

 2. davate im aj nejaku vyživu na klby?Alebo sa to dava iba ak su problemy? ALebo aj ako prevencia? Vobec sa v tom nevyznam

  • Dobrý deň,

   výživa na kĺby dáva rozhodne zmysel u stredných a veľkých plemien, kedy je záťaž na ich pohybový aparát vyššia. Veľa obľúbené sú napríklad Aptus Apto-Flex alebo Hyalchondro DC plus

 3. Odpovedať
  Eva Matejčíková 31/07/2019 at 20:04

  hlasujem za konzervy a konkretne za brit monoprotein .. vyskusali sme viacero, ale tieto nasmu labradorovi chutia najviac a vyberame ich vzd ykvoli obsiahnutemu masu – su len maso vo forme pate jedneho druhu a netlstne, nenabera na bruchu tuk a krasne prosperuje

 4. my sme spokojny s panakei granulkami pre male plemena, topka 🙂 sice mu davame aj masko ale tieto granule kedze su mensie sadli uplne skvelo

  • Súhlasim s Janom, my sme prešli čisto na tento druh granúl. Ich zloženie vyzerá super, síce moc do toho nevidím, ale psík je šťastný. A ako bonus sú to slováci, treba podporovať slovenské značky 😛

 5. ja suhlasim s monikou pre šteňa sú rozhonde makké konzervy top nápadom (: my sme kŕmili brit monoproteinom kvoli alergii na takmer všetko čo je v bežných granulách akurát sme striedali príchute

 6. pes by mal mat pestru stravy. Našemu Lionovi sa snažim stravu menit pravidelne, aspon obden. Preto niečo kupim, niečo uvarim

 7. pestru ano, ale zase ma dostavat iba to, čo je určene pre jeho plemeno, aby mu to neuškodilo, aby nestradal, aby mu nič nechybalo ( vitaminy, mineraly)

  Dajte nám odpoveď