Ako vybrať grip a mod do e-cigarety

Ak patríte medzi pokročilých e-fajčiarov, iste budete mať skôr alebo neskôr chuť vyskúšať vyšší stupeň vapování, ktorý predstavujú práve gripy (mody). Ponúknu vám pokročilé funkcie, možnosti nastavenia a ďaleko lepší zážitok z fajčenia ako bežné elektronické cigarety. Musíte ho mať? Mrknite najskôr na náš článok, ktorý vám s výberom pomôže.

Test gripov a módov 2023

Hodnotenie sme podrobili tri elektronické gripy (mody), ktoré sa líšia najmä svojím výkonom. Venovali sme sa najmä kvalite spracovania, funkciám, nastavenie, rozmerom, kompatibilite s atomizéry či typu batérií a nabíjania.

ISMOKA-ELEAF iStick Pico TC 75 W

Typelektronický grip
Výkon1-75 W
Teplota100-315 °C
Podporované režimyVW, Bypass, TC (Ni, Ti, SS), TCR (M1, M2, M3)
Podporovaný odpor0,05-1,5 ohm (teplotné režimy); 0,1-3,5 ohm (VW a Bypass)
Typ závitu510
Vhodný typ batérievymeniteľná 18650
Rozmery70,5x45x23

Elektronický grip iStick Pico patrí medzi najlacnejšie na trhu, napriek tomu vás prekvapí kvalitným spracovaním i dostatkom funkcií. Vyniká tiež svojimi skutočne miniatúrnymi rozmermi. Bez problémov ho preto môžete nosiť vo vrecku nohavíc či saka alebo napríklad v menšej kabelke.

Veľkou prednosťou tohto modelu je jednoduchá obsluha aj výmena batérie (nepotrebujete k tomu žiadne náradie). Displej je dobre čitateľný a prehľadný. Elektronika funguje na jedničku. Množstvom funkcií môže konkurovať aj oveľa drahším modelom. Chválime tiež možnosť upgradovať firmware.

iStick Pico v základnom balení obsahuje iba mod, batériu aj atomizér si budete musieť dokúpiť. Pre začiatok môžete zvoliť clearomizeru Melo III Mini (s týmto atomizérom sa tiež zvyčajne predáva v sete). Čo sa batérie týka – voľte typ 18650 (najlepšie 3 000 mAh, 35 A). Nabíjať batériu možno ako pomocou USB, tak v externej nabíjačke.

Ak zvolíte Clearomizer Melo III Mini, budete sa musieť zmieriť s nižším objemom nádržky (iba 2 ml). Pre tento typ atomizeru používajte výhradne e-liquid s veľmi nízkym obsahom nikotínu (max. 3 mg). Pred použitie nezabudnite žhaviaca hlavu zakápnout niekoľkými kvapkami liquidu.

Poteší najmä začiatočníkov, ale aj niektoré pokročilejšie vapery. Pre svoje malé rozmery sa však horšie drží a ovláda ľuďom s väčšími rukami. Niektorým používateľom tiež nemusí vyhovovať pomerne nízky výkon (max. 75 W).

  • vynikajúci pomer cena / kvalita
  • nízka obstarávacia cena
  • malé rozmery
  • kvalitné spracovanie
  • jednoduchá výmena batérie
  • zle sa ovláda veľkými rukami
  • nižší výkon
Zistiť cenu

VOODOO Drag 157 W

Typelektronický grip
Výkon5-157 W
Teplota100-135 °C
Podporované režimyVW, TC (Ni, Ti, SS), Super Mode
Podporovaný odpor0,05–1,5 ohm (TC); 0,05–3 ohm (VW)
Typ závitu510
Vhodný typ batérie2x vymeniteľná 18650
Rozmery90x54x24

VooPoo Drag je elektronický grip s veľmi dobrým výkonom (až 157 W) a čipom GENE. Vďaka nemu máte zaistené veľmi rýchle nažhavení špiráliek. Preto môžete svoju chuť na e-cigaretu uspokojiť takmer ihneď.

Praktický je v tomto ohľade tiež režim Super Mode, vďaka ktorému je možné dosiahnuť obrovského množstva pary. Samozrejmosťou je nastavenie teploty, napätia a pod.

Drag je vhodný pre všetky typy špiráliek. Samozrejmosťou je závit typu 510, ktorý je kompatibilný s väčšinou atomizér. Pre sprevádzkovanie budete potrebovať dve batérie 18650, ktoré nie sú súčasťou balenia, a budete ich preto musieť dodatočne dokúpiť. Nabíjanie je možné ako pomocou USB, tak v externej nabíjačke.

Nevýhodou tohto modelu je iba jeho tvar. Držanie nie je práve dvakrát najpohodlnejšie, a to nielen kvôli väčším rozmerom, ale aj pre ostré hrany. Počítať musíte aj s tým, že sa vám len tak niekam nevojde (do vrecka nohavíc či saka ho schováte len ťažko).

Tento model môžeme odporučiť všetkým pokročilejším vaperům, ktorí hľadajú výkonný prístroj pre tvorbu veľkých oblakov pary. Počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.

  • vysoký výkon
  • kvalitné spracovanie
  • mnoho funkcií
  • vyššia nákupná cena
  • veľké rozmery
  • vyššia hmotnosť
Zistiť cenu

SMOK G-Priv 220W

Typelektronický grip
Výkon1-220 W
Teplota100-315 °C
Podporované režimyVW, TC (Ni, Ti, SS), TCR
Podporovaný odpor0,06–3 ohm (TC); 0,1–3 ohm (VW)
Typ závitu510
Vhodný typ batérie2x vymeniteľná 18650
Rozmery85x58,5x28

Smok G-Priv patrí medzi najvýkonnejšie gripy na trhu s maximálnym výkonom až 220 W. Ponúka tiež všetky dostupné režimy a množstvo funkcií. Poteší prehľadný a dobre čitateľný 2,4 „dotykový displej.

Žeraviaca špirálka sa zahreje neuveriteľne rýchlo, vďaka čomu môžete začať vapovat ihneď pri stlačení žhaviaceho tlačidla. Veľkou prednostné tohto prístroja sú tiež mnohé pokročilé funkcie. Okrem bežného nastavenie umožňuje tiež kontrolu vapování (ľahko si môžete nastaviť napríklad limit pre denné množstvo poťahov), zobrazenie dátumu a času, podsvietenie displeja a mnohé iné.

G-Priv umožňuje použitie atomizéru so závitom typu 510 s priemerom až 25 mm. Vysoký výkon prístroja zaisťujú dve 18650 batérie, ktoré možno nabíjať pomocou USB kábla či v externej nabíjačke.

Tento prístroj poteší všetky pokročilé vapery, ktorí si potrpia na vysokú kvalitu a široké možnosti nastavenia. Ak preto zháňate zložitejšie prístroj, ktorý splní väčšinu vašich požiadaviek, odporúčame vám siahnuť po G-Priv.

  • veľmi vysoký výkon
  • kvalitné spracovanie
  • mnoho nadštandardných funkcií
  • široké možnosti nastavenia
  • vyššia nákupná cena
  • väčšie rozmery
Zistiť cenu

Čo je grip čiže mod

Kým klasické elektronické cigarety sú určené ihneď k použitiu, gripy (e-gripy) alebo tiež mody (jedná sa o synonymické názvy) sú zložitejšie zariadenia, ponúkajúce najrôznejšie funkcie, väčšiu výdrž (kapacitu batérie, prípadne batérie vymeniteľné) a často tiež displej (u niektorých značiek dokonca dotykový). Od bežných e-cigariet sa gripy líšia aj veľkosťou – zvyčajne sú väčšie s hranatým telom (nemusí to však byť pravidlom).

Väčšina užívateľov dáva gripům prednosť z niekoľkých hlavných dôvodov:

  • umožňujú široké možnosti nastavenia,
  • disponujú batériami s vyššou kapacitou (príp. vymeniteľnými),
  • zvyčajne sa dobíja rovnako ako mobilný telefón,
  • možno ich doplniť atomizérom s väčším objemom.

Medzi nevýhody patrí predovšetkým väčšia veľkosť a hmotnosť. Môže sa preto stať, že niektoré veľké modely sa vám nezmestia do vrecka nohavíc, a nosenie tak bude komplikovanejšie.

Typy gripov (módov)

Gripy sa delia do dvoch základných kategórií: na mechanické a elektronické. Zatiaľ čo u mechanických sú možnosti nastavenia veľmi obmedzené, elektronické ich ponúkajú celú škálu.

Mechanické gripy

Mechanické mody sú v podstate tvorené iba jednoduchým tubusom (príp. krabičkou) s integrovanou alebo výmennou batériou. Ich súčasťou nie je žiadna elektronika, ktorá by strážila odpor, nastavenie výkonu atp. A pretože u nich nenájdete ani poistku proti skratku, je veľmi dôležité vkladať do nich iba plne nabitej batérie rovnakého typu. Je tiež potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, aby sa vo žhaviaca hlave DIY atomizeru špirálka nedotýkala ničoho iného ako základne.

Pretože tieto zariadenia nemajú displej ani žiadnu kontrolku vybitia, nízku kapacitu batérií spoznáte len podľa toho, že výkon prístroja celkovo poklesne. V takom prípade je potrebné vymeniť batérie (nabíjanie mechanických módov nie je možné).

Tento typ prístrojov je vhodný skôr pre príležitostných e-fajčiarov. Ich veľkou výhodou je nízka obstarávacia cena.

Elektronické gripy

V prípade elektronických módov už ide o zložitejšie elektronické zariadenia, ktoré sa líšia nielen variabilnými možnosťami nastavenia a pokročilými funkciami, ale možno ich rozdeliť aj na prístroje s integrovanou a vymeniteľnou batériou (o tomto rozdelení sa dozviete viac v kapitole o batérii).

Možnosti nastavenia

Hoci široká ponuka funkcií nemusí byť automaticky súčasťou všetkých elektronických gripov, a u niektorých možno regulovať napríklad len výkon, väčšina modelov disponuje pomerne širokými možnosťami nastavenia. Mnoho módov umožňuje napríklad nastavenie výkonu, detekciu odporu, zobrazenie počtu potiahnutie a štatistiky fajčenie, informáciu o kapacite batérie, ochranu proti prehriatiu (aby nedošlo k spáleniu špirálky v prípade, že vyčerpáte e-liquid), farebný displej (s voliteľnou tapetou), potenciometer či spárovanie s chytrým zariadením pomocou technológie Bluetooth.

Úplne zásadné je pritom nastavenie napätia (výkonu), pozrieme sa na neho preto podrobnejšie.

Nastavenie napätia a výkonu

Väčšina gripov umožňuje nastavenie voltov alebo wattov, teda buď napätia alebo výkonu. K tomu však najskôr musíte poznať odpor žhaviacej hlavy (ktorý sa zvyčajne pohybuje od 0,15 do cca 3 ohm). Závisí teda tiež na spôsobe vapování, ktorý preferujete (DL či MLT).

Platí, že čím vyššie napätie (príp. výkon) nastavíte, tým rýchlejšie sa žhaviaca špirálka zahrieva a vyprodukuje viac pary. Ak však nastavíte zlé napätie, e-cigareta nebude správne fungovať (pri príliš nízkom napätí získate málo pary a hrozí, že vám atomizér začne pretekať, pri príliš vysokom napätí sa zase môže začať prepaľovať liquid).

Pre predstavu – pri nízkoodporovém vapování má žhaviaca hlava elektronické cigarety nízky odpor, zatiaľ čo jej grip má vysoký výkon. A práve vďaka tomu je možné získať veľká oblaky pary.

V súčasnej dobe sú k dostaniu mody s 30 W, ale napríklad aj s 200 W, aký výkon nastavíte preto závisí od odporu špirálky. Na klasickej šlukování sa hodí napr. výkon 33 W. Všeobecné odporúčanie znie: Vždy kupujte grip, ktorý má výkon o niečo vyššia ako atomizér.

Batérie používané v gripoch najčastejšie pracujú v rozmedzí napätí 3,2-4,2 V. Jedná sa o škálu, v ktorej by ste sa mali tiež pohybovať. Odpor atomizeru pritom nesmie nikdy prekročiť to, čo zvládne batérie (napr. na mod s 1 batériou typu 1 856 nemontujte hlavu s odporom menším ako 0,2 ohm). Ideálne nastavenie napätia je možné dopočítať aj pomocou Ohmovho zákona (odpor sa vynásobí výkonom a po odmocnění výsledku získame napätie, napr. pre žhaviaca špirálku s odporom 1 ohm a výkone 15 W, výsledné napätie 3,87 V).

Doporučené napätie (či výkon) ale zvyčajne býva na každej žhaviaca hlave uvedené.

Pri kúpe atomizeru s titánovými alebo niklovými špirálkami však dbajte na to, aby mod, na ktorý ich budete skrutkovať, disponoval funkciou tzv. Temperature Control mode so štyrmi prednastavenými režimami (pre titán, nikel, nerez a manuálne nastavenie). U prvých troch režimov je výkon už pevne daný a odporúčame nastavenie režimov striktne dodržiavať práve pre titánové a niklové špirálky.

Batéria

Keď batérii v klasickej elektronickej cigarete uplynie životnosť, musíte celý prístroj vyhodiť, elektronické gripy je možné buď dobíjať alebo v nich meniť batériu. Ich veľkou výhodou je navyše dlhá výdrž, prístroj teda nemusíte tak často nabíjať, čo ocenia najmä silnejší fajčiari.

Integrovaná batéria

Integrované batérie mávajú väčšiu kapacitu ako vymeniteľné. Ďalšou výhodou je, že si nemusíte robiť starosti s výberom, pretože vždy presne zodpovedá potrebám daného prístroja. Mody s integrovanou batériou bývajú tiež menšie. Problémom je však len obmedzená životnosť také batérie. Výrobcovia zvyčajne udávajú 300 nabíjacích cyklov, po ktorých sa začne kapacita znižovať. Hoci životnosť závisí od frekvencie vapování, môže vám tento typ môže vydržať pokojne aj jeden rok.

Integrované batérie je možné nabíjať pomocou micro USB kábla podobne ako mobilný telefón.

Vymeniteľná batéria

Hoci majú vymeniteľné batérie zvyčajne nižšiu kapacitu, obrovskou výhodou je, že je možné v prípade potreby kedykoľvek vymeniť. Nemusíte mať preto strach, že by sa vám e-cigareta niekde vybila. Ak neviete, akú batériu do prístroja zaobstarať, odporúčame originálne batérie (tie sú totiž vždy najkvalitnejšie), prípadne batérie veľkých a preverených značiek.

Kapacita batérie sa uvádza v mAh a zvyčajne sa pohybuje od 650 do 3 000 mAh. Hodnoty nad 3 400 mAh sú len marketingovým trikom, navyše u prístrojov s batériou nad 3 000 mAh klesá výkon (mod jednoducho tak silnú batériu nezvládne).

Ďalším dôležitým parametrom, podľa ktorého sa môžete (predovšetkým v prípade subohmových atomizér) pri výbere orientovať, je vybíjací prúd (napr. na poťahovanie priamo do pľúc sú vhodné batérie s vybíjacím prúdom 20-30 A). Pritom platí, že čím nižšia je odpor žhaviacej hlavy, tým vyšší by mal byť vybíjací prúd.

Batéria 18650

Jedná sa o najčastejší typ akumulátora do gripov. Číslo 18650 pritom označuje rozmer batérie (priemer 18 mm a dĺžka 65 mm). Pod tento typ batérie však patrí obrovské množstvo každého druhu, vždy preto vyberajte len kvalitné a drahšie články od preverených výrobcov. Ak navyše potrebujete viac batérií, vždy kupujte tie isté (najlepšie v rovnakom balení). Do prístroja tiež nikdy nevkladajte batérie s poškodenou izoláciou (mohlo by dôjsť ku skratu).

Okrem tohto základného typu existujú aj ďalšie (napr. 26650 alebo 20700), tie sú ale menej časté.

Nabíjanie vymeniteľných batérií

Vymeniteľné batérie je zvyčajne možné nabíjať dvoma spôsobmi: priamo v prístroji alebo v externej nabíjačke.

Ak budete chcieť využiť možnosť nabíjať akumulátor priamo v prístroji, vždy sa uistite, že grip disponuje micro USB portom. Nie všetky modely totiž túto možnosť ponúkajú.

Ďalšou možnosťou je nabíjanie v externej nabíjačke, ktoré je u tohto typu prístrojov samozrejmosťou. Úplne zásadnú výhodou tohto spôsobu je, že aj keď batéria zrovna nabíjate, môžete sa pokojne niekde stranou venovať vaping.

Ak grip obsahuje dve a viac batérií, je potrebné dbať na to, aby sa batérie vždy nabíjali rovnako. Odporúčame preto, aby váš model v takom prípade disponoval funkciou balancer, ktorá zaistí optimálne nabitie všetkých batérií. Bez tejto funkcie prístroj nerozozná, či sú nabité všetky batérie a môže sa veľmi ľahko stať, že bude plne nabitá iba jedna.

Tipy na záver

  • Pokiaľ si chcete zaobstarať grip, ale patríte medzi začiatočníkov a nechcete si hlavu zaťažovať vzájomnú kompatibilitou atomizeru a modu (príp. batérie), odporúčame kupovať celé sady.
  • Pri robení atomizeru na grip si overte nielen typ závitu, ale aj šírku oboch častí. Najčastejšie priemer, ktorý možno bez problémov nasadiť na väčšinu elektronických i mechanických módov, je 22 mm. Stretnúť sa ale môžete aj s 25 mm. Takýto typ však už môže cez telo gripu presahovať, čo nie je vhodné.
  • Ak si s výberom toho najlepšieho gripu neviete rady, určite sa oplatí venovať pozornosť aj užívateľským recenziám a fóram, ktorá sa elektronickým cigaretám venujú.
  • Hoci sú gripy spravidla drahšie ako klasické elektronické cigarety, v zľave či akcii možno mnohokrát pomerne lacno zaobstarať kvalitný model.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo