Ako vybrať hraciu deku

Malé bábätko k svojmu životu potrebuje celý rad vecí. Okrem nevyhnutných plienok, oblečenie, odsávačiek a hračiek sa vám určite bude hodiť hracia deka pre bábätká. Rozhodne ju nepovažujte za zbytočnosť. Okrem toho, že dieťatko na čas zabaví, čo iste oceníte, tiež rozvíja jeho motorické schopnosti. V našom sprievodcovi hracími dekami sme pre vás spísali ich výhody a poradíme vám tiež, ako vybrať tú najlepšiu hraciu deku pre vaše malé.

Recenzie hracích diek

Do našich recenzií sme vybrali hracie deky s mantinelmi alebo zvýšeniami okrajmi aj tie, ktoré toto vybavenie nemajú. Zistili sme, že cena je väčšinou odrazom toho, koľko aktivít dokáže deka ponúknuť. Tiež sme zistili, že je určite lepšie si zaobstarať hraciu deku, ktorú je možné zväčšiť. Deti rastú ako z vody a pri tom dečku môžu využívať oveľa dlhšie než napríklad len do šiestich mesiacov. Zároveň je tiež vhodné s používaním začať až v prvom mesiaci. V recenziách sme sa zamerali najmä na funkcie a hry, ktoré deka ponúka, ale aj na možnosť údržby. Nie všetky výrobky sú totiž určené pre pranie v práčke. A to vám môže údržbu riadne skomplikovať.

Taf Toys deka s aktivitami pre novorodencov

Vhodné pre deti0-3 mesiace
Ochranné mantinelynie
Zdvihnuté okrajeáno
Možnosť zväčšeniaáno
Zvuk a melódieáno
Hrazdičkaáno
Zrkadloáno
Viac látkových materiálováno
Svetelné efektynie

Hracia deka Taf toys s hrazdičkou a aktivitami je vhodná pre bábätká od 0 do 3+ mesiacov. Deka síce nemá klasické veľké ochranné mantinely, ale umožňuje zdvihnúť okraje, čo zabezpečí, že sa dieťatko ani pri pokusoch o pretáčaní neocitne na zemi. Zdvihnuté mantinely navyše pôsobí ako detská rozkladacia knižka, za ktorú sa môžu deti otáčať. Je trochu škoda, že zdvihnúť idú len dve strany okrajov. Súčasťou bočných mantinelov je aj zrkadlo, ktoré je u väčších detí veľmi obľúbené. Ak by ste zdvihnuté okraje chceli položiť, stačí ich len odopnúť od konštrukcie hrazdičky, deku tým zväčšíte na rozmery 90 x 90 cm.

Deka je príjemne polstrovaná. „Mäkkosť“ je úplne primeraná. Nie je ani tvrdá ani mäkká. V prostrednej časti, kam budete novorodenca pokladať je plyšové koleso, ktoré je veľmi príjemné na dotyk. Vďaka dostatočnému polstrovanie sa nemusíte báť, že by bábätko prechladlo od zeme, ale zároveň sa bude môcť aj ľahko pretáčať.

Hrazdičku je možné z hracej deky odňať. Konštrukcia je nasadená v úchytoch, ktoré sa nachádza v deke. Okraje sa pomocou suchého zipsu pripevňujú k hrazdičke. Na hrazdičku je možné zavesiť hračky, súčasťou dodávky sú 3 hračky, 2 z nich cinkajú. Jednu z nich môžete používať aj ako hryzátko, ďalší zase hrkajú a vibruje. K hrazidčce sú pripevnené pomocou krúžkov, ktoré sa prevliekajú látkovým pútkom. Je teda ľahké je zložiť a pripevniť napríklad ku kočíku alebo ich položiť na podložku. Tiež ich údržba je jednoduchá. Farebný loptička hrá dve melódie. Jedna je skôr uspávací, druhá viac živá. Do balónika stačí ľahko ťuknúť, aby začal melódiu hrať, takže to časom zvládne aj vaše malé. Loptička potrebuje na prevádzku batériu, ktorá je súčasťou balenia.

Hračky je možné výškovo posúvať, a to vďaka niekoľkým látkovým úchytom, ktoré sú rôzne vysoko. Taktiež hrazdička nemusí stáť rovno a krížiť sa presne uprostred, vďaka suchým zipsom ju môžete priblížiť vášmu bábätku.

Akonáhle dieťatko povyrastie a bude môcť pásť koníky, môže na podložke stláčať šuštiacou časť alebo časť, ktorá píska. Deka je pestrofarebná, ušitá z rôznych látkových materiálov a ponúka všetky prostriedky na vývoj hmatových, zrakových i sluchových vnemov.

Jedinou, ale podstatnou chybou na kráse je to, že výrobca uvádza, že sa deka nesmie prať v práčke. Podľa mamičiek je však možné deku v práčke prať. Odporúčame však zvoliť pranie na nízku teplotu. Deka príde v praktickom igelitovom zapínacím obale, takže ju môžete pohodlne vziať so sebou kamkoľvek.

Detská podložka je síce určená deťom od 0 mesiacov, ale z praxe vieme, že je lepšie ju kúpiť až bábätku od 1 mesiaca. To už začína lepšie vnímať. Na hrazdičku je možné pripevniť aj iné hračky.

 • viac materiálov
 • dostatočné polstrovanie
 • zdvíhacie okraje
 • zväčšenie hracej plochy
 • hrazdička s hračkami
 • melódie, zvuky, zrkadielko
 • vyššia nákupná cena
 • primárne nie je určená pre pranie v práčke
Zistiť cenu

Playto Hracia deka s melódiou levíča s hračkou

Vhodné pre detiod 3 mesiacov
Ochranné mantinelynie
Zdvihnuté okrajenie
Možnosť zväčšenianie
Zvuk a melódieáno
Hrazdičkaáno
Zrkadloáno
Viac látkových materiálovnie
Svetelné efektynie

Playtech hracia deka s melódiou a motívom levíčaťa je skôr priemernou hracie dekou. Nemá žiadne zdvihnuté okraje alebo inú ochranu, aby sa dieťatko po pretočení neocitlo na zemi. Tiež nemáte možnosť deku zväčšiť. Ho veľkosť je zhruba 80 cm, čo nie je veľa ešte vzhľadom na to, že je určená až pre deti od 3 mesiacov.

Doska je ušitá z plyšu, ktorý je na dotyk veľmi príjemný, ale žiadny iný látkový materiál použitý nebol. Obrázky na deke sú na látke našité, takže sú na pohmat vystúpené. Celkovo je deka ladená skôr do svetlejších farieb a neponúka veľa obrázkov a prvkov, ktoré by upútali detskú pozornosť. Celkový vzhľad je príliš striedmy a máme za to, že sa deťom čoskoro omrzí. To je však len náš predpoklad. Hrazdička je odnímateľná. Hračky je možné odopnúť a používať aj samostatne.

Na deke nájdete zrkadlo, ďalej šuštiace prvky, plyšovú hračku s pískátkem, s hryzátkom a rolničkou. Vo kvetinke nájdete hraciu modul, ktorý po stlačení hrá melódie. K deke sa dodáva aj plyšová hračka levíka, ktorý má hrkajúce aj hryzacie časti a ďalšie zaujímavé prvky, ktoré rozvíja detské vnemy. Na výšku meria približne 44 cm, na šírku 24 cm.

Veľkú nevýhodou tejto podložky je to, že sa nesmie prať v práčke, prípadné škvrny sa odporúčajú utierať vlhkou handričkou. Doska sa nesmie ani žehliť ani sušiť v sušičke. Polstrovanie podložky sa nám zdá zbytočne silné, avšak deti si na nej dobre lebedia, takže s pohybom na nej by nemal byť problém. Nemusíte sa ani báť, že by snáď dieťatko nachladla od zeme.

 • príjemný materiál
 • melódie, zvuky, zrkadielko
 • odnímateľná hrazdička
 • prijateľná obstarávacia cena
 • skôr mdlé farby
 • malý rozmer
 • žiadne mantinely alebo zdvihnuté okraje
 • nemožno prať v práčke
Zistiť cenu

BRIGHT STARTS Deka na hranie 5v1 Your Way Ball Play

Vhodné pre deti0+ mesiacov
Ochranné mantinelyáno
Zdvihnuté okrajenie
Možnosť zväčšeniaáno
Zvuk a melódieáno
Hrazdičkaáno
Zrkadloáno
Viac látkových materiálovnie
Svetelné efektyáno

Bright Starts deka 5v1 Your Way Ball Play síce stojí naozaj dosť peňazí, ale vášmu dieťaťu vydrží opravdu dlhú dobu. Výrobca uvádza, že bábätko do nej môžete položiť ihneď po narodení, my sa však prikláňame skôr až k používaniu v 1 mesiaci, ako sa všeobecne odporúča. Deka je skutočne multifunkčná.

Pre najmenšie bábätká zhruba od 1 mesiaca je vhodná preto, že má ohrádku, teda dosť vysoké ochranné mantinely, aby na dieťatko neťahalo a zároveň sa nemohlo nikam odkutálet, až bude väčší. Mantinely je možné zdvihnúť po všetkých 4 stranách, tým vytvoríte uzavretú hraciu ohrádku. Je však možné mať zdvihnuté len 3 mantinely, alebo len jeden, alebo mať deku úplne rozloženú. V úplne rozloženom stave má deka dostatočných 122 cm. A to už je poriadna veľkosť.

Súčasťou podložky je hrazdička, ktorú však môžete aj odňať a deku využívať bez nej. Na hrazdičke visí niekoľko hračiek vrátane kousátek a bezpečnostného zrkadla (súčasťou dodávky by malo byť asi 6 hračiek plus hracie slon).

Všetky hračky je možné odňať a použiť inde, a to vďaka C-krúžkom. V časti, kde sa hrazda krížia je pripevnený plastový slon, ktorý hrá melódie a má aj svetelné efekty. Pri hraní melódií uši slona blikajú rýchlo, pri vydávaní zvuku zase len pomaly. Slon dokáže hrať hudbu nepretržite cez 20 minút. Po kliknutí na ucho začne slon melódiu hrať, čo je však vhodné až pre väčšie deti. Malým deťom môžu zvuky a melódie púšťať rodičia. Pre prevádzku slona sú potrebné 3 AA batérie, ktoré nie sú súčasťou balenia a je potrebné si ich prikúpiť zvlášť.

K hrazdičke dostanete aj 35 ľahkých plastových balónikov, takže z deky po zdvihnutí mantinelov vytvoríte balónikovy bazénik. Balóniky je možné do deky vhadzovať cez otvory v sieti, ktorá je napnutá na jednej strane hrazdy. Balóniky môžete jednoducho upratať do tašky v tvare levie hlavy.

Zdvíhanie mantinelov sa vykonáva pomocou látkových šnúrok a suchých zipsov. Mantinely sú mäkké, takže sa cez ne lezúci batoľa ľahko dostane tam aj von. K deke obdržíte aj oporný vankúšik, ktorým môžete dieťaťu podoprieť hrudníček, keď pasie koníčky. K tomuto účelu by sme ho však neodporúčali používať často, pretože by bábätko mohlo stratiť motiváciu držať hlavičku samo.

Táto deka bude skutočne rásť s vaším dieťaťom a na dlhú dobu ho zabaví. Navyše deku môžete prať v práčke, čo je veľmi užitočné. Dečka je silná tak akurát, takže dieťaťu nebude zima, ale zároveň sa bude môcť dobre pohybovať Na hrazdičke je viac ôk pre zavesenie hračiek, takže môžete využiť aj tie, čo už máte doma.

 • možno prať v práčke
 • veľké množstvo hračiek
 • individuálne nastaviteľné mantinely
 • multifunkčné využitie až do 3 rokov dieťaťa
 • balóniky
 • zvuky, melódie, blikanie
 • veľký rozmer
 • možné prať v práčke
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Fisher price hrazdička pre aktívne dieťa 3 v 1 Rainforest

Vhodné pre deti0+ mesiacov
Ochranné mantinelynie
Zdvihnuté okrajenie
Možnosť zväčšenianie
Zvuk a melódieáno
Hrazdičkaáno
Zrkadloáno
Viac látkových materiálovnie
Svetelné efektynie

Fisher Price Hrazdička Rainforset pre aktívne dieťa 3v1 je skôr malú hracie dekou, s ktorou môžete pohodlne cestovať. Jej rozmery sú 81 x 50 x 41 cm. Z niektorých zdrojov sa môžete dočítať, že deku využijú aj 18-mesačné batoľatá, ale na to by sme my moc nespoliehali. Najmä kvôli menším rozmerom a absencii mantinelov či aspoň zdvihnutým okrajom by sme dečku odporučili skôr menším deťom (4-5 mesiacov).

Polstrovanie podložky je tak akurát, takže sa na nej dieťatku dobre leží a dovolí mu sa aj pohodlne pohybovať. Hrazdička nie je riešená typicky do kríža, ale jedná sa o dva oblúky opreté o seba. Je možné na ne zavesiť celkom 5 hračiek, ktoré sú súčasťou balenia. Plastový levíček hrá 2 melódie v dĺžke okolo 10 minút. Pre jeho prevádzku sú potrebné 2 AA batérie, ktoré si musíte prikúpiť zvlášť.

Okrem hryzačiek na dečke nájdete i zrkadielko. To je súčasťou papagája visiaceho v najvyššom bode hrazdičky. Hračky sú na pútka pripevnená pomocou C-krúžkov, takže ich môžete dávať dole, meniť ich zavesenie alebo ich použiť do kočíka či postieľky. Deka doslova hýri farbami, takže dieťatko určite zaujme. Jej veľkou prednosťou je možnosť prania v práčke. Odporúčame však len jemné pranie maximálne na 40 ° C.

 • prijateľná obstarávacia cena
 • možnosť prác v práčke
 • melódie
 • zrkadlo
 • dostatočné množstvo hračiek
 • malé rozmery
 • chýba zdvihnuté okraje alebo mantinely
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Čo je to hracia deka

Počas prvých mesiacov je samozrejme najdôležitejšia, aby ste bábätku poskytli čo najviac fyzického kontaktu najmä s vašou hruďou. Buduje sa tým váš vzájomný vzťah. Bábätko však počas prvého roku života prechádza veľmi rýchlym psychomotorickým vývojom, kedy sa zoznamuje nielen samo so sebou, ale aj s okolím. Správnemu psychomotorickému vývoji môžete pomôcť detskú hrací dekou. Navyše dieťatko zabaví aj vo chvíľach, keď si potrebujete napríklad uvariť alebo obstarať domácnosť.

Hracia deka je špeciálna podložka s hračkami a ďalšími hernými prvkami, ktoré slúžia ako nové podnety pre vývoj bábätka a rozvoj zmyslových a motorických vnemov.

Každá hračka alebo prvok nachádzajúci sa na podložke dieťatko nabáda k hre, aktivite a pohybu. Vďaka nim dochádza k rozvoju zraku, sluchu a hmatových vnemov. Tým stimuluje rozvoj myslenia, predstavivosť a tvorenia.

Rozvojové podložky sa líšia tvarom, výrobným materiálom, tým či sú s alebo bez mantinelu, môžu a nemusia mať hrazdičku, niektoré môžu disponovať hudobným alebo svetelným panelom. Aby sa schopnosti vášho drobčeka čo najlepšie rozvíjali, je vhodné, aby bola deka ušitá z látok rôznych textúr, mala hračky rôznych tvarov a veľkostí a vydávala najrôznejšie zvuky ako je šušťanie, pískanie alebo chrastenie.

Výhodou hračiek z podložky je to, že ich môžete zavesiť napríklad do kočíka alebo nad postieľku. Pri výbere sa teda pozrite, či je možné ich z hrazdičky zložiť a tiež či umožňujú nastavenie výšky zavesenia.

späť na začiatok ↑

Prečo je dobré mať hraciu deku doma?

Zaobstaraním top detské hracie deky určite nebudete vyhadzovať peniaze oknom. Musíte však počítať s tým, že finančné náklady nie sú práve malé. Rozhodne sa však nevypláca na hracej deke pre bábätká šetriť, najlacnejší výrobok totiž nemusí spĺňať normy o nezávadnosti. Nižšie sme pre vás vypísali dôvody, prečo by hracia deka u vás doma rozhodne nemala chýbať.

Hracia deka je bezpečným miestom

Rodičia sa často rozhodujú medzi obstaraním hojdacieho kresielka a hracie dekou. Sedenie nie je pre nevyvinuté bábätko zdravé, ležanie na podložke však áno. Bábätko nič neobmedzuje v pohybe a kĺby ani svaly nie sú zaťažované neprirodzenou polohou. Deka je navyše položená na zemi, takže sa nemusíte báť pádu.

Podporuje motorický vývoj

Dieťa sa na deke učí koordináciu v pohybe a tiež orientáciu v priestore. Navyše, vďaka hračkám, zvukom, farbám a obrázkom je motivované k pohybu. Za hračkami sa naťahuje, snažia sa ich uchopiť, zisťuje, aký vplyv na ne má a tým zároveň dochádza aj k trénovaniu jemnej motoriky. Na deke sa navyše, kvôli podnetom okolo, začne bábätko otáčať a uvidíte aj pokusy o plazenie či lezenie.

Rozvíja zmysly

Vďaka pestrým farbám a rôznym hračkám dochádza u bábätka k rozvoju vizuálneho aj hmatového vnímania. Farby, tvary a zrkadlá pôsobí na rozvoj zraku a tiež pútajú pozornosť. Hracia deka s melódiami a zvukmi zase rozvíja sluch. Ak je ušitá z látok rôznych textúr, dochádza aj k rozvoju hmatové citlivosti. Väčšinu hračiek dieťatko preskúma aj ústami. Rozvoj zmyslov je v ranom veku dieťaťa veľmi dôležitý.

Zabaví dieťatko

Čas od času potrebuje každý z nás chvíľku len pre seba. Či už sa chcete venovať partnerovi, ďalším deťom alebo domácnosti, hracia deka pre dojčatá vášho drobčeka môže zabaviť aj na dlhú chvíľu, čím sa pre vás stáva nenahraditeľným pomocníkom.

Je vhodná aj pre cestovanie

Hracia deka ide vďaka svojej štruktúre veľmi ľahko zložiť, takže ju môžete voziť prakticky kamkoľvek so sebou. Ak by ste podložku chceli využívať prevažne vonku, rozhodne by mala mať spodnú stranu s fóliou alebo iným materiálom, ktorý pôjde ľahko očistiť.

späť na začiatok ↑

Podľa čoho hracie deky vybrať

O hracie podložky pre deti je v súčasnej dobe veľký záujem. Preto je trh doslova zaplavený rôznymi typmi. Aby ste sa vo výbere hracích diek ľahko zorientovali, spísali sme pre vás niekoľko základných parametrov, na ktoré je dobré sa zamerať.

Veľkosť hracej plochy

Rozmery deky sa budú odvíjať od toho, aký veľký priestor na ňu doma budete mať. Záležať bude aj na tom, či s ňou budete chcieť cestovať, alebo bude položená na stále rovnakom mieste. Ak nie ste priestorom limitovaní, určite siahnite po veľkej hracej deke, ktorá bábätku ponúkne priestor pre plazenie, lezenie a pretáčanie. Navyše väčšie hraciu deku využijete oveľa dlhšie (napríklad aj pre batoľa) a pri pretáčaní sa nemusíte báť, že váš drobek skončí na podlahe.

Výrobný materiál

Hracia deka by rozhodne mala byť pohodlná a na dotyk príjemná. Určite by však nemala byť príliš mäkká a „vypolstrovaná“, to dieťatku sťažuje pohyb. Najčastejšie sa na výrobu používajú zmesové materiály obsahujúce bavlnu a polyester. Dôležité je, aby bola látka pevná a neobsahovala žiadne toxické látky. Počítajte s tým, že často príde do kontaktu s detskými ústami.

Najčastejšie sa stretnete s týmito výrobnými materiálmi:

 • bavlna a bio bavlna patrí k najpoužívanejším materiálom. Jej prednosťou je priedušnosť, dobrá absorpcia vlhkosti, odolnosť proti svetlu, je možné ju prať v práčke, je odolná proti poveternostným vplyvom, netrhá a nezráža sa. Bavlna je obľúbená pre svoju mäkkosť, savosť a pevnosť. Nevýhoda je krčivosť, náchylnosť ku žmolkovaniu pri praní a obmedzená ochrana proti chladu.
 • Polyester je po bavlne druhou najobľúbenejšou tkaninou najmä pre svoje funkčné vlastnosti. Polyesterové vlákna sú odľahčená a priedušná, sú odolné proti vetru, svetlu i teplu. Výhodou polyesteru je nemačkavosť a rýchle schnutie.
 • Flanel sa najčastejšie vyhotovuje kvôli príjemnému a upokojujúcemu teplu, ktoré vydáva pri kontakte s telom. Zároveň je však dostatočne priedušný. Deka z flanelu je jemná a hebká na dotyk.
 • Kombinácia polyesterových a prírodných vlnených alebo bavlnených vlákien umožňuje odolnosť proti krčeniu a zároveň je materiál veľmi príjemný na dotyk.

Údržba

Bábätká budú na deke papať, určite sa stane, že si sem tam vygrgne a rozhodne na ňu budú slintať. Preto by malo byť možné prať podložku v práčke.

Farebné spracovanie

U hracích diek neplatí pravidlo, že ružová je pre dievčatká a modrá pre chlapcov. Skôr sa riaďte úslovím čím viac, tým lepšie. Dostatočné množstvo pestrých farieb je základným atribútom podložky. Farby totiž pútajú detskú pozornosť a tým stimulujú vývoj zrakového vnemu. Čím farebnejšie deka je, tým lepšie.

Hračky a hrazda

Čo by to bolo za hraciu deku, keby nemala dostatok hračiek. Hračky by mali byť z rôznych materiálov, rôzne farebné a môžu vydávať aj zvuky. Medzi obľúbené patria mäkká nerozbitná zrkadlá, visiace hračky a hrkálky. Hračky by malo byť možné z podložky oddeľte, aby ste ich mohli umyť alebo vyprať v práčke.

Najlepšie je, ak sú tieto veci zavesené na hrazdičke. K dostaniu sú hracie deky s hrazdou, ale aj bez nej. Rozhodne by sme vám odporučili zaobstarať model s hrazdičkou, ktorá sa osvedčí najmä u detí do 6 mesiacov. V pol roku totiž bábätko ešte väčšinou nesedí a ani nelezie, takže si hrá ľahu na chrbte. Ak bábätko pretočíte na bruško a necháte ho „pás koníky“, môžete mu hračky dať pred tvár, čo ho bude stimulovať k lepšiemu držanie hlavičky. Hrazdička je spravidla odnímateľná, takže môžete hraciu deku využívať aj bez nej.

Mantinely

Pri vyberaní hracie deky sa zamerajte aj na ochranné mantinely. Jedná sa o zvýšené okraje hracie deky, ktoré môžu tvoriť ohrádku. Vďaka nim sa bábätko nedostane mimo vyčlenený priestor. Neoceniteľným pomocníkom sú najmä u batoliat snažiaci sa o svoje prvé pohyby. Ochranné mantinely je možné aj rozložiť, tým dôjde k zväčšeniu plochy na hranie.

späť na začiatok ↑

Rozdelenie hracích diek podľa veku dieťaťa

Deti majú v každom veku iné potreby. Preto je vhodné deku zhotovovať podľa toho, ako je bábätko staré. Deti do 3 mesiacov budú na deke len ležať, staršie deti sa na podložke budú otáčať a učiť sa liezť, preto pre nich bude lepšie väčší rozmer deky.

Deky pre deti od 0 do 3 mesiacov

Napriek tomu, že na väčšine diek nájdete odporúčania predajca pre deti od 0 +, radšej počkajte, až si bábätko zvykne na domáce prostredie, na vás a až trošku zosilnie. Hrací deku preto začnite využívať radšej až od 1 mesiaca dieťaťa.

Deťom od 1 do 2 mesiacov bude vyhovovať menší rozmer deky v jemných farebných tónoch. Určite bude vhodné, ak bude opatrená hrazdičkou s hračkami. Deti v týchto mesiacoch len leží na chrbte, preto sa im bude páčiť, keď nad nimi budú hračky zavesené. Pretože sa pre zavesenie používa suchý zips, je možné hračku zložiť a dať deťom do rúk. Hračky musia byť dostatočne veľké, aby ich dieťatko nemohlo prehltnúť.

V troch mesiacoch už dieťatko začína byť aktívnejší a po hračkách sa naťahovať ručičkami aj nožičkami. Preto by hračky mali byť v takej výške, aby na ne dieťa pohodlne dosiahlo a mohlo ich uchopiť dlaňami.

Deky pre deti od 4 mesiacov

Deti sa okolo 4. mesiaca začínajú otáčať na bruško, takže svoju pozornosť od hračiek zavesených na hrazdičke presúvajú skôr na povrch rozvojové deky. Ležanie na chrbte už ich nebaví. Hračky im môžete položiť na deku. Rozvoj ich zrakových a hmatových zmyslov posilníte tým, že bude deka ušitá z tkanín rôznych textúr a bude mať pestrofarebný povrch.

V tomto veku deti ocenia aj zrkadielko, ktoré by malo byť pripevnené na podložke. Začnú sa tak zoznamovať so svojím obrazom, budú sa učiť komunikácii a vďaka tomu držať hlavičku hore. Hračky s rôznym povrchom sú dôležité nielen pre rozvoj hmatových vnemov, ale budú deťom slúžiť aj ako hryzátka.

Deky pre staršie deti

Zhruba od šiesteho mesiaca sa deti začnú plaziť. V tom prípade je dobré hračky posunú na kraj hracej deky a dieťa tak stimulovať k pohybu. Ochranné mantinely už pre nich nebudú neprekonateľnou prekážkou, takže je pri hraní pozorne sledujte.

Hranie na deke môžete deťom spríjemniť zvukovými alebo svetelnými prvkami, ktoré môžu byť súčasťou rozvojovej deky. Stláčanie tlačidiel, melódie alebo blikanie svetielka pomôže bábätku začať chápať vzťah medzi činnosťou a výsledkom.

Ak budete vyberať deku so zvukovým alebo svetelným panelom, zamerajte sa na to, aby šiel kedykoľvek vypnúť. Hudba by nemala byť príliš hlasná a svetla príliš oslňujúce. Mohlo by to byť obťažujúce nielen pre vás, ale najmä pre vaše najmenšie.

Penové podložky pre batoľatá

Penové podložky sú dobrou voľbou pre väčšie deti a batoľatá, ktorá ochráni pred tvrdými pádmi. Výhodou penových hracích podložiek je izolačná funkcia, takže neumožní, aby deti od zeme prechladol. Väčšinou sú skladacie, takže ju môžete zložiť do menšieho rozmeru a v prenosnej taške s ňou treba cestovať.

Penová podložka má multifunkčné využitie. Používať ju môžete v stane miesto karimatky alebo ako podložku na cvičenie. Je nepremokavá a zároveň sa ľahko udržuje. Dokáže ochrániť aj podlahu, na ktorej je položená. Certifikované výrobky sa často používajú pre alergické deti ako alternatíva látkových hracích podložiek. Oproti penovým štvorcom známym ako puzzle majú tú výhodu, že je deti nemôžu rozobrať na malé časti.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď