Ako vybrať hriankovač

Kto by nemiloval chrumkavé hrianky alebo dozlatista opečené toasty. Takto vylepšený chlieb, ktorý namažete maslom a obložíte syrom alebo šunkou, to sú skrátka dokonalé raňajky a štart do nového dňa. Aby ste si mohli na tejto dobrote pochutnávať ľahko a rýchlo, bude sa vám do domácnosti hodiť hriankovač. Výber hriankovača nie je žiadna veda, ale hodí sa vedieť, aké majú dnešné modely rozdiely a špeciálne funkcie, a či sa oplatí do nich investovať. Prečítajte si článok, ktorý vám pomôže vybrať ten najlepší hriankovač na chleba presne podľa vašich predstáv.

Recenzie hriankovačov

Opiecť chleba zvládnu všetky. Tieto kuchynské prístroje sa jeden od druhého líšia hlavne dizajnom a použitým materiálom, ale aj množstvom funkcií a možností využitia bohatého príslušenstva. Rozdiel nájdeme tiež v jednoduchosti obsluhy a kvalite spracovania celého prístroja. Najlacnejšie modely kúpite už za pár euro, tie luxusnejšie sa potom pohybujú aj cez sto euro. Poďte si prečítať recenzie na hriankovače a zistite, ktorý hriankovač bude víťazom testu.

Sencor STS 2606

Počet hrianok2
Príkon750 W
Hmotnosť0,89 kg
Zásuvka na omrvinkyáno
Roštnie
Rozmrazovanieáno
Centrovanieáno
Ohrievanieáno
Jednostranné opekanienie
Dĺžka kábla0,85 m

Hriankovač Sencor STS 2606 predstavuje jednoduchý model tohto kuchynského prístroja. Jeho vybavenie je strohé a funkcie základné, napriek tomu zvládne urobiť dobré hrianky. Príkon iba 750 W znamená, že si budete musieť na chrumkavý krajec počkať trochu dlhšie.

Ak pre vás nie je priorita luxusný vzhľad a hromada špeciálnych funkcií, určite budete spokojní s týmto modelom. Ako najväčší plus vnímame jeho nízku cenu, ktorá naozaj nezasiahne do žiadneho rodinného rozpočtu. Dizajnovo sa radí medzi priemerné prístroje, jeho biela farba a jednoduchý zaoblený tvar ničím neprekvapí.

Hriankovač sa ovláda pomocou tlačidiel a otočného gombíka časovača na bočnej strane. Ak je v zásuvke, stačí páku na boku stlačiť dole a opekanie začne. Na výber máte zo 7 stupňov intenzity ohrievania, ktoré možno ľahko regulovať. Tlačidlá potom slúžia na funkciu rozmrazovania pečiva, opakovanému ohrevu a okamžitému zastaveniu opekania.

Hoci sa jedná o základný typ hriankovače, ponúka tento model funkciu centrovanie ohrevu rôzne silných plátkov pečiva aj funkciu High Lift, ktorá uľahčuje vybratie menších hrianok. Skvelá je aj prítomnosť zásobníka na omrvinky, ktorý uľahčí upratovanie a údržbu.

Bohužiaľ v ponuke nie je opekací rošt, preto v prípade iných druhov pečiva môžete vykonať opekania iba priamo na samotné hornej strane prístroja. Nepoteší ani veľmi krátky prívodný kábel s dĺžkou len 85 cm. Kvôli tomu je potrebné umiestniť zariadenie priamo k zásuvke, alebo využiť predlžovačky. Ak budete chcieť Sencor uložiť do skrine, bude sa hodiť úložný priestor na kábel v spodnej časti prístroja.

Tento lacný hriankovač má tiež veľmi nízku hmotnosť, čo sa hodí pre neustále premiestňovanie, ale už nie je tak výhodné pre stabilitu prístroja. Výrobca sa síce snaží bezpečnosť zvýšiť protišmykovými nôžkami a poistkou, napriek tomu u neho ale hrozí vyššia možnosť prevrhnutie na zem.

Prístroj odporúčame každému, kto nehľadá nič extra, ale uspokoja sa s obyčajným pomocníkom, ktorého možno získať za výbornú cenu.

  • lacný
  • dostatok bežne využívaných funkcií
  • krátky prívodný kábel
  • nízka hmotnosť
  • chýba opekacia rošt
  • priemerný design
Zistiť cenu

Electrolux EAT 3300

Počet hrianok2
Príkon940 W
Hmotnosť1,6 kg
Zásuvka na omrvinkyáno
Roštáno
Rozmrazovanieáno
Centrovanieáno
Ohrievanieáno
Jednostranné opekanienie
Dĺžka kábla1 m

Atraktívny hriankovač Electrolux EAT 3300 ponúka perfektný pomer cena / výkon. Štýlový dizajn a šikovné funkcie vám zaistí výborne opečený chleba s prístrojom, ktorý bude vašej kuchynskej linke slušať. Electrolux navyše predstavuje osvedčenú a kvalitnú značku, s ktorou sú zákazníci spokojní.

Ak sa vám nepáči kuchynské prístroje v bielej farbe, tento model vás určite zaujme. Aj za pomerne nízku cenu sa pýši pekným dizajnom v elegantnej čiernej, ktorú dobre skombinujete s ostatným zariadením v kuchyni. Oproti predchádzajúcemu modelu má vyšší príkon (940 W), preto nebudete musieť na svoje hrianky dlho čakať. Nechýba ani automatické centrovanie chleba, ktorý bude vždy skvele prepečený, či už je krajec silný alebo tenký.

Ovládanie má klasicky na bočnej strane. Nájdeme tu otočný gombík pre nastavenie času opekania – na výber je 1-7 stupňov. Ďalej potom trojicu tlačidiel so značkami, ktoré slúžia pre rozmrazovanie pečiva, ohrievanie a okamžité vypnutie opekania. Páčka, ktorú hrianky spustíme dole, a zároveň tak spustíme opekací proces, sa nachádza nezvyčajne na kraji, nie uprostred. Celkovo tak dizajn výrobku pôsobí naozaj podarene.

Prístroj od Electroluxu pojme klasicky dva plátky chleba. Pre jednoduché upratovanie a zachytenie odrobiniek máme v spodnej časti opäť šikovný zásobník. Tento model má ale ešte niečo navyše. Praktický protiprachový kryt opekacích štrbín sa stará o to, aby sa do prístroja neprášilo. Práve prach a usadené nečistoty totiž spôsobujú nepríjemné pachy, ktoré sa z bežných zariadení môžu pri opekaní linúť. Tešiť sa môžete z 1 m dlhého elektrického kábla, ktorý vo väčšine prípadov bude stačiť. Pre ľahké skladovanie potom uvítate priestor pre uloženie kábla.

Pre opekanie žemlí, rožkov a ďalších druhov pečiva je zariadenie vybavené integrovaným grilovacím roštom, ktorý jednoducho vysuniete a ukotvíte. Podľa zákazníckych recenzií ale vieme, že konkrétne pre rožky je tento rošt príliš široký a hrozí tak ich pripekaniu.

Z celkového prístroj ponúka dobrú kvalitu, krásny dizajn a skvele prepečené toasty. To všetko za cenu menej ako 40 euro. Preto môžeme hriankovač Electrolux smelo vyhlásiť za víťaza testu.

  • nízka cena
  • pekný dizajn
  • protiprachová krytka
  • rošt na opekanie pečiva
  • slušný príkon
  • rošt nie je vhodný na rožky
Zistiť cenu

Severin AT 2509

Počet hrianok4
Príkon1400 W
Hmotnosť2 kg
Zásuvka na omrvinkyáno
Roštáno
Rozmrazovanieáno
Centrovanieáno
Ohrievanienie
Jednostranné opekanienie
Dĺžka kábla1,2 m

Veľký nerez hriankovač Severin AT 2509 patrí do menšej skupiny prístrojov, v ktorých môžeme opekať 4 hrianky zároveň. Vysoký príkon 1 400 W sa postará o to, že aj väčšie množstvo hrianok bude opečenou dostatočne rýchlo.

Ak patríte medzi milovníkov klasického chleba, určite ste sa stretli s tým, že u bežného hriankovače musíte celé krajce otáčať a opekať na dvakrát, pretože sa dovnútra skrátka nezmestia. Vďaka predĺženým otvorom tohto modelu sa dovnútra vojde štvorica klasických plátkov hriankového chleba, alebo dva dlhšie krajce, ktoré nie je nutné rozdeliť nožom alebo otáčať. Opekanie aj rozmrazenie chleba je tak jednoduché a rýchle.

Dizajnovo máme čo dočinenia s pekným, nerezovým prístrojom, ktorý je opatrený tepelne izolovaným plášťom, preto sa nemusíte báť, že by ste sa pri manipulácii s ním popálili. Bohužiaľ na nerezovom povrchu ľahko zostávajú odtlačky prstov, čo je daňou za elegantný vzhľad. Hriankovač je vybavený mištičkou na zber omrviniek, dlhým prívodným káblom (1,2 m), ktorý môžete v prípade potreby zmotať a uložiť do spodnej časti prístroja. Nechýba ani integrovaný rošt na ostatné pečivo.

Tento model má ovládanie umiestnené nezvyčajne na boku širšej strany. Jedná sa o klasické otočné koliesko, s ktorým nastavujeme stupňa opekania v škále 1-6. Ďalej potom môžeme voliť funkcie pomocou tlačidiel s LED notifikačnou diódou. Na výber máme rozmrazovanie, funkciu okamžitého vypnutia opekania a funkciu ohrevu. U tohto modelu rozhodne nehrozí, že by ste svoje hrianky zo štrbín nemohli dostať. Má pierka tak silná, že pri ukončení opekacieho procesu občas niektoré hrianky vystrelí úplne von.

Severin AT 2509 poteší každého, kto chce urobiť viac kúskov chleba naraz. Je veľmi výkonný aj pekný na pohľad, a to za stále príjemnú cenu.

  • zvládne opiecť 4 hrianky naraz
  • zmestia sa aj celé krajce chleba
  • pekný dizajn
  • dlhý kábel
  • hrianky občas vystrelí von
  • nerezový povrch chytá odtlačky prstov
Zistiť cenu

DeLonghi CTO 2003

Počet hrianok2
Príkon900 W
Hmotnosť2 kg
Zásuvka na omrvinkyáno
Roštnie
Rozmrazovanieáno
Centrovanienie
Ohrievanieáno
Jednostranné opekanieáno
Dĺžka kábla1 m

Retro hriankovač DeLonghi CTO 2003 poteší všetkých milovníkov kvality a dizajnu. Prístroj tejto renomovanej značky, ktorý sa zameriava aj na výrobu kávovarov, sľubuje vysokú kvalitu a skvelé spracovanie, za ktoré je však nutné málinko priplatiť.

Pre tých, ktorí uprednostňujú jednoduché spracovanie, kvalitu a pôsobivý dizajn je tento krásny model od DeLonghi tým pravým orechovým. Retro štýl u kuchynských doplnkov stále frčí, a na to vsádzajú aj výrobcovia. Retro hriankovač DeLonghi môžete zakúpiť v mnohých farebných prevedeniach, ktorým je lakované nerezové telo ozvláštnených. Vyberať môžete hriankovač červeného, ​​modrého, žltého, čierneho odtieňa alebo palety pastelových farieb. V každom prípade získate skutočne pohľadný prístroj, ktorý vašej kuchyni bude robiť česť.

Samozrejme, že je potrebné zamerať sa aj na technickú stránku produktu. Prístroj je vybavený dvoma štrbinami a v ponuke má štyri hlavné funkcie. Hrianky môžete ohrievať, rozmraziť, prerušiť opekací proces a ako jediný zo porovnávaných modelov ponúka tento krásavec opekania z jednej strany (funkcia bagel). Všetky funkcie ovládate pomocou LED podsvietených tlačidiel. Nádherné je spracovanie regulácia času opekania v spojení s otočným gombíkom a retro ciferníkom.

S príkonom 900 W sa jedná o priemerný produkt, preto bude treba na dokončenie pečiva pár sekúnd navyše počkať. Bohužiaľ v tomto modeli neopečete nič iné ako klasický toast alebo krajec chleba, nedisponuje totiž grilovacím roštom. Tým je vybavený až o triedu vyšší model DeLonghi 2103.

S váhou 2 kg patrí tento kúsok medzi stredne ťažké prístroje. Jeho stabilitu zaisťujú protišmykové nožičky. Elektrický kábel u tohto modelu má priemernú dĺžku 1 m, preto počítajte s tým, že budete musieť mať prístroj blízko zásuvky.

Hriankovač DeLonghi 2003 bude ideálnym pre každého, kto hľadá naozaj krásny dizajnový výrobok. Dobre opečené hrianky sú v tomto prípade samozrejmosťou.

  • kvalita
  • spracovanie
  • viac farebných vyhotovení
  • krátka dĺžka kábla
  • vyššia nákupná cena
  • chýba grilovací rošt
Zistiť cenu

Sage BTA 720

Počet hrianok2
Príkon1000 W
Hmotnosť3,2 kg
Zásuvka na omrvinkyáno
Roštnie
Rozmrazovanieáno
Centrovanieáno
Ohrievanienie
Jednostranné opekanienie
Dĺžka kábla1 m

Strieborný hriankovač Sage BTA 720 patrí medzi jeden z najlepších hriankovačov, ktoré môžete na trhu kúpiť. Nemecká kvalita a špičkové spracovanie sľubujú, že s vami tento pomocník vydrží naozaj dlho.

Model Sage BTA 720 patrí k opékačům hrianok s dvoma extra širokými opekajúcimi otvory, do ktorých sa zmestia aj silnejšie krajce. Má pomerne slušný príkon 1 000 W, takže budete mať chleby opečené počas chvíľky. Určite vás zaujme aj jeho pekný a čistý dizajn. Nerezová oceľ síce bežne chytá odtlačky prstov, ale v prípade tohto modelu je oceľ matná, preto sa nemusíte báť, že by ste ho museli často čistiť.

Čo sa funkcií týka, ponúka zaujímavé možnosti. Na prednej strane nájdete štvoricu tlačidiel, pomocou ktorých prístroj ovládate. Už ako samozrejmosť považujeme tlačidlo pre rozmrazenie pečiva a tlačidlo stop, ktoré okamžite preruší opekania. Ďalej tiež neprekvapia automatické centrovanie, ktoré zaistia rovnomerné prepečenia. Zaujímavá je funkcia A bit more, ktorá pripočíta ďalších 30 sekúnd opekania k už navolenému času. Intenzitu opekania ovládate pomocou drobné posuvné páčky v rozmedzí 1-5. Na podlhovastom displeji potom svetelné diódy odpočítavajú, koľko času zostáva do konca opekania. Tento ukazovateľ je naozaj vydarený a moc sa nám páči.

Posledná funkcia, ktorú sme nespomenuli, nesie názov Crumble (Fruit loaf), spustíte ju stlačením príslušného tlačidla. Slúži pre opekanie ovocných chlebov, známych tiež ako biskupský chlebíček. Trúfame si tvrdiť, že u nás je opekania tejto sladkej dobroty veľmi neobvyklé, avšak tak vzniká ďalší varianta zaujímavé desiatej, ktorú môžete v tomto modeli pripraviť.

Starosti si nemusíte robiť ani s údržbou, tento opekač má už tradične zásobník na omrvinky, ktorý stačí raz za čas vysypať. Ak by ste ho chceli ukladať do skrine, oceníte úložný priestor na 1 m dlhý elektrický kábel. Len počítajte s tým, že sa zariadenie trochu prednesie. S 3,2 kg to naozaj nie je žiadny drobček.

Ako veľkú nevýhodu považujeme fakt, že súčasťou prístroja nie je rošt na opekanie iného druhu pečiva. Chýba tiež bežná funkcia ohrievania hrianok. Inak sa ale jedná o šikovného pomocníka, ktorý má krásny dizajn, je vyrobený z kvalitného materiálu a doma vám bude robiť radosť veľmi dlho.

  • matný nerezový plášť
  • zaujímavé funkcie
  • kvalitný materiál a spracovanie
  • originálne LED diódy so stupnicou
  • extra široké otvory na opekanie
  • chýba rošt
  • nemá funkciu ohrevu
  • vysoká cena
Zistiť cenu

Aký je rozdiel medzi sendvičovačom, hriankovačom a hriankovačom?

Klasické hrianky s cesnakom môžete samozrejme pripraviť aj na panvici s olejom. Ale ruku na srdce, toto jedlo nie je práve zástupcom zdravé kuchyne, a jeho príprava navyše trvá pomerne dlho. Ak nemáte silnú digestor, prepálený olej „prevonia“ domácnosť silným zápachom, ktorého sa ťažko zbavuje. A čo potom zašpinená kuchyň. Ak sa lahodne opečených chlebov nechcete vzdať, mali by ste zvážiť, či nebude lepšie kúpiť si opekač hrianok.

Pri prvom pohľade sa tento prístroj môže javiť ako malé a jednoduché zariadenie, ľahké na obsluhu. Stále ale hovoríme o elektrickom kuchynskom prístroji, ktorého cena sa môže vyšplhať aj na 200 €, preto sa určite hodí poznať jeho špecifiká a postrážiť si parametre. Aj opekač hrianok môže mať množstvo funkcií, líšia sa veľkosťou a dizajnom. V našom článku postupne všetko preberieme, a tiež vám ponúkneme porovnanie hriankovačov, aby sme vám uľahčili výber toho vášho.

Z praxe vieme, že ľudia často nepoznajú rozdiel medzi sendvičovačom a hriankovačom, rovnako tak ako nepoznajú rozdiel výsledné pochutiny, ktoré z nich prípravou získame. Toasty, sendviče, hrianky … aký je v nich vlastne rozdiel?

Sendvičovač

Jedná sa o prístroj, ktorý sa skladá z dvoch opekacích platničiek. Dovnútra vkladáme dva krajce hriankového alebo aj bežného chleba, medzi ktoré vložíme obľúbenú náplň (syr, šunka, kečup). Potom chlebový sendvič priklopíme hornú platničkou a opečieme do chrumkava. Výsledkom je plnený sendvič, ktorému sa u nás bežne hovorí tiež toast. V sendvičovači môžeme opiecť aj samotné pečivo, ktoré možno obložiť neskôr.

Toaster

Prakticky totožný prístroj ako sendvičovač. Výsledné tousty sú zvyčajne plnené náplňou. Ale pozor, v cudzine a v anglickom jazyku sa stretávame s pojmom toast, ktorý značí iba opečený toastový chlieb bez náplne. Preto sa nečudujte, keď vám na dovolenke prinesú suchý opečený toast, ktorý sa zvyčajne podáva s vajcami alebo maslom a marmeládou. (Zdroj)

Hriankovač

Kuchynský pomocník, ktorý taktiež opeká chleby. Na rozdiel od sendvičovačov / toasterov do neho ale vkladáte iba samostatné krajce či plátky toastového chleba. Nemôžete ich plniť, pretože by sa vám dovnútra väčšinou silné krajce nevošli, a navyše by vám náplň zatiekla do prístroja. Chleby sa v hriankovači opekajú a vkladajú vertikálne, nie horizontálne. Výsledkom je hrianka, v cudzine nazývaná toastom (tiež preto, že bežný slovenský chlieb väčšinou všade nahrádza toustový).

Dnešný článok je zameraný práve na hriankovače. Ak zvažujete nákup sendvičovače, radi vám poradíme s ich výberom v samostatnom článku, ktorý nájdete tu.

Dobrá rada: Ak neviete, čo všetko v tomto prístroji pripravovať, mrknite na recepty do hriankovača. Internet je plný receptov na sladké i slané toasty.

Aké sú výhody elektrického hriankovača?

Zistite, prečo by tento pomocník nemal vo vašej kuchyni chýbať.

  • Spracuje i staré pečivo – Určite sa vám veľakrát stalo, že ste predimenzoval nákup a zostal vám kus chleba, ktorý je po čase okoralý a nedobrý. Než by ste ho vyhodili, radšej ho opečte! Plytvanie jedlom rozhodne nie je trendy, a navyše ušetríte, ak sa naučíte spracovávať všetky potraviny, ktoré by inak leteli do koša.
  • Pracuje rýchlo – Opekač na hrianky sa sám zahreje a sám tiež spozná, kedy sú chleby hotové. Nemusíte u neho stáť a chleba obracať. Skvele ho opečie z oboch strán, a vy môžete ušetrený čas stráviť treba prípravou kávy.
  • Chleby nepripáli – U každého moderného zariadenia môžete nastaviť čas opekania. Po jeho uplynutí krajce vyskočí napoly von a opekanie sa zastaví. Preto svoje hrianky nikdy nespálite na uhoľ.
  • Nevzniká prepálený olej – Na rozdiel od bežného opekanie na panvici nevzniká pri príprave hrianok z hriankovača žiadny prepálený olej, ktorý potom musíte zložito likvidovať. Chcete vedieť, ako vybrať panvicu? Prečítajte si nášho radcu Ako vybrať kvalitnú panvicu.
  • Zdravšie pochúťka – Pretože pri príprave nepoužívame olej, sú takto opečené hrianky oveľa zdravšie.
  • Obsluhu zvládnu aj deti – Títo kuchynskí pomocníci nie sú nijako zložití na obsluhu. Bez obáv si tak dobrú desiatu zvládnem pripraviť aj deti. Len je dopredu poučte, že ak by sa chleby v prístroji zasekli, rozhodne je nesmie vyťahovať kovovými predmetmi (príborom) bez toho, aby predtým zariadenie vytiahli z elektriky. Moderné prístroje našťastie majú funkciu extra zdvih, ktorá uľahčí vytiahnutie krajcov. (zdroj)

Dôležité parametre pri výbere hriankovače

Obstaranie toho naj hriankovača, ktorý bude zvládať opekať chleby na jedničku, vám uľahčí preštudovaní parametrov, ktorými tieto kuchynské prístroje oplývajú.

V základe sú všetky podobné, ale niektoré obsahujú veľmi slušné príslušenstvo navyše, alebo majú veľa zaujímavých funkcií, ktoré v kuchyni určite využijete. Samozrejmosťou každého balenia je návod na použitie hriankovače, v ktorom sa presne dozviete, ako váš konkrétny prístroj funguje. Dôležité je tiež vybrať hriankovač, ktorý je kvalitný a dlho vám vydrží. (zdroj)

Poďte si prečítať, ktoré vlastnosti neradno pri kúpe nového kuchynského pomocníka opomíjet.1

Dizajn a materiál

Pretože nie každý má toľko úložného priestoru, aby mohol svoje kuchynské prístroje skladovať v skrini, hrá u týchto zariadení veľkú úlohu vzhľad a dizajn. V dnešnej dobe máme na výber obrovskú veľa modelov najrôznejších tvarov, veľkostí a farieb.

Veľmi obľúbené sú hriankovače v retro štýle, ktoré vás pri každom jedle prenesú do amerických 60. rokov. To potom vaše raňajky chutí ako v motoreste u Road 66, a taký výlet do minulosti pekne spestrí bežný denný stereotyp. Vyberať môžete z obľúbených červených, ale aj bielych, zelených, žltých či čiernych hriankovačov, ktoré tak môžu skvele ladiť s ostatným príslušenstvom v kuchyni.

Pokiaľ sa materiálov týka, stretávame sa s dvoma hlavnými typmi:

  • Nerezová oceľ – Vo valnej väčšine modelov máme čo dočinenia s nerezovou oceľou, ktorá je buď farebne upravená, alebo zmatnenie. Nereozová oceľ v primárnej podobe je síce elegantná, ale ľahko zachytáva odtlačky prstov. A to posledné, čo v kuchyni potrebujete, je po každom použití prístroj leštiť.
  • Plast – Lacnejší hriankovače bývajú plastové, väčšinou biele, alebo iného farebného prevedenia. Tieto modely nepôsobí tak elegantným dojmom, ale sú jednoduchšie na údržbu.

Čo sa tvaru prístrojov týka, na trhu nájdeme hriankovače oblé aj hranaté. Záleží len na vašej preferencii. Z praktického hľadiska väčšina zákazníkov volí modely s oblými hranami, ktoré sú bezpečnejšie.

Počet opekaných hrianok

Ak sa radíte medzi prakticky založených jedincov, viac než dizajn vás bude zaujímať, koľko hrianok môžete vo svojom prístroji naraz pripraviť. Spravidla rozlišujeme dva druhy:

  • Hriankovač na 2 hrianky – Klasická a bežnejšie varianta, pri ktorej môžeme naraz pripraviť dva opečené kúsky toastového chleba. Modely na dva chleby sú menšie a nezaberajú tak v kuchyni veľa miesta.
  • Hriankovač na 4 hrianky – Ak ste veľkí jedáci, alebo mávate často návštevy, určite využijete hriankovač, ktorý opečie súčasne 4 kúsky toastového chleba, a to vďaka predĺženým štrbinám. Teda, väčšinou do neho zmestia zároveň štyri plátky toastového chleba, alebo dva väčšie krajce chleba klasického. Niektoré prístroje nemajú dve dlhé opekacie štrbiny, ale rovno štyri menšie otvory. V prípade štyroch štrbinového hriankovače ale nepočítajte s opekaním rozmerných krajcov.

Stretnúť sa môžete aj s malým hriankovačom na jednu hrianku alebo s opekačom až na šesť hrianok.

Dobrá rada: Niektoré lepšie modely majú extra široké otvory, ktoré možno rôzne regulovať. Vďaka tomu sa nemusíte obávať, že by sa vám do nich nevošiel silnejší krajec. Spoločne so špeciálnymi nástavcami tiež nemusíte opekať iba chleba, ale aj bagetky, žemle alebo briošky.

Príkon

Jedným z technických parametrov, ktoré je potrebné u týchto prístrojov spomenúť, je určite príkon. Čím vyšší príkon váš výrobok má, tým rýchlejšie sa vám hrianky opečú. Berte ale na vedomie, že výkonnejšie stroje potrebujú pre svoje fungovanie tiež viac elektrickej energie. Našťastie ale hriankovače nepatrí medzi zariadenia, ktoré v domácnosti idú nonstop, preto nie je potrebné obávať sa vysokého účtu za elektrinu.

Priemerná doba opekania jednej hrianky sa pohybuje medzi 120-180 sekundami, a je preto celkom zbytočné kupovať výkonný prístroj. Preto sa nenechajte napáliť, ak vás bude výrobca lákať na obzvlášť vysoký príkon. Ak nehodláte robiť hrianky ako na bežiacom páse, tých pár sekúnd navyše nestojí za reč. Príkon udávame vo wattoch, ktoré značíme skratkou W.

Príkon u lacnejších modelov sa pohybuje v rozmedzí 700 až 900 W, tie drahšie sa pýši hodnotami až 1 300 W.

Regulácia

Príkon hriankovače úzko súvisí aj s výkonom prístroja. Takmer všetky dnešné zariadenia ponúkajú možnosť tento výkon regulovať, a teda určiť, ako veľmi prepečené vaše hrianka bude. Reguláciu obvykle vykonávate pomocou tlačidiel alebo otočného ovládača, ktorými nastavíte silu prepekanie.

Dobrá rada: Myslite na to, že u lacnejších modeloch vždy trvá dlhšie opečenie prvého chleba. Tie ďalšie už sú rýchlejšie, pretože vykurovacie telesá už sú rozohriata. Je preto lepšie po prvej várke skrátiť dobu opekania pre ďalšie chleby. Modernejšie prístroja si vedia s týmto nešvárom poradiť. Ich automatické systémy vie teplotu nahriať veľmi rýchlo a udržať ju stále rovnakú.

Údržba

Na rozdiel od príbuzných sendvičovačov je údržba hriankovačov pomerne jednoduchá. Pretože dovnútra vkladáte suché chleby, nič sa neprilepuje, a tak nie je potrebné tieto prístroje zložito čistiť. Vysporiadať sa musíte s omrvinkami, ktoré z pečiva odpadávajú.

Staršie hriankovače nemajú žiadny systém, ako sa týchto opálených omrviniek zbaviť, a tak vám nezostáva nič iné, než prístroj otočiť hore nohami a odpad vysypať do koša.

Modernejšie prístroje už majú lepší spôsob, ako omrvinky ľahko upratať. Na spodnej strane majú špeciálny zásobník na omrvinky, ktorý odpadávajúcej kúsky pečiva zbiera a drží na mieste. Raz za čas ho potom vyberiete a jednoducho omrvinky vysypete do koša.

Ak máme hovoriť o údržbe vonkajšej strany prístroja, ako už sme spomínali vyššie, vždy záleží na druhu materiálu, z ktorého je vyrobený plášť. Existuje špeciálna ochranná vrstva, ktorá zabraňuje odtlačkom prstov u nerezového materiálu, ale nie všetky prístroje sú ňou vybavené. Preto sa väčšinou budete musieť uspokojiť s navlhčenou handričkou alebo čističom na nerezové povrchy.

Bezpečnosť

Rovnako ako ostatné elektrické prístroje, ktoré sa rozohrievajú na vysoké teploty, aj u hriankovače je potrebné myslieť na bezpečnosť. Teplota plášťa u niektorých prístrojov môže dosahovať až 100 ° C, preto sa o neho môžete ľahko spáliť. Toto hrozí hlavne pri kovových modeloch. Výrobcovia sa snažia teplotu regulovať najrôznejšími izoláciami a ochranou plášťa, ale radšej si pri obsluhe hriankovača dávajte pozor.

Ďalším nešvárom, ktorého sa ľudia dopúšťajú je vyťahovanie zaseknutých chlebov nejakým kovovým predmetom (najčastejšie je po ruke príbor), keď je prístroj ešte zapojený v zásuvke. Takéto konanie je veľmi nebezpečné a hrozí úraz elektrickým prúdom. Vždy pred vyťahovaním takýchto krajcov odpojte prístroj zo zásuvky. Našťastie majú ale novšie zariadenie špeciálnu funkciu, ktorá dokáže chleby lepšie vyzdvihnúť z útrob hriankovača, a vám tak nehrozí žiadne poranenie.

Pozor si dajte aj na to, aby vám prístroj nespadol a nepopálili vás. Snáď každý hriankovač má dnes protišmykové nožičky, ktoré tomuto môžu dobre zabrániť. Rolu hrá tiež váha prístroje, čím ťažšia, tým menšia možnosť nehody.

Špeciálne funkcie a vlastnosti

Hoci sa na prvý pohľad zdá, že hriankovače patrí medzi veľmi jednoduché kuchynské prístroje, veľa tých modernejších má mnoho funkcií. Je síce otázkou, či je naozaj všetky človek využije, v každom prípade sa však hodí tieto špeciality poznať.

Medzi najčastejšie špeciálne funkcie patrí:

  • Možnosť rozmrazovanie – Ukladanie pečiva do mrazničky je bežnou praxou pre mnoho ľudí, ktorí nechcú chodiť obdeň do obchodu. Horšie je potom situácia, keď zabudnete pečivo vytiahnuť včas. Pre tieto prípady sa hodí hriankovač s rozpekačom a funkciou, ktorá z mrazeného krajce v okamihu premení chrumkavý a teplý chlieb.
  • Jednostranné opekanie – Ak nemáte radi hrianky príliš prepečené, môžete využiť funkciu, pri ktorej sa opeká len jedna strana krajca.
  • Okamžité zastavenie – Pomocou tlačidla „Stop“, ktoré nájdeme prakticky na každom modeli, môžete okamžite zastaviť opekania.
  • Peek and View alebo Lift & Look – Šikovná funkcia, ktorá na okamih vysunie hrianku zo štrbiny, aby ste mohli chleba skontrolovať. Pritom ale nezastaví opekania. Niektoré sklenené hriankovače majú priehľadné bočné steny, vďaka ktorým môžete pozorovať proces opekania v priamom prenose, bez toho aby ste museli hrianky vyťahovať.
  • Automatické zasunutie a vysunutie – Profesionálne prístroje sa pýši funkcií plnej automatizácie. Položenú hrianku samy zasunú, a akonáhle bude opečená, vysunú ju von. Vďaka tomu máte istotu, že sa pri manipulácii nespálite. Automatické hriankovače ale patrí medzi drahšie záležitosti.
  • Zvuková signalizácia – Keď bude chleba dostatočne opečený, prístroj vás upozorní zvukovým signálom. To sa hodí, ak nechcete u hriankovača stáť a hliadkovať.
  • Udržiavanie teploty – Keď hrianku opečiete a nemáte ihneď čas ju zjesť, táto funkcia sa postará o to, aby chleba nevychladnul a bol stále pekne teplý, kým ho z prístroja nevytiahnete.
  • Automatické vycentrovanie chleba – Ak radi opekáte aj bežný chlieb, určite bojujete s drobnejšími krajce u pätky alebo širokými plátky. Vďaka automatickému vycentrovanie budú aj všetky kúsky pečiva opečené rovnomerne.
  • Funkcie pre nadvihnutie topinky – Často sa stane, že sa menšie krajec v hriankovači zasekne, alebo nejde dobre vybrať. Táto funkcia zaistí bezpečné a pohodlné vytiahnutie zo štrbiny.

Príslušenstvo

Tieto kuchynské prístroje sa samozrejme pýši aj príslušenstvom, ktoré môže jeho využívania rozšíriť a spríjemniť.

Gril rošt / nadstavec na hriankovač

Hriankovače s konštrukciou na zapekanie pečiva sú prístroje, ktoré využijete nielen na chleba. Uľahčí vám opekanie bagiet, rožkov alebo žemlí. Vždy sa umiestňuje nad opekacie štrbiny, a vďaka nemu môžete opekať zároveň chlieb vnútri a ďalšie pečivo práve na rošte. Rošt je buď integrovaný, alebo ho musíte na prístroj umiestniť.

Zásobník na omrvinky

Veľmi praktická súčasť väčšiny prístrojov. Zásobník vám uľahčí údržbu a upratovanie. Zachytáva omrvinky z pečiva, ktoré sa potom neváľajú po linke. Stačí ho raz za čas vybrať a omrvinky vysypať do koša.

LED indikácia

Lepšie zariadenie mávajú nielen LED diódy, ktoré vás informujú, aký proces vnútri zrovna prebieha, ale tiež sa môžete stretnúť s LED displejom. Na tom hneď vidíte odpočet času, ktorý zostáva do opečenie hrianky.

Pamäť

Profesionálne a drahé prístroje dokonca disponujú funkciou pamäte. Pretože majú toľko možností nastavenia, býva pre užívateľov jednoduchšie nechať zariadenie zapamätať si to najvyužívanejšie.

Úložný priestor pre kábel

Ak nemáte v kuchyni dostatok zásuviek alebo skrátka nechcete mať prístroj neustále zapojený do siete a potrebujete ho uskladniť do skrine, hodí sa úložný priestor na kábel, ktorý sa tak nebude nikde motať. Postrážte si dĺžku elektrického kábla. Niektoré prístroje môžu mať kábel veľmi krátky, čo je veľká komplikácie, ak nemáte zásuvku v blízkosti.

Tepelná poistka

Ak by došlo k prehriatiu prístroja, nedovolí poistka jeho opätovné zapnutie.

Cena hriankovačov

Hriankovače môžete kúpiť veľmi lacno. Ich cena začína už na 10 €. Záleží ale na tom, ako veľmi nároční užívatelia ste, či hľadáte prístroj nabitý funkciami a krásneho dizajnu, alebo sa uspokojíte s jednoduchým zariadením.

Najlacnejšie hriankovače

Kúpite ich už za necelých 10 €. Tieto prístroje sú veľmi jednoduché a často bývajú vyrobené z lacného bieleho plastu.

Hriankovače okolo 50 €

Do tejto kategórie patrí väčšina najpredávanejších modelov. Už vie potešiť nielen lepšou výbavou, ale aj ľúbivým dizajnom a kvalitnejším prevedením.

Top hriankovače

S cenovkou nad 80 € sa stretávame s luxusnými modelmi, ktoré vyrábajú renomovanej značky. Tieto zariadenia sa pýši množstvom zaujímavých funkcií a nádherným dizajnom. Zvládnu napríklad opekania len z jednej strany a disponujú vysokým príkonom. Ak chcete, aby bol hriankovač pýchou vašej kuchynskej linky, vyberajte z tejto kategórie.

 

Zdroje v knižnej podobe:

  1. SOBEY, Edwin J, Eve BROWNING a Fred E SCHROEDER. 2007. A field guide to household technology. Chicago, Ill.: Chicago Review Press

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo