Ako vybrať infrasaunu

Chcete si dopriať skutočné uvoľnenie po náročnom dni v pohodlí vášho domova? Zbožňujete relaxáciu v saune, ale nemáte potrebný priestor, vybavenie a ďalšie nevyhnutnosti? Ideálnym riešením je domáca infrakabína. Vyskúšajte sami na sebe jej blahodárne účinky a kúpte si ju domov. Poradíme vám, ako správne vybrať kvalitnú infrasaunu, ktorá splní všetky vaše požiadavky. Prečítajte si nasledujúci článok, v ktorom sme prehľadne zhrnuli najdôležitejšie kritériá výberu a testovanie podrobili niekoľko vybraných modelov.

Test infrasáun 2023

Testované boli iba kabíny pre dve osoby patriace do strednej cenovej kategórie, keďže ide o najpredávanejší typ na trhu. U každého modelu sme sa zamerali na dizajn, použité materiály, počet, typ a rozmiestnenie infražiaričov, vybavenie a doplnky, kvalitu spracovania a obtiažnosť montáže.

France La Provance 2

Maximálny počet osôb2
Výkon1920 W
Typ infražiaričovkarbónové
Počet infražiaričov7
Materiáltmavý hemlock, sklo
Výška190 cm
Šírka120 cm
Hĺbka105 cm
Hmotnosť120 kg
Ovládací panelvonkajšie i vnútorné
Svetelná terapiaáno
Strešné odvetranienie
Audio vstupáno
Rádioáno
Ionizátoráno
Vyhrievaná podlahaáno

Infrasauna France La Provance 2 je určená pre dve osoby a je vyrobená z tzv. Hemlock (jedlovce kanadského) v tmavom odtieni, ktorý dopĺňajú dvere z tvrdeného skla s hrúbkou 8 mm. Chválime veľmi elegantné prevedenie, ktoré vkusne doplní každý interiér. La Provance 2 je vhodná do každého (i menšieho) bytu alebo domčeka, jedná sa totiž o malú kabínu s rozmermi iba 190 x 120 x 105 cm.

Tento model disponuje celkom 7 karbónovými žiaričmi a podlahovým vykurovaním, vďaka čomu teplo prichádza aj zospodu, a kabína sa tak lepšie prehreje. Ostatné infražiariče sú umiestnené po obvode kabíny vrátane lavíc. Teplotu vnútri (tj. teplotu vzduchu) je možné nastaviť v rozmedzí 18-60 ° C. Celkový výkon je 1 920 W, spotreba elektrickej energie teda nie je nijako závratná.

Vlnová dĺžka karbónových žiaričov sa však pohybuje iba v rozmedzí IR-C (príp. IR-B), prehrieva sa teda najmä vonkajšia vrstva kože. Môžete teda dosiahnuť hlbokej relaxácie a uvoľnenia, výrazné liečebné účinky však nečakajte. Za týmto účelom by ste si museli zaobstarať niektorý z výrazne drahších modelov disponujúcich širokospektrálnymi infra halogénovými žiaričmi (a teda aj vlnovou dĺžkou IR-A).

Potešila nás však prítomnosť vonkajšieho i vnútorného ovládacieho panelu, ionizátora, svetelnej terapie so siedmimi odtieňmi farieb, Bluetooth technológie, čítacie lampy, audio vstupu pre pripojenie externého prehrávača a zabudovaného rádia. Rádio však pri spustení vykazovalo horšie signál, čo sa prejavovalo nepríjemným šumením.

Podľa našich skúseností k vyhriatie na maximálnu teplotu 60 ° C z bežnej izbovej teploty, dôjde v priemere až za 35 minút, čo je pomerne dlhá doba, ktorá môže niektorých užívateľov od saunovanie dokonca odradiť. Uvítali by sme tiež, keby podlahový panel hrial o niečo menej.

Milo nás však prekvapilo kvalitné dielenské spracovanie a veľmi jednoduchá montáž. Celková hmotnosť kabíny je 120 kg, ale zostaviť ju pohodlne zvládnu dve dospelé osoby, pretože je rozložená na niekoľko dielov. Ich spojenie sa vykonáva pomocou spojovacích praciek, ktoré stačí jednoducho zacvaknúť. Jediné náradie, ktoré preto budete potrebovať je skrutkovač. A za pol hodiny budete mať hotovo. Bohužiaľ nebol priložený návod v slovenskom jazyku.

  • dizajn
  • kvalitné spracovanie
  • vonkajšie i vnútorné ovládanie
  • vyhrievaná podlaha
  • jednoduchá a rýchla montáž
  • bluetooth
  • prehrieva iba kožu
  • dlhá doba nahriatie
  • chýba strešné odvetranie
  • nekvalitné rádio
  • chýba slovenský návod
Zistiť cenu

Belatrix Universo 2

Maximálny počet osôb2
Výkon1900 W
Typ infražiaričovkarbónové
Počet infražiaričov7
Materiálhemlock, sklo
Výška190 cm
Šírka120 cm
Hĺbka105 cm
Hmotnosť125 kg
Ovládací panelvnútorné
Svetelná terapiaáno
Strešné odvetranieáno
Audio vstupáno
Rádioáno
Ionizátoráno
Vyhrievaná podlahaáno

Bellatrix Universo 2 patrí medzi top infrasauny vo svojej cenovej kategórii na trhu. Jedná sa o zariadenie určené pre dve osoby. Svojím vzhľadom sa výrazne blíži dizajnu klasickej fínskej sauny, s tým rozdielom, že disponuje presklenými dverami, ktoré presvetľujú jej interiér.

Vyrobená je zo svetlého jedlovce kanadského (tzv. Hemlock) a so svojimi rozmermi (190 x 120 x 105 cm) sa zmestí i do malého bytu. Ak vám nebude vyhovovať orientácia dverí, je možná ich zmena. Jednoducho dverný panel vyberiete a premiestnite na vami preferovanú stranu. Táto zmena je samozrejme vratná a možno ju vykonávať opakovane.

Universo 2 disponuje celkom 7 karbónovými žiaričmi (a podlahovým vykurovaním) o celkovom výkone 1 900 W. Veľmi pozitívne hodnotíme možnosť upraviť na ovládacom paneli s LCD displejom teplotu každého infražiariče zvlášť, a to konkrétne v troch úrovniach (33%, 66% alebo 100% výkonu). Nemusíte sa teda obávať, že by vás niektorý z vykurovacích panelov pálil. Bohužiaľ sa však jedná len o vlnovú dĺžku IR-C (a čiastočne IR-B), prehrievaná je teda iba kože, čo síce vedie k hlbokej relaxácii, avšak liečebný efekt je minimálny.

Pre postupné znižovanie teploty je určené regulovateľné strešné odvetranie, ktoré možno nastaviť podľa potreby. Odchod z infrakabíny je vďaka tomu prirodzenejšie a príjemnejšie.

Universo 2 tiež disponuje veľmi širokou ponukou vybavenia a doplnkov. Okrem svetelnej terapie (so siedmimi farebnými tónmi), ionizátora a ozónového generátora, audio vstupu, rádiá, čítacie lampy, milo prekvapil tiež stojan na noviny, vešiak na uterák či držiak nápojov. Tieto vychytávky maximálne spríjemňujú pobyt vnútri.

Montáž tejto infrasauny je veľmi jednoduchá a rýchla, vyžaduje však dve dospelé osoby, jednoducho ju zložíte ako stavebnicu. Kabínu možno inštalovať kdekoľvek, kde je dostatok priestoru a elektrická zásuvka.

Potešilo nás kvalitné dielenské spracovanie a veľmi pozitívne hodnotíme tiež ukryté spoje stien. Universo 2 vďaka tomu pôsobí omnoho kompaktnejším dojmom, pritom montáž nie je o nič zložitejšie než s klasickými spojovacími prackami.

  • pomer cena / výkon
  • kvalitné spracovanie
  • tri úrovne nastavenia teploty
  • zmena orientácie dverí
  • vybavenie a doplnky
  • strešné odvetranie
  • vyhrievaná podlaha
  • ukryté spoje
  • jednoduchá a rýchla montáž
  • prehrieva iba kožu
  • chýba vonkajší ovládací panel
Zistiť cenu

Marimex Elegant 3001 L

Maximálny počet osôb2
Výkon2000 W
Typ infražiaričovkarbónové
Počet infražiaričov7
Materiálhemlock, sklo
Výška194 cm
Šírka113 cm
Hĺbka103 cm
Hmotnosť158 kg
Ovládací panelvnútorné
Svetelná terapiaáno
Strešné odvetranieáno
Audio vstupáno
Rádioáno
Ionizátoráno
Vyhrievaná podlahaáno

Marimex Elegant 3001 L patrí medzi veľmi obľúbený model a jednu z najpredávanejších infrasáun na našom trhu, medzi užívateľskými recenziami sa v súčasnosti jedná o víťaza.

Priestranná kabína s rozmermi 194 x 113 x 103 je určená pre dve osoby a je vyrobená z tzv. Hemlock (jedlovce kanadského) a číreho tvrdeného skla. Dizajnovo sa jedná o veľmi vydarený kúsok, ktorý sa stane klenotom každej izby.

Elegant 3001 L využíva 7 karbónových infražiaričov a vyhrievaný podlažný ohrievač. Teplota vzduchu v kabíne sa pri nastavení na maximum pohybuje v rozmedzí 45-60 ° C. Úplného nahriatie možno dosiahnuť väčšinou do 30 minút, často však rýchlejšie (rýchlosť je závislá na teplote okolitého vzduchu).

Podobne ako ostatné modely využívajúce karbónových vykurovacích panelov, ani Elegant 3001 L nedosiahne vlnovej dĺžky IR-A, ktorá sa dostáva hlbšie do tkanív, čím spúšťa rad liečebných procesov. Každopádne dokáže navodiť veľmi silný pocit relaxácie a uvoľnenia.

Chválime prítomnosť strešného odvetrania, vďaka ktorému je možné regulovať teplotu v kabíne a pri ukončení saunovania postupne vyrovnávať teploty vo vnútri a mimo.

Montáž je pomerne jednoduchá, len niektoré časti nedosedly úplne hladko a bolo potrebné im silou pomôcť. Zamrzelo tiež menej podrobný montážny návod.

Čo však hodnotíme veľmi pozitívne je systém 3S ( „Skryté Spojenie Stien“), ktorý nahrádza tradičnú kovové zacvakávacie pracky. Infrakabína tak vo výslednom stave pôsobí veľmi úhľadne a kompaktne.

Pri používaní sme bohužiaľ zistili, že dvere dostatočne netesní, čo malo za následok vnikanie chladného vzduch zvonku. Tento nedostatok síce možno vyriešiť dodatočným pridaním obyčajného dverného tesnenia, napriek tomu nás však zamrzelo.

Stratené body však tento model nedohnali ani čo sa týka pestrosti vybavenia a doplnkov. Ponúkanú výbavu totiž považujeme skôr za bežný štandard (vnútorný ovládací panel, ionizátor, svetelná terapia, vstavané rádio a vstup pre audio prehrávač). V tejto cenovej kategórii sme očakávali viac.

  • dizajn
  • strešné odvetranie
  • vyhrievaná podlaha
  • ukryté spoje
  • prehrieva iba kožu
  • doplnky a vybavenie
  • dvere zle tesní
  • chýba vonkajší ovládací panel
  • málo podrobný návod
Zistiť cenu

France Apollon 2

Maximálny počet osôb2
Výkon1820 W
Typ infražiaričovkarbónové
Počet infražiaričov6
Materiálhemlock, sklo
Výška190 cm
Šírka120 cm
Hĺbka105 cm
Hmotnosť140 kg
Ovládací panelvonkajšie i vnútorné
Svetelná terapiaáno
Strešné odvetranienie
Audio vstupáno
Rádioáno
Ionizátoráno
Vyhrievaná podlahaáno

France Apollon 2 patrí medzi infrasauny určené pre 2 osoby. Vyrobená je z jedlovce kanadského (tzv. Hemlock) v kombinácii s čírym tvrdeným sklom. Na prvý pohľad zaujme veľmi zaujímavým dizajnom, pretože aj bočné steny sú čiastočne presklené. Vďaka týmto prvkom vniká do kabíny viac svetla.

Apollon 2 sa svojimi rozmermi 190 x 120 x 105 cm nijako nevybočuje z radu ostatných testovaných modelov a je tiež veľmi vhodný aj do menších bytov, v ktorých nie je voľného miesta nazvyš.

Vo vnútri kabíny sa nachádza celkom 6 karbónových infražiaričov a nechýba ani podlahové vykurovacie teleso. Tieto panely dokážu rozohriať okolitý vzduch v rozmedzí 18-60 ° C. Bohužiaľ dochádza iba k zahrievaniu vrchnej časti kože, pretože žiariče produkujú najmä vlnenie typu IR-C. Napriek tomu možno aj s týmto spôsobom saunovanie dosiahnuť veľmi hlbokého uvoľnenia.

Bohužiaľ tento model nedisponuje strešným odvetrávaním. Za účelom vetrania je teda nutné použiť dvere. Vo vnútri kabíny sa však nachádza vstup pre audiozariadenie, rádio a ionizátor. Okrem čítacie lampy však v kabíne žiadne ďalšie príslušenstvo nenájdete. Ovládacie panely sa nachádzajú ako vo vnútri, tak zvonku sauny, čo výrazne zjednodušuje obsluhu.

Prehĺbiť relaxáciu je možné aj pomocou svetelnej terapie, ktorá využíva všetkých odtieňov základného farebného spektra (postupne prechádza z červenej do žltej, zelenej, modrej a fialovej).

Montáž je veľmi jednoduchá a dve dospelé osoby si s ňou ľahko poradí. Dielenské spracovanie hodnotíme tiež pozitívne. Pri skladaní do seba všetky diely ihneď zapadli. A samotná montáž bola otázkou necelé polhodiny.

  • kvalitné spracovanie
  • vonkajšie i vnútorné ovládanie
  • vyhrievaná podlaha
  • jednoduchá a rýchla montáž
  • prehrieva iba kožu
  • doplnky a vybavenie
  • chýba strešné odvetranie
Zistiť cenu

HealthLand Standard 2002

Maximálny počet osôb2
Výkon1955 W
Typ infražiaričovkarbónové a keramické
Počet infražiaričov6
Materiálhemlock, sklo
Výška190 cm
Šírka120 cm
Hĺbka115 cm
Hmotnosť128 kg
Ovládací panelvonkajšie i vnútorné
Svetelná terapiaáno
Strešné odvetranieáno
Audio vstupáno
Rádioáno
Ionizátoráno
Vyhrievaná podlahaáno

Infrasauna HealthLand Standard 2002 sa pýši solidným pomerom ceny a výkonu z testovaných modelov. Opäť sa jedná o saunu pre dve osoby vyrobenú z jedlovce kanadského (tzv. Hemlock) a s dverami z tvrdeného číreho skla. Hoci možno jej dizajnové spracovanie považovať za jednoduchší, rozhodne má svoje čaro. S rozmermi 190 x 120 x 115 cm sa pohodlne vojde do každého bytu.

Ako jediný testovaný model disponuje kombináciou karbónových a keramických infražiaričov. Celkovo sa jedná o 6 vykurovacích panelov a jeden, ktorý sa nachádza v podlahe. Vzhľadom k tomu, že keramické žiariče sa zahrievajú rýchlejšie ako karbónové, vyhriatie priestoru kabíny je rýchlejšia ako u ostatných modelov (približne do 15-20 minút).

Teplotu v rozmedzí 20-55 ° C možno nastaviť pomocou vonkajšieho i vnútorného digitálneho panelu. Môžete tak veľmi pohodlne ovládať ako samotné nahrievanie, tak prevádzať najrôznejšie zmeny už v priebehu samotného saunovania. Jedinou nevýhodu vidíme v umiestnenie týchto ovládacích panelov. Nachádzajú sa totiž pomerne vysoko, ovládanie preto môže byť pre menšie osoby menej komfortné. Práca s digitálnym panelom je však veľmi jednoduchá a intuitívna.

Standard 2002 je vybavený strešnů ventiláciou, svetelnou terapiou, audio vstupom, rádiom a ionizátorom. Umožňuje tiež odložiť svoj obľúbený nápoj na špeciálnu poličku určenú práve na tento účel.

Montáž je veľmi jednoduchá a rýchla. Je však nutné ju vykonávať v dvoch osobách. Manipuláciu uľahčuje tiež pomerne nízka hmotnosť (128 kg). Zamrzelo nás však chýbajúce slovenský návod v balení.

  • pomer cena / výkon
  • krátka doba nahriatie
  • vybavenie a doplnky
  • kvalitné spracovanie
  • vonkajšie i vnútorné ovládanie
  • vyhrievaná podlaha
  • strešné odvetranie
  • jednoduchá a rýchla montáž
  • prehrieva iba kožu
  • chýba slovenský návod
Zistiť cenu

Ako infrasauna funguje

Na rozdiel od iných typov saunovania (napr. Sauny fínske, rímske, tureckej či biosauny), infrasauny využívajú žiariče produkujúce lúče infračerveného (tepelného) žiarenia, ktoré sa veľmi podobajú slnečnému žiareniu. Tieto lúče pohlcujú predovšetkým okolité objekty, čo znamená, že nie je primárne vyhrievaný vzduch (to je typické napr. pre fínsku saunu), ale priamo ľudské telo. Vďaka tomu dochádza k rýchlejšiemu a účinnejšiemu prehriatie, čím sa účinky na vaše zdravie mnohonásobne znásobí.

Teplota okolitého vzduchu pritom zostáva stále znesiteľná (pohybuje sa v rozmedzí 40-60 ° C), vďaka čomu je tento spôsob saunovania ideálny pre osoby s dýchacími či kardiovaskulárnymi ťažkosťami. Na rozdiel od fínskej sauny, kde je pobyt v saune potreba 2-3x zopakovať, stačí procedúru vykonať len jedenkrát.

Výhody infrasauny oproti iným typom saunovania:

  • výrazné liečebné a regeneračné účinky,
  • znesiteľná teplota okolitého vzduchu,
  • teplotu možno ľubovoľne nastaviť,
  • veľmi jednoduchá obsluha a údržba,
  • úsporná prevádzka,
  • veľmi rýchle nahriatie,
  • krátky čas saunovania,
  • rozmery a skladnosť,
  • ideálny tiež do malých bytov,
  • pripojenie do klasickej zásuvky,
  • bez ďalších investícií,
  • bezpečnosť.

Zdravotné prínosy infrasaunování

Blahodarný vplyv infračerveného žiarenia bol objavený v roku 1965 v Japonsku. Najskôr sa toto žiarenie používalo v nemocniciach za účelom zlepšenia zdravotného stavu pacientov, neskôr bolo s úspechom využité aj v oblasti saunovania. Oproti iným typom je infračervené žiarenie účinnejšie, pretože preniká hlboko do tela a tam priamo pôsobí.

Pri dlhodobom a pravidelnom vystavovanie účinkom infražiarenie boli preukázateľne zistené pozitívne účinky na ľudské zdravie. Infrasauny majú veľmi priaznivý vplyv napríklad pri najrôznejších formách bežného prechladnutia. V nezanedbateľné miere však tento typ saunovania tiež:

  • posilňuje imunitný systém,
  • zlepšuje krvný obeh,
  • uvoľňuje od bolestí chrbta, kĺbov a svalov,
  • prináša úľavu pri menštruačných bolestiach,
  • pomáha pri liečbe ekzému, lupienky, artritídy, vysokého krvného tlaku, nespavosti a kvasinkové infekcie,
  • pôsobí proti celulitíde,
  • detoxikuje organizmus,
  • navodzuje psychickú pohodu.

Pravidelné používanie infrasauny má však priamy pozitívny vplyv nielen na zdravie, ale aj krásu, pretože pomáha prekrvovať kožu, a tá sa stáva pevnejšia a čistejšie. Preukázateľne tiež zlepšuje stav pleti pri akné, upchatých póroch či v prípade, že vás trápi ekzém.

Naviac má infrasaunování vplyv aj na odbúravanie tukov. Pravidelný pobyt v saune totiž vedie k celkovej regenerácii tela, posilnenie obranyschopnosti a zahriatie metabolizmu, vďaka čomu sa zrýchli. To vedie k lepšiemu a najmä zdravšiemu spaľovanie tukov. Ideálne je však prepojiť túto činnosť tiež s aktívnym pohybom (napr. Plávaním).

Špekulácie o škodlivosti infrasáun vyvrátili názory lekárov, ktorí sa zhodujú na jej blahodárnych účinkoch. Každopádne podobne ako iné druhy saunovanie, aj pobyt v infrakabíne má svoje obmedzenia, a nie pre všetky osoby je vhodný. Vyvarovať by sa ho mali najmä tehotné ženy a deti do šiestich týždňov života.

Kritériá výberu

Neviete, ako vybrať najlepší infrasaunu a podľa čoho sa pri výbere orientovať? Nezúfajte, prezradíme vám niekoľko základných kritérií, ktoré vám pomôžu si rýchlo urobiť prehľad v pomerne širokej ponuke.

Najskôr si položte nasledujúce otázky:

  • Koľko osôb súčasne bude saunu používať?
  • Aký veľký je priestor, do ktorého infrakabínu umiestnite?
  • Prajete si infrasaunu do bytu alebo radšej vonkajšie model?
  • Čo od saunovania očakávate? Chcete sa s jeho pomocou liečiť alebo len relaxovať?
  • Aké sú vaše finančné možnosti a koľko chcete do infrakabíny investovať?

Ak nepoznáte odpovede na všetky otázky, nevešajte hlavu. V nasledujúcom článku vám poradíme a na jeho konci už budete poznať všetko potrebné k výberu infrasauny presne podľa vašich predstáv.

Veľkosť a kapacita osôb

Rozmery sauny sú vždy závislé od kapacity osôb, pre ktorú je kabína určená. V žiadnom prípade sa pri výbere neorientujte len podľa fotografií daného modelu, ale vždy si overte, či udávané rozmery zodpovedajú priestoru, v ktorom bude nakoniec sauna umiestnená.

Najčastejšie možno zohnať zariadení pre jednu až tri osoby, existujú však aj kabíny pre šesť a viac osôb. Tie sú však väčšinou určené pre špecializované wellness zariadení, a nie do bežných domácností.

Najmenší infrasauny pre jednu osobu sú skutočne miniatúrne, keďže môžu merať len 90 x 90 x 190 cm. Najväčší bežné zariadenia dosahujú veľkosť 2 x 2 metre. Výška všetkých typov sa väčšinou pohybuje okolo 2 metrov.

Myslite však aj na to, že veľkosť sauny je priamo úmerná spotrebe elektrickej energie. Voľte preto vždy kabínu pre taký počet ľudí, ktorí ju budú skutočne využívať.

Umiestnenie

Oproti bežným saunám majú infrakabíny veľkú výhodu v tom, že je možné umiestniť do bytu v podstate kamkoľvek, bez toho aby ste museli zasahovať do steny alebo samotnej budovy. Keďže infrasauny nevyžarujú teplo, sú najlepším riešením aj do menších bytov, a to v podstate do akejkoľvek vetrateľnej miestnosti s prívodom elektrickej energie.

Existujú ako vstavané, tak voľne stojace infrasauny, rohové či obdĺžnikové, niektoré sú naviac určené aj do exteriéru, napríklad na záhradu.

Materiál

Použitý materiál by mal mať predovšetkým dobré izolačné vlastnosti, mal by byť maximálne odolný a samozrejme by nemal chýbať ani atraktívny dizajn.

V tomto prípade môžete vyberať z dvoch základných materiálov: dreva (alebo jeho imitácie) a skla. Naraziť však môžete aj na imitáciu kovu.

Pri voľbe materiálu zohľadnite okrem jeho vlastností aj to, aby vkusne zapadol do vášho interiéru. Myslite na to, že sa stane jeho stálou súčasťou, preto farby, materiál i veľkosť vyberajte obozretne.

Ak budete chcieť infrasaunu umiestniť do vonkajších priestorov (napr. na záhradu), dbajte aj na to, aby mala špeciálnu povrchovú úpravu odolávajúce vonkajším vplyvom, kvalitné strechu a silnú izoláciu.

Drevo

U najlacnejších sáun sa najčastejšie stretávame s imitáciou dreva alebo s veľmi lacnými typmi dreva. Bohužiaľ tieto materiály nemajú dostatočné izolačné vlastnosti, odolnosť ani dlhú životnosť.

Klasické drevené infrasauny sú najčastejšie a tiež najobľúbenejšie. Ich vlastnosti sa však líšia s ohľadom na druh použitého dreva. Pri výbere záleží predovšetkým na vašich požiadavkách a finančných možnostiach.

Hemlock (Tsuga, Jedľovec kanadský)

Hemlock (Tsuga) je názov pre drevo jedlovce kanadského, čo je druh kanadskej borovice. Vyniká svojou veľmi dobrou odolnosťou, pevnosťou (nekrúti sa) a výraznou štruktúrou. Má svetlú až ružovkastú farbu, veľmi nízku smolnatostí, vynikajúce izolačné vlastnosti a nenájdete na ňom hrče. Vďaka tomu je pre stavbu sauny ideálne a používa sa najčastejšie. Zároveň nevydáva živicovú vôňu, a je teda vhodné aj pre užívateľov s alergiami na drevo. V pomere cena / kvalita vychádza zo všetkých ostatných druhov najlepšie.

Škandinávsky smrek

Tento druh dreva tiež patrí medzi klasiku a jeho najväčšou prednosťou je nízka cena. Má svetlú farbu a husté drevo s drobnými suky.

Osika

Osika sa radí medzi veľmi svetlá a hladká dreva. Môže sa pochváliť veľkou hustotou a prakticky neobsahuje hrče, vďaka tomu je odolná a veľmi trvanlivá. Saune navyše dodá zaujímavý exkluzívny vzhľad.

Abachi

Abachi je druh exotického dreva s veľmi nízkou tepelnou vodivosťou (pri dotyku nepáli), vďaka čomu je ideálny pre výrobu všetkých dotykových plôch v saune (lavíc, opierok, podláh a pod.). Jedná sa o najkvalitnejšie typ dreva na výrobu infrakabín.

Céder

Céder patrí medzi najdrahšie druhy dreva, ktoré sú určené pre výrobu najluxusnejších infrasáun. Jedná sa o exkluzívny materiál s krásnou kresbou bez hrčí a veľmi širokou farebnou škálou (od svetlej až po tmavo hnedú). Toto drevo vyniká odolnosťou a dlhou trvanlivosťou, naviac je odolné aj voči vlhkosti a má vynikajúce izolačné vlastnosti. Naviac prirodzene obsahuje vysoké percento esenciálnych olejov, čím spríjemňuje pobyt v saune. Nie každému však môže táto vôňa vyhovovať.

Sklo

Celopresklené sauny sú väčšinou dizajnovými skvostmi, čomu však zodpovedá aj ich vysoká obstarávacia cena. Vyberať môžete väčšinou medzi sklom dymovým alebo čírym.

Infražiariče

Kvalita saunovania je priamo závislá od typu zvoleného infražiariče čiže vykurovacieho infračerveného panelu (skrátene ohrievače) – ten je obrazne povedané srdcom každej infrasauny, a oplatí sa preto venovať jeho výberu veľkú pozornosť. Vhodný infražiarič možno vyberať podľa niekoľkých parametrov. Medzi najdôležitejšie patrí použitý materiál a vlnová dĺžka žiarenia.

Materiál žiariča

Najskôr sa pozrime na rozdelenie podľa materiálu, z ktorého je daný infražiarič zhotovený. V tomto prípade sa bude líšiť najmä doba nahriatie, intenzita a efektivita žiarenia.

V súčasnosti sa možno stretnúť s tromi typmi:

  • karbónové (uhlíkové) infražiariče,
  • keramické infražiariče,
  • svetelné keramické infražiariče.

Karbónové (uhlíkové) infražiariče

Nahriatie karbónových žiaričov v infrasaune trvá dlhšie ako u zostávajúcich typov a výsledná teplota je nižšia – pohybuje sa od 70 ° C do 170 ° C. Vydrží však dokonca až 90 rokov a ich výhodu je rovnomernejšie a efektívnejšie výdaj tepelného žiarenia do celej kabíny. Vzhľadom k náročnejšie výrobe je však ich cena vyššia. Veľmi vhodné sú pre časté saunovanie. V súčasnosti sa jedná o najčastejšie používaný typ. Ideálne sú tiež do väčších sáun.

  • nižšia spotreba energie
  • dlhá životnosť
  • efektívnejšie vyhrievanie
  • vyššia cena
  • pomalé zahriatie

Keramické infražiariče

Tento typ sa nahrieva na 250 ° C do 300 ° C, preto bývajú kryté ochrannou mrežou. Sú lacnejšie a nahrievajú sa veľmi rýchlo, vďaka čomu ich v priestore býva menej ako napríklad žiaričov karbónových. Spotrebúvajú však väčšie množstvo energie. Životnosť je tiež veľmi dobrá (pri bežnom používaní vydrží aj 60 rokov). V súčasnosti sa s nimi stretávame najčastejšie v kombinácii so žiaričmi karbónovými. Vhodné sú do menších sáun.

  • nízka cena
  • rýchle zahriatie
  • vyššia spotreba energie
  • nižšiu životnosť

Svetelné keramické infražiariče (tzv. Red Light ohrievače)

Zásadný rozdiel oproti ostatným žiaričom je najmä v teplote, pretože tá sa pohybuje v rozmedzí 300-500 ° C. Z tohto dôvodu sú však tiež náročnejšie na spotrebu. Priestor však dokážu vyhriať do niekoľkých málo minút, sú teda najúčinnejšie. Ktorých životnosť je približne 60 rokov, a okrem tepla vyžarujú tiež príjemné červené svetlo, ktoré pozitívne pôsobia na ľudské zdravie (odtiaľ názov Red Light). Najčastejšie sa umiestňujú ako doplnkové žiariče k ostatným typom vykurovacích panelov.

  • vysoká teplota
  • rýchle zahriatie
  • produkujú tiež svetlo
  • vysoká spotreba energie
  • nižšiu životnosť

Počet žiaričov sa odvíja od veľkosti infrasauny a počtu osôb, ktoré ju budú naraz používať. Najväčší zariadenia môžu disponovať až 12 infražiaričmi.

Vlnová dĺžka žiariče

Pri výbere infrasauny sledujte tiež vlnovú dĺžku žiaričov čiže spektrum žiarenia. Každý typ žiarenia totiž pôsobí na ľudskú pokožku inak, niektoré len na jej povrch, zatiaľ čo iné až do hĺbky. Všeobecne možno povedať, že dlhá vlnová dĺžka (IR-C) pôsobí relaxačne a na povrchu, zatiaľ čo krátka vlnová dĺžka (IR-A) má intenzívnu, hlbší a dlhšie trvajúce účinky.

Rozdeľujeme tri základné spektra:

  • IR-C, ktoré zahrieva len povrch kože,
  • IR-B, ktoré už prestupuje do hornej kože,
  • IR-A, ktoré preniká až do podkožia.

Najlepšou voľbou sú širokospektrálne žiariče, pri ktorých možno nastaviť akékoľvek spektrum infračerveného žiarenia podľa potrieb užívateľa. Kvalitný širokospektrálny žiariče prenikajú tkanív až do hĺbky 4 cm, vďaka čomu majú mnohonásobne silnejší ozdravný účinok na organizmus, zároveň prehrievajú tiež povrch kože, čo umocňuje relaxačný účinok.

Každopádne širokospektrálny typ infrasáun (väčšinou s infra halogénovými lampami) je skôr vzácny a mnohonásobne drahšie ako častejšia sauny s keramickými alebo karbónovými infražiaričmi, ktoré produkujú len spektra IR-C a IR-B.

Spotreba

Samozrejme veľmi dôležitým parametrom, ktorý hrá pri výbere infrasauny nezanedbateľnú úlohu, je príkon, ktorý určuje spotrebu elektrickej energie. Tá však u tohto typu zariadenia vo všeobecnosti nie je príliš vysoká. Priemerne výkonná infrakabína pre dve až tri osoby vaše mesačné náklady na elektrinu zaťaží približne ako bežná práčka.

S príkonom (poťažmo spotrebou) úzko súvisí aj výkon. Čím vyššia je, tým rýchlejšie sa kabína rozohreje. Výkon veľmi úsporných infrasáun sa pohybuje okolo 750 W, priemerných potom okolo 1 700 W, vysoko výkonné sú nastavené od 2 000 W. Napodiv aj sauny určené pre viac osôb (spravidla 3-6) môžu mať spotrebu len cca 2 250 W.

Pre bežné využitie (dve až tri osoby) vám však odporúčame neísť do extrémov a voliť hodnotu okolo 1 700 W. Modely pod túto hodnotou sa dlhšie nahrievajú a majú tiež nižší výkon, zariadenie nad 1 700 W sú zase pre bežné využitie zbytočne výkonné, čo sa tiež samozrejme výraznejšie prejaví na spotrebe energie, a teda aj vašej peňaženke.

Všetky domáce infrasauny jednoducho pripojíte do bežnej zásuvky vo vašej domácnosti.

Vybavenie a doplnky

Pri výbere si nezabudnite položiť otázku, akú výbavu a doplnky by ste uvítali vo svojej budúcej infrasaune. Výrobcovia ponúkajú celý rad najrôznejšieho vybavenie, od úplne nevyhnutného, ​​až po také, ktorého účelom je skôr zvýšenie vášho komfortu.

Odporúčame sa pri výbere zamerať najmä na:

  • ovládacie panely,
  • osvetlenia.

Medzi voliteľné doplnky radíme:

  • diaľkové ovládanie,
  • strešné odvetranie,
  • prehrávač hudby či rádio,
  • ionizátory a ozónovej generátory,
  • police a vešiaky,
  • opierky chrbta a tvarované lavice,
  • vyhrievanú podlahu.

Ovládacie panely

Pri výbere dávajte dobrý pozor na umiestnenie ovládacieho panelu. Pri niektorých modeloch možno potrebné parametre nastavovať iba zvonku, a nemožno teda meniť napríklad teplotu zvnútra priamo pri saunovaní. Pri iných pre zmenu nájdete len vonkajšia ovládacie panely. Niektoré modely však disponujú ovládacími panelmi ako vonkajšími, tak vnútornými, čo je užívateľsky najkomfortnejšie.

Osvetlenie

Dôležitý je tiež typ osvetlenia, pretože saunovanie má mať predovšetkým relaxačný a ozdravný účinok. Pri výbere sú najdôležitejšie vaše osobné preferencie. Niektoré sauny majú zabudované aj vonkajšie osvetlenie.

Veľmi príjemná môže byť aj funkcia svetelnej terapie, ktorá využíva osvetlenie jemnými tónmi farebného spektra, ktoré sa postupne menia, prípadne imituje napríklad hviezdne nebo, čím výrazne posilňuje celkovú relaxáciu. O svetelné terapiu čiže chromoterapiu sme sa rozpísali v článku Ako vybrať vírivku.

Diaľkové ovládanie

Pre všetkých, ktorí si nechcú prežitok zo saunovania kaziť vstávaním k ovládaciemu panelu, výrobcovia ponúkajú diaľkový ovládač.

Strešné odvetranie

Strešné odvetranie je ideálnym riešením pre reguláciu teploty pri samotnom saunovaní a tiež v prípade, že chcete na konci pobytu v saune pomaly znižovať teplotu. Prechod do bežného života tak bude oveľa jednoduchšie.

Prehrávač hudby či rádio

Relaxáciu prehĺbi tiež vhodne zvolená hudba. Za týmto účelom je možné doplniť vašu infrasaunu tiež MP3 prehrávačom či rádiom. Niektoré modely ponúkajú zabudované prehrávače, prípadne disponujú audio vstupom, ktorý umožňuje pripojenie vlastného zariadenia.

Ionizátory a ozónovej generátory

Pri niektorých modeloch môžete naraziť aj na tzv. Ionizátory a ozónovej generátory. Ide o prístroje, ktoré čistia vzduch a tiež výrazne zlepšujú jeho kvalitu. Ionizátory navyše v infrasaune ničí mikroorganizmy a odstraňujú plesne. Obzvlášť je preto ocenia alergici či astmatici.

Váš komfort môžu zvýšiť aj police, na ktoré môžete odložiť napríklad obľúbený nápoj, vešiaky na uteráky, ergonomické opierky chrbta či tvarované lavice. Veľmi príjemná je aj vyhrievaná podlaha.

Montáž

Samotná montáž infrakabíny nie je nič zložité a v priemere vám v dvoch osobách zaberie spravidla menej ako hodinu. Väčšina modelov sa totiž skladá z niekoľkých dielov, ktoré jednoducho zložíte dohromady pomocou bežného náradia, ktoré sa nachádza v každej domácnosti.

Trochu zložitejšie je však správne vyriešiť cirkuláciu vzduchu, odvetranie či dodržať odporúčanú vzdialenosť od stien. Odporúčame vám preto veľmi starostlivo čítať priložený návod, prípadne si zavolať odborníka.

Hmotnosť

Hoci sa jedná o skôr okrajový parameter, celková hmotnosť kabíny tiež hrá svoju úlohu, a to najmä pri montáži či sťahovaní. Ak preto plánujete montáž infrasauny svojpomocne, rozhodne vezmite do úvahy aj tento údaj.

Najľahší infrasauny pre 1 osobu váži spravidla okolo 75 kg, modely určené pre viac osôb však môžu mať až 400 kg.

Údržba

Každá infrasauna potrebuje pravidelnú údržbu. Inou starostlivosť je však nutné venovať vonkajším povrchom a inú vnútornému priestoru. Keďže sú vonkajšie steny väčšiny modelov ošetrené vrstvou laku, môžete ich očistiť obyčajným vlhkou handričkou alebo prípravky osobitne určenými pre údržbu lakovaného dreva.

Keďže vnútorný priestor nebýva chránený vrstvou laku, je vhodné ho ošetriť parafínovým olejom, ktorý drevo ochráni proti vlhkosti. Nanáša sa špongiou alebo mäkkou handričkou minimálne jedenkrát za štyri mesiace na celý interiér kabíny vrátane sedacích plôch a pod. Samozrejme môžete použiť aj špeciálne prípravky na ošetrenie sáun, ktoré je potrebné nanášať približne raz týždenne.

Drevo však zásadne nikdy nemořte, nenatierajte farbou ani nelakujte. Pri čistení tiež nikdy nepoužívajte prostriedky obsahujúce chlór a zároveň sa vyvarujte všetkých prípravkov, ktoré nie sú pre čistenie sáun priamo určené.

Ako správne používať infrasaunu

O pozitívnych účinkoch na zdravie a krásu pri vystavovaní sa infračervenému žiareniu sme sa už zmieňovali na začiatku. Avšak ako na správne saunovanie v infrasaune, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky?

Pred saunovaním

Než vstúpite do infrakabíny, odporúča sa najskôr zľahka rozohriať (napríklad preťahovacími cviky), vypiť pohár čistej vody, osprchovať sa a osušiť. Následne si do sauny pripravte niekoľko osušiek, do ktorých budete utierať prebytočný pot. Odporúča sa tiež používať hrubší uterák na tvár. Pomocou neho odstránite prebytočné odumreté kožné bunky, vďaka čomu vaša pleť doslova omladne.

V priebehu saunovania

Do sauny môžete vstúpiť ako pred jej úplným zahriatím, tak aj po jej úplnom rozohriatie (záleží na vašich preferenciách). Potenie nastáva približne po 15 minútach a je vhodné mať nastavenú najvyššiu možnú teplotu, aby ste docielili maximálnych účinkov (samozrejme vždy myslite na svoje zdravie a orientujte sa predovšetkým podľa svojho aktuálneho stavu).

Výrobcovia predpokladajú, že väčšina užívateľov bude pri saunovaní sedieť. Z tohto dôvodu umiestňujú vykurovacie panely tak, aby boli najúčinnejšie práve pre polohu v sede. Preto nie je príliš vhodné pri saunovaní ležať, hoci to samozrejme nie je zakázané. Odporúčaná doba pobytu v infrasaune je 30 až 40 minút.

Po saunovaní

Až budete chcieť skončiť, využite k zníženiu teploty strešnej odvetranie alebo jednoducho otvoríte dvere, a ešte v kabíne chvíľu zotrvajte.

Následne je vhodné vypiť väčšie pohár čistej vody, ktorú doplníte stratené tekutiny a dajte si vlažnú sprchu, ktorú spláchnete prebytočný pot. Nikdy však ihneď po saunovaní nepoužívajte sprchové gély a šampóny. Póry na vašej koži sú vplyvom tepla otvorené a mohlo by dôjsť k ich zaneseniu.

Kedy a ako často

Najvhodnejšia doba pre saunovanie je ráno a večer. Ráno vám dodá polhodina strávená v infrasaune potrebnú energiu pre celý deň. Večer zase pomôže zrelaxovať po náročnom dni v práci.

Sa saunovaním to však nepreháňajte. Maximálna odporúčaná frekvencia je raz za dva až tri dni.

Cenové relácie

Infrasauny rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie tovaru. Ich cena sa spravidla odvíja od veľkosti (kapacity), kvality materiálu, z ktorých je zhotovená a celkového prevedenia. Cena najlacnejších modelov sa pohybuje okolo 600, -, najdrahšie však zoženiete rádovo za niekoľko tisíc.

Pre lepšiu orientáciu sme pre vás pripravili niekoľko základných cenových kategórií s popisom vlastností a funkcií, ktoré môžete od daných modelov očakávať.

  • do 800 Euro
  • od 800 do 1 200 Euro
  • od 1 200 do 2 000 Euro
  • nad 2 000 Euro

Najnižšia cenová kategória

Do 800, – väčšinou zoženiete infrakabíny určené pre jednu až dve osoby. Spravidla sú vyrobené z tzv. Hemlock či imitácie dreva a využívajú keramických, ale aj karbónových vykurovacích panelov. Príkon sa pohybuje najčastejšie od 1 100 W do 1 400 W, možno však naraziť aj na modely s viac ako 1 900 W. Všeobecne sa však jedná o jednoduchšie modely, ktoré spravidla nedisponujú bohatým vybavením a nadmierou doplnkov, napriek tomu môžete naraziť aj na zariadení s podlahovým kúrením či ionizátorom. To je však skôr výnimkou.

Stredná cenová kategória

Pre mnoho užívateľov býva práve kategória od 800 do 1 200 najviac atraktívna. Ide totiž o sauny určené pre dve až tri osoby. Hoci sú tiež najčastejšie vyrobené z dreva jedlovce kanadského (tzv. Hemlock), ich vybavenie býva bohatší, než je tomu u najlacnejších modelov. Spravidla bežnou súčasťou je podlahové kúrenie, ionizátor či ozónový generátor, audio systém, rádio alebo svetelná terapia.

Vyššia cenová kategória

Pokiaľ do infrasauny investujete od 1 200 – 2 000, -, získate modely pre celú rodinu (spravidla pre 4 a viac osôb). Niektoré zariadenia v tejto kategórii sú vyrobené z drahších materiálov (napr. Z cédrového dreva) a poteší luxusným prevedením. Tiež pokročilé vybavenia je už samozrejmosťou – okrem bežných doplnkov je možné naraziť napríklad na čítacie lampu alebo praktickú policu na nápoje, prípadne iné vychytávky.

Najvyššia cenová kategória

V cenovej kategórii nad 2 000, – sa nachádzajú najmä kabíny pre komerčné využitie (do wellness centier apod.), Prípadne veľmi luxusný tovar pre domáce využitie. Svojou kapacitou sú tieto infrasauny určené pre 2, 3, 4, ale aj 6 a viac osôb. Spravidla sú vyrobené z cédrového dreva, prípadne iných drahších materiálov. Môžete tu naraziť napríklad aj na exkluzívne modely so stenami z kaleného skla.

Tipy na záver

  • Zvýšeného potenia, a tak aj lepšieho účinku saunovanie, môžete docieliť starostlivým utieraním potu do uteráka. Vaše telo tak totiž vyšle signál k ďalšiemu ochladeniu, a teda aj produkciu potu.
  • Pri výbere dávajte pozor na vlnovú dĺžku infralúčov, ktoré žiariče produkujú. Môže sa vám totiž stať, že si miesto liečivé sauny zaobstaráte len drahú „ohrieváreň“. Najlepšie sú v tomto ohľade širokospektrálny infražiariče.
  • Vyvarujte sa kúpe príliš lacných infrasáun s množstvom doplnkov a vybavenia. Je veľmi pravdepodobné, že sa jedná o nie príliš kvalitné modely a výrobca sa vás snažia iba nalákať. Prípadne si overte kvalitu danej infrasauny v užívateľských alebo odborných recenziách či diskusiách, ktoré vám s výberom môžu veľmi pomôcť.
  • Najmä pri lacnejších modeloch môže doba nahriatia trvať aj dlhšie ako 30 minút, čo pre niekoho môže byť veľmi nepríjemné. Rozhodne preto od predajcov žiadajte aj tento typ informácií.
  • Ak vašim požiadavkám nezodpovedá žiadny dostupný model, niektorí výrobcovia ponúkajú aj zhotovenie infrasauny na mieru. Cenovo vás však takéto zariadenie samozrejme príde mnohonásobne drahšie.
  • Vždy uprednostňujte radšej veľké a zavedené značky, u ktorých je kvalitný servis a predaj náhradných dielov samozrejmosťou.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo