Ako vybrať inhalátor

Výber inhalátora je oveľa jednoduchšie pre osoby, ktoré inhalujú len preventívne. Ľudia, ktorí trpia ťažkým dýchacím ochorením, si musí kontrolovať najrôznejšie parametre, s ktorými vás postupne zoznámime. Kľúčom k úspechu je správne zvolená inhalačná látka, ale tiež inhalačné systém, ktorý zvolí lekár. Veľký podiel na kladnom výsledku však máte aj vy, teda pacient, ktorý musí techniku inhalování správne zvládnuť. Liečivo by sa v čo najväčšej miere malo dostať do dýchacích ciest a nemalo by „utekať“ nikam inam. Poradíme vám ako na to!

Test inhalátorov 2023

Do nášho testu sme zaradili skôr nebulizátory, pretože tie je možné používať aj bez predpisu lekárom. Je možné v nich inhalovať nielen lieky, ale aj minerálne vody. Pri porovnaní parametrov sme sa zamerali predovšetkým na možnosti individuálneho nastavenia, ale aj na časovú náročnosť inhalácie a veľkosť naprašovaných častíc. V našich recenziách narazíte aj na parný inhalátor, ktorý však nie je inhalátorom v pravom slova zmysle. Jedná sa o tvárovú saunu, ktoré má predovšetkým kozmetické využitie. To, či uvoľní aj cesty dýchacie je skôr druhotná funkcia.

Beurer IH 40

Typultrazvukový
Veľkosť kvapiek1-5 µm
Doporučené pre liečeniehorných aj dolných dýchacích ciest
Rozprašovacie výkon0,25 ml/min
Napájaniesieťové
Maskaáno
Náustokáno
Regulácia veľkosti čiastočieknie
Regulácia tlakuáno

Ultrazvukový rozprašovač Beurer IH 40 produkuje kvapky o veľkosti typické práve pre ultrazvukové inhalátory 1-5 mikrometrov. Vďaka týmto malým čiastočkám sa liečivo dostane aj do tých najmenších zákutí ciest dýchacích. Môžete ním teda liečiť horné aj spodné cesty dýchacie. Využijete ho pri nachladnutí aj astmy.

Vďaka dobrému výkonu ˃ 0,25 ml / min dôjde k premene liečiva na mlžiny rýchlo, takže aj sedenie pri inhalácie nezaberie dlhú dobu (okolo 15 minút). Prednosťou ultrazvukových inhalátorov je tichá prevádzka, čo spĺňa aj tento recenzovaný výrobok. Pokojne sa počas inhalácie môžete pozerať na televíziu.

Veľkou výhodou je možnosť individuálneho nastavenia produkovaného vzduchu, takže si inhalovanie môžete čo najlepšie prispôsobiť vašim požiadavkám. Nebulizácia pre vás bude o to pohodlnejšie. Vďaka jemnej pare sa liečivo dostane všade. Prínosné je aj automatické vypnutie po spotrebovaní dávky liečiva z kalíška.

Pokiaľ chcete inhalovať v stoji, je možné, že pre vás bude hadice príliš krátka. Ako nevýhodou vidíme aj to, že na kalíška pre liečivo nie je ryskou vyznačená odmeriavací stupnice. Kalíšok by mohol byť vyrobený z odolnejšieho materiálu. Dajte si pozor, aby ste do zásobníka na vodu nedali príliš veľa tekutiny, potom sa totiž netvorí mlžiny. K inhalovanie je možné použiť aj Vincentku.

Zásobník sa plnia vodou a do úchytiek sa následne vloží nádobka s liekom. K vypínanie i zapínanie slúži dotykové tlačidlo On / Off na prednej strane rozprašovača. Vďaka modrému podsvietenie je jednoduché inhalovať aj v noci.

Spoločne s inhalátorom obdržíte aj pripojovací rúrku pre dve masky: detskú a dospelú. Súčasťou balenia je aj náustok, hadice, úložné puzdro a náhradný filter.

Náhradné diely k nebulizátora je možné zakúpiť len v sade, ktorá vás vyjde zhruba na 20 euro. To je celkom dosť, ak potrebujete iba filter alebo napríklad náustok. Jednotlivo sa diely bohužiaľ nepredávajú.

  • tichý chod
  • podsvietenie
  • regulácia mlžiny
  • nízka hmotnosť
  • automatické vypnutie
  • drahé náhradné diely len v sade
  • kratšie hadice
  • bez odmerky na kalíška
Zistiť cenu

Omron Inhalátor kompresorový C28P CompAir

Typkompresorový
Veľkosť kvapiek3 µm
Doporučené pre liečeniedolných dýchacích ciest
Rozprašovacie výkon0,5 ml/min
Napájaniesieťové
Maskaáno
Náustokáno
Regulácia veľkosti čiastočieknie
Regulácia tlakunie

Kompresorový inhalátor Omron CompAir sa prispôsobí dychu pacienta, takže znižuje úbytok lieku pri vydychovaní. Jedná sa o dychom asistovaný tryskový rozprašovač. Vzhľadom k tomu, že je inhalátor kompresorový, musíte sa pripraviť na hluk a vibrácie, ktoré vydáva. Hlučnosť dosahuje okolo 60 dB, takže treba sledovanie televízie počas inhalovania asi príliš príjemné nebude. Pre zmiernenie hluku môžete rozprašovač postaviť na gumovú podložku alebo utierku.

Tryskový rozprašovač je určený predovšetkým pre pacientov, ktorí musia inhalovať často a pravidelne. Je vhodný pre liečbu CHOCHP, astmy, bronchitídy a ďalších ochorení dolných dýchacích ciest.

Vďaka rozprašovacímu výkonu 0,5 ml / min vám inhalácia nezaberie toľko času. Je trochu škoda, že tento prístroj neumožňuje nastavenie intenzity mlžiny. Vďaka špeciálnej technológii sa pri výdychu v maske nedostáva váš vzduch z pľúc späť do inhalátora.

Pretože sa počíta s tým, že inhalovať z neho budú predovšetkým vážnejšie chorí pacienti, je prístroj pomerne robustný, čo sa prejavuje najmä na jeho váhe, ktorá sa pohybuje okolo 2 kg. Obstarávacia cena vyše 40 eur nám príde adekvátná k životnosti výrobku. Kompresor by mal mať životnosť 5 rokov. Filtre je však potrebné meniť po 60 dňoch.

Ovládanie je jednoduché. Stačí iba stlačiť jediné tlačidlo, ktorým prístroj disponuje. Tlačidlo bohužiaľ nie je podsvietené, takže inhalácia v noci nemusí byť najpohodlnejšie. Vzhľadom k hlučnosti však nepredpokladáme, že by ste inhalovali v izbe, kde spia ostatní členovia rodiny, takže nebude problém si v inej miestnosti rozsvietiť treba lampičku.

Je možné inhalovať aj Vincentku alebo Biliński Kyselku. Súčasťou balenia sú nástavce ako pre ústnu, tak nosnu inhaláciu, vrátane dvoch veľkostí masiek. Detská maska ​​je však pre niektoré deti príliš veľká. Náhradné diely sú k zohnaniu. Plusom je dlhá hadica na inhalovanie a cestovná taška, do ktorej sa inhalátor pohodlne zmestí.

  • pre časté používanie
  • ľahké ovládanie
  • dostatočne dlhá hadica
  • bohaté príslušenstvo
  • cestovná taška
  • možné inhalovať aj Vincentku
  • vďaka dychom asistovanej spolupráci neuniká liečivo
  • hlučnosť, čo je normálne u kompresorových inhalátorov
  • detská maska ​​má väčšiu veľkosť
Zistiť cenu

Laica Ultrazvukový inhalátor MD6026

Typultrazvukový
Veľkosť kvapiek5 µm
Doporučené pre liečeniehorné i dolné dýchacie cesty
Rozprašovacie výkon0,4 ml/min
Napájaniesieťové
Maskaáno
Náustokáno
Regulácia veľkosti čiastočieknie
Regulácia tlakunie

Ultrazvukový inhalátor Laica MD6026 je určený pre liečbu horných i spodných ciest dýchacích. Pretože sa jedná o ultrazvukové prevedení, nie je jeho prevádzka takmer vôbec počuť. Počas inhalovanie sa teda môžete pohodlne pozerať na televíziu.

Rozprašovací výkon je 0,4 ml / min, čo znamená, že inhalovanie nebude trvať dlho. Prístroj má navyše automatické vypnutie po 10 minútach, takže sa nemusíte báť, že by ste po spotrebovaní lieku inhalovali aj naďalej. Súčasťou balenia je miska na 8 ml lieku. Je trochu škoda, že tento inhalátor neponúka možnosť regulácie výstupu pary.

Súčasťou balenia sú aj dve masky. Jedna pre dospeláka a druhá pre dieťa, inhalovať je však možné aj cez náustok, ktorý balenie obsahuje tiež. Obsluha prístroja je veľmi jednoduchá. Pre zapnutie aj vypnutie slúži veľké sivé tlačidlo, ktoré je podsvietené. Preto bude inhalácia pohodlná aj v noci. Zároveň vám slúži ako vizuálna kontrola toho, že prístroj pracuje.

Inhalovať môžete Vincentku aj Biliński Kyselku. Dôrazne sa však neodporúča používanie éterických olejov alebo iných hustých a olejových roztokov. Do zásobníka vody nalejte len také množstvo, aby ste neprekročili červenú rysku. Inak inhalátor nezačne pracovať.

Kvôli jeho úzkemu a vysokému prevedenie si dajte dobrý pozor, aby ste ho neprevrátili. Stabilitu môžete vyriešiť tak, že prístroj vložíte do hrnca. Pred čistením nechajte povrch vychladnúť. Počas prevádzky sa totiž zahrieva. Tento inhalátor ste predtým mohli zakúpiť pod názvom Bodyform BM4200. Prívodná hadica je pomerne krátka.

V návode sa píše, že kalíšky na liečivo je možné použiť len raz, avšak z praxe vieme, že nie je problém ich použiť aj viackrát. Plast kalíška je však veľmi tenký, takže sa môže ľahko poškodiť.

  • tichý
  • jednoduchá obsluha
  • podsvietený
  • nestabilný
  • kalíšok je vyrobený z tenkého plastu
  • nemožnosť regulácie
  • krátka prívodnej hadice
Zistiť cenu

Respira Beper 40967-N

Typparný
Veľkosť kvapiek-
Doporučené pre liečenietvár
Rozprašovacie výkon-
Napájaniesieťové
Maskaáno
Náustok-
Regulácia veľkosti čiastočiek-
Regulácia tlakuáno

Respira Beper Tvárová sauna 40967-N neslúži na liečbu pľúcnych ochorení. Ide skôr o kozmetický prístroj, ktorý má revitalizovať unavenú pleť. Do nádobky v tele prístroja nalejete vodu, nasadíte masku a zapnete. Môžete si zvoliť teplotu i intenzitu pary. Zhruba po minúte nahrievania môžete do masky vložiť tvár. Ideálne je, ak ju do masky vložíte celú.

Tvár v maske nechajte tak dlho, kým je vám to príjemné. Vaša pokožka sa bude hydratovať a po dlhodobejšom používaní by malo dôjsť k jej zlepšeniu. Horúca para slúži na uvoľnenie pórov, ale pri upchatom nose vám môže pomôcť aj s uvoľnením dutín. Nejedná sa však o prístroj, ktorý by mal nahrádzať inhalátor!

Do vody môžete nakvapkať niekoľko kvapiek éterického oleja a vdychovať treba eukalyptus. Sauna je pomerne vysoká a ľahká. Preto je spodná časť opatrená protišmykovými nôžkami. Aj tak však dávajte pozor, aby ste saunu neprevrhli.

Sauna má okrem prečistenie pleti a uvoľnenie upchatého nosa pôsobiť aj upokojujúcimi účinkami, čím bojuje proti stresu. Podľa nášho názoru sa však jedná o drahší zvlhčovač vzduchu či arómu lampu.

  • regulácia pary
  • jednoduchá obsluha
  • nejedná sa o inhalátor
Zistiť cenu

Microlife Inhalátor NEB 400

Typkompresorový
Veľkosť kvapiek3,16 µm
Doporučené pre liečeniehorných aj dolných dýchacích ciest
Rozprašovacie výkon0,4 ml/min
Napájaniesieťové
Maskaáno
Náustokáno
Regulácia veľkosti čiastočieknie
Regulácia tlakunie

Inhalátor NEB 400 je svojím vzhľadom určený predovšetkým deťom, ale používať ho môžu aj dospelí. Výrobok je určený pre všetkých pacientov s respiračným ochorením, ako je potrebné astma. Je vhodný pre každodenné inhalovanie.

Pretože sa jedná o kompresorový výrobok, musíte počítať s väčšou hlučnosťou, ktorá činí 52 dB. Inhalátor teda nepatrí k najhlučnejších, ale zároveň nie je ani tichý. S tým sa však pri nákupe kompresorového výrobku počíta.

Inhalovanie je vďaka dobrému výkonu rýchle, takže vám sedenie nezaberie príliš veľa času. Dĺžka prívodného kábla je 1,6 m, čo je dobré. Medvedík váži 1,5 kg, preto dajte pozor, aby ho deti počas inhalovanie neprevrhli. Prístroj nie je najťažšie a je pomerne vysoký a úzky, takže by k prevrhnutiu mohlo ľahko dôjsť.

Na ovládanie slúži jediné tlačidlo na zadnej strane medvedíka. Z manuálu je možné sa dočítať, že prístroj môže byť používaný iba 30 minút v kuse. Potom ho musíte vypnúť a po 30 minútach ho opäť môžete začať používať. Bohužiaľ v manuáli nie je uvedené, či má inhalátor automatické zastavenie po doinhalování látky.

Súčasťou balenia je inhalačná maska ​​pre dospelých i deti, náustok i nosový nástavec. Všetko príslušenstvo sa pohodlne vojde do ochranného vrecka, takže prístroj môžete vziať kamkoľvek so sebou.

  • ľahké ovládanie
  • pre každodenné inhaláciu
  • dizajn pre deti
  • nemá regulátor
  • nemá automatické vypnutie
Zistiť cenu

Rozdelenie inhalátorov

Veľmi všeobecne môžeme inhalátory rozdeliť na elektrické a ručné.

Ručné inhalátory

Do ručných inhalátorov sa radia tie, ktoré pre uvoľnenie liečiva používajú stlačený hnací plyn alebo nádych a sú na lekársky predpis.

Stlačený hnací plyn:

  • aerosólové dávkovače, ktoré nesú označenie MDI alebo PMDI – Pressurized Metered-dose inhalátor,
  • aerosólové dávkovače s inhalačnými nástavcami.

Dychom aktivované:

  • dychom aktivované aerosólové dávkovače (nepotrebujú stlačený hnací plyn, ale sú ručné),
  • inhalátory pre práškovú formu lieku, označované ako DPI – dry powder inhalátor.

Elektrické inhalátory

Jedná sa o tzv. nebulizátory, ktoré produkujú vlhký aerosól. Tie sa ďalej delia podľa spôsobu tvorby mlžiny.

Ručné inhalátory

Do ručných inhalátorov sa radí aerosólové dávkovače a práškové inhalátory. Tento typ dávkovačov vyžaduje čo najprecíznejšie prácu a dobrú znalosť techniky. Väčšinou musíte skoordinovať pohyb ruka-nádych. Ruka stlačí telo inhalátora na patričnom mieste a potom sa nadychujete. Než sa pacient tento princíp naučí, môže to nejakú chvíľu trvať. Preto je nutné sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Dychom aktivované aerosólové dávkovače sú na ovládanie ľahšie, pretože inhalátor stačí len vložiť do úst a nadýchnuť sa. Nie je teda potrebné zvládať koordinácie ruka- nádych. Táto koordinácia odpadá aj pri použití inhalačného nástavca na aerosólový inhalátor, preto sú vhodné aj pre deti. Nadstavce môžu byť buď zabudované, alebo voľné (je možné ich z nádobky sňať).

Práškové inhalátory sa vždy aktivujú nádychom, takže je inhalácia veľmi jednoduchá. Tento typ inhalátorov môžu používať aj deti od 4 rokov.

Rozpúšťacie látka

Pred použitím je dobré si prečítať písomnú informáciu a zistiť si, či sa liek rozpúšťa v plyne alebo vo vode. Ak sa rozpúšťa v plyne, nesmie pacient zabudnúť inhalátor pretrepať. Práve na to sa zabúda najviac a je to jeden z hlavných dôvodov, prečo inhalácie nedosahuje dobré výsledky. Ak sa liek rozpúšťa vo vode, nutnosť pretrepaní odpadá.

Množstvo lieku

Kontajner (zásobník) aerosólových dávkovačov môže obsahovať až 200 dávok liečiva. U práškových inhalátorov sa môžete stretnúť s verziou jednodávkovú, několikadávkovou a mnohodávkovou (60-200 dávok).

Vychytávky

Veľmi užitočné pre vás bude, ak bude mať dávkovač počítadlo zvyšných dávok. Práškové inhalátory obsahujú laktózu, ktorá má sladkastú chuť, takže vďaka nej môžete chuťou v ústach zistiť, či ste si liečivo aplikovali správne. Niekto však môže byť na laktózu alergický, takže tento fakt nezabudnite nahlásiť vášmu lekárovi.

Pre rozoznanie úspešné od neúspešnej aplikácie tiež slúži rozvibrovanie prístroja alebo vizuálna kontrola, či je kapsula po použití prázdna alebo nie.

Typy ručných inhalátorov

Na trhu existuje celý rad ručných inhalátorov, ktoré sa líšia spôsobom inhalácie, vkladaním liečiv, náustky, tvarom a doplnkovými funkciami ako je počítadlo atď.

Počítadlo zostávajúcich dávok má napr.: Turbuhaler, Easyhaler, Spiromax, Genuair, Diskus, Ellipta, Forspiro.

Všeobecné zásady správneho inhalovanie

  • Pred samotnou inhaláciou sa dobre rozdýchejte (pokiaľ je to možné).
  • Náustok vložte medzi zubami a dobre ho stlačte.
  • Po aplikácii zadržte dych najmenej na 5 sekúnd, alebo vydržte tak dlho, ako môžete, potom vydýchnite nosom.
  • Ak musíte užívať viac dávok naraz, je nutné celý proces zopakovať.

Tieto zásady sú len všeobecné a rozhodne odporúčame sa držať informácií v príbalovom letáku. Určite by ste nemali zabúdať na pretrepaní prístroja, ak je to potrebné, a tiež na správnu údržbu inhalátora.

U práškových inhalátorov je nutné inhalovať hlbokým tiahlym nádychom, na tele inhalátora sa môžu nachádzať prieduchy pre vzduch, preto si dajte pozor, aby ste ich pri aplikácii nezakryli dlaňou alebo prstami.

Najčastejšie chyby pri inhalácii

  • Nedostatočný výdych pred aplikáciou vám neumožní „pobrať“ optimálnu kapacitu lieku.
  • Neskoré stlačenie inhalátora (až na konci vdychu).
  • Vdychovanie do práškového inhalátora môže viesť k navlhnutia prášku a k upchatiu trysky.

Viete, že: Veľmi kuriózne, avšak častou chybou pri inhalovanie, je zabudnutie sňatí ochranného viečka inhalátora.

Elektrické inhalátory

Elektrické inhalátory sa označujú aj ako rozprašovač, ktoré tekuté liečivo „premení“ na dýchateľnú mlžinu. Nebulizovat znamená rozprašovať, a pretože elektrické inhalátory liečivo rozprašujú, hovorí sa im rozprašovača a inhalovanie sa nazýva nebulizácia-rozprašovanie.

Pred tým, než sa pustíte do nákupu a čítania popisov nebulizátorov, si odpovedzte na jednoduché otázky, ktoré vám veľmi uľahčí výber.

  • Chcete inhalátor používať len ako krátkodobú prevenciu alebo pri liečení bežných ochorení ako je nádcha, kašeľ a podobne?
  • Potrebujete prístroj pre dlhodobú liečbu závažnejších ochorení ako je astma, bronchitída alebo časté zápaly dýchacích ciest?

Prevencia

Pokiaľ chcete inhalátor používať len preventívne, je možné si zaobstarať takmer akýkoľvek typ. Pre bežné inhalovanie pre vás budú dostačujúce všetkých. V kombinácii s liečivom rozpúšťa hlien a dýchacie cesty spoľahlivo uvoľní. Inhalovať môžete aj pri bolestiach hlavy alebo v prípade, že trpíte nespavosťou a psychickými problémami.

Dlhodobá liečba

Ak trpíte astmou alebo inou dýchacie chorobou, bude pre vás výber inhalátora o niečo zložitejšie. Budete sa zaoberať parametrami, ako je veľkosť rozptýlených čiastočiek, rýchlosť premeny liečiva na mlžiny a spôsob premeny na mlžiny.

Základné parametre

Medzi základné parametre elektrických inhalátorov patrí rozprašovacia výkon, veľkosť čiastočiek, technológie tvorby mlžiny a funkcie navyše.

Rozprašovacie výkon

Výkon inhalátora má vplyv na rýchlosť, ktorú dokáže liečivo premeniť na vdychovanej mlžinu. Najčastejšie sa udáva v mililitroch za minútu. Samozrejme platí, že čím väčšie číslo, tým rýchlejšie sa liečebná látka dostane do dýchacích ciest. Čím rýchlejšie aplikácia bude, tým menej času vám samotná inhalácie zaberie.

Veľkosť čiastočiek

Podľa veľkosti čiastočiek, ktoré sa udávajú v mikrometroch (µm) budete vedieť, či sa rozprašovač hodí skôr pre liečbu astmy alebo bude vhodný pre liečbu širokej časti dolných dýchacích ciest.

Všeobecne sa dá povedať, že najmenšie čiastočky sa dostanú aj do tých najmenších zákutí. Preto sú vhodné predovšetkým pre liečbu astmy alebo priedušiek ochorenie. Častice menšie ako 5 mikrometrov sa hodí pre liečbu astmy. Častice o veľkosti 10 mikrometrov budú účinné pri liečení nosa a nosohltanu.

Kvapôčky, ktoré inhalátor vyrobí, majú rôzne veľkosti. Preto sa pri výrobku môžete dočítať buď o minimálnej možnej hodnote napr. ˂5 mikrometrov, alebo sa uvádza rozmedzie hodnôt napr. 1-10 mikrometrov. Stretnúť sa však môžete aj s údajom o strednej veľkosti častíc. V tomto prípade sa jedná o nejpřevládající veľkosť kvapôčok. Tento údaj sa označuje anglickou skratkou MMAD – mass median Aerodynamic diameter. Jeho jednotkou je tiež mikrometer. Najideálnejšie je veľkosť 1-6 mikrometrov.

Technológia tvorby mlžiny

Spôsob tvorby mlžiny, nemá až na výnimky, žiadny vplyv na zdravotný účinok prístroja. Jednotlivé spôsoby skôr odlišujú bežné užívateľské vlastnosti, medzi ktoré sa radia spotreba elektriny a hluk.

Ultrazvukový inhalátor

Ultrazvukový rozprašovač vytvára hmlovinu rozkmitaním piezoelektrického kryštálu frekvenciou 1,2-2,4 MHz. Vibrácie sa prenáša buď priamo, alebo za pomocou tekutiny (najpoužívanejší náplň do inhalátora je minerálna voda alebo alkalické kyselky) na nádobku, v ktorej je liečivá látka. Tým dochádza k vzniku mlžiny. K prúdenie vzduchu sa používa malý ventilátor. Mlžiny obsahuje vysoký podiel malých častíc 1-5 mikrometrov. Hodí sa pre inhalovanie najmä v chrípkových sezónach alebo v peľovom období a všeobecne pre prevenciu. Práve ultrazvukový inhalátor je vhodný pre inhaláciu Vincentky.

  • tichý chod
  • nízka spotreba elektriny
  • nie sú vhodné pre rozprašovanie hustejších liekov

Kompresorový inhalátor

Nazýva sa tiež tryskovým rozprašovač. Konvenčným kompresorovým inhalátorom je možné rozprašovať roztoky, suspenzie a oleje. Vyznačujú sa stabilným výkonom s nepretržitou tvorbou mlžiny, takže dochádza k pomerne veľkým stratám liečiva do okolitého vzduchu. U kompresorov, ktoré „spolupracujú“ s dychom pacienta (dychom asistované tryskové nebulizátora) dochádza k tvorbe mlžiny iba počas nádychu, to je lepšie ako princíp konvenčného inhalátora. Princíp fungovania spočíva v tom, že kompresor vytvára prúd vzduchu, ktorý rozprašuje liečebnú látku. Tá prechádza tryskou von z prístroja. V mlžiny sa objavujú skôr väčšie častice.

Kompresorový inhalátor je vhodný pre pacientov alebo osoby, ktoré musia inhalovať pravidelne a dlhodobo (napríklad pri ťažšom astme, cystickej fibróze alebo CHOCHP – chronická obštrukčná choroba pľúc).

  • poradí si s hustejšími liečivami
  • väčší rozprašovací výkon
  • sú hlučnejšie
  • vyšší príkon

MESH inhalátory

K výrobe mlžiny dochádza za pomoci membránové technológie. Tento inhalátor nespotrebuje toľko liečiva a zvyšuje jeho využiteľnosť. Vďaka jeho menším rozmerom sa môže jeden o najlepší mobilný inhalátor, s ktorým je možné tiež cestovať. Je vhodný aj pre inhalovanie ľahu (membrána však musí prísť do styku s liečivom).

  • menšia spotreba liečivá
  • lepšiu využiteľnosť liečivá
  • menšie rozmery
  • inhalácia v ľahu
  • môže mať problém s rozprašovaním hustejších liečiv

Parný inhalátor

Parné inhalátory sú najstaršie, najjednoduchšie a najlacnejšie. Bohužiaľ tiež najmenej účinné. Z konštrukčného hľadiska obsahujú teliesko, ktoré po ponorení do vody začne uvoľňovať paru. Jedná sa teda o teplú inhaláciu. K inhalovanie sa používa najmä minerálna voda, a ak aj liečivá, tak len v obmedzenom množstve. Skôr než o inhalačnú prístroj, ktorý má uvoľniť dutiny, sa jedná o tvárovú saunu pre hydratáciu pokožky a uvoľnenie pórov.

  • najlacnejšie
  • najjednoduchšie
  • minimálna dávka liečiv
  • malý účinok
  • energeticky náročné

Viete, že: Z vášho domáceho inhalátora môžete inhalovať aj prevarenú vodu z kohútika s rozpustenou kuchynskou soľou. Pomer je 9 g soli na 1 l vody. Tento roztok telo naozaj dobre znáša.

Funkcie navyše

  • Nastavenie veľkosti častíc – ak budete mať možnosť si nastaviť veľkosť častíc, budete môcť prístroj využívať cielene na konkrétnu časť dýchacej sústavy.
  • Regulácia prietoku vzduchu – vďaka individuálnemu nastavenie prietoku vzduchu si budete môcť prispôsobiť tlak vychádzajúceho vzduchu s mlžiny.

Spôsob inhalácie

Pri inhalovanie sa môžete rozhodnúť, či budete používať masku alebo náustok. Voľba sa odvíja od veku človeka a od časti dýchacích ciest, ktorú chcete uvoľniť.

Dýchacie cesty

Náustok využijete v prípade, že potrebujete intenzívne starať o hrtan, priedušky a priedušnice (väčšinou sa jedná o ochorenie kašľom, laryngitídou alebo astmou).

Maska má univerzálne použitie. Pri vdychovaní nosom budete starať o horné dýchacie cesty, pri vdýchnutí pusou o dolné dýchacie cesty.

Vek

Ak sa staráte o staršiu osobu alebo osobu mentálne postihnutú, určite sa vám bude lepšie pracovať s maskou. Tiež u detských inhalátorov je lepšie mať masku.

Ako na správnu inhaláciu

Pri inhalovanie je dôležitá správna poloha tela a tiež spôsob dýchania. Pri inhalování môžete sedieť. Dajte si však pozor, aby bol trup čo najviac vystretý, tým sa otvoria dolné dýchacie cesty. Hlavu nikam nepredkláňajte, ale nechajte rovnobežne s osou chrbtice.

Ak inhaluje dojča, držte ho vzpriamene a tak, aby mal chrbátik opretá o vašu hruď. Najlepšie bude, ak si ho posadíte na klin. Pri veľmi malých alebo chorých detí je možná inhalácia aj poležiačky. Masku však musíte dieťaťu na tvári dobre pridržiavať. Deti by pri inhalácii mali byť čo najviac v kľude, môžete im teda pustiť televíziu alebo ich zabaviť hračkou. Pre deti existujú tiež detské inhalátory v tvare zvieratiek.

Postup pri inhalácii

  • Pomaly a hlboko sa nadchnite nosom, ak inhalujete s maskou, alebo ústami.
  • Mlžiny sa v sebe snažte udržať čo najdlhšie, urobte si tzv. Dychovú pauzu, aby mala liečivo šancu sa usadiť na stenách dýchacích ciest.
  • Dôkladne vydýchnite ústami.
  • Doprajte si krátku dychovú pauzu a pokračujte.

Často kladené otázky

Aký je najlepší inhalátor pre domáce použitie?

Pre domáce použitie sa najviac hodia ultrazvukový inhalátor, ktorý sa používa aj preventívne. Je možné v ňom inhalovať aj obľúbenou Vincentku a je vhodný najmä pre osoby, ktoré netrpia ťažkým ochorením.

Je možné do inhalovaného roztoku pridávať éterické oleje?

Éterické oleje sa do roztoku pridávať neodporúčajú, pretože môžu poškodiť prístroj a dráždiť dýchacie cesty.

Aké inhalačné roztoky do inhalátora môžu použiť?

Medzi najobľúbenejšie patria slaná Vincentka, ale tiež alkalické kyselky, ako napríklad Bílinská kyselka. Fyziologický roztok na inhalovanie je zohnať aj v lekárni, prípadne si môžete doma vyrobiť slanú vodu (9 g soli na 1 l vody).

Čo je to soľný inhalátor?

Soľný inhalátor je prenosný a môžete ho použiť kdekoľvek. Na rozdiel od ručných alebo elektrických však nevyužíva k tvorbe inhalačnej látky ani vodu ani stlačený plyn, takže inhalácia nie je tak účinná. Ide o doplnkovú prírodnú liečbu. V inhalátora je soľ, ideálne himalájske, ktorú vdychujete ústami, nosom vydychujete mimo inhalátor. Musíte dať dobrý pozor, aby soľ nezvlhli. Táto metóda liečby sa nazýva speleoterapia alebo haloterapie. Dobre ju môžete poznať zo soľných jaskýň, ktoré veľa ľudí s dýchacími problémami navštevuje.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo