Ako vybrať interaktívnu hračku pre dieťa

Interaktívne hračky síce nemajú tak dlhú históriu ako hračky klasické, ale na trhu sú k zohnaniu už dlhú. Dlho sa tiež vedú spory o to, či interaktívne hračky deťom obstarávať a ak áno, tak v akom veku. V našom radcovi vás prevedieme interaktívnymi hračkami pre najmenších, ale aj pre deti od 4 rokov. Venovať sa budeme tiež jednotlivým typom a dáme vám rady, ktoré interaktívne hračky sú vhodné pre dievčatá a ktoré pre chlapcov.

Recenzie interaktívnych hračiek

Do našich recenzií sme vybrali interaktívne hračky pre deti rôznych vekových kategórií. Všetky hračky majú za úlohu deťom rozšíriť slovnú zásobu a niektoré z nich aj v angličtine. Hračky deti vyzývajú k akcii. Niektoré z nich umožňujú nastavenie stupňa učenie podľa toho, ako staré dieťa je. Pri zvukových hračiek je veľmi dôležité, aby slová boli zreteľne a správne vyslovovať. Zvuky zvierat by mali byť čo najrealistickejšie. Prečítajte si, ako dopadlo naše testovanie.

Teddies Krtkův naučný tablet

Vhodné pre detiod 3 rokov
Typdotykový tablet
Účelvzdelávanie (učenie abecedy, počítanie, čítanie, písanie)
Obsahuje6 básniček, číslice 1-10, abecedu (+ anglickú) a slovíčka
Dvojjazyčnýáno
Zdroj energie3x AAA baterie, 1,5 V
V x Š x H v cm24,1 x 18,7 x 1,8
Ovládanie hlasitostiáno

Krtkov náučný tabliet je hračkou vhodnú pre deti od 3 rokov, teda pre deti, ktoré začínajú chodiť do škôlky. Tablet má v hornej časti LED displej štvorcového tvaru, v ktorom sa zobrazujú číslice a písmená.

Pomocou tabletu sa deti učia čítať, písať i počítať. Každá číslica, písmeno alebo slovo po písmenách sa zobrazí na displeji. Obsiahnutá je česká abeceda a obsahuje aj písmená s diakritikou. U písania sa nám páči, že sa písmeno napíše tak, ako by ho deti mali písať na papier. Tlačidlá dobre reagujú na dotyk.

Tlačidlá na tabletu sú dotykové. Pokiaľ deti úlohu dobre splní, tabliet zahrá znelku a na displeji sa ukáže smajlík. Deti majú z úspešne zloženého úlohy ohromnú radosť.

Tablet je totiž vložený do pevného papierového obalu rovnakých ilustrácií, aké sú na tabletu.

Nahovorený hlas je príjemný a určite oceníte, že si hlasitosť môžete upraviť podľa seba. Je len trochu škoda, že po vypnutí a opätovnom zapnutí musíte hlasitosť opäť upraviť. Vaše nastavenie nezostáva uložené.

Po naučenie všetkých zručností sa tablet omrzí, pretože neponúka ďalšie funkcie. Pre trojročné deti je určite vhodným darčekom, pre päťročné sú však jeho funkcie príliš jednoduché a tabliet je baviť nebude.

 • predčítanie písmen, hláskovanie
 • básničky
 • písmená s diakritikou
 • koncepčné prevedenie
 • dostatočne veľké zobrazované informácie
 • príjemný hlas
 • regulácia hlasitosti
 • upravenie hlasitosti sa po vypnutí zruší
 • po naučení zručností sa tablet omrzí
Zistiť cenu

Albi Elektronická tužka s knihou Hravá angličtina

Vhodné pre detiod 6 rokov
Typelektronická kniha
Účelvzdelávanie (anglická slovná zásoba)
Obsahujeanglické slovíčka, frázy, vety, kvízy
Dvojjazyčnýáno
Zdroj energiedobíjanie Li-ion batérie v pere
V x Š x H v cm27,1 x 22,3 x 3,2
Ovládanie hlasitostiáno

Komplet obsahuje knihu Hravá angličtina a tiež pero, ktoré ďalej využijete u ďalších produktov označených logom Kúzelné čítania. Angličtina je vhodná pre deti predškolského a školského veku. Kniha obsahuje vyše 2 200 zvukov a textov. Je kompletne dvojjazyčná.

Rodičia určite poteší, že je kniha nahovorené rodenými hovorcami, čo vedie k správnej výučbe výslovnosti od najpovolanejších z povolaných. To rozhodne vidíme ako plus, pretože v prípade, kedy sa deti angličtinu začnú učiť až v škole, ťažko sa budú v budúcnosti učiť správnemu prízvuku a niekedy aj výslovnosti.

Nadobudnuté znalosti si deti môžu otestovať vo kvízoch troch úrovní od najľahšieho po najťažšie. Kniha je plná obrázkov, z ktorých každý má svoj anglický význam. Pero má integrovanú nabíjaciu batériu.

Súčasťou balenia je pero, kniha, SD karta s kapacitou 8 GB (do pera je možné vložiť aj kartu s kapacitou 16 GB), nabíjačka, USB kábel, sprievodca Kúzelným čítaním, 10 samolepiek MP3 prehrávače, 10 samolepiek ovládanie hlasitosti a AudioBlok. K peru je možné pripojiť slúchadlá, ktoré nie sú súčasťou balenia. Na peru nájdete tlačidlo pre zosilňovanie a zoslabovanie zvuku.

Kúzelné čítanie patrí v súčasnosti k jednej z najobľúbenejších vzdelávacích hračiek. Pre jedno pero existuje celý rad kníh, v súčasnosti je ich najmenej desať, ale počítame s tým, že toto číslo bude v budúcnosti narastať. Okrem toho sú však k dostaniu aj čarovná pexesa a ďalšie doplnky. Knihy sú skutočne plné užitočných informácií, dokonca takých, ktoré dokážu prekvapiť aj dospeláka. Veľakrát sa novým veciam naučia aj on.

U knihy Hravá angličtina sme pozorovali, že deti naozaj preberajú výslovnosť a intonáciu rodených hovorcov, ktoré považujú za samozrejmosť. Obrázky sú verné realite a vďaka ich tisícovému počtu bude slovná zásoba detí skutočne bohatá.

Ako drobnú nevýhodu vidíme to, že ilustrácie sú na stránke dosť nahustené, takže sa pri kvízoch v obrázkoch ťažko orientuje. Možno by stálo za to, keby kniha mala viac strán a obrázky okolo seba viac miesta.

 • dvojjazyčná
 • možnosť pero využiť k ďalším knihám
 • kvízy
 • veľa obrázkov na jednej stránke
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Albi Kúzelné čítanie kniha Ľudské telo

Vhodné pre detiod 3 rokov
Typelektronická kniha
Účelvzdelávacie (poznávanie vlastného tela, nové názvy, cviky)
Obsahujekvízy, básničky
Dvojjazyčnýnie
Zdroj energiedobíjanie Li-ion batérie v pere
V x Š x H v cm27 x 23 x 1
Ovládanie hlasitostiáno

Kniha Ľudské telo zahŕňa iba knihu. Pero je potreba dokúpiť zvlášť alebo môžete používať tú, ktorú už máte doma.

Kniha je vhodná pre deti od 3 rokov a zoznamuje ich s ľudským telom. Je členená do 8 rôznych kapitol. Začína evolúciou a pokračuje cez vývoj človek od bábätka až k starobe. Okrem toho, že sa deti naučia o svojom tele sa učia aj zdravému spôsobu života. Kniha sa napríklad zmieňuje o fajčení a jeho neblahých prejavoch alebo o chorobách.

Počas listovania sa deti okrem iného učia tiež to, ako každú časť tela správne preťahovať. Na konci knihy teda budú vedieť správne pretiahnuť každú časť tela. Okrem príbehov, ktoré sa vzťahujú k danej kapitole alebo obrázku kniha obsahuje vyše 2 000 hesiel. Deti si môžu tiež zahrať kvízy v niekoľkých úrovniach.

Kniha Ľudské telo je prehľadne usporiadaná, má tvrdé dosky aj listy, takže sa nezničí častým listovaním a umožňuje deťom pochopiť vlastné telo. Mnoho informácií je zaujímavých aj pre dospelákov.

 • nenásilná forma učenia
 • kvízy
 • preťahovanie tela
 • pero musíte zaobstarať zvlášť, pokiaľ ju už nemáte doma
Zistiť cenu

Mattel Fisher Price Hovoriaci psík

Vhodné pre detiod 6 mesiacov
Typplyšová hovoriace hračka
Účelvzdelávacie (3 úrovne vzdelávania podľa veku dieťaťa)
Obsahujepesničky, vety, svetelné efekty, básničky
Dvojjazyčnýáno (angličtina, čeština)
Zdroj energiebatérie
V x Š x H v cm33 x 28 x 15
Ovládanie hlasitostiáno

Táto hračka deti vzdeláva na základe toho, koľko im je rokov. Obsahuje 3 úrovne cvičenia:

 • prvá úroveň – Pobavíme sa (deti precvičujú časti tela a farby, abecedu),
 • druhá úroveň – Učíme sa niečo nové (počítanie, zložitejšie vety, ukazovanie častí tela na tele dieťaťa, nabádanie k činnostiam),
 • tretia úroveň – poďme si na niečo hrať (kvízové ​​otázky, zvuky zvierat, abeceda).

Úroveň sa mení dlhším stlačením na pravej nohe, ak máte psíka čelom k sebe. Úroveň zodpovedá tomu, ako je vaše dieťa staré. Začína sa najjednoduchšími informáciami a končí výzvou na akciu napr .: dupej ako slon.

Hračka umožňuje reguláciu hlasitosti. Ovládací mechanizmus s batériami je umiestnený na chrbte zvieratka vo vrecku na suchý zips. Zvieratko má realistický vzhľad a je plné farieb, malé deti navyše zaujme blikajúce srdiečko.

Oceňujeme, že je možné si nastaviť úroveň zručností, ale musíme spomenúť, že niektoré zvuky nie sú príliš realistické a na kvízové ​​otázky je málo času na odpoveď. Rýmy sa v niektorých piesňach alebo rýmovačkách príliš nerýmujú.

Hlas je príjemný na počúvanie a je dobre, že si jeho intenzitu môžete regulovať. Zdá sa nám, že informácie sú príliš nahustené a oznamované príliš rýchlo. Ak sa vám zdá, že pesničky nehrajú celé, je možné, že ste zabudli vytiahnuť poistku bateriek (jedná sa o papierik v časti s batériami a strojčekom). Psíka nie je možné prať v práčke. Na údržbu sa používajú detské vlhčené obrúsky.

Prevedenie je príjemné na dotyk a menšie deti psíka milujú a radi sa s ním maznajú. Cena nám však príde premrštená vzhľadom na to, že slovná zásoba nie je príliš prepracovaná. Informácie, zvuky a povely si dokážeme predstaviť vo kvalitnejším prevedení.

 • mäkký materiál
 • jednoduchá výmena batérií
 • ovládanie hlasitosti
 • farebné prevedenie, svetelné efekty
 • možnosť nastavenia stupňa vzdelávania
 • nepodarené pesničky
 • zle rozoznateľné zvuky zvierat
 • psík hovorí príliš rýchlo
Zistiť cenu

Mattel Fisher Price Pejskův stoleček Smart Stages

Vhodné pre detiod 6 mesiacov
Typvzdelávacie stolčeky, ponky
Účelvzdelávanie (3 úrovne vzdelávania podľa veku dieťaťa)
Obsahujepesničky, vety, svetelné efekty, básničky
Dvojjazyčnýáno (angličtina, čeština)
Zdroj energie3 batérie AA
V x Š x H v cm56 x 41 x 14
Ovládanie hlasitostiáno

Stolček sa vďaka možnosti nastavenia úrovne učenia hodí ako pre malé deti – 6 mesiacov, tak pre väčšie deti do 3 rokov. Má cez 120 melódií a zvukov, je doplnený tiež svetelnými efektmi. Deti sa pomôcť neho učia slovíčka, poznávanie tvarov, farieb, hlasov zvierat, počítanie a podobne.

Stolček má pre dialóg nahrané dva hlasy, z čoho jeden je veľmi infantilný a za chvíľu bude liezť na nervy najmä rodičom. Anglická výslovnosť sa nám nezdá úplne najlepšie a nemyslíme si, že by sa dieťa slovíčka naučilo len za pomoci stolčeku. Zrejme mu bude musieť pomôcť mama a otec. Čo sa angličtiny týka, nie je slovná zásoba príliš bohatá.

Páči sa nám, že je stolček pestrofarebný a ponúka celý rad pohyblivých a blikajúcich súčiastok, takže deti len tak neomrzí. Avšak rovnako ako u psíka, ani pri stolčeku nie sú pesničky alebo básničky príliš nápadité a mnohokrát sa ani nerýmujú.

Stolček je možné používať bez nôh, takže leží na zemi a pohodlne si s ním môže hrať aj ležiace bábätko. Akonáhle bábätko povyrastie, je možné ku stolčeku priskrutkovať nohy, takže u neho dieťa môže pohodlne stáť.

Stolček je rozdelený do 4 častí: farma, dom, trhovisko a ZOO. V každej časti sa deti učia iným veciam alebo nabaľujú informácie na tie, ktoré už poznajú.

 • kvalitné prevedenie
 • zaujme vďaka farbám, zvukom a svetelným efektom
 • možnosť nastaviť si úroveň učenia
 • batérie súčasťou balenia
 • chudobná anglická slovná zásoba
 • pesničky sa nerýmujú
 • otravný hlas
 • na podlahe bez koberce stolček kĺže
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Čo je to interaktívna hračka

Ak ste tento pojem už počuli, ale neviete presne, čo si pod ním vybaviť, osvetlíme vám, čo znamená.

Interaktívne hračky reagujú na akciu dieťaťa. Za túto akciu sa považuje dotyk, zvuk alebo iný príkaz, ktorý dieťa vydá. Hračky sa môžu pohybovať, spievať, vyjadrovať emócie, rozprávať príbeh a niektoré interaktívne hračky dokážu hovoriť slovensky aj anglicky. Všeobecne do tejto kategórie môžete zahrnúť všetky hračky, ktoré majú zvukové a svetelné efekty a deti podnecujú k aktivite.

Hlavná úloha interaktívnych hračiek

Tento typ hračiek má za úlohu dieťa podnietiť. Malo by teda urobiť nejakú akciu: zopakovať slovo, zaspievať, tancovať, dotknúť sa časti tela, stlačiť tlačidlo určité farby a podobne.

Hračky musia deti nielen vizuálne zaujať, ale tiež mu sprostredkovať nové informácie a reagovať na ne. Vďaka priamej reakcii sa tieto hračky u detí stali veľmi obľúbenými.

Typy interaktívnych hračiek

Interaktívne hračky sú k zohnaniu pre rôzne vekové skupiny detí. Podľa toho, pre ako staré dieťa je určená, ponúka zručnosti presne pre túto vekovú kategóriu. Súčasťou interaktívnych hračiek sú elektronické mechanizmy a technológie s presahom do robotiky. Práve preto je tento typ hračiek oveľa draží než hračky klasické.

Rozdelenie podľa veku dieťaťa

0 – 3 mesiace

V tomto období plní hračky skôr dekoratívnu funkciu. Najviac zaujmú hračky v čiernobielom prevedení, a akonáhle dieťa začne vec fixovať v zornom poli, môžete mu nad postieľku zavesiť treba kolotoč, ktorý sa točí a hrá melódiu.

3 – 6 mesiacov

V treťom a najmä po treťom mesiaci začína kojenec veci spoznávať pomocou rúk a ochutnávaním. Jeho pozornosť upútajú farebné vzory a výrazné farby (červená, modrá a žltá). Medzi obľúbené interaktívne hračky pre dojčatá patrí aj hrkálky, ktoré podporujú sluch, hmat a telesnú kondíciu. Môžete sa rozhodnúť aj pre obľúbenú hraciu deku pre deti.

6 – 9 mesiacov

Vďaka veľkému pohybovému rozvoju dochádza k ďalšiemu objavovaniu vecí. Hračka by deťom mala umožňovať poznávať tvary, rozmerové väzby a zdokonaľovať úchop. Na hranie sú vhodné kocky, loptičky a plyšové zvieratká. Obľúbené sú tiež hračky, ktoré sa dajú plniť a vyprázdňovať. Pretože v tomto období začínajú rásť aj zúbky, nemala by vo vašej výbave chýbať ani hryzátka.

9 – 12 mesiacov

V tomto období sú obľúbené hračky, ktoré sa môžu skladať na seba alebo sa zostavovať. Popularite sa teší aj obrázkové knižky a zrkadlá z fólie. Deti sa so svojím vlastným odrazom snaží komunikovať.

Batoľatá

V batoľacom veku dochádza k veľkej zmene. Deti sa učia samy chodiť a sú schopné sa dohovoriť. Pre batoľatá sú najlepšie také interaktívne hračky, ktoré pomáhajú rozvíjať koordináciu svalových pohybov a tie, ktoré cvičia jemnú motoriku. Obľúbené sú ťahacie hračky alebo hračky, ktoré sa musí tlačiť. Deti v tomto období tiež radi veci triedi. Od 1 roka prichádzajú na rad interaktívne hračky zahŕňajúce aj tvary, farby, zvuky zvierat a jednoduchá čísla. Deti v tomto veku sa učí príčine a následku.

Predškoláci

Interaktívne hračky pre predškolákov sú už sofistikovanejšie a veľa zábavy môžu poskytnúť aj dospelým. Pretože sú deti staršie, môžu už riešiť zložitejšie úlohy. V tomto prípade už hrá veľkú rolu to, či hračku vyberáte pre chlapca alebo pre dievča. Najobľúbenejšie sú hry na niečo (mamu a otca, policajtov a zlodejov a podobne), často sa taky deti starajú o interaktívne zvieratko alebo môžu riešiť logické úlohy. Logické hry pomáhajú s prípravou do školy.

Školáci

Interaktívne hračky pre školákov sú už na vysokej úrovni a rovnako ako hračky pre predškolákov dokážu zabaviť aj dospelého. V deťoch školského veku sú schopné prebudiť záujem o moderné technológie. Reagujú na pokyny udeľované hlasom alebo je možné ich ovládať diaľkovým ovládačom. Niektoré hračky majú dokonca schopnosť sa učiť a reagovať.

Rozdelenie podľa pohlavia dieťaťa

Interaktívne hračky je možné deliť podľa toho, či sú určené pre dievčatá alebo chlapcov. Samozrejme sa na trhu stretnete aj s celou radou hračiek, ktoré sú tzv. unisex, čo znamená, že pohlavie dieťaťa nehrá žiadnu rolu. Často sa môžete stretnúť aj s tým, že sa dievčatám budú páčiť hračky pre chlapcov a naopak.

Dievčatká si väčšinou obľúbia bábiky, vtáčiky a iné roztomilé hračky. Po chlapcov sa zase hodí dopravné prostriedky, vysielačky, roboti a iné.

Podľa akých pravidiel interaktívne hračky vyberať

 1. Prečítajte si, pre akú vekovú kategóriu detí je hračka určená. Odporúčaný vek dieťaťa nájdete na obale výrobku.
 2. Zamerajte sa na funkcie a vlastnosti, ktoré hračka má. Sú to tie, ktoré skutočne chcete?
 3. Pozrite sa, ako je hračka vyrobená. Podľa psychológov by prevažujúca farba nemala byť čierna a červená, pretože môžu mať negatívny vplyv na psychiku dieťaťa. U tohto bodu stojí za zváženie to, ako staré dieťa máte.
 4. Všímajte si tiež výrobného materiálu. Ak hračka silno páchne, pravdepodobne z nej zápach len tak nevyprchá.
 5. Hračka by mala mať oblé hrany, aby sa o ňu dieťa nemohlo poraniť. Ak hračku kupujete pre dieťa do 3 rokov, nemala by obsahovať časti, ktoré by malé mohlo vdýchnuť. K elektronickému mechanizmu by sa nemalo dieťa ľahko dostať.
 6. Zvuk hračiek by nemal byť príliš hlasný, aby nedráždil sluch dieťaťa. Je vhodné, ak sa u interaktívnych zvukových hračiek dá ich intenzita regulovať. Rozhodne nekupujte hračky sa strašidelnými zvuky.
 7. Vždy kupujte len také hračky, ktoré majú označenie deklarujúci splnenie všetkých bezpečnostných a zdravotných podmienok.
 8. Zvážte veľkosť hračky. Dieťa by ju malo ľahko uchopiť a uniesť.

Zdroj energie

Zdroj energie je dôležitý najmä z praktického hľadiska. Väčšina hračiek funguje na tužkové batérie, ktoré väčšinou nebývajú súčasťou balenia. Je teda potrebné ich prikúpiť zvlášť. Aby batérie dlhú vydržali, je lepšie siahnuť po tých značkových.

Vzhľadom k ekonomickej stránke je lepšie siahnuť po batériách dobíjacích, ktoré po vybití ľahko nabite pomocou nabíjacej stanice. Je lepšie mať v zálohe dvoje batérie na výmenu. Ak sa rozhodnete pre nabíjacie batérie, zistite si u výrobcu, či je hračka s nabíjacími batériami kompatibilná. Môže sa totiž stať, že napätie z akumulátorov nebude pre prevádzku hračky dostačujúce.

Bezpečnostné opatrenia

Vybraná hračka by mala spĺňať bezpečnostné štandardy. Ktoré to sú?

 • Hračka by mala byť označená skratkou CE. CE neoznačuje kvalitu, ale to, že výrobok spĺňa európske normy bezpečnosti.
 • Na štítku alebo inde na hračke by ste mali nájsť označenie, či je interaktívna hračka vhodná pre deti do jedného roka alebo či nie je vhodná pre deti do 3 rokov.
 • Označenie Bezpečná hračka znamená, že výrobok spĺňa všetky vyšetrovania a testy na bezpečnosť hračiek. V tomto prípade sa jedná o hračku s certifikátom, ktoré sa pravidelne testuje a kontroluje.
 • Priestor pre vloženie batérií by mal byť opatrený skrutkou a detskému zraku dobre skrytý.
 • U hračiek na športovanie by malo byť uvedené s akými ochrannými pomôckami ich môže dieťa používať.
 • Hračky do vody by mali obsahovať informáciu o tom, do akej veľkej hĺbky sú určené.

Výhody a nevýhody interaktívnych hračiek

Nespoliehajte sa na to, že interaktívna hračka spoľahlivo nahradí vás ako rodičia. Hrať s dieťaťom by ste si mali predovšetkým vy, ale čas od času nie je na škodu dieťa nechať, nech si pohrá samo.

Hračka pre dieťa bude prínosom najmä v prípade, že je vybraná s ohľadom na jeho vek i záujmy. Nespoliehajte na to, že sa dieťa vďaka hračke naučí samo hovoriť alebo rozoznávať farby. Individuálne sa mu musíte venovať aj vy sami.

Výhody

 • Podpora pre rozvoj jemnej motoriky u najmenších detí.
 • Dieťa sa naučí rozoznávať farby, tvary alebo zvuky zvierat.
 • Naučí deti základným matematickým pojmom.
 • Podporujú logické myslenie a pamäť.
 • Deti sa učia pochopiť príčinu a následok, sú stimulované k aktivite a učenia.

Nevýhody

 • Hračky väčšinou nepodporujú spoločenské hranie. Dieťa sa hrá samo s hračkou.
 • Interaktívne hovoriace hračky obmedzujú slovnú zásobu dieťaťa len na slová, ktoré sa stále opakujú.
 • Niektoré hračky nemajú realistické prevedenie (ružová kravička, neprimerane veľké oči).
 • Pri pokazenej elektronického modulu sa hračka stane nefunkčnú.

Najobľúbenejšie interaktívne hračky

Na trhu môžete nájsť celý rad interaktívnych hračiek, medzi ktoré sa radia plyšové hračky, ale aj tie s umelou inteligenciou, alebo interaktívne hračky podobné elektronike, ktoré používajú dospelí. Jednotlivé hračky si priblížime bližšie.

Robotické hračky – umelá inteligencia

 • Roboti rozvíja technické znalosti, kreativitu i logiku.
 • Pýši sa rozmanitými vlastnosťami a funkciami.
 • Sú obľúbené ako u detí, tak u dospievajúcich.

Typy robotov

Na trhu môžete naraziť na celý rad robotov. Každý z nich je pritom vhodný pre inak staré deti. Pre deti od 12 rokov sú vhodné tzv. smart roboti, u ktorých si deti môžu vyskúšať základy programovania. Transformujúci roboti majú niekoľko podôb, medzi ktorými môže dieťa ľubovoľne prechádzať. Po zostavení je schopný prijímať rôzne príkazy, deti sa vďaka nim učia pochopiť základy mechaniky. Transformujúci sa roboti sú vhodné pre deti od 6 rokov. Učebné roboti podporujú krédo škola hrou. Deti sa vďaka nim učí farby alebo tvary. Robot na dieťa môže aj hovoriť, jeho ovládanie je jednoduché, takže sa tento typ robota hodí aj pre najmenšie deti.

Ovládanie robotov

Robota môžete ovládať buď bezdrôtovým, alebo drôtovým ovládačom. Ovládače sú spravidla veľmi jednoduché, takže sa hodí aj pre malé deti. Tlačidlové ovládanie býva umiestnené priamo na robotovi a tlačidlá majú často výučbovú funkciu. Ovládanie hlasom patrí k pokročilému ovládanie. Je potrebné aby deti vedeli dobre hovoriť a vyslovovať. Ovládanie pomocou mobilnej aplikácie je vhodné pre staršie deti.

Drony

 • Jedná sa o zábavu určenú predovšetkým von.
 • Zabaví všetky vekové kategórie.
 • Ponúka široké možnosti využitia.

Cenové relácie

Od ceny sa bude odvíjať celý rad faktorov. Medzi tie najzákladnejšie patrí dĺžka a rýchlosť letu. Pri lacnejších modeloch do 100 € počítajte s výdržou batérie približne 7 minút a rýchlosťou letu okolo 10 km / h. Je možné, že u detských dronov výrobcu rýchlosť letu vôbec uvádzať nebude.

Drony nad 100 € môžu lietať až 30 minút v kuse, môžete si prikúpiť tiež náhradné batérie. Profesionálne drony môžu lietať rýchlosťou až 100 km / h. Než začnete dron používať, zistite si, ako je to s normami týkajúcich sa dronov vo vašom bydlisku. Nie všetky dronye môžu byť povolené.

Výrobný materiál

Lacnejšie drony bývajú spravidla vyrobené z plastu, ktorý sa pri páde na zem ľahko poškodí alebo dokonca zlomí. Pokiaľ chcete dron odolnejšie, mal by byť vyrobený z karbónu alebo zliatiny titánu a horčíka. U kvalitnejších výrobkov si však priplatíte.

Hexbug

 • Jedná sa o roboty, ktoré sú podobné hmyzu.
 • Sú schopní reagovať na prekážky, svetlo a ďalšie vplyvy.
 • Je možné ich používať v najrôznejších terénoch.

Hexbug sa do Európy dostal z Ameriky. Jedná sa o malé elektronické inteligentné roboty, ktoré sú schopné prekonávať prekážky a vďaka tomu meniť smer svojej cesty. Okrem prekážok dokážu reagovať aj na svetlo alebo zvuk.

Hexbug nie je až tak zameraný na výchovu, ale skôr na zábavu. Malé deti baví pozorovať, ako sa robot pohybuje, staršie deti vyžadujú sofistikovanejšie zábavu, takže ho môžu nechať prekonávať najrôznejšie labyrinty. Aby sa robot dokázal vyhnúť prekážke je potreba, aby mal infračervený senzor.

Roboti môžu mať najrôznejšie podoby napr .: krab, mravec, piadivka, pavúk a ďalšie. Najčastejšie sa používajú na zemi, stole alebo na akékoľvek pevnej podložke. Menej rozšírenia sú tzv. Aquabot, čo sú hexbugy, ktoré môžete používať aj vo vode (vaňa, akvárium, bazén).

Hexbug je však tiež interaktívny hračkou aj pre psy a mačky. Väčšinou majú podobu myši a reagujú na dotyk.

Elektronika podobná dospelácke

 • Pripravuje deti na prácu s elektronikou (tabliet, telefón, rádio, hodinky atď.).
 • Môže mať celý rad funkcií, ktoré sú bezpečné a zároveň náučné.
 • Dobu používania by ste mali regulovať rovnako, ako keď vaše dieťa hrá na počítači alebo mobile.

Detská elektronika nemá žiadne nebezpečné funkcie. Slúži na vyučovanie a rozvoj. Pomáha deťom treba spievať alebo spoznávať prírodu. Tieto interaktívne hračky pre deti sú prospešné, ale je potrebné regulovať dobu, ktorú dieťa u hračky strávi.

Vzdelávacie hračky

 • Deti sa vďaka nim vzdelávajú a zároveň baví.
 • Na trhu je ich celý rad v širokom spektre pre rôzne staré deti.
 • Dokážu deti zabaviť na dlhú dobu, a pritom im neškodí.

Vzdelávacie hračky vyberajte podľa veku dieťaťa. Pre najmenšie deti je najlepšie, aby interaktívna hračka umožňovala treba rozoznávať zvieratko podľa obrázkov alebo zvukov. Hračky pre staršie deti pre výučbu používajú i hlas. Tieto hračky sú väčšinou určené deťom od 3 rokov.

Digitálne hry

 • Sú kompaktné, takže sa s nimi ľahko cestuje.
 • Obstarávacej ceny nie sú vysoké a hra dokáže zabaviť na dlhú dobu.

Typy digitálnych hier

Digitálne hry môžu mať podobu prenosné herné konzoly. Nájsť ju môžete taktiež pod handheldy. Ľahko sa zmestia do vrecka alebo batohu. Môžu obsahovať jednu alebo viac hier. Ďalším typom digitálne hry sú tanečné podložky, ktoré podporujú fyzickú zdatnosť detí. Väčšinou sa podložky pripojí k počítaču alebo televízii, nainštaluje sa potrebný program a tanečná zábava môže začať.

Pri digitálnych hier deťom určte čas, ktorý hraním strávia.

Vysielačky

 • Je možné ich používať ako doma, tak v prírode.
 • Ponúka obojsmernú komunikáciu na kratšiu vzdialenosť.
 • Ponúkajú množstvo vyžitie ako deťom, tak dospelým.

Vysielačky sú obľúbené najmä u chlapcov, ale nepohrdnú nimi ani dievčatá. Dieťa je využije v celej rade hier, trebárs na vojakov, tajných agentov, policajtov a podobne. Vysielačku môžete okrem hrania využiť aj na praktické veci, napríklad pri komunikácii na stavbe alebo pri športovaní.

Dosah signálu

Dosah signálu väčšinou zodpovedá cene. Pri lacných vysielačiek do 40 € je dosah v rádoch niekoľkých stoviek metrov. Pri drahších výrobkov od 100 € a viac už signál môže dosahovať dĺžku niekoľkých kilometrov. Na dosah signálu však majú vplyv aj prekážky stojace mu v ceste. Drahšie vysielačky môžu mať dosah aj 10 km a viac.

Napájanie

Zdrojom energie môžu byť buď tužkové batérie alebo akumulátor. Tužkové batérie ľahko vymeníte aj v teréne, ale musíte ich pravidelne dokupovať. Akumulátor je batéria typická najmä pre mobilné telefóny a je potrebné ho dobíjať zo siete.

Pri výbere tej najlepšej interaktívne hračky je dôležité brať do úvahy záujmy a preferencie vášho malého. Nezabudnite tiež na to, že žiadna hračka nenahradí hranie so súrodencami alebo rodičmi. Keď budú deti väčšie určite ocenia niektorú zo stolových hier, o ktorých sme písali v tomto článku.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo