Ako vybrať kancelárske kreslo alebo stoličku

Či už uvažujete o kúpe kancelárskeho kresla pre občasné využitie alebo zháňate hernej či ergonomickú kancelársku stoličku určenú pre niekoľkohodinové smeny, radi vám s výberom pomôžeme. Správne zvolený model vás môže nielen zbaviť bolesti chrbta, ale zároveň zvýši efektivitu vašej práce.

Test kancelárskych stoličiek a kresiel 2023

Testovanie sme podrobili celkom päť kancelárskych stoličiek a kresiel, z toho tiež jeden herný model. Zaujímala nás predovšetkým kvalita prevedenia, ergonómia, pohodlie pri sedení či možnosti nastavenia. Zahrnuli sme tiež dobu sedenia, ktorá sa ukázala byť pre každú z testovaných stoličiek optimálne.

ANTARES Tennessee

Typkancelárska stolička
Nosnosť120 kg
Mechanizmushojdacia
Typ koliesoktvrdá, pogumovaná
Podrúčkyáno
Poťahový materiálsieťovina, čalúnenie
Hmotnosť13 kg

ANTARES Tennessee je výrazne lacná kancelárska stolička vhodná len pre krátkodobé sedenie.

Ergonómia tohto modelu je veľmi zlá a možnosti nastavenia sa obmedzujú len na nastavenie výšky sedadla od zeme. Tennessee je štandardne vybavená hojdacím mechanizmom. Pre sedenie len 1-2 hodiny denne ju možno využiť, pre dlhodobejšie sedenie sa ale nehodia.

Odporúčame ju vyšším a štíhlejším osobám (okolo 175 cm). Pohodlie ale rozhodne nepatrí medzi prednosti tohto modelu. Sedák je nekvalitne polstrovaný a po čase výrazne stratí objem. Pri sedení potom konštrukcia môže tlačiť, čo je samozrejme aj pri krátkodobom sedení nepríjemné.

Model sa dodáva s tvrdými kolieskami, ktoré však môžu poškriabať podlahu. Používajte ich preto len na mäkkých podlahových krytinách (koberce). Pogumované kolieska je možné dokúpiť zvlášť. Oba typy koliesok sa ale bohužiaľ dosť často zasekávajú, čo komplikuje pohyb na stoličke.

Zamrzelo nás tiež celkové spracovanie, ktoré nie je príliš kvalitné. Konštrukcie pri pohybe vŕzga. Tiež piest bohužiaľ po čase prestane plniť svoju funkciu na 100% a stoličky začne schádzať (čo je všeobecne problém väčšiny lacných modelov).

Pokiaľ zháňate výrazne lacnú stoličku pre občasné použitie, môže byť Tennessee dobrou voľbou. Budete sa ale musieť zmieriť s horšou kvalitou a nižšou mierou pohodlia. Rozhodne ju neodporúčame pre dlhodobé sedenie.

  • nízka obstarávacia cena
  • nízka kvalita spracovania
  • nevhodná pre dlhodobé sedenie
  • nedisponuje možnosťami nastavenia
  • kolieska sa zasekávajú
Zistiť cenu

RELAX Halmar

Typkancelárske kreslo
Nosnosť130 kg
Mechanizmushojdacia, TILT
Typ koliesokzáťažové univerzálné
Podrúčkyáno
Poťahový materiálsyntetická koža
Hmotnosť16,4 kg

Robustné kancelárske kreslo Halmar poľskej značky Relax upúta na prvý pohľad svojím luxusným vzhľadom, napriek tomu sa jedná o pomerne lacný model.

Ide sa o typického zástupcu kancelárskych kresiel. Nedisponuje prepracovanou ergonómiou ani možnosťami natavenie. Samozrejmosťou je však hojdací mechanizmus a TILT mechanizmus, ktorý prináša krátkodobú úľavu chrbtu.

Úplne zásadným kladom kresla Halmar je jeho vzhľad a pohodlie pri sedení. Pozitívne hodnotíme tiež polstrované opierky rúk. Pri sedení je ale nutné dávať pozor na správne držanie tela. Odporúčame tiež nevyužívať kreslo dlhšie ako štyri hodiny denne.

Výhodou je tiež pomerne vysoká nosnosť (až 130 kg) a špeciálne záťažové kolieska. Halmar preto môžu bez problémov používať aj osoby vyšších váhových kategórií.

Veľkou nevýhodou tohto modelu je pomerne obtiažna montáž. Otvory pre skrutky nie sú vedené rovno, pre pripevnenie podrúčok je preto potrebných veľa trpezlivosti. Ak navyše patríte medzi menej zručné osoby, pri montáži sa skutočne zapotíte.

Halmar je veľmi pekné a komfortné kreslo, ktoré pre občasné sedenie úplne postačí.

  • pohodlie
  • luxusný vzhľad
  • vysoká nosnosť
  • obtiažna montáž
  • nevhodné pre celodenné sedenie
  • nedisponuje možnosťami nastavenia
Zistiť cenu

SEDIA Prezident

Typkancelárska stolička
Nosnosť120 kg
Mechanizmushojdacia
Typ koliesoktvrdá, pogumovaná
Podrúčkyáno
Poťahový materiálsieťovina, čalúnenie, syntetická koža
Hmotnosť15 kg

Sedim Prezident patrí medzi lacnejšie kancelárske stoličky. Medzi jeho prednosti patrí priedušnosť. Operadlo je potiahnuté sieťovinou a sedák priedušnou čalúnenú látkou. Ani v prípade tohto modelu však nečakajte prepracovanú ergonómiu. Nastaviteľná je len výška a uhol náklonu celej stoličky (a to len o niekoľko málo stupňov). Bohužiaľ ani pri najnižšej polohe sedadla, nemusí chodidlá menších osôb dosahovať na podlahu. To možno vyriešiť vhodne zvolenou podložkou. Problém (najmä pre vyššie osoby) môže nastať v momente, keď sa posuniete bližšie k doske stola, pretože nohami aj v najnižšej polohe sedadla môžete narážať do dosky stola.

Udávaná maximálna nosnosť 120 kg je nadsadená. Model Prezident je nevhodný pre osoby vážiace viac ako 80 kg. Aj pri dodržaní tohto odporúčania však môže dôjsť k pomerne rýchlemu presedený sedáku, ktorý následne skôr tlačí. Nepríjemné sú aj vŕzgavé zvuky, ktoré konštrukcie pri pohybe vydáva.

Chválime možnosť dokúpiť špeciálnu pogumované kolieska určená pre tvrdé podlahy. Potešila tiež jednoduchá montáž. Skrutky je však nutné čas od času dotiahnuť, inak riskujete, že sa stolička pod vami jednoducho rozpadne.

Hoci sa na nej sedí pohodlne, pri dlhšie trvajúcom sedení (cca nad 2 hodiny) zvyčajne pocítite bolesť v chrbte. Pritom ani hojdací mechanizmus neposkytne dostatočnú úľavu. Z tohto dôvodu neodporúčame tento model pre dlhotrvajúce sedenie (napr. v kancelárii). Pre občasné využitie v domácom prostredí je však vhodný.

  • nízka obstarávacia cena
  • priedušnosť
  • nízka kvalita spracovania
  • nevhodná pre dlhodobé sedenie
  • nedisponuje možnosťami nastavenia
  • príliš vysoký sedák
Zistiť cenu

C-TECH Phobos GCH-01G

Typherné stoličky
Nosnosť150 kg
Mechanizmussklopný
Typ koliesokpogumovaná
Podrúčkyáno
Poťahový materiálsyntetická kůže
Hmotnosť25 kg

Masívná herná stolička C-Tech Phobos GCH-01G nepatrí medzi najlacnejšie, ale stále je jej cena v porovnaní s konkurenčnými modelmi prijateľná.

Jedná sa o model vhodný pre hráčov, ktorí u PC strávia mnoho hodín denne. Oceňujeme vysokú mieru pohodlia a kvalitu spracovania. Výška podrúčok je nastaviteľná. Phobos GCH-01G naviac umožňuje sklopenie operadla až o 170 °, teda takmer do vodorovnej polohy. Poteší tiež ľúbivý vzhľad podobajúci sa sedačkám pretekárskych vozidiel.

Oceľová konštrukcia je dostatočne pevná, aby uniesla osoby s hmotnosťou do 150 kg. Sedenie sa ale ukázalo byť problematické pre osoby so širšími stehnami a zadkom. Šírka sedadla je totiž nedostačujúca a podrúčky môžu tieto osoby po stranách tlačiť.

Použité poťahové materiály (PU kože) sú príjemné, ale nepriedušné. V letných mesiacoch preto dochádza k nadmernému poteniu.

Ak však patríte medzi štíhlejšie osoby a radi by ste si zaobstarali kvalitnú a pohodlnú hernú stoličku, Phobos GCH-01G môže patriť medzi vaše favoritov.

  • kvalita spracovania
  • vysoká nosnosť
  • pohodlie
  • výškovo nastaviteľné podrúčky
  • vhodná pre dlhodobé sedenie
  • vyššia nákupná cena
  • len pre štíhle postavy
Zistiť cenu

RACING PRO ZK-010

TypKancelárska / herná stolička
Nosnosť120 kg
Mechanizmushojdacia
Typ koliesoktvrdá, pogumovaná
Podrúčkyáno
Poťahový materiálsyntetická koža, čalúnenie
Hmotnosť15 kg

Otočnú kancelársku stoličku Racing Pro ZK-010 kúpite už do 75 eur, čím sa radí do najnižšej cenovej kategórie. Na prvý pohľad zaujme svojim dizajnom, pretože bola navrhnutá tak, aby sa podobala sedačke do závodných áut.

Výhodou tohto modelu je, že ho môžete použiť klasicky (pre prácu pri stole), ale aj pri hraní PC hier. Vzhľadom k nie príliš prepracovanej ergonómii a absenciu nastavenia, však túto stoličku príliš neodporúčame pre dlhodobé sedenie. Nastaviť možno len výšku, opierka hlavy a podrúčky nastaviť nedá. ZK-010 ale disponuje hojdacím mechanizmom, ktorý poskytuje krátkodobú úľavu chrbtu.

Tento typ je určený pre menšie a drobnejšie osoby (ideálne ženy a väčšie deti). Najlepšie pre postavu do výšky 175 cm (radšej 170 cm). Vyššia jedince potrápi kratšie sedadlo a predovšetkým opierka hlavy, ktorá sa u týchto osôb nachádza v oblasti krku, nie tyle. Menším užívateľom však nebudú vyhovovať vyššie podrúčky, ktoré sa tak stávajú nepoužiteľnými. A hoci je možné odmontovať, neodporúčame to, pretože tak dôjde k narušeniu pevnosti operadla.

Ak vynecháme ale tieto nedostatky, jedná sa o pohodlnú stoličku so zaujímavým dizajnom a množstvom farebných vyhotovení. Chválime tiež možnosť zakúpiť pogumovaná kolieska, ktoré sú ideálne pre všetky typy tvrdých podláh.

Pri tejto cenovej kategórie neprekvapil koženkový poťahový materiál kombinovaný s textilným čalúnením. Zostavenie je jednoduché, zamrzelo nás len menej kvalitné skrutky. Otázkou teda je, ako dlho ZK-010 vydrží.

Model ZK-010 je pohodlný a lacný, čo sú jeho hlavné prednosti. Ak preto patríte medzi osoby s drobnejšie postavou, môžete ho vyskúšať. Neodporúčame ho ale pre dlhodobé sedenie.

  • nízka obstarávacia cena
  • pohodlie
  • zaujímavý dizajn
  • možno využiť aj pre hranie hier
  • iba pre drobné postavy
  • nevhodná pre dlhodobé sedenie
  • nedisponuje možnosťami nastavenia
  • nižšia kvalita spracovania
  • nevhodná výška podrúčiek
Zistiť cenu

Možno sedieť zdravo?

Hneď na začiatok by sme si mali povedať, že zdravé sedenie neexistuje. Pretože dlhodobé sedenie jednoducho nie je pre človeka prirodzené. Vyvstáva otázka: Keď je to tak, oplatí sa vôbec zhotovovať ergonomickou alebo zdravotnej kancelársku stoličku? Odpoveď je jednoduchá: Ak sedením trávite viac hodín denne, nemáte dostatok kvalitného pohybu alebo trpíte bolesťami chrbta, potom určite áno.

Dôležité je si uvedomiť, že pri sedení sú medzistavcové platničky vystavené tlaku, ktorý je dvakrát tak veľký ako pri státí. Vznik zdravotných problémov je teda len otázkou času. Kvalitná stolička však pomáha týmto negatívnym vplyvom predchádzať, čím okrem iného minimalizuje únavu, a zvyšuje tak pracovný výkon.

Typy kresiel a stoličiek

Hoci mnoho ľudí aj predajcov zamieňa termín kreslo a stoličky, rozdiel medzi nimi je veľký. Navyše existuje viac kategórií stoličiek. Obvyklé delenie je nasledujúci.

Kancelárske kreslá

Tento typ nábytku na prvý pohľad zaujme mohutnejším prevedením a štýlovým dizajnom. Obstaranie kancelárskeho kresla je preto skôr otázkou vkusu, keďže ide o kus nábytku, ktorý by mal byť luxusne a reprezentatívne súčasťou interiéru. Zvyčajne ho preto nájdete v domácich i firemných pracovniach, kanceláriách a pod. Kreslo je však vhodné iba pre občasné využitie a rozhodne sa nehodí pre celodenné sedenie.

Pre kancelárske kreslá je typický tiež tzv. hojdací mechanizmus, vďaka ktorému pri aktivácii funguje podobne ako hojdacie kreslo. Možnosti individuálneho nastavenia sú však veľmi obmedzené. Uhol medzi sedadlom a operadlom je pevne daný a nie je možné nastaviť ani výšku operadla, bedrovú opierku, hĺbku sedenia, opierku hlavy či výšku područia. Typickým znakom je tiež výraznejšie zaklonenej operadlo, ktoré potom pri práci v miernom predklone ostalo voľných za chrbtom.

Výhody a nevýhody kancelárskych kresiel

  • nižšia obstarávacia cena
  • elegantný a štýlový dizajn
  • pohodlie pri odpočinku
  • nevhodné pre dlhodobé sedenie
  • neposkytujú dostatočnú oporu telu
  • nedisponujú možnosťami nastavenia

Kancelárske stoličky

Kancelárske stoličky mávajú zvyčajne dobrú ergonómiu (podporujú správne držanie tela), vďaka čomu sú vhodné pre dlhodobé sedenie (okolo 8 hodín denne). Hodí sa do domácností i kancelárií – jednoducho všade tam, kde už kreslo nestačí.

Lacnejšie typy nie je možné nastaviť, ale občas majú zabudovaný hojdacie mechanizmus, vhodný pre chvíľkový odpočinok. Tieto modely však rozhodne nemožno odporučiť pre dlhodobé sedenie, ktoré presahuje štyri hodiny denne.

Drahšie modely (často označované ako ergonomické kancelárske stoličky) sú nastaviteľné (zvyčajne možno nastaviť operadlo, sedák, podrúčky, príp. bedrovú a hlavovú opierku) a spravidla bývajú polohovacie. Podľa dĺžky a spôsobu sedenia voľte typ mechaniky (synchrónne, asynchrónne, hojdacia pod.).

Výhody a nevýhody kancelárskych stoličiek

  • Vhodné pre bežnú pracovnú dobu
  • Poskytujú oporu telu
  • Disponujú možnosťami nastavenia a polohovanie
  • Súčasťou sú ergonomické doplnky
  • Lacnejšie modely nevhodné pre sedenie dlhší ako 8 hodín

Zdravotné stoličky

Zdravotné stoličky (výnimočne tiež kreslá) sa od bežných kancelárskych líši tým, že sú určené pre osoby pracujúce dlhšie ako osem hodín denne a osoby trpiace bolesťami chrbta. Jedná sa o špeciálne modely, ktoré sú vyvíjané v spolupráci terapeutov a lekárov. Veľmi účinne tak podporujú správne držanie tela a dokážu efektívne predchádzať negatívnym následkom dlhodobého sedenia na pohybový aparát.

Obvykle umožňujú veľmi široké možnosti nastavenia, polohovanie a mechanik, aby ste ich mohli prispôsobiť presne vašim potrebám.

Pri výbere zdravotné kancelárske stoličky dávajte dobrý pozor, aby sa skutočne jednalo o zdravotny model. Niektorí výrobcovia bohužiaľ ako zdravotné označujú aj modely, ktoré tieto kritériá nespĺňajú.

  • Vhodné pre sedenie dlhšie ako 8 hodín
  • Pomáhajú eliminovať bolesti pohybového aparátu
  • Poskytujú vynikajúcu oporu telu
  • Disponujú širokými možnosťami nastavenia a polohovanie
  • Vyššia nákupná cena

Herné stoličky

Tiež hráči počítačových hier zvyčajne sedením za klávesnicou a monitorom trávia mnoho hodín denne. Práve pre nich sú určené herné stoličky. Tie sa od tých kancelárskych odlišujú ergonómiou, ktorá je prispôsobená práve pre potreby hranie. Ďalšou odlišnosťou je výrazný dizajn a robustné spracovanie. Tieto stoličky preto pripomínajú skôr sedadlá pretekárskych áut.

Herné modely okrem bežného nastavenia umožňujú tiež sklopenia, a to až do vodorovnej polohy (uhla 180 °).

Výhody a nevýhody herných stoličiek

  • Vhodné pre dlhodobé sedenie pri PC hier
  • Poskytujú vynikajúcu oporu telu
  • Disponujú možnosťami nastavenia a sklopenie
  • Výrazný dizajn
  • Vysoká obstarávacia cena

Detské rastúca stolička

Úplne špecifickou kategóriou sú detské rastúce školské stoličky, ktoré možno podľa potreby prispôsobiť výške dieťaťa a to v pomerne širokom rozsahu. Jedná sa o otočné kolieskové detské kancelárske stoličky určené prevažne pre dlhodobejšie sedenie a prácu pri stole alebo počítača.

Tento typ umožňuje nastavenie hĺbky aj výšky sedenia, vďaka čomu je možné sedák, operadlo i podrúčky posúvať, a prispôsobovať tak rýchlo rastúcemu detskému telu.

Pretože sa detské telo neustále vyvíja a je náchylnejší k najrôznejším deformáciám, vždy dbajte predovšetkým na to, aby mal daný typ vhodnú ergonómiu a podporoval správne držanie tela. Napriek tvrdeniam niektorých výrobcov sa na trhu nachádzajú aj modely, ktoré svojou ergonómiou detskému telu nevyhovujú.

Výhody a nevýhody detských rastúcich stoličiek

  • Rastú spolu s dieťaťom
  • Podporujú správne držanie tela
  • Nemusíte kupovať viac stoličiek
  • Nie všetky modely sú vyhovujúce

Ako vyberať

Typ mechaniky

U väčšiny kancelárskych stoličiek sa stretnete s nejakým typom mechanizmu. Ak pracujete viac ako osem hodín denne, odporúčame zvoliť model sa synchrónnú, asynchrónnú, Body Balance Tec alebo Move and Stop mechanikou. Trávite však sedením len pár hodín denne, postačí vám stolička s permanentným kontaktom alebo kreslo vybavené hojdacia mechanikou.

Synchrónna mechanika

Modely s týmto typom mechaniky umožňujú súčasný pohyb operadla aj sedadla, vďaka čomu sa konštrukcia neustále prispôsobuje vašim pohybom. Operadlo je možné nastaviť v určitých pozíciách, a zvoliť tak vyhovujúce polohu. Spravidla je možné nastaviť aj silu prítlaku či výšku sedenia. Synchrónna mechanika býva všeobecne považovaná za veľmi kvalitnú a je určená pre dlhodobé sedenie.

Asynchrónna mechanika

Tento typ na rozdiel od vyššie menovaného umožňuje nastaviť operadlo aj sedák nezávisle na sebe do niekoľkých pozícií. To napríklad znamená, že zatiaľ čo operadlo sa môže voľne pohybovať, sedadlo je zaistený v určitom uhle. Typické sú tri samostatné ovládacie páky. Určiť možno výšku sedu a niekedy tiež prítlak.

Permanentný kontakt

V prípade tejto základnej mechaniky je operadlo v nepretržitom kontakte s vašimi chrbtom alebo je možné voči chrbtu pod určitým uhlom nastaviť. Permanentný kontakt s chrbtom pritom podporuje správne držanie tela. Tento typ mávajú zvyčajne lacnejšie typy stoličiek.

Hojdacia mechanika

Hojdacia mechanika býva najčastejšia u lacnejších kancelárskych kresiel. Uhol zvierajúci operadlo a sedák sa nemení, možno sa ale zosunúť dozadu, čo uľaví chrbtovým svalom. Jedná sa ale o veľmi jednoduchý mechanizmus, ktorý nie je príliš efektný pre dlhodobé sedenie.

Nastaviť môžete tiež silu protiváhy či výšku sedu, samozrejmosťou je možnosť zablokovania v základnej polohe.

TILT mechanika

TILT mechanika je obdobou klasického hojdacieho mechanizmu. Umožňuje jednoduché uzamknutie a odomknutie hojdacieho mechanizmu, vďaka čomu môžete sedieť klasicky alebo uľaviť chrbtu pomocou hojdania.

Multilock mechanika

Multilock systém ponúka okrem hojdacej mechaniky a uzamknutie v štandardnej polohe, tiež možnosť uzamknúť alebo odomknúť kreslo v už zhoupnuté polohe (čím sa líši od TILT mechaniky). Vďaka tomu si môžete operadlo nastaviť do väčšieho záklonu či iného, ​​vašim potrebám vyhovujúceho uhla.

Mechanika Extrem

Mechanika Extrem disponuje veľmi širokými možnosťami polohovanie (napr. uhol záklonu môže byť až 116 °) a ako jediná umožňuje nastaviť negatívny sklon sedáka nezávisle na polohovanie.

Ide o typ vhodný pre robustnejšie jedince (do 150 kg), ktorí trávia v sedavom zamestnaní aj viac ako osem hodín denne.

Mechanika Hard

Už podľa názvu možno odvodiť, že tento typ mechaniky patria medzi tie najodolnejšie. Býva súčasťou kancelárskych stoličiek a kresiel s vysokou nosnosťou určených pre robustnejšie osoby s hmotnosťou od 110 do 160 kg. Typická je vyššia sila prítlaku (dokonca vyššie ako u mechaniky Extrem), ktorá je potrebná ku kolísaní sa. Modely s touto mechanikou ale neumožňujú nastavenie sklonu sedáka.

Mechanika Body Balance Tec

Kancelárske stoličky vybavené mechanikou Body Balance Tec (označované často aj ako tzv. sitness, príp. balančné stoličky) sa mení v tréningovej stroja. Sedením v troch dimenziách totiž zároveň trénujete chrbtové aj brušné svalstvo. Táto mechanika preto patrí medzi najvýraznejšie v oblasti dynamického sedenia.

Move and Stop mechanika

Pre tento typ mechanizmu je typický pohyb sedadla všetkými smermi, podobne, ako by ste sedeli na gymnastickej lopte. Vďaka tomu aktívne cvičíte brušnej, panvové aj chrbtové svaly. Samozrejme je možné tento pohyb zablokovať a sedieť ako na bežné stoličke.

Move and Stop mechanika sa odporúča aj pre dlhodobé sedenie, pretože umožňuje dynamický pohyb, a predchádza tak nebezpečnému strnulému sedenie.

Výška operadla

Výška operadla a automatická lama. S ich pomocou si môžete nastaviť optimálnu výšku operadla a túto výšku navyše zaaretovať vo vybranej pozícii. Automatická lama znamená, že sa vybraná výška zaaretuje sama vďaka systému Up down.

Nastaviteľná výška podrúčiek

Správna kancelárska stolička ponúka aj možnosť nastavenia výšky a dĺžky podrúčiek a dokonca aj uhol područia.

Plynový piest

Slúži pre ovládanie výšky stoličky.

Čo je dynamické sedenie: Dynamické sedenie umožňujú ergonomické modely vybavené synchrónne, asynchrónne, Body Balance Tec a Move and Stop mechanikou. Vďaka tomuto spôsobu sedenia je zaručená neustála zmena vašej polohy (napr. vďaka zmene uhla operadla i sedadla). Jednoducho povedané – nesedíte v jednej strnulo pozícii, ale neustále namáhate brušné aj chrbtové svalstvo, vďaka čomu je možné efektívne predchádzať problémom pohybového aparátu.

Účel využitia

Najdôležitejšie úlohu hrá pri výbere účel, kvôli ktorému si kancelársku stoličku či kreslo kupujete. Ide vám o komfort pri sedení alebo skôr o štýlový doplnok do zasadačky? Koľko času denne strávite sedením? Budete sa o stoličku s niekým deliť?

Občasné využitie

Všade tam, kde budete stoličku využívať približne jednu až dve hodiny denne, môžete zvoliť niektoré z kancelárskych kresiel, ktorá bývajú spravidla dizajnovo veľmi vydarená, a pritom lacnejšie ako stoličky (zaobstaráte je cca do 200 eur). Ponúka sa tiež možnosť zvoliť bežnú konferenčnú stoličku.

Do 4 hodín denne

Ak netrpíte zdravotnými problémami spojenými najmä s chrbtom a sedíte maximálne štyri hodiny denne, môžete zvoliť takmer akýkoľvek model (často s hojdacia mechanikou). Ak však máte problémy s chrbtom, rozhodne voľte špeciálne zdravotné alebo kancelárske stoličky so synchrónnym mechanizmom.

Približne 8 hodín denne

Ak máte sedavé zamestnanie a sedením strávite približne osem hodín denne, odporúčame voľbu kvalitnej pracovnej stoličky. Takýto model by mal disponovať aspoň základnými funkciami (nastaviteľným operadlom chrbta i bedier a nastaviteľnými opierkami). Cena začína zvyčajne na 150 €.

Viac ako 8 hodín denne

Ak musíte sedieť na stoličke viac ako osem hodín denne a chcete si maximálne zachovať zdravie, odporúčame vám investovať do špičkovej ergonomické stoličky, ktorej cena začína cca na 300 €. Úľavu vašim chrbtu môže poskytnúť okrem synchrónny tiež správne zvolená asynchrónná mechanika alebo Body Balance Tec.

24 hodín denne

Ak sa na jednej stoličke celodenne striedajú rôzne osoby (čo je typické pre nepretržité prevádzky), a tá je zaťažovaná nonstop, budete potrebovať veľmi kvalitnú záťažovou stoličku. Tú musí byť možné ľahko prispôsobiť (sedák, opierka chrbta, bedier i hlavy, podrúčky) a mala by byť priamo určená pre 24-hodinovej prevádzky. Pre tieto účely je vhodná synchrónna mechanika a špeciálne záťažová kolieska. Postrážte si tiež maximálnu nosnosť, ktorá predajcovia býva často nadsadzovanie.

Typ postavy

Výber správneho kancelárskeho kresla alebo stoličky úplne zásadne ovplyvňuje tiež výška postavy a predovšetkým dĺžka nôh človeka, pre ktorého je určená. Často aj rovnako vysokí ľudia mávajú iný pomer dĺžky nôh a trupu. Z tohto dôvodu im bude vyhovovať tiež odlišný typ stoličky.

Pre všetky typy postáv by mala byť stolička vybavená kvalitným operadlom chrbta. To môže byť pevné alebo nastaviteľné. Samozrejmosťou by mala byť aj opierka v bedrovej oblasti (tá je totiž pri dlhodobom sedení najviac namáhaná). Vo väčšine prípadov je opierka bedrovej oblasti len naznačená (napr. tvarovaním či penovou výplňou), v ideálnom prípade sa však jedná o samostatnú a nastaviteľnou bedrovou opierku.

Najmä ak máte postavu vyšší ako 175 cm, vyberajte kancelárske stoličky, ktoré umožňujú ako nastavenie chrbtového operadla, tak toho bedrového.

Správna chrbtová opierka by mala vašu chrbticu kopírovať po celej jej dĺžke. Uhol medzi sedadlom a operadlom by nikdy nemal byť menší ako 90 °. Vďaka tomu nebude dochádzať k zaťažovaniu dýchacích a tráviacich orgánov, srdca a ciev.

Podobne ak máte dlhšie nohy, dbajte o to, aby stoličky disponovala možnosťou nastavenia (posunutie) sedáka smerom dopredu. V tomto prípade však dávajte pozor – prílišné (a pomerne obľúbené) vysunutie sedadla nielenže škrtí prívod krvi do nôh, ale ľudia majú zvyčajne tendenciu vysúvať zadok smerom dopredu. Pri tomto sede ale dochádza k výraznému preťažovaniu bedrovej oblasti.

Ergonómia

Ak je výrobok označený ako ergonomický, výrobca tak dáva najavo, že sedenie na takej stoličke pomôže predísť zdravotným komplikáciám, ktoré sú spojené so sedavým zamestnaním. Okrem toho by mala pomáhať sedieť vzpriamene, čo okrem iného znižuje únavu chrbtových svalov, a tak zvyšuje produktivitu práce.

Podľa tohto kritéria možno tiež rozlíšiť medzi kancelársku stoličiek a kreslom. Kreslo síce môže byť na prvý pohľad pohodlnejšie, ale rozhodne neponúka takú oporu ako kvalitný kancelárska stolička.

Parametre

Medzi základné parametre, s ktorými je dobré sa zoznámiť patria najmä nosnosť, poťahový materiál a prípadne aj dizajn.

Nosnosť

Kreslo či stolička by mala čo najlepšie zodpovedať vašej telesnej váhe. Rozmedzie sa pohybuje medzi 70 a 180 kg. Pretože však výrobcovia tento údaj radi zveličujú, nechajte si radšej rezervu (cca 20 kg). Hoci väčšina modelov v praxi vydrží záťaž o niečo väčší, preťažovanie sa rozhodne neoplatí (obvykle dôjde k zničeniu piestu či plastových častí). Voľbou vyhovujúce nosnosti výrazne predĺžite životnosť výrobku.

Poťahový materiál

Pri rozhodovaní zvážte tiež poťahový materiál stoličky či kresla. Každý materiál má iné vlastnosti a hodí sa pre iné využitie.

Sieťovina

Najmä kancelárske stoličky bývajú veľmi často sieťované. Medzi prednosti sieťoviny patrí hlavne vynikajúca priedušnosť. Sieťovaný sedák vašej kancelárskej stoličky oceníte hlavne v lete či v prekúrenej kancelárii. Má však horšie izolačné vlastnosti.

Čalúnenie

Pomerne často sa možno stretnúť aj s látkovými čalúnenými kancelárskymi kreslami a stoličkami. Čalúnenie vyzerá atraktívne a vyrába sa v mnohých prevedeniach. Výhodou je tiež veľmi dobrá izolačná schopnosť, vďaka čomu sa hodí na chladnejšie miesta. Nevýhodou je náročná údržba a obmedzená životnosť.

Pravá koža

Pravú kožu nájdete spravidla pri luxusných kožených kancelárskych kresiel. Kreslu dodá exkluzívny vzhľad, vďaka čomu ju nájdete najčastejšie v riaditeľských kanceláriách apod. Výhodou pravej kože je veľmi ľahká údržba a dlhá životnosť. Nevýhodou je vyššia nákupná cena.

Syntetická koža

Kancelárske stoličky a kreslá zo syntetickej kože (koženkové či z tzv. eko kože) sa snaží napodobniť vlastnosti aj dizajn pravej kože. Vyznačujú sa však výrazne nižšie životnosťou a nie sú vhodné pre celodenné prevádzky. Sú ale podstatne lacnejšie.

Design

Vzhľad môže byť pri výbere tiež dôležitý, a to predovšetkým, ak vyberáte kancelárske kreslo. Ponuka najrôznejších farieb a prevedenie je v súčasnej dobe skutočne široká. Vďaka tomu si môžete vybrať kancelárske kreslo alebo stoličku ako v tradičných elegantných farbách (najčastejšie čiernej, hnedej, bielej, béžovej alebo šedej), tak dokonca aj v extravagantné ružové alebo fialové.

V tomto prípade nemusí byť od veci zamyslieť sa aj nad psychológiou farieb. Zelená a modrá kancelárska stolička či kreslo podporí sústredenie, kdežto oranžová alebo červená je stimulačnáý pre kreatívcov všetkého druhu.

Jednotlivé časti

Hoci sa model od modelu líši počtom častí, uvedieme tu popis všetkých častí, ktoré môžu byť súčasťou kancelárske stoličky alebo kreslá. Pritom zvyčajne platí, že čím viac častí stolička má, tým je ergonomickejšia, pretože ju môžete nastaviť presne podľa potrieb svojho tela.

Opierka hlavy

Opierka hlavy je vhodným doplnkom v prípade, že pracujete dlhšie ako štyri hodiny denne. Poskytne vám potrebnú oporu a úľavu krčnej chrbtici. Často býva posuvná, a niektoré dokonca poskytujú oporu nepretržitú.

Operadlo

Operadlá bývajú ergonomicky tvarovaná a kopírujú tvar ľudskej chrbtice. Dôležitou súčasťou každého operadla by mala byť bedrová opierka.

Bedrová opierka

Bedrová opierka patrí medzi najdôležitejšie súčasti každej kancelárske stoličky, na ktoré užívateľ sedí dlhšie ako štyri hodiny denne. Ak ju nemá, dochádza k neprirodzenému držaniu tela, kvôli ktorému skôr alebo neskôr dôjde k deformácii chrbtice.

Vždy vyberajte modely s výškovo nastaviteľnou bedrovou opierkou, aby ste ju mohli prispôsobiť vašej výške. Niekedy možno opierky posúvať tiež dopredu a dozadu.

Pokiaľ vami vybraná stolička nedisponuje bedrovou opierkou, informujte sa o tom, či ju nemožno dokúpiť zvlášť.

Podrúčky

Podpery pre ruky sú nevyhnutné pri dlhodobej práci pri stole (napr. písanie na klávesnici). Vďaka nim je možné odpočinúť nielen unaveným rukám a pažiam, ale aj šiju a ramenám. Podrúčky by mali byť vždy nastaviteľné.

Existujú štyri typy, s ktorými sa môžete stretnúť:

  • nastaviteľné opierky rúk – možno nastaviť iba výšku,
  • 2D podrúčky – umožňujú nastaviť výšku a možno rotovať vrchnou časťou,
  • 3D podrúčky – je možné nastaviť výšku, rotáciu aj horizontálny posun dopredu a dozadu,
  • 4D podrúčky – disponujú rovnakými možnosťami ako 3D a navyše horizontálnym posunom nahor a nadol.

Podrúčky je tiež často možné dokúpiť k určitému modelu zvlášť.

Sedák

Odporúčame voliť anatomicky tvarované sedadlo, ktorý vám poskytne maximálne pohodlie. Vždy by mal byť výškovo nastaviteľný. V niektorých prípadoch ho možno posúvať tiež dopredu a dozadu, vďaka čomu sa lepšie prispôsobí dĺžke vašich nôh.

Ploché sedáky kancelárskych stoličiek a kresiel je možné opatriť dodatočne dokúpeným zdravotným podsedákom. Ak vám nevyhovuje výška sedadla od zeme, možno použiť aj opierku pod nohy.

Otáčací mechanizmus

Takmer úplná väčšina kancelárskych stoličiek a kresiel je otočná. Vždy, keď sa potrebujete otočiť, nemusíte vytáčať trup, ale otočíte sa s celou stoličkou. Vďaka tomu si šetríte krčné aj chrbtové svaly.

Mechanizmus UP-DOWN

Vďaka tejto funkcii je možné lepšie a hlavne ľahšie nastaviť ako výšku operadla, tak područiek. Modely, ktoré tento mechanizmus nemajú, musíte nastavovať väčšinou pomocou skrutky. Systém UP-DOWN umožňuje nastavenie v niekoľkých krokoch smerom nahor, po dosiahnutí maximálnej pozície, možno operadlo alebo podrúčky spustiť dole do východiskovej pozície.

Piest

Väčšina modelov disponuje piestom, ktorý slúži na spojenie spodné (kríž s kolieskami) a horné (sedák) častí kancelárske stoličky. Vďaka nemu je možné nastaviť výšku sedadla od zeme.

Kríž

Kríž tvorí zvyčajne päťramennú základňu stoličky alebo kreslá. Cenovo dostupnejšie modely mávajú kríž vyrobený z plastu, tie drahšie potom z ocele, hliníka či chrómu. Jeho súčasťou sú kolieska.

Pretože kríž nesie všetku váhu, voľte ho s ohľadom na zaťaženie stoličky. Plast vydržia najmenej a vhodný je pre nižšie váhové kategórie užívateľov. Oceľ je vhodná pre väčšie zaťaženie a záťažový prevádzku.

Kolieska

Existuje niekoľko typov koliesok, ktoré sa líšia podľa povrchu podlahy, na ktorej bude umiestnená. Vždy voľte správny typ, aby bol pohyb jednoduchý a pritom ste nepoškodili povrch, po ktorom sa pohybujete.

Tvrdé kolieska

Kolieska z tvrdých materiálov (spravidla plastov) sú vhodné pre mäkké typy podlahových krytín (koberce, mäkké PVC podlahy a pod.). Tento typ je najčastejší.

Mäkké kolieska

Mäkké kolieska sú určené pre všetky typy tvrdých povrchov (parkety, linoleum, dlažba, plávajúca podlaha). Sú vyrobené z mäkkej gumy, ktorá nepoškriabe povrch a nezanechá na ňom nežiaduce šmuhy.

Univerzálne kolieska

Tento typ je vhodný pre použitie na všetkých typoch podláh, a to vďaka tvrdému okraju a mäkkému stredu.

Záťažová kolieska

Záťažová kolieska bývajú súčasťou záťažových kancelárskych stoličiek a kresiel. Sú buď pogumovaná alebo bez pogumovanie. Tá prvá sú vhodné pre tvrdé podlahy, bez pogumovanie potom pre mäkké povrchy.

Brzdené kolieska

Ak stolička s týmto typom koliesok nie je zaťažená, kolieska sa zabrzdí, a s stoličikú teda nie je možné pohybovať. Akonáhle si sadnete, kolieska sa opäť odbrzdí.

Kolieska s brzdou

Na rozdiel od predchádzajúceho typu, tieto kolieska sa brzdia manuálne pomocou páčky, a v prípade potreby preto možno sedieť na brzdenom stoličke.

Klzáky

Ak dávate prednosť modelom bez koliesok, môžete zvoliť kancelársku alebo PC stoličku, prípadne kreslo s tzv. klzáky. Jedná sa o gumové špunty, ktoré kreslo zaisťujú proti nežiaducemu pohybu.

Cenové relácie

Pri výbere kancelárske stoličky pre dlhodobé sedenie myslite na to, že investuje tiež do svojho zdravia. V prípade týchto výrobkov preto nikdy nevyberajte podľa ceny, ale primárne podľa toho, nakoľko daný model vyhovuje zdravému sedenie. Mnohí výrobcovia navyše neváhajú ponúkané stoličky (príp. aj kreslá) označovať ako zdravotná či ergonomické, hoci kritériá pre tento typ nábytku nespĺňajú. Vždy sa preto zaujímajte o kvalitu, príp. certifikáciu.

Hoci dobrú kancelársku stoličku do 40 € nájdete len ťažko, na druhú stranu pamätajte tiež na to, že najdrahšie neznamená automaticky najlepšie. Ak navyše zháňate stoličku pre občasné sedenie, môže vám vyhovovať aj lacnejší model.

Pripravili sme pre vás tri základné cenovej kategórie, ktoré vám pomôžu s orientáciou:

  • do  150,
  • od 150 do 300 Sk,
  • nad 300 Sk.

Najlacnejšie cenová kategória

Ceny najlacnejších kancelárskych stoličiek a kresiel zvyčajne začínajú na 80 €. Jedná sa o jednoduché modely, ktoré väčšinou nedisponujú žiadnu špeciálnu mechanikou ani kvalitnú ergonómiou a možno ich len výškovo nastaviť. Tieto kancelárske stoličky a kreslá sú často bez opierok rúk a hlavového aj bedrovej opierky. Preto sú určené pre krátkodobé sedenie (do 3-4 hodín denne). V tejto kategórii sa nachádza aj lacné detské kancelárske stoličky a kreslá k písaciemu stolu alebo PC.

Stredná cenová kategória

Ak investujete do 300 €, získate kvalitnú kancelársku stoličku, ktorá spĺňa kritériá zdravého sedenia pre dlhodobé sedenie (zvyčajne 8 hodín denne). U týchto modelov by mala byť samozrejmosťou možnosť upraviť výšku sedadla a podľa potreby nastaviť podrúčky. Súčasťou mnohých výrobkov je tiež opierka hlavy či bedier. Bežne sa možno stretnúť so synchrónnym alebo asynchrónnym mechanizmom. Maximálna nosnosť týchto kancelárskych kresiel a stoličiek je do 150 kg.

Najvyššia cenová kategória

Nad 300 € sa nachádzajú výrobky určené pre dlhodobé pracovné zaťaženie aj viac ako osem hodín denne. Ide o tie naj kancelárske stoličky (kreslá), ktoré zaisťujú maximálnu oporu. Samozrejmosťou býva možnosť nastavenia chrbtovej, bedrový i područní opierky, ergonomicky tvarované sedadlo, pevná a stabilná konštrukcia či nastaviteľná opierka hlavy. Bežná býva synchrónna mechanika či špeciálne typy mechaník (Body Balance Tec pod.).

Ceny špičkových zdravotných a záťažových stoličiek sa však môžu pohybovať od 500 do približne 1 000 €.

Zásady správneho sedenia

Sedieť správne na stoličke nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Aké sú najčastejšie chyby a ako na zdravé sedenie?

Medzi najčastejšie chyby pri sedení patria:

  • posúvanie zadku k okraju sedadla (tzv. zmršťovania sa), čím je preťažovaná bedrovú chrbticu,
  • strnulé sedenie v jednej polohe,
  • podkolennej jamky sa dotýkajú okraja sedadla, a stláča sa tak krvný obeh v nohách.

Zásady správneho sedenia zahŕňajú:

  • zadok sa dotýka operadla,
  • medzi podkolenú jamkou a okrajom sedadla je medzera 5-10 cm,
  • chrbát sú o operadlo opretá po celej dĺžke,
  • celé chodidlá sa dotýkajú zeme a zvierajú uhol 90-110 ° (možno použiť podložku pod chodidlá),
  • pri písaní na klávesnici paže zvierajú uhol 90-110 °,
  • monitor je umiestnený v úrovni vašich očí (hlavu neskláníte ani nezdvíhajú),
  • vzdialenosť očí od monitora je 40-75 cm,
  • zorný uhol pri pohľade na monitor je 20-50 ° pod úrovňou očí,
  • na stoličke seďte tiež s odblokovanú mechanikou (tj. seďte dynamicky).

Tipy na záver

  1. Úľavu telu pri dlhodobom sedení a prácu na počítači môže priniesť tiež vhodne zvolená klávesnica s podrúčkou, ktorá uľaví zápästie, lakte i ramenám.
  2. Pri výbere vhodnej detskej stoličky či kresla vyberajte vždy len z ponuky určené priamo deťom. Ergonómia týchto modelov je totiž prispôsobená špeciálne detskému telu a jeho váhe.
  3. Aj tá najlepšia kolieska pri častom pohybe môžu spôsobovať otlaky v podlahe či otieranie podlahové farby. V takom prípade je ideálnym pomocníkom špeciálna podložka pod kancelárske stoličky a kreslá. Tieto výrobky sú cenovo dostupné a často tiež pekne vyzerajú.
  4. Niektoré modely kancelárskych kresiel a stoličiek sú opatrené poťahom, ktorý je možné ľahko prať. V niektorých prípadoch sa jedná aj o dizajnovú záležitosť (poťah môže byť vyrobený z umelej kožušiny a pod.).
  5. Ak potrebujete vybaviť celú kanceláriu, prípadne zakúpiť lacno väčšie množstvo kancelárskych stoličiek či kresiel, môžete využiť najrôznejšie akcie (často 1 + 1 zadarmo) či výpredaje.
  6. Ak vám chýba dostatok financií na nové kvalitné kancelárske kreslo alebo hernú stoličku k PC a o lacné modely nemáte záujem, môžete sa porozhliadnuť aj v bazároch.
  7. V prípade, že nechcete investovať do kvalitnej kancelárskej stoličky alebo pracujete viac ako osem hodín denne, môžete zvážiť tiež striedanie státie so sedením. Za týmto účelom môžete kúpiť polohovateľné pracovné stoly.
  8. Pri výbere odporúčame venovať pozornosť aj užívateľským recenziám na internete či výsledkom nezávislých testov (napr. DTest), ktoré zahŕňajú tiež top produkty a víťaza najlepších kancelárskych stoličiek a kresiel.
  9. Či už zvolíte akýkoľvek typ stoličky či kresla, pri sedení odporúčame robiť pravidelné pauzy. Najvyššie každých 30 minút vstať a krátko sa prejsť alebo si zacvičiť. Rozproudíte tak krv a rozhýbete stuhnuté svaly.
7 komentárov
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. ja som si išla podľa týchto parametrov a vzhľadu a mám tak v kancelárii terapeutickú stoličku THERAPIA BODY L COM 3612 😀 a je super na nohy aj chrbát – nebolia ma platničky a ani mi nepuchnú kŕčové žily

  2. ja mam kozene kreslo z drevony a som s nim nadmieru spokojna je to uplne ako oblacik 🙂

  3. Čo sa týka kresiel za nejakú norálnu cenu som v pohode aj keď nie je úplne špeci nastaviteľné je neskutočne pohodlné a dobre drží.

  4. Tiež som za to, že kreslo má mať hlavne v pohode cenu ale tiež som chcela aby bolo pohodlné a šik a tak som si kúpila MaxPro WT v bledolososovej farbe a je perfektné

  5. Ako dieťa som mal skoliózu a aj keď sa tomu vždy neda uplne predísť tak som chcel urobit vsetko mozne pre to aby dcéra nemala skoliózu tiež. Kúpil som jej zdravotnů stoličku Adaptic Mio Kids (čo odporučil i lekár) a výsledky samozrejme ukáže čas, ale v každom prípade si na ňu dcéra tak zvykla, že nechce sedieť na iné stoličke.

  6. Podľa mňa je najdôležitejšie sa toľko nepozerať na cenu. Moja skúsenosť je taká, že čím lacnejšiu stoličku som kúpil tak tým skôr som si potom kúpil novú. Teraz mám stoličku Adaptic už 2 roky a rozhodne neplánujem kupovať inú.

  7. Najviac som bol spokojný so zdravotnou stoličkou adaptic. Bude to asi prvá stolička, ktorú si kúpim druhýkrát.

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo