Ako vybrať klimatizáciu

Letá sú stále teplejšie, otázka efektívneho chladenia domácich i pracovných priestorov je preto stále dôležitejšie. Veľmi dobrým riešením je pritom mobilná klimatizácia, ktorá je ako cenovo dostupná, tak aj dostatočne účinná, navyše ju môžete bez problémov premiestňovať práve tam, kde je potreba. Poradíme vám, ako správne vybrať klimatizačnú jednotku, čo pri výbere zohľadniť, podľa čoho sa orientovať a na čo dať pozor.

Test mobilných klimatizácií 2023

NázovCelkom
1.Sakura STAC 15 CPA/NBZistiť cenu
81%
Recenzia
2.Sinclair AMC-14PZistiť cenu
67%
Recenzia
3.G21 Envi 12HZistiť cenu
61%
Recenzia
4.Daitsu APD 12 HKZistiť cenu
61%
Recenzia
5.Domo DO324AZistiť cenu
58%
Recenzia

NázovChladiaci výkon (BTU/hod)Maximálny vzduchový výkon (m3/hod)Energetická trieda chladenieSpotreba energieEERCOP
1.Sakura STAC 15 CPA/NB15000450A1650 W2,62-
2.Sinclair AMC-14P14000450A1540 W (chladenie) / 1290 W (vykurovanie)2,63,1
3.G21 Envi 12H12000420A1350 W (chladenie) / 1500 W (vykurovanie)2,612,64
4.Daitsu APD 12 HK12000360A1345 W (chladenie) / 1235 W (vykurovanie)2,62,8
5.Domo DO324A12000386A1350 W2,6-

NázovMaximálna veľkosť miestnosti (m2)Hlučnosť (dB)Typ chladivaČasovačDiaľkové ovládanieVentilátor
1.Sakura STAC 15 CPA/NB4556R410Aáno áno áno
2.Sinclair AMC-14P3565R290áno áno áno
3.G21 Envi 12H3265R290ánoánoáno
4.Daitsu APD 12 HK2965R410Aánoánoáno
5.Domo DO324A3065R290áno áno áno

NázovNočný režimVykurovanieOdvlhčovanie vzduchuZvlhčovanie vzduchuRozmery (V x Š x H) v cmHmotnosť (kg)
1.Sakura STAC 15 CPA/NBáno nieáno (62 l / 24 hod)nie77,5 x 36,5 x 56,840
2.Sinclair AMC-14Páno áno áno (69 l / 24 hod)ne76 x 30 x 53,230,6
3.G21 Envi 12Hánoánoáno (28,8 l / 24 hod)nie73 x 36 x 4329,5
4.Daitsu APD 12 HKánoánoáno (38,4 l / 24 hod)nie82 x 39 x 40,539
5.Domo DO324Aáno nieáno (28,8 l / 24 hod)nie76 x 44,5 x 37,532,5

Klimatizácia alebo ochladzovač vzduchu

Mnoho ľudí nerozlišuje medzi domácou klimatizáciou a chladičom vzduchu a obe tieto zariadenia považuje za jedno a to isté, prípadne nepozná rozdiely medzi nimi. Bohužiaľ to isté platí aj pre mnoho predajcov, ktorí ochladzovače (niekedy tiež nazývané ako mobilné klimatizácie bez hadice či odparovacia klimatizácie) ponúka bežne pod označením klimatizácie. Vždy si preto všímajte nižšie uvedených znakov, vďaka ktorým tieto zariadenia od seba bezpečne rozlíšite.

Hoci oba prístroje majú rovnaký účel – ochladiť vzduch v miestnosti, pracujú na úplne odlišnom princípe. Kým ochladzovače využívajú na chladenie filter nasiaknutý studenú vodu a jej vyparovaním ochladzujú a zároveň zvlhčujú okolitý vzduch, klimatizácia zo vzduchu odvádza teplo aj vlhkosť, túto vlhkosť následne kondenzuje alebo spolu s teplým vzduchom odvádza von z miestnosti.

Preto zatiaľ čo ochladzovače vlhkosť vzduchu neustále dvíhajú, a to až do tej miery, že môže byť v miestnosti po nejakej dobe podobne ako v pralese (čo je nevhodné napr. pre osoby s chorobami srdca), klimatizácia sú vhodné pre použitie v obydliach, ktorých majitelia s vlhkosťou naopak bojujú (v prípade potreby možno ale zohnať aj modely so zvlhčovačom vzduchu). Ochladzovače možné teda odporučiť len pre občasné a skôr nárazové použitie, zatiaľ čo druhé menované sa hodí aj pre každodenné a pravidelné využitie.

Medzi ďalšie rozdiely okrem odlišného spôsobu chladenia patrí skutočnosť, že u ochladzovačú nebýva uvedený chladiaci výkon (v BTU / hod), ale iba vzduchový výkon (v m³ / h alebo m³ / min) a nedisponujú odvodom teplého vzduchu von (tj. chladiacim okruhom, kompresorom ani výparníkom). Naopak, u (nielen mobilných) klimatizácií je okrem vzduchového výkonu vždy uvádzaný tiež ich chladiaci výkon (v BTU / hod) a odvod horúceho vzduchu hadicou je ich nutnou súčasťou. Pri jej obstaranie sú preto niekedy nutné tiež stavebné úpravy (nástenné je priamo vyžadujú, u mobilných to nie je nutné), minimálne je nutné vyviesť von hadicu.

Ochladzovače sú však lacnejšie, ekologickejšie (spotrebujú menej energie), tichšie, ľahšie sa inštalujú, ale vyznačujú sa aj výrazne nižšou účinnosťou (majú až 10x nižší chladiaci výkon – miestnosť zvyčajne ochladí len o 3-4 ° C). Aj základné modely však okrem funkcie chladenia často ponúkajú aj fúkanie a ionizáciu (čistenie vzduchu).

Ochlazovače vzduchuKlimatizácie
VýhodyNízka obstarávacia cena, jednoduchá inštalácia, ekologická prevádzka, tichý chod, nižšia spotreba.Vyšší výkon, teplo odvádza preč, nezvlhčují vzduch, vhodné pre pravidelné využitie.
NevýhodyVýrazne nižší výkon, príliš zvlhčujú vzduch, vyžadujú pravidelné dopĺňanie vody a ľadových vložiek, sú nevhodné pre pravidelné využitie.Vyššia obstarávacia cena, ťažšie inštalácia, vyššia spotreba.
Princíp fungovaniaOdparovaním vody ochladzujú a zvlhčujú vzduch.Odvádza teplý vzduch z miestnosti.

Typy klimatizácií

Klimatizácia je možné deliť podľa viacerých kritérií (napr. umiestnenie, typu chladenie), najčastejšie sa ale rozdeľujú podľa konštrukcie na:

  • delené (tzv. split),
  • multi-split,
  • okenné,
  • a mobilné (prenosné).

Najjednoduchšie je však delenie na stacionárne (zabudované) a mobilné (prenosné) klimatizácie. Do kategórie stacionárnych klimatizačných jednotiek pritom patrí pevné (split alebo multi-split), nástenné alebo kazetové klimatizácie.

Delené klimatizácie (tzv. Split)

Často ich nájdete taktiež pod nástenné alebo splitové klimatizácie. Skladajú sa z vnútornej a vonkajšej jednotky a spojovacieho potrubia, ktorým prúdi chladivo. Kompresor je umiestnený vonku, teda je hlučnosť tohto typu nízka, zároveň (s multi-splitovými modely) ide o najvýkonnejší a najúčinnejší typ. Tento typ možno jednoznačne odporučiť v příapdě, že hľadáte chladiace jednotku na viac ako niekoľko horúcich letných týždňov. Niektoré z týchto modelov je možné využiť aj na vykurovanie.

Medzi nevýhody patrí vysoká obstarávacia cena a zložitá montáž (nevyhnete sa stavebným úpravám), ktorú je lepšie prenechať profesionálom (cena za odbornú montáž sa ale môže pohybovať aj okolo 500 €). Ak by ste navyše chceli chladiť viac miestností, potrebujete na každú miestnosť práve jednu jednotku.

  • veľmi vysoký výkon
  • vysoko efektívne chladenie
  • tichá prevádzka
  • niektoré modely umožňujú prikurovanie
  • vysoká obstarávacia cena
  • zložitá a drahá montáž (nutnosť stavebných úprav)
  • pre viac miestností je potreba viac jednotiek

Multi-split klimatizácia

Multi-splitové modely sú v podstate rozšírenú variantou splitových, a hodí sa preto pre chladenie viac miestností naraz (jedna vonkajšia jednotka vystačí na štyri jednotky vnútornej). Vďaka tomu odpadá nutnosť montáže vnútornej i vonkajšej jednotky pre každú miestnosť zvlášť. Medzi ďalšie výhody patrí nižšie obstarávacie náklady (oproti robení samostatných splitových jednotiek) a tiež nižšia spotreba.

Multi-split klimatizácie sa delí na nástenné, podstropné, parapetné a kazetové.

  • všetky výhody splitových jednotiek
  • nižšia obstarávacia cena (v porovnaní so splitovými jednotkami)
  • nižšia spotreba (v porovnaní so splitovými jednotkami)
  • jednoduchšia montáž (v porovnaní so splitovými jednotkami)
  • na viac miestností stačí iba jedna vonkajšia jednotka
  • vyššia obstarávacia cena (v porovnaní s ostatnými typmi)
  • zložitá a drahá montáž (nutnosť stavebných úprav)

Okenné klimatizácie

Okenné modely sú akýmsi hybridom medzi splitovými a mobilnými typy. Tvorené sú iba jednou jednotkou, ktorá sa montuje priamo do okna alebo do steny (jedna časť zasahuje von a druhá časť dovnútra). Výhodou je ľahšie inštalácie, v rámci ktorej nie sú vyžadované príliš zložité stavebné úpravy.

Avšak vzhľadom na to, že kompresor nie je oddelený, sú tieto modely hlučnejšie než u delených klimatizácií. Nevýhodou je tiež nutnosť zhotovovať pre každú miestnosť jednu okennú jednotku. Navyše tento model môže blokovať okno.

  • prijateľná obstarávacia cena
  • lahšiu montáž (menej stavebných úprav)
  • hlučnejšie prevádzka
  • pre viac miestností je potreba viac jednotiek

Mobilná klimatizácia

Mobilné jednotky patrí medzi bežnými užívateľmi medzi najobľúbenejšie typ. Medzi výhody patrí menšie rozmery a hmotnosť, cenová dostupnosť aj pomerne jednoduchá inštalácia (montáž vo väčšine prípadov nevyžaduje stavebné úpravy ani odborný zásah). Ide tiež o ideálne riešenie v prípade, že nemôžete (alebo nechcete) na vonkajšiu stenu pripevňovať vonkajšiu jednotku klimatizácie. Veľkým plusom je najmä ľahká manipulácia, vďaka ktorej môžete spotrebič presúvať z miestnosti do miestnosti podľa potreby, prípadne ho previezť napr. Na chate.

Avšak aj tieto klimatizačné jednotky majú svoje muchy. Medzi tie najzásadnejšie patria horšie odvod horúceho vzduchu (na ktorého riešenie je potrebné si dať zvlášť pozor), nižší výkon a vyššiu hlučnosť. Napriek tomu je mobilný klimatizácie najdostupnejším riešením do panelákového bytu, menšieho domu alebo kancelárie pri teplotách nad 30 ° C.

  • nízka obstarávacia cena
  • jednoduchá montáž (menej alebo žiadne stavebné úpravy)
  • mobilita
  • okamžite pripravená k prevádzke
  • horšie odvod horúceho vzduchu
  • nižší výkon
  • hlučnejšie prevádzka

Ako funguje mobilná klimatizácia

Mobilné jednotky slúžia najmä k ochladzovaniu vzduchu v miestnosti, zároveň vzduch ovlhčují a v niektorých prípadoch ho môžu aj mierne zahrievať.

Súčasťou každej klimatizácie je kompresor, ktorý má na starosť ako cirkuláciu vzduchu, tak dopravu chladiva. Chladivo je chemická látka, ktorá sa z kvapalného mení na plynné skupenstvo. Aby k tejto zmene mohlo dôjsť, je potrebná tepla, ktoré jednotka odoberá z okolitého priestoru (čím dochádza ku schladenie vzduchu v miestnosti). Teplý vzduch je odvádzaný von pomocou hadice. Celý cyklus sa pritom neustále opakuje (plynná látka vplyvom tlaku opäť kondenzuje).

Dôležité parametre

Pri výbere mobilné klimatizácie je nutné poznať najdôležitejšie parametre, ktoré vám potom pomôžu s orientáciou v nespočetných modelov na trhu. Medzi tie najdôležitejšie patrí:

  • chladiaci výkon,
  • veľkosť miestnosti,
  • vzduchový výkon,
  • spotreba energie,
  • hlučnosť,
  • druh chladiva,
  • veľkosť, hmotnosť a dizajn.

Chladiaci výkon

Chladiaci výkon sa zvyčajne uvádza v britských jednotkách (BTU) alebo kilowattoch (kW). Údaj v kilowattoch nájdete aj na energetickom štítku klimatizáciou. Samozrejme môžete potrebný údaj vypočítať z ďalšieho, a to pomocou jednej z týchto vzťahov:

  • 1 BTU = 0,000293 kW
  • 1 kW = 3414 BTU

Najvýkonnejšie mobilné klimatizácie majú spravidla 15 000 BTU, hodnota bežných modelov sa ale pohybuje okolo 9 000-12 000 BTU, zariadenie s 7 000 BTU a menej sú vhodné len do veľmi malých miestností.

Chladiaci výkon vhodný pre vychladenie priestor zistíte podľa veľkosti danej miestnosti. Všeobecne platí, že na vychladenie 1 m3 je potrebných asi 30 -35 W. Pre presnejší výpočet použite nasledujúci vzorček:

plocha podlahy miestnosti (v m2) x výška stropu miestnosti (v m) x 0,035 = ideálny chladiaci výkon (v kW)

Počítajte ale aj s tým, že požiadavky na chladiaceho výkonu ovplyvňuje rad ďalších faktorov (v ideálnom prípade sa totiž počíta s podmienkami bez tepelných ziskov). Nižšie preto prinášame prehľadnú tabuľku, v ktorej nájdete najčastejšie podmienky, ktoré vyžadujú buď vyšší, alebo nižší chladiaci výkon.

Zvýšený výkon o:Znížený výkon o:
Nezateplená budova,
podkrovná miestnosť,
preslnená miestnosť (obvykle s oknami orientovanými na juh).
+10 %
Kuchyňa.+1,2 kW (4 000 BTU)
Miestnosti s viac ako dvoma osobami (rovnakú hodnotu pripočítajte pre každú ďalšiu osobu naviac).+0,2 kW (600 BTU)
Tienisté miestnosti (obvykle s oknami orientovanými na sever).-10 %

Medzi ďalšie faktory patrí napríklad množstvo spotrebičov či iných tepelných žiaričov v miestnosti, vlhkosť vzduchu (s vyššou vlhkosťou sa zvyšuje pocit tepla), vyššie podlažia (na prízemí je chladnejšie), výška stropu (čím vyšší, tým vyšší výkon je potreba), materiály použité v murive (môžu zadržiavať teplo), vybavenie miestnosti (niektoré predmety lepšie absorbujú okolité teplo), počet a plocha okien (prepúšťa vonkajšie teplo) atp.

Bohužiaľ ani pri započítaní špecifických podmienok nemožno dosiahnuť úplne presných hodnôt. Navyše vo väčšine domácností nie je možné uspokojivo vyriešiť odvod horúceho vzduchu, kvôli čomu zariadenie nemá ideálne podmienky pre prácu, a chladiaci výkon sa tak znižuje.

Pokiaľ hodláte mobilnú klimatizáciu používať vo viacerých miestnostiach, vždy vyberte taký model, ktorý je vhodný pre najväčšie miestnosť. Podobne ak si nie ste istí výpočtom vhodného výkonu, vždy vyberte o niečo silnejší model.

Veľkosť miestnosti

Ako sme už naznačili vyššie, s chladiacim výkonom úzko súvisí aj veľkosti miestnosti, ktorá je určená na chladenie. Podľa veľkosti by ste totiž mali vyberať chladiaci výkon. Pri nákupe chladiacej jednotky je zvyčajne v jej popise uvedené aj informácie o veľkosti miestnosti, pre ktorej sa výkon klimatizácie dostačujúci (pozor: niekedy sa veľkosť uvádza v m2 a inokedy v m3, ide pritom o veľký rozdiel).

Velkost miestnosti je však údaj skôr orientačný a vhodný najmä pre laikov, pretože pomôže zúžiť výber. Ako sme už uviedli vyššie, pri výbere treba zohľadniť viac špecifík (podmienky v izbe, zateplenie a pod.).

Pre výpočet veľkosti miestnosti (m3) v použite jednoduchý vzorček pre výpočet objemu kvádra (dĺžka x šírka x výška miestnosti v metroch). Odporúčame výsledok vždy porovnať s hodnotami, ktoré uvádza výrobca. Okrem iného si vďaka tomu urobíte predstavu o kvalite danej značky.

Veľmi približne sa môžete orientovať podľa nasledujúcej tabuľky:

Typ klimatizácie podľa cenyChladiaci výkon (BTU / hod)Veľkosť miestnosti v m2Veľkosť miestnosti v m3
najlacnejšie9 00015–2050
stredná trieda12 00030–3580
najdrahšie15 00045 a viac110

Vzduchový výkon (cirkulácia vzduchu)

U klimatizácií (podobne ako u ochladzovačoch vzduchu) je dôležité pri výbere prihliadnuť tiež k vzduchovému výkonu spotrebiča, ktorý môžete často nájsť pod označením cirkulácie vzduchu. Vzduchový výkon je jednoducho povedané prietok vzduchu, teda objem vzduchu (v m3), ktorý zariadenie vymení za 1 hodinu. Tento parameter preto rozhoduje o tom, ako rýchlo a efektívne dovedie zariadení ochladiť vzduch v miestnosti. Udáva sa v m3 / hod. Čím vyššia je, tým lepšie. Niektoré drahšie modely dokážu vymeniť až 450 m3 / hod.

Zvyčajne platí, že čím vyššie je chladiaci výkon, tým vyššie je aj výkon vzduchový. Nemusí však ísť o pravidlo, na trhu totiž existujú aj modely, ktoré majú menší prietok vzduchu, ale výkonnejší kompresor a lepší tepelný výmenník, vďaka čomu vyfukujú menej, ale zato výrazne chladnejšieho vzduchu.

Dostačujúci vzduchový výkon pre danú miestnosť vypočítate jednoducho. Stačí, keď vynásobíte objem miestnosti (v m3) s počtom výmen vzduchu v miestnosti. Počet výmen je pritom pre každú miestnosť vopred daný a pri každej z nich sa líšia. Napr. pre kúpeľne a WC je ideálny počet výmen 4-10 za 1 hodinu, pre kuchyňu je to 8-20 výmen, pre kanceláriu alebo obývacia izba 5-8 výmen.

Napr. pre kanceláriu o veľkosti 4 mx 5 mx 2,5 m (s objemom 50 m3), sa bude vhodný vzduchový výkon pohybovať v rozmedzí od 250 m3 / hod do 400 m3 / hod (50 x 5 = 250 až 50 x 8 = 400).

Spotreba energie

Hneď na začiatok je potrebné povedať, že klimatizácia všeobecne nepatrí medzi úsporné spotrebiče. Aj pokiaľ preto hovoríme o úspornom modeli, máme na mysli vždy niekoľko kilowattov denne. Za úsporné preto môžeme odznačiť mobilné klimatizácie so spotrebou menšou ako 0,8 kW / hod. Spotreba sa na energetickom štítku uvádza v kW za 1 hodinu prevádzky. Pokiaľ chcete mať predstavu o ročnej spotrebe, odporúčame vynásobiť danú hodnotu zhruba 600 x (potom môžete túto hodnotu vynásobiť cenou za 1 kWh, vďaka čomu získate orientačnú cenu za ročnú prevádzku).

Spotrebu ale vždy vztiahnite ku chladiacemu výkonu, dôležitý je totiž ich vzájomný pomer (všeobecne sa dá povedať, že čím vyšší je výkon, tým vyššia bude aj spotreba). Preto nie je vhodné voliť za každú cenu zariadenia s čo najnižšou spotrebou, pretože môže mať nízky výkon a pri vyšších teplotách už si nemusia poradiť.

Energetická trieda

O spotrebe (presnejšie úspore energie) vás informuje tiež energetická trieda, ktorú nájdete na energetickom štítku každého spotrebiča.

Energetická trieda sa označuje písmenom a prípadne tiež znamienkom / znamienkami plus. U mobilných klimatizácií ide väčšinou o škálu A +++ (najúspornejší) až D (najmenej úsporná). Prevažná väčšina modelov (z najnižšej aj strednej cenovej kategórie) je pritom označená energetickou triedou A. V každom prípade je vhodné vyberať čo najúspornejšie modely (od A vyššie).

EER faktor

Skratka EER (ktorú tiež nájdete na energetickom štítku) vyjadruje energetickú efektívnosť chladenia. Ide teda o pomer medzi odoberaným množstvom energie a výkonom zariadenia. EER teda súvisí so spotrebou a energetickou náročnosťou spotrebiča. Čím vyššia je EER, tým sú nižšie náklady na vykurovanie. Táto hodnota sa obvykle pohybuje v rozmedzí 2,0-4,0. Jedná sa ale iba o orientačné číslo.

Ak má mobilná klimatizácia tiež funkciu kúrenia stretnete sa aj s koeficientom COP, ktorý označuje energetickú efektívnosť kúrenie (táto hodnota sa pohybuje na škále od 2,5 do 4,5 a opäť platí, že čím vyššie číslo je, tým lepšie).

Hlučnosť

Podobne ako výkon a energetickú triedu, aj údaj o hlučnosti nájdete na energetickom štítku každej klimatizácie. Hlučnosť je klasicky uvedená v decibeloch (dB).

Samozrejme nikto z nás nechce zdržiavať v rušnom prostredí. Bohužiaľ žiadna mobilná klimatizácia nie je úplne nehlučná (za hlučnosťou stojí kompresor, ktorý je súčasťou každého spotrebiča). Platí navyše, že čím vyššie je jej výkon, tým býva obvykle tiež hlučnejší. Výnimkou sú drahšie mobilné klimatizácie, ktoré vedia byť tak výkonné, tak i pomerne tiché. Pri každodennom používaní (napr. b kancelárii alebo obývacej izbe) sa rozhodne oplatí investovať do pokojného modelu. Pokiaľ hodláte spotrebič používať aj počas spánku, držte sa najnižšej možnej hladiny hluku.

Najtichší mobilné klimatizácie vydávajú len 50 dB. 50 dB pritom zodpovedá šepotu z 10 cm, zvuku dažďa alebo práčke pri praní (nie žmýkanie). Najhlučnejšie ale majú aj viac ako 60 dB, čo zodpovedá hlasnému hovoru alebo zapnuté umývačke riadu. Bohužiaľ väčšina lacnejších modelov má práve 65 dB.

Našťastie klimatizácie zvyčajne nie je v chode neustále, ale po dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti, automaticky vypne chladenie (kompresor), vďaka čomu sa stíši.

Druh chladiva

K chladenie (presnejšie prenosu tepla a chladu správnym smerom) je v klimatizačných jednotkách používaná chemická látka, ktorá sa nachádza v uzavretom okruhu. Stretnúť sa môžete s viacerými druhmi chladív, ktoré sa líšia efektivitou chladenia, ale tiež dopadom na životné prostredie.

V súčasnosti je najekologickejší variantou chladivo R32 (difluormethan), prípadne R290 alebo R600A (tzv. prírodné chladiva).

Starší chladiva R11, R22, R123, R401, R401B, R402, R402B, R408 a R409 patrí medzi výrazne neekologické, pretože silne poškodzovala ozónovú vrstvu, a preto bola od roku 2010 zakázaná. Bohužiaľ ani najlepšie chladiva nie sú úplne ekologické a majú stále vplyv na globálne otepľovanie.

Veľkosť, hmotnosť a dizajn

Rozmery i hmotnosť väčšiny mobilných jednotiek je taká, aby s nimi bolo možné pohodlne manipulovať (z miesta na miesto a z miestnosti do miestnosti). Pre ľahšiu transport sú tiež vybavené štyrmi kolieskami.

Čo sa týka dizajnu, na trhu nájdete pomerne širokú škálu výrobkov, ktoré zohľadňujú aj toto kritérium. Vybrať si tak môžete aj zariadenie, ktoré skvele zapadne do vášho interiéru. Mobilná klimatizácia sa najčastejšie vyrába v bielej, čiernej alebo šedej farbe či v ich kombinácii.

Funkcie mobilných klimatizácií

Niektoré mobilné klimatizácie môžu okrem ochladzovanie vzduchu disponovať tiež ďalšími praktickými funkciami. Kým časovačom a diaľkovým ovládačom je vybavené veľké množstvo modelov, väčšinu pokročilých funkcií (napr. Wi-Fi) nájdete len u drahších zariadení.

Modely s funkciou šiesty zmysel navyše vytvorí v miestnosti ideálnu klímu vďaka kombinácii funkcií chladenie, vetranie, odvlhčovanie i kúrenie.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito funkciami:

  • časovač,
  • diaľkové ovládanie,
  • Wi-Fi,
  • nočný režim,
  • ventilátor,
  • vykurovanie,
  • odvlhčovanie vzduchu,
  • zvlhčovanie vzduchu,
  • filtrácie vzduchu,
  • naklápacie lamely (SWING),
  • automatická regulácia teploty.

Časovač

Časovač je základná funkcia, vďaka ktorej si môžete nastaviť, kedy sa klimatizačná jednotka automaticky zapne alebo vypne (napr. tesne pred príchodom z práce alebo pred zaspaním). Touto funkciou disponujú všetky modely.

Diaľkové ovládanie

Diaľkový ovládač funguje podobne ako ovládač k televízoru. Zvyčajne pomocou neho možno nastaviť všetky alebo aspoň väčšinu funkcií. Jeho dosah je spravidla okolo 7-8 metrov. Aj toto príslušenstvo bežne nájdete u každej mobilnej jednotky (vrátane najlacnejších).

Wi-Fi

Niektoré modely dokonca môžete ovládať pomocou mobilnej aplikácie cez Wi-Fi. Za túto funkciu si ale výrazne priplatíte.

Nočný režim (SLEEP)

Tento režim je určený pre nočnú prevádzku. Klimatizačná jednotka po jeho zapnutí postupne utlmuje intenzitu chladenia a zároveň i hlučnosť (a postupne teda dochádza k miernemu nárastu teploty miestnosti).

Ventilátor

Väčšina mobilných klimatizácií na trhu môže fungovať tiež miesto klasického stolného ventilátora. Ide o režim, pri ktorom je zapnutý iba vetrák, a nie chladiaca jednotka (hadica pre odvod teplého vzduchu teda nie je zapojená). Ventilátor však (ako každý klasický stolový ventilátor) vzduch neochladzuje, len pocitovo zlepšuje klímu v miestnosti.

Vykurovanie

Funkcia prikurovanie je u mobilných klimatizácií pomerne častá (a to aj v prípade lacnejších modelov), ale má svoje úskalia. Mobilné klimatizácie totiž zvládnu ohriať vzduch spravidla iba o 5-10 ° C, a to ešte len v miestnostiach s určitou teplotou (často nad 15 ° C). Pre skutočné vykurovanie v zimne preto nestačí (k tomu sa hodí skôr niektorý z priamotopov). Pre občasné prikúrenia v chladnejších dňoch na jar alebo na jeseň sa ale môžu hodiť.

Odvlhčovanie vzduchu

Klimatizačné jednotky už zo svojho princípu počas chodu odvlhčujú vzduch. Väčšina modelov je ale vybavená aj špeciálnú (samostatnú) funkcií odvlhčovanie, ktorá je výrazne účinnejšia (niekedy až 3 litre za 1 hodinu). Táto funkcia je ideálna pre použitie v priestoroch s vlhkosťou vyššou 60%, pri ktorej hrozí rast plesní. Určitá miera vlhkosti je ale pre ľudské zdravie dôležitá, a vlhkosť by preto nemala klesnúť pod 40%.

Výkonnosť odvlhčovanie sa udáva v počte litrov za hodinu, často aj v počte litrov za 24 hodín. Ovšem znižovaním teploty vzduchu (v priebehu klimatizovanie) výkon odvlhčovania postupne klesá. Naviac je nutné kondenzát častejšie vylievať alebo zariadenia napojiť na odtok vody.

Zvlhčovanie vzduchu

Naopak ak bojujete s presušeným vzduchom v miestnosti, ale chcete si zaobstarať mobilnú klimatizáciu, odporúčame vám vyberať medzi modely, ktoré disponujú funkciou zvlhčovania (tých je pomerne málo). Tieto modely odparujú časť vlhkosti späť do vzduchu. Vďaka tomu sa v klimatizácii nehromadí toľko vody, ktorú by ste museli pravidelne vylievať. Najmodernejšie modely, tzv. Air-to-air klimatizácia nezhromažďujú skoro žiadny kondenzát, a nie je teda potrebné sa o vylievanie takmer vôbec starať.

Filtrácia vzduchu

Niekedy sa môžete stretnúť aj s funkciou filtrácie vzduchu. Tieto jednotky sú vybavené predfiltrom, ktorý zachytáva hrubý prach a ďalšie nečistoty, čím chráni vnútorný priestor jednotky pred znečistením (predlžuje jej životnosť) a zároveň do istej miery bráni víreniu prachu v miestnosti.

Pri niektorých modeloch sa môžete stretnúť aj s inými typmi filtrov (napr. uhlíkovým, ktorý slúži na odstraňovanie pachov). Na čistenie vzduchu v miestnosti je ale vhodnejšie čistička vzduchu, ktorá je vhodná pre celoročnú prevádzku a je výrazne energeticky úspornejšie.

Naklápacie lamely

Pod označením funkcie SWING sa často skrýva skutočnosť, že prístroj disponuje naklápacími či pohyblivými výfukovými lamelami (Výduch). Pri lacnejších modeloch je možné lamely nastaviť iba manuálne (v jednom smere), u drahších prístrojov sa lamely po celý čas automaticky pohybujú, vďaka čomu vyfukovaný chladný vzduch rovnomerne distribuujú do celej miestnosti. Chladenie je preto efektívnejšie a pocitovo príjemnejšie.

Ak je zariadenie vybavené len statickými lamelami, je chladný vzduch vyháňaný len jedným smerom (zvyčajne dole), čo spôsobuje nepríjemný pocit chladu od nôh.

Automatická regulácia teploty

Ďalší z praktických funkcií, vďaka ktorej nie je potreba klimatizáciu neustále zapínať. Mobilná jednotka automaticky sníma teplotu a v prípade, ak teplota vystúpi nad nastavenú hranicu (napr. 22 ° C), sa sama zapne a po dosiahnutí teploty opäť vypne. Táto funkcia preto šetrí nielen vašu energiu, ale aj energiu elektrickú.

Kam a ako mobilnú klimatizáciu umiestniť

Miesto pre klimatizačnú jednotku samozrejme musí zodpovedať jej rozmerom. Pri meraní ale vezmite do úvahy, že aby zariadenie správne fungovalo, malo by mať okolo seba voľný priestor minimálne 30-50 cm a prieduch by mal byť vždy natočený do voľného priestoru (nikdy nie k stene alebo nábytku) tak, aby vzduch mohol voľne cirkulovať . Klimatizácia by tiež nemala stáť blízko sediacich alebo stojacich osôb, ale naopak čo najbližšie oknu (kvôli vývodu hadice).

Efektívnosť cirkulácie (a teda i chladenie) okrem veľkosti výrazne ovplyvňuje tiež tvar miestnosti. V otvorenom priestore (s minimom nábytku a ďalších prekážať), bude zariadenie fungovať lepšie, a naopak členitý priestor s prekážkami vychladí horšie.

Kadiaľ a ako správne vyviesť hadicu mobilné klimatizácie

Hoci možno mobilnú klimatizáciu v podstate umiestniť kamkoľvek, problém môže nastať pri inštalácii hadice, ktorá odvádza horúci vzduch von z miestnosti. Platí pritom, že čím dlhšie a viac zakrútená hadice je, tým vyššia tlakovú stratu musí ventilátor vyrovnať, tým menej účinné chladenie bude (zníži sa výkon), a naopak sa zvýši spotreba. Hadica by preto mala byť vždy čo najkratšia (zvyčajne do 40 cm), mala by smerovať hore a mala by byť vystretý.

Pri drahších modeloch sa môžete stretnúť dokonca s dvoma hadicami. U nich potom nasávanie a vývod vzduchu prebieha oddelene, vďaka čomu sú efektívnejšie. Počítať u nich ale musíte s náročnejšie inštaláciou.

Mnoho ľudí (vrátane niektorých predajcov) tvrdí, že hadicu stačí jednoducho prestrčiť oknom. Otvorené okno však znižuje výkonnosť klimatizácie až o 50% (pri používaní by mala byť všetky okná i dvere zatvorené, inak sa jedná o podobnú situáciu, ako by ste nechali dvere chladničky otvorené a chceli potraviny vnútri schladiť). Nielen z tohto dôvodu preto nie je toto riešenie ideálne. Vyvedenie bez úprav okolia je preto zvyčajne skôr provizórne.

Oveľa lepší efekt dosiahnete, ak hadicu pretiahnete cez okno vyrezaním otvoru do okennej tabuľky alebo hadicu vyvediete cez otvor v obvodovej stene. Bohužiaľ v takom prípade spotrebič prestáva byť do veľkej miery mobilný.

Jedným z možných riešení je aj špeciálna izolácia do okna, ktorá utesní pootvorené okno, ktorým je hadica mobilné klimatizácie prestrčená. Aj toto riešenie má však svoj zádrhel, pretože adaptéry sú vyrábané v zahraničí a väčšina z nich je určená na posuvné okná namiesto krídlových (tieto tesnenia sú často predávané ako príslušenstvo, a teda súčasť balenia mobilné klimatizácie).

Pomerne dobrým riešením pre mobilné klimatizácie je tiež textilný tesnenie do okien. Pri voľbe tohto typu však odporúčame nalepiť tesnenie do každej izby, ktorý budete klimatizovať. Neustálym odlepováním a přendáváním totiž dochádza k rýchlemu opotrebovaniu tesnenia.

Okrem vyššie uvedeného ale existuje široká škála ďalších riešení, ktorá pochádza od šikovných domácich majstrov. Často ide o vykrúženie diery do okennej tabuľky, vysadenie jednej z okenných tabuliek a nahradenie dreveným alebo polystyrénovým plátom s otvorom pod. Tieto aj iné návody sú ľahko dostupné na internete.

Spôsob odvodu kondenzátu

Vzhľadom na to, že každá mobilná klimatizácia počas chladenia vzduch tiež odvlhčuje, vyzrážanú vodu (tzv. kondenzát) je potreba z prístroja nejako odviesť. Najčastejšie sa odvod kondenzátu vykonáva týmito dvoma spôsobmi:

  • Nádržka na kondenzát – vyzrážaná voda jednoducho stečie do špeciálnej nádrže, ktorú je potrebné pravidelne vylievať (niekedy aj niekoľkokrát denne).
  • Automatický výparník – v tomto prípade sa voda z nádržky (výparníka) odparí a spolu s horúcim vzduchom je odvedená von, prípadne s ochladeným vzduchom vrátená späť do miestnosti. Hoci sa jedná o pohodlnejšie variantu, nie každý automatický výparník zaručuje odvod všetky kvapaliny na 100%. Často ide len o trik predajcov, ktorí lákajú na automatické odparenie kondenzátu, ale v skutočnosti ide len o čiastočné odparenie. Nádržku je potom nutné kontrolovať a prebytočný kondenzát vyliať ručne.

Čistenie a údržba

Každá mobilná klimatizácia potrebuje pravidelnú starostlivosť. Úplne zásadné je pravidelné čistenie a výmena filtrov. Filter jednoducho prepláchnete vo vlažnej vode a necháte ho vyschnúť. Po určitej dobe je však potrebné filter vymeniť za nový (obvykle po 750 hodinách prevádzky), niektoré modely na výmenu filtra samy upozorní.

Od prachu mobilnú jednotku ochráni permanentný umývateľný predfilter, ktorý prach zachytí. Zaujímajte sa preto o to, či vybraný model predfiltrom disponuje. Odporúčame tiež pravidelne kontrolovať to, či nie je mriežka na konci hadice upchaná (nečistoty znižujú výkon).

Pokiaľ zariadenie dlhšiu dobu nepoužívate (napr. cez zimu), môžu sa v ňom nahromadiť mikroorganizmy či vzniknúť pleseň. Pred uložením ho preto vždy nechajte dobre vyschnúť.

Prítomnosť baktérií spoznáte podľa zápachu vychádzajúceho z prístroja.

Ako klimatizáciu správne používať a aké sú jej riziká

Vzhľadom na skutočnosť, že každá klimatizačná jednotka mení prostredie (vzduch), v ktorom sa pohybujeme, jej používanie so sebou nesie aj riziká v podobe zdravotných problémov. V tejto krátkej kapitolce vám preto prezradíme riziká, ktoré vám hrozí pri nesprávnom používaní alebo nadužívaniu domácej klimatizácie. Na záver pridáme tiež niekoľko rád, ako sa spomínaných rizík vyvarovať.

Riziká klimatizácií

  • Premnoženie mikroorganizmov – vnútri klimatizačnej jednotky môže ľahko dôjsť k premnoženiu mikroorganizmov, ktoré sa následne šíria aj s vyfukovaným vzduchom do miestnosti, najlepšou prevenciou je starostlivá údržba a čistenie.
  • Bolesti svalov, kĺbov, hlavy či brucha – citlivosť voči chladnému vzduchu je u rôznych osôb rôzne, väčšinu z nás však pri vystavení sa dlhšie trvajúcemu studenému vzduchu začne bolieť určitá časť tela (často kĺby alebo hlava), týmto spôsobom sa prejavuje mierne podchladenie, ktoré rozhodne nie je zdravé.
  • Problémy s obehovým systémom – príjemne vychladená miestnosť je síce v letných horúčavách vysoko žiaduce, prudké zmeny teplôt však zaťažujú obehový systém a v niektorých prípadoch môžu viesť až ku kolapsu.
  • Vplyv na psychiku, únava – pri prevádzke klimatizácie je dôležité zatvoriť všetky okná v miestnosti, nedostatok kyslíka ale môže mať neblahý vplyv na psychiku a vyvolávať zvýšený pocit únavy.

Ako rizikám predchádzať

Nižšie prinášame zoznam niekoľkých bodov, ktoré by ste mali dodržiavať, ak sa chcete vyhnúť uvedené riziká pri používaní klimatizačných jednotiek.

  • Myslite na pravidelné čistenie a výmenu filtrov – len tak je možné efektívne zabrániť premnoženiu mikroorganizmov.
  • Držte sa rozumné teploty – rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší ako 6 ° C (v žiadnom prípade neprekračujte hranicu rozdielu 10 ° C). Prekročenie tejto hranice je zdraviu škodlivé a pre citlivejšie alebo choré osoby nebezpečné.
  • Nezdržujte sa v prúde chladného vzduchu – vyvarujte sa sedenie alebo státie priamo vo vyfukovaný prúdu vzduchu. Hoci to môže byť príjemné, vytvárate si tak na problémy s kĺbmi a svalmi.
  • Ak ste chorí, klimatizáciu obmedzte – klimatizácie môže veľké množstvo chorôb ešte zhoršiť, vhodná nie je ani pre astmatikov.
  • Čas od času vetrajte – aj keď vonku panujú horúčavy, nezabúdajte raz za čas otvoriť okno a vypustiť do miestnosti kyslík. Zabránite tak vzniku únavy.

Cenové relácie

Pri výbere domáce mobilné klimatizácie je dôležité mať na pamäti, že ceny najlacnejších modelov spravidla nikdy nesiahajú pod 200 €. Ak preto narazíte na lacnejšie spotrebič, vždy starostlivo skontrolujte, či sa nejedná o ochladzovač vzduchu, veľmi často totiž predajcovia tieto dve zariadenia ľubovoľne zamieňajú.

Všeobecne ale odporúčame nevyberať medzi najlacnejším tovarom, pretože najmä u klimatizácií sa môžete často napáliť na spotrebič s nízkou obstarávacou cenou, ktorého prevádzka je však drahá a chladenie neefektívne. Často preto platí, že ak si priplatíte hneď zo začiatku, môžete neskôr usporiť. Spolu s obstarávacou cenou si vždy všímajte tiež ďalších dôležitých parametrov (najmä tohto výkonu a spotreby).

U mobilných klimatizácií si zvyčajne výrazne priplatíte za dvojhadicový model (ktorý zvyšuje efektivitu chladenia), Wi-Fi, špeciálne vzduchové filtre alebo vyššiu energetickú triedu (a teda vyššia úspornosť).

Nižšie prinášame prehľad troch hlavných kategórií, ktoré vám pomôžu v orientácii:

  • od 200 do 400 €,
  • od 400 do 600 €,
  • nad 600 €.

Najlacnejšie mobilné klimatizácie

Aj najlacnejšie mobilné klimatizácie do bytu v podstate lacné nijako nie sú, pretože za ne zaplatíte medzi 200 – 400 €. U týchto modelov dávajte pozor najmä na výkon (zvyčajne od 7 000 BTU / hod do 12 000 BTU / hod) a spotrebu. Možno s nimi chladiť miestnosť s veľkosťou od 9 m2 do zhruba 30 m2. Bežné býva diaľkové ovládanie i časovač. Nevýhodou je vyššia hlučnosť (okolo 65 dB) a odvod kondenzátu do nádoby, ktorú je potrebné ručne vylievať.

Mobilná klimatizácia pre bežné použitie

Stredná cenová kategória sa rozprestiera zhruba medzi 400 – 600 €. Jedná sa o kategóriu, v ktorej bez problémov zoženiete kvalitnú a výkonnú jednotku pre domáce použitie. Tieto modely sú určené pre miestnosti o veľkosti až 45 m2 (niekedy aj viac), ponúkajú vyšší výkon (až 15 000 BTU / hod) i nižšiu hlučnosť (okolo 60 dB). Spotreba je ale stále pomerne vysoká (opäť sa stretnete najmä s energetickou triedou A).

Najlepší mobilné klimatizácie

Od 600 € vyššie sa nachádza top kategórie mobilných klimatizácií, v ktorej nájdeme tie naj modely, ktoré sa postarajú o vychladenie skutočne veľkých priestorov (50 m2 i viac). Samozrejmosťou je veľmi vysoký výkon (nad 15 000 BTU / hod), nízka spotreba (A ++, A +++) či veľké množstvo funkcií (Wi-Fi, automatické odparovanie kondenzátu a pod.).

Často kladené otázky

O koľko dokáže mobilná klimatizácia znížiť teplotu?

Prenosná domáca klimatizácia vie znížiť teplotu v miestnosti prekvapivo veľa, a to často pod 20 ° C (niektoré dokážu ísť aj pod 15 ° C). Záleží však na orientácii bytu (svetové strany), počtu okien, murive atd … Napriek tomu je potreba nejásat predčasne, pretože rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nikdy nemal byť väčší ako 6 ° C. Ak vonku panujú trópy a teplota šplhá až ku 35 ° C a vy si nastavíte klimatizáciu na 24 ° C, koledujete si o zdravotné problémy (angíny, prechladnutia, kardiovaskulárne problémy, bolesti hlavy alebo kĺbov).

Je klimatizácie bezpečná pre astmatikov, alergikov a malé deti?

Pokiaľ o klimatizačnú jednotku pravidelne staráte, dôkladne čistíte a vymieňate filtre, nehrozí riziko množeniu mikroorganizmov a plesní. Astmatici by si ale mali dávať pozor na prudké striedanie teplôt, vlhkosti vzduchu a prechladené priestory. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou preto musí byť maximálne o 3-5 ° C nižšia.

Astmatici si musí dať pozor aj na to, aby klimatizácia nefúkala priamo na ne a aby pri dlhšom pobyte v klimatizovanej miestnosti dodržiavali pitný režim a pravidelne zvlhčovala dýchacie cesty (napr. nosovým sprejom na báze morskej vody). Vlhkosť v miestnosti by nikdy nemala klesnúť pod 40% (ideálna môže byť voľba mobilné klimatizácie so zvlhčovačom vzduchu).

Naopak pre alergikov môže byť klimatizácia prínosná, pretože odvlhčuje vzduch, čím bráni množeniu plesní a roztočov v miestnosti. Klimatizačné jednotky vybavené kvalitnými filtrami navyše pomáhajú tiež osobám s precitlivenosťou na pele a zvieracie alergény.

Existuje mobilná klimatizácia bez hadice?

Nie, hadica je totiž potreba pre odvod horúceho vzduchu von. Ak narazíte na prístroj do bytu, ktorý je označený ako mobilná klimatizácia bez hadice (bez vývodu), vždy ide o ochladzovač vzduchu.

Je možné predĺžiť odvodnú hadicu mobilné klimatizácie?

Výrobcovia neodporúčajú akokoľvek zasahovať do dĺžky odvodné hadice. Výnimkou je len odťah horúceho vzduchu do komína a pod. Ten ale nebýva príliš častý.

Je väčšia klimatizačná jednotka lepší ako menšia?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Väčšie modely bývajú spravidla výkonnejšie, ale na druhú stranu tiež ťažšie (tj. horšie sa s nimi manipuluje). Ak preto plánujete jednotku častejšie premiestňovať či prevážať, prípadne chcete chladiť malú miestnosť, voľte radšej menšie alebo stredný model.

Tipy na záver

  1. Ak vyberáte mobilnú klimatizáciu do tzv. open space kancelárie, nemusíte investovať do drahého centrálneho klimatizačného systému, ale postačí vám niekoľko mobilných klimatizácií, ktoré strategicky umiestnite do priestoru. Efekt bude podobný.
  2. Mobilné klimatizácie s 2-hadicovým systémom sú nielen výkonnejšie (a to až o 25%) a úspornejšie, ale navyše nevytvára podtlak v miestnosti, pretože pre chladenie využívajú vzduch zvonku.
  3. Ak chcete kvalitnú mobilnú klimatizáciu zaobstarať lacno, porozhliadnite sa tiež v bazároch, akciách alebo výpredajoch.
  4. Okrem špecializovaných firiem vám môžu s výberom najlepší mobilný klimatizácie do bytu alebo kancelárie pomôcť tiež užívateľské recenzie, diskusie, fóra a nezávislé spotrebiteľské testy.

1 komentár
  1. za nasu domacnost musim celkom ochvalit mobilnu klimatizaciu orava acc20, ktora chladi, susi a cisti vzduch

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo