Ako vybrať kotol

Chystáte sa stavať alebo rekonštruujete dom? Iste vás neminie výber nového kotla, ktorý by mal mať ekonomickú prevádzku, dostatočný výkon, jednoduché ovládanie a dostupný servis. Dostupný servis je jeden z veľmi dôležitých faktorov, pretože neplatíte len za opravu kotla, ale aj za výjazd kvalifikovaného pracovníka.

Test kotlov 2021

DAKON DOR 4F 24 kW

Typna tuhé palivá
Výkon24 kW
Materiáloceľ
Účinnosť88%
Inštaláciastacionárná

Násypná šachta je veľká a palivo sa prikladá zhora. Aby nedošlo k prehriatiu kotla, je v ňom integrovaná chladiacej smyčka.Kotel spadá do emisnej triedy 4, takže spĺňa podmienky ekodizajnu a v predaji bude aj po roku 2020. Je možné naň čerpať príspevok v rámci kotlíkový dotácie.

Je vhodným náhradníkom za predchádzajúci obľúbený model Dakon DOR, má rovnaké pripojovacie rozmery, ktoré zodpovedajú výkonovej kategórii. Má samoťažný prevádzku bez potreby akejkoľvek elektroniky.Při zakurovanie môže ísť z komína vidieť dym, ktorý by sa však po rozhorení mal stratiť. Niektoré držiaky na šamotové tehličky nemusia byť rovno privarené, ale to je skôr detail.

Kotol disponuje doťahovacím skrutkou u prikladacích dvierok, aby sa nepřisával falošný vzduch. Výhodou je, že k prevádzke nepotrebujete elektrinu.

Zistiť cenu

JUNKERS Ceraclass ZW 24-2 DH KEP

Typplynový
Výkon23,6 kW
Materiálmeď
Účinnosť79,8 %
Inštaláciazávesný

Výhodou je jednoduchá obsluha vďaka prehľadnému panelu s LCD displejom. Ten zobrazuje prevádzkové stavy kotla (výstupná teplota vody) a prípadné poruchy či závady. Tie identifikuje pomocou servisných kódov, ktoré následne stačí nahlásiť servisákovi. Oprava bude o to jednoduchšie, pretože odborník bude vedieť, na čo sa pripraviť. Vďaka funkcii QuickTab si môžete kotol na diaľku prepnúť do režimu prípravy úžitkovej vody. Ide o kombinovaný kotol, ktorým môžete ako kúriť, tak ohrievať úžitkovú vodu.

Inštalácia nie je nijako zložitá, ale rozhodne ju nechajte odborníkovi. S kotlom sa vďaka jeho komfortným rozmerom a nízkej hmotnosti (hmotnosť bez obalu 28 kg) dobre manipuluje. Kompletné elektronika a ďalšie potrebné časti sú umiestnené pod predným krytom, ktorý ľahko zložíte povolením dvoch skrutiek. Nie je teda potrebné snímať plášť kotla.

Plameň sa plynulo moduluje na základe teploty vykurovacej vody. V kotli nájdete úsporné elektronické čerpadlo. Odťah spalín musí byť napojený na komínovú cestu. Vďaka možnosti napojenia kotla na solárne panely Junkers je možné pre ohrev teplej vody využiť slnečnú energiu.

Záručná doba je pomerne krátka, a to len 24 mesiacov. Kotly Junkers v tejto cenovej kategórii sú u zákazníkov pomerne obľúbené, a to najmä kvôli vzhľadu, nízkej cene a dlhej dobe životnosti. Ovšem nájdu sa aj poruchové výnimky, čo je však bežné aj pri kotloch iných výrobcov (všeobecne môžeme povedať, že pri každom produkte).

Zistiť cenu

OPOP H 416 EKO

Typna tuhé palivá
Výkon16 kW
Materiáloceľ
Účinnosť84,2 %
Inštaláciastacionárná

Hornú časť kotla tvorí izolačný kryt, ktorý zlepšuje tepelnú izoláciu. Zároveň plní funkciu predhrievača vzduchu, ktorý sa do kotla dostáva klapkou v prikladacích dverách. Pod krytom sa nachádzajú dostatočne veľké dvierka, ktorá slúži na prikladanie. Pre niekoho môže byť horná prikladanie pohodlné, pretože nie je potreba sa zohýbat, nadrbou stranu, musíte otop dostať do určitej výšky, než ho do kotla priložíte.

Kotol pri prevádzke nefajčí, rýchlo sa nahreje. Veľkou výhodou je maximálne využitie paliva vďaka dokonalému spáleniu (hnedé uhlie, drevo). Nezostávajú teda neprehorené zvyšky a spotreba paliva je veľmi nízka.

Veľkou výhodou je, že je u kotla možné kombinovať druhy otopu. Okrem hnedého uhlia, môžete prikladať aj pelety. Postačí pripojenie peletového horáka. Kotol sa hodí pre etážové aj ústredné vykurovanie rodinných domov, ale aj výrobných prevádzok, ktoré majú hydrostatickou výšku vykurovacej vody max. 20 m.
Všetky dvierka kotly sú utesnené tepelne izolačné šnúrou, aby nedochádzalo k úniku tepla. O automatickú reguláciu výkonu sa stará regulátor ťahu.

Pokiaľ má byť tento kotol následníkom predchádzajúceho modelu H418, pripravte sa na to, že pripojovacie rozmery vstupnej a výstupnej vody sú o 10 mm vyššie od základne, než ako tomu bolo u H418. Chladiaca vložka je síce súčasťou kotla, ale príslušenstvo k nej nie je súčasťou balenia. Inak je výmena za minulý model jednoduchá.

Pred nákupom si dobre prezrite plech u čistiaceho otvoru a tesnosť klapky. Dajte si pozor, aby plech nebol skrútený do tzv. Vrtule. Potom by mohlo dôjsť k zlému tesnenia. Prijateľné ceny náhradných dielov môžete dosiahnuť, ak si zaobstaráte zákaznícku kartu výrobcu.

Veľmi príjemná je záruka na kotlové teleso v trvaní 5 rokov. Oproti starším modelom, ktoré sa od dechtu a sadzí museli čistiť obdeň, sa tento takmer nezanáša.

Zistiť cenu

ROJEK TKA 25

Typautomatický na tuhé palivá
Výkon25 kW
Materiálliatina
Účinnosť86 %
Inštaláciastacionárná so zásobníkom

Kotol sa radia do emisných tried 4 a 5 na spaľovanie drevených peliet a hnedého uhlia Orech 2 a tiež spĺňa Ekodizajn.
Kotol je spoľahlivý a má nízke prevádzkové náklady. Jeho obsluha je jednoduchá. Stačí, keď budete pravidelne dosypávať palivo a vyberať popol.

Ak by sa vám stalo, že by palivo na konci retorty úplne neproháral, nastavte koeficient ventilátora z 0 na 15%. Odporúča sa inštalovať aj automatický regulátor ťahu.

1x za 5-7 dní stačí doplniť zásobník a vybrať popol. Ovládanie kotla je ľahké, postačí na to termostat umiestnený v izbe, za príplatok je možné ho ovládať aj cez internet či mobilný telefón.
Odporúčame, aby kotol montovali len ozajstní Odborníci. Pri neodbornom zaobchádzaní totiž môže dôjsť k nesprávnej funkčnosti kotla a k zbytočným komplikáciám, ktoré sa musia následne riešiť.

Medzi nevýhody patrí trochu zložitejšie čistenie popolníka a vyššia nákupná cena. Počítajte tiež s tým, že ak máte staršie komín, zrejme bude potrebné ho vyfrézovať a vyvložkovať. Kotol dokáže vykúriť dom o 4 NP (3 bytové jednotky) za cca 800 Euro (1 vykurovacia sezóna).

Zistiť cenu

ATMOS DC 25 S

Typna tuhé palivá
Výkon27 kW
Materiáloceľ
Účinnosť81-87 %
Inštaláciastacionárná

U tohto výrobku vás poteší obstarávacia cena. Obsluha prístroja je jednoduchá a jeho spotreba vďaka kvalitnému horenia pomerne nízka. Výhodou je, že sa do prikladacej komory zmestia aj väčšie polená (53 cm). V kotle je nutné kúriť naozaj dobre proschlým drevom, inak bude čoudit. Pravdepodobne vám nepostačí mať drevo vo vlhkých dňoch len pod prístreškom, takže odporúčame jeho uskladnenie v suchom objektu.

Ak nainštalujete kotol s akumulačnou nádržou, znížite tým spotrebu paliva a zvýšite komfort vykurovania. 1,6 m3 nahriate akumulačnej nádrže na 80 ° C vydrží na celodenné vykurovanie dobre izolovaného objektu o rozlohe 90 m2.

Dajte si pozor, aby ste kotol nepřecpávali drevom, dokiaľ nie je poriadne roztopený. Kotol sa dobre udržiava a vďaka splyňovania sa nečistoty nedostávajú do ovzdušia. Než s kotlom začnete pracovať, je potrebné si dobre preštudovať manuál, a hlavne splniť všetky podmienky, ktorý kotol „nárokuje“: suché drevo, správne zapojenie kotla, dobrý ťah komína, nastavenie primárneho a sekundárneho vzduchu.

Pozor si dajte na vypadávanie tesniace šnúrky pri dverách. Zatvárací kľučka u prikladacích dvierok chce veľkú vôľu. Kvôli veľkej hmotnosti (vyše 300 kg) sa s kotlom zle manipuluje.

Zistiť cenu

Na trhu sa stretnete najčastejšie sa 3 základnými typmi kotlov:

  • Kotol na tuhé palivá (na drevo, uhlie)
  • Plynový kotol
  • Elektrický kotol (ekologický kotol)

Na nasledujúcich riadkoch vám jednotlivé typy popíšeme, vysvetlíme výhody a nevýhody a nezabudneme vám poradiť, na čo sa pri výbere zamerať. Okrem 3 základných typov si predstavíme tiež ekologické kotly (vykurovanie).

V hlavnej úlohe: výkon!

S potrebným výkonom vám poradí odborník. Nie je dobré doma mať poddimenzovaný alebo predimenzovaný kotol, pretože ani v jednom prípade by ste sa nedočkali ekonomickej prevádzky. Aby ste si výkon mohli spočítať sami, existuje pre to všeobecný vzorček, ktorý však poskytne len informatívny hodnotu. O presnej hodnote sa poraďte s profesionálom.

Pri počítaní výkone musíte brať do úvahy:

  • úžitkovú plochu,
  • výšku všetkých vykurovaných miestností od podláh až k stropu,
  • stupeň tepelnej izolácie (izolovaná budova má potrebnú energiu 40 W / m3, neizolovaná 60 W / m3),
  • do úvahy berte tiež, či má dom moderné alebo starší inštaláciu ústredného kúrenia a teplej úžitkovej vody.

Ako na to?

Vynásobte: Plochu (v m2) x výška (m) x stupeň tepelnej izolácie (40 alebo 60 W)

Príklad

Budova bez izolácie

300 m2 x 3 m x 60 W = 54 000 W (previedlo na kW = kotol s výkonom 54 kW)

Izolovaná budova

300 m2 x 3m x 40 W = 36 000 W (previedlo na kW = kotol s výkonom 36 kW)

Nasledujúca tabuľka vám ukáže, ako výkonný kotol budete potrebovať na základe obytnej plochy a vek domu s ústredným kúrením (ÚK) a teplou úžitkovou vodou (TÚV). Nezabudnite, že sa jedná iba o približné výkony.

Obytná plocha v m2Nový izolovaný dom s modernou inštaláciou ÚK a TÚVDom z 80/90 rokov, dobré zateplenie, moderné inštalácia ÚK a TÚVNezateplený dom z 80/90 rokov, starší inštalácia ÚK a TÚVNezateplený dom z 80 rokov, moderné inštalácia ÚK a TÚVDobre zateplený dom zo 70 rokov sa starší inštalácia ÚK a TÚVNezateplený dom zo 70 rokov a starší, stará inštalácia ÚK a TÚV
 Do 60 4 kW5 kW8 kW7 kW6 kW9 kW
 70 5 kW6 kW9 kW8 kW7 kW11 kW
80 6 kW7 kW10 kW9 kW8 kW12 kW
90 6 kW8 kW12 kW10 kW9 kW14 kW
100 7 kW9 kW13 kW11 kW10 kW15 kW
120 8 kW10 kW16 kW13 kW12 kW18 kW
140 10 kW12 kW18 kW15 kW14 kW21 kW
160 11 kW14 kW21 kW18 kW16 kW24 kW
180 13 kW15 kW23 kW20 kW18 kW27 kW

Vlastnosti kotlov

Kotly sa delia na:

  • závesné
  • stacionárne (sú postavené na zemi)

Tu záleží na vašich preferenciách, ale najmä na veľkosti priestoru, kde bude kotol umiestnený.
Pred nákupom sa tiež rozhodnite, či budete kotlom len kúriť alebo tiež ohrievať úžitkovú vodu.

Na trhu sú:

  • Kotly s prietokovým ohrevom – ohrieva sa len voda, ktorá je práve odoberaná. Túto vlastnosť majú väčšinou plynové kotly.
  • Kotly so vstavaným zásobníkom – úžitkovú vodu ukladá do malého zásobníka (objem približne 50 l) a jedná sa predovšetkým o plynové kotly.
  • Kotol s externým zásobníkom – ktorý sa podobá bojlera. Zásobník je možné kúpiť buď zvlášť, alebo je súčasťou sady a je dodávaný spoločne s kotlom. Externý zásobník môžeme prirovnať k bojleru, od ktorého sa líši tým, že nemá samostatné elektrické teleso na ohrev vody. Kotol s externým zásobníkom rozdeľuje vodu do radiátorov, a ak je to potrebné, tak do zásobníka. Externý zásobník pre ohrev vody je väčšinou súčasťou kotlov plynových a elektrických.

Možnosti regulácie

Regulácia teploty ponúka 2 možnosti:

  • Priestorový regulátor – to je klasický termostat ku kotlu, ktorý teplotu v miestnosti reguluje na základe nastavenia. Hodí sa predovšetkým do bytov.
  • Ekvitermický regulátor – teplota sa upravuje v závislosti od vonkajšej teploty. Tento typ sa hodí predovšetkým do rodinných domov, pretože tam dokáže rodinnému rozpočtu ušetriť dosť peňazí.

Reguláciu teploty je v domčekoch možné ovládať aj normálnym termostatom.

Typy kotlov: kotol na pevné palivo

Rozhodli ste sa pre kotol na pevné palivo? Ďalšia otázka, na ktorú si v tomto prípade musíte odpovedať je tá, aké palivo máte k dispozícii a aké máte možnosti jeho skladovania.

Drevo a uhlie je možné v krajnom prípade skladovať aj vonku pod plachtou, oveľa lepšie je však mať uhoľné alebo priestor, kde bude otop v suchu. Pelety a brikety musíte skladovať v suchom priestore, na štiepku (vzniká z odpadu pri spracovaní dreva alebo cieleným drvením drevených kusov a radí sa k tuhej biomase) už je potreba pomerne veľký sklad a manipulačná technika – takže tento typ otopu sa pre vykurovanie domu väčšiny z nás týkať nebude.

Vykurovanie drevom patrí medzi najúspornejšie možnosti kúrenie. Avšak to, čo ušetríte na obstarávacej cene, zaplatíte vlastným časom a únavou, pretože drevo musíte nasekať a ešte ho uskladniť na suché miesto. Podobne je to aj s uhlím. Náklady na vykurovanie domu drevom vyjdú ročne zhruba na cca tisic Euro.

Okrem paliva je dobré sa zamerať aj na technológiu spaľovania (vhodná konštrukcia kotla) a možnosť kombinovať viac druhov palív.

U toho typu kotlov hrá dôležitú úlohu schopnosť riadenia spaľovacieho procesu. Jednoducho povedané ide o to, akým spôsobom sa palivo do kotla dostáva. Ďalšia dôležitá vec je spôsob, akým sa do ohniska dostáva vzduch.

Prísun spaľovacieho vzduchu môže byť:

  • Prirodzený – je závislý na ťahu komína, ktorý v ohnisku vytvára podtlak. Vzduch je do ohniska nasávaný špeciálnymi otvormi, ktoré je možné viac či menej regulovať.
  • Nútený – podtlak v ohnisku sa reguluje a vytvára odťahovým ventilátorom (existuje aj možnosť kedy je spaľovací vzduch do ohniska vháňaný tlačným ventilátorom). Vďaka nútenému prísunu vzduchu máte väčšiu kontrolu nad spaľovacím procesom.

Prísun paliva do kotla môže byť:

  • Ručný – väčšinou sa jedná o kotly na kusové drevo, kedy sa otop dávkuje ručne v závislosti na tom, ako rýchlo zhorí.
  • Samočinný – väčšinou sa jedná o automatické kotly na tuhé palivá, ktorá si otop dávkujú samy a ročne môžu ušetriť až 20% paliva, sú však 3x drahšie ako obyčajné.

Technológia spaľovania

  • prehorievacích kotol
  • odhorievacích kotol
  • splyňovací kotol
  • automatický kotol

Za kotly na tuhé palivá s ručným prikladaním a prirodzeným prívodom spaľovacieho vzduchu môžeme označiť prehorievací a dohorievacíkotle. U týchto typov dochádza v priebehu spaľovania len k minimálnemu konania. Spaľovanie nemôžeme viac menej dobre ovládať. Výkon z veľkej miery závisí na množstve a kvalite dreva, ktorým prikladáme a tiež na veľkosti komínového ťahu, ktorý ovplyvňuje množstvo prisávaného spaľovacieho vzduchu.

Prehorievacích kotol

Dochádza v ňom k postupnému spaľovanie. Spaliny prechádzajú cez vrstvu paliva. Môžeme si teda predstaviť napr. Ohniska v tvare kvádra, do ktorého dáte drevo alebo uhlie, zapálite a necháte horieť.

Spaliny, ktoré vytvára teplo, prechádza cez nové palivo, ktoré sa postupne rozhorí k ústiu sopúchu. Celá vrstva paliva začne horieť pomerne rýchlo a prchavých látok sa začnú uvoľňovať pomerne spontánne a nekontrolovateľne. Proces aj výkon horenia sa dá len ťažko ovplyvniť. Kotly s touto technológiou spaľovania vypúšťa do ovzdušia najviac škodlivín.

Medzi prehorievacích kotly patria najčastejšie tie liatinové, ktoré boli pôvodne vyrobené pre spaľovanie koksu. Obľubu si medzi svojimi užívateľmi našli najmä preto, že je možné v nich spáliť takmer čokoľvek (a to aj domový odpad). Je však dobré myslieť na to, že ak dôjde ku kontrole, budete musieť doložiť, že v kotli spaľujete len otop, ktorý odporúča výrobca.

Kotol by mal mať podľa zákona 3. emisnú triedu. Tej môže dosiahnuť len pri spaľovaní koksu. Pri spaľovaní dreva alebo čierneho uhlia je dosiahnuté maximálne 2. emisnej triedy a hnedé uhlie by sa v ňom spaľovať vôbec nemalo. Kvôli nízkej emisnej triede nebude možné tieto kotly po roku 2022 používať. Viac o emisných triedach sa dozviete ďalej v článku.

Odhorievacích kotol

V tomto kotli dochádza k postupnému spaľovaniu vrstiev paliva, ktoré sa po určitom čase dopĺňa. Spaliny neprechádza cez vrstvu otopu, takže si udržujú vysokú teplotu a sú lepšie spálené. Zjednodušene môžeme povedať, že palivo horí postupne naspodku násypky, takže prísun paliva môžeme aspoň trochu ovplyvniť. Prchavá horľavina, ktorú uvoľňuje palivo, v násypke prechádza v spaľovacej komore priestorom s vysokými teplotami, takže dochádza k jej lepšiemu využitiu než u prehorievacích kotlov. Na výrobnom štítku si dobre skontrolujte, či kotol spĺňa 3. emisnú triedu.

Splyňovací kotol

Zjednodušene môžeme povedať, že sa jedná o upgrade odhořívacího kotla s ručným prikladaním, ale s tým rozdielom, že u spaľovaní dochádza k vyššej úrovni, a to vďaka riadenému prísunu spaľovacieho vzduchu za pomoci ventilátora.

Pozor: Ku splyňovanie (to je uvoľňovanie prchavých látok) dochádza u akéhokoľvek spaľovanie otopu. Splyňuje teda aj kotla prehorievacích a odhorievacích. Rozdiel je v tom, že u dvoch menovaných dochádza na splyňovanie dosť živelne, a tak časť prchavých látok „prchni“ von komínom bez väčšieho využitia. Splyňovací technológia však umožňuje oveľa lepšiu kontrolu nad uvoľňovaním prchavé horľaviny a jej lepšie využitie za pomocou riadeného prísunu spaľovacieho vzduchu, k tomu dochádza vďaka ventilátoru.

Označenie „splyňovací kotol“ by preto mal niesť len taký výrobok, ktorý má ventilátor!

Automatický kotol

Tento typ kotlov ponúka najmodernejšiu technológiu spaľovania. Jedná sa vlastne o kotol na tuhé palivo so zásobníkom, ktorý si prikladanie otopu dávkuje sám a ventilátor riadi prísun spaľovacieho vzduchu. Tieto automatické činnosti riadi regulátor kotla, podľa vybraného programu.

Automatické kotly väčšinou spadajú do emisnej triedy kotlov 3 a 4. Ak v kotle budete kúriť peletami, môže dosiahnuť najvyššieho stupňa emisnej triedy 5.

Účinnosť kotlov v% na základe spaľovacej technológie

Druh otopuHnedé uhlieDrevené peletyKusové drevo
Spaľovacia technológia
Automatická75-8580-90
Splyňovací70-8075-85
Odhorievací60-7560-75
Prehorievací40-6055-65

Obstarávacia cena kotla je väčšinou priamo úmerná technológiu spaľovania. Čím menšie možnosti ovládať spaľovací proces, tým jednoduchší zdroj a nižšie obstarávacie náklady. Moderné technológie, ktoré spaľovací proces umožní ovládať čo najlepšie, vám zníži ročné náklady na palivo, ale budete musieť počítať s vyššími nákladmi, ktoré vynaložíte za servis a nákup náhradných dielov. Avšak nie je lepšie si užiť vyššiu tepelnú pohodu a poznania toho, že o prikladanie sa stroj postará sám?

Revízia kotlov na pevné palivo

Majitelia kotlov na pevné palivo, ktoré slúžia na vykurovanie aj ohrev vody a majú tepelný príkon od 10 do 30 kW vrátane, sú povinní si svoj prístroj nechať raz za 2 roky skontrolovať, pretože im to stanovuje zákon.

Ak by revízia nebola vykonaná a majiteľ by bol oslovený obecným úradom, aby predložil potvrdenie o vykonaní kontroly, mohol by dostať pokutu.

Pri kontrole sa revízny technik zameriava na celý kotol, jeho celistvosť a tesnosť. Zaujíma ho tiež riadiaca jednotka, regulátor, havarijný termostat, u automatického kotla tiež podávacie zariadenie na kúrenie, sklad paliva, ale tiež to, čo sa v kotle spaľuje.

Revízny technik by vám mal odporučiť typy, ako zlepšiť fungovanie vykurovacej sústavy a znížiť náklady na palivo, ako eliminovať škodlivé emisie, ako zmodernizovať alebo doplniť vykurovaciu sústavu o regulačné prvky, akumulačné nádobu a podobne.

Nezabudnite si nechať vystaviť doklad o kontrole.

Menej známe rady, ktoré vám veľa pomôžu pri výbere

Výmenník a jeho konštrukcia

Vnútorná konštrukcia má veľký vplyv na životnosť kotla. Vedeli ste, že kotly s vertikálnym výmenníkom sa menej zanáša a nie sú toľko náchylné na prepálenie? U vertikálneho výmenníka tiež nedochádza k tak častému zanášanie sadzami, takže sa znižujú nároky na jeho údržbu.

Veľkosť zásobníku

Do kotlov na tuhé palivá je občas potreba ručne priložiť. O tom, ako často túto neobľúbenú činnosť budete vykonávať, rozhoduje kvalita paliva a veľkosť zásobníka. Do zásobníka bežného kotla na pelety alebo kusové uhlie sa spravidla dopĺňa otop 1x za týždeň. Ak sú naozaj veľké mrazy, periodicita sa môže zvýšiť na 1x za 2-3 dni. U kusového dreva to bude ešte častejšie.

Z akého materiálu je kotol vyrobený

Pri výbere sa odborníkov pýtajte na to, za akého materiálu je vyrobené teleso kotla a jeho výmenník. Veľmi často sa na trhu stretnete s liatinovými prístrojmi. Prednosť by ste však mali dať výrobkom z ocele, pretože tento materiál má lepšie konštrukčné možnosti. Chýbať by nemal kvalitný 6 mm hrubý kotlový oceľový plech (mal by byť žiaruvzdorný a mal by výmenníka aj celému kotli zaručiť dlhú dobu životnosti). Kotly z ocele majú vyššiu účinnosť. Oceľový plech pre kotle sa označuje skratkou P265GH.

Striedanie paliva

Nie všetky kotly sú prispôsobené pre striedanie druhov otop. Ak budete chcieť kúriť peletami a občas priložiť aj drevom, zamerajte sa na jednoduchú úpravu spaľovacieho priestoru pre drevo. Najčastejšie sa to robí tak, že sa do spaľovacej komory vloží rošt.

Emisné triedy kotlov

Emisná trieda je podľa STN EN 303-5 kotlom pridelená podľa toho, ako spaľujú, ale aj podľa ďalších faktorov ešte pred tým, než sú uvedené na trh. Udáva tak technickú vyspelosť kotla. Rozpätie je 1-5, pričom 5. trieda je najvyššia (najlepšia), 1. trieda je najnižšia (najhoršie). U kotla sa posudzuje tvorba škodlivých emisií, účinnosť, bezpečnosť a efektivita. Čím vyššie číslo, tým lepšie.

Od roku 2014 by v predaji nemali byť kotla emisnej triedy 1 a 2, od roku 2018 ani kotla 3. triedy. Od polovice roku 2022 by mal začať platiť zákaz prevádzky kotlov 1. a 2. emisnej triedy.

Typy kotlov

Plynový kotol

U kotla na plyn je, rovnako ako u iných, veľmi dôležité vybrať si správny výkon. Ak budete tento typ kotla dávať do novostavby, zistíte výkon podľa tepelné straty objektu, ktorá býva súčasťou projektu pre novostavbu. Pokiaľ sa jedná o rekonštrukciu, nechajte si tepelnú stratu vypočítať od odborníka alebo podľa jednoduchého vzorca, ktorý sme opisovali vyššie. Nezabudnite, že sa jedná iba o približnú hodnotu, ktorú vypočítate.

Pri výbere sa zamerajte aj na prepojenie plynového kotla s dymovou (spalinovú) cestou. Možnosti prepojenia sú dve:

  • Plynové kotly s oddymením do komína – spaliny sú vedené do komína, ktorý musí byť opatrené puzdrom a pravidelne reviduje. V tomto prípade musíte zabezpečiť dostatočný prísun vzduchu do miestnosti, v ktorej sa kotol nachádza.
  • Plynové kotly s núteným odťahom spalín – nájdete ich tiež pod označením plynové turbo kotly. Turbo kotla sa používajú v prípade, že váš plynový kotol nemôže mať klasický odťah do komína. Spaliny sú teda odvádzané pomocou integrovaného ventilátora a dodávaného odťahového systému von väčšinou cez stenu miestnosti, na ktorej je kotol inštalovaný. Ďalšou možnosťou je odvod vzduchu zvisle cez strechu. Vzduch pre spaľovanie sa do kotla nasáva z vonkajšieho priestoru, takže sa nemusíte starať o prívod vzduchu do miestnosti. Tento spôsob odvodu vzduchu je typický pre všetky kondenzačné kotly.

V oboch prípadoch je nutné sa o odvodovej ceste spalín pobaviť s odborníkom, ktorý by mal byť schopný na vybranú spalinovú cestu vydať revíziu. Najčastejšie sa jedná o odbornú kominárskou firmu.

Pri výbere plynového kotla je tiež dôležité položiť si otázku, či ním chcem priestor len vykurovať alebo ním chcem ohrievať aj teplú úžitkovú vodu. Kotly sa delí nasledovne:

  • Vykurovacie plynové kotly – slúži len na vykurovanie objektu.
  • Plynový kotol s ohrevom – v tomto prípade sa jedná o plynový kombinovaný kotol na kúrenie a ohrev vody. Tento druh kotlov sa ďalej delia na:

Plynové prietokové kotle

Teplú vodu máte kedykoľvek k dispozícii. Ohrieva sa práve pretekajúca voda a nie je vytváraná žiadna zásoba teplej vody, ako je tomu u bojlerov.

  • malé rozmery zariadenia
  • obmedzený prietok, ak je voda odoberanie z viacerých odberných miest súčasne

Kotle s integrovaným zásobníkom vody

Teplá voda sa ohrieva do zásoby a ukladá sa do menšieho zásobníka, ktorý je spoločne s kotlom inštalovaný v jednej skrini. Kotol s integrovaným zásobníkom kupujte v momente, kedy chcete iba malé kompaktné zariadenie s možnosťou odberu vody z viacerých miest.

  • možnosť odoberať teplú vodu z viacerých miest naraz
  • malý zásobník sa rýchlo vyčerpá

Zostava kotla a zásobníka

Jedná sa o ideálnu kombináciu, ak chcete kotlom dom vykurovať a zároveň ho používať na ohrievanie vody. Princíp fungovania kotla spočíva v tom, že „prepína“ medzi ohrevom radiátorov a ohrevom vody v zásobníku. Ten je väčšinou umiestnený mimo skriňu kotla.

  • veľkosť zásobníku môžete vyberať podľa počtu osôb v domácnosti

Kondenzačné kotle

Účinnosť kondenzačných kotlov prevyšuje klasické plynové kotly o 10-15%. Klasické kotly majú výkon okolo 90% a kondenzačné aj napriek 100%. Môžeme ich označiť za nízkoteplotné plynové kotly, ktoré sa skvelé hodí pre podlahové vykurovanie, ale vie kúriť aj na vyššiu teplotu vykurovacej vody. Pri veľkých mrazoch kotol natápí vodu vo vykurovacej sústave ako klasické plynové kotly.

Kondenzačné kotly spotrebujú až o 30% menej plynu a emisie sú až o 70% nižšia, než u klasických kotlov.
Rovnako ako u klasických plynových, tak aj u kondenzačných si môžete vybrať, či ním budete chcieť len vykurovať alebo aj ohrievať úžitkovú vodu. Kvôli technológii bývajú kondenzačné kotly drahšie ako klasické, ale rozdiely v cenách sa už teraz začínajú zmenšovať a postupom času by sa finančná rôznorodosť mala porovnať cenu klasických plynových kotlov.

Kondenzačný kotol: princíp fungovania

U kondenzačných kotlov dochádza pri spaľovaní plynu alebo propánu k vzniku vody, ktorá sa ohrieva a mení na vodnú paru. Táto vodná para a oxid uhličitý (dohromady je označujeme slovom „spaliny“) z kotla odchádza a nesú so sebou tiež tzv. latentné teplo.

Čo je to latentné teplo? Jedná sa o tepelnú energiu ukrytú v tepelných spalinách. Pokiaľ dôjde k ochladeniu týchto spalín pod teplotu ich rosného bodu, dôjde vďaka kondenzácii k zmene skupenstva a tým k uvoľneniu tepla. Uvoľnená energia sa pomocou výmenníka používa k ohrevu vykurovacej vody. Bežné plynové kotly túto energiu vypúšťajú preč komínom.

Servis a revízie plynových kotlov

Revízií plynových kotlov je hneď niekoľko, ale nie všetky sú stanovené zákonom. Poďme si ich teda v rýchlosti predstaviť.

Východisková revízia

Je stanovená vyhláškou. Vykonáva sa u nového kotla alebo iného spotrebiča hneď po zapojení. Cieľom je overiť, či bol spotrebič odborne zapojený, nedochádza k úniku plynu alebo či nie je zrejmá porucha. Správa z východiskovej revízie sa archivuje po celú dobu používania prístroja.

Prevádzkové revízie

Je stanovená vyhláškou. Vykonáva ju revízny technik a mala by byť vykonávaná raz za 3 roky. Túto správu archivujte po dobu 6 rokov od dátumu revízie.

Servisné prehliadky a periodické kontroly plynových kotlov

Toto neustanovuje zákon. K prehliadkam by malo dochádzať každý rok. Servisný technik skontroluje, či kotol správne funguje. Môže podariť aj vyčistenie alebo opravu opotrebovaných častí.

Elektrický kotol

Medzi prednosti elektrických kotlov patrí ich jednoduchá obsluha a ekologická prevádzka. Počítajte s tým, že budete potrebovať väčšiu kapacitu siete. Vykurovanie elektrinou patrí aj pri zvýhodnenia taríf k najdrahším variantom. Výhodou však sú nižšie obstarávacie náklady, jednoduché ovládanie a vysoká účinnosť.

Vykurovať môžete niekoľkými spôsobmi:

  • Akumulačné kachle – pre vykurovanie sa využíva lacnejšieho (nízkeho) tarifu na elektrinu. Kachle sa v nízkom tarife nahrievajú a teplo, ktoré vznikne, sa postupne akumuluje v špeciálnej výmurovke, ktorá obklopuje vykurovacie tyče. „Nazbierané“ teplo sa počas dňa postupne uvoľňuje a vykuruje miestnosť. Kvôli tepelným stratám sa odporúčajú používať len v dobre izolovaných objektoch (nízkoenergetické stavby). Akumulačné kúrenie, ktoré zodpovedá požiadavkám modernej doby, rýchlo reaguje na meniace sa spotrebu tepla v každej miestnosti. Preto je možné každú izbu vykurovať zvlášť a regulovať si kúrenie podľa potreby. Ohľadom veľkosti kachlí / kúrenie sa poraďte s odborníkom.
  • Kúrenie elektrickým teplovodným kotlom – tento kotol je možné regulovať a chová sa úplne rovnako ako ostatné teplovodné kotly. Má vysokú účinnosť vykurovania, takže je skvelé ho použiť pre podlahové vykurovanie aj vykurovanie radiátorov. Teplo, ktoré kotol vyprodukuje, sa akumuluje do vody, ktorá je čerpadlom ďalej rozháňaný rúrkami do radiátorov v jednoliatych miestnostiach. Prevádzka elektrického sa riadi buď ovládacou jednotkou, alebo priestorovým termostatom.
  • Priamotopy – ich výhodou je nízka obstarávacia cena, jednoduché ovládanie, údržba i opravy. Čo sa týka zaťaženia siete, nejedná sa o tak veľkú záťaž ako v prípade akumulačných pecí. U priamotopov však musíte počítať s najvyššími účty za elektrinu.
  • Tepelné čerpadlá – patrí medzi ekologické vykurovanie a ich podstatu si vysvetlíme v nasledujúcom odseku.
  • jednoduchá údržba, jednoduchá regulácia, ľahký servis
  • náklady na prevádzku sa zvyšujú

Tepelné čerpadlá

Ušetrí veľa peňazí a poplatky za teplo sa stiahnu takmer o polovicu. Nevýhodou je však veľmi vysoká obstarávacia cena, ktorá sa môže pohybovať od 1 000 – 10 000 Euro , záleží na spôsobe inštalovanie a typu tepelného čerpadla. Za najlacnejšie tepelné čerpadlá môžeme považovať typ vzduch / vzduch. Ušetríte nielen pri prevádzke, ale najmä pri inštalácii, pretože nie je potrebné robiť podzemné vrt. Nevýhodou však je nižšia účinnosť, takže ním môžete len vykurovať, ale nie ohrievať vodu.

Medzi lacnejšie tepelné čerpadlá patrí tiež typ vzduch / voda, pretože ani tu nie je potrebné pri realizácii vykonávať podzemné vrt alebo plošný kolektor.

Označenie jednotlivých typov tepelných čerpadiel

  • vzduch / vzduch
  • vzduch / voda
  • voda / voda
  • zem / voda

Pred lomítkom sa uvádza teplonosné médium (ktoré rozvádza teplo) a za lomkou odvádzanej tepelné médium (to, čo mi doma ohrieva).

Príklad: Vzduch / voda – teplonosným médiom je vzduch, odvádzaným tepelným médiom je voda.

Koľko to stojí

Orientačné ceny tepelných čerpadiel, do ktorých je započítaná aj montáž:

  • vzduch / vzduch – 1 000 -2 000 Euro
  • vzduch / voda – 8 000 – 10 000 Euro
  • voda / voda – 10 000 -15 000 Euro
  • zem / voda – 10 000- 15 000 Euro

Cenu veľmi ovplyvňuje zdroj energie, ktorá sa používa na vykurovanie. Typ čerpadiel, ktorý pre svoju prevádzku uplatňujú energiu zo vzduchu, sú lacnejšie, pretože pre ich sprevádzkovanie nie je potreba vrt.

Ak sa rozhodnete pre variant, ktorý pre vykurovanie potrebuje vrt alebo horizontálne plošný kolektor, bude obstarávacia cena vyššia. Na 1 kWh potrebujete 12 m vrtu. Optimálna hĺbka je 100-150 m. Plošný kolektor potrebuje pre výkon 1 kWh zhruba 30m2 plochy, takže potrebujete mať dostatočne veľkú záhradu.

Čím vyššia účinnosť tepelné čerpadlo má, tým vyššia je jeho cena. Ovšem prevádzka je efektívnejšia, takže sa čoskoro vráti aj počiatočné investície.

Rozdiely medzi plynovým a elektrickým kúrením

  • Najväčší rozdiel pocítite v cene prevádzky a počiatočné investícii.
  • Obstarávacia cena u elektrokotlov sa pohybuje okolo 400 Euro, to je menej ako u plynového kotla.
  • Pre prevádzku plynového kotla je nutné vybudovať prípojku a odťah splodín.
  • Plynové kotly potrebujú pravidelnú údržbu a revíziu. Elektrokotla pravidelné revíziu nepodliehajú, pretože majú jednoduchšiu konštrukciu a neprebieha v nich žiadne spaľovania.
  • Plynové kúrenie to elektrické predbehne v nižšej cene za plyn. To znamená, že kúrenie plynom je lacnejšie ako kúrenie elektrinou.

Ako vybrať správny elektrický kotol

Dôležité je, aby mal kotol dostatočný výkon. Ten sa porovnáva s tepelnou stratou objektu, ktorú nájdete buď v projektovej dokumentácii, alebo si budete musieť zaplatiť odborníka, ktorý vám ju spočíta. K výsledku sa môžete dopátrať aj sami na základe vzorca, ktorý sme opisovali v úvode článku. Vždy však majte na pamäti, že sa jedná len o orientačné číslo, a preto je lepšie sa poradiť s odborníkom.

Zvyčajne sa výkon elektrického kotla pohybuje od 2-60 kW, nezabudnite, že prevádzka pomerne zaťažuje sústavu, a preto je potrebný vysoký príkon. Musíte si teda zvoliť dostatočnú veľkosť ističa, aby vám nepadali poistky vždy, keď do okruhu zapojíte ďalšej spotrebič.

Kam sa elektrické kúrenie hodí

Ak nechcete protopit veľa peňazí, rozhodne tento typ vykurovania neuplatňuje v starom a zle izolovanom dome. Hodí sa skôr do nízkoenergetických stavieb alebo starších domov, ktoré však prešli dôkladnou rekonštrukciou. Najčastejšie elektrokotla fungujú ako záloha pre krbové vložky alebo tepelné čerpadlo, pretože počas veľkých mrazov môže jeho účinnosť poklesnúť natoľko, že je potrebné dovykurovať ešte iným spôsobom. Elektrokotol je možné použiť ako doplnkový zdroj alebo záložný zdroj ku kotlu na tuhé palivá.

Ako ušetriť pri kúrení elektrickým kotlom

Ak máte v vykurovacej sústave zapojený elektrokotol, môžete u svojho distribútora (nie dodávateľa) elektriny požiadať o nízky tarif. Zlacnie sa vám tak celkovú prevádzku všetkých elektrospotrebičov v dome, a ak si ich navyknete používať len počas tejto doby, môžete ušetriť až 50% nákladov.

Cenová hladina

Jednotlivé cenové rozpätia zodpovedajú jednotlivým typom kotlov a ich vybavenie. Počítajte s tým, že cena je priamo úmerná kvalite a dĺžke životnosti kotla.

Kotly do 1 000 Euro

Do tejto sumy vleziete s nákupom akéhokoľvek typu kotla: elektrické, plynové aj na tuhé palivá. V tejto cenovej relácii môžete dokonca kúpiť aj kondenzačný kotol. Kotly na tuhé palivá budú mať väčšinou výkon okolo 30 kW, ich hmotnosť je okolo 300 kg. Elektrické kotly budú mať pravdepodobne výkon 45 kW. Okrem kúrenie budú výrobky schopné ohrievať aj úžitkovú vodu. Plynové kotly budú mať akumulačná nádrž do 55 litrov.

Kotly v rozmedzí 1 000 – 3 000 Euro

V tejto cenovej kategórii zaobstaráte najmä oceľové a liatinové kotly na tuhé palivá sa zásobníky na drevo alebo pelety. Výkonovo sa pohybujú okolo 75 kW, jedná sa o veľké zariadenia s hmotnosťou až 600 kg. Výrobky väčšinou spadajú do 3. triedy emisií. Elektrické kotly v tejto cenovej kategórii sú prevažne samostatne stojace (stacionárne). Plynové kotly budete vyberať z radu kondenzačných. Kotly v tomto cenovom rozpätí budú špičkovo spracované, budú mať moderný systém fungovania a širokú moduláciu výkonu.

Kotly v cenovej hladine 3 000 – 5 000 Euro

Od kotla už rozhodne môžete požadovať poriadny výkon. Kotly na tuhé palivá budú veľmi pohodlné na ovládanie, pretože budú samoobslužné. Výkonnými kotli vykúrite aj veľké priestory, vrátane tých komerčných.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo