Ako vybrať kultivátor

Kultivátor čiže kyprič pôdy je prístroj mnohých tvárí. Obzvlášť nápomocný bude vášnivým záhradkárom, ktorí chcú mať každý rok bohatú úrodu plodín alebo kvetov. Výber kultivátora je závislý na veľkosť záhrady. Od tej sa budú odvíjať nároky na tento prístroj. Na trhu sa môžete stretnúť s pojmami rotavátor a kultivátor. Myslíte, že je to jedno a to isté? To určite nie! Pustite sa do čítania nášho článku, v ktorom vám rozdiely vysvetlíme a ešte poradíme, ako vybrať ten najlepší kultivátor pre vaše potreby.

Recenzia záhradných kultivátorov

Do nášho testu kultivátorov sme zaradili ako elektrické, tak benzínové kultivátory. Zamerali sme sa predovšetkým na výkon, ale tiež na variabilitu prístrojov. Čím viac parametrov je možné si nastaviť, tým pohodlnejšie práca na záhrade bude. Prístroje spadajú skôr do hobby výrobkov.

Fieldmann FZK 2005-E

Typ pohonuelektrický
Spätný chodnie
Výkon1,4 kW
Objem-
Otáčky / min280
Hmotnosť11 kg
Pracovný záber40 cm
Hĺbka pri kultivácii21 cm
Príslušenstvožiadne
Kolesááno

Fieldmann FZK 2005-E je elektrický kultivátor, ktorý sa hodí najmä na menšie až stredne veľké záhrady. Všeobecne sa odporúča tak na pozemky zhruba o 100 m2. Pracovný záber má šírku len 40 cm, takže s ním obděláte aj užšie záhony a pri troche šikovnosti s ním vojdete aj do skleníka.

V pohode s ním zvládnete prekypriť pravidelne upravovanú zeminu, hodí sa však iba na občasné použitie. Výrobca uvádza, že hĺbka pri kultivácii by mala dosahovať 21 cm, zo skúseností však vieme, že hĺbka je priemerne okolo 15 cm.

Výrobky značky Fieldmann sa vyrábajú prevažne v Číne, takže životnosť nie je dlhá. Kultivátor má plastové kolieska a pri štartovaní je potrebné mať ruky na jednom riadítku, aby ste stroj bezpečne naštartovali. Avšak keď máte obe ruky na jednom riadítku, stroj sa ťažko drží. Ďalšou nevýhodou Fieldmann nie je príliš dobrý zákaznícky servis. Je u neho všeobecne známe, že málokedy uzná reklamácie.

Pri práci si dajte pozor, aby v poli či záhone neboli kamene, pretože aj kvôli tomu kultivátor vyskakuje. Za to však môže aj jeho nízka hmotnosť. Prístroj síce váži len 11 kg, takže s ním môžu pracovať aj ženy, ale nízka váha je dosiahnutá mnohými plastovými prvkami vrátane tých ovládacích, takže dlhú životnosť u tohto kultivátora nepredpokladáme. Kultivátor by pre lepšiu prácu a manipuláciu s ním potreboval závažia.

Stroj by sme rozhodne neodporučili na kultiváciu zaburinených priestorov. Burina a dlhé korene sa totiž namotávajú na spojku, čo vedie k jej prehriatiu a následnému vypnutiu motora. Naviac sa zvyšuje riziko predratiu guferá na prevodovke.

Ak hľadáte kultivátor pre ľahké kyprenie pôdy a nemáte na neho vysoké nároky, bude vám Fieldmann stačiť. V prípade, že potrebujete kvalitný stroj, ktorý si poradí aj s prekážkami, rozhodne sa pozrite po inom modeli.

  • nízka obstarávacia cena
  • nízka hmotnosť
  • vhodný aj do skleníkov
  • kolieska
  • neumožňuje variabilné nastavenie
  • iba pre kultiváciu
  • zle sa ovláda
  • nekvalitný materiál
  • nevhodný pre časté používanie
Zistiť cenu

HECHT 7100 SET

Typ pohonubenzínový
Spätný chodáno
Výkon5,1 kW
Objem208 cm3
Otáčky / min3200
Hmotnosť72 kg
Pracovný záber104 cm
Hĺbka pri kultivácii31 cm
Príslušenstvoprívesný vozík, oj
Kolesááno

Kultivátor HECHT 7100 SET je vhodný pre náročnejších užívateľov, ale nie pre tých najnáročnejších. Dobre si poradí aj s menej kvalitnou pôdou, ale na tvrdú a vyprahnutú zem stačiť nebude.

Väčšinu hobby záhradkárov však vynesie do neba. Takmer všetky ovládacie prvkydostupné na riadidlách. Nájdete tu teda spínač motora, plynovú páku, páku spojky aj radiacu páku. Na motore je páka sýtiča, uzáver benzínu a štartovacie tiahlo. Riadidlá si môžete nastaviť výškovo aj natočiť do strany. Vybranú pozíciu ľahko zaaretujete a práca bude o to pohodlnejšie.

Iste vás poteší, že Hecht 7100 SET má 3 stupne rýchlosti a 1 stupeň spiatočky. Ide o pomerne ťažký stroj (vyše 70 kg), ktorý však vašu pôdu upraví do hĺbky. Vďaka nasadeniu ostrohy urobíte rovno brázdu. Ostroha slúži zároveň ako brzda.

Vďaka veľkým 12 „kolesám urobíte z kultivátora plnohodnotný jednoosový traktor, za ktorý je možné pripevniť vozík. Ten má nosnosť 300 kg a aj s vodičom až 500 kg. Veľké kolesá majú hrubý dezén, takže majú v teréne lepšiu trakciu.

Rozmer korby je 134 x 92 x 34 cm, korba je vybavená odpruženým sedadlom a protišmykovými stúpačkami, ďalej tu nájdete nožné, ale aj ručnú brzdu pre parkovanie. Vozík nie je určený pre pohyb na pozemných komunikáciách, ale pre lepšiu viditeľnosť je opatrený odrazkami.

Šírku pracovného záberu je možné nastaviť od 81 cm do 104 cm. Ako voliteľné príslušenstvo je možné si prikúpiť jednostranný pluh, pluh obracák, vyorávač zemiakov, Oborávač, železná lopatkové kolesá alebo 12kilogramové závažia pre zlepšenie trakcie.

Tiež výrobca HECHT necháva komponenty vyrábať v Číne. Medzi záhradkári sa však o ňom hovorí ako o „lepšie Číne“. Rozhodne by sme sa ho nebáli zaobstarať na väčšie záhradné plochy.

  • bohaté príslušenstvo
  • nastavenie výšky a natočenie riadidiel
  • jednoduché ovládanie
  • 3 rýchlosti
  • spiatočka
  • vhodný aj na väčšie plochy
  • vyrobený v Číne
  • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Riwall PRO RET 4014

Typ pohonuelektrický
Spätný chodnie
Výkon1,4 kW
Objem-
Otáčky / min280
Hmotnosť11 kg
Pracovný záber40 cm
Hĺbka pri kultivácii10-20 cm
Príslušenstvožiadne
Kolesááno

Riwall PRO RET 4014 je vhodný pre prácu na menších až stredných pozemkoch. Má elektrický motor, takže od neho nečakajte výkony „benzíňáku“. Aj tak však zastane tvrdú prácu a poradí si aj so stvrdnutou zemou. Prvá kultivácia po zime môže byť trochu ťažšie, ale tá nasledujúca už pôjdu ľahko. Veľmi dobrý je na spracovanie zeminy po rytie. Dobre si poradí aj s hrudami.

Kovová prevodovka by mala mať dlhú dobu životnosti. Vďaka svojim skromnejším rozmerom je možné s ním upraviť aj užšie záhony alebo zeminu v skleníku. Jeho hmotnosť je len 11 kg, takže prácu s ním zvládnu aj ženy. Nevýhodu malej hmotnosti je horšia práca v zemine, kedy z nej stroj trochu vyskakuje a pre lepšie ovládanie by sa hodilo závažie, ktoré by stroj pevne udržalo v krajine.

Kultivátor sa dokáže dostať len do hĺbky 10-20 cm, čo nie je veľa a pri robení je potreba s týmto počítať. Odporúčame ho používať na kyprenie pôdy, zapracovanie kompostu alebo drviny či na oslabenia povrchovej vrstvy pôdy. Rozhodne by sa hodili aj lepšie riešené „blatníky“, hlina totiž dosť odlietavať okolo.

Z praktického hľadiska iste oceníte držiak na elektrický kábel, ktorý ho chráni pred poškodením, praktická je tiež tepelná poistka, ktorá ochráni motor pred prehriatím. Vďaka skladacie rukoväte sa kultivátor lepšie skladuje alebo preváži.

  • príjemná obstarávacia cena
  • ľahká manipulácia
  • kovová prevodovka
  • držiak elektrického kábla
  • zlá stabilita v zemine
  • na občasné použitie na menších plochách
Zistiť cenu

HECHT 790 BS

Typ pohonubenzínový
Spätný chodáno
Výkon4,8 kW
Objem208 cm3
Otáčky / min155
Hmotnosť55 kg
Pracovný záber84 cm
Hĺbka pri kultivácii38 cm
Príslušenstvožiadne
Kolesánie

Kultivátor Hecht 790 BS sa prispôsobí šírke obrábanej zeminy. Jeho maximálna pracovná šírka môže byť 84 cm, ale vďaka úprav tohto parametra to môže byť len 50 cm alebo 32 cm. Ľahko tak obděláte aj užšie záhony, ktoré potrebujú presnejšiu prácu. Problém ale nebude asi s rozsiahlejším pozemkom. Všeobecne sa kultivátor hodí na veľké záhony a záhrady.

Ovládanie je veľmi pohodlné. Riadidlá je možné nakloniť na jednu či druhú stranu a v danej pozícii zaaretovať. Všetky ovládacie prvky vrátane radiacej páky sú na riadidlách, takže pohodlné ovládanie stroja je zaručené aj zboku.

Hmotnosť kultivátora činí 55 kg, čo nie je veľa, ale ani málo. Je to optimálna váha, ktorá stroj dobre udrží v zemine. Vďaka spiatočke sa vám bude so strojom dobre otáčať pre úpravu ďalšieho riadku. Brzdiaci kolík vám pomôže s pribrzďovaním, takže je možné pôdu kultivovať aj na svahovitých pozemkoch.

Trochu nás sklamalo, že súčasťou kultivátora nie sú kolesá s pneu, ktorá si v prípade záujmu musíte prikúpiť zvlášť. Ďalším príslušenstvom na dokúpenie sú oceľové lopatkové kolesá, rozširujúce hriadele pre osadenie kolies, Oborávač, vyorávač zemiakov alebo jednostranný pluh.

  • dobrá obstarávacia cena
  • ľahké ovládanie
  • spiatočka
  • brzdiaci radlice
  • bez kolies
Zistiť cenu

Rozdiel medzi kultivátory a rotovátory

Spoločným znakom týchto kypričov pôdy je to, že obaja kyprí a kultivujú pôdu. Používajú preto nože, ktoré sa otáča rýchlosťou približne 100-160 ot./min. Odlišujú sa od seba však spôsobom, ktorým kultiváciu pôdy vykonávajú. Vďaka rozrušenie zeminy sa do pôdy dostane potrebný vzduch a okrem toho tieto stroje umožňujú aj premiešanie s hnojivami, kompostom a podobne.

Pôda sa väčšinou prokypřují na jar pred sadbou a na jeseň po oranie. Ak máte pôdu pravidelne obrábanú, nie je potrebné ju orať, postačí len prekyprenie.

Rotavátory

lacnejšie a jednoduchšie. Vyznačujú sa rotujúcimi hviezdicami, ktoré pôdu dokážu prekypriť do hĺbky 15 cm a zároveň celý stroj poháňa pomaly vpred. Sú vhodné pre rozdrobovanie povrchovej vrstvy pôdy, drnov a dobre sa s nimi „zaorávať“ hnojivo, rašelina alebo mulč. Nedokážu však pôdu zorať do hĺbky, burinu nerozemelou, ale vytiahnuť na povrch, takže ho budete musieť ručne zobrať alebo vyhrabať hrabľami.

  • na menšie pozemky
  • na povrchovú úpravu
  • zvládnu rozomlieť trsy
  • vhodné pre zapravenie hnojivá
  • pôdu nezorají do hĺbky
  • pôdu nedokážu obrátiť
  • burinu len vytiahnu na povrch

Kultivátory

Kultivátory sú výkonnejšie stroje. Spoznáte ich podľa oceľových kolies alebo kolies opatrenými pneumatikami. Kolesá tiahnu zostavu radličiek, ktoré dokážem pôdu zorať do hĺbky, nakypřují medzi riadkami. Kultivátorom môžete vyorávat plodiny a skvele zvládne aj predsejbovú prípravu.

Výkonnejšie prístroje môžu byť multifunkčné, zvládnu obstarať celú záhradu. Drahšie modely môžu mať aj prídavné adaptéry na pluh, na ťahanie šmykov, brán, oborávača radlíc a valcov. V lete zasa oceníte možnosť urobiť z kultivátora bubnovú kosačku alebo obracačku sena. Počas zimy je možné ho pretvoriť na snehovú frézu. Za niektoré môžete dokonca pripojiť aj vozík.

  • multifunkčné
  • na väčšie záhrady
  • dokáže orať do hĺbky
  • možnosť viacerých nástavcov
  • vyorávanie plodín
  • drahšie
  • väčšia hmotnosť
  • náročnejšie na manipuláciu

Dobrá rada: Pri výbere či už kultivátora alebo rotavátora sa držte nielen parametrov, ale aj renomé výrobcu. Zaujímajte sa treba o to, aký servis vám dokáže poskytnúť aj po záručnej dobe. Rozhodne sa vyhýbajte neznámym čínskym značkám. Pri nákupe sa nebojte zainvestovať. Prístroj vám to vráti nielen kvalitou odvedenej práce, ale aj dlhou životnosťou.

Typ pohonu: elektrický a benzínový kultivátor

Motorové kultivátory sa rozdeľujú podľa zdroja energie na elektrické alebo benzínové (spaľovací). Typ pohonu jednoznačne vyberte podľa veľkosti obrábanej plochy. Ďalej zohľadnite frekvenciu používania, kvalitu pôdy a hĺbku, do ktorej budete chcieť orať.

Elektrický kultivátor

Pre elektrický kultivátor sa rozhodnite v prípade, že chcete obrábať menší pozemok alebo záhony s kvalitnou a ľahkou pôdou. Tento typ kultivátora je ľahší, takže s ním môžu pracovať aj ženy.

Práve kvôli nízkej hmotnosti nie je vhodný pre úpravu ťažké pôdy, má totiž tendenciu z nej vyskakovať von, takže by ste si pri tejto práci veľmi nadreli. Tiež sa s ním nepúšťajte do úpravy neobdělaných a kamenistých plôch. Pre elektrický kultivátor alebo rotavátor sa rozhodnite v prípade, že budete orať len pravidelne obrábanej zeleninové a kvetinové záhony.

  • menej náročný na údržbu
  • nižšia hmotnosť
  • jednoduchý na ovládanie
  • vhodný pre úpravu menších a pravidelne obrábaných pozemkov
  • ekologická prevádzka
  • nehodí sa pre úpravu ťažké a kamenisté pôdy
  • je závislý na zdroji energie
  • nižší výkon

Benzínový kultivátor alebo rotavátor

Vďaka spaľovaciemu benzínovému motoru sú kultivátory nezávislé na prítomnosti zdroja elektrickej energie. Nie je preto problém s ich využívaním aj na odľahlejších pozemkoch, výhodou je tiež väčší výkon. Menšou nevýhodou môže byť nutnosť pravidelnej údržby, nastavovania a pravidelná výmena či dopĺňanie prevádzkových tekutín.

V spaľovacích strojoch sa používajú buď dvojtaktné, alebo štvortaktné motory s objemom do 200 ccm a výkonom od 4 do 6 HP (konské sily). Vďaka väčšiemu výkonu môžete využívať viac nožov s väčším priemerom, takže pracovný záber aj hĺbka bude väčší ako pri elektrických kultivátorov či rotavátorov.

S výkonnejším motorom rastie aj celková hmotnosť stroja. Všeobecne sú benzínové kultivátory ťažšie ako kultivátory elektrické, takže dokážu lepšie spracovať pôdu, pri práci sú stabilnejšie a hodí sa aj pre obrábanie väčšie plochy. Väčšia váha sa však prejavuje aj na ťažšie manipuláciu so strojom. Preto je súčasťou vybavenia ostroha, ktorá slúži ako brzda a zároveň s jej nastavením dĺžky jej môžete regulovať hĺbku orby a kvalitu spracovania zeminy.

  • vhodnejšie pre úpravu väčších plôch
  • poradí si aj so zlou kvalitou pôdy
  • nie je závislý na prívodu elektrickej energie
  • vysoký výkon
  • vďaka vyššej hmotnosti dobre sedí v pôde
  • nutná pravidelna údržba
  • zložitejšie na obsluhu
  • vyššia nákupná cena
  • hlučnosť

Trieda kultivátora: hobby alebo profesionálny

Trieda kultivátora zodpovedá tomu, ako často ho budete využívať. Pre bežného záhradkára, ktorý pôdu obrába len niekoľkokrát ročne, bude plne dostačujúca hobby varianta. Ak však pôdu obrábajú často a potrebujete dobrý výkon, je pre vás vhodnou variantou kultivátor profesionálny.

Hobby kultivátor

Aj z hľadiska konštrukcie sú tieto stroje predurčené k pravidelnému obrábanie zeminy len niekoľkokrát do roka. Sú vhodné pre úpravu zeleninových a kvetinových záhonov, pre úpravu záhonov v záhradkárskych kolóniách aj okolo rodinného domu. U kvalitného hobby kultivátora sa môžete spoľahnúť na životnosť po dlhý rad rokov. Využijete ho nielen na jar, ale aj počas sezóny na prípravu záhonov na siatie a na jeseň pre zapravenie kompostu do hliny.

Profesionálny kultivátor

S profesionálnymi strojmi si môžete vrhnúť do časté úpravy i kamenisté, neobrobenej a nekvalitné pôdy. Majú často niekoľkonásobne predimenzované diely, a to vrátane motora. Väčšina profesionálnych farmárov však v prípade pravidelného obrábaní poľa, ktoré vyžaduje dlhodobú prácu, volia radšej multifunkčné stavebnicové systémy, z ktorých je možné vďaka prídavným komponentom urobiť aj bubnovú kosačku, frézu na sneh a podobne.

Základné parametre

Ak neviete podľa čoho vybrať kultivátor, zamerajte sa na dôležité parametre, ktoré majú vplyv na celkovú prácu prístroja. Medzi základné parametre patrí pracovný záber, priemer nožov a výkon.

Pracovný záber označuje šírku, ktorú nože dokážu spracovať. Podľa priemeru nožov dokážete určiť, do akej hĺbky je schopný stroj pôdu prekypriť. Výber pracovného záberu sa teda bude odvíjať od toho ako veľký je záhon alebo pole, ktoré chcete obrábať. Priemer nožov vyberajte v závislosti na tom, čo budú potrebovať plodiny, ktoré sa chystáte pestovať. Výkon zodpovedá práci, ku ktorej je stroj určený a tiež sa odvíja od typu použitých nožov.

Malý elektrický kultivátor

Najčastejšie bývajú osadené 4 kultivačnými nožmi. Pracovný záber sa pohybuje od 30 do 40 cm. Sú vhodné pre zveľaďovanie menších plôch, kde potrebujete pôdu pomerne presne prekypriť. Priemer nožov sa pohybuje od 18 do 25 cm, takže s nimi dobre obděláte kvetinové záhony alebo záhony s drobnými plodinami.

U malých strojov na obrábanie ľahkej zeminy a s pracovným záberom 40 cm a priemerom nožov 20 cm bude stačiť výkon 1 000 W.

Bežné hobby kultivátory

Najčastejšie majú 6-7 sád nožov a pracovný záber sa pohybuje v rozmedzí 35-80 cm. Niektoré lepšie modely umožňujú aj zmenu pracovného záberu, ktorý upravíte pridaním alebo odobratím nožov. Hodí sa teda pre prácu na malých záhonoch, ktoré potrebujú presnejšie obrobenie, ale je možné s nimi obrábať aj väčšie záhony, pretože pri väčšej šírke budete mať prácu rýchlejšie hotovú. Najväčší šírku je však najlepšie používať len pre obrábanie ľahké pôdy. Priemer nožov sa pohybuje v rozmedzí 35-40 cm, takže zodpovedá požiadavkám aj náročnejších plodín.

Stroje so spaľovacími motormi by mali mať výkon od 4 HP a väčšie. Ak pracovný záber presahuje 70 cm, je potrebné, aby výkon motora zodpovedal priemeru nožov a šírke záberu. Môžete sa teda stretnúť s výkonom 5,5 HP aj 6,5 HP. Nezabudnite však, že čím výkonnejší motor si vyberiete, tým ťažšie váš stroj bude. To zodpovedá aj jeho namáhavejšie obsluhu.

Konštrukcia stroja

Použité materiály

U konštrukcie stroja si všímajte toho, aké materiály boli použité na jeho výrobu. Dnes už nájdete takmer u akéhokoľvek stroja plastové časti. Plast nemusí byť nutne známkou nekvalitného spracovania. Záleží však na tom, v akej časti je použitý a aká je jeho kvalita. Pokiaľ je ľahké ho zlomiť rukou, moc parády zrejme nenarobí. Ak je však pevný a použitý na nezaťažované časti a kryty stroja, môže vám veľmi uľahčiť údržbu. Navyše je odolný proti korózii a je ľahký.

Nože

Hriadele nožov a samotné nože musí byť vyrobené len z kvalitnej alebo kalenej ocele. Hrúbka ocele musí zodpovedať výkonu stroja. Nože sa pri práci veľmi rýchlo obrusujú a v prípade nekvalitného materiálu by dochádzalo k jeho rýchlemu úbytku, stenčovanie nože a strate ostria. To vedie k horšiemu prenikanie do pôdy.

Dobrá rada: O kvalite použitého materiálu na výrobu nožov vám veľa napovie cena. Za kvalitu si totiž priplatíte.

Na nožoch by nemali chýbať odolné kryty, ktoré vás ochránia pred odlietavajúcimi kameňmi. Pokiaľ stroj umožňuje meniť šírku pracovného záberu, malo by byť možné zmeniť aj šírku krytov na nože.

Kvalita pôdy určuje pre aký typ kypriacich nožov sa rozhodnúť. V prípade, že bude pracovať na pôde, ktorá je ľahká a piesočnatá, vyberajte stroje s pravouhlo zakrivenými nožmi. Vďaka tomu nedôjde k tak ľahkému zahrabání stroja. Pri práci na inom type pôdy voľte kypriaci hviezdice s kopijovitými nožmi. Tie lepšie prenikajú do pôdy, a to až do hĺbky 20 cm.

Bezpečné spúšťanie

Spustenie kultivátora by malo byť zabezpečené poistkou. Pri elektrických variantach je väčšinou nutné súčasné stlačenie tlačidla spoločne so spúšťací pákou. Inak nedôjde k zopnutiu spínača. Stroje s motorom majú páku spojky zabezpečenú poistkou. Nemôže teda dôjsť k náhodnému spusteniu nožov.

Kolesá

Kvalitné kolesá sú pri práci veľmi dôležitá. Môžu vám ju totiž pomerne dosť uľahčiť. Pokiaľ máte ľahký elektrický kultivátor do 10 kg, kolesá nebudú potrebné. V prípade, že ste hrdým majiteľom výkonného stroja s váhou dosahujúci 20 kg, nadreli by ste sa počas práce doslova ako „kôň“. V tomto prípade sú kolesá nevyhnutnosťou. Pokiaľ si zaobstaráte stroj s kolesami, zamerajte sa na to, aby bolo ich použitie čo najviac jednoduché, rozhodne by vás pri práci zdržiavalo zložité nastavovanie a skrutkovanie. V prípade, že budete prechádzať medzi niekoľkými záhony, zložité montovanie kolies by vás od práce len zdržiavalo.

Oceľový tŕň a jeho uchytenie

Oceľový tŕň, ktorý sa tiež označuje ako ostroha, je doménou skôr väčších a výkonnejších strojov. Elektrické kultivátory s menším výkonom sa bez neho v pohode obídu. U silnejších strojov slúži tŕň ako brzda, ktorou sa určuje rýchlosť pojazdu aj hĺbka spracovania zeminy. Pretože musí tŕň odolávať veľké sile, malo by aj jeho uchytenie byť dostatočne pevné a kvalitne spracované.

Madlo, riadidlá

Madlo alebo riadidlá by vám dobre mala sedieť v ruke, mala by byť veľa odolná a ovládacie prvky okolo by mali byť ľahko dostupné. Určite oceníte, ak bude rukoväť výškovo nastaviteľná a uloženie riadidiel dostatočne tuhé.

Motor kultivátora

Ako už sme napísali vyššie, výkon motora by mal zodpovedať veľkosti a náročnosti pôdy. Nezabudnite tiež na to, že ak budete pracovať v prašnom prostredí, mal by byť motor vybavený kvalitným prachovým filtrom a všetky pohyblivé časti by mali byť uschované za kvalitnými a odolnými krytmi. Zamedzíte tak nielen úrazom, ale aj poškodeniu motora.

Prevodovka hriadele nožov

Prevodovka sa pohybuje spoločne s nožmi v obrábanej pôde, takže hrozí jej poškodenie odlietavajúcimi kameňmi. Je preto nutné, aby bola schovaná v kvalitnej kovovej skrini. U niektorých typov kultivátorov sa môžete stretnúť s oceľovým štítom, ktorý slúži ako ochrana naviac pre kovovú skriňu spojky.

Prevodovka

Prevodovka je pri každom type kultivátora riešená inak. Minikultivátory, ktoré majú objem motora do 50 cm3, disponujú závitovkovou prevodovkou. Hobby kultivátory s objemom motora 50-200 cm3 majú spojku riešenú klinovými remeňmi. Profi kultivátory majúce objem motora nad 200 cm3 majú odstredivú spojku a väčšinou viacrýchlostnej prevody sa šnekom a kolesami. Odstredivá a závitovková spojka patrí medzi najodolnejšie a najspoľahlivejšie prevodovky. U klinových reťazí je príjemná nižšia obstarávacia cena, ale nevýhodou je možné pretrhnutí kvôli záťaži.

Rozdelenie rotavátorov a kultivátorov podľa spôsobu využitia

Záhradné rotovátory a kultivátory môžeme rozdeliť podľa toho, ako multifunkčne sa dajú využiť. Podľa toho môžu byť teda jednoúčelové a viacúčelové sa slabším či silnejším motorom.

Jednoúčelový minikultivátor so slabším motorom

Jeho motor má objem do 35 ccm. Je vhodný pre obrábanie pôdy na menších záhonoch alebo aj v skleníkoch. Šírka pracovného záberu je do 30 cm. Využijete ich pri pleťou záhonov pri príprave na sadbu kvetov a menších rastlín. Motor v tejto kategórii je väčšinou štvortaktný. Cena kvalitného kultivátora sa pohybujú okolo 600 eur.

Malý viacúčelový kultivátor so štvortaktným motorom

Jedná sa o malú stavebnicu, ktorá má objem motora 50 ccm a výkon do 2,5 HP. Stavebnica znamená, že stroj ponúka viac prídavných zariadení. Okrem nástavcov pre úpravu pôdy môže disponovať aj nástavcom pre starostlivosť o trávnik. V tomto prípade sa premení na kultivátor na trávnik (môžete s ním prevádzať vertikutácii – prevzdušňovanie pôdy, vyhrabávanie stariny – zaschnuté trsy starej trávy alebo zarezávania okrajov trávnika). Disponuje malú závitovkovou prevodovkou a jednoduchou odstredivou spojkou. Nadstavce sa ľahko vymieňajú vďaka rýchloupínacím kolíčkům alebo závlačkám.

Šírka záberu môže dosiahnuť až 45 cm, majú nízku hmotnosť v rozmedzí od 12 do 15 kg a ľahko sa ovládajú, takže s nimi môžu pracovať aj ženy. Cena sa pohybuje od 600 – 800 eur.

Jednoúčelový kultivátor so silnejším motorom

Objem motora u tohto typu kultivátora je od 135 do 160 ccm, výkon sa pohybuje v rozmedzí 3,5 – 4,5 HP a šírka záberu môže dosahovať až 60 cm.

Je pre nich charakteristická jednoduchá celoplechový konštrukcia s prvkami, ktoré sú nenáročné na výrobnú technológiu. Spravidla sú jednorýchlostné, rozvodovku od motora poháňa klinový remeň alebo reťaz. Nemajú spiatočný chod, čo komplikuje manipuláciu a celkovo vašu prácu. Sú vhodné pre ľahšie kyprenie pôdy. Nehodí sa pre kultiváciu trávnikov, pretože sú pre nich príliš ťažké, ale nie sú vhodné ani pre viacúčelové nasadenie, pretože na to sú príliš slabé a jednoduchej z hľadiska konštrukcie.

Tento typ kultivátora však medzi záhradkári patrí k tým najvyhľadávanejším, a to kvôli pomeru výkon a cena, ktorá je pomerne nízka. Stroj je k zohnaniu za 300 – 500 eur.

Malé stavebnicové systémy s účelnejšie využitým rozvodom hnacej sily

Tento kultivátor nie je žiadny drobček. Jeho motor má výkon 5,5 HP a šírka pracovného záberu dosahuje až 70 cm. Nájdete u neho niekoľkých stupňovú prevodovku a tiež spiatočku, kvôli tomu sa pomerne ľahko ovláda. Kypriaci nože je možné vymeniť za kolesá a k ťažné jednotke pripojiť ďalšie príslušenstvo pre úpravu pôdy. Medzi toto príslušenstvo sa radí:

  • jednostranný pluh,
  • vyorávací radlice,
  • kombinátor (vďaka nemu môžete vykonávať viac úprav zeminy naraz),
  • hrebeňové brány,
  • šmyk (slúži na vyrovnávanie povrchov, pri ktorom zároveň drobí hrudy a ničí povrchový burinu),
  • vozík a podobne.

Je možné ním poháňať aj bubnové sekačky trávy alebo zametacie kefy. Ich cena sa však už pohybuje okolo 800 – 1 000 eur.

Veľké stavebnicové systémy

Základom veľkých stavebnicových systémov je jednoosový traktor, ktorý má vysoký výkon, takže umožňuje aj prepravu nákladov na vozíku, kosenie trávnej alebo odpratávanie snehu. Kolesá je možné vymeniť za kypriaci násadu a krajinu kultivovať do šírky až 110 cm. K traktoru je možné napojiť aj ďalšie nesené náradie, ktoré zahŕňa napríklad zhrňovacia radlicu, transportný vozík a ďalšie adaptéry. Ceny týchto výkonných kultivátorov začínajú na 1 000 eur.

Malotraktor využíva rôzne nadstavce, takže je možné z neho urobiť aj kultivátor. Pohon vykonáva spaľovací motor, ktorý má horizontálnú alebo vertikálnú konštrukciu, o prenos sily sa stará odstredivá rozbehová spojka alebo klinový remeň. Malotraktory, ktoré využívajú pre prevod z motora na prevodovky klinové remene, nie sú vhodné pre časté práce s rotovátorom alebo obracacím pluhom. Ide o veľkú záťaž, ktorú remeň nemusí uniesť.

Ručné kultivátory

Záhradnícke ručné kultivátory nepotrebujú k svojmu fungovaniu motor. Potrebujú len „pohon“ ľudskou silou. Jedná sa o malé kultivátory, ktoré najčastejšie slúžia pre zbavovanie sa buriny na veľmi malých plochách, ako sú hrantíky, skleníky alebo záhony.

Správne použitie kultivátora

Väčšie a výkonnejšie kultivátory sú opatrené ostrohou. Všímajte si, či je stroj dobre vyvážený a ako sa vyváženie dá upraviť. Radlicu pri práci zatlačte do zeme, vďaka nej dôjde k pribrzdeniu a noža bude mať dostatočný čas pôdu dobre rozrušiť. Potom radličku vytiahnite, nechajte stroj popojet a radlicu znovu pritlačte do zeme. Tento postup opakujte na celej obrábanej ploche. Na menších kultivátoroch je radlica primontovaná napevno, u väčších je možné si výšku radlice, a tým i hĺbku orby, nastaviť.

Pre ľahšie ovládanie stroja nasaďte len tri ľavé a tri pravé hviezdice. Šírka záberu sa síce zmenší len na 80 cm, ale so strojom sa vám bude na konci riadku lepšie otáčať.

Pri nasadzovaní hviezdic je nezabudnite na oboch stranách rozvodovky umiestniť rovnako, to znamená zrkadlovo prevrátene. Pokiaľ toto neurobíte, bude sa vám so strojom oveľa horšie pracovať. Stroj sa bude stáčať na stranu a vy budete musieť vynaložiť veľké úsilie na to, aby ste ho posunuli vpred.

Pre dokonalé prekyprenie je potreba pôdu kultivátorom prejsť najmenej dvakrát či trikrát. Ak môžete, veďte po sebe nasledujúce prejazdy krížom.

V prípade, že kultivujete zaburineniu pôdu, rozsekajte dlhé buriny mlučovačem alebo krovinorezom. Ak by sa namotal do hviezdic, sťažíte si tým prácu, pretože sa nože nebudú správne otáčať a vy burinu budete musieť ručne odstraňovať. Tomu predchádza vypnutie prístroja a to už vás môže od práce dosť zdržovať. Pre plienia sa preto hodí skôr minikultivátory.

Optimálne podmienky pre použitie záhradného kultivátora

Na prácu s kultivátorom sa nemalou časťou podieľa tiež vlhkosť zeme. Rozhodne nikdy nepracujte v pôde rozmáčané, premokrené alebo ihneď po daždi. Dôjde totiž k rýchlemu obalenie nožov bahnom. Tým pádom stroj nepracuje správne, lepšie povedané prestáva pracovať, pretože nie je schopný sa do krajiny riadne zahĺbiť. Nože teda kĺžu len po povrchu. Pri práci v mokrej pôde sa tiež tvoria veľké hrudy, ktoré sa po uschnutí ťažko rozbíjajú.

Dobrá rada: Správnu vlhkosť pôdy spoznáte tak, že v dlani silne stlačíte hlinu a voľne ju pustíte na zem. Hrudka, ktorá vznikla stlačením v dlani, by sa mala rozpadnúť. Ak je pôda príliš vlhká, hrudka sa nerozpadne. Príliš suchá hlina zase nevytvorí požadovanú hrudku.

Ak nie je iná možnosť a vy musíte pracovať v preschnuté či veľmi stvrdnutej zemi, je dobré stroj zaťažiť závažím, ktoré pomôže nožom lepšie prenikať do zeminy.

Bezpečnosť práce

Práca s kultivátorom nie je žiadna sranda. Myslite na to, že motor, ktorým je poháňaný má určitú silu a rotujúce nože sú ostré.

Bezpečnosť práce majú na starosti nielen ochranné kryty, ktorými by mal byť stroj vybavený, ale tiež najrôznejšie spínače a kombinácie stlačení, ktorá vám umožní / neumožní sprevádzkovanie kultivátora. Aj napriek tomu je však nevyhnutné, aby ste svoje zdravie chránili aj sami. Pred začiatkom práce nezabudnite skontrolovať nože, či sú pevne utiahnuté a či ochranné prvky dobre drží a nie sú uvoľnené.

Rozhodne odporúčame pri práci nosiť kvalitnú obuv, ktorá vás ochráni pred odskočeným kameňom. V prípade, že pracujete s elektrickým kultivátorom, držte prívodnú šnúru tak ďaleko, aby nemohlo dôjsť k jej preseknutiu. Veľký pozor dávajte aj na to, aby sa do nožov nemohlo nič namotať, prípade aby sa na zemi nepovaľovali nič, čo by sa mohlo odmrštiť. Zo záhonu teda odstráňte všetko náradie, ale aj časti oblečenia. Zo stroja rozhodne NIKDY neodstraňuje bezpečnostné kryty.

V prípade, že počas práce ucítite nezvyčajný zápach, budete počuť nezvyčajné zvuky alebo pocítite nezvyklé vibrácie, stroj vypnite a nechajte skontrolovať odborníkom. U spaľovacích motorov pravidelne kontrolujte stav prevádzkových kvapalín. U spaľovacích i elektrických motorov je nutné, aby boli čisté a odvetrávacie otvory a prachové filtre priechodné. Inak by mohlo dôjsť k prehriatiu stroja a k jeho nenávratnému poškodeniu.

Ak sa rozhodnete pre akúkoľvek opravu alebo úpravu nastavení, vždy vypnite motor a v prípade elektrického kultivátora ho odpojte zo siete. Pred zakladaním nového záhone alebo poľa sa presvedčte, že v krajine nevedú žiadne neodborne položené káble alebo rúrky.

Pri práci používajte bezpečnostný vypínač. Ten zabráni tomu, aby ste nad strojom v prípade pádu a podobne stratili kontrolu. Vďaka nemu sa stroj zastaví a nebude škodiť.

Pokiaľ máš váš kultivátor spiatočku, odporúčame si cúvanie s ním vyskúšať ešte pred tým, ako pôjdete do „ostrej“ akcie. Vždy sa presvedčte, že za sebou máte dostatok miesta, aby bol tento manéver čo najbezpečnejšie. Pri nešetrnom pridaní plynu totiž môže dôjsť k vzepnutí stroja, ktorý na vás začne nabiehať, čo môže viesť k jednoduchej strate kontroly. Pokiaľ sa toto stane, nesnažte sa stroj pretlačiť, skôr ustúpte a uberte plyn.

Ako sa starať o pestovaný trávnik

Aby bol váš trávnik v perfektnej kondícii, je potrebné mu venovať pravidelnú starostlivosť. Ak neviete, ktorý mesiac sa má kultivátorom robiť trávnik, je ľahšie si zapamätať, že vertikutácia (prevzdušnenie) sa robí dvakrát ročne – na jar a na jeseň a prečesávanie sa vykonáva 2x-3x za sezónu.

Vertikutácia trávnik nielen prevzdušní, ale umožní aj lepší prívod vody a živín ku koreňom. Špeciálne rotujúce nože trávny drn prerežú len do hĺbky 2-3 mm. Rezom sa zároveň odstraňuje aj trávne plsť a mach, dôjde aj k obmedzeniu rastu dvojklíčnolistových burín. Váš trávnik sa omladí a zhustne.

Pre prečesávanie sa používajú rotujúce drôtené hroty, ktoré z trávnika odstraňujú odumreté časti, čím porastu odľahčujú, čistí ho a chráni pred chorobami.

Pre zarezávanie okrajov sa používa ostrý rotujúci disk, ktorý odreže mačinu na okrajoch trávnika. Vďaka tomu vytvorí presný predel medzi trávnikom a záhonom, cestičkami atď.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo